calibre - en to sr translation catalogue (2336 entries)

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
sr: 	Detektovan je fajl tipa Baen. Ponovo čitam...

en: 	Book Designer file detected.
sr: 	Detektovan je fajl tipa Book Designer.

en: 	Converting to BBeB...
sr: 	Konvertujem u BBeB...

en: 	Failed links:
sr: 	Neuspele veze:

en: 	Parsing HTML...
sr: 	Čitam HTML...

en: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
        Options control how entries are displayed in the generated catalog ouput.
sr: 
        %prog catalog /putanja/do/odredišta.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [opcije]
    
        Izvezi katalog u formatu određenom ekstenzijom u putanja/do/odredišta.
        Opcije određuju kako će stavke biti prikazane u generisanom izlaznom katalogu.

en: 
        %prog custom_columns [options]
    
        List available custom columns. Shows column labels and ids.
sr: 
        %prog custom_columns [opcije]
    
        Spisak raspoloživih kolona. Prikaži nazive kolona i njihove identifikatore.

en: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        Remove the custom column identified by label. You can see available
        columns with the custom_columns command.
sr: 
        %prog remove_custom_columns [opcije] etiketa
    
        Ukloni korisničku kolonu određenu etiketom. Možete videti spisak
        raspoloživih kolona korišćenjem komande custom_columns.

en: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        Manage the saved searches stored in this database.
        If you try to add a query with a name that already exists, it will be
        replaced.
sr: 
        %prog saved_searches [opcije] lista
        %prog saved_searches add naziv pretraga
        %prog saved_searches remove naziv
    
        Ažuriraj sačuvane pretrage u ovoj bazi potaga.
        Ako pokušate da dodate upit s nazivom koji već postoji, on će
        biti zemenjen.

en: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        Set the value of a custom column for the book identified by id.
        You can get a list of ids using the list command.
        You can get a list of custom column names using the custom_columns
        command.
sr: 
        %prog set_custom [opcije] kolona id vrednost
    
        Postavi vrednost korisničke kolone za knjigu određenu identifikatorom id.
        Možete dobiti spisak identifikatora korišćenjem komande list.
        Možete dobiti spisak naziva korisničkih kolona korišćenjem komande
        custom_columns.

en: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    Ex.
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Split a PDF.
sr: 
    %prog %%name [opcije] fajl.pdf strana_za_podelu ...
    %prog %%name [opcije] fajl.pdf opseg_strana_za_podelu ...
    	
    Npr.
    	
    %prog %%name fajl.pdf 6
    %prog %%name fajl.pdf 6-12
    %prog %%name fajl.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Podeli PDF fajl.

en: 
    %prog [options] ISBN
    
    Fetch a cover image/social metadata for the book identified by ISBN from LibraryThing.com
sr: 
    %prog [opcije] ISBN
    
    Preuzmi omot i metapodatke za knjigu identifikovanu ISBN brojem sa LibraryThing.com

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the list command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
sr: 
    %prog remove_format [opcije] idenitifikator fmt
    
    Ukloni format fmt iz knjige određene identifikatorom. Identifikator možete dobiti korišćenjem list komande. Fmt treba da bude ekstenzija kao na primer LRF, ili TXT, ili EPUB. Ako knjiga nema odgovarajući format neće biti izvršena nikakva akcija.

en: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by id
    from the OPF file metadata.opf. id is an id number from the list command. You
    can get a quick feel for the OPF format by using the --as-opf switch to the
    show_metadata command.
sr: 
    %prog set_metadata [opcije] identifikator /putanja/do/metapodataka.opf
    
    Postavi metapodatke iz calibre baze podataka za knjigu određenu idenitifkatorom
    iz OPF fajla metapodataka.opf. Identifikator je broj dobijen korišćenjem list komande. Možete
    dobiti osnovnu ideju o OPF formatu korišćenjem --as-opf opcije za
    show_metadata komandu.

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the list command.
sr: 
    %prog show_metadata [opcije] identifikator
    
    Prikaži metapodatke iz calibre baze podataka za knjigu određenu idenitifkatorom.
    Identifikator je broj dobijen korišćenjem list komande.

en: 
    Customization:
sr: 
    Podešavanja:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
sr:     %prog opcije
    
        Podesi calibre učitavanjem spoljnih dodataka.

en:  (Preface)
sr:  (Predgovor)

en:  (not on any book)
sr:  (ni na jednoj knjizi)

en:  - Jobs
sr:  - Poslova

en:  - LRF Viewer
sr:  - LRF čitač

en:  The green color indicates that the current author sort matches the current author
sr:  Zelena boja označava da izabrani način sortiranja po autoru odgovara trenutnom autoru

en:  The green color indicates that the current title sort matches the current title
sr:  Zečena boja označava da trenutni način sortiranja po naslovu odgovara tranutnom naslovu

en:  The red color indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
sr:  Crvena boja označava da trenutni način sortiranja po autoru ne odgovara trenutnom autoru. Ako je to ono što želite ne morate ništa više da uradite.

en:  The red color warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
sr:  Crvena boja upozorava da tenutni način sortiranja po naslovu na odgovara trenutnom naslovu. Ako je to ono što želite ne morate da uradite više ništa.

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
sr:  se ne može ukloniti. Ovaj dodatak je ugrađen. Probajte da ga isključite.

en:  console
sr:  komandna linija

en:  days
sr:  dana

en:  detected.
sr:  detektovan.

en:  fetched.
sr:  preuzeto.

en:  from
sr:  sa

en:  inch
sr:  inča

en:  index:
sr:  indeks:

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
sr:  komunicira sa uređajem!<br>
                          Prekid rada može dovesti do neispravnih podataka na uređaju.<br>
                          Da li ste sigurni da želite da prekinete rad?

en:  is not a valid picture
sr:  nije ispravna slika

en:  near
sr:  blizu

en:  or
sr:  ili

en:  px
sr:  štamparskih tačaka

en:  seconds
sr:  sekundi

en:  secs
sr:  sekundi

en:  stars
sr:  zvezdica

en:  will map to size:
sr:  će biti povezana s veličinom:

en: ".kobo" files do not exist on the device as books instead, they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
sr: ".kobo" datoteke ne postoje na uređaju kao knjige već redovi u sqlite bazi podataka. Trenutno se ne mogu ni izvoziti ni pregledati.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
sr: %%prog komanda [opcije] [argumenti]
    
    %%prog je interfejs komandne linije za calibre bazu podataka.
    
    komanda je jedna od:
      %s
    
    Za pomoć vidite: %%prog komanda --help

en: %d book
sr: %d knjiga

en: %d books
sr: %d knjiga

en: %d items
sr: %d stavki.

en: %d stars
sr: %d zvezdica

en: %prog URL
    
    Where URL is for example http://google.com
sr: %prog URL
    
    Gde je URL na primer http://google.com

en: %prog [options] file
    
    View an ebook.
sr: %prog [opcije] fajl
    
    Pregledaj e-knjigu.

en: %prog [options] file.epub
    
    Fix common problems in EPUB files that can cause them to be rejected by poorly designed publishing services.
    
    By default, no fixing is done and messages are printed out for each error detected. Use the options to control which errors are automatically fixed.
sr: %prog [opcije] fajl.epub
    
    Popravi uobičajene probleme u EPUB fajlovima koji dovode do toga da oni budu odbijeni od strane loše projektovanih izdavačkih servisa.
    
    Podrazumeva se da neće bit nikakve popravke i da će se za svaku grešku samo prikazati poruka. Koristite ovu opciju da odredite koje greške će biti automatski popravljene.

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
sr: %prog [opcije] fajl.lrs
    Prevedi LRS fajl u LRF fajl.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
sr: %prog [opcije] mojaknjiga.lrf
    
    
    Prikaži/promeni metapodatke u LRF fajlu.

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify directories, see
    the directory related options below.
sr: %prog add [opcije] fajl1 fajl2 fajl3 ...
    
    Dodaj navedene fajlove u biblioteku kao knjige. Možete navesti i direktorijume, vidite
    opcije za direktorijume navedene niže.

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
sr: %prog add_custom_column [opcije] etiketa naziv tip
    
    Napravi kolonu. Etiketa je računaru razumljivo ime kolone. Trebalo
    bi da ne sadrži praznine ili zareze. Naziv je ime kolone razumljivo korisniku.
    Tip je jedan on: {0}

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the ebook in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the list command. If the format already exists, it is replaced.
sr: %prog add_format [opcije] identifikator fajl_eknjige
    
    Dodaj e-knjigu iz fajl_eknjige u raspoložive formate knjige određene identifikatorom. Idenitifikatore možete dobiti korišćenjem komande list.  Ako format već postoji biće zamenjen novim.

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
sr: %prog knjiga.lrf
    Prevedi LRF fajl u LRS fajl (u XML UTF-8 kodnom rasporedu)

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
sr: %prog check_library [opcije]
    
    Izvrši neke provere u direktorijumima s bibliotekom. Izveštaji su {0}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an opf file). You can get id numbers from the list command.
sr: %prog export [opcije] identifikatori
    
    Izvezi na disk knjige određene identifikatorima (razdvojenim zarezima).
    Ova operacija snima sve formate knjiga, naslovne strane i metapodatke (u
    opf fajl). Identifikatore možete dobiti korišćenjem list komande.

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
sr: %prog spisak [opcije]
    
    Spisak knjiga iz calibre biblioteke.

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the tags pane.
sr: %prog list_categories [opcije]
    
    Sačini izveštaj o kategorijama u bazi podataka. Ovi podaci
    su identični onima prikazanim u prozoru sa etiketama.

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the list command). For example, 23,34,57-85
sr: %prog remove identifikatori
    
    Ukloni knjige određene identifikatorima iz baze podataka. Identifikatori treba da budu zarezima razdovojena lista identifikatora (idenitifikatore možete dobiti korišćenjem komande list). Na primer, 23,34,57-85

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    directory of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
sr: %prog restore_database [opcije]
    
    Ponovo kreiraj ovu bazu podataka od metapodataka sačuvanih u OPF fajlovima
    u svakom direktorijumu calibre biblioteke. Ovo je korisno ako vam se pokvario
    fajl metadata.db.
    
    UPOZORENJE: Ova komanda kreira potpuno novu bazu podataka. Izgubićete sve
    sačuvane pretrage, korisničke kategorije, priključke, uputstva za konverziju pojedinih
    knjiga, i sve korisničke recepte. Novi metapodaci će biti onoliko tačni koliko su tačni
    podaci u OPF fajlovima.

en: %s format books are not supported
sr: Knjige u formatu %s nisu podržane

en: %s has no available formats.
sr: %s nema raspoloživih formata.

en: %s is already running.
sr: %s je već pokrenut.

en: %s is an empty file
sr: %s je prazan fajl

en: %s is not a valid plugin path
sr: %s nije ispravna putanja do dodataka

en: %s is not an existing folder
sr: Direktorijum %s ne postoji

en: &Account
sr: &Nalog

en: &Add email
sr: &Dodaj elektronsku adresu

en: &Add feed
sr: Dod&aj izvor

en: &Add tag:
sr: Dod&aj etiketu

en: &Advanced
sr: N&apredno

en: &After
sr: Posl&e

en: &All these words:
sr: &Sve ove reči:

en: &Alternate shortcut:
sr: &Alternativna prečica:

en: &Apply
sr: &Primeni

en: &Apply function after replace:
sr: Primeni &funkiciju posle zamene:

en: &Author(s):
sr: &Autor:

en: &Author(s):
sr: &Autor:

en: &Author:
sr: &Autor:

en: &Base font size:
sr: &Osnovna veličina slova:

en: &Basic metadata
sr: &Osnovni metapodaci

en: &Before
sr: &Pre

en: &Bottom:
sr: D&onja:

en: &Browse
sr: &Pregledaj

en: &Cancel
sr: &Odustani

en: &Change
sr: &Promeni

en: &Clear
sr: &Očisti

en: &Column/value
sr: &Kolona/vrednost

en: &Comments
sr: &Komentari

en: &Configure metadata from file name
sr: &Podesi metapodatke pročitane iz imena fajla

en: &Copy structure from the current library
sr: &Kopiraj strukturu aktivne biblioteke

en: &Create an empty library at the new location
sr: &Kreiraj praznu biblioteku na novoj lokaciji

en: &Current actions
sr: A&ktuelne akcije

en: &Custom
sr: &Posebno

en: &Custom metadata
sr: &Korisnički metapodaci

en: &Customize plugin
sr: &Podesi dodatak

en: &Date:
sr: &Datum:

en: &Default
sr: Po&drazumevano

en: &Default font size:
sr: Po&drazumevana veličina slova

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
sr: &Izbriši vesti iz biblioteke kada budu automatski poslate na čitač

en: &Description note
sr: &Opis

en: &Descriptions
sr: &Opisi

en: &Destination field:
sr: &Ciljno polje:

en: &Devices
sr: &Uređaji

en: &Disable comic processing
sr: &Isključi obradu stripova

en: &Disable font size rescaling
sr: &Onemogući promenu veličine slova

en: &Donate to support calibre
sr: Pošaljite &donaciju da podržite razvoj calibre programa

en: &Download now
sr: &Preuzmi odmah

en: &Eject connected device
sr: Isključi pov&ezani uređaj

en: &Embed fonts
sr: &Ugnezdi vrste slova

en: &Encryption:
sr: Ši&frovanje:

en: &Explode ePub
sr: Raščlani &ePub

en: &Extra  tags:
sr: &Dodatne  etikete:

en: &Feed title:
sr: &Naslov izvora:

en: &Flatten EPUB file structure
sr: "Izravnaj" &fajl sistem u EPUB formatu

en: &Font options
sr: Opcije za &vrstu slova

en: &Font size:
sr: &Veličina slova:

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
sr: &Nametni korišćenje automatski generisanog Sadržaja

en: &General
sr: &Opšte

en: &Generate cover
sr: &Napravi omot

en: &Generate default cover
sr: &Generiši podrazumevani omot

en: &Get update
sr: &Preuzmi novu verziju

en: &Go!
sr: &Traži!

en: &Hostname:
sr: &Server

en: &Icon size:
sr: Veličina &ikona:

en: &Inline TOC
sr: &Ugnežđeni Sadržaj

en: &Input document
sr: &Ulazni dokument

en: &Input format:
sr: &Ulazni format:

en: &Input profile:
sr: &Ulazni profil:

en: &Install command line tools
sr: &Instaliraj alatke za komandnu liniju

en: &Keyboard shortcuts
sr: &Prečice

en: &Kindle email:
sr: &Kindle elektronska pošta:

en: &Landscape
sr: Sačuvaj &horizontalnu orijentaciju originala

en: &Left:
sr: &Leva:

en: &Line ending style:
sr: &Vrsta kraja reda:

en: &Linearize tables
sr: &Linearizuj tabele

en: &Load recipe from file
sr: &Pročitaj recept iz fajla

en: &Lookup in dictionary
sr: &Pronađi u rečniku

en: &Lookup name
sr: &Ime za pretragu

en: &Manufacturers
sr: &Proizvođači

en: &Max. number of articles per feed:
sr: &Maks. broj članaka po izvoru:

en: &Maximum line length:
sr: &Maksimalna dužina reda:

en: &Merge with Comments
sr: Spoj s ko&mentarima

en: &Monospace family:
sr: Šta&mpana slova

en: &Monospaced font family:
sr: Š&tampana slova:

en: &Move current library to new location
sr: Pre&mesti trenutnu biblioteku na novu lokaciju

en: &Multiple books per folder, assumes every ebook file is a different book
sr: Više knjiga po direktoriju&mu. Podrazumeva da je svaki fajl različita knjiga.

en: &Next
sr: &Sledeća

en: &None
sr: &Nijedna

en: &Number of Colors:
sr: &Broj boja

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
sr: &Broj naslovnih strana koje će biti prikazane u izlogu (zahteva ponovno startovanje programa):

en: &Oldest article:
sr: &Najstariji članak:

en: &One book per folder, assumes every ebook file in a folder is the same book in a different format
sr: Jedna knjiga p&o direktorijumu. Podrazumeva da je svaka knjiga u direktorijumu ista knjiga u različitom formatu.

en: &One or more of these words:
sr: &Jednu ili više ovih reči:

en: &Orientation:
sr: &Orijentacija:

en: &Output document
sr: &Izlazni dokument

en: &Output format:
sr: &Izlazni format:

en: &Output profile:
sr: &Izlazni profil:

en: &Paper Size:
sr: Veličina &papira:

en: &Password:
sr: &Lozinka:

en: &Paste from clipboard
sr: &Prenesi iz memorije

en: &Preferences
sr: &Podešavanja

en: &Previous
sr: &Prethodna

en: &Profile:
sr: &Profil:

en: &Publisher:
sr: &Izdavač:

en: &Quit
sr: &Izađi

en: &Rating:
sr: &Ocena:

en: &Rebuild ePub
sr: &Ponovo sastavi ePub knjigu

en: &Remove
sr: U&kloni

en: &Remove cover
sr: &Ukloni omot

en: &Remove email
sr: &Ukloni elektronsku adresu

en: &Remove plugin
sr: &Ukloni dodatak

en: &Remove recipe
sr: Ukloni &recept

en: &Remove tags:
sr: &Izbriši etikete

en: &Replace with:
sr: &Zameni sa:

en: &Resize images larger than the viewer window (needs restart)
sr: Smanji slike veće od p&rozora (zahteva ponovno pokretanje programa)

en: &Restore
sr: V&rati na ekran

en: &Right to left
sr: &S desna na levo

en: &Right:
sr: &Desna:

en: &Root folder:
sr: Osnovni di&rektorijum:

en: &Sans family:
sr: Bez-&serifna vrsta slova

en: &Schedule
sr: &Raspored

en: &Schedule for download:
sr: &Planiraj za preuzimanje:

en: &Search and replace
sr: &Traži i zameni

en: &Search for:
sr: &Traži:

en: &Send catalog to device automatically
sr: Automatski &pošalji katalog na uređaj

en: &Separator
sr: &Znak za razdvajanje

en: &Series:
sr: &Serija:

en: &Serif font family:
sr: &Serifna slova

en: &Share recipe
sr: Podeli recept &s drugima

en: &Shortcut:
sr: &Prečica:

en: &Show
sr: &Prikaži

en: &Show password
sr: &Prikaži lozinku

en: &Show this warning again
sr: &Ponovo prikaži ovo upozorenje

en: &Start Server
sr: &Pokreni server

en: &Swap author firstname and lastname
sr: &Promeni redosled imena i prezimena autora

en: &Swap title and author
sr: &Zameni mesta imenima autora i naslovu

en: &Template
sr: Š&ablon

en: &Test
sr: &Proba

en: &Test Server
sr: &Proveri server

en: &Test email
sr: &Probna poruka

en: &Thumbnail width
sr: Širi&na ikone

en: &Title for Table of Contents:
sr: &Naslov za Sadržaj:

en: &Title:
sr: &Naslov:

en: &Title:
sr: &Naslov:

en: &Toolbar
sr: &Traka sa alatima

en: &Top:
sr: &Gornja:

en: &Transliterate unicode characters to ASCII
sr: &Prevedi UNICODE znake u ASCII

en: &Username:
sr: &Korisničko ime:

en: &What kind of match to use:
sr: &Način analize:

en: &Wide
sr: &Položen ekran

en: &Wishlist tag
sr: Etiketa &za spisak želja

en: &Wordspace:
sr: &Razmak između reči:

en: 'read book' pattern
sr: Šablon za 'knjiga pročitana'

en: (A regular expression)
sr: (Regularni izraz)

en: (all books)
sr: (sve knjige)

en: (delete after copy)
sr: (izbriši posle kopiranja)

en: (fixable)
sr: (popravljivo)

en: (optional)
sr: (neobavezno)

en: (required)
sr: (obavezno)

en: ({0} of all)
sr: ({0} od svih)

en: ({0} of {1})
sr: ({0} od {1})

en: 0.0 pt
sr: 0.0 štamparksih tačaka

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
sr: <b>Izmene će biti aktivirane tek posle ponovnog pokretanja programa.</b>

en: <b>Failed</b>
sr: <b>Neuspelo</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
sr: <b>Ništa nije pronađeno</b> za upit <i>%s</i>.

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
sr: <b>Korišćenjem ove funkcije možete uništiti vašu biblioteku.</b> Izmene su trajne. Ne postoji način da se ponište. Najtoplije vam preporučujemo da napravite rezervnu kopiju svoje iblioteke pre nego što nastavite.<p>Pretraga i zamena u tekstualnim poljima korišćenjem regularnih izraza, ili prostog poređenja.

en: <custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with Comments
     [before|after] Placement of notes with respect to Comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and Comments
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
sr: <korisničko polje>:[before|after]:[True|False] koje određuje:
     <korisničko polje> Korisničko polje koje sadrži beleške koje će bit spojene s Komentarima
     [before|after] Mesto na koje će beleška biti priključena (pre/posle)
     [True|False] - Da li će beleške biti razdvojene vodoravnom crtom (da/ne)
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za ePub i MOBI izlazne formate

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
sr: <h2>Čestitamo!</h2> Uspešno ste podesili calibre. Pritisnite dugme %s da aktivirate ova podešavanja.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="http://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
sr: <h2>Demo snimci</h2>Snimci koji demonstriraju različite funkcije programa calibre su vam na raspolaganju na <a href="http://calibre-ebook.com/demo">Internetu</a>.

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it. <br />For most feeds, you will have to use the "Advanced mode" to further customize the fetch process.</p></body></html>
sr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Napravi osnovni recept za vesti dodavanjem RSS izvora. <br />Za većinu izvora moraćete da koristite "Napredni način rada" da biste dalje podesili proces preuzimanja.</p></body></html>

en: <li><b>Manual management</b>: Calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: Calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: Calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
sr: <li><b>Ručno upravljanje</b>: Calibre obnavlja metapodatke i dodaje kolekcije samo kada je knjiga poslata. Sa ovom opcijom, calibre nikada neće ukloniti kolekciju.</li>
    <li><b>Samo pri slanju</b>: Calibre obnavlja metapodatke i dodaje/uklanja kolekcije za knjigu samo kada se ona šalje na uređaj. </li>
    <li><b>Automatsko upravljanje</b>: Calibre automatski održava sinhronizaciju metapodataka na uređaju i u calibre biblioteci, pri svakom povezivanju</li></ul>

en: <p>A CSS stylesheet that can be used to control the look and feel of books. For examples, click <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">here</a>.
sr: <p>CSS stil koji će biti korišćen za određivanje izgleda knjiga. Za primere kliknite <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">ovde</a>.

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
sr: <p>Server za elektronsku poštu je koristan ako onaj kome šaljete poštu prihvata poruke samo sa dobro poznatih servisa elektronske pošte.

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
sr: <p>Ne mogu da prenesem knjige na uređaj, jer nema više slobodnog mesta

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
sr: <p>Izaberite lokaciju za vaše knjige. Kada budete dodavali knjige u calibre one će biti smeštene ovde. Izaberite <b>prazan direktorijum</b> za novu calibre biblioteku:

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
sr: <p>Nisam uspeo da napravim recept. Greška:<br>%s

en: <p>Date format. Use 1-4 'd's for day, 1-4 'M's for month, and 2 or 4 'y's for year.</p>
    <p>For example:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010<li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
sr: <p>Format za datum. Koristite 1-4 'd'a za dan, 1-4 'M'a za mesec, i 2 do 4 'y'a za godinu.</p>
    <p>Na primer:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM yyyy daje Pon, 5 Jan 2010<li>
    <li>dd MMMM yy daje 05 Januar 10</li>
    </ul>

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>>></code>.  For example:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>
sr: <p>Unesite listu ISBN brojeva u polje s leve strane, jedan broj po redu. calibre će automatski napraviti stavke za knjige zasnovane na ovim ISBN brojevima i za njih preuzeti metapodatke i naslovne strane.</p>
    <p>Neispravni ISBN brojevi će biti ignorisani.</p>
    <p>Možete navesti i fajl koji će se priključiti svakom ISBN broju. Da biste ovo uradili dodajte punu putanju do fajla iza <code>>></code>.  Na primer:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>

en: <p>Explode the ePub to display contents in a file browser window. To tweak individual files, right-click, then 'Open with...' your editor of choice. When tweaks are complete, close the file browser window <b>and the editor windows you used to edit files in the epub</b>.</p><p>Rebuild the ePub, updating your calibre library.</p>
sr: <p>Raširi ePub da pikažeš sadržaj u prozoru za prikaz fajla. Da biste podesili pojedine fajlove, kliknite desnim dugmetom, a onda na 'Otvori sa...' programom po sopstvenom izboru. Kada završite podešavanje, zatvorite prozor za prikaz fajla <b>kao i program kojim ste vršili izmene</b>.</p><p>Ponovo sastavite ePub i osvežite vašu calibre biblioteku.</p>

en: <p>If you use the <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> e-book app on your iPhone/iTouch, you can access your calibre book collection directly on the device. To do this you have to turn on the calibre content server.
sr: <p>Ako koristite <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> program za čitanje na vašem iPhone/iTouch uređaju, možete pristupiti vašoj calibre biblioteci direktno sa uređaja. Da biste ovo postigli uključite calibre server sadržaja.

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.
sr: <p>Markdown je jednostavan jezik koji omogućava napredno formatiranje teksta. Za više infomracija vidite <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.

en: <p>Migrating old database to ebook library in %s<br><center>
sr: <p>Prevodim staru bazu podataka u biblioteku e-knjiga u %s<br><center>

en: <p>Negate this match. That is, only return results that <b>do not</b> match this query.
sr: <p>Negiraj ovaj upit. To jest, prikaži samo rezultate koji <b>ne</b> odgovaraju upitu.

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>Stanza should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the Stanza reader on your iPhone. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on.
sr: <p>Ne zaboravite da ostavite calibre da radi, jer server inače neće biti aktivan.
    <p>Stanza bi trebalo da automatski prepozna vašu biblioteku. Ako ne, probajte da dodate URL http://mojhost:8080 kao novi katalog u Stanza čitač na vašem iPhoneu. Ovde mojhost treba da bude puno ime ili IP adresa računara na kojem ste pokrenuli calibre.

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
sr: <p>Pretraži spisak knjiga po naslovu, autoru, izdavaču, etiketama, komentarima, itd.<br><br>Reči razdovjene razmacima moraju SVE biti prisutne

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
sr: <p>Dogodila se greška pri čitanju fajla: <br /><b>

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
sr: <p>Ovo će se naći u From: polju poruka koje će calibre slati.<br> Ovde navedite svoju elektronsku adresu

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
sr: <p>Kada calibre uklanja razmake unutar pasusa automatski će biti postavljeno uvlačenje prvog reda da bi se pasusi mogli prepoznati. Ova opcija postavlja veličinu tog uvlačenja.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="http://gmail.com">gmail account</a> and click the Use gmail button below. You will also have to register your gmail address in your Amazon account.
sr: <p>calibre može da automatski šalje knjige na vaš Kindle elektronskom poštom. Da biste to omogućili podesite donje opcije. Najlakše je da otvorite besplatan <a href="http://gmail.com">gmail nalog</a> i kliknete na dugme Koristi gmail. Ovu adresu ćete morati da registrujete i u vašem Amazon nalogu.

en: <p>calibre can scan your computer for existing books automatically. These books will then be <b>copied</b> into the calibre library. This wizard will help you customize the scanning and import process for your existing book collection.</p>
    <p>Choose a root folder. Books will be searched for only inside this folder and any sub-folders.</p>
    <p>Make sure that the folder you chose for your calibre library <b>is not</b> under the root folder you choose.</p>
sr: <p>calibre može automatski da pretraži vaš računar u potrazi za knjigama. pronađene knjige će biti <b>kopirane</b> u calibre biblioteku. Ovaj čarobnjak će vam pomoći da podesite ovu pretragu i uvoz u vašu postojeću kolekciju.</p>
    <p>Izaberite osnovni direktorijum. Knjige će biti tražene samo u ovom direktorijumu i njegovim pod-direktorijumima.</p>
    <p>Vodite računa da vaša calibre biblioteka <b>ne bude</b> u ovom direktorijumu, ili njegovim pod-direktorijumima.</p>

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
sr: Zarezima razdvojena lista dozvoljenih vrednosti. Prazna vrednost je uvek
    uključena i podrazumeva se. na primer, lista 'jedan,dva,tri' ima
    četiri vrednost, od kojih je prva prazna.

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
sr: Zarezima razdvojena lista etiketa koje će biti primenjene na knjige dodate u biblioteku

en: A custom recipe named %s already exists. Do you want to replace it?
sr: Recept sa imenom %s već postoji. Da li želite da ga zamenite ovim?

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'
sr: Rečnik opcija za podešavanje načina interpretiranja podataka u ovoj koloni. Ovo je JSON niz znakova. Za kolone enumeracije, koristite --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'

en: A file generated by ghostscript which allows each page to be individually cropped `gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox file.pdf 2> bounding`
sr: Fajl koji kreira ghostscript, a koji omogućava da svaka strana bude opsečena pojedinačno `gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox fajl.pdf 2> bounding`

en: A permanent link to this book
sr: Trajni link ka ovoj knjizi

en: A&dvanced Search
sr: Napre&dna pretraga

en: A&pplied items
sr: &Primenjeno

en: A&pplied tags
sr: &Primenjene etikete

en: A&utomatically set author sort
sr: A&utomatski izaberi polje za sortiranje po imenu autora

en: A&vailable actions
sr: Raspoloži&ve akcije

en: A&vailable items
sr: &Raspoloživo

en: A&vailable tags
sr: Raspoloži&ve etikete

en: Aborting...
sr: Prekidam...

en: Access key for isbndb.com
sr: Ključ za pristup isbndb.com

en: Access log:
sr: Dnevnik pristupa:

en: Account
sr: Nalog

en: Acknowledgements
sr: Zahvalnosti

en: Actions
sr: Akcije

en: Active Jobs
sr: Aktivni poslovi

en: Add &custom column
sr: Dodaj sopstvenu &kolonu

en: Add &header
sr: Dodaj &zaglavlje

en: Add &title as tag
sr: Dodaj &naslov kao etiketu

en: Add Empty book. (Book entry with no formats)
sr: Dodaj praznu knjigu. (Stavka za knjigu bez ijednog formata).

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
sr: Dodaj Sadržaj na početak knjige.

en: Add a custom news source
sr: Dodaj sopstveni izvor vesti

en: Add a header to all the pages with title and author.
sr: Dodaj zaglavlje sa naslovom i imenom autora na sve strane.

en: Add a plugin by specifying the path to the zip file containing it.
sr: Instalirajte dodatak navođenjem putanje ka ZIP fajlu koji ga sadrži.

en: Add a user-defined column
sr: Dodaj korisničku kolonu

en: Add an email address to which to send books
sr: Dodaj elektronsku adresu na koju će se slati knjige

en: Add an empty book (a book with no formats)
sr: Dodaj praznu knjigu (knjigu bez ijednog formata)

en: Add bookmark
sr: Dodaj oznaku

en: Add books
sr: Dodaj knjige

en: Add books by ISBN
sr: Dodaj knjige po ISBNu

en: Add books from a single directory
sr: Dodaj knjige iz jednog direktorijuma

en: Add books from directories, including sub directories (Multiple books per directory, assumes every ebook file is a different book)
sr: Dodaj knjige iz direktorijuma, uključujući pod-direktorijume (više knjiga po direktorijumu, podrazumeva se da je svaki fajl različita knjiga)

en: Add books from directories, including sub-directories (One book per directory, assumes every ebook file is the same book in a different format)
sr: Dodaj knjige iz direktorijuma, uključujući i pod-direktorijume (jedna knjiga po direktorijumu, podrazumeva se da su različiti fajlovi ista knjiga u različitiim formatima)

en: Add books to calibre
sr: Dodaj knjige u calibre

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles.
sr: Dodaj knjige u biblioteku čak i ako su već u njoj. Poređenje se vrši na osnovu naslova.

en: Add books to library
sr: Dodaj knjige u biblioteku

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
sr: Dodaj knjige s računara u calibre, ili biblioteku na uređaju

en: Add books to your calibre library from the connected device
sr: Dodaj knjige u calibre biblioteku s priključenog uređaja

en: Add custom news source
sr: Dodaj novi izvor vesti

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
sr: Dodaj razmak ispod zaglavlja. Podrazumeva se %default štamparskih tačaka.

en: Add feed to recipe
sr: Dodaj izvor u recept

en: Add from ISBN
sr: Dodaj iz ISBNa

en: Add new formats to existing book records
sr: Dodaj nove formate za postojeće knjige

en: Add new plugboard
sr: Dodaj novi priključak

en: Add selected actions to toolbar
sr: Dodaj izabranu akciju na traku sa alatima

en: Add ta&gs:
sr: Dodaj &etikete:

en: Add tag to available tags and apply it to current book
sr: Dodaj etiketu u listu raspoloživih etiketa i stavi je na trenutno izabranu knjigu

en: Add the new saved search
sr: Dodaj novu sačuvanu pretragu

en: Add to library
sr: Dodaj u biblioteku

en: Add your own columns
sr: Dodajte sopstvene kolone

en: Add/Update &recipe
sr: Dodaj/osveži &recept

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
sr: Dodajte/uklonite sopstvene kolone za calibre spisak knjiga

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
sr: Dodaj/ukloni/podesi različite elemente ponašanja calibrea

en: Added
sr: Dodato

en: Adding books
sr: Dodajem knjige

en: Adding books to device metadata listing...
sr: Dodajem knjige na spisak metapodataka na uređaju...

en: Adding duplicates...
sr: Dodajem duplikate...

en: Adding failed
sr: Dodavanje nije uspelo

en: Adding...
sr: Dodajem...

en: Additional content merged with Comments during catalog generation
sr: Dodatni sadržaj koji će biti spojen s komentarima pri kreiranju kataloga

en: Address
sr: Adresa

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
sr: Prilagodite izgled i ponašanje calibrea da odgovara vašem ukusu

en: Advanced
sr: Napredno

en: Advanced Search
sr: Napredna pretraga

en: Advanced search
sr: Napredna pretraga

en: Align center
sr: Centrirano

en: Align justified
sr: Obostrano poravnanje

en: Align left
sr: Levo poravnanje

en: Align right
sr: Desno poravnanje

en: All articles
sr: Svi članci

en: All books
sr: Sve knjige

en: All by author
sr: Sve, po autoru

en: All by title
sr: Sve, po naslovu

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
sr: Sve obeležene knjige će biti <b>zauvek izbrisane</b> s vašeg uređaja. Molim vas da proverite spisak.

en: Already assigned
sr: Već dodeljeno

en: Already exists
sr: Već postoji

en: Always
sr: Uvek

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter","book","section" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
sr: Izraz XPath za otkrivanje naslova poglavlja. Ako nije drugačije navedeno koristiće se <h1> i <h2> odrednice koje u sebi sadrže reči "chapter", "book", "section", ili "part", kao i sve odrednice koje u sebi sadrže class="chapter". Korišćeni izraz mora da može da se proširi u listu elemenata. Da isključite otkrivanje poglavlja navedite izraz "/". Za pomoć i više informacija vidite i upuststvo za XPath u Korisničkom uputstvu za calibre.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements.
sr: XPath izraz. Znaci za novi red će biti dodati pre navedenih elemenata.

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
sr: Greška u obradi tabele: %s. Ignorišem opis tabele.

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
sr: Stavka ne može da bude prazna. Izbrišite je.

en: Any custom field
sr: Dodaj korisničko polje

en: Any of these &unwanted words:
sr: Bilo koje od ovih &neželjenih reči:

en: Append to field
sr: Dodaj na kraj polja

en: Apple device
sr: Apple uređaj

en: Apple device detected, launching iTunes, please wait ...
sr: Pronađen je Apple uređaj. Pokrećem iTunes. Molim sačekajte...

en: Apply no processing to the image
sr: Ne obrađuj ovu sliku

en: Apply tag to current book
sr: Dodaj etiketu trenutno izabranoj knjizi

en: Apply tags to current tag category
sr: Dodaj etiketu u trenutnu kategoriju etiketa

en: Apply this restriction on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
sr: Primeni ovo ograničenje pri pokretanju calibrea ako se koristi ova bilbioteka. Ovo ograničenje će biti primenjeno i pri promeni biblioteke. Ovo podešavanje je vezano za biblioteku.

en: Applying changes to %d books.
    Phase {0} {1}%%.
sr: Primenjujem izmene na %d knjiga.
    Faza{0} {1}%%.

en: Archives
sr: Arhive

en: Are you sure?
sr: Da li ste sigurni?

en: Are your sure?
sr: Da li ste sigurni?

en: Article download failed: %s
sr: Nije uspelo preuzimanje članka: %s

en: Article downloaded: %s
sr: Preuzeo sam članak: %s

en: Articles
sr: Članci

en: Ascending
sr: Rastući redosled

en: Assume print formatting
sr: Podrazumevaj da se formatira za štampanje

en: Assume that each directory has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
sr: Podrazumevaj da svaki direktorijum sadrži samo jednu knjigu i da su svi fajlovi u njemu samo različiti formati iste knjige.

en: At least two books must be selected for merging
sr: Za spajanje je potrebno izabrati bar dve knjige

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
sr: Priključen je magazin %s koji je calibre preuzeo za vas.

en: Attached, you will find the e-book
sr: E-knjigu ćete pronaći priključenu uz ovu poruku

en: Author
sr: Autor

en: Author So&rt:
sr: S&ortiranje po autoru:

en: Author Sort
sr: Sortiranje po autoru

en: Author names cannot contain & characters.
sr: Imena autora ne mogu sadržati znak &.

en: Author s&ort:
sr: S&ortiranje po imenu autora:

en: Author sort
sr: Sortiranje po autoru

en: Author(s)
sr: Autori

en: Authors
sr: Autori

en: Authors:
sr: Autor:

en: Auto convert the following books before sending via email?
sr: Automatski konvertuj ove knjige pre slanja elektronskom poštom?

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
sr: Automatski konvertuj sledeće knjige pre slanja na uređaj?

en: Auto reload server when source code changes. May not work in all environments.
sr: Automatski ponovo pokreni server po izmeni izvornog koda. Ovo možda neće raditi u svim uslovima.

en: Auto send
sr: Automatsko slanje

en: Automatic management
sr: Automatsko upravljanje

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
sr: Automatski kreiraj način sortiranja po naslovu na osnovu trenutno izabranog naslova.
    Korišćenje ovog dugmeta da se odredit način sortiranja po naslovu će promeniti boju iz crvene u zelenu.

en: Automatically download the cover, if available
sr: Automatski preuzmi omot, ako je na raspolaganju

en: Automatically launch content server on application startup
sr: Pri pokretanju programa automatski pokreni server

en: Automatically number books
sr: Automatski numeriši knjige

en: Automatically send downloaded &news to ebook reader
sr: Automatski pošalji preuzete &vesti na čitač

en: Available user recipes
sr: Korisnički recepti koji su na raspolaganju

en: Available variables:
sr: Raspoložive promenljive:

en: Average rating
sr: Prosečna ocena

en: Back
sr: Nazad

en: Background color
sr: Boja pozadine

en: Backup metadata
sr: Napravi rezervnu kopiju metapodataka

en: Backup status
sr: Status rezervne kopije

en: Bad configuration
sr: Loša konfiguracija

en: Bad database location
sr: Neispravna lokacija za bazu podataka

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
sr: Neispravno mesto za bazu podataka, %r. Počeću s novom, praznom calibre bibliotekom

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
sr: Neispravno mesto za bazu podataka %r. calibre će sada prekinuti rad.

en: Bad location
sr: Neispravna lokacija

en: Bad table:
    %s
sr: Neispravna tabela:
    %s

en: Bambook SDK has not been installed.
sr: Bambook SDK nije instalirana.

en: Base
sr: Osnova

en: Base &font size:
sr: Osnovna &veličina slova:

en: Base directory into which URL is saved. Default is %default
sr: Osnovni direktorijum u koji će biti snimljen URL. Podrazumeva se %default

en: Behavior
sr: Ponašanje

en: Bib file encoding:
sr: Kodni raspored Bib fajla:

en: BibTeX Options
sr: BibTeX opcije

en: BibTeX entry type:
sr: Tip BibTeX stavke:

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Opcije za BibTeX konverziju.
    Raspoloživi tipovi: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: BIBTEX izlazni form

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Izlaz za BibTeX konverziju.
    Raspoloživi tipovi: utf8, cp1252, ascii.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: BIBTEX izlazni format

en: Bibliography
sr: Bibliografija

en: Blockquote
sr: Citat

en: Bold
sr: Masno

en: Book
sr: Knjiga

en: Book %d:
sr: Knjiga %d:

en: Book Cover
sr: Naslovna strana

en: Book Details
sr: Podaci o knjizi

en: Book format
sr: Format knjige

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
sr: Formati i metapodaci izabranih knjiga će biti dodati <b>prvoj izabranoj knjizi</b> (%s). ISBN broj <i>neće</i> biti pridružen.<br><br> Druga i ostale knjige neće biti izbrisane, ili izmenjene.<br><br> Molim potvrdite da ćelite da nastavite.

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
sr: Formati i metapodaci izabranih knjiga će biti spojeni u <b>prvu izabranu knjigu</b> (%s). ISBN brojevi <i>neće</i> biti spojeni.<br><br>Posle spajanja, druga i ostale knjige će biti <b>izbrisane</b>.<br><br>Svi formati prve izabrane knjige će biti zadržani, a svi duplirani formati u drugoj i ostalim knjigama zauvek <b>obrisani</b> iz vaše calibre biblioteke.<br><br>Da li ste <b>sigurni</b> da želite da nastavite?

en: Book metadata files remaining to be written: %s
sr: Preostali metapodaci za upis u knjigu: %s

en: Bookmark
sr: Oznaka

en: Bookmark #%d
sr: Oznaka #%d

en: Bookmark Manager
sr: Upravljanje oznakama

en: Books
sr: Knjige

en: Books by &Genre
sr: Knji&ge po žanru

en: Books by &Series
sr: Knjige po &seriji

en: Books by &Title
sr: Knjige po &naslovu

en: Books by same author
sr: Knjige od istog autora

en: Books by this publisher
sr: Knjige od istog izdavača

en: Books in
sr: Knjige u

en: Books in this series
sr: Knjige iz iste serije

en: Books in your library
sr: Knjige u vašoj biblioteci

en: Books matching either pattern will not be included in generated catalog.
sr: Knjige koje odgovaraju bilo kom od šablona neće biti uključene u novi katalog.

en: Books sorted by
sr: Knjige sortirane po

en: Books with the same tags
sr: Knjige sa istim etiketama

en: Books with the same title as the following already exist in the database. Add them anyway?
sr: Knjige sa istim naslovom već postoje u bazi podataka. Da ih ipak dodam?

en: Brazilian Portuguese
sr: Brazilski portugalski

en: Browse books by
sr: Pregledaj knjige po

en: Browse by covers
sr: Pretraži po naslovnim stranama

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
sr: Pronađi sliku za naslovnu stranu ove knjige.

en: Browse the calibre User Manual
sr: Otvorite calibre Korisničko uputstvo

en: Browsing %d books
sr: Pregled %d knjiga

en: Browsing by
sr: Pregled po

en: Bulk Convert
sr: Masovna konverzija

en: Bulk convert
sr: Konvertuj masovno

en: But dont show entries that have...
sr: Ali ne prikazuj stavke koje sadrže...

en: By
sr: Od autora

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
sr: Podešavanjem ovog šablona možete birati u koje direktorijume i kako će biti snimljeni fajlovi. Možete koristitii znak / da navedete pod-direktorijume. Metapodaci (promenljive) koji su vam na raspolaganju su takođe navedeni niže. Ako određena knjiga nema neki od metapodataka oni će biti zamenjeni praznim nizom znakova.

en: By first letter
sr: Po prvom slovu

en: CATEGORY ITEMS
sr: STAVKE U KATEGORIJI

en: CSS file used for the output instead of the default file
sr: Korišćen je CSS umesto podrazumevanog fajla za kreiranje izlaza

en: CSV/XML Options
sr: CSV/XML opcije

en: Cache covers from iTunes/iBooks
sr: Zapamti omote iz iTunes/iBooks.

en: Calibre Library
sr: Calibre biblioteka

en: Cancel and return to overview
sr: Odustani i vrati se na pregled

en: Cannot Start
sr: Ne mogu da pokrenem

en: Cannot add
sr: Ne mogu da dodam

en: Cannot add link %s to TOC
sr: Ne mogu da dodam vezu %s u Sadržaj

en: Cannot add the actions %s to this location
sr: Ne mogu da dodam akcije %s na ovo mesto

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
sr: Ne mogu da odredim regularni izraz korišćenjem samo korisničkog interfejsa bez knjige

en: Cannot configure
sr: Ne mogu da podesim

en: Cannot configure before calibre is restarted.
sr: Ne mogu da podesim dok ponovo ne pokrenete calibre.

en: Cannot configure while there are running jobs.
sr: Ne mogu da podesim dok ima aktivnih poslova.

en: Cannot convert
sr: Ne mogu da konvertujem

en: Cannot copy
sr: Ne mogu da kopiram

en: Cannot copy books directly from iDevice. Drag from iTunes Library to desktop, then add to calibre's Library window.
sr: Ne mogu da kopiram knjige direktno s iUređaja. Prevucite ih iz iTunesa na desktop, a odatle u prozor calibre biblioteke.

en: Cannot delete
sr: Ne mogu da obrišem

en: Cannot delete books
sr: Ne mogu da izbrišem knjige

en: Cannot download metadata
sr: Ne mogu da preuzmem metapodatke

en: Cannot download news as no internet connection is active
sr: Ne mogu da preuzmem vesti, jer nema aktivne veze sa Internetom

en: Cannot edit metadata
sr: Ne mogu da promenim metapodatke

en: Cannot get files from this device
sr: Ne mogu da preuzmem fajlove sa uređaja

en: Cannot kill job
sr: Ne mogu da prekinem posao

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
sr: Ne mogu da prekinem posao koji komunicira sa uređajem

en: Cannot merge books
sr: Ne mogu da spojim knjige

en: Cannot open folder
sr: Ne mogu da otvorim direktorijum

en: Cannot read
sr: Ne mogu da pročitam

en: Cannot read from: %s
sr: Ne mogu da pročitam: %s

en: Cannot remove
sr: Ne mogu da uklonim

en: Cannot remove builtin plugin
sr: Ne mogu da uklonim ugrađeni dodatak

en: Cannot remove the actions %s from this location
sr: Ne mogu da uklonim akcije %s sa ovog mesta

en: Cannot save to disk
sr: Ne mogu da snimim na disk

en: Cannot send: Device has no storage card
sr: Ne mogu da pošaljem: Uređaj nema memorijsku karticu

en: Cannot send: No device is connected
sr: Ne mogu da pošaljem: Nije priključen nijedan uređaj

en: Cannot tweak ePub
sr: Ne mogu da podesim ePub

en: Cannot view
sr: Nemoguće pregledati

en: Capitalize
sr: Veliko prvo slovo

en: Card A
sr: Kartica A

en: Card B
sr: Kartica B

en: Cas&e sensitive
sr: Razlikuj v&elika i mala slova

en: Catalog
sr: Katalog

en: Catalog &format:
sr: &Format kataloga

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
sr: Naslov ka&taloga (postojeći katalog sa istim imenom će biti zamenjen ovim):

en: Catalog generated.
sr: Katalog je kreiran.

en: Catalog generator
sr: Generator kataloga

en: Catalog options
sr: Opcije za katalog

en: Category Editor
sr: Uređivač kategorija

en: Category filter:
sr: Filter za kategorije:

en: Category name:
sr: Naziv kategorije:

en: Center
sr: Centrirano

en: Change &cover
sr: Promeni o&mot

en: Change &cover image:
sr: Promeni sliku za &naslovnu stranu:

en: Change &font (needs restart)
sr: Promeni vrstu &slova (potrebno je ponovno pokretanje)

en: Change Case
sr: Promeni veličinu slova

en: Change metadata fields before saving/sending
sr: Izmeni metapodatke pre snimanja/slanja

en: Change paths to &lowercase
sr: Promeni putanje u &mala slova

en: Change sub-categorization scheme
sr: Promeni naćin kreiranja podkategorija

en: Change text alignment for %s
sr: Promeni poravnanje za %s

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
sr: Promeni poravnanje teksta. Vrednost "left" prevodi sav i levo i desno poravnat tekst u levo poravnat (tj. neporavnat). Vrednost "justify" prevodi sav neporavnat tekst u tekst poravnat i levo i desno. Vrednost "original" ne menja poravnanje. Obratite pažnju da samo neki formati podržavaju poravnanje teksta.

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
sr: Promeni autore za ovu knjigu. Ako autora ima više razdvojte imena zarezima

en: Change the contents of the saved search
sr: Izmeni sadržaj sačuvane pretrage

en: Change the title of this book
sr: Promeni naslov ove knjige

en: Change the way calibre behaves
sr: Promenite način ponašanja calibrea

en: Changed metadata
sr: Izmenjeni metapodaci

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
sr: Promena autora za više knjiga može potrajati. Da li ste sigurni?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
sr: Izmena metapodataka za ovoliko knjiga može potrajati. Da li ste sigurni?

en: Chapter &mark:
sr: &Oznaka poglavlja:

en: Chapter &threshold
sr: &Prag broja poglavlja

en: Character match
sr: Odgovarajući znaci

en: Check library
sr: Proveri ispravnost biblioteke

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
sr: Izaberite ovu opciju ako tekst za pretraživanje mora odgovarati i po veličini slova. Ako opcija nije izabrana veličina slova neće biti bitna

en: Check this box to remove all tags from the books.
sr: Izaberite ovu opciju da uklonite sve etikete s knjiga

en: Checking database integrity
sr: Proveravam integritet baze podataka

en: Chinese (HK)
sr: Kineski (Hong Kong)

en: Choose &language (requires restart):
sr: Izaberi &jezik (zahteva ponovno pokretanje programa):

en: Choose Files
sr: Izaberi fajlove

en: Choose Format
sr: Izaberite format

en: Choose a category to browse by:
sr: Izaberi kategoriju po kojoj će se pregledati:

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter Detection.
sr: Izaberite direktorijum u za smeštanje podataka za ispravljanje grešaka. Ako navedete direktorijum, calibre će u njega snimiti veliku količinu podataka korisnih za traženje grešaka. Ovo je korisno i za razumevanje procesa konverzije i otkrivanje dobrih vrednosti različitih parametara, na primer Sadržaja i otkrivanja Poglavlja.

en: Choose a location for your calibre e-book library
sr: Izaberite mesto za vašu biblioteku

en: Choose a location for your new calibre e-book library
sr: Izaberite mesto za vašu novu calibre biblioteku

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
sr: Izaberite novo ime za biblioteku <b>%s</b>.

en: Choose a recipe file
sr: Izaberi fajl s receptom

en: Choose background color
sr: Izaberite boju pozadine

en: Choose calibre library to work with
sr: Izaberi calibre biblioteku za rad

en: Choose cover for
sr: Izaberi naslovnu stranu za

en: Choose debug folder
sr: Izaberi direktorijum za ispravljanje grešaka

en: Choose destination directory
sr: Promeni ciljni direktorijum

en: Choose ebook
sr: Izaberi e-knjigu

en: Choose foreground color
sr: Izaberite boju teksta

en: Choose format to send to device
sr: Izaberi format za slanje na uređaj

en: Choose formats
sr: Izaberi formate

en: Choose formats for
sr: Izaberi formate za

en: Choose formats to be deleted
sr: Izaberite formate za brisanje

en: Choose how tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories
sr: Izaberite kako će biti prikazene podkategorije u izlogu etiketa kada
    ima više elemenata nego što je moguće prikazati. Izaberite 'po 
    prvom slovu' da vidite abecednu listu. Izaberite 'podeljeno' da 
    vidite grupe podjednake veličine. Postavite na 'isključeno'
    ako vam podkategorije nikada nisu potrebne

en: Choose library
sr: Izaberite biblioteku

en: Choose location for calibre library
sr: Izaberi lokaciju za calibre biblioteku

en: Choose root folder
sr: Izaberite osnovni direktorijum

en: Choose saved search or enter name for new saved search
sr: Izaberite sačuvanu pretragu, ili unesite ime za novu

en: Choose the format to view
sr: Izaberite format za prikaz

en: Choose the location to add books from
sr: Izaberite lokaciju sa koje će biti dodate knjige

en: Choose theme (needs restart)
sr: Izaberite stil (potrebno je pnovno pokretanje)

en: Choose whether to use basic text matching or advanced regular expression matching
sr: Izaberite da li ćete koristiti jednostavno traženje teksta, ili regularne izraze

en: Choose your &language:
sr: Izaberite &jezik:

en: Choose your calibre library
sr: Izaberite vašu calibre biblioteku

en: Clear
sr: Obriši

en: Click the show details button to see which ones.
sr: Kliknite na dugme za više detalja da vidite koje.

en: Click to change
sr: Klikni da promeniš

en: Click to open
sr: Kliknite da biste otvorili

en: Click to see list of jobs
sr: Kliknite da vidite spisak poslova

en: Close dictionary
sr: Zatvori rečnik

en: Code is running
sr: Program se izvršava

en: Collapse all categories
sr: Zatvori sve kategorije

en: Collections
sr: Kolekcije

en: Colophon
sr: Impresum

en: Column &heading
sr: &Naziv kolone

en: Column built from other columns
sr: Kolona sačinjena od drugih kolona

en: Column containing 'read' status
sr: Kolona koja sadrži status 'pročitano'

en: Column containing additional exclusion criteria
sr: Kolona koja sadrži dodatne kriterijume za isključivanje

en: Column heading in the library view and category name in the tag browser
sr: Naziv kolone u biblioteci i naziv kategorije u izlogu etiketa.

en: Columns to be displayed in the book list
sr: Kolone koje će biti prikazane u spisku knjiga

en: Comic
sr: Strip

en: Comic Input
sr: Ulazni strip

en: Comics
sr: Stripovi

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used
sr: Zarezima razdvojen spisak direktorijuma na uređaju u koje će se slati knjige. Koristiće se prvi postojeći.

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
sr: Zarezima razdvojen spisak direktorijuma na uređaju u koje će se slati knjige. Koristiće se prvi postojeći.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
sr: Zarezima razdvojena lista formata koji će biti snimljeni za svaku od knjiga. Podrazumeva se da se snimaju svi raspoloživi formati.

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
sr: Zarezima razdvojen spisak polja za metapodatke koji će biti pretvoreni u kolekcije na uređaju. Mogućnosti uključuju:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
sr: Lista etiketa razdvojenih zarezima koja će biti uklonjena sa knjiga.

en: Comma separated text, like tags, shown in the tag browser
sr: Tekst razdvojen zarezima, kao i etikete, prikaži u izlogu etiketa

en: Comma-separated list of category lookup names.
    Default: all
sr: Zarezima razdvojena lista imena za pretraživanje kategorija.
    Podrazumeva se: sve

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
sr: Zarezima razdvojena lista identifikatora za uključivanje u katalog.
    Ako je navedena ignorisaće se opcija --search.
    Podrazumeva se: svi

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
sr: Zarezima razdvojena lista ekstenzija koje će biti ignorisane.
    Podrazumevano: all

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
sr: Zarezima razdvojena lista imena koja će biti ignorisana.
    Podrazumevano: all

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
sr: Zarezima razdvojena lista izveštaja.
    Podrazumevano: all

en: Command line tools installed
sr: Alati za komandnu liniju su instalirani

en: Command line tools installed in
sr: Alati za komandnu liniju su instalirani u

en: Comments
sr: Komentari

en: Common Options
sr: Uobičajene opcije

en: Communicate with Android phones.
sr: Uspastavi vezu sa Android telefonima.

en: Communicate with Hanlin V3 eBook readers.
sr: Uspostavi vezu s Hanlin V3 čitačem.

en: Communicate with Hanlin V5 eBook readers.
sr: Uspostavi vezu s Hanlin V5 čitačem.

en: Communicate with S60 phones.
sr: Uspostavi vezu sa S60 telefonima.

en: Communicate with The Book reader.
sr: Uspostavi vezu s The Book čitačem.

en: Communicate with all the Sony eBook readers.
sr: Uspostavi vezu sa svim Sony čitačima.

en: Communicate with an eBook reader.
sr: uspostavi vezu s čitačem e-knjiga.

en: Communicate with iTunes.
sr: Uspostavi vezu sa iTunes.

en: Communicate with iTunes/iBooks.
sr: Uspastavi vezu sa iTunes/iBooks.

en: Communicate with the Acer Lumiread
sr: Uspostavi vezu sa Acer Lumiread čitačem

en: Communicate with the Aluratek Color
sr: Uspostavi vezu sa Aluratek Color čitačem

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
sr: Uspostavi vezu sa Astak Mentor EB600 čitačem.

en: Communicate with the Azbooka
sr: Uspostavi vezu sa Azbooka čitačem.

en: Communicate with the BOOX eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s BOOX čitačem.

en: Communicate with the Binatone Readme eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Binatone Readme čitačem.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
sr: Uspostavi vezu s Blackberry telefonom.

en: Communicate with the Bq Avant
sr: Uspostavi vezu s Bq Avant čitačem

en: Communicate with the Cybook Gen 3 / Opus eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Cybook Gen 3/Opus čitačem.

en: Communicate with the Cybook Orizon eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Cybook Orizon čitačem

en: Communicate with the EB600 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa EB600 čitačem.

en: Communicate with the EEE Reader
sr: Uspostavi vezu sa EEE čitačem.

en: Communicate with the ESlick eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa ESlick čitačem.

en: Communicate with the Elonex EB 511 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa Elonex EB 511 čitačem.

en: Communicate with the Entourage Edge.
sr: Uspostavi vezu sa Entourage Edge čitačem.

en: Communicate with the GM2000
sr: Uspostavi komunikaciju s GM2000

en: Communicate with the Hanvon N520 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Hanvon N520 čitačem.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa IRex Digital Reader 1000 čitačem.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
sr: Uspostavi vezu sa IRex Digital Reader 800 čitačem.

en: Communicate with the IRex Iliad eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa IRex Iliad čitačem.

en: Communicate with the Iriver Story reader.
sr: Uspostavi vezu sa Iriver Story čitačem.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
sr: Uspostavi vezu s JetBook Mini čitačem

en: Communicate with the JetBook eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s JetBook čitačem.

en: Communicate with the Kindle 2/3 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Kindle 2/3 čitačem

en: Communicate with the Kindle DX eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Kindle DX čitačem.

en: Communicate with the Kindle eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Kindle čitačem.

en: Communicate with the Kobo Reader
sr: Uspostavi vezu s Kobo čitačem.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
sr: Uspostavi vezu s MiBuk Wolder čitačem.

en: Communicate with the Newsmy reader.
sr: Uspostavi vezu s Newsmy čitačem.

en: Communicate with the Nextbook Reader
sr: Uspostavi vezu s Nextbook čitačem

en: Communicate with the Nokia 770 internet tablet.
sr: Uspostavi vezu s Nokia 770 uređajem.

en: Communicate with the Nokia 810/900 internet tablet.
sr: Uspostavi vezu s Nokia 810/900 uređajem.

en: Communicate with the Nokia E52
sr: Uspostavi vezu s Nokia E52 telefonom.

en: Communicate with the Nook eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Nook čitačem.

en: Communicate with the Nuut2 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu s Nuut2 čitačem.

en: Communicate with the Palm Pre
sr: Uspostavi vezu s Palm Pre telefonom.

en: Communicate with the Pandigital Novel
sr: Uspostavi vezu s Pandigital Novel čitačem.

en: Communicate with the Pico reader.
sr: Uspostavi vezu s Pico čitačem

en: Communicate with the PocketBook 301 reader.
sr: Uspstavi vezu s PocketBook 301 čitačem.

en: Communicate with the PocketBook 602/603/902/903 reader.
sr: Uspostavi vezu s PocketBook 602/603/902/903 čitačem.

en: Communicate with the PocketBook 701
sr: Uspostavi vezu s PocketBook 701 čitačem

en: Communicate with the Samsung SNE eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa Samsung SNE čitačem.

en: Communicate with the Sanda Bambook eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa Sanda Bambook čitačem

en: Communicate with the Sigmatek eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa Sigmatek čitačem.

en: Communicate with the Sony PRS-500 eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa Sony PRS-500 čitačem.

en: Communicate with the Sovos reader.
sr: Uspostavi vezu sa Sovos čitačem.

en: Communicate with the SpringDesign Alex eBook reader.
sr: Uspostavi vezu sa SpringDesign Alex čitačem.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
sr: Uspostavi vezu sa Suntech EB700 čitačem.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
sr: Uspostavi vezu s Teclast K3/K5 čitačem.

en: Communicate with the Trekstor
sr: Uspostavi vezu s Trekstor čitačem

en: Communicate with the VelocityMicro
sr: Uspostavi vezu s VelocityMicro čitačem

en: Communicate with the iPapyrus reader.
sr: Uspostavi vezu sa iPapyrus čitačem.

en: Compacting database
sr: Sažimam bazu podataka

en: Configure
sr: Podesi

en: Configure Device
sr: Podesi uređaj

en: Configure Ebook viewer
sr: Podesi čitač e-knjiga

en: Configure Viewer
sr: Podesi čitač

en: Confirm before deleting
sr: Traži potvrdu pre brisanja

en: Confirmation dialogs have all been reset
sr: Sva pitanja za potvrdu su omogućena

en: Connect to Bambook
sr: Uspostavi vezu s Bambook čitačem

en: Connect to folder
sr: Uspostavi komunikaciju s direktorijumom

en: Connect to iTunes
sr: Uspostavi komunikaciju sa iTunes

en: Connect/share
sr: Poveži/razmeni

en: Connected
sr: Priključen je

en: Connecting to dict.org to lookup: <b>%s</b>&hellip;
sr: Poveži se sa dict.org da pronađeš: <b>%s</b>&hellip;

en: Constant template
sr: Stalni šablon

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
sr: Sadrži: reč, ili fraza se nalaze bilo gde u polju s metapodacima

en: Control auto-detection of document structure.
sr: Kontrola automatskog određivanja strukture dokumenta.

en: Control email delivery
sr: Kontrola dostave elektronske pošte

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
sr: Kontrolišite kako calibre izvozi fajlove iz baze podataka na disk kada se koristi opcija Snimi na disk

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
sr: Kontrolišite kako calibre čita metapodatke iz fajlova kada dodaje knjige

en: Control how calibre transfers files to your ebook reader
sr: Kontrolišite kako calibre šalje fajlove na vaš čitač

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
sr: Kontrola automatskog kreiranja Sadržaja. Podrazumeva se da će, ako ulazni fajl već ima Sadržaj, on biti korišćen umesto automatski kreiranog.

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
sr: Kontrola kreiranja/konverzije Sadržaja.

en: Control the look and feel of the output
sr: Kontrola izgleda izlaznog dokumenta

en: Conversion
sr: Konverzija

en: Conversion Error
sr: Greška u konverziji

en: Conversion Input
sr: Ulaz za konverziju

en: Conversion Output
sr: Rezultat konverzije

en: Convert
sr: Konvertuj

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
sr: Konvertuj LRS u LRS, korisno ako tražite grešku.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
sr: Konvertuj knjigu %(num)d od %(total)d (%(title)s)

en: Convert books
sr: Konvertuj knjige

en: Convert existing
sr: Konvertuj postojeće

en: Convert individually
sr: Konvertuj pojedinačno

en: Convert non-English characters to &English equivalents
sr: Konvertuj ne-engleske znake u &engleske ekvivalente

en: Convert paths to lowercase.
sr: Promeni putanje u mala slova.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see http://daringfireball.net/projects/smartypants
sr: Prevedi obične navodnike, crtice i trotačke u njihove tipografske ekvivalente. Za detalje vidite http://daringfireball.net/projects/smartypants

en: Converting input to HTML...
sr: Konvertujem ulaz u HTML...

en: Copied
sr: Kopirano

en: Copy
sr: Kopiraj

en: Copy &to clipboard
sr: Kopiraj u &memoriju

en: Copy current search text (instead of search name)
sr: Kopirajte tekst koji se trenutno traži (umesto imena pretrage)

en: Copy selected books to the specified library
sr: Kopiraj izabranu knjigu u navedenu biblioteku

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
sr: Kopiraj korisničke kolone, sačuvane pretrage, širine kolona, priključke, 
    korisničke kategorije i ostale informacije iz stare u novu biblioteku

en: Copy to &clipboard
sr: Kopiraj u memoriju

en: Copy to clipboard
sr: Kopiraj u memoriju

en: Copy to library
sr: Kopiraj u biblioteku

en: Copying
sr: Kopiram

en: Copying <b>%s</b>
sr: Kopiram <b>%s</b>

en: Copyright
sr: Autorska prava

en: Corrupted database
sr: Neispravna baza podataka

en: Could not convert some books
sr: Nisam uspeo da konvertujem neke knjige

en: Could not copy books:
sr: Nisam uspeo da prekopiram knjige:

en: Could not download cover: %s
sr: Nisam uspeo da preuzmem naslovnu stranu: %s

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
sr: Nisam uspeo da pošaljem ove knjige, jer nisu pronađeni odgovarajući formati:

en: Could not find an ebook inside the archive
sr: Ne mogu da pronađem e-knjigu u arhivi.

en: Could not find mount helper: %s.
sr: Ne mogu da pronađem program za povezivanje: %s.

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
sr: Ne mogu da pronađem pdftohtml, proverite da li je naveden u PATH.

en: Could not move library
sr: Nisam uspeo da premestim biblioteku

en: Could not open %s. Is it being used by another program?
sr: Nisam uspeo da otvorim %s. Da li ga koristi neki drugi program?

en: Could not open ebook
sr: Nisam uspeo da otvorim e-knjigu

en: Could not parse file: %s
sr: Nisam uspeo da pročitam fajl: %s

en: Could not read cover
sr: Ne mogu da pročitam naslovnu stranu

en: Could not read cover from %s format
sr: Nisam uspeo da pročitam naslovnu stranu iz formata %s

en: Could not read cover image: %s
sr: Ne mogu da pročitam sliku naslovne strane: %s

en: Could not read from thumbnail file:
sr: Ne mogu da pročitam fajl sa ikonom:

en: Could not read metadata
sr: Ne mogu da pročitam metapodatke

en: Could not read metadata from %s format
sr: Ne mogu da pročitam metapodatke iz formata %s

en: Could not save some books
sr: Nisam uspeo da snimim neke knjige

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
sr: Nisam uspeo da prenesem sledeće knjige na uređaj, jer nisu pronađeni odgovarajući formati. Morate prvo konvertovati knjige u format koji vaš uređaj podržava.

en: Cover
sr: Naslovna strana

en: Cover Browser
sr: Izlog omota

en: Cover Pages
sr: Naslovne strane

en: Cover browser could not be loaded
sr: Izlog omota nije mogao biti učitan

en: Cover saved to
sr: Naslovna strana je snimljena u

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the directory pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
sr: Napravi PMLZ arhivu koja sadrži PML fajl i sve slike u direktorijumima plmname_img i images. Ovaj dodatak se pokreće svaki put kada dodate PML fajl u biblioteku.

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Kreiraj citate za BIBTEX stavke.
    Logička vrednost: True, False
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: BIBTEX izlazni format

en: Create a citation tag?
sr: Kreiraj katalog citata?

en: Create link
sr: Napravi vezu

en: Create your own template functions
sr: Napravite sopstvene šablonske funkcije

en: Created by
sr: Kreiran od strane

en: Created by:
sr: Autor:

en: Creating
sr: Kreiram

en: Creating LIT file from EPUB...
sr: Kreiram LIT fajl iz EPUB...

en: Creating XML...
sr: Kreiram XML...

en: Creator
sr: Proizvođač

en: Crop Options:
sr: Opcije za opsecanje:

en: Custom
sr: Po meri

en: Custom column source for note to include in Description header area
sr: Poseban izvor za belešku koja će biti uključena u zaglavlje opisa

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Korisničko polje koje sadrži belešku koja će biti dodata u zaglavlje Opis.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za ePub i MOBI izlazne formate

en: Custom metadata
sr: Korisnički metapodaci

en: Custom size of the document. Use the form widthxheight EG. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
sr: Nova veličina dokumenta. Koristite oblik širinaxvisina, na primer, `123x123`, da biste odredili širinu i visinu. Ova opcija će se koristiti umesto veličine papira, čak i ako je ova prethodno zadata.

en: Customize
sr: Podesi

en: Customize &builtin recipe
sr: Izmeni &ugrađeni recept

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
sr: Podesite dodatak. Navedite ime dodatka i naredbu za podešavanje rastavljene zarezom.

en: Customize shortcuts for
sr: Podesi prečice za

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
sr: Prilagodite traku sa alatima i kontekstno osetljive menije menjajući akcije koje su na raspolaganju u svakom od njih

en: Cut
sr: Iseci

en: Date
sr: Datum

en: De&speckle
sr: &Omekšaj sliku

en: Debug
sr: Traženje grešaka

en: Debug &device detection
sr: Traži greške u otkrivanju &uređaja

en: Debug device detection
sr: Ispravljanje grešaka u otkrivanju uređaja

en: Debug log
sr: Izveštaj o radu

en: Debug mode
sr: Test način rada

en: Debug the conversion process.
sr: Traženje grešaka u procesu konverzije.

en: Decrease Indentation
sr: Smanji uvlačenje

en: Decrypt Options:
sr: Opcije za dešifrovanje:

en: Dedication
sr: Posveta

en: Default
sr: Podrazumevana

en: Default &language for hyphenation:
sr: Podrazumevani &jezik za hifenaciju

en: Default action to perform when send to device button is clicked
sr: Podrazumevana akcija kada se pritisne dugme za prenos na uređaj

en: Default language for hyphenation rules
sr: Podrazumevani jezik za hifenaciona pravila

en: Default network &timeout:
sr: Podrazumevana vrednost za čekanje na odziv &mreže:

en: Default timeout for network operations (seconds)
sr: Podrazumevano maksimalno vreme za čekanje na završetak mrežnih operacija (u sekundama)

en: Default: (nothing)
sr: Podrazumevano: (ništa)

en: Default: dd MMM yyyy.
sr: Podrazumeva se: dd MMM yyyy.

en: Defaults for conversion to LRF
sr: Podrazumevane opcije za konverziju u LRF

en: Delete
sr: Izbriši

en: Delete books from device
sr: Izbriši kjnige sa uređaja

en: Delete books from library after uploading to device
sr: Po prenošenju na uređaj izbriši knjige iz biblioteke

en: Delete from device
sr: Izbriši sa uređaja

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
sr: Izbriši stavku iz baze podataka. Ovo će prvo ukloniti ovu stavku iz svih knjiga, a zatim je ukloniti i iz baze podataka.

en: Delete library
sr: Izbriši biblioteku

en: Delete marked files (checked subitems)
sr: Izbriši označene fajlove (označene pod-stavke)

en: Delete plugboard
sr: Izbriši priključak

en: Delete tag from database. This will unapply the tag from all books and then remove it from the database.
sr: Izbriši etiketu iz baze podataka. Ovo će prvo etiketu ukloniti sa svih knjiga, a zatim i iz baze podtaka.

en: Delete this selected saved search
sr: Izbriši izabranu sačuvanu pretragu

en: Delete this selected tag category
sr: Izbriši izabranu kategoriju etiketa

en: Delete unmanifested files instead of adding them to the manifest
sr: Izbriši fajlove koji nisu u manifestu umesto da ih dodaš u manifest.

en: Deleted
sr: Izbrisano

en: Deleting books from device.
sr: Brišem knjige sa uređaja.

en: Deleting...
sr: Brišem...

en: Descending
sr: Opadajući redosled

en: Destination field
sr: Odredišno polje

en: Details
sr: Detalji

en: Details of job
sr: Detalji o poslu

en: Detect chapters at (XPath expression):
sr: Odredi poglavlja u (XPath izraz):

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
sr: Otkrij neformatirane naslove poglavlja i podnaslove. Promeni ih u h1 i h2 oznake. Ova opcija neće napraviti sadržaj, osim ako se koristi zajedno s opcijom za otkrivanje strukture dokumenta.

en: Device
sr: Uređaj

en: Device (choose second)
sr: Uređaj (izaberite drugi)

en: Device IP Address (restart calibre after changing)
sr: IP adresa uređaja (posle promene ponovo pokrenite calibre)

en: Device Interface
sr: Interfejs uređaja

en: Device currently connected:
sr: Trenutno priključen uređaj:

en: Device currently connected: None
sr: Trenutno priključen uređaj: Nijedan

en: Device no longer connected.
sr: Uređaj više nije priključen.

en: Device:
sr: Uređaj:

en: Dialog
sr: Dijalog

en: Disable &Sharpening
sr: Isključi &izoštravanje

en: Disable &Trimming
sr: Isključi &opsecanje

en: Disable &animations
sr: Onemogući &animacije

en: Disable &normalize
sr: Isključi &normalizaciju

en: Disable &notifications in system tray
sr: Isključi &poruke iz sistemske kasete

en: Disable UI animations
sr: Onemogući animacije u korisničkom interfejsu

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
sr: Onemogući sve animacije. Korisno ako imate spor/stari računar.

en: Disable all rescaling of font sizes.
sr: Onemogući bilo kakvu promenu veličine slova.

en: Disable compression of the file contents
sr: Onemogući komprimovanje sadržaja fajla

en: Disable compression of the file contents.
sr: Onemogući komprimovanje sadržaja fajla.

en: Disable conversion of images to &black and white
sr: Nemoj da konvertuješ slike u crno-&bele

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
sr: Onemogući normalizaciju (poboljšanje kontrasta) opsega boja za slike. Podrazumeva se: isključeno

en: Disable notifications from the system tray icon
sr: Onemogući poruke iz sistemske ikone

en: Disable sharpening.
sr: onemoguć izoštravanje.

en: Disable the named plugin
sr: Isključi navedeni dodatak

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
sr: Onemogući opsecanje strana stripa. Za neke stripove opsecanje može da ukloni i sadržaj, a ne samo okvire.

en: Disabled
sr: Isključeno

en: Disabled plugins
sr: Isključeni dodaci

en: Discard changes
sr: Odbaci izmene

en: Display contents of exploded ePub
sr: Prikaži sadržaj raščlanjene ePub knjige

en: Do Quick Search (you can also press the Enter key)
sr: Izvedi brzo pretraživanje (možete i samo pritisnuti Enter)

en: Do not &split on page breaks
sr: Ne &prelamaj na kraju strane

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
sr: Nemoj da dodaješ &otkrivena poglavlja u Sadržaj

en: Do not add Table of Contents to book
sr: Nemoj da dodaješ Sadržaj u knjigu

en: Do not ask for confirmation
sr: Nemoj da pitaš za odobrenje

en: Do not check for updates
sr: Ne proveravaj postojanje novije verzije

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
sr: Nemoj da konvertuješ slike u crno-bele

en: Do not download CSS stylesheets.
sr: Ne preuzimaj CSS stilove.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
sr: Ne preuzimaj najnoviju verziju ugrađenih recepata sa calibre servera

en: Do not extract images from the document
sr: Ne uzimaj slike iz dokumenta.

en: Do not insert Table of Contents into output text when using markdown
sr: Nemoj da dodaš Sadržaj u izlazni tekst ako se koristi markdown

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book.
sr: Ne stavljaj &Sadržaj na početak knjige.

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book.
sr: Nemoj da dodaš Sadržaj na početak knjige.

en: Do not insert a Table of Contents into the output text.
sr: Nemoj da dodaješ Sadržaj u izlazni tekst.

en: Do not reduce image size and depth
sr: Nemoj da smanjiš broj boja i veličinu slike

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
sr: Ne smanjuj broj boja na slikama. Veličina i broj boja će biti automatski smanjeni da se prilagode programima koji ne mogu sami da konvertuju slike, kao na primer Dropbook.

en: Do not remove image references before processing
sr: Nemoj da ukloniš pokazivače na slike pre obrade

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
sr: Nemoj da ukloniš veze (<a> elemente) pre obrade

en: Do not save embedded image and font files to disk
sr: Nemoj da snimaš ugnežđene slike i slova na disk

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
sr: Ne koristi SVG format za omot knjige. Koristite ovu opciju ako će vaša EPUB knjiga bit korišćena na uređaju koji ne podržava SVG format, kao što je iPhone, ili JetBook Lite. Bez korišćenja ove opcije ovakvi uređaji će umesto omota prikazati praznu stranu.

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
sr: Da li zaista želite da izbrišete kolonu %s i njen sadržaj?

en: Document End
sr: Kraj dokumenta

en: Document Start
sr: Početak dokumenta

en: Does absolutely nothing
sr: Ne radi baš ništa

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
sr: Nemoj dodavati automatski otkrivena poglavlja u Sadržaj.

en: Don't indent the first line for each paragraph
sr: Nemoj da uvučeš prvi red pasusa

en: Don't so&rt
sr: Ne so&rtiraj

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
sr: Ne sortiraj fajlove u stripu po imenu. Umesto toga koristi raspored kojim su dodati u strip.

en: Don't split landscape images into two portrait images
sr: Ne razdvajaj vodoravne slike na dve uspravne.

en: Done
sr: Gotovo

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
sr: Kliknite dva puta da me <b>promenite</b><br><br>

en: Double click to change
sr: Klikni dva puta da promeniš

en: Double click to change a keyboard shortcut
sr: Kliknite dva puta da promenite prečice

en: Double-click to open Book Details window
sr: Kliknite dva puta da otvorite prozor s detaljima o knjizi

en: Download &all scheduled
sr: Preuzmi &sve planirano

en: Download all scheduled new sources
sr: Preuzmi sve planirane izvore vesti

en: Download books from device
sr: Preuzmi knjige sa uređaja

en: Download co&ver
sr: Preuzmi &omot

en: Download finished
sr: Preuzimanje gotovo

en: Download metadata and covers
sr: Preuzmi metapodatke i naslovne strane

en: Download periodical content from the internet
sr: Preuzmi periodiku sa Interneta

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
sr: Preuzmi društvene metapodatke (etikete/ocene/itd)

en: Downloading cover from %s
sr: Preuzimam naslovnu stranu sa %s

en: Downloading cover...
sr: Preuzimam naslovnu stranu...

en: Downloads metadata from isbndb.com
sr: Preuzmi metapodatke s isbndb.com

en: Drag to resize
sr: Povuci za promenu veličine

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
sr: Nije moguće preneti knjigu direktno na uređaj. Prvo je dodajte u calibre biblioteku.

en: Duplicate search name
sr: Naziv pretrage već postoji

en: Duplicates found!
sr: Pronađeni su duplikati!

en: Dutch (BE)
sr: Holandski (Belgija)

en: Dutch (NL)
sr: Holandski (Holandija)

en: E-book Viewer
sr: Čitač e-knjiga

en: E-book options
sr: Opcije za e-knjigu

en: E-book:
sr: E-knjiga:

en: EPUB Books
sr: EPUB knjige

en: EPUB Output
sr: EPUB izlaz

en: ERROR
sr: GREŠKA

en: ERROR: Unhandled exception
sr: GREŠKA: Neočekivan izuzetak

en: Ebooks
sr: E-knjige

en: Edit
sr: Uredi

en: Edit Comments
sr: Promeni komentare

en: Edit Meta information
sr: Popravi metapodatke

en: Edit bookmark
sr: Promeni oznaku

en: Edit existing plugboard
sr: Izmeni postojeći priključak

en: Edit metadata
sr: Promeni metapodatke

en: Edit metadata in bulk
sr: Masovna izmena metapodataka

en: Edit metadata individually
sr: Izmena pojedinačnih metapodataka

en: Edit settings of a user-defined column
sr: Promeni podešavanja za korisničku kolonu

en: Edit template
sr: Uredi šablon

en: Editing meta information for <b>%d books</b>
sr: Promeni meta informacije za <b>%d knjiga</b>

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
sr: Putanja do fajla sa CSS opisom, ili sam CSS opis. Ovaj CSS opis će biti dodat na stilska pravila koja se već nalaze u izvornom fajlu te se stoga može koristiti i da ih promeni.

en: Eject device
sr: Isključi uređaj

en: Eject this device
sr: Isključi ovaj uređaj

en: Email
sr: Elektronska pošta

en: Email to
sr: Pošalji elektronskom poštom na

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
sr: Prazan izlazni fajl - proces konverzije verovatno nije uspeo

en: Enable &autorotation of wide images
sr: Omogući &automatsko okretanje širokih slika

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
sr: Uključi omekšavanje slike. Smanjuje tačkasti šum. Može da dovede do značajno dužeg vremena obrade.

en: Enable autorotation of images that are wider than the screen width.
sr: Omogući automatsko okretanje slika koje su šire od ekrana.

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
sr: Omogući heurističku obradu. Ova opcija mora biti uključena da bi bila izvršena heuristička obrada.

en: Enable system &tray icon (needs restart)
sr: Uključi prikazivanje sis&temske ikone (zahteva ponovno startovanje programa)

en: Enable the named plugin
sr: Uključi navedeni dodatak

en: Enable/&Disable plugin
sr: Uključi/&Isključi dodatak

en: Enabled plugins
sr: Uključeni dodaci

en: Encoding configuration (change if you have errors) :
sr: Podešavanje kodnog rasporeda (promenite u slučaju grešaka):

en: Encrypt Options:
sr: Opcije za šifrovanje:

en: English
sr: Engleski

en: English (Australia)
sr: Engleski (Australija)

en: English (Canada)
sr: Engleski (Kanada)

en: English (China)
sr: Engleski (Kina)

en: English (Cyprus)
sr: Engleski (Kipar)

en: English (India)
sr: Engleski (Indija)

en: English (Ireland)
sr: Engleski (Irska)

en: English (Israel)
sr: Engleski (Izrael)

en: English (New Zealand)
sr: Engleski (Novi Zeland)

en: English (Pakistan)
sr: Engleski (Pakistan)

en: English (Singapore)
sr: Engleski (Singapur)

en: English (Thailand)
sr: Engleski (Tajland)

en: English (UK)
sr: Engleski (Velika Britanija)

en: English (Yemen)
sr: Engleski (Jemen)

en: Enter URL
sr: Unesite URL

en: Enter a new saved search name.
sr: Unesite novo ime za sačuvanu pretragu

en: Enter a series name, without an index. Only one series name can be used.
sr: Unesite naziv serije, bez rednog broja. Može se upotrebiti samo jedan naziv serije.

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
sr: Unesite šablon koji će biti korišćen za pretraživanje i zamenu

en: Enter an author's name. Only one author can be used.
sr: Unesite ime autora. Može se upotrebiti samo jedno ime autora.

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
sr: Unesite zarezima razdvojenu listu ekstenzija bez vodeće tačke. Koristi se samo u direktorijumima za knjige

en: Enter comma-separated standard file name wildcards, such as synctoy*.dat
sr: Unesite zarezima razdvojenu listu standardnih imena fajlova, kao na primer synctoy*.dat

en: Enter tags separated by spaces
sr: Unesite etikete razdvojene zarezima

en: Enter the title.
sr: Unesite naslov.

en: Enter the what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
sr: Unesite izraz za pretražiavnje, bilo običan tekst bilo regularni izraz, u zavisnosti od izabranog načina pretraživanja

en: Enter title for bookmark:
sr: Unesi naziv za oznaku

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Ulazni tip za BibTeX katalog.
    Raspoloživi tipovi: book, misc, mixed.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: BIBTEX izlazni form

en: Epigraph
sr: Epigraf

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
sr: Jednako: reč, ili fraza moraju odgovarati kompletnom sadržaju polja s metapodacima

en: Error
sr: Greška

en: Error communicating with device
sr: Greška u komunikaciji sa uređajem

en: Error log:
sr: Dnevnik grešaka:

en: Error reading file
sr: Greška pri čitanju fajla

en: Error talking to device
sr: Greška u komunikaciji sa uređajem

en: Error while saving
sr: Greška pri snimanju

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
sr: Greška: Akcija %s nije prepoznata. Mora biti jedna od: (add|remove|list)

en: Error: You must specify a catalog output file
sr: Greška: Morate navesti izlazni fajl za katalog

en: Error: You must specify a column label
sr: Greška: Morate navesti naziv kolone

en: Error: You must specify a field name, id and value
sr: Greška: Morate navesti naziv polja, identifikator i vrednost

en: Error: You must specify a name
sr: Greška: Morate navesti naziv

en: Error: You must specify a name and a search string
sr: Greška: Morate navesti naziv i niz znakova za pretragu

en: Error: You must specify an action (add|remove|list)
sr: Greška: Morate navesti akciju (add|remove|list)

en: Excluded books
sr: Isključene knjige

en: Excluded genres
sr: Izostavljeni žanrovi

en: Exclusion pattern
sr: Šablon za isključivanje

en: Existing plugboards
sr: Postojeći priključci

en: Export
sr: Izvezi

en: Export Bookmarks
sr: Izvezi oznake

en: Export Catalog Directory
sr: Direktorijum za izvoz kataloga

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
sr: Izvezi sve knjige iz baze podataka ignorišući listu identifikatora.

en: Export all books into a single directory
sr: Izvezi sve knjige u isti direktorijum

en: Export books to the specified directory. Default is
sr: Izvezi knjige u navedeni direktorijum. Podrazumeva se

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
sr: Izraz za formiranje BibTeX citata:

en: Extensions to ignore
sr: Ekstenzije koje će se ignorisati

en: Extra &CSS
sr: Dodatni &CSS

en: Extra authors
sr: Dodatni autori

en: Extra book formats
sr: Dodatni formati knjiga

en: Extra customization
sr: Dodatna podešavanja

en: Extra titles
sr: Dodatni naslovi

en: Extract common e-book formats from archives (zip/rar) files. Also try to autodetect if they are actually cbz/cbr files.
sr: Izvuci uobičajene formate e-knjiga iz arhiva (zip/rar). Takođe probaj da otkriješ da li su to u stvari cbz/cbr fajlovi.

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
sr: Izvadi naslovnu stranu iz LRF datoteke. Primetite da LRF format nema posebno definisanu naslovnu stranu, pa koristimo neka heuristička pravila da bismo 'pogodili' šta je naslovna strana.

en: Extract cover from comic files
sr: Uzmi omot iz fajla sa stripom

en: Extract the contents of the generated EPUB file to the specified directory. The contents of the directory are first deleted, so be careful.
sr: Snimi sadržaj kreiranog EPUB fajla u navedeni direktorijum. Sadržaj direktorijuma će prvo biti obrisan, zato budite pažljivi.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified directory. WARNING: The contents of the directory will be deleted.
sr: Raširi sadržaj kreiranog ZIP fajla u navedeni direktorijum. UPOZORENJE: Sadržaj ovog direktorijuma će prethodno biti obrisan.

en: Extract thumbnail from LRF file
sr: Izvadi ikonu iz LRF fajla

en: F&ind
sr: Traž&i

en: FB2 Input
sr: FB2 ulaz

en: FB2 Output
sr: FB2 izlaz

en: Failed
sr: Nije uspelo

en: Failed %s
sr: Nije uspelo %s

en: Failed to authenticate with server: %s
sr: Nije uspelo prijavljivanje na server: %s

en: Failed to create calibre library at: %r.
sr: Nisam uspeo da napravim biblioteku na: %r.

en: Failed to create debug directory
sr: Nisam uspeo da kreiram direktorijum za ispravljanje grešaka

en: Failed to create library
sr: Nisam uspeo da napravim biblioteku

en: Failed to delete
sr: Nisam uspeo da izbrišem

en: Failed to delete some books, click the Show Details button for details.
sr: Brisanje nekih knjiga nije uspelo, kliknite na Prikaži detalje za više informacija.

en: Failed to download metadata
sr: Nisam uspeo da preuzmem metapodatke

en: Failed to download parts of the following articles:
sr: Nisam uspeo da preuzmem delove sledećih članaka:

en: Failed to download the following articles:
sr: Nisam uspeo da preuzmem sledeće članke:

en: Failed to email book
sr: Nisam uspeo da pošaljem knjigu elektronskom poštom

en: Failed to install command line tools.
sr: Nisam uspeo da instaliram alate za komandnu liniju.

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
sr: Neuspelo prijavljivanje. Proverite korisničko ime i lozinku vašeg calibre servisa za periodiku.

en: Failed to move library
sr: Nisam uspeo da premestim biblioteku

en: Failed to negotiate SSH session:
sr: Nisam uspeo da dogovorim SSH sesiju:

en: Failed to parse date/time
sr: Nisam uspeo da pročitam datum/vreme

en: Failed to process comic: 
    
    %s
sr: Nisam uspeo da obradim strip: 
    
    %s

en: Failed to process opf file
sr: Nisam uspeo da obradim opf fajl

en: Failed to read metadata
sr: Nisam uspeo da pročitam metapodatke

en: Failed to read metadata from the following
sr: Nisam upseo da pročitam metapodatke iz

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
sr: Nisam uspeo da promenim ime biblioteke %s. Najčešći uzrok je ako je neki od fajlova u biblioteci otvoren u nekom drugom programu.

en: Failed to start content server
sr: Nisam uspeo da pokrenem server sadržaja

en: Feed &URL:
sr: &URL izvora

en: Feed must have a URL
sr: Izvor mora da ima URL

en: Feed must have a title
sr: Izvor mora da ima naslov

en: Feeds downloaded to %s
sr: Izvori su preuzeti u %s

en: Feeds in recipe
sr: Izvori u receptu

en: Fetch annotations (experimental)
sr: Preuzmi beleške (eksperimentalno)

en: Fetch news
sr: Preuzmi vesti

en: Fetch news from
sr: Preuzmi vesti sa

en: Fetching feed
sr: Preuzimam izvor

en: Fetching feeds...
sr: Preuzimam izvore...

en: Fetching news from
sr: Preuzimam vesti sa

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
sr: Šablon za polje. Koristi istu sintaksu kao šablon za snimanje.

en: Fields to include in output:
sr: Polja koja će biti uključena u katalog:

en: File &formats to save:
sr: &Formati koji će biti snimljeni:

en: File &name:
sr: &Ime fajla:

en: File Size
sr: Veličina fajla

en: File type
sr: Vrsta fajla

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
sr: Filtriraj rezultate koristeći upit za pretragu. Za format upita molim vas da pogledate odgovarajući deo Korisničkog uputstva. Podrazumeva se da neće biti filtriranja.

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
sr: Filtriraj rezultate na osnovu upita za pretragu. Za format upita molim vas da pogledate u odgovarajući odeljak Korisničkog uputstva.
    Podrazumeva se: bez filtriranja

en: Find entries that have...
sr: Pronađi stavke koje sadrže...

en: Find item in tag browser
sr: Pronađi stavku u izlogu etiketa

en: Find next
sr: Nađi sledeće

en: Find next occurrence
sr: Nađi sledeće

en: Find previous
sr: Nađi prethodno

en: Find previous occurrence
sr: Pronađi prethodno pojavljivanje

en: Find the first/next matching item
sr: Pronađi prvu/sledeću stavku

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
sr: Fino podesite kako se calibre ponaša u različitim situacijama

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
sr: Fino podešavanje otkrivanja naslova poglavlja i drugih elemenata strukture dokumenta.

en: Finished
sr: Gotovo

en: First
sr: Prvi

en: Fit &cover within view
sr: Umetni omot u prozor

en: Fix marked sections (checked fixable items)
sr: Popravi označene odeljke (označene popravljive stavke)

en: Fix unmanifested files
sr: Popravi fajlove koji nisu u manifestu

en: Fix unmanifested files. epub-fix can either add them to the manifest or delete them as specified by the delete unmanifested option.
sr: Popravi fajlove koji nisu u manifestu. epub-fix ih može ili dodati u manifest, ili ih izbrisati, što je određeno opcijom za brisanje fajlova koji nisu u manifestu.

en: Floating point numbers
sr: Razlomljen broj

en: Folders raising exception
sr: Direktorijumi s greškom

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
sr: Prati sve veze u HTML fajlu i napravi ZIP arhivu koja sadrži sve povezane fajlove. Ovaj dodatak se pokreće svaki put kada dodate HTML fajl u biblioteku.

en: Font options
sr: Opcije za vrstu slova

en: Font rescaling wizard
sr: Čarobnjak za promenu veličine slova

en: Font size &key:
sr: &Ključ za veličinu slova:

en: Font size larger
sr: Povećaj slova

en: Font size smaller
sr: Smanji slova

en: Footnotes
sr: Fusnote

en: For multiple-valued fields, sho&w
sr: Za polja s više vrednosti pri&kaži

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
sr: Za podešavanja koja se ne mogu postaviti u ovom dijalogu koristi vrednosti sačuvane od prethodne konverzije (ako postoje), umesto korišćenja podrazumevanih vrednosti u Podešavanjima

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
sr: Da bi planiranje radilo calibre mora da bude pokrenut.

en: Force maximum line length
sr: Nametni maksimalnu dužinu reda

en: Force numbers to start with
sr: Brojanje mora početi od

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
sr: Forsiraj prelom reda na mestu zadate maksimalne dužine čak i ako nema razmaka. Takođe omogućava da dužina reda bude ispod podrazumevane minimalne.

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
sr: Naslov mora biti sa svim velikim početnim slovima. Ako je izabrana i ova, i opcija
    da se izmene mesta autoru i naslovu, veličina slova će biti promenjena posle izmene.

en: Foreground color
sr: Boja teksta

en: Foreword
sr: Predgovor

en: Form
sr: Obrazac

en: Format &dates as:
sr: Formatiraj &datume na sledeći način:

en: Format (choose first)
sr: Format (izaberite prvi)

en: Format for &dates
sr: Format za &datume

en: Format to use inside the pdb container. Choices are:
sr: Format koji će se koristiti unutar pdb kontejnera. Izbor je:

en: Format unavailable
sr: Format nije na raspolaganju

en: Formats
sr: Formati

en: Formats that are viewed using the internal viewer
sr: Formati koje je moguće čitati ugrađenim čitačem

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
sr: Formati za slanje elektronskom poštom. Biće poslat prvi pronađeni format.

en: Formatting style:
sr: Stil za formatiranje:

en: Forward
sr: Napred

en: Frame
sr: Okvir

en: French (BE)
sr: Francuski (BE)

en: General
sr: Opšta

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
sr: Generiši Adobe "page-map" fajl ako postoje podaci za paginaciju.

en: Generate catalog
sr: Napravi katalog

en: Generate catalog for {0} books
sr: Napravi katalog za {0} knjiga

en: Generating %s catalog...
sr: Kreiram katalog %s...

en: Generating masthead...
sr: Generišem impresum...

en: German (AT)
sr: Nemački (Austrija)

en: Get
sr: Preuzmi

en: Get annotations from device
sr: Preuzmi beleške sa uređaja

en: Get device information
sr: Prikupi informacije o uređaju

en: Get device information...
sr: Preuzmi podatke o uređaju...

en: Get list of books on device
sr: Preuzmi spisak knjiga sa uređaja

en: Get the cover from the ebook and save it at as the specified file.
sr: Uzmi naslovnu stranu iz e-knjige i snimi je u navedeni fajl.

en: Getting debug information
sr: Prikupljam podatke o grešci

en: Getting list of books on device...
sr: Preuzimam spisak knjiga sa uređaja...

en: Glossary
sr: Pojmovnik

en: Go to
sr: Idi na

en: Go to a reference. To get reference numbers, use the reference mode.
sr: Skoči na referencu. Da biste dobili broj reference iskoristite način rada s referencama.

en: Go to...
sr: Idi na...

en: Got feeds from index page
sr: Dobio sam izvore s osnovne strane...

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Default: %default. Set to a large number to disable grouping.
sr: Stavke iz kategorija kao što su autor/etikete grupiši po prvom slovu kada ih ima više od ovog broja. Podrazumeva se: %default. Postavite ovo na dovoljno veliki broj da onemogućite grupisanje.

en: H&yphenate (break line in the middle of large words)
sr: Hifeniraj (prelomi red u sredini dugačkih reči)

en: HTML Books
sr: HTML knjige

en: HTML Source
sr: HTML izvorni kod

en: HTML TOC generation options.
sr: Opcije za generisanje HTML Sadržaja

en: Handle multiple files per book
sr: Rukuj sa knjigama koje imaju više fajlova

en: Have the mouse wheel turn pages
sr: Točak na mišu će okretati strane

en: Having the &attribute:
sr: Koji ima &osobinu:

en: Header &format:
sr: &Format zaglavlja:

en: Header &separation:
sr: &Razmak između zaglavlja:

en: Heading
sr: Zaglavlje

en: Help
sr: Pomoć

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that mobi users might do to force it to use the ';' that the kindle requires. A third would be to specify the language.
sr: Ovde možete izmeniti metapodatke koje calibre koristi kako bi ažurirao knjige kada ih snima na disk, ili šalje na uređaj.
    
    Koristite ovaj dijalog da definišete 'priključak' za format (ili sve formate), ili uređaj (ili sve uređaje). Priključak određuje koji šablon će biti povezan s kojim poljem. Šablon se koristi da odredi vrednost koj aće biti dodeljena priključenom polju.
    
    Šabloni će često sadržati jednostavne veze ka složenim kolonama, ali to nije neophodno. U izvornom polju možete koristiti bilo koji šablon koji može da se koristi drugde u calibreu.
    
    Jedna moguća upotreba priključaka je da u naslov daodate informaciju o seriji. Druga mogućša upotreba je da se izmeni način sortiranja po autoru, nešto što bi korisnici formata MOBI mogli da urade kako bi dodali ';' koji Kindle zahteva. Treća upotreba bi mogla da bude definisanje jezika.

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
sr: Ovde možete kontrolisati kako calibre čita metapodatke iz fajlova koje u njega dodajete. Ovi podaci se mogu čitati ili iz sadržaja, ili iz imena fajla.

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Save to Disk button:
sr: Ovde možete upravljati načinom na koji calibre snima vaše knjige kada pritisnete dugme Snimi na disk:

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Send to Device button. This setting can be overriden for individual devices by customizing the device interface plugins in Preferences->Advanced->Plugins
sr: Ovde možete upravljati time kako calibre snima vaše knjige kada kliknete dugme Pošalji na uređaj. Ova podešavanja se mogu promeniti za pojedine uređaje podešavanjem dodatka za uređaj u meniju Podešavanja->Napredna->Dodaci

en: Here you can customize the behavior of Calibre by controlling what plugins it uses.
sr: Ovde možete promeniti ponašanje Calibrea izborom dodataka koji će biti korišćeni za:

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
sr: Ovde možete promeniti raspored kolona u spisku knjiga. uklonite oznaku kraj kolone da je sakrijete. Možete kreirati i kolone sa sopstvenim sadržajem.

en: Hide
sr: Sakrij

en: Hide category %s
sr: Sakrij kategoriju %s

en: Hide chapter name
sr: Sakrij naziv poglavlja

en: Hide column %s
sr: Sakrij kolonu %s

en: High
sr: Visok

en: How and when calibre updates metadata on the device.
sr: Kako i kada će calibre osvežiti metapodatke na uređaju.

en: How many empty books should be added?
sr: Koliko praznih knjiga treba da se doda?

en: How many empty books?
sr: Koliko praznih knjiga?

en: Hyphenate
sr: Hifeniraj

en: Hyphenate text
sr: Hifeniraj tekst

en: INPUT OPTIONS
sr: ULAZNE OPCIJE

en: If a Tag Browser category has more than this number of items, it is divided
    up into sub-categories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.
sr: Ako kategorija za Izlog etiketa ima više od ovog broja, biće podeljena
    na podkategorije. Ako je način deljenja isključen ova vrednost se ignoriše.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed <br>to this email address (provided it is in one of the listed formats).
sr: Ako je opcija izabrana, preuzete vesti će biti poslate automatski <br>na ovu elektronsku adresu (pod uslovom da je u jednom od navedenih formata).

en: If checked, the series will be cleared
sr: Ako je označeno, serija će biti izbrisana

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
sr: Ako se otkrije manje od ovog broja poglavlja, ona će biti dodata u Sadržaj. Podrazumeva se: %default

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
sr: Ako ova opcija nije izabrana, broj serije za knjige će biti postavljen na 1.
    Ako jeste, izabrane knjige će biti automatski numerisane, u redosledu
    kojim ste ih izabrali. Tako, ako izaberete Knjigu A, a zatim Knjigu B,
    Knjiga A će imati broj 1 u seriji, a Knjiga B broj 2.

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
sr: Ako je izabrano, dodatak će pokušati da napravi što čitljiviji izlaz za korisnika. Ovo ne mora da ima uticaj na sve izabrane dodatke.

en: If specified, viewer window will try to come to the front when started.
sr: Ako je naveden, prozor čitača će pokušati da pri pokretanju dođe u prvi plan.

en: If specified, viewer window will try to open full screen when started.
sr: Ako je navedeno, prozor za čitanje će se pri pokretanju otvoriti preko celog ekrana.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
sr: Ako kolona čuva više vrednosti, dodaj navedene vrednosti postojećim umesto da budu zemenjene.

en: If the tag you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma separated list of tags.
sr: Ako etiketa koja vam je potrebna nije u listi raspoloživih etiketa ovde je možete dodati. Biće prihvaćena i lista etiketa razdvojenih zarezima.

en: If you are sure it is not running
sr: Ako ste sigurni da nije pokrenut

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}
sr: Ako nemate nalog, možete se prijaviti za novu besplatnu {name} adresu na <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}

en: If you have an existing calibre library, it will be copied to the new location. If a calibre library already exists at the new location, calibre will switch to using it.
sr: Ako već imate calibre biblioteku ona će biti kopirana na novo mesto. Ako tamo već postoji biblioteka calibre će nastaviti da je koristi.

en: If you leave the password blank, anyone will be able to access your book collection using the web interface.
sr: Ako je polje za lozinku prazno svako će moći da pristupi vašoj biblioteci preko Interneta.

en: If you move calibre.app, you have to re-install the command line tools.
sr: Ako promenite direktorijum za calibre.app moraćete da ponovo instalirate alate za komandnu liniju.

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add the your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
sr: Ako nameravate da korisite elektronsku poštu da šaljete knjige na vaš Kindle, ne zaboravite da dodate vašu %s elektronsku adresu na vašoj Amazon Kindle internet stranici

en: Ignore &margins
sr: Ignoriši &margine:

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
sr: Ignoriši margine u ulaznom dokumentu. Ako je postavljeno na Netačno, izlazni modul za MOBI će pokušati da obradi margine u ulaznom dokumentu, a inače će ih ignorisati.

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
sr: Izvrši promene odmah, bez zatvaranja dijaloga. Ova operacija se ne može prekinuti niti poništiti

en: Import
sr: Uvezi

en: Import Bookmarks
sr: Uvezi oznake

en: Import/Export
sr: Uvoz/izvoz

en: In Library
sr: U biblioteci

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
sr: U načinu rada po znakovima, u polju će biti tražen zadati tekst. Ovaj tekst će biti zamenjen svugde gde je pronađen. Pošto se završi izmena u tekstu će biti podešena velika i mala slova (sva velika, sva mala, ili svako početno veliko). Ako je izabrana opcija za pretragu po tačnoj veličini slova, pronađeni tekst mora biti identičani po veličini slova. Ako ovba opcija nije izabrana tekst će biti pronađen bez obzira na veličinu slova

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="http://docs.python.org/library/re.html"> this reference</a> for more information on python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
sr: U načinu rada s regularnim izrazima tekst za pretraživanje je proizvoljan regularni izraz kao u programskom jeziku python. Tekst za zamenu može da sadrži pokazivače na izraze u zagradama. Pretraživanje nije "usidreno" i može da pronađe i zameni više pojavljivanja istog teksta. Funkcije za izmenu teksta (prebacivanje u mala slova, itd) se primenjuju samo na pronađeni tekst, a ne na polje u celini. Odredišno polje određuje gde će biti smešten rezultat zamene posle pronalaženja i obrade. Tekst u polju možete zameniti, ili ispred ili iza njega dodati pronađeni. Za više informacija o regularnim izrazima u programskom jeziku python, a posebno informacije o funkciji 'sub' vidite <a href="http://docs.python.org/library/re.html">ovo uputstvo</a>.

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Uključi odeljak 'Žanroviž u katalog.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za ePub i MOBI izlazne formate

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Uključi sekciju 'Nedavno dodato' u katalog.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: ePub, MOBI izlazne formate

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Uključi odeljak 'Serija' u katalog.
    Podrazumava se: '%default'
    Odnosi se na: ePub i MOBI izlazne formate

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Uključi sekciju 'Naslovi' u katalog.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: ePub, MOBI izlazne formate

en: Included sections
sr: Uključeni odeljci

en: Increase Indentation
sr: Povećaj uvlačenje

en: Index
sr: Indeks

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
sr: Pokretanje dodatka %s nije uspelo. Poruka o grešci je:

en: Initializing user interface...
sr: Pokrećem korisnički interfejs...

en: Input Options
sr: Ulazna podešavanja

en: Input character &encoding:
sr: Ulazni &kodni raspored:

en: Input profile
sr: Ulazni profil

en: Insert &metadata as page at start of book
sr: Ubaci &metapodatke kao posebnu stranu na početku knjige

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
sr: Ubaci prazan red između pasusa. Ne radi ako ulazni fajl ne koristi pasuse (odrednice <p>, ili <div>).

en: Insert empty line between paragraphs
sr: Dodaj prazan red između pasusa

en: Insert link
sr: Ubaci vezu

en: Insert page breaks before (XPath expression):
sr: Umetni prelom reda pre (XPath izraz):

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your ebook reader does not support displaying/searching metadata directly.
sr: Ubaci metapodatke o knjizi na početak e-knjige. Ovo je korisno ako vaš čitač ne podržava prikaz/pretraživanje metapodataka.

en: Installed plugins
sr: Instalirani dodaci

en: Integers
sr: Celi brojevi

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
sr: Namenjeno generičkim tablet uređajima, ne menja veličinu slika

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
sr: Namenjeno Samsung Galaxy i sličnim uređajima s rezolucijom od 600x1280

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
sr: Namenjeno za iPad i slične uređaje s rezolucijom 768x1024

en: Interface
sr: Interfejs

en: Interface font:
sr: Vrsta slova za korisnički interfejs:

en: Interpreter died
sr: Prevodilac je prestao s radom

en: Interpreter dies while excuting a command. To see the command, click Show details
sr: Prevodilac je prestaio s radom u toku izvršavanja komande. Da biste videli komandu kliknite na Prikaži detalje

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
sr: Neispravan LRF fajl. Ne mogu da upišem metapodatke.

en: Invalid XPath
sr: Neispravan XPath

en: Invalid author name
sr: Neispravno ime autora

en: Invalid authors
sr: Neispravni autori

en: Invalid database
sr: Neispravna baza podataka

en: Invalid debug directory
sr: Neispravan direktorijum za ispravljanje grešaka

en: Invalid destination
sr: Neispravno odredište

en: Invalid fields. Available fields:
sr: Neispravna polja. Raspoloživa polja:

en: Invalid input
sr: Neispravan ulaz

en: Invalid regular expression
sr: Neispravan regularni izraz

en: Invalid regular expression: %s
sr: Neispravan regularni izraz: %s

en: Invalid root folder
sr: Neispravan osnovni direktorijum

en: Invalid sort field. Available fields:
sr: Neispravno polje za sortiranje. Raspoloživa polja:

en: Invalid template
sr: Neispravan šablon

en: Invalid titles
sr: Neispravni naslovi

en: Invalid tweaks
sr: Neispravna podešavanja

en: Italic
sr: Kurziv

en: Item is blank
sr: Ova stavka je prazna

en: Items in use
sr: Stavke u upotrebi

en: Job
sr: Posao

en: Job &priority:
sr: &Prioritet posla:

en: Job has already run
sr: Posao je već završen

en: Jobs:
sr: Poslovi:

en: Justify text
sr: Poravnanje sa obe strane

en: Keep &aspect ratio
sr: Sačuvaj &proporcije

en: Keep &ligatures
sr: Sačuvaj &ligature

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
sr: Zadrži razmere i veličinu slike koristeći visinu ekrana kao širinu za vodoravni položaj.

en: Keys
sr: Dirke

en: Kindle options
sr: Opcije za Kindle

en: LIT Books
sr: LIT knjige

en: LRF Books
sr: LRF knjige

en: LRF Output
sr: LRF izlaz

en: LRF Viewer
sr: LRF čitač

en: LRF Viewer toolbar
sr: Traka sa alatkama za LRF čitač

en: LRS written to
sr: Upisao sam LRS u

en: Large
sr: Velika

en: Last
sr: Poslednji

en: Last downloaded: never
sr: Poslednji put preuzeto: nikada

en: Laying out %s
sr: Predstavljam %s

en: Left
sr: Levo

en: Left align
sr: Levo poravnanje

en: Level &1 TOC (XPath expression):
sr: Nivo &1 Sadržaja (XPath izraz):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
sr: Nivo &2 Sadržaja (XPath izraz):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
sr: Nivo &3 Sadržaja (XPath izraz):

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity.
sr: Količina izlaznih poruka. Za veću količinu poruka ovu opciju navedite više puta.

en: Library
sr: Biblioteka

en: Library Maintenance
sr: Održavanje biblioteke

en: Library and Device
sr: Biblioteka i uređaj

en: Library metadata backup status
sr: Status rezervne kopije metapodataka iz bilioteke

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
sr: Ograniči najveći broj poslova na broj procesora

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
sr: Ograniči najveći broj istovremenih poslova na broj raspoloživih &procesora (ili procesorskih jezgara)

en: Line &Un-Wrapping Factor:
sr: Faktor za &uklanjanje preloma reda:

en: Line &height:
sr: Visina &reda:

en: List all installed plugins
sr: Prikaži sve instalirane dodatke

en: List of Illustrations
sr: Spisak ilustracija

en: List of Tables
sr: Spisak tabela

en: List of known series. You can add new series.
sr: Spisak poznatih serija. Možete dodati i nove serije.

en: List of named saved searches
sr: Spisak imenovanih sačuvanih pretraga

en: Loading ebook...
sr: Učitavam e-knjigu...

en: Loading flow...
sr: Učitavam izlog...

en: Loading, please wait
sr: Učitavam. Molim sačekajte.

en: Local plugin customization
sr: Podešavanja lokalnih podataka

en: Location
sr: Lokacija

en: Log debugging information to console
sr: Piši izveštaje o greškama na konzolu

en: Long text, like comments, not shown in the tag browser
sr: Dugačak tekst, kao i komentari, nije prikazan u izlogu etiketa

en: Look & Feel
sr: Izgled

en: Look and Feel
sr: Izgled i ponašanje

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
sr: Traži uobičajene reči i šablone koje označavaju kurziv i pretvori ih u kurziv.

en: Looking for duplicates based on file hash
sr: Tražim duplikate po "otisku" fajla

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
sr: Imena za pretragu ne mogu završavati s _index, jer su takva imena rezervisana za kolonu za serije.

en: Low
sr: Nizak

en: Lower Case
sr: Mala slova

en: M&ode:
sr: N&ačin:

en: MOBI Books
sr: MOBI knjige

en: MOBI Output
sr: MOBI izlaz

en: Mail &Server
sr: &Server elektronske pošte

en: Mail successfully sent
sr: Pošta je uspešno poslata

en: Main
sr: Osnovna

en: Main Memory
sr: Osnovna memorija

en: Main Menu
sr: Osnovni meni

en: Main Text
sr: Glavni tekst

en: Main memory
sr: Osnovna memorija

en: Main menu
sr: Osnovni meni

en: Main window geometry
sr: Veličina glavnog prozora

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
sr: Sačuvaj originalne razmere slike. Podrazumeva se da će slika popuniti ekran.

en: Make &default
sr: Učini &podrazumevanom vrednošću

en: Make small changes to ePub format books
sr: Unesi male izmene u knjige u ePub formatu

en: Manage %s
sr: Uredi '%s'

en: Manage Bookmarks
sr: Uredi oznake

en: Manage Saved Searches
sr: Uredi sačuvane pretrage

en: Manage User Categories
sr: Uredi korisničke kategorije

en: Manage authors
sr: Organizuj autore

en: Manage collections
sr: Uredi kolekicje

en: Manage the collections on this device
sr: Uredi kolekcije na ovom uređaju

en: Manual management
sr: Ručno upravljanje

en: Mapping for filetype plugins
sr: Mapiranje dodataka za različite vrste datoteka

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
sr: Veza između naziva tipova slova u CSS opisu i veličine slova u štamparskim tačkama (pts, punkt). Na primer, 12,12,14,16,18,20,22,24. Ovo povezuje veličine slova od xx-small do xx-large, gde se ova poslednja veličina koristi za najveća slova. Algoritam za promenu veličine slova koristi ove veličine da bi konveziju učinio što "pametnijom". Podrazumevana veza je ona navedena u izabranom izlaznom profilu.

en: Margins
sr: Margine

en: Marked for deletion
sr: Izabrano za brisanje

en: Masthead image downloaded
sr: Preuzeo sam sliku za impresum

en: Match HTML &tags with tag name:
sr: Poveži HTML &oznake s etiketom:

en: Match all
sr: Moraju odgovarati svi

en: Match any
sr: Odgovara bilo koji od

en: Matching books
sr: Odgovarajuće knjige

en: Max. &OPDS items per query:
sr: Maks. broj &OPDS stavki po upitu:

en: Max. &cover size:
sr: Maks. veličina &naslovne strane:

en: Max. OPDS &ungrouped items:
sr: Maks. OPDS negr&upisane stavke:

en: Maximum &view width:
sr: Maksimalna širina pro&zora:

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
sr: Najveća dubina rekurzije kada se prate veze u HTML fajlu. Mora biti nenegativna. Vrednost 0 sprečava praćenje bilo koje veze iz osnovnog HTML fajla. Podrazumeva se %default.

en: Maximum number of articles to download per feed.
sr: Maksimalni broj članaka koji će biti preuzet po izvoru.

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
sr: Najveća dubina rekurzije, tj. praćenja veza. Podrazumeva se %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
sr: Najveći broj odrednica koje će biti dodate u Sadržaj. Postavi na 0 da onemogućiš ovu opciju. Podrazumeva se: %default. Odrednice se dodaju u Sadržaj samo ako je broj otkrivenih poglavlja manji od zadatog.

en: Maximum width of the viewer window, in pixels.
sr: Maksimalna širina prozora, u pikselima.

en: Medium
sr: Srednja

en: Merge Options:
sr: Opcije za spajanje:

en: Merge additional content after Comments
sr: Dodaj ostali sadržaj posle komentara

en: Merge additional content before Comments
sr: Dodaj ostali sadržaj pre komentara

en: Merge book records
sr: Spoj odrednice s knjigama

en: Merge into first selected book - delete others
sr: Spoji u prvu izabranu knjigu - ostale izbriši

en: Merge into first selected book - keep others
sr: Spoji u prvu izabranu knjigu - ostale zadrži

en: Merge only formats into first selected book - delete others
sr: Spoj formate u prvu izabranu knjigu - izbriši ostale

en: Merged some books
sr: Dodao sam neke knjige

en: Merging user annotations into database
sr: Dodaj korisničke beleške u bazu podataka

en: Metadata
sr: Metapodaci

en: Metadata &management:
sr: Upravljanje &metapodacima:

en: Metadata download
sr: Preuzimanje metapodataka

en: Metadata plugboards
sr: Priključci za metapodatke

en: Metadata reader
sr: Čitač metapodataka

en: Metadata writer
sr: Pisač metapodataka

en: Minimum &line height:
sr: Minima&lna visina reda:

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
sr: Najmanji razmak, u sekundama, između uzastopnih preuzimanja. Podrazumeva se %default s

en: Minimum para. &indent:
sr: Minimalno &uvlačenje pasusa:

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
sr: Minimalno uvlačenje prvog reda pasusa u štamparskim tačkama. Podrazumeva se: %default

en: Miscellaneous
sr: Razno

en: Miscellaneous advanced configuration
sr: Razna napredna podešavanja

en: Missing book formats
sr: Nedostajući formati knjiga

en: Modify images to meet Palm device size limitations.
sr: Obradi slike tako da odgovaraju ograničenjima veličine Palm uređaja.

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
sr: Izmeni tekst i strukturu dokumenta upotrebom korisničkih šablona

en: Monospace
sr: Štampana

en: Monospace &font size:
sr: Veličina štampanih &slova

en: Mouse &wheel flips pages
sr: Točak na &mišu okreće strane

en: Move selected action down
sr: Pomeri izabranu akciju naniže

en: Move selected action up
sr: Pomeri izabranu akciju naviše

en: Moving library...
sr: Premeštam biblioteku...

en: Multiple Books Selected
sr: Izabrano je više knjiga

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
sr: Pomnoži veličinu teksta u obrađenim tabelama ovim faktorom. Podrazumeva se %default

en: Must restart
sr: Potrebno je ponovno pokretanje

en: My Books
sr: Moje knjige

en: Name
sr: Ime

en: Name:
sr: Naziv:

en: Names to ignore:
sr: Imena koja će se ignorisati:

en: Narrow
sr: Uzak

en: Need username and password
sr: Potrebno je korisničko ime i lozinka

en: Negate
sr: Negiraj

en: Never
sr: Nikada

en: New &Location:
sr: Nova &lokacija:

en: New title for bookmark:
sr: Novi naziv za oznaku:

en: Newest
sr: Najnovije

en: News
sr: Vesti

en: News:
sr: Vesti:

en: Next
sr: Sledeći

en: Next Page
sr: Sledeća strana

en: Next Section
sr: Sledeći odeljak

en: Next match
sr: Sledeći pogodak

en: Next page
sr: Sledeća strana

en: Next section
sr: Sledeći odeljak

en: No
sr: Ne

en: No &Images
sr: Ignoriši &slike

en: No &SVG cover
sr: Bez &SVG omota

en: No More Matches.</b><p> Click Find again to go to first match
sr: Nema više rezultata pretrage.</b><p> Kliknite na "Traži ponovo" da biste skočili na prvi rezultat

en: No active interpreter found. Try restarting the console
sr: Nije pronađen aktivan prevodilac. Probajte da ponovo pokrenete komandnu liniju

en: No book files found
sr: Nisu pronađeni fajlovi s knjigama

en: No book selected
sr: Nije izabrana nijedna knjiga

en: No books
sr: Nema knjiga

en: No books found
sr: Nije nađena nijedna knjiga

en: No books selected
sr: Nije izabrana nijedna knjiga

en: No books selected to fetch annotations from
sr: Nije izabrana nijedna knjiga za preuzimanje beleški

en: No books to delete
sr: Nema knjiga koje mogu biti izbrisane

en: No card
sr: Nema memorijske kartice

en: No change
sr: Bez promene

en: No column has been selected
sr: Nije izabrana nijedna kolona

en: No column heading was provided
sr: Nije naveden naziv kolone

en: No column selected
sr: Nije izabrana nijedna kolona

en: No cover found
sr: Nije nađena nijedna naslovna strana

en: No default &cover
sr: Ne koristi podrazumevanu &naslovnu stranu

en: No detailed info available
sr: Ne postoje detaljne informacije

en: No detailed information is available for books on the device.
sr: Ne postoje detaljne informacije za knjige na uređaju.

en: No details available
sr: Detalji nisu dostupni

en: No details available.
sr: Nema detaljnih podataka.

en: No device
sr: Nema uređaja

en: No device is connected
sr: Nije priključen nijedan uređaj

en: No ePub available. First convert the book to ePub.
sr: Nijedna ePub knjiga nije na raspolaganju. Prvo konvertujte neku knjigu u ePub format.

en: No existing library found
sr: Nije pronađena već postojeća biblioteka

en: No file specified
sr: Nije naveden nijedan fajl

en: No format selected
sr: Nije izabran nijedan format

en: No formats available
sr: Nijedan format nije na raspolaganju

en: No internet connection
sr: Nema veze sa Internetom

en: No interpreter
sr: Nema prevodioca

en: No item selected
sr: Nije izabrana nijedna stavka

en: No items selected
sr: Nije izabrana nijedna stavka

en: No label was provided
sr: Nije navedena nijedna etiketa

en: No library
sr: Nema biblioteke

en: No library found
sr: Nije pronađena nijedna bibilioteka

en: No library found at %s
sr: Nije pronađena biblioteka u %s

en: No location
sr: Nema lokacije

en: No location selected
sr: Nije izabrana nijedna lokacija

en: No lookup name was provided
sr: Nije navedeno ime za pretragu

en: No match
sr: Ništa nije pronađeno

en: No matches found
sr: Ništa nije pronađeno

en: No matches found for: %s
sr: Nije pronađeno ništa za: %s

en: No permission
sr: Nema dozvole

en: No recipe selected
sr: Nije izabran nijedan recept

en: No results found for:
sr: Ništa nije pronađeno za:

en: No space on device
sr: Na uređaju nema dovoljno mesta

en: No such variable
sr: Nema ovakve promenljive

en: No suitable formats
sr: Nema odgovarajućih formata

en: No valid plugin path
sr: Ne postoji ispravna putanja do dodataka

en: None
sr: Nema

en: None of the selected books are on the device
sr: Nijedna od izabranih knjiga se ne nalazi na uređaju

en: Normal
sr: Normalan

en: Normal view
sr: Običan pogled na teskt

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
sr: Obično se višestruki razmaci sažmu u samo jedan. Ova opcija omogućava prikazivanje svih razmaka.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of of the conversion pipeline.
sr: Ovaj ulazni dodatak obično preuredi sve ulazne fajlove u uobičajenu hijerarhiju direktorijuma. Koristite ovu opciju samo ako znate šta radite, jer može proizvesti brojne neženjene efekte u nastavku konverzije.

en: Normally, calibre will convert all non English characters into English equivalents for the file names. WARNING: If you turn this off, you may experience errors when saving, depending on how well the filesystem you are saving to supports unicode.
sr: Calibre će obično prevesti sva ne-engleska slova u imenu fajla u engleske ekvivalente. UPOZORENJE: Ako isključite ovu opciju mogu se desiti greške pri snimanju ukoliko vaš fajl sistem ne podržava Unicode znake u imenu fajla.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book file(s).
sr: Calibre će obično snimiti naslovnu stranu u poseban fajl uz fajl koji sadrži e-knjigu.

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
sr: Calibre će obično ažurirati metapodatke u snimljenim fajlovima koristeći podatke iz svoje biblioteke. Ovo usporava snimanje na disk.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
sr: Calibre će obično upisati metapodatke u poseban OPF fajl uz fajl koji sadrži e-knjigu.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
sr: Obično, ako ulazni fajl nema naslovnu stranu, a vi niste definisali svoju, biće kreirana podrazumevana naslovna strana koja sadrži naslov, autore, itd. Ova opcija onemogućava kreiranje podrazumevane naslovne strane.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
sr: Obično, ako ulazni fajl već ima Sadržaj, on će biti korišćen umesto automatski generisanog. Izborom ove opcije možete da učinite da se uvek koristi automatski genenerisan Sadržaj.

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the ebook file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
sr: SONY čitači obično koriste omot iz same e-knjige. Sa ovom opcijom calibre će na čitač poslati poseban omot, što je korisno ako šaljte knjige zaštićene DRMom kojima ne možete da promenite omot. UPOZORENJE: Ovu opciju treba koristiti samo s novijim SONY čitačima: 350, 650, 950 i novijim.

en: Not Implemented
sr: Nije dovršeno

en: Not a valid picture
sr: Neispravna slika

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
sr: Neke od izabranih knjiga nisu na raspolaganju u formatu %s. Morate ih prvo konvertovati.

en: Not allowed
sr: Nije dozvoljeno

en: Not empty
sr: Nije prazan

en: Note that the actual library folder will be renamed.
sr: Obratite pažnju, biće promenjeno ime samog direktorijuma u kome je biblioteka.

en: Notes
sr: Beleške

en: Notify when a new version is available
sr: Obavesti me kada je na raspolaganju nova verzija

en: Number
sr: Broj

en: Number of &links to add to Table of Contents
sr: Broj &veza koje će biti dodate u Sadržaj

en: Number of colors for grayscale image conversion. Default: %default. Values of less than 256 may result in blurred text on your device if you are creating your comics in EPUB format.
sr: Broj boja za pretvaranje u crno-belu sliku. Podrazumeva se: %default. Vrednosti manje od 256 mogu dovesti do zamućenog teksta na uređaju ako pravite strip u EPUB formatu.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
sr: Broj naslovnih strana koje će biti prikazane u izlogu

en: Number of pixels to crop from the left most x (default is %s)
sr: Broj tačaka počevši od leve granice x (podrazumeva se %s) koje će biti opsečene.

en: Number of pixels to crop from the left most y (default is %s)
sr: Broj tačaka počevši od leve granice y (podrazumeva se %s) koje će biti opsečene.

en: Number of pixels to crop from the right most x (default is %s)
sr: Broj tačaka počevši od desne granice x (podrazumeva se %s) koje će biti opsečene.

en: Number of pixels to crop from the right most y (default is %s)
sr: Broj tačaka počevši od desne granice y (podrazumeva se %s) koje će biti opsečene.

en: OPF created in
sr: OPF fajl je kreiran u

en: OPF version to generate. Default is %default.
sr: Verzija OPF koju treba generisati. Podrazumeva se %default.

en: OPF/NCX/etc. generation options.
sr: Opcije za generisanje OPF/NCX/itd.

en: OUTPUT OPTIONS
sr: IZLAZNE OPCIJE

en: Oldest news kept in database
sr: Najstarije vesti koje će se čuvati u bazi podataka

en: On Device
sr: Na uređaju

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
sr: Biće praćene samo veze koje odgovaraju ovom regularnom izrazu. Ova opcija može biti navedena više puta, u kom slučaju će veze biti praćene sve dok može da se pronađe bar jedan regularni izraz kome odgovaraju. Podrazumeva se da će se pratiti sve veze.

en: Only on send
sr: Samo pri slanju

en: Open Tag Editor
sr: Otvori uređivač za etikete

en: Open book
sr: Otvori knjigu

en: Open calibre &configuration directory
sr: Otvori direktorijum koji sadrži calibre &konfiguraciju

en: Open containing folder
sr: Otvori izvorni direktorijum

en: Open ebook
sr: Otvori e-knjigu

en: Optimize for full-sceen view
sr: Optimizuj za prikaz na celom ekranu

en: Options for the LRF ebook viewer
sr: Opcije za LRF čitač

en: Options specific to
sr: Opcije koje se odnose na

en: Options specific to the input format.
sr: Opcije koje zavise od izlaznog formata.

en: Options specific to the output format.
sr: Opcije koje zavise od izlaznog formata.

en: Options to control saving to disk
sr: Opcije za kontrolu snimanja na disk

en: Options to control the ebook viewer
sr: Opcije za kontrolu čitača e-knjiga

en: Options to control the look and feel of the output
sr: Podešavanja koja kontrolišu izgled rezultata obrade

en: Options to control the processing of the input %s file
sr: Opcije koje kontrolišu obradu ulaznog fajla %s

en: Options to control the processing of the output %s
sr: Podešavanja koja kontrolišu rezultat obrade %s

en: Options to control the transformation of pdf
sr: Opcije koje upravljaju transofrmacijom pdfa

en: Options to customize the ebook viewer
sr: Opcije za podešavanje čitača e-knjiga

en: Options to help with debugging the conversion
sr: Podešavanja koja pomažu da ispravite greške u konverziji

en: Options to set metadata in the output
sr: Podešavanja za upisivanje metapodataka u izlazni fajl

en: Ordered list
sr: Uređena lista

en: Ordered list of formats the device will accept
sr: Uređeni spisak formata koje uređaj podržava

en: Ordered list of formats to prefer for input.
sr: Lista izlaznih formata uređena po poželjnosti.

en: Original
sr: Originalno

en: Original metadata
sr: Originalni metapodaci

en: Other formats
sr: Drugi formati

en: Other options
sr: Ostale opcije

en: Output Encoding:
sr: Izlazno kodiranje:

en: Output LRS file
sr: Izlazni LRS fajl

en: Output Options
sr: Izlazne opcije

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Izlazna polja za sortiranje.
    Raspoloživa polja: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: BIBTEX izlazni format

en: Output in CSV
sr: Izveštaj u CSV formatu

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
sr: Ispiši samo broj stavki po kategoriji umesto broja po stavki u kategoriji

en: Output profile
sr: Izlazni profil

en: Output saved to
sr: Izlaz će biti sačuvan u

en: Overwrite author and title with new metadata
sr: Prepiši ime autora i naslov novim metapodacima

en: PDB Output
sr: PDB izlaz

en: PDF Books
sr: PDF knjige

en: PDF Input
sr: PDF ulaz

en: PDF Output
sr: PDF izlaz

en: PDF Version
sr: PDF verzija

en: PMLZ Output
sr: PMLZ izlaz

en: Page
sr: Strana

en: Page Setup
sr: Podešavanje strane

en: Page flip &duration:
sr: Trajanje &animacije okretanja strane:

en: Pages
sr: Strane

en: Paragraph style:
sr: Stil za pasus:

en: Parsing LRF file
sr: Obrađujem LRF fajl

en: Parsing LRF...
sr: Čitam LRF...

en: Partitioned
sr: Podeljeno

en: Password for sites that require a login to access content.
sr: Lozinka za sajtove koji imaju kontrolu pristupa sadržaju.

en: Password needed
sr: Potrebna je lozinka

en: Paste
sr: Ubaci

en: Path
sr: Putanja

en: Path error
sr: Greška u putanji

en: Path from library
sr: Putanja iz biblioteke

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
sr: Putanja do slike koja će biti postavljena kao ikona za ove fajlove

en: Path to a txt file containing the comment to be stored in the lrf file.
sr: Putanja do txt fajla koji sadrži komentar za smeštanje u lrf fajl.

en: Path to directory in which your library of books is stored
sr: Putanja do direktorijuma u kojem se nalazi biblioteka

en: Path to output file
sr: Putanja do izlaznog fajla

en: Path to output file. By default a file is created in the current directory.
sr: Putanja do izlaznog fajla. Podrazumeva se da će fajl biti u trenutnom direktorijumu.

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings.
sr: Putanja do calibre biblioteke. Podrazumeva se da je to putanja navedena u podešavanjima.

en: Path to the database in which books are stored
sr: Putanja do baze podataka u kojoj se nalaze knjige

en: Path to the library folder to serve with the content server
sr: Putanja do direktorijuma s bibliotekom koju će koristiti server sadržaja

en: Pattern to guess metadata from filenames
sr: Shema za određivanje metapodataka iz imena fajlova

en: Permalink
sr: Trajni link

en: Permission denied
sr: Dozvola uskraćena

en: Personal Doc tag:
sr: Etiketa za Privatna dokumenta:

en: Pick a random book
sr: Izaberi knjigu nasumice

en: Pickled Bookmarks (*.pickle)
sr: Pickle oznake (*.pickle)

en: Place files in sub directories if the device supports them
sr: Smesti fajlove u poddirektorijume ako ih uređaj podržava

en: Plugin cannot be disabled
sr: Dodatak se ne može isključiti

en: Plugin not customizable
sr: Dodatak nema opcija koje se mogu menjati

en: Plugin: %s does not need customization
sr: Dodatak: %s ne zahteva podešavanje

en: Plugins
sr: Dodaci

en: Popularity
sr: Popularnost

en: Position in book
sr: Pozicija u knjizi

en: Pre-formatted
sr: Predformatiran tekst

en: Preface
sr: Predgovor

en: Preferences
sr: Podešavanja

en: Preferred &input format order:
sr: Poželjan redosled ulazn&ih formata:

en: Preferred &output format:
sr: Poželjni izlazni f&ormat:

en: Prefix to prepend to all URLs. Useful for reverseproxying to this server from Apache/nginx/etc.
sr: Prefiks koji će biti dodat svim URLovima. Korisno za reverseproxying ka ovom serveru iz Apache/nginx/itd.

en: Prepend to field
sr: Dodaj na početak polja

en: Preserve &aspect ratio of cover
sr: Sačuvaj r&azmere naslovne strane

en: Preserve &spaces
sr: &Sačuvaj razmake

en: Preserve cover &aspect ratio
sr: Sačuvaj r&azmere omota

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
sr: Sačuvaj ligature u ulaznom dokumentu. Ligatura je poseban način za prikazivanje parova slova kao što su ff, fi, fl, itd. Većina čitača ne podržava ligature u podrazumevanoj vrsti slova i malo je verovatno da će ih ispravno prikazati. U podrazumevanom stanju calibre će pretvoriti ligature u parove običnih slova. Ova opcija će ih sačuvati nepromenjene.

en: Press a key...
sr: Pritisni dirku...

en: Preview
sr: Pregled

en: Previous
sr: Prethodni

en: Previous Page
sr: Prethodna strana

en: Previous Section
sr: Prethodni odeljak

en: Previous page
sr: Prethodna strana

en: Previous section
sr: Prethodni odeljak

en: Print
sr: Štampaj

en: Print Preview
sr: Pregled pred štampanje

en: Print eBook
sr: Štampaj e-knjigu

en: Print javascript alert and console messages to the console
sr: Prikaži javascript upozorenja i poruke na konzoli

en: Print metadata in OPF form (XML)
sr: Prikaži metapodatke u OPF obliku (XML)

en: Process directories recursively
sr: Rekurzivno obradi direktorijume

en: Processed
sr: Obrađeno

en: Processing %s
sr: Obrađujem %s

en: Producer
sr: Producent

en: Profile description
sr: Opis profila

en: Progress
sr: Pokazatelj napretka

en: Publishe&d:
sr: Iz&dato:

en: Published
sr: Objavljeno

en: Publisher
sr: Izdavač

en: Publishers
sr: Izdavači

en: Queueing
sr: Stavljam u red za čekanje

en: Queueing books for bulk conversion
sr: Stavljam knjige u red čekanja za masovnu konverziju

en: Quick switch
sr: Brzi prelazak

en: RATING: %s<br />
sr: OCENA: %s<br />

en: RB Output
sr: RB izlaz

en: Rating
sr: Ocena

en: Rating of this book. 0-5 stars
sr: Ocena za ovu knjigu. 0-5 zvezdica

en: Ratings
sr: Ocene

en: Ratings, shown with stars
sr: Ocene, prikazane zvezdicama

en: Read %(title)s in the %(fmt)s format
sr: Čitaj %(title)s u formatu %(fmt)s

en: Read books
sr: Pročitane knjige

en: Read metadata from %s files
sr: Čitaj metapodatke iz %s fajlova

en: Read metadata from ebooks in RAR archives
sr: Čitaj metapodatke iz e-knjiga u RAR arhivama

en: Read metadata from ebooks in ZIP archives
sr: Čitaj metapodatke iz e-knjiga u ZIP arhivama

en: Read metadata from files
sr: Čitaj metapodatke iz fajlova

en: Read metadata from files on device
sr: Proćitaj metapodatke iz fajlova na uređaju

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the ebook. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
sr: Pročitaj metapodatke iz navedenog OPF fajla i koristi ih kao metapodatke za e-knjigu. Metapodaci navedeni na komandnoj liniji imaju prednost nad metapodacima iz OPF fajla.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
sr: Pročitaj metapodatke iz navedenog OPF fajla. Metapodaci pročitani iz ovog fajla imaju prednost nad svim metapodacima u izvornom fajlu.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
sr: Zaista izvrši oporavak. Ova komanda neće biti pokrenuta ako ne izaberete ovu opciju.

en: Rebuild ePub from exploded contents
sr: Ponovo sastavi raščlanjenu ePub knjigu

en: Recalculate all author sort values
sr: Ponovo odredi sve vrednosti za sortiranje po autoru

en: Recently &Added
sr: Nedavno dod&ato

en: Recipe &title:
sr: Naslov &recepta:

en: Recipe Disabled
sr: Recept je isključen

en: Recipe for
sr: Recept za

en: Recipe source code (python)
sr: Izvorni kod recepta (python)

en: Recipes
sr: Recepti

en: Redirect console output to a dialog window (both stdout and stderr). Useful on windows where GUI apps do not have a output streams.
sr: Preusmeri izlaz sa konzole u prozor (i stdout i stderr). Ovo je korisno na sistemima gde grafičke aplikacije nemaju kanale za ispis.

en: Redo
sr: Ponovi

en: Reference Mode
sr: Način rada s referencama

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
sr: Osvežite zasebne omote kada je u upotrebi automatsko upravljanje (noviji čitači)

en: Regex Builder
sr: Konstruktor regularnih izraza

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[<tag>]'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Regularni izraz koji opisuje etikete koje će biti izbegnute kao žanrovi.
    Podrazumeva se: '%default' osim etiketa u uglastim zagradama, npr. '[<etiketa>]'
    Važi za: ePub, MOBI izlazne formate

en: Regex:
sr: Regularni izraz:

en: Regular &expression
sr: Regularni &izraz

en: Regular Expression
sr: Regularni izraz

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
sr: Regularni izraz (?P&lt;naslov&gt;)

en: Regular expression (?P<author>)
sr: Regularni izraz(?P<autor>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
sr: Regularni izraz (?P<isbn>)

en: Regular expression (?P<series>)
sr: Regularni izraz (?P<serija>)

en: Regular expression (?P<series_index>)
sr: Regularni izraz (?P<broj_u_seriji>)

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
sr: Regularni izraz: izraz mora odgovarati bilo kom delu polja s metapodacima

en: Remember last used &window size
sr: Zapamti poslednje korišćenu veličinu &prozora

en: Remember last used window size
sr: Zapamti poslednje korišćenu veličinu prozora

en: Remember the &current page when quitting
sr: Zapamti te&kuću stranu na završetku rada

en: Remove &format:
sr: Ukloni &format:

en: Remove &spacing between paragraphs
sr: Ukloni &razmak između pasusa

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
sr: Ukloni &sačuvana podešavanja za konverziju izabranih knjiga

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
sr: Uklonite dodatak po imenu. Ovo nema uticaja na ugrađene dodatke.

en: Remove a user-defined column
sr: Ukloni korisničku kolonu

en: Remove all formats from selected books, except...
sr: Ukloni sve formate za izabrane knjige, osim...

en: Remove all tags
sr: Ukloni sve etikete

en: Remove books
sr: Ukloni knjige

en: Remove covers from selected books
sr: Ukloni naslovne strane izabranih knjiga

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
sr: Ukloni prazne pasuse iz dokumenta ako se nalaze između svakog drugog pasusa.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
sr: Isključi odrednice iz Sadržaja ako njihovi naslovi odgovaraju zadatom regularnom izrazu. Biće uklonjene sve takve odrednice, kao i one koje su ispod njih u hijerarhiji.

en: Remove feed from recipe
sr: Ukloni izvor iz recepta

en: Remove files of a specific format from selected books..
sr: Ukloni fajlove navedenih formata za izabrane knjige...

en: Remove first &image
sr: Ukloni prvu &sliku

en: Remove formatting
sr: Ukloni formatiranje

en: Remove matching books from device
sr: Ukloni odgovarajuće knjige sa uređaja

en: Remove selected actions from toolbar
sr: Ukloni izabranu akciju s trake sa alatima

en: Remove selected books
sr: Ukloni izabrane knjige

en: Remove series
sr: Ukloni seriju

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
sr: Ukloni dodatni razmak između pasusa. Takođe uvuci sve pasuse za 1.5em. Uklanjanje razmaka neće raditi ako ulazni fajl ne koristi pasuse (odrednice <p>, ili <div>).

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
sr: Ukloni sačuvana podešavanja za konverziju izabranih knjiga.
    
    Naredne konverzije ovih knjiga će koristiti podrazumevane vrednosti.

en: Remove the first image from the input ebook. Useful if the first image in the source file is a cover and you are specifying an external cover.
sr: Ukloni prvu sliku iz e-knjige. Ovo je korisno ako je prva slika naslovna strana, a već ste naveli posebnu naslovnu stranu.

en: Remove unused series (Series that have no books)
sr: Ukloni neiskorišćene serije (serije koje ne sadrže nijednu knjigu)

en: Removing books from device metadata listing...
sr: Uklanjam knjiga sa spiska metapodataka na uređaju...

en: Removing books from device...
sr: Uklanjam knjige sa uređaja...

en: Rename
sr: Preimenuj

en: Rename failed
sr: Promena imena nije uspela

en: Rename library
sr: Preimenuj biblioteku

en: Rename the item in every book where it is used.
sr: Preimenuj stavku u svakoj knjizi koja je koristi.

en: Render &tables as images
sr: Pretvori &tabele u slike

en: Render tables in the HTML as images (useful if the document has large or complex tables)
sr: Predstavi HTML tabele kao slike (korisno ako dokument ima velike ili komplikovane tabele)

en: Rendered %s
sr: Obrađeno %s

en: Repairing database. This can take a very long time for a large collection
sr: Popravljam bazu podataka. Ovo može trajati vrlo dugo ako je vaša kolekcija velika.

en: Repairing failed
sr: Popravka neuspela

en: Replace field
sr: Polje za izmenu

en: Replace recipe?
sr: Zameni recept?

en: Replace space with &underscores
sr: Promeni razmake u &donje crte

en: Replace whitespace with underscores.
sr: Zameni razmake donjim crtama.

en: Requested formats not available
sr: Traženi format nije na raspolaganju

en: Rescale images for &Palm devices
sr: Promeni veličinu slika za &Palm uređaje

en: Reset
sr: Poništi

en: Reset Quick Search
sr: Poništi brzu pretragu

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
sr: &Omogući sva isključena pitanja za potvrdu

en: Resize all the images for full screen view.
sr: Promeni veličinu svih slika za prikaz na celom ekranu.

en: Resize images larger than the viewer window to fit inside it
sr: Smanji velike slike kako bi stale u prozor

en: Restart console
sr: Ponovo pokreni komandnu liniju

en: Restart in debug mode
sr: Pokreni u test načinu rada

en: Restart needed
sr: Potrebno je ponovno pokretanje

en: Restore &defaults
sr: Vrati po&drazumevane vrednosti

en: Restore default layout
sr: Vrati podrazumevani izgled

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
sr: Vrati podešavanja na podrazumevane vrednosti. Samo vrednosti u trenutno izabranom odeljku će biti izmenjena.

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
sr: Vratite podešavanja na podrazumevane vrednosti. Morate da kliknete na Primeni da bi ih zaista i sačuvali.

en: Restoring to defaults not supported for
sr: Vraćanje na podrazumevane vrednosti nije podržano za

en: Restrict to
sr: Ograniči na

en: Restriction (saved search) to apply:
sr: Ograničenje (sačuvana pretraga) koje treba priemeniti:

en: Restriction to apply when the current library is opened:
sr: Ograničenja koja treba primeniti pri otvaranju ove biblioteke:

en: Reverse Options:
sr: Opcije za preokretanje:

en: Right
sr: Desno

en: Rights
sr: Prava

en: Rotate Options:
sr: Opcije za okretanje:

en: Run server &automatically on startup
sr: &Automatski pokreni server pri pokretanju programa

en: Run welcome wizard
sr: Pokrenite čarobnjaka za dobrodošlicu

en: Running time
sr: Vreme izvršavanja

en: Running transforms on ebook...
sr: Izvodim transformacije na e-knjizi...

en: S&ans-serif font family:
sr: &Bez-serifna slova:

en: S&tandard font:
sr: S&tandardna vrsta slova:

en: S/R TEMPLATE ERROR
sr: GREŠKA U S/R ŠABLONU

en: SNB Books
sr: SNB knjige

en: SNB Output
sr: SNB izlaz

en: Same as current
sr: Isto kao trenutni izbor

en: Sans-serif
sr: Bez-serifni

en: Save &cover separately
sr: Snimi &naslovnu stranu u poseban fajl

en: Save &template
sr: &Snimi šablon:

en: Save &template:
sr: Šablon za &snimanje:

en: Save changes
sr: Sačuvaj izmene

en: Save changes and edit the metadata of %s
sr: Sačuvaj izmene i promeni metapodatke za %s

en: Save metadata in &OPF file
sr: Snimi metapodatke u &OPF fajl

en: Save only %s format to disk
sr: Snimi na disk samo %s format

en: Save only %s format to disk in a single directory
sr: Sačuvaj samo format %s na disk u jedan direktorijum

en: Save plugboard
sr: Snimi priključak

en: Save single format to disk...
sr: Snimi samo jedan format na disk...

en: Save the current position in the document, when quitting
sr: Sačuvaj trenutnu poziciju u dokumentu pri završetku rada

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
sr: Sačuvaj izlaz različitih koraka konverzije u navedeni direktorijum. Korisno ako niste sigurni u kom koraku je došlo do greške u konverziji.

en: Save to disk
sr: Snimi na disk

en: Save to disk in a single directory
sr: Snimi na disk u jedan direktorijum

en: Saved
sr: Snimljeno

en: Saved Bookmarks (*.pickle)
sr: Sačuvane oznake (*.pickle)

en: Saved Search Editor
sr: Uređivač sačuvanih pretraga

en: Saved Search:
sr: Sačuvana pretraga:

en: Saved Searches
sr: Sačuvane pretrage

en: Saving books to disk
sr: Snimam kjige na disk

en: Saving...
sr: Snimam...

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
sr: Razmera korišćena za određivanje mesta na kome će biti poništen prelom reda. Dozvoljene vrednosti su razlomljeni brojevi od 0 do 1. Podrazumeva se 0.4, tik ispod medijane za dužinu reda. Ako samo nekoliko redova u dokumentu treba da bude spojeno, ovu vrednost treba smanjiti.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
sr: Razmera koja određuje mesto na kome že redovi biti spojeni ako je omogućeno pertprocesiranje. Dozvoljene vrednosti su decimalne, između 0 i 1. Podrazumevana vrednost je 0.45, tik ispod medijane za dužinu reda.

en: Scanning root folder for books
sr: Tražim knjige u osnovnom direktorijumu

en: Schedule news download
sr: Planiraj preuzimanje vesti

en: Scheduled
sr: Planirano

en: Scroll down
sr: Spusti se niže

en: Scroll left
sr: Pomeri levo

en: Scroll right
sr: Pomeri desno

en: Scroll to the bottom of the section
sr: Skoči na kraj odeljka

en: Scroll to the end of the document
sr: Skoči na kraj dokumenta

en: Scroll to the next page
sr: Pređi na sledeću stranu

en: Scroll to the next section
sr: Pređi na sledeći odeljak

en: Scroll to the previous page
sr: Vrati se na prethodnu stranu

en: Scroll to the previous section
sr: Vrati se na prethodni odeljak

en: Scroll to the start of the document
sr: Vrati se na početak dokumenta

en: Scroll to the top of the section
sr: Vrati se na početak odeljka

en: Scroll up
sr: Vrati se više

en: Se&rif family:
sr: Se&rifna vrsta slova

en: Search
sr: Traži

en: Search &field:
sr: Pretraži po&lje:

en: Search &mode:
sr: &Način pretraživanja:

en: Search (For Advanced Search click the button to the left)
sr: Traži (za naprednu pretragu kliknite dugme levo)

en: Search for items. This is a "contains" search; items containing the
    text anywhere in the name will be found. You can limit the search
    to particular categories using syntax similar to search. For example,
    tags:foo will find foo in any tag, but not in authors etc. Entering
    *foo will filter all categories at once, showing only those items
    containing the text "foo"
sr: Traži stavke. Ovo je pretraga tipa "sadrži"; biće pronađene stavke koje
    sadrže zadati tekst bilo gde u svom imenu. Možete ograničiti pertraživanje
    na odeređene kategorije koristeći sintaksu sličnu običnom pretraživanju.
    Na primer, tags:foo će pronaći 'foo' u bilo kojoj etiketi, ali ne i u autoru, itd.
    Unošenje *foo će pretražiti sve kategorije odjednom, prikazujući samo stavke
    koje sadrže tekst "foo"

en: Search for text in book
sr: Traži tekst u knjizi

en: Search only in specific fields:
sr: Traži samo u određenim poljima:

en: Search pattern is invalid: %s
sr: Neispravan izraz za pretraživanje: %s

en: Search string:
sr: Niz znakova za pretragu:

en: Search/Replace
sr: Traži/Zameni

en: Search/replace invalid
sr: Neispravna pretraga/zamena

en: Searches
sr: Pretrage

en: Searching for books
sr: Tražim knjige

en: Searching for sub-folders
sr: Tražim pod-direktorijume

en: Searching in
sr: Tražim u

en: Searching in all sub-directories...
sr: Tražim u svim pod-direktorijumima...

en: Section End
sr: Kraj odeljka

en: Section Menu
sr: Meni za odeljke

en: Section Start
sr: Početak odeljka

en: Sectionize:
sr: Podeli na sekcije:

en: Sections
sr: Odeljci

en: See the <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
sr: Za više informacija i pomoć vidi <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">Korisničko uputstvo</a>

en: Select a category to edit
sr: Izaberite kategoriju za promene

en: Select a folder on your hard disk
sr: Izaberite direktorijum na vašem disku

en: Select a saved search to edit
sr: Izaberite sačuvanu pretragu za obadu

en: Select all
sr: Izaberi sve

en: Select available formats and their order for this device
sr: Izaberi formate koji su na raspolaganju za uređaj, i njihov redosled

en: Select folder to open as device
sr: Izaberite direktorijum koji će biti korišćen kao uređaj

en: Select location for books
sr: Izaberite putanju za knjige

en: Select the content kind of the new category
sr: Izaberite vrstu sadržaja za novu kategoriju

en: Selected column is not a user-defined column
sr: Izabrana kolona nije korisnička kolona

en: Selected slot: %s is not supported.
sr: Izabrano ležište: %s nije podržano.

en: Send and delete from library
sr: Pošalji i izbriši iz biblioteke

en: Send collections to device
sr: Pošalji kolekciju na uređaj

en: Send email &from:
sr: &Pošiljalac:

en: Send file to storage card instead of main memory by default
sr: Pošalji fajl na memorijsku karticu umesto u glavnu memoriju uređaja.

en: Send metadata to device
sr: Pošalji metapodatke na uređaj

en: Send specific format to
sr: Pošalji određeni format na

en: Send test mail from %s to:
sr: Pošalji probnu poruku od %s za:

en: Send to device
sr: Pošalji na uređaj

en: Send to main memory
sr: Pošalji u osnovnu memoriju

en: Send to storage card A
sr: Pošalji na memorijsku karticu A

en: Send to storage card B
sr: Pošalji na memorijsku karticu B

en: Sending books to device.
sr: Šaljem knjige na uređaj.

en: Sending books to devices
sr: Šaljem knjige na uređaj

en: Sending catalogs to device.
sr: Šaljem katalog na uređaj.

en: Sending email to
sr: Šaljem poruku za

en: Sending metadata to device...
sr: Šaljem metapodatke na uređaj...

en: Sending news to device.
sr: Šaljem vesti na uređaj.

en: Sending...
sr: Šaljem...

en: Sent news to
sr: Poslao vesti za

en: Separate Comments and additional content with horizontal rule
sr: Razdvoj komentare i ostali sadržaj vodoravnom crtom

en: Series index:
sr: Broj u seriji:

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
sr: Serije će obično biti prenumerisane od najvišeg broja za tu seriju
    u bazi podataka. Ako izaberete ovu opciju calibre će numerisanje
    početi od broja navedenog u ovom polju

en: Series:
sr: Serija:

en: Serif
sr: Serifni

en: Server &port:
sr: &Port za server:

en: Set '%s' to today
sr: Postavi '%s' na današnji datum

en: Set a password to restrict access. By default access is unrestricted.
sr: Postavite lozinku da ograničite pristup. Podrazumeva se slobodan pristup

en: Set book ID
sr: Postavi identifikator za knjigu

en: Set conversion options common to all formats
sr: Postavite opcije za konverziju za sve formate

en: Set conversion options specific to each input format
sr: Postavite opcije za konverziju za svaki od ulaznih formata

en: Set conversion options specific to each output format
sr: Postavite opcije za konverziju specifične za svaki izlazni format

en: Set default send to device action
sr: Postavi podrazumevanu akciju pri prenošenju na uređaj

en: Set defaults for conversion of comics (CBR/CBZ files)
sr: Postavite podrazumevane vrednosti za konverziju stripova (CBR/CBZ fajlova)

en: Set from &ebook file(s)
sr: Postavi iz fajla s &e-knjigom

en: Set metadata from %s files
sr: Učitaj metapodatke iz %s fajlova

en: Set metadata in %s files
sr: Upiši metapodatke u %s fajlova

en: Set options for converting %s
sr: Postavite opcije za konverziju %s

en: Set sort key for the author
sr: Postavi ključ za sortiranje po autoru

en: Set sort key for the title
sr: Postavi ključ za sortiranje po naslovu

en: Set the BookID in LRF files
sr: Postavi BookID u LRF fajlove

en: Set the ISBN of the added empty book
sr: Postavi ISBN broj za dodatu praznu knjigu

en: Set the ISBN of the book.
sr: Navedi ISBN broj knjige.

en: Set the author
sr: Postavi ime autora

en: Set the authors of the added empty book
sr: Postavi autore za dodatu praznu knjigu

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
sr: Postavi imena autora. Ako ih ima više, treba da budu razdvojena zarezima.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
sr: Postavi imena autora. Ako ima više od jednog autora njihova imena treba da budu razdvojena znakom &. Imena autora treba da budu u obliku Ime Prezime.

en: Set the book category.
sr: Postavi kategoriju knjige.

en: Set the book classification
sr: Postavi klasifikaciju za knjigu

en: Set the book creator
sr: Postavi kreatora knjige

en: Set the book producer
sr: Postavi producenta knjige

en: Set the book producer.
sr: Navedi producenta knjige.

en: Set the book timestamp (used by the date column in calibre).
sr: Navedi datum u formatu koji će se koristiti u koloni za datum programa calibre.

en: Set the book title
sr: Postavi naslov knjige

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
sr: Postavi donju marginu u štamparskim tačkama (pts, punkt). Podrazumeva se: %default. NB: 72 tačke čine 1 inč.

en: Set the cover for the book from the selected format
sr: Postavi naslovnu stranu za knjigu iz izabranog formata

en: Set the cover to the specified file or URL
sr: Za naslovnu stranu koristi nevedeni fajl, ili URL

en: Set the cover to the specified file.
sr: Iskoristi ovaj fajl za naslovnu stranu.

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
sr: Postavi podrazumevanu vrednost za čekanje na odziv mreže (t.j. pristup Internetu radi preuzimanja podataka)

en: Set the ebook description.
sr: Navedi kratak opis za e-knjigu.

en: Set the ebook publisher.
sr: Navedi izdavača e-knjige

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
sr: Postavi format za zaglavlje. %a će biti zamenjeno imenom autora, a %t naslovom. Podrazumeva se %default

en: Set the index of the book in this series.
sr: Navedi broj knjige u ovoj seriji.

en: Set the language.
sr: Navedi jezik.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
sr: Postavi levu marginu u štamparskim tačkama (pts, punkt). Podrazumeva se: %default. NB: 72 tačke čine 1 inč.

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
sr: Postavi metapodatke. Izlazni fajl će sadržati što je moguće više ovih metapodataka.

en: Set the publication date.
sr: Navedi datum izdavanja.

en: Set the published date.
sr: Postavi datum izdavanja.

en: Set the publisher
sr: Postavi ime izdavača

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
sr: Navedi ocenu. Treba da bude brojčana, između 1 i 5.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
sr: Postavi desnu marginu u štamparskim tačkama (pts, punkt). Podrazumeva se: %default. NB: 72 tačke čine 1 inč.

en: Set the series this ebook belongs to.
sr: Navedi seriju kojoj e-knjiga pripada.

en: Set the sort order for entries in the Tag Browser
sr: Odredite način sortiranja u Izlogu etiketa

en: Set the space between words in pts. Default is %default
sr: Postavi razmak između reči u štamparksim tačkama. Podrazumeva se %default

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
sr: Izaberi etikete za knjigu. Lista razdvojena zarezima.

en: Set the title of the added empty book
sr: Postavi naslov za dodatu praznu knjigu

en: Set the title.
sr: Postavi naslov.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
sr: Postavi gornju marginu u štamparskim tačkama (pts, punkt). Podrazumeva se: %default. NB: 72 tačke čine 1 inč.

en: Set the user CSS stylesheet. This can be used to customize the look of all books.
sr: Postavi korisnički CSS stil. Ovu opciju možete koristiti da podesite izgled svih knjiga.

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
sr: Omogućite ovu opciju da bi se zasebni omoti prenosili na čitač svaki put kada je uređaj priključen. Onemogućite je ako imate toliko knjiga da ova aktivnosti uzima previše vremena.

en: Settings to control the calibre content server
sr: Opcije koje upravljaju calibre serverom sadržaja

en: Setup
sr: Podešavanje

en: Setup email based sharing of books
sr: Podesi razmenu knjiga elektronskom poštom

en: Setup sending email using
sr: Podesi slanje elektronske pošte korišćenjem

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
sr: Podesite razmenu knjiga elektronskom poštom. Ovo se može koristiti i za automatsko slanje preuzetih vesti na vaš uređaj

en: Setup the calibre Content Server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
sr: Podesite calibre server sadržaja koji će omogućiti pristup vašoj calibre biblioteci s bilo koje lokacije, bilo kog uređaja, a preko Interneta

en: Sharing
sr: Razmena

en: Sharing books by email
sr: Šaljem knjige elektronskom poštom

en: Sharing over the net
sr: Razmena preko Interneta

en: Show
sr: Prikaži

en: Show &average ratings in the tags browser
sr: Prik&aži srednje ocene u izlogu etiketa

en: Show &splash screen at startup
sr: Prikaži &početni ekran pri pokretanju programa

en: Show &text under icons:
sr: Prikaži &tekst ispod ikona:

en: Show all categories
sr: Prikaži sve kategorije

en: Show book details
sr: Prikaži detalje o knjizi

en: Show books in calibre library
sr: Prikaži knjige u calibre biblioteci

en: Show books in storage card A
sr: Prikaži knjige na memorijskoj kartici A

en: Show books in storage card B
sr: Prikaži knjige na memorijskoj kartici B

en: Show books in the main memory of the device
sr: Prikaži knjige u osnovnoj memoriji uređaja

en: Show category
sr: Prikaži kategoriju

en: Show column
sr: Prikaži kolonu

en: Show cover &browser in a separate window (needs restart)
sr: Prikaži &izlog naslovnih strana u posebnom prozoru (zahteva ponovno startovanje programa)

en: Show detailed output information. Useful for debugging
sr: Prikaži detaljne informacije. Korisno za traženje grešaka

en: Show details for each column.
sr: Prikaži detalje o svakoj koloni.

en: Show job &details
sr: Prikaži &detalje o poslu

en: Show notification when &new version is available
sr: Prikaži poruku ako postoji &nova verzija programa

en: Show system tray icon
sr: Prikaži sistemsku ikonu

en: Show the average rating per item indication in the tag browser
sr: Prikaži srednju ocenu po stavki u izlogu etiketa

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
sr: Prikaži izlog naslovnih strana u odvojenom, umesto u osnovnom calibre prozoru

en: Show this notification for future updates
sr: Prikaži ovo obaveštenje i za buduće nove verzije

en: Sidebar
sr: Bočna traka

en: Similar books...
sr: Slične knjige...

en: Similar to save templates. For example, {title} {isbn}
sr: Slično kao šabloni za snimanje. na primer, {title} {isbn}

en: Simplified Chinese
sr: Uprošćeni kineski

en: Size
sr: Veličina

en: Size (MB)
sr: Veličina (MB)

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
sr: Predlog veličine (u inčima) za omot knjiga u katalogu:
    Opseg: 1.0 - 2.0
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za ePub i MOBI izlazne formate

en: Size hint for Description cover thumbnails
sr: Predlog za veličinu ikone za omot opisa

en: Small
sr: Mala

en: Smarten &punctuation
sr: Ulepšaj inter&punkciju

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
sr: Neki loše kreirani dokumenti koriste tabele da bi odredili izgled teksta na strani. Posle konverzije ovakvih dokumenata tekst često izlazi van granica strane, a mogući su i drugi vizuelni problemi. Izborom ove opcije sadržina tabela će biti predstavljena linearno kako bi se izbegli gore navedeni problemi.

en: Some books not found in iTunes database.
    Delete using the iBooks app.
    Click 'Show Details' for a list.
sr: Neke knjige nisu pronađene u iTunes bazi podataka.
    Izbrišite ih koristeći iBooks program.
    Kliknite na 'Prikaži detalje' za spisak.

en: Some cover art could not be converted.
    Click 'Show Details' for a list.
sr: Neki omoti nisu mogli da budu konvertovani.
    Kliknite na 'Prikaži detalje' za spisak.

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       wil be selected.
     -For time field, only the date will be used.
sr: Neka objašnjenja o ovom šablonu:
     -Polja n araspolaganju su 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
        'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     -Za liste, npr. autore i etikete, biće izabran samo,
       prvi element.
     -Za polje koje služi za vreme, biće korišćen samo datum.

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
sr: Neke od izmena koje ste napravili zahtevaju ponovo pokretanje programa. Molim vas da što pre ponovo pokrenete calibre.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
sr: Neke od izabranih knjiga se nalaze na priključenom uređaju. <b>Odakle</b> želite da ih obrišete?

en: Sort by
sr: Sortiraj po

en: Sort by author
sr: Sortiraj po imenu autora

en: Sort by author sort
sr: Sortiraj na izabrani način sortiranja po autorima

en: Sort by average rating
sr: Sortiraj po srednjoj oceni

en: Sort by name
sr: Sortiraj po imenu

en: Sort by popularity
sr: Sortiraj po popularnosti

en: Sort on %s
sr: Sortiraj po koloni %s

en: Sort results in ascending order
sr: Sortiraj rezultate u rastućem redosledu

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
sr: Sortiraj spisak etiketa po nazivu, popularnosti, ili oceni

en: Source template
sr: Izvorni šablon

en: Spanish (Paraguay)
sr: Španski (Paragvaj)

en: Specifies a restriction to be used for this invocation. This option overrides any per-library settings specified in the GUI
sr: Navodi ograničenje koje će biti korišćeno pri ovom pokretanju. Ovo podešavanje zamenjuje sva podešavanja za pojedine biblioteke koja su postavljena u korisničkom interfejsu

en: Specifies the output profile.  In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device.  For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: određuje izlazni profil. U nekim slučajevima izlazni profil je neophodan da bi se optimizovao katalog na uređaju. Na primer, 'kindle' ili 'kindle_dx' će kreirati Sadržaj u čijoj strukturi će se nalaziti Odeljci i Članci.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: ePub, MOBI izlazne formate

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
sr: Određuje da li će rezultat biti podeljen u više vrednosti, ili
    će ostati kao celina. Ova opcija ima najviše efekta kada izvorno
    polje nije višestruko, a kada ciljno jeste

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
sr: Odredi kako će imena autora ove knjige biti korišćena za sortiranje. Na primer, Vuk Karadžić će biti sortiran kao Karadžić, Vuk.

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
sr: Odredite kako će biti sortirani autori ove knjige. Na primer, Čarls Dikens treba da se sortira kao Dikens, Čarls.
    Ako je polje zeleno, tekst odgovara načinu sortiranja pojedinačnih autora. Ako je polje crveno, autori ne odgovaraju ovom tekstu.

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
sr: Odredite kako će tekst biti obrađen posle pronalaženja i zamene. U načinu rada s običnim tekstom
    biće obrađeno celo polje. U načinu rada s regularnim izrazima biće obrađen samo pronađeni tekst.

en: Specify how the text should be copied into the destination.
sr: Odredi kako će tekst biti kopiran u ciljno polje

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
sr: Navedite kako će ova knjiga biti sortirana po naslovu. Na primer, The Exorcist može da bude sortiran kao Exorcist, The.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
sr: Navedite kako će se označiti otkrivena poglavlja. Navođenje "pagebreak" dovodi do dodavanja znaka za novi red pre svakog poglavlja. Vrednost "rule" dodaje horizontalnu liniju. Vrednost "none" isključuje posebno označavanje poglavlja, a vrednost "both" dodaje i novi red i horizontalnu liniju.

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
sr: Izaberite kodni raspored ulaznog dokumenta. Ako je omogućena, ova opcija će zameniti sve kodne rasporede označene u samom dokumentu. Ovo je posebno korisno za dokumente koji u sebi ne sadrže nijedan kodni raspored, ili u kojima su naznake kodnog rasporeda neispravne.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
sr: Navedi kodni raspored za izlazni dokument. Podrazumeva se cp1252.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
sr: Navedi kodni raspored za izlazni dokument. Podrazumeva se cp1252. NB: Ova opcija nije podržana u svim formatima.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
sr: Navedi kodni raspored za izlazni dokument. Podrazumeva se utf-8.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
sr: Izaberite ulazni profil. Ulazni profil daje infromacije sistemu za konverziju o tome kako da interpretira različite informacije u ulaznom dokumentu. Na primer, dužine koje zavise od rezolucije (t.j. dužine u pikselima). Mogući izbori su:

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
sr: Navedi ime OPF fajla. Metapodaci će biti upisani u ovaj OPF fajl.

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile is required to produce documents that will work on a device. For example EPUB on the SONY reader. Choices are:
sr: Izaberite izlazni profil. Izlazni profil govori sistemu za konverziju kako da optimizuje kreirani dokument za izabrani uređaj. U nekim slučajevima izlazni profil je neophodan da bi se proizveo dokument koji je čitljiv na izabranom uređaju. Na primer, dokument u EPUB formatu na SONY čitaču. Mogući izbori su:

en: Specify the sectionization of elements. A value of "nothing" turns the book into a single section. A value of "files" turns each file into a separate section; use this if your device is having trouble. A value of "Table of Contents" turns the entries in the Table of Contents into titles and creates sections; if it fails, adjust the "Structure Detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents).
sr: Odredi kako će tekst biti deljen na sekcije. Vrednost "nothing" ("ništa") će napraviti knjigu sa samo jednom sekcijom. Vrednost "files" ("fajlovi") će pretvoriti svaki fajl u zasebnu sekciju; ovo koristite ako vam uređaj pravi probleme. Vrednost "Table of Contents" ("Sadržaj") pretvara stavke iz sadržaja u posebne sekcije; ako ovo ne uspe, promenite podešavanja za "Otkrivanje strukture" i/ili "Sadržaj" (uključite "Nametni korišćenje automatski generisanog Sadržaja").

en: Specify title and author
sr: Navedite naslov i autora

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
sr: Navedite da li da se sakrije naziv poglavlja. Ovo je korisno ako su izlaz samo slike (npr. za stripove).

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
sr: Navedite da li će se dodavati prazan red između pasusa.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
sr: Navedite da li da se prvi red pasusa uvuče sa dva razmaka.

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
sr: Navođenje ove opcije će sprečiti ovu akciju.

en: Split &result
sr: Razdvoj &rezultate

en: Split Options:
sr: Opcije za podelu:

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions.
sr: Podeli sve HTML fajlove na više delova ako im veličina prevazilazi ovu (u KB). Ovo je potrebno, jer većina EPUB čitača ne može da barata previše velikim fajlovima. Podrazumevana veličina od %defaultKB je ona koju zahteva Adobe Digital Editions.

en: Split files &larger than:
sr: Podeli fajlove &veće od:

en: St&op Server
sr: &Zaustavi server

en: Standard metadata
sr: Standardni metapodaci

en: Start
sr: Počni

en: Start Content Server
sr: Pokreni server sadržaja

en: Start Page
sr: Početna stranica

en: Start backing up metadata of all books
sr: Počni da praviš rezervnu kopiju metapodataka svih knjiga

en: Start minimized to system tray.
sr: Pokreni program sakriven u sistemsku ikonu.

en: Starting %s: Loading books...
sr: Pokrećem %s: Učitavam knjige...

en: Starting conversion of %d book(s)
sr: Počinjem konverziju %d knjiga.

en: Starting download [%d thread(s)]...
sr: Počinjem preuzimanje [%d niti]...

en: Stop &all non device jobs
sr: Z&austavi sve poslove koji ne komuniciraju s uređajem

en: Stop Content Server
sr: Zaustavi server sadržaja

en: Stopped
sr: Zaustavljeno

en: Storage Card A
sr: Memorijska kartica A

en: Storage Card B
sr: Memorijska kartica B

en: Strikethrough
sr: Precrtano

en: String to be used when sorting by author.
sr: Izraz koji će biti korišćen za sortiranje po imenu autora.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
sr: Niz znakova koji će biti korišćen za sortiranje po imenu autora. Ako nije naveden, a imena autora jesu, biće automatski generisan iz imena autora.

en: Structure
    Detection
sr: Određivanje
    Strukture

en: Style text block
sr: Deo teksta s posebnim stilom

en: Style the selected text block
sr: Stil za izabrani deo teksta

en: Subject
sr: Naslov

en: Subscript
sr: Indeks

en: Superscript
sr: Eksponent

en: Supported books
sr: Podržane knjige

en: Swap Case
sr: Zameni velika slova u mala, i obrnuto

en: Swap author first and last names when reading metadata
sr: Zameni ime i prezime autora pri čitanju metapodataka

en: Swap the author and title
sr: Zameni autore i naslov

en: Swap the firstname and lastname of the author. This affects only metadata read from file names.
sr: Promeni redosled imena i prezimena autora. Ovo utiče samo na metapodatke pročitane iz imena fajla.

en: Switch between library and device views
sr: Prebaci se između pogleda na biblioteku, ili uređaj

en: Switch to Advanced mode
sr: Pređi u napredni način rada

en: Switch to Basic mode
sr: Pređi u osnovni način rada

en: Switch/create library...
sr: Promeni/kreiraj biblioteku...

en: T&rim
sr: Sk&rati

en: TAGS: %s<br />
sr: ETIKETE: %s<br />

en: TEMPLATE ERROR
sr: GREŠKA U ŠABLONU

en: TOC &Filter:
sr: &Filter za Sadržaj:

en: TXT Input
sr: TXT ulaz

en: TXT Output
sr: TXT izlaz

en: Ta&gs:
sr: E&tikete:

en: Ta&gs:
sr: &Etikete:

en: Tab template for catalog.ui
sr: Specifikacija tabulatora za catalog.ui

en: Table has cell that is too large
sr: Tabela sadrži preveliku ćeliju

en: Table of
    Contents
sr: Sadržaj

en: Table of Contents
sr: Sadržaj

en: Table of Contents:
sr: Sadržaj:

en: Tag Browser
sr: Izlog etiketa

en: Tag Editor
sr: Uređivač etiketa

en: Tag indicating book to be displayed as wishlist item.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Etiketa koja određuje knjigu koja će biti prikazana u spisku želja.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: ePub i MOBI izlazne formate

en: Tag marking book to be filed with Personal Docs
sr: Etiketa koja označava da će knjiga biti smeštena u Privatna dokumenta

en: Tags
sr: Etikete

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
sr: Kategoriju knjige određuju etikete. Ovo je posebno korisno kod pretraživanja. <br><br>One mogu biti reči ili fraze, razdvojene zarezima.

en: Tags changed
sr: Etikete su promenjene

en: Tags to &exclude
sr: &Etikete koje će biti isključene

en: Tags to apply to books added to the library
sr: Etikete koje će biti primenjene na knjige dodate u biblioteku

en: Te&mplate:
sr: Šablo&n:

en: Template Functions
sr: Šablonske funkcije

en: Template to control how books are saved
sr: Šablon koji određuje kako će knjige biti snimljene

en: Template used for generation of the html index file instead of the default file
sr: Korišćen je šablon umesto podrazumevanog fajla za kreiranje HTML indeksa

en: Template used for the generation of the html contents of the book instead of the default file
sr: Korišćen je šablon umesto podrazumevanog fajla za kreiranje HTML sadržaja

en: Test
sr: Probaj

en: Test email settings
sr: Proveri podešavanja za elektronsku poštu

en: Test result
sr: Test rezultat

en: Test text
sr: Test tekst

en: Text
sr: Tekst

en: Text books
sr: Knijge u tekst formatu

en: Text column for keeping series-like information
sr: Tekst kolona za prikaz informacija kao što je serija

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
sr: Faktor promene veličine slova u tabelama:

en: Text, but with a fixed set of permitted values
sr: Tekst, ali s fiksnim skupom dozvoljenih vrednosti

en: Text, column shown in the tag browser
sr: Tekst, kolona prikazana u izlogu etiketa

en: TextLabel
sr: TekstualnaOznaka

en: The "%s" recipe needs a username and password.
sr: Recept "%s" zahteva korisničko ime i lozinku

en: The ISBN
sr: ISBN

en: The Nook
sr: Nook

en: The XPath expression %s is invalid.
sr: XPath izraz %s je neispravan.

en: The add books process seems to have hung. Try restarting calibre and adding the books in smaller increments, until you find the problem book.
sr: Proces dodavanja knjiga se zaglavio. Probajte da ponovo pokrenete calibre i dodajete knjige u manjim grupama sve dok ne pronađete knjigu koja pravi problem.

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
sr: Niz zankova za sortiranje po autoru. Da bi se koristilo samo prvo slovo navedite {author_sort[0]}

en: The authors
sr: Autori

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
sr: Veličina osnovnog tipa slova u štamparskim tačkama (pts, punkt). Sve ostale veličine slova će biti promenjene srazmerno ovoj veličini. Biranjem većih slova ovde možete povećati slova u izlaznom dokumentu, i obrnuto. Podrazumevana veličina je ona navedena u izabranom izlaznom profilu.

en: The calibre internal id
sr: Interni calibre identifikator

en: The category this book belongs to. E.g.: History
sr: Kategorija kojoj pripada ova knjiga. Na primer: istorija.

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed set any more preferences, until you restart.
sr: Izmene koje ste uneli zahtevaju da odmah ponovo pokrenete calibre. Dok to ne uradite neće biti moguće menjati ostala podešavanja.

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
sr: Kodni raspored Internet sajtova sa kojih pokušavate preuzimanje. Podrazumeva se da će biti pokušan da bude određen automatski.

en: The character to put around the category value in CSV mode. Default is quotes (").
sr: Znak kojim će biti uokvirena kategorija u CSV načinu rada. Podrazumeva se navodnik (").

en: The context menu for the books in the calibre library
sr: Kontektskno osetljiv meni za knjige u calibre biblioteci

en: The context menu for the books on the device
sr: Kontektskno osetljiv meni za knjige na uerđaju

en: The cover in the %s format is invalid
sr: Naslovna strana u formatu %s je neispravna

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Izabana sačuvana pretraga će biti <b>izbrisana zauvek</b>. Da li ste sigurni?

en: The current tag category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Trenutna kategorija etiketa će biti <b>izbrisana zauvek</b>. Da li ste sigurni?

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
sr: Popravka baze podataka nije uspela. Počeću s novom, praznom, bibliotekom.

en: The date
sr: Datum

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
sr: Proces za otkrivanje grešaka kreira HTML fajl s međurezultatima različitih koraka konverzije. Ovaj HTML fajl ponekad može da posluži kao dobra startna pozicija za ručno modifikovanje parametara konverzije.

en: The default language to use for hyphenation rules. If the book does not specify a language, this will be used.
sr: Podrazumevani jezik za hifenaciona pravila. Ako knjiga ne definiše poseban jezik, biće korišćen ovaj.

en: The default output format for ebook conversions.
sr: Podrazumevane opcije za konverziju e-knjiga.

en: The destination field cannot be blank
sr: Odredište ne može biti prazno

en: The empty string is always the first value
sr: Prazan niz znakova je uvek prva vrednost

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
sr: Enumeracija "{0}" sadrži neispravnu vrednost koja će biti promenjena na podrazumevanu

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
sr: Enumeracija "{0}" sadrži neispravnu vrednost koja će biti isključena iz liste

en: The feed %s must have a URL
sr: Izvor %s mora da ima URL

en: The feed must have a title
sr: Izvor mora da ima naslov

en: The field by which to sort the results.
    Available fields: %s
    Default: %%default
sr: Polje po kome će se sortirati rezultati.
    Rapoloživa polja: %s
    Podrazumeva se: %%default

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
sr: Polje u koje će biti ubačen tekst posle svih zamena.
    Ako je ostavljeno prazno, tekst će biti ubačen u izvorno polje ako je to moguće

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. Only has effect in the text output format.
sr: Polja koja će biti prikazana kada se prikazuju knjige iz biblioteke. Treba da bude zarezima razdvojena lista polja. 
    Raspoloživa polja: %s
    Podrazumeva se: %%default. Možete koristiti poseban naziv polja "all" da biste izabrali sva polja. Ovo ima uticaj samo na tekstualni izlazni format.

en: The folder %s already exists. Delete it first.
sr: Direktorijum %s već postoji. Morate ga prvo izbrisati.

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder
sr: Direktorijum %s nije prazan. Molim vas da izaberete prazan direktorijum

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
sr: Ove knjige su virtuelne i ne mogu biti dodate u calibre biblioteku:

en: The following books have already been converted to %s format. Do you wish to reconvert them?
sr: Ove knjige su već konvertovane u format %s. Da li želite da ih ponovo konvertujete?

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option):
sr: Sledeće knjige nisu dodate, jer već postoje u bazi podataka (vidi opciju --duplicates):

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
sr: Ove etikete su u upotrebi za više od jedne knjige. Da li ste sigurni da želite da ih izbrišete?

en: The format that images in the created ebook are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
sr: Format u koji će biti konvertovane slike u e-knjizi. Možete eksperimentisati dok ne pronađete format koji izgleda najbolje na vašem uređaju.

en: The heading %s is already used
sr: Naziv %s je već u upotrebi

en: The hostname of your mail server. For e.g. smtp.gmail.com
sr: Naziv vašeg servera elektronske pošte. Na primer smtp.gmail.com

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
sr: Etiketa sme sadržati samo mala slova, cifre i donje crte, i mora početi slovom.

en: The language in which to display the user interface
sr: Jezik korišćen u programu

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
sr: Visina reda u štamparksim tačkama. Kontroliše razmak između redova. Odnosi se samo na elemente koji ne zadaju sopstvenu visinu reda. U većini slučajeva podešavanje minimalne visine reda je mnogo korisnije. Podrazumeva se da neće biti izmene visine reda.

en: The location %s contains the current calibre library
sr: Lokacija %s sadrži trenutnu calibre biblioteku

en: The lookup name %s is already used
sr: Ime za pretragu %s je već u upotrebi

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
sr: Ime za pretragu sme sadržati samo mala slova, cifre i donje crte, i mora početi slovom

en: The lookup/search name is "{0}"
sr: Ime za pretragu je "{0}"

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
sr: Osnovna memorija se može samo čitati %s. Ovo se obično dešava ako ima grešaka u fajl sistemu.

en: The main toolbar
sr: Glavna traka sa alatima

en: The main toolbar when a device is connected
sr: Glavna traka sa alatima kada je uređaj priključen

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Ozančeni fajlovi i direktorijumi će biti <b>zauvek izbrisani</b>. Da li ste sigurni?

en: The max number of worker threads to use. Default is %default
sr: Najveći dozvoljen broj radnih procesa. Podrazumeva se %default

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
sr: Maksimalni broj znakova u redu. Red će biti prelomljen kod prvog razmaka pre navedene vrednosti. Ako nije pronađen nijedan razmak, red će biti prelomljen na mestu prvog razmaka posle navedene vrednosti i biće duži od nje. Takođe, podrazumevani minimum je 25 znakova. Navedite 0 da sprečite prelom redova.

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
sr: Najveći broj fajlova koji će biti preuzet. Ovo se odnosi samo na fajlove u <a href> odrednicama. Podrazumeva se %default

en: The maximum number of matches to return per OPDS query. This affects Stanza, WordPlayer, etc. integration.
sr: Najveći broj rezultata koje će vratiti OPDS pretraga. Ovo utiče na integrisanje sa Stanza, WordPlayer, itd.

en: The maximum size (widthxheight) for displayed covers. Larger covers are resized.
sr: Maksimalna veličina (širinaxvisina) za prikaz naslovnih strana. Veće naslovne strane će biti smanjene.

en: The maximum size for displayed covers. Default is %default.
sr: Maksimalna veličina prikazanih naslovnih strana. Podrazumeva se %default

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
sr: Maksimalna širina reda u izlazu. Podrazumeva se širina ekrana.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
sr: Minimalna visina reda, data kao procenat od izračunate veličine slova. calibre će obezbediti da svaki element ima najmanje ovoliku visinu reda, bez obzira na to šta je navedeno u ulaznom dokumentu. Postavite na nulu da biste onemogućili. Koristite ovo podešavanje pre nego da postavite apsolutnu visinu reda, ukoliko ne znate tačno šta radite. Na primer, dvostruku visinu ćete postići ako ovde navedete 240.

en: The monospace family of fonts to embed
sr: Porodica štampanih slova za ugnežđivanje

en: The monospaced font family
sr: Familija štampanih slova

en: The monospaced font size in px
sr: Veličina štampanih slova u px

en: The name of the field that you want to search
sr: Naziv polja koje želite da pretražujete

en: The oldest article to download
sr: Najstariji članak koji će biti preuzet

en: The one stop solution to all your e-book needs.
sr: Jedinstveno rešenje za sve vaše potrebe vezane za e-knjige.

en: The orientation of the page. Default is portrait. Choices are %s
sr: Orijentacija strane. Podrazumeva se vertikalna. Izbor je: %s

en: The plugin: %s cannot be disabled
sr: Dodatak: %s se ne može isključiti

en: The port on which to listen. Default is %default
sr: Port koji će se koristiti za komunikaciju. Podrazumeva se %default

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
sr: Port na kome vaš server elektronske pošte očekuje poruke. Podrazumeva se 25

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
sr: Prefiks za sve putanje direktorijuma. Podrazumeva se apsolutna putanja do direktorijuma koji sadrži biblioteku.

en: The published date
sr: Datum izdavanja

en: The publisher
sr: Izdavač

en: The rating
sr: Ocena

en: The reader has no storage card in this slot.
sr: Čitač nema memorijsku karticu u ovom ležištu.

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
sr: Tekst za zaemnu. Pronađeni tekst će biti zamenjen ovim

en: The sans-serif family of fonts to embed
sr: Porodica bez-serifnih slova za ugnežđivanje

en: The sans-serif font family
sr: Familija bez-serifnih slova

en: The saved search name %s is already used.
sr: Naziv sačuvane pretrage %s je već u upotrebi.

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
sr: Izabrane knjige će biti <b>zauvek izbrisane</b> i fajlovi uklonjeni iz vaše calibre biblioteke. Da li ste sigurni?

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
sr: Izabrane knjige će biti <b>zauvek izbrisane</b> s vašeg uređaja. Da li ste sigurni?

en: The selected column is not a custom column
sr: Izabrana kolona nije korisnička kolona

en: The selected search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Izabrana pretraga će bit <b>izbrisana zauvek</b>. Da li ste sigurni?

en: The series
sr: Serija

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
sr: Broj serije. Da biste dobili vodeće nule koristite {series_index:0>3s} ili {series_index:>3s} za vodeće praznine

en: The serif family of fonts to embed
sr: Porodica serifnih slova za ugnežđivanje

en: The serif font family
sr: Familija serifnih slova

en: The server timeout in seconds. Default is %default
sr: Maksimalno vreme čekanja na server, u sekundama. Podrazumeva se %default

en: The size of the paper. This size will be overridden when an output profile is used. Default is letter. Choices are %s
sr: Veličina papira. Ova veličina neće biti korišćena ako se koristi ulazni profil. Podrazumeva se "letter". Izbor je: %s

en: The specified directory could not be processed.
sr: Nisam mogao da obradim navedeni direktorijum

en: The standard font size in px
sr: Standardna veličina slova u px

en: The standard font type
sr: Standardna vrsta slova

en: The string used to separate fields in CSV mode. Default is a comma.
sr: Niz znakova koji razdvaja polja u CSV načinu rada. Podrazumeva se zarez.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
sr: Znaci koji služe za razdvajanje polja. Podrazumeva se razmak.

en: The tags
sr: Etikete

en: The template %s is invalid:
sr: Šablon %s je neispravan:

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
sr: Šablon ne sadrži nijedno od polja {fields}, pa će sve knjige imati isti naziv. Da li je ovo u redu?

en: The text to search for. It is interpreted as a regular expression.
sr: Tekst koji se traži. Biće interpretiran kao regularni izraz.

en: The time, in seconds, for the page flip animation. Default is half a second.
sr: Vreme trajanja animacije okretanja strane, u sekundama. Podrazumeva se pola sekunde.

en: The title
sr: Naslov

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
sr: Podešavanja koja ste uneli su neispravna. Probajte da ih vratite na podrazumevanu vrednost, a zatim menjate jedno po jedno dok ne otkrijete koje je pogrešno.

en: The unit of measure. Default is inch. Choices are %s Note: This does not override the unit for margins!
sr: Jedinice mere. Podrazumevaju se inči. Izbor je: %s NB: Ovo ne utiče na jedinice koje se koriste za margine!

en: The value "{0}" is in the list more than once
sr: Vrednost "{0}" se pojavljuje više od jednom

en: The version of the title to be used for sorting.
sr: Verzija naslova koja će biti korišćena za sortiranje.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
sr: Verzija naslova koja će biti korišćena za sortiranje. Ako nije navedena, a naslov jeste, biće automatski generisana iz naslova.

en: There are %d running jobs:
sr: Ima %d aktivnih poslova

en: There are %d waiting jobs:
sr: Ima %d poslova na čekanju:

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
sr: Još uvek ima aktivnih poslova. Da li ste sigurni da želite da prekinete rad?

en: There is insufficient free space in main memory
sr: Nema dovoljno prostora u osnovnoj memoriji.

en: There is insufficient free space on the storage card
sr: Nema dovoljno prostora na memorijskoj kartici.

en: There is no existing calibre library at %s
sr: Na lokaciji %s ne postoji calibre biblioteka

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device and or reboot.
sr: Došlo je do privremene greške u komunikaciji sa uređajem. Molim vas da isključite uređaj i/ili ponovo pokrenete računar.

en: There was an error while saving.
sr: Došlo je do greške pri snimanju.

en: This ISBN number is invalid
sr: Ovaj ISBN broj je neispravan

en: This ISBN number is valid
sr: Ovaj ISBN broj je ispravan

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
sr: Calibre ne podržava ovaj RTF fajl. Konvertujte ga u HTML i probajte ponovo.
    %s

en: This book has been deleted
sr: Ova knjiga je obrisana

en: This book's UUID is "{0}"
sr: UUID ove knjige je "{0}"

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
sr: Ova kolona čuva etikete kao podatke (tj. kao više vrednosti razdvojenih zarezima). Ovo važi ako je tip tekst.

en: This exact &phrase:
sr: Ovu &frazu:

en: This feed has already been added to the recipe
sr: Ovaj izvor je već bio dodat u recept

en: This folder and its sub-folders will be scanned for books to import into calibre's library
sr: Ovaj direktorijum i njegovi pod-direktorijumi će biti pretraženi, a pronađene knjige uvezene u calibre biblioteku

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
sr: Ovo je Amazon Topaz knjiga. Nju nije moguće obraditi.

en: This may take a few minutes
sr: Ovo može potrajati i nekoliko minuta

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
sr: Ovo podešavanje je potrebno samo ako nameravate da koristite EPUB format s FBReaderJ. Ovo će "izravnati" fajl sistem u EPUBu i postaviti sve fajlove na najviši nivo hijerarhije.

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
sr: Ovaj profil je namenjen za 5-inčne JetBook čitače.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
sr: Ovaj profil je namenjen za Amazon Kindle DX čitače.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
sr: Ovaj profil je namenjen za Amazon Kindle čitače.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
sr: Ovaj profil je namenjen B&N Nook Color čitaču.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
sr: Ovaj profil je namenjen za B&N Nook čitače.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
sr: Ovaj profil je namenjen za Cybook G3 čitače.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
sr: Ovaj profil je namenjen za Cybook Opus čitače.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
sr: Ovaj profil je namenjen za Hanlin V3 čitače i klonove.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
sr: Ovaj profil je namenjen za Hanlin V5 čitače i klonove.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
sr: Ovaj profil je namenjen za IRex Digital Reader 1000 čitače.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
sr: Ovaj profil je namenjen za IRex Digital Reader 800 čitače.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
sr: Ovaj profil je namenjen za Irex Illiad čitače.

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
sr: Ovaj profil je namenjen za Kobo čitače

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
sr: Ovaj profil je namenjen za Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
sr: Ovaj profil je namenjen za Mobipocket knjige.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
sr: Ovaj profil je namenjen za SONY PRS 300 čitače.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
sr: Ovaj profil je namenjen za SONY PRS čitače, kao što su 500/505/600/700 itd.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
sr: Ovaj profil je namenjen SONY PRS liniji čitača, za modele 500/505/700 itd, u horizontalnom položaju. Uglavnom je koristan za stripove.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
sr: Ovaj profil je namenjen za SONY PRS-300 čitače.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
sr: Ovaj profil je namenjen za SONY PRS-900 čitače.

en: This profile is intended for the Sanda Bambook.
sr: Ovaj profil je namenjen Sanda Bambook čitaču.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
sr: Ovaj profil pokušava da obezbedi razumne podrazumevane vrednosti, a koristan je ako ne znate ništa o ulaznom dokumentu.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
sr: Ovaj profil pokušava da obezbedi razumne podrazumevane vrednosti, a koristan je ako želite da proizvedete dokument koji može da se čita kako na računaru, tako i na raznim drugim uređajima.

en: This restriction (based on a saved search) will restrict the books the content server makes available to those matching the search. This setting is per library (i.e. you can have a different restriction per library).
sr: Ovo ograničenje (zasnovano na sačuvanoj pretrazi) će ograničiti kojim knjigama će server dozvoliti pristup. Ovo podešavanje je vezano za biblioteku (tj. možete navesti različita ograničenja za različite biblioteke).

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
sr: Broj sekundi za čekanje na odziv servera. Podrazumeva se %default s

en: Timestamp
sr: Vremenska oznaka

en: Titl&e/Author/Series ...
sr: Naslov/Autor/S&erija...

en: Title
sr: Naslov

en: Title Case
sr: Veličina slova za naslov

en: Title Page
sr: Naslovna strana

en: Title Sort
sr: Sortiranje po naslovu

en: Title for any generated in-line table of contents.
sr: Naslov za automatski generisan Sadržaj.

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
sr: Naslov generisanog kataloga korišćen kao naslov u metapodacima.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za: ePub, MOBI izlazne formate

en: Title/Author
sr: Naslov/Autor

en: Title:
sr: Naslov:

en: Toggle
sr: Prebaci

en: Toggle full screen
sr: Uključi/isključi prikaz na celom ekranu

en: Toolbar
sr: Traka sa alatkama

en: Topaz books
sr: Topaz knjige

en: Traditional Chinese
sr: Tradicionalni kineski

en: Transferring books to device...
sr: Šaljem knjige na uređaj...

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
sr: Prati sve HTML veze prvo po širini. Obično se veze prate prvo po dubini.

en: Treat each &line as a paragraph
sr: Tretiraj svaki &red kao pasus

en: Trying to download cover...
sr: Pokušavam da preuzmem naslovnu stranu...

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
sr: Pretvori uvlačenje sačinjeno od višestrukih razmaka u CSS uvlačenje.

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output ebook that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
sr: Isključi podelu na prelomu strane. Ulazni fajlovi se obično automatski dele na dva na svakom prelomu strane. Ovo proizvodi e-knjigu koja se obrađuje lakše i uz upotrebu manje resursa. Međutim, ova podela je spora i ako vaš ulazni fajl sadrži mnogo preloma strana, trebalo bi da isključite ovakvu podelu.

en: Turn on the &content server
sr: Uključite &server sadržaja

en: Tweak ePub
sr: Podesi ePub

en: Tweaks
sr: Fina podešavanja

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For Mac OS X use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
sr: Koja vrsta znaka za novi red će biti korišćena. Opcije su %s. Podrazumeva se 'system'. Navedite 'old_mac' za Mac OS 9 i ranije. Za Mac OS X navedite 'unix'. Navođenje 'system' će koristiti znak za novi red u zavisnosti od operativnog sistema.

en: URL must have the scheme sftp
sr: URL mora da ima sftp shemu

en: Unable to add book to library directly from Bambook. Please save the book to disk and add the file to library from disk.
sr: Nisam uspeo da dodam knjigu u biblioteku direktno s Bambook čitača. Molim vas da je prvo snimite na disk, a zatimodatle dodate u biblioteku.

en: Unable to connect to Bambook, you need to install Bambook library first.
sr: Nisam uspeo da se povežem s Bambook čitačem. Moraćete prvo da instalirate Bambook biblioteku.

en: Unable to connect to Bambook. 
    If you are trying to connect via Wi-Fi, please make sure the IP address of Bambook has been correctly configured.
sr: Nisam uspeo da se povežem s Bambook čitačem. 
    Ako pokušavate da se povežete preko WiFi, molim vas da proverite da li je Bambook IP adresa ispravno unešena.

en: Unable to detect the %s disk drive.
sr: Ne mogu da pronađem disk %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
sr: Ne mogu da otkrijem disk %s. Uređaj je ili isključen, ili jezgro vašeg operativnog sistema izvozi zastarelu verziju SYSFSa.

en: Unable to detect the %s disk drive. Try rebooting.
sr: Ne mogu da pronađem disk %s. Pokušajte da ponovo pokrenete računar.

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
sr: Uređaj %s nije pronađen. Pokušajte da ponovo pokrenete računar.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
sr: Nisam uspeo da povežem osnovnu memoriju (broj greške: %d).

en: Unable to process interlaced PNG %s
sr: Ne mogu da obradim prepleteni PNG %s

en: Unapply (remove) tag from current book
sr: Ukloni (izbriši) etiketu s trenutno izabrane knjige

en: Unapply (remove) tag from current tag category
sr: Ukloni etiketu iz trenutne kategorije etiketa

en: Unavailable
sr: Nedostupan

en: Undefined
sr: Nedefinisano

en: Underline
sr: Podvučeno

en: Undo
sr: Poništi

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Unknown News Source
sr: Nepoznat izvor vesti

en: Unknown feed
sr: Nepoznat izvor

en: Unknown files in books
sr: Nepoznati fajlovi u knjizi

en: Unknown job
sr: Nepoznat posao

en: Unknown report check
sr: Provera za nepoznat izveštaj

en: Unknown section
sr: Nepoznat odeljak

en: Unnamed
sr: Neimenovano

en: Unordered list
sr: Neuređena lista

en: Unrated
sr: Bez ocene

en: Untitled Article
sr: Članak bez imena

en: Untitled article
sr: Članak bez imena

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
sr: Spoj redove koristeći interpunkciju i druge slične natuknice.

en: Up
sr: Gore

en: Update &metadata in saved copies
sr: Osveži &metapodatke u snimljenim kopijama

en: Update available
sr: Nova verzija je na raspolaganju

en: Update available!
sr: Na raspolaganju je nova verzija!

en: Update found
sr: Pronađena je novija verzija

en: Updating device metadata listing...
sr: Ažuriranje spiska metapodataka na uređaju...

en: Upload %d books to device
sr: Prenesi %d knjiga na uređaj

en: Upload downloaded news to device
sr: Prenesi preuzete vesti na uređaj

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
sr: Prenesi odvojene ikone omota za knjige (noviji čitači)

en: Uploading books to device.
sr: Prenosim knjige na uređaj.

en: Upper Case
sr: Velika slova

en: Use &Roman numerals for series
sr: Koristi &rimske brojeve za serije

en: Use &default values
sr: Koristi &podrazumevane vrednosti

en: Use &saved conversion settings for individual books
sr: Koristi &sačuvane opcije za konverziju pojedinačnih knjiga

en: Use Gmail
sr: Koristi Gmail

en: Use Hotmail
sr: Koristi Hotmail

en: Use MMM yyyy for month + year, yyyy for year only
sr: Koristite MMM yyyy za mesec + godinu, a yyyy ako želite samo godinu

en: Use Roman numerals for series number
sr: Koristi rimske cifre za broj serije

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
sr: Koristi SSL šifrovanje u komunikaciji sa serverom elektronske pošte.

en: Use Series as Category in iTunes/iBooks
sr: Koristi seriju kao kategoriju u iTunes/iBooks.

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
sr: Koristi TLS šifrovanje u komunikaciji sa serverom elektronske pošte. Ovo je najuobičajenija opcija.

en: Use an arbitrary folder as a device.
sr: Koristi proizvoljni direktorijum kao uređaj.

en: Use author &sort for author
sr: Koristi polje za &sortiranje po autoru kao ime autora

en: Use author sort for author
sr: Koristite polje za sortiranje po autoru umesto imena autora

en: Use author sort instead of author
sr: Koristi polje za sortiranje po autoru umesto sortiranja po imenu autora

en: Use cover from &source file
sr: Koristi naslovnu stranu iz &ulaznog fajla

en: Use internal &viewer for:
sr: Koristi &ugrađeni čitač za:

en: Use library only
sr: Koristi samo biblioteku

en: Use sub directories
sr: Koristi pod-direktorijume

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
sr: Koristi naslovnu stranu iz ulaznog fajla umesto posebno navedene.

en: Use the library located at the specified path.
sr: Koristi biblioteku na navedenoj putanji.

en: Use the new PDF conversion engine.
sr: Koristi novi mehanizam za PDF konverziju.

en: Use white background
sr: Koristi belu pozadinu

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
sr: Koristi se za izdanja štampana s desna na levo, kao na primer manga. Vodoravne strane će biti podeljene na uspravne s desna na levo.

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
sr: Koristi se za pretraživanje kolona. Sme da sadrži samo cifre i mala slova.

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
sr: Koristi kada prikazuješ rezultate da bi razdvojio elemente u poljima s više vrednosti

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds.
sr: Korisno za razvoj recepata. Postavlja max_articles_per_feed na 2 i preuzima najviše 2 izvora.

en: User &Stylesheet
sr: Korisnički &stil

en: User Categories Editor
sr: Uređivač korisničkih kategorija

en: User Interface &layout (needs restart):
sr: Izg&led korisničkog interfejsa

en: User Interface Action
sr: Akcije korisničkog interfejsa

en: User annotations generated from main library only
sr: Koristite samo beleške iz glavne biblioteke

en: User-created tag browser categories
sr: Korisničke kategorije za izlog etiketa

en: Username for access. By default, it is: %default
sr: Korisničko ime za pristup. Podrazumeva se: %default

en: Username for sites that require a login to access content.
sr: Korisničko ime za Internet strane koje zahtevaju korisnički nalog za pristup sadržaju.

en: Values
sr: Vrednosti

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
sr: Vrednosti za broj knjige u seriji moraju biti brojevi. Ignorišem

en: Verbose processing
sr: Detaljni izveštaj o obradi

en: View
sr: Prikaži

en: View &server logs
sr: Prikaži &serverski dnevnik

en: View book on device
sr: Pregledaj knjige na uređaju

en: View specific format
sr: Prikaži određeni format

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
sr: UPOZORENJE: Nekorišćenje enkripcije je veoma nebezbedno

en: Waiting...
sr: Čekam...

en: Welcome to
sr: Dobrodošli u

en: Welcome to calibre
sr: Dobrodošli u calibre

en: What kind of information will be kept in the column.
sr: Koja vrsta informacija se čuva u koloni

en: When present, use author sort field as author.
sr: Kada postoji, koristi polje za sortiranje po imenu autora kao ime autora.

en: When selecting multiple entries in the Tag Browser match any or all of them
sr: Kada je u Izlogu etiketa izabrano više stavki traži bilo koju od njih

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
sr: Kada se koristi SVG omot ova opcija će mu promeniti veličinu srazmerno raspoloživoj veličini ekrana, čuvajući originalne razmere (odnos širine i visine). Ovo znači da će se možda pojaviti beline u vrhu, ili na dnu strane, ali slika neće biti izobličena. Bez ove opcije slika može biti delimično izibličena, ali neće biti belina po ivicama.

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks.
sr: Kad prosleđuješ argumente za %prog koji u sebi sadrže razmake obuhvati ih navodnicima.

en: Where do you want to delete from?
sr: Odakle želite da izbrišete?

en: Wide
sr: Širok

en: With &value:
sr: S &vrednošću:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
sr: Čarobnjak koji će pomoći u izboru odgovarajućeg ključa za vrstu slova

en: WizardPage
sr: StranaČarobnjaka

en: Workaround epubcheck bugs
sr: Izbegni epubcheck greške

en: Workarounds for bugs in the latest release of epubcheck. epubcheck reports many things as errors that are not actually errors. epub-fix will try to detect these and replace them with constructs that epubcheck likes. This may cause significant changes to your epub, complain to the epubcheck project.
sr: Privremena rešenja za greške u najnovijoj verziji epubchecka. epubcheck kao greške prijavljuje mnoge koje to u stvari nisu. epub-fix će pokušati da otkrije ovakve konstrukcije i zameni ih takvim kakve će biti više po volji epubchecka. Ovo može značajno da izmeni vaše epub fajlove. Za sve probleme obratite se projektu epubcheck.

en: Working
sr: Radim

en: Working...
sr: Radim...

en: Write process PID to the specified file
sr: Upiši PID procesa u navedeni fajl

en: Written preprocessed HTML to
sr: Upisao sam pretprocesiran HTML fajl u

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection.
sr: Izraz XPath koji određuje sve etikete koje treba da se dodaju u Sadržaj na prvom nivou. Ovaj izraz ima prednost nad svim ostalim automatski određenim odrednicama.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry.
sr: Izraz XPath koji određuje sve etikete koje treba da se dodaju u Sadržaj na trećem nivou.  Svaka odrednica se dodaje ispod prethodne koja se nalazi na drugom nivou.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry.
sr: Izraz XPath koji određuje sve etikete koje treba da se dodaju u Sadržaj na drugom nivou. Svaka odrednica se dodaje ispod prethodne koja se nalazi na prvom nivou.

en: Yes
sr: Da

en: Yes/No
sr: Da/Ne

en: You
sr: Vi

en: You are about to merge more than 5 books.  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
sr: Pripremili ste se za spajanje više od 5 kjniga. Da li ste <b>sigurni</b> da želite da nastavite?

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
sr: Pokušavate da otvorite %d knjiga. Otvaranje previše knjiga odjednom može da bude sporo i ima negativan uticaj na brzinu odziva vašeg računara. Jednom započet, ovaj proces se ne može prekinuti pre završetka. Da li želite da nastavite?

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
sr: Pokušavate da snimite fajlove u calibre biblioteku. Ovo može oštetiti vašu biblioteku. Snimanje na disk je namenjeno izvoženju fajlova iz calibre biblioteke na neko dugo mesto.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
sr: Ne možete da promenite biblioteku kada ima još aktivnih poslova.

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
sr: Ne možete da promenite biblioteku ako koristite promenljivu CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot provide the empty value, as it is included by default
sr: Ne možete zadati praznu vrednost, jer se podrazumeva da je ona uključena

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
sr: Ne možete koristiti duge biblioteke ako koristite promenljivu CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
sr: Nemate dozvolu za preuzimanje ovog broja. Ili vam je istekla pretplata, ili ste premašili dozvoljeni broj preuzimanja za danas.

en: You do not have permission to read the file:
sr: Nemate dozvolu da čitate fajl:

en: You do not have permission to read the following files:
sr: Nemate dozvolu da čitate sledeće fajlove:

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
sr: Pokrenuli ste calibre u test načinu rada. Kada završite rad s programom, izveštaj o radu će biti u fajlu: %s<p>Sadržaj ovog fajlaće biti prikazan automatski.

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
sr: Morate izabrati prazan direktorijum za calibre biblioteku. %s nije prazan.

en: You must enter a template for composite columns
sr: Morate uneti šablon za kompleksne kolone

en: You must enter at least one value for enumeration columns
sr: Morate uneti bar jednu vrednost za kolone u enumeraciji

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
sr: Morate navesti korisničko ime i/ili lozinku da biste koristili ovaj izvor vesti.

en: You must select a column to delete it
sr: Da biste izbrisali kolonu morate je prvo izabrati

en: You must select one item from the list of Available items.
sr: Morate izabrati jednu stavku iz liste raspoloživih stavki.

en: You must set the From email address
sr: Morate postaviti elektronsku adresu pošiljaoca

en: You must specify a destination when source is a composite field
sr: Morate navesti i ciljno polje ako je izvor složeno polje

en: You must specify a title and author before generating a cover
sr: Morate navesti naslov i autora pre nego što napravite omot

en: You must specify an epub file
sr: Morate da specificirate epub fajl

en: You must specify an id
sr: Morate navesti identifikator

en: You must specify an id and a format
sr: Morate navesti identifikator i format

en: You must specify an id and a metadata file
sr: Morate navesti identifikator i fajl sa metapodacima

en: You must specify an id and an ebook file
sr: Morate navesti i identifikator i fajl sa e-knjigom

en: You must specify at least one book to remove
sr: Morate navesti bar jednu knjigu za uklanjanje

en: You must specify at least one file to add
sr: Morate navesti bar jedan fajl za dodavanje

en: You must specify label, name and datatype
sr: Morate navesti etiketu, naziv i tip.

en: You must specify some ids or the %s option
sr: Morate navesti neke identifikatore za opciju %s

en: You need to restart the server for changes to take effect
sr: Morate ponovo pokrenuti server da bi promene imale efekta

en: You will lose all data in the column: %r. Are you sure (y/n)?
sr: Izgubićete sve podatke iz kolone: %r. Da li ste sigurni (y/n)?

en: Your %s &email address:
sr: Vaša %s &elektronska adresa

en: Your %s &password:
sr: Vaša %s &lozinka:

en: Your %s &username:
sr: Vaše %s &korisničko ime:

en: Your calibre database appears to be corrupted. Do you want calibre to try and repair it automatically? If you say No, a new empty calibre library will be created.
sr: Izgleda da je vaša calibre baza podataka neispravna. Da li želite da calibre pokuša da je automatski popravi? Ako odgovorite Ne biće napravljena nova, prazna, biblioteka.

en: Your calibre library is currently located at {0}
sr: Vaša calibre biblioteka se trenutno nalazi na {0}

en: Your password on the mail server
sr: Vaša lozinka na serveru elektronske pošte

en: Your test:
sr: Vaš test:

en: Your username on the mail server
sr: Vaše korisničko ime na serveru elektronske pošte

en: [options]
    
    Start the calibre content server. The calibre content server
    exposes your calibre library over the internet. The default interface
    allows you to browse you calibre library by categories. You can also
    access an interface optimized for mobile browsers at /mobile and an
    OPDS based interface for use with reading applications at /opds.
    
    The OPDS interface is advertised via BonJour automatically.
sr: [opcije]
    
    Pokrenite calibre server. calibre server čini
    vašu biblioteku vidljivom na Internetu. Podrazumevani
    interfejs omogućava da pregledate biblioteku po
    kategorijama. Možete takođe pristupiti i interfejsu 
    optimiziovanom za mobilne uređaje na adresi /mobile
    kao i OPDS interfejs namenjen čitačima na adresi /opds.
    
    OPDS interfejs se automatski najavljuje preko Bonjour servisa.

en: [options] file.pdf
    
    Crop a PDF file.
sr: [opcije] fajl.pdf
    
    Opseci PDF fajl.

en: [options] file.pdf
    
    Reverse a PDF.
sr: [opcije] fajl.podf
    
    Preokreni PDF fajl.

en: [options] file.pdf password
    
    Decrypt a PDF.
sr: [opcije] fajl.pdf lozinka
    
    Dešifruj PDF fajl.

en: [options] file.pdf password
    
    Encrypt a PDF.
sr: [opcije] fajl.pdf lozinka
    
    Šifruj PDF fajl.

en: [options] file1.pdf file2.pdf ...
    
    Metadata will be used from the first PDF specified.
    
    Merges individual PDFs.
sr: [opcije] fajl1.pdf fajl2.pdf ...
    
    Biće korišćeni metapodaci iz prvog PDF fajla.
    
    Spaja više PDF fajlova.

en: added
sr: dodato

en: already assigned to
sr: već dodeljeno za

en: available
sr: dostupno

en: blank
sr: prazno

en: blurb
sr: opis

en: by
sr: od

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
sr: calibre može <b>opciono</b> da koristi server za slanje elektronskih poruka

en: calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have Auto-send checked.
sr: calibre će poslati knjige (vama, ili na vaš čitač) putem elektronske pošte. Pošta sa preuzetim vestima će biti automatski poslata na sve adrese za koje ste uključili Automatsko slanje.

en: calibre contains a network server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
sr: calibre sadrži server koji omogućava pristup vašoj biblioteci preko Interneta. Sve izmene koje ovde unesete će postati aktivne tek posle ponovnog pokretanja servera.

en: checked
sr: obeleženo

en: command ...
    
    command can be one of the following:
    [%%commands]
    
    Use %prog command --help to get more information about a specific command
    
    Manipulate a PDF.
sr: komanda ...
    
    komanda može biti jedna od:
    [%%commands]
    
    Koristi %prog komanda --help da dobiješ više informacija o željenoj komandi.
    
    Preradi PDF.

en: contains
sr: sadrži

en: created by Kovid Goyal
sr: kreirao Kovid Goyal

en: creating custom column
sr: kreiram korisničku kolonu

en: daysago
sr: dana ranije

en: disabled
sr: isključeno

en: ePub Fixer
sr: ePub Radionica

en: ebook file must have an extension
sr: e-knjiga mora da ima ekstenziju

en: empty
sr: prazno

en: error no state found in hex_2_utf8
sr: greška: nijje pronađeno nijedno stanje u hex_2_utf8

en: expression is not function or constant
sr: izraz nije funkcija ili konstanta

en: failed to scan program. Invalid input {0}
sr: nisam uspeo da pročitam program. Loš ulaz {0}

en: field:pattern indicating book has been read.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
sr: polje:šablon koji označava da je knjiga pročitana.
    Podrazumeva se: '%default'
    Vaći za ePub i MOBI izlazne formate

en: field:pattern specifying custom field/contents indicating book should be excluded.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
sr: polje:šablon koji određuje korisničko polje/sadržaj koje određuje koje knjige će biti isključene.
    Podrazumeva se: '%default'
    Važi za ePub i MOBI izlazne formate

en: file.pdf ...
    
    Get info about a PDF.
sr: fajl.pdf ...
    
    Traži podatke of PDF fajlu.

en: file.pdf degrees
    
    Rotate pages of a PDF clockwise.
sr: fajl.pdf stepeni
    
    Okreni PDF fajl u smeru kazaljke na satu.

en: finished
sr: završeno

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
sr: format: tip {0} zahteva decimalnu (realnu) vrednost, a navedeno je {1}

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
sr: format: tip {0} zahteva celobrojnu vrednost, a navedeno je {1}

en: home
sr: početna

en: host must be of the form user@hostname
sr: ime mora da bude u obliku korisnik@računar

en: in
sr: u

en: in search
sr: u pretrazi

en: in the %s format.
sr: u formatu %s.

en: input
sr: ulaz

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an ebook from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output ebook format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a directory and an "open ebook" (OEB) consisting of HTML files is written to that directory. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
sr: ulazni_fajl izlazni_fajl [opcije]
    
    Prevedi e-knjigu iz jednog formata u drugi.
    
    ulazni_fajl je ulaz, a izlazni_fajl izlaz konverzije. Oba moraju biti navedena kao prva dva argumenta komande.
    
    Izlazni format će biti određen ekstenzijom ulaznog fajla (ulazni_fajl). Izlazni fajl (izlazni_fajl) takođe može biti u posebnom formatu .EXT, gde je EXT ekstenzija izlaznog fajla. U ovom slučaju ime izlaznog fajla se izvodi na osnovu imena ulaznog fajla. Primetite da imena fajlova moraju početi crticom. Konačno, ako izlazni_fajl nema ekstenziju, biće tretiran kao direktorijum i "otvorena e-knjiga" (OEB) koja se sastoji od HTML fajlova u tom direktorijumu. Ovi fajlovi su oni koji bi inače bili prosleđeni izlaznom dodatku.
    
    Pošto odredite ulazni i izlazni format možete podesiti različite opcije koje kontrolišu konverziju. Opcije koje su vam na raspolaganju zavise od tipa ulaznog i izlaznog fromata. Za pomoć podesite ulazni i izlazni format i upotrebite opciju -h.
    
    Za kompletnu dokumntaciju vidite

en: is not a valid root folder
sr: nije ispravan osnovni direktorijum

en: library
sr: biblioteka

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
sr: pretraga zahteva ili 2, ili neparan broj argumenata

en: lower right region of the screen.
sr: donjem desnom uglu ekrana.

en: may be running in the system tray, in the
sr: i možda je sakriven u sistemsk ikonu, u

en: missing closing parenthesis
sr: nedostaje zatvorena zagrada

en: new email address
sr: nova elektronska adresa

en: no
sr: ne

en: none
sr: nema

en: options
sr: opcije

en: output
sr: izlaz

en: plugins
sr: ...

en: removed
sr: uklonjeno

en: selected to send
sr: izabrane za slanje

en: sent
sr: poslato

en: settings for device drivers
sr: podešavanja upravljačkog programa za uređaj

en: star(s)
sr: zvezdica

en: switch requires an odd number of arguments
sr: promena zateva neparan broj argumenata

en: syntax error - program ends before EOF
sr: sintaksna greška - program se završio pre EOF

en: tag browser categories not to display
sr: kategorije koje ne treba prikazati u izlogu etiketa

en: tags to add
sr: etikete za dodavanje

en: tags to remove
sr: etikete za uklanjanje

en: thismonth
sr: ovog meseca

en: today
sr: danas

en: toolBar
sr: Traka sa alatkama

en: try deleting the file
sr: pokušajte da izbrišete fajl

en: try rebooting your computer.
sr: pokušajte da ponovo pokrenete računar.

en: unchecked
sr: neobeleženo

en: unknown function {0}
sr: nepoznata funkcija {0}

en: upper right region of the screen.
sr: gornjem desnom uglu ekrana.

en: values starting a&t
sr: vrednosti koje počinju &na

en: version
sr: verzija

en: welcome wizard
sr: čarobnjak za dobrodošlicu

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
sr: će nastaviti da radi kao sistemska ikona. Da prekinete rad izaberite <b>Izlaz</b> u meniju.

en: with values separated b&y
sr: vrednosti razdvojene &sa

en: yes
sr: da

en: yesterday
sr: juče
