Pidgin - en to pa translation catalogue (3729 entries)

en: 	_Only when someone says your username
pa: 	ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਤੁਹਾਡਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਲਵੇ(_O)

en: 
    %s has stopped typing
pa: 
    %s ਲਿਖਣੋਂ ਹਟਿਆ/ਹਟੀ

en: 
    %s is typing...
pa: 
    %s ਲਿਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹੈ...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
pa: 
    <b>ਬੱਡੀ ਨੋਟ</b>: %s

en: 
    <b>Description:</b>
pa: 
    <b>ਵੇਰਵਾ:</b>

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
pa: 
    <b>ਨਿਵਾਸ:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
pa: 
    <b>ਵਿਸ਼ਾ:</b> %s

en: 
    Fetching TinyURL...
pa: 
    TinyURL ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: 
    Last Seen: %s ago
pa: 
    ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਵੇਖਿਆ: %s ਪਹਿਲਾਂ

en: 
    Your Preferred Contact Methods
pa: 
    ਤੁਹਾਡਾ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੰਪਰਕ ਢੰਗ

en:  <i>(identified)</i>
pa:  <i>(ਪਛਾਣਿਆ)</i>

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
pa: "%s" ਇਸ ਸਮੇਂ ਆਫ਼ਲਾਈਨ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਬਾਕੀ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਪਉਨਸ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਜਦੋਂ "%s" ਲਾਗਇਨ ਕਰੇ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਭੇਜਣੇ ਹਨ?

en: "Attention" Name Color
pa: "ਸਾਵਧਾਨ" ਨਾਂ ਰੰਗ

en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
pa: $(^Name) ਨੂੰ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ (GPL) ਹੇਠ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਲਾਈਸੈਂਸ ਇੱਥੇ ਕੇਵਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇਣ ਦੇ ਮਕਸਦ ਨਾਲ ਹੀ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। $_CLICK

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
pa[0]: %d ਅਕਾਊਂਟ ਆਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਟਿਕਾਣੇ ਤੋਂ ਸਾਇਨ ਹੋ ਗਏ ਹੋ:
pa[1]: %d ਅਕਾਊਂਟ ਆਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਟਿਕਾਣੇ ਤੋਂ ਸਾਇਨ ਹੋ ਗਏ ਹੋ:

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
pa[0]: %d ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸ਼ਾਮਲ ਜਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ (ਸਰਵਰ-ਸਾਈਡ ਲਿਸਟ ਉੱਤੋਂ ਬੱਡੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ)
pa[1]: %d ਬੱਡੀਆਂ ਨੂੰ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸ਼ਾਮਲ ਜਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ (ਸਰਵਰ-ਸਾਈਡ ਲਿਸਟ ਉੱਤੋਂ ਬੱਡੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ)

en: %d day | %d days
pa[0]: %d ਦਿਨ
pa[1]: %d ਦਿਨ

en: %d hour | %d hours
pa[0]: %d ਘੰਟਾ
pa[1]: %d ਘੰਟੇ

en: %d minute | %d minutes
pa[0]: %d ਮਿੰਟ
pa[1]: %d ਮਿੰਟ

en: %d person in room | %d people in room
pa[0]: ਰੂਮ ਵਿੱਚ %d ਵਿਅਕਤੀ
pa[1]: ਰੂਮ ਵਿੱਚ %d ਲੋਕ

en: %d second | %d seconds
pa[0]: %d ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %d ਸਕਿੰਟ

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
pa[0]: %2$s ਵਲੋਂ %1$d ਅਣ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ
pa[1]: %2$s ਵਲੋਂ %1$d ਅਣ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
pa: %s
    
    ਫਿੰਚ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਲ ਉਸ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਟ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਸੀਂ ਗਲਤੀ ਠੀਕ ਕਰਕੇ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ।

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
pa: %s
    ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
pa: %s %s ਲਈ ਸਿਗਮੈਂਟ-ਫਾਲਟ ਹੈ ਅਤੇ ਇੱਕ ਕੋਰ ਫਾਇਲ ਡੰਪ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਗਈ।
    ਇਹ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਿੱਚ ਬੱਗ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਸਭ ਹੋਣ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਕੋਈ
    ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    
    ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕਰੈਸ਼ ਮੁੜ ਪੈਦਾ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਸ ਬਾਰੇ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਨੂੰ ਇੱਕ
    ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਓ:
    %ssimpleticket/
    
    ਇਹ ਦੱਸਣਾ ਨਾ ਭੁੱਲੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਟਾਈਮ ਕੀ ਕਰ ਰਹੇ ਸੀ ਅਤੇ ਕੋਰ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਬੈਕਟਰੈਕ
    ਵੀ ਦੇਣਾ ਨਾ ਭੁੱਲੋ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦੇ ਹੋ ਕਿ ਬੈਕਟਰੈਕ ਕਿਵੇਂ ਲੈਣਾ ਹੈ ਤਾਂ,
    ਇਸ ਵਾਸਤੇ ਹਦਾਇਤਾਂ ਲਈ ਵੇਖੋ
    %swiki/GetABacktrace

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
pa: %s %s। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ `%s -h' ਵੇਖੋ।

en: %s (%s) changed status from %s to %s
pa: %s (%s) ਨੇ ਹਾਲਤ %s ਤੋਂ %s ਬਦਲਿਆ ਹੈ

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
pa[0]: %s (%s) ਕੋਲ %d ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ।
pa[1]: %s (%s) ਕੋਲ %d ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ।

en: %s (%s) is no longer %s
pa: %s (%s) ਹੁਣ %s ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ

en: %s (%s) is now %s
pa: %s (%s) ਹੁਣ %s

en: %s Build Information
pa: %s ਬਿਲਡ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: %s Developer Information
pa: %s ਡਿਵੈਲਪਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: %s Translator Information
pa: %s ਅਨੁਵਾਦ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
pa: %s ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ %zu ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ %d ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਆ ਹੈ। ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword ਉੱਤੇ ਛੋਟਾ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
pa: %s [<I>%s</I>] ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: %s ago
pa: %s ਪਹਿਲਾਂ

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
pa: %s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ (ਆਫਲਾਇਨ) ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕੇਗਾ।

en: %s became idle
pa: %s ਵੇਹਲਾ ਹੋਇਆ

en: %s became unidle
pa: %s ਨਾ-ਵੇਹਲਾ ਹੋਇਆ

en: %s cancelled the file transfer
pa: %s ਨੇ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: %s cancelled the transfer of %s
pa: %s ਨੇ %s ਦਾ ਟਰਾਂਸਫਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
pa: %s ਫੋਲਡਰ ਟਰਾਂਸਫਰ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕਲੀ ਇੱਕਲੀ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣੀ ਪਵੇਗੀ।

en: %s disabled
pa: %s ਆਯੋਗ

en: %s disconnected
pa: %s ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕੀਤਾ

en: %s disconnected.
pa: %s ਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
pa: %s ਨੂੰ %s ਤੋ %s ਲਈ ਤੁਹਾਡੀ ਸੈਟਿੰਗ ਮਾਈਗਰੇਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਆਈਆਂ ਹਨ। ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਅਤੇ ਮਾਈਗਰੇਸ਼ਨ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਖੁਦ ਕੰਮ ਕਰੋ ਜੀ। ਇਸ ਗਲਤੀ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ http://developer.pidgin.im ਉੱਤੇ ਦਿਓ।

en: %s entered the room.
pa: %s ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
pa[0]: %s ਨੂੰ %d ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ।
pa[1]: %s ਨੂੰ %d ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ।

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਦੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਠੁਕਰਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ: %s

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਦੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਠੁਕਰਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: %s has become idle (%s)
pa: %s ਸਥਿਰ (%s) ਹੋ ਗਿਆ

en: %s has become idle.
pa: %s ਵੇਹਲਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s has been invited to this conversation.
pa: %s ਨੇ ਇਸ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਿਆ ਹੈ।

en: %s has buzzed you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬੱਜ਼ ਭੇਜਿਆ ਹੈ!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
pa: %s ਨੇ <I>%s</I> ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ ਬਦਲਿਆ: %s

en: %s has changed the topic to: %s
pa: %s ਨੇ ਵਿਸ਼ਾ ਬਦਲਿਆ ਹੈ: %s

en: %s has cleared the topic.
pa: %s ਨੇ ਵਿਸ਼ਾ ਸ਼ਾਫ਼ ਕੀਤਾ।

en: %s has closed the conversation.
pa: %s ਨੇ ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ।

en: %s has declined to join.
pa: %s ਨੇ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਤੋਂ ਕੀਤਾ ਇਨਕਾਰ।

en: %s has gone away.
pa: %s ਦੂਰ ਚਲਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s has gone away. (%s)
pa: %s ਦੂਰ ਚੱਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ (%s)

en: %s has goosed you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਗੂਸ ਕੀਤਾ!

en: %s has high-fived you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਹੱਥ ਮਿਲਾਏ!

en: %s has hugged you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੱਫੀ ਪਾਈ!

en: %s has invited %s to the chat room %s
pa: %s ਨੇ %s ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ %s ਵਿੱਚ ਸੱਦਿਆ ਹੈ

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
pa: %s ਨੇ %s ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ %s ਵਿੱਚ ਸੱਦਿਆ ਹੈ:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
pa: %s ਨੇ ਸਿਰਫ਼ %s ਨਾਲ ਸਿੱਧੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: %s has left the conversation.
pa: %s ਗੱਲਬਾਤ ਛੱਡ ਗਿਆ/ਗਈ ਹੈ।

en: %s has nudged you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੈਨਤ ਮਾਰੀ ਹੈ!

en: %s has paused while typing to you (%s)
pa: %s ਤੁਹਾਨੂੰ (%s) ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਰੁਕ ਗਿਆ/ਗਈ ਹੈ

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
pa: %s ਨੇ ਇੱਕ ਵਾਰ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤਾ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਹੈ:

en: %s has punk'd you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੰਕ ਕੀਤਾ!

en: %s has raspberried you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਾ-ਪਸੰਦ ਕੀਤਾ!

en: %s has requested your attention!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡਾ ਧਿਆਨ ਮੰਗਿਆ ਹੈ!

en: %s has returned from being away (%s)
pa: %s ਦੂਰ (%s) ਹੋਣ ਤੋਂ ਵਾਪਸ ਆਇਆ

en: %s has returned from being idle (%s)
pa: %s ਵੇਹਲਾ (%s) ਤੋਂ ਵਾਪਸ ਆਇਆ ਹੈ

en: %s has sent you a message. (%s)
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ। (%s)

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
pa: %s ਨੇ ਇੱਕ ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਹਾਲੇ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s has set the topic to: %s
pa: %s ਨੇ ਵਿਸ਼ਾ ਦਿੱਤਾ: %s

en: %s has signed off (%s)
pa: %s ਬੰਦ ਕਰ ਗਿਆ (%s)

en: %s has signed off.
pa: %s ਬੰਦ ਕਰ ਗਿਆ/ਗਈ।

en: %s has signed on (%s)
pa: %s ਆ ਗਿਆ  (%s)

en: %s has signed on.
pa: %s ਸਾਇਨ ਆਨ ਹੋਇਆ/ਹੋਈ।

en: %s has slapped you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਥਾਪੜਿਆ!

en: %s has smooched you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਚੁੰਮਿਆ!

en: %s has started typing to you (%s)
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ (%s) ਲਈ ਲਿਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ

en: %s has stopped typing to you (%s)
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ (%s) ਲਈ ਲਿਖਿਆ ਛੱਡਿਆ ਹੈ

en: %s has torched you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਟਾਰਚ ਕੀਤਾ!

en: %s has whacked you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਧੱਫਾ ਮਾਰਿਆ!

en: %s has zapped you!
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮੁੱਕਾ ਮਾਰਿਆ!

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਹਾਲੇ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
pa: %s libpurple ਉੱਤੇ ਅਧਾਰਿਤ ਇੱਕ ਗਰਾਫਿਕਲ ਮੋਡੂਲਰ ਮੈਸੰਜ਼ਿੰਗ ਕਲਾਇਟ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ AIM, MSN, Yahoo!, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, NySpaceIM, Gadu-Gadu ਅਤੇ QQ ਸਭ ਨਾਲ ਇੱਕੋ ਟਾਈਮ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਹੈ।  %s ਨੂੰ GTK+ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਲਿਖਿਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ GPL ਵਰਜਨ ੨ (ਜਾਂ ਨਵੇਂ) ਦੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਸੋਧ ਅਤੇ ਵੰਡ ਸਕਦੇ ਹੋ। GPL ਦੀ ਕਾਪੀ ਨੂੰ %s ਨਾਲ 'COPYING' ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। %s ਇਸ ਦੇ ਯੋਗਦਾਨੀਆਂ ਕੋਲ ਕਾਪੀ-ਰਾਈਟ ਹੈ, ਜਿਸ ਦੀ ਲਿਸਟ %s ਨਾਲ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ। %s ਬਾਰੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਸੀਂ ਕੋਈ ਵਾਰੰਟੀ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦੇ ਹਾਂ।<BR><BR>

en: %s is no longer away.
pa: %s ਹੁਣ ਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s is no longer idle.
pa: %s ਹੁਣ ਵੇਹਲਾ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
pa: %s ਨਿਯਮਿਤ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ।

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
pa: %s ਇੱਕ ਵੈਧ ਰੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਵੈਧ ਰੰਗਾਂ ਲਈ '/help msgcolor'  ਵੇਖੋ।

en: %s is not a valid filename.
pa: %s ਠੀਕ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
pa: %s ਇੱਕ ਵੈਧ ਸੁਨੇਹਾ ਕਲਾਸ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਵੈਧ ਸੁਨੇਹਾ ਕਲਾਸਾਂ ਲਈ '/help msgcolor' ਵੇਖੋ।

en: %s is not a valid room handle
pa: %s ਇੱਕ ਠੀਕ ਰੂਮ ਹੈਂਡਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s is not a valid room name
pa: %s ਇੱਕ ਠੀਕ ਰੂਮ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: %s is not a valid server name
pa: %s ਠੀਕ ਸਰਵਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: %s is now known as %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %s is now known as %s.
pa: %s ਹੁਣ %s ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %s is offering to send file %s
pa: %s %s ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੀ ਪੇਸ਼ਕਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
pa: %s ਲੋਕਲ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਹੈ, ਪਰ ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: %s is trying to send you a group of %d files.
pa: %s ਤੁਹਾਨੂੰ %d ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਭੇਜਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।।

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
pa: %s ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਟਾਈਪ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹੈ।

en: %s just signed off
pa: %s ਹਾਲੇ ਛੱਡ ਕੇ ਹੀ ਗਿਆ/ਗਈ ਹੈ (ਸਾਇਨ-ਆਫ਼)

en: %s just signed on
pa: %s ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ/ਹੋਈ ਹੈ (ਸਾਇਨ-ਇਨ)

en: %s left the room (%s).
pa: %s ਨੇ ਰੂਮ (%s) ਛੱਡਿਆ ਹੈ।

en: %s left the room.
pa: %s ਨੇ ਰੂਮ ਛੱਡਿਆ ਹੈ।

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
pa: %s ਲਈ ਗ਼ੈਰ-ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲੋੜੀਦੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਕੀ ਇਹ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਕੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਹੈ?

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
pa: %s ਲੋਕਲ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਇੱਕ "%s" ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹੈ, ਪਰ ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
pa: %s ਨੇ ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਵੇਖਣ ਲਈ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਮੰਗ ਹਾਲੇ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s requires %s, but it failed to unload.
pa: %s ਨੂੰ %s  ਚਾਹੀਦਾ ਸੀ, ਪਰ ਇਹ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
pa: %s ਲਈ ਗ਼ੈਰ-ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ। ਕੀ ਇਹ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਕੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਹੈ?

en: %s said your nick in %s
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ %s ਵਿੱਚ ਲਿਖਿਆ ਹੈ

en: %s sent a message in %s
pa: %s ਨੇ %s ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜਿਆ ਹੈ

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
pa: %s ਨੇ ਵਿਡੀਓ ਕਲਿੱਪ ਭੇਜੀ, ਪਰ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
pa: %s ਨੇ ਵਿਡੀਓ ਕਲਿੱਪ ਭੇਜੀ। <a href='audio://%s'>ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
pa: %s ਨੇ ਸੈਨਤ ਭੇਜੀ, ਪਰ ਇਸ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
pa: %s ਨੇ ਸੈਨਤ ਭੇਜੀ ਹੈ। <a href='msn-wink://%s'>ਇਹ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।</a>

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
pa: %s ਨੇ %s ਚੈਨਲ ਉੱਤੇ ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
pa: %s ਨੇ ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਉੱਤੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: %s sent you a message
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜਿਆ

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਵਾਜ਼ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਿਆ, ਜੋ ਹਾਲੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤਾ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ, ਪਰ ਇਹ ਇਸ ਕਲਾਇਟ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ %s ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੀ ਟਰਾਈ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਪਰ %s ਤੱਕ ਹੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸਿੱਧਾ IM ਉੱਤੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦੇ ਹਾਂ। ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਰਾਹੀਂ ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: %s wants to send you %s (%s)
pa: %s ਤੁਹਾਨੂੰ %s (%s) ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: %s wants to send you a file
pa: %s ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
pa: %s ਤੁਹਾਡੇ ਹਾਲਤ ਅੱਪਡੇਟ ਵੇਖਣ ਦੇ ਸਮਰੱਥ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ/ਹੋਵੇਗੀ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: %s wishes to start a video session with you.
pa: %s ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਵੀਡਿਓ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: %s wishes to start an audio session with you.
pa: %s ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਆਡੀਓ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
pa: %s ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਆਡੀਓ/ਵੀਡਿਓ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
pa: %s%s%s%s ਨੇ %s ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਬੱਡੀ ਬਣਾਇਆ ਹੈ%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
pa: %s%s%s%s %s ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
pa: %s%s%s%s ਤੁਹਾਨੂੰ (%s) ਆਪਣੇ ਦੋਸਤ ਵਜੋਂ %s%s ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: %s, %d hour | %s, %d hours
pa[0]: %s, %d ਘੰਟਾ
pa[1]: %s, %d ਘੰਟੇ

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
pa[0]: %s, %d ਮਿੰਟ
pa[1]: %s, %d ਮਿੰਟ

en: %s. Try `%s -h' for more information.
pa: %s। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ `%s -h' ਵੇਖੋ।

en: 'addbuddy' command failed.
pa: 'addbuddy' ਕਮਾਂਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: 'delbuddy' command failed
pa: 'delbuddy' ਕਮਾਂਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: (Code %s)
pa: (ਕੋਡ %s)

en: (Custom)
pa: (ਪਸੰਦੀਦਾ)

en: (DOES NOT MATCH)
pa: (*ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ*)

en: (Optional) A_lias:
pa: (ਚੋਣਵਾਂ) ਏਲੀਆਸ(_l):

en: (Optional) _Invite message:
pa: (ਚੋਣਵਾਂ) ਸੱਦਾ ਸੁਨੇਹਾ(_I):

en: (Re-)Request authorization
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲੋੜੀਦੀ (ਮੁੜ-ਲੋੜੀਦੀ)

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
pa: (ਇਸ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।	 ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੱਚ 'ਇੰਕੋਡਿੰਗ' ਚੋਣ ਵੇਖੋ)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
pa: (ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ। ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਅਤੇ %s ਨੇ ਵੱਖਰੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ ਜਾਂ %s ਇੱਕ ਬੱਗੀ ਕਲਾਇਟ ਹੈ।)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
pa: (ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।  ਬੱਡੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਾਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਸ਼ਾਇਦ ਵੱਖਰੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਜਾਣਦੇ ਹੋ ਕਿ ਉਹ ਕਿਹੜੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ AIM/ICQ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਅਕਾਊਂਟ ਚੋਣਾਂ ਵਿੱਚ ਇਹ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
pa: (ਸ਼ਾਇਦ ਤੁਸੀਂ 'make install' ਕਰਨਾ ਭੁੱਲ ਗਏ ਹੋ')

en: (default)
pa: (ਡਿਫਾਲਟ)

en: (no name)
pa: (ਨਾਂ ਨਹੀਂ)

en: (no topic set)
pa: (ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ)

en: (none)
pa: (ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: +++ %s became idle
pa: +++ %s ਵੇਹਲਾ ਹੋ ਗਿਆ

en: +++ %s became unidle
pa: ++ %s ਨਾ-ਵੇਹਲਾ ਹੋਇਆ

en: +++ %s signed off
pa: +++ %s ਬੰਦ ਕਰ ਗਿਆ/ਗਈ

en: +++ %s signed on
pa: +++ %s ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ/ਹੋਈ

en: /Accounts
pa: /ਅਕਾਊਂਟ

en: /Accounts/Manage Accounts
pa: /ਅਕਾਊਂਟ/ਅਕਾਊਂਟ ਪਰਬੰਧ

en: /Buddies/Add Buddy...
pa: /ਬੱਡੀ/ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Buddies/Add C_hat...
pa: /ਬੱਡੀ/ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਿਲ(_h)...

en: /Buddies/Add Chat...
pa: /ਬੱਡੀ/ਗੱਲਾਂ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Buddies/Add Group...
pa: /ਬੱਡੀ/ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Buddies/Add _Group...
pa: /ਬੱਡੀ/ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ(_G)...

en: /Buddies/Get User Info...
pa: /ਬੱਡੀ/ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ...

en: /Buddies/Get User _Info...
pa: /ਬੱਡੀ/ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(_I)...

en: /Buddies/Join a Chat...
pa: /ਬੱਡੀ/ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ ਜੁਆਇੰਨ..

en: /Buddies/Join a _Chat...
pa: /ਬੱਡੀ/ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ(_C)...

en: /Buddies/New Instant Message...
pa: /ਬੱਡੀ/ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸਨੇਹਾ..

en: /Buddies/New Instant _Message...
pa: /ਬੱਡੀ/ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸਨੇਹਾ(_M)...

en: /Buddies/Sh_ow
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ(_o)

en: /Buddies/Show/Buddy Details
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਬੱਡੀ ਵੇਰਵਾ

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਬੱਡੀ ਵੇਰਵਾ(_D)

en: /Buddies/Show/Empty Groups
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ

en: /Buddies/Show/Idle Times
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮ

en: /Buddies/Show/Idle _Times
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮ(_T)

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਆਫਲਾਈਨ ਬੱਡੀ

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਆਈਕਾਨ

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ(_E)

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਆਫਲਾਈਨ ਬੱਡੀ(_O)

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
pa: /ਬੱਡੀ/ਵੇਖੋ/ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਆਈਕਾਨ(_P)

en: /Buddies/Sort Buddies
pa: /ਬੱਡੀ/ਬੱਡੀ ਕ੍ਰਮਬੱਧ

en: /Buddies/View User _Log...
pa: /ਬੱਡੀ/ਯੂਜ਼ਰ ਲਾਗ ਵੇਖੋ(_L)...

en: /Buddies/_Add Buddy...
pa: /ਬੱਡੀ/ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਲ(_A)...

en: /Buddies/_Quit
pa: /ਬੱਡੀ/ਬੰਦ ਕਰੋ(_Q)

en: /Buddies/_Sort Buddies
pa: /ਬੱਡੀ/ਬੱਡੀ ਕ੍ਰਮਬੱਧ(_S)

en: /Conversation
pa: /ਗੱਲਬਾਤ

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਉਨਸ ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਉਨਸ ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(_P)...

en: /Conversation/Add...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Conversation/Al_ias...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਏਲੀਆਸ(_i)...

en: /Conversation/Alias...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਏਲੀਆਸ...

en: /Conversation/Block...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਾਬੰਦੀ...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_r)

en: /Conversation/Get Attention
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਧਿਆਨ ਲਵੋ

en: /Conversation/Get Info
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: /Conversation/Get _Attention
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਧਿਆਨ ਮੰਗੋ(_A)

en: /Conversation/In_vite...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸੱਦਾ(_v)...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਲ(_e)...

en: /Conversation/Insert Image...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਲ...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਲਿੰਕ ਸ਼ਾਮਲ(_k)...

en: /Conversation/Insert Link...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਲਿੰਕ ਸ਼ਾਮਲ...

en: /Conversation/Invite...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸੱਦਾ...

en: /Conversation/Join a _Chat...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਗੱਲਬਾਤ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ(_C)...

en: /Conversation/M_edia
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ(_e)

en: /Conversation/M_ore
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਹੋਰ(_o)

en: /Conversation/Media/Audio Call
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ/ਆਡੀਓ ਕਾਲ

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ/ਆਡੀਓ\/ਵਿਡੀਓ ਕਾਲ

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ/ਆਡੀਓ\/ਵੀਡਿਓ ਕਾਲ(_C)

en: /Conversation/Media/Video Call
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ/ਵਿਡੀਓ ਕਾਲ

en: /Conversation/Media/_Audio Call
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ/ਆਡੀਓ ਕਾਲ(_A)

en: /Conversation/Media/_Video Call
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਮੀਡਿਆ/ਵੀਡਿਓ ਕਾਲ(_V)

en: /Conversation/More
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਹੋਰ

en: /Conversation/New Instant _Message...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸਨੇਹਾ(_M)..

en: /Conversation/Remove...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਹਟਾਓ...

en: /Conversation/Se_nd File...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(_n)...

en: /Conversation/Send File...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ...

en: /Conversation/Unblock...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ...

en: /Conversation/View Log
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: /Conversation/View _Log
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਲਾਗ ਵੇਖੋ(_L)

en: /Conversation/_Add...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: /Conversation/_Block...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਾਬੰਦੀ(_B)...

en: /Conversation/_Close
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: /Conversation/_Find...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਖੋਜ(_F)...

en: /Conversation/_Get Info
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(_G)

en: /Conversation/_Remove...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਹਟਾਓ(_R)...

en: /Conversation/_Save As...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_S)...

en: /Conversation/_Unblock...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ(_U)...

en: /Help/De_veloper Information
pa: /ਮੱਦਦ/ਡਿਵੈਲਪਰ ਜਾਣਕਾਰੀ(_v)

en: /Help/Online _Help
pa: /ਮੱਦਦ/ਆਨਲਾਈਨ ਮੱਦਦ(_H)

en: /Help/_About
pa: /ਮੱਦਦ/ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: /Help/_Build Information
pa: /ਮੱਦਦ/ਬਿਲਡ ਜਾਣਕਾਰੀ(_B)

en: /Help/_Debug Window
pa: /ਮੱਦਦ/ਡੀਬੱਗ ਵਿੰਡੋ(_D)

en: /Help/_Translator Information
pa: /ਮੱਦਦ/ਅਨੁਵਾਦਕ ਜਾਣਕਾਰੀ(_T)

en: /Options
pa: /ਚੋਣਾਂ

en: /Options/Enable Logging
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਲਾਗ ਰੱਖੋ

en: /Options/Enable Sounds
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਆਵਾਜ਼ ਯੋਗ

en: /Options/Enable _Logging
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਲਾਗ ਯੋਗ(_L)

en: /Options/Enable _Sounds
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਸਾਊਂਡ ਯੋਗ(_S)

en: /Options/Show Formatting Toolbars
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਫਾਰਮੈਟ ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖੋ

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਫਾਰਮੈਟ ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖੋ(_T)

en: /Options/Show Ti_mestamps
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਵੇਖੋ(_M)

en: /Options/Show Timestamps
pa: /ਚੋਣਾਂ/ਟਾਈਮ ਸਟੈਂਪ ਵੇਖੋ

en: /Tools
pa: /ਟੂਲ

en: /Tools/Buddy _Pounces
pa: /ਟੂਲ/ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ(_P)

en: /Tools/Custom Smile_ys
pa: /ਟੂਲ/ਕਸਟਮ ਸਮਾਈਲੀ(_y)

en: /Tools/Mute Sounds
pa: /ਟੂਲ/ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ ਰੱਖੋ

en: /Tools/Mute _Sounds
pa: /ਟੂਲ/ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ ਰੱਖੋ(_S)

en: /Tools/Plu_gins
pa: /ਟੂਲ/ਪਲੱਗਇਨ(_G)

en: /Tools/Pr_eferences
pa: /ਟੂਲ/ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_e)

en: /Tools/Pr_ivacy
pa: /ਟੂਲ/ਪਰਾਈਵੇਸੀ(_i)

en: /Tools/Privacy
pa: /ਟੂਲ/ਪਰਾਈਵੇਸੀ

en: /Tools/R_oom List
pa: /ਟੂਲ/ਰੂਮ ਲਿਸਟ(_o)

en: /Tools/Room List
pa: /ਟੂਲ/ਰੂਮ ਲਿਸਟ

en: /Tools/Set _Mood
pa: /ਟੂਲ/ਮੂਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_M)

en: /Tools/System _Log
pa: /ਟੂਲ/ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਵੇਖੋ(_L)

en: /Tools/_Certificates
pa: /ਟੂਲ/ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ(_C)

en: /Tools/_File Transfers
pa: /ਟੂਲ/ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ(_F)

en: /_Accounts
pa: /ਅਕਾਊਂਟ(_A)

en: /_Buddies
pa: /ਬੱਡੀ(_B)

en: /_Conversation
pa: /ਗੱਲਬਾਤ(_C)

en: /_Help
pa: /ਮੱਦਦ(_H)

en: /_Options
pa: /ਚੋਣਾਂ(_O)

en: /_Tools
pa: /ਟੂਲ(_T)

en: 0 people in room
pa: ਰੂਮ ਵਿੱਚ 0 ਵਿਅਕਤੀ

en: 12 hour time format
pa: ੧੨ ਘੰਟਾ ਸਮਾਂ ਫਾਰਮੈਟ

en: 24 hour time format
pa: ੨੪ ਘੰਟੇ ਸਮਾਂ ਫਾਰਮੈਟ

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
pa: <FONT SIZE="4"><B>ਮੱਦਦ ਲਈ ਸਰੋਤ</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">ਵੈੱਬਸਾਈਟ</A><BR>	<A HREF="%s">ਅਕਸਰ ਪੁੱਛੇ ਜਾਂਦੇ ਸਵਾਲ</A><BR>	IRC ਚੈਨਲ: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
pa: <I>%s</I> ਨੇ ਸਭ <I>%s's</I> ਢੰਗ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੇ

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
pa: <I>%s</I> ਨੇ ਸਭ ਚੈਨਲ <I>%s</I> ਢੰਗ ਹਟਾਇਆ

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
pa: <I>%s</I> ਨੇ <I>%s ਦਾ </I> ਢੰਗ ਦਿੱਤਾ: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
pa: <I>%s</I> ਨੇ ਚੈਨਲ <I>%s</I> ਦਾ ਢੰਗ ਦਿੱਤਾ: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
pa: <PurpleMain>/ਅਕਾਊਂਟ/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
pa: <PurpleMain>/ਅਕਾਊਂਟ/ਅਕਾਊਂਟ ਯੋਗ

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
pa[0]: <b>%d ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਆਈ ਹੈ।</b>
pa[1]: <b>%d ਨਵੀਂ ਮੇਲਾਂ ਆਈਆਂ ਹਨ।</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
pa: <b><font color="red">ਲਾਗਰ ਕੋਲ ਪੜਨ ਲਈ ਕੋਈ ਫੰਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਹੈ</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
pa: <b>ਅਕਾਊਂਟ:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
pa: <b>ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਸੰਰਚਨਾ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
pa: <b>ਚੈਨਲ ਨਾਂ:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
pa: <b>%2$s ਉੱਤੇ %1$s ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
pa: <b>ਮੁੱਦਾ ਦਿਓ:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
pa: <b>ਫਾਇਲ:</b> %s
    <b>ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼:</b> %s
    <b>ਚਿੱਤਰ ਸਾਈਜ਼:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
pa: <b>ਫਾਇਲ ਨਾਂ:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
pa: <b>ਗਰੁੱਪ ਟਾਇਟਲ:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
pa: <b>ਨੋਟਿਸ ਗਰੁੱਪ ID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
pa: <b>ਪਾਸਵਰਡ:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
pa: <b>ਪਲੱਗਇਨ ਵੇਰਵਾ</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
pa: <b>ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।</b>

en: <b>Receiving As:</b>
pa: <b>ਇਸਤਰਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
pa: <b>ਇਹਨਾਂ ਤੋਂ ਪ੍ਰਾਪਤ:</b>

en: <b>Sending As:</b>
pa: <b>ਏਦਾਂ ਭੇਜੀ ਜਾਦੀ ਹੈ:</b>

en: <b>Sending To:</b>
pa: <b>ਨੂੰ ਭੇਜੀ ਜਾਦੀ ਹੈ:</b>

en: <b>Username:</b>
pa: <b>ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:</b>

en: <b>Web site:</b>
pa: <b>ਵੈੱਬਸਾਈਟ:</b>

en: <b>Written by:</b>
pa: <b>ਵਲੋਂ ਲਿਖਿਆ:</b>

en: <b>_Bold</b>
pa: <b>ਗੂੜਾ(_B)</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਸੀਫ਼ਰ:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਮੋਢੀ:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਮੋਡ:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਵਿਸ਼ਾ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
pa: <br><b>ਮੋਢੀ ਕੁੰਜੀ ਬੈਬਲਪ੍ਰਿੰਟ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
pa: <br><b>ਫਊਂਡਰ ਕੁੰਜੀ ਫਿੰਗਰਪ੍ਰਿੰਟ:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
pa: <br><b>ਯੂਜ਼ਰ ਗਿਣਤੀ:</b> %d

en: <br>At %s since %s
pa: <br>%s ਉੱਤੇ %s ਤੋਂ

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pa: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;ਸਵੈ-ਜਵਾਬ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pa: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;ਸਵੈ-ਜਵਾਬ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
pa: <font color="red"><b>ਫਾਇਲ ਪੜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
pa: <font color="red"><b>ਲਾਗ ਮਾਰਗ ਖੋਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
pa: <font color='#777777'>ਲਾਗਆਉਟ।</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
pa: <font color='#777777'>XMPP ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ</font>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
pa: <font size="4">ਹੋਰ ਪਿਡਗਿਨ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਤੋਂ ਮੱਦਦ:</font><a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>ਇਹ <b>ਪਬਲਿਕ</b> ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਹੈ! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">ਅਕਾਇਵ</a>) <br/>ਅਸੀਂ ਸੁਤੰਤਰ ਧਿਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਜਾਂ ਪਲੱਗਇਨ ਲਈ ਮੱਦਦ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ!<br/>ਇਹ ਲਿਸਟ ਦੀ ਮੂਲ ਭਾਸ਼ਾ <b>ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ</b> ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਭਾਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਪੋਸਟ ਕਰ ਤਾਂ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਪਰ ਜਵਾਬ ਘੱਟ ਮਿਲਣ ਦੀ ਸੰਭਵਾਨਾ ਰਹੇਗੀ।<br/>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
pa: <h1>%s ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ</h1>

en: <i>_Italic</i>
pa: <i>ਤਿਰਛੇ(_I)</i>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
pa: <span foreground="#ff0000" weight="bold">ਗਲਤੀ: %s
    ਇੱਕ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਪਲੱਗਇਨ ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਵੇਖੋ।</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
pa: <span size='larger' weight='bold'> =%2$s ਉੱਤੇ %1$s ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤ</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
pa: <span size='larger' weight='bold'>%2$s ਉੱਤੇ %1$s ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
pa: <span size='larger' weight='bold'>ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
pa: <span size='larger' weight='bold'>ਬੇ-ਪਛਾਣ ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ</span>
    
    ਮੂਲ PNG ਹੈ।

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
pa: <span size='larger' weight='bold'>%s ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!</span>
    
    ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ ਵੀ IM ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ। %s ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹੇਠਾਂ <b>ਸ਼ਾਮਲ...</b> ਬਟਨ ਦੱਬੋ ਅਤੇ ਆਪਣਾ ਪਹਿਲਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਰਚਿਤ ਕਰੋ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਕਈ IM ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਸਭ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ <b>ਸ਼ਾਮਲ...</b> ਨੂੰ ਫੇਰ ਦੱਬੋ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਬੇਲੀ (ਬੱਡੀ) ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ <b>ਅਕਾਊਂਟ->ਅਕਾਊਂਟ ਪਰਬੰਧ</b> ਰਾਹੀਂ ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ, ਸੋਧਣ ਜਾਂ ਹਟਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਆ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: <span size='larger'>_Larger</span>
pa: <span size='larger'>ਵੱਡੇ(_L)</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
pa: <span size='smaller'>ਛੋਟਾ(_S)</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
pa: <span strikethrough='true'>ਵਿੰਨ੍ਹੋ</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
pa: <span style="italic">ਜਿਵੇਂ: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
pa: <span weight="bold" size="larger">ਤੁਹਾਨੂੰ ਚਿੱਠੀ ਆਈ ਹੈ!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
pa: <span weight="bold" size="larger">ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਉਨਸ ਕੀਤਾ ਗਿਆ!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
pa: <span weight='bold' size='larger'>%s ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!</span>
    
    ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ ਅਕਾਊਂਟ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੇ IM ਅਕਾਊਂਟ <b>ਅਕਾਊਂਟ->ਅਕਾਊਂਟ ਪਰਬੰਧ</b> ਰਾਹੀਂ <b>ਅਕਾਊਂਟ</b> ਤੋਂ ਯੋਗ ਕਰੋ। ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਅਕਾਊਂਟ ਯੋਗ ਕੀਤੇ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਸਾਇਨ-ਆਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਆਪਣਾ ਸਟੇਟਸ ਸੈੱਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਦੋਸਤਾਂ-ਮਿੱਤਰਾਂ ਨਾਲ ਗੱਲਾਂ ਮਾਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: <u>_Underline</u>
pa: <u>ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ(_U)</u>

en: A Little About Me
pa: ਮੇਰੇ ਬਾਰੇ

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
pa: ਇੱਕ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨੇ %s ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਐਲਾਨ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
pa: MXit ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (ਪੜ੍ਹਨ ਸਟੇਜ 0x01)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
pa: MXit ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (ਪੜ੍ਹਨ ਸਟੇਜ 0x02)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
pa: MXit ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (ਪੜ੍ਹਨ ਸਟੇਜ 0x03)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
pa: MXit ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (ਪੜ੍ਹਨ ਸਟੇਜ 0x04)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
pa: MXit ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (ਪੜ੍ਹਨ ਸਟੇਜ 0x05)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
pa: MXit ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (ਪੜ੍ਹਨ ਸਟੇਜ 0x06)

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
pa: '%s' ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਸਮਾਈਲੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਵੱਖਰੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: A custom smiley in the message is too large to send.
pa: ਸੁਨੇਹੇ 'ਚ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਮਾਈਲੀ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ:
    ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ: %s
    ਰਿਮੋਟ ਪੋਰਟ: %d

en: A folder with that name already exists
pa: ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ '%s' ਨਾਂ ਨਾਲ ਗਰੁੱਪ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
pa: ਬੱਡੀ ਖੋਜੀ ਦਾ ਖਿਤਿਜੀ ਸਕਰੋਲਿੰਗ ਵਰਜਨ ਹੈ

en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
pa: ਮਲਟੀ-ਪਲੇਟਫਾਰਮ GUI ਟੂਲਕਿੱਟ, ਪਿਡਗਿਨ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
pa: ਇੱਕ ਸੰਗੀਤ ਸੁਨੇਹਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਮੰਗ ਆਈ ਹੈ। ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ MM ਆਈਕਾਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
pa: ਨਾ-ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤੀਯੋਗ Farsight2 ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
pa: ABI ਵਰਜਨ %d.%d.x ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ (%d.%d.x ਦੀ ਲੋੜ)

en: AIM Account
pa: AIM ਅਕਾਊਂਟ

en: AIM Protocol Plugin
pa: AIM ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
pa: AOL ਤੁਹਾਡੇ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: AP User
pa: AP ਯੂਜ਼ਰ

en: A_ccount
pa: ਅਕਾਊਂਟ(_c)

en: A_lias:
pa: ਏਲੀਆਸ(_l):

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: About %s
pa: %s ਬਾਰੇ

en: About Me
pa: ਮੇਰੇ ਬਾਰੇ

en: About...
pa: ...ਬਾਰੇ

en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Accept certificate for %s?
pa: ਕੀ %s ਲਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ?

en: Accept chat invitation?
pa: ਕੀ ਗੱਲਬਾਤ ਸੱਦਾ ਮੰਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Accept file transfer request from %s?
pa: ਕੀ %s ਤੋਂ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਮੰਗ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
pa: ਪਹੁੰਚ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਨੇ ਪੋਰਟ %d ਟਨਲਿੰਗ ਓਹਲੇ ਰੱਖੀ ਹੈ।

en: Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ

en: Account Confirmation Requested
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪੁਸ਼ਟੀ ਮੰਗ

en: Account Info
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Account does not support PEP, can't set mood
pa: ਅਕਾਊਂਟ PEP ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ, ਮੂਡ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Account has been disabled
pa: ਅਕਾਊਂਟ 'ਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਾਕ ਹੋਇਆ: ਬਹੁਤ ਸਾਰੀਆਂ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਕੇ। Yahoo! ਵੈਬਸਾਇਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਾਕ ਹੋਇਆ: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ। Yahoo! ਵੈਬਸਾਇਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਾਕ ਹੋਇਆ: ਬਹੁਤ ਸਾਰੀਆਂ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਕੇ। ਮੁੜ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕੁਝ ਮਿੰਟ ਉਡੀਕ ਲਵੋ ਜੀ। Yahoo! ਵੈਬਸਾਇਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Account successfully unregistered
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Account type:
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ:

en: Account was not added
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Account was not modified
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੋਧਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ:

en: Account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ:

en: Account: %s (%s)
pa: ਅਕਾਊਂਟ: %s (%s)

en: Accounts
pa: ਅਕਾਊਂਟ

en: Action
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: Action Message Name Color
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਰੰਗ

en: Action Message Name Color for Whispered Message
pa: ਘੁਸਰ-ਮੁਸਰ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਐਕਟਿਵ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਰੰਗ

en: Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: Activate ID...
pa: ਐਕਟੀਵੇਟ ID...

en: Ad-Hoc Command Failed
pa: ਐਡ-ਹਾਕ ਕਮਾਂਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Ad_vanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ(_v)

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add / Remove
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ / ਹਟਾਓ

en: Add Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Buddy
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Buddy Pounce
pa: ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Buddy Pounce...
pa: ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add Buddy _Pounce...
pa: ਪਉਨਸ ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(_P)

en: Add C_hat...
pa: ਚੈਟ ਸ਼ਾਮਲ(_h)...

en: Add Channel Private Group
pa: ਚੈਨਲ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Channel Public Key
pa: ਚੈਨਲ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Notes Address Book Group...
pa: ਸੂਚਨਾ ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਤਾਬ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add Private Group
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Smiley
pa: ਸਮਾਈਲੀ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add _Buddy...
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਲ(_B)...

en: Add a buddy.
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ।

en: Add a new text replacement
pa: ਨਵੀਂ ਪਾਠ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add buddy rejected
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਠੁਕਰਾਇਆ

en: Add buddy to _group:
pa: ਬੱਡੀ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ(_g):

en: Add buddy to your list?
pa: ਕੀ ਬੱਡੀ ਆਪਣੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ?

en: Add contacts from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add friends from MySpace.com
pa: MySpace.com ਤੋਂ ਦੋਸਤ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add in group
pa: ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add new line in Chats
pa: ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਵਿੱਚ ਨਵੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add new line in IMs
pa: IM ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add to Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਤਾਬ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add to Buddy List
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add to chat
pa: ਗੱਲਾਂ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add to chat...
pa: ਗੱਲਾਂ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: Add-Ins
pa: ਹੋਰ

en: Additional Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

en: Address already in use.
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ।

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਲਿਖਣ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ। ਇਹ ਕੋਈ ਅਸਲ ਕੀਬੋਰਡ ਨਾ ਹੋਣ ਦੀ ਹਾਲਤ ਲਈ ਹੈ।

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਨਾਲ ਇੱਕ ਛੋਟਾ ਜਿਹਾ ਬਕਸਾ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੁੰਦਾ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਇਆ ਪੱਤਰ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ।

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
pa: ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਬੱਡੀ ਲਈ ਨੋਟ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਚੋਣ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ।

en: Affiliations:
pa: ਸਬੰਧ:

en: Afraid
pa: ਡਰਿਆ

en: Afrikaans
pa: ਅਫ਼ਰੀਕੀ

en: Age
pa: ਉਮਰ

en: Albanian
pa: ਅਲਬਨੀਆਈ

en: Algorithm: 	%s
pa: ਐਲੋਗਰਥਿਮ: 	%s

en: Alias
pa: ਏਲੀਆਸ

en: Alias (optional)
pa: ਏਲੀਆਸ (ਚੋਣਵਾਂ)

en: Alias Buddy
pa: ਬੱਡੀ ਏਲੀਆਸ

en: Alias Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਏਲੀਆਸ

en: Alias Contact
pa: ਉਪ ਨਾਂ ਸੰਪਰਕ

en: Alias:
pa: ਏਲੀਆਸ:

en: All
pa: ਸਭ

en: All Conversations
pa: ਸਭ ਗੱਲਾਂ-ਬਾਤਾਂ

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
pa: ਹੇਠਾਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਚੋਣਵੀਆਂ ਹਨ। ਕੇਵਲ ਉਹ ਹੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਢੁੱਕਵੀਂ ਸਮਝੋ।

en: All people
pa: ਸਭ ਲੋਕ

en: Allow
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow %s to contact you?
pa: ਕੀ %s ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੇਣਾ ਹੈ?

en: Allow Buzz
pa: ਬੱਜ਼ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow MSN Mobile pages?
pa: ਕੀ MSN ਮੋਬਾਇਲ ਸਫ਼ੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹਨ?

en: Allow all users to contact me
pa: ਸਭ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਨੂੰ ਮੈਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: Allow connecting from multiple locations
pa: ਕਈ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow direct connections
pa: ਸਿੱਧਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ

en: Allow multiple instances
pa: ਇੱਕੋ ਵਾਰ ਕਈ ਮੌਕੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow multiple logins?
pa: ਕਈ ਲਾਗਇਨ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Allow multiple simultaneous logins
pa: ਇੱਕੋ ਵਾਰ ਕਈ ਲਾਗਇਨ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow only the users below
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਨੂੰ ਹੀ ਇਜ਼ਾਜਤ

en: Allow only the users on my buddy list
pa: ਮੇਰੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿਚਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਹੀ ਇਜ਼ਾਜਤ

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
pa: ਅਣ-ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਸਟਰੀਮ ਉੱਤੇ ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸਫ਼ੇ ਮੰਨਜ਼ੂਰ/ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ...

en: Allow/Disallow Multiple Logins...
pa: ਕਈ ਲਾਗਇਨ ਮਨਜ਼ੂਰ/ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ....

en: Allows browsing and registering services.
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਿੰਗ ਅਤੇ ਰਜਿਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਸਰਵਿਸਾਂ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ।

en: Allows control by entering commands in a file.
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕਮਾਂਡਾਂ ਦੇਣ ਨਾਲ ਕੰਟਰੋਲ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
pa: ਸੰਪਰਕ ਵਿੱਚ ਦਰਜੇ ਦੇ ਆਧਾਰ ਉੱਤੇ ਬੱਡੀ ਲਈ ਵੇਹਲਾ/ਦੂਰ/ਆਫਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ ਦਾ ਮੁੱਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਸਵੀਕਾਰ ਹੈ।

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
pa: ਵੱਖਰੀ ਬੱਡੀ ਸਥਿਤੀ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਨ ਦਿਓ।

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਮਾਊਸ ਗੈਸਟਰ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ।
    ਕੁਝ ਐਕਸ਼ਨ ਕਰਨ ਲਈ ਮਿਡਲ ਮਾਊਂਸ ਬਟਨ ਡਰੈਗ ਵਰਤੋਂ:
    
     • ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹੇਠਾਂ ਨੂੰ ਡਰੈਗ ਕਰਕੇ ਸੱਜਾ ਪਾਸੇ ਭੇਜੋ।
     • ਪਿਛਲੀ ਗੱਲਬਾਤ ਉੱਤੇ ਸਵਿੱਚ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਉੱਤੇ ਡਰੈਗ ਕਰਕੇ ਖੱਬੇ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ।
     • ਅਗਲੀ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਜਾਣ ਲਈ ਉੱਤੇ ਡਰੈਗ ਕਰਕੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਭੇਜੋ।

en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹਰੇਕ-ਅਕਾਊਂਟ ਉੱਤੇ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕ ਵਾਰ ਸਫ਼ਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਹੈ।
    ਨੋਟ: ਅਕਾਊਂਟ ਪਾਸਵਰਡ ਇਸ ਦੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਭਾਲਣਾ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੱਥ-ਸੰਰਚਨਾ ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵੇਹਲਾ ਕਿੰਨਾ ਚਿਰ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Alphabetically
pa: ਵਰਣਨਮਾਲਾ ਅਨੁਸਾਰ

en: Already Registered
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਰਜਿਸਟਰ

en: Already in opposite list
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਉਲਟ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Already in the mode
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੋਡ 'ਚ ਹੈ

en: Already logged in
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਲਾਗਇਨ ਹੈ

en: Already there
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਉਥੇ ਹੈ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Always on top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਉੱਤੇ

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਅਤੇ ਸਿੱਧਾ IM ਲਈ ICQ ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ
    ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਵਰਤੋਂ ਹੌਲੀ ਹੈ, ਪਰ ਤੁਹਾਡਾ IP ਐਡਰੈੱਸ ਵੇਖਾਉਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ)

en: Amazed
pa: ਡੌਰ-ਭੌਰ

en: Amharic
pa: ਅਮਹਾਰਿਕ

en: Amorous
pa: ਆਸ਼ਕਾਨਾ

en: An account already exists with the specified criteria.
pa: ਦਿੱਤੀਆਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨਾਲ ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: An ambiguous user ID was entered
pa: ਇੱਕ ਸ਼ੱਕੀ ਯੂਜ਼ਰ ID ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: An email address was not found for this buddy.
pa: ਇਹ ਬੱਡੀ ਲਈ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਹੈ।

en: An error occurred while opening the file.
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜਾਂ http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

en: An error occurred while updating the directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦੇ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
pa: ਤੁਹਾਡੀ %s ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਅਤੇ ਪੁਰਾਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ %s~ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: An example plugin that does stuff - see the description.
pa: ਇੱਕ ਉਦਾਹਰਨ ਪਲੱਗਇਨ ਹੈ - ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ।

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਇਸ ਸਮੇਂ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਪਿਡਗਿਨ ਬੰਦ ਕਰਕੇ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: An internal MXit server error occurred.
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ MXit ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: An unknown certificate error occurred.
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Angry
pa: ਗੁੱਸੇ ਵਿੱਚ

en: Animate
pa: ਐਨੀਮੇਟ

en: Anniversary
pa: ਵਰ੍ਹੇ ਗੰਢ

en: Announcement from %s
pa: %s ਵਲੋਂ ਐਲਾਨ

en: Annoyed
pa: ਜ਼ਿੱਦੀ

en: Anxious
pa: ਬੇਚੈਨ

en: Anyone
pa: ਕੋਈ ਵੀ

en: Appear Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: Appear Online
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: Appear Permanently Offline
pa: ਪੱਕਾ ਆਫਲਾਈਨ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply hiding rules to buddies
pa: ਬੱਡੀ ਲਈ ਲੁਕਵਾਂ ਨਿਯਮ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply in Chats
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply in IMs
pa: IM ਵਿੱਚ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Are you sure you want to block %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to delete "%s"
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%s" ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Are you sure you want to delete %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %2$s ਲਈ %1$s ਉੱਤੇ ਪਉਨਸ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਸੰਭਾਲੀ ਹਾਲਤ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਵਿਚ ਮੌਜੂਦ %s ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਈਆਂ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਦੇ ਲਾਗ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ %s ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਏ ਗੱਲਬਾਤਾਂ ਦੇ ਲਾਗ ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਉੱਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੇ ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to remove %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੇਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆਈ

en: Aroused
pa: ਜਾਗਦਾ

en: Ashamed
pa: ਸ਼ਰਮਸ਼ਾਰ

en: Ask
pa: ਪੁੱਛੋ

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
pa: %s ਨੂੰ ਸਾਨੂੰ %s:%hu ਉੱਤੇ ਸਿੱਧੀ IM ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Assamese
pa: ਆਸਾਮੀ

en: At a party
pa: ਪਾਰਟੀ 'ਚ

en: At home
pa: ਘਰੇ

en: At lunch
pa: ਦੁਪੈਹਰ ਦੇ ਖਾਣੇ ਲਈ

en: At the office
pa: ਦਫ਼ਤਰ 'ਚ ਹਾਂ

en: At work
pa: ਕੰਮ ਉੱਤੇ

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
pa: %s,%s ਦਾ ਮੈਂਬਰ ਬਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ, %s ਅਸਫਲ

en: Attempting to connect to %s:%hu.
pa: %s ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਜਾਰੀ: %hu

en: Attempting to connect via proxy server.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼।

en: Attention received
pa: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Audio
pa: ਆਡੀਓ

en: Audio/_Video Call
pa: ਆਡੀਓ/ਵੀਡਿਓ ਕਾਲ(_V)

en: Australian English
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਅਨ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Auth Domain
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਡੋਮੇਨ

en: Auth User
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਯੂਜ਼ਰ

en: Authenticating
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Authenticating connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਜਾਰੀ

en: Authenticating...
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਜਾਰੀ...

en: Authentication Failure
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ

en: Authentication failed
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਸਫਲ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Authorization Aborted
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

en: Authorization Denied
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ

en: Authorization Denied Message:
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Authorization Given
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦਿੱਤੀ

en: Authorization Granted
pa: ਆਗਿਆ ਦਿੱਤੀ

en: Authorization denied message:
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Authorization dialog
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Authorization mechanism too weak
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ ਬਹੁਤ ਹਲਕਾ ਹੈ

en: Authorize
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ

en: Authorize buddy?
pa: ਕੀ ਬੱਡੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ?

en: Auto Accept
pa: ਆਟੋ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Auto Reject
pa: ਆਟੋ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Auto-Join
pa: ਆਟੋ-ਜੁਆਇੰਨ

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
pa: ਚੁਣੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਵਲੋਂ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਬੇਨਤੀ ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ।

en: Auto-detect incoming UTF-8
pa: ਆ ਰਹੀ UTF-8 ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜ

en: Auto-join
pa: ਆਟੋ-ਦਾਖਲ

en: Auto-response sent:
pa: ਆਟੋ-ਜਵਾਬ ਭੇਜਿਆ:

en: Auto_join when account connects.
pa: ਜਦੋਂ ਅਕਾਊਂਟ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਟੋ-ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ(_j)।

en: Autoaccept
pa: ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ

en: Autoaccept File Transfers...
pa: ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ...

en: Autoaccept complete
pa: ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਮੁਕੰਮਲ

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
pa: "%2$s" ਤੋਂ "%1$s" ਲਈ ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਇਆ।

en: Automatic
pa: ਸਵੈ-ਚਾਲਿਤ

en: Automatically open whiteboard
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ

en: Available Conferences
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਕਾਨਫਰੰਸ

en: Away
pa: ਦੂਰ

en: Away From Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Away Text
pa: ਦੂਰ ਟੈਕਸਟ

en: Away message too long.
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: Awesome
pa: ਭਿਆਨਕ

en: Bac_kground color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(_k)

en: Background Color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Bad Format
pa: ਗਲਤ ਫਾਰਮੈਟ

en: Bad Namespace Prefix
pa: ਗਲਤ ਨੇਮ-ਸਪੇਸ ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Bad Request
pa: ਗਲਤ ਬੇਨਤੀ

en: Bad friend file
pa: ਗਲਤ ਮਿੱਤਰ ਫਾਇਲ

en: Bad mode
pa: ਗਲਤ ਢੰਗ

en: Bad ticket
pa: ਗਲਤ ਟਿਕਟ

en: Ban List
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਿਸਟ

en: Ban on %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ

en: Ban on %s by %s, set %s ago
pa: %s ਉੱਤੇ %s ਵਲੋਂ ਪਾਬੰਦੀ, %s ਚਿਰ ਪਹਿਲਾਂ

en: Banned
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ

en: Base font size (points)
pa: ਬੇਸ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼ (ਪੁਆਇੰਟ)

en: Based on keyboard or mouse use
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਜਾਂ ਮਾਊਂਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਉੱਤੇ ਅਧਾਰਿਤ

en: Based on keyboard use
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਉੱਤੇ ਅਧਾਰਿਤ

en: Basque
pa: ਬਸਕਿਉ

en: Be Right Back
pa: ਆਉਨਾਂ

en: Became idle
pa: ਵੇਹਲੇ ਬਣੋ

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
pa: ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡਾ IP ਐਡਰੈੱਸ ਦਰਸਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ, ਇਹ ਇੱਕ ਸੁਰੱਖਿਆ ਖਤਰਾ ਮੰਨਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Becomes _idle
pa: ਵੇਹਲਾ ਬਣਿਆ/ਬਣੀ(_i)

en: Becomes idle
pa: ਵੇਹਲੇ ਬਣੇ

en: Beep too!
pa: ਬੀਪ ਵੀ!

en: Belarusian Latin
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ ਲੈਟਿਨ

en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

en: Bengali-India
pa: ਬੰਗਾਲੀ-ਭਾਰਤੀ

en: Birth Day
pa: ਜਨਮ ਦਿਨ

en: Birth Year
pa: ਜਨਮ ਸਾਲ

en: Birthday
pa: ਜਨਮਦਿਨ

en: Block
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Block %s?
pa: ਕੀ %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ?

en: Block IMs without Key Exchange
pa: ਕੁੰਜੀ ਐਕਸਚੇਜ਼ ਬਿਨਾਂ IM ਪਾਬੰਦੀ

en: Block User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Block all users
pa: ਸਭ ਵਿਅਕਤੀ ਬੰਦ

en: Block messages to whiteboard
pa: ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਤੋਂ ਸੁਨੇਹੇ ਬਲਾਕ ਕਰੋ

en: Block only the users below
pa: ਇਹ ਵਿਅਕਤੀ ਹੀ ਰੋਕੋ

en: Block/Unblock
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਓ/ਹਟਾਓ

en: Block/Unblock...
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਓ/ਹਟਾਓ...

en: Blocked
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Blocked Text for %s
pa: %s ਲਈ ਬੱਡੀ ਟੈਕਸਟ

en: Bokmål Norwegian
pa: ਬੋਕਮਾਲ ਨਾਰਵੇਗਆਈ

en: Bold
pa: ਗੂੜੇ

en: Bonjour
pa: ਬੋਨਜੁਉਰ

en: Bonjour Protocol Plugin
pa: ਬੋਨਜੁਉਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Bored
pa: ਅੱਕਿਆ

en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨੀਆਈ

en: Bot account cannot IM this user
pa: ਬੋਟ ਅਕਾਊਂਟ ਇਸ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ IM ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ

en: Bot account reached IM limit
pa: ਬੋਟ ਅਕਾਊਂਟ IM ਲਿਮਟ ਤੱਕ ਅੱਪੜ ਗਿਆ ਹੈ

en: Bot account reached daily IM limit
pa: ਬੋਟ ਅਕਾਊਂਟ ਰੋਜ਼ਾਨਾ IM ਲਿਮਟ ਤੱਕ ਅੱਪੜ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Bot account reached monthly IM limit
pa: ਬੋਟ ਅਕਾਊਂਟ ਮਹੀਨਾ IM ਲਿਮਟ ਤੱਕ ਅੱਪੜ ਗਿਆ ਹੈ

en: Bot accounts cannot initiate IMs
pa: ਬੋਟ ਅਕਾਊਂਟ IM ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ

en: Both
pa: ਦੋਨੋਂ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Br_owse...
pa: ਝਲਕ(_o)...

en: Brave
pa: ਦਲੇਰ

en: British English
pa: ਬਰਤਾਨੀਵੀਂ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Brows_e...
pa: ਝਲਕ(_e)...

en: Browser
pa: ਝਲਕਾਰਾ

en: Browser Selection
pa: ਝਲਕਾਰਾ ਚੋਣ

en: Browser default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
pa: ਗਨੋਮ ਪਸੰਦ ਵਿੱਚ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Browsing the web
pa: ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰੋ

en: Buddies
pa: ਬੱਡੀ

en: Buddy
pa: ਬੱਡੀ

en: Buddy Add error
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਲ ਗਲਤੀ

en: Buddy Alias
pa: ਬੱਡੀ ਏਲੀਆਸ

en: Buddy Comment
pa: ਸੁਨੇਹੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: Buddy Comment for %s
pa: %s ਲਈ ਬੱਡੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: Buddy Comment:
pa: ਬੱਡੀ ਟਿੱਪਣੀ:

en: Buddy Goes _Away
pa: ਬੱਡੀ ਦੂਰ ਜਾਵੇ(_A)

en: Buddy Goes _Idle
pa: ਬੱਡੀ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵੇ(_I)

en: Buddy Icon
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ

en: Buddy Information
pa: ਬੱਡੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Buddy List
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ

en: Buddy List Storage Mode
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਢੰਗ

en: Buddy List Theme:
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਥੀਮ:

en: Buddy List Window
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ

en: Buddy Notes
pa: ਬੱਡੀ ਨੋਟਿਸ

en: Buddy Pounces
pa: ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ

en: Buddy State Notification
pa: ਬੱਡੀ ਸਟੇਟ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Buddy Ticker
pa: ਬੱਡੀ ਪੱਟੀ

en: Buddy _Signs On/Off
pa: ਬੱਡੀ ਸਾਇਨ ਆਨ/ਆਫ਼(_S)

en: Buddy is "extended" away
pa: ਬੱਡੀ "ਪਹੁੰਚ ਤੋਂ" ਦੂਰ ਹੈ

en: Buddy is away
pa: ਬੱਡੀ ਦੂਰ ਹੈ

en: Buddy is idle
pa: ਬੱਡੀ ਵੇਹਲਾ ਹੈ

en: Buddy is mobile
pa: ਬੱਡੀ ਮੋਬਾਇਲ ਉੱਤੇ ਹੈ

en: Buddy is offline
pa: ਬੱਡੀ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ

en: Buddy list downloaded
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
pa: %s (%s) ਵਿੱਚ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ ਮੁੱਦਾ

en: Buddy list uploaded
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Buddy logs in
pa: ਬੱਡੀ ਆਇਆ

en: Buddy logs out
pa: ਬੱਡੀ ਛੱਡ ਗਿਆ

en: Buddy name:
pa: ਬੱਡੀ ਨਾਂ:

en: Buddy signs on/off
pa: ਬੱਡੀ ਸਾਇਨ ਆਨ/ਆਫ਼

en: Buddy's _username:
pa: ਬੱਡੀ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_u):

en: Buddylist loaded successfully!
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ!

en: Buddylist saved successfully!
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ!

en: Build Information
pa: ਬਿਲਡ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ

en: Busted SNAC payload
pa: ਬਸਟਡ SNAC ਪੇਲੋਡ

en: Busy
pa: ਰੁਝਿਆ

en: Buzz
pa: ਬੱਜ਼

en: Buzzing %s...
pa: %s ਨੂੰ ਬੱਜ਼...

en: By Log Size
pa: ਲਾਗ ਸਾਈਜ਼ ਰਾਹੀਂ

en: By Status
pa: ਹਾਲਤ ਰਾਹੀ

en: By account
pa: ਅਕਾਊਂਟ

en: By conversation count
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਗਿਣਤੀ ਨਾਲ

en: By group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: By recent log activity
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਲਾਗ ਸਰਗਰਮੀ ਰਾਹੀਂ

en: By status
pa: ਅਕਾਰ

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
pa: CVR ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਜਾਂ ਤਾਂ ਅਣਜਾਣ ਹੈ ਜਾਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: C_hat windows
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ(_h)

en: C_lear finished transfers
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_L)

en: C_onnect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(_o)

en: Calculating...
pa: ਗਿਣਤੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Call Command
pa: ਕਾਲ ਕਮਾਂਡ

en: Call in progress.
pa: ਕਾਲ ਜਾਰੀ ਹੈ।

en: Calling...
pa: ਕਾਲ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Calm
pa: ਸ਼ਾਂਤ

en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

en: Can be searched
pa: ਖੋਜਿਆ ਜਾ ਸਕਾਂ

en: Can be suggested
pa: ਸੁਝਾਇਆ ਜਾ ਸਕਾਂ

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
pa: SMS ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ। ਮੋਬਾਇਲ ਕੈਰੀਅਰ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ।

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
pa: SMS ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਸਕਦਾ। ਅਣਜਾਣ ਮੋਬਾਇਲ ਕੈਰੀਅਰ।

en: Canadian English
pa: ਕੈਨੇਡੀਅਨ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cancel Presence Notification
pa: ਮੌਜੂਦੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cancelled
pa: ਰੱਦ ਹੈ

en: Cannot add a contact to the same folder twice
pa: ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਦੋ ਵਾਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cannot add yourself
pa: ਆਪਣੇ ਆਪ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Cannot ban %s: banlist is full
pa: %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਨਹੀਂ ਲੱਗ ਸਕਦੀ: ਪਾਬੰਦੀ-ਲਿਸਟ ਭਰੀ

en: Cannot call command
pa: ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot change nick
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot create MultiMx room
pa: MultiMx ਰੂਮ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Cannot create pounce
pa: ਪਉਨਸ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot detach
pa: ਵੱਖ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot fetch the public key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Cannot get channel information
pa: ਚੈਨਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕੀ

en: Cannot get room list
pa: ਰੂਮ ਲਿਸਟ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ

en: Cannot get server information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Cannot get server statistics
pa: ਸਰਵਰ ਅੰਕੜੇ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ

en: Cannot get user information
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ

en: Cannot join %s: Registration is required.
pa: %s ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ। ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ।

en: Cannot join channel
pa: ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ

en: Cannot join private group
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
pa: ਦਿੱਤੇ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾਲ ਰੀਡਾਇਰੈਟਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot perform the key agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ

en: Cannot receive IM due to parental controls
pa: ਮਾਪੇ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਕੇ IM ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cannot remove group zero
pa: ਗਰੁੱਪ ਜ਼ੀਰੋ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cannot send SMS
pa: SMS ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot send SMS to this country
pa: ਇਸ ਦੇਸ਼ ਨੂੰ SMS ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot send SMS to unknown country
pa: ਅਣਜਾਣ ਦੇਸ਼ ਨੂੰ SMS ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot send SMS without accepting terms
pa: ਬਿਨਾਂ ਸ਼ਰਤਾਂ ਮੰਨੇ ਦੇ SMS ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot send a directory.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Cannot send a file of 0 bytes.
pa: 0 ਬਾਈਟ ਦੀ ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Cannot send file
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Cannot send folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot send launcher
pa: ਲਾਂਚਰ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot set IM key
pa: IM ਕੁੰਜੀ ਦਿੱਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Cannot set topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot start browser configuration program.
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਸੰਰਚਨਾ ਪਰੋਗਾਰਮ ਸਟਾਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot start proxy configuration program.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸਟਾਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot watch user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵਾਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Capabilities
pa: ਯੋਗਤਾ

en: Captcha
pa: ਕੈਪਟਚਾ

en: Case sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਨਿਰਭਰ

en: Catalan
pa: ਕੇਟੇਲਨ

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
pa: ਜਿਵੇਂ ਹੀ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਦੇ ਹਨ ਤਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ। ਇਹ AIM, ICQ, XMPP, ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਅਤੇ ਯਾਹੂ ਲਈ ਕਰਦੀ ਹੈ!

en: Cautious
pa: ਚੌਕਸ

en: Certificate Authorities
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ

en: Certificate Export Error
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਗਲਤੀ

en: Certificate Import
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Certificate Import Error
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ ਗਲਤੀ

en: Certificate Information
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Certificate Manager
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮੈਨੇਜਰ

en: Certificate for %s
pa: %s ਲਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Change Account Registration at %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਬਦਲੋ

en: Change Address To:
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬਦਲੋ:

en: Change Currently Registered Email Address...
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਇਆ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਬਦਲੋ...

en: Change Gadu-Gadu Password
pa: ਗਡੂ-ਗਡੂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Change IM name...
pa: IM ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

en: Change PIN
pa: ਪਿੰਨ ਬਦਲੋ

en: Change Password (web)
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ (ਵੈੱਬ)

en: Change Password...
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ...

en: Change Profile...
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਦਲੋ...

en: Change Registration
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਬਦਲੋ

en: Change Size
pa: ਸਾਈਜ਼ ਬਦਲੋ

en: Change XMPP Password
pa: XMPP ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Change password for %s
pa: %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ

en: Change password for the Gadu-Gadu account
pa: ਗਡੂ-ਗਡੂ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Change password...
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ...

en: Change status broadcasting
pa: ਹਾਲਤ ਬਰਾਡਕਾਸਟ ਬਦਲੋ

en: Change status to
pa: ਹਾਲਤ ਬਦਲੋ

en: Change status when idle
pa: ਜਦੋਂ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵਾਂ ਤਾਂ ਹਾਲਤ ਬਦਲੋ

en: Change to this status when _idle:
pa: ਜਦੋਂ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵਾਂ ਤਾਂ ਹਾਲਤ ਬਦਲੋ(_i):

en: Change user information for %s
pa: %s ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਸੁਨੇਹਾ ਤਬਦੀਲ

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
pa: ਰਹੱਸ ਵਿਵਸਥਾ ਤਰੁੰਤ ਪ੍ਰਭਾਵੀ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Channel
pa: ਚੈਨਲ

en: Channel %s does not exist in the network
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਤੇ ਚੈਨਲ %s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Channel Authentication
pa: ਚੈਨਲ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Channel Information
pa: ਚੈਨਲ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Channel Passphrase
pa: ਚੈਨਲ ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Channel Public Keys List
pa: ਚੈਨਲ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਲਿਸਟ

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
pa: ਚੈਨਲ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਨੂੰ ਅਣ-ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਸੈੱਸ ਤੋਂ ਚੈਨਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਪ੍ਹੈਰਾ ਅਤੇ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਸਾਇਨਾਂ ਉੱਤੇ ਅਧਾਰਿਤ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਜੇ ਪ੍ਹੈਰਾ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਚੈਨਲ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਸੈੱਟ ਕੀਤੀਆਂ ਹਨ ਤਾਂ ਉਹੀ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਦੀਆਂ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਦਿੱਤੀਆਂ ਗਈਆਂ ਹਨ।

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
pa: ਚੈਨਲ ਖੋਜੀ <I>%s</I> ਉੱਤੇ <I>%s</I> ਹੈ

en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: Chat _name:
pa: ਗੱਲ ਨਾਂ(_n):

en: Chat error
pa: ਗੱਲ ਗਲਤੀ

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
pa: IM ਰਾਹੀਂ ਗੱਲਬਾਤ। AIM, ਗੂਗਲ ਟਾਕ, ਜੱਬਰ/XMPP, MSN, ਯਾਹੂ ਅਤੇ ਹੋਰ ਲਈ ਸਹਾਇਕ।

en: Chat room list URL
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਲਿਸਟ Url

en: Chat room locale
pa: ਚੈਟ ਰੂਮ ਭਾਸ਼ਾ

en: Chatroom Emblems
pa: ਗੱਲਬਾਤ-ਰੂਮ ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Chats
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
pa: ਗੱਲਾਂ ਦੀ ਲਾਗ ਤਾਂ ਹੀ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਜੇ "ਸਭ ਗੱਲਾਂ ਦਾ ਲਾਗ ਰੱਖੋ" ਪਸੰਦ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Chatty
pa: ਚੈਟੀ

en: Check permissions and try again.
pa: ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: Checks for new local mail.
pa: ਨਵੀਆਂ ਲੋਕਲ ਆਉਣ ਵਾਲੀਆਂ ਮੇਲਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
pa: ਨਵੀਂ ਵਰਜਨ ਲਈ ਨਿਯਮਤ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਅਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ChangeLog ਲਈ ਵੇਖੋ।

en: Checks periodically for new releases.
pa: ਨਵੀਂ ਵਰਜਨ ਲਈ ਨਿਯਮਤ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Choose Location...
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ...

en: Choose New Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: Choose...
pa: ਚੋਣ...

en: Cipher
pa: ਸੀਫ਼ਰ

en: Cipher Test
pa: ਸੀਫ਼ਰ ਟੈਸਟ

en: City
pa: ਸ਼ਹਿਰ

en: Cl_ose conversations with the Escape key
pa: ਈਸਕੇਸ (Esc) ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ(_o)

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear Scrollback
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear finished transfers
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
pa: ਸਭ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਲਈ ਆਪਣਾ ਬੱਡੀ-ਆਈਖਾਨ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click to change your buddyicon for this account.
pa: ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਆਪਣਾ ਬੱਡੀ-ਆਈਕਾਨ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Client
pa: ਕਲਾਇਟ

en: Client Version
pa: ਕਲਾਇਟ ਵਰਜਨ

en: Client rate limit exceeded
pa: ਕਲਾਇਟ ਰੇਟ ਲਿਮਟ ਵੱਧ ਗਈ

en: Clipboard plugin
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਪਲੱਗਇਨ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close Find bar
pa: ਖੋਜ ਪੱਟੀ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close IMs immediately when the tab is closed
pa: ਜਦੋਂ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਤੁਰੰਤ IM ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close _tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ(_t)

en: Close all tabs
pa: ਸਭ ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close other tabs
pa: ਹੋਰ ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close this tab
pa: ਇਹ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close this window when all transfers _finish
pa: ਜਦੋਂ ਸਭ ਟਰਾਂਸਫਰ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ(_f)

en: Close this window when all transfers finish
pa: ਜਦੋਂ ਟਰਾਂਸਫਰ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Co_nversations:
pa: ਗੱਲਬਾਤ(_n):

en: Cold
pa: ਠੰਡ

en: Collapsed Background Color
pa: ਸਮੇਟਣ ਸਮੇਂ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Collapsed Text
pa: ਸਮੇਟਣ ਟੈਕਸਟ

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
pa: ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਵਰਤਣ ਲਈ ਰੰਗ (ਜਾਂ ਐਕਟੀਵੇਟ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ)

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
pa: ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਲਈ ਰੰਗ, ਜਦੋਂ ਮਾਊਂਸ ਉਨ੍ਹਾਂ ਉੱਤੇ ਹੋਵੇ।

en: Color to draw hyperlinks.
pa: ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਲਈ ਰੰਗ ਦਿਓ।

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਰੱਖਣ ਵਾਲੇ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹੇ, ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਿਲਿਆ ਹੈ, ਦੇ ਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ

en: Color to draw the name of a message you received.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਮਿਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇ ਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

en: Color to draw the name of a message you sent.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਭੇਜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

en: Color to draw the name of a whispered action message.
pa: ਘੁਸਰ-ਮੁਸਰ ਕਾਰਵਾਈ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਨਾਂ ਲਿਖਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

en: Color to draw the name of a whispered message.
pa: ਘੁਸਰ-ਮੁਸਰ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਨਾਂ ਲਿਖਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

en: Color to draw the name of an action message.
pa: ਇੱਕ ਕਾਰਵਾਈ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਨਾਂ ਲਿਖਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Command disabled
pa: ਕਮਾਂਡ ਆਯੋਗ

en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
pa: ਆਮ ਨਾਂ: %s
    
    ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ (SHA1): %s
    
    ਐਕਟਿਵ ਮਿਤੀ: %s
    ਮਿਆਦ: %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
pa: ਆਮ ਨਾਂ: %s
    
    SHA1 ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
pa: ਆਮ ਨਾਂ: %s %s
    ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ (SHA1): %s

en: Company
pa: ਕੰਪਨੀ

en: Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Conference Closed
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਬੰਦ ਕੀਤੀ

en: Conference does not exist
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Conference error
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਗਲਤੀ

en: Conference not found
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Confident
pa: ਹੌਸਲੇ ਨਾਲ

en: Configuration error
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਗਲਤੀ

en: Configure IM Forwarding (web)
pa: IM ਫਾਰਵਿਡਿੰਗ ਸੰਰਚਨਾ (ਵੈੱਬ)

en: Configure Pl_ugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਸੰਰਚਨਾ(_u)

en: Configure Plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: Configure _Browser
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਸੰਰਚਨਾ(_B)

en: Configure _Proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ(_P)

en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
pa: ਆਵਾਜ਼ਾ/ਵਿਡੀਓ ਕਾਲ ਲਈ ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਅਤੇ ਵੈੱਬਕੈਮ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ।

en: Configure your microphone and webcam.
pa: ਆਪਣਾ ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਅਤੇ ਵੈੱਬਕੈਮ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ।

en: Confirm Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Confirm Remove
pa: ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Confirm certificate delete
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Confirm close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Conflict
pa: ਟਕਰਾ

en: Confused
pa: ਉਲਝਿਆ

en: Connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Connect port
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਪੋਰਟ

en: Connect server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੋੜੋ

en: Connect via HTTP
pa: HTTP ਰਾਹੀਂ ਕੁਨੈਕਟ

en: Connected
pa: ਜੁੜਿਆ

en: Connecting
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to SILC Server
pa: SILC ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting...
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Connection Error
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Connection Timeout
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

en: Connection error from %s server:
    %s
pa: ਸਰਵਰ (%s) ਵਲੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Connection established, cookie sent
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣ ਗਿਆ ਹੈ, ਕੂਕੀ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ

en: Connection failed
pa: ਸੰਬੰਧ ਅਸਫਲ

en: Connection interrupted by other software on your computer.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਹੋਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰਾਂ ਵਲੋਂ ਰੋਕਿਆ।

en: Connection problem
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮੱਸਿਆ

en: Connection problem with the YCHT server
pa: YCHT ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ।

en: Connection refused.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ।

en: Connection security
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Connection timed out
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Connection timed out.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ ਹੋਇਆ।

en: Console Beep
pa: ਕੰਨਸੋਲ ਬੀਪ

en: Console beep
pa: ਕੰਨਸੋਲ ਆਵਾਜ਼

en: Contact
pa: ਸੰਪਰਕ

en: Contact Availability Prediction
pa: ਸੰਪਰਕ ਉਪਲਬਧਤਾ ਅਨੁਮਾਨ

en: Contact Availability Prediction plugin.
pa: ਸੰਪਰਕ ਉਪਲਬਧਤਾ ਅਨੁਮਾਨ ਪਲੱਗਇਨ ਹੈ।

en: Contact Error
pa: ਸੰਪਰਕ ਗਲਤੀ

en: Contact Info
pa: ਸੰਪਰਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Contact Priority
pa: ਸੰਪਰਕ ਤਰਜੀਹ

en: Contact Removal Error
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਉਣ ਗਲਤੀ

en: Contact Text
pa: ਸੰਪਰਕ ਟੈਕਸਟ

en: Contact Update Error
pa: ਸੰਪਰਕ ਅੱਪਡੇਟ ਗਲਤੀ

en: Contact/Chat Background Color
pa: ਸੰਪਰਕ/ਗੱਲਬਾਤ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Contemplative
pa: ਅੰਤਰ ਧਿਆਨ

en: Contented
pa: ਪਰਸੰਨ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Conversation
pa: ਗੱਲਾਂਬਾਤਾਂ

en: Conversation Colors
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੰਗ

en: Conversation Entry
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਐਂਟਰੀ

en: Conversation History
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਅਤੀਤ

en: Conversation Placement
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਥਾਂ

en: Conversation Window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

en: Conversation Window Send Button.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਭੇਜੋ ਬਟਨ ਹੈ।

en: Conversation _font:
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਫੋਂਟ(_f):

en: Conversation in %s on %s
pa: %2$s ਉੱਤੇ %1$s ਗੱਲਬਾਤ

en: Conversation with %s on %s
pa: %2$s ਉੱਤੇ %1$s ਨਾਲ ਗੱਲਾਂ

en: Conversations
pa: ਗੱਲਾਂ-ਬਾਤਾਂ

en: Conversations in %s
pa: %s ਨਾਲ ਗੱਲਾਂ-ਬਾਤਾਂ

en: Conversations with %s
pa: %s ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ

en: Cool Link 1
pa: ਸਬੰਧ 1

en: Cool Link 2
pa: ਸਬੰਧ 2

en: Cool Link 3
pa: ਵਧੀਆ ਲਿੰਕ 3

en: Core Pidgin files and dlls
pa: ਕੋਰ ਪਿਡਗਿਨ ਫਾਇਲਾਂ ਤੇ dll

en: Could not change nick
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: Could not get details for user %s (%s).
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s (%s) ਲਈ ਵੇਰਵਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Could not join chat room
pa: ਚੈਟ ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not kill user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਖਤਮ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ

en: Could not load public key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Could not open %s: Redirected too many times
pa: %s ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: ਕਈ ਵਾਰ ਰੀ-ਡੀਰੈਕਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Could not perform key agreement for file transfer
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਸਹਮਿਤੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Could not query the directory server.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕਿਊਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Could not recognize the host of the username you entered
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਰਾਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਲਈ ਹੋਸਟ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਸਰਵਰ-ਪਾਸੇ ਕੋਈ ਆਰਜ਼ੀ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ। ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦ ਹੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਰ Yahoo! ਕੁਝ ਵਾਰ ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਰਹਿੰਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਜਾਣਦੇ ਹੋ ਕਿ ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਤਾਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Could not send
pa: ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not set icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not start the file transfer
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could not unload plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਣਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Couldn't find X display
pa: X ਡਿਸਪਲਸੇਅ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Couldn't find window
pa: ਵਿੰਡੋ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Couldn't load buddylist
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
pa: %s ਲਈ %s ਉੱਤੇ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Country
pa: ਦੇਸ਼

en: Country: 	%s
pa: ਦੇਸ਼: 	%s

en: Cranky
pa: ਵੈਹਮੀ

en: Crazy
pa: ਝੱਲਾ

en: Crazy Patch Writers
pa: ਪੈਂਚ ਲੇਖਕ

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: Create New Conference...
pa: ਨਵੀਂ ਕਾਨਫਰੰਸ ਬਣਾਓ...

en: Create New Room
pa: ਨਵਾਂ ਰੂਮ ਬਣਾਓ

en: Create New SILC Key Pair
pa: ਨਵਾਂ SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਓ

en: Create SILC Key Pair...
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਓ...

en: Create _this new account on the server
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਇਹ ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਓ(_t)

en: Create a Start Menu entry for Pidgin
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਲਈ ਸਟਾਰਟ ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Create a new directory for each user
pa: ਹਰੇਕ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਵੱਖਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਲਈ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਣਾਓ

en: Create conference with user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਲ ਕਾਨਫਰੰਸ ਕਰੋ

en: Create this account on the server
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਇਹ ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਓ

en: Creating SILC key pair...
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Creating connection failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Creative
pa: ਸਿਰਜਣਸ਼ੀਲ

en: Curious
pa: ਜਿਆਸੂ

en: Current Developers
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੀਵੈਲਪਰ

en: Current Translators
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਅਨੁਵਾਦਕ

en: Current password
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ

en: Current token
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੋਕਨ

en: Currently on
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ

en: Custom Smiley
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਮਾਈਲੀ

en: Custom Smiley Manager
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਮਾਈਲੀ ਮੈਨੇਜਰ

en: Customize colors in the conversation window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ

en: Customizes the message timestamp formats.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਫਾਰਮੈਟ ਕਟਮਾਈਜ਼ ਕਰੋ।

en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

en: DBus Example
pa: DBus ਉਦਾਹਰਨ

en: DBus Plugin Example
pa: DBus ਪਲੱਗਇਨ ਉਦਾਹਰਨ

en: DROP
pa: ਛੱਡੋ

en: D_evice
pa: ਜੰਤਰ(_e)

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Database connect error
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Database server error
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Debug Symbols (for reporting crashes)
pa: ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ (ਕਰੈਸ਼ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ)

en: Debug Window
pa: ਡੀਬੱਗ ਵਿੰਡੋ

en: Decrease Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼ ਘਟਾਓ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Default Formatting
pa: ਮੂਲ ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ

en: Dejected
pa: ਨਿੰਮੌਝੂਣਾ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Delete Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਓ

en: Delete Buddy from Address Book?
pa: ਕੀ ਐਡਰੈੱਸਬੁੱਕ ਵਿੱਚੋਂ ਬੱਡੀ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Delete Log...
pa: ਲਾਗ ਹਟਾਓ...

en: Delete Log?
pa: ਲਾਗ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Delete Status
pa: ਹਾਲਤ ਹਟਾਓ

en: Delete buddylist from Server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਹਟਾਓ

en: Deleted
pa: ਹਟਾਇਆ

en: Deny
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Department
pa: ਵਿਭਾਗ

en: Depressed
pa: ਦੁਖੀ

en: Depression
pa: ਉਦਾਸੀ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Desktop Default
pa: ਵੇਹੜਾ (ਡੈਸਕਟਾਪ) ਡਿਫਾਲਟ

en: Detach From Server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਵੱਖ

en: Detach this tab
pa: ਇਹ ਟੈਬ ਵੱਖ ਕਰੋ

en: Detached
pa: ਅੱਡ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Dialog Icons
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਆਈਕਾਨ

en: Different
pa: ਵੱਖਰਾ

en: Digitally sign and verify all messages
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਦਸਤਖਤ ਅਤੇ ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਜਾਂਚ

en: Direct IM
pa: ਸਿੱਧਾ IM

en: Direct IM established
pa: ਸਿੱਧਾ IM ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ।

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Directory Query Failed
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਕਿਊਰੀ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Directory is not writable.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਿਖਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Disable Typing Notification Text
pa: ਲਿਖਣ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਟੈਕਸਟ ਆਯੋਗ

en: Disable _smileys in selected text
pa: ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਵਿੱਚ ਸਮਾਈਲੀ ਆਯੋਗ(_s)

en: Disable when away
pa: ਜਦੋਂ ਦੂਰ ਹੋਵਾਂ ਤਾਂ ਆਯੋਗ

en: Disabled
pa: ਆਯੋਗ ਹੈ

en: Disallow
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Disappointed
pa: ਨਿਰਾਸ਼

en: Disconnected by server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ

en: Disconnected.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੈ।

en: Disgusted
pa: ਅੱਕਿਆ

en: Dismayed
pa: ਡਰਿਆ

en: Dismiss
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Display Currently Registered Email Address
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਇਆ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਵੇਖੋ

en: Display Name
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਨਾਂ

en: Display Timestamps Every
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਵੇਖੋ ਹਰੇਕ

en: Display iChat-style timestamps
pa: iChat ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਵੇਖੋ

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
pa: ਹਰੇਕ N ਮਿੰਟ ਬਾਅਦ iChat-ਸਟਾਇਲ ਮੁਤਾਬਕ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਵੇਖੋ।

en: Display notification message in conversations
pa: ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਵਿੱਚ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖੋ

en: Displays statistical information about your buddies' availability
pa: ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਦੀ ਉਪਲੱਬਧਤਾ ਲਈ ਅੰਕੜੇ ਵੇਖੋ।

en: Distracted
pa: ਬੇਧਿਆਨਾ

en: Division
pa: ਭਾਗ

en: Do Not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not ask. Always save in pounce.
pa: ਪੁੱਛੋ ਨਾ। ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਪਉਨਸ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Do not disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do you really want to clear?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਾਫ਼ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਬੱਡੀ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੋਗੇ?

en: Do you want to allow or disallow connecting from multiple locations simultaneously?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਕਈ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਤੋਂ ਇਕੋ ਸਮੇਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰ ਜਾਂ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਲੋਕਾਂ ਵਲੋਂ ਤੁਹਾਨੂੰ MSN ਮੋਬਾਇਲ ਪੇਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਸੈੱਲ ਫੋਨ ਜਾਂ ਹੋਰ ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨਾਂ ਉੱਤੇ ਭੇਜਣ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਐਡਰੈੱਸਬੁੱਕ ਵਿੱਚੋਂ ਵੀ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Domain
pa: ਡੋਮੇਨ

en: Don't Appear Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Don't Appear Online
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Don't Appear Permanently Offline
pa: ਪੱਕਾ ਆਫਲਾਈਨ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: Don't use encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਨਾ ਵਰਤੋਂ

en: Download %s: %s
pa: %s ਡਾਊਨਲੋਡ: %s

en: Download Now
pa: ਹੁਣੇ ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Download buddylist from Server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਬੱਡੀਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Draw Markerline in
pa: ਮਾਰਕ-ਲਾਈਨ ਬਣਾਓ

en: Draw On Whiteboard
pa: ਵਾਇਟਬੋਰਡ ਉੱਤੇ ਵਾਹੋ

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
pa: ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਦਰਸਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਲਾਈਨ ਖਿੱਚੋ।

en: Drinking
pa: ਪੈੱਗ ਲਾ ਰਹੇ

en: Duplicate Correction
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸੋਧ

en: Duplicate Shortcut
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Duplicate title
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਟਾਇਟਲ

en: Dutch, Flemish
pa: ਡੱਚ, ਫਲੀਮਿਸ਼

en: Dzongkha
pa: ਡਜ਼ੋਨਗਖਾ

en: ERROR
pa: ਗਲਤੀ

en: E_xecute a command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ(_x)

en: Eating
pa: ਖਾਣਾ ਖਾ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Edit Buddy Comment
pa: ਬੱਡੀ ਟਿੱਪਣੀ ਸੋਧ

en: Edit Buddy Pounce
pa: ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ ਸੋਧ

en: Edit Buddylist Theme
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਥੀਮ ਸੋਧ

en: Edit Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੋਧ

en: Edit Icon Theme
pa: ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ ਸੋਧ

en: Edit Notes...
pa: ਨੋਟਿਸ ਸੋਧ...

en: Edit Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਸੋਧ

en: Edit Smiley
pa: ਸਮਾਈਲੀ ਸੋਧ

en: Edit Status
pa: ਹਾਲਤ ਸੋਧ

en: Edit User Mood
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਮੋਡ ਸੋਧ

en: Edit XMPP vCard
pa: XMPP vCard ਸੋਧ

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਰਾਕਸੀ ਵਿੱਚ ਦਿਤਾ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Email
pa: ਈਮੇਲ

en: Email Address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: Email Address...
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ...

en: Email:
pa: ਈਮੇਲ:

en: Email: 		%s
pa: ਈਮੇਲ: 		%s

en: Emails
pa: ਈ-ਮੇਲ

en: Embarrassed
pa: ਪਰੇਸ਼ਾਨ

en: Empty groups
pa: ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ

en: Enable Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਚਾਲੂ

en: Enable Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣ ਯੋਗ

en: Enable Sounds
pa: ਸਾਊਂਡ ਯੋਗ

en: Enable buddy ic_on animation
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਸਜੀਵਤਾ ਯੋਗ(_o)

en: Enable replacement of last word on send
pa: ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਆਖਰੀ ਸ਼ਬਦ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਯੋਗ

en: Enable splash-screen popup
pa: ਸਵਾਗਤੀ-ਸਕਰੀਨ ਪੋਪਅੱਪ ਚਾਲੂ

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
pa: ਢੁੱਕਵਾਂ MySpaceIM ਅਕਾਊਂਟ ਯੋਗ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: Enable typing notification
pa: ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਦੀ ਸੂਚਨਾ ਚਾਲੂ

en: Enable/Disable Mobile Devices...
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਜੰਤਰ ਯੋਗ/ਆਯੋਗ ਕਰੋ...

en: Enabled
pa: ਯੋਗ ਕੀਤਾ

en: Encoding
pa: ਇਕੋਡਿੰਗ

en: Encodings
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: End Direct IM Session
pa: ਸਿੱਧਾ IM ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ

en: End of ban list
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਿਸਟ ਦਾ ਅੰਤ

en: Enforce that passwords are used only once.
pa: ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਪਾਸਵਰਡ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਹੀ ਵਾਰ ਵਰਤੇ ਜਾਣ।

en: Enter Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Enter SecurID
pa: SecurID ਦਿਓ

en: Enter Security Code
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Enter a Conference Server
pa: ਇੱਕ ਕਾਨਫਰੰਸ ਸਰਵਰ 'ਚ ਦਾਖਲ ਹੋਵੇ

en: Enter a User Directory
pa: ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਿਓ

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
pa: ਆਪਣੀ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਿੱਚ ਰਲਦੇ ਯੂਜ਼ਰ ਖੋਜਣ ਵਾਸਤੇ ਅੱਗੇ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਨਾਂ ਜਾਂ ਅਧੂਰਾ ID ਦਿਓ।

en: Enter an XMPP Server
pa: XMPP ਸਰਵਰ ਦਿਓ

en: Enter an alias for %s.
pa: %s ਲਈ ਉਪ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Enter an alias for this chat.
pa: ਇਸ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਉਪ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Enter an alias for this contact.
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਉਪ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Enter captcha text
pa: ਕੈਪਟਚਾ ਟੈਕਸਟ ਦਿਓ

en: Enter current token
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੋਕਨ ਦਿਓ

en: Enter empty string to reset the name.
pa: ਨਾਂ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਖਾਲੀ ਲਾਈਨ ਦਿਓ।

en: Enter password for %s (%s)
pa: %s (%s) ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਦਿੱਖ ਲਈ 6 ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਅੰਕ ਦਿਓ

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
pa: ਗਰੁੱਪ ਅਤੇ ਇਸ ਦੇ ਮੈਂਬਰਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਿੱਕ ਨੋਟਿਸ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Enter the name of the group
pa: ਗਰੁੱਪ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Enter your notes below...
pa: ਆਪਣੇ ਨੋਟਿਸ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ...

en: Envious
pa: ਈਰਖਾਲੂ

en: Epiphany
pa: ਏਪਾਫਨੀ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤੇ ਐਡਰੈੱਸ ਨਾਲ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਸਬੰਧਤ ਹਨ।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਐਡਰੈੱਸ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੱਕ ਬੇਨਤੀ ਬਕਾਇਆ ਪਈ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਸਲੀ ਨਾਲੋਂ ਵੱਖਰਾ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unknown error.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
pa: ਗਲਤੀ 1013: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਗਲਤ ਹੈ। ਇਹ ਗਲਤੀ ਦਾ ਆਮ ਕਾਰਨ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਯਾਹੂ! ID ਦੀ ਬਜਾਏ ਆਪਣਾ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿੱਤਾ ਹੋਵੇ।

en: Error Changing Account Info
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਬਦਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
pa: GTK+ Runtime ($R2) ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।$\rਇਹ ਪਿਡਗਿਨ ਦੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ। ਜੇ ਵਾਰ ਵਾਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ  http://pidgin.im/download/windows/ 'ਆਫਲਾਈਨ ਇੰਸਟਾਲਰ' ਵਰਤਣ ਬਾਰੇ ਸੋਚੋ।

en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
pa: ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ ($R2) ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ।$\rਜੇ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ http://pidgin.im/download/windows/ ਤੋਂ 'ਆਫਲਾਈਨ ਇੰਸਟਾਲਰ' ਵਰਤਣਾ ਪੈ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
pa: ਸਪੈਲਚੈੱਕ ($R3) ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ। $\rਜੇ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਖੁਦ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਹਦਾਇਤਾਂ ਵੇਖੋ: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

en: Error Messages
pa: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹੇ

en: Error Reading %s
pa: %s ਪੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error Running Editor
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error accessing %s: 
    %s.
pa: %s ਖੋਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error adding buddy
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error adding group
pa: ਗਰੁੱਪ ਜੋੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error changing password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error communicating with local mDNSResponder.
pa: mDNSResponder ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error communicating with server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error communicating with server. Closing connection.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Error connecting to SILC Server
pa: SILC ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
pa: MXit WAP ਸਾਇਟ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਗਲਤੀ। ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Error converting %s to punycode: %d
pa: %s ਨੂੰ punycode ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %d

en: Error creating connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error creating session: %s
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error dialog
pa: ਗਲਤੀ ਡਾਈਲਾਗ

en: Error displaying MOTD
pa: MOTD ਵੇਖਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error during connecting to SILC Server
pa: SILC ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ

en: Error during file transfer
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error in chat %s
pa: ਗੱਲ %s 'ਚ ਗਲਤੀ

en: Error joining chat %s
pa: ਗੱਲ %s 'ਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਲਈ ਗਲਤੀ

en: Error launching "%s": %s
pa: "%s" ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error launching %s: %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error loading SILC key pair
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error loading plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error loading the plugin.
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ।

en: Error occurred
pa: ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: Error occurred during key agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error parsing HTTP
pa: HTTP ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error reading %s: 
    %s.
pa: %s ਪੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error reading file %s: 
    %s
pa: ਫਾਇਲ %s ਪੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error reading from %s: %s
pa: %s ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
pa: %s ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: ਜਵਾਬ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ (%d ਬਾਈਟ ਲਿਮਟ)

en: Error reading from resolver process:
    %s
pa: ਰਿਜ਼ੋਲਵਰ ਪਰੋਸੈੱਸ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error requesting %s: %s
pa: %s ਮੰਗ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error resolving %s
pa: %s ਹੱਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error resolving %s:
    %s
pa: %s ਹੱਲ਼ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error resolving %s: %d
pa: %s ਹੱਲ਼ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %d

en: Error retrieving profile
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error retrieving room list
pa: ਰੂਮ ਲਿਸਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error running %s
pa: %s ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error unregistering account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Error with your microphone
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ 'ਚ ਗਲਤੀ

en: Error with your webcam
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵੈੱਬਕੈਮ 'ਚ ਗਲਤੀ

en: Error writing %s: 
    %s.
pa: %s ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error writing to %s: %s
pa: %s ਲਈ ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %s

en: Error: invalid PONG from server
pa: ਗਲਤੀ: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਗਲਤ PONG

en: Esperanto
pa: ਇਸਪੀਰਨਟੋ

en: Estonian
pa: ਈਸਟੋਨੀਆਈ

en: Event
pa: ਘਟਨਾ

en: Evil
pa: ਬੁਰਾ

en: Evolution Integration
pa: ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

en: Evolution Integration Configuration
pa: ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: Excited
pa: ਜੋਸ਼ ਵਿੱਚ

en: Execute a command
pa: ਇੱਕ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ

en: Existing window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ

en: Exiting because another libpurple client is already running.
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਇੱਕ ਹੋਰ libpurple ਕਲਾਇਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Expanded Background Color
pa: ਫੈਲਾਉਣ ਸਮੇਂ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Expanded Text
pa: ਫੈਲਾਉਣ ਟੈਕਸਟ

en: Export Sametime List for Account %s
pa: %s ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export Sametime List...
pa: ਸੇਮਟਾਈਮ ਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ...

en: Export to .anyone
pa: .anyone ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Export to .zephyr.subs
pa: .zephyr.subs ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
pa: ਫਾਇਲ %s ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ।
    ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਟਾਰਗੇਟ ਪਾਥ ਵਿੱਚ ਲਿਖਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਹੈ।

en: ExtPlacement
pa: ਵਾਧੂ ਥਾਂ

en: Extended Address
pa: ਹੋਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Extended Away
pa: ਪਹੁੰਚ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Extended away
pa: ਪਹੁੰਚ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: External User
pa: ਬਾਹਰੀ ਯੂਜ਼ਰ

en: Extra conversation placement options.
pa: ਵਾਧੂ ਗੱਲਬਾਤ ਥਾਂ ਚੋਣ ਹੈ।

en: F_lash window when IMs are received
pa: IM ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਵਿੰਡੋ ਝਲਕਾਓ(_l)

en: Facebook (XMPP)
pa: ਫੇਸਬੁੱਕ (XMPP)

en: Failed
pa: ਅਸਫ਼ਲ

en: Failed Yahoo! Authentication
pa: Yahoo! ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਸਫਲ

en: Failed to add buddy
pa: ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to change nickname
pa: ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Failed to get connection: %s
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to get name: %s
pa: ਨਾਂ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to get serv name: %s
pa: serv ਨਾਂ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ:%s

en: Failed to join buddy in chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਬੱਡੀ ਆਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Failed to join chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Failed to load image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Failed to remove buddy
pa: ਬੱਡੀ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to set cmodes for %s
pa: %s ਲਈ cmodes ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Failed to store image: %s
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ:%s

en: Failure: Authentication failed
pa: ਅਸਫ਼ਲ: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਸਫ਼ਲ

en: Failure: Incorrect signature
pa: ਗਲਸ: ਗਲਤ ਦਸਤਖਤ

en: Failure: Invalid cookie
pa: ਅਸਫਲ: ਗਲਤ ਕੂਕੀ

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ HMAC ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ KE ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ PKCS ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ ਸੀਫ਼ਰ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ ਹੈਂਸ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਤੁਹਾਡੀ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ/ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
pa: ਅਸਫਲ: ਵਰਜਨ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦਾ ਹੈ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਵੇਂ ਕਲਾਇਟ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Family Name
pa: ਪਰਿਵਾਰਿਕ ਨਾਂ

en: Fashion
pa: ਫੈਸ਼ਨ

en: Fast size calculations
pa: ਤੇਜ਼ ਸਾਈਜ਼ ਗਿਣਤੀ

en: Fatal Error
pa: ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ

en: Favorite Quote
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਛੰਦ

en: Favorite Things
pa: ਪਸੰਦ ਚੀਜ਼ਾਂ

en: Feature Not Implemented
pa: ਫੀਚਰ ਹਾਲੇ ਨਹੀਂ ਬਣਿਆ

en: Feeling
pa: ਮਹਿਸੂਸ ਕਰ ਰਹੇ

en: Female
pa: ਔਰਤ

en: Fetching the room list failed.
pa: ਰੂਮ ਲਿਸਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਯੋਗ ਹੈ ਅਤੇ PEM ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
pa: %s ਫਾਇਲ %s ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮਨਜ਼ੂਰ ਸਾਈਜ਼ %s ਤੋਂ ਵੱਡੀ ਹੈ।

en: File Control
pa: ਫਾਇਲ ਕੰਟਰੋਲ

en: File Send Failed
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: File Transfer
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ

en: File Transfer Error
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਗਲਤੀ

en: File Transfer Failed
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਫੇਲ੍ਹ

en: File Transfers
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
pa[0]: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ -  %2$d ਵਿੱਚੋਂ %1$d%% ਫਾਇਲ
pa[1]: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ -  %2$d ਵਿੱਚੋਂ %1$d%% ਫਾਇਲਾਂ

en: File is not readable.
pa: ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: File operation error
pa: ਫਾਇਲ ਕਾਰਵਾਈ ਗਲਤੀ

en: File transfer _details
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਵੇਰਵਾ(_d)

en: File transfer already started
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: File transfer cancelled
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: File transfer complete
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਮੁਕੰਮਲ

en: File transfer from %s failed.
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ %s ਤੋਂ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: File transfer port
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਪੋਰਟ

en: File transfer proxies
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਪਰਾਕਸੀ

en: File transfer server
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸਰਵਰ

en: File transfer session does not exist
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File transfer to %s failed.
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ %s ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Filename:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
pa: ਕਿਸੇ ਮਿਲਦੇ XMPP ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਦੀ ਖੋਜ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਖੇਤਰ ਭਰੋ ਜੀ।

en: Fill in the fields.
pa: ਖੇਤਰਾਂ 'ਚ ਭਰੋ।

en: Fill out all fields completely.
pa: ਸਭ ਖੇਤਰ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਭਰੋ।

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

en: Finalizing connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤਿਆਰ

en: Finch
pa: ਫਿੰਚ

en: Find
pa: ਖੋਜ

en: Find Buddy by Email
pa: ਈਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਬੱਡੀ ਖੋਜ

en: Find Rooms
pa: ਰੂਮ ਖੋਜ

en: Find Services
pa: ਸਰਵਿਸਾਂ ਲੱਭੋ

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
pa: ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਖੋਜ ਸ਼ਰਤਾਂ ਦੇ ਕੇ ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਲੱਭੋ। ਨੋਟ: ਹਰੇਕ ਖੇਤਰ ਵਾਇਲਡ ਕਾਰਡ ਖੋਜ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ (%)

en: Find buddies
pa: ਬੱਡੀ ਖੋਜ

en: Find buddies...
pa: ਬੱਡੀ ਖੋਜ...

en: Find people...
pa: ਲੋਕ ਖੋਜ...

en: Find:
pa: ਖੋਜ:

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
pa: %s ਕੁੰਜੀ ਲਈ ਫਿੰਗਰਪ੍ਰਿੰਟ ਅਤੇ ਬੈਬਲ-ਪ੍ਰਿੰਟ ਹਨ:
    
    %s
    %s

en: Finished
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ਼

en: Fire
pa: ਫਾਇਰ

en: Firebird
pa: ਫਾਇਰਬਰਡ

en: Firefox
pa: ਫਾਇਰਫਾਕਸ

en: First Name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ

en: First name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ

en: First name:
pa: ਪਹਿਲਾ ਨਾਂ:

en: Flirtatious
pa: ਨਖ਼ਰੇ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

en: Font Face
pa: ਫੋਂਟ ਫੇਸ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: For delayed messages
pa: ਡਿਲੇਅ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ

en: For delayed messages and in chats
pa: ਡਿਲੇਅ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਅਤੇ ਗੱਲਾਂਬਾਤਾਂ ਵਿੱਚ

en: For rooms with more than this many people
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲੋਕਾਂ ਲਈ ਰੂਮ

en: Forbidden
pa: ਲੁਕਵਾਂ

en: Force login (ignore server redirects)
pa: ਫੋਰਸ ਲਾਗਇਨ (ਸਰਵਰ ਹਦਾਇਤਾਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ)

en: Forcing Login
pa: ਲਾਗਇਨ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Foreground Color
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Foreground _color
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(_c)

en: Founder
pa: ਖੋਜੀ

en: Free For Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵੇਹਲਾ

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: Friendly name is changing too rapidly
pa: ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ

en: From
pa: ਵੱਲੋਂ

en: From (To pending)
pa: ਵਲੋਂ (ਤੋਂ ਬਕਾਇਆ)

en: From last sent message
pa: ਆਖਰੀ ਭੇਜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਤੋਂ

en: Frustrated
pa: ਨਿਰਾਸ਼

en: Full Name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: Full name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: Fully qualified domain name missing
pa: ਫੂਲ ਕੁਆਲੀਫਾਇਡ ਡੋਮੇਨ ਨਾਂ (FQDN) ਗੁੰਮ ਹੈ

en: GG server
pa: GG ਸਰਵਰ

en: GNOME Default
pa: ਗਨੋਮ ਮੂਲ

en: GStreamer Failure
pa: ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਫੇਲ੍ਹ

en: GStreamer failed to initialize.
pa: ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: GTK Signals Test
pa: GTK ਸਿਗਨਲ ਟੈਸਟ

en: GTK+ Interface Font
pa: GTK+ ਇੰਟਰਫੇਸ ਫੋਂਟ

en: GTK+ Runtime (required if not present)
pa: GTK+ Runtime (ਜੇ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ)

en: GTK+ Text Shortcut Theme
pa: GTK+ ਪਾਠ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਥੀਮ

en: GTK+ Theme Control Settings
pa: GTK+ ਥੀਮ ਕੰਟਰੋਲ ਸੈਟਿੰਗ

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
pa: Gadu-Gadu ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Gadu-Gadu Public Directory
pa: ਗਡੂ-ਗਡੂ ਪਬਲਿਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Gadu-Gadu User
pa: ਗਡੂ-ਗਡੂ ਯੂਜ਼ਰ

en: Galeon
pa: ਗਲੇਓਨ

en: Galician
pa: ਗਾਲਿਸਿਕ

en: Game Title
pa: ਖੇਡ ਟਾਈਟਲ

en: Games
pa: ਖੇਡਾਂ

en: Gaming
pa: ਖੇਡਾਂ

en: Gateway
pa: ਗੇਟਵੇ

en: Gender
pa: ਲਿੰਗ

en: General
pa: ਆਮ

en: General Log Reading Configuration
pa: ਜਰਨਲ ਲਾਗ ਪੜ੍ਹਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: General Text Replacement Options
pa: ਆਮ ਪਾਠ ਤਬਦੀਲੀ ਚੋਣਾਂ

en: Generate Key Pair
pa: ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਓ

en: Geolocation
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਿਤੀ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Get
pa: ਲਵੋ

en: Get AIM Info
pa: AIM ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get Away Message
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਲਵੋ

en: Get File
pa: ਫਾਇਲ ਲਵੋ

en: Get Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get Notes Address Book Info
pa: ਨੋਟਿਸ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਲਵੋ

en: Get Public Key...
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤੀ...

en: Get User Info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get X-Status Msg
pa: X-ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ ਲਵੋ

en: Get _Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(_I)

en: Getting cookie
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
pa: SMS ਭੇਜਣ ਲਈ ਮੋਬਾਇਲ ਕੈਰੀਅਰ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Given Name
pa: ਦਿੱਤਾ ਨਾਂ

en: Glorious
pa: ਸ਼ਾਨਦਾਰ

en: Goes a_way
pa: ਦੂਰ ਗਿਆ/ਗਈ(_w)

en: Goes away
pa: ਦੂਰ ਗਏ

en: Gone
pa: ਗਿਆ

en: Google Chrome
pa: ਗੂਗਲ ਕਰੋਮ

en: Google Talk
pa: ਗੂਗਲ ਟਾਕ

en: Goose
pa: ਗੂਸ

en: Goosing %s...
pa: %s ਨੂੰ ਗੂਸ ਕਰੋ...

en: Grateful
pa: ਇਹਸਾਨਮੰਦ

en: Greek
pa: ਗਰੀਕ

en: Grieving
pa: ਸੋਗੀ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Group Items
pa: ਗਰੁੱਪ ਆਈਟਮਾਂ

en: Group Name
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ

en: Group name too long
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: GroupWise Conference %d
pa: GroupWise ਕਾਨਫਰੰਸ %d

en: Grouping
pa: ਗਰੁੱਪਿੰਗ

en: Grumpy
pa: ਰੁੱਖਾ

en: GtkTreeView Horizontal Separation
pa: GtkTreeView ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਵੱਖਰੇਵਾ

en: Gtkrc File Tools
pa: Gtkrc ਫਾਇਲ ਟੂਲ

en: Guilty
pa: ਸ਼ਰਮਿੰਦਾ

en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

en: Gujarati Language Team
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ ਭਾਸ਼ਾ ਟੀਮ

en: HTTP Method Server
pa: HTTP ਢੰਗ ਸਰਵਰ

en: HTTP proxy connection error %d
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ %d

en: Half Operator
pa: ਅੱਧਾ ਓਪਰੇਟਰ

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
pa: ਹੈਂਡਸ਼ੇਕ ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ, ਲਾਗਇਨ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Handshaking
pa: ਹੈਂਡਸੇਕ

en: Hangup
pa: ਹੈਂਡ ਅੱਪ

en: Happy
pa: ਖੁਸ਼

en: Has you
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋ

en: Having Coffee
pa: ਕਾਫ਼ੀ ਪੀ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Having fun
pa: ਮੌਜਾਂ ਕਰਦਾ

en: Headline
pa: ਹੈੱਡਲਾਈਨ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

en: Hidden Number
pa: ਨੰਬਰ ਓਹਲੇ

en: Hidden or not logged-in
pa: ਓਹਲੇ ਜਾਂ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Hide Icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਓਹਲੇ

en: Hide Joins/Parts
pa: ਜੁਆਇੰਨ/ਛੱਡਣ ਓਹਲੇ

en: Hide When Offline
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਓਹਲੇ

en: Hide client identity
pa: ਕਲਾਇਟ ਪਛਾਣ ਓਹਲੇ

en: Hides extraneous join/part messages.
pa: ਵਾਧੂ ਜੁਆਇੰਨ/ਬੰਦ ਕਰਨ ਸੁਨੇਹੇ ਓਹਲੇ ਕਰੋ।

en: High-five
pa: ਚੱਕਤੇ-ਫੱਟੇ

en: High-fiving %s...
pa: %s ਨਾਲ ਹੱਥ ਮਿਲਾਓ...

en: Highlight _misspelled words
pa: ਗਲਤ ਸ਼ਬਦ ਉਘਾੜੋ(_m)

en: Highlight matches
pa: ਮਿਲਦੇ ਹਾਈਲਾਈਟ

en: Highlighted Message Name Color
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਕੀਤਾ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਰੰਗ

en: Highlighted Messages
pa: ਉਘਾੜੇ ਸੁਨੇਹੇ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: History Plugin Requires Logging
pa: ਅਤੀਤ ਪਲੱਗਇਨ ਲਈ ਲਾਗ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
pa: ਇਸ ਕੈਟਾਗਰੀ ਦੇ ਹੋਰ ਰੂਮ ਲੱਭਣ ਵਾਸਤੇ 'Enter' ਦੱਬੋ।

en: Hobbies
pa: ਮਨਪਸੰਦ

en: Hobbies and Interests
pa: ਸ਼ੌਕ ਅਤੇ ਦਿਲਚਸਪੀ

en: Home Address
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Home Fax
pa: ਘਰ ਫੈਕਸ

en: Home Page
pa: ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ

en: Home Phone
pa: ਘਰ ਫੋਨ

en: Home Phone 2
pa: ਘਰ ਫੋਨ 2

en: Home Phone Number
pa: ਘਰ ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਸਫਾ

en: Hometown
pa: ਘਰ ਸ਼ਹਿਰ

en: Hong Kong Chinese
pa: ਹਾਂਗਕਾਂਗ ਚੀਨੀ

en: Hopeful
pa: ਆਸਵੰਦ

en: Host Gone
pa: ਹੋਸਟ ਗਿਆ

en: Host Name: 	%s
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ: 	%s

en: Host Unknown
pa: ਹੋਸਟ ਅਣਜਾਣ

en: Hostname
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ

en: Hot
pa: ਹਾਟ

en: Hug
pa: ਜੱਫੀ

en: Hugging %s...
pa: %s ਨੂੰ ਜੱਫੀ ਪਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Humbled
pa: ਨਿਮਾਣਾ

en: Humiliated
pa: ਜਲੀਲ ਕੀਤਾ

en: Humor
pa: ਹਾਸਾ

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਆਈ

en: Hungry
pa: ਭੁੱਖਾ

en: Hurt
pa: ਬਦਸਲੂਕੀ

en: Hyper Active
pa: ਹਾਇਪਰ ਐਕਟਿਵ

en: Hyperlink Color
pa: ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: Hyperlink color
pa: ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: Hyperlink prelight color
pa: ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਪ੍ਰੀ-ਲਾਇਟ ਰੰਗ

en: Hyperlink visited color
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: I'dle Mak'er
pa: ਮੈਂ ਵੇਹਲਾ ਹਾਂ

en: I'm not here right now
pa: ਮੈਂ ਹੁਣ ਇੱਥੇ ਨਹੀਂ ਹਾਂ

en: ICQ Direct Connect
pa: ICQ ਸਿੱਧੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: ICQ Privacy Options
pa: ICQ ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਚੋਣਾਂ

en: ICQ Protocol Plugin
pa: ICQ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: ICQ authorization denied.
pa: ICQ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
pa: ICQ ਯੂਜ਼ਰ %u ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਬੱਡੀ ਭੇਜਿਆ ਹੈ: %s (%s)

en: IM Conversation Windows
pa: IM ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

en: IM Friends
pa: IM ਦੋਸਤ

en: IM With Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ IM

en: IM with Key Exchange
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲੇ ਨਾਲ IM

en: IM with Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ IM

en: IP Address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: IPC Test Client
pa: IPC ਟੈਸਟ ਕਲਾਇਟ

en: IPC Test Server
pa: IPC ਟੈਸਟ ਸਰਵਰ

en: IRC Protocol Plugin
pa: IRC ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: IRC nick and server may not contain whitespace
pa: IRC ਨਾਂਵਾਂ ਅਤੇ ਸਰਵਰ ਲਈ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Icon Error
pa: ਆਈਕਾਨ ਗਲਤੀ

en: Icon for Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਆਈਕਾਨ/
    ਅਣਜਾਣ ਵਿਅਕਤੀ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਦੂਰ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੀ ਗੱਲਬਾਤ ਦਾ ਆਈਕਾਨ ਬਣਾਓ।

en: Iconify on Away
pa: ਦੂਰ ਜਾਣ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਬਣਾਓ

en: Idle
pa: ਵੇਹਲਾ

en: Idle %dd %dh %02dm
pa: ਵੇਹਲਾ %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
pa: ਵੇਹਲਾ %dh %02dm

en: Idle %dm
pa: ਵੇਹਲਾ %dm

en: Idle Text
pa: ਵੇਹਲਾ/ਵੇਹਲੀ ਟੈਕਸਟ

en: Idle for
pa: ਵੇਹਲਾ ਹੈ

en: If user has not spoken in this many minutes
pa: ਜੇ ਯੂਜ਼ਰ ਇਨ੍ਹੇ ਮਿੰਟਾਂ ਲਈ ਨਾ ਬੋਲੇ

en: If you look real closely
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵੇਖੋ

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਇਸ ਲਿੰਕ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ:

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Ignore buddy?
pa: ਕੀ ਬੱਡੀ ਅਣਡਿੱਠਾ?

en: Ignore conference and chatroom invitations
pa: ਕਨਫਰੰਸ ਅਤੇ ਚੈਟ-ਰੂਮ ਸੱਦੇ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕਰੋ

en: Ignore incoming format
pa: ਆਉਣ ਵਾਲਾ ਫਾਰਮੈਟ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Ignored
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Import Sametime List for Account %s
pa: %s ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Import Sametime List...
pa: ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ...

en: Import from .anyone
pa: .anyone ਲਈ ਇੰਪੋਰਟ

en: Import from .zephyr.subs
pa: .zephyr.subs ਲਈ ਇੰਪੋਰਟ

en: Importing friends failed
pa: ਦੋਸਤ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Impressed
pa: ਪਰਭਾਵਿਤ

en: Improper Addressing
pa: ਗਲਤ ਐਡਰੈੱਸ

en: In Love
pa: ਪਿਆਰ ਨਾਲ

en: In awe
pa: ਸਨਮਾਨ 'ਚ

en: In local permit/deny
pa: ਲੋਕਲ ਇਜ਼ਾਜਤ/ਪਾਬੰਦੀ

en: In love
pa: ਪਿਆਰ ਨਾਲ

en: In the restroom
pa: ਆਰਾਮ-ਕਮਰੇ 'ਚ

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
pa: ਲਾਗ ਦਰਸ਼ਕ ਵਿੱਚ ਹੋਰ IM ਕਲਾਇਟ ਲਾਗ ਸ਼ਾਮਲ

en: Incoming Call
pa: ਆ ਰਹੀ ਕਾਲ

en: Incompatible protocol version
pa: ਨਾ-ਅਨੁਕੂਲ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਵਰਜਨ

en: Incorrect encoding in authorization
pa: ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਵਿੱਚ ਗਲਤ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Incorrect password
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ

en: Incorrect username or password
pa: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Increase Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Indignant
pa: ਰੁੱਸਿਆ

en: Indisposed
pa: ਢਿੱਲਾ

en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆਈ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Info for %s
pa: %s ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Info for Group %s
pa: ਗਰੁੱਪ %s ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information dialog
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਈਲਾਗ

en: Initializing SSL/TLS
pa: SSL/TLS ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Initializing Stream
pa: ਸਟਰੀਮ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Initiate Conference
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਸੱਦਾ

en: Initiate Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੁਰੂ

en: Initiate _Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਚਾਲੂ(_C)

en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Input and Output Settings
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਅਤੇ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਾਲੀਅਮ

en: Insert IM Image
pa: IM ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Insert Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Insert Link
pa: ਲਿੰਕ ਸ਼ਾਮਲ

en: Insert Smiley
pa: ਸਮਾਇਲੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Insert c_ount of new messages into window title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਵਿੱਚ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ(_o)

en: Insert count of new message into _X property
pa: X ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਿੱਚ  ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ(_X)

en: Insert in message
pa: ਸਨੇਹੇ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Install Plugin...
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ...

en: Instant Messaging
pa: ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹੇਦਾਰ

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
pa: ਤੁਰੰਤ ਸੁਨੇਹੇ (IM) ਕੇਵਲ ਤਾਂ ਹੀ ਲਾਗ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ, ਜੇ "ਸਭ ਤੁਰੰਤ ਸੁਨੇਹੇ ਲਾਗ ਕਰੋ" ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Insufficient rights
pa: ਨਾ-ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ

en: Interested
pa: ਉਤਸਕ

en: Interests
pa: ਦਿਲਚਸਪੀਆਂ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Internal Server Error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: Internal error. Please try again later.
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ। ਬਾਅਦ 'ਚ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Internet Messenger
pa: ਇੰਟਰਨੈਟ ਮੈਸੰਜ਼ਰ

en: Intoxicated
pa: ਮਦਹੋਸ਼

en: Invalid Authorization Mechanism
pa: ਗਲਤ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ

en: Invalid Directory
pa: ਗਲਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Invalid Encoding
pa: ਗਲਤ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Invalid Room Handle
pa: ਗਲਤ ਰੂਮ ਹੈਂਡਲ

en: Invalid Room Name
pa: ਗਲਤ ਰੂਮ ਨਾਂ

en: Invalid SNAC
pa: ਗਲਤ SNAC

en: Invalid Server
pa: ਗਲਤ ਸਰਵਰ

en: Invalid Server Name
pa: ਗਲਤ ਸਰਵਰ ਨਾਂ

en: Invalid Username Encoding
pa: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Invalid XML
pa: ਗਲਤ XML

en: Invalid XMPP ID
pa: ਗਲਤ XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
pa: ਗਲਤ XMPP ID ਹੈ। ਡੋਮੇਨ ਸੈੱਟ ਕਰਨੀ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
pa: ਗਲਤ XMPP ID ਹੈ। ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: Invalid authzid
pa: ਗਲਤ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Invalid challenge from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਗਲਤ ਚੈਲੰਜ਼

en: Invalid chat room name
pa: ਗਲਤ ਚੈਟ ਰੂਮ ਨਾਂ

en: Invalid country selected. Please try again.
pa: ਗਲਤ ਦੇਸ਼ ਚੁਣਿਆ। ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Invalid email address
pa: ਗਲਤ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: Invalid error
pa: ਗਲਤੀ

en: Invalid friendly name
pa: ਗਲਤ ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ

en: Invalid group
pa: ਗਲਤ ਗਰੁੱਪ

en: Invalid input condition
pa: ਗਲਤ ਇੰਪੁੱਟ ਹਾਲਤ

en: Invalid nickname
pa: ਗਲਤ ਨਾਂ

en: Invalid packet received from MXit.
pa: MXit ਤੋਂ ਗਲਤ ਪਾਕਟ ਗਲਤੀ।

en: Invalid proxy settings
pa: ਗਲਤ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: Invalid response from server
pa: ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਗਲਤ ਜਵਾਬ ਹੈ

en: Invalid title
pa: ਗਲਤ ਟਾਇਟਲ

en: Invalid username
pa: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Invalid username or password
pa: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Invert
pa: ਉਲਟ

en: Invincible
pa: ਅਜਿੱਤ

en: Invisible
pa: ਅਦਿੱਖ

en: Invisible List
pa: ਅਦਿੱਖ ਲਿਸਟ

en: Invitation Error
pa: ਸੱਦਾ ਗਲਤੀ

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
pa: ਸੱਦਾ ਵਲੋਂ: %s
    
    ਭੇਜਿਆ: %s

en: Invitation only
pa: ਸੱਦੇ 'ਤੇ ਹੀ

en: Invitation to Conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਾ

en: Invite
pa: ਸੱਦਾ

en: Invite Buddy Into Chat Room
pa: ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਸੱਦੋ

en: Invite Group to Conference...
pa: ਗਰੁੱਪ ਨੂੰ ਕਾਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦਾ...

en: Invite List
pa: ਸੱਦਾ ਲਿਸਟ

en: Invite message (optional)
pa: ਸੱਦਾ ਸੁਨੇਹਾ (ਚੋਣਵਾਂ)

en: Invite to Conference
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦਾ

en: Invite to Conference...
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦਾ...

en: Invite to chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਾ ਦਿਓ

en: Invite user to a conference
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਕਾਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦੋ

en: Invite...
pa: ਸੱਦਾ...

en: Invited
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ

en: Irish
pa: ਆਈਰਸ਼

en: Is no longer i_dle
pa: ਹੁਣ ਵੇਹਲਾ ਨਹੀਂ(_d)

en: Is no longer idle
pa: ਹੁਣ ਵੇਹਲਾ ਨਾ ਰਹੇ

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: Italic
pa: ਤਿਰਛੇ

en: Item Not Found
pa: ਇਕਾਈ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Jealous
pa: ਈਰਖਈ

en: Job Role
pa: ਕੰਮ ਅਹੁਦਾ

en: Job Title
pa: ਕੰਮ ਨਾਂ

en: John Noname
pa: ਜਾਨ ਬਿਨ-ਨਾਂ

en: Join
pa: ਦਾਖਲ

en: Join Chat
pa: ਚੈਟ ਜੁਆਇੰਨ

en: Join Chat...
pa: ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ ਦਾਖਲ...

en: Join Private Group
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਦਾਖਲ

en: Join User in Chat...
pa: ਚੈਟ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਜੁਆਇੰਨ...

en: Join a Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Join in Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ

en: Join whom in chat?
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਕਿਸ ਨਾਲ ਜੁਆਇੰਨ?

en: Join/Part Hiding
pa: ਜੁਆਇੰਨ/ਓਹਲੇ

en: Joining %s requires an invitation.
pa: %s 'ਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਲਈ ਸੱਦਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Jump to markerline
pa: ਮਾਰਕ ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Just logged in
pa: ਹਾਲ ਲਾਗਇਨ ਹੀ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Just logged out
pa: ਹੁਣੇ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕੀਤਾ

en: Ka-Hing Cheung
pa: ਕਾ-ਹਿੰਗ ਚੀਉਂਗ

en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

en: Kannada Translation team
pa: ਕੰਨੜ ਅਨੁਵਾਦਕ ਟੀਮ

en: Key Agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ

en: Key Agreement Request
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਬੇਨਤੀ

en: Key Agreement failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਅਸਫਲ

en: Key Exchange failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲਾ ਅਸਫਲ

en: Key Length: 	%d bits
pa: ਕੁੰਜੀ ਲੰਬਾਈ: 	%d ਬਿੱਟ

en: Key Pair Generation failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਪੇਅਰ ਬਣਾਉਣਾ ਫੇਲ੍ਹ

en: Key agreement cannot be started with yourself
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਆਪਣੇ ਆਪ ਹੀ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Key agreement failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਮਿਤੀ ਅਸਫਲ

en: Key agreement is already started
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸ਼ੁਰੂ

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
pa: %s ਵਲੋਂ ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Key agreement was aborted
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

en: Key length
pa: ਕੁੰਜੀ ਲੰਬਾਈ

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Khmer
pa: ਖਮੀਰ

en: Kicked (%s)
pa: ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ (%s)

en: Kicked by %s (%s)
pa: %s (%s) ਨੇ ਸੁੱਟਿਆ

en: Kids Passport without parental consent
pa: ਬੱਚਾ ਪਾਸਪੋਰਟ ਬਿਨਾਂ ਮਾਪਿਆਂ ਦੀ ਸਹਿਮਤੀ ਦੇ

en: Kill User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟੋ

en: Killed by %s (%s)
pa: %s (%s) ਨੇ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟਿਆ

en: Konqueror
pa: ਕੌਨਕਿਉਰੋਰ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

en: Kurdish
pa: ਕੁਰਦ

en: Lao
pa: ਲਾਓ

en: Last Known Client
pa: ਆਖਰੀ ਜਾਣਿਆ ਕਲਾਇਟ

en: Last Name
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ

en: Last Online
pa: ਆਖਰੀ ਆਨਲਾਈਨ

en: Last Said
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਕਿਹਾ

en: Last Seen
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਵੇਖਿਆ

en: Last Update
pa: ਆਖਰੀ ਅੱਪਡੇਟ

en: Last Updated
pa: ਆਖਰੀ ਅੱਪਡੇਟ

en: Last created window
pa: ਆਖਰੀ ਬਣਾਈ ਵਿੰਡੋ

en: Last name
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ

en: Last name:
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ:

en: Lastlog
pa: ਆਖਰੀ-ਲਾਗ

en: Lastlog plugin.
pa: ਆਖਰੀ-ਲਾਗ ਪਲੱਗਇਨ

en: Later
pa: ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ

en: Latest News
pa: ਤਾਜ਼ੀਆਂ ਖਬਰਾਂ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

en: Left
pa: ਖੱਬਾ

en: Left Vertical
pa: ਖੱਬੇ ਖਿਤਿਜੀ

en: Let others see what computer you are using
pa: ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਇਹ ਵੇਖਣ ਦਿਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਹੜਾ ਕੰਪਿਊਟਰ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ

en: Let others see what services you are using
pa: ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਇਹ ਵੇਖਣ ਦਿਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਹੜੀਆਂ ਸਰਵਿਸਾਂ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
pa: ਟੈਕਸਟ ਪਰੋਟੋਕਾਲ (XMPP, MSN, IRC, TOC) ਲਈ ਰਾਅ ਇੰਪੁੱਟ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਭੇਜਣ ਵਾਸਤੇ ਐਂਟਰੀ ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ 'Enter' ਦੱਬੋ। ਡੀਬੱਗ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ।

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
pa: ਪਾਠ ਆਧਾਰਿਤ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲਾਂ ਲਈ ਕੱਚੀ ਇੰਪੁੱਟ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Level
pa: ਪੱਧਰ

en: List full
pa: ਲਿਸਟ ਭਰ ਗਈ

en: List of %d user:
     | List of %d users:
pa[0]: %d ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਲਿਸਟ:
pa[1]: %d ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ:

en: List overflow
pa: ਲਿਸਟ ਭਰੀ ਹੈ

en: Listening to music
pa: ਸੰਗੀਤ ਸੁਣ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Lithuanian
pa: ਲੀਥੂਵਨੀਆਈ

en: Live Video
pa: ਸਿੱਧੀ ਵੀਡਿਓ

en: Load Buddylist...
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਲੋਡ ਕਰੋ...

en: Load buddylist from file...
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਲੋਡ ਕਰੋ...

en: Loading menu...
pa: ਮੇਨੂ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Loads .NET plugins with Mono.
pa: ਮੋਨੋ ਨਾਲ .NET ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Local Buddy List Only
pa: ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਲਿਸਟ ਹੀ

en: Local File:
pa: ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ:

en: Local Port
pa: ਲੋਕਲ ਪੋਰਟ

en: Local Time
pa: ਲੋਕਲ ਟਾਈਮ

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
pa: ਲੋਕਲ ਸਰਵਰ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ: %s
    ਲੋਕਲ ਸਰਵਰ ਚਾਲੂ ਸਮਾਂ: %s
    ਲੋਕਲ ਸਰਵਰ ਕਲਾਇਟ: %d
    ਲੋਕਲ ਸਰਵਰ ਚੈਨਲ: %d
    ਲੋਕਲ ਸਰਵਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d
    ਲੋਕਲ ਰਾਊਟਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d
    ਲੋਕਲ ਸੈਲ ਕਲਾਇਟ: %d
    ਲੋਕਲ ਸੈਲ ਕਲਾਇਟ: %d
    ਲੋਕਲ ਸੈਲ ਸਰਵਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਕਲਾਇਟ: %d
    ਕੁੱਲ ਚੈਨਲ: %d
    ਕੁੱਲ ਸਰਵਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਰਾਊਟਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਸਰਵਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਰਾਊਟਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d

en: Locality
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Localizations
pa: ਅਨੁਵਾਦ

en: Location
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Log Deletion Failed
pa: ਲਾਗਇਨ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Log Directory
pa: ਲਾਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Log IMs
pa: IM ਲਾਗ

en: Log In
pa: ਲਾਗ ਇਨ

en: Log Out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Log Reader
pa: ਲਾਗ ਰੀਡਰ

en: Log _format:
pa: ਲਾਗ ਫਾਰਮੈਟ(_F):

en: Log all _instant messages
pa: ਸਭ ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦਾ ਲਾਗ(_i)

en: Log all _status changes to system log
pa: ਸਭ ਹਾਲਤ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ(_s)

en: Log all c_hats
pa: ਸਭ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਦਾ ਲਾਗ(_h)

en: Log chats
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਾਗ

en: Log format
pa: ਲਾਗ ਫਾਰਮੈਟ

en: Log status change events
pa: ਹਾਲਤ ਬਦਲਣ ਘਟਨਾ ਦਾ ਲਾਗ

en: Logged In
pa: ਲਾਗਇਨ ਹੈ

en: Logged Off
pa: ਲਾਗ ਆਫ਼ ਕੀਤਾ

en: Logging
pa: ਲਾਗਇਨ

en: Logging In...
pa: ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
pa: ਲਾਗ ਨੂੰ ਸੰਦ -> ਪਸੰਦ -> ਲਾਗ ਰੱਖੋ ਰਾਹੀਂ ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    
    ਤੁਰੰਤ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਅਤੇ/ਜਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਲਾਗ ਰੱਖਣ ਨਾਲ ਉਸੇ ਸੰਵਾਦ ਕਿਸਮ ਲਈ ਅਤੀਤ ਸਰਗਰਮ ਕਰੇਗਾ।

en: Logging in
pa: ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Logging of this conversation failed.
pa: ਇਸ ਗੱਲਾਂ ਲਈ ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ।

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
pa: ਲਾਗ ਕਰਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਹੈ। ਇਨ੍ਹਾਂ ਗੱਲਾਂ ਲਈ ਅਗਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਲਾਗ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
pa: ਲਾਗ ਕਰਨਾ ਬੰਦ ਕੀਤਾ। ਇਨ੍ਹਾਂ ਗੱਲਾਂ ਲਈ ਅਗਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਲਾਗ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Login Acknowledged
pa: ਲਾਗਇਨ ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ

en: Login Options
pa: ਲਾਗਇਨ ਚੋਣ

en: Login Redirected
pa: ਲਾਗਇਨ ਰੀ-ਡੀਰੈਕਟ

en: Login error: %s (%i)
pa: ਲਾਗਇਨ ਗਲਤੀ: %s (%i)

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Logout error: %s (%i)
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਗਲਤੀ: %s (%i)

en: Lonely
pa: ਇੱਕਲੇ

en: Lost
pa: ਗੁਆਚਿਆ

en: Lost connection with %s: %s
pa: %s ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ: %s

en: Lost connection with server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ

en: Lost connection with server: %s
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਆਖਰੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ: %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ ਹੋਇਆ:<br> %s

en: Loud
pa: ਉੱਚੀ

en: Louder
pa: ਹੋਰ ਉੱਚੀ

en: Loudest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਚੀ

en: Lucky
pa: ਕਿਸਮਤ ਵਾਲਾ

en: Lunch
pa: ਦੁਪਹਿਰ ਦਾ ਖਾਣਾ

en: MOTD for %s
pa: %s ਵਲੋਂ MOTD

en: MSN Error: %s
pa: MSN ਗਲਤੀ: %s

en: MSN Messenger
pa: MSN ਮੈਸੈਂਜ਼ਰ

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
pa: MSN ਨੇ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿੱਤੀ ਹੈ ਕਿ ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਹੈ। ਇਹ ਜਾਂ ਤਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾ ਮੌਜੂਦ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦ ਤਾਂ ਹੈ, ਪਰ ਉਸ ਨੇ ਪਬਲਿਕ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਹੈ।

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
pa: MSN ਸਰਵਰਾਂ ਉੱਤੇ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਏ ਗਏ ਹਨ: <br/>%s

en: MXit Advertising
pa: MXit ਇਸ਼ਤਿਹਾਰਬਾਜ਼ੀ

en: MXit Authorization
pa: MXit ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: MXit account validation
pa: MXit ਅਕਾਊਂਟ ਵੈਧਤਾ

en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
pa: MXit ਇਸ ਵੇਲੇ ਮੰਗ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਬਾਅਦ 'ਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: M_ute sounds
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ ਰੱਖੋ(_u)

en: Macedonian
pa: ਮੈਕਡੋਨੀਆਈ

en: Mail Checker
pa: ਮੇਲ ਚੈੱਕਰ

en: Mail dialog
pa: ਮੇਲ ਡਾਈਲਾਗ

en: Mailstop
pa: ਪੱਤਰ ਰੋਕੋ

en: Maithili
pa: ਮੈਥਲੀ

en: Malay
pa: ਮਲਾਏ

en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲਮ

en: Male
pa: ਮਰਦ

en: Male or female
pa: ਔਰਤ ਜਾਂ ਮਰਦ

en: Malformed BOSH URL
pa: ਨਿਕਾਰਾ BOSH URL

en: Malformed XMPP ID
pa: ਖਰਾਬ XMPP ID

en: Malicious challenge from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਗਲਤ ਚੈਲੰਜ਼

en: Manual
pa: ਦਸਤੀ

en: Manually
pa: ਖੁਦ

en: Marathi
pa: ਮਰਾਠੀ

en: Marital Status
pa: ਵਿਆਹ

en: Markerline
pa: ਮਾਰਕ ਲਾਈਨ

en: Master archive is misconfigured
pa: ਮਾਸਟਰ ਭੰਡਾਰ ਗਲਤ ਸੰਰਚਿਤ ਹੈ

en: Maximum last-seen difference:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਆਖਰੀ-ਵੇਖਿਆ ਅੰਤਰ:

en: Maximum response timeout:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਜਵਾਬ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ:

en: Maybe the room is full
pa: ਰੂਮ ਭਰਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Maybe they're not in a chat?
pa: ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਨਾ ਹੋਣ?

en: Mean
pa: ਸ਼ੂਮ

en: Meanwhile Connection Setup
pa: ਮੀਨਵਾਇਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: Media Initiation Failed
pa: ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Meebo
pa: ਮੀਬੋ

en: Meeting friends
pa: ਦੋਸਤਾਂ ਨਾਲ ਮਿਲ ਰਹੇ

en: Member Since
pa: ਮੈਂਬਰ ਹੈ

en: Memory allocation error
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਜਾਰੀ ਗਲਤੀ

en: Merge Groups
pa: ਗਰੁੱਪ ਮਿਲਾਓ

en: Merge List from Server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਲਿਸਟ ਮਿਲਾਓ

en: Merge and Save List to Server
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਲਿਸਟ ਮਿਲਾਓ ਅਤੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕਾਂ ਨੂੰ ਮਿਲਾਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਉਹ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਇੱਕਲੀ ਐਂਟਰੀ ਸ਼ੇਅਰ ਕਰਨ ਅਤੇ ਇੱਕ ਇੱਕਲੀ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਮੇਨੂ ਤੋਂ 'ਫੈਲਾਓ' ਚੁਣ ਕੇ ਫੇਰ ਅੱਡ ਅੱਡ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Message (Nick Said) Text
pa: ਸੁਨੇਹਾ (ਨਾਂ ਕਿਹਾ) ਟੈਕਸਟ

en: Message (optional)
pa: ਸੁਨੇਹਾ (ਚੋਣਵਾਂ)

en: Message Error
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਗਲਤੀ

en: Message Notification
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Message Send Error
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਗਲਤੀ

en: Message Sending Error
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਗਲਤੀ

en: Message Text
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਕਸਟ

en: Message Timestamp Formats
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਫਾਰਮੈਟ

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
pa: ਇੱਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
pa: ਸਵਿੱਚਬੋਰਡ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
pa: ਲੰਬਾਈ ਵੱਧ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Message could not be sent because the user is offline:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਫਲਾਇਨ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਅਸੀਂ ਬਹੁਤ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਭੇਜ ਰਹੇ ਹਾਂ:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਅਸੀਂ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹਾਂ। ਇਹ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਜਾਪਦੀ ਹੈ, ਕੁਝ ਮਿੰਟ ਬਾਅਦ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਓਹਲੇ ਹੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ:

en: Message could not be sent.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Message delivery to %s failed: %s
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਡਿਲਵਰੀ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Message from %s
pa: %s ਵਲੋਂ ਸੁਨੇਹਾ

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
pa: ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message of the Day
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Message received
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ

en: Message received begins conversation
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਣ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Message sent
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਸੁਨੇਹੇ ਬਹੁਤ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ।

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਸਿਸਟਮ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਅਕਸਰ ਤਾਂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਯੂਜ਼ਰ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੋਵੇ ਜਾਂ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Message was not sent, because you are not signed on.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਾਇਨ-ਆਨ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: Message:
pa: ਸੁਨੇਹਾ:

en: Messenger Plus!
pa: ਮੈਸੈਂਜ਼ਰ ਪਲੱਸ!

en: Method:
pa: ਢੰਗ:

en: Microphone
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ

en: Microphone Test
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਟੈਸਟ

en: Middle Name
pa: ਮੱਧ ਨਾਂ

en: Middle mouse button
pa: ਮੱਧ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Minimi_ze new conversation windows
pa: ਨਵੀਆਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ(_z)

en: Minimum input area height in lines:
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਵਿੱਚ ਘੱਟੋ-ਘੱਟੋ ਇੰਪੁੱਟ ਏਰੀਆ ਹਾਈਲਾਈਟ:

en: Minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: Minutes before changing status
pa: ਹਾਲਤ ਬਦਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਮਿੰਟ

en: Misc
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Missing Cipher
pa: ਸੀਫ਼ਰ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Missing protocol plugin for %s
pa: %s ਲਈ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Mobile
pa: ਮੋਬਾਇਲ

en: Mobile Number
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਨੰਬਰ

en: Mobile Phone
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ

en: Mobile Phone Number
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Mobile message was not sent because it was too long.
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਸੀ।

en: Modify
pa: ਸੋਧ

en: Modify Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੋਧ

en: Modify Buddy Pounce
pa: ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ ਸੋਧ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ

en: Mono Plugin Loader
pa: ਮੋਨੋ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡਰ

en: Mood
pa: ਮੂਡ

en: Mood Comment
pa: ਮੂਡ ਟਿੱਪਣੀ

en: Mood Error
pa: ਮੂਡ ਗਲਤੀ

en: Mood Name
pa: ਮੂਡ ਨਾਂ

en: Mood Text
pa: ਮੂਡ ਟੈਕਸਟ

en: Moody
pa: ਦਿਲਗੀਰ

en: More Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵਧੇਰੇ ਯੂਜ਼ਰ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਹੀ ਲੱਭੇ ਹਨ। ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਠੀਕ ਯੂਜ਼ਰ ਚੁਣੋ।

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵਧੇਰੇ ਯੂਜ਼ਰ ਇੱਕ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨਾਲ ਮਿਲੇ ਹਨ। ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਠੀਕ ਯੂਜ਼ਰ ਚੁਣੋ।

en: Mouse Gestures
pa: ਮਾਊਸ ਇਸ਼ਾਰੇ

en: Mouse Gestures Configuration
pa: ਮਾਊਸ ਇਸ਼ਾਰਾ ਸੰਰਚਨਾ

en: Move to
pa: ਭੇਜੋ

en: Mozilla
pa: ਮੋਜ਼ੀਲਾ

en: MultiMx Invitation Error
pa: MultiMx ਸੱਦਾ ਗਲਤੀ

en: Multiple plugins will be unloaded.
pa: ਮਲਟੀਪਲ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਨੂੰ ਅਣ-ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

en: Music Messaging
pa: ਸੰਗੀਤ ਸੁਨੇਹੇ

en: Music Messaging Configuration
pa: ਸੰਗੀਤ ਸੁਨੇਹਾ ਸੰਰਚਨਾ

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
pa: ਸਾਂਝੀ ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ ਵਾਸਤੇ ਸੰਗੀਤ ਸੁਨੇਹਾ ਪਲੱਗਇਨ ਹੈ।

en: Music messaging session confirmed.
pa: ਸੰਗੀਤ ਸੁਨੇਹਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: Mute _Sounds
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ ਰੱਖੋ(_S)

en: MySpaceIM - No Username Set
pa: MySpaceIM - ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: MySpaceIM - Please Set a Username
pa: MySpaceIM - ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: MySpaceIM - Username Available
pa: MySpaceIM - ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: MySpaceIM Error
pa: MySpaceIM ਗਲਤੀ

en: NAME
pa: ਨਾਂ

en: N_ew conversations:
pa: ਨਵੀਂਆਂ ਗੱਲਾਂਬਾਤਾਂ(_e):

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
pa: ਨਾਂ: %s
    ਵਰਜਨ: %s
    ਵੇਰਵਾ: %s
    ਲੇਖਕ: %s
    ਵੈੱਬਸਾਇਟ: %s
    ਫਾਇਲ ਨਾਂ: %s

en: Nepali
pa: ਨੇਪਾਲੀ

en: Nervous
pa: ਬੌਂਦਲਿਆ

en: Nested Grouping (experimental)
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਰੁੱਪਿੰਗ (ਤਰਜਬੇ ਅਧੀਨ)

en: Nested Subgroup
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਬ-ਗਰੁੱਪ

en: Netscape
pa: ਨੈੱਟਸਕੇਪ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Network Statistics
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਅੰਕੜੇ

en: Network is empty
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਖਾਲੀ ਹੈ

en: Neutral
pa: ਅਨਿਸ਼ਚਤ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: New Account
pa: ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ

en: New Buddy Pounce
pa: ਨਵਾਂ ਪਉਨਸ ਬੱਡੀ

en: New Conference
pa: ਨਵੀਂ ਕਾਨਫਰੰਸ

en: New Event
pa: ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Gadu-Gadu Account Registered
pa: ਨਵਾਂ ਗਡੂ-ਗਡੂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: New Instant Message
pa: ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: New Line
pa: ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ

en: New Mail
pa: ਨਵੀਂ ਮੇਲ

en: New Person
pa: ਨਵਾਂ ਵਿਅਕਤੀ

en: New Pounces
pa: ਨਵਾਂ ਪਉਨਸ

en: New Version Available
pa: ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: New _Message...
pa: ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ(_M)...

en: New _mail notifications
pa: ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ(_m)

en: New blog comments
pa: ਨਵੀਂ ਬੀਲਾਗ ਟਿੱਪਣੀ

en: New friend requests!
pa: ਨਵੀਂ ਦੋਸਤੀ ਮੰਗ!

en: New mail messages
pa: ਨਵੇਂ ਮੇਲ ਸੁਨੇਹੇ

en: New mail notifications
pa: ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: New password
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: New password (again)
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ (ਮੁੜ)

en: New passwords do not match.
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਦਾ ਹੈ।

en: New picture comments
pa: ਨਵੀਂ ਤਸਵੀਰ ਟਿੱਪਣੀ

en: New profile comments
pa: ਨਵੀਂਆਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: New status...
pa: ਨਵੀਂ ਹਾਲਤ...

en: New tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

en: New window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

en: New...
pa: ਨਵਾਂ...

en: Next >
pa: ਅੱਗੇ >

en: Nick
pa: ਨਾਂ

en: Nick Said
pa: ਨਾਂ ਨੇ ਕਿਹਾ

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
pa: ਗ਼ੈਰ-MUC ਚੈਟ-ਰੂਮਾਂ ਲਈ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
pa: ਨਾਂ ਜਾਂ ਚੈਨਲ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ 'ਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Nickname
pa: ਆਮ ਨਾਂ

en: Nickname in use
pa: ਵਰਤੋਂ ਵਿੱਚ ਆਮ ਨਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: No Grouping
pa: ਗਰੁੱਪਿੰਗ ਨਹੀਂ

en: No MOTD available
pa: ਕੋਈ MOTD ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No Matches
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: No Message of the Day available
pa: ਦਿਨ ਦੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No Proxy
pa: ਕੋਈ ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

en: No Sametime Community Server Specified
pa: ਕੋਈ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਕਮਿਊਨਟੀ ਸਰਵਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: No Sametime Community Server specified
pa: ਕੋਈ ਸੇਮਟਾਈਮ ਕਮਿਊਨਟੀ ਸਰਵਰ ਦਿੱਤਾ

en: No Sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਨਹੀਂ

en: No actions available
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਵਾਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
pa: ਕੋਈ codecs ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ। ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਪਲੱਗਇਨ ਪੈਕੇਜ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਕੁਝ ਕੋਡਸ (codecs) ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ।

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
pa: ਕੋਈ ਕੋਡਸ ਨਹੀਂ ਬਚਿਆ। fs-codesc.conf ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਕੋਡਸ ਪਸੰਦ ਬਹੁਤ ਸਖਤ ਹੈ।

en: No configuration options for this plugin.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਲਈ ਕੋਈ ਸੰਰਚਨਾ ਚੋਣ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No file transfer session active
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
pa: ਮੀਨਵਾਇਲ ਅਕਾਊਂਟ %s ਲਈ ਕੋਈ ਹੋਸਟ ਜਾਂ IP ਐਡਰੈੱਸ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹੇਠਾਂ ਇੱਕ ਦਿਓ।

en: No logs were found
pa: ਕੋਈ ਲਾਗ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: No match
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: No matches
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: No matching users found
pa: ਕੋਈ ਮਿਲਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: No message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ

en: No name
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: No profile available
pa: ਕੋਈ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

en: No public key was received
pa: ਕੋਈ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨਹੀਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ

en: No reason
pa: ਕਾਰਨ ਨਹੀਂ

en: No reason given.
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: No results found for email address %s
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ %s ਲਈ ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: No server statistics available
pa: ਕੋਈ ਸਰਵਰ ਅੰਕੜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No session ID given
pa: ਕੋਈ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ID ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: No sounds
pa: ਕੋਈ ਆਵਾਜ਼ ਨਹੀਂ

en: No such channel
pa: ਕੋਈ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No such command (in this context).
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ (ਇਸ ਸਬੰਧ ਵਿੱਚ)

en: No such command.
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No such nick or channel
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਜਾਂ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No such user: %s
pa: ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ: %s

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
pa: ਇਹ myim URL ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਸਤੇ ਕੋਈ ਢੁੱਕਵਾਂ MySpaceIM ਅਕਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: No text is blocked for this account.
pa: ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਕੋਈ ਟੈਕਸਟ ਬਲਾਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No topic is set
pa: ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: No username set
pa: ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਸੈੱਟ

en: No users found
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: Non-IM Contacts
pa: ਗ਼ੈਰ-IM ਸੰਪਰਕ

en: Non-matching Hosts
pa: ਗ਼ੈਰ-ਮਿਲਦੇ ਹੋਸਟ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: None (To pending)
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਤੋਂ ਬਕਾਇਆ)

en: None of your accounts are idle.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੋਈ ਵੀ ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਹਲਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Norwegian Nynorsk
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਅਨ ਨਯਨੋਰਸਕ

en: Not Acceptable
pa: ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ

en: Not Allowed
pa: ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ

en: Not Authorized
pa: ਪਰਮਾਣਤ ਨਹੀਂ

en: Not Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Not accepting new users
pa: ਨਵੇਂ ਯੂਜ਼ਰ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Not allowed when offline
pa: ਜਦੋਂ ਆਫਲਾਇਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ

en: Not at Desk
pa: ਡੈਸਕ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not at Home
pa: ਘਰੇ ਨਹੀਂ

en: Not available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Not connected to the server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Not expected
pa: ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਸੀ

en: Not implemented yet.
pa: ਹਾਲੇ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ।

en: Not in Office
pa: ਦਫ਼ਤਰ 'ਚ ਨਹੀਂ

en: Not logged in
pa: ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Not on list
pa: ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not on server list
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not started
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ

en: Not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Not supported by client
pa: ਕਲਾਇਟ ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Not supported by host
pa: ਹੋਸਟ ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Not while on AOL
pa: AOL ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ

en: Note
pa: ਨੋਟ

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
pa: ਨੋਟ: "ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ" ਲਈ ਪਸੰਦ ਨੂੰ "ਗੱਲਬਾਤ ਗਿਣਤੀ ਰਾਹੀਂ" ਸੈੱਟ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Notes
pa: ਨੋਟਿਸ

en: Notes Address Book Group
pa: ਨੋਟ ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਤਾਬ ਗਰੁੱਪ

en: Notes Address Book Information
pa: ਨੋਟਿਸ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Notes Address Book group results
pa: ਨੋਟ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਗਰੁੱਪ ਨਤੀਜੇ

en: Notification Methods
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਢੰਗ

en: Notification Removal
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਹਟਾਓ

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ, ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਆਵੇ ਜਾਂ ਦੂਰ ਜਾਂ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵੇ।

en: Notify Dialog
pa: ਨੋਟੀਫਾਈ ਡਾਈਲਾਗ

en: Notify For
pa: ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ

en: Notify When
pa: ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ, ਜਦੋਂ

en: Notify buddies when you are typing
pa: ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਦੱਸੋ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਲਿਖ ਰਹੇ ਹੋ

en: Notify transfer failed
pa: ਨੋਟੀਫਾਈ ਟਰਾਂਸਫਰ ਫੇਲ੍ਹ

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਨਾਲ ਨੋਟੀਫਾਈ ਕਰੋ, ਜਦੋਂ ਵੀ ਇੱਕ ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਪੂਰੀ ਹੋ ਜਾਵੇ
    (ਕੇਵਲ ਜਦੋਂ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਨਾਲ ਕੋਈ ਸੰਵਾਦ ਨਾ ਹੋਵੇ)

en: Notify with a toaster when
pa: ਇੱਕ ਟੋਸਟਰ ਨਾਲ ਨੋਟੀਫਾਈ ਕਰੋ, ਜਦੋਂ

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
pa: Novell GroupWise Messenger ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Now Listening
pa: ਹੁਣ ਸੁਣ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Nudge
pa: ਸੈਨਤ

en: Nudging %s...
pa: %s ਨੂੰ ਸੈਨਤ ਮਾਰੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Number of conversations per window
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਮੁੜ-ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇਗਾ!

en: Occitan
pa: ਅੱਸੀਟਾਨ

en: Occupation
pa: ਅਹੁਦਾ

en: Occupied
pa: ਰੁਝਿਆ

en: Offended
pa: ਦੋਸ਼ੀ

en: Offering to send %s to %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਭੇਜਣ ਲਈ ਸੱਦਾ

en: Office Title
pa: ਆਫਿਸ ਟਾਈਟਲ

en: Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ

en: Offline Buddies
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਬੇਲੀ

en: Offline Message
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਸੁਨੇਹਾ

en: Offline Message Emulation
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਸੁਨੇਹਾ ਸਮਰੂਪ

en: Offline Text
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਟੈਕਸਟ

en: Offline buddies
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਬੇਲੀ

en: Offline message store full
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਸੁਨੇਹਾ ਸਟੋਰ ਭਰਿਆ

en: Old ICQ UTF8
pa: ਪੁਰਾਣਾ ICQ UTF8

en: Old flat format
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਫਲੈਟ ਫਾਰਮੈਟ

en: On Mobile
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਉੱਤੇ

en: On The Phone
pa: ਫੋਨ ਤੇ

en: On Vacation
pa: ਛੁੱਟੀ 'ਤੇ

en: On the Phone
pa: ਫੋਨ ਉੱਤੇ

en: On the phone
pa: ਫੋਨ ਉੱਤੇ

en: On unread messages
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ

en: One Time Password
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਪਾਸਵਰਡ

en: One Time Password Support
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਪਾਸਵਰਡ ਸਹਿਯੋਗ

en: One or more messages may have been undeliverable.
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Online
pa: ਆਨਲਾਈਨ

en: Online Buddies
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਬੱਡੀ

en: Online Services
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਸਰਵਿਸਾਂ

en: Online Since
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ

en: Online Status
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ

en: Online Text
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਟੈਕਸਟ

en: Online since
pa: ਆਨਾਲਾਇਨ

en: Online/Offline
pa: ਆਨਲਾਈਨ/ਆਫਲਾਈਨ

en: Online: %d
    Total: %d
pa: ਆਨਲਾਇਨ: %d
    ਕੁੱਲ: %d

en: Only buddies
pa: ਕੇਵਲ ਦੋਸਤ

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
pa: URL ਲਈ ਕੇਵਲ ਤਾਂ ਹੀ TinyURL ਬਣਾਓ, ਜਦੋਂ ਇਸ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਵੱਧ ਹੋਵੇ

en: Only enable for users on the buddy list
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਹੀ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Only online
pa: ਸਿਰਫ਼ ਆਨਲਾਇਨ

en: Only replace _whole words
pa: ਸਿਰਫ਼ ਪੂਰੇ ਸ਼ਬਦ ਹੀ ਬਦਲੋ(_w)

en: Only when available
pa: ਕੇਵਲ ਜਦੋਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ

en: Only when docked
pa: ਸਿਰਫ਼ ਜਦੋਂ ਡੋਕ ਹੋਵੇ

en: Only when not available
pa: ਕੇਵਲ ਜਦੋਂ ਨਾ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ

en: Opacity:
pa: ਧੁੰਦਲਾਪਨ:

en: Ope_n an IM window
pa: ਇੱਕ IM ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(_n)

en: Open All Messages
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲੋ.......

en: Open Hotmail Inbox
pa: ਹਾਟਮੇਲ ਇਨ-ਬਾਕਸ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Inbox
pa: ਇਨ-ਬਾਕਸ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Public Key...
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open _Containing Directory
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣ ਵਾਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ(_C)

en: Open an IM window
pa: ਇੱਕ IM ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open...
pa: ਖੋਲੋ...

en: Operating System
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ

en: Operator
pa: ਓਪਰੇਟਰ

en: Optional information:
pa: ਚੋਣਵੀਂ ਜਾਣਕਾਰੀ:

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Options specific to Pidgin for Windows.
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਪਿਡਗਿਨ ਖਾਸ ਚੋਣਾਂ

en: Organization
pa: ਸੰਗਠਨ

en: Organization Name
pa: ਸੰਗਠਨ ਨਾਂ

en: Organization Unit
pa: ਸੰਗਠਨ ਇਕਾਈ

en: Organization: 	%s
pa: ਸੰਗਠਨ: 	%s

en: Original password
pa: ਅਸਲੀ ਪਾਸਵਰਡ

en: Oriya
pa: ਓੜੀਆ

en: Orphans
pa: ਅਰਫਨ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Other Contacts
pa: ਹੋਰ ਸੰਪਰਕ

en: Other Locations
pa: ਹੋਰ ਟਿਕਾਣੇ

en: Others talk in chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਵਿਸ਼ੇ

en: Our protocol is not supported by the server
pa: ਸਾਡੇ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਸਰਵਰ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Out To Lunch
pa: ਦੁਪੈਹਰ ਦੇ ਖਾਣੇ ਲਈ

en: Out of memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

en: Out to Lunch
pa: ਦੁਪੈਹਰ ਦੇ ਖਾਣੇ ਲਈ ਬਾਹਰ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Outraged
pa: ਅਤਿੱਆਚਾਰੀ

en: Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: PEM X.509 Certificate Export
pa: PEM X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: PIN Update Error
pa: ਪਿੰਨ ਅੱਪਡੇਟ ਗਲਤੀ

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
pa: PING ਜਵਾਬ -- Lag: %lu ਸਕਿੰਟ

en: P_auses while typing
pa: ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਪੌਜ(_a)

en: P_lay a sound
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚਲਾਓ(_l)

en: P_lugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ(_l)

en: P_ort:
pa: ਪੋਰਟ(_o):

en: P_ounce only when my status is not Available
pa: ਜਦੋਂ ਮੇਰਾ ਸਟੇਟਸ ਉਪਲੱਬਧ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਹੀ ਪਉਨਸ ਕਰੋ(_o)

en: P_roxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ(_r)

en: Pa_ssword:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_s):

en: Page
pa: ਸਫ਼ਾ

en: Pager port
pa: ਪੇਜ਼ਰ ਪੋਰਟ

en: Paging
pa: ਪੇਜ਼ਿੰਗ

en: Pashto
pa: ਪੁਸ਼ਤੋ

en: Pass_word:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_w):

en: Passphrase
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Passphrase (retype)
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ (ਮੁੜ-ਲਿਖੋ)

en: Passphrase required
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

en: Passphrases do not match
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਦਾ ਹੈ

en: Passport account not yet verified
pa: ਪਾਸਪੋਰਟ ਅਕਾਊਂਟ ਹਾਲੇ ਜਾਂਚਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

en: Passport account suspended
pa: ਪਾਸਪੋਰਟ ਅਕਾਊਂਟ ਸਸਪੈਂਡ ਕੀਤਾ

en: Passport not verified
pa: ਪਾਸਪੋਰਟ ਜਾਂਚਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Password (again)
pa: ਪਾਸਵਰਡ (ਮੁੜ)

en: Password (retype)
pa: ਪਾਸਵਰਡ (ਮੁੜ-ਲਿਖੋ)

en: Password Changed
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ

en: Password has expired
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ

en: Password is required to sign on.
pa: ਸਾਇਨ ਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ।

en: Password sent
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਭੇਜਿਆ

en: Password was changed successfully!
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ!

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Passwords do not match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Past Translators
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਅਨੁਵਾਦਕ

en: Paste as Plain _Text
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ ਵਾਂਗ ਚੇਪੋ(_T)

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਵਾਸਤੇ ਪਾਥ
    (ਪੂਰਾ ਪਾਥ ਦਿਓ ਜੀ)

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Paused while typing
pa: ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਵਿਰਾਮ

en: Pauses while typing
pa: ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਵਿਰਾਮ

en: Payment Required
pa: ਪੇਮੈਂਟ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Peer notification server down
pa: ਪੀਰੀਅਰ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸਰਵਰ ਬੰਦ ਹੈ

en: Pending
pa: ਬਾਕੀ ਹੈ

en: Penguin Pimps
pa: ਪੈਂਗੁਇਨ ਪਿੰਪ

en: Performing key exchange
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲਾ ਜਾਰੀ

en: Perl Plugin Loader
pa: ਪਰਲ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡਰ

en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀ ਹੈ

en: Permit User
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਯੂਜ਼ਰ

en: Persian
pa: ਫਾਰਸੀ

en: Persistent
pa: ਪੱਕਾ

en: Person enters chat
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਆਇਆ

en: Person leaves chat
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਗੱਲਬਾਤ ਛੱਡ ਗਿਆ

en: Personal
pa: ਨਿੱਜੀ

en: Personal Email
pa: ਨਿੱਜੀ ਈਮੇਲ

en: Personal IM
pa: ਨਿੱਜੀ IM

en: Personal Information
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Personal Mobile
pa: ਨਿੱਜੀ ਮੋਬਾਇਲ

en: Personal Title
pa: ਨਿੱਜੀ ਨਾਂ

en: Personal Web Page
pa: ਨਿੱਜੀ ਵੈਬ ਸਫ਼ਾ

en: Pets
pa: ਪਾਲਤੂ

en: Phone
pa: ਫੋਨ

en: Photo
pa: ਤਸਵੀਰ

en: Pidgin
pa: ਪਿਡਗਿਨ

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਬੱਡੀਲਿਸਟ ਥੀਮ ਐਡੀਟਰ

en: Pidgin Demonstration Plugin
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ ਪਲੱਗਇਨ

en: Pidgin GTK+ Theme Control
pa: ਪਿਡਗਿਨ GTK+ ਸਰੂਪ ਕੰਟਰੋਲ

en: Pidgin Icon Theme Editor
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ ਐਡੀਟਰ

en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਤੁਰੰਤ ਇੰਟਰਨੈਟ ਮੈਸੰਜ਼ਰ (ਲਾਜ਼ਮੀ)

en: Pidgin Internet Messenger
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਇੰਟਰਨੈਟ ਮੈਸੰਜ਼ਰ

en: Pidgin Theme Editor
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਥੀਮ ਐਡੀਟਰ

en: Pidgin Theme Editor.
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਥੀਮ ਐਡੀਟਰ।

en: Pidgin Tooltip
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਟੂਲਟਿੱਪ

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which doesn't appear to be already present).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਲਈ ਅਨੁਕੂਲ GTK+ ਰਨਟਾਈਮ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਜੋ ਕਿ ਹਾਲੇ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।)$\rਕੀ ਤੁਸੀਂ GTK+ ਰਨਟਾਈਮ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਨੂੰ ਛੱਡਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Pidgin smileys
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਸਮਾਇਲੀ

en: Ping
pa: ਪਿੰਗ

en: Ping failed
pa: ਪਿੰਗ ਅਸਫਲ

en: Ping reply received from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਪਿੰਗ ਜਵਾਬ ਆਇਆ

en: Ping timed out
pa: ਪਿੰਗ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Place Closed
pa: ਥਾਂ ਬੰਦ ਕੀਤੀ

en: Place tagged
pa: ਥਾਂ ਟੈਗ

en: Places Lived
pa: ਰਹਿਣ ਥਾਂ

en: Plain text
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ

en: Plaintext Authentication
pa: ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Play a sound
pa: ਇੱਕ ਆਵਾਜ਼ ਚਲਾਓ

en: Playful
pa: ਰੌਣਕੀ

en: Playing a game
pa: ਇੱਕ ਖੇਡ ਖੇਡੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Please Update the necessary fields.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਖੇਤਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
pa: ਮੈਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰੋ ਜੀ ਤਾਂ ਕਿ ਮੈਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਸਕਾਂ।

en: Please enter a buddy to pounce.
pa: ਪਉਨਸ ਲਈ ਇੱਕ ਬੱਡੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter a different title for the status.
pa: ਹਾਲਤ ਲਈ ਵੱਖਰਾ ਟਾਇਟਲ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter a non-empty title for the status.
pa: ਹਾਲਤ ਲਈ ਟਾਇਟਲ ਵਾਸਤੇ ਕੁਝ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
pa: ਨਵੀਂ ਕਨਫਰੰਸ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਵਿਸ਼ਾ ਦਿਓ ਅਤੇ %s ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸੱਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੀ।

en: Please enter a username to check its availability:
pa: ਕਿਸੇ ਦੀ ਉਪਲੱਬਧਤਾ ਵੇਖਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
pa: ਇੱਕ ਏਲੀਆਸ ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਠੀਕ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter buddy information.
pa: ਬੱਡੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
pa: %s ਚੈਨਲ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪ੍ਹੈਰਾ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਲਿੰਕ ਦਾ URL ਅਤੇ ਵੇਰਵਾ ਦਿਓ। ਵੇਰਵਾ ਚੋਣਵਾਂ ਹੈ।

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਲਿੰਕ ਦਾ URL ਦਿਓ।

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
pa: ਉਸ ਗੱਲਬਾਤ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the buddy's username and account type below.
pa: ਬੱਡੀ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਅਕਾਊਂਟ ਕਿਸਮ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

en: Please enter the name of the chat you want to join.
pa: ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਚੈਟ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the name of the group to be added.
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
pa: ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਉਹ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰ ਸਕੇ।

en: Please enter the name of the user you wish to block.
pa: ਉਸ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਚੋਣਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸੱਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੀ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Please enter the new name for %s
pa: %s ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

en: Please enter the person's information below.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਏਲੀਆਸ ਦਿਓ ਜੀ , ਜਿਸ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤੁਸੀਂ ਵੇਖਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
pa: ਉਸ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਏਲੀਆਸ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਦਾ ਲਾਗ ਤੁਸੀਂ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਏਲੀਆਸ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣੀ/ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਏਲੀਆਸ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ IM ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter your current password and your new password.
pa: ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter your new password
pa: ਆਪਣਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ

en: Please fill in the following fields:
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਭਰੋ ਜੀ:

en: Please fill out the information below to change your account registration.
pa: ਆਪਣੀ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਬਦਲਣ ਵਾਸਤੇ ਹੇਠਾਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭਰੋ ਜੀ।

en: Please fill out the information below to register your new account.
pa: ਆਪਣਾ ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹੇਠਾਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭਰੋ ਜੀ।

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
pa: ਡੀਬੱਗ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ ਅਤੇ ਠੀਕ ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਣ ਦੀ ਮੁੜ-ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜੇ %s ਦੇ ਸਰੋਤ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਤੁਸੀਂ ਭੇਜਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
pa: %s ਦੇ ਸਰੋਤ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please select your mood from the list
pa: ਲਿਸਟ 'ਚੋਂ ਆਪਣਾ ਮੂਡ ਚੁਣੋ

en: Please specify a new nickname for you.
pa: ਆਪਣੇ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please try another username:
pa: ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਾਲ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ:

en: Please update the necessary fields.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਖੇਤਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
pa: ਉਡੀਕੋ ਜੀ ਜਦੋਂ ਤੱਕ TinyURL ਛੋਟਾ URL ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਦਾ ਹੈ...

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
pa: ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please, enter your search criteria below
pa: ਆਪਣਾ ਖੋਜ ਖੇਤਰ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

en: Please, fill in the following fields
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਭਰੋ ਜੀ

en: Please, select who can see your status
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕੌਣ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਲਤ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Plu_gins
pa: ਪਲੱਗਇਨ(_g)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਨੇ ਸਭ ਲੋੜੀਦੇ ਫੰਕਸ਼ਨ ਸਥਾਪਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਹਨ (list_icon, login ਅਤੇ close)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਮੈਜ਼ਿਕ %d ਨਹੀਂ ਮਿਲਦੀ (%d ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਸੰਰਚਿਤ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Point values to use for account...
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਬਿੰਦੂ ਮੁੱਲ...

en: Point values to use when...
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੁੱਲ, ਜਦੋਂ...

en: Policy Violation
pa: ਨੀਤੀ ਉਲੰਘਣ

en: Polish
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ

en: Polish popular IM
pa: ਪੋਲੈਂਡ ਹਰਮਨਪਿਆਰਾ IM

en: Pop up a notification
pa: ਇੱਕ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ

en: Pop-Up Message
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਸੁਨੇਹਾ

en: Port
pa: ਪੋਰਟ

en: Ports
pa: ਪੋਰਟ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Portuguese-Brazil
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ-ਬਰਾਜ਼ੀਲੀ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Possible Matches
pa: ਸੰਭਵ ਮੇਲ

en: Postal Code
pa: ਡਾਕ-ਕੋਡ

en: Postal code
pa: ਡਾਕ-ਕੋਡ

en: Pounce Target
pa: ਪਉਨਸ ਟਾਰਗੇਟ

en: Pounce When Buddy...
pa: ਪਉਨਸ, ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ...

en: Pounce Who
pa: ਪਉਨਸ ਕੌਣ

en: Pounce on Whom
pa: ਕਿਸ ਉੱਤੇ ਝੱਪਟਣਾ ਹੈ

en: Pounce only when my status is not Available
pa: ਜਦੋਂ ਮੇਰਾ ਸਟੇਟਸ ਉਪਲੱਬਧ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਹੀ ਪਉਨਸ ਕਰੋ

en: Pr_eferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_e)

en: Pre_view
pa: ਝਲਕ(_v)

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: Preferred Contact
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੰਪਰਕ

en: Preferred Language
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਭਾਸ਼ਾ

en: Prepend _string into window title:
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਵਿੱਚ ਸਤਰ(_s):

en: Prepends a newline to displayed message.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਲਾਇਨ ਜੋੜੋ।

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਨਵੀਂ-ਲਾਈਨ ਜੋੜਦੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਕਿ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦੇ ਹੇਠ ਵੇਖਾਈ ਦੇਣ।

en: Presence
pa: ਮੌਜੂਦਗੀ

en: Presence Settings
pa: ਮੌਜੂਦਗੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: Priority
pa: ਤਰਜੀਹ

en: Privacy
pa: ਰਹੱਸ

en: Private Key file
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ

en: Private key file
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ

en: Pro_tocol:
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ(_t):

en: Process returned error code %d
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਨੇ ਗਲਤੀ ਕੋਡ %d ਦਿੱਤਾ

en: Profession
pa: ਕਿੱਤਾ

en: Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Profile Error
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਗਲਤੀ

en: Profile Update Error
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਅੱਪਡੇਟ ਗਲਤੀ

en: Profile too long.
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: Profiles
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

en: Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Protocol error, code %d: %s
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ, ਕੋਡ %d: %s

en: Protocol:
pa: ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ:

en: Proud
pa: ਮਜ਼ਾਜੀ

en: Provides SSL support through GNUTLS.
pa: GNUTLS ਰਾਹੀਂ SSL ਸਹਿਯੋਗ ਹੈ।

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
pa: Mozilla NSS ਰਾਹੀਂ SSL ਸਹਿਯੋਗ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਹੈ।

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਾ-ਪੜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਬਾਰੇ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਕਈ ਢੰਗ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
pa: SSL ਸਹਿਯੋਗੀ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀਆਂ ਦੁਆਲੇ ਰੇਪਰ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
pa: ਆਮ ਵਰਤੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ gtkrc ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਲਈ ਆਮ ਅਸੈੱਸ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Provides alternate buddylist grouping options.
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਗਰੁੱਪਿੰਗ ਚੋਣਾਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Provides integration with Evolution.
pa: ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਨਾਲ ਸਬੰਧ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਹੈ।

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਲਈ ਪਿਡਗਿਨ ਲਈ ਖਾਸ ਚੋਣ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਡੌਕਿੰਗ।

en: Provides support for loading Tcl plugins
pa: Tcl ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਹੈ।

en: Provides support for loading perl plugins.
pa: ਪਰਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Provides support for mouse gestures
pa: ਮਾਊਸ ਇਸ਼ਾਰਿਆਂ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ

en: Proxy Server
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ

en: Proxy _type:
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕਿਸਮ(_t):

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
pa: ਗਨੋਮ ਪਸੰਦ ਵਿੱਚ ਪਰਾਕਸੀ ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Proxy t_ype:
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕਿਸਮ(_y):

en: Psychic Mode
pa: ਸਾਇਕਿਕ ਮੋਡ

en: Psychic mode for incoming conversation
pa: ਆ ਰਹੀਆਂ ਗੱਲਾਂ ਵਿੱਚ ਸਾਇਕਿਕ ਮੋਡ

en: PubSub Collection
pa: PubSub ਭੰਡਾਰ

en: PubSub Leaf
pa: PubSub ਭਾਗ

en: Public Key Babbleprint
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਬੈਬਲ-ਪ੍ਰਿੰਟ

en: Public Key Babbleprint:
    %s
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਬੈਬਲ-ਪਰਿੰਟ:
    %s

en: Public Key Fingerprint
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਫਿੰਗਰਪ੍ਰਿੰਟ

en: Public Key Fingerprint:
    %s
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟt:
    %s

en: Public Key Information
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Public Key file
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ

en: Public _IP:
pa: ਪਬਲਿਕ _IP:

en: Public key authentication
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Public key file
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ

en: Publish status (note: everyone may watch you)
pa: ਸਟੇਟਸ ਦਿਓ (ਨੋਟ: ਹਰੇਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ)

en: Punjabi
pa: ਪੰਜਾਬੀ

en: Punk
pa: ਪੰਕ

en: Punking %s...
pa: %s ਤੋਂ ਪੰਕ ਕਰੋ...

en: Purple Person
pa: ਪਰਪਲ ਵਿਅਕਤੀ

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਪਰਪਲ ਦਾ D-BUS ਸਰਵਰ ਨਹੀਂ ਚੱਲਦਾ ਹੈ।

en: Question dialog
pa: ਸਵਾਲ ਡਾਈਲਾਗ

en: Questioning
pa: ਸਵਾਲ ਕਰ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Queue full
pa: ਕਤਾਰ ਭਰੀ ਹੈ

en: Quiet
pa: ਖਾਮੋਸ਼

en: Quieter
pa: ਬਹੁਤ ਖਾਮੋਸ਼

en: Quietest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਖਾਮੋਸ਼

en: R_aise conversation window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਉਭਾਰੋ(_a)

en: Raise psychic conversations
pa: ਸਾਇਕਿਕ ਗੱਲਾਂਬਾਤਾਂ ਉਭਾਰੋ

en: Raspberry
pa: ਨਾ-ਪਸੰਦ

en: Raspberrying %s...
pa: %s ਨੂੰ ਨਾ-ਪਸੰਦ ਕਰੋ...

en: Raw
pa: ਕੱਚਾ

en: Re-Invite
pa: ਮੁੜ-ਸੱਦਾ

en: Re-enable
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Re-enable Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਮੁੜ-ਯੋਗ

en: Re-initializing Stream
pa: ਸਟਰੀਮ ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Re-read gtkrc files
pa: gtkrc ਫਾਇਲ ਫੇਰ ਪੜ੍ਹੋ

en: Re-request Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੁੜ-ਬੇਨਤੀ

en: Reading challenge
pa: ਚੈਲੰਜ਼ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reading error
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Real Name
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ

en: Real Name: 	%s
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ: 	%s

en: Real name
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ

en: Really delete certificate for %s?
pa: ਕੀ %s ਲਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Realm
pa: ਰੀਲੇਮ

en: Received
pa: ਮਿਲੇ

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
pa: %s ਦੀ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
pa: %s ਦੀ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੀ ਲੋਕਲ ਕੁੰਜੀ ਇਸ ਨਾਲ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹਾਲੇ ਵੀ ਇਸ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Received Message Name Color
pa: ਮਿਲਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਰੰਗ

en: Received Messages
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਏ ਸੁਨੇਹੇ

en: Received authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ

en: Received invalid data
pa: ਗਲਤ ਡਾਟਾ ਮਿਲਿਆ

en: Received invalid data on connection with remote user.
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਗਲਤ ਡਾਟਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Received invalid data on connection with server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਗਲਤ ਡਾਟਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Received unexpected HTTP response from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਅਚਾਨਕ HTTP ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Received unexpected response from %s
pa: %s ਤੋਂ ਅਚਾਨਕ ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ

en: Received unexpected response from %s: %s
pa: %s ਤੋਂ ਅਚਾਨਕ ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ: %s

en: Receiving
pa: ਮਿਲਿਆ

en: Recipient Unavailable
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Reconnect
pa: ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Recurring
pa: ਆਵਿਰਤੀ

en: Refused by client
pa: ਕਲਾਇਟ ਰਾਹੀਂ ਇਨਕਾਰ

en: Region
pa: ਖੇਤਰ

en: Register
pa: ਰਜਿਸਟਰ

en: Register New Account at %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Register New Gadu-Gadu Account
pa: ਨਵਾਂ ਗਡੂ-ਗਡੂ ਅਕਾਊਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Register New MXit Account
pa: ਨਵਾਂ MXit ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Register New XMPP Account
pa: ਨਵਾਂ XMPP ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Registration Error
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Registration Failed
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਅਸਫਲ

en: Registration Required
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Registration Successful
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲ

en: Registration completed successfully!
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੂਰੀ ਹੋਈ ਹੈ!

en: Registration error
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Registration from %s successfully removed
pa: %s ਤੋਂ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਹਟਾਈ ਗਈ ਹੈ

en: Registration of %s@%s successful
pa: %s@%s ਦੀ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲ

en: Registration to %s successful
pa: %s ਦੀ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲ

en: Reject
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Rejected
pa: ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ

en: Rejection Message
pa: ਇਨਕਾਰ ਸੁਨੇਹਾ

en: Relaxed
pa: ਸੁਸਤ

en: Relay Server (TURN)
pa: ਰੀਲੇਅ ਸਰਵਰ (TURN)

en: Release Notification
pa: ਜਾਰੀ ਸੂਚਨਾ

en: Relieved
pa: ਆਰਾਮ 'ਚ

en: Remaining
pa: ਬਾਕੀ

en: Remember pass_word
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_w)

en: Remember password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Remorseful
pa: ਪਸ਼ਚਾਤਾਪਪੂਰਨ

en: Remote Connection Failed
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਫਲ

en: Remote Server Not Found
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Remote Server Timeout
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਟਾਈਮਆਉਟ

en: Remote disconnected
pa: ਰਿਮੋਟ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ

en: Remote host closed connection.
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਨੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Remotely Stored Buddy List
pa: ਰਿਮੋਟਲੀ ਸਟੋਰ ਕੀਤੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Remove Al_l
pa: ਸਭ ਹਟਾਓ(_l)

en: Remove Buddy
pa: ਬੱਡੀ ਹਟਾਓ

en: Remove Buddy List window transparency on focus
pa: ਫੋਕਸ ਹੋਣ 'ਤੇ ਦੋਸਤ ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ ਹਟਾਓ

en: Remove Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਹਟਾਓ

en: Remove Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਓ

en: Remove Custom Icon
pa: ਕਸਟਮ ਆਈਕਾਨ ਹਟਾਓ

en: Remove Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ

en: Remove IM window transparency on focus
pa: ਫੋਕਸ ਹੋਣ ਤੇ _IM ਵਿੰਡੋ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ ਹਟਾਓ

en: Remove on switch to conversation ta_b
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਬ ਬਦਲਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_b)

en: Remove when _typing in conversation window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਲਿਖਣ ਨਾਲ ਹਟਾਓ(_t)

en: Remove when a _message gets sent
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_m)

en: Remove when conversation window _gains focus
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਧਿਆਨ ਦੇਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_g)

en: Remove when conversation window _receives click
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਹਟਾਓ(_r)

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਵਿੱਚ ਸਭ ਬੱਡੀਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
pa: ਇਹ ਗਰੁੱਪ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਨਾਲ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚੋਂ ਸਭ ਬੱਡੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਰਾਹੀਂ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਨਿਯਮਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ।

en: Reply time from %s: %lu seconds
pa: %s ਤੋਂ ਜਵਾਬੀ ਸਮਾਂ: %lu ਸਕਿੰਟ

en: Reply too big
pa: ਜਵਾਬ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

en: Report Idle time
pa: ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Request Dialog
pa: ਮੰਗ ਡਾਈਲਾਗ

en: Request ambiguous
pa: ਸ਼ੱਕੀ ਮੰਗ

en: Request denied
pa: ਬੇਨਤੀ ਪਾਬੰਦੀ

en: Requesting %s's attention...
pa: %s ਦੇ ਧਿਆਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ...

en: Require authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲੋੜੀਦੀ

en: Require encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Required fields missing
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਖੇਤਰ ਗੁੰਮ ਹਨ

en: Required parameters not passed in
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਮੁੱਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹਨ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Reset Formatting
pa: ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Reset IM Key
pa: IM ਕੁੰਜੀ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Reset Permanent
pa: ਪੱਕਾ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Reset Private Channel
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਚੈਨਲ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Reset Secret Channel
pa: ਗੁਪਤ ਚੈਨਲ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset Topic Restriction
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਪਾਬੰਦੀ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Resolver process exited without answering our request
pa: ਸਾਡੀ ਮੰਗ ਦਾ ਜਵਾਬ ਦਿੱਤੇ ਬਿਨਾਂ ਰਿਜ਼ਾਲਵਰ ਕਾਰਵਾਈ ਬੰਦ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: Resource
pa: ਸਰੋਤ

en: Resource Conflict
pa: ਸਰੋਤ ਅਪਵਾਦ

en: Resource Constraint
pa: ਸਰੋਤ ਪਾਬੰਦੀ

en: Response Probability:
pa: ਜਵਾਬ ਸੰਭਾਵਨਾ:

en: Responses lost
pa: ਜਵਾਬ ਗੁੰਮ

en: Restless
pa: ਬੇਚੈਨ

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਵਿੰਡੋ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਸੀਮਿਤ, ਚੋਣਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਖਰੀ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ

en: Restricted XML
pa: ਸਖਤ XML

en: Resubscribe
pa: ਮੁੜ-ਮੈਂਬਰ

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
pa: ਮੁੜ-ਜੁੜਨ ਸਮੇਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮੁੜ-ਜੁੜੋ ਨੂੰ ਦਬਾਓ।

en: Resuming session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਜਾਰੀ

en: Ret_urns from away
pa: ਦੂਰ ਤੋਂ ਵਾਪਸ ਆਇਆ(_u)

en: Retired Crazy Patch Writers
pa: ਰਿਟਾਇਰ ਹੋਏ ਪੈਂਚ ਲੇਖਕ

en: Retired Developers
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਖੋਜੀ

en: Retrieve subscriptions from server
pa: ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਮੈਂਬਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ ਹੈ

en: Retrieving User Information...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Retrieving buddy list
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Retrieving...
pa: ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Returned from being away
pa: ਦੂਰੋਂ ਵਾਪਸ

en: Returned from being idle
pa: ਵੇਹਲੇ ਤੋਂ ਵਾਪਸ ਆਇਆ/ਆਈ

en: Returns from away
pa: ਦੂਰੋਂ ਵਾਪਸ ਆਏ

en: Right
pa: ਸੱਜਾ

en: Right Vertical
pa: ਸੱਜੇ ਖਿਤਿਜੀ

en: Right click for more options.
pa: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ ਲਈ ਸੱਜਾ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

en: Right mouse button
pa: ਸੱਜਾ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Right-click for more unread messages...
pa: ਹੋਰ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਸੱਜਾ-ਕਲਿੱਕ...

en: Robot
pa: ਮਸ਼ੀਨ

en: Rockin'
pa: ਰਾਕਇਨ'

en: Role
pa: ਕੰਮ

en: Roles:
pa: ਰੋਲ:

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ

en: Room Configuration Error
pa: ਰੂਮ ਸੰਰਚਨਾ ਗਲਤੀ

en: Room List
pa: ਰੂਮ ਲਿਸਟ

en: Room _List
pa: ਰੂਮ ਲਿਸਟ(_L)

en: Roomlist
pa: ਰੂਮ-ਲਿਸਟ

en: Run the command in a terminal
pa: ਇੱਕ ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: SASL authentication failed
pa: SASL ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਸਫਲ

en: SASL error: %s
pa: SASL ਗਲਤੀ: %s

en: SILC Protocol Plugin
pa: SILC ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: SIP connect server not specified
pa: SIP ਕੁਨੈਕਟ ਸਰਵਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
pa: SIP ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਜਾਂ @ ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
pa: SIP/SIMPLE ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: SSL Certificate Error
pa: SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਗਲਤੀ

en: SSL Certificate Verification
pa: SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਜਾਂਚ

en: SSL Connection Failed
pa: SSL ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ

en: SSL FAQs
pa: SSL ਸਵਾਲ-ਜਵਾਬ

en: SSL Handshake Failed
pa: SSL ਹੈਂਡਸ਼ੇਕ ਫੇਲ੍ਹ

en: SSL Host Certificate
pa: SSL ਹੋਸਟ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: SSL Peers Cache
pa: SSL ਪੀਅਰ ਕੈਸ਼

en: SSL Servers
pa: SSL ਸਰਵਰ

en: SSL peer presented an invalid certificate
pa: SSL ਪੀਅਰ ਨੇ ਇੱਕ ਗਲਤ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
pa: SSL ਸਹਿਯੋਗ MSN ਲਈ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ। ਇੱਕ ਸਹਾਇਕ SSL ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ ਜੀ।

en: SSL support unavailable
pa: SSL ਸਹਿਯੋਗ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: ST_UN server:
pa: ST_UN ਸਰਵਰ:

en: S_end To
pa: ਭੇਜੋ(_e)

en: S_hortcut text:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਟੈਕਸਟ(_h):

en: Sa_ve & Use
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ(_v)

en: Sad
pa: ਉਦਾਸ

en: Sametime Administrator Announcement
pa: ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਐਲਾਨ

en: Sametime ID
pa: ਸੇਮਟਾਈਮ ID

en: Sarcastic
pa: ਵਿਅੰਗਮਈ

en: Satisfied
pa: ਸੰਤੁਸ਼ਟ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Save & Use
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ

en: Save Buddylist...
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save Conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Debug Log
pa: ਡੀਬੱਗ ਲਾਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save File...
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save Icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Icon As...
pa: ਆਈਕਾਨ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save buddylist to file...
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਫਾਇਲ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save buddylist...
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
pa: ਇੱਕ ਆਫਲਾਈਨ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਭੇਜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਪਉਨਸ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Save offline messages in pounce
pa: ਪਉਨਸ ਵਿੱਚ ਆਫਲਾਈਨ ਸੁਨੇਹੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੰਭਾਲੋ

en: Saved Statuses
pa: ਸੰਭਾਲੇ ਹਾਲਤ

en: Saved statuses...
pa: ਸੰਭਾਲੇ ਹਾਲਤ...

en: Saved...
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ...

en: Score Editor Path
pa: ਸਕੋਰ ਐਡੀਟਰ ਪਾਥ

en: Screen Sharing
pa: ਸਕਰੀਨ ਸਾਂਝੀ

en: Screen resolution (dots per inch)
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ (ਡਾਟ ਪ੍ਰਤੀ ਇੰਚ)

en: Scroll/Search:
pa: ਸਕਰੋਲ/ਖੋਜ:

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Search Directory
pa: ਖੋਜ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Search Results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Search for Buddy by Email Address...
pa: ਈ-ਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਬੱਡੀ ਖੋਜ...

en: Search for Users...
pa: ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਖੋਜ...

en: Search for XMPP users
pa: XMPP ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਖੋਜ

en: Search for a buddy by email address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਰਾਹੀਂ ਬੱਡੀ ਖੋਜ

en: Search for a user
pa: ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਖੋਜ

en: Search for user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਖੋਜ

en: Search results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Search results for '%s'
pa: '%s' ਲਈ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Searching the web
pa: ਵੈੱਬ ਉੱਤੇ ਖੋਜ ਜਾਰੀ

en: Secure File Transfer
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
pa: ਸਕਿਉਰ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਲਾਈਵ ਕਨਫਰੰਸ (SILC) ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Security Code
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕੋਡ

en: Security Enabled
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਯੋਗ

en: See Other Host
pa: ਹੋਰ ਹੋਸਟ ਵੇਖੋ

en: Select Background Color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select Buddy
pa: ਬੱਡੀ ਚੁਣੋ

en: Select Buddy Icon
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Select Color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select Color for %s
pa: %s ਲਈ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ...

en: Select Font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Select Font for %s
pa: %s ਲਈ ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Select Interface Font
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select Notes Address Book
pa: ਨੋਟ ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਤਾਬ ਚੁਣੋ

en: Select Sound File ...
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ...

en: Select Text Color
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਚੁਣੋ

en: Select a PEM certificate
pa: ਇੱਕ PEM ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੁਣੋ

en: Select a Resource
pa: ਇੱਕ ਸਰੋਤ ਚੁਣੋ

en: Select a chat for buddy: %s
pa: ਗੱਲਾਂ ਲਈ ਸੁਨੇਹੀ ਚੁਣੋ: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
pa: ਅੱਗੇ ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਇੱਕ ਕਨਫਰੰਸ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੂੰ ਸੱਦਾ ਭੇਜਣਾ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਸੱਦਾ ਭੇਜਣ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਕਨਫਰੰਸ ਬਣਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ "ਨਵੀਂ ਕਨਫਰੰਸ ਬਣਾਓ" ਚੁਣੋ।

en: Select a conference server to query
pa: ਕਿਊਰੀ ਲਈ ਇੱਕ ਕਾਨਫਰੰਸ ਸਰਵਰ ਚੁਣੋ

en: Select a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
pa: ਆਪਣੀ ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਤਾਬ ਵਿੱਚੋਂ ਕੋਈ ਵਿਅਕਤੀ ਚੁਣੋ ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਵਿਅਕਤੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ।

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
pa: ਆਪਣੇ ਬੱਡੀਆਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਤਾਬ ਵਿੱਚੋਂ ਵਿਅਕਤੀ ਚੁਣੋ ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਵਿਅਕਤੀ ਬਣਾਓ।

en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
pa: ਇੱਕ ਸਮਾਇਲੀ ਥੀਮ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਹੇਠਲੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।
    ਨਵੇਂ ਥੀਮ ਨੂੰ ਥੀਮ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਡਰੈਗ-ਡਰਾਪ ਕਰਕੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Select a user directory to search
pa: ਖੋਜ ਲਈ ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
pa: ਸਭ ਅਕਾਊਂਟ ਚੁਣੋ, ਜਿੱਥੇ ਬੱਡੀ ਖੁਦ ਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Select an XMPP server to query
pa: ਕਿਊਰੀ ਲਈ XMPP ਸਰਵਰ ਚੁਣੋ

en: Select an action
pa: ਇੱਕ ਐਕਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Select color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select correct user
pa: ਠੀਕ ਯੂਜ਼ਰ ਚੁਣੋ

en: Select plugin to install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਪਲੱਗਇਨ ਚੁਣੋ

en: Select the ID you want to activate
pa: ID ਚੁਣੋ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Select the debug filter level.
pa: ਡੀਬੱਗ ਫਿਲਟਰ ਲੈਵਲ ਚੁਣੋ।

en: Selecting this disables graphical emoticons.
pa: ਇਹ ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਗਰਾਫਿਕਲ ਇਮੋਸ਼ਨ ਚੁਣਿਆ:

en: Send Attention
pa: ਧਿਆਨ ਮੰਗੋ

en: Send Buddy List
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਭੇਜੋ

en: Send Button
pa: ਭੇਜੋ ਬਟਨ

en: Send Email
pa: ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Send File
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Send IM...
pa: IM ਭੇਜੋ...

en: Send Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Send TEST Announcement
pa: ਟੈਸਟ ਐਲਾਨ ਭੇਜੋ

en: Send To
pa: ਭੇਜੋ

en: Send a _message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ(_m)

en: Send a message
pa: ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Send a mobile message.
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ।

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
pa: ਰਾਅ XMPP ਪ੍ਹੈਰਾ ਭੇਜੋ ਅਤੇ ਲਵੋ

en: Send emoticons
pa: ਈਮੋਸ਼ਨ ਭੇਜੋ

en: Send image file
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Send to Mobile
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਤੇ ਭੇਜੋ

en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

en: Sending
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Sending Handshake
pa: ਹੈਂਡਸ਼ੇਕ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Sending cookie
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Sends a _message
pa: ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ(_m)

en: Sends a message
pa: ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ

en: Senior Contributor/QA
pa: ਸੀਨੀਅਰ ਯੋਗਦਾਨੀ/QA

en: Sent
pa: ਭੇਜੇ

en: Sent Doodle request.
pa: ਘੁੱਗੂ ਘਾਂਘੜੇ (ਡੂਡਲ) ਮੰਗ ਭੇਜੀ।

en: Sent Message Name Color
pa: ਭੇਜਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਰੰਗ

en: Sent Messages
pa: ਭੇਜੇ ਸੁਨੇਹੇ

en: Sent a message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Separate IM and Chat windows
pa: ਵੱਖਰੇ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
pa: ਅੰਕ ਰੱਖਣ ਸਮੇ ਵੱਖਰੇ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਆਈ

en: Serious
pa: ਗੰਭੀਰ

en: Server
pa: ਸਰਵਰ

en: Server Information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Server Instructions: %s
pa: ਸਰਵਰ ਹਦਾਇਤਾਂ: %s

en: Server Overloaded
pa: ਸਰਵਰ ਓਵਰਲੋਡ ਹੋ ਗਿਆ

en: Server Statistics
pa: ਸਰਵਰ ਅੰਕੜੇ

en: Server address
pa: ਸਰਵਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Server busy
pa: ਸਰਵਰ ਰੁੱਝਿਆ ਹੈ

en: Server closed the connection
pa: ਸਰਵਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Server does not exist
pa: ਸਰਵਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Server does not support channel binding
pa: ਸਰਵਰ ਚੈਨਲ ਬਾਈਡਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Server does not support service discovery
pa: ਸਰਵਰ ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Server does not use any supported authentication method
pa: ਸਰਵਰ ਕਿਸੇ ਸਹਿਯੋਗੀ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਢੰਗ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Server doesn't support blocking
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਬੰਦੀ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Server is going down (abandon ship)
pa: ਸਰਵਰ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ (ਡੁੱਬਦਾ ਜਹਾਜ਼)

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
pa: ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਗ਼ੈਰ-ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Server name request
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਂ ਮੰਗ

en: Server port
pa: ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: Server rate limit exceeded
pa: ਸਰਵਰ ਰੇਟ ਲਿਮਟ ਵੱਧ ਗਈ

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
pa: ਸਰਵਰ ਨੇ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਾਈਨ ਕਰਨ ਲਈ CAPTCHA ਭਰੋ, ਪਰ ਇਹ ਕਲਾਇਟ CAPTCHA ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
pa: ਸਰਵਰ ਨੂੰ TLS/SSL ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ। ਕੋਈ TLS/SSL ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਹੈ।

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
pa: ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਗ਼ੈਰ-ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Server signoff
pa: ਸਰਵਰ ਬੰਦ

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
pa: ਸਰਵਰ ਸੋਚਦਾ ਹੈ ਕਿ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਪੂਰੀ ਹੋ ਗਈ ਹੈ, ਪਰ ਕਲਾਇਟ ਨਹੀਂ

en: Server too busy
pa: ਸਰਵਰ ਰੁਝਿਆ

en: Server unavailable
pa: ਸਰਵਰ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Service Discovery
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ

en: Service Unavailable
pa: ਸਰਵਿਸ ਉਪਲਬੱਧ ਨਹੀਂ

en: Service not defined
pa: ਸਰਵਿਸ ਹੈ ਹੀ ਨਹੀਂ

en: Service temporarily unavailable
pa: ਸਰਵਿਸ ਆਰਜ਼ੀ ਰੂਪ 'ਚ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Service unavailable
pa: ਸਰਵਿਸ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Session overload
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਓਵਰ-ਲੋਡ ਹੋ ਗਿਆ

en: Set
pa: ਸੈੱਟ

en: Set Account Idle Time
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਹਲਾ ਸਮਾਂ ਦਿਓ

en: Set Alias
pa: ਏਲੀਆਸ ਦਿਓ

en: Set Autoaccept Setting
pa: ਆਟੋ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਸੈਟਿੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Custom Icon
pa: ਕਸਟਮ ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Custom Icon...
pa: ਕਸਟਮ ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ...

en: Set Friendly Name
pa: ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Friendly Name...
pa: ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਦਿਓ...

en: Set Home Phone Number...
pa: ਘਰ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ...

en: Set IM Password
pa: IM ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Set Idle Time for All Accounts
pa: ਸਭ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਲਈ ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Mobile Phone Number...
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਨੰਬਰ ਦਿਓ...

en: Set Nickname...
pa: ਆਮ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ...

en: Set Permanent
pa: ਪੱਕਾ ਦਿਓ

en: Set Privacy Options...
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਚੋਣਾਂ ਦਿਓ...

en: Set Private Channel
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਚੈਨਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Secret Channel
pa: ਗੁਪਤ ਚੈਨਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Topic Restriction
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਪਾਬੰਦੀ ਦਿਓ

en: Set URGENT for the terminal window.
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ ਲਈ *ਲਾਜ਼ਮੀ* ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Set User Info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Set User Info (web)...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ (ਵੈੱਬ)...

en: Set User Info...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ...

en: Set User Limit
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸੀਮਾ ਦਿਓ

en: Set User Nickname
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Work Phone Number...
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ...

en: Set _Mood...
pa: ਮੂਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_M)...

en: Set as buddy icon
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set friendly name for %s.
pa: %s ਲਈ ਆਪਣਾ ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Set privacy for:
pa: ਰਹੱਸ ਦਿਓ:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
pa: ਚੈਨਲ ਉੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ। ਬੇਅੰਤ ਸੀਮਾ ਦੇਣ ਲਈ 0 ਦਿਓ।

en: Set window manager "_URGENT" hint
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ "_URGENT" ਸੰਕੇਤ ਦਿਓ

en: Set your home phone number.
pa: ਆਪਣਾ ਘਰ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Set your mobile phone number.
pa: ਆਪਣਾ ਮੋਬਾਇਲ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Set your work phone number.
pa: ਆਪਣਾ ਕੰਮ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Shocked
pa: ਸਦਮਾ

en: Shopping
pa: ਖਰੀਦਦਾਰੀ ਕਰ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Shortcut Text
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਟੈਕਸਟ

en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Shortcuts for starting Pidgin
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Show
pa: ਵੇਖੋ

en: Show All
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

en: Show Buddies Awaiting Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਵਿੱਚ ਬੱਡੀ ਵੇਖੋ

en: Show Buddy _List
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ(_L)

en: Show Custom Smileys
pa: ਕਸਟਮ ਸਮਾਇਲੀ ਵੇਖੋ

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
pa: ਟੈਬ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵੇਖੋ(_t)

en: Show Idle Time
pa: ਵੇਹਲਾ ਸਮਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show Invisible List
pa: ਅਦਿੱਖ ਲਿਸਟ ਵੇਖਾਓ

en: Show Offline Buddies
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਬੱਡੀ ਵੇਖੋ

en: Show Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਵੇਖੋ

en: Show Timestamps
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਵੇਖੋ

en: Show Visible List
pa: ਦਿੱਖ ਲਿਸਟ ਵੇਖਾਓ

en: Show When Offline
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show _detailed information
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ(_d)

en: Show _formatting on incoming messages
pa: ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਉੱਤੇ ਫਾਰਮੈਟ ਵੇਖੋ(_f)

en: Show close b_utton on tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਬਟਨ ਵੇਖੋ(_u)

en: Show custom smileys
pa: ਕਸਟਮ ਸਮਾਇਲੀ ਵੇਖੋ

en: Show dates in...
pa: ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ...

en: Show display name in status text
pa: ਸਟੇਟਸ ਟੈਕਸਟ ਵਿੱਚ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show headline in status text
pa: ਸਟੇਟਸ ਟੈਕਸਟ ਵਿੱਚ ਹੈਂਡ-ਲਾਈਨ ਵੇਖੋ

en: Show status to:
pa: ਹਾਲਤ ਵੇਖਾਓ:

en: Show when offline
pa: ਜਦੋਂ ਆਫਲਾਇਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖੋ

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
pa: ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ੀ ਗੱਲਬਾਤ ਦਾ ਲਾਗ ਵੇਖੋ।

en: Shy
pa: ਸੰਗਾਊ

en: Si_gns on
pa: ਸਾਇਨ ਆਨ(_g)

en: Sick
pa: ਬੀਮਾਰ

en: Signals Test
pa: ਸਿਗਨਲ ਟੈਸਟ

en: Signed off
pa: ਸਾਇਨ ਆਫ਼

en: Signed on
pa: ਸਾਇਨ ਆਨ ਕੀਤਾ

en: Significant Other
pa: ਹੋਰ ਪਰਭਾਵੀ

en: Signs o_ff
pa: ਸਾਇਨ ਆਫ਼(_f)

en: Signs off
pa: ਸਾਇਨ ਆਫ਼

en: Signs on
pa: ਸਾਇਨ ਆਨ

en: Simple Plugin
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਲੱਗਇਨ

en: Simplified Chinese
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ

en: Single-use Certificate Verification
pa: ਸਿੰਗਲ-ਵਰਤੋਂ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਜਾਂਚ

en: Sinhala
pa: ਸਿੰਹਾਲਾ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Slap
pa: ਥਾਪੜੋ

en: Slapping %s...
pa: %s ਨੂੰ ਥਾਪੜੋ...

en: Sleeping
pa: ਸੌ ਰਹੇ

en: Sleepy
pa: ਉਨੀਂਦਾ

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੀਅਨ

en: Small
pa: ਛੋਟਾ

en: Smile!
pa: ਸਮਾਈਲ!

en: Smiley
pa: ਸਮਾਈਲੀ

en: Smiley Theme:
pa: ਖੁਸ਼ ਥੀਮ:

en: Smoking
pa: ਸਿਗਰਟ ਪੀ ਰਹੇ

en: Smooch
pa: ਚੁੰਮਣਾ

en: Smooching %s...
pa: %s ਚੁੰਮਦਾ ਹੈ...

en: Social
pa: ਸਮਾਜਿਕ

en: Someone says your name in a chat
pa: ਕਿਸੇ ਨੇ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਦੌਰਾਨ ਲਿਆ ਹੈ

en: Someone says your username in chat
pa: ਕਿਸੇ ਨੇ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਦੌਰਾਨ ਲਿਆ ਹੈ

en: Someone speaks in a chat
pa: ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਬੋਲਿਆ ਹੈ

en: Song
pa: ਗੀਤ

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
pa: ਮੁਆਫੀ, ਬਾਲਗ ਭਾਗ ਰੱਖਣ ਵਾਲੇ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਇਸ ਸਮੇਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Sort
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Sound Command
    (%s for filename)
pa: ਸਾਊਂਡ ਕਮਾਂਡ:
    (ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ %s)

en: Sound Events
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਨਾ

en: Sound Method
pa: ਆਵਾਜ਼ ਢੰਗ

en: Sound Options
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੋਣ

en: Sound Preferences
pa: ਸਾਊਂਡ ਪਸੰਦ

en: Sound Selection
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੋਣ

en: Sound Theme:
pa: ਸਾਊਂਡ ਥੀਮ:

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
pa: Sound c_ommand:
    (ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ %s)

en: Sounds
pa: ਧੁਨੀ

en: Sounds when conversation has _focus
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਉੱਤੇ ਕੇਂਦਰਿਤ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਆਵਾਜ਼(_f)

en: Sounds when conversation has focus
pa: ਜਦੋਂ ਗੱਲਬਾਤ ਫੋਕਸ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਾਊਂਡ

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Speakers
pa: ਸਪੀਕਰ

en: Specify a hostname
pa: ਇੱਕ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Speed
pa: ਸਪੀਡ

en: Speed:
pa: ਗਤੀ:

en: Spellchecking Support
pa: ਸਪੈਲ ਚੈੱਕ ਸਹਿਯੋਗ

en: Spontaneous
pa: ਲਗਾਤਾਰ

en: Spooky
pa: ਭੂਤੀਆ

en: Start Date
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਮਿਤੀ

en: Start Doodling
pa: ਘੁੱਗੂ ਘਾਂਘੜੇ ਸ਼ੁਰੂ

en: Start Menu
pa: ਸਟਾਰਟ ਮੇਨੂ

en: Started typing
pa: ਲਿਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ

en: Starting Services
pa: ਸਰਵਿਸਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Starting authentication
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਲੂ

en: Starting transfer of %s from %s
pa: %2$s ਤੋਂ %1$s ਦੀ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਗਈ ਹੈ

en: Starts _typing
pa: ਲਿਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹੈ(_t)

en: Starts typing
pa: ਲਿਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇ

en: Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤ

en: State
pa: ਹਾਲਤ

en: Statistics Configuration
pa: ਅੰਕੜੇ ਸੰਰਚਨਾ

en: Status
pa: ਸਟੇਟਸ

en: Status / Idle
pa: ਹਾਲਤ / ਵੇਹਲਾ

en: Status Error
pa: ਹਾਲਤ ਗਲਤੀ

en: Status Icon Theme:
pa: ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ:

en: Status Icons
pa: ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ

en: Status Message
pa: ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: Status Selector
pa: ਹਾਲਤ ਚੋਣਕਾਰ

en: Status Text
pa: ਹਾਲਤ ਸ਼ਬਦ

en: Status at Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਹਾਲਤ

en: Status for %s
pa: %s ਲਈ ਹਾਲਤ

en: Status to a_pply at startup:
pa: ਸਟਾਰਟ ਸਮੇਂ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਟੇਟਸ(_p):

en: Status:
pa: ਸਥਿਤੀ:

en: Statuses
pa: ਹਾਲਤ

en: Stepped Out
pa: ਬਾਹਰ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Stopped Typing
pa: ਲਿਖਣ ਤੋਂ ਰੁਕਿਆ/ਰੁਕੀ

en: Stopped typing
pa: ਲਿਖਦਾ/ਲਿਖਦੀ ਰੁਕੀ

en: Stops t_yping
pa: ਲਿਖਣੋਂ ਹਟਿਆ/ਹਟੀ(_y)

en: Stops typing
pa: ਲਿਖਣਾ ਬੰਦ ਕੀਤਾ

en: Store notes on particular buddies.
pa: ਖਾਸ ਬੱਡੀਆਂ ਲਈ ਨੋਟ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Stored Image
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਚਿੱਤਰ

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਚਿੱਤਰ।(ਉਹ ਹੁਣ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇਗਾ)

en: Stream Error
pa: ਸਟਰੀਮ ਗਲਤੀ

en: Street Address
pa: ਗਲੀ

en: Stressed
pa: ਦਬਾਅ 'ਚ

en: Strikethrough
pa: ਵਿੰਨੋ

en: Strong
pa: ਮਜ਼ਬੂਤ

en: Studying
pa: ਪੜ੍ਹ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Subscription
pa: ਮੈਂਬਰੀ

en: Subscription Error
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਗਲਤੀ

en: Subscription Required
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Substatus
pa: ਸਬ-ਹਾਲਤ

en: Successfully Logged In...
pa: ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ...

en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
pa: ਸਪੈਲ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ। (ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਲਈ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ)

en: Supported debug options are: plugins version
pa: ਸਹਿਯੋਗੀ ਡੀਬੱਗ ਚੋਣਾਂ ਹਨ: plugins version

en: Supports
pa: ਸਹਿਯੋਗ

en: Surfing
pa: ਸਰਫ਼ ਕਰ ਰਹੇ

en: Surprised
pa: ਹੈਰਾਨ

en: Swahili
pa: ਸਵਾਹੀਲੀ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਸ਼

en: Switchboard failed
pa: ਸਵਿੱਚਬੋਰਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: Synchronize List with Server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਲਿਸਟ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕਰੋ

en: Syntax Error (probably a client bug)
pa: ਸੰਟੈਕਸ ਗਤੀ (ਇੱਕ ਕਲਾਇਟ ਬੱਗ ਹੈ)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
pa: ਸੰਟੈਕਸ ਗਲਤੀ: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਆਰਗੂਮਿੰਟ ਗਲਤ ਗਿਣਤੀ ਦੇ ਦਿੱਤੇ ਹਨ।

en: System Log
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ

en: System Messages
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੁਨੇਹੇ

en: System Shutdown
pa: ਸਿਸਟਮ ਬੰਦ

en: System Tray Icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
pa: ਸਿਸਟਮ ਈਵੈਂਟ ਕੇਵਲ ਤਾਂ ਹੀ ਲਾਗ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ ਜੇ "ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਵਿੱਚ ਸਭ ਸਟੇਟਸ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ" ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ।

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
pa: T.M.Thanh ਅਤੇ Gnome-Vi ਟੀਮ

en: Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ

en: Taking a bath
pa: ਇਸ਼ਨਾਨ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹਾਂ

en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

en: Tcl Plugin Loader
pa: Tcl ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡਰ

en: Telephone
pa: ਟੈਲੀਫੋਨ

en: Telephone Number
pa: ਟੈਲੀਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: Temporarily Hide From
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਰੂਪ 'ਚ ਓਹਲੇ

en: Temporary Authentication Failure
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ

en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

en: Test
pa: ਜਾਂਚ

en: Test plugin IPC support, as a client.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ ਟੈਸਟ ਕਲਾਇਟ, ਕਲਾਇਟ ਵਾਂਗ

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ ਟੈਸਟ ਕਲਾਇਟ, ਕਲਾਇਟ ਵਾਂਗ ਹੈ। ਇਹ ਸਰਵਰ ਪਲੱਗਇਨ ਖੋਜਦੀ ਹੈ ਅਤੇ ਰਜਿਸਟਰ ਕਮਾਂਡਾਂ ਨੂੰ ਸੱਦਦੀ ਹੈ।

en: Test plugin IPC support, as a server.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਟੈਸਟ ਸਰਵਰ, ਸਰਵਰ ਵਾਂਗ ਹੈ।

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਟੈਸਟ ਸਰਵਰ, ਸਰਵਰ ਵਾਂਗ ਹੈ। ਇਹ IPC ਕਮਾਂਡਾਂ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Test to see that all signals are working properly.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਸਭ ਸੰਕੇਤ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: Test to see that all ui signals are working properly.
pa: ਟੈਸਟ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਸਭ UI ਸਿਗਨਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
pa: libpurple ਨਾਲ ਦਿੱਤੇ ਸੀਫ਼ਰ ਟੈਸਟ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Tests to see that most things are working.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਵਧੇਰੇ ਚੀਜਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Text Replacements
pa: ਪਾਠ ਤਬਦੀਲੀਆਂ

en: Text replacement
pa: ਪਾਠ ਤਬਦੀਲ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Thankful
pa: ਧੰਨਵਾਦੀ

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
pa: ਉਸ ਬੱਡੀ ਕੋਈ ਉਹ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਗੱਲਬਾਤ ਦਾ

en: That command doesn't work on this protocol.
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਇਸ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: That command only works in IMs, not chats.
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਸਿਰਫ਼ IM ਨਾਲ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ, ਗੱਲਾਂ ਲਈ ਨਹੀਂ

en: That command only works in chats, not IMs.
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਸਿਰਫ਼ ਗੱਲਾਂ ਲਈ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ, IM ਨਾਲ ਨਹੀਂ

en: That file already exists
pa: ਉਹ ਫਾਇਲ ਤਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: The %s buddy is not present in the network
pa: %s ਬੱਡੀ ਨੈਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The %s buddy is not trusted
pa: %s ਬੱਡੀ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
pa: 'ਦਸਤੀ' ਝਲਕਾਰਾ ਕਮਾਂਡ ਚੁਣੀ ਗਈ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
pa: AIM ਸਰਵਰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਗੁਆਚੀ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਕੁਝ ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
pa: AOL Instant Messenger ਸਰਵਿਸ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The BOSH connection manager terminated your session.
pa: BOSH ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨੇ ਤੁਹਾਡਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕੀਤਾ।

en: The Display Name you entered is invalid.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨਾਂ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The Display Name you entered is too short.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਨਾਂ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ।

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
pa: IRC ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ ਘੱਟ ਤੰਗ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: The IRC server received a message it did not understand.
pa: IRC ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ, ਜੋ ਕਿ ਸਮਝਿਆ ਨਹੀ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: The IRC server's local time is:
pa: IRC ਸਰਵਰ ਦਾ ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ ਹੈ:

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
pa[0]: MSN ਸਰਵਰ ਦੇਖਭਾਲ ਲਈ %d ਮਿੰਟ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸਾਇਨ-ਆਉਟ ਹੋ ਜਾਉਗੇ। ਜਾਰੀ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਛੇਤੀ ਖਤਮ ਕਰੋ ਜੀ!
    
    ਦੇਖਭਾਲ ਖਤਮ ਹੋਣ ਬਾਅਦ, ਤੁਸੀਂ ਫੇਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।
pa[1]: MSN ਸਰਵਰ ਦੇਖਭਾਲਈ ਲਈ %d ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸਾਇਨ-ਆਉਟ ਹੋ ਜਾਉਗੇ। ਜਾਰੀ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਛੇਤੀ ਖਤਮ ਕਰੋ ਜੀ!
    
    ਦੇਖਭਾਲ ਖਤਮ ਹੋਣ ਬਾਅਦ, ਤੁਸੀਂ ਫੇਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The MSN servers are going down temporarily
pa: MSN ਸਰਵਰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
pa: MSN ਸਰਵਰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਉਡੀਕ ਕਰਨ ਉਪਰੰਤ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: The MXit ID you entered is already registered. Please choose another.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ MXit ID ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਰਜਿਸਟਰ ਹੈ। ਵੱਖਰਾ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The MXit ID you entered is not registered. Please register first.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ MXit ID ਰਜਿਸਟਰ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਪਹਿਲਾਂ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ ਜੀ।

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
pa: ਸੰਗੀਤ ਸੁਨੇਹਾ ਪਲੱਗਇਨ ਨਾਲ ਕਈ ਯੂਜ਼ਰ ਇੱਕੋ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਸੰਗੀਤ ਭਾਗ ਉੱਤੇ ਰੀਅਲ ਟਾਈਮ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਆਮ ਸਕੋਰ ਸੋਧਣ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
pa: PIN ਗਲਤ ਹੈ। ਇਸ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਅੰਕ [0-9] ਹੀ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ PIN ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਗਲਤ ਹੈ [4-10]

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ PIN ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਗਲਤ ਹੈ [7-10]

en: The PIN you entered is invalid.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ PIN ਗਲਤ ਹੈ।

en: The RC4 cipher could not be found
pa: RC4 ਸੀਫ਼ਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
pa: SIP/SIMPLE ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: The SecurID key entered is invalid
pa: ਦਿੱਤੀ SecurID ਕੁੰਜੀ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
pa: ਯਾਹੂ ਸਰਵਰ ਨੇ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ। ਯਾਹੂ (Yahoo) ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਇਦ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕੋਗੇ। ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ %s ਵੇਖੋ।

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਤੁਸੀਂ ਅਕਾਊਂਟ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਨਾਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਜਾਉਗੇ।

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ, ਜਦੋਂ ਇਹ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨਕੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ, ਜਦੋਂ ਇਹ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨਕੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: The background color for the buddy list
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: The background color of a collapsed group
pa: ਸਮੇਟੇ ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: The background color of a contact or chat
pa: ਸੰਪਰਕ ਜਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: The background color of an expanded group
pa: ਫੈਲੇ ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਜਨਮਦਿਨ ਗਲਤ ਹੈ। ਠੀਕ ਫਾਰਮੈਟ ਹੈ: 'ਸਸਸਸ-ਮਮ-ਦਿਦਿ'

en: The browser command "%s" is invalid.
pa: ਝਲਕਾਰਾ ਕਮਾਂਡ "%s" ਗਲਤ ਹੈ।

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
pa: <i>ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਡੇ ਸਕੋਰ</i> ਵਾਲਾ ਬੱਡੀ ਉਹ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਸੰਪਰਕ ਵਿਚ ਦਰਜਾ ਹੈ।

en: The call has been terminated.
pa: ਕਾਲ ਖਤਮ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The certificate chain presented is invalid.
pa: ਦਿੱਤੀ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੇਨ ਸਹੀਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨੂੰ "%s" ਵਲੋਂ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਸਰਵਿਸ ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਜੁੜ ਰਹੇ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸੋਚ ਰਹੇ ਹੋ।

en: The certificate for %s could not be validated.
pa: %s ਲਈ ਦਿੱਤੀ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਜਾਂਚਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: The certificate has been revoked.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ।

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸੇ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਕੇਵਲ ਆਪਣੇ ਆਪ ਹੀ ਟਰੱਸਟ ਹੈ।

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਾਲ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦੀ ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਇਹ ਠੀਕ ਹੈ।

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਖੁਦ-ਸਾਇਨ ਨਾਲ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਤੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚੈੱਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The certificate presented is not issued to this domain.
pa: ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇਸ ਡੋਮੇਨ ਲਈ ਜਾਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਕਲਾਇਟ ਦਾ ਵਰਜਨ ਬਹੁਤ ਪੁਰਾਣਾ ਹੈ। %s ਤੋਂ ਨਵਾਂ ਲਵੋ ਜੀ।

en: The color to use for the typing notification
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਲਿਖਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਰੰਗ

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
pa: "aim" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
pa: "gg" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
pa: "icq" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
pa: "irc" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
pa: "msnim" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
pa: "sip" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
pa: "xmpp" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
pa: "ymsgr" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਕਮਾਂਡ, ਜੇ ਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੈ ਤਾਂ।

en: The default Pidgin buddy list theme
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਿਡਗਿਨ ਬੱਡੀਲਿਸਟ ਥੀਮ ਐਡੀਟਰ

en: The default Pidgin sound theme
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਿਡਗਿਨ ਸਾਊਂਡ ਥੀਮ

en: The default Pidgin status icon theme
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਿਡਗਿਨ ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ

en: The email address for %s is %s
pa: %s ਦਾ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ %s ਹੈ

en: The evolution executable was not found in the PATH.
pa: ਮਾਰਗ 'ਚ ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਚੱਲਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
pa: ਫਾਇਲ '%s' %s ਵਾਸਤੇ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ। ਛੋਟਾ ਚਿੱਤਰ ਵਰਤ ਕਰਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: The file was saved as %s.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ %s ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ।

en: The file you are trying to send is too large!
pa: ਫਾਇਲ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਭੇਜਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ!

en: The following are the results of your search
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਖੋਜ ਦੇ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਨਤੀਜੇ ਹਨ

en: The following error has occurred loading %s: %s
pa: %s ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ: %s

en: The following error has occurred:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ:

en: The following plugins will be unloaded.
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਨੂੰ ਅਣ-ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
pa[0]: ਹੇਠ ਦਿੱਤਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ %s ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਹੈ
pa[1]: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ %s ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਹਨ

en: The following users are missing from your addressbook
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਐਡਰੈੱਸਬੁੱਕ ਵਿੱਚੋਂ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਗੁੰਮ ਹਨ

en: The font to use for the typing notification
pa: ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਦੀ ਸੂਚਨਾ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਫੋਂਟ

en: The handler for "aim" URLs
pa: "aim" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "gg" URLs
pa: "gg" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "icq" URLs
pa: "icq" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "irc" URLs
pa: "irc" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "msnim" URLs
pa: "msnim" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "sip" URLs
pa: "sip" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "xmpp" URLs
pa: "xmpp" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The handler for "ymsgr" URLs
pa: "ymsgr" URL ਲਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ '%s' ਤੁਹਾਡੀ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਨੋਟ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਗਰੁੱਪ ਨਾਲ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ '%s' ਤੁਹਾਡੀ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ '%s' ਤੁਹਾਡੀ ਸੇਮ-ਟਾਈਮ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ '%s' ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਨੋਟ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਵੇਖਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅੱਗੇ ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਠੀਕ ਗਰੁੱਪ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ '%s' ਕਿਸੇ ਵੀ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਹਵਾਲਾ ਦੇ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਲਿਸਤ ਤੋਂ ਠੀਕ ਯੂਜ਼ਰ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ '%s' ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਕਿਸੇ ਯੂਜ਼ਰ ਬਾਰੇ ਦੱਸ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਇਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਐਕਸ਼ਨ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜੋ।

en: The installer is already running.
pa: ਇੰਸਟਾਲਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਲਈ ਆਈਕਾਨ, ਨਾਂ ਅਤੇ ਹਾਲਤ ਦਾ ਲੇਆਉਟ

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
pa[0]: ਸੁਨੇਹੇ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ ਕਰ) ਦਿੱਤਾ ਹੈ।
pa[1]: ਸੁਨੇਹੇ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਗੇਮ ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ ਕਰ) ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
pa[0]: ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ ਕਰ) ਦਿੱਤਾ ਹੈ।
pa[1]: ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ।ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ ਕਰ) ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The message is too large.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: The new formatting is invalid.
pa: ਨਵਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The nickname "%s" is already being used.
pa: "%s" ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ 'ਚ ਹੈ|

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਅਨ-ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਪਰ ਇਸ ਨੂੰ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਚਾਲੂ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: The remote user has closed the connection.
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The remote user has declined your request.
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਤੁਹਾਡੀ ਮੰਗ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: The remote user is not present in the network any more
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨੈਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ:
    ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ: %s
    ਰਿਮੋਟ ਪੋਰਟ: %d

en: The required fields are underlined.
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਖੇਤਰਾਂ ਹੇਠ ਲਾਈਨਾਂ ਲੱਗੀਆਂ ਹਨ।

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਪਲੱਗਇਨ %s ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: The required plugin %s was unable to load.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਪਲੱਗਇਨ %s ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
pa: ਬਾਕੀ ਸੁਨੇਹੇ ਪਉਨਸ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੇ ਜਾਣਗੇ। ਤੁਸੀਂ `ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ' ਡਾਈਲਾਗ ਤੋਂ ਪਉਨਸ ਨੂੰ ਸੋਧ/ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The selected account is not online.
pa: ਚੁਣਿਆ ਅਕਾਊਂਟ ਆਨਲਾਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The selected file is not a valid plugin.
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਠੀਕ ਪਲੱਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The server could not access the directory
pa: ਸਰਵਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਖੋਲ ਸਕਿਆ

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
pa: ਸਰਵਰ ਚੈਨਲ ਬਾਈਡਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਰ ਐਲਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਪਦਾ ਹੈ। ਇਹ MITM ਹਮਲੇ ਦੇ ਸੰਕੇਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The server is unavailable; try again later
pa: ਸਰਵਰ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: The server returned an empty response
pa: ਸਰਵਰ ਨੇ ਖਾਲੀ ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: The specified word already exists in the correction list.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸ਼ਬਦ ਸੋਧ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: The text information for a buddy's status
pa: ਬੱਡੀ ਦੀ ਹਾਲਤ ਬਾਰੇ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a buddy has an unread message
pa: ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਦੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਹੋਵੇ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a buddy is away
pa: ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਦੂਰ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a buddy is idle
pa: ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a buddy is offline
pa: ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਆਫਲਾਈਨ ਹੋਵੇ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a buddy is online
pa: ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਆਨਲਾਈਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
pa: ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਹੋਣ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਹੋਵੇ

en: The text information for when a contact is expanded
pa: ਜਦੋਂ ਸੰਪਰਕ ਫੈਲਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a group is collapsed
pa: ਜਦੋਂ ਗਰੁੱਪ ਸਮੇਟਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text information for when a group is expanded
pa: ਜਦੋਂ ਗਰੁੱਪ ਫੈਲਿਆ ਹੋਵੇ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: The text-shortcut for the smiley
pa: ਸਮਾਈਲੀ ਲਈ ਟੈਕਸਟ-ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: The topic for %s is: %s
pa: %s ਲਈ ਵਿਸ਼ਾ ਹੈ: %s

en: The topic is: %s
pa: ਵਿਸ਼ਾ: %s

en: The two PINs you entered do not match.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ ਦੋਵੇਂ ਪਿੰਨ ਆਪਸ 'ਚ ਮਿਲਦੇ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲਰ ਪਿਡਗਿਨ ਲਈ ਰਿਜਸਟਰੀ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ।$\rਇੰਝ ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਠੁਕਰਾ ਦਿੱਤੀ ਹੈ:
    %s

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦਿੱਤੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਮੰਨ ਲਈ ਹੈ।

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ %u ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਨਾ-ਮੰਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
pa: ਯੂਜ਼ਰ %u ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦੇ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: The user has blocked you
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ ਹੈ

en: The user has not created a public profile.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਪਬਲਿਕ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਹੈ।

en: The user is either offline or you are blocked
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ ਜਾਂ ਤੁਸੀਂ ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ ਹੋ

en: The user's profile is empty.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: The username specified does not exist.
pa: ਦਿੱਤਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The username specified is invalid.
pa: ਦਿੱਤਾ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਗਲਤ ਹੈ

en: Theme Selections
pa: ਥੀਮ ਚੋਣ

en: Theme failed to copy.
pa: ਥੀਮ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Theme failed to load.
pa: ਥੀਮ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Theme failed to unpack.
pa: ਥੀਮ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Themes
pa: ਥੀਮ

en: There are no protocol plugins installed.
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There are no users matching your search criteria.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਖੋਜ ਸੀਮਾ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: There is no MOTD associated with this connection.
pa: ਇਹ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਾਲ ਕੋਈ MOTD ਸਬੰਧਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There is no Message of the Day associated with this connection
pa: ਇਸ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਕੋਈ ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: There is no application configured to open this type of file.
pa: ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਕਾਰਜ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There is no splash-screen currently available
pa: ਹਾਲੇ ਕੋਈ ਸਵਾਗਤੀ ਸਕਰੀਨ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: There was a conflict in running the command:
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਅਪਵਾਦ ਹੈ:

en: Thinking
pa: ਸੋਚ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Thirsty
pa: ਇੱਛਕ

en: This Location
pa: ਇਹ ਟਿਕਾਣਾ

en: This account does not have email enabled.
pa: ਇਹ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਈਮੇਲ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This chat name is already in use
pa: ਇਹ ਗੱਲ ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ 'ਚ ਹੈ

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
pa: ਇਹ ਕਾਨਫਰੰਸ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ। ਕੋਈ ਹੋਰ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: This contact does not have a profile.
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਦਾ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
pa: ਇਹ ਟੈਸਟਿੰਗ ਵਰਜਨ ਇੱਕ ਸਮੇਂ ਦਸ ਤੋਂ ਵੱਧ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਦੇਣ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
pa: ਇਹ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤੁਹਾਡੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਸਭ ਸੰਪਰਕਾਂ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇਗੀ, ਇਸਕਰਕੇ ਕੁਝ ਠੀਕ ਢੰਗ ਨਾਲ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
pa: ਇਹ ਬਹੁਤ ਹੀ ਵਧੀਆ ਪਲੱਗਇਨ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਕਈ ਕੁਝ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ:
    - ਇਹ ਦੱਸਦੀ ਹੈ ਕਿ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਪਰੋਗਰਾਮ ਕਿਸ ਨੇ ਲਿਖਿਆ ਹੈ
    - ਇਹ ਸਭ ਆ ਰਹੇ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਉਲਟ ਸਕਦੀ ਹੈ
    - ਇਹ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਤੁਹਾਡੀ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਲੋਕਾਂ ਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਭੇਜ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਵੀ ਉਹ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ।

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
pa: ਇਹ ਉਹ ਢੰਗ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਉਸ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋਵੇਗਾ। :)

en: This is the name that identifies this location
pa: ਇਹ ਨਾਂ ਹੈ, ਜੋ ਇਹ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਪਛਾਣਦਾ ਹੈ

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
pa: ਇਹ ਉਹ ਨਾਂ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਹੋਰ MSN ਬੱਡੀ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵੇਖਣਗੇ।

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਅਤੇ ਲਾਗ ਸੁਨੇਹੇ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਫਾਰਮੈਟ ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ X11 ਸਹਿਯੋਗ ਨਾਲ ਬਿਲਡ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਅਤੇ ਸੁਨੇਹੀ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਬਦਲਦੀ ਐਲਫ਼ਾ ਪਲੱਗਇਨ ਯੋਗ ਕਰਦੀ ਹੈ।
    
    *ਯਾਦ ਰੱਖੋ: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਲਈ Win2000 ਜਾਂ WinXP ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: This plugin has not defined an ID.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਕੋਈ ID ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਵੱਡੇ ਰੂਮਾਂ ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ/ਛੱਡਣ ਸੁਨੇਹੇ ਓਹਲੇ ਕਰਦੀ ਹੈ, ਕੇਵਲ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮੀ ਨਾਲ ਭਾਗ ਲੈਂਦੇ ਹਣ।

en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ XMPP ਸਰਵਰ ਜਾਂ ਕਲਾਇਟ ਡੀਬੱਗ ਲਈ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੈ।

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਪੁਰਾਤਨ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਜਾਂ XMPP ਸਰਵਿਸ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੈ।

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਉਸ ਭਾਸ਼ਾ ਜਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਅਜੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This protocol does not support chat rooms.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This protocol does not support fetching the public alias.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਬਲਿਕ ਉਪ-ਨਾਂ ਲੈਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This protocol does not support setting a public alias.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਬਲਿਕ ਉਪ-ਨਾਂ ਲੈਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
pa: ਇਸ ਲਈ ਦੋ ਕੰਪਿਊਟਰਾਂ ਵਿੱਚ ਸਿੱਧਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਅਤੇ IM ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ। ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡਾ IP ਐਡਰੈੱਸ ਦਰਸਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ, ਇਸ ਨਾਲ ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਖਤਰਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: This room is not capable of being configured
pa: ਇਹ ਰੂਮ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
pa: ਇਹ ਸਮਾਈਲੀ ਬੰਦ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਕਸਟਮ ਸਮਾਈਲੀ ਇਸ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਹੈ:
     %s

en: This theme has no available smileys.
pa: ਇਸ ਸਰੂਪ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਸਮਾਈਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: This username is available. Would you like to set it?
pa: ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: This username is unavailable.
pa: ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Thread creation failure: %s
pa: ਥਰਿੱਡ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Threshold:
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ:

en: Time Elapsed:
pa: ਲੱਗਾ ਸਮਾਂ:

en: Time Remaining:
pa: ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ:

en: Time Response
pa: ਸਮਾਂ ਜਵਾਬ

en: Timeout during key agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਦੌਰਾਨ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
pa: MXit ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਜਵਾਬ ਦੀ ਉਡੀਕ ਦੌਰਾਨ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ।

en: Timestamp
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ

en: Timestamp Format Options
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ ਫਾਰਮੈਟ ਚੋਣ

en: Timezone
pa: ਸਮਾਂ-ਖੇਤਰ

en: Timezone (UTC)
pa: ਟਾਈਮ-ਜ਼ੋਨ (UTC)

en: TinyURL
pa: ਟਿਨੀURL

en: TinyURL (or other) address prefix
pa: TinyURL (ਜਾਂ ਹੋਰ) ਐਡਰੈੱਸ ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ

en: TinyURL for above: %s
pa: ਉੱਤੇ ਲਈ TinyURL: %s

en: TinyURL plugin
pa: ਟਿਨੀURL ਪਲੱਗਇਨ

en: Tired
pa: ਥੱਕਿਆ/ਥੱਕੀ

en: Title
pa: ਸਿਰਲੇਖ

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
pa: ਟਾਈਟਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ।  ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਿਲੱਖਣ ਟਾਈਟਲ ਚੁਣਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: To
pa: ਵੱਲ

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
pa: ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਉਸਦੀ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ। ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਕਈ ਇੰਪੋਰਟ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।

en: Toaster plugin
pa: ਟੋਸਟਰ ਪਲੱਗਇਨ

en: Toggle Tag
pa: ਟੈਗ ਬਦਲੋ

en: Token Error
pa: ਟੋਕਨ ਗਲਤੀ

en: Too many groups
pa: ਕਈ ਗਰੁੱਪ ਹਨ

en: Too many hits to a FND
pa: ਇੱਕ FND ਲਈ ਬਹੁਤੀਆਂ ਹਿੱਟਾਂ

en: Too many sessions
pa: ਕਈ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਹਨ

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Topic too long
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Topic:
pa: ਵਿਸ਼ਾ:

en: Torch
pa: ਟਾਰਚ

en: Torching %s...
pa: %s ਨੂੰ ਟਾਰਚ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Total Buddies
pa: ਕੁੱਲ ਬੱਡੀ

en: Total Friends
pa: ਕੁੱਲ ਦੋਸਤ

en: Total log size:
pa: ਕੁੱਲ ਲਾਗ ਆਕਾਰ:

en: Traditional Chinese
pa: ਮੂਲ ਚੀਨੀ

en: Transfer of file %s complete
pa: ਫਾਇਲ %s ਦਾ ਟਰਾਂਸਫਰ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਇਆ

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
pa: ਫਾਇਲ <A HREF="file://%s">%s</A> ਦੀ ਟਰਾਂਸਫਰ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

en: Transferring
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Transparency
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
pa: ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਜੋੜਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼, ਜੋ ਕਿ ਮੌਜੂਦ ਹੀ ਨਹੀ ਹੈ।

en: Trillian Encryption
pa: Trillian ਇਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "aim" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "gg" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "icq" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "irc" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "msnim" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "sip" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "xmpp" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ "command" ਕੀ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "ymsgr" URL ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਇਸ ਟਾਈਪ ਦੇ URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਟਰਮੀਨਲ ਤੋਂ ਚਲਾਉਣਾ ਹੈ।

en: Tune Album
pa: ਟਿਊਨ ਐਲਬਮ

en: Tune Artist
pa: ਟਿਊਨ ਕਲਾਕਾਰ

en: Tune Comment
pa: ਟਿਊਨ ਟਿੱਪਣੀ

en: Tune Genre
pa: ਟਿਊਨ ਸ਼ੈਲੀ

en: Tune Time
pa: ਟਿਊਨ ਸਾਲ

en: Tune Title
pa: ਟਿਊਨ ਟਾਇਟਲ

en: Tune Track
pa: ਟਿਊਨ ਟਰੈਕ

en: Tune URL
pa: ਟਿਊਨ URL

en: Tune Year
pa: ਟਿਊਨ ਸਾਲ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Type a user to block.
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਦਿਓ

en: Type a user you permit to contact you.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
pa: ਬੱਡੀ ਖੋਜਣ ਲਈ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ।

en: Type the host name for this certificate.
pa: ਇਹ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲਈ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Type the host name this certificate is for.
pa: ਇਹ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲਈ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Typing
pa: ਲਿਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹੈ

en: Typing Notification Color
pa: ਲਿਖਣ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਰੰਗ

en: Typing notification color
pa: ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਸੂਚਨਾ ਰੰਗ

en: Typing notification font
pa: ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਸੂਚਨਾ ਫੋਂਟ

en: URI Handlers
pa: URI ਹੈੱਡਲਰ

en: Ubuntu Georgian Translators
pa: ਉਬਤੂੰ ਜਾਰਜੀਆਈ ਅਨੁਵਾਦਕ

en: Ukranian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Un-Ignore
pa: ਨਾ-ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Un-hide From
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਨਾ-ਓਹਲੇ

en: Un_block
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ(_b)

en: Unable to Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to Retrieve Buddy List
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to add "%s".
pa: "%s" ਜੋੜਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Unable to add %s to deny list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਪਾਬੰਦੀ ਲਿਸਟ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Unable to add %s to permit list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਲਿਸਟ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
pa: ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ %s ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਲਿਸਟ (%s) ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
pa: ਸੁਨੇਹੀ %s ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ %s ਵਿੱਚ ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਅਕਾਊਂਟ %s ਲਈ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Unable to add buddy to server list
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਬੱਡੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Unable to add group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to add group: group exists
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਗਰੁੱਪ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Unable to add group: group not found
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਗਰੁੱਪ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
pa: ਬੱਡੀ %s ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਗਲਤ ਹੈ। ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਇੱਕ ਵੈਧ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਜਾਂ ਇੱਕ ਅੱਖਰ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਅੱਖਰ, ਨੰਬਰ, ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਜਾਂ ਕੁਝ ਨੰਬਰ ਹੀ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
pa: ਬੱਡੀ %s ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਗਲਤ ਹੈ। ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਇੱਕ ਵੈਧ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
pa: ਬੱਡੀ %s ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਬਹੁਤ ਜਿਆਦਾ ਬੱਡੀ ਤੁਹਾਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹਨ। ਪਹਿਲਾਂ ਇੱਕ ਨੂੰ ਹਟਾਉ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
pa: ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਨੇ ਬੱਡੀ %s ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Unable to add user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to add user to privacy list (%s).
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਰਹੱਸ ਲਿਸਟ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add user: user not found
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਨਾਲ "%s" ਵਾਂਗ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
pa: %s ਤੋਂ ਸਮਗਰੀ ਰੱਖਣ ਵਾਸਤੇ ਮੈਮੋਰੀ ਦੇਣ ਤੋਂ ਅਸਮੱਰਥ ਹੈ। ਵੈੱਬ ਸਰਵਰ ਕੁਝ ਗੜਬੜ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: Unable to authenticate: %s
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ ਅਸਫਲ: %s

en: Unable to ban user %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
pa: ਬੱਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ %s ਇਸ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਾਂ ਬੱਜ਼ ਲੈਣੇ ਨਹੀਂ ਚਾਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
pa: ਬੱਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ %s ਸ਼ਾਇਦ ਆਫ਼ਲਾਈਨ ਹੈ।

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
pa: ਬੱਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ %s ਬਾਰੇ ਕੁਝ ਵੀ ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Unable to canonicalize password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਕਨੋਨੀਕਲਾਈਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to canonicalize username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਕਨੋਨੀਕਲਾਈਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to change password. Error occurred.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਦੀ ਰਹੱਸ ਵਿਵਸਥਾ (%s) ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to connect to %s
pa: %s ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to connect to %s: %s
pa: %s ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
pa: BOS ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to connect to authentication server: %s
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ ਜੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
pa: MXit HTTP ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਆਪਣੀ ਸਰਵਰ ਸੈਟਿੰਗ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
pa: MXit  ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਆਪਣੀ ਸਰਵਰ ਸੈਟਿੰਗ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Unable to connect.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to connect: %s
pa: %s ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਸਰਵਰ ਨੇ ਖਾਲੀ ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਸਰਵਰ ਦਾ ਜਵਾਬ ਲੋੜੀਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ।

en: Unable to create SILC key pair
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to create conference (%s).
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ (%s) ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to create connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to create listen socket
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਕਟ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to create new resolver process
pa: ਨਵਾਂ ਹੱਲਕਰਤਾ ਪਰੋਸੈੱਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Unable to create socket: %s
pa: ਸਾਕਟ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
pa: ActiveTCL ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਖੋਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ TCL ਪਲੱਗਇਨ ਵਰਤਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ http://www.activestate.com ਤੋਂ ActiveTCL ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ।

en: Unable to display the search results.
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to establish SSL connection
pa: SSL ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to establish a connection with %s: %s
pa: %s ਨਾਲ ਇੱਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Unable to establish a connection with the remote user.
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਲ ਇੱਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to establish a connection with the server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to establish a connection with the server: %s
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਇੱਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
pa: ਇੱਕ ਲੋਕਲ mDNS ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।  ਕੀ ਇਹ ਚੱਲਦਾ ਹੈ?

en: Unable to establish file descriptor.
pa: ਫਾਇਲ ਵੇਰਵਾ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to fetch room list.
pa: ਰੂਮ ਲਿਸਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Unable to fetch the token.
pa: ਟੋਕਨ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
pa: ਐਪਲ ਦਾ "Windows ਲਈ ਬੋਨਜੋਉਰ" ਟੂਲਕਿੱਟ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ, ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ http://d.pidgin.im/BonjourWindows ਵੇਖੋ।

en: Unable to get a valid AIM login hash.
pa: ਇੱਕ ਠੀਕ AIM ਲਾਗਇਨ ਹੈਂਸ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ।

en: Unable to get a valid login hash.
pa: ਇੱਕ ਠੀਕ ਲਾਗਇਨ ਹੈਂਸ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ।

en: Unable to initialize SILC Client connection
pa: SILC ਕਲਾਇਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to initialize SILC protocol
pa: SILC ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to initialize connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ।

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
pa: %s ਨੂੰ ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਅਸਮਰੱਥ: ਗਲਤ JID

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
pa: %s ਨੂੰ ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦਗੀ ਲਈ ਮੈਂਬਰ ਨਹੀਂ

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
pa: %s ਲਈ ਮੀਡਿਆ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਯੂਜ਼ਰ ਆਨਲਾਈਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unable to invite user (%s).
pa: ਯੂਜ਼ਰ (%s) ਨੂੰ ਸੱਦਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to kick user %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੂੰ ਕਿੱਕ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Unable to listen for incoming IM connections
pa: ਆ ਰਹੇ IM ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸੁਣਨ ਤੋਂ ਅਸਮੱਰਥ ਹੈ

en: Unable to load SILC key pair
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to load SILC key pair: %s
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to load the plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to load your plugin.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to login: %s
pa: ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੂੰ ਫੋਲਡਰ %s ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਫੋਲਡਰ (%s) ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Unable to open URL
pa: URL ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Unable to open a listening port.
pa: ਇੱਕ ਸੁਣਨ ਪੋਰਟ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ।

en: Unable to open file.
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to parse message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਤੋਂ ਜਵਾਬ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to ping user %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਪਿੰਗ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to process your request at this time
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਇਸ ਸਮੇਂ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to read from network
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਤੋਂ ਪੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to read from socket
pa: ਸਾਕਟ ਤੋਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to receive offline messages
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਸੁਨੇਹੇ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
pa: ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਰਹੱਸ ਲਿਸਟ (%s) ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to remove user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to resolve hostname
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਹੱਲ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ '%s' ਹੱਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to save icon file to disk.
pa: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨ ਸੰਭਾਲ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to save new account
pa: ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Unable to send email
pa: ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Unable to send file to %s, invalid JID
pa: %s ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ, ਗਲਤ JID

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
pa: %s ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦਗੀ ਲਈ ਮੈਂਬਰ ਨਹੀਂ

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ

en: Unable to send file to %s, user is not online
pa: %s ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ, ਯੂਜ਼ਰ ਆਨਲਾਈਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unable to send message (%s).
pa: ਸੁਨੇਹਾ (%s) ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to send message to %s.
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਕਾਨਫਰੰਸ (%s) ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Unable to send message to %s:
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message to %s: %s
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s (%s)

en: Unable to send message.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਕਾਨਫਰੰਸ (%s) ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਯੂਜ਼ਰ (%s) ਲਈ ਵੇਰਵਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Unable to send message:
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ:

en: Unable to send message: %s
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ: %s

en: Unable to send message: %s (%s)
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s (%s)

en: Unable to send message: The message is too large.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: Unable to send request to resolver process
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ ਪਰੋਸੈੱਸ ਲਈ ਮੰਗ ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
pa: ਗੱਲਬਾਤ %s,%s,%s ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to set AIM profile.
pa: AIM ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to set role "%s" for user: %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ "%s" ਰੋਲ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
pa: %s ਵਾਂਗ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਗਲਤ ਹੈ। ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਇੱਕ ਵੈਧ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਜਾਂ ਇੱਕ ਅੱਖਰ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਅੱਖਰ, ਨੰਬਰ, ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਜਾਂ ਕੁਝ ਨੰਬਰ ਹੀ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਦੇ ਮੌਜੂਦਾ ਇੰਸਟਾਲ ਵਰਜਨ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਮੌਜੂਦਾ ਇੰਸਟਾਲ ਵਰਜਨ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਹਟਾਏ ਹੀ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Unable to validate certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to write
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to write to network
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unblock
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ

en: Undefined
pa: ਅਸਪਸ਼ਟ

en: Undefined Condition
pa: ਨਾ-ਦੱਸੀ ਹਾਲਤ

en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

en: Unexpected Request
pa: ਗਲਤ ਮੰਗ

en: Unexpected challenge length from server
pa: ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਗਲਤ ਚੈਲੰਜ਼ ਲੰਬਾਈ

en: Unexpected response from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਅਚਾਨਕ ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
pa: ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਅਣਜਾਣ ਜਵਾਬ ਹੈ। ਇਹ ਸੰਭਵ MITM ਹਮਲੇ ਦਾ ਸੰਕੇਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Ungroup Items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਅਣ-ਗਰੁੱਪ ਕਰੋ

en: Unit
pa: ਯੂਨਿਟ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown (0x%04x)<br>
pa: ਅਣਜਾਣ (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ

en: Unknown Error Code %d
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਕੋਡ %d

en: Unknown Error in presence
pa: ਮੌਜੂਦਗੀ ਵਿੱਚ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ

en: Unknown SSL error
pa: ਅਣਜਾਣੀ SSL ਗਲਤੀ

en: Unknown affiliation: "%s"
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਬੰਧ: "%s"

en: Unknown command
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ

en: Unknown command.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ ਹੈ।

en: Unknown command: %s
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ: %s, (ਇੱਕ ਕਲਾਇਟ ਬੱਗ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ)

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ

en: Unknown error (%d)
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ (%d)

en: Unknown error (%d): %s
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ (%d): %s

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ 52। ਇਹ ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਨੰਬਰ %d ਹੈ। Yahoo! ਵੈਬਸਾਇਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਲਾਗ-ਆਉਟ ਕਰਨਾ ਅਤੇ ਚੈੱਟ-ਰੂਮ ਮੁੜ-ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਪੰਜ ਮਿੰਟ ਦੀ ਉਡੀਕ ਪੈ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Unknown error: 0x%X
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ: 0x%X

en: Unknown message
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੁਨੇਹਾ

en: Unknown message '%s'
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੁਨੇਹਾ '%s'

en: Unknown node type
pa: ਅਣਜਾਣ ਨੋਡ ਟਾਈਪ

en: Unknown pounce event. Please report this!
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਉਨਸ ਘਟਨਾ ਹੈ। ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ ਜੀ!

en: Unknown reason
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ

en: Unknown role: "%s"
pa: ਅਣਜਾਣ ਰੋਲ: "%s"

en: Unknown room
pa: ਅਣਜਾਣ ਰੂਮ

en: Unknown server response
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਰਵਰ ਜਵਾਬ

en: Unknown.
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown.... Please report this!
pa: ਅਣਜਾਣ... ਇਸ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ ਜੀ!

en: Unload Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਣ-ਲੋਡ

en: Unread Messages
pa: ਅਣ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ

en: Unregister
pa: ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰ

en: Unregistration Error
pa: ਗ਼ੈਰ-ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Unregistration Failed
pa: ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ

en: Unregistration Successful
pa: ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲ

en: Unset
pa: ਅਣ-ਸੈੱਟ

en: Unset Account Idle Time
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਹਲਾ ਸਮਾਂ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
pa: ਸਭ ਵੇਹਲੇ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਲਈ ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮ ਅਣ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Unsubscribe
pa: ਮੈਂਬਰ ਨਹੀਂ

en: Unsupported Encoding
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Unsupported Extension
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Unsupported Stanza Type
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਪ੍ਹੈਰਾ ਟਾਈਪ

en: Unsupported Version
pa: ਨਾਸਹਾਇਕ ਵਰਜਨ

en: Unsupported channel binding method
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਚੈਨਲ ਬਾਈਡਿੰਗ ਢੰਗ

en: Unsupported public key type
pa: ਨਾ ਸਹਾਇਕ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਕਿਸਮ

en: Unsupported version of BOSH protocol
pa: BOSH ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਦਾ ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਵਰਜਨ

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
pa: RC4 ਸਹਿਯੋਗ (>=2.0.1) ਨਾਲ libpurple ਲਈ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ। MySpaceIM ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੇਗੀ।

en: Upload buddylist to Server
pa: ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ

en: Uptime
pa: ਚਾਲੂ-ਸਮਾਂ

en: Urdu
pa: ਉਰਦੂ

en: Use
pa: ਵਰਤੋਂ

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
pa: ਖਾਸ ਕਮਾਂਡ ਬਾਰੇ ਮੱਦਦ ਲਈ "/help &lt;command&gt;" ਵਰਤੋਂ।
    ਇਸ ਸਬੰਧ ਵਿੱਚ ਇਹ ਕਮਾਂਡਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ:

en: Use Environmental Settings
pa: ਇੰਨਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਸੈਟਿੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use GNOME Proxy Settings
pa: ਗਨੋਮ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use Global Proxy Settings
pa: ਗਲੋਬਲ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use HTTP Method
pa: HTTP ਢੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use Perfect Forward Secrecy
pa: ਵਧੀਆ ਫਾਰਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਆ ਵਰਤੋਂ

en: Use SSL
pa: SSL ਵਰਤੋਂ

en: Use UDP
pa: UDP ਵਰਤੋਂ

en: Use _automatically detected IP address: %s
pa: ਆਟੋ-ਖੋਜਿਆ IP ਐਡਰੈੱਸ ਵਰਤੋਂ(_A): %s

en: Use a _different status for some accounts
pa: ਕੁਝ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਲਈ ਵੱਖਰੀ ਹਾਲਤ ਵਰਤੋਂ(_d)

en: Use account proxy for HTTP and HTTPS connections
pa: HTTP ਅਤੇ HTTPS ਕੁਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਅਕਾਊਂਟ ਪਰਾਕਸੀ ਵਰਤੋਂ

en: Use clientLogin
pa: ਕਲਾਇਟਲਾਗਇਨ ਵਰਤੋਂ

en: Use different status for following accounts
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਲਈ ਵੱਖਰਾ ਹਾਲਤ ਵਰਤੋਂ

en: Use encryption if available
pa: ਜੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ ਤਾਂ ਵਰਤੋਂ

en: Use font from _theme
pa: ਥੀਮ ਤੋਂ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ(_t)

en: Use last buddy when scores are equal
pa: ਜਦੋਂ ਸਕੋਰ ਬਰਾਬਰ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਖਰੀ ਬੱਡੀ ਵਰਤੋਂ

en: Use name heuristics
pa: ਨਾਂ ਨਿਯਮ ਵਰਤੋ

en: Use old-style SSL
pa: ਪੁਰਾਣਾ-ਸਟਾਇਲ SSL ਵਰਤੋਂ

en: Use proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਵਰਤੋਂ

en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
pa: ਰਿਮੋਟ _DNS SOCKS4 ਪਰਾਕਸੀ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ

en: Use smooth-scrolling
pa: ਸਮੂਥਿੰਗ-ਸਕੋਰਿੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use status from last _exit at startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਆਖਰੀ ਸਮੇਂ ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਹਾਲਤ ਵਰਤੋਂ (_e)

en: Use system default
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਫਾਲਟ ਵਰਤੋਂ

en: Use this buddy _icon for this account:
pa: ਇਹ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਇਹ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਵਰਤੋਂ(_i):

en: Use tzc
pa: tzc ਵਰਤੋਂ

en: Use_rname:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_r):

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: User %s is not present in the network
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਨੈਟਵਰਕ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User <I>%s</I> is not present in the network
pa: ਯੂਜ਼ਰ <I>%s</I> ਨੈਟਵਰਕ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID

en: User Information
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: User Limit
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ

en: User Modes
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਢੰਗ

en: User Name
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: User Name: 	%s
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ: 	%s

en: User Online Status Attributes
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਨਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ ਗੁਣ

en: User Options
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਚੋਣ

en: User Rooms
pa: ਯੂਜਰ ਰੂਮ

en: User Search
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਖੋਜ

en: User Search...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਖੋਜ...

en: User _details
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵੇਰਵਾ(_d)

en: User does not exist
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User information not available: %s
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ: %s

en: User is not logged in
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User is offline
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ

en: User is offline.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ।

en: User is too active
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

en: User is typing...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਖਦਾ/ਲਿਖਦੀ ਹੈ...

en: User lookup
pa: ਯੂਜਰ ਖੋਜ

en: User not found
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User not in group
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User temporarily unavailable
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: User_name:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_n):

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Username does not exist
pa: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
pa: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ ਅਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹੀ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Username of an account must be non-empty.
pa: ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ

en: Username or password missing
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: Username sent
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਭੇਜਿਆ

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Users on %s: %s
pa: %s 'ਤੇ ਯੂਜ਼ਰ: %s

en: Using a PDA
pa: PDA ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: V_olume:
pa: ਵਾਲੀਅਮ(_o):

en: Valencian-Catalan
pa: ਵਾਲਿਨਸਿਅਨ-ਕਾਟਾਲਾਨ

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਬਦਲਦੀ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

en: Verify PIN
pa: PIN ਜਾਂਚ

en: Verify Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਜਾਂਚ

en: Verifying server public key
pa: ਸਰਵਰ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਪੜਤਾਲ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Version: 	%s
pa: ਵਰਜਨ: 	%s

en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: Video Camera
pa: ਵੀਡਿਓ ਕੈਮਰਾ

en: Video Chat
pa: ਵੀਡਿਓ ਗੱਲਬਾਤ

en: Video Conferencing
pa: ਵੀਡਿਓ ਕਾਨਫਰੰਸ

en: Video conferencing
pa: ਵੀਡਿਓ ਕਾਨਫਰੰਸ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: View All Logs
pa: ਸਭ ਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: View Blocked Text...
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ...

en: View Locations...
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਵੇਖਾਓ...

en: View Log
pa: ਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: View Log...
pa: ਲਾਗ ਵੇਖੋ...

en: View MOTD
pa: MOTD ਵੇਖੋ

en: View Message of the Day
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖੋ

en: View Splash
pa: ਸਵਾਗਤੀ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖੋ

en: View Splash...
pa: ਸਵਾਗਤੀ ਵੇਖੋ...

en: View User Log
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: View _Log
pa: ਲਾਗ ਵੇਖੋ(_L)

en: View web profile
pa: ਵੈੱਬ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖੋ

en: Visible List
pa: ਦਿੱਖ ਲਿਸਟ

en: Visit the Pidgin Web Page
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਵੈੱਬ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Visited Hyperlink Color
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ ਗਏ ਹਾਈਪਰਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: Voice
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Voice/Video Settings
pa: ਆਵਾਜ਼/ਵਿਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: Voices
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Volume(0-100):
pa: ਵਾਲੀਅਮ(0-100):

en: Volume:
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: WAP Server
pa: WAP ਸਰਵਰ

en: WATCH
pa: ਵਾਚ

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
pa: ਹੈਂਡਸ਼ੇਕ ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

en: Waiting for Login Acknowledgement
pa: ਲਾਗਇਨ ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Waiting for network connection
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

en: Waiting for response...
pa: ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਹੈ...

en: Waiting for transfer to begin
pa: ਭੇਜਣ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੀ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

en: Wake Me Up
pa: ਮੈਨੂੰ ਜਗਾਉ

en: Wallops from %s
pa: %s ਵਲੋਂ Wallops

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Warning Level
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਪੱਧਰ

en: Warning dialog
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਡਾਈਲਾਗ

en: Warning level too high (receiver)
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ ਬਹੁਤ ਵੱਧ ਹੈ (ਲੈਣ ਵਾਲਾ)

en: Warning level too high (sender)
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ ਬਹੁਤ ਵੱਧ ਹੈ (ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ)

en: Watching TV
pa: TV ਵੇਖਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Watching a movie
pa: ਫਿਲਮ ਦੇ ਰਿਹਾ ਹਾਂ

en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
pa: ਅਸੀਂ MXit ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ। ਫੇਰ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Weak
pa: ਹਲਕਾ

en: Web Aware
pa: ਵੈਬ ਜਾਣਕਾਰ

en: Web Page
pa: ਵੈਬ ਸਫਾ

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
pa: ਵੈੱਬ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ (ਇਹ ਯੋਗ ਕਰਨ ਨਾਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਪਮ (SPAM) ਆਉਣ ਦਾ ਖਤਰਾ!)

en: Webcams
pa: ਵੈਬਕੈਮ

en: Welcome back!
pa: ਫੇਰ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

en: Went away
pa: ਦੂਰ ਗਿਆ/ਗਈ

en: Whack
pa: ਧੱਫਾ

en: Whacking %s...
pa: %s ਨੂੰ ਧੱਫਾ ਮਾਰਿਆ...

en: What kind of dialog is this?
pa: ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਕਿਸ ਕਿਸਮ ਦਾ ਹੈ?

en: When a file-transfer request arrives from %s
pa: %s ਤੋਂ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਮੰਗ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਖੁੱਲ੍ਹਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਮੌਜੂਦਾ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਆਖਰੀ ਗੱਲਬਾਤ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: When away
pa: ਜਦੋਂ ਦੂਰ

en: When both away and idle
pa: ਜਦੋਂ ਦੂਰ ਅਤੇ ਵੇਹਲਾ ਹੋਵਾਂ

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
pa: ਜਦੋਂ ਸੁਨੇਹੇ ਵਿੱਚ URL ਮਿਲੇ ਤਾਂ ਸੌਖੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ TinyURL ਬਣਾਓ

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
pa: ਜਦੋਂ gnt ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮਗਰੀ ਬਦਲੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਸਮਗਰੀ ਨੂੰ ਜੇ ਸੰਭਵ ਹੋਇਆ ਤਾਂ X ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
pa: ਜਦੋਂ ਲਾਗ ਵੇਖਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਹੋਰ IM ਕਲਾਇਟ ਤੋਂ ਲਾਗ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਇਸ ਸਮੇਂ, ਇਸ ਵਿੱਚ Adium, MSN ਮੈਸੰਜ਼ਰ, ਅਤੇ ਟਰਿੱਲਿਅਨ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ।
    
    ਚੇਤਾਵਨੀ: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਹਾਲੇ ਐਲਫ਼ਾ ਕੋਡ ਵਿੱਚ ਹੈ ਅਤੇ ਕਰੈਸ਼ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਜਿੰਮੇਵਾਰੀ ਉੱਤੇ ਵਰਤੋਂ ਜੀ!

en: Where I Live
pa: ਜਿੱਥੇ ਮੈਂ ਰਹਿੰਦਾ/ਰਹਿੰਦੀ ਹਾਂ

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "aim" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "gg" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "icq" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "irc" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "msnim" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "sip" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "xmpp" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
pa: ਕੀ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ "ymsgr" URL ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰੇ।

en: Whisper Message Name Color
pa: ਘੁਸਰ-ਮੁਸਰ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਰੰਗ

en: Whiteboard
pa: ਵਾਇਟਬੋਰਡ

en: Whole words only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸ਼ਬਦ ਹੀ

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਾਇਵ ID ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ: ਗਲਤ ਜਵਾਬ

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਾਇਵ ID ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਲਾਈਵ ਮੈਂਸਜ਼ਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Windows Pidgin Options
pa: ਵਿੰਡੋ ਪਿਡਗਿਨ ਚੋਣਾਂ

en: Work
pa: ਕੰਮ

en: Work Address
pa: ਕੰਮ ਐਡਰੈੱਸ

en: Work Email
pa: ਕੰਮ ਈਮੇਲ

en: Work Fax
pa: ਕੰਮ ਫੈਕਸ

en: Work IM
pa: ਕੰਮ IM

en: Work Information
pa: ਕੰਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Work Mobile
pa: ਕੰਮ ਮੋਬਾਇਲ

en: Work Pager
pa: ਕੰਮ ਪੇਜ਼ਰ

en: Work Phone
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ

en: Work Phone 2
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ 2

en: Work Phone Number
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Working
pa: ਕੰਮ ਕਰ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹਾਂ

en: Worried
pa: ਚਿੰਤਾਤੁਰ

en: Would you like to join the conversation?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Would you like to overwrite it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਤੇ ਹੀ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਵਾਂਗ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? (ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਹ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ!)

en: Write Error
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
pa: %s%sgtkrc-2.0 ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ ਲਿਖੋ

en: Writing
pa: ਲਿਖ ਰਹੇ

en: Writing error
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ

en: Wrong CHL value sent to server
pa: ਗਲਤ CHL ਮੁੱਲ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ

en: Wrong security code entered. Please try again later.
pa: ਗਲਤ ਸੁਰੱਖਿਆ ਕੋਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਬਾਅਦ 'ਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: X display to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ X ਡਿਸਪਲੇਅ

en: X.509 Certificates
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: X.509 certificate export failed
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: X.509 certificate import failed
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇੰਪੋਰਟ ਫੇਲ੍ਹ

en: XML Not Well Formed
pa: XML ਠੀਕ ਫਾਰਮੈਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: XML Parse error
pa: XML ਪਾਰਸ ਗਲਤੀ

en: XMPP Account
pa: XMPP ਅਕਾਊਂਟ

en: XMPP Console
pa: XMPP ਕਨਸੋਂਲ

en: XMPP Message Error
pa: XMPP ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: XMPP Protocol Plugin
pa: XMPP ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: XMPP Service Discovery
pa: XMPP ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ

en: XMPP Version Mismatch
pa: XMPP ਵਰਜਨ ਨਹੀਂ ਮਿਲਦਾ

en: XMPP stream header missing
pa: XMPP ਸਟਰੀਮ ਹੈੱਡਰ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: XMPP stream missing ID
pa: XMPP ਸਟੀਰਮ ID ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Yahoo JAPAN ID...
pa: Yahoo ਜਾਪਾਨ ID...

en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
pa: Yahoo! ਜਾਪਾਨ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Yahoo! Japan Profile
pa: Yahoo! ਜਾਪਾਨ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Yahoo! Profile
pa: Yahoo! ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Yahoo! Protocol Plugin
pa: Yahoo! ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Yahoo! system message for %s:
pa: Yahoo! %s ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Year of birth
pa: ਜਨਮ ਦਾ ਸਾਲ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: You _send:
pa: ਤੁਸੀਂ ਭੇਜਿਆ(_s):

en: You _type:
pa: ਤੁਸੀ ਲਿਖਿਆ(_t):

en: You appear to have no MySpace username.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ MySpace ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਗਰੁੱਪ ਨੂੰ %s ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਮਿਲਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੁਨੇਹੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ %s ਗੱਲਬਾਤ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ %s ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਸੰਪਰਕ ਅਤੇ %d ਹੋਰ ਬੱਡੀ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ %s ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਸੰਪਰਕ ਅਤੇ %d ਹੋਰ ਬੱਡੀ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ %s ਗਰੁੱਪ ਅਤੇ ਇਸ ਦੇ ਸਭ ਮੈਂਬਰ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: You are awaiting authorization from the following buddies
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਬੱਡੀਆਂ ਵਲੋਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ

en: You are banned from %s.
pa: %s ਵਲੋਂ ਤੁਹਾਡੇ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: You are channel founder on <I>%s</I>
pa: <I>%s</I> ਵਿੱਚ ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਖੋਜੀ ਹੋ

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
pa: ਤੁਸੀਂ ਨਵਾਂ ਰੂਮ ਬਣਾ ਰਹੇ ਹੋ।  ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਮੂਲ ਸਥਾਪਨ ਹੀ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਤੁਸੀਂ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ। ਸੁਨੇਹੇ ਉਦੋਂ ਤੱਕ ਨਹੀਂ ਮਿਲਣਗੇ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ।

en: You are not connected.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਲ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਤਾਂ ਕਿ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਲ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸੱਦਿਆ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਕਿਸੇ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਜਿਸ ਰਾਹੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You are not signed in from any other locations.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਕਿਸੇ ਟਿਕਾਣੇ ਤੋਂ ਸਾਈਨ ਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: You are now chatting in %s.
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ %s ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ।

en: You are now known as %s
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ %s ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਜਾਣੇ ਜਾਉਗੇ

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਵਰਤੇ ਰਹੇ ਹੋ, ਪਰ ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਲਈ %s ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ।

en: You can (un)load plugins from the following list.
pa: ਤੁਸੀਂ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਪਲੱਗਇਨ ਅਣਲੋਡ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can edit more information from the context menu later.
pa: ਤੁਸੀਂ ਮੇਨੂ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
pa: ਤੁਸੀਂ `ਬੱਡੀ ਪਉਨਸ' ਡਾਈਲਾਗ ਤੋਂ ਪਉਨਸ ਸੋਧ/ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can enable/disable accounts from the following list.
pa: ਤੁਸੀਂ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਅਕਾਊਂਟ ਯੋਗ/ਆਯੋਗ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਇਹ ਸੁਨੇਹੇ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਇਸ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਵਾਂਗ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਲੋਕਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਆਨਲਾਇਨ (ਮੌਕਾ) ਸਥਿਤੀ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਨਿੱਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਆਪਣੇ ਬਾਰੇ ਉਹ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭਰੋ ਜੀ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਹੋਰ ਵਿਅਕਤੀ ਵੇਖ ਸਕਣ।

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
pa: ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਸੱਜਾ-ਬਟਨ ਦਬਾ ਕੇ ਅਤੇ "ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੁੜ-ਬੇਨਤੀ" ਚੁਣ ਕੇ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਾਂਗ ਟਰਾਂਸਫਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਇਹ ਸੁਨੇਹੇ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਵਾਂਗ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਾਂਗ ਟਰਾਂਸਫਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ,  ਜਾਂ ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਵਾਂਗ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can sign out from other locations here
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਤੋਂ ਇੱਥੋਂ ਸਾਈਨ ਆਉਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can upgrade to %s %s today.
pa: ਤੁਸੀਂ ਅੱਜ %s %s ਲਈ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: You cancelled the transfer of %s
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਲਈ ਟਰਾਂਸਫਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: You cannot add the same person twice to a conversation
pa: ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਇੱਕ ਹੀ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਦੋ ਵਾਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
pa: ਤੁਸੀਂ ਬੱਡੀ ਸੂਚਨਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਦੀ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ। ਤੁਹਾਨੂੰ Get Public Key ਕਮਾਂਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੁੰਜੀ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: You closed the connection.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ।

en: You did not enter the security code
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੁਰੱਖਿਆ ਕੋਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: You do not have any accounts.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ ਅਕਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You do not have permission to uninstall this application.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਾਂਚਰ ਡਰੈਗ ਕੀਤਾ ਹੈ। ਸੰਭਵ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਲਾਂਚਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਉਹ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਲਾਂਚਰ ਰਾਹੀਂ ਪੁਆਇੰਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: You feel a disturbance in the force...
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਫੋਰਸ ਵਿੱਚ ਤੰਗੀ ਮਹਿਸੂਸ ਹੁੰਦੀ ਹੈ...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
pa[0]: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ %d ਸੰਪਰਕ %s ਨਾਂ ਨਾਲ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਮਿਲਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਸ ਸਮੇਂ %d ਸੰਪਰਕ %s ਨਾਂ ਨਾਲ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਮਿਲਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੜੀ ਛੇਤੀ ਨਾਲ ਜੁੜ ਅਤੇ ਟੁੱਟ ਰਿਹਾ ਹੈ। 10 ਮਿੰਟ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਕੋਸ਼ਿਸ ਜਾਰੀ ਰੱਖੀ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੋਰ ਵੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

en: You have been disconnected from chat room %s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ %s ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ।

en: You have been kicked by %s: (%s)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %s ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ: (%s)

en: You have been kicked from this MultiMX.
pa: ਤੁਹਾਨੰ ਇਸ ਮਲਟੀMX ਤੋਂ ਕਿੱਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ <I>%s</I> ਵਿੱਚੋਂ <I>%s</I> (%s) ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ

en: You have been kicked: (%s)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %s (%s) ਨੇ ਬਾਹਰ ਕੱਢ ਕੇ ਮਾਰਿਆ

en: You have dragged an image
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਸੁੱਟਿਆ

en: You have entered an incorrect username
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: You have invited
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੱਦਾ ਹੈ

en: You have left this chat.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ ਛੱਡੀ।

en: You have mail!
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਮੇਲ ਆਈ ਹੈ!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ root ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲਈ ਕੋਈ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਇਹ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੈਧ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: You have parted the channel%s%s
pa: ਤੁਸੀਂ %s%s ਚੈਨਲ ਛੱਡਿਆ

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਇਦ ਲਾਗਇਨ ਕਾਰਵਾਈ ਪੂਰੀ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਆਪਣਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ। ਤੁਹਾਡਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਅਣ-ਸੈੱਟ ਹੀ ਰਹੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਜਾਵੋ ਤਾਂ ਫੇਰ ਸੈਟਿੰਗ ਕਰਨ ਦੀ ਟਰਾਈ ਕਰਨੀ।

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
pa: ਤੁਸੀਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸਵੀਕਾਰ ਸੰਪਰਕਾਂ ਦੀ ਸੀਮਾ ਤੱਕ ਅੱਪੜ ਗਏ ਹੋ

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਖਾਸ ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।
    
    ਵਲੋਂ %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %s [%s] ਵਲੋਂ ਇੱਕ ICQ ਈਮੇਲ ਆਇਆ ਹੈ
    
    ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ICQ ਸਫ਼ਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।
    
    ਵਲੋਂ %s [%s]
    %s

en: You have rejected the call.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਾਲ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨਾਲ ਸਿੱਧੀ IM ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: You have signed on from another location
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਥਾਂ ਤੋਂ ਲਾਗਇਨ ਹੋਏ

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ %s ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਪਰ ਯੂਜ਼ਰ ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹੈ। "ਹਾਂ" ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਹਟਾ ਅਤੇ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਛੇਤੀ ਹੀ ਬੰਦ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਇਸਕਰਕੇ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ %s ਵੇਖੋ।

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਉਸ ਦਾ ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ ਵੱਧ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਉਸ ਦਾ ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ ਵੱਧ ਹੈ।

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਗਲਤ ਸੀ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਗਲਤ ਸਨ।

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਬਹੁਤ ਵੱਡੇ ਹਨ।

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਰ ਸੀਮਾ ਹੱਦ ਟੱਪ ਗਈ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਰ ਸੀਮਾ ਹੱਦ ਟੱਪ ਗਈ ਹੈ।

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ ਵੱਧ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ ਵੱਧ ਹੈ

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ।

en: You must create an account first before you can create a pounce.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਉਨਸ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਉਣ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: You must fill all the required fields.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਭ ਲੋੜੀਦੇ ਖੇਤਰ ਭਰਨੇ ਪੈਣੇ ਹਨ

en: You must fill in all registration fields
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਖੇਤਰ ਭਰਨੇ ਹੋਣਗੇ।

en: You must give a name for the group to add.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਗਰੁੱਪ ਜੋੜਨ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ।

en: You must provide a group.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਗਰੁੱਪ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: You must provide a username for the buddy.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਬੱਡੀ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: You must select an account.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਚੁਣਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: You must specify a nick
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: You receive an IM
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ IM ਆਇਆ ਹੈ

en: You require encryption, but it is not available on this server.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਇਹ ਸਰਵਰ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ TLS/SSL ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: You required encryption in your account settings, but encryption is not supported by your system.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਅਕਾਊਂਟ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You required encryption in your account settings, but one of the servers doesn't support it.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਅਕਾਊਂਟ ਸੈਟਿੰਗ ਲਈ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਸਰਵਰ ਇਸ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: You send
pa: ਤੁਸੀਂ ਭੇਜਿਆ

en: You should receive an email asking to confirm %s.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਛੇਤੀ ਹੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋਗੇ।

en: You talk in chat
pa: ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਬੋਲੇ

en: You type
pa: ਤੁਸੀਂ ਲਿਖਿਆ

en: You were disconnected from the server.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your AIM connection may be lost.
pa: ਤੁਹਾਡਾ AIM ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Your Country
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਦੇਸ਼

en: Your Current Mood
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਮੌਜੂਦਾ ਚਿੱਤ

en: Your Current Status
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮੌਜੂਦਾ ਹਾਲਤ

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
pa: ਤੁਹਾਡਾ IM ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਸੀ ਗਿਆ। ਤੁਸੀਂ AIM ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ IM ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਭੇਜ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
pa: ਤੁਹਾਡਾ IM ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਸੀ ਗਿਆ। ਤੁਹਾਨੂੰ IM ਚਿੱਤਰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਿੱਧਾ ਜੁੜਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pa: ਤੁਹਾਡਾ IP ਐਡਰੈੱਸ ਬੜੀ ਛੇਤੀ ਨਾਲ ਜੁੜ ਅਤੇ ਟੁੱਟ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਕੋਸ਼ਿਸ ਜਾਰੀ ਰੱਖੀ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੋਰ ਵੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

en: Your Language
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
pa: ਤੁਹਾਡਾ MSN ਬੱਡੀ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Your MXit ID...
pa: ਤੁਹਾਡਾ MXit ID...

en: Your SMS was not delivered
pa: ਤੁਹਾਡਾ SMS ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ

en: Your VCard File
pa: ਤੁਹਾਡੀ VCard ਫਾਇਲ

en: Your Yahoo! message did not get sent.
pa: ਤੁਹਾਡਾ Yahoo! ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਅਕਾਊਂਟ ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤੇ ਹਨ

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਾਕ ਹੋਇਆ ਹੈ ਬਹੁਤ ਸਾਰੀਆਂ ਫੇਲ੍ਹ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਕੇ। Yahoo! ਵੈਬਸਾਇਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Your account is currently suspended
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਅਕਾਊਂਟ ਇਸ ਸਮੇਂ ਮੁਅੱਤਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your buddy list was downloaded from the server.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Your buddy list was stored on the server.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਬੱਡੀ-ਲਿਸਟ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਫਾਇਲ 'ਚ ਲਿਖਣ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Your command failed for an unknown reason.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਕਮਾਂਡ ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਅਸਫਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Your current password is different from the one that you specified.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਉਸ ਤੋਂ ਵੱਖਰਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦਿੱਤਾ ਸੀ।

en: Your new MSN friendly name is too long.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ MSN ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: Your password has been changed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪਰੋਫਾਇਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹਾਲੇ ਲਈ ਨਹੀਂ ਗਈ ਹੈ। ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਚੁਣੇ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ ਨੂੰ ਸਰਵਰ ਨੇ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਇਹ ਗਲਤ ਅੱਖਰਾਂ ਕਰਕੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਚੁਣੇ ਨਾਂ ਨੂੰ ਸਰਵਰ ਨੇ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਇਹ ਗਲਤ ਅੱਖਰਾਂ ਕਰਕੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Your session has expired. Please try again later.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ। ਬਾਅਦ 'ਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Your system administrator has disabled this operation
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਿਸਟਮ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਨੇ ਇਸ ਕਾਰਵਾਈ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ ਹੈ

en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਬੜੀ ਛੇਤੀ ਨਾਲ ਜੁੜ ਅਤੇ ਟੁੱਟ ਰਿਹਾ ਹੈ। 10 ਮਿੰਟ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਕੋਸ਼ਿਸ ਜਾਰੀ ਰੱਖੀ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੋਰ ਵੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

en: Zap
pa: ਮੁੱਕਾ

en: Zapping %s...
pa: %s ਨੂੰ ਮੁੱਕਾ ਮਾਰੋ...

en: Zephyr Protocol Plugin
pa: Zephyr ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: Zip Code
pa: ਡਾਕ ਕੋਡ

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
pa: [ ਸੁਣਨਯੋਗ %s/%s/%s.swf ] %s

en: _Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(_A)

en: _Accept Defaults
pa: ਮੂਲ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ(_A)

en: _Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ(_A)

en: _Account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ(_A):

en: _Accounts
pa: ਅਕਾਊਂਟ(_A)

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Add Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: _Add Custom Smiley...
pa: ਕਸਟਮ ਸਮਾਇਲੀ ਸ਼ਾਮਲ(_A)...

en: _Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)...

en: _Alias
pa: ਏਲੀਆਸ(_A)

en: _Alias...
pa: ਏਲੀਆਸ(_A)...

en: _Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_A)

en: _Associate Buddy
pa: ਸਬੰਧਤ ਬੱਡੀ(_A)

en: _Attention!
pa: ਧਿਆਨ ਦਿਓ(_A)!

en: _Audio Call
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲ(_A)

en: _Auto-reply:
pa: ਸਵੈ-ਜਵਾਬ(_A):

en: _Basic
pa: ਬੇਸਿਕ(_B)

en: _Blink on New Message
pa: ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਝਪਕੋ(_B)

en: _Block
pa: ਪਾਬੰਦੀ(_B)

en: _Both Icon & Text
pa: ਆਈਕਾਨ ਅਤੇ ਪਾਠ ਦੋਵੇਂ(_B)

en: _Browse
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ(_B)

en: _Browse logs folder
pa: ਲਾਗ ਫੋਲਡਰ ਝਲਕ(_B)

en: _Browse...
pa: ਝਲਕ(_B)...

en: _Browser:
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ(_B):

en: _Buddy List window transparency
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ(_B)

en: _Buddy name:
pa: ਬੱਡੀ ਨਾਂ(_B):

en: _Buddy:
pa: ਬੱਡੀ(_B):

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ(_C)

en: _Change Status
pa: ਹਾਲਤ ਬਦਲੋ(_C)

en: _Channel:
pa: ਚੈਨਲ(_C):

en: _Class:
pa: ਵਰਗ(_C):

en: _Collapse
pa: ਸਮੇਟੋ(_C)

en: _Configure Room
pa: ਰੂਮ ਸੰਰਚਨਾ(_C)

en: _Copy Email Address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਨਕਲ(_C)

en: _Copy Link Location
pa: ਸੰਬੰਧ ਸਥਿਤੀ ਦੀ ਨਕਲ(_C)

en: _Decline
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_D)

en: _Delete Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ(_D)

en: _Description
pa: ਵੇਰਵਾ(_D)

en: _Device
pa: ਜੰਤਰ(_D)

en: _Disable
pa: ਆਯੋਗ(_D)

en: _Dockable Buddy List
pa: ਵੱਖਹੋਣ ਯੋਗ ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ(_D)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _Edit Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੋਧ(_E)

en: _Edit Settings...
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਸੋਧ(_E)...

en: _Enable automatic router port forwarding
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰਾਊਟਰ ਪੋਰਟ ਫਾਰਵਰਡਿੰਗ ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_E)

en: _Enable sounds:
pa: ਸਾਊਂਡ ਯੋਗ(_E):

en: _End:
pa: ਅੰਤ(_E):

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
pa: ਠੀਕ ਮਿਲਦਾ ਕੇਸ (ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੇਸ ਹੈਂਡਲਿੰਗ ਲਈ ਅਣ-ਚੁਣਿਆ ਕਰੋ)(_E)

en: _Exchange:
pa: ਤਬਾਦਲਾ(_E):

en: _Expand
pa: ਫੈਲਾਓ(_E)

en: _Flash window
pa: ਵਿੰਡੋ ਝਪਕੋ(_F)

en: _Focused windows
pa: ਫੋਕਸ ਹੋਈਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼(_F)

en: _Font
pa: ਫੋਂਟ(_F)

en: _Font face
pa: ਫੋਂਟ ਫੇਸ(_F)

en: _Force timestamp format:
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ(_F):

en: _Get Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(_G)

en: _Get List
pa: ਲਿਸਟ ਲਵੋ(_G)

en: _Group:
pa: ਗਰੁੱਪ(_G):

en: _Handle:
pa: ਹੈਂਡਲ(_H):

en: _Hangup
pa: ਹੈਂਗ ਅੱਪ(_H)

en: _Hide new IM conversations:
pa: ਨਵੀਆਂ IM ਗੱਲਬਾਤਾਂ ਓਹਲੇ(_H):

en: _Horizontal rule
pa: ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਰੂਲ(_H)

en: _Host:
pa: ਹੋਸਟ(_H):

en: _IM window transparency
pa: _IM ਵਿੰਡੋ ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

en: _IM windows
pa: _IM ਵਿੰਡੋ

en: _Icon Only
pa: ਕੇਵਲ ਆਈਕਾਨ(_I)

en: _Image
pa: ਚਿੱਤਰ(_I)

en: _Image:
pa: ਚਿੱਤਰ(_I):

en: _Import...
pa: ਇੰਪੋਰਟ(_I)...

en: _Insert
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(_I)

en: _Instance:
pa: ਮੌਕਾ(_I):

en: _Invite
pa: ਸੱਦਾ(_I)

en: _Join
pa: ਜੁਆਇੰਨ(_J)

en: _Keep Buddy List window on top:
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ(_K):

en: _Link
pa: ਲਿੰਕ(_L)

en: _Local alias:
pa: ਲੋਕਲ ਏਲੀਆਸ(_L):

en: _Login
pa: ਲਾਗਇਨ(_L)

en: _Manage custom smileys
pa: ਕਸਟਮ ਸਮਾਇਲੀ ਪਰਬੰਧ(_M)

en: _Manual:
    (%s for URL)
pa: ਦਸਤੀ(_M):
    (URL ਲਈ %s)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
pa: ਸੁਣਨ ਲਈ ਦਸਤੀ ਪੋਰਟ ਸੀਮਾ ਦਿਓ(_M):

en: _Media
pa: ਮੀਡਿਆ(_M)

en: _Merge Groups
pa: ਗਰੁੱਪ ਮਿਲਾਓ(_M)

en: _Message Logs:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਾਗ(_M):

en: _Message:
pa: ਸੁਨੇਹਾ(_M):

en: _Method:
pa: ਢੰਗ(_M):

en: _Minutes before becoming idle:
pa: ਵੇਹਲਾ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਮਿੰਟ(_M):

en: _Modify...
pa: ਸੋਧ(_M)...

en: _More...
pa: ਹੋਰ(_M)...

en: _Name
pa: ਨਾਂ(_N)

en: _No
pa: ਨਹੀਂ(_N)

en: _Normal
pa: ਸਧਾਰਨ(_N)

en: _Notify buddies that you are typing to them
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਲਿਖ ਰਹੇ ਹੋਵੋ ਤਾਂ ਬੱਡੀ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉ(_N)

en: _OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ(_O)

en: _Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Open Link
pa: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Open Mail
pa: ਮੇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Open link in:
pa: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O):

en: _Passphrase:
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ(_P):

en: _Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P):

en: _Pause
pa: ਵਿਰਾਮ(_P)

en: _Permit
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(_P)

en: _Placement:
pa: ਥਾਂ(_P):

en: _Play Sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਓ(_P)

en: _Plugin
pa: ਪਲੱਗਇਨ(_P)

en: _Pop up a notification
pa: ਇੱਕ ਸੂਚਨਾ ਪੋਪਅੱਪ ਕਰੋ(_P)

en: _Port:
pa: ਪੋਰਟ(_P):

en: _Present conversation window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਪੇਸ਼ ਕਰੋ(_P)

en: _Quit
pa: ਬਾਹਰ(_Q)

en: _Recipient:
pa: ਸੁਨੇਹੀ(_R):

en: _Recurring
pa: ਆਵਰਤੀ(_R)

en: _Remain in chat after window is closed.
pa: ਜਦੋਂ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਰਹੋ(_R)|

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: _Remove Buddy
pa: ਬੱਡੀ ਹਟਾਓ(_R)

en: _Remove Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਹਟਾਓ(_R)

en: _Remove Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਓ(_R)

en: _Remove Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ(_R)

en: _Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(_R)

en: _Report idle time:
pa: ਵੇਹਲਾ ਸਮਾਂ ਗਿਣਾਓ(_R):

en: _Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ(_R)

en: _Reset formatting
pa: ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_R)

en: _Room Name:
pa: ਰੂਮ ਨਾਂ(_R):

en: _Room:
pa: ਰੂਮ(_R):

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Save File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Save Image...
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ(_S)...

en: _Search
pa: ਖੋਜ(_S)

en: _Search for:
pa: ਖੋਜ(_S):

en: _Send
pa: ਭੇਜੋ(_S)

en: _Send File...
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(_S)...

en: _Send Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ(_S)

en: _Server:
pa: ਸਰਵਰ(_S):

en: _Set
pa: ਦਿਓ(_S)

en: _Show slider bar in IM window
pa: _IM ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਲਾਇਡਰ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ(_S)

en: _Show system tray icon:
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ(_S):

en: _Smile!
pa: ਸਮਾਇਲ(_S)!

en: _Start %s on Windows startup
pa: Windows ਚੱਲਣ ਸਮੇਂ %s ਚਲਾਓ(_S)

en: _Start:
pa: ਸ਼ੁਰੂ(_S):

en: _Status:
pa: ਹਾਲਤ(_S):

en: _TURN server:
pa: _TURN ਸਰਵਰ:

en: _Text Only
pa: ਕੇਵਲ ਪਾਠ(_T)

en: _Title:
pa: ਟਾਈਟਲ(_T):

en: _UDP Port:
pa: _UDP ਪੋਰਟ:

en: _Unread Messages
pa: ਅਣ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ(_U)

en: _Unset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ(_U)

en: _Use
pa: ਵਰਤੋਂ(_U)

en: _Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_U):

en: _Video Call
pa: ਵੀਡਿਓ ਕਾਲ(_V)

en: _View Certificate...
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੇਖੋ(_V)...

en: _View...
pa: ਵੇਖੋ(_V)...

en: _Visual gesture display
pa: ਦਿੱਖ ਇਸ਼ਾਰੇ ਵੇਖੋ(_V)

en: _Voice and Video
pa: ਆਵਾਜ਼ ਅਤੇ ਵਿਡੀਓ(_V)

en: _Yes
pa: ਹਾਂ(_Y)

en: accounts
pa: ਅਕਾਊਂਟ

en: accounts: Show the accounts window.
pa: accounts: ਅਕਾਊਂਟ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ।

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
pa: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਦਾ ਸਬੰਧ ਲਵੋ ਜਾਂ ਰੂਮ ਨਾਲ ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਸਬੰਧ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: allow multiple instances
pa: ਇੱਕੋ ਵਾਰ ਕਈ ਲਾਗਇਨ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: blocklist command failed
pa: blocklist ਕਮਾਂਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: buddy list
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ

en: buddylist: Show the buddylist.
pa: buddylist: ਬੱਡੀਲਿਸਟ ਵੇਖੋ।

en: buzz: Buzz a user to get their attention
pa: ਬੱਜ਼: ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਧਿਆਨ ਦੁਆਉਣ ਵਾਸਤੇ ਉਸ ਨੂੰ ਬੱਜ਼ ਭੇਜੋ

en: call: Make an audio call.
pa: ਕਾਲ: ਆਡੀਓ ਕਾਲ ਕਰੋ।

en: channel %s not found
pa: ਚੈਨਲ %s ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: channel modes for %s: %s
pa: %s ਲਈ cmodes ਢੰਗ: %s

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
pa: ਸਾਫ਼: ਪਿਛਲੀਆਂ ਗੱਲਾਂ-ਬਾਤਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ ਦਿਓ।

en: clear: Clears the conversation scrollback.
pa: clear: ਪਿਛਲੀਆਂ ਗੱਲਾਂ-ਬਾਤਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ ਦਿਓ।

en: current topic is: %s
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਦਾ ਹੈ: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
pa: debug &lt;option&gt;: ਮੌਜੂਦਾ ਗੱਲਬਾਤ ਉੱਤੇ ਕਈ ਡੀਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀਆਂ ਭੇਜੋ

en: debugwin: Show the debug window.
pa: debugwin: ਡੀਬੱਗ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ।

en: detach:  Detach this session
pa: detach:  ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵੱਖ ਕਰੋ

en: don't automatically login
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਲਾਗਇਨ ਨਾ ਕਰੋ

en: doodle: Request user to start a Doodle session
pa: ਡੂਡਲ: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਘੁੱਗੂ ਘਾਂਘੜੇ (ਡੂਡਲ) ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
pa: ਖਾਸ ਅਕਾਊਂਟ ਚਾਲੂ ਕਰੋ (ਚੋਣਵੇਂ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ
                   ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ, ਕਾਮਿਆਂ ਰਾਹੀਂ ਵੱਖ ਕਰਕੇ ਦਿਉ।
                   ਇਸ ਦੇ ਬਿਨਾਂ ਕੇਵਲ ਪਹਿਲਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਹੀ ਚਾਲੂ ਹੋਵੇਗਾ)।

en: execute
pa: ਚਲਾਓ

en: hacker and designated driver [lazy bum]
pa: ਹੈਂਕਰ ਅਤੇ ਢਾਂਚਾ ਡਰਾਇਵਰ [lazy bum]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
pa: help &lt;command&gt;: ਇੱਕ ਖਾਸ ਕਮਾਂਡ ਬਾਰੇ ਮੱਦਦ

en: iTunes Music Store Link
pa: iTunes ਸੰਗੀਤ ਸਟੋਰ ਲਿੰਕ

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pa: inst &lt;instance&gt;:ਇਸ ਕਲਾਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੌਕਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pa: instance &lt;instance&gt;: ਇਸ ਕਲਾਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੌਕਾ ਦਿੱਤਾ

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
pa: invite &lt;user&gt; [room]:  ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਰੂਮ 'ਚ ਸੱਦੋ।

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
pa: join &lt;room&gt;:  ਯਾਹੂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਚੈਟ ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
pa: lastlog: ਬੈਕਲਾਗ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਬ-ਲਾਈਨ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰੋ।

en: lead developer
pa: ਮੁੱਖ ਖੋਜੀ

en: libfaim maintainer
pa: libfaim ਪਰਬੰਧਕ

en: list: List rooms on the Yahoo network
pa: list: ਯਾਹੂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਰੂਮ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ

en: loading plugin failed
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: maintainer
pa: ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
pa: me &lt;action&gt;:  ਇੱਕ ਬੱਡੀ ਜਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ IRC ਸਟਾਈਲ ਐਕਸ਼ਨ ਭੇਜੋ

en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: mode (%s %s) by %s
pa: %3$s ਵਲੋਂ ਮੋਡ (%1$s %2$s)

en: mood: Set current user mood
pa: ਮੂਡ: ਮੌਜੂਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਮੂਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: motd:  View the server's Message Of The Day
pa: motd:  ਸਰਵਰ ਦਾ ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖੋ

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
pa: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀਆਂ ਵੱਖ ਵੱਖ ਕਲਾਸਾਂ ਲਈ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ। <br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: ਕਾਲਾ, ਲਾਲ, ਹਰਾ, ਨੀਲਾ, ਚਿੱਟਾ, ਗਰੇ, ਗੂੜਾ-ਗਰੇ, ਮੈਗਨਿਟਾ, ਕਿਰਮਚੀ, ਡਿਫਾਲਟ<br><br>ਜਿਵੇਂ:<br>    msgcolor send cyan default

en: myim URL handler
pa: myim URL ਹੈਂਡਲਰ

en: no channel modes are set on %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਵੀ cmodes ਢੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: no such channel
pa: ਕੋਈ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
pa: notice &lt;target&lt;: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਂ ਚੈਨਲ ਨੂੰ ਨੋਟਿਸ ਭੇਜੋ।

en: nudge: nudge a user to get their attention
pa: nudge: ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਧਿਆਨ ਖਿੱਚਣ ਵਾਸਤੇ ਸੈਨਤ (ਸੰਕੇਤ) ਮਾਰੋ

en: original author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: persist command failed
pa: persist ਕਮਾਂਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
pa: ping &lt;jid&gt;:	ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ/ਭਾਗ/ਸਰਵਰ ਪਿੰਗ ਕਰੋ।

en: ping:  Send PING to the connected server
pa: ping:  ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਏ ਸਰਵਰ ਲਈ PING ਭੇਜੋ

en: plugins: Show the plugins window.
pa: plugins: ਪਲੱਗਇਨ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ

en: prefs: Show the preference window.
pa: prefs: ਪਸੰਦ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ।

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
pa: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਦਾ ਰੋਲ ਲਵੋ ਜਾਂ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਦਾ ਰੂਮ ਨਾਲ ਰੋਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: saved statuses
pa: ਸੰਭਾਲੇ ਹਾਲਤ

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
pa: say &lt;message&gt;:  ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ ਤਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਆਮ ਵਾਂਗ ਭੇਜੋ

en: stats:  View server and network statistics
pa: stats:  ਸਰਵਰ ਅਤੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਅੰਕੜੇ ਵੇਖੋ

en: statuses: Show the savedstatuses window.
pa: statuses: ਸੰਭਾਲੇ-ਸਟੇਟਸ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ।

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
pa: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ

en: support
pa: ਸਹਿਯੋਗ

en: support/QA
pa: ਸਹਿਯੋਗ/QA

en: tzc command
pa: tzc ਕਮਾਂਡ

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
pa: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਜਾਂ ਅਣ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: unloading plugin failed
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਣਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: use DIR for config files
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਲਈ DIR ਵਰਤੋਂ

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
pa: users &lt;channel&gt;:  ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਕਰੋ

en: users:  Show the list of users in the chat.
pa: users: ਚੈੱਟ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ।

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
pa: version [nick]: ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ CTCP VERSION ਮੰਗ ਭੇਜੋ

en: voice and video
pa: ਆਵਾਜ਼ ਅਤੇ ਵੀਡਿਓ

en: was kicked
pa: ਕਿੱਕ ਕੀਤਾ

en: webmaster
pa: ਵੈੱਬਮਾਸਟਰ

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
pa: whowas &lt;nick&gt;: ਨਾਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
pa: whowas &lt;nick&gt;: ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ, ਜਦੋਂ ਲਾਗ-ਆਫ਼ ਕਰੋ।

en: win32 port
pa: win32 ਪੋਰਟ

en: you are not waiting for authorization
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਣ ਲਈ ਉਡੀਕ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ

en: you can see the butterflies mating
pa: ਤੁਸੀਂ ਤਿੱਤਲੀ ਮੇਲ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: you have no buddies on this list
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਸ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਬੱਡੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
pa: zc &lt;class&gt;: ਨੇ &lt;<i>class</i>,ਨਿੱਜੀ, ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
pa: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,* ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pa: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;:&lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
pa: zi &lt;instance&gt;: &lt;message,<i>instance</i>,* ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pa: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: ਇੱਕ &lt;ਸੁਨੇਹਾ,<i>instance</i>,<i>recipient</i> ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਹੈ&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
pa: zl &lt;nick&gt;: ਯੂਜ਼ਰ ਖੋਜੋ

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
pa: zlocate &lt;nick&gt;: ਯੂਜ਼ਰ ਖੋਜ
