gaim 1.5.0 - en to fa translation catalogue (2701 entries)

en: 	_Only when someone says your screen name
fa: 	_فقط وقتی کسی نام کاربری شما را در گپ می‌گوید

en: 
    %s is typing...
fa: 
    %s در حال تایپ است...

en: 
    <b>Account:</b> %s
fa: 
    <b>حساب:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
fa: 
    آخرین حضور: %s قبل

en: 
    Your Preferred Contact Methods
fa: 
    روش‌های تماس مرجح شما

en:  (Code %s)
fa:  (کد %s)

en:  <i>(identified)</i>
fa: <i>(شناسایی شده)</i>

en:  <i>(ircop)</i>
fa:  <i>(گردانندهٔ irc)</i>

en: %d canceled the transfer of %s
fa: ‏%Id از انتقال %s صرف نظر کرد

en: %d day | %d days
fa[0]: %Id روز

en: %d has declined the file %s
fa: ‏%Id پروندهٔ %s را رد کرد

en: %d hour | %d hours
fa[0]: %Id ساعت

en: %d minute | %d minutes
fa[0]: %Id دقیقه

en: %d person in room | %d people in room
fa[0]: %Id نفر در این اتاق

en: %d second | %d seconds
fa[0]: %Id ثانیه

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
fa[0]: %Idپیغام نخوانده از %s

en: %s
    
    %s will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
fa: ‏%s
    
    ‏%s تا زمانی که خطا را تصحیح نکنید و حساب را مجدداً به کار نیندازید برای اتصال مجدد آن تلاش نخواهد کرد.

en: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
fa: ‏%s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">خطا: %s
    برای به‌هنگام‌سازی وب‌گاه متصل شونده را بررسی کنید.</span>

en: %s (%s)
fa: ‏%s (%s)

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
fa[0]: ‏%s(%s) ‏%Id پیغام جدید دارد.

en: %s Options
fa: گزینه‌های %s

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
fa: ‏%s [<I>%s</I>] وارد اتاق شد.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
fa: به نظر می‌رسد %s برون‌خط است و پیغامی را که الان فرستادید دریافت نکرده است.

en: %s became idle
fa: %s بی‌کار شد

en: %s became unidle
fa: %s دیگر بی‌کار نیست

en: %s canceled the file transfer
fa: ‏%s از انتقال پرونده صرف نظر کرد

en: %s canceled the transfer of %s
fa: ‏%s از انتقال %s صرف نظر کرد

en: %s changed status from %s to %s
fa: %s وضعیت را از %s به %s تغییر داد

en: %s could not be added because your buddy list is full.
fa: اضافه کردن %s ممکن نیست چون فهرست رفقای شما پر شده است.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
fa: ‏%s دعوت شما به اتاق «%s» را رد کرد چون «%s».

en: %s disconnected
fa: %s قطع شد

en: %s disconnected.
fa: %s قطع شد.

en: %s entered the room.
fa: ‏%s وارد اتاق شد.

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
fa[0]: ‏%s ‏%Id پیغام جدید دارد.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
fa: ‏%s به این دلیل (مثل دفعهٔ قبل) درخواست شما را برای اضافه کردنشان به فهرستتان رد کرد: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
fa: ‏%s (مثل دفعهٔ قبل) درخواست شما را برای اضافه کردنشان به فهرستتان رد کرد.

en: %s has added you to his or her buddy list.
fa: ‏%s شما را به فهرست رفقایش اضافه کرد.

en: %s has become idle (%s)
fa: ‏%s بی‌کار شده است (%s)

en: %s has become idle.
fa: %s بی‌کار شد.

en: %s has been invited to this conversation.
fa: ‏%s به این گفتگو دعوت شد.

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
fa: ‏%s موضوع <I>%s</I> را تغییر داد به: %s

en: %s has changed the topic to: %s
fa: ‏%s موضوع را تغییر داد به: %s

en: %s has cleared the topic.
fa: ‏%s موضوع  را پاک کرد..

en: %s has closed the conversation.
fa: ‏%s گفتگو را بست.

en: %s has gone away.
fa: %s رفت.

en: %s has gone away. (%s)
fa: ‏%s جایی رفته است. (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
fa: %s، %s را به اتاق گپ %s دعوت کرد:

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
fa: %s، %s را به اتاق گپ %s دعوت کرد:
    ‏%s

en: %s has just asked to directly connect to %s
fa: ‏%s درخواست کرده به طور مستقیم به %s متصل شود

en: %s has paused while typing to you (%s)
fa: ‏%s هنگام تایپ برای شما مکث کرده است (%s)

en: %s has removed you from his or her buddy list.
fa: ‏%s شما را از فهرست رفقایش حذف کرد.

en: %s has returned from being away (%s)
fa: ‏%s از جایی که رفته بود است (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
fa: ‏%s دیگر بی‌کار نیست (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
fa: ‏%s برای شما پیغامی فرستاده است. (%s)

en: %s has set the topic to: %s
fa: ‏%s موضوع را تنظیم کرد به: %s

en: %s has signed off (%s)
fa: ‏%s از سیستم خارج شده است (%s)

en: %s has signed off.
fa: ‏%s از سیستم خارج شد.

en: %s has signed on (%s)
fa: ‏%s وارد سیستم شده است (%s)

en: %s has signed on.
fa: ‏%s وارد سیستم شد.

en: %s has started typing to you (%s)
fa: ‏%s شروع به تایپ برای شما کرده است (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
fa: ‏%s دیگر برای شما تایپ نمی‌کند (%s)

en: %s is no longer %s
fa: %s دیگر %s نیست.

en: %s is no longer away.
fa: %s برگشت.

en: %s is no longer idle.
fa: %s دیگر بی‌کار نیست.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
fa: ‏%s یک پروندهٔ معمولی نیست. در نهایت بزدلی از رونویسی آن خودداری می‌شود.

en: %s is not a valid filename.
fa: ‏%s نام پروندهٔ معتبری نیست.

en: %s is not a valid group.
fa: ‏%s گروه معتبری نیست.

en: %s is not a valid passport account.
fa: ‏%s حساب passport معتبری نیست.

en: %s is not a valid room handle
fa: ‏%s دست‌گیرهٔ اتاق معتبری نیست

en: %s is not a valid room name
fa: ‏%s نام اتاق معتبری نیست

en: %s is not a valid server name
fa: ‏%s نام کارگزار معتبری نیست

en: %s is not in your buddy list
fa: ‏%s در فهرست رفقای شما نیست

en: %s is now %s
fa: ‏%s در حال حاضر %s است

en: %s is now known as %s
fa: ‏%s با نام %s شناخته می‌شود

en: %s is now known as %s.
fa: ‏%s به عنوان %s شناخته می‌شود.

en: %s is offering to send file %s
fa: ‏%s مایل است پروندهٔ %s را برای شما بفرستد

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fa: ‏%s در فهرست محلی هست اما در فهرست کارگزار نیست. آیا مایلید این رفیقتان اضافه شود؟

en: %s just signed off
fa: %s همین الان از سیستم خارج شد

en: %s just signed on
fa: ‏%s همین الان وارد سیستم شد

en: %s left the room (%s).
fa: ‏%s از اتاق خارج شد (%s).

en: %s left the room.
fa: ‏%s از اتاق خارج شد.

en: %s not currently logged in.
fa: %s در حال حاضر وارد سیستم نشده است.

en: %s on %s (%s)
fa: ‏%s در %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fa: ‏%s در فهرست محلی داخل گروه «%s» است اما در فهرست کارگزار نیست. آیا مایلید این رفیقتان اضافه شود؟

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
fa[0]: ‏%s از %s می‌خواهد %Id پرونده را بپذیرد: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
fa: ‏%s از شما درخواست کرده است برایش پرونده‌ای بفرستید

en: %s said your nick in %s
fa: %s لقب شما را در %s گفت

en: %s sent a message in %s
fa: ‏%s در%s برای شما پیغامی فرستاد

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
fa: ‏%s پیغامی به تخته‌سفید در کانال %s فرستاد. آیا می‌خواهید تخته‌سفید را باز کنید؟

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
fa: ‏%s پیغامی به تخته‌سفید فرستاد. آیا می‌خواهید تخته‌سفید را باز کنید؟

en: %s sent you a message
fa: ‏%s برای شما پیغامی فرستاد

en: %s wants to send you %s (%s)
fa: ‏%s می‌خواهد %s برای شما بفرستد (%s)

en: %s wants to send you a file
fa: ‏%s می‌خواهد پرونده‌ای برای شما بفرستد

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
fa: %s%s%s%s‏، %s را در میان رفقای خود پذیرفت %s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
fa: %s%s%s%s می‌خواهد %s را به فهرست رفقای %s%s اضافه کند

en: %s%s<span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Website:</span>		%s
    <span weight="bold">Filename:</span>		%s
fa: %s%s<span weight="bold">نوشتهٔ:</span>	%s
    <span weight="bold">وب‌گاه:</span>		%s
    <span weight="bold">نام پرونده:</span>		%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
fa[0]: %s و %Id ساعت

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
fa[0]: %s و %Id دقیقه

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
fa: (%s) %s <پاسخ خودکار>: %s

en: (Re-)Request authorization
fa: درخواست (مجدد) تأیید هویت

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
fa: (هنگام تبدیل این پیغام خطایی رخ داد.	 گزینهٔ «کُدگذاری» را در ویرایشگر حساب بررسی کنید)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
fa: (در دریافت این پیغام خطایی وجود داشت. یا شما و %s کدگذاری‌های متفاوتی انتخاب کرده‌اید یا %s کارگیر پر اشکالی دارد.)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
fa: (در دریافت پیغام خطایی رخ داد. کسی که مشغول گفتگو با او هستید از یک کُدگذاری متفاوت به نسبت کُدگذاری مورد انتظار استفاده می‌کند. اگر می‌دانید کُدگذاری مورد استفادهٔ او چیست می‌توانید آن را در قسمت گزینه‌های حساب پیش‌رفتهٔ حساب AIM/ICQ خود وارد کنید.

en: (no name)
fa: (بدون نام)

en: (none)
fa: (هیچکدام)

en: +++ %s became idle
fa: +++ %s بی‌کار شد

en: +++ %s became unidle
fa: +++ %s دیگر بی‌کار نیست

en: +++ %s signed off
fa: +++ %s از سیستم خارج شد

en: +++ %s signed on
fa: +++ ‏%s وارد سیستم شد

en: /Accounts
fa: /حساب‌ها

en: /Accounts/Add\/Edit
fa: /حساب‌ها/اضافه کردن\/ویرایش

en: /Buddies/Add Buddy...
fa: /رفقا/اضافه کردن رفیق...

en: /Buddies/Add C_hat...
fa: /رفقا/اضافه کردن _گپ...

en: /Buddies/Add Chat...
fa: /رفقا/اضافه کردن گپ...

en: /Buddies/Add Group...
fa: /رفقا/اضافه کردن گروه...

en: /Buddies/Add _Group...
fa: /رفقا/اضافه کردن گ_روه...

en: /Buddies/Get User Info...
fa: /رفقا/گرفتن اطلاعات کاربر...

en: /Buddies/Get User _Info...
fa: /رفقا/گرفتن _اطلاعات کاربر...

en: /Buddies/Join a Chat...
fa: /رفقا/پیوستن به گپ...

en: /Buddies/Join a _Chat...
fa: /رفقا/پیوستن به _گپ...

en: /Buddies/New Instant Message...
fa: /رفقا/پیغام اینترنتی جدید...

en: /Buddies/New Instant _Message...
fa: /رفقا/_پیغام اینترنتی جدید...

en: /Buddies/Sort Buddies
fa: /رفقا/مرتب کردن رفقا

en: /Buddies/View User _Log...
fa: /رفقا/نمایش _تاریخچهٔ کاربر...

en: /Buddies/_Add Buddy...
fa: /رفقا/ا_ضافه کردن رفیق...

en: /Buddies/_Quit
fa: /رفقا/_خروج

en: /Buddies/_Sort Buddies
fa: /رفقا/_مرتب کردن رفقا

en: /Conversation
fa: /گفتگو

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
fa: /گفتگو/اضافه کردن کمینِ رفیق...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
fa: /گفتگو/اضافه کردن _کمینِ رفیق...

en: /Conversation/Add...
fa: /گفتگو/اضافه کردن...

en: /Conversation/Al_ias...
fa: /گفتگو/_اسم مستعار...

en: /Conversation/Alias...
fa: /گفتگو/اسم مستعار...

en: /Conversation/Block...
fa: /گفتگو/قطع رابطه...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
fa: /گفتگو/پا_ک کردن پیغام‌های گذشته

en: /Conversation/Get Info
fa: /گفتگو/گرفتن اطلاعات

en: /Conversation/In_vite...
fa: /گفتگو/د_عوت...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
fa: /گفتگو/درج _تصویر...

en: /Conversation/Insert Image...
fa: /گفتگو/درج تصویر...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
fa: /گفتگو/درج _پیوند...

en: /Conversation/Insert Link...
fa: /گفتگو/درج پیوند...

en: /Conversation/Invite...
fa: /گفتگو/دعوت...

en: /Conversation/M_ore
fa: /گفتگو/_بیشتر

en: /Conversation/More
fa: /گفتگو/بیشتر

en: /Conversation/New Instant _Message...
fa: /گفتگو/پیغام _اینترنتی جدید...

en: /Conversation/Remove...
fa: /گفتگو/حذف...

en: /Conversation/Se_nd File...
fa: /گفتگو/_فرستادن پرونده....

en: /Conversation/Send File...
fa: /گفتگو/فرستادن پرونده...

en: /Conversation/Unblock...
fa: /گفتگو/برقراری رابطه...

en: /Conversation/View Log
fa: /گفتگو/نمایش تاریخچه

en: /Conversation/View _Log
fa: /گفتگو/نمایش _تاریخچه

en: /Conversation/_Add...
fa: /گفتگو/ا_ضافه کردن...

en: /Conversation/_Block...
fa: /گفتگو/_قطع رابطه...

en: /Conversation/_Close
fa: /گفتگو/_بستن

en: /Conversation/_Find...
fa: /گفتگو/_پیدا کردن...

en: /Conversation/_Get Info
fa: /گفتگو/_گرفتن اطلاعات

en: /Conversation/_Remove...
fa: /گفتگو/_حذف...

en: /Conversation/_Save As...
fa: /گفتگو/_ذخیره با نام...

en: /Conversation/_Unblock...
fa: /گفتگو/_برقراری رابطه...

en: /Help/Online _Help
fa: /راهنما/_راهنمای برخط

en: /Help/_About
fa: /راهنما/_درباره

en: /Help/_Debug Window
fa: /راهنما/_پنجرهٔ اشکال‌زدایی

en: /Options/Enable Logging
fa: گزینه‌ها/به کار انداختن تاریخچه‌نویسی

en: /Options/Enable Sounds
fa: /گزینه‌ها/به کار انداختن صداها

en: /Options/Enable _Logging
fa: /گزینه‌ها/به کار انداختن _ثبت وقایع

en: /Options/Enable _Sounds
fa: /گزینه‌ها/به کار انداختن _صداها

en: /Options/Show Formatting Toolbars
fa: /گزینه‌ها/نمایش نوار ابزار قالب‌بندی

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
fa: /گزینه‌ها/نمایش _نوار ابزار قالب‌بندی

en: /Options/Show Ti_mestamps
fa: /گزینه‌ها/نمایش _مُهرهای زمانی

en: /Options/Show Timestamps
fa: /گزینه‌ها/نمایش مُهرهای زمانی

en: /Tools
fa: /ابزارها

en: /Tools/Buddy _Pounces
fa: /ابزارها/_کمینِ رفیق

en: /Tools/Mute Sounds
fa: /ابزارها/ساکت کردن صداها

en: /Tools/Mute _Sounds
fa: /ابزارها/ساکت کردن _صداها

en: /Tools/Plu_gins
fa: /ابزارها/_متصل شونده‌ها

en: /Tools/Pr_eferences
fa: /ابزارها/تر_جیحات

en: /Tools/Pr_ivacy
fa: /ابزارها/_حریم خصوصی

en: /Tools/Privacy
fa: /ابزارها/حریم خصوصی

en: /Tools/R_oom List
fa: /ابزارها/فهرست _اتاق‌ها

en: /Tools/Room List
fa: /ابزارها/فهرست اتاق‌ها

en: /Tools/System _Log
fa: /ابزارها/_تاریخچهٔ وقایع سیستم

en: /Tools/_File Transfers
fa: /ابزارها/انت_قال ‌پرونده

en: /_Accounts
fa: _حساب‌ها

en: /_Buddies
fa: /_رفقا

en: /_Conversation
fa: /_گفتگو

en: /_Help
fa: /را_هنما

en: /_Options
fa: /_گزینه‌ها

en: /_Tools
fa: /ا_بزارها

en: 0 people in room
fa: ۰ نفر در این اتاق

en: <AUTO-REPLY>
fa: <پاسخ خودکار>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin on irc.freenode.net<BR><BR>
fa: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin در irc.freenode.net<BR><BR

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
fa: ‏<I>%s</I> همهٔ حالت‌های <I>%s</I> را حذف کرد

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
fa: ‏<I>%s</I> تمام حالت‌های کانال <I>%s</I> را حذف کرد

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
fa: ‏<I>%s</I> حالت‌های <I>%s</I> را تنظیم کرد به: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
fa: ‏<I>%s</I> حالت کانال <I>%s</I> را تنظیم کرد به: %s

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
fa: <b><font color="red">تاریخچه‌نویس تابع خواندن ندارد</font></b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
fa: <b>نام کانال:</b> %s

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
fa: <b>حالت اتصال</b>: %s<br>

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
fa: <b>گفتگو با %s در %s:</b><br>

en: <b>Current Online</b>: %d<br>
fa: <b>فعلاً برخط</b>: %Id<br>

en: <b>Defining adjective:</b>
fa: <b>اوضاع و احوال:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
fa: <b>پرونده:</b> %s
    <b>اندازهٔ پرونده:</b> %s
    <b>اندازهٔ تصویر:</b> %Id×%Id

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
fa: <b>عنوان گروه:</b> %s<br>

en: <b>Last Login IP</b>: %s<br>
fa: <b>آی‌پیِ آخرین ورود به سیستم</b>: %s<br>

en: <b>Last Login Time</b>: %s
fa: <b>آخرین زمان ورود به سیستم</b>: %s

en: <b>Last Refresh</b>: %s<br>
fa: <b>آخرین بازآوری</b>: %s<br>

en: <b>Login Time</b>: %s<br>
fa: <b>زمان ورود به سیستم</b>: %s<br>

en: <b>My Public IP</b>: %s<br>
fa: <b>آی‌پی عمومی من</b>: %s<br>

en: <b>Password:</b>
fa: <b>گذرواژه:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
fa: <b>جزئیات متصل شونده</b>

en: <b>Receiving As:</b>
fa: <b>در حال دریافت با نام:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
fa: <b>در حال دریافت از:</b>

en: <b>Sending As:</b>
fa: <b>در حال فرستادن با نام:</b>

en: <b>Sending To:</b>
fa: <b>در حال فرستادن به:</b>

en: <b>Server IP</b>: %s: %d<br>
fa: <b>آی‌پی کارگزار</b>: %s: %Id<br>

en: <b>Username:</b>
fa: <b>نام کاربری:</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
fa: <br><b>کلید رمز کانال:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
fa: <br><b>مؤسس کانال:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
fa: <br><b>‏HMAC کانال:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
fa: <br><b>حالت‌های کانال:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
fa: <br><b>موضوع کانال:</b><br> %s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
fa: <br><b>اثر انگشت کلید مؤسس:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
fa: <br><b>تعداد کاربران:</b> %Id

en: <br>At %s since %s
fa: <br>در %s از %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fa: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;پاسخ خودکار&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fa: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;پاسخ خودکار&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
fa: <font color="red"><b>خواندن پرونده ممکن نیست: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
fa: <font color="red"><b>مسیر ثبت پیدا نمی‌شود!</b></font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
fa: <font color='#777777'>به XMPP متصل نیست</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
fa: <h1>گفتگو با %s</h1>

en: <i>(retrieving)</i>
fa: <i>(در حال بازیابی)</i>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
fa: <i>شما در انتظار اجازهٔ کسی نیستید</i>

en: <span color="red">%s disconnected: %s</span>
fa: <span color="red">‏%s قطع شد: %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
fa: <span size='larger' weight='bold'>گفتگو در %s روی %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
fa: <span size='larger' weight='bold'>گفتگو با %s روی %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
fa: <span size='larger' weight='bold'>خطا هنگام ذخیرهٔ تصویر</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
fa: <span size='larger' weight='bold'>نوع پروندهٔ ناشناخته</span>
    
    فرض می‌شود PNG است.

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
fa: <span style="italic">مثال: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
fa: <span weight="bold" size="larger">نامه دارید!</span>

en: A Little About Me
fa: کمی دربارهٔ خودتان

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
fa: یک مدیر Sametime اعلان زیر را در کارگزار %s منتشر کرده است

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fa: پرونده‌ای برای بارگیری موجود است:
    میزبان دوردست: ‎%s
    درگاه دوردست: %Id

en: A folder with that name already exists
fa: پوشه‌ای با این نام از قبل وجود دارد

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
fa: گروهی به نام «%s» از قبل در فهرست رفقایتان وجود دارد.

en: A group with the name already exists.
fa: گروهی به این نام از قبل وجود دارد

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
fa: نسخهٔ افقی و لغزان فهرست رفقا.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
fa: یک پیغام جا افتاد، شما از محدودهٔ سرعت کارگزار فراتر رفته‌اید.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
fa: یک نشست پیفام موسیقیایی درخواست شده است. برای قبول درخواست روی شمایل MM کلیک کنید.

en: AIM Account
fa: حساب پیغام‌رسانی اینترنتی

en: AIM Direct IM
fa: پیغام اینترنتی مستقیم AIM

en: AIM Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد AIM

en: AP User
fa: کاربر AP

en: About %s
fa: دربارهٔ %s

en: Accept chat invitation?
fa: دعوت گپ را قبول می‌کنید؟

en: Accept file transfer request from %s?
fa: درخواست انتقال پروندهٔ %s پذیرفته شود؟

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
fa: دسترسی مُجاز نیست: کارگزار پیشکار HTTP تونل زدن از درگاه %Id را ممنوع کرده است.

en: Account
fa: حساب

en: Account Confirmation Requested
fa: تأیید حساب درخواست شد

en: Account Info
fa: اطلاعات حساب

en: Account has been disabled
fa: حساب از کار انداخته شده است

en: Account type:
fa: نوع حساب:

en: Account was not added
fa: حساب اضافه نشد

en: Account:
fa: حساب:

en: Account:
fa: حساب:

en: Account: %s (%s)
fa: ‏حساب: %s (%s)

en: Accounts
fa: حساب‌ها

en: Action
fa: اقدام

en: Activate ID...
fa: فعال‌سازی شناسه...

en: Add
fa: اضافه شود

en: Add / Remove
fa: اضافه / حذف کردن

en: Add Account
fa: اضافه کردن حساب

en: Add Buddy
fa: اضافه کردن رفیق

en: Add Buddy Pounce
fa: اضافه کردن کمینِ رفیق

en: Add Channel Private Group
fa: اضافه کردن گروه خصوصی کانال

en: Add Channel Public Key
fa: اضافه کردن کلید عمومی کانال

en: Add Chat
fa: اضافه کردن گپ

en: Add Group
fa: اضافه کردن گروه

en: Add Notes Address Book Group...
fa: اضافه کردن گروه به دفترچهٔ نشانی...

en: Add Private Group
fa: اضافه کردن گروه خصوصی

en: Add a C_hat
fa: اضافه کردن _گپ

en: Add a _Buddy
fa: اضافه کردن _رفیق

en: Add a new text replacement
fa: اضافه کردن جای‌گزینی متن جدید

en: Add buddy rejected
fa: اضافه کردن رفیق رد شد

en: Add buddy to your list?
fa: این شخص به فهرست رفقایتان اضافه شود؟

en: Add to Address Book
fa: اضافه کردن به دفترچهٔ نشانی

en: Add to chat
fa: اضافه کردن به گپ

en: Add to chat...
fa: اضافه کردن به گپ...

en: Add-Ins
fa: افزودنی‌ها

en: Additional Information
fa: اطلاعات اضافی

en: Address
fa: نشانی

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
fa: جعبهٔ کوچکی به فهرست رفقا اضافه می‌کند که نشان می‌دهد شما نامهٔ جدید دارید یا نه.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
fa: امکان ذخیره کردن یادداشت برای افراد فهرست رفقایتان را اضافه می‌کند.

en: Age
fa: سن

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Algorithm: 	%s
fa: الگوریتم: 	%s

en: Alias
fa: اسم مستعار

en: Alias Buddy
fa: اسم مستعار رفیق

en: Alias Chat
fa: اسم مستعار گپ

en: Alias Contact
fa: اسم مستعار برای اطلاعات تماس

en: Alias:
fa: اسم مستعار:

en: All
fa: همه

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
fa: همهٔ موارد زیر اختیاری هستند. فقط اطلاعاتی را که مایلید وارد کنید.

en: Allow
fa: مجاز

en: Allow %s to contact you?
fa: به ‎%s اجازه داده شود با شما تماس بگیرد؟

en: Allow MSN Mobile pages?
fa: پی‌جویی تلفن همراه MSN مجاز باشد؟

en: Allow all users to contact me
fa: همهٔ کاربران اجازهٔ تماس با شما را داشته باشند

en: Allow only the users below
fa: فقط به کاربران زیر اجازه داده شود

en: Allow only the users on my buddy list
fa: فقط کاربرانی که در فهرست رفقایتان هستند اجازهٔ تماس با شما را داشته باشند

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
fa: اجازه دادن تأیید هویت متنی ساده در جریان‌های رمزنگاری نشده

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
fa: اجازه دادن/ندادن پی‌جویی روی دستگاه‌های همراه...

en: Allows control by entering commands in a file.
fa: کنترل با وارد کردن فرمان‌ها در یک پرونده را ممکن می‌سازد.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
fa: اجازهٔ تغییر بارم‌بندی وضعیت‌های بی‌کار/رفته/برون‌خط رفقا در محاسبات اولویت تماس را به شما می‌دهد.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
fa: اجازهٔ کنترل مقادیر مرتبط با وضعیت‌های مختلف رفقا را به شما می‌دهد.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
fa: پشتبیانی ژست‌های موشی در پنجره‌های گفتگو را ممکن می‌سازد.
    برای انجام این کنش‌ها دکمهٔ وسط موشی را پایین نگه دارید:
    
    برای بستن گفتگو موشی را به پایین و سپس به راست بکشید.
    برای تعویض به گفتگوی قبلی موشی را  به بالا و سپس به چپ بکشید.
    برای تعویض به گفتگوی بعدی موشی را به بالا و سپس به راست بکشید.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
fa: شما را قادر می سازد به طور دستی زمانی را که بی‌کار بوده‌اید پیکربندی کنید

en: Alphabetically
fa: الفبایی

en: Already Registered
fa: قبلاً ثبت نام شده است

en: Already in opposite list
fa: از قبل در فهرست مخالف است

en: Already in the mode
fa: از قبل در همین حالت است

en: Already logged in
fa: قبلاً وارد سیستم شده است

en: Already there
fa: از قبل هست

en: Always
fa: همیشه

en: Always on top
fa: همیشه رو

en: Always use ICQ proxy server for file transfers
    (slower, but does not reveal your IP address)
fa: استفادهٔ دائم از کارگزار پیشکار ICQ برای انتقال پرونده
    (کندتر است، اما نشانی IP شما را آشکار نمی‌کند)

en: Amharic
fa: امهری

en: An ambiguous user ID was entered
fa: یک شناسهٔ کاربری مبهم وارد شد.

en: An error occurred while opening the file.
fa: هنگام باز کردن پرونده خطایی رخ داد.

en: An error occurred while updating the directory
fa: در حین به‌هنگام‌سازی شاخه خطایی رخ داد

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
fa: در خواندن %s شما خطایی پیش آمد و بار نشد. نام پروندهٔ قدیمی به %s~ تغییر کرد.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
fa: یک متصل شوندهٔ نمونه که شیرین‌کاری می‌کند ـ شرح را ببینید.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
fa: خطای نامعلومی، %Id، رخ داد. اطلاعات: %s

en: An unknown signon error has occurred: %s.
fa: خطای نامعلومی در ورود به سیستم رخ داد: %s

en: Angry
fa: عصبانی

en: Animate
fa: پویانماسازی

en: Anniversary
fa: سالگرد ازدواج

en: Announcement from %s
fa: اعلان از %s

en: Anxious
fa: نگران

en: Anyone
fa: همه

en: Appear Offline
fa: به نظر برون‌خط

en: Appear Online
fa: به نظر برخط

en: Appear Permanently Offline
fa: همیشه به نظر برون‌خط

en: Apply
fa: اِعمال

en: Apply in Chats
fa: اِعمال کردن در گپ‌ها

en: Apply in IMs
fa: اِعمال کردن در پیغام‌های اینترنتی

en: Approve
fa: تأیید

en: Arabic
fa: عربی

en: Are you sure you want to block %s?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید رابطه‌تان را با %s قطع کنید؟

en: Are you sure you want to delete "%s"
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید «%s» را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete %s?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید %s را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
fa: کمین آیا مطمئنید می‌خواهید %s برای %s را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید وضعیت‌های ذخیره‌ شده را برای همیشه حذف کنید؟

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید تاریخچهٔ گفتگو در %s را که از %s  آغاز شده است برای همیشه حذف کنید؟

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید تاریخچهٔ گفتگو با %s را که از %s  آغاز شده است برای همیشه حذف کنید؟

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید تاریخچهٔ سیستم را که از %s  آغاز شده است برای همیشه حذف کنید؟

en: Are you sure you want to remove %s?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید %s را حذف کنید؟

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید به ‎%s اجازه بدهید با شما تماس بگیرد؟

en: Aries
fa: حَمَل

en: Artists
fa: هنرمندان

en: Ashamed
fa: خجالت زده

en: Ask
fa: سؤال شود

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
fa: درخواست از %s برای اتصال به ما در %s:%hu برای پیغام اینترنتی مستقیم.

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
fa: تلاش برای ثبت نام در %s،%s،%s شکست خورد

en: Attempting to connect to %s:%hu.
fa: در حال تلاش برای اتصال به %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
fa: در حال تلاش برای اتصال از طریق کارگزار پیشکار.

en: Australian English
fa: انگلیسی استرالیایی

en: Auth
fa: اجازه داده شود

en: Auth Domain
fa: تأیید هویت دامنه

en: Auth User
fa: تأیید هویت کاربر

en: Authenticating
fa: تأیید هویت

en: Authenticating connection
fa: اتصال تأیید هویت

en: Authenticating...
fa: تأیید هویت...

en: Authentication Failure
fa: شکست تأیید هویت

en: Authentication failed
fa: تأیید هویت شکست خورد

en: Authorization Aborted
fa: تأیید هویت قطع شد

en: Authorization Denied
fa: اجازه داده نشد

en: Authorization Denied Message:
fa: پیغام رد اجازه:

en: Authorization Given
fa: اجازه داده شد

en: Authorization Granted
fa: اجازه داده شد

en: Authorization Request Message:
fa: پیغام درخواست اجازه:

en: Authorization denied message:
fa: پیغام رد اجازه:

en: Authorization mechanism too weak
fa: سازوکار تأیید هویت خیلی ضعیف است

en: Authorize
fa: اجازه داده شود

en: Authorize buddy?
fa: اجازه داده شود؟

en: Auto Accept
fa: پذیرش خودکار

en: Auto Reject
fa: رد شدن خودکار

en: Auto-Join
fa: پیوستن خودکار

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
fa: درخواست انتقال پروندهٔ کاربران انتخاب شده به صورت خودکرا پذیرفته شود؟

en: Auto-away
fa: رفتن خودکار

en: Auto-join
fa: پیوستن خودکار

en: Auto-response sent:
fa: پاسخ خودکار ارسال شد:

en: Autoaccept
fa: پذیرش خودکار

en: Autoaccept File Transfers...
fa: انتقالات پرونده‌های پذیرش خودکار...

en: Autoaccept complete
fa: پذیرش خودکار انجام شد

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
fa: انتقال پروندهٔ %s که به طور خودکار از %s پذیرفته شده بود انجام شد.

en: Automatic
fa: خودکار

en: Automatically open whiteboard
fa: باز کردن تخته‌سفید به طور _خودکار

en: Automatically reject from users not in buddy list
fa: رد خودکار درخواست کاربرانی که در فهرست رفقای شما نیستند

en: Available
fa: در دسترس

en: Available Conferences
fa: کنفرانس‌های موجود

en: Available Message
fa: پیغام حاضر

en: Away
fa: رفته

en: Away From Computer
fa: از کنار کامپیوتر رفته است

en: Away Message
fa: پیغام رفتن

en: Away message too long.
fa: پیغام رفتن خیلی طولانی است.

en: Bad Format
fa: قالب بد

en: Bad Namespace Prefix
fa: پیشوند فضای نام نامناسب

en: Bad Request
fa: درخواست بد

en: Bad friend file
fa: پروندهٔ دوست بد

en: Bad mode
fa: حالت بد

en: Bad ticket
fa: بلیت بد

en: Ban List
fa: فهرست منع

en: Banned
fa: ورود ممنوع

en: Based on keyboard or mouse use
fa: بر مبنای استفاده از صفحه‌کلید یا موشی

en: Be Right Back
fa: الان برمی‌گردم

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
fa: چون این کار نشانی IP شما را آشکار می‌سازد، ممکن است تهدیدی برای حریم خصوصی شما به حساب آید. آیا مایلید ادامه دهید؟

en: Becomes _idle
fa: بی‌_کار می‌شود

en: Becomes idle
fa: بی‌کار می‌شود

en: Beep too!
fa: بوق هم زده شود!

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Birth Day
fa: روز تولد

en: Birth Year
fa: سال تولد

en: Birthday
fa: روز تولد

en: Block
fa: قطع رابطه

en: Block %s?
fa: با %s قطع رابطه شود؟

en: Block IMs without Key Exchange
fa: مسدود کردن پیغام‌های اینترنتی بدون تبادل کلید

en: Block User
fa: قطع رابطه با کاربر

en: Block all users
fa: قطع رابطه با همهٔ کاربران

en: Block messages to whiteboard
fa: مسدود کردن مسیر پیغام‌های تخته‌سفید

en: Block only the users below
fa: فقط با کاربران زیر قطع رابطه شود

en: Blocked
fa: رابطه قطع شد

en: Blood Type
fa: گروه خون

en: Bold
fa: سیاه

en: Bonjour Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد Bonjour

en: Bored
fa: بی‌حوصله

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Both
fa: هر دو

en: Bottom
fa: پایین

en: Br_owse...
fa: م_رور...

en: British English
fa: انگلیسی بریتانیایی

en: Brows_e...
fa: _مرور...

en: Browser
fa: مرورگر

en: Browser Selection
fa: انتخاب مرورگر

en: Browser default
fa: پیش‌فرض مرورگر

en: Buddies
fa: رفقا

en: Buddy Alias
fa: اسم مستعار رفیق

en: Buddy Comment
fa: توضیح دربارهٔ رفیق

en: Buddy Comment for %s
fa: توضیح رفیق برای %s

en: Buddy Comment:
fa: توضیح رفیق:

en: Buddy Goes _Away
fa: رفیق _می‌رود

en: Buddy Goes _Idle
fa: رفیق _بی‌کار می‌شود

en: Buddy Icon
fa: شمایل رفیق

en: Buddy Information
fa: اطلاعات رفیق

en: Buddy List
fa: فهرست رفقا

en: Buddy List Storage Mode
fa: حالت ذخیرهٔ فهرست رفقا

en: Buddy List Window
fa: پنجرهٔ فهرست رفقا

en: Buddy Notes
fa: یادداشت‌های رفیق

en: Buddy Pounces
fa: کمینِ رفیق

en: Buddy State Notification
fa: اطلاع وضعیت رفیق

en: Buddy Ticker
fa: نوار رفقا

en: Buddy _Signs On/Off
fa: رفیق وارد سیستم می‌شود/ از سیستم خارج می‌شود

en: Buddy is "extended" away
fa: رفیقتان برای «مدتی» رفته است

en: Buddy is away
fa: رفیقتان رفته است

en: Buddy is idle
fa: رفیقتان بی‌کار است

en: Buddy is mobile
fa: رفیقتان در راه است

en: Buddy is offline
fa: رفیقتان برون‌خط است

en: Buddy list downloaded
fa: فهرست رفقا بارگیری شد:

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
fa: مسئله در همگام‌سازی فهرست رفقا در %s ‏(%s)

en: Buddy list uploaded
fa: فهرست رفقا بارگذاری شد

en: Buddy logs in
fa: رفیقتان وارد سیستم می‌شود

en: Buddy logs out
fa: رفیقتان از سیستم خارج می‌شود

en: Buddy name:
fa: نام رفیق:

en: Buddy signs on/off
fa: رفیق وارد سیستم می‌شود/ از سیستم خارج می‌شود

en: Buddylist loaded successfully!
fa: فهرست رفقا با موفقیت بار شد!

en: Buddylist saved successfully!
fa: فهرست رفقا با موفقیت ذخیره شد!

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Busy
fa: مشغول

en: By account
fa: از روی حساب

en: By conversation count
fa: از روی تعداد گفتگوها

en: By group
fa: از روی گروه

en: By log size
fa: از روی اندازهٔ تاریخچه

en: By status
fa: از روی وضعیت

en: CTCP PING reply
fa: پاسخ CTCP PING

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
fa: پارامترهای CVR یا نامعلومند یا مجاز نیستند

en: C_hat windows
fa: پنجره‌های _گپ

en: C_lear finished transfers
fa: انتقالات انجام شده _پاک شود

en: C_onnect
fa: _اتصال

en: Calculating...
fa: در حال محاسبه

en: Call Command
fa: فراخوانی فرمان

en: Camera
fa: دوربین

en: Canadian English
fa: انگلیسی کانادایی

en: Cancel
fa: انصراف

en: Cancel Presence Notification
fa: انصراف از اعلان حضور

en: Canceled
fa: صرف نظر شد

en: Cancer
fa: سرطان

en: Cannot add a contact to the same folder twice
fa: نمی‌توان اطلاعات تماس را دوبار به یک پوشه اضافه کرد

en: Cannot add yourself
fa: نمی‌توانید خودتان را اضافه کنید

en: Cannot ban %s: banlist is full
fa: نمی‌توان ورود به %s را ممنوع کرد: فهرست جاهای ممنوع پر شده است

en: Cannot call command
fa: نمی‌توان فرمان را فراخوانی کرد

en: Cannot change nick
fa: نمی‌توان لقب را عوض کرد

en: Cannot detach
fa: نمی‌توان جدا شد

en: Cannot fetch the public key
fa: نمی‌توان کلید عمومی را گرفت

en: Cannot find/access ~/.silc directory
fa: نمی‌توان شاخهٔ ~/.silc را پیدا کرد یا دسترسی به آن ممکن نیست

en: Cannot get channel information
fa: نمی‌توان اطلاعات کانال را گرفت

en: Cannot get room list
fa: نمی‌توان فهرست اتاق‌ها را گرفت

en: Cannot get server information
fa: نمی‌توان اطلاعات کارگزار را گرفت

en: Cannot get server statistics
fa: نمی‌توان آمار کارگزار را گرفت

en: Cannot get user information
fa: نمی‌توان اطلاعات کاربر را گرفت

en: Cannot initialize SILC Client connection
fa: نمی‌توان اتصال کارگیر SILC را راه‌اندازی کرد

en: Cannot initialize SILC protocol
fa: نمی‌توان قرارداد SILC را راه‌اندازی کرد

en: Cannot join channel
fa: نمی‌توان به کانال پیوست

en: Cannot join private group
fa: نمی‌توان به گروه خصوصی پیوست

en: Cannot open socket
fa: باز کردن سوکت ممکن نیست

en: Cannot perform the key agreement
fa: نمی‌توان توافق کلید را انجام داد

en: Cannot remove group zero
fa: نمی‌توان گروه صفر را حذف کرد

en: Cannot send a directory.
fa: نمی‌توان شاخه را فرستاد.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
fa: نمی‌توان پروندهٔ ۰ بایتی را فرستاد.

en: Cannot send file
fa: نمی‌توان پرونده را فرستاد

en: Cannot send folder %s.
fa: نمی‌توان پوشهٔ %s را فرستاد.

en: Cannot send launcher
fa: نمی‌توان راه‌انداز را فرستاد

en: Cannot set IM key
fa: نمی‌توان کلید پیغام اینترنتی را تنظیم کرد

en: Cannot set topic
fa: نمی‌توان موضوع را تنظیم کرد

en: Capabilities
fa: قابلیت‌ها

en: Capricorn
fa: جدی

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: Catalan
fa: کاتالونیایی

en: Cellphone Number
fa: شمارهٔ همراه

en: Change Address To:
fa: تغییر نشانی به:

en: Change Currently Registered E-Mail Address...
fa: تغییر نشانی پست الکترونیک ثبت شدهٔ فعلی...

en: Change Gadu-Gadu Password
fa: تغییر گذرواژهٔ Gadu-Gadu

en: Change Password
fa: تغییر گذرواژه

en: Change Password (URL)
fa: تغییر گذرواژه (نشانی اینترنتی)

en: Change Password...
fa: تغییر گذرواژه...

en: Change Status
fa: تغییر وضعیت

en: Change _status to:
fa: تغییر _وضعیت به:

en: Change password for %s
fa: تغییر گذرواژهٔ %s

en: Change password for the Gadu-Gadu account
fa: تغییر گذرواژهٔ حساب Gadu-Gadu

en: Change password...
fa: تغییر گذرواژه...

en: Change status when _idle
fa: تغییر وضعیت _هنگام بی‌کار شدن

en: Change user information for %s
fa: تغییر اطلاعات کاربر %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
fa: تغییرات تنظیمات حریم خصوصی بلافاصله مؤثر واقع می‌شوند.

en: Channel %s does not exist in the network
fa: کانال %s در شبکه وجود ندارد

en: Channel Authentication
fa: تأیید هویت کانال

en: Channel Information
fa: اطلاعات کانال

en: Channel Passphrase
fa: گذرواژهٔ کانال

en: Channel Public Keys List
fa: فهرست کلیدهای عمومی کانال

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
fa: تأیید هویت کانال برای ممانعت از دسترسی بی‌اجازه به کانال استفاده می‌شود. تأیید هویت می‌تواند بر اساس گذرواژه یا امضای دیجیتالی باشد. اگر گذرواژه تنظیم شود، دادن آن برای پیوستن به کانال الزامی است. اگر کلید عمومی کانال تنظیم شود فقط کاربرانی که کلیدهای عمومی‌شان در فهرست آمده باشد می‌توانند به کانال بپیوندند.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
fa: مؤسس کانال در <I>%s</I>، ‏<I>%s</I> است

en: Chat
fa: گپ

en: Chat _name:
fa: _نام گپ:

en: Chat error
fa: خطای گپ

en: Chat in %s is not available.
fa: گپ در %s موجود نیست.

en: Chat room list URL
fa: نشانی اینترنتی فهرست اتاق‌های گپ

en: Chat room locale
fa: شرایط محلی اتاق گپ

en: Chats
fa: گپ‌ها

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
fa: گپ‌ها تنها زمانی ثبت خواهند شد که «ثبت همهٔ گپ‌ها» در ترجیحات به کار انداخته شده باشد.

en: Chatty
fa: پرچونه

en: Checks for new local mail.
fa: بررسی می‌کند که نامهٔ محلی جدیدی رسیده یا نه.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
fa: به طور منظم رسیدن انتشارهای جدید را بررسی می‌کند و تغییرات آن با نسخه‌های قبلی را به اطلاع کاربر می‌رساند.

en: Checks periodically for new releases.
fa: به طور منظم رسیدن انتشارهای جدید را بررسی می‌کند.

en: Choose New Name
fa: انتخاب نام جدید

en: Choose...
fa: انتخاب...

en: Cipher
fa: کلید رمز

en: Cipher Test
fa: آزمایش کلید رمز

en: City
fa: شهر

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Clear finished transfers
fa: انتقالات انجام شده پاک شود

en: Client
fa: کارگیر

en: Clipboard plugin
fa: متصل‌شوندهٔ تخته‌شاسی

en: Close
fa: بستن

en: Close _tabs
fa: بستن _زبانه‌ها

en: Close all tabs
fa: بستن همهٔ زبانه‌ها

en: Close conversation
fa: بستن گفتگو

en: Close other tabs
fa: بستن زبانه‌های دیگر

en: Close this tab
fa: بستن این زبانه

en: Close this window when all transfers _finish
fa: وقتی همهٔ انتقالات _تمام شد این پنجره بسته شود

en: Close this window when all transfers finish
fa: وقتی همهٔ انتقالات تمام شد این پنجره بسته شود

en: Co_nversations:
fa: _گفتگوها:

en: Code [0x%02X]: %s
fa: کد [0x%02X]: %s

en: College
fa: مدرسه

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
fa: رنگ پیوندهای اینترنتی وقتی موشی روی آنها قرار می‌گیرد.

en: Color to draw hyperlinks.
fa: رنگ پیوندها.

en: Command
fa: فرمان

en: Command disabled
fa: فرمان از کار انداخته شد

en: Company
fa: شرکت

en: Computer
fa: کامپیوتر

en: Conference Closed
fa: کنفرانس بسته شد

en: Conference does not exist
fa: کنفرانس وجود ندارد

en: Conference not found
fa: کنفرانس پیدا نشد

en: Configuration error
fa: خطای پیکربندی

en: Configure IM Forwarding (URL)
fa: پیکربندی ارجاع پیغام اینترنتی (نشانی اینترنتی)

en: Configure Pl_ugin
fa: پیکربندی _متصل شونده

en: Configure Plugin
fa: پیکربندی متصل‌شونده

en: Confirm Account
fa: تأیید حساب

en: Confirm Remove
fa: تأیید حذف

en: Confirm close
fa: تأیید بستن

en: Conflict
fa: مغایرت

en: Connect
fa: اتصال

en: Connect port
fa: درگاه اتصال

en: Connect server
fa: اتصال کارگزار

en: Connect to %s failed
fa: اتصال به %s شکست خورد

en: Connected
fa: متصل شد

en: Connecting
fa: در حال اتصال

en: Connecting to SILC Server
fa: در حال اتصال به کارگزار SILC

en: Connection Closed
fa: اتصال بسته شد

en: Connection Error
fa: خطای اتصال

en: Connection Timeout
fa: انقضای مدت اتصال

en: Connection closed (writing)
fa: اتصال بسته شد (در حال نوشتن)

en: Connection error from %s server:
    %s
fa: خطای اتصال از کارگزار %s:
    ‏%s

en: Connection established, cookie sent
fa: اتصال برقرار شد، کوکی فرستاده شد

en: Connection failed
fa: اتصال شکست خورد

en: Connection failed.
fa: اتصال شکست خورد.

en: Connection lost
fa: اتصال قطع شد

en: Connection problem
fa: مشکل اتصال

en: Connection problem with the YCHT server.
fa: مشکل اتصال با کارگزار YCHT

en: Connection reset
fa: اتصال از نو آغاز شد

en: Console beep
fa: بوق پیشانه

en: Contact Info
fa: اطلاعات حساب

en: Contact Priority
fa: اولویت تماس

en: Continue
fa: ادامه

en: Conversation Colors
fa: رنگ‌های گفتگو

en: Conversation Entry
fa: مدخل گفتگو

en: Conversation History
fa: تاریخچهٔ گفتگو

en: Conversation Placement
fa: تعیین جای گفتگوها

en: Conversation Window Hiding
fa: مخفی کردن پنجره‌های گفتگو

en: Conversations
fa: گفتگوها

en: Conversations in %s
fa: گفتگوهای %s

en: Conversations with %s
fa: گفتگوها با %s

en: Cool Link 1
fa: پیوند باحال ۱

en: Cool Link 2
fa: پیوند باحال ۲

en: Cool Link 3
fa: پیوند باحال ۳

en: Could Not Connect
fa: نمی‌توان متصل شد

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
fa: اضافه کردن رفیق %s به گروه %s به فهرست کارگزار با حساب %s ممکن نیست.

en: Could not add buddy to server list
fa: نمی‌توان رفیق را به فهرست کارگزار اضافه کرد

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
fa: نمی‌توان رفیق %s را به فهرست رفقایتان اضافه کرد چون رفقای خیلی زیادی در فهرست رفقایتان دارید. لطفاً یکی را حذف کرده و دوباره امتحان کنید.

en: Could not bind socket to port
fa: نمی‌توان سوکت را به درگاه مقید کرد

en: Could not change nick
fa: عوض کردن لقب ممکن نیست

en: Could not connect
fa: متصل نشد

en: Could not connect for transfer.
fa: نمی‌توان برای انتقال متصل شد.

en: Could not connect to BOS server:
    %s
fa: نمی‌توان به کارگزار BOS متصل شد:
    ‏%s

en: Could not connect to authentication server:
    %s
fa: نمی‌توان به کارگزار تأیید هویت متصل شد:
    ‏%s

en: Could not create listen socket
fa: ایجاد سوکت پایش ممکن نیست

en: Could not establish a connection with the remote user.
fa: برقراری اتصال با کاربر دوردست ممکن نیست.

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
fa: برقراری اتصال با کارگزار ممکن نیست.
    ‏%s

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
fa: اطلاعاتی در شرح حال کاربر پیدا نشد. به احتمال زیاد این کاربر وجود ندارد.

en: Could not get details for user %s (%s).
fa: گرفتن جزئیات در مورد کاربر %s ممکن نیست (%s).

en: Could not kill user
fa: نمی‌توان کاربر را کشت

en: Could not listen on socket
fa: گوش ایستادن روی سوکت ممکن نیست

en: Could not load SILC key pair: %s
fa: نمی‌توان زوج کلید SILC را بار کرد: %s

en: Could not load public key
fa: نمی‌توان کلید عمومی را بار کرد

en: Could not open %s for writing!
fa: نمی‌توان %s را برای نوشتن باز کرد!

en: Could not open a listening port.
fa: باز کردن درگاه حال پایش ممکن نیست.

en: Could not perform key agreement for file transfer
fa: نمی‌توان برای انتقال پرونده توافق کلید انجام داد

en: Could not query the directory server.
fa: پرس‌وجوی از کارگزار دفترچهٔ راهنمای کاربران ممکن نیست.

en: Could not recognize the host of the screen name you entered
fa: شناسایی میزبانِ نام کاربری‌ای که وارد کرده‌اید ممکن نشد

en: Could not resolve host name
fa: تحویل نام میزبان ممکن نیست

en: Could not resolve hostname
fa: تحویل نام میزبان ممکن نیست

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
fa: نمی‌توان شرح حال کاربر را بازیابی کرد. به احتمال زیاد این مشکلی موقت از طرف کارگزار است. لطفاً کمی دیرتر دوباره تلاش کنید.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
fa: نمی‌توان شرح حال کاربر را بازیابی کرد. به احتمال زیاد این بدین معنی است که کاربر وجود ندارد؛ هرچند، یاهو بعضی وقت‌ها در پیدا کردن مجموعه تنظیمات کاربر شکست می‌خورد. اگر می‌دانید کاربر وجود دارد، لطفاً کمی دیرتر دوباره تلاش کنید.

en: Could not send
fa: نمی‌توان ارسال کرد

en: Could not set icon
fa: نمی‌توان شمایل را تنظیم کرد

en: Could not start the file transfer
fa: نمی‌توان انتقال پرونده را شروع کرد

en: Could not write
fa: نمی‌توان نوشت

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
fa: نمی‌توان سرصفحهٔ پرونده را نوشت. پرونده انتقال نخواهد یافت.

en: Couldn't connect to host
fa: نمی‌توان به میزبان متصل شد

en: Couldn't create socket
fa: ایجاد سوکت ممکن نیست

en: Couldn't load buddylist
fa: بار کردن فهرست رفقا ممکن نیست

en: Couldn't open file
fa: نمی‌توان پرونده را باز کرد

en: Couldn't resolve host
fa: تحویل نام میزبان ممکن نیست

en: Country
fa: کشور

en: Country not supported.
fa: کشور پشتیبانی نمی‌شود.

en: Country/Region
fa: کشور/منطقه

en: Country: 	%s
fa: کشور: 	%s

en: Crazy Patch Writers
fa: وصله‌نویسان دیوانه

en: Create
fa: ایجاد

en: Create New Conference...
fa: ایجاد کنفرانس جدید...

en: Create New Room
fa: ایجاد اتاق جدید

en: Create New SILC Key Pair
fa: ایجاد زوج کلید جدید SILC

en: Create SILC Key Pair...
fa: ایجاد زوج کلید SILC

en: Create conference with user
fa: ایجاد کنفرانس با کاربر

en: Creating SILC key pair...
fa: در حال ایجاد زوج کلید SILC...

en: Creator
fa: ایجاد‌کننده

en: Current Developers
fa: برنامه‌سازان فعلی

en: Current Translators
fa: مترجمان فعلی

en: Current password
fa: گذرواژهٔ فعلی

en: Current token
fa: توکن فعلی

en: Currently on
fa: در حال حاضر روی

en: Cursor Color
fa: رنگ مکان‌نما

en: Customize colors in the conversation window
fa: سفارشی‌‌سازی رنگها در پنجرهٔ گفتگو

en: Customizes the message timestamp formats.
fa: قالب‌های مُهر زمانی پیغام را سفارشی می‌کند.

en: Czech
fa: چکی

en: DBus Example
fa: نمونهٔ DBus

en: DBus Plugin Example
fa: نمونهٔ متصل شوندهٔ DBus

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Database connect error
fa: خطای اتصال پایگاه‌داده

en: Database server error
fa: خطای کارگزار پایگاه‌داده

en: Date
fa: تاریخ

en: Debug Window
fa: پنجرهٔ اشکال‌زدایی

en: Debugging Information
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی

en: Default Formatting
fa: قالب‌بندی پیش‌فرض

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Account
fa: حذف حساب

en: Delete Status
fa: حذف وضعیت

en: Delete buddylist from Server
fa: حذف فهرست رفقا از کارگزار

en: Deny
fa: رد شود

en: Department
fa: بخش

en: Description
fa: شرح

en: Detach From Server
fa: جدا شدن از کارگزار

en: Detach this tab
fa: جدا کردن این زبانه

en: Detached
fa: بی‌اعتنا

en: Device
fa: دستگاه

en: Different
fa: اختلاف

en: Digitally sign and verify all messages
fa: امضای دیجیتالی و تأیید همهٔ پیغام‌های اینترنتی

en: Dir service temporarily unavailable.
fa: سرویس دفترچهٔ راهنمای کاربران به طور موقت قابل دسترسی نیست.

en: Direct IM
fa: پیغام اینترنتی مستقیم

en: Direct IM established
fa: ارتباط پیغام اینترنتی مستقیم برقرار شد

en: Directory Query Failed
fa: پرس‌وجو از دفترچهٔ راهنمای کاربران شکست خورد

en: Directory is not writable.
fa: شاخه قابل نوشتن نیست.

en: Disable when away
fa: ‏هنگامی که رفته‌ام از کار انداخته شود

en: Disallow
fa: غیرمجاز

en: Disconnected by server
fa: قطع شده از طرف کارگزار

en: Disconnected.
fa: ارتباط قطع شد.

en: Display Currently Registered E-Mail Address
fa: نمایش نشانی پست الکترونیک ثبت شدهٔ فعلی

en: Display Statistics
fa: نمایش آمار

en: Display Timestamps Every
fa: نمایش مُهرهای زمانی هر

en: Display iChat-style timestamps
fa: نمایش مُهرهای زمانی به سبک آی‌چَت

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
fa: نمایش مُهر زمانی به سبک آی‌چت در هر N دقیقه.

en: Display notification message in conversations
fa: نمایش پیغام‌های اطلاع‌رسانی در گفتگوها

en: Division
fa: شاخه

en: Do Not Disturb
fa: مزاحم نشوید

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
fa: آیا می‌خواهید این رفیق را به فهرست رفقا‌یتان اضافه کنید؟

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
fa: می‌خواهید کسانی که در فهرست رفقایتان هستند بتوانند به تلفن همراه یا دیگر دستگاه‌های ارتباطی همراهتان پی‌جویی تلفن همراه MSN بفرستند یا نه؟

en: Dog
fa: سگ

en: Don't Appear Permanently Offline
fa: همیشه به نظر برون‌خط نباشد

en: Download buddylist from Server
fa: بارگیری فهرست رفقا از کارگزار

en: Dragon
fa: اژدها

en: Draw Markerline in
fa: کشیدن خط علامت در

en: Draw On Whiteboard
fa: رسم روی تخته‌سفید

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
fa: برای مشخص کردن پیغام‌های جدید در گفتگو خط می‌کشد.

en: Duplicate Correction
fa: تصحیح مقادیر تکراری

en: Duplicate title
fa: تکثیر عنوان

en: Dutch, Flemish
fa: هلندی؛ فلاندری

en: E-Mail
fa: پست الکترونیکی

en: E-Mail Address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: E-Mail: 		%s
fa: پست الکترونیکی: 		%s

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: E-mail lookup restricted.
fa: گشتن به دنبال نشانی پست الکترونیکی محدود شده است.

en: E-mail:
fa: پست الکترونیکی:

en: E_xecute a command
fa: ا_جرای فرمان

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Buddy Comment
fa: ویرایش توضیح رفیق

en: Edit Buddy Pounce
fa: ویرایش کمینِ رفیق

en: Edit Chat
fa: ویرایش گپ

en: Edit Notes...
fa: ویرایش یادداشت‌ها...

en: Edit Settings
fa: ویرایش تنظیمات

en: Edit Status
fa: ویرایش وضعیت

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
fa: یا نام میزبان یا شمارهٔ درگاه مشخص شده برای نوع پیشکار داده شده نامعتبر است.

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Emails
fa: پست‌ الکترونیکی

en: Enable Account
fa: به کار انداختن حساب

en: Enable buddy ic_on animation
fa: به کار انداختن _پویانمایی شمایل رفیق

en: Enable replacement of last word on send
fa: جای‌گزینی آخرین کلمه هنگام ارسال به کار انداخته شود

en: Enable sounds:
fa: به کار انداختن صداها:

en: Enable/Disable Mobile Devices...
fa: به کار انداختن/از کار انداختن دستگاه‌های همراه...

en: Enabled
fa: به کار انداخته شده

en: Encoding
fa: کُدگذاری

en: Encodings
fa: کدگذاری‌ها

en: Enter Password
fa: گذرواژه را وارد کنید

en: Enter SecurID
fa: ‏SecurID را وارد کنید

en: Enter a Conference Server
fa: کارگزار کنفرانس را وارد کنید

en: Enter a User Directory
fa: یک دفترچهٔ راهنمای کاربران وارد کنید

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
fa: نام یا قسمتی از شناسه را برای جستجوی کاربران مطابق در اجتماع Sametime خود در فیلد زیر وارد کنید.

en: Enter an alias for %s.
fa: اسم مستعاری برای %s وارد کنید.

en: Enter an alias for this chat.
fa: اسم مستعاری برای این گپ وارد کنید.

en: Enter an alias for this contact.
fa: برای این اطلاعات تماس اسم مستعار وارد کنید.

en: Enter current token
fa: توکن فعلی را وارد کنید

en: Enter empty string to reset the name.
fa: برای برداشتن نام یک رشتهٔ خالی وارد کنید.

en: Enter password for %s (%s)
fa: گذرواژهٔ %s را وارد کنید (%s)

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
fa: عدد ۶ رقمی را از نمایش دیجیتالی وارد کنید.

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
fa: نام گروه در دفترچهٔ نشانی نوتز را در فیلد زیر وارد کنید تا گروه و اعضای آن به فهرست رفقایتان اضافه شود.

en: Enter the name of the group
fa: نام گروه را وارد کنید.

en: Enter your notes below...
fa: یادداشت‌هایتان را در زیر وارد کنید...

en: Epiphany
fa: اپیفانی

en: Error
fa: خطا

en: Error
fa: خطا

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address has too many screen names associated with it.
fa: خطای 0x%04x: تغییر نشانی پست الکترونیکی ممکن نیست چون نشانی داده شده با تعداد زیادی نام کاربری مرتبط است.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address is invalid.
fa: خطای 0x%04x: تغییر نشانی پست الکترونیکی ممکن نیست چون نشانی داده شده نامعتبر است.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because there is already a request pending for this screen name.
fa: خطای 0x%04x: تغییر نشانی پست الکترونیکی ممکن نیست چون یک درخواست معلق دیگر برای این نام کاربری از قبل موجود است.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because it is invalid.
fa: خطای 0x%04x: قالب‌بندی نام کاربری ممکن نیست چون نام نامعتبر است.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
fa: خطای 0x%04x: قالب‌بندی نام کاربری ممکن نیست چون نام کاربری درخواست شده با نام اصلی فرق می‌کند.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
fa: خطای 0x%04x: قالب‌بندی نام کاربری ممکن نیست چون نام کاربری درخواست شده طولانی است.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
fa: خطای 0x%04x: خطای نامعلوم.

en: Error Changing Account Info
fa: خطا هنگام تغییر اطلاعات حساب

en: Error Messages
fa: پیغام‌های خطا

en: Error Reading %s
fa: خطا هنگام خواندن %s

en: Error Running Editor
fa: خطا هنگام اجرای ویرایشگر

en: Error accessing %s: 
    %s.
fa: خطا هنگام دسترسی به %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
fa: خطا هنگام اضافه کردن رفیق

en: Error adding group
fa: خطا هنگام اضافه کردن گروه

en: Error changing password
fa: خطا هنگام تغییر گذرواژه

en: Error communicating with server
fa: خطا هنگام ارتباط با کارگزار

en: Error communicating with server. Closing connection.
fa: خطا هنگام برقراری ارتباط با کارگزار. اتصال بسته می‌شود.

en: Error creating connection
fa: خطای هنگام ایجاد اتصال

en: Error displaying MOTD
fa: خطا هنگام نمایش MOTD

en: Error during connecting to SILC Server
fa: خطا هنگام اتصال به کارگزار SILC

en: Error during file transfer
fa: خطا هنگام انتقال پرونده

en: Error in chat %s
fa: خطا در گپ %s

en: Error initializing session
fa: خطا هنگام راه‌اندازی نشست

en: Error joining chat %s
fa: خطا هنگام پیوستن به گپ %s

en: Error launching "%s": %s
fa: خطا هنگام راه‌اندازی «%s»: %s

en: Error launching %s: %s
fa: خطا هنگام راه‌اندازی %s: %s

en: Error occurred during key agreement
fa: هنگام توافق کلید خطایی رخ داد

en: Error parsing HTTP.
fa: خطا هنگام تجزیهٔ HTTP.

en: Error reading %s: 
    %s.
fa: خطا هنگام خواندن %s: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
fa: خطا هنگام خواندن پروندهٔ %s: 
    ‏%s

en: Error reading from %s: %s
fa: خطا هنگام خواندن از %s: %s

en: Error reading from resolver process:
    %s
fa: خطا هنگام خواندن از پردازش تحویل‌دهنده:
    ‏%s

en: Error reading from socket: %s
fa: خطا هنگام خواندن از سوکت: %s

en: Error resolving %s
fa: خطا هنگام تحویل %s

en: Error resolving %s:
    %s
fa: خطا هنگام تحویل %s: 
    ‏%s

en: Error resolving %s: %d
fa: خطا هنگام تحویل %s: %Id

en: Error retrieving profile
fa: خطا هنگام بازیابی شرح حال

en: Error retrieving room list
fa: خطا هنگام بازیابی فهرست اتاق‌ها

en: Error running %s
fa: خطا هنگام اجرای %s

en: Error saving image
    
    %s
fa: خطا هنگام ذخیرهٔ تصویر
    
    %s

en: Error setting socket options
fa: خطای هنگام تنظیم گزینه‌های سوکت

en: Error writing %s: 
    %s.
fa: خطا هنگام نوشتن %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
fa: خطا هنگام نوشتن در %s: %s

en: Error. SSL support is not installed.
fa: خطا. پشتیبانی SSL نصب نشده است.

en: Error: invalid PONG from server
fa: خطا: PONG نامعتبر از کارگزار

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Euskera(Basque)
fa: اوسکرا(باسکی)

en: Event
fa: رویداد

en: Evolution Integration
fa: یکپارچگی با اوولوشن

en: Evolution Integration Configuration
fa: پیکربندی یکپارچگی با اوولوشن

en: Excited
fa: هیجان‌زده

en: Execute a command
fa: اجرای فرمان

en: Existing window
fa: پنجرهٔ موجود

en: Export Sametime List for Account %s
fa: صدور فهرست Sametime حساب %s

en: Export Sametime List...
fa: صادر کردن فهرست Sametime...

en: Export to .anyone
fa: صادر کردن به .anyone

en: Export to .zephyr.subs
fa: صادر کردن به .zephyr.subs

en: ExtPlacement
fa: تعیین جا

en: Extended Address
fa: ادامهٔ نشانی

en: Extended Away
fa: رفتهٔ بیشتر

en: Extra conversation placement options.
fa: گزینه‌های اضافی تعیین جای گفتگوها.

en: F_lash window when IMs are received
fa: _چشمک زدن پنجره وقتی پیغام‌های اینترنتی دریافت می‌شوند

en: Failed
fa: شکست خورد

en: Failed Yahoo! Authentication
fa: تأیید هویت Yahoo!‎ شکست خورد

en: Failed to change nickname
fa: تغییر لقب شکست خورد

en: Failed to connect to server.
fa: اتصال به کارگزار شکست خورد.

en: Failed to get connection: %s
fa: ایجاد اتصال شکست خورد: %s

en: Failed to get name: %s
fa: 'گرفتن نام شکست خورد: %s

en: Failed to get serv name: %s
fa: گرفتن نام کارگزار شکست خورد: %s

en: Failed to join buddy in chat
fa: پیوستن به رفیق در گپ شکست خورد

en: Failed to join chat
fa: پیوستن به گپ شکست خورد

en: Failed to load image
fa: بارکردن تصویر شکست خورد

en: Failed to open file '%s': %s
fa: باز کردن پروندهٔ %s شکست خورد: %s

en: Failed to set cmodes for %s
fa: تنظیم cmodes برای %s شکست خورد

en: Failed to store image: %s
fa: ذخیرهٔ تصویر شکست خورد: %s

en: Failure unknown: %s.
fa: شکست نامعلوم: %s.

en: Failure.
fa: شکست.

en: Failure: Authentication failed
fa: شکست: تأیید هویت شکست خورد

en: Failure: Incorrect signature
fa: شکست: امضای غلط

en: Failure: Invalid cookie
fa: شکست: کوکی نامعتبر

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
fa: شکست: کارگزار دوردست از HMAC پیشنهاد شده پشتیبانی نمی‌کند

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
fa: شکست: کارگزار دوردست از گروه KE پیشنهاد شده پشتیبانی نمی‌کند

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
fa: شکست: کارگزار دوردست از PKCS پیشنهاد شده پشتیبانی نمی‌کند

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
fa: شکست: کارگزار از رمزگشای پیشنهاد شده پشتیبانی نمی‌کند

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
fa: شکست: کارگزار دوردست از کلید عمومی شما پشتیبانی نمی‌کند یا به آن اعتماد ندارد

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
fa: شکست: عدم تطابق نسخه، کارگیرتان را ارتقا دهید

en: Family Name
fa: نام خانوادگی

en: Fashion
fa: مُد

en: Fast size calculations
fa: محاسبات سریع اندازه

en: Fatal Error
fa: خطای مهلک

en: Favorite Quote
fa: نقل قول محبوب

en: Favorite Things
fa: چیزهای مورد علاقه

en: Feature Not Implemented
fa: این امکان پیاده‌سازی نشده است

en: Female
fa: زن

en: Fetching the room list failed.
fa: گرفتن فهرست اتاق‌ها شکست خورد.

en: File Control
fa: کنترل پرونده

en: File Send
fa: فرستادن پرونده

en: File Send Failed
fa: فرستادن پرونده شکست خورد

en: File Transfer
fa: انتقال پرونده

en: File Transfer Failed
fa: انتقال پرونده شکست خورد

en: File Transfers
fa: انتقالات پرونده‌ها

en: File Transfers - %d%% of %d files
fa: انتقال پرونده -  %Id%% از %Id پرونده

en: File operation error
fa: خطای عملیات پرونده

en: File transfer _details
fa: _جزئیات انتقال پرونده

en: File transfer already started
fa: انتقال پرونده قبلاً شروع شده است

en: File transfer cancelled
fa: از انتقال پرونده صرف نظر شد

en: File transfer complete
fa: انتقال پرونده انجام شد

en: File transfer failed; other side probably canceled.
fa: انتقال پرونده شکست خورد؛ احتمالاً طرف دیگر انصراف داده است.

en: File transfer from %s failed.
fa: انتقال پرونده از %s شکست خورد.

en: File transfer port
fa: درگاه انتقال پرونده

en: File transfer server
fa: کارگزار انتقال پرونده

en: File transfer session does not exist
fa: نشست انتقال پرونده وجود ندارد

en: File transfer to %s failed.
fa: انتقال پرونده به %s شکست خورد.

en: Filename
fa: نام پرونده

en: Filename:
fa: نام پرونده:

en: Fill in the fields.
fa: فیلدها را پر کنید.

en: Fill in the registration fields.
fa: فیلدهای ثبت نام را پر کنید.

en: Fill out all fields completely.
fa: همهٔ فیلدها را پر کنید.

en: Filter
fa: صافی

en: Finalizing connection
fa: در حال تکمیل کردن اتصال

en: Find
fa: پیدا کردن

en: Find Buddy by E-Mail
fa: پیدا کردن رفیق از روی پست الکترونیکی

en: Find Rooms
fa: پیدا کردن اتاق‌ها

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
fa: با استفاده از معیارهای جستجو که در فیلدهای مرتبط وارد می‌کنید، اطلاعات تماس کسی را که در جستجویش هستید پیدا کنید. تذکر: تک‌تک فیلدها از علائم عام جستجو (%) پشتیبانی می‌کنند

en: Find buddies
fa: پیدا کردن رفقا

en: Find buddies...
fa: پیدا کردن رفقا...

en: Finished
fa: تمام شد

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: Firebird
fa: فایربرد

en: Firefox
fa: فایرفاکس

en: First Name
fa: نام

en: First name
fa: نام

en: First name:
fa: نام:

en: Fonts
fa: قلم‌ها

en: For delayed messages
fa: برای پیغام‌های تأخیر دار

en: For delayed messages and in chats
fa: برای پیغام‌های تأخیر دار و در گپ‌ها

en: Forbidden
fa: ممنوع

en: Force login (ignore server redirects)
fa: اجبار به ورود به سیستم (تغییر مسیرهای کارگزار نادیده گرفته شود)

en: Force old (port 5223) SSL
fa: اجبار SSL قدیمی (درگاه ۵۲۲۳)

en: Forcing Login
fa: اجبار ورود به سیستم

en: Free For Chat
fa: آزاد برای گپ

en: French
fa: فرانسوی

en: Friendly name changes too rapidly
fa: نام دوستانه خیلی زود به زود عوض می‌شود

en: From
fa: فرستنده

en: From (To pending)
fa: فرستنده (گیرندهٔ مشروط)

en: From last sent message
fa: از آخرین پیغام فرستاده شده

en: Full Name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: GNOME Default
fa: پیش‌فرض گنوم

en: GStreamer Failure
fa: شکست GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
fa: راه‌اندازی GStreamer شکست خورد.

en: GTK Signals Test
fa: آزمایش سیگنال‌های GTK

en: GTK+ Interface Font
fa: قلم واسط GTK+

en: GTK+ Runtime Version
fa: نسخهٔ دارای GTK+ در زمان اجرا

en: GTK+ Text Shortcut Theme
fa: تم میان‌بر متنی GTK+

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu Public Directory
fa: دفترچهٔ راهنمای عمومی کاربران Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu User
fa: کاربر Gadu-Gadu

en: Galeon
fa: گالیون

en: Galician
fa: گالیسیایی

en: Games
fa: بازی‌ها

en: Gemini
fa: جوزا

en: Gender
fa: جنسیت

en: General
fa: عمومی

en: General Log Reading Configuration
fa: پیکربندی عمومی خواندن تاریخچه

en: General Text Replacement Options
fa: گزینه‌های عمومی جای‌گزینی متن

en: Generate Key Pair
fa: تولید زوج کلید

en: Geolocation
fa: مکان جغرافیایی

en: Georgian
fa: گرجی

en: German
fa: آلمانی

en: Get AIM Info
fa: گرفتن اطلاعات AIM

en: Get Dir Info
fa: گرفتن اطلاعات دفترچهٔ راهنمای کاربران

en: Get File
fa: گرفتن پرونده

en: Get Info
fa: گرفتن اطلاعات

en: Get Notes Address Book Info
fa: گرفتن اطلاعات دفترچهٔ نشانی نوتز

en: Get Public Key
fa: گرفتن کلید عمومی

en: Get Public Key...
fa: گرفتن کلید عمومی...

en: Get Status Msg
fa: گرفتن پیغام وضعیت

en: Get User Info
fa: گرفتن اطلاعات کاربر

en: Get _Info
fa: گرفتن _اطلاعات

en: Getting cookie
fa: در حال گرفتن کوکی

en: Given Name
fa: اسم کوچک

en: Glorious
fa: معرکه

en: Goat
fa: بز

en: Goes a_way
fa: _می‌رود

en: Goes away
fa: می‌رود

en: Gone
fa: نیست

en: Greek
fa: یونانی

en: Group
fa: گروه

en: Group Description
fa: شرح گروه

en: Group ID
fa: شناسهٔ گروه

en: Group Name
fa: نام گروه

en: Group Operation Error
fa: خطای عملیات گروه

en: Group name too long
fa: نام گروه خیلی طولانی است

en: Group:
fa: گروه:

en: GroupWise Conference %d
fa: کنفرانس GroupWise %Id

en: GtkTreeView Horizontal Separation
fa: جداسازی افقی نمای درختی GTK

en: HTTP proxy connection error %d
fa: خطای اتصال پیشکار HTTP %Id

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
fa: دست دادن اعلام شد، در حال ورود به سیستم

en: Handshaking
fa: در حال دست دادن

en: Happy
fa: خوشحال

en: Has you
fa: شما را دارد

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hidden or not logged-in
fa: مخفی است یا وارد سیستم نشده

en: Hide Icon
fa: مخفی کردن شمایل

en: Hide client identity
fa: مخفی کردن هویت کارگیر

en: Highlight _misspelled words
fa: _پر رنگ کردن کلمه‌های غلط

en: Highlight matches
fa: پر رنگ کردن مطابقت‌ها

en: Highlighted Messages
fa: پر رنگ کردن پیغام‌ها

en: Hindi
fa: هندی

en: History
fa: تاریخچه

en: History Plugin Requires Logging
fa: متصل شوندهٔ تاریخچه نیازمند ثبت وقایع است

en: Hobbies
fa: سرگرمی‌ها

en: Hobbies and Interests
fa: سرگرمی‌ها و علایق

en: Home Address
fa: نشانی خانه

en: Home Fax
fa: نمابر خانه

en: Home Page
fa: صفحهٔ آغازه

en: Home Phone
fa: تلفن خانه

en: Home Phone 2
fa: تلفن خانه ۲

en: Homepage
fa: صفحهٔ آغازه

en: Hometown
fa: زادگاه

en: Horoscope Symbol
fa: سمبل طالع‌بینی

en: Horse
fa: اسب

en: Host Gone
fa: میزبان نیست

en: Host Name: 	%s
fa: نام میزبان: 	%s

en: Host Unknown
fa: میزبان نامعلوم

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Humor
fa: خُلق

en: Hungarian
fa: مجاری

en: Hyper Active
fa: بی‌قرار

en: Hyperlink Color
fa: رنگ پیوند اینترنتی

en: Hyperlink color
fa: رنگ پیوند

en: Hyperlink prelight color
fa: رنگ مقدماتی پیوند

en: I am a member
fa: من عضو هستم

en: I am applying to join
fa: من برای پیوستن درخواست داده‌ام

en: I am the admin
fa: من مدیر هستم

en: I'dle Mak'er
fa: بی‌کار ساز

en: I'm not here right now
fa: فعلاً نیستم

en: ICQ Direct Connect
fa: اتصال مستقیم ICQ

en: ICQ Privacy Options
fa: گزینه‌های حریم خصوصی ICQ

en: ICQ Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد ICQ

en: ICQ UTF8
fa: ‏UTF-8 ‏ICQ

en: ICQ authorization denied.
fa: درخواست اجازهٔ ICQ رد شد.

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
fa: کاربر %Iu ‏ICQ برای شما یک رفیق فرستاده است: %s ‏(%s)

en: ID:
fa: شناسه:

en: IM
fa: پیغام اینترنتی

en: IM Conversation Windows
fa: پنجره‌های گفتگوی پیغام اینترنتی

en: IM With Password
fa: پیغام اینترنتی با گذرواژه

en: IM with Key Exchange
fa: پیغام اینترنتی با تبادل کلید

en: IM with Password
fa: پیغام اینترنتی با گذرواژه

en: IP Address
fa: نشانی IP

en: IPC Test Client
fa: کارگیر آزمایش ICP

en: IPC Test Server
fa: کارگزار آزمایش IPC

en: IRC Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد IRC

en: IRC nicks may not contain whitespace
fa: لقب‌های IRC نمی‌توانند حاوی فاصله باشند

en: I_M
fa: _پیغام اینترنتی

en: Icon
fa: شمایل

en: Icon Error
fa: خطای شمایل

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
fa: هنگامی که نیستید فهرست رفقا و گفتگوهای شما را تبدیل به شمایل می‌کند.

en: Iconify on Away
fa: شمایل‌سازی هنگام غیبت

en: Idle
fa: بی‌کار

en: Idle %dh %02dm
fa: بی‌کار (%Idس و %I02dد)

en: Idle %dm
fa: بی‌کار (%Idد)

en: Idle for
fa: بی‌کار به مدت

en: If you look real closely
fa: اگر خوب دقت کنید

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
fa: اگر مایل به دیدن این شرح حال هستید، باید این پیوند را در مرورگر وب‌تان بازدید کنید

en: Ignore
fa: نادیده گرفتن

en: Ignore buddy?
fa: رفیقتان نادیده گرفته شود؟

en: Ignore conference and chatroom invitations
fa: نادیده گرفتن دعوت به کنفرانس‌ها و اتاق‌های گپ

en: Ignore incoming format
fa: نادیده گرفتن قالب ارسالی

en: Import Sametime List for Account %s
fa: وارد کردن فهرست Sametime حساب %s

en: Import Sametime List...
fa: وارد کردن فهرست Sametime...

en: Import from .anyone
fa: وارد کردن از .anyone

en: Import from .zephyr.subs
fa: وارد کردن از .zephyr.subs

en: Improper Addressing
fa: نشانی‌دهی نامناسب

en: In Love
fa: عاشق

en: In local permit/deny
fa: در فهرست اجازه/منع محلی

en: In love
fa: عاشق

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
fa: تاریخچه‌های کارگیرهای پیغام اینترنتی دیگر را در نمایش‌دهندهٔ تاریخچه قرار می‌دهد.

en: Incompatible protocol version
fa: نسخهٔ قرارداد ناسازگار است

en: Incorrect encoding in authorization
fa: کدگذاری نادرست در تأیید هویت

en: Incorrect password
fa: گذرواژهٔ نادرست

en: Incorrect password.
fa: گذرواژهٔ نادرست

en: Incorrect screen name or password
fa: لقب یا گذرواژهٔ نادرست

en: Incorrect screen name or password.
fa: نام کاربری یا گذرواژهٔ نادرست.

en: Indisposed
fa: بی‌میل

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Info
fa: اطلاعات

en: Info for %s
fa: اطلاعات %s

en: Info for Group %s
fa: اطلاعات گروه %s

en: Information
fa: اطلاعات

en: Initializing Stream
fa: راه‌اندازی جریان

en: Initiate Conference
fa: راه‌اندازی کنفرانس

en: Initiate _Chat
fa: راه‌اندازی _گپ

en: Input request here
fa: درخواست را اینجا وارد کنید

en: Input your reason:
fa: دلیل‌تان را وارد کنید:

en: Insert Image
fa: درج تصویر

en: Insert Link
fa: درج پیوند

en: Insert c_ount of new messages into window title
fa: درج _تعداد پیغام‌های جدید در عنوان پنجره

en: Insert count of new message into _X property
fa: درج _تعداد پیغام‌های جدید در ویژگی X

en: Insert in message
fa: درج در پیغام

en: Instant Messaging
fa: پیغام‌رسانی اینترنتی

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
fa: پیغام‌های اینترنتی تنها زمانی ثبت خواهند شد که «ثبت همهٔ پیغام‌های اینترنتی» در ترجیحات به کار انداخته شده باشد.

en: Insufficient rights
fa: حقوق ناکافی

en: Interests
fa: علایق

en: Interface
fa: رابط

en: Interface colors
fa: رنگ‌های واسط

en: Internal Server Error
fa: خطای کارگزار داخلی

en: Internet Messenger
fa: پیغام‌رسان اینترنتی

en: Invalid Authorization Mechanism
fa: سازوکار تأیید هویت نامعتبر

en: Invalid Directory
fa: دفترچهٔ راهنمای کاربران نامعتبر

en: Invalid Groupname
fa: نام گروه نامعتبر

en: Invalid ID
fa: شناسهٔ نامعتبر

en: Invalid Namespace
fa: فضای نام نامعتبر

en: Invalid QQ Face
fa: شکل QQ نامعتبر

en: Invalid QQid
fa: شناسهٔ QQ نامعتبر

en: Invalid Room Handle
fa: دست‌گیرهٔ اتاق نامعتبر

en: Invalid Room Name
fa: نام اتاق نامعتبر

en: Invalid SNAC
fa: SNAC نامعتبر

en: Invalid Server
fa: کارگزار نامعتبر

en: Invalid Server Name
fa: نام کارگزار نامعتبر

en: Invalid XML
fa: XML نامعتبر

en: Invalid authzid
fa: شناسهٔ تأیید هویت نامعتبر

en: Invalid challenge from server
fa: تقاضای نامعتبر از سوی کارگزار

en: Invalid chat name specified.
fa: نام گپ مشخص شده نامعتبر است.

en: Invalid e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیکی نامعتبر

en: Invalid error
fa: خطای نامعتبر

en: Invalid friendly name
fa: نام دوستانهٔ نامعتبر

en: Invalid group
fa: گروه نامعتبر

en: Invalid name
fa: نام نامعتبر

en: Invalid nickname
fa: لقب نامعتبر

en: Invalid proxy settings
fa: تنظیمات پیشکار نامعتبر

en: Invalid response from server.
fa: پاسخ نامعتبر از کارگزار.

en: Invalid screen name
fa: نام کاربر نامعتبر

en: Invalid screen name.
fa: نام کاربری نامعتبر.

en: Invalid title
fa: عنوان نامعتبر

en: Invert
fa: معکوس

en: Invincible
fa: سرسخت

en: Invisible
fa: نامرئی

en: Invitation Rejected
fa: دعوت رد شد

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
fa: دعوت از: %s
    
    زمان ارسال: %s

en: Invitation only
fa: فقط با دعوت

en: Invitation to Conversation
fa: دعوت به گفتگو

en: Invite
fa: دعوت

en: Invite Buddy Into Chat Room
fa: دعوت رفیق به اتاق گپ

en: Invite Group to Conference...
fa: دعوت گروه به کنفرانس...

en: Invite List
fa: فهرست دعوت

en: Invite to Conference
fa: دعوت به کنفرانس

en: Invite to Conference...
fa: دعوت به کنفرانس...

en: Invite user to a conference
fa: دعوت کاربر به کنفرانس

en: Is no longer i_dle
fa: دیگر _بی‌کار نیست

en: Is no longer idle
fa: دیگر بی‌کار نیست

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Italic
fa: ایتالیک

en: Item Not Found
fa: مورد پیدا نشد

en: Japan Pager server
fa: کارگزار پِی‌جوی ژاپن

en: Japan file transfer server
fa: کارگزار انتقال پروندهٔ ژاپن

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Jealous
fa: حسود

en: Job Role
fa: نقش شغلی

en: Job Title
fa: عنوان شغلی

en: Join
fa: پیوستن

en: Join Chat
fa: پیوستن به گپ

en: Join Private Group
fa: پیوستن به گروه خصوصی

en: Join User in Chat...
fa: پیوستن به کاربر در گپ...

en: Join a Chat
fa: پیوستن به گپ

en: Join in Chat
fa: پیوستن به گپ

en: Join whom in chat?
fa: پیوستن به کی در گپ؟

en: Joining %s requires an invitation.
fa: پیوستن به %s دعوت لازم دارد.

en: Kannada
fa: کناره‌ای

en: Key Agreement
fa: توافق کلید

en: Key Agreement Request
fa: درخواست توافق کلید

en: Key Agreement failed
fa: توافق کلید شکست خورد

en: Key Exchange failed
fa: تبادل کلید شکست خورد

en: Key Length: 	%d bits
fa: طول کلید : 	%Id بیت

en: Key Pair Generation failed
fa: تولید زوج کلید شکست خورد

en: Key agreement cannot be started with yourself
fa: توافق کلید نمی‌تواند از خود شما آغاز شود

en: Key agreement failed
fa: توافق کلید شکست خورد

en: Key agreement is already started
fa: توافق کلید قبلاً آغاز شده است

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
fa: درخواست توافق کلیدی از %s دریافت شده است. آیا مایلید توافق کلید انجام شود؟

en: Key agreement was aborted
fa: توافق کلید قطع شد

en: Key length
fa: طول کلید

en: Keyword ignored.
fa: کلیدواژه نادیده گرفته شد.

en: Kicked by %s (%s)
fa: توسط %s (%s) بیرون انداخته شد

en: Kids Passport without parental consent
fa: بچه‌ها بدون رضایت والدینشان passport می‌کنند

en: Kill User
fa: کشتن کاربر

en: Killed by %s (%s)
fa: کشته شده به دست %s (%s)

en: Konqueror
fa: کانکرر

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Kurdish
fa: کردی

en: Last Known Client
fa: آخرین کارگیر معلوم

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Last Seen
fa: آخرین حضور

en: Last Update
fa: آخرین به هنگام‌رسانی

en: Last Updated
fa: آخرین به‌هنگام‌سازی

en: Last created window
fa: آخرین پنجرهٔ ایجاد شده

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Last name:
fa: نام خانوادگی:

en: Last said
fa: آخرین گفته

en: Latest News
fa: آخرین اخبار

en: Left
fa: راست

en: Left Vertical
fa: عمودی چپ

en: Leo
fa: اسد

en: Let others see what computer you are using
fa: دیگران بتوانند ببینند شما از چه کامپیوتری استفاده می‌کنید

en: Let others see what services you are using
fa: دیگران بتوانند ببینند از چه سرویس‌هایی استفاده می‌کنید

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
fa: شما را قادر می‌سازد ورودی خام را به قراردادهای متنی ارسال کنید.

en: Libra
fa: میزان

en: List full
fa: فهرست پر

en: List of users:
fa: فهرست کاربران:

en: List overflow
fa: فهرست پر شده است

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Live Video
fa: ویدیوی زنده

en: Load Buddylist...
fa: بار کردن فهرست رفقا...

en: Load buddylist from file...
fa: بار کردن فهرست رفقا از پرونده...

en: Loads .NET plugins with Mono.
fa: متصل شونده‌های .NET را با مونو بار می‌کند.

en: Local Buddy List Only
fa: فقط فهرست رفقای محلی

en: Local File:
fa: پروندهٔ محلی:

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
fa: زمان آغاز به کار کارگزار محلی: %s
    زمان کار کارگزار محلی: %s
    تعداد کارگیرهای کارگزار محلی: %Id
    تعداد کانال‌های کارگزار محلی: %Id
    تعداد متصدیان کارگزار محلی: %Id
    تعداد متصدیان مسیریاب محلی: %Id
    کارگیرهای سلولی محلی: %Id
    کانال‌های سلولی محلی: %Id
    کارگزارهای سلولی محلی: %Id
    تعداد کل کارگیرها: %Id
    تعداد کل کانال‌ها: %Id
    تعداد کل کارگزارها: %Id
    تعداد کل مسیریاب‌ها: %Id
    تعداد کل متصدیان کارگزار: %Id
    تعداد کل متصدیان مسیریاب: %Id

en: Locality
fa: محله

en: Location
fa: مکان

en: Log Directory
fa: شاخهٔ ثبت وقایع

en: Log IMs
fa: ثبت پیغام‌های اینترنتی

en: Log Reader
fa: تاریخچه‌خوان

en: Log Viewer
fa: نمایش‌دهندهٔ تاریخچه

en: Log _format:
fa: _قالب تاریخچه:

en: Log all _instant messages
fa: _ثبت همهٔ پیغام‌های اینترنتی

en: Log all _status changes to system log
fa: ثبت همهٔ تغییرات _وضعیت در تاریخچهٔ وقایع سیستم

en: Log all c_hats
fa: ثبت همهٔ _گپ‌ها

en: Log chats
fa: ثبت گپ‌ها

en: Log format
fa: قالب تاریخچه

en: Log status change events
fa: ثبت تغییرات وضعیت

en: Logged In
fa: وارد سیستم شد

en: Logging
fa: ثبت وقایع

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
fa: ثبت وقایع را می‌توان در منوی ابزارها -> ترجیحات -> ثبت وقایع به کار انداخت.
    
    به کار انداختن ثبت وقایع برای پیغام‌های اینترنتی و/یا گپ‌ها، تاریخچه را برای همان نوع گفتگو به کار می‌اندازد.

en: Logging of this conversation failed.
fa: ثبت این گفتگو شکست خورد.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
fa: ثبت وقایع آغاز شد. پیغام‌های بعدی این گفتگو ثبت خواهند شد.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
fa: ثبت وقایع متوقف شد. پیغام‌های بعدی این گفتگو ثبت نخواهند شد.

en: Login Acknowledged
fa: ورود به سیستم تأیید شد

en: Login Information
fa: اطلاعات ورود به سیستم

en: Login Options
fa: گزینه‌های ورود به سیستم

en: Login Redirected
fa: ورود به سیستم تغییر مسیر داده شد

en: Login failed (%s).
fa: ورود به سیستم شکست خورد (%s).

en: Login failed, no reply
fa: ورود به سیستم شکست خورد، بدون پاسخ

en: Logo
fa: نشان

en: Looking up %s
fa: در حال جستجوی %s

en: Lost connection with server
    %s
fa: اتصال به کارگزار قطع شد
    ‏%s

en: Lost connection with server:
    %s
fa: اتصال به کارگزار قطع شد:
    ‏%s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
fa: اتصال به کاربر دوردست قطع شد:<br>%s

en: Loud
fa: بلند

en: Louder
fa: بلندتر

en: Loudest
fa: بلندترین

en: MOTD for %s
fa: MOTD برای %s

en: MSN Error: %s
fa: خطای MSN: %s

en: MSN Messenger
fa: پیغام‌رسان MSN

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
fa: ‏MSN گزارش کرد که نمی‌تواند مجموعه تنظیمات کاربر را پیدا کند. این بدین معنا است که یا کاربر وجود ندارد یا این که کاربر وجود دارد اما شرح حال عمومی‌ای ایجاد نکرده است.

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Mail Checker
fa: بازرسی نامه

en: Male
fa: مرد

en: Male or female
fa: مرد یا زن

en: Manual
fa: دستی

en: Manually
fa: دستی

en: Marital Status
fa: وضعیت تأهل

en: Markerline
fa: خط علامت

en: Master archive is misconfigured
fa: آرشیو اصلی درست پیکربندی نشده است

en: Maximum response timeout:
fa: حداکثر زمان انقضای پاسخ:

en: Maybe the room is full
fa: شاید اتاق پر است

en: Maybe they're not in a chat?
fa: شاید آن‌ها در گپ نیستند؟

en: Meanwhile Connection Setup
fa: اتصال دوردست شکست خورد

en: Member Since
fa: عضو از

en: Memory allocation error
fa: خطای تخصیص حافظه

en: Merge Groups
fa: ادغام گروه‌ها

en: Merge List from Server
fa: ادغام با فهرست کارگزار

en: Merge and Save List to Server
fa: ادغام و ذخیرهٔ فهرست رفقا در کارگزار

en: Message
fa: پیغام

en: Message Notification
fa: اطلاع پیغام

en: Message Timestamp Formats
fa: قالب‌های مُهر زمانی پیغام

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد چون اتصال دچار خطا شد:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد چون در جعبه تقسیم خطایی رخ داد:

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد چون طول آن از حداکثر مجاز بیشتر است.

en: Message could not be sent because the user is offline:
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد چون کاربر برون‌خط است:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد چون سرعت ارسال پیغام‌ها خیلی زیاد است:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد، ارسال پیغام در حین نامرئی بودن مجاز نیست:

en: Message could not be sent.
fa: فرستادن پیغام ممکن نیست.

en: Message delivery to %s failed: %s
fa: ارسال پیغام به %s شکست خورد: %s

en: Message from %s
fa: پیغام از %s

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
fa: ممکن است پیغام فرستاده نشده باشد چون مدت انتظار منقضی شد:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
fa: ممکن است پیغام فرستاده نشده باشد چون خطایی نامعلوم رخ داد:

en: Message of the Day
fa: پیغام روز

en: Message received
fa: پیغام دریافت می‌شود

en: Message received begins conversation
fa: پیغام دریافت شده گفتگو را آغاز می‌کند

en: Message sent
fa: پیغام فرستاده می‌شود

en: Message too long, last %s bytes truncated.
fa: پیغام خیلی طولانی است، %s بایت آخر قیچی شد.

en: Message:
fa: پیغام:

en: Message: %s
fa: پیغام: %s

en: Microphone
fa: میکروفون

en: Middle Name
fa: نام وسط

en: Middle mouse button
fa: دکمهٔ وسط موشی

en: Minimum Room Size
fa: حداقل اندازهٔ اتاق

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Misc
fa: متفرقه

en: Missing protocol plugin for %s
fa: متصل شوندهٔ قرارداد %s موجود نیست

en: Mobile
fa: همراه

en: Mobile Phone
fa: تلفن همراه

en: Modify
fa: تغییر

en: Modify Account
fa: تغییر حساب

en: Modify my information
fa: تغییر اطلاعات من

en: Monkey
fa: میمون

en: Mono Plugin Loader
fa: بارکنندهٔ متصل شوندهٔ مونو

en: Mood
fa: حال

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fa: بیش از یک کاربر با نام یکسان پیدا شد.کاربر درست را از فهرست انتخاب کنید تا به فهرست رفقایتان اضافه شود.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fa: بیش از یک کاربر با این کلید عمومی پیدا شد. کاربر درست را از فهرست انتخاب کنید تا به فهرست رفقایتان اضافه شود.

en: Mouse Gestures
fa: ژست‌های موشی

en: Mouse Gestures Configuration
fa: پیکربندی ژست‌های موشی

en: Mozilla
fa: موزیلا

en: Multiple plugins will be unloaded.
fa: متصل شونده‌های متعددی از حافظه خارج خواهند شد.

en: Music
fa: موسیقی

en: Music Messaging
fa: پیغام‌رسانی موسیقیایی

en: Music Messaging Configuration
fa: پیکربندی پیغام‌رسانی موسیقیایی

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
fa: متصل شوندهٔ پیغام‌رسانی موسیقیایی برای آهنگ‌سازی چند نفری.

en: Music messaging session confirmed.
fa: نشست پیغام موسیقیایی تأیید شد.

en: Mute Sounds
fa: ساکت کردن صداها

en: N_ew conversations:
fa: گفتگوهای _جدید:

en: Name
fa: نام

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
fa: نام: %s
    نسخه: %s
    شرح: %s
    مؤلف: %s
    وب‌گاه: %s
    نام پرونده: %s

en: Need more qualifiers.
fa: وصف‌کننده‌های بیشتری لازم است.

en: Nepali
fa: نپالی

en: Netscape
fa: نت‌اسکیپ

en: Network
fa: شبکه

en: Network Statistics
fa: آمار شبکه

en: Never
fa: هرگز

en: New Account
fa: حساب جدید

en: New Buddy Pounce
fa: کمینِ رفیق جدید

en: New Conference
fa: کنفرانس جدید

en: New Event
fa: رویداد جدید

en: New Gadu-Gadu Account Registered
fa: حساب Gadu-Gadu جدید ثبت شد

en: New Instant Message
fa: پیغام اینترنتی جدید

en: New Line
fa: خط جدید

en: New Mail
fa: نامهٔ جدید

en: New Message...
fa: پیغام جدید...

en: New Person
fa: شخص جدید

en: New Version Available
fa: نسخهٔ جدیدی موجود است

en: New mail notifications
fa: اطلاع‌های نامهٔ جدید

en: New password
fa: گذرواژهٔ جدید

en: New password (again)
fa: گذرواژهٔ جدید (دوباره)

en: New passwords do not match.
fa: گذرواژه‌های جدید مطابقت ندارند.

en: New tab
fa: زبانهٔ جدید

en: New window
fa: پنجرهٔ جدید

en: New...
fa: جدید...

en: Nick
fa: لقب

en: Nick Said
fa: لقب گفته شد

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
fa: تغییر لقب در اتاق‌های گپ غیر MUC پشتیبانی نمی‌شود

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
fa: کانال یا لقب موقتاً موجود نیست.

en: Nickname
fa: لقب

en: Nihilist
fa: پوچ‌گرا

en: No
fa: نه

en: No MOTD available
fa: هیچ MOTD موجود نیست

en: No Matches
fa: مطابقت ندارد

en: No Message of the Day available
fa: پیغام روزی موجود نیست

en: No Proxy
fa: بدون پیشکار

en: No Sametime Community Server Specified
fa: کارگزار اجتماع Sametime مشخص نشده است

en: No Sametime Community Server specified
fa: کارگزار اجتماع Sametime مشخص نشده است

en: No actions available
fa: هیچ کُنشی موجود نیست

en: No configuration options for this plugin.
fa: این متصل‌شونده گزینه‌ای برای پیکربندی ندارد.

en: No file transfer session active
fa: هیچ نشست انتقال پرونده‌ای فعال نیست

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
fa: میزبان یا نشانیIP برای حساب %s در Meanwhile پیکربندی نشده است. لطفاً برای ادامهٔ ورود به سیستم یک نشانی IP را وارد کنید.

en: No keywords.
fa: بدون کلیدواژه.

en: No logs were found
fa: تاریخچه‌ای پیدا نشد

en: No match
fa: مطابقت ندارد

en: No matches
fa: مطابقت ندارد

en: No matching users found
fa: کاربری با این مشخصات پیدا نشد

en: No name
fa: بدون نام

en: No proxy
fa: بدون پیشکار

en: No public key was received
fa: کلید عمومی‌ای دریافت نشد

en: No reason given.
fa: دلیلی ارائه نشد.

en: No results found for e-mail address %s
fa: نتیجه‌ای برای نشانی پست الکترونیکی %s پیدا نشد

en: No server statistics available
fa: آمار کارگزاری موجود نیست

en: No sounds
fa: بدون صدا

en: No such channel
fa: چنین کانالی وجود ندارد

en: No such command (in this context).
fa: چنین فرمانی (در این زمینه) وجود ندارد.

en: No such command.
fa: چنین فرمانی وجود ندارد.

en: No such nick or channel
fa: چنین لقب یا کانالی وجود ندارد

en: No topic is set
fa: موضوعی تنظیم نشده است

en: Non-matching Hosts
fa: میزبان‌ها مطابقت نمی‌کنند

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: None (To pending)
fa: هیچ‌کدام (گیرندهٔ مشروط)

en: None of your accounts are idle.
fa: هیچ یک از حساب‌های شما بی‌کار نیست.

en: Normal
fa: عادی

en: Not Acceptable
fa: قابل قبول نیست

en: Not Allowed
fa: مجاز نیست

en: Not Authorized
fa: اجازه ندارد

en: Not Available
fa: در دسترس نیست

en: Not accepting new users
fa: کاربران جدید پذیرفته نمی‌شوند

en: Not allowed when offline
fa: هنگام انفصال ممکن نیست

en: Not at Desk
fa: پشت میز نیستم

en: Not at Home
fa: خانه نیستم

en: Not available
fa: موجود نیست

en: Not connected to the server.
fa: به کارگزار متصل نیست.

en: Not expected
fa: غیرمنتظره

en: Not implemented yet.
fa: این امکان هنوز پیاده‌سازی نشده است

en: Not in Office
fa: در دفتر نیستم

en: Not logged in
fa: وارد سیستم نشده است

en: Not on list
fa: در فهرست نیست

en: Not on server list
fa: در فهرست کارگزار نیست

en: Not started
fa: آغاز نشده است

en: Not supported
fa: پشتیبانی نشده است

en: Not supported by client
fa: کارگیر پشتیبانی نمی‌کند

en: Not supported by host
fa: میزبان پشتیبانی نمی‌کند

en: Not while on AOL
fa: در AOL امکان ندارد

en: Note
fa: یادداشت

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
fa: توجه، اگر شما ایجادکننده هستید، 
    این عملیات برای همیشه Qun را حذف خواهد کرد.

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Notes Address Book Group
fa: گروه در دفترچهٔ نشانی نوتز

en: Notes Address Book Information
fa: اطلاعات دفترچهٔ نشانی نوتز

en: Notes Address Book group results
fa: نتایج گروه دفترچهٔ نشانی نوتز

en: Notification Methods
fa: روش‌های اطلاع‌رسانی

en: Notification Removal
fa: حذف اطلاع

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
fa: وقتی رفیقی می‌رود یا بی‌کار می‌شود یا از وضعیت رفته یا بی‌کاری در می‌آید، در یک پنجرهٔ گفتگو اطلاع می‌دهد.

en: Notify Dialog
fa: محاورهٔ اطلاع‌رسانی

en: Notify For
fa: اطلاع دادنِ

en: Notify When
fa: دادن اطلاع زمانی که

en: Notify buddies when you are typing
fa: اطلاع دادن به رفقا که شما در حال تایپ هستید

en: Notify transfer failed
fa: اطلاع دادن شکست انتقال

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
fa: اطلاع دادن با واشو هنگامی که انتقال پروندهٔ پذیرفته شده به صورت خودکار تمام می‌شود
    (تنها در صورتی که گفتگویی با فرستنده انجام نمی‌شود)

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد پیغام‌رسان GroupWise ناوِل

en: Number of conversations per window
fa: تعداد گفتگوها در هر پنجره

en: OK
fa: تأیید

en: Obsolete SNAC
fa: ‏SNAC مهجور

en: Occupation
fa: شغل

en: Occupied
fa: مشغول

en: Offering to send %s to %s
fa: پیشنهاد فرستادن %s به %s

en: Offline
fa: برون‌خط

en: Offline Message
fa: پیغام برون‌خط

en: Offline Message Emulation
fa: شبیه‌سازی پیغام برون‌خط

en: Old ICQ UTF8
fa: ‏UTF-8 ‏ICQ قدیمی

en: On The Phone
fa: پای تلفن

en: On Vacation
fa: در تعطیلات

en: On the Phone
fa: پای تلفن

en: On unread messages
fa: برای ‌پیغام‌های خوانده نشده

en: One or more messages may have been undeliverable.
fa: ممکن است یک یا چند پیغام به دست او نرسیده باشد.

en: Online
fa: برخط

en: Online Services
fa: سرویس‌های برخط

en: Online Since
fa: برخط از

en: Online Status
fa: وضعیت برخط

en: Online since
fa: برخط از

en: Online: %d
    Total: %d
fa: برخط: %Id
    مجموع: %Id

en: Only enable for users on the buddy list
fa: فقط برای کاربرانی که در فهرست رفقای شما هستند به کار انداخته شود

en: Only online
fa: فقط برخط

en: Only replace _whole words
fa: فقط جای‌گزینی _کلمات کامل

en: Only when available
fa: فقط وقتی در دسترس است

en: Only when docked
fa: فقط وقتی جدا شده است

en: Only when not available
fa: فقط وقتی در دسترس نیست

en: Opacity:
fa: تیرگی:

en: Ope_n an IM window
fa: باز کردن پنجرهٔ پیغام اینترنتی_

en: Open All Messages
fa: همهٔ پیغام‌ها باز شوند

en: Open File...
fa: باز کردن پرونده...

en: Open Hotmail Inbox
fa: صندوق نامهٔ هات‌مِیل باز شود

en: Open Public Key...
fa: باز کردن کلید عمومی...

en: Open an IM window
fa: باز کردن پنجرهٔ پیغام اینترنتی

en: Open...
fa: باز کردن...

en: Opera
fa: اُپرا

en: Operating System
fa: سیستم عامل

en: Optional information:
fa: اطلاعات اختیاری:

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Options specific to Pidgin for Windows.
fa: گزینه‌های خاص پیجین برای ویندوز.

en: Organization
fa: سازمان

en: Organization Name
fa: نام سازمان

en: Organization Unit
fa: واحد سازمان

en: Organization: 	%s
fa: سازمان: 	%s

en: Orientation
fa: جهت

en: Original password
fa: گذرواژهٔ اصلی

en: Orphans
fa: یتیمان

en: Other
fa: دیگر

en: Others talk in chat
fa: دیگران در گپ حرف می‌زنند

en: Our protocol is not supported by the server.
fa: قرارداد ما توسط این کارگزار پشتیبانی نمی‌شود.

en: Out To Lunch
fa: بیرون برای ناهار

en: Out of memory
fa: حافظه تمام شد

en: Out to Lunch
fa: بیرون برای ناهار

en: Overwrite
fa: رونویسی

en: Ox
fa: گاو

en: P.O. Box
fa: صندوق پستی

en: PDA
fa: پی‌دی‌اِی

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
fa: پاسخ PING ‐‐ تأخیر: %Ilu ثانیه

en: P_lay a sound
fa: پ_خش صدا

en: Pa_ssword:
fa: _گذرواژه:

en: Page
fa: پی‌جویی

en: Pager port
fa: درگاه پِی‌جو

en: Pager server
fa: کارگزار پِی‌جو

en: Paging
fa: در حال پی‌جویی

en: Pashto
fa: پشتو

en: Passphrase
fa: گذرواژه

en: Passphrase (retype)
fa: گذرواژه (تایپ مجدد)

en: Passphrase required
fa: گذرواژه لازم است

en: Passphrases do not match
fa: گذرواژه‌ها مطابقت ندارند

en: Passport account not yet verified
fa: حساب passport هنوز تأیید نشده است

en: Passport not verified
fa: ‏passport تأیید نشد

en: Password
fa: گذرواژه

en: Password (again)
fa: گذرواژه (دوباره)

en: Password (retype)
fa: گذرواژه (تایپ مجدد)

en: Password Change Successful
fa: تغییر گذرواژه موفقیت‌آمیز بود

en: Password Changed
fa: گذرواژه تغییر کرد

en: Password has expired
fa: گذرواژه منقضی شده است

en: Password is required to sign on.
fa: برای ورود به سیستم گذرواژه لازم است.

en: Password sent
fa: گذرواژه فرستاده شد

en: Password was changed successfully!
fa: گذرواژه با موفقیت تغییر کرد!

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Passwords do not match.
fa: گذرواژه‌ها مطابقت ندارند.

en: Past Translators
fa: مترجمان قبلی

en: Paste as Plain _Text
fa: چسباندن به شکل _متن ساده

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
fa: مسیرِ ذخیرهٔ پرونده‌ها
    (لطفاً میسر کامل را وارد کنید)

en: Pause
fa: مکث

en: Pauses while typing
fa: هنگام تایپ مکث می‌کند

en: Payment Required
fa: پرداخت لازم است

en: Performing key exchange
fa: در حال اجرای تبادل کلید

en: Perl Plugin Loader
fa: بارکنندهٔ متصل شوندهٔ پِرل

en: Permission denied
fa: اجازه داده نشد

en: Permit User
fa: اجازه دادن به کاربر

en: Persian
fa: فارسی

en: Person enters chat
fa: شخصی وارد گپ می‌شود

en: Person leaves chat
fa: شخصی گپ را ترک می‌کند

en: Personal
fa: شخصی

en: Personal E-Mail
fa: پست الکترونیکی شخصی

en: Personal IM
fa: پیغام اینترنتی شخصی

en: Personal Information
fa: اطلاعات شخصی

en: Personal Introduction
fa: معرفی شخصی

en: Personal Mobile
fa: همراه شخصی

en: Personal Title
fa: عنوان شخصی

en: Personal Web Page
fa: صفحهٔ وب شخصی

en: Pets
fa: حیوانات خانگی

en: Phone
fa: تلفن

en: Phone Number
fa: شمارهٔ تلفن

en: Photo
fa: عکس

en: Pidgin Demonstration Plugin
fa: متصل‌شوندهٔ نمایشی پیجین

en: Pidgin GTK+ Theme Control
fa: کنترل تم GTK+ پیجین

en: Pidgin Internet Messenger
fa: پیغام‌رسان اینترنتی پیجین

en: Pig
fa: خوک

en: Ping
fa: ‏Ping

en: Ping failed
fa: ‏Ping شکست خورد

en: Ping reply received from server
fa: پاسخ ping از کارگزار دریافت شد

en: Pisces
fa: تصاویر

en: Place Closed
fa: محل بسته شد

en: Place tagged
fa: محل علامت‌گذاری شد

en: Places Lived
fa: شهرهای دیگری که در آنها زندگی کرده‌اید

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Plaintext Authentication
fa: تأیید هویت متنی ساده

en: Play
fa: پخش

en: Play a sound
fa: پخش صدا

en: Please Update the necessary fields.
fa: لطفاً فیلدهای لازم را به‌هنگام کنید.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
fa: لطفاً به من اجازه دهید شما را به فهرست رفقایم اضافه کنم.

en: Please authorize me!
fa: اگر می‌شود به من اجازه دهید!

en: Please enter a buddy to pounce.
fa: لطفاً نام رفیقی را که می‌خواهید برایش کمین کنید وارد کنید.

en: Please enter a different title for the status.
fa: لطفاً برای وضعیت نام دیگری وارد کنید.

en: Please enter a non-empty title for the status.
fa: لطفاً برای وضعیت عنوانی وارد کنید.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
fa: لطفاً موضوعی برای کنفرانس جدید و متن دعوت‌نامه‌ای که برای %s فرستاده می‌شود وارد کنید

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
fa: لطفاً اسم مستعار و اطلاعات مناسبی دربارهٔ گپی که مایلید به فهرست رفقایتان اضافه کنید وارد کنید.

en: Please enter buddy information.
fa: لطفاً اطلاعات رفیقی را وارد کنید.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
fa: لطفاً گذرواژه و نام گروه خصوصی کانال %s را وارد کنید.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
fa: لطفاً نشانی اینترنتی و شرح پیوندی را که می‌خواهید درج شود وارد کنید. شرح اختیاری است.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
fa: لطفاً نشانی اینترنتی پیوندی را که می‌خواهید درج شود وارد کنید.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
fa: لطفاً اطلاعات مناسب را دربارهٔ گفتگویی که مایلید به آن بپیوندید وارد کنید.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
fa: لطفاً نام کاربری رفیق و نوع حساب را در زیر وارد کنید.

en: Please enter the name of the group to be added.
fa: لطفاً نام گروهی که اضافه می‌شود را وارد کنید.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
fa: لطفاً نام کاربری را که مایلید امکان تماس با شما را داشته باشد وارد کنید.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
fa: لطفاً نام کاربری را که می‌خواهید رابطه‌تان با او قطع شود وارد کنید.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
fa: لطفاً نام کاربری را که مایلید از او دعوت کنید، در صورت تمایل همراه با پیغام دعوت‌نامه، وارد کنید.

en: Please enter the new name for %s
fa: لطفاً برای %s نام جدیدی وارد کنید

en: Please enter the person's information below.
fa: لطفاً اطلاعات شخص را در زیر وارد کنید.

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
fa: لطفاً نام کاربری شخصی را که می‌خواهید به فهرست رفقایتان اضافه شود، وارد کنید. اگر بخواهید می‌توانید برای این رفیق اسم مستعار یا لقب هم وارد کنید. اسم مستعار هر وقت که ممکن باشد به جای نام کاربری نمایش داده می‌شود.

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
fa: لطفاً نام کاربری شخصی را که می‌خواهید اطلاعاتش را ببینید وارد کنید.

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
fa: لطفاً نام کاربری شخصی را که می‌خواهید تاریخچه‌اش را ببینید وارد کنید.

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
fa: لطفاً نام کاربری شخصی را که مایلید برایش پیغام اینترنتی بفرستید وارد کنید.

en: Please enter your current password and your new password.
fa: لطفاً گذرواژهٔ فعلی و گذرواژه جدیدتان را وارد کنید.

en: Please enter your new password
fa: لطفاً گذرواژه جدیدتان را وارد کنید

en: Please fill out the information below to register your new account.
fa: لطفاً برای ثبت حساب جدیدتان اطلاعات لازم را در فرم زیر پر کنید.

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
fa: لطفاً گذرواژهٔ فعلی و گذرواژهٔ جدیدتان را وارد کنید.

en: Please, enter your search criteria below
fa: لطفاً شرایط جستجو را در زیر وارد کنید

en: Please, fill in the following fields
fa: لطفاً فیلدهای زیر را پر کنید

en: Plugin does not implement all required functions
fa: متصل شونده همهٔ توابع لازم را پیاده‌سازی نمی‌کند

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
fa: قبل از این که متصل‌شونده را پیکربندی کنید لازم است آن را بارگیری کنید.

en: Plugins
fa: متصل شونده‌ها

en: Point values to use for account...
fa: بارم‌بندی مورد استفاده برای حساب...

en: Point values to use when...
fa: بارم‌بندی مورد استفاده هنگام...

en: Policy Violation
fa: نقض سیاست

en: Polish
fa: لهستانی

en: Polish popular IM
fa: پیغام اینترنتی مشهور لهستانی

en: Pop up a notification
fa: اطلاع واشو

en: Pop-Up Message
fa: پیغام واشو

en: Port
fa: درگاه

en: Ports
fa: درگاه‌ها

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Portuguese-Brazil
fa: پرتغالی‌‐‌برزیل

en: Position
fa: عنوان شغلی

en: Possible Matches
fa: مطابقت‌های احتمالی

en: Postal Code
fa: کُد پستی

en: Postal code
fa: کد پستی

en: Pounce Target
fa: هدف حمله

en: Pounce When Buddy...
fa: زمان حمله وقتی رفیق...

en: Pounce Who
fa: کمین برای

en: Pounce on Whom
fa: کمین برای

en: Pounce only when my status is not available
fa: کمین تنها وقتی که وضعیت شما «در دسترس نیست» است

en: Pre_view
fa: پی_ش‌نمایش

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Preferred Contact
fa: آشنای مرجح

en: Preferred Language
fa: زبان مرجح

en: Prepend _string into window title:
fa: نمایش _رشتهٔ متنی در عنوان پنجره:

en: Prepends a newline to displayed message.
fa: یک خط جدید به ابتدای پیغام نمایش داده شده اضافه می‌کند.

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the screen name in the conversation window.
fa: خط جدیدی به ابتدای پیغام اضافه می‌کند به طوری که در پنجرهٔ نمایش پیغام زیر نام کاربر ظاهر می‌شود.

en: Presence
fa: حضور

en: Presence Settings
fa: تنظیمات حضور

en: Primary Information
fa: اطلاعات اولیه

en: Priority
fa: اولویت

en: Privacy
fa: حریم خصوصی

en: Private Key file
fa: پروندهٔ کلید خصوصی

en: Private key file
fa: پروندهٔ کلید خصوصی

en: Process returned error code %d
fa: فراروند کُد خطای %d را بازگرداند

en: Profession
fa: حرفه

en: Profile
fa: مجموعه تنظیمات

en: Profile URL
fa: نشانی اینترنتی شرح حال

en: Profile too long.
fa: مجموعه تنظیمات خیلی طولانی است.

en: Progress
fa: پیشرفت

en: Protocol
fa: قرارداد

en: Protocol:
fa: قرارداد:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
fa: پشتیبانی SSL را از طریق GNUTLS در اختیار می‌گذارد.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
fa: پشتیبانی SSL را از طریق NSS موزیلا در اختیار می‌گذارد.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
fa: راه‌های متنوعی برای اطلاع دادن پیغام‌های خوانده نشده در اختیار شما می‌گذارد.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
fa: پوششی برای کتابخانه‌های پشتیبانی SSL در اختیار می‌گذارد.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
fa: دسترسی به تنظیمات معمول gtkrc را ممکن می‌سازد.

en: Provides integration with Evolution.
fa: یکپارچگی با اوولوشن را ممکن می‌کند.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows , such as buddy list docking.
fa: گزینه‌های خاص پیجین ویندوزی مانند جدا کردن فهرست را فراهم می‌کند.

en: Provides support for loading Tcl plugins
fa: برای بار کردن متصل شونده‌های tcl پشتیبانی فراهم می‌کند

en: Provides support for loading perl plugins.
fa: برای بار کردن متصل شونده‌های پرل پشتیبانی فراهم می‌کند

en: Provides support for mouse gestures
fa: پشتیبانی ژست‌های موشی را در اختیار می‌گذارد

en: Province/State
fa: ایالت/استان

en: Proxy
fa: پیشکار

en: Proxy Options
fa: گزینه‌های پیشکار

en: Proxy Server
fa: کارگزار پیشکار

en: Proxy _type:
fa: _نوع پیشکار:

en: Psychic Mode
fa: حالت غیب‌گویی

en: Psychic mode for incoming conversation
fa: حالت غیب‌گویی برای پیغام‌های وارده

en: Public Key Fingerprint
fa: اثر انگشت کلید عمومی

en: Public Key Fingerprint:
    %s
fa: اثر انگشت کلید عمومی:
    %s

en: Public Key Information
fa: اطلاعات کلید عمومی

en: Public Key file
fa: پروندهٔ کلید عمومی

en: Public _IP:
fa: IP _عمومی:

en: Public key authentication
fa: تأیید هویت کلید عمومی

en: Public key file
fa: پروندهٔ کلید عمومی

en: Publish status (note: everyone may watch you)
fa: انتشار وضعیت (تذکر: ممکن است همه ببینند)

en: QQ Group Auth
fa: تأیید گروه QQ

en: QQ Number
fa: شمارهٔ QQ

en: QQ Protocol	Plugin
fa: قرارداد QQ	متصل‌شونده

en: QQ Qun Operation
fa: عملیات QQ Qun

en: QQid Error
fa: خطای شناسهٔ QQ

en: Queue full
fa: صف پر است

en: Quiet
fa: بی‌سروصدا

en: Quieter
fa: بی‌سروصداتر

en: Quietest
fa: بی‌سرو‌صداترین

en: Quit
fa: ترک

en: R_aise conversation window
fa: پنجرهٔ گفتگو _بالا آورده شود

en: Rabbit
fa: خرگوش

en: Rat
fa: موش

en: Raw
fa: خام

en: Re-enable Account
fa: به کار انداختن مجدد حساب

en: Re-initializing Stream
fa: راه‌اندازی مجدد جریان

en: Re-read gtkrc files
fa: بازخوانی پرونده‌های gtkrc

en: Re-request Authorization
fa: درخواست مجدد اعطای اجازه

en: Read Error
fa: خطای خواندن

en: Read error
fa: خطای خواندن

en: Reading error
fa: خطای خواندن

en: Real Name
fa: نام واقعی

en: Real Name: 	%s
fa: نام واقعی: 	%s

en: Real name
fa: نام واقعی

en: Reason: %s
fa: علت: %s

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
fa: کلید عمومی %s دریافت شد. آیا مایلید این کلید عمومی را قبول کنید؟

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
fa: کلید عمومی %s دریافت شد. نسخهٔ محلی شما با این کلید مطابقت ندارد. آیا با این وجود مایلید این کلید عمومی را قبول کنید؟

en: Received Messages
fa: ‌پیغام‌های دریافت شده

en: Received authorization
fa: اجازه دریافت شد

en: Received invalid data on connection with remote user.
fa: داده‌های نامعتبری از اتصال با کاربر دوردست دریافت شد.

en: Received invalid data on connection with server.
fa: داده‌های نامعتبری از اتصال کارگزار دریافت شد..

en: Received unexpected HTTP response from server.
fa: پاسخ‌های HTTP نامعتبر از کارگزار دریافت شد.

en: Recipient Unavailable
fa: گیرنده قابل دسترسی نیست

en: Recurring
fa: تکرار

en: Refused by client
fa: کارگیر رد کرد

en: Region
fa: منطقه

en: Register
fa: ثبت

en: Register New Gadu-Gadu Account
fa: ثبت حساب Gadu-Gadu جدید

en: Registration Error
fa: خطای ثبت

en: Registration Failed
fa: ثبت نام شکست خورد

en: Registration Required
fa: ثبت نام لازم است

en: Registration Successful
fa: ثبت نام موفقیت‌آمیز

en: Registration completed successfully!
fa: ثبت نام موفقیت‌آمیز انجام شد!

en: Registration error
fa: خطای ثبت

en: Registration of %s@%s successful
fa: ثبت نام %s@%s موفقیت‌آمیز بود

en: Reject
fa: رد

en: Reject request
fa: رد درخواست

en: Release Notification
fa: اطلاع انتشار

en: Remaining
fa: باقی مانده

en: Remember password
fa: گذرواژه به خاطر سپرده شود

en: Remote Connection Failed
fa: اتصال دوردست شکست خورد

en: Remote Server Not Found
fa: کارگزار دوردست پیدا نشد

en: Remote Server Timeout
fa: انقضای مدت کارگزار دوردست

en: Remotely Stored Buddy List
fa: فهرست رفقای ذخیره‌ شده در دوردست

en: Remove
fa: حذف

en: Remove Buddy
fa: حذف رفیق

en: Remove Buddy List window transparency on focus
fa: حذف شفافیت پنجرهٔ فهرست رفقا هنگام تمرکز

en: Remove Chat
fa: حذف گپ

en: Remove Contact
fa: حذف اطلاعات تماس

en: Remove Custom Icon
fa: حذف شمایل سفارشی

en: Remove Group
fa: حذف گروه

en: Remove IM window transparency on focus
fa: حذف شفافیت پنجرهٔ پیغام اینترنتی هنگام تمرکز

en: Remove on switch to conversation ta_b
fa: حذف وقتی به _زبانهٔ گفتگو تعویض می‌شود

en: Remove when _typing in conversation window
fa: حذف وقتی در پنجرهٔ گفتگو _تایپ می‌شود

en: Remove when a _message gets sent
fa: حذف وقتی _پیغامی فرستاده می‌شود

en: Remove when conversation window _gains focus
fa: حذف وقتی پنجرهٔ گفتگو تمرکز _می‌گیرد

en: Remove when conversation window _receives click
fa: حذف وقتی روی پنجرهٔ گفتگو _کلیک می‌شود

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
fa: حذف این آشنا همهٔ رفقای داخل این آشنا را نیز حذف خواهد کرد

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
fa: حذف این گروه همهٔ رفقای این گروه را نیز حذف خواهد کرد

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
fa: جای‌گزینی متن در پیغام‌های ارسالی با توجه به قوانین تعریف شده توسط کاربر.

en: Reply time from %s: %lu seconds
fa: زمان پاسخ از %s: %Ilu ثانیه

en: Reply too big
fa: پاسخ خیلی بزرگ است

en: Request Dialog
fa: محاورهٔ درخواست

en: Request ambiguous
fa: درخواست مبهم

en: Request denied
fa: درخواست رد شد

en: Require authorization
fa: اجازه لازم دارد

en: Required fields missing
fa: فیلدهای ضروری موجود نیستند

en: Required parameters not passed in
fa: پارامترهای مورد نیاز داده نشدند

en: Reset
fa: بازگرداندن تنظیمات قبلی

en: Reset IM Key
fa: برگرداندن کلید پیغام اینترنتی به مقدار اولیه

en: Reset Permanent
fa: برداشتن فهرست همیشگی

en: Reset Private Channel
fa: برداشتن کانال خصوصی

en: Reset Secret Channel
fa: برداشتن کانال سری

en: Reset Topic Restriction
fa: برداشتن محدودیت موضوع

en: Resource
fa: منابع

en: Resource Conflict
fa: مغایرت منابع

en: Resource Constraint
fa: محدودیت منابع

en: Response Probability:
fa: احتمال پاسخ:

en: Responses lost
fa: پاسخ‌ها گم شدند

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
fa: محدود کردن تعداد گفتگوها در هر پنجره، جدا کردن پیغام‌های اینترنتی و گپ‌ها به طور اختیاری

en: Restricted XML
fa: XML محدود

en: Resubscribe
fa: اشتراک مجدد

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
fa: ازسرگیری نشست جدا شده شکست خورد. برای ایجاد اتصال جدید، اتصال مجدد را فشار دهید.

en: Resuming session
fa: ازسرگیری نشست

en: Ret_urns from away
fa: _بازمی‌گردد

en: Retired Developers
fa: برنامه‌سازان بازنشسته

en: Retrieve subscriptions from server
fa: بازیابی اشتراک از کارگزار

en: Retrieving buddy list
fa: در حال بازیابی فهرست رفقا

en: Returns from away
fa: بازمی‌گردد

en: Right
fa: چپ

en: Right Vertical
fa: عمودی راست

en: Right click for more options.
fa: برای نمایش گزینه‌های بیشتر کلیک راست کنید.

en: Right mouse button
fa: دکمهٔ راست موشی

en: Right-click for more unread messages...
fa: برای دیدن بقیهٔ پیغام‌های خوانده نشده کلیک راست کنید...

en: Robot
fa: روبات

en: Role
fa: نقش

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Room Configuration Error
fa: خطای پیکربندی اتاق

en: Room List
fa: فهرست اتاق

en: Roomlist
fa: فهرست اتاق‌ها

en: Rooster
fa: خروس

en: Run the command in a terminal
fa: فرمان در در پایانه اجرا کنید

en: Russian
fa: روسی

en: SASL error
fa: خطای SASL

en: SILC Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد SILC

en: SIP screen names may not contain whitespaces or @ symbols
fa: نام‌های کاربری SIP نمی‌توانند حاوی فاصله یا نماد @ باشند

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد SIP/SIMPLE

en: SSL Handshake Failed
fa: دست دادن SSL شکست خورد

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
fa: پشتیبانی SSL برای MSN لازم است. لطفاً یک کتابخانهٔ SSL پشتیبانی شده نصب کنید.

en: SSL support unavailable
fa: پشتیبانی SSL وجود ندارد

en: ST_UN server:
fa: _کارگزار STUN:

en: Sa_ve & Use
fa: _ذخیره و استفاده

en: Sad
fa: غمگین

en: Sagittarius
fa: قوس

en: Sametime Administrator Announcement
fa: اعلان مدیر Sametime

en: Sametime ID
fa: شناسهٔ Sametime

en: Save
fa: ذخیره

en: Save & Use
fa: ذخیره و استفاده

en: Save As...
fa: ذخیره به نام...

en: Save Buddylist...
fa: ذخیرهٔ فهرست رفقا...

en: Save Conversation
fa: ذخیرهٔ گفتگو.

en: Save Debug Log
fa: ذخیرهٔ تاریخچهٔ اشکال‌زدایی

en: Save File
fa: ذخیرهٔ پرونده

en: Save File...
fa: ذخیرهٔ پرونده...

en: Save Icon
fa: ذخیرهٔ شمایل

en: Save Icon As...
fa: ذخیرهٔ شمایل با نام...

en: Save Image
fa: ذخیرهٔ تصویر

en: Save buddylist to file...
fa: ذخیرهٔ فهرست رفقا در پرونده...

en: Save buddylist...
fa: ذخیره کردن فهرست رفقا...

en: Save password
fa: گذرواژهٔ ذخیره شود

en: Saved Statuses
fa: وضعیت‌های ذخیره شده

en: Saved...
fa: ذخیره شد...

en: Score Editor Path
fa: مسیر ویرایشگر امتیاز

en: Scorpio
fa: عقرب

en: Screen Name
fa: نام کاربری

en: Screen name
fa: نام کاربری

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
fa: قالب‌بندی نام کاربری فقط می‌تواند در تغییر بزرگی و کوچکی حروف و فاصله‌ها باشد.

en: Screen name sent
fa: نام کاربری فرستاده شد

en: Screen name:
fa: نام کاربری:

en: Screenname of an account must be non-empty.
fa: نام کاربری حساب نمی‌تواند خالی باشد

en: Search
fa: جستجو

en: Search Directory
fa: جستجوی دفترچهٔ راهنما

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Search for Buddy by E-Mail Address...
fa: جستجو به دنبال رفیق از روی پست الکترونیکی...

en: Search for Buddy by Information
fa: جستجو به دنبال رفیق از روی اطلاعات

en: Search for Users...
fa: جستجو به دنبال کاربران...

en: Search for a buddy by e-mail address
fa: جستجو به دنبال رفیق از روی نشانی پست الکترونیکی

en: Search for a user
fa: جستجو به دنبال کاربر

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Search results for '%s'
fa: نتایج جستجو به دنبال %s

en: Secondary Cursor Color
fa: رنگ مکان‌نمای فرعی

en: Secure File Transfer
fa: انتقال پروندهٔ امن

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
fa: قرارداد کنفرانس زندهٔ اینترنتی امن (SILC)

en: Security Enabled
fa: امنیت به کار انداخته شد

en: See Other Host
fa: دیدن میزبان دیگر

en: Select Background Color
fa: انتخاب رنگ پس‌زمینه

en: Select Buddy
fa: انتخاب رفیق

en: Select Color
fa: انتخاب رنگ

en: Select Color for %s
fa: رنگ %s را انتخاب کنید

en: Select Folder...
fa: انتخاب پوشه...

en: Select Font
fa: انتخاب قلم

en: Select Font for %s
fa: قلم %s را انتخاب کنید

en: Select Interface Font
fa: انتخاب قلم برای واسط

en: Select Notes Address Book
fa: انتخاب دفترچهٔ نشانی نوتز

en: Select Text Color
fa: انتخاب رنگ متن

en: Select User
fa: انتخاب کاربر

en: Select a chat for buddy: %s
fa: یک گپ برای رفیق انتخاب کنید: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
fa: از فهرست زیر یک کنفرانس انتخاب کنید تا دعوت‌نامه‌ای برای کاربر %s فرستاده شود. اگر می‌خواهید کنفرانس جدیدی ایجاد کرده و این کاربر را به آن دعوت کنید، «ایجاد کنفرانس جدید» را انتخاب کنید.

en: Select a conference server to query
fa: کارگزار کنفرانسی برای پرس‌وجو انتخاب کنید

en: Select a file
fa: یک پرونده انتخاب کنید

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
fa: شخصی را از دفترجه نشانی‌تان در زیر انتخاب کنید یا شخص جدیدی اضافه کنید.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
fa: از دفترچهٔ نشانی‌تان شخصی را انتخاب کنید تا این رفیق به اطلاعات او اضافه شود، و یا شخص جدیدی ایجاد کنید.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
fa: تم صورتکی را که می‌خواهید استفاده کنید از فهرست زیر انتخاب کنید. تم‌های جدید با کشیدن و رها کردن در فهرست تم‌ها نصب می‌شوند.

en: Select a user directory to search
fa: یک دفترچه‌ٔ راهنمای کاربران را برای جستجو انتخاب کنید

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
fa: همهٔ حساب‌هایی که رفقا به طور خودکار به آنها اضافه شوند را انتخاب کنید.همهٔ حساب‌هایی را که رفقا باید به طور خودکار به آن‌ها اضافه شوند انتخاب کنید.

en: Select color
fa: انتخاب رنگ

en: Select correct user
fa: انتخاب کاربر درست

en: Send
fa: فرستادن

en: Send Buddy List
fa: فرستادن فهرست رفقا

en: Send E-Mail
fa: ارسال نامهٔ الکترونیکی

en: Send File
fa: فرستادن پرونده

en: Send IM...
fa: فرستادن پیغام اینترنتی...

en: Send Message
fa: فرستادن پیغام

en: Send TEST Announcement
fa: ارسال اعلان آزمایشی

en: Send a _message
fa: فرستادن _پیغام

en: Send a message
fa: فرستادن پیغام

en: Send a mobile message.
fa: فرستادن پیغام همراه.

en: Send image file
fa: فرستادن پروندهٔ تصویر

en: Send instant messages over multiple protocols
fa: ارسال پیغام اینترنتی با قراردادهای متعدد

en: Send to Mobile
fa: فرستادن به تلفن همراه

en: Sender
fa: فرستنده

en: Sending Handshake
fa: در حال فرستادن دست دادن

en: Sending cookie
fa: در حال فرستادن کوکی

en: Sends a _message
fa: _پیغام می‌فرستد

en: Sends a message
fa: پیغام می‌فرستد

en: Sent Messages
fa: پیغام‌های ارسال شده

en: Separate IM and Chat windows
fa: جدا کردن پنجره‌های گپ و پیغام اینترنتی

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
fa: جدا کردن پنجره‌های پبغام فوری و گپ هنگام تعیین جا از روی تعداد

en: Serbian
fa: صربی

en: Server
fa: کارگزار

en: Server Information
fa: اطلاعات کارگزار

en: Server Instructions: %s
fa: راهنمایی‌های کارگزار: %s

en: Server Overloaded
fa: کارگزار زیر بار اضافی است

en: Server Statistics
fa: آمار کارگزار

en: Server address
fa: نشانی کارگزار

en: Server busy
fa: کارگزار مشغول است

en: Server closed the connection.
fa: کارگزار اتصال را قطع کرد.

en: Server does not use any supported authentication method
fa: کارگزار از هیچ روش تأیید هویت پشتیبانی شده‌ای استفاده نمی‌کند

en: Server has disconnected
fa: اتصال کارگزار قطع شده است

en: Server is going down (abandon ship)
fa: کارگزار در حال فروپاشی است (فرار کنید)

en: Server port
fa: درگاه کارگزار

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
fa: کارگزار برای ورود به سیستم TLS/SSL لازم دارد. پشتیبانی TLS/SSL پیدا نشد.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
fa: کارگزار به تأیید هویت متنی ساده روی جریان رمزنگاری نشده نیاز دارد

en: Server signoff
fa: خروج از سیستم کارگزار

en: Server too busy
fa: کارگزار خیلی مشغول است

en: Server unavailable
fa: کارگزار قابل دسترسی نیست

en: Service Temporarily Unavailable.
fa: سرویس موقتاً موجود نیست.

en: Service Unavailable
fa: کارگزار در دسترس نیست

en: Service not defined
fa: سرویس تعریف نشده است

en: Service temporarily unavailable
fa: سرویس موقتاً موجود نیست

en: Service unavailable
fa: سرویس موجود نیست

en: Session overload
fa: بار اضافی نشست

en: Set Account Idle Time
fa: تنظیم زمان بی‌کار شدن حساب

en: Set Autoaccept Setting
fa: تعیین تنظیمات پذیرش خودکار

en: Set Custom Icon...
fa: تنظیم شمایل سفارشی...

en: Set Dir Info
fa: تنظیم اطلاعات دفترچهٔ راهنمای کاربران

en: Set Friendly Name...
fa: تنظیم نام دوستانه...

en: Set Home Phone Number...
fa: تنظیم شمارهٔ تلفن منزل...

en: Set IM Password
fa: تنظیم گذرواژهٔ پیغام اینترنتی

en: Set Idle Time for All Accounts
fa: تنظیم زمان بی‌کار شدن برای همهٔ حساب‌ها

en: Set Mobile Phone Number...
fa: تنظیم شمارهٔ تلفن همراه...

en: Set Permanent
fa: تنظیم فهرست همیشگی

en: Set Privacy Options...
fa: تنظیم گزینه‌های حریم خصوصی...

en: Set Private Channel
fa: تنظیم کانال خصوصی

en: Set Secret Channel
fa: تنظیم کانال سری

en: Set Topic Restriction
fa: تنظیم محدودیت موضوع

en: Set User Info
fa: تنظیم اطلاعات کاربر

en: Set User Info (URL)...
fa: تنظیم اطلاعات کاربر (نشانی اینترنتی)...

en: Set User Info...
fa: تنظیم اطلاعات کاربر...

en: Set User Limit
fa: تنظیم محدودیت کاربران

en: Set Work Phone Number...
fa: تنظیم شمارهٔ تلفن محل کار...

en: Set as buddy icon
fa: تنظیم به عنوان شمایل رفیق

en: Set privacy for:
fa: تنظیم حریم خصوصی:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
fa: تنظیم محدودیت کاربران کانال. برای برگرداندن محدودیت کاربران به حالت پیش‌فرض روی صفر تنظیم کنید.

en: Set window manager "_URGENT" hint
fa: تنظیم راهنمایی «_فوری» مدیر پنجره

en: Set your friendly name.
fa: نام دوستانه‌تان را تنظیم کنید.

en: Set your home phone number.
fa: شمارهٔ تلفن منزل‌تان را تنظیم کنید.

en: Set your mobile phone number.
fa: شمارهٔ تلفن همراه‌تان را تنظیم کنید.

en: Set your work phone number.
fa: شمارهٔ تلفن محل کارتان را تنظیم کنید.

en: Setup
fa: راه‌اندازی

en: Show Buddies Awaiting Authorization
fa: نمایش رفقای در انتظار اجازه

en: Show Buddy List
fa: نمایش فهرست رفقا

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
fa: نمایش پیغام‌های اینترنتی و گپ‌ها در پنجره‌های _زبانه‌دار

en: Show Idle Time
fa: نمایش زمان بی‌کاری

en: Show Login Information
fa: نمایش اطلاعات ورود به سیستم

en: Show Offline Buddies
fa: نمایش رفقای برون‌خط

en: Show Public Key
fa: نمایش کلید عمومی

en: Show Timestamps
fa: نمایش مُهرهای زمانی

en: Show _formatting on incoming messages
fa: نمایش _قالب‌بندیِ پیغام‌های دریافتی

en: Show close b_utton on tabs
fa: نمایش د_کمهٔ بستن در زبانه‌ها

en: Show custom smileys
fa: نمایش صورتک‌های سفارشی

en: Show dates in...
fa: نمایش تاریخ در...

en: Show how long you have been idle
fa: نمایش این که چه مدت بی‌کار بوده‌ایدشما را قادر می‌سازد به طور دستی زمانی را که بی‌کار بوده‌اید پیکربندی کنید.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
fa: نمایش گفتگوهای اخیراً ثبت شده در پنجرهٔ گفتگوهای جدید.

en: Si_gns on
fa: _وارد سیستم می‌شود

en: Signals Test
fa: آزمایش سیگنال‌ها

en: Significant Other
fa: مطالب مهم دیگر

en: Signon: %s
fa: ورود به سیستم: %s

en: Signs o_ff
fa: _از سیستم  خارج می‌شود

en: Signs off
fa: از سیستم  خارج می‌شود

en: Signs on
fa: وارد سیستم می‌شود

en: Simple Plugin
fa: متصل شوندهٔ ساده

en: Simplified Chinese
fa: چینی ساده شده

en: Size
fa: اندازه

en: Sleepy
fa: خواب‌آلود

en: Slovak
fa: اسلوواکی

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Smile!
fa: لبخند!

en: Smiley Themes
fa: تم صورتک‌ها

en: Smiley theme failed to unpack.
fa: درآوردن تم صورتک‌ها از بسته شکست خورد.

en: Snake
fa: مار

en: Socket error
fa: خطای سوکت

en: Someone says your name in a chat
fa: کسی نام شما را در گپ می‌گوید

en: Someone says your screen name in chat
fa: کسی نام شما را در گپ می‌گوید

en: Someone speaks in a chat
fa: کسی در گپ حرف می‌زند

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
fa: ببخشید، شرح حال‌هایی که حاوی مطالب ۱۸ سال به بالا هستند در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شوند.

en: Sorry, this profile seems to be in a language or format that is not supported at this time.
fa: ببخشید، به نظر می‌رسد این شرح حال به زبان یا قالبی است که در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شود.

en: Sorry, you are not my type...
fa: ببخشید، تیپ شما به من نمی‌خورد...

en: Sort alphabetically
fa: مرتب‌سازی الفبایی

en: Sort by log size
fa: مرتب‌سازی از روی اندازهٔ تاریخچه

en: Sort by status
fa: مرتب‌سازی از روی وضعیت

en: Sound Events
fa: رویدادهای صوتی

en: Sound Method
fa: روش صوتی

en: Sound Options
fa: گزینه‌های صدا

en: Sound Selection
fa: انتخاب صدا

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
fa: ف_رمانی صوتی:
    (%s برای نام پرونده)

en: Sounds
fa: صداها

en: Sounds when conversation has _focus
fa: وقتی که گفتگو _تمرکز می‌گیرد به صدا درمی‌آید

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Speakers
fa: بلندگوها

en: Speed
fa: سرعت

en: Speed:
fa: سرعت:

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Starting Services
fa: در حال آغاز سرویس

en: Starting authentication
fa: در حال آغاز تأیید هویت

en: Starting transfer of %s from %s
fa: در حال آغاز انتقال پروندهٔ %s از %s

en: Starts _typing
fa: شروع به _تایپ کردن می‌کند

en: Starts typing
fa: شروع به تایپ کردن می‌کند

en: Startup
fa: راه‌اندازی

en: State
fa: استان

en: Statistics Configuration
fa: پیکربندی آمار

en: Status
fa: وضعیت

en: Status / Idle
fa: وضعیت / بی‌کار

en: Status Text
fa: متن وضعیت

en: Status at Startup
fa: وضعیت هنگام راه‌اندازی

en: Status for %s
fa: وضعیت %s

en: Status to a_pply at startup:
fa: وضعیت مورد ا_ستفاده هنگام راه‌اندازی:

en: Status:
fa: وضعیت:

en: Statuses
fa: وضعیت‌ها

en: Stepped Out
fa: یک دقیقه بیرون رفته‌ام

en: Stop
fa: توقف

en: Stopped Typing
fa: تایپ کردن را متوقف کرد

en: Stops t_yping
fa: تا_یپ کردن را متوقف می‌کند

en: Stops typing
fa: تایپ کردن را متوقف می‌کند

en: Store notes on particular buddies.
fa: یادداشت‌هایی دربارهٔ هر رفیق را ذخیره‌ می‌کند

en: Stream Error
fa: خطای جریان

en: Street Address
fa: نشانی خیابان

en: Subject
fa: موضوع

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Subscription Required
fa: اشتراک لازم است

en: Supported debug options are:  version
fa: گزینه‌های اشکال‌زدایی پشتیبانی شده عبارت‌اند از: نسخه

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Synchronize List with Server
fa: همگام‌سازی فهرست با کارگزار

en: Syntax Error (probably a client bug)
fa: خطای نحوی (احتمالاً اشکالی در کارگیر)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
fa: خطای نحوی: تعداد آرگومان‌هایی که برای این فرمان وارد کرده‌اید غلط است.

en: System Log
fa: تاریخچهٔ سیستم

en: System Message
fa: پیغام سیستم

en: System Messages
fa: پیغام‌های سیستم

en: System Shutdown
fa: خاموش کردن سیستم

en: System Tray Icon
fa: شمایل محوطهٔ اعلانات

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
fa: رویدادهای سیستم تنها زمانی ثبت خواهند شد که «ثبت همهٔ تغییر وضعیت‌ها در تاریخچه سیستم» در ترجیحات به کار انداخته شده باشد.

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
fa: تی ام تان و تیم گنوم وی‌آی

en: TOC Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد TOC

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
fa: مکث TOC به پایان رسید.حالا می‌توانید دوباره پیغام بفرستید.

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Taurus
fa: ثور

en: Tcl Plugin Loader
fa: بارکنندهٔ متصل شوندهٔ tcl

en: Telephone
fa: تلفن

en: Telephone Number
fa: شمارهٔ تلفن

en: Telugu
fa: تلوگویی

en: Temporarily Hide From
fa: مخفی شدن موقت از

en: Temporary Authentication Failure
fa: شکست تأیید هویت موقت

en: Terminal
fa: پایانه

en: Test
fa: آزمایش

en: Test plugin IPC support, as a client.
fa: آزمایش پشتیبانی متصل‌شوندهٔ ICP، به شکل کارگیر.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
fa: آزمایش پشتیبانی متصل‌شوندهٔ ICP به شکل کارگیر. متصل‌شوندهٔ کارگزار را پیدا کرده و فرمان‌های ثبت شده را فراخوانی می‌کند.

en: Test plugin IPC support, as a server.
fa: آزمایش پشتیبانی  متصل‌شوندهٔ IPC، به شکل کارگزار.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
fa: آزمایش متصل‌شوندهٔ IPC، به شکل کارگزار. فرمان‌های IPC را ثبت می‌کند.

en: Test to see that all signals are working properly.
fa: آزمایش برای اطمینان از این که همهٔ سیگنال‌ها درست کار می‌کنند آنها را آزمایش می‌کند.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
fa: درست کار کردن سیگنال‌های واسط کاربر را آزمایش کنید.آزمایش برای اطمینان از این که همهٔ سیگنال‌های رابط کاربر درست کار می‌کنند.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
fa: کلیدهای رمزی را که با libpurple همراه است آزمایش می‌کند.

en: Tests to see that most things are working.
fa: برای اطمینان از این که اغلب چیزها کار می‌کنند آزمایش‌هایی انجام می‌دهد.

en: Text Replacements
fa: جای‌گزینی متن

en: Text replacement
fa: جای‌گزینی متن

en: Thai
fa: تایلندی

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
fa: این رفیق و این گپ در یک قرارداد مشترک نیستند.

en: That command doesn't work on this protocol.
fa: این فرمان در این قرارداد کار نمی‌کند.

en: That command only works in IMs, not chats.
fa: این فرمان فقط در پیغام‌های اینترنتی کار می‌کند، نه در گپ‌ها.

en: That command only works in chats, not IMs.
fa: این فرمان فقط در گپ‌ها کار می‌کند، نه در پیغام‌های اینترنتی.

en: That file already exists
fa: این پرونده از قبل وجود دارد

en: The %s buddy is not present in the network
fa: رفیق %s در شبکه حاضر نیست

en: The %s buddy is not trusted
fa: رفیق %s مورد اعتماد نیست

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
fa: فرمان مرورگر «دستی» انتخاب شده است، ولی فرمانی تنظیم نشده است.

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
fa: کارگزارهای AIM موقتاً نمی‌توانستند فهرست رفقایتان را ارسال کنند. فهرست رفقایتان از دست نرفته است، و احتمالاً در چند ساعت آینده قابل دسترسی خواهد شد.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
fa: پیغام‌رسان اینترنتی AOL موقتاً قابل دسترسی نیست.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
fa: یک متصل‌شوندهٔ قرارداد IRC که کمتر حال آدم را به هم می‌زند

en: The IRC server received a message it did not understand.
fa: کارگزار IRC پیغامی دریافت کرده است که قابل فهم نیست.

en: The IRC server's local time is:
fa: زمان محلی کارگزار IRC:

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
fa[0]: تا %Id دقیقهٔ دیگر کارگزار MSN برای تعمیر و نگهداری خاموش خواهد شد. در آن زمان شما به طور خودکار از سیستم خارج خواهید شد. لطفاً گفتگوهای خود را تمام کنید.
    
    پس از پایان فرایند تعمیر و نگهداری، خواهید توانست وارد سیستم شوید.

en: The MSN servers are going down temporarily.
fa: کارگزارهای MSN موقتاً خاموش خواهند شد.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
fa: کارگزارهای MSN موقتاً قابل دسترسی نیستند. لطفاً پس از کمی صبر دوباره امتحان کنید.

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
fa: با متصل شوندهٔ پیغام‌رسانی موسیقیایی چند کاربر می‌توانند هم‌زمان روی یک قطعهٔ موسیقی کار کنند.

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد SIP/SIMPLE

en: The SecurID key entered is invalid.
fa: کلید SecurID وارد شده نامعتبر است.

en: The browser command "%s" is invalid.
fa: فرمان مرورگر «%s» نامعتبر است.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
fa: رفیقی که <i>بالاترین امتیاز</i> را بیاورد برای تماس اولویت خواهد داشت.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
fa: نسخهٔ کارگیری که استفاده می‌کنید خیلی قدیمی است. لطفاً در %s ارتقا دهید

en: The dependent plugin %s failed to unload.
fa: حذف متصل شوندهٔ وابستهٔ %s از حافظه شکست خورد.

en: The e-mail address for %s is %s
fa: نشانی پست الکترونیکی %s، %s است

en: The evolution executable was not found in the PATH.
fa: اوولوشن قابل اجرا در PATH پیدا نشد.

en: The following are the results of your search
fa: نتایج جستجوی شما در زیر آمده است

en: The following error has occurred loading %s: %s
fa: خطای زیر هنگام بار کردن %s رخ داد: %s

en: The following error has occurred:
fa: خطای زیر رخ داد:

en: The following plugins will be unloaded.
fa: متصل شونده‌های زیر از حافظه خارج خواهند شد.

en: The following screen name is associated with %s | The following screen names are associated with %s
fa[0]: نام‌های کاربری زیر به %s مرتبط است

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
fa: شناسهٔ «%s» با هیچ یک از گروه‌های دفترچهٔ نشانی نوتز که در اجتماع Sametime شما وجود دارد مطابقت نمی‌کند.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
fa: شناسهٔ «%s» با هیچ یک از کاربران اجتماع Sametime شما مطابقت ندارد.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
fa: شناسهٔ «%s» با هیچ یک از کاربران اجتماع Sametime شما مطابقت نداشت. این مدخل از فهرست رفقایتان حذف شد.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
fa: شناسهٔ «%s» ممکن است به هریک از این گروه‌های دفترچهٔ نشانی نوتز برگردد. لطفاً گروه درست را از فهرست زیر انتخاب کنید تا به فهرست رفقایتان اضافه شود.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
fa: شناسهٔ «%s» ممکن است به هریک از کاربران زیر مربوط باشد.کاربر درست را از فهرست انتخاب کنید تا به فهرست رفقایتان اضافه شود.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
fa: شناسهٔ «%s» ممکن است به هر کدام از کاربران زیر برگردد. می‌توانید با استفاده از دکمه‌های زیر این کاربران را به فهرست رفقایتان اضافه کرده یا برای آنها پیغام بفرستید.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
fa[0]: طول پیغام شما از حداکثر طول مجاز %Id بایت بیشتر شد. انتهای آن قیچی شده است.

en: The message is too large.
fa: پیغام خیلی بلند است.

en: The new formatting is invalid.
fa: قالب‌بندی جدید نامعتبر است.

en: The orientation of the tray.
fa: جهت محوطهٔ اعلانات سیستم..

en: The remote user has closed the connection.
fa: ‏کاربر دوردست اتصال را قطع کرده است.

en: The remote user has declined your request.
fa: کاربر دوردست درخواست شما را رد کرده است.

en: The remote user is not present in the network any more
fa: کاربر دوردست دیگر در شبکه نیست

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fa: کاربر دوردست در انتظار توافق کلید است:
    میزبان دوردست: %s
    درگاه دوردست: %Id

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
fa: متصل شوندهٔ مورد نیاز %s پیدا نشد. لطفاً این متصل شونده را نصب کنید و  دوباره امتحان کنید.

en: The required plugin %s was unable to load.
fa: نمی‌توان متصل شوندهٔ مورد نیاز %s را بار کرد.

en: The screen name specified is invalid.
fa: نام کاربری مشخص شده نامعتبر است.

en: The server could not access the directory
fa: کارگزار نتوانست به شاخه دسترسی پیدا کند

en: The server is unavailable; try again later
fa: کارگزار در دسترس نیست: کمی بعد دوباره امتحان کنید

en: The service is temporarily unavailable.
fa: این سرویس موقتاً موجود نیست.

en: The specified word already exists in the correction list.
fa: کلمهٔ مشخص شده از قبل در فهرست اصلاحات قرار دارد.

en: The topic for %s is: %s
fa: موضوع %s این است: %s

en: The topic is: %s
fa: موضوع: %s

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fa: کاربر %s درخواست شما را برای اضافه کردنش به فهرست رفقایتان به دلیل زیر رد کرده است:
    %s

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
fa: کاربر %s به شما اجازه داده که او را به فهرست رفقایتان اضافه کنید. آیا می‌خواهید این کار را بکنید؟

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
fa: کاربر %s با درخواست شما برای اضافه کردنش به فهرست رفقایتان موافقت کرده است.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fa: کاربر %Iu درخواست شما برای اضافه کردن او به فهرست رفقایتان را به دلیل زیر رد کرده است:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
fa: کاربر %Iu با درخواست شما برای اضافه کردن وی به فهرست رفقایتان موافقت کرد.

en: The user has blocked you
fa: کاربر با شما قطع رابطه کرده است

en: The user has not created a public profile.
fa: کاربر شرح حال عمومی ایجاد نکرده است.

en: The user is either offline or you are blocked
fa: کاربر یا برون‌خط است یا با شما قطع رابطه کرده است

en: The user's profile is empty.
fa: مجموعه تنظیمات کاربر خالی است.

en: There are no users matching your search criteria.
fa: هیچ کاربری مطابق با معیارهای جستجوی شما پیدا نشد.

en: There is no MOTD associated with this connection.
fa: هیچ MOTD با این اتصال مربوط نشده است.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
fa: هیچ پیغام روزی با این اتصال مرتبط نیست

en: There is no application configured to open this type of file.
fa: هیچ برنامه‌ای برای باز کردن این نوع پرونده پیکربندی نشده است.

en: There was a conflict in running the command:
fa: در اجرای فرمان مغایرتی به وجود آمد:

en: There were errors unloading the plugin.
fa: هنگام حذف متصل شونده خطاهایی رخ داد.

en: This Hotmail account may not be active.
fa: ممکن است این حساب هات‌مِیل فعال نباشد.

en: This chat name is already in use
fa: این نام گپ از قبل وجود دارد

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
fa: این کنفرانس بسته شده است. دیگر نمی‌توان پیغامی فرستاد.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
fa: این نسخهٔ اولووشن اجازه نمی‌دهد بیش از ده کاربر در یک زمان وارد سیستم شوند

en: This group does not allow others to join
fa: این گروه به دیگران اجازهٔ پیوستن نمی‌دهد

en: This group has been added to your buddy list
fa: ‏این گروه به فهرست رفقای شما اضافه شد.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
fa: این متصل‌شونده خیلی باحال است و کلی شیرین‌کاری بلد است:
    ‐ می‌گوید چه کسی این برنامه را نوشته و شما کِی وارد سیستم شده‌اید
    ‐ همهٔ متن‌های دریافتی را برعکس می‌کند
    ‐ به محض این که هر یک از رفقای موجود در فهرست شما وارد سیستم شدند پیغامی برایشان می‌فرستد

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
fa: این نامی است که سایر رفقای MSN شما را با آن می‌شناسند.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
fa: این متصل شونده کاربران را قادر می‌سازد قالب‌های مهر زمانی پیغام گفتگو و تاریخچهٔ آن را سفارشی کنند.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
fa: این متصل شونده شفافیت آلفای متغیر در پنجره‌های گفتگو و فهرست رفقا را به کار می‌اندازد.
    
    * توجه: این متصل شونده نیازمند ویندوز 2000 یا بالاتر است.

en: This plugin is useful for debbuging XMPP servers or clients.
fa: این متصل‌شونده‌ برای اشکال‌زدایی کارگیرها یا کارگزارهای XMPP مفید است.

en: This protocol does not support chat rooms.
fa: این قرارداد از اتاق‌های گپ پشتیبانی نمی‌کند.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
fa: این کار نیازمند اتصال مستقیم بین دو رایانه است و برای تصاویر پیغام اینترنتی ضروری است. از آن جا که به این ترتیب این نشانی IP شما آشکار خواهد شد، ممکن است این کار تهدیدی برای حریم خصوصی شما تلقی شود.

en: This room is not capable of being configured
fa: این اتاق قابلیت پیکربندی شدن ندارد

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
fa: این کارگزار به تأیید هویت متنی ساده روی اتصال رمزنگاری نشده نیاز دارد. این اجازه داده شده و تأیید هویت ادامه پیدا کند؟

en: This theme has no available smileys.
fa: این تم صورتک ندارد.

en: Thread creation failure: %s
fa: شکست ایجاد رشته: %s

en: Tiger
fa: ببر

en: Time Elapsed:
fa: مدتِ سپری شده:

en: Time Remaining:
fa: مدتِ باقی‌مانده:

en: Time Response
fa: زمان پاسخ

en: Timeout during key agreement
fa: انقضای مدت هنگام توافق کلید

en: Timestamp
fa: مُهر زمانی

en: Timestamp Format Options
fa: گزینه‌های قالب مُهر زمانی

en: Timezone
fa: منطقهٔ زمانی

en: Title
fa: عنوان

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
fa: این عنوان از قبل استفاده می‌شود. باید یک عنوان یکتا انتخاب کنید.

en: To
fa: گیرنده

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
fa: برای اضافه کردن رفیق باید کلید عمومی‌اش را وارد کنید. برای وارد کردن کلید عمومی، وارد کردن را فشار دهید.

en: Token Error
fa: خطای توکن

en: Too evil (receiver)
fa: خیلی بد است (گیرنده)

en: Too evil (sender)
fa: خیلی بد است (فرستنده)

en: Too many groups
fa: تعداد گروه‌ها زیاد است

en: Too many matches.
fa: تعداد مطابقت‌ها خیلی زیاد است.

en: Too many sessions
fa: تعداد نشست‌ها زیاد است

en: Top
fa: بالا

en: Topic
fa: موضوع

en: Topic too long
fa: موضوع خیلی بلند است

en: Topic:
fa: موضوع:

en: Total log size:
fa: اندازهٔ کل تاریخچه:

en: Traditional Chinese
fa: چینی سنتی

en: Transfer of file %s complete
fa: انتقال پروندهٔ %s انجام شد

en: Transferring
fa: در حال انتقال

en: Transparency
fa: شفافیت

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
fa: سعی شد اطلاعات تماس به گروهی اضافه شود که وجود ندارد

en: Trillian Encryption
fa: رمزنگاری Trillian

en: Turkish
fa: ترکی

en: Type
fa: نوع

en: Type a user to block.
fa: کاربری وارد کنید تا با او قطع رابطه شود.

en: Type a user you permit to contact you.
fa: کاربری را که به او اجازهٔ تماس می‌دهید وارد کنید.

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
fa: نشانی پست الکترونیکی رفیقی را که دنبالش می‌گردید وارد کنید.

en: Typing
fa: ‏در حال تایپ

en: URL
fa: نشانی اینترنتی

en: Un-Ignore
fa: لغو نادیده گرفتن

en: Un-hide From
fa: نامخفی شدن از

en: Un_block
fa: _برقراری رابطه

en: Unable To Add
fa: نمی‌توان اضافه کرد

en: Unable To Retrieve Buddy List
fa: نمی‌توان فهرست رفقا را بازیابی کرد

en: Unable to add "%s".
fa: نمی‌توان «%s» را اضافه کرد.

en: Unable to add %s to deny list (%s).
fa: نمی‌توان %s را به فهرست منع اضافه کرد (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
fa: نمی‌توان %s را به فهرست مجاز اضافه کرد (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
fa: نمی‌توان %s را به فهرست رفقای شما اضافه کرد (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
fa: نمی‌توان %s را به فهرست رفقای شما اضافه کرد. خطا هنگام ایجاد پوشه در فهرست کارگزار (%s).

en: Unable to add group
fa: اضافه کردن گروه ممکن نیست

en: Unable to add group: group exists
fa: نمی‌توان گروه را اضافه کرد: گروه وجود دارد

en: Unable to add group: group not found
fa: نمی‌توان گروه را اضافه کرد: گروه پیدا نشد

en: Unable to add user
fa: نمی‌توان کاربر را اضافه کرد

en: Unable to add user on %s (%s)
fa: نمی‌توان کاربر را در %s اضافه کرد (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
fa: نمی‌توان کاربر را به فهرست حریم خصوصی اضافه کرد (%s).

en: Unable to add user: user not found
fa: نمی‌توان کاربر را  اضافه کرد: کاربر پیدا نشد

en: Unable to authenticate: %s
fa: تأیید هویت ممکن نیست: %s

en: Unable to ban user %s
fa: نمی‌توان ورود کاربر %s را ممنوع کرد

en: Unable to block user on %s (%s)
fa: نمی‌توان با کاربر در %s قطع رابطه کرد (%s)

en: Unable to change password. Error occurred.
fa: تغییر گذرواژه ممکن نیست. خطایی رخ داد.

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
fa: نمی‌توان تنظیمات حریم خصوصی در کارگزار را تغییر داد (%s).

en: Unable to configure
fa: پیکربندی ممکن نیست

en: Unable to connect
fa: اتصال ممکن نیست

en: Unable to connect to %s
fa: اتصال به %s ممکن نیست

en: Unable to connect to %s: %s
fa: اتصال به %s ممکن نیست: %s

en: Unable to connect to host
fa: اتصال به میزبان ممکن نیست

en: Unable to connect to server.
fa: اتصال به کارگزار ممکن نیست.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
fa: نمی‌توان به کارگزار متصل شد. لطفاً نشانی کارگزاری را که مایلید به آن متصل شوید وارد کنید.

en: Unable to connect.
fa: نمی‌توان متصل شد

en: Unable to create conference (%s).
fa: نمی‌توان کنفرانس را ایجاد کرد (%s).

en: Unable to create connection
fa: نمی‌توان اتصال ایجاد کرد

en: Unable to create new resolver process
fa: ایجاد پردازش تحویل‌دهنده جدید ممکن نیست

en: Unable to create socket
fa: ایجاد سوکت ممکن نیست

en: Unable to create socket:
    %s
fa: ایجاد سوکت ممکن نیست:
    ‏%s

en: Unable to delete group
fa: حذف گروه ممکن نیست

en: Unable to display the search results.
fa: نمی‌توان نتایج جستجو را نمایش داد.

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
fa: برقرار اتصال با کارگزار محلی mDNS ممکن نیست. آیا در حال اجراست؟

en: Unable to fetch room list.
fa: نمی‌توان فهرست اتاق‌ها را گرفت.

en: Unable to fetch the token.
fa: نمی‌توان توکن را گرفت.

en: Unable to initialize connection
fa: نمی‌توان اتصال ایجاد کرد

en: Unable to invite user (%s).
fa: نمی‌توان کاربر را دعوت کرد (%s).

en: Unable to kick user %s
fa: نمی‌توان کاربر %s را بیرون انداخت

en: Unable to listen for incoming IM connections
fa: گوش ایستادن برای اتصالات پیغام‌های اینترنتی دریافتی ممکن نیست

en: Unable to load the plugin
fa: بارکردن متصل شونده ممکن نیست

en: Unable to load your plugin.
fa: بارکردن متصل شوندهٔ شما ممکن نیست.

en: Unable to login, check debug log
fa: نمی‌توان وارد سیستم شد، تاریخچهٔ اشکال‌زدایی را بررسی کنید

en: Unable to make SSL connection to server.
fa: ایجاد اتصال SSL به کارگزار ممکن نیست.

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
fa: نمی‌توان در فهرست کارگزار کاربر %s را به پوشهٔ %s منتقل کرد. خطا هنگام ایجاد پوشه (%s).

en: Unable to open URL
fa: نمی‌توان نشانی اینترنتی را باز کرد

en: Unable to open file.
fa: نمی‌توان پرونده را باز کرد.

en: Unable to parse message
fa: نمی‌توان پیغام را تجزیه کرد

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
fa: تجزیهٔ پاسخ پیشکار HTTP ممکن نیست: %s

en: Unable to permit user on %s (%s)
fa: نمی‌توان به کاربر اجازهٔ ورود به %s را داد (%s)

en: Unable to read file %s.
fa: خواندن پروندهٔ %s ممکن نیست.

en: Unable to read from network
fa: نمی‌توان از شبکه خواند

en: Unable to read from socket
fa: خواندن از سوکت ممکن نیست

en: Unable to read socket
fa: خواندن سوکت ممکن نیست

en: Unable to register new account. Error occurred.
fa: نمی‌توان حساب جدید را ثبت کرد. خطایی رخ داد.

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
fa: نمی‌توان %s را از فهرست حریم خصوصی حذف کرد (%s).

en: Unable to rename group
fa: تغییر نام گروه ممکن نیست

en: Unable to save icon file to disk.
fa: نمی‌توان پروندهٔ شمایل را روی دیسک ذخیره کرد.

en: Unable to send e-mail
fa: نمی‌توان نامهٔ الکترونیکی فرستاد

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
fa: فرستادن پرونده به %s ممکن نیست، کاربر از انتقال پرونده پشتیبانی نمی‌کند

en: Unable to send message (%s).
fa: نمی‌توان پیغام فرستاد (%s).

en: Unable to send message to %s.
fa: نمی‌توان به %s پیغام فرستاد.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
fa: نمی‌توان به %s پیغام فرستاد. نمی‌توان کنفرانس را ایجاد کرد (%s).

en: Unable to send message to %s:
fa: نمی‌توان به %s پیغام فرستاد:

en: Unable to send message.
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
fa: نمی‌توان پیغام فرستاد. نمی‌توان کنفرانس را ایجاد کرد (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
fa: نمی‌توان پیغام فرستاد. گرفتن جزئیات از کاربر ممکن نیست (%s).

en: Unable to send message:
fa: نمی‌توان پیغام فرستاد:

en: Unable to send message: %s
fa: نمی‌توان پیغام فرستاد: %s

en: Unable to send message: The message is too large.
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد: پیغام خیلی بلند است.

en: Unable to send request to resolver process
fa: ارسال درخواست به پردازش تحویل‌دهنده ممکن نیست

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
fa: نمی‌توان پیغام را فرستاد. گفتگو شروع نمی‌شود.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
fa: نمی‌توان چیزی به گپ %s، %s، %s ارسال کرد

en: Unable to set AIM profile.
fa: نمی‌توان مجموعه تنظیمات AIM را تنظیم کرد.

en: Unable to set role "%s" for user: %s
fa: تنظیم نقش «%s» برای کاربر ممکن نیست: %s

en: Unable to write
fa: نوشتن ممکن نیست

en: Unable to write file %s.
fa: نوشتن پروندهٔ %s ممکن نیست.

en: Unable to write to network
fa: نمی‌توان در شبکه نوشت

en: Unblock
fa: برقراری رابطه

en: Undefined Condition
fa: شرایط تعریف نشده

en: Underline
fa: زیرخط دار

en: Unexpected Request
fa: درخواست غیرمنتظره

en: Unit
fa: واحد

en: Unknown
fa: نامعلوم

en: Unknown (0x%04x)<br>
fa: نامعلوم (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
fa: خطای نامعلوم

en: Unknown Error Code %d
fa: کد خطای نامعلوم %Id

en: Unknown Error in presence
fa: خطای نامعلوم در حضور

en: Unknown affiliation: "%s"
fa: رابطهٔ نامعلوم: «%s»

en: Unknown command
fa: فرمان نامعلوم

en: Unknown command: %s
fa: فرمان نامعلوم: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
fa: فرمان نامعلوم: %s، (ممکن است اشکال کارگیر باشد)

en: Unknown error
fa: خطای نامعلوم

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
fa: خطای نامعلوم با شمارهٔ %d. ورود به وب‌گاه Yahoo!‎ ممکن است این مشکل را برطرف کند.

en: Unknown error.
fa: خطای نامعلوم.

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
fa: خطای نامعلوم. ممکن است لازم باشد از سیستم خارج شده و پنج دقیقه صبر کنید تا بتوانید به یک اتاق گپ بپیوندید

en: Unknown error: 0x%X
fa: خطای نامعلوم: 0x%X

en: Unknown message
fa: پیغام نامعلوم

en: Unknown message '%s'
fa: پیغام نامعلوم «%s»

en: Unknown pounce event. Please report this!
fa: رویداد کمین نامعلوم. لطفاً این را گزارش کنید!

en: Unknown reason
fa: دلیل نامعلوم

en: Unknown reason.
fa: دلیل نامعلوم.

en: Unknown role: "%s"
fa: نقش نامعلوم: «%s»

en: Unknown room
fa: اتاق نامعلوم

en: Unknown status
fa: وضعیت نامعلوم

en: Unknown-%d
fa: نامعلوم-%Id

en: Unknown.
fa: نامعلوم.

en: Unload Plugins
fa: از حافظه خارج کردن متصل شونده‌ها

en: Unread Messages
fa: ‌پیغام‌های خوانده نشده

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
fa: نوع پروندهٔ ناشناخته
    
    فرض می‌شود PNG است.

en: Unset
fa: صفر کردن

en: Unset Account Idle Time
fa: لغو زمان بی‌کار شدن حساب

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
fa: لغو زمان بی‌کاری برای همهٔ حساب‌های بی‌کار شده

en: Unsubscribe
fa: قطع اشتراک

en: Unsupported Encoding
fa: کدگذاری پشتیبانی نشده

en: Unsupported Stanza Type
fa: نوع Stanza پشتیبانی نشده

en: Unsupported Version
fa: نسخهٔ پشتیبانی نشده

en: Unsupported public key type
fa: نوع کلید عمومی پشتیبانی نشده

en: Update my information
fa: به‌روزرسانی اطلاعات من

en: Upload buddylist to Server
fa: بارگذاری فهرست رفقا در کارگزار

en: Use
fa: استفاده

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
fa: برای راهنمایی گرفتن دربارهٔ یک فرمان مشخص از «help &lt;command&gt;» استفاده کنید.
    فرمان‌های زیر در این زمینه موجودند:

en: Use Environmental Settings
fa: استفاده از تنظیمات محیطی

en: Use GNOME Proxy Settings
fa: استفاده از تنظیمات پیشکار گنوم

en: Use Global Proxy Settings
fa: استفاده از تنظیمات پیشکار سراسری

en: Use HTTP Method
fa: استفاده از روش HTTP

en: Use SSL
fa: از SSL استفاده شود

en: Use UDP
fa: استفاده از UDP

en: Use a _different status for some accounts
fa: استفاده از وضعیت _متفاوت برای بعضی از حساب‌ها

en: Use different status for following accounts
fa: استفاده از وضعیت متفاوت برای حساب‌های زیر

en: Use last buddy when scores are equal
fa: وقتی امتیازها مساوی است از آخرین رفیق استفاده شود

en: Use name heuristics
fa: استفاده از نام‌های تجربی

en: Use proxy
fa: استفاده از پیشکار

en: Use recent buddies group
fa: استفاده از آخرین گروه رفقا

en: Use smooth-scrolling
fa: استفاده از لغزش نرم

en: Use status from last _exit at startup
fa: موقع راه‌اندازی از وضعیت هنگام آخرین _خروج استفاده شود

en: Use tzc
fa: از tzc استفاده شود

en: User
fa: کاربر

en: User %d needs authentication
fa: کاربر %Id به تأیید هویت نیاز دارد

en: User %s is not present in the network
fa: کاربر %s در شبکه حاضر نیست

en: User %s rejected your request
fa: کاربر %s درخواست شما را رد کرده است

en: User <I>%s</I> is not present in the network
fa: کاربر <I>%s</I> درشبکه حاضر نیست

en: User ID
fa: شناسهٔ کاربر

en: User Information
fa: اطلاعات کاربر

en: User Limit
fa: محدودیت کاربران

en: User Modes
fa: حالت‌های کاربر

en: User Name
fa: نام کاربر

en: User Name: 	%s
fa: نام کاربر: 	%s

en: User Online Status Attributes
fa: ویژگی‌های وضعیت برخط کاربر

en: User Options
fa: گزینه‌های کاربر

en: User Rooms
fa: اتاق‌های کاربر

en: User Search
fa: جستجوی کاربر

en: User Search...
fa: جستجوی کاربر...

en: User _details
fa: _جزئیات کاربر

en: User does not exist
fa: کاربر وجود ندارد

en: User has no directory information.
fa: کاربر اطلاعاتی در دفترچهٔ راهنمای کاربران ندارد.

en: User has typed something and stopped
fa: کاربر چیزی تایپ کرد و مکث کرد

en: User information for %s unavailable
fa: اطلاعات کاربر برای %s موجود نیست

en: User information not available: %s
fa: اطلاعات کاربر موجود نیست: %s

en: User is not logged in
fa: کاربر وارد سیستم نشده است

en: User is offline
fa: کاربر برون‌خط است

en: User is offline.
fa: کاربر برون‌خط است.

en: User is too active
fa: کاربر بیش از حد فعال است

en: User is typing...
fa: کاربر در حال تایپ است...

en: User not found
fa: کاربر پیدا نشد

en: User not in group
fa: کاربر در گروه نیست

en: User temporarily unavailable
fa: کاربر موقتاً در دسترس نیست

en: Username
fa: نام کاربر

en: Users
fa: کاربران

en: Users on %s: %s
fa: کاربران در ‌‌‌‌%s: %s

en: Valencian-Catalan
fa: کاتالونیایی والنسیا

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
fa: شفافیت متغیر برای فهرست رفقا و گفتگوها.

en: Verify Public Key
fa: تأیید کلید عمومی

en: Verifying server public key
fa: تأیید کلید عمومی کارگزار

en: Video Camera
fa: دوربین ویدیویی

en: Video Chat
fa: گپ ویدیویی

en: Video Conferencing
fa: کنفرانس ویدیویی

en: Video conferencing
fa: کنفرانس ویدئویی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: View Log
fa: نمایش تاریخچه

en: View MOTD
fa: نمایش MOTD

en: View Message of the Day
fa: نمایش پیغام روز

en: View User Log
fa: نمایش تاریخچهٔ کاربر

en: View _Log
fa: نمایش _تاریخچه

en: Virgo
fa: سنبله

en: Voice
fa: صدای انسان

en: Voices
fa: صداها

en: Volume:
fa: بلندی صدا:

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
fa: در انتظار برای اعلام دست دادن

en: Waiting for Login Acknowledgement
fa: در انتظار برای اعلام ورود به سیستم

en: Waiting for network connection
fa: در حال انتظار برای اتصال شبکه

en: Waiting for reply...
fa: در انتظار پاسخ...

en: Waiting for response...
fa: در حال انتظار برای پاسخ...

en: Waiting for transfer to begin
fa: در حال انتظار برای آغاز انتقال

en: Wake Me Up
fa: بیدارم کن

en: Warning
fa: اخطار

en: Warning Level
fa: سطح اخطار

en: Warning of %s not allowed.
fa: اخطار %s مجاز نیست.

en: Web Page
fa: صفحهٔ وب

en: Webcams
fa: دوربین‌های وبی

en: When a file-transfer request arrives from %s
fa: هنگامی که درخواست انتقال پرونده از %s دریافت می‌شود

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
fa: هر وقت گفتگوی جدیدی باز می‌شود این متصل شونده آخرین گفتگو را در پنجرهٔ گفتگوی فعلی درج خواهد کرد.

en: When away
fa: وقتی نیستید

en: When both away and idle
fa: وقتی نیستید و بی‌کارید

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
fa: این متصل شونده، هنگام نمایش تاریخچه‌ها، تاریخچه‌های کارگیرهای پیغام اینترنتی دیگر را نیز نشان می‌دهد. در حال حاضر، این متصل شونده شامل Adium، پیغام‌رسان MSN، و Trillian است.
     اخطار: این متصل‌شونده هنوز در مرحلهٔ آلفای کدنویسی است و ممکن است مدام فرو بپاشد.خطر استفاده‌اش به عهدهٔ خودتان!

en: Whiteboard
fa: تخته‌سفید

en: Whole words only
fa: فقط کلمه‌های کامل

en: Widget Sizes
fa: اندازهٔ ویجت‌ها

en: Work
fa: کاری

en: Work Address
fa: نشانی محل کار

en: Work E-Mail
fa: پست الکترونیکی کاری

en: Work Fax
fa: نمابر محل کار

en: Work IM
fa: پیغام اینترنتی کاری

en: Work Information
fa: اطلاعات محل کار

en: Work Mobile
fa: تلفن همراه کاری

en: Work Pager
fa: پی‌جوی محل کار

en: Work Phone
fa: تلفن محل کار

en: Work Phone 2
fa: تلفن محل کار ۲

en: Would you be my friend?
fa: دوست من می‌شوید؟

en: Would you like to add him?
fa: آیا می‌خواهید او را اضافه کنید؟

en: Would you like to join the conversation?
fa: آیا مایلید به این گفتگو بپیوندید؟

en: Would you like to overwrite it?
fa: آیا می‌خواهید روی آن بنویسید؟

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
fa: آیا مایلید این تصویر را شمایل این کاربر قرار دهید؟

en: Would you like to set up the Qun details now?
fa: آیا مایلید الان جزئیات Qun را تنظیم کنید؟

en: Write Error
fa: خطای نوشتن

en: Write error
fa: خطای نوشتن

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
fa: تنظیمات در %s%sgtkrc-2.0 نوشته شود

en: Writing error
fa: خطای نوشتن

en: Wrong CHL value sent to server
fa: مقدار CHL ارسالی به کارگزار نادرست بود

en: XML Not Well Formed
fa: ‏XML خوب قالب‌دهی نشده است.

en: XML Parse error
fa: خطای تجزیهٔ XML

en: XMPP Console
fa: پیشانی XMPP

en: Yahoo Chat port
fa: درگاه گَپ‏ یاهو

en: Yahoo Chat server
fa: کارگزار گپ یاهو

en: Yahoo Japan
fa: ‏یاهوی ژاپن

en: Yahoo Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد یاهو

en: Yahoo! ID
fa: شناسهٔ Yahoo!‎

en: Yahoo! Japan Profile
fa: مجموعه تنظیمات Yahoo!‎ ژاپن

en: Yahoo! Profile
fa: مجموعه تنظیمات Yahoo!‎

en: Yahoo! system message for %s:
fa: پیغام سیستم Yahoo!‎ برای %s:

en: Year of birth
fa: سال تولد

en: Yes
fa: بله

en: You _send:
fa: _ارسال می‌شود:

en: You _type:
fa: _تایپ می‌کنید:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
fa: شما در حال ادغام کردن گروهی به نام %s با گروهی به نام %s هستید. آیا می‌خواهید ادامه دهید؟

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fa: با این کار %s را از فهرست رفقایتان حذف خواهید کرد. آیا می‌خواهید ادامه دهید؟

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fa: با این کار گپ %s را از فهرست رفقایتان حذف خواهید کرد. آیا می‌خواهید ادامه دهید؟

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
fa[0]: با این کار اطلاعات تماسی را که حاوی %s و %Id رفیق دیگر است حذف خواهید کرد. آیا می‌خواهید ادامه دهید؟

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
fa: با این کار گروه %s و همهٔ اعضای آن را از فهرست رفقایتان حذف خواهید کرد. آیا می‌خواهید ادامه دهید؟

en: You are awaiting authorization from the following buddies
fa: شما در انتظار اجازهٔ رفقای زیر هستید

en: You are banned from %s.
fa: شما از ورود به %s منع شده‌اید.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
fa: شما مؤسس کانال <I>%s</I> هستید

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
fa: شما در حال ایجاد یک اتاق جدید هستید. آیا مایلید آن را پیکربندی کنید یا تنظیمات پیش‌فرض را می‌پذیرید؟

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
fa: اتصال شما در حال حاضر قطع شده است. تا زمانی که وارد سیستم نشوید پیغامی به شما نخواهد رسید.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
fa: شما در حال حاضر با حسابی وارد سیستم نشده‌اید که بتواند این رفیق را اضافه کند.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
fa: شما در حال حاضر با حسابی که بتواند این رفیق را دعوت کند وارد سیستم نشده‌اید.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
fa: شما در حال حاضر با قراردادی که قابلیت گپ داشته باشد وارد سیستم نشده‌اید.

en: You are now chatting in %s.
fa: شما در حال گپ زدن در %s هستید.

en: You are now known as %s
fa: شما با نام %s شناخته می‌شوید

en: You are sending messages too fast to %s.
fa: شما پیغام‌های را با سرعت خیلی زیادی به %s ارسال می‌کنید.

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
fa: شما از %s استفاده می‌کنید، اما این متصل‌شونده به %s نیاز دارد.

en: You can (un)load plugins from the following list.
fa: شما می‌توانید متصل‌شونده‌ها را از فهرست زیر بارگذاری کنید.

en: You can edit more information from the context menu later.
fa: اطلاعات بیشتر را بعداً می‌توانید از منوی محتوا ویرایش کنید.

en: You can enable/disable accounts from the following list.
fa: شما می‌توانید حساب‌های فهرست زیر را به ‌کار/از کار بیندازید

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
fa: می‌توانید این تصویر را داخل پیغام کار بگذارید یا از آن به عنوان شمایل این کاربر استفاده کنید.

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
fa: شما می‌توانید به دیگران اجازه دهید اطلاعات وضعیت برخط شما و اطلاعات شخصی شما را ببینند. لطفاً اطلاعاتی را که دوست دارید دیگران در مورد شما ببینند پر کنید.

en: You can only search for permanent QQ groups
fa: شما فقط می‌توانید گروه‌های دایم QQ را جستجو کنید

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
fa: برای درخواست مجدد اجازه از رفقای زیر روی آن‌ها کلیک راست کرده و «درخواست مجدد اعطای اجازه» را انتخاب کنید.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
fa: می‌توانید این تصویر را به صورت پرونده ارسال کنید، یا آن را در داخل پیغام کار بگذارید . و یا از آن عنوان شمایل این کاربر استفاده کنید.

en: You canceled the transfer of %s
fa: شما از انتقال %s صرف نظر کردید

en: You cannot add the same person twice to a conversation
fa: نمی‌توان یک شخص را دوبار به یک گفتگو اضافه کرد

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
fa: شما نمی‌توانید اعلان‌های رفیق را دریافت کنید مگر این که کلید عمومی او را وارد کنید. برای گرفتن کلید عمومی می‌توانید از فرمان گرفتن کلید عمومی استفاده کنید.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
fa: شما یک راه‌انداز رومیزی را برداشته‌اید. به احتمال زیاد منظورتان ارسال چیزی است که این راه‌انداز به آن اشاره می‌کند.

en: You feel a disturbance in the force...
fa: از دوردست صدایی به گوش می‌رسد...

en: You have been added by %s
fa: %s شما را اضافه کرد

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
fa: شما دفعات خیلی زیادی متناوباً وارد سیستم شده و از آن خارج شده‌اید. ده دقیقه صبر کرده و بعد دوباره امتحان کنید. اگر به تلاش ادامه دهید، باید حتی بیش از این صبر کنید.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fa: شما دفعات خیلی زیادی متصل شده و دوباره اتصالتان را قطع کرده‌اید. ده دقیقه صبر کنید و بعد دوباره امتحان کنید. اگر الان به تلاشتان ادامه دهید شاید مجبور شوید بیشتر منتظر بمانید.

en: You have been disconnected from chat room %s.
fa: اتصال شما با اتاق گپ %s قطع شده است.

en: You have been kicked by %s: (%s)
fa: ‏%s شما را از کانال بیرون انداخت: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
fa: ‏<I>%2$s</I> شما را از <I>%1$s</I> بیرون انداخت (%3$s)

en: You have been killed by %s (%s)
fa: شما به دست %s کشته شدید (%s)

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
fa: شما از سیستم خارج شدید چون در ایستگاه کاری دیگری وارد سیستم شده‌اید.

en: You have dragged an image
fa: یک تصویر را برداشته‌اید

en: You have entered an incorrect screen name
fa: نام کاربری نامعتبری وارد کرده‌اید

en: You have mail!
fa: نامه دارید!

en: You have parted the channel%s%s
fa: شما کانال %s%s را ترک کردید

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
fa: احتمالاً شما قبل از این که رویهٔ ورود به سیستم کامل شود درخواست تنظیم شرح حالتان را کرده‌اید. مجموعه تنظیمات شما تنظیم نشده باقی مانده است؛ هنگامی که کاملاً متصل شدید دوباره برای تنظیم آن تلاش کنید.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
fa: شما به مرز تعداد اطلاعات تماس مجاز رسیده‌اید

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
fa: شما یک پیغام ویژه دریافت کرده‌اید
    
    فرستنده: %s ‏[%s]
    %s

en: You have received an ICQ e-mail from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
fa: شما یک نامهٔ الکترونیکی ICQ از %s دریافت کرده‌اید [%s]
    
    پیغام این است:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
fa: شما یک پی‌جویی ICQ دریافت کردید
    
    فرستنده: %s ‏[%s]
    ‏%s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
fa: شما برقراری اتصال مستقیم پیغام اینترنتی با %s را انتخاب کردید.

en: You have signed on from another location.
fa: شما از جای دیگری وارد سیستم شده‌اید.

en: You have successfully created a Qun
fa: شما با موفقیت Qun ایجاد کردید

en: You have successfully removed a buddy
fa: شما با موفقیت رفیقی را حذف کردید

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
fa: پیش از آن که به گروه خصوصی بپیوندید باید به کانال %s بپیوندید

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
fa: شما سعی کردید %s را نادیده بگیرید، اما این کاربر در فهرست رفقای شما هست. با کلیک روی «بله» رفیقتان را حذف کرده و او را نادیده بگیرید.

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
fa: شما یک یا چند پیغام نخوانده دارید. آیا مطمئنید می‌خواهید پنجره را ببندید؟

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
fa: ممکن است به زودی ارتباط شما قطع شود. برای دیدن به‌هنگام‌سازی‌ها %s را ببینید.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
fa: ممکن است به‌زودی ارتباط شما قطع شود. شاید مایل باشید تا زمان تعمیر، از TOC استفاده کنید. برای به‌هنگام‌سازی %s را ببینید.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
fa[0]: %Ihu پیغام از %s را دریافت نکردید چون او خیلی بدجنس بود.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
fa[0]: ‏%Ihu پیغام از %s را دریافت نکردید چون نامعتبر بودند.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
fa[0]: %Ihu پیغام از %s را دریافت نکردید چون خیلی بلند بودند.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
fa[0]: %Ihu پیغام از %s را دریافت نکردید چون خارج از محدوده بودند.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
fa[0]: %Ihu پیغام از %s را دریافت نکردید چون شما خیلی بدجنسید.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
fa[0]: شما به دلیل نامعلومی %Ihu پیغام از %s را دریافت نکردید.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
fa: یک پیغام اینترنتی از %s را دریافت نکردید چون خیلی سریع بود.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
fa: یک پیغام اینترنتی از %s را دریافت نکردید چون خیلی بزرگ بود.

en: You must give a name for the group to add.
fa: باید برای گروهی که اضافه می‌کنید نامی تعیین کنید.

en: You must provide a group.
fa: باید گروهی تعیین کنید.

en: You must provide a screename for the buddy.
fa: باید نام کاربری رفیق‌تان را تعیین کنید.

en: You must select an account.
fa: باید حسابی را مشخص کنید

en: You must specify a nick
fa: باید یک لقب مشخص کنید

en: You receive an IM
fa: شما پیغام اینترنتی دریافت می‌کنید

en: You rejected %d's request
fa: شما درخواست %Id را رد کردید.

en: You send
fa: ارسال می‌شود

en: You should receive an e-mail asking to confirm %s.
fa: شما باید یک نامهٔ الکترونیکی برای تأیید %s دریافت کنید.

en: You talk in chat
fa: شما در گپ حرف می‌زنید

en: You type
fa: تایپ می‌کنید

en: You were disconnected from the server.
fa: شما از کارگزار قطع شدید.

en: Your AIM connection may be lost.
fa: ممکن است اتصال AIM شما از دست رفته باشد.

en: Your Current Mood
fa: حالت فعلی شما

en: Your Current Status
fa: وضعیت فعلی شما

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
fa: تصویر پیغام اینترنتی شما فرستاده نشد. نمی‌توان در گپ‌های AIM تصاویر پیغام اینترنتی فرستاد.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
fa: تصویر پیغام اینترنتی‌تان فرستاده نشد. برای ارسال تصاویر پیغام اینترنتی باید به صورت مستقیم متصل باشید.

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
fa: فهرست رفقای MSN شما موقتاً قابل دسترسی نیست. لطفاً پس از کمی صبر دوباره امتحان کنید.

en: Your VCard File
fa: پروندهٔ کارت مجازی شما

en: Your Yahoo! message did not get sent.
fa: پیغام‌های Yahoo!‎ شما فرستاده نشد.

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
fa: حساب شما به دلیل وارد شدن تعداد زیادی گذرواژه نامعتبر از کار انداخته شده است

en: Your account is currently suspended.
fa: حساب شما در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
fa: حساب شما قفل شده است، لطفاً از وب‌گاه Yahoo!‎ وارد سیستم شوید.

en: Your buddy list was downloaded from the server.
fa: فهرست رفقای شما از کارگزار بارگیری شد.

en: Your buddy list was stored on the server.
fa: فهرست رفقای شما در کارگزار ذخیره نشده است.

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
fa: فهرست رفقایتان خالی است، چیزی در پرونده نوشته نشد.

en: Your command failed for an unknown reason.
fa: فرمان شما به دلیل نامعلومی شکست خورد.

en: Your current password is different from the one that you specified.
fa: گذرواژهٔ فعلی شما با چیزی که واردکردید فرق دارد.

en: Your information has been updated
fa: اطلاعات شما به روز شد

en: Your new MSN friendly name is too long.
fa: نام دوستانهٔ MSN جدید شما خیلی بلند است.

en: Your password has been changed.
fa: گذرواژهٔ شما تغییر کرد.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fa: نام حسابی که انتخاب کرده‌اید توسط کارگزار رد شد. این نام احتمالاً حاوی نویسه‌های نامعتبر است.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fa: لقبی که انتخاب کرده‌اید توسط کارگزار رد شد. این نام احتمالاً حاوی نویسه‌های نامعتبر است.

en: Your system administrator has disabled this operation
fa: مدیر سیستم شما این عملیات را از کار انداخته است

en: Your warning level is currently too high to log in.
fa: سطح اخطار شما در حال حاضر بالاتر از آن است که بتوانید وارد سیستم شوید.

en: Zephyr Protocol Plugin
fa: متصل شوندهٔ قرارداد Zephyr

en: Zip Code
fa: کُد پستی

en: Zipcode
fa: کُد پستی

en: Zodiac Sign
fa: برج منطقةالبروج

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
fa: [نمی‌توان پیغامی از این کاربر را نمایش داد چون حاوی نویسه‌های نامعتبر است.]

en: _Accept
fa: _پذیرش

en: _Accept Defaults
fa: _پذیرش پیش‌فرض‌ها

en: _Account
fa: _حساب

en: _Account:
fa: _حساب:

en: _Add
fa: _اضافه شود

en: _Add Chat
fa: _اضافه کردن گپ

en: _Advanced
fa: _پیشرفته

en: _Alias
fa: ا_سم مستعار

en: _Alias...
fa: ا_سم مستعار...

en: _Apply
fa: اِ_عمال

en: _Associate Buddy
fa: _پیوستن رفیق

en: _Auto-reply:
fa: _پاسخ خودکار:

en: _Autodetect IP address
fa: تشخیص _خودکار نشانی IP

en: _Basic
fa: ا_صلی

en: _Block
fa: _قطع رابطه

en: _Browser:
fa: _مرورگر:

en: _Buddy List window transparency
fa: شفافیت پنجرهٔ فهرست _رفقا

en: _Buddy name:
fa: _نام رفیق:

en: _Buddy:
fa: _رفیق:

en: _Cancel
fa: ان_صراف

en: _Channel:
fa: _کانال:

en: _Class:
fa: _کلاس:

en: _Collapse
fa: _جمع کردن

en: _Configure Room
fa: _پیکربندی اتاق

en: _Copy E-Mail Address
fa: _نسخه‌برداری از نشانی پست الکترونیکی

en: _Copy Link Location
fa: _نسخه‌برداری از مکان پیوند

en: _Decline
fa: _رد

en: _Delete Group
fa: _حذف گروه

en: _Description
fa: _شرح

en: _Disable
fa: _از کار انداختن

en: _Dockable Buddy List
fa: فهرست رفقای _جدا شدنی

en: _Edit Account
fa: _ویرایش حساب

en: _End port:
fa: درگاه _پایان:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
fa: مطابقت _دقیق بزرگی و کوچکی حروف (برای ادارهٔ خودکار بزرگی و کوچکی حروف، نشانه را بردارید)

en: _Exchange:
fa: _تبادل:

en: _Expand
fa: _باز کردن

en: _Flash window when chat messages are received
fa: _چشمک زدن پنجره وقتی پیغام‌های گپ دریافت می‌شود

en: _Focused windows
fa: _پنجره‌های دارای تمرکز

en: _Get Info
fa: _گرفتن اطلاعات

en: _Get List
fa: _گرفتن فهرست

en: _Group:
fa: _گروه:

en: _Handle:
fa: _دست‌گیره:

en: _Hide new IM conversations:
fa: _مخفی کردن گفتگوهای پیغام‌های اینترنتی جدید:

en: _Host:
fa: میزبان:

en: _IM window transparency
fa: _شفافیت پنجرهٔ پیغام اینترنتی

en: _IM windows
fa: پنجره‌های _پیغام اینترنتی

en: _Import...
fa: _وارد کردن...

en: _Insert
fa: _درج

en: _Instance:
fa: _نمونه:

en: _Invite
fa: _دعوت

en: _Join
fa: _پیوستن

en: _Keep Buddy List window on top:
fa: رو نگه داشتن پنجرهٔ فهرست رفقا_:

en: _Login
fa: _ورود به سیستم

en: _Manual:
    (%s for URL)
fa: _دستی:
    (%s برای نشانی اینترنتی)

en: _Manually specify range of ports to listen on
fa: محدودهٔ درگاه‌هایی که پاییده می‌شود به صورت _دستی مشخص شوند

en: _Merge Groups
fa: _ادغام گروه‌ها

en: _Message Logs:
fa: تاریخچهٔ _پیغام‌ها:

en: _Message:
fa: _پیغام:

en: _Method:
fa: _روش:

en: _Modify
fa: ت_غییر

en: _More...
fa: _بیشتر...

en: _Name
fa: _نام

en: _No
fa: _نه

en: _Notify buddies that you are typing to them
fa: _اطلاع دادن به رفقا که شما در حال تایپ هستید

en: _OK
fa: _تأیید

en: _Open Link in Browser
fa: _باز کردن پیوند در مرورگر

en: _Open Mail
fa: _باز کردن نامه

en: _Open link in:
fa: _باز کردن پیوند در:

en: _Passphrase:
fa: _گذرواژه:

en: _Password:
fa: _گذرواژه:

en: _Pause
fa: _مکث

en: _Permit
fa: _اجازه داده شود

en: _Placement:
fa: _تعیین جا:

en: _Pop up a notification
fa: اطلاع _واشو

en: _Port:
fa: _درگاه:

en: _Recipient:
fa: _گیرنده:

en: _Recurring
fa: _تکراری

en: _Remove
fa: _حذف

en: _Remove Buddy
fa: _حذف رفیق

en: _Remove Chat
fa: _حذف گپ

en: _Remove Contact
fa: _حذف اطلاعات تماس

en: _Remove Group
fa: _حذف گروه

en: _Rename
fa: ت_غییر نام

en: _Report idle time:
fa: گزارش _زمان بی‌کاری:

en: _Reset formatting
fa: _پاک کردن قالب‌بندی

en: _Resume
fa: _از سر گیری

en: _Room:
fa: _اتاق:

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Save Image...
fa: _ذخیرهٔ تصویر...

en: _Search
fa: _جستجو

en: _Search for:
fa: _جستجو به دنبال:

en: _Send
fa: _فرستادن

en: _Send Message
fa: _فرستادن پیغام

en: _Server:
fa: _کارگزار:

en: _Set
fa: تن_ظیم

en: _Show slider bar in IM window
fa: _نمایش نوار لغزش در پنجرهٔ پیغام اینترنتی

en: _Show system tray icon:
fa: _نمایش شمایل محوطهٔ اعلانات:

en: _Start %s on Windows startup
fa: آ_غاز %s هنگام راه‌اندازی ویندوز

en: _Start port:
fa: درگاه _شروع:

en: _Status:
fa: _وضعیت:

en: _Title:
fa: _عنوان:

en: _URL
fa: _نشانی اینترنتی

en: _Unset
fa: ل_غو

en: _Use
fa: _استفاده

en: _User:
fa: _کاربر:

en: _Username:
fa: نام _کاربری:

en: _View...
fa: _نمایش...

en: _Visual gesture display
fa: _نمایش ژست‌های تصویری

en: _Yes
fa: _بله

en: accounts
fa: حساب‌ها

en: accounts: Show the accounts window.
fa: حساب‌ها: نمایش پنجرهٔ حساب‌ها.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fa: ‏‎action &lt;کنشی که انجام شود&gt;: انجام کنش.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
fa: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: تنظیم نوع رابطهٔ کاربر با اتاق.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
fa: ‏‎away [message]‎: تنظیم پیغام رفتن، یا برای بازگشت از حالت رفته، پیغام استفاده نشود.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
fa: ‏ban &lt;user&gt; [room]‎: محروم کردن کاربری از اتاق.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
fa: ‏ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]‎: محروم کردن کارگیر از کانال

en: buddy list
fa: فهرست رفقا

en: buddylist: Show the buddylist.
fa: فهرست رفقا: نمایش فهرست رفقا.

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
fa: ‏call &lt;command&gt;:  فراخوانی فرمان‌های slic

en: channel %s not found
fa: کانال %s پیدا نشد

en: channel modes for %s: %s
fa: حالت‌های کانال برای %s: ‏%s

en: chanserv: Send a command to chanserv
fa: ‏chanserv: ارسال فرمان به chanserv

en: clear: Clears the conversation scrollback.
fa: ‏clear: گفتگوهای آمده در صفحه را پاک می‌کند.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
fa: ‏cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]‎: تغییر یا نمایش حالت‌های کانال

en: config:  Configure a chat room.
fa: ‏config: پیکربندی اتاق گپ.

en: configure:  Configure a chat room.
fa: ‏configure: پیکربندی اتاق گپ.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
fa: ‏cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;‎: تغییر حالت‌های لقب روی کانال

en: current topic is: %s
fa: موضوع فعلی: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
fa: ‏debug &lt;option&gt;:  ارسال اطلاعات اشکال‌زدایی مختلف در گفتگوی فعلی.

en: debugwin: Show the debug window.
fa: پنجرهٔ اشکال‌زدایی: نمایش پنجرهٔ اشکال‌زدایی.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
fa: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...: حذف وضعیت متصدی اتاق از کسی. برای انجام این کار باید خودتان متصدی باشید.

en: detach:  Detach this session
fa: detach: جدا کردن این نشست

en: developer
fa: برنامه‌ساز

en: developer & webmaster
fa: برنامه‌ساز و مدیر وب

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
fa: ‏devoice &lt;nick1&gt;‎ [nick2] ...: حذف وضعیت صدای کانال از کسی، و ممانعت از حرف زدن آنها در صورت متصدی داشتن (+m بودن) کانال. برای انجام این کار باید خودتان متصدی باشید.

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
fa: ‏getkey &lt;nick|server&gt;‎: بازیابی کلید عمومی کارگزار یا کارگیر

en: hacker and designated driver [lazy bum]
fa: هَکر و رانندهٔ انتخابی (علاف)

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
fa: ‏help &lt;command&gt;: راهنمایی در مورد یک فرمان مشخص.

en: info [server]:  View server administrative details
fa: ‏info [server]‎: نمایش جزئیات مدیریتی کارگزار

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fa: inst &lt;instance&gt;: تنظیم نمونه‌ای که روی این کلاس استفاده می‌شود

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fa: instance &lt;instance&gt;: تنظیم نمونه‌ای که روی این کلاس استفاده می‌شود

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
fa: ‏invite &lt;nick&gt; [room]‎: دعوت از کسی برای پیوستن به شما در یک کانال مشخص، یا کانال فعلی

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
fa: ‏invite &lt;user&gt; [message]‎: دعوت کاربری به اتاق.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fa: ‏j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]‎: وارد شدن به یک یا چند کانال، با امکان ارائهٔ کلید کانال برای هر کدام در صورت لزوم.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
fa: ‏join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]‎: پیوستن به یک گپ در این شبکه

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
fa: ‏join &lt;room&gt;‎: پیوستن به اتاق گپ در شبکهٔ Yahoo

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fa: ‏join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]‎: وارد شدن به یک یا چند کانال، با امکان ارائهٔ کلید کانال برای هر کدام در صورت لزوم.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
fa: ‏join: &lt;room&gt; [server]‎: پیوستن به گپی در این کارگزار.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
fa: ‏kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]‎: بیرون انداختن کارگیر از کانال

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
fa: ‏kick &lt;nick&gt; [message]‎: حذف کسی از کانال. برای این کار باید متصدی کانال باشید.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
fa: ‏kick &lt;user&gt; [room]‎: بیرون انداختن کاربری از اتاق.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
fa: ‏kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]‎: کشتن با لقب

en: lead developer
fa: برنامه‌ساز ارشد

en: leave [channel]:  Leave the chat
fa: ‏leave [channel]‎: ترک گپ

en: libfaim maintainer
fa: نگهدارندهٔ libfaim

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
fa: ‏list: نمایش فهرستی از اتاق‌های گپ در شبکه. <i>اخطار، ممکن است بعضی از کارگزارها به خاطر انجام این کار ارتباط شما را  قطع کنند.</i>

en: list:  List channels on this network
fa: list: فهرست کردن کانال‌های این شبکه

en: list: List rooms on the Yahoo network
fa: list: فهرست کردن اتاق‌های شبکهٔ یاهو

en: maintainer
fa: نگهدارنده

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fa: ‏me &lt;action to perform&gt;‎: انجام یک کنش.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
fa: ‏me &lt;action&gt;: ارسال کنش به سبک IRC به رفیق یا گپ

en: memoserv: Send a command to memoserv
fa: ‏memoserv‎: ارسال فرمان به memoserv

en: minutes
fa: دقیقه

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
fa: ‏mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;‎: تنظیم یا برداشتن حالت کاربر یا کانال.

en: mode (%s %s) by %s
fa: حالت (%s %s) توسط %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
fa: motd: نمایش پیغام روز کارگزار

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
fa: ‏msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;‎: فرستادن پیغام خصوصی به کاربر

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fa: ‏msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;‎: ارسال پیغام خصوصی به کاربر (به جای کانال)

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
fa: ‏msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;‎: ارسال پیغام خصوصی به کاربری دیگر.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
fa: ‏names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;‎: فهرست کردن کاربران مشخصی در کانال(ها)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
fa: ‏names [channel]‎: فهرست کردن کاربران حاضر در کانال.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
fa: ‏nick &lt;new nickname&gt;‎: تغییر لقب خودتان.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
fa: ‏nick &lt;newnick&gt;‎: تغییر لقب شما

en: nickserv: Send a command to nickserv
fa: nickserv‎: ارسال فرمان به nickserv

en: no channel modes are set on %s
fa: هیچ حالت کانالی روی %s تنظیم نشده است

en: no such channel
fa: چنین کانالی وجود ندارد

en: nudge: nudge a user to get their attention
fa: nudge: به کاربران سقلمه می‌زند تا حواسشان را جمع کنند

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
fa: ‏op &lt;nick1&gt; [nick2] ...‎: دادن وضعیت متصدی کانال به کسی. برای این کار باید خودتان متصدی کانال باشید.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
fa: ‏oper &lt;nick&gt; [-pubkey]‎: گرفتن مزایای متصدی کارگزار

en: operserv: Send a command to operserv
fa: ‏operserv‎: ارسال فرمان به operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fa: ‏operwall &lt;message&gt;‎: اگر نمی‌دانید این فرمان چیست، به احتمال زیاد نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

en: original author
fa: مؤلف اصلی

en: part [channel]:  Leave the chat
fa: ‏part [channel]‎: ترک گپ

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
fa: ‏part [room] [message]‎: ترک کانال فعلی، یا کانال مشخص شده، همراه با پیغامی اختیاری.

en: part [room]:  Leave the room.
fa: ‏part [room]‎: ترک اتاق.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
fa: ‏ping [nick]‎: مقدار تأخیر کاربر (یا کارگزاری که کاربر مشخص کرده است) را درخواست می‌کند.

en: ping:  Send PING to the connected server
fa: ‏ping: ارسال  PING به کارگزار متصل

en: plugins: Show the plugins window.
fa: متصل‌شونده‌ها: نمایش پنجرهٔ متصل‌شونده‌ها.

en: prefs: Show the preference window.
fa: ترجیحات: نمایش پنجرهٔ ترجیحات.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fa: ‏query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;‎: ارسال پیغام خصوصی به کاربر (به جای کانال).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
fa: ‏query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]‎: فرستادن پیغام خصوصی به کاربر

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
fa: ‏quit [message]‎: قطع از کارگزار، با پیغامی اختیاری

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
fa: ‏quit [message]‎: قطع کردن اتصال به کارگزار، همراه با پیغامی اختیاری.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
fa: ‏quote [...]‎: ارسال فرمان خام به کارگزار.

en: register:  Register with a chat room.
fa: ‏register: ثبت نام در اتاق گپ.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
fa: ‏remove &lt;nick&gt; [message]‎: حذف کسی از اتاق. برای انجام این کار باید متصدی کانال باشید.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
fa: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: تنظیم نقش کاربر در اتاق.

en: saved statuses
fa: وضعیت‌های ذخیره شده

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
fa: ‏say &lt;message&gt;: ارسال معمولی پیغام انگار از فرمان استفاده نکرده باشید.

en: stats:  View server and network statistics
fa: ‏stats: نمایش آمار کارگزار و شبکه

en: statuses: Show the savedstatuses window.
fa: وضعیت‌ها: نمایش پنجرهٔ وضعیت‌های ذخیره شده.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
fa: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: پیوستن به گپ جدید

en: support
fa: پشتیبانی

en: support/QA
fa: پشتیبانی/سؤالات معمول

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
fa: ‏time: زمان محلی فعلی کارگزار IRC را نمایش می‌دهد.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fa: topic &lt;instance&gt;: تنظیم نمونه‌ای که روی این کلاس استفاده می‌شود

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
fa: ‏topic [&lt;new topic&gt;]‎: نمایش یا تغییر موضوع

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
fa: ‏topic [new topic]‎: نمایش یا تغییر موضوع کانال.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
fa: ‏topic [new topic]‎: نمایش یا تغییر موضوع.

en: tzc command
fa: فرمان tzc

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
fa: ‏umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;‎: تنظیم یا برداشتن حالت کاربر.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
fa: ‏umode &lt;usermodes&gt;‎: تنظیم حالت‌های شما روی شبکه

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
fa: ‏users &lt;channel&gt;‎: فهرست کردن کاربران کانال

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
fa: ‏voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...‎: اعطای وضعیت صدای کانال به کسی. برای انجام این کار باید خودتان متصدی کانال باشید.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fa: ‏wallops &lt;message&gt;‎: اگر نمی‌دانید این فرمان چیست، به احتمال زیاد نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
fa: ‏whois &lt;nick&gt;‎: نمایش اطلاعات لقب

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
fa: ‏whois [server] &lt;nick&gt;‎: گرفتن اطلاعات دربارهٔ کاربر.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
fa: ‏whowas &lt;nick&gt;‎: نمایش اطلاعات صاحب لقب

en: win32 port
fa: درگاه win32

en: you can see the butterflies mating
fa: می‌توانید جفت‌گیری پروانه‌ها را ببینید

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
fa: ‏zl &lt;nick&gt;‎: مکان‌یابی کاربر

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
fa: ‏zlocate &lt;nick&gt;‎: مکان‌یابی کاربر
