FileZilla 3 - en to el translation catalogue (849 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
el: %H:%M:%S πέρασαν

en: %H:%M:%S left
el: %H:%M:%S απομένουν

en: %d files added to queue
el: %d αρχεία προστέθηκαν στην σειρά αναμονής

en: %s - Certificate expired!
el: %s - Το πιστοποιητικό έλυξε!

en: %s - Not yet valid!
el: %s - Δεν είναι ακόμα έγκυρο!

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the FZ_FZSFTP environment variable.
el: %s δεν βρέθηκε. Χωρίς αυτό το στοιχείο του FileZilla, to SFTP δεν λειτουργεί.
    
    Πιθανές λύσεις:
    - Σιγουρευτείτε ότι το %s είναι φάκελος που υπάρχει στην μεταβλητή PATH.
    - Ορίστε το πλήρες μονοπάτι για το %s στην μεταβλητή FZ_FZSFTP.

en: %s with %d bits
el: %s με %d bits

en: &About...
el: &Περί...

en: &Account:
el: &Λογαριασμός:

en: &Active
el: &Ενεργό

en: &Add files to queue
el: &Προσθήκη αρχείων στην σειρά αναμονής

en: &Always trust certificate in future sessions.
el: &Πάντα να εμπιστέυεσαι τα πιστοποιητικά στις μελλοντικές συνεδρίες.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
el: &Πάντα να εμπιστεύεσαι αυτό τον κόμβο, πρόσθεσε αυτό το κλειδί στην μνήμη

en: &Always use default editor
el: &Πάντα να χρησιμοποιείς τον προκαθορισμένο επεξεργαστή

en: &Always use this action
el: &Πάντα να χρησιμοποιείς αυτή την ενέργεια

en: &Ask for action
el: &Ερώτηση για ενέργεια

en: &Auto
el: &Αυτόματο

en: &Autodetect
el: &Αυτόματος Εντοπισμός

en: &Automatically remove successful transfers
el: &Αυτόματα αφαίρεσε τις επιτυχημένες μεταφορές

en: &Browse...
el: &Περιήγηση...

en: &Burst tolerance:
el: Ανοχή &φορτίου:

en: &Cancel
el: &Άκυρο

en: &Check for beta versions of FileZilla
el: &Έλεγχος για beta εκδόσεις του FileZilla

en: &Clear private data...
el: &Καθαρισμός προσωπικών δεδομένων...

en: &Close FileZilla
el: &Κλείσιμο του FileZilla

en: &Connect
el: &Σύνδεση

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: &Copy to clipboard
el: &Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: &Create directory
el: &Δημιουργία φακέλου

en: &Debug information in message log:
el: &Debug πληροφορίες στο ημερολόγιο μηνυμάτων:

en: &Default editor:
el: &Προκαθορισμένος επεξεργαστής:

en: &Default file exists action...
el: &Προεπιλογή ενέργειας υπάρχοντος αρχείου

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Disconnect
el: &Αποσύνδεση

en: &Disconnect from server
el: &Αποσύνδεση από τον εξυπηρετητή

en: &Display size in bytes
el: &Εμφάνιση μεγέθους σε bytes

en: &Don't show this dialog again.
el: &Να μην ξαναεμφανιστεί αυτό το παράθυρο.

en: &Download
el: &Κατέβασε

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Edit filters...
el: &Επεξεργασία φίλτρων...

en: &Enable automatic update check
el: &Ενεργοποίηση αυτόματου ελέγχου αναβαθμίσεων

en: &Encoding:
el: &Κωδικοποίηση:

en: &Enter custom command...
el: &Εισαγωγή προσαρμοσμένης εντολής...

en: &Execute
el: &Εκτέλεση

en: &Export Site Manager entries
el: &Εξαγωγή εγγραφών Διαχειριστή Τοποθεσιών

en: &Export...
el: &Εξαγωγή...

en: &Fall back to active mode
el: &Επιστροφή πίσω σε ενεργή κατάσταση

en: &File
el: &Αρχείο

en: &File Attributes...
el: &Ιδιότητες Αρχείου...

en: &Filter sets:
el: &Σετ φίλτρων:

en: &Filters:
el: &Φίλτρα:

en: &Finish editing and delete local file
el: &Ολοκλήρωση επεξεργασίας και διαγραφή τοπικού αρχείου

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Highest
el: &Μέγιστο

en: &Highest available port:
el: &Μέγιστη διαθέσιμη θύρα:

en: &Host:
el: &Κόμβος:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
el: Προθέματα &IEC binary (π.χ. 1 KiB = 1024 bytes)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
el: &ISO 8601 (παράδειγμα: 2007-09-15)

en: &Import...
el: &Εισαγωγή...

en: &Inherit system's filetype associations
el: &Κληρονόμηση των σχέσεων των τύπων αρχείων από το σύστημα

en: &Limit local ports used by FileZilla
el: &Μείωσε τις τοπικές θύρες που χρησιμοποιεί το FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
el: &Μείωσε τον αριθμό το συνεχόμενων συνδέσεων

en: &Logontype:
el: &Τύπος Σύνδεσης:

en: &Low
el: &Χαμηλά

en: &Maximum number of connections:
el: &Μέγιστος αριθμός συνδέσεων:

en: &Network configuration wizard...
el: &Οδηγός ρύθμισης δικτύου...

en: &New
el: &Νέο

en: &New Site
el: &Νέα Τοποθεσία

en: &New version available!
el: &Νέα διαθέσιμη έκδοση!

en: &No
el: &Όχι

en: &Normal
el: &Κανονικό

en: &Numeric value:
el: &Αριθμιτική τιμή:

en: &Overwrite
el: &Αντικατάσταση

en: &Passive
el: &Παθητικό

en: &Password:
el: &Κωδικός:

en: &Play sound
el: &Παίξε ήχο

en: &Port:
el: &Θύρα:

en: &Queue
el: &Σειρά Αναμονής

en: &Quickconnect
el: &Γρήγορη Σύνδεση

en: &Read
el: &Ανάγνωση

en: &Reconnect
el: &Επανασύνδεση

en: &Remember password for this session
el: &Να θυμάσαι τον κωδικό αυτής της συνεδρίας

en: &Remove
el: &Αφαίρεση

en: &Remove selected
el: &Διαγραφή επιλεγμένου

en: &Rename
el: &Μετονομασία

en: &Restart Wizard
el: &Οδηγός Επανεκκίνησης

en: &Resume
el: &Συνέχεια

en: &Run command...
el: &Εκτέλεση εντολής...

en: &Run configuration wizard now...
el: &Εκτέλεση οδηγού ρύθμισης τώρα...

en: &Run update check now...
el: &Εκτέλεση ελέγχου αναβαθμίσεων τώρα...

en: &Save as...
el: &Αποθήκευση ως...

en: &Select language:
el: &Επιλογή γλώσσας:

en: &Server
el: &Εξυπηρετητής

en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

en: &Settings...
el: &Ρυθμίσεις...

en: &Show debug menu
el: &Εμφάνιση μενού debug

en: &Show message
el: &Εμφάνιση μηνύματος

en: &Site Manager...
el: &Διαχειριστής Τοποθεσιών...

en: &Skip
el: &Παράκαμψη

en: &Swap local and remote panes
el: &Εναλλαγή τοπικού και απομακρυσμένου πλαισίου

en: &Test
el: &Δοκιμή

en: &Theme:
el: &Θέμα:

en: &Transfer
el: &Μεταφορά

en: &Transfer mode:
el: &Κατάσταση μεταφοράς:

en: &Unedit
el: &Αναίρεση

en: &Update cached key for this host
el: &Ανανέωση του αποθηκευμένου κλειδιού γι' αυτό τον κόμβο

en: &Upload
el: &Ανέβασε

en: &Use the server's external IP address instead
el: &Αντίθετα χρησιμοποίησε την εξωτερική IP διεύθυνση του εξυπηρετητή

en: &Use thousands separator
el: &Χρησιμοποιήσε διαχωρισμό στις χιλιάδες

en: &User:
el: &Χρήστης:

en: &Username:
el: &Όνομα Χρήστη:

en: &Version %s
el: &Έκδοση %s

en: &View / Edit
el: &Εμφάνιση / Επεξεργασία

en: &Write
el: &Εγγραφή

en: &Yes
el: &Ναι

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
el: '%s' δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμο.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
el: Ο τύπος σύνδεσης 'Λογαριασμός' δεν υποστηρίζεται από το επιλεγμένο πρωτόκολλο

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
el: Το 'quote' είναι συνήθως μία τοπική εντολή που χρησιμοποιούν οι χρήστες για να στείλουν τις παρακάτω παραμέτρους 'quote' στον εξυπηρετητή. Μπορεί να θέλετε να εισάγετε μία raw εντολή χωρίς τα 'quote'.

en: (0 for no limit)
el: (0 για κανένα όριο)

en: (0-999 seconds)
el: (0-999 δευτερόλεπτα)

en: (5-9999, 0 to disable)
el: (5-9999, 0 για απενεργοποίηση)

en: (At least 7 days)
el: (Τουλάχιστον 7 ημέρες)

en: (example: %H:%M)
el: (παράδειγμα: %H:%M)

en: (example: %Y-%m-%d)
el: (παράδειγμα: %Y-%m-%d)

en: (in KB/s)
el: (σε KB/s)

en: , %H:%M:%S left
el: , %H:%M:%S απομένουν

en: , --:--:-- left
el: , --:--:-- απομένουν

en: --:--:-- left
el: --:--:-- απομένουν

en: 0 - None
el: 0 - Κανένα

en: 1 - Warning
el: 1 - Προειδοποίηση

en: 2 - Info
el: 2 - Πληροφορίες

en: 3 - Verbose
el: 3 - Αναλυτικά

en: A default editor needs to be set.
el: Ένας προκαθοριμένος επεξεργαστής πρέπει να οριστεί.

en: A directory cannot be dragged into one if its subdirectories.
el: Φακέλοι δεν μπορούν να συρθούν μέσα σε έναν από τους υποφακέλους τους.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
el: Μερικοί εξυπηρετητές δεν επιτρέπουν την παθητική κατάσταση ή είναι λάθος ρυθμισμένοι. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την ενεργή κατάσταση, το FileZilla ανοίγει μια θύρα και ζητά από τον εξυπηρετητή να συνδεθεί σε αυτή.

en: A file previously opened has been changed:
el: Ένα αρχείο που ανοίχτηκε νωρίτερα έχει αλλάξει:

en: A file with that name is already being edited. Discard old file and download the new file?
el: Ένα αρχείο με αυτό το όνομα ήδη επεξεργάζεται. Αφαίρεση του παλιού και κατέβασμα του νέου αρχείου;

en: A file with that name is already being transferred.
el: Ένα αρχείο με αυτό το όνομα έχει ήδη μεταφερθεί.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
el: Ένα αρχείο με αυτό το όνομα ακόμα επεξεργάζεται. Παρακαλούμε κλείστε το και προσπαθήστε ξανά.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
el: Ένα τοπικό όνομα δεν μπόρεσε να αποκωδικοποιηθεί.
    Παρακαλούμε ελέγξτε αν η μεταβλητή περιβάλλοντος LC_CTYPE (ή LC_ALL) έχει οριστεί σωστά.
    Εκτός κι αν διορθωθεί το πρόβλημα, αρχεία μπορεί να λείπουν από τις λίστες.
    Καμία άλλη προειδοποίηση δεν θα εμφανιστεί σε αυτή τη σύνοδο.

en: A newer version of FileZilla is available:
el: Μία νέα έκδοση του FileZilla είναι διαθέσιμη:

en: A&dd
el: Π&ροσθήκη

en: A&pply only to downloads
el: Ε&φαρμογή μόνο στα αρχεία για κατέβασμα

en: A&pply only to uploads
el: Ε&φαρμογή μόνο στα αρχεία για ανέβασμα

en: A&pply to all files and directories
el: Ε&φαρμογή σε όλα τα αρχεία και τους φακέλους

en: A&sk for action
el: Ε&ρώτηση για ενέργεια

en: About FileZilla
el: Περί FileZilla

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Action after queue &completion
el: Ενέργεια έπειτα από &συμπλήρωση σειράς αναμονής

en: Action on selected file:
el: Ενέργεια στο επιλεγμένο αρχείο:

en: Active mode
el: Ενεργή κατάσταση

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
el: Η δοκιμή ενεργής κατάστασης του FTP απέτυχε. Το FileZilla δεν γνωρίζει την σωστή εξωτερική IP διεύθυνση.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
el: Η δοκιμή ενεργής κατάστασης του FTP απέτυχε. Το FileZilla δεν γνωρίζει την σωστή εξωτερική IP διεύθυνση. Επίσης, ο δρομολογητής σας άλλαξε την διεύθυνση παραλήπτη.

en: Active mode IP
el: IP ενεργής κατάστασης

en: Add &more
el: Προσθήκη &περισσοτέρων

en: Add selected directory to the transfer queue
el: Προσθήκη του επιλεγμένου φακέλου στην σειρά αναμονής για μεταφορά

en: Add selected files and folders to the transfer queue
el: Προσθήκη των επιλεγμένων αρχείων και φακέλων στην σειρά αναμονής για μεταφορά

en: Adjust server timezone offset:
el: Ρύθμιση της απόκλισης χρονικής ζώνης του εξυπηρετητή:

en: Advanced
el: Για Προχωρημένους

en: Advanced options:
el: Επιλογές για προχωρημένους:

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
el: Όλες οι θύρες που θα δωθούν πρέπει να είναι μεταξύ 1024 και 65535.

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
el: Επιτρεπτή η επιστροφή σε άλλες καταστάσεις μεταφοράς κατά την αποτυχία

en: Alternatively, visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
el: Εναλλακτικά, επισκευθείτε το http://filezilla-project.org για να κατεβάσετε την πιο πρόσφατη έκδοση.

en: Any of the following
el: Οποιοδήποτε από τα παρακάτω

en: App&ly to directories only
el: Εφα&ρμογή μόνο στους φακέλους

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply to &current queue only
el: Εφαρμογή στην &τρέχουσα σειρά αναμονής μόνο

en: Apply to &files only
el: Εφαρμογή στα &αρχεία μόνο

en: Archive
el: Αρχείο

en: Ask for password
el: Αίτηση για κωδικό

en: Ask operating system for a port.
el: Ερώτηση στο λειτουργικό σύστημα για μία θύρα.

en: Ask your operating system for the external IP address
el: Ερώτηση στο λειτουργικό σας σύστημα για την εξωτερική IP διεύθυνση

en: Associated program not found:
el: Σχετικό πρόγραμμα δεν βρέθηκε:

en: At least one filter condition is incomplete
el: Τουλάχιστον μία συνθήκη φίλτρου είναι ημιτελής

en: At this point, all required information has been gathered.
el: Σε αυτό το σημείο, όλες οι απαραίτητες πληροφορίες έχουν συγκεντρωθεί.

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Automatic file type classification
el: Αυτόματη ταξινόμηση τύπων αρχείων

en: Automatic update check
el: Αυτόματος έλεγχος αναβαθμίσεων

en: Being edited
el: Επεξεργάστηκε

en: Blackboard
el: Μαυροπίνακας

en: Break current connection?
el: Διακοπή τρέχουσας σύνδεσης;

en: Build date:
el: Μέρα κατασκευής:

en: Build information
el: Πληροφορίες κατασκευής

en: By default uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση χρησιμοποιεί οποιαδήποτε τοπική θύρα για να εδραιώσει μεταφορές σε ενεργή κατάσταση. Αν θέλετε να περιορίσετε το FileZilla σε ένα μικρότερο εύρος από θύρες, παρακαλούμε εισάγετε το εύρος θυρών παρακάτω.

en: C&heck for nightly builds of FileZilla
el: Έ&λεγχος για τα nightly builds του FileZilla

en: C&lear all
el: Κ&αθαρισμός όλων

en: C&ustom
el: Π&ροσαρμογή

en: C&ustom filetype associations:
el: Π&ροσαρμοσμένες σχέσεις τύπων αρχείων:

en: Can't read from file
el: Αδύνατη η ανάγνωση από το αρχείο

en: Can't write data to file.
el: Αδύνατη η εγγραφή δεδομένων στο αρχείο.

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel current operation
el: Ακύρωση τρέχουσας λειτουργίας

en: Cancels the current operation
el: Ακυρώνει την τρέχουσα λειτουργία

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
el: Αδύνατη η πρόσβαση στο '%s', δεν υπάρχει μέσο ή ο οδηγός δεν είναι έτοιμος.

en: Cannot edit file
el: Αδύνατη η επεξεργασία του αρχείου

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
el: Δεν μπορεί να εδραιώθεί FTP σύνδεση σε έναν SFTP εξυπηρετητή. Παρακαλώ επιλέξτε το αντίστοιχο πρωτόκολλο.

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
el: Δεν μπορεί να φορτωθεί η γραμμή Γρήγορης Σύνδεσης από το resource αρχείο

en: Cannot load file, not a valid XML file.
el: Δεν μπορεί να φορτωθεί το αρχείο, μη έγκυρο XML αρχείο.

en: Cannot load main menu from resource file
el: Δεν μπορεί να φορτωθεί το κυρίως μενού από το resource αρχείο

en: Cannot load toolbar from resource file
el: Δεν μπορεί να φορτωθεί η γραμμή εργαλείων από το αρχείο resource

en: Cannot rename entry
el: Δεν μπορεί να μετονομαστεί η είσοδος

en: Cannot rename file
el: Το αρχείο δεν μπορεί να μετονομαστεί

en: Cannot show dialog
el: Ο διάλογος δεν μπορεί να εμφανιστεί

en: Cannot view / edit selected file
el: Το επιλεγμένο αρχείο δεν μπορεί να εμφανιστεί / επεξεργαστεί

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Certificate issuer
el: Εκδότης Πιστοποιητικών:

en: Challenge:
el: Πρόκληση:

en: Change file attributes
el: Αλλαγή ιδιοτήτων αρχείου

en: Change the file permissions.
el: Αλλαγή δικαιωμάτων αρχείου

en: Character encoding issue
el: Θέμα κωδικοποίησης χαρακτήρων

en: Charset
el: Σετ χαρακτήρων

en: Check for &updates...
el: Έλεγχος για &αναβαθμίσεις

en: Check for newer versions of FileZilla
el: Έλεγχος για νεώτερες εκδόσεις του FileZilla

en: Check for updates
el: Έλεγχος για αναβαθμίσεις

en: Checking for correct external IP address
el: Έλεγχος για σωστή εξωτερική IP διεύθυνση

en: Checking for updates
el: Έλεγχος αναβαθμίσεων

en: Choose the default local directory
el: Επιλέξτε τον προκαθορισμένο τοπικό φάκελο

en: Chunk data improperly terminated
el: Ακατάλληλος τερματισμός τμήματος δεδομένων

en: Classic
el: Κλασσικό

en: Clear &Site Manager entries
el: Καθαρισμός εγγραφών Διαχειριστή &Τοποθεσιών

en: Clear &layout cache
el: Καθαρισμός προσωρινής μνήμης &εμφάνισης

en: Clear &quickconnect history
el: Καθαρισμός ιστορικού &γρήγορης σύνδεσης

en: Clear &reconnect information
el: Καθαρισμός πληροφοριών &επανασύνδεσης

en: Clear &transfer queue
el: Καθαρισμός &σειράς αναμονής

en: Clear history
el: Καθαρισμός ιστορικού

en: Clear private data
el: Καθαρισμός προσωπικών δεδομένων

en: Clear quickconnect bar
el: Καθαρισμός γραμής γρήγορης σύνδεσης

en: Click on Finish to save your configuration.
el: Κάντε κλικ στο Τέλος για να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις σας.

en: Click on next to download the new version.
el: Κάνε κλικ στο συνέχεια για να κατεβάσετε την νέα έκδοση.

en: Close FileZilla
el: Κλείσιμο του FileZilla

en: Co&mments:
el: Σχ&όλια:

en: Command and its arguments should be properly quoted.
el: Η εντολή και οι παραμετροί τις πρέπει να είναι σε σωστή μορφή με εισαγωγικά.

en: Command not supported by this protocol
el: Η εντολή δεν υποστηρίζεται από αυτό το πρωτόκολλο

en: Command:
el: Εντολή:

en: Common name:
el: Σύνηθες όνομα:

en: Compiled with:
el: Μεταγλωττισμένο με:

en: Compiler flags:
el: Σημαίες μεταγλωττιστή:

en: Concurrent transfers
el: Σύγχρονες μεταφορές

en: Conditions are c&ase sensitive
el: Οι συνθήκες είναι c&ase sensitive

en: Configuration test
el: Δοκιμή ρυθμίσεων

en: Configure passive mode
el: Ρύθμιση παθητικής κατάστασης

en: Configure port range
el: Ρύθμιση εύρους θυρών

en: Confirmation needed
el: Χρειάζεται επιβεβαίωση

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
el: Συγχαρητήρια, οι ρυθμίσεις σας φαίνεται πως δουλεύουν.

en: Connected
el: Συνδεδεμένος

en: Connecting
el: Σύνδεση

en: Connecting to %s
el: Σύνδεση στο %s

en: Connecting to %s:%d...
el: Σύνδεση στο %s:%d...

en: Connecting to server
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: Connection
el: Σύνδεση

en: Connection attempt failed
el: Προσπάθεια σύνδεσης απέτυχε

en: Connection attempt interrupted by user
el: Προσπάθεια σύνδεσης διακόπηκε από τον χρήστη

en: Connection closed
el: Σύνδεση τερματίστηκε

en: Connection established, initializing TLS...
el: Σύνδεση εδραιώθηκε, αρχικοποίηση του TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
el: Σύνδεση εδραιώθηκε, αποστολή HTTP αιτήματος

en: Connection established, waiting for welcome message...
el: Σύνδεση εδραιώθηκε, αναμονή για μήνυμα υποδοχής...

en: Connection lost
el: Σύνδεση χάθηκε

en: Connection timed out
el: Η σύνδεση διακόπηκε

en: Connection with server got closed prematurely.
el: Η σύνδεση με τον εξυπερετητή έκλεισε πρόωρα.

en: Connection with the test server failed.
el: Η σύνδεση με τον δοκιμαστικό εξυπηρετητή απέτυχε.

en: Cop&y
el: Αντ&ιγραφή

en: Copy (%d) of %s
el: Αντιγραφή (%d) από %s

en: Copy of %s
el: Αντιγραφή του %s

en: Could not connect to server
el: Αδύνατη η σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
el: Δεν μπόρεσε να προσδιοριστεί ο στόχος της λειτουργίας Drag&Drop.
    Είτε η επέκταση του φλοιού δεν έχει εγκατασταθεί κατάλληλα ή δεν βάλατε τα αρχεία σε ένα παράθυρο Εξερευνητή.

en: Could not establish connection to server
el: Αδύνατη η εδραίωση σύνδεσης με τον εξυπηρετητή

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
el: Δεν βρέθηκαν τα resource αρχεία για το FileZilla, κλείσιμο του FileZilla.
    Μπορείτε να ορίσετε το φάκελο δεδομένων του FileZilla με τη χρήση της παραμέτρου γραμμής εντολών '--datadir <custompath>' ή ορίζοντας την μεταβλητή περιβάλλοντος FZ_DATADIR.

en: Could not get temporary directory to download file into.
el: Δεν βρέθηκε προσωρινός φάκελος για να αποθηκευτεί εκεί το αρχείο.

en: Could not load "%s", make sure the file is valid.
    For this session, default settings will be used and any changes to the settings are not persistent.
el: Αδύνατο να φορτωθεί το "%s", ελέγξτε την εγκυρότητα του αρχείου.
    Για αυτή τη σύνοδο, οι προκαθορισμένες ρυθμίσεις θα χρησιμοποιηθούν και οποιαδήποτε αλλαγή στις ρυθμίσεις δεν είναι μόνιμη.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
el: Αδύνατο να φορτωθεί το "%s", παρακαλούμε ελέγξτε την εγκυρότητα και το κατα πόσο είναι προσβάσιμο.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager could not be saved.
el: Αδύνατη η φόρτωση του "%s", παρακαλούμε ελέγξτε αν το αρχείο είναι έγκυρο και προσβάσιμο.
    Οποιεσδήποτε αλλαγές στον Διαχειριστή Τοποθεσιών δεν είναι εφικτό να αποθηκευτούν.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
el: Αδύνατη η φόρτωση του "%s", παρακαλούμε ελέγξτε αν το αρχείο είναι έγκυρο και προσβάσιμο.
    Οποιεσδήποτε αλλαγές στον Διαχειριστή Τοποθεσιών δεν θα αποθηκευτούν.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    The queue will not be saved.
el: Δεν μπόρεσε να φορτωθεί το "%s", παρακαλούμε ελέγξτε αν το αρχείο είναι έγκυρο και προσβάσιμο.
    Η σειρά αναμονής δεν θα αποθηκευτεί.

en: Could not parse server address:
el: Αδύνατη η ανάλυση της διεύθυνσης του εξυπηρετητή:

en: Could not seek to offset %s within file
el: Αδύνατη η μεταφορά στην σχετική διεύθυνση %s μέσα στο αρχείο

en: Could not seek to the end of the file
el: Αδύνατη η μεταφορά στο τέλος του αρχείου

en: Could not spawn IO thread
el: Αδύνατη η δημιουργία ΙΟ thread

en: Could not start transfer
el: Αδύνατη η εκκίνηση της μεταφοράς

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
el: Αδύνατη η εγγραφή στο "%s", οποιεσδήποτε αλλαγές στον Διαχειριστή Τοποθεσιών δεν μπορούν να αποθηκευτούν: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
el: Αδύνατη η εγγραφή στο "%s", η σειρά αναμονής δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί.

en: Could not write "%s": %s
el: Αδύνατη η εγγραφή του "%s": %s

en: Country:
el: Χώρα:

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
el: Κολλάει το FileZilla αμέσως. Χρησιμοποιείτε μόνο για το debug του exception handler

en: Create a new subdirectory in the current directory
el: Δημιουργία υποφακέλου στον τρέχον φάκελο

en: Create directory
el: Δημιουργία φακέλου

en: Creating directory
el: Δημιουργία φακέλου

en: Creating directory '%s'...
el: Δημιουργία φακέλου '%s'...

en: Critical error
el: Επικίνδυνο σφάλμα

en: Cus&tom
el: Προσ&αρμογή

en: Custom filter set
el: Προσαρμοσμένο σετ φίλτρων

en: D&efault
el: Π&ροκαθορισμένο

en: D&elete
el: Δ&ιαγραφή

en: D&isable all
el: Α&πενεργοποίηση όλων

en: D&iscard
el: Α&πόρριψη

en: Dangerous filetype
el: Επικίνδυνος τύπος αρχείου

en: Data socket closed too early.
el: Το socket δεδομένων έκλεισε πολύ σύντομα.

en: Date formatting
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Date/time format
el: Μορφή ημερομηνίας/ώρας

en: Date/time unknown
el: Άγνωστη ημερομηνία/ώρα

en: Debugging settings
el: Ρυμίσεις Debugging

en: Default &local directory:
el: Προκαθορισμένος &τοπικός φάκελος:

en: Default editor not properly quoted.
el: Ο προκαθορισμένος επεξεργαστής δεν έχει σωστά εισαγωγικά.

en: Default file exists action
el: Προεπιλογή ενέργειας υπάρχοντος αρχείου

en: Default r&emote directory:
el: Προκαθορισμένος α&πομακρυσμένος φάκελος:

en: Default transfer mode:
el: Προκαθορισμένη κατάσταση μεταφοράς:

en: Default transfer type:
el: Προκαθορισμένος τύπος μεταφοράς:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
el: Προκαθορισμένο: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
el: Η καθυστέρηση μεταξύ των προσπαθειών σύνδεσης πρέπει να είναι ανάμεσα σε 1 και 999 δευτερόλεπτα.

en: Delaying connection due to previously failed connection attempt...
el: Καθύστερηση σύνδεσης λόγω της προηγούμενης αποτυχημένης προσπάθειας...

en: Delete Site Manager entry
el: Διαγραφή εγγραφής Διαχειριστή Τοποθεσιών

en: Delete selected directory
el: Διαγραφή επιλεγμένου φακέλου

en: Desktop
el: Επιφάνεια Εργασίας

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Details for new key:
el: Λεπτομέρειες για νέο κλειδί:

en: Dire&ctories
el: Φάκε&λοι

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Directory listing aborted by user
el: Λίστα φακέλου ακυρώθηκε από τον χρήστη

en: Directory listing failed
el: Λίστα φακέλου απέτυχε

en: Directory listing filters
el: Φίλτρα λίστας φακέλου

en: Directory listing successful
el: Λίστα φακέλου επιτυχής

en: Disa&ble all
el: Απεν&εργοποίηση όλων

en: Disconnect from server
el: Αποσύνδεση από τον εξυπηρετητή

en: Disconnected from server
el: Αποσύνδεση από τον εξυπηρετητή

en: Disconnecting from previous server
el: Αποσύνδεση από τον προηγούμενο εξυπηρετητή

en: Disconnects from the currently visible server
el: Αποσύνδεση από τον τρέχον ορατό εξυπηρετητή

en: Display about dialog
el: Εμφάνιση του διαλόγου περί

en: Do &nothing
el: Μην κάνεις &τίποτα

en: Do you really want to check for beta versions?
    Unless you want to test new features, keep using stable versions.
el: Θέλετε πραγματικά να ελέγξετε για beta εκδόσεις;
    Εκτός κι αν θέλετε να δοκιμάσετε νέα χαρακτηριστικά, συνεχίστε να χρησιμοποιείτε σταθερές εκδόσεις.

en: Do you really want to close FileZilla?
el: Θέλετε πραγματικά να κλείσετε το FileZilla;

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
el: Θέλετε να διαγράψετε όλες τις εγγραφές του Διαχειριστή Τοποθεσιών και την σειρά αναμονής μεταφορών;

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
el: Θέλετε να διαγράψετε όλες τις εγγραφές του Διαχειριστή Τοποθεσιών

en: Do you really want to delete selected entry?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγαψετε την επιλεγμένη εγγραφή;

en: Do you really want to delete the transfer queue?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε την σειρά αναμονής;

en: Do you really want to send '%s' to the server?
el: Θέλετε πραγματικά να στείλετε το '%s' στον εξυπηρετητή;

en: Don't use external IP address on &local connections.
el: Μην χρησιμοποιείτε εξωτερική IP διεύθυνση για &τοπικές συνδέσεις.

en: Download &limit:
el: &Όριο λήψης:

en: Download selected directory
el: Κατέβασμα επιλεγμένου φακέλου

en: Downloading
el: Κατεβαίνει

en: Downloading %s
el: Κατεβαίνει %s

en: Downloads
el: Ληφθέντα

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
el: Το drag & drop ανάμεσα στα διαφορετικά στιγμιότυπα του FileZilla δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
el: Το drag & drop ανάμεσα σε διαφορετικούς εξυπηρετητές δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα.

en: Duplicate filter name
el: Υπάρχει όμοιο όνομα φίλτρου

en: E&nable all
el: Ε&νεργοποίηση όλων

en: E&xecute
el: Ε&κτέλεση

en: E&xit
el: Έ&ξοδος

en: Each filter needs at least one condition.
el: Κάθε φίλτρο χρειάζεται τουλάχιστον μία συνθήκη.

en: Edit filters
el: Επεξεργασία φίλτρων

en: Empty command
el: Κενή εντολή

en: Empty command.
el: Κενή εντολή.

en: Empty directory listing
el: Άδειασμα λίστας φακέλου

en: Empty file extension.
el: Κενή επέκταση αρχείου.

en: Empty filter names are not allowed.
el: Απαγορεύονται τα κενά ονόματα φίλτρων.

en: Empty name
el: Κενό όνομα

en: Empty quoted string.
el: Άδειασμα συμβολοσειράς σε εισαγωγικά.

en: En&able all
el: Ε&νεργοποίηση όλων

en: Enter &custom command...
el: Εισαγωγή &προσαρμοσμένης εντολής...

en: Enter command
el: Εισαγωγή εντολής

en: Enter custom command
el: Εισαγωγή προσαρμοσμένης εντολής

en: Enter filter name
el: Εισαγωγή ονόματος φίλτρου

en: Enter name for filterset
el: Εισαγωγή ονόματος για το σετ φίλτρων

en: Enter password
el: Εισαγωγή κωδικού

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
el: Εισάγετε τη θύρα που ακούει ο εξυπηρετητής.
    Η προκαθορισμένες είναι 21 για FTP, και 22 για SFTP.

en: Error %d writing to socket
el: Σφάλμα %d εγγραφής στο socket

en: Error exporting settings
el: Σφάλμα κατά την εξαγωγή ρυθμίσεων

en: Error importing
el: Σφάλμα εισαγωγής

en: Error loading xml file
el: Σφάλμα φόρτωσης xml αρχείου

en: Error writing xml file
el: Σφάλμα εγγραφής xml αρχείου

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Example:
el: Παράδειγμα:

en: Exe&cute
el: Εκτ&έλεση

en: Executable
el: Εκτελέσιμο

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
el: Το εκτελέσιμο δεν περιέχει πληροφορίες έκδοσης, δεν είναι εφικτός ο έλεγχος αναβαθμίσεων.

en: Explorer
el: Εξερευνητής

en: Export &Queue
el: Εξαγωγή &Σειράς Αναμονής

en: Export &Settings
el: Εξαγωγή &Ρυθμίσεων

en: Export settings
el: Εξαγωγή ρυθμίσεων

en: F&ilter name:
el: Όνομα φ&ίλτρου:

en: FTP Engine not initialized, can't connect
el: Η μηχανή FTP δεν έχει αρχικοποιηθεί, αδύνατη σύνδεση

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
el: Το FTP χρησιμοποιεί δευτερεύουσες συνδέσεις για την μεταφορά δεδομένων. Αυτές οι επιπρόσθετες συνδέσεις μπορούν να εδραιωθούν με δύο τρόπους.

en: Failed to change directory
el: Αποτυχία στην αλλαγή φακέλου

en: Failed to change language
el: Αποτυχία στην αλλαγή γλώσσας

en: Failed to check for newer version of FileZilla.
el: Αποτυχία ελέγχου νέας έκδοσης του FileZilla.

en: Failed to create backup copy of xml file
el: Αποτυχία στην δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας του xml αρχείου

en: Failed to create listen socket, aborting
el: Αποτυχία δημιουργίας listen socket, ακύρωση

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
el: Αποτυχία δημιουργίας listen socket για μεταφορά σε ενεργή κατάσταση

en: Failed to download the latest version of FileZilla.
el: Αποτυχία κατεβάσματος της νεώτερης έκδοσης του FileZilla.

en: Failed to get 'My Documents' path
el: Αποτυχία πρόσβασης στο μονοπάτι 'Τα Εγγραφά Μου'

en: Failed to get desktop path
el: Αποτυχία πρόσβασης στο μονοπάτι της επιφάνειας εργασίας

en: Failed to initialize FTP engine
el: Αποτυχία αρχικοποίησης της μηχανής FTP

en: Failed to initialize TLS.
el: Αποτυχία αρχικοποίησης του TLS.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
el: Αδυναμία φόρτωσης πινάκων οργάνων, λάθος resource αρχείο;

en: Failed to open "%s" for appending / writing
el: Αποτυχία ανοίγματος του "%s" για πρόσθεση / γράψιμο

en: Failed to open "%s" for reading
el: Αποτυχία ανοίγματος του "%s" για ανάγνωση

en: Failed to open "%s" for writing
el: Αποτυχία ανοίγματος του "%s" για εγγραφή

en: Failed to receive data
el: Αποτυχία λήψης δεδομένων

en: Failed to retrieve directory listing
el: Άνοιγμα φακέλου απέτυχε

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
el: Αποτυχία ανάκτησης εξωτερικής IP διεύθυνσης, ακύρωση

en: Failed to retrieve external ip address, using local address
el: Αποτυχία ανάκτησης εξωτερικής IP διεύθυνσης, χρήση τοπικής διεύθυνσης

en: Failed to retrieve local ip address.
el: Αποτυχία ανάκτησης τοπικής IP διεύθυνσης.

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
el: Αποτυχία ανάκτησης τοπικής IP διεύθυνσης. Ακύρωση

en: Failed to retrieve the external IP address.
el: Αποτυχία ανάκτησης εξωτερικής IP διεύθυνσης.

en: Failed to send command.
el: Αποτυχία αποστολής εντολής.

en: Failed to set language to %s, using default system language
el: Αποτυχία ορισμού γλώσσας σε %s, χρήση της προκαθορισμένης από το σύστημα γλώσσας

en: Failed to validate settings
el: Αποτυχία πιστοποίησης ρυθμίσεων

en: Failed to write to file %s
el: Αποτυχία εγγραφής στο αρχείο %s

en: Failed to write xml file
el: Αποτυχία εγγραφής xml αρχείου

en: Failed transfers
el: Αποτυχημένες μεταφορές

en: Fall back to active mode
el: Επιστροφή σε ενεργή κατάσταση

en: Fil&es
el: Αρχ&εία

en: File
el: Αρχείο

en: File Types
el: Τύποι Αρχείων

en: File does not contain any importable data.
el: Το αρχείο δεν περιέχει δεδομένα για εισαγωγή.

en: File exists
el: Το αρχείο υπάρχει

en: File exists action
el: Ενέργεια για υπάρχον αρχείο

en: File has changed
el: Το αρχείο άλλαξε

en: File not found
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: File transfer successful
el: Επιτυχής μεταφορά αρχείου

en: File transfers still in progress.
el: Μεταφορά αρχείων σε πρόοδο.

en: FileZilla Error
el: Σφάλμα FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
el: Το FileZilla θα δοκιμάσει τώρα τις ρυθμίσεις σας για να εξασφαλίσει ότι είναι όλα σωστά ρυθμισμένα.

en: FileZilla does not support the HTTP protocol
el: To FileZilla δεν υποστηρίζει το HTTP πρωτόκολλο

en: Filelists
el: Λίστες Αρχείων

en: Filename
el: Όνομα Αρχείου

en: Filename &filters...
el: Όνομα Αρχείου &φίλτρα...

en: Filename invalid
el: Λανθασμένο όνομα αρχείου

en: Filename unchanged
el: Το όνομα αρχείου δεν αλλάχθηκε

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
el: Τα ονόματα των αρχείων δεν μπορούν να περιέχουν κανένα από τους παρακάτω χαρακτήρες: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
el: Τα ονόματα των αρχείων δεν μπορούν να περιέχουν κανένα από τους παρακάτω χαρακτήρες: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
el: Αρχεία που επεξεργάζονται

en: Filesize
el: Μέγεθος Αρχείου

en: Filesize format
el: Μορφή μεγέθους αρχείου

en: Filetype
el: Τύπος Αρχείου

en: Filter &out all files that:
el: &Φιλτράρισε όλα τα αρχεία που:

en: Filter applies to:
el: Εφαρμογή φίλτρου σε:

en: Filter name already exists
el: Το όνομα φίλτρου υπάρχει ήδη

en: Filter set already exists
el: Το σετ φίλτρων υπάρχει ήδη

en: Filter the directory listings
el: Φιλτράρισε τις λίστες φακέλων

en: Filter validation failed
el: Αποτυχία πιστοποίησης φίλτρου

en: Fingerprint (MD5):
el: Αποτύπωμα (MD5):

en: Fingerprint (SHA-1):
el: Αποτύπωμα (SHA-1):

en: Fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

en: Firewall and router configuration wizard
el: Οδηγός ρύθμισης δρομολογητή και firewall

en: Folder
el: Φάκελος

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
el: Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με αυτές τις επιλογές, παρακαλούμε εκτελέστε τον οδηγό ρύθμισης δικτύου.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
el: Για αξιοπιστία πρέπει να ορίσετε ένα εύρος από το λιγότερο 10 θύρες.

en: Force &UTF-8
el: Επιβολή &UTF-8

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
el: Μορφή: Επέκταση ακολουθούμενη από την εντολή και τις παραμέτρους σε σωστά εισαγωγικά.

en: General
el: Γενικά

en: Get external IP address from the following URL:
el: Πάρε την εξωτερική IP διεύθυνση από το παρακάτω URL:

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
el: Το όνομα του σετ φίλτρων υπάρχει ήδη, αντικατάσταση του σετ φίλτρων;

en: Group permissions
el: Δικαιώματα ομάδας

en: H&igh
el: Ψ&ηλά

en: High
el: Ψηλά

en: Highest
el: Υψηλότερο

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
el: O υψηλότερος αριθμός θύρας πρέπει να είναι ανάμεσα στο 1024 και 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultanously.
el: Κρατήστε το πλήκτρο shift για την εναλλαγή της κατάστασης του φίλτρου και στις δύο πλευρές ταυτόχρονα.

en: Homepage:
el: Προσωπική Σελίδα:

en: Host key mismatch
el: Το κλειδί του κόμβου δεν ταιριάζει

en: Host:
el: Κόμβος:

en: Hours,
el: Ώρες,

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
el: I&SO 8601 (παράδειγμα: 15:47)

en: If no data can be sent or received during this time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
el: Αν δεδομένα δεν μπορούν να σταλούν ή να ληφθούν σε αυτή τη χρονική στιγμή, η σύνδεση θα τερματιστεί και το FileZilla θα επιχειρήσει να επανασυνδεθεί.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
el: Αν αναφέρετε προβλήματα, παρακαλούμε να παρέχετε ημερολόγιο με "Αναλυτικό" επίπεδο.

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
el: Αν η αυτόματη δοκιμή στο τέλος του οδηγού επιτύχει, αλλά δεν μπορείτε να μεταφέρετε αρχεία σε έναν συγκεκριμένο εξυπηρετητή, μπορεί ο εξυπηρετητής να είναι λάθος ρυθμισμένος και θα πρέπει να δοκιμάσετε την ενεργή κατάσταση. Μπορείτε να ορίσετε την κατάσταση μεταφοράς σε μία ανά-εξυπηρετητή βάση στον Διαχειριστή Τοποθεσιών.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
el: Αν η επιλογή επιστροφής είναι ενεργή, θα έχετε την δυνατότητα να συνδεθείτε σε λάθος ρυθμισμένους εξυπηρετητές που δεν δέχονται την επιλεγμένη κατάσταση μεταφοράς.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
el: Αν το πρόβλημα συνέχισει να υπάρχει, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τον κατασκευαστή του δρομολογητή ή firewall σας για κάποια λύση.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
el: Αν το πρόβλημα παραμένει, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τον κατασκευαστή του δρομολογητή σας.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a timezone offset in the site manager.
el: Αν χρησιμοποιείτε το 'αντικατάσταση αν είναι νεώτερο', η ώρα του συστήματος σας πρέπει να συγχρονιστεί με τον εξυπηρετητή. Αν η ώρα διαφέρει (δλδ. διαφορετική ζώνη), όριστε την διαφορά ζώνης στον διαχειριστή τοποθεσιών.

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
el: Αν αλλάξετε την γλώσσα, θα πρέπει να επανεκκινήσετε το FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
el: Αν κάνετε κλικ στο δοκιμή, το FileZilla θα συνδεθεί στο probe.filezilla-project.org και θα εκτελέσει κάποιες απλές δοκιμές.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
el: Αν κλείσετε το FileZilla, οι αλλαγές θα χαθούν

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
el: Αν εισάγετε λάθος τύπους αρχείων, μπορεί αυτά τα αρχεία να καταστραφούν κατά την μεταφορά.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
el: Αν λάβετε κάποιο σφάλμα, οι ρυθμίσεις σας δεν είναι σωστές.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
el: Αν έχετε προβλήματα στην ανάκτηση των λιστών φακέλων ή στην μεταφορά αρχείων, δοκιμάστε να αλλάξετε την προκαθορισμένη κατάσταση μεταφοράς.

en: If you sucessfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
el: Αν ολοκληρώσατε επιτυχώς τον οδηγό και η τελική δοκιμή πέτυχε, τότε ότι firewalls και δρομολογητές έχετε πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένα.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
el: Αν χρησιμοποιείτε κάποιο firewall, ελέγξτε ότι επιτρέπει στο FileZilla αποδοχή συνδέσεων σε όλες τις θύρες που ορίσατε.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
el: Αν χρησιμοποιείτε κάποιο δρομολογητή, ελέγξτε αν όλες αυτές οι θύρες γίνονται forward στον υπολογιστή που τρέχει το FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
el: Αν ο δρομολογητής σας συνεχίζει να αλλάζει την IP διεύθυνση σας, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον κατασκευαστή του.

en: Import data from older version
el: Εισαγωγή δεδομένων από παλαιότερη έκδοση

en: Import settings
el: Εισαγωγή ρυθμίσεων

en: Import successful
el: Επιτυχής εισαγωγή

en: Improperly quoted association.
el: Λάθος εισαγωγικά στην σχέση.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
el: Στην ενεργή κατάσταση, το FileZilla πρέπει να ακούει σε μία θύρα για μεταφορά δεδομένων. Πρέπει να ορίσετε ποιές θύρες θα χρησιμοποιεί.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
el: Στην περίπτωση που έχετε δρομολογητή, θα πρέπει να προωθήσετε όλες τις διαθέσιμες θύρες, καθώς το FileZilla δεν επηρεάζει τις θύρες που επιλέγει το σύστημα σας.

en: In case you prefer automatic updates, you can enable automatic update checks in the settings dialog.
el: Σε περίπτωση που προτιμάτε τις αυτόματες αναβαθμίσεις, μπορείτε να ενεργοποιήσετε τους αυτόματους ελέγχους αναβαθμίσεων στον διάλογο των ρυθμίσεων.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
el: Για να χρησιμοποιηθεί ενεργή κατάσταση, το FileZilla πρέπει να γνωρίζει την εξωτερική IP διεύθυνση σας.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
el: Στην παθητική κατάσταση, που είναι η προτεινόμενη για τους περισσότερους χρήστες, το FileZilla ζητά από τον εξυπηρετητή μία θύρα και συνδέεται σε αυτή. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερες ρυθμίσεις γι' αυτό.

en: Incorrect password
el: Λάθος κωδικός

en: Initializing TLS...
el: Αρχικοποίηση TLS...

en: Interactive
el: Διαδραστικό

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interrupted by user
el: Διακόπηκε από τον χρήστη

en: Invalid Content-Length
el: Λάθος Content-Length

en: Invalid HTTP Response
el: Λανθασμένη HTTP Απάντηση

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
el: Ελήφθη λάθος ακολουθία χαρακτήρων, απενεργοποίηση του UTF-8. Επιλέξτε την επιλογή UTF-8 στον Διαχειριστή Τοποθεσιών για να χρησιμοποιήσετε UTF-8.

en: Invalid chunk size
el: Λάθος μέγεθος τμήματος

en: Invalid data received
el: Λήψη λανθασμένων δεδομένων

en: Invalid date
el: Λάθος ημερομηνία

en: Invalid filename
el: Λάθος όνομα αρχείου

en: Invalid hostname or host not found
el: Λάθος όνομα κόμβου ή ο κόμβος δεν βρέθηκε

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
el: Δώθηκε λανθασμένος αριθμός θύρας. Η θύρα πρέπει να έχει τιμή από 1 εως 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over SSL (implicit) and
    ftpes:// for FTP over SSL (explicit).
el: Λάθος επιλογή πρωτοκόλλου. Τα έγκυρα πρωτόκολλα είναι:
    ftp:// για κανονικό FTP,
    sftp:// για SSH file transfer protocol,
    ftps:// για FTP over SSL (αυτονόητο) και
    ftpes:// για FTP over SSL (ρητό).

en: Invalid response code
el: Λάθος κωδικός απάντησης

en: Invalid size in condition
el: Λάθος μέγεθος στην συνθήκη

en: Invalid username given.
el: Δόθηκε λάθος όνομα χρήστη.

en: Keep directories on top
el: Κράτησε τους φακέλους στο επάνω μέρος

en: L&owest
el: Χ&αμηλότερο

en: Language
el: Γλώσσα

en: Last modified
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: Limit for concurrent &downloads:
el: Όριο ταυτόχρονων &λήψεων:

en: Limit for concurrent &uploads:
el: Όριο ταυτόχρονων &αποστολών:

en: Limit local ports
el: Όριο τοπικών θυρών

en: Line length exceeded
el: Το μήκος γραμμής ξεπεράστηκε

en: Listen socket closed
el: Το listen socket έκλεισε

en: Listing:
el: Λίστα:

en: Local filters:
el: Τοπικά φίλτρα:

en: Local site:
el: Τοπική τοποθεσία:

en: Locality:
el: Τοποθεσία:

en: Low
el: Χαμηλό

en: Lowest
el: Χαμηλότερο

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
el: Η χαμηλότερη διαθέσιμη θύρα πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ του 1024 και 65535.

en: Malformed chunk data: %s
el: Κατεστραμένο τμήμα δεδομένων: %s

en: Malformed header: %s
el: Κατεστραμένη κεφαλίδα: %s

en: Malformed reply, server not sending proper lineendings
el: Κατεστραμένη απάντηση, ο εξυπηρετητής δεν στέλνει κατάλληλους τερματισμούς γραμμών

en: Match all of the following
el: Ταίριαξε όλα τα παρακάτω

en: Maximum simultaneous &transfers:
el: Μέγιστος αριθμός ταυτόχρονων &μεταφορών:

en: Minutes
el: Λεπτά

en: My Computer
el: Ο Υπολογιστής Μου

en: My Documents
el: Τα Εγγραφά Μου

en: My Sites
el: Οι Τοποθεσίες μου

en: Name already exists
el: To όνομα ήδη υπάρχει

en: Name:
el: Όνομα:

en: Need to enter filter name
el: Πρέπει να εισάγετε όνομα φίλτρου

en: Need to specify a character encoding
el: Πρέπει να ορίσετε μία κωδικοποίηση χαρακτήρων

en: New &Folder
el: Νέος &Φάκελος

en: New filter
el: Νέο Φίλτρο

en: New folder
el: Νέος Φάκελος

en: New site
el: Νέα Τοποθεσία

en: No
el: Όχι

en: No category to export selected
el: Δεν έχει επιλεχθεί καμία κατηγορία για εξαγωγή

en: No command given, aborting.
el: Δεν δώθηκε καμία εντολή, ακύρωση.

en: No external IP address set, trying default.
el: Καμία εξωτερική IP διεύθυνση δεν έχει οριστεί, δοκιμή της προκαθορισμένης.

en: No host given, please enter a host.
el: Δεν δώθηκε κόμβος, παρακαλούμε εισάγετε έναν κόμβο.

en: No images available
el: Καμία διαθέσιμη εικόνα

en: No sites available
el: Καμία διαθέσιμη τοποθεσία

en: None
el: Κανένα

en: None of the following
el: Κανένα από τα παρακάτω

en: Normal
el: Κανονικό

en: Not all items could be requeued for viewing / editing.
el: Δεν μπορούν όλα τα στοιχεία να ξαναμπούν σε σειρά αναμονής για εμφάνιση / επεξεργασία.

en: Not connected to any server
el: Καμία σύνδεση σε κανέναν εξυπηρετητή

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
el: Σημείωση ότι αυτό το χαρακτηριστικό υποστηρίζεται μόνο στο FTP πρωτόκολλο.

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
el: Ο Αριθμός των προσπαθειών πρέπει να είναι ανάμεσα σε 0 και 99.

en: O&pen file
el: Ά&νοιγμα αρχείου

en: O&verwrite
el: Α&ντικατάσταση

en: OK
el: ΟΚ

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
el: Στις επόμενες σελίδες, θα ρυθμιστεί η κατάσταση μεταφοράς, καθώς και η κατάσταση επιστροφής αν είναι ενεργοποιημένη.

en: Once
el: Μία

en: Open the Site Manager
el: Άνοιγμα του Διαχειριστή Τοποθεσιών

en: Open the settings dialog of FileZilla
el: Ανοίγμα διαλόγου ρυθμίσεων του FileZilla

en: Opens the Site Manager
el: Ανοίγει ο Διαχειριστής Τοποθεσιών

en: Operating system problem detected
el: Εντοπίστηκε πρόβλημα λειτουργικού συστήματος

en: Organization:
el: Οργανισμός:

en: Other:
el: Άλλα:

en: Overview
el: Περιγραφή

en: Owner / Group
el: Ιδιοκτήτης / Ομάδα

en: Owner permissions
el: Δικαιώματα ιδιοκτήτη

en: Pa&ssive (recommended)
el: Πα&θητικό (συνιστάται)

en: Package
el: Πακέτο

en: Pass&word:
el: Κωδ&ικός:

en: Passive (recommended)
el: Παθητικό (συνιστάται)

en: Passive mode
el: Παθητική κατάσταση

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
el: Η παθητική κατάσταση επιλέχθηκε ως προκαθορισμένη κατάσταση μεταφοράς.

en: Pending removal
el: Αναμονή διαγραφής

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Please check http://filezilla-project.org for the most recent version of FileZilla.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε το http://filezilla-project.org για την νεώτερη έκδοση του FileZilla.

en: Please check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε στο http://filezilla-project.org/probe.php αν λειτουργεί ο εξυπηρετητής και προσεκτικά ελέγξτε ξανά τις ρυθμίσεις σας.

en: Please check the package manager of your system for an updated package or visit http://filezilla-project.org to download the source code of FileZilla.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε τον διαχειριστή πακέτων του συστήματος σας για ένα αναβαθμισμένο πακέτο ή επισκευθείτε το http://filezilla-project.org και κατεβάστε τον πηγάιο κώδικα του FileZilla.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
el: Παρακαλούμε ρυθμίστε ότι firewalls ή δρομολογητές έτσι ώστε το FileZilla να μπορεί να εδραιώσει εξωτερικές συνδέσεις σε αυθαίρετες θύρες.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
el: Παρακαλούμε απενεργοποιείστε στον δρομολογητή σας ρυθμίσεις όπως 'DMZ mode' ή 'Game mode'.

en: Please ensure you have a stable internet connection and check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε ότι έχετε σταθερή σύνδεση στο διαδύκτιο και ελέγξτε στο http://filezilla-project.org/probe.php αν ο εξυπηρετητής λειτουργεί.

en: Please enter a custom date format.
el: Παρακαλούμε εισάγετε μία προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας.

en: Please enter a custom time format.
el: Παρακαλούμε εισάγετε μία προσαρμοσμένη μορφή ώρας.

en: Please enter a download speedlimit greater or equal to 0 KB/s.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα όριο ταχύτητας κατεβάσματος μεγαλύτερο ή ίσο με 0 KB/s.

en: Please enter a name for the new filter.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα όνομα για το νέο φίλτρο.

en: Please enter a new name for the copied filter.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα νέο όνομα για το αντιγραμμένο φίλτρο.

en: Please enter a new name for the filter.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα νέο όνομα για το φίλτρο.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
el: Παρακαλούμε εισάγετε έναν αριθμό μεταξύ 0 και 10 για τον αριθμό ταυτόχρονων λήψεων.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
el: Παρακαλούμε εισάγετε έναν αριθμό μεταξύ 0 και 10 για τον αριθμό ταυτόχρονων αποστολών.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
el: Παρακαλούμε εισάγετε έναν αριθμό μεταξύ 0 και 10 για τον αριθμό ταυτόχρονων μεταφορών.

en: Please enter a password for this server:
el: Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό γι' αυτόν τον εξυπηρετητή:

en: Please enter a path and executable to run.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You can also optionally specify program arguments.
el: Παρακαλώ εισάγετε το μονοπάτι και το εκτελέσιμο προς εκτέλεση.
    π.χ. c:\somePath\file.exe σε MS Windows ή /somePath/file σε Unix.
    Μπορείτε επίσης προαιρετικά να ορίσετε παραμέτρους του προγράμματος.

en: Please enter a timeout between 5 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα χρόνο διακοπής ανάμεσα σε 5 και 9999 δευτερόλεπτα ή 0 για να απενεργοποιήσετε τις διακοπές.

en: Please enter a unique name for this filter set
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μοναδικό όνομα για αυτό το σετ φίλτρων

en: Please enter a valid portrange.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα έγκυρο εύρος θυρών.

en: Please enter an URL where to get your external address from
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα URL από το οποίο παίρνετε την εξωτερική σας διεύθυνση

en: Please enter an update interval of at least 7 days
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα διάστημα ελέγχου αναβάθμισης που να είναι τουλάχιστον 7 ημέρες.

en: Please enter an upload speedlimit greater or equal to 0 KB/s.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα όριο ταχύτητας ανεβάσματος που να είναι μεγαλύτερο ή ίσο με 0 KB/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
el: Παρακαλούμε εισάγετε μία raw εντολή FTP.
    Η χρήση raw ftp εντολών θα καθαρίσει την προσωρινή μνήμη φακέλων.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
el: Παρακαλούμε εισάγετε το όνομα του φακέλου που πρέπει να δημιουργηθεί:

en: Please enter your external IP address
el: Παρακαλώ εισάγετε την εξωτερική IP διεύθυνση σας

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
el: Παρακαλούμε εισάγετε την εξωτερική IP διεύθυνση στο τμήμα ενεργής κατάστασης της σελίδας αυτού του οδηγού. Αν έχετε δυναμική διεύθυνση ή δεν γνωρίζετε την εξωτερική σας διεύθυνση, χρησιμοποιείστε την επιλογή εξωτερικού αναλυτή.

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
el: Παρακαλούμε ακολουθήστε τις οδηγίες προσεκτικά, καθώς λάθος ρύθμιση θα αποτρέψει επιτυχημένες FTP συνδέσεις.

en: Please make sure you are running the latest version of FileZilla. Visit http://filezilla-project.org for details.
el: Παρακαλώ ελέγξτε ότι τρέχετε την τελευταία έκδοση του FileZilla. Επισκευθείτε το http://filezilla-project.org για πληροφορίες

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε ότι ο δρομολογητής σας χρησιμοποιεί το νεώτερο firmware. Επιπρόσθετα, ο δρομολογητής σας πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένος. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε χειροκίνητη προώθηση θυρών. Μην λειτουργήσετε τον δρομολογητή σας σε καταστάσεις 'DMZ' ή 'game mode'

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
el: Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι το FileZilla δεν επηρεάζει την θύρα που επιλέγει ο εξυπηρετητής. Έτσι ο εξυπηρετητής μπορεί να επιλέξει μια θύρα που το firewall σας πιστεύει ότι χρησιμοποιείτε από κάποιο trojan ή άλλο κακόβουλο πρόγραμμα. Αυτό μπορεί να προκαλέσει λάθος συναγερμό που πρέπει να αγνοήσετε.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
el: Παρακαλούμε σημειώστε ότι μερικοί εξυπηρετητές μπορεί να σας απαγορέψουν την πρόσβαση αν προσπαθείτε να επανασυνδεθείτε σε πολύ ανά πολύ μικρά χρονικά διαστήματα.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
el: Παρακαλούμε τρέξτε αυτό τον οδηγό ξανά αν αλλάξατε το δίκτυο σας ή σε περίπτωση που ξαφνικά υπάτχουν προβλήματα σε εξυπηρετητές που λειτουργούσαν παλαιότερα.

en: Please select the categories you would like to import.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε τις κατηγορίες που θέλετε να εισάγετε.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε την προκαθορισμένη κατάσταση μεταφοράς.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις νέες ιδιότητες για τον φάκελο "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις νέες ιδιότητες για το αρχείο "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις νέες ιδιότητες για τους επιλεγμένους φακέλους.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις νέες ιδιότητες για τα επελεγμένα αρχεία και φακέλους.

en: Please select the new attributes for the selected files.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις νέες ιδιότητες για τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Please visit http://filezilla-project.org for more information about FileZilla.
el: Παρακαλούμε επισκευθείτε το http://filezilla-project.org για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το FileZilla.

en: Please visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
el: Παρακαλούμε επισκευθείτε το http://filezilla-project.org για να κατεβάσετε την πιο πρόσφατη έκδοση.

en: Predefined Sites
el: Προκαθορισμένες Τοποθεσίες

en: Primary connection and data connection certificates don't match.
el: Η κύρια σύνδεση και τα πιστοποιητικά σύνδεσης δεδομένων δεν ταιριάζουν.

en: Prioritize directories (default)
el: Προταιρεότητα στους φακέλους (προκαθορισμένο)

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Process &Queue
el: Επεξεργασία &Σειράς Αναμονής

en: Public key algorithm:
el: Αλγόριθμος δημοσίου κλειδιού:

en: Public permissions
el: Δημόσια δικαιώματα

en: Queue: %s%d bytes
el: Σειρά Αναμονής: %s%d bytes

en: Queue: empty
el: Σειρά Αναμονής: κενή

en: Queued files
el: Αρχεία σε σειρά αναμονής

en: R&eboot system
el: Ε&πανεκκίνηση συστήματος

en: Raw FTP command
el: FTP εντολή

en: Re&ad
el: Αν&άγνωση

en: Re&name
el: Με&τονομασία

en: Rea&d
el: Ανά&γνωση

en: Really cancel current operation?
el: Ακύρωση τρέχουσας λειτουργίας;

en: Really delete all selected files and/or directories?
el: Διαγραφή όλων το επιλεγμένων αρχείων και/ή φακέλων;

en: Reason
el: Αιτία

en: Rec&urse into subdirectories
el: Επα&ναληπτικά στους υποφακέλους

en: Received data tainted
el: Μολυσμένα ληφθέντα δεδομένα

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
el: Τα στοιχεία επανασύνδεσης δεν μπορούν να καθαριστούν κατά την διάρκεια σύνδεσης σε έναν εξυπηρετητή.
    Αν συνεχίσετε, η σύνδεση σας θα τερματιστεί.

en: Reconnection settings
el: Ρυθμίσεις επανασύνδεσης

en: Reconnects to the last used server
el: Επανασύνδεση στον εξυπηρετητή που χρησιμοποιήθηκε την τελευταία φορά

en: Redirection to invalid address
el: Αναδρομολόγηση σε λάθος διεύθυνση

en: Refresh the file and folder lists
el: Ανανέωση των λιστών αρχείων και φακέλων

en: Remote certificate not trusted.
el: Απομακρυσμένο πιστοποιητικό μη εμπιστεύσιμο.

en: Remote file
el: Απομακρυσμένο αρχείο

en: Remote filters:
el: Απομακρυσμένα φίλτρα:

en: Remote site:
el: Απομακρυσμένη τοποθεσία:

en: Remove &all
el: Αφαίρεση &όλων

en: Remove &selected
el: Αφαίρεση &επιλεγμένων

en: Rena&me
el: Μετο&νομασία

en: Rename file
el: Μετονομασία αρχείου

en: Rename selected directory
el: Μετονομασία επιλεγμένου φακέλου

en: Renaming '%s' to '%s'
el: Μετονομασία του '%s' σε '%s'

en: Res&ume
el: Επα&ναφορά

en: Reset and requeue selected files
el: Επανεκκίνησε και ξαναβάλε σε σειρά αναμονής τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Resolving IP-Address for %s
el: Ανάλυση IP διεύθυνσης για %s

en: Resolving hostname
el: Ανάλυση ονόματος κόμβου

en: Response:
el: Απάντηση:

en: Retrieving directory listing...
el: Ανάκτηση λίστας φακέλου...

en: Retrieving external IP address from %s
el: Ανάκτηση εξωτερικής IP διεύθυνσης από %s

en: S&how files currently being edited...
el: Ε&μφάνιση αρχείων που επεξεργάζονται τώρα...

en: S&hutdown system
el: Τ&ερματισμός συστήματος

en: S&kip
el: Π&αράκαμψη

en: Save settings?
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων;

en: Scanning for files to add to queue
el: Ανίχνευση αρχείων για πρόσθεση στην ουρά αναμονής

en: Scanning for files to upload
el: Ανίχνευση αρχείων προς αποστολή

en: Select &page:
el: Επιλογή &σελίδας:

en: Select Entry:
el: Επιλογή Εγγραφής:

en: Select Theme
el: Επιλογή Θέματος

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
el: Επιλογή προκαθορισμένης ενέργειας στην περίπτωση που ένα αρχείο από μία μεταφορά ήδη υπάρχει.

en: Select default editor
el: Επιλογή προκαθορισμένου επεξεργαστή

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
el: Επιλογή ενέργειας υπάρχοντος αρχείου αν το αρχείο στόχος ήδη υπάρχει. Η επιλογή είναι έγκυρη μόνο για την τρέχουσα σύνοδο.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
el: Επιλογή προεπιλογής ενέργειας υπάρχοντος αρχείου μόνο για τα επιλεγμένα αρχεία στην σειρά αναμονής.

en: Select download location for package
el: Επιλογή τοποθεσίας αποθήκευσης του πακέτου

en: Select file for exported settings
el: Επιλογή αρχείου για τις εξαγόμενες ρυθμίσεις

en: Select file to import settings from
el: Επιλογή αρχείου για εισαγωγή ρυθμίσεων

en: Select the categories to export:
el: Επιλογή κατηγοριών για εξαγωγή:

en: Select the private data you would like to delete.
el: Επιλέξτε τα προσωπικά δεδομένα που θέλετε να διαγράψετε.

en: Selected editor does not exist
el: Ο επιλεγμένος επεξεργαστής δεν υπάρχει

en: Selected file already being edited
el: Το επιλεγμένο αρχείο ήδη επεξεργάζεται

en: Selected file cannot be opened.
    No default editor has been set or filetype association is missing or incorrect.
el: Το επιλεγμένο αρχείο δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    Δεν έχει οριστεί προκαθορισμένος επεξεργαστής ή λείπει η σχέση τύπου αρχείου ή είναι λάθος.

en: Selected file does not exist.
el: Το επιλεγμένο αρχείο δεν υπάρχει.

en: Selected file still being edited
el: Το επιλεγμένο αρχείο ακόμα επεξεργάζεται

en: Selected port usually in use by a different protocol.
el: Η επιλεγμένη θύρα συνήθως χρησιμοποιείτε από ένα άλλο πρωτόκολλο.

en: Send custom command to the server otherwise not available
el: Στείλε προσαρμοσμένη εντολή στον εξυπηρετητή αλλιώς μη διαθέσιμο

en: Serial number:
el: Σειριακός Αριθμός:

en: Server / Local file
el: Εξυπηρετητής / Τοπικό αρχείο

en: Server does not support resume of files > %d GB.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει την επαναφορά αρχείων > %d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since filesizes match.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει την επαναφορά αρχείων > %d GB. Τερματισμός μεταφοράς εφόσον το μέγεθος ταιριάζει.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει την επαναφορά αρχείων > 2GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει την επαναφορά αρχείων > 4GB.

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since filesizes match.
el: Ο εξυπηρετητής μπορεί να μην υποστηρίζει την επαναφορά αρχείων > %d GB. Τερματισμός μεταφοράς εφόσον το μέγεθος ταιριάζει.

en: Server sent invalid reply.
el: Ο εξυπηρετητής έστειλε λάθος απάντηση.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
el: Ο εξυπηρετητής απέστειλε παθητική απάντηση σε μη-δρομολογήσιμη διεύθυνση. Χρήση της διεύθυνσης του εξυπηρετητή.

en: Server&type:
el: &Τύπος Εξυπηρετητή:

en: Set &Priority
el: Ορισμός &Προτεραιότητας

en: Set permissions of '%s' to '%s'
el: Ορισμός δικαιωμάτων του '%s' στο '%s'

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Show &raw directory listing
el: Εμφάνιση &raw λίστας φακέλου

en: Site &Manager entries
el: Εγγραφές &Διαχειριστή Τοποθεσιών

en: Site Manager
el: Διαχειριστής Τοποθεσιών

en: Site Manager already open
el: Ο Διαχειριστής Τοποθεσιών είναι ήδη ανοικτός

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size formatting
el: Μορφή μεγέθους

en: Size unknown
el: Άγνωστο μέγεθος

en: Sk&ip
el: Πα&ράκαμψη

en: Skipping download of %s
el: Παράκαμψη κατεβάσματος του %s

en: Skipping upload of %s
el: Παράκαμψη ανεβάσματος του %s

en: Sort directories inline
el: Ταξινόμηση φακέλων σε σειρά

en: Source and path of the drop operation are identical
el: Ο προορισμός και το μονοπάτι της λειτουργίας καταστροφής είναι όμοιοι

en: Source and target of the drop operation are identical
el: Ο προορισμός και ο στόχος της λειτουργίας καταστροφής είναι όμοιοι

en: Speed limits
el: Όρια ταχυτήτων

en: Starting download of %s
el: Εκκίνηση λήψης του %s

en: Starting upload of %s
el: Εκκίνηση αποστολής του %s

en: State:
el: Κατάσταση:

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Stop and remove &all
el: Σταμάτα και αφαίρεσε τα &όλα

en: Street:
el: Οδός:

en: Subject of certificate
el: Θέμα του πιστοποιητικού

en: Submit a bug report if this problem persists even with the latest version of FileZilla.
el: Εκτελέστε μια αναφορά προβλήματος αν συνέχισει αυτό το πρόβλημα ακόμα και με την τελευταία έκδοση του FileZilla.

en: Successful transfers
el: Επιτυχημένες μεταφορές

en: Summary of test results:
el: Σύνοψη αποτελεσμάτων δοκιμής:

en: Syntax error
el: Συντακτικό λάθος

en: TLS/SSL connection established, waiting for welcome message...
el: Σύνδεση TLS/SSL εδραιώθηκε, αναμονή μηνύματος υποδοχής...

en: TLS/SSL connection established.
el: Σύνδεση TLS/SSL εδραιώθηκε.

en: Target file already exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: Target filename already exists, really continue?
el: Το όνομα του αρχείου υπάρχει ήδη, θέλετε να συνεχίσετε;

en: Test results
el: Αποτελέσματα δοκιμής

en: Testing resume capabilities of server
el: Δοκιμή δυνατότητας επαναφοράς του εξυπηρετητή

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
el: Ο Διαχειριστής Τοποθεσιών είναι ήδη ανοιχτός σε ένα άλλο FileZilla 3.
    Θέλετε να συνεχίσετε; Οποιαδήποτε αλλαγή γίνει στο Διαχειριστή Τοποθεσιών δεν θα αποθηκευτεί.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
el: Ο Διαχειριστής Τοποθεσιών είναι ήδη ανοιχτός σε ένα άλλο FileZilla 3.
    Παρακαλούμε κλείστε το ή τα δεδομένα δεν θα μπορούν να διαγραφούν.

en: The address you entered was: %s
el: Η διεύθυνση που εισάγατε ήταν: %s

en: The entered filter name already exists.
el: Αυτό το όνομα φίλτρου υπάρχει ήδη.

en: The extension '%s' does already exist in the list
el: Η επέκταση '%s' υπάρχει ήδη στην λίστα

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη.
    Παρακαλούμε εισάγετε ένα νέο όνομα:

en: The file you have selected contains site manager data from a previous version of FileZilla.
    Due to differences in the storage format, only host, port, username and password will be imported.
    Continue with the import?
el: Το αρχείο που επιλέξατε περιέχει στοιχεία του διαχειριστή τοποθεσιών από παλαιότερη έκδοση του FileZilla.
    Λόγω αλλαγών στην μορφή αποθήκευσης, μόνο κόμβος, θύρα, όνομα χρήστη και κωδικός θα εισαχθούν.
    Να συνεχιστεί η εισαγωγή;

en: The following files are currently being edited:
el: Τα παρακάτω αρχεία επεξεργάζονται τώρα:

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
el: Όσο μεγαλώνει το επίπεδο debug, τόσο περισσότερες πληροφορίες θα εμφανίζονται στο ημερολόγιο μηνυμάτων. Η εμφάνιση πληροφοριών debug έχει αρνητική επίδραση στην απόδοση.

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
el: Η χαμηλότερη θύρα πρέπει να είναι λιγότερο ή ίσο με την υψηλότερη διαθέσιμη θύρα.

en: The most recent version has been downloaded. Click on Finish to close FileZilla and to start the installation.
el: Η νεώτερη έκδοση έχει κατέβει. Κάντε κλικ στο Τερματισμός για να κλείσετε το FileZilla και να εκκινήσετε την εγκατάσταση.

en: The most recent version has been downloaded. Please install like you did install this version.
el: Η νεώτερη έκδοση έχει κατέβει. Παρακαλούμε εγκαταστήστε την όπως κάνετε και με αυτή την έκδοση.

en: The selected categories have been imported.
el: Εισήχθησαν οι επιλεγμένες κατηγορίες.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
el: Το επιλεγμένο αρχείο περιέχει δεδομένα για εισαγωγή στις ακόλουθες κατηγορίες:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
el: Το επιλεγμένο αρχείο είναι ήδη ανοιγμένο σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, παρακαλούμε κλείστε το.

en: The selected file would be executed directly.
    This can be dangerous and damage your system.
    Do you really want to continue?
el: Το επιλεγμένο αρχείο θα εκτελεστεί άμεσα.
    Αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο και να βλάψει το σύστημα σας.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: The server sent an unrecognized reply.
el: Ο εξυπηρετητής απέστειλε μία μη-κατηγοριοποιημένη απάντηση.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
el: Ο εξυπηρετητής χρησιμοποιεί το ακόλουθο σετ χαρακτήρων για τα ονόματα αρχείων:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
el: Ο πιστοποιητικό του εξυπηρετητή είναι άγνωστο. Παρακαλούμε ελέγξτε προσεκτικά αν μπορείτε να εμπιστευτείτε αυτό τον εξυπηρετητή.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
    If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
el: Το κλειδί κόμβου του εξυπηρετητή δεν ταιριάζει με το κλειδί που αποθηκεύτηκε. Αυτό σημαίνει ότι είτε ο διαχειριστής άλλαξε το κλειδί κόμβου, ή προσπαθείτε να συνδεθείτε σε έναν άλλον υπολογιστή προσποιούμενοι τον εξυπηρετητή.
    Αν η αλλαγή του κλειδιού δεν ήταν αναμενόμενη, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή συστήματος.

en: The server's host key is not cached in the registry. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
el: Το κλειδί κόμβου του εξυπηρετητή αποθηκεύτηκε στην registry. Δεν υπάρχει εγγύηση ότι ο εξυπηρετητής είναι ο υπολογιστής που πιστέυετε ότι είναι.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
el: Οι ρυθμίσεις έχουν εισαχθεί. Επανεκκινήστε το FileZilla για να εκτελεστούν οι ρυθμίσεις.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
el: Η δοκιμή απέτυχε. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις;

en: Themes
el: Θέματα

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
el: Αυτό λειτουργεί μόνο αν βρίσκεστε πίσω από δρομολογητή, αλλιώς το σύστημα σας θα επιστρέψει την εσωτερική διευθυνσή σας.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
el: Ο οδηγός θα σας βοηθίσει να ρυθμίσετε σωστά δρομολογητές και firewalls που μπορεί να έχετε και θα δοκιμάσει τις ρυθμίσεις σας.

en: Time formatting
el: Μορφοποίηση ώρας

en: Time&out in seconds:
el: Διακ&οπή σε δευτερόλεπτα:

en: Timeout
el: Διακοπή

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Toggles processing of the transfer queue
el: Εναλλάσει την επεξεργασία της σειράς αναμονής μεταφορών

en: Toggles the display of the local directory tree
el: Εναλλάσει την εμφάνιση του τοπικού δέντρου φακέλων

en: Toggles the display of the message log
el: Εναλλάσει την εμφάνιση του ημερολόγιου μηνυμάτων

en: Toggles the display of the remote directory tree
el: Εναλλάσει την εμφάνιση του απομακρυσμένου δέντρου φακέλων

en: Toggles the display of the transfer queue
el: Εναλλάσει την εμφάνιση της σειράς αναμονής μεταφορών

en: Too long header line
el: Πολύ μεγάλη γραμμή κεφαλίδας

en: Too many redirects
el: Πάρα πολλές αναδρομολογήσεις

en: Trace:
el: Εντοπισμός:

en: Transfer Mode
el: Κατάσταση μεταφοράς

en: Transfer aborted by user
el: Η μεταφορά ακυρώθηκε από τον χρήστη

en: Transfer settings
el: Ρυθμίσεις μεταφοράς

en: Transferred data got tainted.
el: Τα δεδομένα που μεταφέρθηκαν μολύνθηκαν.

en: Transferring
el: Μεταφορά

en: Transfers
el: Μεταφορές

en: Trust changed Hostkey:
el: Εμπιστεύσου το αλλαγμένο ΚλειδίΚόμβου:

en: Trust new Hostkey:
el: Εμπιστεύσου το νέο ΚλειδίΚόμβου:

en: Trust the new key and carry on connecting?
el: Να εμπιστευτεί το νέο κλειδί και να συνεχίσει η σύνδεση;

en: Trust this host and carry on connecting?
el: Να εμπιστευτεί αυτό τον κόμβο και να συνεχίσει η σύνδεση;

en: U&pload
el: Α&ποστολή

en: U&pload limit:
el: Όριο α&ποστολής:

en: U&se filetype associations if available
el: Χ&ρήση σχέσεων τύπων αρχείων αν είναι διαθέσιμο

en: U&se system defaults
el: Χ&ρήση προκαθορισμένων από το σύστημα

en: Unit:
el: Μονάδα:

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown certificate
el: Άγνωστο πιστοποιητικό

en: Unknown host key
el: Άγνωστο κλειδί κόμβου

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
el: Εκτός κι αν φτιαχτούν αυτά τα προβλήματα, η ενεργή κατάσταση του FTP δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και θα χρησιμοποιηθεί η παθητική.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
el: Εκτός κι αν φτιαχτεί αυτό το πρόβλημα, η ενεργή κατάσταση του FTP δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και θα χρησιμοποιηθεί η παθητική.

en: Up&load and unedit
el: Απ&οστολή και αναίρεση επεξεργασίας

en: Update Check
el: Έλεγχος Αναβαθμίσεων

en: Update wizard
el: Οδηγός αναβάθμισης

en: Updatecheck failed
el: Αποτυχία ελέγχου αναβαθμίσεων

en: Upload this file back to the server?
el: Ανέβασμα αυτού του αρχείου πίσω στον εξυπηρετητή;

en: Uploading
el: Αποστολή

en: Uploading and pending removal
el: Αποστολή και αναμονή αφαίρεσης

en: Uploads
el: Απεσταλμένα

en: Use &custom charset
el: Χρήση &προσαρμοσμένου σετ χαρακτήρων

en: Use &default
el: Χρήση &προκαθορισμένου

en: Use d&efault
el: Χρήση π&ροκαθορισμένου

en: Use system &defaults
el: Χρήση &προκαθορισμένων από το σύστημα

en: Use the following IP address:
el: Χρησή της παρακάτω IP διεύθυνσης:

en: Use the following port range:
el: Χρήση του παρακάτω εύρους θυρών:

en: Use the server's external IP address instead
el: Χρησιμοποίησε αντίθετα την εξωτερική IP διεύθυνση του εξυπηρετητή

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
el: Χρησημοποιήστε αυτό αν είστε πίσω από δρομολογητή και έχετε στατική εξωτερική IP διεύθυνση.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
el: Χρησιμοποιείστε αυτή την επιλογή αν έχετε δυναμική IP διεύθυνση. To FileZilla θα επικοινωνήσει με τον παραπάνω εξυπηρετητή μία φορά όταν θα χρησιμοποιήσετε για πρώτη φορά την ενεργή κατάσταση μεταφοράς. Μόνο η έκδοση του FileZilla που χρησιμοποιείτε θα δωθεί στον εξυπηρετητή.

en: User:
el: Χρήστης:

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
el: Χρήση UTF-8 αν το υποστηρίζει ο εξυπηρετητής, αλλιώς χρήση τοπικού σετ χαρακτήρων.

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
el: Η χρήση λανθασμένου σετ χαρακτήρων μπορεί να επιφέρει κακή εμφάνιση των ονομάτων των αρχείων.

en: Using this wizard you can check for available updates to FileZilla.
el: Χρησιμοποιώντας αυτό τον οδηγό μπορείτε να ελέγξετε για διαθέσιμες αναβαθμίσεις στο FileZilla.

en: Valid from:
el: Έγκυρο από:

en: Valid to:
el: Έγκυρο σε:

en: Verifying certificate...
el: Επικύρωση πιστοποιητικού...

en: Very high
el: Πολύ υψηλό

en: View hidden option set, but unsupported by server
el: Εμφάνιση κρυφών ενεργοποιήθηκε, αλλά δεν υποστηρίζεται από τον εξυπηρετητή

en: W&rite
el: Ε&γγραφή

en: Waiting
el: Αναμονή

en: Waiting for browsing connection
el: Αναμονή για σύνδεση αναζήτησης

en: Waiting for password
el: Αναμονή για κωδικό

en: Waiting for transfer to be canceled
el: Αναμονή για ακύρωση της μεταφοράς

en: Waiting to retry...
el: Αναμονή για νέα προσπάθεια...

en: Warning!
    
    A bug in Windows causes problems with FileZilla
    
    The bug occurs if you have
    - Windows Server 2003 or XP 64
    - Windows Firewall enabled
    - Application Layer Gateway service enabled
    See http://support.microsoft.com/kb/931130 for background information.
    
    Unless you either disable Windows Firewall or the Application Layer Gateway service,
    FileZilla will timeout on big transfers.
el: Προσοχή!
    
    Ένα σφάλμα στα Windows προκαλεί προβλήματα με το FileZilla
    
    Το σφάλμα συμβαίνει αν έχετε
    - Windows Server 2003 ή XP 64
    - Ενεργοποιημένο το Windows Firewall
    - Ενεργοποιημένο το Application Layer Gateway service
    Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το http://support.microsoft.com/kb/931130.
    Το FileZilla θα τερματίζει σε μεγάλες μεταφορές.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
el: Προσοχή, αδιαφορία σύνδεσης δεδομένων από λάθος IP.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
el: Προσοχή, χρησιμοποιήστε τις nightly builds με δικιά σας ευθύνη.
    Δεν παρέχεται υποστήριξη για τις nightly builds.
    Οι nightly builds μπορεί να μην λειτουργήσουν όπως πρέπει και ακόμα και να βλάψουν το σύστημα σας.
    
    Θέλετε να ελέγξετε για nightly builds;

en: Warning: Potential security breach!
el: Προσοχή: Πιθανή παραβίαση ασφαλείας:

en: Widescreen
el: Πλατιά οθόνη

en: Wr&ite
el: Εγ&γραφή

en: Wrong external IP address
el: Λάθος εξωτερική IP διεύθυνση

en: Wrong lineendings
el: Λάθος τερματισμοί γραμμών

en: Yes
el: Ναι

en: You are already using the most recent version of FileZilla. Please check again in future.
el: Χρησιμοποιείτε την τελευταία έκδοση του FileZilla. Παρακαλούμε ελέγξτε ξανά στο μέλλον.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα x σε οποιαδήποτε θέση για να κρατήσετε τα αρχικά δικαιώματα των αρχείων.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
el: Δεν δώσατε νέο όνομα στο αρχείο. Αντικατάσταση του αρχείου;

en: You have to enter a hostname.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα κόμβου.

en: You have to enter a valid IP address.
el: Πρέπει να εισάγετε μία έγκυση IP διεύθυνση.

en: You have to enter an account name
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα λογαριασμού

en: You have to specify a user name
el: Πρέπει να ορίσετε ένα όνομα χρήστη

en: You likely have a router or firewall which errorneously modified the transferred data.
el: Πρέπει να έχετε ένα δρομολογητή ή firewall που λανθασμένα άλλαξε τα μεταφερόμενα δεδομένα.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
el: Δεν θα πρέπει να έχετε προβλήματα σύνδεσης σε άλλους εξυπηρετητές, οι μεταφορές αρχείων πρέπει να λειτουργούν σωστά.

en: begins with
el: ξεκινάει με

en: contains
el: περιέχει

en: ends with
el: τελειώνει με

en: equals
el: ισούτε

en: file
el: αρχείο

en: fzsftp could not be started
el: Το fzsftp δεν μπόρεσε να εκκινήσει

en: greater than
el: μεγαλύτερο από

en: is equal to
el: είναι ίσο με το

en: less than
el: μικρότερο από

en: matches regex
el: ταίριασμα regex

en: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
el: png "c:\program files\viewer
    iewer.exe" -open
