Gaim - en to sv translation catalogue (2820 entries)

en: 	_Only when someone says your screen name
sv: 	Bara då någ_on nämner ditt skärmnamn

en: 
    %s is typing...
sv: 
    %s skriver...

en: 
    <b>Account:</b> %s
sv: 
    <b>Konto:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
sv: 
    Sågs senast: för %s sedan

en: 
    Your Preferred Contact Methods
sv: 
    Dina föredragna kontakmetoder

en:  (Code %s)
sv:  (Kod %s)

en:  <i>(identified)</i>
sv:  <i>(identifierad)</i>

en: %d buddy from group %s was not removed because it belongs to an account which is disabled or offline.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because they belong to accounts which are currently disabled or offline.  These buddies and the group were not removed.
sv[0]: %d kompis från gruppen %s togs inte bort eftersom den tillhör ett konto som är avaktiverat eller inte är inloggat. Kompisen och gruppen togs inte bort.
sv[1]: %d kompisar från gruppen %s togs inte bort eftersom den tillhör till ett konto som antingen är avaktiverat eller inte inloggat. Kompisarna och gruppen togs inte bort.

en: %d canceled the transfer of %s
sv: %d avbröt överföringen av %s

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d has declined the file %s
sv: %d har har nekat filen %s

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d person in room | %d people in room
sv[0]: %d person är i rummet
sv[1]: %d personer är i rummet

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
sv[0]: %d oläst meddelande från %s
sv[1]: %d olästa meddelande från %s

en: %s
    
    Gaim will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
sv: %s
    
    Gaim kommer inte försöka ansluta förrän du har korrekterat felt och återaktiverat kontot.

en: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
sv: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Fel: %s
    Sök efter en uppdatering för modulen på dess hemsida.</span>

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
sv: %s
    Användning: %s [FLAGGA]...
    
      -c, --config=MAPP   använd MAPP för konfigurationsfiler
      -d, --debug         skriv felsökningsinformation till standardut
      -h, --help          visa denna hjälp och avsluta
      -n, --nologin       logga inte in automatiskt
      -v, --version       visa den nuvarande versionen och avsluta

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
sv[0]: %s (%s) har %d nytt meddelande.
sv[1]: %s (%s) har %d nya meddelanden.

en: %s Address
sv: %s Adress

en: %s Options
sv: %s-alternativ

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
sv: %s [<I>%s</I>] kom in i rummet.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
sv: %s verkar vara frånkopplad och fick inte meddelandet du just skickade.

en: %s became idle
sv: %s har blivit inaktiv

en: %s became unidle
sv: %s har blivit aktiv

en: %s canceled the file transfer
sv: %s avbröt filöverföringen

en: %s canceled the transfer of %s
sv: %s avbröt överföringen av %s

en: %s changed status from %s to %s
sv: %s har bytt status från %s till %s

en: %s could not be added because your buddy list is full.
sv: %s kunde inte läggas till eftersom din kompislista är full.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
sv: %s tackade nej till din inbjudan till rum "%s" eftersom "%s".

en: %s disconnected
sv: %s kopplades ifrån.

en: %s disconnected.
sv: %s kopplades ifrån.

en: %s entered the room.
sv: %s kom in i rummet.

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
sv[0]: %s har %d nytt meddelande.
sv[1]: %s har %d nya meddelanden.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
sv: %s har (retroaktivt) nekat din förfrågan att lägga till henne/honom till din kontaktlista med följande motivering: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
sv: %s har (retroaktivt) nekat din att lägga till henne/honom till din kontaktlista.

en: %s has added you [%s]
sv: %s har lagt till dig [%s]

en: %s has added you to his or her buddy list.
sv: %s har lagt till dig till sin kompislista.

en: %s has become idle (%s)
sv: %s har blivit inaktiv (%s)

en: %s has become idle.
sv: %s har blivit inaktiv.

en: %s has been invited to this conversation.
sv: %s har blivit inbjuden till denna konversation.

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
sv: %s har bytt ämne för <I>%s</I> till: %s

en: %s has changed the topic to: %s
sv: %s har bytt ämne till: %s

en: %s has cleared the topic.
sv: %s har rensat ämnet.

en: %s has closed the conversation.
sv: %s har stängt konversationen.

en: %s has gone away.
sv: %s har gått iväg.

en: %s has gone away. (%s)
sv: %s har gått iväg. (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
sv: %s bjuder in %s till chattrum %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
sv: %s har bjudit in %s till chattrum %s
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
sv: %s har just frågat om att koppla sig direkt till %s

en: %s has paused while typing to you (%s)
sv: %s har pausat i meddelandet till dig (%s)

en: %s has removed you from his or her buddy list.
sv: %s har tagit bort dig från sin kontaktlista.

en: %s has returned from being away (%s)
sv: %s har kommit tillbaka (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
sv: %s har blivit aktiv igen (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
sv: %s har sänt dig ett meddelande. (%s)

en: %s has set the topic to: %s
sv: %s har satt ämnet till: %s

en: %s has signed off (%s)
sv: %s har kopplat ifrån (%s)

en: %s has signed off.
sv: %s har kopplat ifrån.

en: %s has signed on (%s)
sv: %s har loggat in (%s)

en: %s has signed on.
sv: %s har loggat in.

en: %s has started typing to you (%s)
sv: %s har börjat skriva till dig (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
sv: %s har slutat skriva till dig (%s)

en: %s is no longer %s
sv: %s är inte längre %s

en: %s is no longer away.
sv: %s är inte längre frånvarande.

en: %s is no longer idle.
sv: %s är inte längre inaktiv.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
sv: %s är ingen vanlig fil. Vägrar fegt att skriva över den.

en: %s is not a valid filename.
sv: %s är inte ett giltigt filnamn.

en: %s is not a valid group.
sv: %s är inte en giltig grupp.

en: %s is not a valid passport account.
sv: %s är inte ett giltigt passport-konto.

en: %s is not a valid room handle
sv: %s är inte en giltig rumstitel

en: %s is not a valid room name
sv: %s är inte ett giltigt rumsnamn

en: %s is not a valid server name
sv: %s är inte ett giltigt servernamn

en: %s is not in your buddy list
sv: %s finns inte på din kompislista

en: %s is now %s
sv: %s är nu %s

en: %s is now known as %s
sv: %s är nu känd som %s

en: %s is now known as %s.
sv: %s är nu känd som %s.

en: %s is offering to send file %s
sv: %s erbjuder sig att skicka filen %s

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
sv: %s finns på den lokala listan men inte på serverns lista. Ska kompisen läggas till?

en: %s just sent you a Nudge!
sv: %s skickade just en vibb!

en: %s just signed off
sv: %s har precis kopplat ifrån

en: %s just signed on
sv: %s har precis anslutit

en: %s left the room (%s).
sv: %s lämnade rummet (%s).

en: %s left the room.
sv: %s lämnade rummet.

en: %s not currently logged in.
sv: %s är inte inloggad för tillfället.

en: %s on %s (%s)
sv: %s på %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
sv: %s på den lokala listan finns i gruppen "%s" men inte på serverns lista. Ska kompisen läggas till?

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
sv[0]: %s ber %s att acceptera %d fil: %s (%.2f %s)%s%s
sv[1]: %s ber %s att acceptera %d filer: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
sv: %s ber att du ska skicka denne en fil

en: %s said your nick in %s
sv: %s sa ditt alias i %s

en: %s sent a message in %s
sv: %s har sänt dig ett meddelande i (%s)

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
sv: %s sände ett meddelande till vita tavlan i kanal %s. Will du öppna den vita tavlan?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
sv: %s sände meddelanden till whiteboard. Vill du öppna whiteboarden?

en: %s sent you a message
sv: %s har sänt dig ett meddelande

en: %s wanna add you [%s] as friends
sv: %s vill lägga till dig [%s] som vänner

en: %s wants to send you %s (%s)
sv: %s vill skicka %s (%s) till dig

en: %s wants to send you a file
sv: %s vill skicka en fil till dig

en: %s was disconnected due to the following error:
    %s
sv: %s kopplades ifrån av följande fel:
    %s

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
sv: %s%s%s%s har gjort %s till sin kompis%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
sv: %s%s%s%s vill lägga till %s i sin kompislista%s%s

en: %s%s<span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Website:</span>		%s
    <span weight="bold">Filename:</span>		%s
sv: %s%s<span weight="bold">Skriven av::</span>	%s
    <span weight="bold">Hemsida::</span>		%s
    <span weight="bold">Filnamn::</span>		%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
sv[0]: %s, %d timme
sv[1]: %s, %d timmar

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
sv[0]: %s, %d minut
sv[1]: %s, %d minuter

en: %s. Try `%s -h' for more information.
sv: %s. Försök med '%s -h' för mer information.

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
sv: (%s) %s <AUTO-SVAR>: %s

en: (Re-)Request authorization
sv: Begär autentiserings (igen)

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
sv: (Det blev ett fel vid konverteringen av detta meddelande.	 Kontrollera Kodningsinställningen för kontot.)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
sv: (Det uppstod ett fel vid mottagningen av detta meddelande. Antingen har du och %s olika teckenkodningar valda eller så har %s en buggig klient.)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
sv: (Det uppstod ett fel vid mottagandet av detta meddelandet. Kompisen du pratar med använder antagligen en annan teckenkod än den förväntade. Om du vet vilken teckenkod han använder kan du specificera den bland de avancerade inställningarna för ditt AIM/ICQ-konto.)

en: (no name)
sv: (inget namn)

en: (none)
sv: (inget)

en: +++ %s became idle
sv: +++ %s har blivit inaktiv

en: +++ %s became unidle
sv: +++ %s har blivit aktiv

en: +++ %s signed off
sv: +++ %s har kopplat ifrån

en: +++ %s signed on
sv: +++ %s har loggat in

en: /Accounts
sv: /Konton

en: /Accounts/Add\/Edit
sv: /Verktyg/Lägg till\/Redigera

en: /Buddies/Add Buddy...
sv: /Kompisar/Lägg till kompis...

en: /Buddies/Add C_hat...
sv: /Kompisar/Lägg till c_hatt...

en: /Buddies/Add Chat...
sv: /Kompisar/Lägg till chatt...

en: /Buddies/Add Group...
sv: /Kompisar/Lägg till grupp...

en: /Buddies/Add _Group...
sv: /Kompisar/Lägg till _grupp...

en: /Buddies/Get User Info...
sv: /Kompisar/Hämta användarinfo...

en: /Buddies/Get User _Info...
sv: /Kompisar/Hämta användar_info...

en: /Buddies/Join a Chat...
sv: /Kompisar/Anslut till _chatt...

en: /Buddies/Join a _Chat...
sv: /Kompisar/Anslut till _chatt...

en: /Buddies/New Instant Message...
sv: /Kompisar/Nytt snabbmeddelande...

en: /Buddies/New Instant _Message...
sv: /Kompisar/Nytt _snabbmeddelande...

en: /Buddies/Show Buddy Details
sv: /Kompisar/Visa kompisdetaljer

en: /Buddies/Show Buddy _Details
sv: /Kompisar/Visa _kompisdetaljer

en: /Buddies/Show Empty Groups
sv: /Kompisar/Visa tomma grupper

en: /Buddies/Show Idle Times
sv: /Kompisar/Visa frånvarotid

en: /Buddies/Show Idle _Times
sv: /Kompisar/Visa frånvaro_tid

en: /Buddies/Show Offline Buddies
sv: /Kompisar/Visa frånkopplade kompisar

en: /Buddies/Show _Empty Groups
sv: /Kompisar/Visa _tomma grupper

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
sv: /Kompisar/Visa _frånkopplade kompisar

en: /Buddies/Sort Buddies
sv: /Kompisar/Sortera kompisar

en: /Buddies/View User _Log...
sv: /Kompisar/Visa användar_logg...

en: /Buddies/_Add Buddy...
sv: /Kompisar/Lägg till _kompis...

en: /Buddies/_Quit
sv: /Kompisar/_Avsluta

en: /Buddies/_Sort Buddies
sv: /Kompisar/_Sortera kompisar

en: /Conversation
sv: /Konversation

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
sv: /Konversation/Lägg till övervakning...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
sv: /Konversation/Lägg till _övervakning...

en: /Conversation/Add...
sv: /Konversation/Lägg till...

en: /Conversation/Al_ias...
sv: /Konversation/Al_ias...

en: /Conversation/Alias...
sv: /Konversation/Alias...

en: /Conversation/Block...
sv: /Konversation/Blockera...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
sv: /Konversation/_Rensa

en: /Conversation/Get Info
sv: /Konversation/Hämta information

en: /Conversation/In_vite...
sv: /Konversation/_Bjud in...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
sv: /Konversation/Infoga _bild...

en: /Conversation/Insert Image...
sv: /Konversation/Infoga bild...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
sv: /Konversation/Infoga län_k...

en: /Conversation/Insert Link...
sv: /Konversation/Infoga länk...

en: /Conversation/Invite...
sv: /Konversation/Bjud in...

en: /Conversation/M_ore
sv: /Konversation/_Mer

en: /Conversation/More
sv: /Konversation/Mer

en: /Conversation/New Instant _Message...
sv: /Konversation/Nytt snabb_meddelande...

en: /Conversation/Remove...
sv: /Konversation/Ta bort...

en: /Conversation/Se_nd File...
sv: /Konversation/S_kicka fil...

en: /Conversation/Send File...
sv: /Konversation/Skicka fil...

en: /Conversation/View Log
sv: /Konversation/Visa logg

en: /Conversation/View _Log
sv: /Konversation/Visa _Logg

en: /Conversation/_Add...
sv: /Konversation/_Lägg till...

en: /Conversation/_Block...
sv: /Konversatione/_Blockera

en: /Conversation/_Close
sv: /Konversatione/_Stäng

en: /Conversation/_Find...
sv: /Konversation/_Sök...

en: /Conversation/_Get Info
sv: /Konversation/_Hämta information

en: /Conversation/_Remove...
sv: /Konversation/_Ta bort...

en: /Conversation/_Save As...
sv: /Konversation/_Spara som...

en: /Help/Online _Help
sv: /Hjälp/Online_hjälp

en: /Help/_About
sv: /Hjälp/_Om Gaim

en: /Help/_Debug Window
sv: /Hjälp/_Felsökningsfönster

en: /Options/Enable Logging
sv: /Alternativ/Aktivera loggning

en: /Options/Enable Sounds
sv: /Alternativ/Aktivera ljud

en: /Options/Enable _Logging
sv: /Alternativ/Aktivera _loggning

en: /Options/Enable _Sounds
sv: /Alternativ/_Aktivera ljud

en: /Options/Show Buddy Icon
sv: /Alternativ/Visa kompisikoner

en: /Options/Show Buddy _Icon
sv: /Alternativ/Visa kompis_ikoner

en: /Options/Show Formatting Toolbars
sv: /Alternativ/Visa formateringsverktyg

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
sv: /Alternativ/Visa forma_teringsverktygsrader

en: /Options/Show Ti_mestamps
sv: /Alternativ/Visa tidsstä_mplar

en: /Options/Show Timestamps
sv: /Alternativ/Visa tidsstämplar

en: /Tools
sv: /Verktyg

en: /Tools/Buddy Pounces
sv: /Verktyg/Övervaka kompis

en: /Tools/Buddy _Pounces
sv: /Verktyg/_Övervaka kompis

en: /Tools/Mute Sounds
sv: /Verktyg/Stäng av ljud

en: /Tools/Mute _Sounds
sv: /Verktyg/Stäng av _ljud

en: /Tools/Plu_gins
sv: /Verktyg/Insticksmodu_ler

en: /Tools/Pr_eferences
sv: /Verktyg/_Inställningar

en: /Tools/Pr_ivacy
sv: /Verktyg/_Spärrlista

en: /Tools/Privacy
sv: /Verktyg/_Spärrlista

en: /Tools/R_oom List
sv: /Verktyg/R_umslista

en: /Tools/Room List
sv: /Verktyg/Rumlista

en: /Tools/System _Log
sv: /Verktyg/Visa _systemlogg

en: /Tools/_File Transfers
sv: /Verktyg/_Filöverföringar

en: /_Accounts
sv: /_Konton

en: /_Buddies
sv: /_Kompisar

en: /_Conversation
sv: /_Konversation

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /_Options
sv: _Alternativ

en: /_Tools
sv: /_Verktyg

en: 0 people in room
sv: 0 personer i rummet

en: <AUTO-REPLY>
sv: <AUTO-SVAR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
sv: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim på irc.freenode.net<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
sv: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim på irc.freenode.net<BR><BR>

en: <GaimMain>/Accounts/
sv: <GaimMain>/Konton/

en: <GaimMain>/Accounts/Enable Account
sv: <GaimMain>/Konton/Aktivera Konto

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
sv: <I>%s</I> tog bort alla <I>%ss</I> lägen

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
sv: <I>%s</I> tog bort alla kanallägen för <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
sv: <I>%s</I> sätt <I>%ss</I> lägen till: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
sv: <I>%s</I> angav kanalens <I>%ss</I> lägen till: %s

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
sv: <b><font color="red">Loggaren har ingen läsfunktion</font></b>

en: <b>ChangeLog:</b>
    %s<br><br>
sv: <b>Förändringslogg:</b>
    %s<br><br>

en: <b>Channel Name:</b> %s
sv: <b>Kanalnamn:</b> %s

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
sv: <b>Anslutningsläge</b>: %s<br>

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
sv: <b>Konversation med %s på %s:</b><br>

en: <b>Current Online</b>: %d<br>
sv: <b>Online just nu</b>: %d<br>

en: <b>Defining adjective:</b>
sv: <b>Definiera adjektiv:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
sv: <b>Fil:</b> %s
    <b>Filstorlek:</b> %s
    <b>Bildstorlek:</b> %dx%d

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
sv: <b>Grupptitel:</b> %s<br>

en: <b>Last Login IP</b>: %s<br>
sv: <b>Senaste login IP</b>: %s<br>

en: <b>Last Login Time</b>: %s
sv: <b>Senast login tid</b>: %s

en: <b>Last Refresh</b>: %s<br>
sv: <b>Senast uppdatering</b>: %s<br>

en: <b>Login Time</b>: %s<br>
sv: <b>Anslutningsnamn</b>: %s<br>

en: <b>My Public IP</b>: %s<br>
sv: <b>Mit publika IP</b>: %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
sv: <b>Notes gruppID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
sv: <b>Lösenord:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
sv: <b>Detaljer för modul</b>

en: <b>Receiving As:</b>
sv: <b>Tar emot som:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
sv: <b>Tar emot från:</b>

en: <b>Sending As:</b>
sv: <b>Skickar som:</b>

en: <b>Sending To:</b>
sv: <b>Skickar till:</b>

en: <b>Username:</b>
sv: <b>Användarnamn:</b>

en: <b>You have %d new e-mail.</b> | <b>You have %d new e-mails.</b>
sv[0]: <b> Du har %d nytt epost.</b>
sv[1]: <b> Du har %d nya epost.</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
sv: <br><b>Kanalchiffer:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
sv: <br><b>Kanalskapare:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
sv: <br><b>Kanalens HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
sv: <br><b>Kanallägen:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
sv: <br><b>Kanalens ämne:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
sv: <br><b>Skaparnyckelns pladderavtryck:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
sv: <br><b>Skaparnyckelns fingeravtryck:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
sv: <br><b>Användarantal:</b> %d

en: <br>At %s since %s
sv: <br>%s sedan %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
sv: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-SVAR&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
sv: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-SVAR&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
sv: <font color="red"><b>Kunde inte läsa fil: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
sv: <font color="red"><b>Kunde inte hitta loggens sökväg!</b></font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
sv: <h1>Konversation med %s</h1>

en: <i>(retrieving)</i>
sv: <i>(mottar)</i>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
sv: <i>du väntar inte på auktorisering</i>

en: <span color="red">%s disconnected: %s</span>
sv: <span color="red">%s frånkopplad: %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
sv: <span size='larger' weight='bold'>Konversation i %s på %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
sv: <span size='larger' weight='bold'>Konversation med %s på %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
sv: <span size='larger' weight='bold'>Fel när bild sparades</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
sv: <span size='larger' weight='bold'>Okänd filtyp</span>
    
    Tillbakafaller till PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to Gaim!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with Gaim press the <b>Add</b> button below and configure your first account. If you want Gaim to connect to multiple IM accounts, press <b>Add</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Add/Edit</b> in the Buddy List window
sv: <span size='larger' weight='bold'>Välkommen till Gaim!</span>
    
    Du har inga IM-konton konfigurerade. För att påbörja en anslutning med Gaim så trycker du på knappen <b>Lägg till</b> nedanför och konfigurerar ditt första konto. Om du vill att Gaim ska ansluta till fler konton trycker du på <b>Lägg till</b> igen för att konfigurera dem alla.
    
    Du kan komma tillbaka till detta fönster för att lägga till, ändra eller ta bort konton från <b>Konton->Lägg till/Ändra</b> i kompislistans fönster

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
sv: <span style="italic">Exempel: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Du har fått e-post!!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
sv: <span weight="bold" size="larger">Du har fått e-post!</span>
    
    %s

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to Gaim!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Add/Edit</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
sv: <span weight='bold' size='larger'>Välkommen till Gaim!</span>
    
    Du har inga konton aktiverade. Aktivera dina IM-konton från fönstret <b>Konton</b> vid <b>Konton->Lägg till/Ändra</b>. Så snart dy har aktiverat dina konton kommer du kunna välja en status och prata med dina vänner.

en: A Little About Me
sv: Lite om mig

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
sv: En Sametimeadministratör har placerat följande meddelande på servern %s

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
sv: En fil finns tillgänglig att hämta från:
    Fjärrdator:%s
    Fjärrport:%d

en: A folder with that name already exists
sv: En katalog med det namnet finn redan

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
sv: En grupp vid namn '%s' finns redan i din kompislista.

en: A group with the name already exists.
sv: En grupp med det namnet finns redan.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
sv: En horisontellt rullande version av kompislistan.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
sv: Ett meddelande har kastats, du överskrider serverns hastighetsgräns.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
sv: En music messaging session har efterfrågats. Var god tryck på MM-ikonen för att acceptera.

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
sv: ABI versionen passar inte %d.%d.x (behöver %d.%d.x)

en: AIM Account
sv: AIM-konto

en: AIM Direct IM
sv: AIM-direktmeddelande

en: AP User
sv: AP-användare

en: About Gaim
sv: Om Gaim

en: Accept chat invitation?
sv: Tacka ja till chattinbjudan?

en: Accept file transfer request from %s?
sv: Acceptera filöverföringsförfrågan från %s?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
sv: Åtkomst nekad: HTTP-proxyservern tillåter inte tunnel på port %d.

en: Account
sv: Konto

en: Account Confirmation Requested
sv: Kontobekräftelsebegäran

en: Account Info
sv: Kontoinformation

en: Account has been disabled
sv: Kontot har blivit avaktiverat

en: Account type:
sv: Kontotyp:

en: Account was not added
sv: Kontot lades inte till

en: Account:
sv: Konto:

en: Account: %s (%s)
sv: Konto: %s (%s)

en: Accounts
sv: Konton

en: Action
sv: Handling

en: Activate ID...
sv: Aktivera ID...

en: Active which ID?
sv: Vilket ID ska aktiveras?

en: Add
sv: Lägg till

en: Add / Remove
sv: Lägg till/Ta bort

en: Add Account
sv: Lägg till konto

en: Add Buddy
sv: Lägg till kompis

en: Add Buddy Pounce
sv: Lägg till kompisövervakning

en: Add Buddy _Pounce
sv: Lägg till kom_pisövervakning

en: Add Channel Private Group
sv: Lägg till kanal-privat grupp

en: Add Channel Public Key
sv: Lägg till kanalpublik nyckel

en: Add Chat
sv: Lägg till chatt

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Add Notes Address Book Group...
sv: Lägg till Notes adressboksgrupp...

en: Add Private Group
sv: Lägg till privat grupp

en: Add a C_hat
sv: Lägg till c_hatt

en: Add a _Buddy
sv: _Lägg till kompis

en: Add a new text replacement
sv: Lägg till ny textersättning

en: Add buddy rejected
sv: Lägg till kompisavvisning

en: Add buddy to your list?
sv: Lägg till kompisen i din lista?

en: Add buddy with auth request fails
sv: Lägg till kompis med ogiltig authförfrågan

en: Add to Address Book
sv: Lägg till i adressboken

en: Add to chat
sv: Lägg till i chatt

en: Add to chat...
sv: Lägg till i chatt...

en: Add-Ins
sv: Lägg till

en: Additional Information
sv: Extra information

en: Address
sv: Adress

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
sv: Lägger till en liten ruta till kompislistan som visar om du fått ny e-post.

en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
sv: Lägger till tidsstämplar av iChat-typ i konversationer var N:te minut.

en: Age
sv: Ålder

en: Albanian
sv: Albanska

en: Algorithm: 	%s
sv: Algoritm: 	%s

en: Alias Buddy
sv: Kompisalias

en: Alias Chat
sv: Chattalias

en: Alias Contact
sv: Kontaktalias

en: All
sv: Alla

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
sv: Alla poster nedan är frivilliga. Ange endast den information som du vill lämna ut.

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow %s to contact you?
sv: Tillåt %s att kontakta dig?

en: Allow MSN Mobile pages?
sv: Tillåt MSN-mobilsökning?

en: Allow all users to contact me
sv: Tillåt alla användare att kontakta mig

en: Allow only the users below
sv: Tillåt endast användarna nedan

en: Allow only the users on my buddy list
sv: Tillåt endast användarna i min kompislista

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
sv: Tillåt klartextautentisering över okrypterad ström

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
sv: Tillåt/Hindra mobilsökningar...

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
sv: Ger möjlighet att ändra poängvärdena på inaktiv/frånvarande/utloggad-status för kompisar som konkurerar om kontaktprioritet.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
sv: Ger möjlighet att kontrollera värdena associerade med olika kompisstatusar.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
sv: Gör det möjligt att använda musgester i konversationsfönster.
    Dra musen med mittersta knappen nedtryckt för att ge olika kommandon:
    
    Dra ner och sedan till höger för att stänga konversationen.
    Dra upp och sedan till vänster för att byta till föregående konversation.
    Dra upp och sedan till höger för att byta till nästa konversation.

en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
sv: Ger dig möjlighet att kontrollera Gaim genom att ange kommandon i en fil.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
sv: Låter dig manuellt ange den tid som du varit inaktiv

en: Alphabetically
sv: Alfabetiskt

en: Already Registered
sv: Redan registrerad

en: Already in opposite list
sv: Finns redan i motpartens lista

en: Already in the mode
sv: Redan i det läget

en: Already logged in
sv: Redan inloggad

en: Already there
sv: Finns redan

en: Always
sv: Alltid

en: Always on top
sv: Alltid överst

en: Amharic
sv: Amhariska

en: An ambiguous user ID was entered
sv: Ett svårförståligt användarid angavs

en: An e-mail address was not found for this buddy.
sv: Ingen epostadress hittades för denna kompisen.

en: An error occurred while opening the file.
sv: Ett fel uppstod när filen öppnades.

en: An error occurred while updating the directory
sv: Ett fel uppstod när katalogen uppdaterades

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
sv: Ett fel upptäcktes vid inläsandet av din %s. De har inte laddats och den gamla har blivit flyttad till %s~.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
sv: Ett exempel på insticksmodul som gör saker, se beskrivning.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
sv: Ett okänt fel, %d, har inträffat. Information: %s

en: An unknown signon error has occurred: %s.
sv: Ett okänt inloggningsfel har inträffat: %s.

en: Angry
sv: Arg

en: Animate
sv: Animera

en: Anniversary
sv: Högtid

en: Announcement from %s
sv: Utskick från %s

en: Anxious
sv: Orolig

en: Anyone
sv: Någon

en: Appear Offline
sv: Verka vara frånkopplad

en: Appear Online
sv: Verka vara ansluten

en: Appear Permanently Offline
sv: Verka vara permanent frånkopplad

en: Apply
sv: Verkställ

en: Approve
sv: Godkänn

en: Aquarius
sv: Vattuman

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Are you sure to exit this Qun?
sv: Är du säker på att du vill lämna denna Qun?

en: Are you sure you want to block %s?
sv: Är du säker på att du vill blockera %s?

en: Are you sure you want to delete "%s"
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s"

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort övervakningen för %s då %s

en: Are you sure you want to remove %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
sv: Är du säker på att du vill tillåta %s att kontakta dig?

en: Aries
sv: Stenbocken

en: Ashamed
sv: Skäms

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
sv: Ber %s att ansluta till oss på %s:%hu för Direct IM.

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
sv: Försök att prenumrera på %s,%s,%s misslyckades

en: Attempting to connect to %s:%hu.
sv: Försöker ansluta till %s: %hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
sv: Försöker ansluta via en proxy-server.

en: Australian English
sv: Australiensisk engelska

en: Auth
sv: Auktorisera

en: Auth Domain
sv: Autentiserad domän

en: Auth User
sv: Autentisera användare

en: Authenticating
sv: Autentiserar

en: Authenticating connection
sv: Autentiserar uppkoppling

en: Authenticating...
sv: Autentiserar...

en: Authentication Failure
sv: Autentiseringen misslyckades

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authorization Aborted
sv: Auktorisering avbruten

en: Authorization Denied
sv: Auktorisering nekades

en: Authorization Denied Message:
sv: Meddelande om auktorisering nekad:

en: Authorization Given
sv: Auktorisering given

en: Authorization Granted
sv: Auktorisering beviljades

en: Authorization Request Message:
sv: Meddelande om auktoriseringsbegäran:

en: Authorization denied message:
sv: Auktoriserings nekelsemeddelande:

en: Authorization mechanism too weak
sv: Auktoriseringsmekanism för svag

en: Authorize
sv: Auktorisera

en: Authorize buddy?
sv: Auktorisera kompis?

en: Auto-Join
sv: Anslut automatiskt

en: Auto-away
sv: Automatisk frånvaro

en: Auto-join
sv: Anslut automatiskt

en: Auto-response sent:
sv: Auto-svar skickat:

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatically open whiteboard
sv: Öppna automatiskt whiteboard

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available Conferences
sv: Tillgängliga konferenser

en: Available Message
sv: Tillgängliga meddelanden

en: Away
sv: Frånvarande

en: Away From Computer
sv: Inte vid datorn

en: Away Message
sv: Frånvaromeddelande

en: Away message too long.
sv: Frånvaromeddelandet är för långt.

en: Awesome
sv: Fantastisk

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Bad Format
sv: Felaktigt format

en: Bad Namespace Prefix
sv: Felaktigt namnrymdsprefix

en: Bad Request
sv: Felaktig förfrågan

en: Bad friend file
sv: Fel på friend-fil

en: Bad mode
sv: Felaktigt läge

en: Bad ticket
sv: Ogiltig biljett

en: Ban List
sv: Spärrlista

en: Banned
sv: Bannlyst

en: Based on keyboard or mouse use
sv: Baserat på tangetbord eller musanvändning

en: Be Right Back
sv: Strax tillbaka

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
sv: Eftersom detta avslöjar din IP-adress kan det ses som en säkerhetsrisk. Vill du fortsätta?

en: Becomes _idle
sv: Blir _inaktiv

en: Beep too!
sv: Pip också!

en: Birth Day
sv: Födelsedag

en: Birth Year
sv: Födelseår

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Blink on new message
sv: Blinka vid nya meddelande

en: Block
sv: Blockera

en: Block %s?
sv: Blockera %s?

en: Block IMs without Key Exchange
sv: Blockera snabbmeddelanden utan nyckelutbyte

en: Block User
sv: Blockera användare

en: Block all users
sv: Blockera alla användare

en: Block invites
sv: Blockera inbjudningar

en: Block messages to whiteboard
sv: Blockera meddelande till whiteboard

en: Block only the users below
sv: Blockera endast användarna nedan

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Blood Type
sv: Blodgrupp

en: Bold
sv: Fet

en: Bonjour Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för Bonjour-protokollet

en: Bored
sv: Uttråkad

en: Bosnian
sv: Bostniska

en: Both
sv: Båda

en: Bottom
sv: Nederst

en: Br_owse...
sv: B_läddra...

en: British English
sv: Brittisk engelska

en: Brows_e...
sv: _Bläddra...

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Browser Selection
sv: Val av webbläsare

en: Browser default
sv: Förvald webbläsare

en: Buddies
sv: Kompisar

en: Buddy Alias
sv: Kompisalias

en: Buddy Comment
sv: Kompiskommentar

en: Buddy Comment for %s
sv: Kompiskommentar för %s

en: Buddy Comment:
sv: Kompiskommentar:

en: Buddy Goes _Away
sv: Kompisen _försvinner

en: Buddy Goes _Idle
sv: Kompisen blir _inaktiv

en: Buddy Icon
sv: Kompisikon

en: Buddy Information
sv: Information om kompis

en: Buddy List
sv: Kompislista

en: Buddy List Storage Mode
sv: Lagringsläge för kompislista

en: Buddy List Window
sv: Kompislistefönster

en: Buddy Pounces
sv: Kompisövervakningar

en: Buddy State Notification
sv: Rapportering av kompisstatus

en: Buddy Ticker
sv: Kompistickare

en: Buddy _Signs On/Off
sv: En kompi_s loggar in/kopplar ifrån

en: Buddy is "extended" away
sv: Kompisen är "utökat" frånvarande

en: Buddy is away
sv: Kompisen är frånvarande

en: Buddy is idle
sv: Kompisen är inaktiv

en: Buddy is mobile
sv: Kompisen är mobil

en: Buddy is offline
sv: Kompisen är frånkopplad

en: Buddy list downloaded
sv: Kompislistan är nerladdad

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
sv: Problem med synkroniseringen av kompislistan i %s (%s)

en: Buddy list uploaded
sv: Kompislistan är uppladdad

en: Buddy logs in
sv: Kompis loggar in

en: Buddy logs out
sv: Kompis loggar ut

en: Buddy signs on/off
sv: En kompis ansluter till/kopplar från

en: Buddylist loaded successfully!
sv: Kompislistan inläst utan problem!

en: Buddylist saved successfully!
sv: Kompislistan sparad utan problem!

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Busted SNAC payload
sv: Spräckt SNAC-last

en: Busy
sv: Upptagen

en: By account
sv: Efter konto

en: By conversation count
sv: Efter konversationsantal

en: By group
sv: Efter grupp

en: By log size
sv: Efter loggstorlek

en: By status
sv: Efter status

en: CTCP PING reply
sv: CTCP PING-svar

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
sv: CVR-parametrar är antingen okända eller inte tillåtna

en: C_hat windows
sv: _Chattfönster

en: C_lear finished transfers
sv: _Rensa bort färdiga överföringar

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Call Command
sv: Uppringningskommando

en: Camera
sv: Kamera

en: Canadian English
sv: Kanadensiskt engelska

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Presence Notification
sv: Avbryt närvarorapportering

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Cancer
sv: Kräftan

en: Cannot add a contact to the same folder twice
sv: Kan inte lägga till en användare till samma katalog två gånger

en: Cannot add yourself
sv: Kan inte lägga till dig själv

en: Cannot ban %s: banlist is full
sv: Kan inte bannlysa %s: bannlysningslistan är full

en: Cannot call command
sv: Kan inte utföra kommando

en: Cannot change nick
sv: Kan inte ändra nick

en: Cannot detach
sv: Kan inte skilja

en: Cannot fetch the public key
sv: Kan inte hämta den publika nyckeln

en: Cannot find/access ~/.silc directory
sv: Kan inte hitta/läsa katalogen ~/.silc

en: Cannot get channel information
sv: Kan inte hämta kanalinformation

en: Cannot get room list
sv: Kan inte hämta rumlista

en: Cannot get server information
sv: Kan inte hämta serverinformation

en: Cannot get server statistics
sv: Kan inte hämta serverstatestik

en: Cannot get user information
sv: Kan inte hämta användarinformationen

en: Cannot initialize SILC Client connection
sv: Kan inte inleda SILC-klientanslutning

en: Cannot initialize SILC protocol
sv: Kan inte inleda SILC-klientanslutning

en: Cannot join %s:
sv: Kan inte ansluta till %s:

en: Cannot join channel
sv: Kan inte ansluta till kanalen

en: Cannot join private group
sv: Kunde inte ansluta till privat grupp

en: Cannot open socket
sv: Kan inte öppna uttag

en: Cannot perform the key agreement
sv: Kan inte utföra nyckelöverenskommelse

en: Cannot remove group zero
sv: Kunde inte ta bort grupp noll

en: Cannot send a directory.
sv: Kan inte skicka en katalog

en: Cannot send a file of 0 bytes.
sv: Kan inte skicka en fil med 0 bytes storlek.

en: Cannot send file
sv: Kan inte skicka fil

en: Cannot send folder %s.
sv: Kan inte skicka mappen %s.

en: Cannot send launcher
sv: Kan inte skicka startare

en: Cannot set IM key
sv: Kan inte sätta IM-nyckel

en: Cannot set topic
sv: Kan inte ange kanalämne

en: Capabilities
sv: Stödjer

en: Capricorn
sv: Kräftan

en: Case sensitive
sv: Skriftlägeskänslig

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, Jabber, Sametime, and Yahoo!
sv: Får konversationsfönster att dyka upp då andra användare börjar att skicka meddelande till dig. Detta fungerar för AIM, ICQ, Jabber, Sametime och Yahoo!

en: Cellphone Number
sv: Mobilnummer

en: Change Address To:
sv: Ändra adress till:

en: Change Currently Registered E-Mail Address...
sv: Ändra för tillfället registrerad epost-adress...

en: Change Gadu-Gadu Password
sv: Ändra Gadu-Gadu-lösenord

en: Change Jabber Password
sv: Byt Jabber-lösenord

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Change Password (URL)
sv: Byt lösenord (URL)

en: Change Password...
sv: Byt lösenor...

en: Change Status
sv: Ändra status

en: Change _status to:
sv: Ändra _status till:

en: Change password for %s
sv: Ändra lösenord för %s

en: Change password for the Gadu-Gadu account
sv: Ändra lösenordet för Gadu-Gadu-kontot

en: Change password...
sv: Byt lösenord...

en: Change status when _idle
sv: Ändra status vid _inaktivitet

en: Change user information for %s
sv: Ändra användarinformationen för %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
sv: Ändringar i spärrlistans inställningar börjar gälla direkt.

en: Channel %s does not exist in the network
sv: Kanalen %s existerar inte på nätverket

en: Channel Authentication
sv: Kanalautentisering

en: Channel Information
sv: Kanalinformation

en: Channel Passphrase
sv: Kanalens lösenord

en: Channel Public Keys List
sv: Kanalpublik nyckellista

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
sv: Kanal autentisering används för att säkra kanalen från obehörigt tillträde. Autentiseringen kan vara baserad på ett lösenord eller en digital signatur. Om ett lösenord är valt, då är det nödvändigt för att kunna ansluta. Om kanalpublika nycklar är valt kan enbart användare vars publika nycklar är listade ansluta.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
sv: Kanalskaparen för <I>%s</I> är <I>%s</I>

en: Chat
sv: Chatta

en: Chat _name:
sv: Chatt_namn:

en: Chat error
sv: Chattfel

en: Chat in %s is not available.
sv: Chatt i %s är inte tillgänglig.

en: Chat room list URL
sv: URL för chattrumlista

en: Chat room locale
sv: Chatrummets språk

en: Chats
sv: Chattar

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
sv: Chattar kommer endast att loggas om alternativet "Logga alla chattar" är aktiverat i inställningarna.

en: Chatty
sv: Pratig

en: Checks for new local mail.
sv: Kollar efter ny lokal e-post.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
sv: Kontrollerar periodiskt om ny version har släppts och rapporterar förändringsloggen till användaren.

en: Checks periodically for new releases.
sv: Kontrollerar periodiskt om ny version har släppts.

en: Choose New Name
sv: Välj nytt namn

en: Choose...
sv: Välj...

en: Cipher
sv: Chiffer

en: City
sv: Stad

en: Clear
sv: Rensa

en: Client
sv: Klient

en: Close
sv: Stäng

en: Close _tabs
sv: Stäng _flik

en: Close all tabs
sv: Stäng alla flikar

en: Close conversation
sv: Stäng konversationen

en: Close other tabs
sv: Stäng andra flikar

en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

en: Close this window when all transfers _finish
sv: Stäng detta _fönster då alla överföringar är klara

en: Co_nversations:
sv: Ko_nversationer:

en: Code [0x%02X]: %s
sv: Kod [0x%02X]: %s

en: College
sv: Universitet

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
sv: Färg som länkar ska ha när musmarkören är ovanför dem.

en: Color to draw hyperlinks.
sv: Färg som länkar ska ha.

en: Command
sv: Kommando

en: Command disabled
sv: Kommandot avstängt

en: Commands are not supported yet. Message was NOT sent.
sv: Finns inget stöd för kommandon än. Meddelandet sändes INTE.

en: Communication timed out
sv: Kommunicationen tog för lång tid

en: Company
sv: Företag

en: Computer
sv: Dator

en: Conference Closed
sv: Konferansen är stängd

en: Conference does not exist
sv: Konferensen finns inte

en: Conference not found
sv: Konferensen inte funnen

en: Configuration error
sv: Anslutningsfel

en: Configure IM Forwarding (URL)
sv: Konfigurera vidarebefordring av snabbmeddelanden (URL)

en: Configure Pl_ugin
sv: Konfigurera Insticksmod_uler

en: Configure Plugin
sv: Konfigurera modul

en: Confirm Account
sv: Bekräfta konto

en: Confirm Remove
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirm close
sv: Bekräfta stängning

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect port
sv: Anslutningsport

en: Connect server
sv: Anslutningsserver

en: Connect to %s failed
sv: Anslutning till %s misslyckades

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting to SILC Server
sv: Ansluter till SILC-server

en: Connection Closed
sv: Anslutningen stängd

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Connection Failed
sv: Anslutning misslyckad

en: Connection Timeout
sv: Anslutningen överskred en tidsgräns och tappades

en: Connection closed (writing)
sv: Anslutningen stängd (skrivande)

en: Connection error from %s server:
    %s
sv: Anslutningsfel från %s servern:
    %s

en: Connection established, cookie sent
sv: Anslutning etablerad, kaka skickad

en: Connection failed
sv: Anslutning misslyckad

en: Connection failed.
sv: Anslutning misslyckad

en: Connection lost
sv: Anslutningen tappades

en: Connection problem
sv: Problem med anslutning

en: Connection problem with the YCHT server.
sv: Problem med anslutning till YCHT-server.

en: Connection refused
sv: Anslutningen nekades

en: Connection reset
sv: Anslutningen nollställd

en: Console beep
sv: Konsolpip

en: Contact Availability Prediction plugin.
sv: Modul för förutspå kontaktens tillgänglighet

en: Contact Info
sv: Kontaktinformation

en: Contact Priority
sv: Kontaktprioritet

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Conversation Entry
sv: Konversationsinlägg

en: Conversation History
sv: Konversationshistorik

en: Conversation Placement
sv: Konversationsplacering

en: Conversation Window Hiding
sv: Dölj konversationsfönster

en: Conversations
sv: Konversationer

en: Conversations in %s
sv: Konversationer i %s

en: Conversations with %s
sv: Konversationer med %s

en: Cool Link 1
sv: Tuff länk 1

en: Cool Link 2
sv: Tuff länk 2

en: Cool Link 3
sv: Tuff länk 3

en: Could Not Connect
sv: Kunde inte ansluta

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
sv: Kan inte lägga till kompis %s i grupp %s på serverlistan för konto %s.

en: Could not add buddy to server list
sv: Kunde inte lägga till kompis i listan på servern

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
sv: Kunde inte lägga till kompisen %s eftersom användar-IDt är ogiltigt. Användar-IDt måste antingen börja med en bokstav och endast innehålla bokstäver, siffror och mellanslag eller bara innehålla siffror.

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
sv: Kunde inte lägga till kompisen %s eftersom du har för många kompisar i din kompislista. Ta bort en och försök igen.

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
sv: Kunde inte lägga till kompisen %s av okänd anledning. Det vanligaste orsaken till detta är att du har det maximalt tillåtna antalet kompisar i din kompislista.

en: Could not bind socket to port
sv: Kunde inte binda uttag till port

en: Could not change nick
sv: Kunde inte byta smeknamn

en: Could not connect
sv: Kunde inte ansluta

en: Could not connect for transfer.
sv: Kunde inte ansluta för överföring.

en: Could not connect to BOS server:
    %s
sv: Kunde inte ansluta till BOS-server:
    %s

en: Could not connect to authentication server:
    %s
sv: Kunde inte ansluta till identifieringsserver:
    %s

en: Could not create listen socket
sv: Kunde inte skapa lyssnarsocket

en: Could not establish a connection with the remote user.
sv: Kunde inte skapa en anslutning till användaren.

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
sv: Kunde inte skapa en anslutning med servern:
    %s

en: Could not get details for user %s (%s).
sv: Kan inte hämta detaljer om användaren %s (%s).

en: Could not kill user
sv: Kunde inte döda användare

en: Could not listen on socket
sv: Kunde inte lyssna på uttag

en: Could not load SILC key pair: %s
sv: Kunde inte ladda SILC nyckelpar: %s

en: Could not load public key
sv: Kunde inte ladda publik nyckel

en: Could not open %s for writing!
sv: Kunde inte öppna %s för läsning!

en: Could not perform key agreement for file transfer
sv: Kunde inte utföra nyckelöverenskommelse för filöverföring

en: Could not query the directory server.
sv: Kunde inte efterfråga katalogservern.

en: Could not recognize the host of the screen name you entered
sv: Kan inte känna igen värden för skärmnamnet du angav

en: Could not resolve host name
sv: Kunde inte slå upp värdnamnet

en: Could not resolve hostname
sv: Kunde ej slå upp värden

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
sv: Kan inte hämta användarens profil. Detta är antagligen ett temporärt fel på servern. var god försök igen senare.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
sv: Kunde inte hämta användarens profil. Detta beror antagligen på att användaren inte finns, men ibland hittar inte Yahoo! en användares profil. Om du vet att användaren finns: försök igen senare.

en: Could not send
sv: Kunde inte skicka

en: Could not set icon
sv: Kunde inte ange ikon

en: Could not start the file transfer
sv: Kunde inte starta filöverföring

en: Could not write
sv: Kunde inte skriva

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
sv: Kunde inte skriva filhuvud, filen kommer inte att skickas.

en: Couldn't connect to host
sv: Kunde inte ansluta till värden

en: Couldn't create socket
sv: Kunde inte skapa socket

en: Couldn't load buddylist
sv: Kunde inte läsa in kompislista

en: Couldn't open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Couldn't resolve host
sv: Kunde ej slå upp värden

en: Country
sv: Land

en: Country not supported.
sv: Landet stöds inte.

en: Country/Region
sv: Land/Region

en: Country: 	%s
sv: Land: 	%s

en: Crazy Patch Writers
sv: Programmerare av galna patchar

en: Create
sv: Skapa

en: Create New Conference...
sv: Skapa ny konferens...

en: Create New Room
sv: Skapa nytt rum

en: Create New SILC Key Pair
sv: Skapa nytt SILC-nyckelpar

en: Create SILC Key Pair...
sv: Skapa SILC-nyckelpar...

en: Create conference with user
sv: Skapa konferens med användare

en: Creating SILC key pair...
sv: Skapa SILC-nyckelpar...

en: Creator
sv: Skapare

en: Current Developers
sv: Nuvarande utvecklare

en: Current Translators
sv: Nuvarande översättare

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Current token
sv: Nuvarande markör

en: Currently on
sv: För närvarande på

en: Cursor Color
sv: Färg på markören

en: Customizes the message timestamp formats.
sv: Personifiera tidsformatsstämpeln för meddelandet.

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: DBus Example
sv: DBus-exempel

en: DBus Plugin Example
sv: Exempel på DBus-plugin

en: Danish
sv: Danska

en: Database connect error
sv: Databasanslutningsfel

en: Database server error
sv: Databasserverfel

en: Date
sv: Datum

en: Debug Window
sv: Felsökningsfönster

en: Debugging Information
sv: Felsökningsinformation

en: Default Formatting
sv: Förvald Formatering

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Account
sv: Ta bort konto

en: Delete Status
sv: Borttagningsstatus

en: Delete buddylist from Server
sv: Ta bort kompislista från server

en: Deny
sv: Neka

en: Department
sv: Avdelning

en: Description
sv: Beskrivning

en: Detach From Server
sv: Frånskilj från server

en: Detach this tab
sv: Lossa denna flik

en: Detached
sv: Frånskild

en: Device
sv: Enhet

en: Different
sv: Skillnad

en: Digitally sign and verify all messages
sv: Signera och verifiera alla meddelanden digitalt

en: Dir service temporarily unavailable.
sv: Katalogtjänsten är tillfälligt onåbar.

en: Direct IM
sv: Direktmeddelande

en: Direct IM established
sv: Direktmeddelande har etablerats

en: Directory Query Failed
sv: Katalogförfrågning misslyckades

en: Directory is not writable.
sv: Katalogen är inte skrivbar.

en: Disable when away
sv: Stäng av vid frånvaro

en: Disallow
sv: Tillåt ej

en: Disconnected by server
sv: Frånkopplad av server

en: Disconnected.
sv: Frånkopplad.

en: Display Currently Registered E-Mail Address
sv: Visa för tillfället registrerad epost-adress

en: Display Statistics
sv: Visa statestik

en: Display notification message in conversations
sv: Visa notifieringsmeddelande i konversationer

en: Division
sv: Avdelning

en: Do Not Disturb
sv: Stör inte

en: Do you wanna add this buddy?
sv: Vill du lägga till den här kompisen?

en: Do you wanna approve the request?
sv: Vill du godkänna förrågan?

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
sv: Vill du lägga till den här kompisen till din kompislista?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
sv: Vill du tillåta kompisar i din kompislista att skicka MSN-mobilsökningar till din mobiltelefon eller annan mobil enhet?

en: Dog
sv: Hund

en: Don't Appear Permanently Offline
sv: Verka inte vara permanent frånkopplad

en: Download buddylist from Server
sv: Hämta kompislista från server

en: Dragon
sv: Drake

en: Draw On Whiteboard
sv: Rita på whiteboard

en: Duplicate Correction
sv: Dublettkorrigering

en: Duplicate title
sv: Duplicerad titel

en: Dutch, Flemish
sv: Holländska, Flamländska

en: E-Mail
sv: E-post

en: E-Mail Address
sv: E-postadress

en: E-Mail: 		%s
sv: E-Post: 		%s

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail lookup restricted.
sv: E-postuppslagning är begränsad.

en: E-mail:
sv: E-postadress:

en: EOF while reading from resolver process
sv: EOF under läsning från uppslagningsprocess

en: E_xecute a command
sv: _Kör ett kommando

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Buddy Comment
sv: Ändra kompiskommentar

en: Edit Buddy Pounce
sv: Ändra övervakning

en: Edit Chat
sv: Ändra chatt

en: Edit Jabber vCard
sv: Redigera Jabber-visitkort

en: Edit Settings
sv: Ändra inställningar

en: Edit Status
sv: Ändra status

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
sv: Antingen värdnamnet eller portnummret som är angivet för din proxytyp är ogiltigt.

en: Email
sv: E-post

en: Emails
sv: Epost

en: Enable Account
sv: Aktivera konto

en: Enable buddy ic_on animation
sv: Aktivera _animering av kompisikoner

en: Enable replacement of last word on send
sv: Tillåt ersättning av det sista ordet vid sändning.

en: Enable sounds:
sv: Aktivera ljud:

en: Enable/Disable Mobile Devices...
sv: Aktivera/Avaktivera mobila enheter...

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encodings
sv: Kodning

en: Enter Password
sv: Ange lösenordet

en: Enter SecurID
sv: Ange SecurID

en: Enter a Conference Server
sv: Ange en konferensserver

en: Enter a User Directory
sv: Ange ett användarregister

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
sv: Ange ett namn eller del av ID i fältet nedan för att söka efter matchande användare i sin Sametime-community.

en: Enter an alias for %s.
sv: Ange ett alias för %s.

en: Enter an alias for this chat.
sv: Ange ett alias för denna chatt.

en: Enter an alias for this contact.
sv: Ange ett alias för denna kontakt.

en: Enter current token
sv: Ange nuvarande markör

en: Enter empty string to reset the name.
sv: Ange en tom sträng för att nollställa namnet.

en: Enter password for %s (%s)
sv: Ange lösenordet för %s (%s)

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
sv: Slå in de 6 siffrorna från den digitala skärmen.

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
sv: Ange namnet på en Notes adressboksgrupp i fältet nedan för att lägga till gruppen och dess medlemmar till din kompislista.

en: Enter the name of the group
sv: Ange namnet på gruppen

en: Error
sv: Fel

en: Error
sv: Fel

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address has too many screen names associated with it.
sv: Fel 0x%04x: Kan inte ändra e-postadress eftersom den angivna adressen har för många användar-IDn associerade med sig.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address is invalid.
sv: Fel 0x%04x: Kan inte ändra e-postadress eftersom den angivna adressen inte är giltig.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because there is already a request pending for this screen name.
sv: Fel 0x%04x: Kan inte ändra e-postadressen eftersom det redan finns en begäran om ändring som väntar för detta användar-ID.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because it is invalid.
sv: Fel 0x%04x: Kan inte formatera skärmnamn eftersom det är ogiltigt.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
sv: Fel 0x%04x: Kan inte formatera användar-ID eftersom det begärda användar-IDt skiljer sig från orginalet.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
sv: Fel 0x%04x: Kan inte formatera användar-ID eftersom det begärda användar-IDt är för långt.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
sv: Fel 0x%04x: Okänt fel.

en: Error Changing Account Info
sv: Fel vid ändring av kontoinformation

en: Error Reading %s
sv: Fel vid läsning av %s

en: Error Running Editor
sv: Fel vid körning av editor

en: Error accessing %s: 
    %s.
sv: Fel vid försök att nå  %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
sv: Gick inte lägga till kompis

en: Error adding group
sv: Fel då gruppen skulle läggas till

en: Error changing password
sv: Fel vid byte av lösenord

en: Error communicating with server
sv: Fel vid kommunikation med servern

en: Error communicating with server. Closing connection.
sv: Fel vid kommunikation med servern. Stänger uppkopplingen.

en: Error creating connection
sv: Fel vid skapandet av anslutning

en: Error displaying MOTD
sv: Fel vid visning av MOTD

en: Error during connecting to SILC Server
sv: Fel vid anslutning till SILC-server

en: Error during file transfer
sv: Fel vid filöverföring

en: Error in chat %s
sv: Fel i chatt %s

en: Error initializing session
sv: Fel vid initiering av session

en: Error joining chat %s
sv: Fel vid anslutning till chatt %s

en: Error launching "%s": %s
sv: Fel vid körning av "%s": %s

en: Error launching %s: %s
sv: Fel vid körning av %s: %s

en: Error occurred during key agreement
sv: Fel uppstod under nyckelöverenskommelse

en: Error parsing HTTP.
sv: Fel vid avkodning av HTTP.

en: Error reading %s: 
    %s.
sv: Fel vid läsning av %s:
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
sv: Fel vid läsning av %s:
    %s.

en: Error reading from %s: %s
sv: Fel vid läsning av från %s: %s

en: Error reading from resolver process:
    %s
sv: Fel vid läsning av från uppslagningsprocess:
    %s

en: Error reading from socket: %s
sv: Fel vid läsning av från uttag %s

en: Error resolving %s
sv: Fel vid uppslagning av %s

en: Error resolving %s:
    %s
sv: Fel vid uppslagning %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
sv: Fel vid uppslagning %s: %d

en: Error retrieving profile
sv: Fel vid hämtninga av profil

en: Error retrieving room list
sv: Fel vid hämtning av rumlistan

en: Error running %s
sv: Fel vid körning av %s

en: Error saving image
    
    %s
sv: Fel när bild sparades
    
    %s

en: Error setting socket options
sv: Fel vid angivning av socket-val

en: Error writing %s: 
    %s.
sv: Fel vid skrivning av %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
sv: Fel vid skrivning av %s: %s

en: Error. SSL support is not installed.
sv: Fel. SSL-stöd är inte installerat.

en: Error: invalid PONG from server
sv: Fel: Ogiltig PONG från server

en: Euskera(Basque)
sv: Baskiska

en: Event
sv: Händelse

en: Evolution Integration
sv: Integrering med Evolution

en: Evolution Integration Configuration
sv: Konfigurering av integrering med Evolution

en: Excited
sv: Upphetsad

en: Existing window
sv: Befintligt fönster

en: Exit this QQ Qun
sv: Gå ur denna QQ Qun

en: Export Sametime List for Account %s
sv: Exportera Sametimelista för kontot %s

en: Export Sametime List...
sv: Exportera Sametime lista...

en: Export to .anyone
sv: Exportera till .anyone

en: Export to .zephyr.subs
sv: Exportera till .zephyr.subs

en: Exposure
sv: Exponering

en: Extended Address
sv: Utökad adress

en: Extended Away
sv: Utökad frånvaro

en: External User
sv: Extern användare

en: Extra conversation placement options.
sv: Extra konversationsplaceringsmöjligheter.

en: F_lash window when IMs are received
sv: B_linka med fönstret när meddelanden tagits emot

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed Yahoo! Authentication
sv: Misslyckad Yahoo!-autentisering

en: Failed to change nickname
sv: Kunde inte byta nick

en: Failed to connect to server.
sv: Kunde inte ansluta till servern.

en: Failed to get connection: %s
sv: Kan inte skapa anslutning: %s

en: Failed to get name: %s
sv: Kunde inte få namn: %s

en: Failed to get serv name: %s
sv: Kunde inte få serv namn: %s

en: Failed to join buddy in chat
sv: Kunde inte ansluta kompis till chatt

en: Failed to join chat
sv: Kunde inte ansluta till chatt

en: Failed to load image
sv: Kunde inte läsa in bilden

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
sv: Kunde inte öppna bilden '%s' av okänd anledning. Troligtvis är filen trasig.

en: Failed to open file '%s': %s
sv: Kunde inte öppna filen '%s': %s

en: Failed to set cmodes for %s
sv: Misslyckades med att ange cmodes för %s

en: Failed to store image: %s
sv: Kunde inte spara bilden: %s

en: Failure unknown: %s.
sv: Okänt misslyckande: %s.

en: Failure.
sv: Misslyckande.

en: Failure: Authentication failed
sv: Misslyckande: Autentisering misslyckades

en: Failure: Incorrect signature
sv: Misslyckande: Felaktig signatur

en: Failure: Invalid cookie
sv: Misslyckande: Felaktig cookie

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
sv: Misslyckande: Fjärrdatorn stödjer inte föreslagen HMAC

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
sv: Misslyckande: Fjärrdatorn stödjer inte föreslagen KE-grupp

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
sv: Misslyckande: Fjärrdatorn stödjer inte föreslagen PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
sv: Misslyckande: Fjärrdator stödjer inte föreslaget chiffer

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
sv: Misslyckande: Fjärrdatorn stödjer inte föreslagen hash-funktion

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
sv: Misslyckande: Fjärrdatorn litar inte på/stödjer inte din publika nyckel

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
sv: Misslyckande: Versionerna matchar inte, upgradera din klient

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Fashion
sv: Mode

en: Fast size calculations
sv: Snabb storleksberäkning

en: Fatal Error
sv: Allvarligt fel

en: Favorite Quote
sv: Favoritcitat

en: Favorite Things
sv: Favoritsaker

en: Feature Not Implemented
sv: Funktionen är inte implementerad

en: Female
sv: Kvinna

en: Fetching the room list failed.
sv: Hämtning av rumlistan misslyckades.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
sv: Filen %s är %s vilket är större än den maximala storleken på %s.

en: File Send
sv: Filsändning

en: File Send Failed
sv: Filsändning misslyckades

en: File Transfer
sv: Filöverföringar

en: File Transfer Failed
sv: Filöverföringen misslyckades

en: File Transfers
sv: Filöverföringar

en: File Transfers - %d%% of %d files
sv: Filöverföringar - %d%% av %d filer

en: File operation error
sv: Filoperationsfel

en: File transfer _details
sv: _Detaljerad filöverföringsinformation

en: File transfer already started
sv: Filöverföringen är redan påbörjad

en: File transfer cancelled
sv: Filöverföringen avbröts

en: File transfer complete
sv: Filöverföringen slutfördes

en: File transfer failed; other side probably canceled.
sv: Filöverföringen misslyckades, antagligen eftersom andra sidan avbröt.

en: File transfer from %s failed.
sv: Filöverföringen från %s misslyckades.

en: File transfer port
sv: Port för filöverföring

en: File transfer server
sv: Filöverföringsserver

en: File transfer session does not exist
sv: Filöverföringssession finns inte

en: File transfer to %s failed.
sv: Filöverföringen till %s misslyckades.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Fill in one or more fields to search for any matching Jabber users.
sv: Fyll i ett eller flera fält för att söka efter matchande Jabberanvändare.

en: Fill in the fields.
sv: Fyll i fälten.

en: Fill in the registration fields.
sv: Fyll i registreringsfälten.

en: Fill out all fields completely.
sv: Fyll i alla fält fullständigt.

en: Finalizing connection
sv: Avsluta anslutning

en: Find
sv: Sök

en: Find Buddy by E-Mail
sv: Hitta kompis på e-postadress

en: Find Rooms
sv: Sök rum

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
sv: Hitta en kontakt genom att ange sökkriteriet i de givna fälten. Notera: Alla fälten stödjer wild card sökningar (%)

en: Find buddies
sv: Sök efter kompisar

en: Find buddies...
sv: Hitta kompisar...

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
sv: Fingeravtryck och pladderavtryck för %ss nyckel är:
    
    %s
    %s

en: Finished
sv: Färdig

en: Finnish
sv: Finska

en: Fire
sv: Eld

en: First Name
sv: Förnamn

en: First name
sv: Förnamn

en: First name:
sv: Förnamn:

en: Font face
sv: Typsnitt

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: For delayed messages
sv: För fördröjd meddeladen

en: For delayed messages and in chats
sv: För fördröjda meddelanden och i chattar

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Force login (ignore server redirects)
sv: Tvinga inloggning (ignorera server-vidarebefodringar)

en: Force old (port 5223) SSL
sv: Tvinga fram användning av gammal (port 5223) SSL

en: Forcing Login
sv: Tvingar inloggning

en: Foreground font color
sv: Textfärg

en: Format Screen Name...
sv: Formatera användar-ID...

en: Free For Chat
sv: Tillgänglig för chatt

en: French
sv: Franska

en: Friendly name changes too rapidly
sv: Smeknamn ändras för ofta

en: From
sv: Från

en: From (To pending)
sv: Från (till väntande)

en: From last sent message
sv: Från senast sända meddelande

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Fully qualified domain name missing
sv: Fullständigt kvalificerat domännamn saknas

en: GNOME Default
sv: GNOMEs standardval

en: GStreamer Failure
sv: GStreamer fel

en: GStreamer failed to initialize.
sv: GStreamer misslyckades med att initialisera.

en: GTK Signals Test
sv: GTK Signaltest

en: GTK+ Interface Font
sv: GTK+ Gränssnittstypsnitt

en: GTK+ Runtime Version
sv: GTK+ Runtime-version

en: GTK+ Text Shortcut Theme
sv: GTK+ Textgenvägstema

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för Gadu-Gadu-protokoll

en: Gadu-Gadu Public Directory
sv: Gadu-Gadu Publik katalog

en: Gadu-Gadu User
sv: Gadu-Gadu-användare

en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, separated by commas)
      -v, --version       display the current version and exit
sv: Gaim %s
    Användning: %s [ALTERNATIV]...
    
      -c, --config=MAPP   använd MAPP för konfigurationsfiler
      -d, --debug         skriv felsökningsinformation till standardut
      -h, --help          visa denna hjälp och avsluta
      -n, --nologin       logga inte in automatiskt
      -l, --login[=NAMN]  logga in automatiskt (frivilliga argumentet NAMN
                          anger kontot/kontona som ska användas, separerade
                          med kommatecken)
      -v, --version       visa den nuvarande versionen och avsluta

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
sv: Gaim %s. Försök med "%s -h" för mer information.

en: Gaim - Save As...
sv: Gaim - Spara som...

en: Gaim Demonstration Plugin
sv: Gaim demonstrationsinsticksmodul

en: Gaim File Control
sv: Gaim - Filkontroll

en: Gaim GTK+ Theme Control
sv: Gaim GTK+ temakontroll

en: Gaim Internet Messenger
sv: Gaim

en: Gaim User
sv: Gaim-användare

en: Gaim cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually
sv: Gaim kan inte överföra en mapp. Du måste skicka filerna inuti den en och en

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
sv: Gaim kunde inte hitta någon information i användarens profil. Användaren existerar antagligen inte.

en: Gaim could not open a listening port.
sv: Gaim kunde inte öppna en lyssnande port.

en: Gaim encountered errors loading the plugin.
sv: Gaim kunde inte ladda din insticksmodul.

en: Gaim encountered errors unloading the plugin.
sv: Gaim stötte på problem då insticksmodulen avladdades.

en: Gaim has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the gaim
    developers by reporting a bug at
    %sbug.php
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %sgdb.php
    
    If you need further assistance, please IM either SeanEgn or 
    LSchiere (via AIM).  Contact information for Sean and Luke 
    on other protocols is at
    %scontactinfo.php
sv: Gaim harråkat ut för ett segmenteringsfel och försökte att dumpa kärnan till fil.
    Detta är ett fel i mjukvaran och beror inte på något fel du gjort.
    
    Om du kan återskapa krashen, var vänlig att meddela utvecklarna för Gaim
    genom att rapportera felet vid
    %sbug.php
    
    Var god och meddela vad du gjorde vid tillfället
    och posta backtraceen från kärn-filen. Om du inte vet hur du skapar en backtrace,
    var god läs instruktionerna på
    %sgdb.php
    
    Om du behöver ytterligare hjälp så kan du skicka ett meddelande till antingen
    SeanEgn eller LSchiere (via AIM). Hur du får tag på dem finner du på
    %scontactinfo.php

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
sv: Gaim har skickat ett meddelande som IRC-servern inte förstod.

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with Gaim.  Gaim is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
sv: Gaim är en modulär meddelandeklient kapabel att använda AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, Gadu-Gadu och QQ samtidigt.  Det är skrivet med GTK+.<BR><BR>Du kan ändra och distribuera programmet enligt GPL (version 2 eller senare).  En kopia av GPL finns i filen 'COPYING' som kommer med Gaim.  Gaim är kopieringsskyddad av dess bidragsgivare.  Se filen 'COPYRIGHT' för en komplett lista av bidragsgivare.  Vi ger inga garantier för detta program.<BR><BR>

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
sv: Gaim kunde inte hämta din kompislista från AIM-servern. Din kompislista är inte borta och kommer antagligen vara tillgänglig om några timmar.

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
sv: Gaim kunde inte hämta en giltig AIM-inloggnings-hash.

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
sv: Gaim kunde inte hämta en giltig login-hash.

en: Gaim was unable to load your plugin.
sv: Gaim kunde inte ladda din insticksmodul.

en: Galician
sv: Galiciska

en: Games
sv: Spel

en: Gemini
sv: Tvillingen

en: Gender
sv: Kön

en: General
sv: Allmänt

en: General Log Reading Configuration
sv: Allmänn konfiguration för logg-läsning

en: General Text Replacement Options
sv: Allmänna textersättningsval

en: Generate Key Pair
sv: Generera nyckelpar

en: Geolocation
sv: Geografisk plats

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: Get AIM Info
sv: Hämta AIM-info

en: Get Away Message
sv: Hämta frånvaromeddelande

en: Get Dir Info
sv: Hämta kataloginformation

en: Get File
sv: Hämta fil

en: Get Info
sv: Info

en: Get Notes Address Book Info
sv: Hämta Notes adressboksinformation

en: Get Public Key
sv: Hämta publik nyckel

en: Get Public Key...
sv: Hämta publik nyckel...

en: Get Status Msg
sv: Hämta statusmeddelande

en: Get User Info
sv: Hämta användarinformation

en: Get _Info
sv: Hämta _info

en: Getting cookie
sv: Hämtar kaka

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Glorious
sv: Strålande

en: GntHistory
sv: GntHistorik

en: Go ahead
sv: Fortsätt

en: Goat
sv: Get

en: Goes a_way
sv: Blir _frånvarande

en: Gone
sv: Borta

en: Greek
sv: Grekiska

en: Group
sv: Grupp

en: Group Description
sv: Gruppbeskrivning

en: Group ID
sv: Grupp ID

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Group Operation Error
sv: Gruppoperationsfel

en: Group name too long
sv: Gruppnamnet är för långt

en: Group not removed
sv: Gruppen togs inte bort

en: Group:
sv: Grupp:

en: GroupWise Conference %d
sv: GroupWise konferens %d

en: GtkTreeView Expander Size
sv: Storlek på "GtkTreeView-expanderaren"

en: GtkTreeView Horizontal Separation
sv: GtkTreeView horisontal separation

en: GtkTreeView Indent Expanders
sv: GtkTreeVie Indragningsexpander

en: HTTP proxy connection error %d
sv: HTTP-proxyanslutningsfel %d

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
sv: Handskakning bekräftad, sänder inloggning

en: Handshaking
sv: Handskakning

en: Happy
sv: Glad

en: Has you
sv: Har dig

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hidden or not logged-in
sv: Gömd eller inte inloggad

en: Hide Icon
sv: Dölj ikon

en: Hide client identity
sv: Göm klientidentitet

en: Highlight _misspelled words
sv: _Markera felstavade ord

en: Highlight matches
sv: Markera träffar

en: History
sv: Historik

en: History Plugin Requires Logging
sv: Historikinstiksmodulen kräver loggning

en: Hobbies
sv: Hobbyer

en: Hobbies and Interests
sv: Hobbies och intressen

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Home Fax
sv: Hemfax

en: Home Page
sv: Hemsida

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Home Phone 2
sv: Hemtelefon 2

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Hometown
sv: Hemstad

en: Horoscope Symbol
sv: Horoskopstecken

en: Horse
sv: Häst

en: Host Gone
sv: Värden försvann

en: Host Name: 	%s
sv: Värdnamn: 	%s

en: Host Unknown
sv: Okänd värd

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Hyper Active
sv: Hyperaktiv

en: Hyperlink Color
sv: Färg på länkar

en: Hyperlink color
sv: Färg på länkar

en: Hyperlink prelight color
sv: Färg på utpekade länkar

en: I am a member
sv: Jag är en medlem

en: I am applying to join
sv: Jag söker för att gå med

en: I am not member
sv: Jag är inte en medlem

en: I am the admin
sv: Jag är moderatorn

en: I'dle Mak'er
sv: Inaktivitetsskapare

en: I'm not here right now
sv: Jag är inte här just nu

en: ICQ Direct Connect
sv: ICQ-direktanslutning

en: ICQ Privacy Options
sv: ICQ sekretessinställningar

en: ICQ RTF
sv: ICQ-RTF

en: ICQ Server Relay
sv: ICQ-serverrelay

en: ICQ authorization denied.
sv: ICQ-auktorisering nekades.

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
sv: ICQ-användaren %u har skickat dig en kompis:  %s (%s)

en: IM
sv: Meddelande

en: IM Conversation Windows
sv: Snabbmeddelandefönster

en: IM With Password
sv: IM med lösenord

en: IM with Key Exchange
sv: IM med nyckelutbyte

en: IM with Password
sv: IM med lösenord

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IPC Test Client
sv: IPC-testklient

en: IPC Test Server
sv: IPC-testserver

en: IRC Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för IRC-protokoll

en: IRC nicks may not contain whitespace
sv: IRC-nickar får inte innehålla blanksteg

en: I_M
sv: _Meddelande

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Error
sv: Ikonfel

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
sv: Gör din kompislista och dina konversationer till en ikon när du är frånvarande.

en: Iconify on Away
sv: Ikonifiera vid frånvarande

en: Idle
sv: Inaktiv

en: Idle %dh %02dm
sv: Inaktiv %dh %02dm

en: Idle %dm
sv: Inaktiv %dm

en: Idle for
sv: Inaktiv i

en: If you look real closely
sv: Om du tittar riktigt nära

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
sv: Om du vill se denna profil måste du besöka länken i din webbläsare

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore buddy?
sv: Ignorera kompis?

en: Ignore conference and chatroom invitations
sv: Ignorera inbjudningar till konferenser och chatrum

en: Import Sametime List for Account %s
sv: Importera Sametimelista för kontot %s

en: Import Sametime List...
sv: Importera Sametime lista...

en: Import from .anyone
sv: Importera från .anyone

en: Import from .zephyr.subs
sv: Importera från .zephyr.subs

en: Improper Addressing
sv: Olämplig adressering

en: In Love
sv: Kär

en: In local permit/deny
sv: I lokal tillåt/neka

en: In love
sv: Kär

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
sv: Inkludera andra IM-klienters loggfiler i loggfilsvisaren.

en: Incompatible protocol version
sv: Inkompatibel protokollversion

en: Incorrect encoding in authorization
sv: Inkorrekt kodning i auktoriseringen

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Incorrect screen name or password
sv: Felaktigt skärmnamn eller lösenord

en: Incorrect screen name or password.
sv: Felaktigt skärmnamn eller lösenord.

en: Indisposed
sv: Otillgänglig

en: Info
sv: Information

en: Info for %s
sv: Information om %s

en: Info for Group %s
sv: Information om gruppen %s

en: Initializing Stream
sv: Initierar flöde

en: Initiate Conference
sv: Starta konferens

en: Initiate _Chat
sv: Starta _chatt

en: Input request here
sv: Inmatningsförfrågan här

en: Input your reason:
sv: Ange din anledning

en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: Insert c_ount of new messages into window title
sv: Lägg till en _räknare för nya meddelanden i fönstrens titel

en: Insert count of new message into _X property
sv: Lägg till meddelanderäknare i _X

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Insert in message
sv: Infoga i meddelandet

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Insert smiley
sv: Infoga smiley

en: Instant Messaging
sv: Snabbmeddelanden

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
sv: Snabbmeddelanden kommer endast att loggas om alternativet "Logga alla snabbmeddelanden" är aktiverat i inställningarna.

en: Insufficient rights
sv: Otillräckliga rättigheter

en: Interests
sv: Intressen

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface colors
sv: Gränssnittsfärger

en: Internal Server Error
sv: Internt serverfel

en: Internet Messenger
sv: Meddelandeklient

en: Invalid Authorization Mechanism
sv: Ogiltigt auktoriseringsmekanism

en: Invalid Directory
sv: Ogiltigt register

en: Invalid Groupname
sv: Ogiltigt gruppnamn

en: Invalid ID
sv: Ogiltigt ID

en: Invalid Jabber ID
sv: Ogiltigt Jabber-ID

en: Invalid Namespace
sv: Ogiltig namnrymd

en: Invalid QQ Face
sv: Ogiltigt QQ-ansikte

en: Invalid QQid
sv: Ogiltig QQid

en: Invalid Room Handle
sv: Ogiltig rumstitel

en: Invalid Room Name
sv: Ogiltigt rumsnamn

en: Invalid SNAC
sv: Ogiltig SNAC

en: Invalid Server
sv: Ogiltig server

en: Invalid Server Name
sv: Ogiltigt servernamn

en: Invalid XML
sv: Ogiltig XML

en: Invalid authzid
sv: Ogiltigt authzid

en: Invalid challenge from server
sv: Ogiltigt utmaning från servern

en: Invalid chat name specified.
sv: Ogiltigt chattnamn angivet.

en: Invalid e-mail address
sv: Ogiltig e-postadress

en: Invalid error
sv: Ogiltigt fel

en: Invalid friendly name
sv: Ogiltigt smeknamn

en: Invalid group
sv: Ogiltig grupp

en: Invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: Invalid nickname
sv: Ogiltigt smeknamn

en: Invalid proxy settings
sv: Felaktiga proxyinställningar

en: Invalid response from server.
sv: Ogiltigt svar från servern.

en: Invalid screen name
sv: Ogiltigt skärmnamn

en: Invalid screen name.
sv: Ogiltigt Skärmnamn

en: Invalid title
sv: Ogiltigt titel

en: Invert
sv: Invertera

en: Invincible
sv: Osårbar

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Invitation Rejected
sv: Inbjudan avvisad

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
sv: Inbjudan från: %s
    
    Skickad: %s

en: Invitation only
sv: Endast inbjudna

en: Invitation to Conversation
sv: Inbjudan till konversation

en: Invite
sv: Bjud in

en: Invite Buddy Into Chat Room
sv: Bjud in kompis till chattrum

en: Invite Group to Conference...
sv: Bjud in grupp till konferensen...

en: Invite List
sv: Gästlista

en: Invite to Conference
sv: Bjud in till konferens

en: Invite to Conference...
sv: Bjud in till konferens...

en: Invite user to a conference
sv: Bjud in användaren till en konferens

en: Is no longer i_dle
sv: _Är inte längre inaktiv

en: Italian
sv: Italienska

en: Italic
sv: Kursiv

en: Item Not Found
sv: Föremålet hittades inte

en: Jabber Account
sv: Jabber-konto

en: Jabber Message Error
sv: Jabber-meddelandefel

en: Jabber Protocol Plugin
sv: Jabber-insticksmodul

en: Jabber developer
sv: Jabber-utvecklare

en: Japan Pager server
sv: Japan Sökarsörver

en: Japan file transfer server
sv: Japan filöverföringsserver

en: Japanese
sv: Japanska

en: Jealous
sv: Avundsjuk

en: Job Role
sv: Jobbroll

en: Job Title
sv: Jobbtitel

en: Join
sv: Anslut

en: Join Chat
sv: Anslut till chatt

en: Join Private Group
sv: Anslut till privat grupp

en: Join User in Chat...
sv: Gå med användare i chatt...

en: Join a Chat
sv: Anslut till chatt

en: Join in Chat
sv: Anslut till chatt

en: Join who in chat?
sv: Anslut vem till chatten?

en: Joining %s requires an invitation.
sv: Det krävs en inbjudan för att gå in i %s.

en: Keep alive error, seems connection lost!
sv: Håll vid liv fel, verkar som om kontakten bröts!

en: Key Agreement
sv: Nyckelöverenskommelse

en: Key Agreement Request
sv: Nyckelöverenskommelseförfrågan

en: Key Agreement failed
sv: Nyckelöverenskommelsen misslyckades

en: Key Exchange failed
sv: Nyckelutbytet misslyckades

en: Key Length: 	%d bits
sv: Nyckellängd: 	%d bits

en: Key Pair Generation failed
sv: Genrerering av nyckelpar misslyckades

en: Key agreement cannot be started with yourself
sv: Du kan inte starta en nyckelöverenskommelse med dig själv

en: Key agreement failed
sv: Nyckelöverenskommelse misslyckades

en: Key agreement is already started
sv: Nyckelöverenskommelse har redan startats

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
sv: Nyckelöverenskommelse mottagen från %s. Vill du utföra en nyckelöverenskommelse?

en: Key agreement was aborted
sv: Nyckelöverenskommelsen var avbruten

en: Key length
sv: Nyckellängd

en: Keyword ignored.
sv: Nyckelordet ignorerades.

en: Kicked by %s (%s)
sv: Utsparkad av %s (%s)

en: Kids Passport without parental consent
sv: Barn-passport utan förälders medgivande

en: Kill User
sv: Döda användare

en: Killed by %s (%s)
sv: Dödad av %s (%s)

en: Korean
sv: Koreanska

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Larger font size
sv: Större typsnittsstorlek

en: Last Known Client
sv: Senast kända klient

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Seen
sv: Senast sedd

en: Last Update
sv: Senast uppdaterad

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: Last created window
sv: Senast skapade fönster

en: Last name
sv: Efternamn

en: Last name:
sv: Efternamn:

en: Last said
sv: Senast sagt

en: Lastlog plugin for gaim-text.
sv: Lastlogmodul för Gaim-Text.

en: Latest News
sv: Senaste nytt

en: Left
sv: Vänster

en: Left Vertical
sv: Vertikalt till vänster

en: Leo
sv: Lejon

en: Let others see what computer you are using
sv: Låt andra se vilken dator du använder

en: Let others see what services you are using
sv: Låt andra se vilka tjänster du använder

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
sv: Låter dig skicka rå indata till textbaserade protokoll (Jabber, MSN, IRC, TOC). Tryck "Enter" i inmatningsrutan för att skicka. Titta i felsökningsfönstret.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
sv: Låter dig skicka rå indata till textbaserade protokoll.

en: Level
sv: Nivå

en: Level
sv: Nivå

en: Libra
sv: Vågen

en: List full
sv: Listan är full

en: List of users:
sv: Lista över användare:

en: List overflow
sv: Listöverflöde

en: Lithuanian
sv: Lettländska

en: Live Video
sv: Live-video

en: Load Buddylist...
sv: Läs in _kompislista...

en: Load buddylist from file...
sv: Läs in kompislista från fil...

en: Loads .NET plugins with Mono.
sv: Läser .NET-moduler med Mono.

en: Local Buddy List Only
sv: Lokal kompislista enbart

en: Local File:
sv: Lokal fil:

en: Local alias:
sv: Lokalt alias:

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
sv: Lokala serverstarttid: %s
    Lokala serverupptid: %s
    Lokala serverklienter: %d
    Lokala serverkanaler: %d
    Lokala serveroperatörer: %d
    Lokala routeroperatörer: %d
    Lokala cellklienter: %d
    Lokala cellkanaler: %d
    Lokala cellservrar: %d
    Totala klienter: %d
    Totala kanaler: %d
    Totala servrar: %d
    Totala routrar: %d
    Totala serveroperatörer: %d
    Totala routeroperatörer: %d

en: Locality
sv: Lokalitet

en: Location
sv: Plats

en: Log Directory
sv: Logg katalog

en: Log IMs
sv: Logga snabbmeddelanden

en: Log Reader
sv: Loggvisare

en: Log Viewer
sv: Loggvisare

en: Log _format:
sv: Logg _format:

en: Log all _instant messages
sv: _Logga alla snabbmeddelanden

en: Log all _status changes to system log
sv: Logga alla _statusförändringar till systemloggen

en: Log all c_hats
sv: Logga alla _chattar

en: Log chats
sv: Logga alla chattar

en: Log format
sv: Logg format

en: Log status change events
sv: Logga alla statusförändringar

en: Logged In
sv: Ansluten

en: Logging
sv: Loggning

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
sv: Loggning kan aktiveras från Verktyg -> Inställningar -> Loggning.
    
    Om loggning aktiveras för snabbmeddelanden och/eller chattar så aktiveras även historik för samma konversationstyper.

en: Logging of this conversation failed.
sv: Loggning av denna konversationen misslyckades.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
sv: Loggning startades. Framtida meddelanden i denna konversation kommer att loggas.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
sv: Loggning stoppades. Framtida meddelanden i denna konversation kommer inte att loggas.

en: Login Acknowledged
sv: Inloggning bekräftad

en: Login Hidden
sv: Inloggning dold

en: Login Information
sv: Inloggningsinformation

en: Login Options
sv: Inloggningsalternativ

en: Login Redirected
sv: Anslutningen vidarebefordrad

en: Login failed (%s).
sv: Inloggningen misslyckades (%s).

en: Login failed, no reply
sv: Inloggningen misslyckades, inget svar

en: Login in TCP
sv: Logga in med TCP

en: Logo
sv: Logotyp

en: Looking up %s
sv: Slå upp %s

en: Lost connection with server
    %s
sv: Tappade anslutningen till servern
    %s

en: Lost connection with server:
    %s
sv: Tappade anslutningen med servern:
    %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
sv: Tappade anslutningen till användaren: <br>%s

en: Loud
sv: Högt

en: Louder
sv: Högre

en: Loudest
sv: Högst

en: MOTD for %s
sv: MOTD för %s

en: MSN Error: %s
sv: MSN-fel: %s

en: MSN Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för MSN-Protokollet

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
sv: MSN rapporterar att det inte kan hitta användarens profil. Detta innebär att användaren inte finns eller att användaren inte skapat en publik profil.

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mail Checker
sv: E-post-kollare

en: Mailstop
sv: Brevstopp

en: Male
sv: Man

en: Male or female
sv: Man eller kvinna

en: Malformed Jabber ID
sv: Felformaterat Jabber-ID

en: Manual
sv: Manuell

en: Manually
sv: Manuellt

en: Marital Status
sv: Civilstånd

en: Master archive is misconfigured
sv: Huvudarkiv är felkonfigurerat

en: Maximum last-seen difference:
sv: Maximal senast sedd-skillnad:

en: Maximum response timeout:
sv: Maximal svarsväntetid:

en: Maybe the room is full
sv: Kanske rummet är fullt

en: Maybe they're not in a chat?
sv: De kanske inte är i någon chatt?

en: Meanwhile Connection Setup
sv: Meanwhile anslutningsinställningar

en: Member Since
sv: Medlem sedan

en: Memory allocation error
sv: Minnesallokeringsfel

en: Merge Groups
sv: Slå ihop grupper

en: Merge List from Server
sv: Slå ihop lista från server

en: Merge and Save List to Server
sv: Slå ihop och lagra listan på server

en: Message
sv: Meddelande

en: Message Notification
sv: Meddelanderapportering

en: Message Timestamp Formats
sv: Tidsstämpelformat för meddelande

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
sv: Meddelandet kunde inte skickas eftersom ett anslutningsfel uppstod:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
sv: Meddelandet kunde inte skickas eftersom ett fel med växlingsbordet uppstod:

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
sv: Meddelandet kunde inte skickas eftersom den maximala längden överträddes.

en: Message could not be sent because the user is offline:
sv: Meddelandet kunde inte skickas eftersom användaren är frånkopplad:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
sv: Meddelandet kunde inte skickas eftersom skickade för snabbt:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
sv: Meddelandet kunde inte skickas, inte tillåtet som osynlig:

en: Message could not be sent.
sv: Meddelande kunde inte skickas.

en: Message delivery to %s failed: %s
sv: Leverans av meddelande till %s misslyckades: %s

en: Message from %s
sv: Meddelande från %s

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
sv: Meddelandet kanske inte skickades eftersom väntetiden tog slut:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
sv: Meddelandet kunde kanske inte skickas på grund av att ett okänt fel uppstod:

en: Message of the Day
sv: Meddelande för dagen

en: Message received
sv: Meddelande tas emot

en: Message received begins conversation
sv: Mottaget meddelande inleder konversation

en: Message sent
sv: Meddelande skickas

en: Message too long, last %s bytes truncated.
sv: Meddelandet är för långt, de sista %s byten klipptes bort.

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Message: %s
sv: Meddelande: %s

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Middle Name
sv: Andranamn

en: Middle mouse button
sv: Mittenmusknapp

en: Minutes
sv: Minuter

en: Misc
sv: Övrigt

en: Missing protocol plugin for %s
sv: Saknar protokollmodul för %s

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile Phone
sv: Mobilnummer

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify Account
sv: Ändra konto

en: Modify My Information
sv: Ändra min Information

en: Modify my information
sv: Ändra min information

en: Monkey
sv: Apa

en: Mono Plugin Loader
sv: Läsare för Monomoduler

en: Mood
sv: Stämning

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
sv: Mer än en användare hittades med samma namn. Välj rätt användare från listan för att lägga till denne till kompislistan.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
sv: Mer än en användare hittades med samma publika nyckel. Välj rätt användare från listan för att lägga till denne till kompislistan.

en: Mouse Gestures
sv: Musgester

en: Mouse Gestures Configuration
sv: Konfiguration av musgester

en: Multiple plugins will be unloaded.
sv: Multibla moduler kommer bli avladdade.

en: Music
sv: Musik

en: Music Messaging Configuration
sv: Music Messaging konfiguration

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
sv: Music Messaging-modul för gemensam komponering.

en: Music messaging session confirmed.
sv: Music messaging session bekräftad.

en: Mute Sounds
sv: Stäng av ljud

en: N_ew conversations:
sv: _Nya konversationer:

en: Name
sv: Namn

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
sv: Namn: %s
    Version: %s
    Beskrivning: %s
    Upphovsman: %s
    Hemsida: %s
    Filnamn: %s

en: Need more qualifiers.
sv: Behöver fler kvalificerare.

en: Nepali
sv: Nepalska

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Statistics
sv: Nätverksstatestik

en: Never
sv: Aldrig

en: New Account
sv: Nytt konto

en: New Buddy Pounce
sv: Ny övervakning

en: New Conference
sv: Ny konferens

en: New Event
sv: Ny händelse

en: New Gadu-Gadu Account Registered
sv: Nytt Gadu-gadu-konto registrerat

en: New Instant Message
sv: Nytt snabbmeddelanden

en: New Mail
sv: Ny epost

en: New Message...
sv: Nytt meddelande...

en: New Person
sv: Ny person

en: New Version Available
sv: Ny version tillgänglig

en: New mail notifications
sv: Rapportering av ny e-post

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password (again)
sv: Nytt lösenord (igen)

en: New passwords do not match.
sv: De nya lösenorden stämmer inte överens.

en: New screen name formatting:
sv: Ny formatering av användar-ID:

en: New tab
sv: Ny flik

en: New window
sv: Nytt fönster

en: New...
sv: Nytt...

en: Nick
sv: Smeknamn

en: Nick Said
sv: Smeknamn nämnt

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
sv: Att ändra smeknamn stödjs inte i rum som inte är MUC-chattrum

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
sv: Nick eller kanal är temporärt otillgänglig.

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No MOTD available
sv: Ingen MOTD tillgänglig

en: No Matches
sv: Ingen träff

en: No Message of the Day available
sv: Inget dagligt meddelande tillgänglig

en: No Proxy
sv: Ingen proxy

en: No Sametime Community Server Specified
sv: Ingen Sametime communityserver specificerad

en: No Sametime Community Server specified
sv: Ingen Sametime communityserver specificerad

en: No actions available
sv: Inga åtgärder tillgängliga

en: No configuration options for this plugin.
sv: Ingen konfiguration tillgängliga för denna modul.

en: No file transfer session active
sv: Ingen aktiv filöverföring

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
sv: Ingen värd eller IP har konfigurerats för ditt Meanwhile-konto %s. Var god ange en nedan för att fortsätta inloggningen.

en: No keywords.
sv: Inga nyckelord.

en: No logs were found
sv: Inga loggar hittades

en: No match
sv: Ingen träff

en: No matches
sv: Ingen träff

en: No matching users found
sv: Inga matchande användare funna

en: No name
sv: Inget namn

en: No proxy
sv: Ingen proxy

en: No public key was received
sv: Ingen publik nyckel var mottagen

en: No reason given.
sv: Ingen motivering angiven.

en: No results found for e-mail address %s
sv: Inget resultat funnet för e-postadress %s

en: No server statistics available
sv: Ingen serverstatestik tillgänglig

en: No sounds
sv: Inga ljud

en: No such channel
sv: Finns ingen sådan kanal

en: No such command (in this context).
sv: Det finns inget sådant kommando (i denna kontext).

en: No such command.
sv: Finns inget sådant kommando.

en: No such nick or channel
sv: Inget sådant nick eller kanal

en: No topic is set
sv: Inget ämne är inställt

en: Non-matching Hosts
sv: Ej överensstämmande värdar

en: None
sv: Ingen

en: None (To pending)
sv: Ingen (till väntande)

en: None of your accounts are idle.
sv: Inga av dina konton är inaktiva.

en: Normal authentication failed!
sv: Normal autentisering misslyckades!

en: Norwegian
sv: Norska

en: Not Acceptable
sv: Ej Acceptabel

en: Not Allowed
sv: Ej tillåten

en: Not Authorized
sv: Inte auktoriserad

en: Not Available
sv: Ej tillgänglig

en: Not accepting new users
sv: Accepterar inte nya användare

en: Not allowed when offline
sv: Inte tillåtet vid ej ansluten

en: Not at Desk
sv: Inte vid skrivbordet

en: Not at Home
sv: Inte hemma

en: Not available
sv: Ej tillgänglig

en: Not connected to the server.
sv: Inte ansluten till servern.

en: Not expected
sv: Ej väntat

en: Not implemented yet.
sv: Funktionen är inte implementerad ännu.

en: Not in Office
sv: Inte på kontoret

en: Not logged in
sv: Inte inloggad

en: Not on list
sv: Finns inte i listan

en: Not on server list
sv: Finns inte i listan på servern

en: Not started
sv: Ej startad

en: Not supported
sv: Ej stödd

en: Not supported by client
sv: Ej stödd av klient

en: Not supported by host
sv: Ej stödd av värd

en: Not while on AOL
sv: Inte på AOL

en: Note
sv: Notering

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
sv: Notera att om du är skaparen, 
    denna operation kommer till slut ta bort detta Qun.

en: Notes
sv: Notering

en: Notes Address Book Group
sv: Notes adressboksgrupp

en: Notes Address Book Information
sv: Notes adressboksinformation

en: Notes Address Book group results
sv: Notes adressboksgruppresultat

en: Notification Methods
sv: Rapporteringsmetod

en: Notification Removal
sv: Ta bort rapportering

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
sv: Rapporterar i konversationsfönstret när en kompis blir frånvarande/inaktiv eller kommer tillbaka.

en: Notify Dialog
sv: Rapporteringsdialog

en: Notify For
sv: Rapportera i

en: Notify When
sv: Rapportera när

en: Notify buddies when you are typing
sv: Meddela kompisar att du skriver till dem

en: Notify transfer failed
sv: Rapportera misslyckade överföringar

en: Notify with a toaster when
sv: Notifiera med en toaster då

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
sv: Novell GroupWise Messenger Protokoll-insticksmodul

en: Number of conversations per window
sv: Antal konversationer per fönster

en: Obsolete SNAC
sv: Obsolet SNAC

en: Occupation
sv: Sysselsättning

en: Occupied
sv: Upptagen

en: Offering to send %s to %s
sv: Erbjuder att skicka %s till %s

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Old Gaim
sv: Gamla Gaim

en: Old ICQ UTF8
sv: Gamla ICQ UTF8

en: On The Phone
sv: Pratar i telefon

en: On Vacation
sv: På semester

en: On the Phone
sv: Pratar i telefon

en: On unread messages
sv: Vid olästa meddeladen

en: One or more messages may have been undeliverable.
sv: Ett eller fler meddelande har kanske inte blivit levererad.

en: Online
sv: Ansluten

en: Online Services
sv: Anslutningstjänster

en: Online Since
sv: Ansluten sedan

en: Online Status
sv: Anslutningsstatus

en: Online since
sv: Ansluten sedan

en: Online: %d
    Total: %d
sv: Ansluten: %d
    Totalt: %d

en: Only enable for users on the buddy list
sv: Tillåt endast för användarna i min kompislista

en: Only online
sv: Enbart ansluten

en: Only replace _whole words
sv: Ersätt endast _hela ord

en: Only when available
sv: Endast vid tillgänglig

en: Only when docked
sv: Endast om dockad

en: Only when not available
sv: Edast vid Ej tillgänglig

en: Opacity:
sv: Ogenomskinlighet:

en: Ope_n an IM window
sv: _Öppna ett snabbmeddelandefönster

en: Open All Messages
sv: Öppna alla meddelanden

en: Open File...
sv: Öppna fil...

en: Open Hotmail Inbox
sv: Öppna Hotmail Inkorg

en: Open Public Key...
sv: Öppna publik nyckel...

en: Open...
sv: Öppna...

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Optional information:
sv: Frivillig information:

en: Options
sv: Alternativ

en: Options specific to Windows Gaim.
sv: Inställningar specifika för Windows-Gaim.

en: Organization
sv: Organisation

en: Organization Name
sv: Organisationens namn

en: Organization Unit
sv: Organisationsenhet

en: Organization: 	%s
sv: Organisation: 	%s

en: Orientation
sv: Orientering

en: Original password
sv: Ursprugligt lösenord

en: Orphans
sv: Föräldralösa

en: Other
sv: Annan

en: Others talk in chat
sv: Andra pratar i chatt

en: Our protocol is not supported by the server.
sv: Vårt protokoll stöds inte av servern.

en: Out To Lunch
sv: På lunch

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Out to Lunch
sv: På lunch

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Ox
sv: Oxen

en: P.O. Box
sv: Postbox

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
sv: PING-svar -- Fördröjning: %lu sekunder

en: P_auses while typing
sv: Pa_usar under skrivning

en: P_lay a sound
sv: Spela upp ett _ljud

en: P_ounce only when my status is not available
sv: Ö_vervaka enbart då min status är frånvarande

en: Pa_ssword:
sv: _Lösenord:

en: Page
sv: Sök

en: Pager port
sv: Sökareport

en: Pager server
sv: Sökarserver

en: Paging
sv: Sökare

en: Passphrase
sv: Lösenord

en: Passphrase (retype)
sv: Lösenord (upprepa)

en: Passphrase required
sv: Lösenord krävs

en: Passphrases do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Passport account not yet verified
sv: Passkonto ännu inte verifierat

en: Passport not verified
sv: Passkonto inte verifierat

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (again)
sv: Lösenord (igen)

en: Password (retype)
sv: Lösenord (upprepa)

en: Password Change Successful
sv: Lösenordsändring lyckades

en: Password Changed
sv: Lösenordet är ändrat

en: Password has expired
sv: Lösenord har gått ut

en: Password is required to sign on.
sv: Lösenord krävs för att logga in.

en: Password sent
sv: Lösenord skickat

en: Password was changed successfully!
sv: Lösenordet ändrat utan problem!

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Past Translators
sv: Före detta översättare

en: Paste as Plain _Text
sv: Klistra in som ren _text

en: Pause
sv: Pausa

en: Payment Required
sv: Betalning krävs

en: Peer notification server down
sv: Motpartsnotifieringsservern är nere

en: Performing key exchange
sv: Utför nyckelutbyte

en: Perl Plugin Loader
sv: Perl-insticksmodulladdare

en: Permission denied
sv: Tillstånd nekat

en: Permit User
sv: Tillåt användare

en: Persian
sv: Persiska

en: Person enters chat
sv: Person går in i chatt

en: Person leaves chat
sv: Person lämnar chatt

en: Personal
sv: Personligt

en: Personal E-Mail
sv: Personlig E-Post

en: Personal IM
sv: Personlig IM

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Personal Introduction
sv: Personlig introduktionPersonlig information

en: Personal Mobile
sv: Personlig mobil

en: Personal Title
sv: Personlig titel

en: Personal Web Page
sv: Personlig webbsida

en: Pets
sv: Husdjur

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Photo
sv: Foto

en: Pig
sv: Gris

en: Ping failed
sv: Ping misslyckades

en: Ping reply received from server
sv: Svar på Ping mottagen från server

en: Pisces
sv: Fiskarna

en: Place Closed
sv: Platsen är stängd

en: Place tagged
sv: Platsen är markerad

en: Places Lived
sv: Tidigare boplatser

en: Plain text
sv: Vanlig text

en: Plaintext Authentication
sv: Klartextautentisering

en: Play
sv: Spela upp

en: Please Update the necessary fields.
sv: Var vänlig uppdatera de nödvändiga fälten.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
sv: Användaren vill lägga till dig i dennes kompislista.

en: Please authorize me!
sv: Snälla auktorisera mig!

en: Please enter a buddy to pounce.
sv: Ange en kompis som ska övervakas.

en: Please enter a different title for the status.
sv: Använd en annan titel för statusen.

en: Please enter a non-empty title for the status.
sv: Var god ange inte en tom titel för statusen.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
sv: Var god ange ett nytt ämne för den nya konferensen, och en inbjudan att skicka till %s

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
sv: Ange information och alias för den chatt som du vill lägga till i din kompislista.

en: Please enter buddy information.
sv: Fel då kompisen skulle läggas till

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
sv: Ange kanalen %s privata gruppnamn och lösenord.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
sv: Ange URL och beskrivning av länken du vill infoga. Beskrivningen är inte obligatorisk.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
sv: Ange URL för länken du vill infoga.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
sv: Var god ange information om chatten du vill ansluta till.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
sv: Ange kompisens Användar-ID och kontotyp nedan.

en: Please enter the name of the group to be added.
sv: Ange namnet på den grupp som du vill lägga till.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
sv: Ange namnet på den användare du vill ska kunna kontakta dig.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
sv: Ange namnet på den användare du vill blockera.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
sv: Ange namnet på den användare du vill bjuda in, samt ett inbjudningsmeddelande om du vill

en: Please enter the new name for %s
sv: Ange det nya namnet för %s

en: Please enter the person's information below.
sv: Ange personens information nedan.

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
sv: Ange användar-ID för den kompis du vill lägga till i din kompislista. Du kan också ange ett alias eller ett smeknamn på kompisen. Detta alias kommer att visas i stället för användar-ID när det är möjligt.

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
sv: Ange användar-ID eller alias för den person vars information du vill visa.

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
sv: Ange användar-ID eller alias för den person vars logg du vill visa.

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
sv: Ange användar-ID eller alias för den person som du vill skicka snabbmeddelande till.

en: Please enter your current password and your new password.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord och ditt nya lösenord.

en: Please enter your new password
sv: Ange ditt nya lösenord

en: Please fill out the information below to register your new account.
sv: Fyll i informationen nedan för att registrera ditt nya konto.

en: Please input external group ID
sv: Ange externt gruppID

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
sv: Var god ange ditt nuvarande lösenord och nya lösenord för UIN:

en: Please, enter your search criteria below
sv: Ange dina sökkriterier nedan

en: Please, fill in the following fields
sv: Fyll i följande fält

en: Plugin does not implement all required functions
sv: Insticksmodulen tillhandahåller inte alla nödvändiga funktioner

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
sv: Modulmagi atchar inte %d (behöver %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
sv: Modulen behöver laddas före du kan konfigurera den.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Point values to use for account...
sv: Poängvärden att använda för konto...

en: Point values to use when...
sv: Poängvärden att använda när...

en: Policy Violation
sv: Policyöverträdelse

en: Polish
sv: Polska

en: Polish popular IM
sv: Populär polsk IM

en: Pop-Up Message
sv: Popup-meddelande

en: Ports
sv: Portar

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese-Brazil
sv: Portugisiska (brasiliansk)

en: Position
sv: Befattning

en: Possible Matches
sv: Möjliga matchningar

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Pounce Target
sv: Övervaka mål

en: Pounce When Buddy...
sv: Rapportera när kompisen...

en: Pounce on Whom
sv: Övervaka vem

en: Pre_view
sv: _Förhandsgranska

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferred Contact
sv: Föredragen kontakt

en: Preferred Language
sv: Föredraget språk

en: Prepend _string into window title:
sv: Lägg till _sträng i början av fönstertiteln:

en: Presence
sv: Närvaro

en: Presence Settings
sv: Närvaroinställningar

en: Primary Information
sv: Primär information

en: Priority
sv: Prioritet

en: Privacy
sv: Spärrlista

en: Private Key file
sv: Privat nyckelfil

en: Private key file
sv: Privat nyckelfil

en: Process returned error code %d
sv: Processen gav felkod %d

en: Profession
sv: Yrke

en: Profile
sv: Profil

en: Profile URL
sv: Profil-URL

en: Profile too long.
sv: Profilen är för lång.

en: Progress
sv: Överfört

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
sv: Ger SSL-stöd genom GNUTLS.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
sv: Ger SSL-stöd genom Mozilla NNS.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
sv: Erbjuder ett antal olika sätt att få rapporter om olästa meddelanden.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
sv: Ger ett omslag runt SSL-stödsbibliotek

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
sv: Ger tillgång till ofta använda gtkrc-inställningar.

en: Provides integration with Evolution.
sv: Erbjuder integration med Evolution.

en: Provides options specific to Windows Gaim, such as buddy list docking.
sv: Insällningar specifika för Windows-Gaim såsom dockning av kompislistan.

en: Provides support for loading Tcl plugins
sv: Gör det möjligt att ladda Tcl-insticksmoduler

en: Provides support for loading perl plugins.
sv: Gör det möjligt att ladda perl-insticksmoduler

en: Provides support for mouse gestures
sv: Gör det möjligt att använda musgester

en: Province/State
sv: Provins/Stat

en: Proxy Options
sv: Proxyalternativ

en: Proxy Server
sv: Proxyserver

en: Proxy _type:
sv: Proxy_typ:

en: Psychic Mode
sv: Psykiskt läge

en: Psychic mode for incoming conversation
sv: Siande läge för inkommande konversation

en: Public Key Babbleprint
sv: Publik nyckelpladderavtryck

en: Public Key Babbleprint:
    %s
sv: Publik nyckelpladderavtryck:
    %s

en: Public Key Fingerprint
sv: Publik nyckelfingeravtryck

en: Public Key Fingerprint:
    %s
sv: Publik nyckelfingeravtryck:
    %s

en: Public Key Information
sv: Publik nyckelinformation

en: Public Key file
sv: Publik nyckelfil

en: Public _IP:
sv: Publik _IP-adress:

en: Public key authentication
sv: Publik nyckelautentisering

en: Public key file
sv: Publik nyckelfil

en: Publish status (note: everyone may watch you)
sv: Publicera statusen (notering: alla kan se dig)

en: QQ Group Auth
sv: QQ Grupp-auth

en: QQ Number
sv: QQ-nummer

en: QQ Protocol	Plugin
sv: QQ protokoll	modul

en: QQ Qun Operation
sv: QQ Qun-operation

en: QQ: Available
sv: QQ: Tillgänglig

en: QQ: Away
sv: QQ: Frånvarande

en: QQ: Invisible
sv: QQ: Osynlig

en: QQ: Offline
sv: QQ: Frånkopplad

en: QQid Error
sv: QQid-fel

en: Queue full
sv: Kö full

en: Quiet
sv: Tyst

en: Quieter
sv: Tystare

en: Quietest
sv: Tystast

en: Quit
sv: Avsluta

en: R_aise conversation window
sv: _Fokusera konversationsfönstret

en: Rabbit
sv: Kanin

en: Raise psychic conversations
sv: Höj siade konversationer

en: Rat
sv: Råtta

en: Rate limiting error.
sv: Frekvensgränsfel.

en: Rate to client
sv: Hastighet till klient

en: Rate to host
sv: Hastighet till värd

en: Raw
sv: Rå

en: Re-enable Account
sv: Återaktivera konto

en: Re-initializing Stream
sv: Återinitierar flöde

en: Re-read gtkrc files
sv: Läs om gtkrc-filer

en: Re-request Authorization
sv: Begär autentiserings igen

en: Read Error
sv: Läsfel

en: Read error
sv: Läsfel

en: Reading error
sv: Läsfel

en: Real Name
sv: Fullständigt namn

en: Real Name: 	%s
sv: För- och efternamn: 	%s

en: Real name
sv: Fullständigt namn

en: Realm
sv: Kungarike

en: Reason: %s
sv: Anledning: %s

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
sv: Mottog %ss publika nyckel. Vill du acceptera denna publika nyckel?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
sv: Mottog %ss publika nyckel. Din lokala kopia stämmer inte överens med denna. Vill du fortfarande acceptera denna publika nyckel?

en: Received authorization
sv: Mottog auktorisering

en: Received invalid data on connection with remote user.
sv: Tog emot felaktig data över anslutningen till användaren.

en: Received invalid data on connection with server.
sv: Tog emot felaktig data vid anslutning till server.

en: Received unexpected HTTP response from server.
sv: Mottog oväntat HTTP-svar från servern.

en: Recipient Unavailable
sv: Mottagaren ej tillgänglig

en: Recurring
sv: Återkommande

en: Refused by client
sv: Vägrad av klient

en: Register
sv: Registrera

en: Register New Gadu-Gadu Account
sv: Registrera nytt Gadu-Gadu-konto

en: Register New Jabber Account
sv: Registrera nytt Jabber-konto

en: Registration Error
sv: Registreringsfel

en: Registration Failed
sv: Registreringen misslyckades

en: Registration Required
sv: Registrering krävs

en: Registration Successful
sv: Registreringen lyckades

en: Registration completed successfully!
sv: Registreringen lyckades!

en: Registration error
sv: Registreringsfel

en: Registration of %s@%s successful
sv: Registrering av %s@%s lyckades

en: Reject
sv: Avslå

en: Reject online status attribute requests
sv: Avvisa förfrågningar efter attributen för anslutningsstatus

en: Reject request
sv: Avslå förfrågan

en: Reject watching by other users
sv: Avvisa insyn från andra användare

en: Release Notification
sv: Meddela om nya versioner

en: Remaining
sv: Återstår

en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenordet

en: Remote Connection Failed
sv: Fjärranslutning misslyckades

en: Remote Server Not Found
sv: Fjärrserver hittades inte

en: Remote Server Timeout
sv: Väntetiden för fjärrservern är slut

en: Remotely Stored Buddy List
sv: Fjärrlagrad kompislista

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Buddy
sv: Ta bort kompis

en: Remove Buddy List window transparency on focus
sv: Ta bort genomskinligheten på kompislistefönstret när det får fokus

en: Remove Chat
sv: Ta bort chatt

en: Remove Contact
sv: Ta bort kontakt

en: Remove Custom Icon
sv: Ta bort egen ikon

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Remove IM window transparency on focus
sv: Ta bort genomskinlighet för fokuserade snabbmeddelandefönster

en: Remove on switch to conversation ta_b
sv: Ta _bort vid byte till konversationsflik

en: Remove when _typing in conversation window
sv: Ta bort när man _skriver i konversationsfönstret

en: Remove when a _message gets sent
sv: Ta bort när ett _meddelande skickas

en: Remove when conversation window _gains focus
sv: Ta bort när konversationsfönstret får _fokus

en: Remove when conversation window _receives click
sv: Ta bort när konversationsfönstret blir _klickat

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
sv: Tar du bort kontakten tar du också bort alla kompisar i kontakten

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
sv: Tar du bort gruppen tar du också bort alla kompisar i gruppen

en: Rename
sv: Byt namn

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
sv: Ersätter text i utgående meddelanden enligt dina egna regler.

en: Reply time from %s: %lu seconds
sv: Svarstid från %s: %lu sekunder

en: Reply too big
sv: Svar förstort

en: Request Dialog
sv: Förfrågningsdialog

en: Request ambiguous
sv: Begäran tvetydig

en: Request denied
sv: Begäran nekad

en: Request login token error!
sv: Fel vid förfrågan efter inloggningsmarkör!

en: Require authorization
sv: Kräver auktorisering

en: Required fields missing
sv: Nödvändiga fält saknas

en: Required parameters not passed in
sv: Nödvändiga parametrar passade inte in

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset IM Key
sv: Nollställ IM-nyckel

en: Reset Permanent
sv: Nollställ Permanent

en: Reset Private Channel
sv: Nollställ Privat Kanal

en: Reset Secret Channel
sv: Nollställ Hemlig Kanal

en: Reset Topic Restriction
sv: Nollställ ämnesrestriktioner

en: Reset formatting
sv: Rensa formatering

en: Resource
sv: Resurs

en: Resource Conflict
sv: Resurskonflikt

en: Resource Constraint
sv: Resursbegränsning

en: Response Probability:
sv: Trolighet för svar:

en: Responses lost
sv: Svar förlorade

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
sv: Begränsa antalet konversationer per fönster med möjlighet att separera snabbmeddelanden och chattar

en: Restricted XML
sv: Begränsad XML

en: Resubscribe
sv: Återprenumerera

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
sv: Misslyckades med att återuppta frånskild session. Tryck "Återanslut" för at skapa en ny uppkoppling.

en: Resuming session
sv: Återupptar session

en: Ret_urns from away
sv: _Återvänder från frånvaro

en: Retired Developers
sv: Före detta utvecklare

en: Retrieve subscriptions from server
sv: Hämta prenumrationer från server

en: Retrieving buddy list
sv: Tar emot kompislista

en: Right
sv: Höger

en: Right Vertical
sv: Vertikalt till höger

en: Right click for more options.
sv: Högerklicka för fler alternativ.

en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

en: Right-click for more unread messages...
sv: Högerklicka för fler olästa meddelanden...

en: Rockin'
sv: Rockar

en: Role
sv: Roll

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Room Configuration Error
sv: Rumkonfigurationsfel

en: Room List
sv: Rumlista

en: Roomlist
sv: Rumlista

en: Rooster
sv: Tupp

en: Run the command in a terminal
sv: Kör kommandot i en terminal

en: Russian
sv: Ryska

en: SASL error
sv: SASL fel

en: SILC Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för SILC-protokoll

en: SIP screen names may not contain whitespaces or @ symbols
sv: SIP-skärmnamn får inte innehålla mellanslag eller symbolen @

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för SIP/SIMPLE-protokollet

en: SNAC threw error: %s
sv: SNAC gav fel: %s

en: SSL Handshake Failed
sv: SSL-handskakning misslyckades

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
sv: SSL-stöd krävs för att använda MSN. Installera ett SSL-bibliotek som stöds av Gaim. Se http://gaim.sf.net/faq-ssl.php för mer information (på engelska).

en: SSL support unavailable
sv: SSL-stöd ej tillgängligt

en: ST_UN server:
sv: ST_UN-server:

en: Sa_ve & Use
sv: Spara & An_vänd

en: Sad
sv: Ledsen

en: Sagittarius
sv: Skytten

en: Sametime Administrator Announcement
sv: Sametimeadministratörannonsering

en: Save
sv: Spara

en: Save & Use
sv: Spara & Använd

en: Save Buddylist...
sv: Spara kompislista...

en: Save Conversation
sv: Spara konversationen

en: Save Debug Log
sv: Spara felsökningslogg

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save File...
sv: Spara fil...

en: Save Icon
sv: Spara ikon

en: Save Icon As...
sv: Spara ikon som...

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save buddylist to file...
sv: Spara kompislista till fil...

en: Save buddylist...
sv: Spara kompislista...

en: Save password
sv: Spara lösenordet

en: Saved Statuses
sv: Sparade statusar

en: Saved...
sv: Sparad...

en: Score Editor Path
sv: Sökväg för redigerare av notblad

en: Scorpio
sv: Skorpionen

en: Screen Name
sv: Användar-ID

en: Screen name
sv: Skärmnamn

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
sv: Användar-ID formatering kan endast förändra stora-/småbokstäver och mellanslag.

en: Screen name sent
sv: Användar-ID skickat

en: Screen name:
sv: Skärmnamn:

en: Screenname of an account must be non-empty.
sv: Skärmnamnet för ett konto får inte vara tomt.

en: Search
sv: Sök

en: Search Directory
sv: Sökregister

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search for Buddy by E-Mail Address...
sv: Sök efter kompis på e-postadress...

en: Search for Buddy by Information
sv: Sök efter kompis via information

en: Search for Jabber users
sv: Sök efter Jabberanvändare

en: Search for Users...
sv: Sök efter användare...

en: Search for a buddy by e-mail address
sv: Sök efter en kompis på dess e-postadress

en: Search for a user
sv: Sök efter en användare

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search results for '%s'
sv: Sökresultat för '%s'

en: Secondary Cursor Color
sv: Sekundär färg på markören

en: Secure File Transfer
sv: Säker filöverföringar

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
sv: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protokoll

en: Security Enabled
sv: Säkerhet aktiverad

en: See Other Host
sv: Se anna värd

en: Select Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Select Buddy
sv: Välj kompis

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Select Color for %s
sv: Välj färg för %s

en: Select Folder...
sv: Välj katalog...

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select Font for %s
sv: Välj typsnitt för %s

en: Select Interface Font
sv: Välj typsnitt för gränssnittet

en: Select Notes Address Book
sv: Välj Notes adressbok

en: Select Text Color
sv: Välj textfärg

en: Select User
sv: Välj användare

en: Select a chat for buddy: %s
sv: Välj en chatt för kompisen: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
sv: Välj en konferens från listan här under för att skicka en inbjudan till användaren %s. Välj "Skapa ny konferens" om du vill skapa en ny konferens att bjuda in användaren till.

en: Select a conference server to query
sv: Välj en konferensserver att fråga

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
sv: Välj en person från din adressbok nedan eller lägg till en ny person.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
sv: Välj en person ur adressboken som du vill lägga till denna kompis till eller skapa en ny person.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
sv: Välj det tema för grafiska smileys som du vill använda från listan nedanför. Nya teman kan installeras genom att dra och släppa dem på temalistan.

en: Select a user directory to search
sv: Välj ett användarregister som du vill söka i

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
sv: Välj alla konton som kompisar automatiskt ska läggas till i.

en: Select color
sv: Välj färg

en: Select correct user
sv: Välj rätt användare

en: Select the debug filter level.
sv: Välj debugfiltrets nivå.

en: Send
sv: Skicka

en: Send Buddy List
sv: Skicka kompislista

en: Send E-Mail
sv: Skicka e-post

en: Send File
sv: Skicka fil

en: Send IM fail
sv: Skicka IM misslyckades

en: Send IM...
sv: Skicka IM...

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Send TEST Announcement
sv: Skicka TEST-annonsering

en: Send a _message
sv: Skicka ett _meddelande

en: Send a mobile message.
sv: Skicka ett mobilmeddelande.

en: Send image file
sv: Skicka bildfil

en: Send instant messages over multiple protocols
sv: Sänder snabbmeddelande över multibla protokoll

en: Send to Mobile
sv: Skicka till mobil

en: Sending Handshake
sv: Skickar handskakning

en: Sending cookie
sv: Skickar kaka

en: Sends a _message
sv: Skickar ett _meddelande

en: Sent Doodle request.
sv: Skickade Doodle-förfrågan.

en: Separate IM and Chat windows
sv: Separera IM- och chattfönster

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
sv: Separera snabbmeddelande- och chattfönster när placerade efter nummer

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Server Instructions: %s
sv: Serverinstruktioner: %s

en: Server Overloaded
sv: Servern är överlastad

en: Server Statistics
sv: Serverstatestik

en: Server address
sv: Serveradress

en: Server busy
sv: Servern upptagen

en: Server closed the connection.
sv: Servern stängde konversationen.

en: Server couldn't authenticate you without a password
sv: Servern kan inte autenticera dig utan ett lösenord

en: Server does not use any supported authentication method
sv: Servern använder inga autentiseringsmetoder som stöds

en: Server has disconnected
sv: Servern har kopplat ifrån

en: Server is going down (abandon ship)
sv: Servern är påväg ner (överge skeppet)

en: Server port
sv: Serverport

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
sv: Servern kräver TLS/SSL vid inloggning. Hittade inget stöd för TLS/SSL.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
sv: Servern kräver klartextautentisering över en okrypterad ström

en: Server signoff
sv: Serverfrånkoppling

en: Server too busy
sv: Servern är för upptagen

en: Server unavailable
sv: Servern är ej tillgänglig

en: Service Temporarily Unavailable.
sv: Tjänst tillfälligt onåbar.

en: Service Unavailable
sv: Tjänsten är ej tillgänglig

en: Service not defined
sv: Tjänst ej definierad

en: Service temporarily unavailable
sv: Tjänst är för tillfället otillgänglig

en: Service unavailable
sv: Tjänsten är otillgänglig

en: Session overload
sv: Sessionsöverlast

en: Set Account Idle Time
sv: Ange kontots inaktivitetstid

en: Set Custom Icon...
sv: Välj egen ikon...

en: Set Dir Info
sv: Ställ in kataloginformation

en: Set Friendly Name...
sv: Ange smeknamn...

en: Set Home Phone Number...
sv: Ange hemtelefonnummer...

en: Set IM Password
sv: Sätt IM-lösenord

en: Set Idle Time for All Accounts
sv: Ange Inaktivitetstiden för alla konton

en: Set Mobile Phone Number...
sv: Ange mobilnummer...

en: Set Permanent
sv: Sätt permanent

en: Set Privacy Options...
sv: Ange sekretessinställningar...

en: Set Private Channel
sv: Sätt Privat Kanal

en: Set Secret Channel
sv: Sätt Hemlig Kanal

en: Set Topic Restriction
sv: Sätt Ämnesestriktioner

en: Set URGENT for the terminal window.
sv: Markera terminalfönstret som BRÅDSKANDE.

en: Set User Info
sv: Ange användarinformation

en: Set User Info (URL)...
sv: Ändra användarinformation (URL)...

en: Set User Info...
sv: Ändra användarinfo...

en: Set User Limit
sv: Sätt användarbegränsning

en: Set Work Phone Number...
sv: Ange jobbtelefonnummer...

en: Set as buddy icon
sv: Använd som kompisikon

en: Set privacy for:
sv: Ställ in spärrlista för:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
sv: Antalet användare begränsat på kanal. Sätt till noll för att nollställa användargräns.

en: Set window manager "_URGENT" hint
sv: Sätt fönsterhanterarens "_URGENT"-ledtråd

en: Set your friendly name.
sv: Ange smeknamn.

en: Set your home phone number.
sv: Ange ditt hemtelefonnummer.

en: Set your mobile phone number.
sv: Ange ditt mobiltelefonnummer.

en: Set your work phone number.
sv: Ange ditt jobbtelefonnummer.

en: Setup
sv: Ange

en: Show Buddies Awaiting Authorization
sv: Visa kompisar som väntar på auktorisering

en: Show Buddy List
sv: Visa kompislistan

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
sv: Visa snabbmeddelanden och chattar i _flikfönster.

en: Show Idle Time
sv: Visa vilotid

en: Show Login Information
sv: Visa inloggningsinformation

en: Show Offline Buddies
sv: Visa frånkopplade kompisar

en: Show Public Key
sv: Visa publik nyckel

en: Show Timestamps
sv: Visa tidsstämplar

en: Show _formatting on incoming messages
sv: Visa _formaterade inkommande meddelanden

en: Show buddy _icons
sv: Visa kompis_ikoner

en: Show close b_utton on tabs
sv: _Visa stängningsknapp på flikar

en: Show custom smileys
sv: Visa egna smileys

en: Show dates in...
sv: Visa datum i...

en: Show how long you have been idle
sv: Visar hur länge du varit inaktiv

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
sv: Visar nyligen loggade konversationer i nya konversationsfönster.

en: Si_gns on
sv: _Ansluter

en: Signals Test
sv: Signaltest

en: Significant Other
sv: Make/Maka

en: Signon: %s
sv: Inloggning: %s

en: Signs o_ff
sv: _Kopplar ifrån

en: Simple Plugin
sv: Enken insticksmodul

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad kinesiska

en: Size
sv: Storlek

en: Sleepy
sv: Sömnig

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Smaller font size
sv: Mindre typsnittsstorlek

en: Smiley Themes
sv: Smileyteman

en: Smiley theme failed to unpack.
sv: Smiley temat kunde inte packas upp.

en: Snake
sv: Orm

en: Socket error
sv: Uttag-fel

en: Socket send error
sv: Uttagssändningsfel

en: Someone says your name in a chat
sv: Någon nämner ditt namn i en chatt

en: Someone says your screen name in chat
sv: Någon nämner ditt skärmnamn i en chatt

en: Someone speaks in a chat
sv: Någon talar i en chatt

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
sv: Profiler märkta att innehålla vuxeninnehåll stöds ännu inte.

en: Sorry, this profile seems to be in a language or format that is not supported at this time.
sv: Denna profil verkar vara i ett språk eller format som ännu inte stöds.

en: Sorry, you are not my type...
sv: Tyvärr, du är inte min typ...

en: Sort alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

en: Sort by log size
sv: Sortera efter loggstorlek

en: Sort by status
sv: Sortera efter status

en: Sound Events
sv: Ljudhändelser

en: Sound Method
sv: Ljudmetod

en: Sound Options
sv: Ljudalternativ

en: Sound Selection
sv: Ljudval

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
sv: Ljud_kommando:
    (%s för filnamn)

en: Sounds
sv: Ljud

en: Sounds when conversation has _focus
sv: Ljud när konversationsfönstret har _fokus

en: Spanish
sv: Spanska

en: Speakers
sv: Högtalare

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Spooky
sv: Skrämmande

en: Start Date
sv: Start datum

en: Start Doodling
sv: Starta kladda

en: Starting Services
sv: Startar tjänster

en: Starting authentication
sv: Starta autentisering

en: Starting transfer of %s from %s
sv: Inleder filöverföring av %s från %s

en: Starts _typing
sv: Börjar _skriva

en: Startup
sv: Uppstart

en: State
sv: Delstat

en: Statistics Configuration
sv: Statestikkonfigurering

en: Status / Idle
sv: Status / Inaktiv

en: Status Text
sv: Statustext

en: Status at Startup
sv: Status vid uppstart

en: Status for %s
sv: Status för %s

en: Status to a_pply at startup:
sv: Status att använda vid u_ppstart:

en: Statuses
sv: Status

en: Stepped Out
sv: Gått ut

en: Still need to do something about this.
sv: Behöver fortfarande göra något åt detta.

en: Stopped Typing
sv: Slutade skriva

en: Stops t_yping
sv: Slutar s_kriva

en: Stream Error
sv: Fel i ström

en: Street Address
sv: Gatuadress

en: Subject
sv: Ämne

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Subscription Required
sv: Prenumeration krävs

en: Substatus
sv: Understatus

en: Supported debug options are:  version
sv: De felsökningsalternativ som stöds är: version

en: Supports
sv: Stödjer

en: Swedish
sv: Svenska

en: Switchboard failed
sv: Växeln misslyckades

en: Synchronize List with Server
sv: Synkronizera listan med servern

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
sv: Syntaxfel (antagligen ett bug i Gaim)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
sv: Syntaxfel: Du skrev fel antal argument till det kommandot.

en: System Log
sv: Systemlogg

en: System Message
sv: Systemmeddelande

en: System Shutdown
sv: Systemet stängs ner

en: System Tray Icon
sv: Systempanelikon

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
sv: Systemhändelser kommer endast att loggas om alternativet "Logga alla statusförändringar till systemloggen" är aktiverat i inställningarna.

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
sv: T.M.Thanh och Gnome-Vi Teamet

en: TOC Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för TOC-protokoll

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
sv: TOC har kommit tillbaka från dess paus. Du kan nu skicka meddelanden igen.

en: TOC has sent a PAUSE command.
sv: TOC har skickat en PAUS-kommando.

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tamil
sv: Tamilska

en: Taurus
sv: Oxen

en: Tcl Plugin Loader
sv: Tcl-insticksmodulladdare

en: Telephone
sv: Telefon

en: Telephone Number
sv: Telefonnummer

en: Temporarily Hide From
sv: Göm temporärt "Från"

en: Temporary Authentication Failure
sv: Tillfälligt Autentiseringsfel

en: Test plugin IPC support, as a client.
sv: Testinsticksmodul för IPC-stöd, som en klient.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
sv: Testinsticksmodul för IPC-stöd. Denna lokaliserar serverinsticksmodulen och anropar de kommandon som krävs.

en: Test plugin IPC support, as a server.
sv: Testinsticksmodul för IPC-stöd, som en server.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
sv: Testinsticksmodul för IPC-stöd, som en server. Denna registrerar IPC-kommandona.

en: Test to see that all signals are working properly.
sv: Test för att avgöra om alla signaler fungerar korrekt.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
sv: Test för att avgöra om alla ui signaler fungerar korrekt.

en: Tests to see that most things are working.
sv: Testar för att se att det mesta fungerar.

en: Text Replacements
sv: Textersättningar

en: Text replacement
sv: Textersättning

en: Thai
sv: Thailändska

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
sv: Den kompisen använder inte samma protokoll som denna chatt.

en: That command doesn't work on this protocol.
sv: Det kommandot funkar inte under detta protokoll.

en: That command only works in IMs, not chats.
sv: Det kommandot fungerar bara i snabbmeddelanden, inte chattar.

en: That command only works in chats, not IMs.
sv: Det kommandot fungerar bara i chattar, inte i snabbmeddelanden.

en: That file already exists
sv: Filen finns redan.

en: The %s buddy is not present in the network
sv: %s kompisenär inte tillgänglig på nätverket

en: The %s buddy is not trusted
sv: Kompisen %s är inte tillitsfull

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
sv: Manuellt webbläsarkommando har valts, men inget kommando angivits.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
sv: Tjänsten är tillfälligt onåbar.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
sv: Insticksmodulen för IRC-protokollet som inte suger lika mycket

en: The IRC server's local time is:
sv: IRC-serverns lokala tid är:

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
sv[0]: MSN-servern kommer att stängas av för underhåll om %d minut, då kommer du automatiskt att loggas ut. Passa på att avsluta dina konversationer innan tiden löper ut.
    
    Efter underhållet är slutfört kommer du kunna ansluta till MSN som vanligt.
sv[1]: MSN-servern kommer att stängas av för underhåll om %d minuter, då kommer du automatiskt att loggas ut. Passa på att avsluta dina konversationer innan tiden löper ut.
    
    Efter underhållet är slutfört kommer du kunna ansluta till MSN som vanligt.

en: The MSN servers are going down temporarily.
sv: MSN-servern går ner temporärt.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
sv: MSN-sernvern är temporärt otillgänglig. Var god  försök igen senare.

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
sv: Music Messaging-modulen tillåter ett antal användare att samtidigt arbeta på ett stycke musik genom att editera ett gemensamt notblad i realtid.

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
sv: Insticksmodulen för SIP/SIMPLE

en: The SecurID key entered is invalid.
sv: SecurID-nyckeln som är angiven är ogiltig.

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
sv: Yahoo-servern har begärt att en okänd autentisering ska användas. Denna version av Gaim kommer antagligen inte kunna logga in i Yahoo. Kontrollera om det finns uppdateringar på %s.

en: The browser command "%s" is invalid.
sv: Kommandot för webbläsaren "%s" är ogiltigt.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
sv: Kompisen med den <i>största poängen</i> är den kompisen som kommer ha prioritet i kontakten.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
sv: Versionen av klienten du använder är för gammal. Uppgradera på %s

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "aim" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "gg" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "icq" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "irc" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "msnim" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "sip" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "xmpp" URLer, om aktiverat.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
sv: Kommandot för att hantera "ymsgr" URLer, om aktiverat.

en: The contact availability plugin (cap) is used to display statistical information about buddies in a users contact list.
sv: Modulen för förutspå kontaktens tillgänglighet används för att visa statistisk information för en kompis i användarens kontaktlistan.

en: The dependent plugin %s failed to unload.
sv: Den nödvändiga insticksmodulen %s kunde inte laddas.

en: The e-mail address for %s is %s
sv: E-postaderssen för %s är %s

en: The evolution executable was not found in the PATH.
sv: Evolutions körfil hittades inte i sökvägarna.

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
sv: Filen '%s' är för stor för %s. Försök med en mindre bild.

en: The following are the results of your search
sv: Din sökning gav följande resultat

en: The following error has occurred loading %s: %s
sv: Följande fel skedde vis inläsning av %s: %s

en: The following error has occurred:
sv: Följande fel har inträffat:

en: The following plugins will be unloaded.
sv: De följande modulerna kommer avladdas.

en: The following screen name is associated with %s | The following screen names are associated with %s
sv[0]: Följande skärmnamn är associerat med %s
sv[1]: Följande skärmnamn är associerat med %s

en: The handler for "aim" URLs
sv: Hanteraren för "aim" URLer

en: The handler for "gg" URLs
sv: Hanteraren för "gg" URLer

en: The handler for "icq" URLs
sv: Hanteraren för "icq" URLer

en: The handler for "irc" URLs
sv: Hanteraren för "irc" URLer

en: The handler for "msnim" URLs
sv: Hanteraren för "msnim" URLer

en: The handler for "sip" URLs
sv: Hanteraren för "sip" URLer

en: The handler for "xmpp" URLs
sv: Hanteraren för "xmpp" URLer

en: The handler for "ymsgr" URLs
sv: Hanteraren för "ymsgr" URLer

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
sv: Identidieraren '%s' matchade inte någon Notes adressböcksgrupper i din Sametime-community.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
sv: Identifieraren '%s' matchar inte någon i din Sametime community.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
sv: Identifieraren '%s' matchar inte någon i din Sametime community. DDDDenna post har blivit borttagen från din kompislista.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
sv: Identifieraren '%s' kan möjligen referera till någon av följande Notes adressböcksgrupper. Var god välj den korrekta gruppen från listan här nedan för att lägga till den till din kompislista.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
sv: Identifieraren '%s' kan referera till följande användare. Var god välj rätt användare för att lägga till dem på din kompislista.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
sv: Identifieraren '%s' kan referera till följande användare. Du kan lägga till dessa användare till din kompislista eller skicka meddelande till dem med hjälp av knapparna här nedanför.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
sv: Det senaste meddelandet skickades inte eftersom du är över frekvensgränsen. Vänta 10 sekunder och försök igen.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
sv[0]: Den maximala längden på meddelande vid frånvaro som är %d byte har överskridits. Gaim har trunkerat meddelandet åt dig.
sv[1]: Den maximala längden på meddelande vid frånvaro som är %d byte har överskridits. Gaim har trunkerat meddelandet åt dig.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
sv[0]: Den maximala profillängden på %d byte har överskridits. Gaim har trunkerat profilen åt dig.
sv[1]: Den maximala profillängden på %d byte har överskridits. Gaim har trunkerat profilen åt dig.

en: The message is too large.
sv: Meddelandet är för stort.

en: The new formatting is invalid.
sv: Den nya formateringen är ogiltig.

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
sv: Den normala autentiseringsmetoden har misslyckats. Detta innebär antingen att ditt lösenord är felaktigt eller att Yahoo!'s autentiseringsschema har ändrats. Gaim kommer du försöka ansluta genom Web Messenger autentisering vilket innebär en reducering i funktionalitet.

en: The orientation of the tray.
sv: Uppsamlarens orientering.

en: The remote user has closed the connection.
sv: Användaren har stängt anslutningen.

en: The remote user has declined your request.
sv: Användaren har nekat din förfrågan.

en: The remote user is not present in the network any more
sv: Fjärranvändaren är inte tillgänglig på nätverket längre

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
sv: Fjärranvändaren väntar på en nyckelöverenskommelse på:
    Fjärrdator: %s
    Fjärrport: %d

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
sv: Den efterfrågade insticksmodulen %s kunde inte hittas. Installera insticksmodulen och försök igen.

en: The required plugin %s was unable to load.
sv: Den begärda insticksmodulen %s kunde inte laddas.

en: The screen name specified is invalid.
sv: Det angivna skärmnamnet är felaktigt.

en: The server could not access the directory
sv: Servern kunde inte läsa katalogen

en: The server is unavailable; try again later
sv: Servern går inte att nå; försök igen senare

en: The service is temporarily unavailable.
sv: Tjänsten är tillfälligt onåbar.

en: The specified word already exists in the correction list.
sv: Det angivna ordet finns redan i korrigeringslistan.

en: The topic for %s is: %s
sv: Ämnet för %s är: %s

en: The topic is: %s
sv: Ämnet är: %s

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
sv: Användaren %s tillåter inte att du lägga till henne/honom till din kompislista av följande orsak:
    %s

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
sv: Användaren %s har givit dig tillåtelse att lägga till den till din kompislista, vill du göra det?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
sv: Användaren %s har tillåtit dig att lägga till henne/honom till din kompislista.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
sv: Användaren %u har nekat dig att lägga till honom/henne i din kompislista av följande orsak:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
sv: Användaren %u har tillåtit dig att lägga till honom/henne i din kompislista.

en: The user has blocked you
sv: Användaren har blockerat dig

en: The user has not created a public profile.
sv: Användaren har inte skapat en publik profil.

en: The user is either offline or you are blocked
sv: Användaren är antingen frånkopplad eller så är du blockerad

en: The user's profile is empty.
sv: Användarens profil är tom.

en: There are no users matching your search criteria.
sv: Det finns inga användare som matchar dina sökkriterier.

en: There is no MOTD associated with this connection.
sv: Det finns ingen MOTD associerad med denna anslutning.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
sv: Det finns inget dagligt meddelande associerat med denna anslutning

en: There is no application configured to open this type of file.
sv: Det finns ingen applikation konfigurarad att öppna den här typen av fil.

en: There was a conflict in running the command:
sv: Det var en konflikt i körning av kommandot:

en: This Hotmail account may not be active.
sv: Detta Hotmail-konto är kanske inte aktivt.

en: This chat name is already in use
sv: Det chattnamnet används redan

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
sv: Denna konferens har stängts. Inga fler meddelande kan bli skickade.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
sv: Denna utvärderingsversion tillåter inte mer än tio användare att vara inloggade samtidigt

en: This group does not allow others to join
sv: Denna gruppen tillåter inte andra att gå med

en: This group has been added to your buddy list
sv: Denna gruppen har lagst till i din kompislista.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
sv: Det här är en riktigt häftig insticksmodul som gör en massa saker:
    - Den visar vem som skrivit programmet när du loggar in
    - Den vänder på all text som kommer in
    - Den sänder ett meddelande till personerna på din kompislista direkt när du loggar in

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
sv: Så här kommer ditt utgående meddelande att se ut när du använder ett protokoll som stödjer formatering. :)

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
sv: Detta är det namn som andra MSN-användare kommer att se.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
sv: Denna modul tillåter användaren att personifiera konversationernas och loggarnas tidsstämpelformat.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
sv: Denna insticksmodul gör det möjligt att använda alfagenomskinlighet på konversationsfönster och kompislistan.
    
    * Observera: Denna insticksmodul kräver Win2000 eller senare.

en: This protocol does not support chat rooms.
sv: Protokollet stödjer inte chattrum.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
sv: Detta kräver en direkt koppling mellan de två datorerna och behövs för att IM-bilder ska fungera. Eftersom din IP-adress kommer att avslöjas kan detta betraktas som en säkerhetsrisk.

en: This room is not capable of being configured
sv: Det här rummet kan inte konfigureras

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
sv: Servern kräver klartextautentisering över en okrypterad anslutning. Tillåt detta och fortsätt?

en: This theme has no available smileys.
sv: Detta tema har inga tillgängliga smileys.

en: Thread creation failure: %s
sv: Fel vid trådskapning: %s

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: Time Elapsed:
sv: Tid som gått:

en: Time Remaining:
sv: Tid som återstår:

en: Time Response
sv: Tidssvar

en: Timeout during key agreement
sv: Tiden tog slut för nyckelöverenskommelse

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Timestamp Format Options
sv: Val för tidsstämpelformat

en: Timestamps
sv: Tidsstämplar

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Title
sv: Titel

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
sv: Titeln används redan. Du måste välja en unik titel.

en: To
sv: Till

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
sv: För att lägga till kompisen måste du importera dennes publika nyckel. Tryck på "importera" för att importera publik nyckel.

en: Toaster plugin for Gaim-Text.
sv: Toastermodul för Gaim-Text.

en: Toggle Tag
sv: Välj tagg

en: Toggle offline buddies
sv: Välj frånkopplade kompisar

en: Token Error
sv: Markörsfel

en: Too evil (receiver)
sv: För onskefull (mottagare)

en: Too evil (sender)
sv: För onskefull (avsändare)

en: Too many groups
sv: För många grupper

en: Too many hits to a FND
sv: För många träffar på ett FND

en: Too many matches.
sv: För många träffar.

en: Too many sessions
sv: För många sessioner

en: Tools
sv: Verktyg

en: Top
sv: Överst

en: Topic
sv: Ämne

en: Topic too long
sv: Ämnet är för långt

en: Topic:
sv: Ämne:

en: Total log size:
sv: Total loggstorlek

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell kinesiska

en: Transfer of file %s complete
sv: Överföringen av filen %s är färdig

en: Transferring
sv: Överför

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
sv: Försökte lägga till en användare till en grupp som inte finns

en: Trillian Encryption
sv: Trillansk kryptering

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "aim" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "gg" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "icq" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "irc" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "msnim" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "sip" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "xmpp" URLer

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
sv: Sant om kommandot i nykeln "kommando" ska hantera "ymsgr" URLer

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
sv: Sant om kommandot som används för att hantera denna sortens URLer ska köras i en terminal.

en: Try again
sv: Försök igen

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Type
sv: Typ

en: Type a user to block.
sv: Ange en användare som ska blockeras.

en: Type a user you permit to contact you.
sv: Ange en användare du tillåter att kontakta dig.

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
sv: Skriv in e-postadressen för den kompis du söker efter.

en: Typing
sv: Skriver

en: Un-Ignore
sv: Avignorera

en: Un-hide From
sv: Göm inte "Från"

en: Unable To Add
sv: Kan inte lägga till

en: Unable To Retrieve Buddy List
sv: Kunde inte hämta kompislista

en: Unable to add "%s".
sv: Kunde inte lägga till "%s".

en: Unable to add %s to deny list (%s).
sv: Kunde inte lägga till %s till din spärrlista (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
sv: Kunde inte lägga till %s till din tillåtelse-lista (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
sv: Kunde inte lägga till %s till din kompislista (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
sv: Kunde inte lägga till %s till din kompislista. Fel vid skapandet av mapp på serverlistan (%s).

en: Unable to add group
sv: Kan inte lägga till grupp

en: Unable to add group: group exists
sv: Kunde inte lägga till gruppen: gruppen existerar redan

en: Unable to add group: group not found
sv: Kunde inte lägga till grupp: gruppen ej funnen

en: Unable to add user
sv: Kan inte lägga till användaren

en: Unable to add user on %s (%s)
sv: Kan inte lägga till användare på %s (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
sv: Kan inte lägga till användare på avskärmningslista (%s).

en: Unable to add user: user not found
sv: Kan inte lägga till användaren: användaren ej funnen

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
sv: Kan inte koppla användaren %s till "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
sv: Kunde inte allokera tillräckligt mycket minne för att hålla innehållet från %s. Webb-servern försöker kanske med något konstigt.

en: Unable to authenticate: %s
sv: Kan inte autentisera: %s

en: Unable to ban user %s
sv: Kan inte banna användaren %s

en: Unable to block user on %s (%s)
sv: Kan inte blockera användaren på %s (%s)

en: Unable to change password. Error occurred.
sv: Kan inte ändra lösenordet. Ett fel uppstod.

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
sv: Kunde inte ändra serverns avskärmningsinställningar (%s).

en: Unable to configure
sv: Kan inte konfigurera

en: Unable to connect
sv: Kan inte ansluta

en: Unable to connect to %s
sv: Kan inte ansluta till %s

en: Unable to connect to %s: %s
sv: Kan inte ansluta till %s: %s

en: Unable to connect to host
sv: Kan inte ansluta till värd

en: Unable to connect to server.
sv: Kan inte ansluta till servern.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
sv: Kunde inte ansluta till servern. Var god ange serveradressen som du vill ansluta till.

en: Unable to connect.
sv: Kan inte ansluta.

en: Unable to create conference (%s).
sv: Kunde inte skapa konferens (%s).

en: Unable to create connection
sv: Kan inte skapa anslutning

en: Unable to create new resolver process
sv: Kunde inte skapar ny uppslagningsprocess

en: Unable to create socket
sv: Kan inte skapa socket

en: Unable to create socket:
    %s
sv: Kan inte skapa uttag:
    %s

en: Unable to delete group
sv: Kan inte ta bort grupp

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
sv: Kunde inte finna en installation av  ActiveTCL. Om du tänker använda TCL-modulen måste du installera ActiveTCL från http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
sv: Kan inte visa sökningsresultatet.

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
sv: Kunde inte skapa en anslutning via den lokala mDNS-servern. Körs den?

en: Unable to establish file descriptor.
sv: Kan inte inte etablera filbeskrivning.

en: Unable to fetch room list.
sv: Kan inte hämta rumlista.

en: Unable to fetch the token.
sv: Kan inte hämta markören.

en: Unable to initialize connection
sv: Kan inte skapa anslutning

en: Unable to invite user (%s).
sv: Kan itne bjuda in användaren (%s).

en: Unable to kick user %s
sv: Kan inte sparka ut användaren %s

en: Unable to listen for incoming IM connections
sv: Kan inte lyssna efter inkommande IM anslutningar

en: Unable to login, check debug log
sv: Kan inte logga in, kolla felsökningsloggen

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
sv: Kan inte logga in eftersom användar-IDt %s är ogiltigt. Användar-IDt kan endast bestå av en bokstav följt av bokstäver eller siffror eller bara innehålla siffror<.

en: Unable to make SSL connection to server.
sv: Kan inte skapa SSL anslutning till servern.

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
sv: Kunde inte flytta användare %s till mappen %s på serverns lista. Fel uppstod vid skapandet av mapp (%s).

en: Unable to open URL
sv: Kan inte öppna URL

en: Unable to open file.
sv: Kan inte öppna filen.

en: Unable to parse message
sv: Kan inte avkoda meddelandet

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
sv: Kan inte tolka svaret från HTTP-proxyn: %s

en: Unable to permit user on %s (%s)
sv: Kan inte tillåta användaren på %s (%s)

en: Unable to read file %s.
sv: Kan inte läsa filen %s.

en: Unable to read from network
sv: Kan inte läsa från nätverk

en: Unable to read from socket
sv: Kan inte läsa från uttag

en: Unable to read socket
sv: Kan inte läsa från uttag

en: Unable to register new account. Error occurred.
sv: Kunde inte registrera nytt konto. Ett fel uppstod.

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
sv: Kunde inte ta bort %s från din privacy lista (%s).

en: Unable to rename group
sv: Kan inte byta namn på grupp

en: Unable to save icon file to disk.
sv: Kan inte spara ikonfil på disken.

en: Unable to send e-mail
sv: Kunde inte skicka e-post

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
sv: Kan inte skicka fil till %s, användaren stödjer inte filöverföringar

en: Unable to send message (%s).
sv: Kan inte skicka meddelandet (%s).

en: Unable to send message to %s.
sv: Kan inte skicka meddelandet till %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
sv: Kan inte skicka meddelandet till %s. Kunde inte skapa konferensen (%s).

en: Unable to send message to %s:
sv: Kan inte skicka meddelandet till %s:

en: Unable to send message.
sv: Kan inte skicka meddelandet.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
sv: Kan inte skicka meddelandet. Kunde inte skapa konferensen (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
sv: Kan inte skicka meddelandet. Kunde inte hämta detaljer för användaren (%s).

en: Unable to send message:
sv: Kan inte skicka meddelande:

en: Unable to send message: %s
sv: Kan inte skicka meddelande: %s

en: Unable to send message: The message is too large.
sv: Kan inte skicka meddelandet: Det är för stort.

en: Unable to send request to resolver process
sv: Kunde inte skicka förfrågan till uppslagningsprocessen

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
sv: Kan inte skicka meddelandet, konversationen kunde inte startas.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
sv: Kunde inte skicka till chatt %s,%s,%s

en: Unable to set AIM profile.
sv: Kan inte ändra i AIM-profil.

en: Unable to set role "%s" for user: %s
sv: Kan inte ange roll "%s" för användare: %s

en: Unable to write
sv: Kan inte skriva

en: Unable to write file %s.
sv: Kan inte skriva filen %s.

en: Unable to write to network
sv: Kan inte skriva till nätverk

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unblock
sv: Ta bort blockering

en: Undefined Condition
sv: Odefinierade villkor

en: Underline
sv: Understruken

en: Unexpected Request
sv: Oväntad begäran

en: Unit
sv: Enhet

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown (0x%04x)<br>
sv: Okänd (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown Error Code %d
sv: Okänd felkod %d

en: Unknown Error in presence
sv: Okänt fel i närvaro

en: Unknown affiliation: "%s"
sv: Okänd koppling: "%s"

en: Unknown command
sv: Okänt kommando

en: Unknown command: %s
sv: Okänt kommando: %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
sv: Okänt kommando: %s, (kan vara ett Gaim-bugg)

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
sv: Okänt felnummer %d. Logga in på Yahoo!s hemsida kan fixa detta.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
sv: Okänt fel. Du kanske behöver koppla från och vänta fem minuter före du kan ansluta till chatrummet igen

en: Unknown error: 0x%X
sv: Okänt fel: 0x%X

en: Unknown message
sv: Okänt meddelande

en: Unknown message '%s'
sv: Okänt meddelande '%s'

en: Unknown pounce event. Please report this!
sv: Okänd övervakningshändelse (pounce event), var snäll och rapportera detta!

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Unknown reason.
sv: Okänd anledning.

en: Unknown role: "%s"
sv: Okänd roll: "%s"

en: Unknown room
sv: Okänt rum

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: Unknown-%d
sv: Okänd-%d

en: Unknown.
sv: Okänd.

en: Unload Plugins
sv: Avladda insticksmoduler

en: Unread Messages
sv: Olästa meddeladen

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
sv: Okänd filtyp
    
    Tillbakafaller till PNG.

en: Unset
sv: Osatt

en: Unset Account Idle Time
sv: Ta bort kontots inaktivitetstid

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
sv: Tar bort inaktivitetstiden för alla inaktiva konton

en: Unsubscribe
sv: Sluta prenumerera

en: Unsupported Encoding
sv: Stödjer ej kodningen

en: Unsupported Stanza Type
sv: Ej stöd stroftyp

en: Unsupported Version
sv: Ej stöd version

en: Unsupported public key type
sv: Ej stödd  publik nyckeltyp

en: Update my information
sv: Uppdatera min information

en: Upload buddylist to Server
sv: Skicka kompislista till servern

en: Use
sv: Använd

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
sv: Använde "/help &lt;kommando&gt;" för hjälp om ett specifikt kommando.
    Följande kommandon är tillgängliga i sammanhanget:

en: Use Environmental Settings
sv: Använd miljöinställningar

en: Use GNOME Proxy Settings
sv: Använd GNOME proxyinställningar

en: Use Global Proxy Settings
sv: Använd globala proxyinställningar

en: Use HTTP Method
sv: Använd HTTP-metod

en: Use SSL
sv: Använd SSL

en: Use UDP
sv: Använda UDP

en: Use a _different status for some accounts
sv: Använd en _annan status för vissa konton

en: Use different status for following accounts
sv: Använd en annan status för vissa konton

en: Use last buddy when scores are equal
sv: Använd senaste kompisen då poängen är samma

en: Use name heuristics
sv: Använd namn heuristiskt

en: Use proxy
sv: Använd proxy

en: Use recent buddies group
sv: Använd senaste kompisgruppen

en: Use smooth-scrolling
sv: Använd mjuk rullning

en: Use status from last _exit at startup
sv: A_nvänd samma status som vid senaste avslutet

en: Use this buddy icon for this account:
sv: Använd denna kompisikon för detta konto:

en: Use tzc
sv: Använd tzc

en: User
sv: Användare

en: User %d applied to join group %d
sv: Användaren %d har ansökt om att få gå med i grupp %d

en: User %d needs authentication
sv: Användaren %d behöver autentisering

en: User %s has approved your request
sv: Användaren %s har godkänt din förfrågan

en: User %s is not present in the network
sv: Användare %s finns inte på nätverket

en: User %s rejected your request
sv: Användaren %s avslog din förfrågan

en: User <I>%s</I> is not present in the network
sv: Användaren <I>%s</> är inte tillgänglig på nätverket

en: User ID
sv: AnvändarID

en: User Information
sv: Användarinformation

en: User Limit
sv: Användargräns

en: User Modes
sv: Användarlägen

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Name: 	%s
sv: Användarnamn: 	%s

en: User Online Status Attributes
sv: Användarens anslutningsstatusattribut

en: User Options
sv: Användaralternativ

en: User Rooms
sv: Användarrum

en: User Search
sv: Användarsökning

en: User Search...
sv: Användarsökning...

en: User _details
sv: _Användarinformation

en: User does not exist
sv: Användaren finns inte

en: User has no directory information.
sv: Användaren har ingen kataloginformation.

en: User has typed something and stopped
sv: Användaren har skrivit något och sedan slutat

en: User information for %s unavailable
sv: Användarinformation om %s är inte tillgänglig

en: User information for %s unavailable:
sv: Användarinformation om %s är inte tillgänglig:

en: User information not available: %s
sv: Användarinformation är inte tillgänglig: %s

en: User is not logged in
sv: Användaren är inte inloggad

en: User is offline
sv: Användaren är frånkopplad

en: User is offline.
sv: Användaren är frånkopplad.

en: User is too active
sv: Användaren är för aktiv

en: User is typing...
sv: Användaren skriver...

en: User not found
sv: Användaren hittades inte

en: User not in group
sv: Användaren finns inte i gruppen

en: User temporarily unavailable
sv: Användare är tillfälligt oåtkommlig

en: Username
sv: Användarnamn

en: Users
sv: Användare

en: Users on %s: %s
sv: Användare på %s: %s

en: Valencian-Catalan
sv: Valencianska

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
sv: Variabel genomskinlighet på kompislistan och konversationer.

en: Verify Public Key
sv: Verifiera publik nyckel

en: Verifying server public key
sv: Verifierar publik servernyckel

en: Video Camera
sv: Videokamera

en: Video Chat
sv: Videochatt

en: Video Conferencing
sv: Videokonferens

en: Video conferencing
sv: Videokonferens

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: View Log
sv: Visa logg

en: View MOTD
sv: Visa MOTD

en: View Message of the Day
sv: Visa Meddelande för dagen

en: View User Log
sv: Visa användarlogg

en: View _Log
sv: Visa _logg

en: Virgo
sv: Jungfrun

en: Voice
sv: Röst

en: Voices
sv: Röster

en: Volume:
sv: Volum:

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
sv: Väntar på bekräftelse av handskakning

en: Waiting for Login Acknowledgement
sv: Väntar på bekräftelse av inloggning

en: Waiting for network connection
sv: Väntar på nätverksanslutning.

en: Waiting for reply...
sv: Väntar på svar...

en: Waiting for response...
sv: Väntar på svar...

en: Waiting for transfer to begin
sv: Väntar på att överföringen ska inledas

en: Wake Me Up
sv: Väck mig

en: Wallops from %s
sv: Smocka från %s

en: Warning
sv: Varning

en: Warning Level
sv: Varningsnivåer

en: Warning of %s not allowed.
sv: Varning för %s är inte tillåten.

en: Web Aware
sv: Webbmedveten

en: Web Page
sv: Webbsida

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
sv: Webbnärvaro (aktivera detta innebär att du kommer få SPAM!)

en: Webcams
sv: Webbkamera

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
sv: När en ny konversation öppnas kommer denna insticksmodul att lägga till den föregående konversationen i den nuvarande.

en: When away
sv: Vid frånvaro

en: When both away and idle
sv: Vid både frånvaro och inaktivitet

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
sv: När detta händer, ignorerar TOC alla meddelanden som skickas till den, och kan sparak ut dig om du skickar ett meddelande. Gaim kommer att förhindra att något kommer igenom. Detta är endast tillfälligt, håll ut.

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
sv: Vid visning av loggfiler inkluderar denna modul loggar från andra IM-klienter. För närvarande inkluderar detta  Adium, MSN Messenger, och Trillian.
    
    VARNING: Denna modul är fortfarande alpha-kod och kan krasha ofta. Använd på egen risk!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "aim" URLer

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "gg" URLer

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "icq" URLer

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "irc" URLer

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "msnim" URLer

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "sip" URLer

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "xmpp" URLer

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
sv: Om det specifika kommandot ska hantera "ymsgr" URLer

en: Whole words only
sv: Endast hela ord

en: Widget Sizes
sv: Storlek på grafiska element

en: WinGaim Options
sv: WinGaim-inställningar

en: Work
sv: Arbete

en: Work Address
sv: Jobbadress

en: Work E-Mail
sv: Arbete E-post

en: Work Fax
sv: Arbete Fax

en: Work IM
sv: Arbete IM

en: Work Information
sv: Information om arbete

en: Work Mobile
sv: Arbetsmobil

en: Work Pager
sv: Arbetssökare

en: Work Phone
sv: Arbetselefon

en: Work Phone 2
sv: Arbetselefon 2

en: Would like to add him?
sv: Vill du lägga till honom?

en: Would you be my friend?
sv: Vill du bli min vän?

en: Would you like to add him?
sv: Vill du lägga till honom?

en: Would you like to join the conversation?
sv: Vill du går med i konversationen?

en: Would you like to overwrite it?
sv: Vill du skriva över den?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
sv: Vill du använda den som kompisikon för denna användare?

en: Would you like to set up the Qun details now?
sv: Vill du ange Qun-detaljerna nu?

en: Write Error
sv: Skrivfel

en: Write error
sv: Skrivfel

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
sv: Skriv inställningar till %s%sgtkrc-2.0

en: Writing error
sv: Skrivfel

en: Wrong CHL value sent to server
sv: Fel CHL-värde skickat till servern

en: XML Not Well Formed
sv: XML:en är inte väl utformad

en: XML Parse error
sv: XML-tolkningsfel

en: Yahoo Chat port
sv: Yahoo Chatt port

en: Yahoo Chat server
sv: Yahoo Chat-server

en: Yahoo Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för Yahoo-protokoll

en: Yahoo! ID
sv: Yahoo!-ID

en: Yahoo! Japan Profile
sv: Yahoo! Japan-profil

en: Yahoo! Profile
sv: Yahoo! Profil

en: Yahoo! system message for %s:
sv: Yahoo!-systemmeddelande till %s:

en: Year of birth
sv: Födelseår

en: Yes
sv: Ja

en: You [%d] has been added by group "%d"
sv: Du [%d] har lagts till av gruppen "%d"

en: You [%d] has exit group "%d"
sv: Du [%d] har gått ut från gruppen "%d"

en: You _send:
sv: Du _skickar:

en: You _type:
sv: Du _skriver:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
sv: Du håller på att slå ihop gruppen %s med gruppen %s. Vill du fortsätta?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
sv: Du håller på att ta bort %s från din kompislista. Vill du fortsätta?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
sv: Du håller på att ta bort chatten %s från din kompislista. Vill du fortsätta?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
sv[0]: Du håller på att ta bort kontakten som innehåller %s och %d annan kompis från din kompislista. Vill du fortsätta?
sv[1]: Du håller på att ta bort kontakten som innehåller %s och %d andra kompisar från din kompislista. Vill du fortsätta?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
sv: Du håller på att ta bort gruppen %s och alla dess medlemmar från din kompislista. Vill du fortsätta?

en: You are attempting to set a custom face. Gaim currently only allows the standard faces. Please choose an image from
sv: Du försöker ange ett valfritt ansikte. Gaim stödjer för tillfället endast standardansikten. Var god välj en bild från

en: You are awaiting authorization from the following buddies
sv: Du väntar på auktorisering från följande kompisar

en: You are banned from %s.
sv: Du är bannlyst i %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
sv: Du är kanalskapare i <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
sv: Du skapar ett nytt rum. Vill du konfigurera det eller nöjer du dig med förvalda inställningar?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
sv: Du är just nu inte ansluten. Meddelanden kan inte tas emot om du inte är ansluten.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
sv: Du är för tillfället inte inloggad med något konto som kan lägga till den kompisen.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
sv: Du är för tillfället inte inloggad med något konto som kan bjuda in den kompisen.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
sv: Du är för tillfället inte inloggad med något protokoll som erbjuder chatt.

en: You are now chatting in %s.
sv: Du chattar nu i %s.

en: You are now known as %s
sv: Du är nu känd som %s

en: You are sending messages too fast to %s.
sv: Du skickar meddelanden för snabbt till %s.

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
sv: Du använder %s men denna modul behöver %s.

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
sv: Du använder version %s av Gaim. Den aktuella versionen är %s.<hr>

en: You can (un)load plugins from the following list.
sv: Du kan (av)läsa moduler från följande lista.

en: You can edit more information from the context menu later.
sv: Du kan ändra mer information från omgivningsmenyn senare.

en: You can enable/disable accounts from the following list.
sv: Du kan aktivera/avaktivera konton från följande lista.

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
sv: Du kan hämta version %s från:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
sv: Du kan infoga bilden i detta meddelande eller använda den som kompisikon för denna användare

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
sv: Du kan låta andra användare se din anslutningsstatusinformation och din personliga information. Var god fyll i informationen du vill att andra ska kunna se om dig.

en: You can only search for permanent QQ groups
sv: Du kan enbart söka efter permanenta QQ-grupper

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
sv: Du kan begära auktorisering igen från dessa kompisar genom att högerkilcka på dem och välja "Begär auktorisering igen."

en: You can send this image as a file transfer or embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
sv: Du kan skicka bilden via filöverföring, infoga den i detta meddelande, eller använda den som kompisikon för denna användare.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
sv: Du kan skicka bilden via filöverföring, infoga den i detta meddelande, eller använda den som kompisikon för denna användare.

en: You canceled the transfer of %s
sv: Du avbröt överföringen av %s

en: You cannot add the same person twice to a conversation
sv: Du kan inte lägga till samma person flera gånger till en konversation

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
sv: Du kan inte ta emot kompisnotifiering förrän du har importerat dennes publika nyckel. Du kan använda "Hämta publik nyckel"-kommandot för att få den.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
sv: Du drog en skrivbordsstartare. Antagligen ville du skicka vad som startaren pekar på istället för startaren själv.

en: You feel a disturbance in the force...
sv: Du känner en störning i kraften...

en: You have added %d in buddy list
sv: Du har lagt till %d i din kompislista

en: You have been added by %s
sv: Du har lagts till av %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
sv: Du har anslutit och kopplat ifrån för många gånger. Vänta tio minuter och prova igen. Om du fortsätter att försöka kommer du att få vänta ännu längre.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
sv: Du har anslutit och kopplat ifrån för många gånger. Vänta tio minuter och prova igen. Om du fortsätter att försöka kommer du att få vänta ännu längre.

en: You have been disconnected from chat room %s.
sv: Du har blivit frånkopplad från chattrummet %s.

en: You have been kicked by %s: (%s)
sv: Du har sparkats ut av %s: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
sv: Du har sparkats ut ur <I>%s</I> av <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
sv: Du har dödats av %s (%s)

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
sv: Du har blivit utloggad eftersom du loggat in från en annan dator.

en: You have been signed off for an unknown reason.
sv: Du har blivit utloggad av okänd anledning.

en: You have dragged an image
sv: Du har dragit och släppt en bild

en: You have entered an incorrect screen name
sv: Du har uppgett ett felaktigt skärmnamn

en: You have just sent a Nudge!
sv: Du har just sänt en vibb!

en: You have mail!
sv: Du har ett e-post!

en: You have parted the channel%s%s
sv: Du har lämnat kanalen%s%s

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
sv: Du har antagligen begärt att ändra i din profil innan inloggningsprocessen slutförts. Din profil är oförändrad, försök ändra den igen när du är helt ansluten.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
sv: Du har nått din gräns för det antal kontakter som är tillåtna

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
sv: Du har fått ett specialmeddelande
    
    Från: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ e-mail from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
sv: Du har fått ICQ e-post från %s [%s]
    
    Meddelandet är:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
sv: Du har fått en ICQ-sida
    
    Från: %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
sv: Du har valt att öppna en direktanslutning för snabbmeddelanden till %s.

en: You have signed on from another location.
sv: Du har loggat in från en annan plats.

en: You have successfully created a Qun
sv: Du har problemfritt skapat ett Qun

en: You have successfully exited the group
sv: Du har problemfritt gått ur gruppen

en: You have successfully modify Qun information
sv: Du har problemfritt ändrat Wun informationen

en: You have successfully modify Qun member
sv: Du har problemfritt ändrat Qun-medlemmen

en: You have successfully removed a buddy
sv: Du har problemfritt tagit bort en kompis

en: You have successfully removed yourself from a buddy
sv: Du har problemfritt tagit bort dig själv från en kompis

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
sv: Du måste ansluta till kanalen %s före du kan ansluta till den privata gruppen

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
sv: Du har försökt ignorera %s men hon/han finns i din kompislista. Genom att klicka "Ja" tar du bort och blockerar kompisen.

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
sv: Du har olästa meddelanden. Är du säker på att du vill stänga fönstret?

en: You inputted a group id outside the acceptable range
sv: Du angav ett gruppID utanför det tillåtna intervallet

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
sv: Du kanske snart blir frånkopplad. Kolla på %s efter uppdateringar.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
sv: Du kanske snart blir frånkopplad, du kanske ska använda TOC tills detta är fixat. Kolla på %s efter uppdateringar.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
sv[0]: Du missade %hu meddelande från %s eftersom hon/han var för onskefull.
sv[1]: Du missade %hu meddelanden från %s eftersom hon/han var för onskefull.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
sv[0]: Du har missat %hu meddelande från %s eftersom det var ogiltigt.
sv[1]: Du har missat %hu meddelanden från %s eftersom de var ogiltiga.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
sv[0]: Du missade %hu meddelande från %s eftersom det var för stort.
sv[1]: Du missade %hu meddelanden från %s eftersom de var för stora.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
sv[0]: Du missade %hu meddelande från %s eftersom frekvensgränsen har överskridits.
sv[1]: Du missade %hu meddelanden från %s eftersom frekvensgränsen har överskridits.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
sv[0]: Du missade %hu meddelande från %s eftersom du är för onskefull.
sv[1]: Du missade %hu meddelanden från %s eftersom du är för onskefull.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
sv[0]: Du missade %hu meddelande från %s av okända orsaker.
sv[1]: Du missade %hu meddelanden från %s av okända orsaker.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
sv: Du missade ett snabbmeddelande från %s eftersom det skickades för snabbt.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
sv: Du missade ett snabbmeddelande från %s eftersom det var för stort.

en: You must give a name for the group to add.
sv: Du måste ange ett namn för gruppen som ska läggas till.

en: You must provide a group.
sv: Du måste ange en grupp.

en: You must provide a screename for the buddy.
sv: Du måste ange ett skrämnamn för kompisen.

en: You must select an account.
sv: Du måste välja ett konto.

en: You must specify a nick
sv: Du måste ange ett alias

en: You receive an IM
sv: Du fick ett IM

en: You rejected %d's request
sv: Du avslog %d's förfrågan

en: You request to join group %d has been approved by admin %d
sv: Din förfrågan att gå med i %d tilläts av moderator %d

en: You request to join group %d has been rejected by admin %d
sv: Din förfrågan att gå med i %d har blivit avslaget av moderator %d

en: You send
sv: Du skickar

en: You should receive an e-mail asking to confirm %s.
sv: Du borde få ett e-postmeddelande som ber dig bekräfta %s.

en: You talk in chat
sv: Du pratar i chatt

en: You type
sv: Du skriver

en: You were disconnected from the server.
sv: Du har blivit frånkopplad från servern.

en: Your AIM connection may be lost.
sv: Din anslutning kan vara borta.

en: Your Current Mood
sv: Ditt nuvarande humör

en: Your Current Status
sv: Din nuvarande status

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
sv: Din IM-bild skickades inte. Du kan inte skicka IM-bilder via AIM-chattar.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
sv: Din IM-bild var inte skickad. Du måste vara direktansluten för att kunna skicka IM-bilder.

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
sv: Din MSN-kompislista är otillgänglig temporärt. Var god  försök igen senare.

en: Your VCard File
sv: Din VCard-fil

en: Your Yahoo! message did not get sent.
sv: Ditt Yahoo!-meddelande skickades inte.

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
sv: Ditt konto har blivit avstängt eftersom lösenordet var felaktigt inskrivet för många gånger

en: Your account is currently suspended.
sv: Ditt konto är avstängt för tillfället.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
sv: Ditt konto är låst, var vänlig och logga in på Yahoo!s webbplats.

en: Your attempt to add a buddy has timed out. Try again?
sv: Ditt försök att lägga till en kompis tog för lång tid. Försök igen?

en: Your attempt to change your online status has timed out. Send the information again?
sv: Ditt försök att ändra din anslutningsstatus tog för lång tid. Send informationen igen?

en: Your attempt to remove a buddy has timed out. Try again?
sv: Ditt försök att ta bort en kompis tog för lång tid. Försök igen?

en: Your attempt to send an IM has timed out. Send it again?
sv: Ditt försök att sända ett meddelande tog för lång tid. Sänd det igen?

en: Your attempt to update your info has timed out. Send the information again?
sv: Ditt försök att uppdatera din information tog för lång tid. Sända informationen igen?

en: Your attempt to view a user's info has timed out. Try again?
sv: Ditt försök att visa en användares information tog för lång tid. Försök igen?

en: Your authorization operation has been accepted by the QQ server
sv: Din auktoriseringsoperation har accepterats av QQ-servern

en: Your buddy list was downloaded from the server.
sv: Din kompislista blev nerladdad från servern.

en: Your buddy list was stored on the server.
sv: Din kompislista blev lagrad på servern.

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
sv: Din kompislista är tom. Ingenting skrevs till filen.

en: Your command failed for an unknown reason.
sv: Ditt kommando misslyckades av okänd anledning.

en: Your current password is different from the one that you specified.
sv: Ditt nuvarande lösenord är ett annat än det du angav.

en: Your information has been updated
sv: Din infromation har blivit uppdaterad

en: Your new MSN friendly name is too long.
sv: Ditt nya smeknamn för MSN är för långt.

en: Your password has been changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Your request for a file transfer key has timed out. Request it again?
sv: Din förfrågan efter filöverföringsnyckel tog för lång tid. Skicka förfrågan på nytt?

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
sv: Ditt användar-ID är för tillfället formaterat som följer:
    %s

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
sv: Ditt valda kontonamn vägrades av servern. Det innehåller antagligen otillåtna tecken.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
sv: Ditt valda smeknamn vägrades av servern. Det innehåller antagligen otillåtna tecken.

en: Your system administrator has disabled this operation
sv: Din systemadministratör har stängt av denna operationen

en: Your warning level is currently too high to log in.
sv: Din varningsnivå är för tillfället för hög för att logga in.

en: Zephyr Protocol Plugin
sv: Insticksmodul för Zephyr-protokoll

en: Zip Code
sv: Postnummer

en: Zipcode
sv: Postnummer

en: Zodiac Sign
sv: Stjärntecken

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
sv: [ Hörbar %s/%s/%s.swf ] %s

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
sv: [Kan inte visa meddelande från denna användare eftersom det innehöll felaktiga tecken.]

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: _Accept Defaults
sv: _Acceptera förval

en: _Account
sv: _Konto

en: _Account:
sv: _Konto:

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add Chat
sv: _Lägg till chatt

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Apply
sv: _Aktivera

en: _Associate Buddy
sv: _Associera kompis

en: _Auto-reply:
sv: _Automatiskt svar:

en: _Autodetect IP address
sv: Känn av IP-adress _automatiskt

en: _Block
sv: _Blockera

en: _Both Icon & Text
sv: _Båda ikon och text

en: _Browse logs folder
sv: _Bläddra bland logg-kataloger

en: _Browser:
sv: Webb_läsare:

en: _Buddy List window transparency
sv: Genomskinlighet för _kompislistefönster

en: _Buddy name:
sv: K_ompisnamn:

en: _Buddy:
sv: _Kompis:

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Channel:
sv: _Kanal:

en: _Class:
sv: _Klass:

en: _Collapse
sv: _Fäll ihop

en: _Configure Room
sv: _Konfigurera rum

en: _Connect
sv: _Anslut

en: _Copy E-Mail Address
sv: _Kopiera e-postadress

en: _Copy Link Location
sv: _Kopiera länk

en: _Decline
sv: _Neka

en: _Delete Group
sv: _Ta bort grupp

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Disable
sv: A_vaktivera

en: _Dockable Buddy List
sv: _Dockningsbar kompislista

en: _Edit Account
sv: _Ändra konto

en: _End port:
sv: _Slutport:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
sv: _Exakt skriftlägeskäbslighet (avmarkera för automatisk skriftlägesavkänning)

en: _Exchange:
sv: _Utbyte:

en: _Expand
sv: _Expandera

en: _Flash window when chat messages are received
sv: Blinka med _fönstret när chattmeddelanden tas emot

en: _Focused windows
sv: _Fokuserade fönster

en: _Force (traditional Gaim) 24-hour time format
sv: Tvinga (traditionell Gaim) 24-timmars tids_format

en: _Get Info
sv: Hämta _info

en: _Get List
sv: _Hämta lista

en: _Group:
sv: _Grupp:

en: _Handle:
sv: _Alias:

en: _Hide new IM conversations:
sv: _Dölj nya IM konversationer:

en: _Host:
sv: _Värd:

en: _IM window transparency
sv: _Genomskinlighet för snabbmeddelandefönster

en: _IM windows
sv: _Snabbmeddelandefönster

en: _Icon Only
sv: Endast _ikon

en: _Import...
sv: _Importera...

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Instance:
sv: _Instans:

en: _Invite
sv: Bjud _in

en: _Join
sv: _Anslut

en: _Keep Buddy List window on top:
sv: _Håll kompislistefönstret överst:

en: _Manual:
    (%s for URL)
sv: _Manuell:
    (%s för URL)

en: _Manually specify range of ports to listen on
sv: Ange _manuellt vilken portserie som ska användas

en: _Merge Groups
sv: _Slå ihop grupper

en: _Message Logs:
sv: _Meddelandeloggar:

en: _Message:
sv: _Meddelande:

en: _Method:
sv: _Metod:

en: _Minutes before changing status:
sv: _Minuter innan status ska ändras:

en: _Modify
sv: _Ändra

en: _More...
sv: _Mer...

en: _Name
sv: _Namn

en: _Notify buddies that you are typing to them
sv: _Meddela kompisar att du skriver till dem

en: _Open Link in Browser
sv: _Öppna länk i webbläsare

en: _Open Mail
sv: _Öppna brev

en: _Open link in:
sv: _Öppna länk i:

en: _Passphrase:
sv: _Lösenord:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Pause
sv: _Pausa

en: _Permit
sv: _Tillåt

en: _Placement:
sv: _Placering:

en: _Pop up a notification
sv: Visa en _rapport

en: _Recipient:
sv: _Mottagare:

en: _Recurring
sv: Åte_rkommande

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove Buddy
sv: Ta bo_rt kompis

en: _Remove Chat
sv: Ta bo_rt chatt

en: _Remove Contact
sv: Ta bo_rt kontakt

en: _Remove Group
sv: Ta bo_rt grupp

en: _Rename
sv: Byt _namn

en: _Report idle time:
sv: _Rapportera inaktivitetstid:

en: _Reset formatting
sv: _Rensa formatering

en: _Resume
sv: _Återuppta

en: _Room:
sv: _Rum:

en: _Save Image...
sv: _Spara bild...

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Send
sv: _Skicka

en: _Send File
sv: _Skicka fil

en: _Send Message
sv: _Skicka meddelande

en: _Send To
sv: _Skicka till

en: _Set
sv: A_nge

en: _Show slider bar in IM window
sv: _Visa "slider bar" i snabbmeddelandefönster

en: _Show system tray icon:
sv: Vi_sa systempanelsikon:

en: _Start Gaim on Windows startup
sv: _Starta Gaim när Windows startar

en: _Start port:
sv: _Startport:

en: _Text Only
sv: Endast _text

en: _Title:
sv: _Titel

en: _Unset
sv: _Ta bort

en: _Use
sv: _Använd

en: _User:
sv: _Användare:

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _View...
sv: _Visa...

en: _Visual gesture display
sv: _Visuell gestvisning

en: accounts
sv: konton

en: accounts: Show the accounts window.
sv: accounts: Visa kontohanteraren.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
sv: action &lt;action to perform&gt;:  Utför en åtgärd.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
sv: affiliate &lt;användare&gt; &lt;ägare|admin|medlem|utstött|ingen&gt;: Ange en användares koppling till rummet.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
sv: away [meddelande]:  Ange ett frånvaromeddelande eller ange utan meddelande för att återvända från frånvaro.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
sv: ban &lt;användare&gt; [rum]:  Bannlys en användare från rummet.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
sv: ban [&lt;kanal&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Banna klient från kanal

en: buddy list
sv: kompislista

en: buddylist: Show the buddylist.
sv: buddylist: Visa kompislistan.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
sv: buzz: Stör en användare för att få dennes uppmärksamhet

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
sv: call &lt;kommando&gt;:  Utför ett SILC-kommando

en: channel %s not found
sv: kanal %s kunde inte hittas

en: channel modes for %s: %s
sv: kanallägen för %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
sv: chanserv: Skicka ett kommando till chanserv

en: clear: Clears the conversation scrollback.
sv: clear: Rensar konversationens tillbakablick.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
sv: cmode &lt;kanal&gt; [+|-&lt;lägen&gt;] [argument]:  Ändra eller visa kanallägen

en: config:  Configure a chat room.
sv: config: Konfigurera ett chattrum.

en: configure:  Configure a chat room.
sv: configure: Konfigurera ett chattrum.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
sv: cumode &lt;kanal&gt; +|-&lt;lägen&gt; &lt;nick&gt;:  Ändra lägen för nick på kanal

en: current topic is: %s
sv: det aktuella ämnet är: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
sv: debug &lt;alternativ&gt;:  Skickar all möjlig felsökningsinformation till den nuvarande konversationen.

en: debugwin: Show the debug window.
sv: debugwin: Visa felsökningsfönstret.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
sv: deop &lt;smeknamn1&gt; [smeknamn2] ...:  Ta bort kanaloperatörsstatus från någon. Du måste vara en operatör själv för att kunna göra detta.

en: detach:  Detach this session
sv: detach:  Frånskilj denna session

en: developer
sv: utvecklare

en: developer & webmaster
sv: utvecklare & webbansvarig

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
sv: devoice &lt;smeknamn1&gt; [smeknamn2] ...:  Tar bort kanalröststatus från någon för att förhindra den från att tala då kanalen är modererad (+m). Du måste vara en operatör själv för att kunna göra detta.

en: doodle: Request user to start a Doodle session
sv: doodle: Fråga användaren angående att starta en kladd-session

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
sv: getkey &lt;nick|server&gt;:  Hämta serverns eller klientens publika nyckel

en: hacker and designated driver [lazy bum]
sv: hacker och fyllechaffis [lat typ]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
sv: help &lt;kommando&gt;:  Hjälp för ett specifikt kommando.

en: iChat Timestamp
sv: iChat-tidsstämpel

en: info [server]:  View server administrative details
sv: info [server]:  Visa administrativa detaljer för server

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
sv: inst &lt;instance&gt;: Ange instanserna att användas med denna klass

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
sv: instance &lt;instance&gt;: Ange instanserna att användas med denna klass

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
sv: invite &lt;kanal&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  bjud in nick eller lägg till/ta bort från kanalens inbjudningslista

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
sv: invite &lt;smeknamn&gt; [rum]:  Bjud in någon till en specificerad kanal eller till den nuvarande.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
sv: invite &lt;användare&gt; [meddelande]:  Bjud in användaren till rummet.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
sv: j &lt;rum1&gt;[,rum2][,...] [nyckel1[,nyckel2][,...]]:  Anslut till en eller fler kanaler, möjligen med en kanalnyckel för varje om det behövs.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
sv: join &lt;kanal&gt; [&lt;lösenord&gt;]:  Anslut till enn chatt på detta nätverk

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
sv: join: &lt;rum&gt;:  Anslut till ett chatt-rum på Yahoo-nätverket

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
sv: join &lt;rum1&gt;[,rum2][,...] [nyckel1[,nyckel2][,...]]:  Anslut till en eller fler kanaler, möjligen med en kanalnyckel för varje om det behövs.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
sv: join: &lt;rum&gt; [server]:  Anslut till en chatt på denna server.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
sv: kick &lt;kanal&gt; &lt;nick&gt; [kommentar]:  Sparka klient från kanal

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
sv: kick &lt;smeknamn&gt; [meddelande]:  Tar bort någon från en kanal. Du måste vara kanaloperatör för att kunna göra detta.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
sv: kick &lt;användare&gt; [rum]:  Sparka ut en användare från rummet.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
sv: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Döda nick

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
sv: lastlog: Söker efter en understräng i loggen.

en: lead developer
sv: utvecklingsledare

en: leave [channel]:  Leave the chat
sv: leave [kanal]: Lämna chatten

en: libfaim maintainer
sv: libfaim-maintainer

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
sv: list:  Visar en lista över alla chattrum på ett nätverk. <i>Varning: Några servrar kan koppla ifrån dig när du gör detta.</i>

en: list:  List channels on this network
sv: list: Listar  kanalerna på detta nätverk

en: list: List rooms on the Yahoo network
sv: list: Listar rummen på Yahoo's nätverk

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
sv: me &lt;åtgärd som ska utföras&gt;:  Utför en åtgärd.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
sv: me &lt;åtgärd&gt;:  Skickar en åtgärd i IRC-stil till en kompis eller chatt.

en: memoserv: Send a command to memoserv
sv: memoserv: Skicka ett kommando till memoserv

en: minutes
sv: minuter

en: minutes.
sv: minuter.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
sv: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;smeknamn|kanal&gt;:  Sätt eller ta bort kanal- eller användarläge.

en: mode (%s %s) by %s
sv: läge (%s %s) av %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
sv: motd:  Visar serverns Dagliga meddelande (MOTD)

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
sv: msg &lt;nick&gt; &lt;meddelande&gt;:  Skicka ett privat meddelande till en användare

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
sv: msg &lt;smeknamn&gt; &lt;meddelande&gt;:  Skicka ett privat meddelande till en användare (i motsats till en kanal).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
sv: msg &lt;användare&gt; &lt;meddelande&gt;:  Skicka ett privat meddelande till en annan användare.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
sv: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kanal(er)&gt;:  Lista specifika användare i kanal(er)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
sv: names [kanal]:  Lista användarna som är i kanalen just nu.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
sv: nick &lt;nytt smeknamn&gt;:  Ändra ditt smeknamn.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
sv: nick &lt;nyttalias&gt;:  Ändrar ditt alias

en: nickserv: Send a command to nickserv
sv: nickserv: Skicka ett kommando till nickserv

en: no channel modes are set on %s
sv: inga kanallägen är angivna för %s

en: no such channel
sv: ingen sådan kanal

en: nudge: nudge a user to get their attention
sv: nudge: Knuffa till en kontakt för att få dennes uppmärksamhet

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
sv: op &lt;smeknamn1&gt; [smeknamn2] ...:  Ge kanaloperatörsstatus till någon. Du måste vara kanaloperatör för att kunna göra detta.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
sv: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Hämta serveroperatörprivilegier

en: operserv: Send a command to operserv
sv: operserv: Skicka ett kommando till operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
sv: operwall &lt;meddelande&gt;:  Om du inte vet vad detta gör kan du antagligen inte göra det.

en: original author
sv: ursprunglig upphovsman

en: part [channel]:  Leave the chat
sv: part [kanal]: Lämna chatten

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
sv: part [rum] [meddelande]:  Lämna det nuvarande rummet med ett möjligt meddelande.

en: part [room]:  Leave the room.
sv: part [rum]: lämna rummet.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
sv: ping [smeknamn]:  Frågar hur mycket lagg en användaren (eller servern om  ingen användare är specificerad) har.

en: ping:  Send PING to the connected server
sv: ping: skicka PING till den anslutna servern

en: plugins: Show the plugins window.
sv: plugins: Visa fönstret med insticksmoduler.

en: prefs: Show the preference window.
sv: prefs: Visa inställningsfönstret.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
sv: query &lt;smeknamn&gt; &lt;meddelande&gt;:  Skicka ett privat meddelande till en användare.

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
sv: query &lt;nick&gt; [&lt;meddelande&gt;]:  Skicka ett privat meddelande till en användare

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
sv: quit [meddelande]: koppla från servern med ett tilläggsmeddelande

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
sv: quit [meddelande]:  Koppla ifrån servern med ett frivilligt meddelande.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
sv: quote [...]:  Skicka ett rått kommando till servern.

en: register:  Register with a chat room.
sv: register: Registrera i ett chattrum.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
sv: remove &lt;smeknamn&gt; [meddelande]:  Ta bort någon från ett rum. Du måste vara kanaloperatör för att göra detta.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
sv: role &lt;användare&gt; &lt;moderator|deltagare|besökare|inget&gt;: Ange en användares roll i rummet.

en: saved statuses
sv: sparade status

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
sv: say &lt;meddelande&gt;:  Skickar ett meddelande normalt som om du inte använde ett kommando.

en: stats:  View server and network statistics
sv: stats:  Visa server och nätverksstatestik

en: statuses: Show the savedstatuses window.
sv: statuses: Visar statushanteraren.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
sv: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Anslut till en ny chatt

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
sv: time: Visar IRC-serverns lokala tid.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
sv: inst &lt;instance&gt;: Ange instanserna att användas med denna klass

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
sv: topic [&lt;nytt ämne&gt;]:  Visa eller ändra ämnet

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
sv: topic [nytt ämne]:  Visa eller ändra kanalens ämne.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
sv: topic [nytt ämne]:  Visa eller ändra ämne.

en: tzc command
sv: tzc kommando

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
sv: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Ange eller ta bort ett användarläge.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
sv: umode &lt;användarlägen&gt;:  Anger dina lägen på nätverket

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
sv: users &lt;kanal&gt;:  Lista användare i kanal

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
sv: version [smeknamn]: skickar en CTCP VERSION förfrågan till en användare

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
sv: voice &lt;smeknamn1&gt; [smeknamn2] ...:  Ge kanalröststatus till någon. Du måste vara kanaloperatör för att göra detta.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
sv: wallops &lt;meddelande&gt;:  Om du inte vet vad detta är kan du antagligen inte använda det.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
sv: whois &lt;nick&gt;:  Visar information för nick

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
sv: whois [server] &lt;smeknamn&gt;:  Hämta informationen för en användare.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
sv: whowas &lt;nick&gt;:  Visa information om nick

en: win32 port
sv: win32-portering

en: you can see the butterflies mating
sv: kan du se fjärilarna para sig

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
sv: zc &lt;class&gt;: Skicka ett meddelande till &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
sv: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Skicka ett meddelande till &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
sv: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Skicka ett meddelande till &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
sv: zi &lt;instance&gt;: Skicka ett meddelande till &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
sv: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Skicka ett meddelande till &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
sv: zl &lt;nick&gt;: Lokalisera användare

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
sv: zlocate &lt;nick&gt;: Lokalisera användare
