calibre - en to ro translation catalogue (3464 entries)

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
ro: 	Fişier Baen detectat. Se reanalizează...

en: 	Book Designer file detected.
ro: 	Fişier Book Designer detectat.

en: 	Converting to BBeB...
ro: 	Se coonverteşte în BBeB...

en: 	Failed links:
ro: 	Link-uri greşite:

en: 	Parsing HTML...
ro: 	Se analizează HTML...

en: 
                <p>Advanced Rule for column <b>%(col)s</b>:
                <pre>%(rule)s</pre>
ro: 
                <p>Regulă Avansată pentru coloana <b>%(col)s</b>:
                <pre>%(rule)s</pre>

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.
            <li><b>mi</b>: a Metadata instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: You must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. At least one argument is required, and is usually the value of
            the field being operated upon. Note that when writing in basic template
            mode, the user does not provide this first argument. Instead it is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
ro: 
            <p>Aici se pot adăuga sau şterge funcţiile folosite în procesarea
            şabloanelor. O funcţie şablon este scrisă în python. Obţine informaţia
            dintr-o carte, o procesează şi returnează un şir ca şi rezultat. Funcţiile
            definite aici pot fi folosite în şabloane la fel ca şi funcţiile interne.
            Funcţia trebuie denumită <b>evaluate</b> şi trebuie să aibă semnătura
            de mai jos.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a unicode string</code></p>
            <p>Parametrii funcţiei "evaluate" sunt:</p>
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: instanţa formatterului folosită pentru evaluarea
            şablonului curent. Acesta se poate folosi pentru a face o evaluare
            recursivă a şablonului.</li>
            <li><b>kwargs</b>: un dicţionar de metadate. Valorile câmpurilor se
            găsesc în acest dicţionar.</li>
            <li><b>mi</b>: o instanţă de metadate. Folosită pentru obţinerea
            informaţiilor despre câmpuri. Acest parametru poate fi "None" în unele
            cazuri, cum ar fi evaluarea şabloanelor non-cărţi.</li>
            <li><b>locals</b>: variabilele locale asignate de către programul şablon
            curent.</li>
            <li><b>your parameters</b>: trebuie furnizaţi unul sau mai mulţi
            parametri formali. Numărul trebuie să coincidă cu cel din caseta
            "arg count", mai puţin dacă "arg count" este -1 (număr variabil sau
            argumente), caz în care ultimul argument trebuie să fie "*args". Cel puţin
            un argument este necesar şi este, de obicei, valoarea câmpului asupra
            căruia se operează. Notă: atunci când se scrie în modul şablon de bază,
            utilizatorul nu furnizează primul argument. Acesta este furnizat de
            către "formatter".</li>
            </ul></p>
            <p>
            Următoarea funcţie exemplu verifică valorile câmpului. În cazul în care
            câmpul nu este vid, valoarea câmpului este returnată, altfel valoarea
            "EMPTY" este returnată.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            Această funcţie poate fi apelată în oricare din cele trei moduri de
            programe şablon:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
        Options control how entries are displayed in the generated catalog ouput.
ro: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        Exportă un catalog în formatul specificat de extensia "/path/to/destination".
        "Options" controlează modul în care înregistrările sunt afişate în catalogul
        de ieşire generat.

en: 
        %prog custom_columns [options]
    
        List available custom columns. Shows column labels and ids.
ro: 
        %prog custom_columns [options]
    
        Listează coloanele personalizate disponibile.
        Afişează etichetele coloanei şi IDurile.

en: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        Remove the custom column identified by label. You can see available
        columns with the custom_columns command.
ro: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        Şterge coloanele personalizate identificate prin "label". Se pot vizualiza
        coloanele disponibile prin comanda "custom_columns".

en: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        Manage the saved searches stored in this database.
        If you try to add a query with a name that already exists, it will be
        replaced.
ro: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        Gestionează căutările salvate stocate în baza de date.
        Dacă încercaţi să adăugaţi o interogare cu un nume existent,
        acesta va fi înlocuit.

en: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        Set the value of a custom column for the book identified by id.
        You can get a list of ids using the list command.
        You can get a list of custom column names using the custom_columns
        command.
ro: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        Setează valoarea unei coloane personalizate pentru cartea identificată după ID.
        O listă de IDuri se poate obţine folosind comanda "list".
        Se poate obţine o listă cu nume de coloane personalizate folosind comanda
        "custom_columns.

en: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    Ex.
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Split a PDF.
ro: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    Ex.
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Împarte un fişier PDF.

en: 
    %prog [options] ISBN
    
    Fetch a cover image/social metadata for the book identified by ISBN from LibraryThing.com
ro: 
    %prog [options] ISBN
    
    Obţine o copertă sub formă de metadate pentru cartea identificată după ISBN de la LibraryThing.com

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the list command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
ro: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Şterge formatul "fmt" de la cartea identificată după ID. IDul se poate obţine folosind comanda "list". "fmt" ar trebui să fie o extensie de fişier ca şi LRF sau TXT sau EPUB. În cazul în care cartea nu are formatul "fmt" disponibil, nu se va face nimic.

en: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by id
    from the OPF file metadata.opf. id is an id number from the list command. You
    can get a quick feel for the OPF format by using the --as-opf switch to the
    show_metadata command.
ro: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    Setează metadatele stocate în baza de date calibre pentru cartea identificată
    după ID din fişierul OPF "metadata.opf". IDul este un număr ID obţinut cu
    comanda "list". Se poate obţine formatul fişierului OPF folosind comanda
    "show_metadata --as-opf".

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the list command.
ro: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Afişează metadatele stocate în baza de date pentru cartea identificată după ID. IDul este un număr ID obţinut cu comanda "list".

en: 
    *** Adding 'By Authors' Section required for MOBI output ***
ro: 
    *** Adăugarea secţiunii "După Autori" este necesară pentru formatul de ieşire MOBI ***

en: 
    Customization:
ro: 
    Personalizare:

en: 
    Read/Write metadata from/to ebook files.
    
    Supported formats for reading metadata: %(read)s
    
    Supported formats for writing metadata: %(write)s
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
ro: 
    Scrierea/Citirea metadatelor din/în fişierele e-book.
    
    Formatele sprijinite pentru citirea metadatelor: %(read)s
    
    Formatele sprijinite pentru scrierea metadatelor: %(write)s
    
    Tipuri diferite de fişiere sprijină tipuri diferite de metadate. Dacă încercaţi
    să puneţi nişte metadate într-un fişier care nu este sprijinit, aceste metadate
    vor fi ignorate în mod silenţios.

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
ro:                 Descărcaţi periodic lunar în zilele specificate. Descărcarea
                    se va efectua cel mai devreme după timpul specificat în
                    zilele specificate ale fiecărei luni. De ex., dacă alegeţi 1
                    şi 15 după ora 9:00, atunci periodic, în fiecare zi de 1 şi
                    15 ale lunii cel mai devreme după ora 9:00 se va efectua
                    descărcarea.

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
ro:                 Descărcaţi periodic săptămânal în zile specifice după
                    ora specificată. De ex., dacă alegeţi: Luni după ora
                    9:00, atunci se va descărca periodic în fiecare Luni
                    cel mai devreme după ora 9:00.

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
ro:                 Descarcă aceasta periodic la x zile. De exemplu, dacă
                    alegeţi 30, periodicul va fi descărcat la fiecare 30 de
                    zile. Notaţi că puteţi seta perioada la mai puţin de o zi
                    de ex. 0.1 pentru a descărca de mai multe ori pe zi.

en:             <p>Set the color of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> if the following
                conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
ro:             <p>Setează culoarea <b>%(col)s</b> în <b>%(color)s</b> dacă următoarele
                condiţii sunt îndeplinite:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
ro:         <h1>Ajutor</h1>
    
            <p>calibre stochează lista dumneavoastră de cărţi şi metadatele aferente
            într-o bază de date. Fişierele e-carte şi coperţile sunt salvate în directorul
            bibliotecă. Baza de date conţine o listă cu fişierele şi coperţile ce aparţin
            fiecărei cărţi. Această unealtă verifică dacă fişierele e-carte din directorul
            bibliotecii coincid cu informaţia din baza de date.</p>
    
            <p>Rezultatul fiecărei verificări este afişat în partea stângă. Diferitele
            verificări sunt:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Titluri invalide</b>: Fişiere şi directoare ce apar în bibliotecă
            acolo unde ar trebui să fie titlurile, dar nu au forma corectă pentru a
            fi titluri de carte.</li>
            <li><b>Titluri suplimentare</b>: Fişiere suplimentare în bibliotecă ce
            apar să fie titluri corecte, dar nu au corespondenţi în baza de date.</li>
            <li><b>Autori incorecţi</b>: Fişiere ce apar în bibliotecă în locul
            directoarelor cu autori.</li>
            <li><b>Autori suplimentari</b>: Directoare în bibliotecă ce par să fie
            autori dar nu au înregistrări în baza de date.</li>
            <li><b>Formate de cărţi lipsă</b>: Formate ce apar în baza de date dar
            care nu au fişiere corespondente în directoarele cărţilor.</li>
            <li><b>Formate de cărţi suplimentare</b>: Formate ce apar în
            directoarele cărţilor dar care nu au corespondenţi în baza de date.</li>
            <li><b>Fişiere necunoscute în cărţi</b>: Fişiere suplimentare din
            directorul cărţii ce nu corespund nici unui format de carte sau copertă
            cunoscut.</li>
            <li><b>Fişiere copertă lipsă</b>: Reprezintă cărţi care sunt marcate
            că au copertă dat fişierele lipsesc di directoare.</li>
            <li><b>Fişiere copertă ce nu apar în baza de date</b>: Cărţi ce au fişiere
            copertă în directoare, dar nu au înregistrări în baza de date.</li>
            <li><b>Director cu excepţii</b>: Reprezintă directoare din bibliotecă ce
            nu au putut fi procesate/înţelese de această unealtă.</li>
            </ul>
    
            <p>Există două feluri de reparări automate posibile:<i> Şterge elementele
            marcate</i> şi <i>Repară elementele marcate</i>.</p>
    
            <p><i>Şterge elementele marcate</i> este folosit pentru îndepărtarea
            fişierelor/directoarelor/coperţilor suplimentare care nu au înregistrări în
            baza de date. Bifaţi căsuţa de lângă elementul pe care doriţi să îl ştergeţi.
            Folosiţi cu grijă.</p>
    
            <p><i>Repară elementele marcate</i> este aplicabil doar coperţilor şi
            formatelor lipsă (cele trei linii marcate "reparabile"). În cazul coperţilor
            lipsă, bifând căsuţa şi apăsând acest buton se va transmite lui calibre că
            nu există coperţi pentru cărţile listate. Folosiţi această opţiune dacă nu
            veţi restaura coperţile din copia de rezervă. În cazul coperţilor
            suplimentare, bifând căsuţa şi apăsând butonul se va transmite lui calibre
            că fişierele copertă găsite sunt corecte pentru toate cărţile listate.
            Folosiţi această opţiune atunci când nu se vor şterge fişierele. În cazul
            formatelor lipsă, bifând căsuţa şi apăsând butonul se va transmite lui
            calibre că formatele chiar lipsesc. Folosiţi această opţiune dacă nu veţi
            restaura formatele dintr-o copie de rezervă.<p>

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
ro:     %prog options
    
        Personalizează Calibre prin folosirea extensiilor externe.

en:  (%d plugin updates)
ro:  (%d actualizări pentru extensie)

en:  (Preface)
ro:  (Prefaţă)

en:  (not on any book)
ro:  (nici într-o carte)

en:  - Jobs
ro:  - Sarcini

en:  - LRF Viewer
ro:  - Vizualizator LRF

en:  The green color indicates that the current author sort matches the current author
ro:  Culoarea verde indică faptul că sortare autor curent se potriveşte cu autorul curent

en:  The green color indicates that the current title sort matches the current title
ro:  Culoarea verde indică faptul că sortare titlu curent se potriveşte cu titlul curent

en:  The red color indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
ro:  Culoarea roşie atenţionează că sortare autor curent nu se potriveşte cu autorul curent. Nu este nevoie să acţionaţi în nici un mod, dacă aceasta este ceea ce doriţi.

en:  The red color warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
ro:  Culoarea roşie atenţionează că sortare titlu curent nu se potriveşte cu titlul curent. Nu este nevoie să acţionaţi în nici un mod, dacă aceasta este ceea ce doriţi.

en:  [%(num)d of %(tot)d]
ro:  [%(num)d din %(tot)d]

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
ro:  nu poate fi îndepărtată. Este o extensie internă. Încercaţi să o dezactivaţi.

en:  console
ro:  consolă

en:  days
ro:  zile

en:  detected.
ro:  detectat.

en:  fetched.
ro:  descărcat

en:  from
ro:  de la

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
ro:  comunică cu dispozitivul!<br>
                        Oprind calibre, puteţi cauza erori de corupţie pe dispozitiv.<br>
                        Sigur doriţi să ieşiţi?

en:  is not a valid picture
ro:  nu este o imagine validă

en:  issues
ro:  ediţii

en:  minutes
ro:  minute

en:  near
ro:  aproape de

en:  or
ro:  sau

en:  or the search
ro:  sau căutarea

en:  pt
ro:  pct

en:  seconds
ro:  secunde

en:  secs
ro:  sec

en:  stars
ro:  stele

en:  will map to size:
ro:  va fi modificat la mărime:

en: ".kobo" files do not exist on the device as books instead, they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
ro: Fișierele .kobo nu există pe dispozitiv ca și cărți, ci ca rânduri în baza de date sqlite. Acum ele nu pot fi exportate sau vizualizate.

en: "Copy files to iTunes Media folder %s" is enabled in iTunes Preferences|Advanced
ro: "Copiază fişiere în directorul %s din iTunes" este activat în Preferinţe iTunes|Avansat

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
ro: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog este interfaţa linie de comandă pentru baza de date de cărţi calibre.
    
    "command" este una dintre:
      %s
    
    Informaţii despre o comandă individuală: %%prog command --help

en: %(app)s has been updated to version <b>%(ver)s</b>. See the <a href="http://calibre-ebook.com/whats-new">new features</a>.
ro: %(app)s a fost actualizat(ă) la versiunea <b>%(ver)s</b>. Verificaţi <a href="http://calibre-ebook.com/whats-new">noile facilităţi</a>.

en: %(curr)s (was %(initial)s)
ro: %(curr)s (a fost %(initial)s)

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
ro: acum %(days)d zile, %(hours)d ore şi %(mins)d de minute în urmă

en: %(num)d of %(tot)d
ro: %(num)d din %(tot)d

en: %(num)i of %(total)i Books
ro: %(num)i din %(total)i cărţi

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
ro: %(num)s din %(tot)s cărţi procesate.

en: %(plugin_type)s %(plugins)s
ro: %(plugins)s %(plugin_type)s

en: %(prefix)s: %(rating).1f stars
ro: %(prefix)s: %(rating).1f stele

en: %(time)s<br />Last Page Read: %(loc)d (%(pr)d%%)
ro: %(time)s<br />Ultima Pagină Citită: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last Page Read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
ro: %(time)s<br />Ultima Pagină Citită: Locaţie %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(tt)sAverage rating is %(rating)3.1f
ro: %(tt)sMedia evaluărilor este %(rating)3.1f

en: %d book
ro: %d carte

en: %d books
ro: %d cărţi

en: %d items
ro: %d elemente

en: %d stars
ro: %d stele

en: %prog URL
    
    Where URL is for example http://google.com
ro: %prog URL
    
    Unde URL este de exemplu http://google.com

en: %prog [options] file
    
    View an ebook.
ro: Fişier %prog [options]
    
    Vizualizează o carte.

en: %prog [options] file.epub
    
    Fix common problems in EPUB files that can cause them to be rejected by poorly designed publishing services.
    
    By default, no fixing is done and messages are printed out for each error detected. Use the options to control which errors are automatically fixed.
ro: %prog [options] file.epub
    
    Rezolvă problemele comune din fişierele EPUB care le pot determina să fie respinse de către serviciile de publicare prost proiectate.
    
    Implicit, nu se rezolză şi mesajele sunt tipărite pentru fiecare eroare detectată. Utilizaţi opţiuni pentru a controla care erori sunt remediate automat.

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
ro: %prog [options] file.lrs
    Compilează un fişier LRS într-un fişier LRF.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
ro: %prog [opţiuni] mybook.lrf
    
    Arată/editează metadata într-un fişier LRF.

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify directories, see
    the directory related options below.
ro: %prog add [options] fişier1 fişier2 fişier3 ...
    
    Adaugă fişierele specificate ca şi cărţi în baza de date. De asemenea se pot specifica
    şi directoare; vedeţi opţiunile corespondente de mai jos.

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
ro: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Creeată o coloană personalizată. "label" este numele maşină pentru coloană.
    Nu trebuie să conţină spaţii sau două puncte. "name" este numele folosit 
    de utilizator pentru coloană. "datatype" este unul dintre: {0}

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the ebook in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the list command. If the format already exists, it is replaced.
ro: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Adaugă cartea în "ebook_file" la formatele disponibile pentru cartea identificată după ID. IDul se poate obţine folosind comanda "list". Dacă formatul există deja, acesta va fi înlocuit.

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
ro: %prog book.Irf
    Converteşte un fişier LRF într-un fişier LRS (XML UTF-8 codat)

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
ro: %prog check_library [options]
    
    Efectuează nişte verificări asupra sistemului de fişiere al bibliotecii. Raporturile sunt {0}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an opf file). You can get id numbers from the list command.
ro: %prog export [options] ids
    
    Exportă cărţile specificate după ID (listă separată prin virgule) în sistemul de fişiere.
    Operaţia de export salvează toate formatele cărţii, coperţile şi metadatele (într-un 
    fişier opf). Numărul ID se poate obţine cu comanda "list".

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
ro: %prog list [options]
    
    Listează cărţile disponibile din baza de date calibre.

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the tags pane.
ro: %prog list_categories [options]
    
    Produce un raport cu informaţiile categoriilor din baza de date. Informaţia
    este echivalentă cu ceea ce este afişat în panoul etichetelor.

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the list command). For example, 23,34,57-85
ro: %prog remove ids
    
    Şterge cărţile identificate prin IDuri din baza de date. IDurile ar trebui să fie sub forma unei liste de numere, separată prin virgule (puteţi obţine numerele ID folosind comanda "list"). De exemplu: 23,34,57-85

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    directory of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
ro: %prog restore_database [options]
    
    Restaurează baza de date din metadatele stocate în fişierele OPF din
    fiecare director din bibliotecă. Este folositor dacă fişierul metadata.db
    a fost corupt.
    
    ATENŢIE: Această comandă restaurează complet baza de date. Toate
    căutările salvate, categoriile personalizate, panourile de conectare,
    conversiile per carte şi reţetele personalizate vor fi pierdute. Metadatele
    restaurate vor fi la fel de exacte precum au fost găsite în fişierele OPF.

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
ro: %s conţine elemente. Sigur doriţi să ştergeţi?

en: %s format books are not supported
ro: %s formatul cărţilor nu este acceptat

en: %s has no available formats.
ro: %s nu are formate disponibile

en: %s is already running.
ro: %s rulează deja.

en: %s is an empty file
ro: %s este un fişier gol

en: %s is not a user category
ro: %s nu este o categorie utilizator

en: %s is not a valid plugin path
ro: %s nu este o cale spre extensie validă

en: %s is not an existing folder
ro: %s nu este un director existent

en: %s needs the full email address as your username
ro: %s are nevoie de adresa de e-mail completă ca şi nume de utilizator

en: %s news sources
ro: %s surse de ştiri

en: %s: unknown function
ro: %s: funcţie necunoscută

en: &Abort conversion jobs that take more than:
ro: &Anulează sarcinile de conversie dacă durează mai mult de:

en: &Account
ro: &Cont

en: &Add email
ro: &Adaugă e-mail

en: &Add feed
ro: &Adaugă sursă

en: &Add tag:
ro: &Adaugă etichetă:

en: &Advanced
ro: &Avansat

en: &After
ro: &După

en: &All these words:
ro: To&ate aceste cuvinte:

en: &Alternate shortcut:
ro: Scurtătură &alternativă:

en: &Apply
ro: &Aplică

en: &Apply date
ro: &Aplică data

en: &Apply function after replace:
ro: &Aplică funcţia după înlocuire:

en: &Author(s):
ro: &Autor(i):

en: &Author(s):
ro: &Autor(i):

en: &Author:
ro: &Autor:

en: &Automatically number books in this series
ro: Numerotează &automat cărţile din această serie

en: &Automerge added books if they already exist in the calibre library:
ro: &Auto-îmbină cărţile adăugate dacă acestea există în bibliotecă:

en: &Base font size:
ro: Mărime font de &bază:

en: &Basic metadata
ro: &Metadate de bază

en: &Before
ro: &Înainte

en: &Bottom:
ro: &Jos:

en: &Browse
ro: &Caută

en: &Cancel
ro: &Anulează

en: &Change
ro: Modifi&că

en: &Clear
ro: &Curăță

en: &Clear all
ro: &Curăţă tot

en: &Clear series
ro: &Curăţă seria

en: &Close
ro: Î&nchide

en: &Collapse when more items than:
ro: Res&trânge dacă sunt mai multe elemente decât:

en: &Column type
ro: Tip &coloană

en: &Column/value
ro: &Coloană/valoare

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
ro: &Coloane la care sunt limitate căutările fără prefix:

en: &Comments
ro: &Comentarii

en: &Configure download
ro: &Configurează descărcarea

en: &Configure metadata from file name
ro: &Configurează metadatele din numele de fişiere

en: &Copy structure from the current library
ro: &Copiază structura bibliotecii curente

en: &Copy to clipboard
ro: &Copiază în clipboard

en: &Cover and formats
ro: &Copertă şi formate

en: &Create an empty library at the new location
ro: &Creează o bibliotecă goală în noua locaţie

en: &Current actions
ro: Acţiuni &curente

en: &Custom
ro: &Personalizat

en: &Custom metadata
ro: &Metadate personalizate

en: &Customize plugin
ro: &Personalizează extensia

en: &Customize plugin
ro: &Personalizează extensia

en: &Date:
ro: &Data:

en: &Days of the month:
ro: &Zilele lunii:

en: &Default
ro: &Implicit

en: &Default font size:
ro: Mărime font &implicită:

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: &Delete downloaded news older than:
ro: Şterge ştirile mai &vechi de:

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
ro: Şter&ge ştirile din bibliotecă atunci când sunt trimise automat pe dispozitiv

en: &Description note
ro: Notă &descriptivă

en: &Description:
ro: &Descriere:

en: &Descriptions
ro: &Descriere

en: &Destination field:
ro: Câmp &destinaţie:

en: &Devices
ro: &Dispozitive

en: &Disable comic processing
ro: &Dezactivează procesarea benzilor desenate

en: &Disable font size rescaling
ro: &Dezactivează scalarea fontului

en: &Documentation:
ro: &Documentaţie:

en: &Donate to support calibre
ro: &Donează pentru a susţine calibre

en: &Download after:
ro: &Descarcă după:

en: &Download every:
ro: &Descarcă la fiecare:

en: &Download metadata
ro: &Descarcă metadatele

en: &Download now
ro: &Descarcă acum

en: &Eject connected device
ro: &Deconectează dispozitivul conectat

en: &Embed fonts
ro: Înco&rporează fonturi

en: &Encryption:
ro: &Criptare:

en: &Explode ePub
ro: &Explodează ePub

en: &Extra  tags:
ro: &Etichete suplimentare:

en: &Feed title:
ro: Titlu s&ursă:

en: &Flatten EPUB file structure
ro: &Nivelează structura fişierului EPUB

en: &Font options
ro: Opţiuni &font

en: &Font size:
ro: Mărime &font:

en: &Force numbers to start with:
ro: Obligă numerele să înceapă cu:

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
ro: &Obligă folosirea cuprinsului generat automat

en: &Formatting:
ro: &Formatare:

en: &Function:
ro: &Funcţie:

en: &Generate cover
ro: &Generează coperta

en: &Generate default cover
ro: &Generează coperta implicită

en: &Get update
ro: &Obţine actualizare

en: &Go!
ro: &Du-te!

en: &Headquarters:
ro: Cartier &General:

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
ro: Marc&hează rezultatele căutării în loc de a restricţiona lista cu cărţi în rezultate

en: &Hostname:
ro: &Nume gazdă:

en: &Icon size:
ro: Mărime iconiţe:

en: &Indent size:
ro: Mărime &aliniat

en: &Inline TOC
ro: Cuprins &inline

en: &Input document
ro: Document de &intrare

en: &Input format:
ro: Format &intrare:

en: &Input profile:
ro: Profil &intrare:

en: &Install
ro: &Instalează

en: &Install command line tools
ro: &Instalează unelte pentru linia de comandă

en: &Keep at most:
ro: Păstrează cel &mult:

en: &Keyboard shortcuts
ro: Scurtături &tastatură

en: &Kindle email:
ro: E-mail &Kindle:

en: &Landscape
ro: &Peisaj

en: &Languages:
ro: &Limbi:

en: &Left:
ro: &Stânga:

en: &Limit the searched metadata
ro: &Limitează metadatele căutate

en: &Line ending style:
ro: Stil sfârşit de &linie:

en: &Line size:
ro: Mărime &rând:

en: &Linearize tables
ro: Aran&jează tabele

en: &Load plugin from file
ro: Încarcă extensii din &fişiere

en: &Load recipe from file
ro: Încarcă r&eţeta din fişier

en: &Lookup in dictionary
ro: &Caută în dicţionar

en: &Lookup name
ro: Nume de că&utat

en: &Manufacturers
ro: &Producători

en: &Max. number of articles per feed:
ro: Nr. &max. de articole per sursă:

en: &Maximum line length:
ro: Lungime &maximă rând:

en: &Merge with Comments
ro: &Uneşte cu Comentarii

en: &Metadata
ro: &Metadate

en: &Monospace family:
ro: Familia &Monospace:

en: &Monospaced font family:
ro: Familia de fonturi &Monospaced

en: &Move current library to new location
ro: &Mută biblioteca curentă în noua locaţie

en: &Multiple books per folder, assumes every ebook file is a different book
ro: Cărţi &multiple pe director. Se presupune că fiecare fişier e-book este o carte diferită.

en: &Name:
ro: &Nume:

en: &Names:
ro: &Nume:

en: &Next
ro: &Următor

en: &No
ro: &Nu

en: &None
ro: &Nici una

en: &Number of Colors:
ro: &Numărul de culori

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
ro: &Numărul de coperţi afişate în modul browser etichete (necesită repornire):

en: &Number:
ro: &Număr:

en: &Oldest article:
ro: Cel mai &vechi articol:

en: &One book per folder, assumes every ebook file in a folder is the same book in a different format
ro: &O singură carte pe director. Se presupune că fiecare fişier e-book din director este un format diferit al aceleaşi cărţi.

en: &One or more of these words:
ro: &Unul sau mai multe din cuvintele:

en: &Orientation:
ro: &Orientare:

en: &Output document
ro: &Document de ieşire

en: &Output format:
ro: F&ormatul la ieşire:

en: &Output profile:
ro: Profil i&eşire:

en: &Paper Size:
ro: &Mărime hârtie:

en: &Password:
ro: &Parola:

en: &Paste from clipboard
ro: &Lipeşte din clipboard

en: &Plugin tweaks
ro: A&justări Extensii

en: &Preferences
ro: &Preferințe

en: &Preview ePub
ro: &Previzualizează ePub

en: &Previous
ro: &Anterior

en: &Price:
ro: &Preţ:

en: &Profile:
ro: &Profil:

en: &Program Code: (be sure to follow python indenting rules)
ro: Cod &Program: (asiguraţi-vă că urmaţi regulile de indentaţie Python)

en: &Published:
ro: &Publicat:

en: &Publisher:
ro: &Editura:

en: &Publisher:
ro: E&ditura:

en: &Query:
ro: &Interogare:

en: &Quit
ro: I&eşire

en: &Rating:
ro: &Evaluare:

en: &Rebuild ePub
ro: &Reconstruieşte ePub

en: &Remove
ro: Şte&rge

en: &Remove cover
ro: Şte&rge coperta

en: &Remove email
ro: Şte&rge e-mail

en: &Remove plugin
ro: Şte&rge extensia

en: &Remove recipe
ro: Ş&terge reţeta

en: &Remove tags:
ro: Şte&rge etichete:

en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

en: &Replace with:
ro: În&locuiește cu:

en: &Replacement Text
ro: Te&xt de înlocuit

en: &Resize images larger than the viewer window (needs restart)
ro: &Redimensionează imaginile mai mari decât fereastra de vizualizare (necesită repornire)

en: &Restore
ro: &Restaurează

en: &Right to left
ro: De la d&reapta la stânga

en: &Right:
ro: &Dreapta:

en: &Root folder:
ro: Di&rectorul rădăcină:

en: &Run the check again
ro: &Rulează verificarea din nou

en: &Sans family:
ro: Familia &Sans:

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Schedule
ro: &Planifică

en: &Schedule for download:
ro: &Planifică pentru descărcare:

en: &Search Regular Expression
ro: &Caută expresie regulată

en: &Search and replace
ro: &Caută şi înlocuieşte

en: &Search for:
ro: &Caută după:

en: &Select all
ro: &Selectează toate

en: &Select default
ro: &Selectează valoarea implicită

en: &Send catalog to device automatically
ro: Tri&mite automat catalogul pe dispozitiv

en: &Series:
ro: &Seria:

en: &Serif font family:
ro: Familia de fonturi &Serif:

en: &Set as default
ro: &Setează ca şi valoare implicită

en: &Share recipe
ro: Î&mpărtăşeşte reţeta

en: &Shortcut:
ro: &Scurtătură:

en: &Show
ro: &Afişează

en: &Show password
ro: &Arată parola

en: &Show this warning again
ro: &Arată această avertizare din nou

en: &Sort/search column by
ro: &Sortează/Caută coloana după

en: &Start Server
ro: Porneşte &Server

en: &Stop selected jobs
ro: &Opreşte acţiunile selectate

en: &Swap author firstname and lastname
ro: &Interschimbă numele cu prenumele

en: &Swap title and author
ro: &Schimbă titlul cu autorul

en: &Tags to apply when adding a book:
ro: &Etichete de aplicat atunci când se adaugă o carte:

en: &Tags to set on created book entries:
ro: &Etichete pentru înregistrările cărţilor create:

en: &Template
ro: Şa&blon

en: &Test Server
ro: &Testează Server

en: &Test email
ro: &Testează e-mail

en: &Thumbnail width
ro: Lăţimea imaginii în minia&tură

en: &Title for Table of Contents:
ro: &Titlu pentru Cuprins:

en: &Title:
ro: &Titlu:

en: &Title:
ro: &Titlu:

en: &Toolbar
ro: Bara de Une&lte

en: &Top:
ro: S&us:

en: &Transliterate unicode characters to ASCII
ro: &Transformă caractere unicode în ASCII

en: &Username:
ro: Nume &utilizator:

en: &What kind of match to use:
ro: Ce fel de &potrivire să se folosească:

en: &Wide
ro: &Lat

en: &Wishlist tag
ro: Etichetă "listă-cu-&dorinţe"

en: &Wordspace:
ro: &Spaţiu între cuvinte:

en: &Yes
ro: &Da

en: 'read book' pattern
ro: model "carte citită"

en: (A regular expression)
ro: (O expresie regulată)

en: (Failed cover)
ro: (Coperta a eşuat)

en: (Failed metadata)
ro: (Metadatele au eşuat)

en: (all books)
ro: (toate cărţile)

en: (delete after copy)
ro: (şterge după copiere)

en: (delete from library)
ro: (şterge din bibliotecă)

en: (fixable)
ro: (reparabil)

en: (optional)
ro: (opţional)

en: (required)
ro: (obligatoriu)

en: ({0} of all)
ro: ({0} din toate)

en: ({0} of {1})
ro: ({0} din {1})

en: **No items found**
ro: **Nu s-a găsit nici un element**

en: *Current search
ro: *Căutare curentă

en: . Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ro: Două colecţii speciale sunt disponibile: %(abt)s:%(abtv)s şi %(aba)s:%(abav)s. Adăugaţi aceste valori la listă pentru a le valida. Colecţiilor le vor fi adăugate numele furnizat după caracterul ":".

en: 0 of %i Books
ro: 0 of %i cărţi

en: 0.0 pt
ro: 0.0 pct

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
ro: <b>Toate formatele</b> pentru cărţile selectate vor fi <b>şterse</b> din biblioteca dumneavoastră.<br>Metadatele cărţii vor fi păstrate. Sigur doriţi să continuaţi?

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
ro: <b>Modificările vor avea efect doar după repornire.</b>

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
ro: <b>Configurează %(name)s</b><br>%(desc)s

en: <b>Failed</b>
ro: <b>Eşuat</b>

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term.<p>You can have your grouped search term show up as user categories in  the Tag Browser. Just add the grouped search term names to the Make user categories from box. You can add multiple terms separated by commas. The new user category will be automatically populated with all the items in the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see easily all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatically-generated user category will contain all the series mentioned in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories).
ro: <b>Termenii de căutare grupată</b> sunt nume de căutare ce permit o interogare să caute automat în mai multe coloane. De exemplu, dacă aţi creat termenul de căutare grupată <code>toateseriile</code> cu valoarea <code>serii, #seriilemele, #seriilemele2</code>, atunci interogarea <code>toateseriile:adhoc</code> va căuta "adhoc" în oricare din coloanele <code>serii</code>, <code>#seriilemele</code> şi <code>#seriilemele2</code>.<p>Introduceţi numele termenului de căutare grupată în caseta de mai jos, introduceţi lista coloanelor de căutat în caseta valoare, pe urmă apăsaţi butonul Salvează.<p>Notă: Termenii de căutare grupată sunt forţaţi să fie scrişi cu litere mici; <code>CăutareaMea</code> şi <code>căutareamea</code> au acelaşi termen.<p>Puteţi afişa termenii de căutare grupată ca şi categorii utilizator în Browserul de Etichete. Adăugaţi doar numele grupării în caseta "Creează categorii utilizator din casetă". Puteţi adăuga termeni multipli separaţi prin virgule. Categoriile utilizator noi vor fi populate automat cu toate elementele din categorii incluse în termenul de căutare grupată.<p>Categoriile utilizator automate permit vizualizarea facilă a tuturor elementelor din coloanele conţinute în termenul de căutare grupată. Folosind exemplul <code>toateseriile</code> de mai sus, categoriile utilizator generate automat vor conţine toate seriile menţionate în <code>serii</code>, <code>#seriilemele</code> şi <code>#seriilemele2</code>. Aceasta poate fi utilă atunci când căutaţi duplicate ca să găsiţi care coloană conţine care element, sau pentru a avea categorii ierarhice (categorii care conţin categorii).

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#heuristic-processing">User Manual</a>.
ro: <b>Procesare euristică</b> - calibre va scana cartea pentru modele comune şi le va repara. După cum spune şi numele, aceasta presupune probabilităţi, ceea ce ar putea înrăutăţi rezultatul conversiei. De aceea această opţiune este dezactivată în mod implicit. De multe ori, dacă conversia nu a decurs aşteptărilor, activarea acestei opţiuni poate îmbunătăţi rezultatul. Citiţi mai multe despre acest proces în <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#heuristic-processing">Manualul de Utilizare</a>.

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ro: <b>Locaţie %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
ro: <b>Locaţie %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
ro: <b>Nici o potrivire</b> nu a fost găsită pentru fraza <i>%s</i> căutată.

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ro: <b>Pagină %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
ro: <b>Această scurtătură nu mai există</b>

en: <b>Using proxies:</b>
ro: <b>Se folosesc proxy-urile:</b>

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
ro: <b>Puteţi să vă distrugeţi biblioteca folosind această opţiune.</b> Modificările sunt permanente. Nu există funcţia de anulare. Vă încurajăm să faceţie o copie de siguranţă.<p>Caută şi înlocuieşte în câmpurile text folosind caractere potrivite sau expresii regulate.

en: <custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with Comments
     [before|after] Placement of notes with respect to Comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and Comments
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ro: <custom field>:[before|after]:[True|False] ce specifică:
     <custom field> - Câmp personalizat ce conţine note de îmbinat cu Comentarii
     [before|after] - Plasarea notelor respective la Comentarii
     [True|False] - O regulă orizontală este inserată între note şi Comentarii
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess ebook metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips.</p></div>
ro: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Setează un model de expresie regulată pentru a fi folosit atunci când se consideră metadatele cărţilor din numele fişierelor.</p>
    <p>Un <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">tutorial</a> despre folosirea expresiilor regulate este disponibil.</p>
    <p>Folosiţi funcţia <b>Test</b> de mai jos pentru a testa expresiile regulate pe câteva nume de fişiere de probă (nu uitaţi să includeţi extensia fişierului). Numele grupurilor pentru diferitele înregistrări de metadate sunt documentate în ponturi.</p></div>

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
ro: <h2>Felicitări!</h2> Aţi setat calibre cu succes. Apăsaţi butonul %s pentru aplicarea setărilor.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="http://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
ro: <h2>Clipuri demonstrative</h2>Clipurile ce demonstrează diferitele caracteristici ale calibre sunt disponibile <a href="http://calibre-ebook.com/demo">online</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="http://manual.calibre-ebook.com">online</a>.
ro: <h2>Manual de Utilizare</h2>Manualul de Utilizare este de asemena disponibil <a href="http://manual.calibre-ebook.com">online</a>.

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it. <br />For most feeds, you will have to use the "Advanced mode" to further customize the fetch process.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Creaţi o reţetă de bază de ştiri, adăugând-i surse RSS.<br />Pentru majoritatea surselor, va trebui să folosiţi "Modul avansat" pentru a personaliza procesul de descărcare a ştirilor.</p></body></html>

en: <li><b>Manual management</b>: Calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: Calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: Calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
ro: <li><b>Gestionare manuală</b>: calibre actualizează metadatele şi adaugă colecţii doar atunci când o carte este trimisă. Cu această opţiune, calibre nu va şterge nici o colecţie.</li>
    <li><b>Doar la trimitere</b>: calibre actualizează metadatele şi adaugă/şterge colecţiile pentru o carte atunci când această carte este trimisă pe dispozitiv.</li>
    <li><b>Gestionare automată</b>: calibre păstrează metadatele sincronizate cu biblioteca, în mod automat pe dispozitiv, la fiecare conectare</li></ul>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> value: <b>%(val)s</b>
ro: <li>Dacă coloana <b>%(col)s</b> valoarea <b>%(action)s</b>: <b>%(val)s</b>

en: <p>A CSS stylesheet that can be used to control the look and feel of books. For examples, click <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">here</a>.
ro: <p>O pagină de stil CSS care poate fi folosită pentru a controla modul de vizualizare al cărţilor. Pentru exemple apăsaţi click <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">aici</a>.

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
ro: <p>Un server de e-mail este util dacă serviciul la care trimiteţi e-mail-uri acceptă e-mail-urile doar de la surse bine cunoscute.

en: <p>An invalid library already exists at %(loc)s, delete it before trying to move the existing library.<br>Error: %(err)s
ro: <p>O bibliotecă invalidă există deja în %(loc)s. Ştergeţi-o înainte de a încerca să mutaţi biblioteca curentă.<br>Eroare: %(err)s

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
ro: <p>Nu se pot încărca cărţi pe dispozitiv deoarece nu mai există spaţiu disponibil

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
ro: <p>Alegeţi o locaţie pentru cărţile dumneavoastră. Când adăugati cărţi lui calibre, ele vor fi copiate aici. Utilizaţi un <b>fişier gol<b> pentru o nouă librărie calibre:

en: <p>Comma-separated list of tags to exclude.
    Default: ~,Catalog
ro: <p>Liste de etichete, separate prin virgule, de exclus.
    Implicit: ~,Catalog

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
ro: <p>Nu s-a putut crea reţeta. Eroare: <br>%s

en: <p>Date format. Use 1-4 'd's for day, 1-4 'M's for month, and 2 or 4 'y's for year.</p>
    <p>For example:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010<li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
ro: <p>Formatul datei. Folosiţi 1-4 "z" pentru ziuă, 1-4 "l" pentru lună şi 2 sau 4 "a"  pentru an.</p>
    <p>De exemplu:
    <ul>
    <li> zzzz, z LLL AAAA afişează Luni, 5 Ian 2010<li>
    <li>zz LLLL AA afişează 05 Ianuarie 10</li>
    </ul>

en: <p>Default pattern 
    \[.+\]
    excludes tags of the form [tag], 
    e.g., [Project Gutenberg]</p>
ro: <p>Model implicit 
    \[.+\]
    exclude etichetele de forma [tag], 
    de ex. [Project Gutenberg]</p>

en: <p>Default: Not formatted. For format language details see <a href="http://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">the python documentation</a>
ro: <p>Implicit: Neformatat. Pentru detalii legate de formatare limbă vizitaţi <a href="http://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">documentaţia Python</a>

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
ro: <p>Şterge toate ştirile mai vechi decât un număr specificat de zile. Setaţi la 0 pentru a dezactiva opţiunea.
    <p>Puteţi controla şi numărul maxim de ediţii păstrate ale unui periodic specificat prin vizitarea tabelei Avansat de mai sus pentru acel periodic.

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
ro: <p>Surse de metadate diferite au seturi diferite de etichete pentru aceeaşi carte. Dacă această opţiune este bifată, atunci calibre va folosi setul ce etichete mai mic. Acestea tind să fie genuri, în timp ce seturile mari tind să descrie conţinutul cărţii.
    <p>De notat că această opţiune va face o diferenţă practică doar dacă una dintre sursele de metadate are un gen ca şi set de etichete pentru cartea pentru care căutaţi. De obicei, toate au seturi mari de etichete.

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>>></code>.  For example:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>
ro: <p>Introduceţi o listă de coduri ISBN în caseta din stânga, câte unul pe fiecare rând. calibre ca crea automat intrări pentru cărţi bazate pe ISBN şi va descărca metadatele şi coperţile corespunzătoare.</p>
    <p>Oricare cod ISBN invalid din listă va fi ignorat.</p>
    <p>Se poate specifica un fişier care va fi adăugat odată cu fiecare cod ISBN. Pentru aceasta introduceţi calea completă către fişier după <code>>></code>.De exemplu:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>

en: <p>Enter a template to be used to create a link for
    an author in the books information dialog. This template will 
    be used when no link has been provided for the author using 
    Manage Authors. You can use the values {author} and 
    {author_sort}, and any template function.
ro: <p>Introduceţi în şablon care va fi folosit pentru crearea unei
    legături pentru un autor în dialogul de informaţii ale cărţilor. Acest
    şablon va fi folosit atunci când nu s-a furnizat nici o legătură către 
    autor folosind Gestionează Autori. Puteţi folosi valorile {author} şi
    {author_sort} şi oricare altă funcţie şablon.

en: <p>Explode the ePub to display contents in a file browser window. To tweak individual files, right-click, then 'Open with...' your editor of choice. When tweaks are complete, close the file browser window <b>and the editor windows you used to edit files in the epub</b>.</p><p>Rebuild the ePub, updating your calibre library.</p>
ro: <p>Explodează fişierul ePub pentru a afişa conţinutul într-o fereastră a browserului de fişiere. Pentru ajustarea fişierelor individuale, apăsaţi click dreapta, pe urmă selectaţi "Deschide cu..." editorul de text preferat. La finalizarea ajustărilor, închideţi fereastra browserului <b>şi fereastra editorului folosit pentru editarea fişierului epub</b>.</p><p>Reconstruiţi fişierul ePub actualizând biblioteca dumneavoastră calibre.</p>

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/xpath.html">XPath Tutorial</a>.
ro: <p>De exemplu, pentru potrivirea tuturor tag-urilor h2 care au class="chapter", setaţi tag-ul la <i>h2</i>, atributul la <i>class</i> şi valoarea la <i>chapter</i>.</p><p>Lăsând câmpul atribut gol, se va potrivi oricare atribut iar lăsând câmpul valoare gol se va potrivi oricare valoare. Setând câmpul tag la * se va potrivi oricare tag.</p><p>Pentru a afla mai multe despre XPath vizitaţi <a href="http://manual.calibre-ebook.com/xpath.html">XPath Tutorial</a>.

en: <p>If you do not want calibre to recognize your Apple iDevice when it is connected to your computer, click <b>Disable Apple Driver</b>.</p><p>To transfer books to your iDevice, click <b>Disable Apple Driver</b>, then use the 'Connect to iTunes' method recommended in the <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=118559">Calibre + iDevices FAQ</a>, using the <em>Connect/Share</em>|<em>Connect to iTunes</em> menu item.</p><p>Enabling the Apple driver for direct connection to iDevices is an unsupported advanced user mode.</p><p></p>
ro: <p> Dacă nu doriţi calibre să recunoască iDevice Apple atunci când este conectat la computerul dumneavoastră, faceţi clic <b> Dezactivează Driver Apple </ b>.</p><p>Pentru a transfera cărţi pe iDevice dumneavoastră, faceţi clic <b> Dezactivează Driver Apple </ b>, apoi utilizaţi "Conectare la iTunes" metoda recomandată în <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=118559">Calibre + iDevices FAQ</a>, utilizând <em>Conectare/Împărţire</em>|<em>Conectare la iTunes</em> element din meniu.</p><p>

en: <p>If you use the <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> e-book app on your iPhone/iTouch, you can access your calibre book collection directly on the device. To do this you have to turn on the calibre content server.
ro: <p>Dacă folosiţi aplicaţia <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> pe iPhone/iTouch, puteţi accesa colecţia dumneavoastră calibre de cărţi, direct de pe dispozitiv. Pentru aceasta trebuie să porniţi serverul de conţinut calibre.

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.
ro: <p>Markdown este un limbaj markup siplu pentru fişierele text, care permite formatare avansată. Pentru a afla mai multe, vizitaţi <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.

en: <p>Migrating old database to ebook library in %s<br><center>
ro: <p>Se mută baza de date veche în bibliotecă în %s<br><center>

en: <p>Negate this match. That is, only return results that <b>do not</b> match this query.
ro: <p>Neagă această potrivire. Returnează doar rezultatele care <b>nu</b> se potrivesc acestei interogări.

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>Stanza should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the Stanza reader on your iPhone. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on.
ro: <p>Nu uitaţi că lăsând calibre pornit ca şi server va rula atât timp cât calibre este pornit.
    <p>Stanza ar trebui să detecteze automat colecţia dumneavoastră calibre. Dacă nu, încercaţi să adăugaţi URL-ul http://myhostname:8080 ca şi un catalog nou în Stanza de pe iPhone. Aici myhostname ar trebui să fie un hostname calificat sau adresa IP a computerului de pe care rulează calibre.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard buttons below will allow you to test your regular expression against the current input document.
ro: <p>Caută şi înlocuieşte foloseşte <i>expresii regulate</i>. Citiţi <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">expresii regulate</a> pentru mai multe informaţii. De asemena, puteţi să testaţi expresiile regulate apăsând butoanele de test de mai jos.

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
ro: <p>Caută în lista cu cărţi după titlu, autor, editură, etichete, comentarii etc.<br><br>Cuvintele separate prin spaţii sunt lipite unul de altul (AND)

en: <p>The format specifier must begin with <code>{0:</code>
    and end with <code>}</code> You can have text before and after the format specifier.
ro: <p>Specificatorul de format trebuie să înceapă cu <code>{0:</code>
    şi să se termine cu <code>}</code>Puteţi avea text înainte şi după specificatorul de format.

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
ro: <p>Eroare la citirea din fişierul: <br /><b>

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, 
              <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">click here</a>.<p>A large number of recent, DRM free releases are 
              available at <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com">Open Books</a>.
ro: <p>Această carte este blocată de <b>DRM</b>. Pentru a afla mai multe despre DRM şi motivele pentru care nu se poate citi sau converti,  
              <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">apăsaţi aici</a>.<p>Un număr mare de lansări recente fără DRM sunt 
              disponibile la <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com">Cărţi Deschise</a>.

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
ro: <p>Aceasta va fi prezentă în câmpul De la: câmpul de e-mail-uri trimise de calibre.<br> Setaţi-l în adresa dumneavoastră de e-mail.

en: <p>This setting should match your iTunes <i>Preferences</i>|<i>Advanced</i> setting.</p><p>Disabling will store copies of books transferred to iTunes in your calibre configuration directory.</p><p>Enabling indicates that iTunes is configured to store copies in your iTunes Media folder.</p>
ro: <p>Aceste setări ar trebui să coincidă cu cele din iTunes <i>Preferinţe</i>|<i>Avansat</i>.</p><p>Dezactivându-le, copii ale cărţilor transferate spre iTunes vor fi stocate în directorul de configurare al calibre.</p><p>Activându-le, este indicat că iTunes  a fost configurat să stocheze copii în directorul iTunes Media.</p>

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output Profile. </p>
    <p>See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#font-size-rescaling">User Manual</a> for a discussion of how font size rescaling works.</p>
ro: <p>Acest proces automat vă va ajuta să alegeţi mărimea cheii fontului potrivită pentru nevoile dumneavoastră. Trebuie doar să introduceţi mărimea fontului de bază din documentul sursă iar pe urmă introduceţi mărimea fontului dorit. Se va afişa mărimea fontului folosit de algoritmul de scalare. Puteţi ajusta algoritmul prin modificarea mărimii fontului de bază şi a cheii fontului de mai jos. Când aţi descoperit valorile potrivite, apăsaţi OK.</p>
    <p>În mod implicit, dacă mărimea fontului de bază este 0 sau dacă nici o cheie a fontului nu este specificată, calibre va folosi valorile din Profilul de Ieşire curent.</p>
    <p>Vizitaţi <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#font-size-rescaling">Manualul de Utilizare</a> pentru a vedea cum funcţionează procesul de scalare al fonturilor.</p>

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
ro: <p>Atunci când calibre şterge spaţiul dintre paragrafe, setează automat un aliniat pentru a asigura o lizibilitate crescută. Această opţiune controlează lăţimea acestui aliniat.

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
ro: <p>Atunci când este setată, această opţiune va permite calibre să păstreze ce mult numărul specificat de ediţii al acestui periodic. De fiecare dată când o nouă ediţie este descărcată, cea mai veche este ştearsă, dacă numărul total este mai mare decât cel specificat.
    <p>De notat că această opţiune funcţionează doar dacă aveţi opţiunea de adăugare a titlului ca şi etichetă de mai sus activată.
    <p>De asemenea, opţiunea de a şterge periodicele mai vechi decât câteva zile, de mai jos, are prioritate faţă de acesta.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="http://gmail.com">gmail account</a> and click the Use gmail button below. You will also have to register your gmail address in your Amazon account.
ro: <p>calibre poate trimite automat cărţi pe Kindle-ul dumneavoastră. Pentru aceasta trebuie să configuraţi livrarea de e-mail-uri de mai jos. Cea mai uşoară cale este să creeaţi un cont gratuit <a href="http://gmail.com">GMail</a> şi să apăsaţi butonul Foloseşte GMail de mai jos. Va trebui să vă înregistraţi adresa GMail în contul dumneavoastră Amazon.

en: <p>calibre can scan your computer for existing books automatically. These books will then be <b>copied</b> into the calibre library. This wizard will help you customize the scanning and import process for your existing book collection.</p>
    <p>Choose a root folder. Books will be searched for only inside this folder and any sub-folders.</p>
    <p>Make sure that the folder you chose for your calibre library <b>is not</b> under the root folder you choose.</p>
ro: <p>calibre poate scana automat computerul dumneavoastră pentru cărţile existente. Aceste cărţi vor fi <b>copiate</b> în biblioteca calibre. Procesul următor vă va ajuta să scanaţi şi să adăugaţi cărţi în biblioteca existentă.</p>
    <p>Selectaţi un director rădăcină. Cărţile vor fi căutate doar în interiorul acestui director şi subdirectoarele aferente.</p>
    <p>Asiguraţi-vă că directorul care conţine biblioteca calibre <b>nu este</b> subdirector al directorului rădăcină pe care tocmai l-aţi ales.</p>

en: A comma separated list of languages for this book
ro: O listă de limbi, separată prin virgule, pentru această carte

en: A comma-separated list of columns in which items containing
    periods are displayed in the tag browser trees. For example, if
    this box contains 'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not in this box,
    then the tags will be displayed each on their own line.
ro: Listă de coloane, separată prin virgule, ce conţine elemente periodice
    afişate în arborele browserului de etichete. De exemplu: în cazul în 
    care caseta conţine "etichete" atunci etichetele de forma 
    "Mister.Română" şi "Mister.Thriller" vor fi afişate cu Română şi Thriller sub
    Mister. Dacă "etichete" nu este în casetă, atunci etichetele vor fi
    afişate fiecare separat.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
ro: O listă de valori permise, separată prin virgule. Valoarea goală este
    inclusă întotdeauna şi este implicită. De exemplu, lista "unu,doi,trei"
    are 4 valori, prima dintre ele fiind valoarea goală.

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
ro: O listă cu etichete, separată prin virgule, care va fi aplicată cărţilor ce vor fi adăugate bibliotecii

en: A custom recipe named %s already exists. Do you want to replace it?
ro: O reţetă personalizată numită %s există deja. Doriţi să o înlocuiţi?

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'
ro: Un dicţionar de opţiuni pentru personalizarea modului în care datele din această coloană vor fi interpretate. Acesta este un şir JSON. Pentru coloane de tip enumeraţie, folosiţi --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
ro: Un alt panou de conectare se potriveşte acestei combinaţii de dispozitiv şi format. Sigur doriţi să adăugaţi noul panou de conectare?

en: A file generated by ghostscript which allows each page to be individually cropped `gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox file.pdf 2> bounding`
ro: Un fişier generat de ghostscript care permite fiecare pagină să fie individual trunchiata " încadrare GS-dSAFER-dNOPAUSE-dBATCH-sDEVICE = file.pdf bbox 2> "

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
ro: O listă de nume de culori folosite la afişarea unui element. Lista
    trebuie să fie goală sau să conţină o culoare pentru fiecare valoare.

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
ro: Un panou de conectare mai general există deja pentru acest format şi dispozitiv. Sigur doriţi să adăugaţi noul panou de conectare?

en: A new version of this plugin is available
ro: O nouă versiune a acestei extensii este disponibilă

en: A permanent link to this book
ro: Un link permanent către această carte.

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart Calibre.
ro: S-a întâmpinat o problemă la instalarea acestei extensii. Această extensie va fi dezinstalată acum. Vă rugăm ataşaţi în detaliu mesajul de eroare de mai jos pe forumul acestei extensii şi reporniţi calibre.

en: A user category %s does not exist
ro: Categoria utilizator %s nu există

en: A&dvanced Search
ro: Căutare Ava&nsată

en: A&pplied items
ro: Ele&mente aplicate

en: A&pplied tags
ro: Etichete a&plicate

en: A&utomatically set author sort
ro: Setează a&utomat sortare autor

en: A&vailable actions
ro: Acţiuni &disponibile

en: A&vailable items
ro: &Elemente disponibile

en: A&vailable tags
ro: &Etichete disponibile

en: Abort
ro: Anulează

en: Aborted, taking too long
ro: S-a anulat, durează prea mult

en: Aborting...
ro: Se abandonează...

en: About Get Books
ro: Despre "Obţine Cărţi"

en: Access key for isbndb.com
ro: Cheia de acces pentru isbndn.com

en: Access log:
ro: Jurnal de accesări:

en: Account
ro: Cont

en: Acknowledgements
ro: Mulţumiri

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Active Jobs
ro: Acţiuni curente

en: Active jobs
ro: Sarcini active

en: Add "%s" to toolbars or menus
ro: Adaugă "%s" la bara de unelte sau meniu

en: Add %s to user category
ro: Adaugă %s la categoria utilizator

en: Add &custom column
ro: Adaugă o &coloană personalizată

en: Add &header
ro: Adaugă ant&et

en: Add &title as tag
ro: Adaugă &titlul ca şi etichetă

en: Add Advanced Rule
ro: Adaugă regulă avansată

en: Add Empty book. (Book entry with no formats)
ro: Adaugă carte goală. (Înregistrarea cărţii fără formate)

en: Add Rule
ro: Adaugă regulă

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
ro: Adăugaţi Cuprinsul la începutul cărţii.

en: Add a custom news source
ro: Adaugă o sursă de ştiri personalizată

en: Add a format to this book
ro: Adaugă un format acestei cărţi

en: Add a header to all the pages with title and author.
ro: Adaugă un antet tuturor paginilor cu titlu şi autor.

en: Add a new category
ro: Adaugă o categorie nouă

en: Add a plugin by specifying the path to the zip file containing it.
ro: Adaugă o extensie prin specificarea căii către fişierul zip ce o conţine.

en: Add a user-defined column
ro: Adaugă o coloană personalizată

en: Add an email address to which to send books
ro: Adaugă o adresă de e-mail căreia să i se trimită cărţi

en: Add an empty book (a book with no formats)
ro: Adaugă o carte goală (o carte fără formate)

en: Add another condition
ro: Adaugă altă condiţie

en: Add bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Add books
ro: Adaugă cărţi

en: Add books by ISBN
ro: Adaugă cărţi după ISBN

en: Add books from a single directory
ro: Adaugă cărţi dintr-un singur director

en: Add books from directories, including sub directories (Multiple books per directory, assumes every ebook file is a different book)
ro: Adaugă cărţi din directoare, incluzând şi subdirectoare (Mai multe cărţi pe director, presupunând că fiecare fişier e-carte este o carte diferită)

en: Add books from directories, including sub-directories (One book per directory, assumes every ebook file is the same book in a different format)
ro: Adaugă cărţi din directoare, incluzând şi subdirectoare (Câte o carte pe director, presupunând că fiecare fişier e-carte este aceeaşi carte într-un format diferit)

en: Add books to calibre
ro: Adauga cărţi lui calibre

en: Add books to calibre or the connected device
ro: Adăugaţi cărţi în calibre sau dispozitivul conectat

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles.
ro: Adaugă cărţi la baza de date chiar dacă ele există deja. Comparaţia este făcută pe baza titlurilor cărţilor.

en: Add books to library
ro: Adaugă cărţi în bibliotecă

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
ro: Adaugă cărţi bibliotecii/dispozitivului calibre din fişierele de pe computer.

en: Add books to your calibre library from the connected device
ro: Adaugă cărţi bibliotecii tale calibre de pe dispozitivul conectat

en: Add custom news source
ro: Adaugă sursă de ştiri personalizată

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
ro: Adaugă extra spaţiu sub antet. În mod implicit este:  %default pt.

en: Add feed to recipe
ro: Adaugă sursa în reţetă

en: Add files path with formats?
ro: Adăugaţi calea fişierelor cu formate?

en: Add files to selected book records
ro: Adaugă fişiere la arhiva cărţilor

en: Add from ISBN
ro: Adaugă din ISBN

en: Add linked files in breadth first order
ro: Adaugă fişierele conectate în funcţie de mărime (lărgime).

en: Add new formats to existing book records
ro: Adaugă formate noi la registrul existent al cărţii

en: Add new plugboard
ro: Adaugă panou de conectare

en: Add plugin
ro: Adaugă extensie

en: Add possibly overridden plugboard?
ro: Adaugă posibilitatea suprascrierii panoului de conectare?

en: Add selected actions to toolbar
ro: Adaugă acţiunile selectate la bara de unelte

en: Add separator after completing an author name
ro: Adaugă un separator după completarea numelui autorului.

en: Add sub-category to %s
ro: Adaugă subcategoria la %s

en: Add ta&gs:
ro: Adaugă &etichete:

en: Add tag to available tags and apply it to current book
ro: Adaugă eticheta la etichetele disponibile şi aplic-o cărţii curente

en: Add the new saved search
ro: Adăugaţi o nouă căutare salvată

en: Add to library
ro: Adaugă în bibliotecă

en: Add to user category
ro: Adaugă în categoria utilizator

en: Add your own columns
ro: Adaugă propriile tale coloane

en: Add/Update &recipe
ro: Adaugă/Actualizează &reţeta

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
ro: Adăugaţi/Editaţi ajustările pentru extensiile personalizate pe care le-aţi instalat. Documentaţia pentru acestea ajustări ar trebui să fie disponibilă pe website-ul de unde aţi descărcat extensiile.

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
ro: Adaugă/șterge propriile tale coloane în lista de cărți a programului Calibre

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
ro: Adaugă/şterge/configurează diferite funcţii ale Calibre

en: Added
ro: Adăugat

en: Added Tags:
ro: Etichete Adăugate:

en: Adding
ro: Se adaugă

en: Adding books
ro: Se adaugă cărţi

en: Adding books to device metadata listing...
ro: Se adaugă cărţi listei de metadate a dispozitivului...

en: Adding duplicates...
ro: Se adaugă duplicate...

en: Adding failed
ro: Adăugarea a eşuat

en: Adding...
ro: Se adaugă...

en: Additional content merged with Comments during catalog generation
ro: Conţinut adiţional unit cu comentarii în timpul generării catalogului

en: Additional metadata can be taken from Overdrive's book detail page. This includes a limited set of tags used by libraries, comments, language, and the ebook ISBN. Collecting this data is disabled by default due to the extra time required. Check the download all metadata option below to enable downloading this data.
ro: Metadate adiţionale pot fi obţinute din pagina cu detalii ale cărţii al serviciului Overdrive. Aceasta include un set limitat de tag-uri folosite de biblioteci, comentarii, limbă şi alte e-cărţi ISBN. Colectarea acestor date este dezactivată în mod implicit, deoarece e nevoie de timp suplimentar. Bifaţi opţinea de descărcare a tuturor metadatelor de mai jos pentru a o activa.

en: Address
ro: Adresă

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
ro: Ajustează aspectul și comportamentul interfeței Calibre după propriile tale gusturi

en: Advanced
ro: Configurări avansate

en: Advanced Search
ro: Căutare Avansată

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Affiliate
ro: Afiliat

en: Affiliate:
ro: Afiliat:

en: Align center
ro: Centrează

en: Align justified
ro: Aliniază stânga-dreapta

en: Align left
ro: Aliniază la stânga

en: Align right
ro: Aliniază la dreapta

en: All
ro: Tot/Toate

en: All articles
ro: Toate articolele

en: All books
ro: Toate cărțile

en: All by author
ro: Toate după autor

en: All by title
ro: Toate după titlu

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
ro: Toate cărţile bifate vor fi <b>şterse permanent</b> de pe dispozitivul dumneavoastră. Vă rugăm verificaţi lista.

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
ro: Toate coperţile vor fi redimensionate, păstrând rata de aspect, să
    potrivească în această mărime. Acest lucru se întâmplă pentru a
    preveni încetinirile cauzate de coperţile foarte mari.

en: All of these category_managers are available by right-clicking on items in the tag browser above
ro: Toţi manageri_categorii sunt disponibili dacă apăsaţi click dreapta pe elementele din browserul de etichete de mai sus

en: All on 1 tab
ro: Toate pe 1 tab

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. Calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRM</a>.
ro: Toate tranzacţiile (plătite sau nu) sunt manipulate între dumneavoastră şi magazinul de unde cumpăraţi cartea. Calibre nu face parte din acest proces, iar orice nelămurire legată de de procesul de cumpărare trebuie adresată magazinului de unde cumpăraţi. Asiguraţi-vă că orice carte cumpăraţi este compatibilă cu dispozitivul dumneavoastră de citire a e-cărţilor, în special dacă cărţile pe care le cumpăraţi au <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRM</a>.

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
ro: Permite &duplicate în crearea cuprinsului

en: Already assigned
ro: Alocată deja

en: Already exists
ro: Există deja

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Amazon timed out. Try again later.
ro: Amazon a expirat. Încercaţi din nou mai târziu.

en: Amazon website to use:
ro: Website-ul Amazonului

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter","book","section" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
ro: O expresie XPath pentru a detecta titlurile capitolelor. Implicit se consideră că etichetele <h1> și <h2> care conțin cuvintele "chapter","book","section" sau "part" ca și titluri de capitol, la fel ca orice etichete care au class="chapter". Expresia folosită trebuie evaluată ca o listă de elemente. Pentru a dezactiva detectarea capitolelor, folosiți expresia "/". Vedeți tutorialul XPath din Manualul Utilizatorului Calibre pentru ajutor suplimentar asupra acestei facilități.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements.
ro: O expresie XPath. Sfârșiturile de pagină sunt introduse înainte de elementele specificate.

en: An ebook store.
ro: Un magazin ebook.

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
ro: A apărut o eroare în timpul procesării unui tabel: %s. Ignoră marcarea tabelului.

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
ro: Un element nu poate să fie setat ca nul. Ştergeţi-l

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
ro: Analizaţi cuvintele despărţite în silabe din întregul document. Documentul în sine este folosit ca un dicţionar pentru a determina dacă cratimele ar trebui să fie păstrate sau eliminate.

en: Any custom field
ro: Orice câmp personalizat

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored.By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
ro: Orice legăatură asociată cu această expresie regulată va fi ignorată. Această opţiune poate fi specificată de mai multe ori, în care caz, atâta timp cât orice expresie regulată se asociază unei legături, aceasta va fi implicit ignorată. Implicit, legăturile nu sunt ignorate. Dacă ambele expresii regulate filtru şi potrivire sunt specificate, atunci expresia regulată filtru este aplicată prima.

en: Any of these &unwanted words:
ro: Oricare dintre cuvintele &nedorite:

en: Append to field
ro: Adaugă la sfârşit în câmpul

en: Apple device
ro: Dispozitiv Apple

en: Apple device detected, launching iTunes, please wait ...
ro: Dispozitiv Apple detectat, se lansează iTunes, vă rugăm aşteptaţi ...

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply any changes you made to this tweak
ro: Aplică orice modificări efectuaţi asupra acestei ajustări

en: Apply changes
ro: Aplică modificările

en: Apply no processing to the image
ro: Nu aplica nici o procesare imaginii

en: Apply tag to current book
ro: Aplică eticheta la cartea curentă

en: Apply tags to current tag category
ro: Aplică etichetele la categoria de etichete curentă

en: Apply this restriction on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
ro: Aplică acestă restricţie la pornirea calibre dacă biblioteca curentă este folosită. De asemena aplică restricţia la activarea bibliotecii curente. De notat că această setare este per bibliotecă.

en: Applying changed metadata
ro: Se aplică metadatele modificate

en: Applying changes to %d books.
    Phase {0} {1}%%.
ro: Se aplică modificările la %d cărţi.
    Faza {0} {1}%%.

en: Archives
ro: Arhive

en: Are you sure
ro: Sigur doriţi să continuaţi?

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the formatalready exists for a book, it will be replaced.
ro: Sigur doriţi să adăugaţi aceleaşi fişiere la toate cele %d cărţi? Dacă formatul există deja pentru o carte, acesta va fi înlocuit.

en: Are you sure you want to delete the following items?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi următoarele elemente?

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
ro: Sigur doriţi să dezinstalaţi extensia <b>%s</b>?

en: Are you sure?
ro: Sigur doriţi să continuaţi?

en: Are your sure?
ro: Sigur doriţi să continuaţi?

en: Arg &count:
ro: Arg. &contor:

en: Argument count should be -1 or greater than zero. Setting it to zero means that this function cannot be used in single function mode.
ro: Argumentul contor ar trebui să fie -1 sau mai mare decât 0. Setându-l la 0 înseamnă că această funcţie nu poate fi folosită în mod singular.

en: Article download failed: %s
ro: Descărcarea articolului a eşuat: %s

en: Article downloaded: %s
ro: Articolul a fost descărcat: %s

en: Articles
ro: Articole

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Assume print formatting
ro: Preia formatarea imprimării

en: Assume that each directory has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
ro: Presupună că fiecare director are a singură carte şi că toate fişierele din ea sunt formatele ei diferite de e-cărţi

en: At least two books must be selected for merging
ro: Cel puţin două cărţi trebuie selectate pentru a fi unite

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
ro: Ataşat este periodicul %s descărcat de calibre.

en: Attached, you will find the e-book
ro: Ataşată veţi găsi e-cartea

en: Author
ro: Autor

en: Author So&rt:
ro: So&rtează autorii:

en: Author Sort
ro: Sortare Autor

en: Author names cannot contain & characters.
ro: Numele autorului nu poate conţine caracterul &

en: Author s&ort:
ro: S&ortare autor:

en: Author s&ort:
ro: S&ortare autor:

en: Author sort
ro: Sortare autor

en: Author sort name algorithm
ro: Algoritm de sortare nume autori

en: Author(s)
ro: Autor(i)

en: Authors
ro: Autori

en: Authors changed
ro: S-au modificat autorii

en: Authors:
ro: Autori:

en: Auto convert the following books before sending via email?
ro: Convertiţi automat următoarele cărţi înainte de a le trimite prin e-mail?

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
ro: Convertiţi automat următoarele cărţi înainte de a le încărca pe dispozitiv?

en: Auto increment series index
ro: Incrementare automată a indecşilor seriilor.

en: Auto reload server when source code changes. May not work in all environments.
ro: Reîncarcă automat serverul atunci când codul sursă este schimbat. Poate să nu funcţioneze în toate instanţele.

en: Auto send
ro: Trimitere automată

en: Automatic management
ro: Gestionare automată

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
ro: Creează automat înregistrarea sortare autor bazată pe autorul introdus curent. Folosind acest buton pentru a crea sortarea autorului, aceasta se va modifica din roşu în verde. Pentru acest buton există un mediu de funcţionalităţi. Ţineţi apăsat click pe buton pentru a vedea acest meniu.

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
ro: Creează automat înregistrarea sortare titlu bazată pe titlul introdus curent.
    Folosind acest buton pentru a crea sortarea titlului, aceasta se va modifica din roşu în verde.

en: Automatically download the cover, if available
ro: Descarca automat copertă, daca este disponibilă

en: Automatically launch content server on application startup
ro: Lansează automat serverul de conţinut la pornirea aplicaţiei

en: Automatically number books
ro: Numerotează cărţile în mod automat

en: Automatically send downloaded &news to ebook reader
ro: Trimite automat ştirile &descărcate pe dispozitiv

en: Automerge: If books with similar titles and authors found, merge the incoming formats automatically into
    existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has
    the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.
    
    Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.
ro: Auto-îmbinare: Dacă sunt găsite cărţi cu nume şi titlu similare, îmbină formatele de intrare automat în
    înregistrările existente ale cărţilor. Caseta din dreapta controlează ce se întâmplă cu o înregistrare care
    are deja un format de intrare. De notat că această opţiune afectează şi acţiunea Copiază în bibliotecă.
    
    Potrivirea titlului ignoră articolele nedeterminate (RO: "o", "un"; EN: "the", "a", "an"), punctuaţia etc.
    Potrivirea autorului este exactă.

en: Automerge: If books with similar titles and authors found, merge the incoming formats automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format: 
    
    Ignore duplicate incoming files - means that existing files in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate files - means that existing files in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate file - means that a new book entry will be created for each duplicate file
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
ro: Auto-îmbină: Dacă se găsesc cărţi cu titluri şi autori similari, îmbină formatele de intrare automat în înregistrările
    cărţilor existente. Această casetă controlează ce se întâmplă atunci când o înregistrare existentă are deja
    formatul de intrare: 
    
    Ignoră fişierele de intrare duplicate - aceasta înseamnă că fişierele existente din bibliotecă nu vor fi înlocuite
    Suprascrie fişierele existente duplicate - aceasta înseamnă că fişierele existente din bibliotecă se vor înlocui
    Creează o înregistrare nouă pentru fiecare fişier duplicat - aceasta înseamnă că o înregistrare nouă de carte
    va fi creată pentru fiecare fişier duplicat
    
    Potrivirea ignoră articolele nedefinite, punctuaţia, dacă textul e scris cu litere mari sau mici etc.
    Potrivirea autorului este exactă.

en: Available
ro: Disponibil

en: Available user recipes
ro: Reţete personalizate disponibile

en: Available variables:
ro: Variabile disponibile:

en: Average rating
ro: Evaluare medie

en: Back
ro: Înapoi

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Backup metadata
ro: Back-up pentru metadate

en: Backup status
ro: Statusul back-up-ului

en: Bad configuration
ro: Configuraţie invalidă

en: Bad database location
ro: Locaţie invalidă a bazei de date

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
ro: Locaţie invalidă a bazei de date la %r. Se va porni cu o bibliotecă nouă goală.

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
ro: Locaţie invalidă a bazei de date la %r. calibre se va închide acum.

en: Bad location
ro: Locaţie invalidă

en: Bad table:
    %s
ro: Tabel incorect:
    %s

en: Bambook SDK has not been installed.
ro: Bambook SDK nu a fost instalat.

en: Base
ro: Bază

en: Base &font size:
ro: Mărime &font de bază:

en: Base directory into which URL is saved. Default is %default
ro: Directorul de bază unde URLul este salvat. Directorul implicit este %default

en: Basic metadata
ro: Metadate de bază

en: Behavior
ro: Comportament

en: Bib file encoding:
ro: Codificarea fişierului Bib:

en: BibTeX Options
ro: Opţiunile BibTeX

en: BibTeX entry type:
ro: Tipul de intrare BibTeX:

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Fanion codare pentru fişierele BibTeX.
    Tipuri disponibile: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Codarea la ieşire pentru fişierele BibTeX.
    Tipuri disponibile: utf8, cp1252, ascii.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: Bibliography
ro: Bibliografie

en: Blockquote
ro: Bloc de citate

en: Bold
ro: Îngroșat

en: Book
ro: Cartea

en: Book %(sidx)s of %(series)s
ro: Carte %(sidx)s din %(series)s

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
ro: Cartea %(sidx)s din <span class="series_name">%(series)s</span>

en: Book %d:
ro: Cartea %d:

en: Book Cover
ro: Copertă carte

en: Book Details
ro: Detalii Carte

en: Book format
ro: Format carte

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
ro: Formatele şi metadatele cărţilor selectate vor fi adăugate <b>primei cărţi selectate</b> (%s). Codul ISBN <i>nu</i> va fi unit.<br><br>Restul cărţilor nu vor fi modificate ori şterse.<br><br>Vă rugăm confirmaţi dorinţa de a continua.

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ro: Formatele şi metadatele cărţilor selectate vor fi unite în <b>prima carte selectată</b> (%s). Codul ISBN <b>nu</b> va fi unit.După unire, restul cărţilor selectate vor fi <b>şterse</b>.<br><br>Toate formatele primei cărţi selectate se vor păstra iar orice formate duplicate ale celorlalte cărţi selectate vor fi <b>şterse permanent</b> din biblioteca calibre.<br><br><b>Sigur</b> doriţi să continuaţi?

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title, ISBN and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ro: Formatele cărţilor selectate vor fi unite în <b>prima carte selectată</b> (%s). Metadatele primei cărţi nu vor fi modificate. Autorul, titlu cărţii, codul ISBN şi restul metadatelor <b>nu</b> vor fi unite.<br><br>După unire, restul cărţilor selectate cu toate metadatele pe care le conţin vor fi <b>şterse</b>.<br><br>Toate formatele primei cărţi selectate se vor păstra iar orice formate duplicate ale celorlalte cărţi selectate vor fi <b>şterse permanent</b> din biblioteca calibre.<br><br><b>Sigur</b> doriţi să continuaţi?

en: Book metadata files remaining to be written: %s
ro: Fişierele de metadate ale cărţii rămase pentru a fi scrise: %s

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmark #%d
ro: Semn de carte #%d

en: Bookmark Manager
ro: Gestionar semne de carte

en: Books
ro: Cărți

en: Books by &Genre
ro: Cărţi după &Gen

en: Books by &Series
ro: Cărţi după &Serii

en: Books by &Title
ro: Cărţi după &Titlu

en: Books by Author
ro: Cărţi după Autor

en: Books by same author
ro: Cărţi ale aceluiaşi autor

en: Books by this publisher
ro: Cărţi de această editură

en: Books display will be restricted to those matching a selected saved search
ro: Afişarea cărţilor va fi restricţionată la cele potrivite cu o căutare salvată selectată

en: Books in
ro: Cărţi în

en: Books in this series
ro: Cărţi din această serie

en: Books in your library
ro: Cărţi în biblioteca dumneavoastră

en: Books matching either pattern will not be included in generated catalog.
ro: Cărţile care corespund oricărui model nu vor fi incluse în catalogul generat.

en: Books sorted by
ro: Cărţi sortate după

en: Books tagged as Wishlist items will be displayed with an X
ro: Cărţile etichetate în lista-cu-dorinţe vor fi afişate cu un X

en: Books with selected item "{0}": {1}
ro: Cărţi cu elementul "{0}" selectat: {1}

en: Books with the same tags
ro: Cărţi cu aceleaşi etichete

en: Books with the same title as the following already exist in the database. Add them anyway?
ro: Cărţi cu acelaşi titlu ca următoarele există deja în baza de date. Adăugaţi-le oricum?

en: Books:
ro: Cărţi:

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană

en: Browse books by
ro: Caută cărţi după

en: Browse by covers
ro: Caută după copertă

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
ro: Caută o imagine pentru a fi folosită ca şi copertă pentru această carte.

en: Browse the calibre User Manual
ro: Caută Manualul Utilizatorului calibre

en: Browsing %d books
ro: Se răsfoiesc %d cărţi

en: Browsing by
ro: Se caută după

en: Bulk Convert
ro: Converteşte în masă

en: Bulk convert
ro: Converteşte în masă

en: But dont show entries that have...
ro: Nu arăta înregistrările care au...

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
ro: Cumpărând de la acest magazin sprijiniţi dezvoltatorul calibre: %s

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
ro: Cumpărând din acest magazin sprijiniţi dezvoltatorul calibre: %s</p>

en: By
ro: De

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
ro: Ajustând şablonul de mai jos, puteţi controla în care directoare vor fi salvate fişierele şi sub ce nume. Puteţi folosi caracterul "/" pentru a indica subdirectoare. Variabilele metadate disponibile sunt descrise mai jos. Dacă o carte nu are anumite metadate, variabila va fi înlocuită cu un şir gol.

en: By default, the calibre content server listens on '0.0.0.0' which means that it
    accepts IPv4 connections on all interfaces. You can change this to, for
    example, '127.0.0.1' to only listen for connections from the local machine, or
    to '::' to listen to all incoming IPv6 and IPv4 connections (this may not
    work on all operating systems)
ro: Implicit, server-ul de conţinut calibre ascultă de '0.0.0.0' ceea ce înseamna ca acceptă conexiuni IPv4 pe toate interfeţele. Poţi schimba şi acest lucru, de exemplu, '127.0.0.1' să asculte numai pentru conexiuni de pe maşina locală, sau la ':' să asculte de toate conexiunile IPv6 şi IPv4 venite (acestă opţiune poate să nu funcţioneze pe toate sistemele de operare)

en: By first letter
ro: După prima literă

en: C&reate
ro: C&reează

en: C&ustom metadata
ro: &Editează metadate

en: CATEGORY ITEMS
ro: ELEMENTE din CATEGORIE

en: CSS file used for the output instead of the default file
ro: Fişiere CSS utilizate pentru ieşiere în schimbul fişierului implicit

en: CSV/XML Options
ro: Opţiuni CSV/XML

en: Cache covers from iTunes/iBooks
ro: Memorare în cache a copertelor de la iTunes/iBooks

en: Calibre helps you find the ebooks you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources for you.
ro: Calibre vă ajută să găsiţi ebook-urile pe care le doriţi, căutând pe website-urile diverselor surse comerciale şi publice cărţi pentru dumneavoastră.

en: Calibre upgrade required
ro: Actializarea calibre este necesară

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel and return to overview
ro: Anulează şi întoarce-te la lista principală de opţiuni

en: Cannot Start
ro: Nu se poate porni

en: Cannot add
ro: Nu se poate adăuga

en: Cannot add files as no books are selected
ro: Nu se pot adăuga fişiere deoarece nici o carte nu este selectată

en: Cannot add link %s to TOC
ro: Nu se poate adăuga legătura %s la cuprins

en: Cannot add some files as you do not have  permission to access them. Click Show Details to see the list of such files.
ro: Nu se pot adăuga unele fişiere deoarece nu aveţi permisiunea de a le accesa. Faceţi clic pe "Afişare detalii" pentru a vedea lista de fişiere.

en: Cannot add the actions %s to this location
ro: Nu se pot adăuga acţiunile %s în această locaţie

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
ro: Nu se poate crea regex folosing constructorul GUI fără o carte.

en: Cannot configure
ro: Nu se poate configura

en: Cannot configure before calibre is restarted.
ro: Nu se poate configura înainte de a reporni calibre.

en: Cannot configure while there are running jobs.
ro: Nu se poate configura în timp ce se rulează sarcini.

en: Cannot convert
ro: Nu se poate converti

en: Cannot copy
ro: Nu poate fi copiat

en: Cannot copy books directly from iDevice. Drag from iTunes Library to desktop, then add to calibre's Library window.
ro: Nu se pot copia cărți direct din iDevice. Trage din iTunes Library în Desktop, apoi adaugă la fereastra Library a lui Calibre.

en: Cannot delete
ro: Nu poate fi şters

en: Cannot delete books
ro: Cărţile nu pot fi şterse

en: Cannot download metadata
ro: Metadatele nu pot fi descărcate

en: Cannot download news as no internet connection is active
ro: Nu se pot descărca ştirile deoarece nici o conexiune la internet nu este activă

en: Cannot edit metadata
ro: Metadatele nu pot fi editate

en: Cannot get files from this device
ro: Nu se pot obţine fişierele de pe acest dispozitiv

en: Cannot kill job
ro: Nu se poate termina sarcina

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
ro: Nu se pot termina sarcinile care comunică cu dispozitivul

en: Cannot merge books
ro: Cărţile nu pot fi unite

en: Cannot open folder
ro: Fişierul nu poate fi deschis

en: Cannot preview
ro: Nu se poate previzualiza

en: Cannot read
ro: Nu se poate citi

en: Cannot read from: %s
ro: Nu se poate citi din: %s

en: Cannot remove
ro: Nu se poate îndepărta

en: Cannot remove builtin plugin
ro: Extensia internă nu poate fi îndepărtată

en: Cannot remove the actions %s from this location
ro: Nu se pot îndepărta acţiunile %s din această locaţie

en: Cannot save to disk
ro: Nu poate fi salvat pe disc

en: Cannot search
ro: Nu se poate căuta

en: Cannot send: Device has no storage card
ro: Nu se poate trimite: Dispozitivul nu are card de stocare

en: Cannot send: No device is connected
ro: Nu se poate trimite: Nici un dispozitiv nu este conectat

en: Cannot tweak ePub
ro: Nu se poate ajusta formatul ePub

en: Cannot view
ro: Nu se poate vizualiza

en: Capitalize
ro: Începe cu literă mare

en: Card A folder
ro: Dosarul Cardului A

en: Catalog &format:
ro: &Format catalog:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
ro: &Titlu catalog (catalogul existent cu acelaşi titlu va fi înlocuit):

en: Catalog generated.
ro: Catalogul a fost generat.

en: Catalog generator
ro: Generator de catalog

en: Catalog options
ro: Opţiuni catalog

en: Categories with &hierarchical items:
ro: Categorii cu elemente ierar&hice:

en: Category Editor
ro: Editor de Categorie

en: Category filter:
ro: Filtru categorie:

en: Category lookup name:
ro: Numele categoriei de căutare:

en: Category name:
ro: Nume categorie:

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
ro: Cauzează o instanţă calibre care rulează, dacă există una, să fie oprită. De notat: dacă sunt sarcini care rulează, ele vor fi oprite în mod silenţios, aşadar folosiţi această opţiune cu grijă.

en: Center
ro: Centru

en: Change &cover
ro: Modifică &coperta

en: Change &cover image:
ro: Modifică &coperta:

en: Change &font (needs restart)
ro: Schimbă &fontul (necesită repornire)

en: Change Case
ro: Schimbă MAJUSCULE/minuscule

en: Change calibre behavior
ro: Schimbă comportamentul calibre

en: Change cover
ro: Modifică coperta

en: Change how calibre downloads metadata
ro: Schimbă modul în care calibre descarcă metadatele

en: Change metadata fields before saving/sending
ro: Schimbă câmpurile metadata înainte de salvare/trimitere

en: Change paths to &lowercase
ro: Schimbă calea în &litere mici

en: Change sub-categorization scheme
ro: Modifică schema de sub-clasificare

en: Change text alignment for %s
ro: Modifică alinierea textului pentru %s

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
ro: Schimbă alinierea textului. Valoarea "left" convertește toate textele aliniate stânga-dreapta în sursă la text aliniat la stânga (ex. nealiniat stânga-dreapta). Valoarea "justify" convertește textul nealiniat stânga-dreapta în text aliniat stânga-dreapta. Valoarea "original" (implicită) nu schimbă alinierea din fișierul sursă. Observați ca doar anumite formate suporta aliniere stânga-dreapta.

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
ro: Modifică autorul(ii) acestei cărţi. Autorii multipli ar trebui separaţi prin virgule

en: Change the contents of the saved search
ro: Modificaţi conţinutul căutării salvate

en: Change the title of this book
ro: Modifică titlul acestei cărţi

en: Change the way calibre behaves
ro: Schimbă modul în care se comportă Calibre

en: Changed metadata
ro: Schimbă metadatele

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
ro: Modificarea autorilor pentru mai multe cărţi poate dura un timp. Sunteţi sigur(ă)?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
ro: Modificarea metadatelor pentru mai multe cărţi poate dura un timp. Sigur doriţi să continuaţi?

en: Chapter &mark:
ro: &Marcaj de capitol:

en: Chapter &threshold
ro: &Prag capitol

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: cp1252, cp1251, latin1 and utf-8.
ro: Codificarea caracterelor pentru fişierele HTML sursă. Variantele comune includ: cp1252, cp1251, latin1 şi utf-8.

en: Character match
ro: Caracter potrivit

en: Check Library -- Problems Found
ro: Verifică bibliotecă -- Probleme identificate

en: Check for &updated plugins
ro: &Actualizează extensii

en: Check library
ro: Verifică biblioteca

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
ro: Bifaţi această căsuţă dacă textul căutat trebuie să se potrivească cu litere mari sau cu litere mici. Debifaţi dacă aceasta nu contează.

en: Check this box if this column contains names, like the authors column.
ro: Bifează această căsuţă dacă coloana conţine nume, precum coloana autorilor.

en: Check this box to remove all tags from the books.
ro: Bifaţi această căsuţă pentru a şterge toate etichetele.

en: Checking database integrity
ro: Se verifică integritatea bazei de date

en: Checking last download date.
ro: Se verifică ultima dată de descărcare.

en: Children of %s
ro: Copiii %s

en: Chinese (HK)
ro: Chineză (HK)

en: Choose &language (requires restart):
ro: Alege &limba (necesită repornire):

en: Choose Files
ro: Alege fişiere

en: Choose Format
ro: Alege formatul

en: Choose Library
ro: Alege biblioteca

en: Choose a category to browse by:
ro: Alegeţi categoria după care se realizează căutarea:

en: Choose a different layout for the Edit Metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
ro: Alege o amplasare diferită pentru dialogul Editează Metadate. Amplasarea compactă a metadatelor favorizează editarea metadatelor personalizate, în locul schimbării coperţilor şi a formatelor.

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter Detection.
ro: Alegeţi un director unde va fi salvat rezultatul depanării. Dacă specificaţi un director, calibre va salva rezultatul acolo. Acest lucru este util pentru a înţelege cum funcţionează procesul de conversie şi pentru a descoperi parametrii corecţi pentru conversia cuprinsului şi detectarea capitolelor.

en: Choose a location for your calibre e-book library
ro: Alegeţi o locaţie pentru biblioteca dumneavoastră calibre de e-cărţi

en: Choose a location for your new calibre e-book library
ro: Alegeţi o locaţie pentru noua dumneavoastră bibliotecă de e-cărţi calibre

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
ro: Alegeţi o noua denumire pentru bibliotecă <b>%s</b>.

en: Choose a random book from your calibre library
ro: Alege o carte la întâmplare din biblioteca dumneavoastră calibre

en: Choose a recipe file
ro: Alege un fişier reţetă

en: Choose background color
ro: Alege culoarea de fundal

en: Choose builtin recipe
ro: Alege o reţetă internă

en: Choose calibre library to work with
ro: Alegeţi biblioteca cu care doriţi să lucraţi

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Redd instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
ro: Alege coloanele ce urmează a fi căutate atunci când nu se folosesc prefixe (de ex. Roşu, în loc de titlu:Roşu). Introduceţi o listă de nume de căutare, separate prin virgule. Are efect doar dacă activaţi opţiunea de limitare a coloanelor de căutat de mai sus.

en: Choose cover for
ro: Alegeţi coperta pentru

en: Choose debug folder
ro: Alege directorul de depanare

en: Choose destination directory
ro: Alegeți directorul destinație

en: Choose ebook
ro: Alege carte

en: Choose foreground color
ro: Alege culoarea de prim-plan

en: Choose format to download to your library.
ro: Alegeţi formatul în care să descărcaţi în biblioteca dumneavoastră.

en: Choose format to send to device
ro: Alegeţi formatul de trimis pe dispozitiv

en: Choose formats
ro: Alege formate

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
ro: Selectaţi formatele care <b>nu</b> doriţi să fie şterse.<p>Reţineţi că acest lucru nu va elimina toate formatele dintr-o carte.

en: Choose formats for
ro: Alege formate pentru

en: Choose formats to be deleted
ro: Selectează formatele care urmează a fi şterse

en: Choose how tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories
ro: Alegeţi modul în care subcategoriile browserului de etichete
    vor fi afişate atunci când există mai multe elemente decât 
    limita maximă. Selectaţi după prima literă pentru a vedea o
    listă A, B, C. Alegeţi partiţionat pentru a avea o listă de grupuri
    de mărimi fixe. Setaţi dezactivat dacă nu doriţi subcategorii.

en: Choose library
ro: Alege biblioteca

en: Choose location for calibre library
ro: Alege locaţia bibliotecii calibre

en: Choose root folder
ro: Alege directorul rădăcină

en: Choose saved search or enter name for new saved search
ro: Alegeţi căutarea salvată sau introduceţi un nume pentru o nouă căutare salvată

en: Choose stores
ro: Alege magazine

en: Choose the format to view
ro: Alege formatul pentru a fi vizualizat

en: Choose the location to add books from
ro: Alegeţi locaţia de unde doriţi să adăugaţi cărţile

en: Choose the toolbar to customize
ro: Alegeţi bara de unelte de personalizat

en: Choose theme (needs restart)
ro: Alegeţi tema vizuală (necesită o repornire)

en: Choose whether to use basic text matching or advanced regular expression matching
ro: Alegeţi dacă doriţi să folosiţi potrivirea cu text normal sau cu expresii regulate

en: Choose which identifier type to operate upon
ro: Alege asupra cărui tip de identificator se va opera

en: Choose your &language:
ro: Alege &limba:

en: Choose your calibre library
ro: Alege locaţia bibliotecii calibre

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "%s" device.
ro: Alegeţi dispozitivul dumneavoastră de citit. Dacă dispozitivul nu se află în listă, alegeţi un dispozitiv "%s".

en: Clear
ro: Şterge

en: Clear '%s'
ro: Înlătură '%s'

en: Clear date
ro: Şterge data

en: Clear list of recently opened books
ro: Goleşte lista de cărţi vizualizate recent

en: Clear published date
ro: Şterge data publicării

en: Clear recently viewed list
ro: Şterge lista vizualizată recent

en: Clear search &histories
ro: Curăţă &istoriile de căutare

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, e-book viewer, fetch news dialog, etc.
ro: Curăţă toate istoriile căutărilor din calibre. Include listele cu cărţi, vizualizatorul de cărţi, dialogul de descărcare ştiri etc.

en: Clear the current search
ro: Curăţă căutarea curentă

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
ro: Faceţi click pe o coloană în fereastra bibliotecii pentru a vedea informaţii referitoare la cartea respectivă

en: Click the show details button to see which ones.
ro: Faceţi clic pe butonul arată detalii pentru a vedea care dintre ele.

en: Click to change
ro: Faceți click pentru a modifica

en: Click to open
ro: Click pentru a deschide

en: Click to see list of jobs
ro: Apăsaţi click pentru a vedea lista cu sarcini

en: Close
ro: Închide

en: Close dictionary
ro: Închide dicţionarul

en: Close without Saving
ro: Închide fără a salva

en: Co&mments
ro: Co&mentarii

en: Code is running
ro: Codul rulează

en: Collapse all categories
ro: Restrânge toate categoriile

en: Collecting data, please wait...
ro: Se colectează datele, vă rugăm aşteptaţi...

en: Collections
ro: Colecții

en: Colophon
ro: Casetă

en: Colors
ro: Culori

en: Column &heading
ro: &Rubrică coloană

en: Column built from other columns
ro: Coloană construită din alte coloane

en: Column built from other columns, behaves like tags
ro: Coloană construită din alte coloane, se comportă ca şi etichetele

en: Column coloring
ro: Culori coloane

en: Column containing 'read' status
ro: Coloană ce conţine statutul "citit".

en: Column containing additional exclusion criteria
ro: Coloană ce conţine criterii adiţionale de excludere.

en: Column heading in the library view and category name in the tag browser
ro: Rubrica coloanelor din fereastra bibliotecă  şi numele categoriei din browserul de etichete

en: Columns to be displayed in the book list
ro: Coloane care să fie afişate în lista de cărţi

en: Comic
ro: Benzi desenate

en: Comic Input
ro: Intrare Benzi Desenate

en: Comics
ro: Benzi desenate

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
ro: Lista cu zilele lunii, separate prin virgule. De exemplu: 1, 15

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used
ro: Lista separată prin virgule a directoarelor ce vor fi trimise către dispozitiv. Va fi folosit primul dispozitiv identificat.

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
ro: Lista, separată prin virgule, directoarelor ce conţin cărţi care vor fi trimise pe dispozitiv. Primul director valid va fi folosit.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
ro: Listă de formate, separate prin virgule, de salvat pentru fiecare carte. În mod implicit toate formatele sunt salvate.

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
ro: Lista separată prin virgule a câmpurilor de metadate ce vor fi transformate în colecţii pe dispozitiv.

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
ro: Lista de etichete, separată pin virgule, care va fi ştearsă de la cărţi.

en: Comma separated text, like tags, shown in the tag browser
ro: Text separat prin virgule (ca şi etichetele) afişat în browserul de etichete

en: Comma-separated list of category lookup names.
    Default: all
ro: Listă cu nume de căutat a categoriilor, separate prin virgule.
    Implicit: toate

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
ro: Listă cu IDuri din baza de date, separate prin virgule, de catalogat.
    Dacă este declarată, --search este ignorată.
    Implicit: toate

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
ro: Listă de extensii de ignorat, separate prin virgule.
    Implicit: toate

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
ro: Listă de nume de ignorat, separate prin virgule.
    Implicit: toate

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
ro: Listă de raporturi, separate prin virgule.
    Implicit: toate

en: Comma-separated list of tag words indicating book should be excluded from output.For example: 'skip' will match 'skip this book' and 'Skip will like this'.Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Listă cu etichete, separate prin virgule, ce indică o carte ar trebui excluse de la ieşire.
    Exemplu: 'ignoră' se va potrivi cu 'ignoră cartea aceasta' şi 'Ignoră aceasta'.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Command line tools installed
ro: Instrumentele pentru linia de comandă au fost instalate

en: Command line tools installed in
ro: Instrumentele pentru linia de comandă au fost instalate în

en: Comments
ro: Comentarii

en: Common
ro: Comun

en: Common Options
ro: Opţiuni Comune

en: Communicate with Android phones.
ro: Comunică cu telefoane Android.

en: Communicate with BOEYE BDX serial eBook readers.
ro: Comunică cu BOEYE BDX Serial.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial eBook readers.
ro: Comunică cu BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with Hanlin V3 eBook readers.
ro: Comunică cu dispozitivele Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 eBook readers.
ro: Comunică cu dispozitivele Hanlin V5.

en: Communicate with S60 phones.
ro: Comunică cu telefoanele S60.

en: Communicate with The Book reader.
ro: Comunică cu dispozitivul The Book.

en: Communicate with WebOS tablets.
ro: Comunică cu tabletele WebOS.

en: Communicate with all the Sony eBook readers.
ro: Comunică cu toate dispozitivele eBook Sony.

en: Communicate with an eBook reader.
ro: Comunică cu un cititor eBook.

en: Communicate with iTunes.
ro: Comunică cu iTunes.

en: Communicate with iTunes/iBooks.
ro: Comunică cu iTunes/iBooks

en: Communicate with the Acer Lumiread
ro: Comunică cu dispozitivul Acer Lumiread.

en: Communicate with the Adam tablet
ro: Comunică cu tableta Adam.

en: Communicate with the Aluratek Color
ro: Comunică cu Aluratek Color

en: Communicate with the Archos reader.
ro: Comunică cu cititorul Archos.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
ro: Comunică cu dispozitivul Astak Mentor EB600.

en: Communicate with the Azbooka
ro: Comunică cu dispozitivul Azbooka.

en: Communicate with the BOOX eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul BOOX.

en: Communicate with the Binatone Readme eBook reader.
ro: Comunică cu Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
ro: Comunică cu telefonul Blackberry.

en: Communicate with the Bq Avant
ro: Comunică cu dispozitivul BQ Avant.

en: Communicate with the COBY
ro: Comunică cu dispozitivul COBY.

en: Communicate with the Cybook Gen 3 / Opus eBook reader.
ro: Comunică cu Cybook Gen 3 / Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon eBook reader.
ro: Comunică cu Cybook Orizon.

en: Communicate with the EB600 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul EB 600.

en: Communicate with the EEE Reader
ro: Comunică cu EEE Reader

en: Communicate with the ESlick eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul ESlick.

en: Communicate with the Elonex EB 511 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Elonex EB 511.

en: Communicate with the Entourage Edge.
ro: Comunică cu dispozitivul Entourage Edge.

en: Communicate with the GM2000
ro: Comunică cu dispozitivul GM2000.

en: Communicate with the Hanvon N520 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Hanvon N520.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
ro: Comunică cu dispozitivul IRex Digital Reader 800.

en: Communicate with the IRex Iliad eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul IRex Iliad.

en: Communicate with the Iriver Story reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
ro: Comunică cu dispozitivul JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul JetBook.

en: Communicate with the Kindle 2/3 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Kindle 2/3.

en: Communicate with the Kindle DX eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Kindle.

en: Communicate with the Kobo Reader
ro: Comunică cu dispozitivul Kobo Reader.

en: Communicate with the Libre Air reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Libre Air.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
ro: Comunică cu dispozitivul MiBuk Wolder.

en: Communicate with the Moovybook Reader
ro: Comunică cu dispozitivul Moovybook Reader.

en: Communicate with the Newsmy reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Newsmy.

en: Communicate with the Nextbook Reader
ro: Comunică cu Nextbook Reader

en: Communicate with the Nokia 770 internet tablet.
ro: Comunică cu tableta Nokia 770.

en: Communicate with the Nokia 810/900 internet tablet.
ro: Comunică cu tableta Nokia 810/900.

en: Communicate with the Nokia E52
ro: Comunică cu telefonul Nokia E52.

en: Communicate with the Nook Color and TSR eBook readers.
ro: Comunică cu dispozitivele Nook Color şi TSR.

en: Communicate with the Nook eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Nook.

en: Communicate with the Nuut2 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Nuut2.

en: Communicate with the Palm Pre
ro: Comunică cu telefonul Palm Pre.

en: Communicate with the Pandigital Novel
ro: Comunică cu dispozitivul Pandigital Novel.

en: Communicate with the Pico reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Pico.

en: Communicate with the PocketBook 301 reader.
ro: Comunică cu dispozitivul PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
ro: Comunică cu dispozitivul PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 602/603/902/903 reader.
ro: Comunică cu dispozitivul PocketBook 602/603/902/903.

en: Communicate with the PocketBook 701
ro: Comunică cu dispozitivul PocketBook 701

en: Communicate with the Samsung SNE eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Samsung SNE.

en: Communicate with the Sanda Bambook eBook reader.
ro: Comunică cu Sanda Bambook.

en: Communicate with the Sigmatek eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Sigmatek.

en: Communicate with the Sony PRS-500 eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Sony PRS-500.

en: Communicate with the Sovos reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Sovos.

en: Communicate with the SpringDesign Alex eBook reader.
ro: Comunică cu dispozitivul SpringDesign Alex.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
ro: Comunică cu cititorul Stash W950.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
ro: Comunică cu cititorul Sunstech EB700.

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
ro: Comunică cu Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Trekstor
ro: Comunică cu Trekstor

en: Communicate with the VelocityMicro
ro: Comunică cu dispozitivul VelocityMicro.

en: Communicate with the Wexler reader.
ro: Comunică cu dispozitivul Wexler.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
ro: Comunică cu dispozitivul iPapyrus.

en: Compact Metadata
ro: Metadate compacte

en: Compacting database
ro: Se compactează baza de date

en: Completion sort order: choose when to change from lexicographic to ASCII-like
ro: Ordine de sortare pentru completare: alege dacă se schimbă din lexicografic în ASCII

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Device
ro: Configurare Dispozitiv

en: Configure Ebook viewer
ro: Configurează Vizualizatorul de cărţi

en: Configure Viewer
ro: Configurează Vizualizatorul

en: Configure download metadata
ro: Configurează metadatele descărcate

en: Configure search
ro: Configurează căutarea

en: Configure selected source
ro: Configurează sursa selectată

en: Configure...
ro: Configurează...

en: Confirm before deleting
ro: Confirmă înainte de a şterge

en: Confirmation dialogs have all been reset
ro: Toate dialogurile de confirmare au fost resetate

en: Connect to Bambook
ro: Conectează-te la Bambook

en: Connect to folder
ro: Conectează-te la un director

en: Connect to iTunes
ro: Conectează-te la iTunes

en: Connect/share
ro: Conectează/Împărtăşeşte

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting to dict.org to lookup: <b>%s</b>&hellip;
ro: Se conectează la dict.org pentru a căuta: <b>%s</b>&hellip;

en: Constant template
ro: Şablon constant

en: Contains names
ro: Conţine nume

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
ro: Conţine numele termenilor căutării grupate curent definită.
    Creaţi un nume nou prin introducerea în caseta goală, apoi
    apăsaţi Salvează. Redenumiţi un termen de căutare, 
    selectându-l pe urmă modificându-i numele şi apăsând
    butonul Salvează. Modificaţi valoarea termenului de căutare
    schimbând valoare din casetă şi apăsând Salvează.

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
ro: Conţine: cuvântul sau fraza potrivită oriunde în câmpul de metadate

en: Control auto-detection of document structure.
ro: Controlează auto-detecţia structurii documentului

en: Control behavior of the book list
ro: Controlul comportamentului al listei de cărţi.

en: Control email delivery
ro: Controlează livrarea e-mailurilor

en: Control formatting of title and series when used in templates
ro: Controlează formatarea titlurilor şi seriilor la folosirea în şabloane

en: Control how calibre downloads ebook metadata from the net
ro: Controlează modul în care Calibre descarcă metadatele cărţilor electronice de pe internet

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
ro: Controlează modalitatea de export a fișierelor din baza de date Calibre la utilizarea opțiunii Salvează pe disc

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
ro: Controlează modalitatea de citire metadata din fișiere la adăugare cărți de către Calibre

en: Control how calibre transfers files to your ebook reader
ro: Controlează cum Calibre transferă fișierele către cititorul dumneavoastră de cărți electronice

en: Control how dates are displayed
ro: Controlează modul în care data este afişată

en: Control how tags are applied when copying books to another library
ro: Controlează cum tag-urile sunt aplicate atunci când cărţile sunt copiate într-o altă bibliotecă.

en: Control partitioning of Tag Browser
ro: Controlează partiţionarea Browserului de Etichete

en: Control sorting of titles and series in the library display
ro: Controlează sortarea titlurilor şi seriilor în afişarea bibliotecii

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
ro: Controlul generării automate a cuprinsului. Implicit, dacă fișierul sursă are un cuprins, acesta va fi folosit de regulă pentru cuprinsul celui generat automat.

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
ro: Controlul creării/conversiei cuprinsului.

en: Control the look and feel of the output
ro: Control aspect şi comportament la ieşire

en: Control whether the bright yellow lines at the edges of book list are drawn
    when a section of the user interface is hidden. Changes will take effect
    after a restart of calibre.
ro: Controlează dacă liniile galbene de pe marginile listei cu cărţi sunt desenate
    sau nu atunci când o secţiune a interfeţei de utilizator este ascunsă.
    Modificările vor avea efect doar după repornirea calibre.

en: Conversion
ro: Conversie

en: Conversion Error
ro: Eroare la conversie

en: Conversion Input
ro: Conversie Intrare

en: Conversion Output
ro: Conversie Ieşire

en: Convert
ro: Converteşte

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
ro: Converteşte LRS în LRS, util pentru depanare.

en: Convert all downloaded comments to plain &text
ro: Converteşte toate comentariile descărcate ca şi &text simplu

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
ro: Converteşte cartea %(num)d din %(tot)d (%(title)s)

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
ro: Converteşte cartea %(num)d din %(total)d (%(title)s)

en: Convert books
ro: Converteşte cărţi

en: Convert books to various ebook formats
ro: Converteşte cărţile în diverse formate ebook

en: Convert ebooks to the %s format
ro: Transformă e-cărţile în formatul %s

en: Convert individually
ro: Converteşte individual

en: Convert non-English characters to &English equivalents
ro: Converteşte caracterele non-englezeşti în echivalentele &englezeşti

en: Convert paths to lowercase.
ro: Converteşte căile în caractere scrise cu litere mici.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see http://daringfireball.net/projects/smartypants
ro: Transformaţi citate simple, cratime şi elipse în echivalentele lor tipografice corecte. Pentru detalii, vizitați http://daringfireball.net/projects/smartypants

en: Convertible
ro: Convertibil

en: Converting input to HTML...
ro: Se converteşte intrare în HTML...

en: Copied
ro: S-a copiat

en: Copied %(num)d books to %(loc)s
ro: Au fost copiate %(num)d cărţi în %(loc)s

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy &to clipboard
ro: Copiază în clip&board

en: Copy Cover
ro: Copiază Coperta

en: Copy a book from one calibre library to another
ro: Copiază o carte dintr-o bibliotecă calibre în alta

en: Copy all author sort values to author
ro: Copiază toate valorile sortare autor în autor

en: Copy author sort to author
ro: Copiază sortare autor în autor

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
ro: Copiază sortare autor pentru fiecare autor. De obicei se foloseşte acest buton după 
    modificarea Preferinţe ->Avansat -> Ajustări -> Algoritm sortare nume autor

en: Copy author to author sort
ro: Copiază autor în sortare autor

en: Copy books from the devce to your calibre library
ro: Copiaţi cărţi de pe dispozitiv în biblioteca calibre

en: Copy current search text (instead of search name)
ro: Copiază textul căutat curent (în locul numelui căutării)

en: Copy selected books to the specified library
ro: Copiază cărţile selectate în biblioteca specificată

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
ro: Copiază coloanele personalizate, căutările salvate, lăţimea coloanelor, tablele de extensii,
    categoriile utilizatorului şi alte informaţii din biblioteca veche în cea nouă

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
ro: Copiaţi aceste valori în clipboard, lipiţi-le într-un editor, pe urmă introduceţi-le în USER_DEVICE personalizând extensia pentru dispozitiv în Preferinţe -> Extensii. Nu uitaţi că trebuie să introduceţi şi directoarele unde doriţi să puneţi cărţile. Trebuie să reporniţi calibre pentru ca aceste modifică să aibă efect.

en: Copy to &clipboard
ro: Copiază în &clipboard

en: Copy to author
ro: Copiază în autor

en: Copy to author sort
ro: Copiază în sortare autor

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copy to library
ro: Copiază în bibliotecă

en: Copying
ro: Se copiază

en: Copying <b>%s</b>
ro: Se copiază <b>%s</b>

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Corrupted database
ro: Bază de date coruptă

en: Could not change cover as the image is invalid.
ro: Nu s-a schimbat coperta deoarece imaginea este invalidă.

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
ro: Nu s-au putut converti %(num)d cărţi din %(tot)d deoarece nu au fost găsite formate sursă compatibile.

en: Could not convert some books
ro: Unele cărţi nu s-au putut converti

en: Could not copy books:
ro: Cărţile nu au putut fi copiate:

en: Could not download cover: %s
ro: Coperta nu a putut fi descărcată: %s

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
ro: Nu se pot descărca metadate şi/sau coperţi pentru %d din cărţi. Faceţi clic pe "Arată detalii" pentru a vedea care cărţi.

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
ro: Nu s-au putut trimite prin e-mail următoarele cărţi deoarece nu s-au găsit formate compatibile:

en: Could not fetch article.
ro: Nu s-a putut obţine articolul.

en: Could not find an ebook inside the archive
ro: Nu a fost găsită nici o e-carte în arhivă

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
ro: Nu s-a găsit nici o copertă pentru <b>%s</b>

en: Could not find any matching plugins
ro: Nu s-a găsit nici o extensie potrivită

en: Could not find any shortcuts matching %s
ro: Nu s-a găsit nici o scurtătură care să potrivească cu %s

en: Could not find mount helper: %s.
ro: Nu gasesc ajutorul de montare: %s.

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
ro: Nu a putut găsi pdftohtml, verificaţi daca este în PATH

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
ro: Nu s-a găsit punctul rezonabil în care să împartă: %(path)s mărimea sub-ramură: %(size)d KB

en: Could not generate page mapping.
ro: Nu s-a putut genera maparea paginii.

en: Could not move library
ro: Nu s-a putut muta biblioteca

en: Could not open %s. Is it being used by another program?
ro: Nu s-a putut deschide %s. Este folosit cumva de un alt program?

en: Could not open ebook
ro: Nu s-a putut deschide cartea

en: Could not open file
ro: Nu pot deschide fişierul

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
ro: Nu pot deschide fişierul. Îl aveţi deschis cu un alt program?

en: Could not parse file: %s
ro: Fişierele nu pot fi analizate: %s

en: Could not read cover
ro: Nu s-a putut citi coperta

en: Could not read cover from %s format
ro: Nu s-a putut citi coperta din formatul %s

en: Could not read cover image: %s
ro: Coperta imaginii: %s nu poate fi citită

en: Could not read from thumbnail file:
ro: Fişierul în miniatură nu a putut fi citit

en: Could not read metadata
ro: Metadatele nu au putut fi citite

en: Could not read metadata from %s format
ro: Metadatele nu au putut fi citite de pe %s format

en: Could not save some books
ro: Unele cărţi nu au putut fi salvate

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
ro: Nu s-au putut încărca cărţile pe dispozitiv, deoarece nu au fost găsite formate potrivite. Convertiţi cartea/cărţile într-un format compatibil cu dispozitivul dumneavoastră înainte de a le încărca.

en: Couldn't find any books matching your query.
ro: Nu s-au găsit cărţi care potrivesc interogării dumneavoastră.

en: Count
ro: Contor

en: Cover
ro: Copertă

en: Cover Browser
ro: Browser Coperţi

en: Cover Pages
ro: Pagini copertă

en: Cover browser could not be loaded
ro: Browser-ul pentru coperţi nu a putut fi încărcat

en: Cover files not in database
ro: Fişierele copertă nu sunt în baza de date

en: Cover priority
ro: Prioritate copertă

en: Cover saved to
ro: Copertă salvată în

en: Cover size: %(width)d x %(height)d
ro: Mărimea coperţii: %(width)d x %(height)d

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
ro: Mărime copertă: %(width)d x %(height)d pixeli

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the directory pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
ro: Crează o arhivă PMLZ ce conţine fişierul PML şi toate imaginile în directorul pmlname_img sau images. Acest plugin rulează de fiecare dată când se adaugă un nou fişier PML în bibliotecă.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
ro: Crează o arhivă TXTZ atunci când este importat un fișier TXT în care referințele la imagini sunt de tip Markdown sau Textile. Imaginile la care se face referință precum și fișierul TXT sunt adăugate la arhivă.

en: Create a catalog of the books in your calibre library
ro: Creează un catalog al cărţilor din bibliotecă

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Creează o citaţie pentru întrările BibTeX.
    Valori booleene: Adevărat, Fals
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: Create a citation tag?
ro: Creaţi o etichetă de citare?

en: Create a coloring rule by filling in the boxes below
ro: Creează o regulă de colorare prin completare casetelor de mai jos

en: Create a custom column
ro: Creează o coloană personalizată

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Creează o înregistrare de fişier dacă formatele sunt selectate pentru întrările BibTeX.
    Valori booleene: Adevărat, Fals
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: Create catalog
ro: Creează catalog

en: Create link
ro: Creează o legătură (link)

en: Create new record for each duplicate format
ro: Creează un registru nou pentru fiecare format duplicat

en: Create saved search
ro: Creează căutare salvată

en: Create tags for automatic management
ro: Creează etichete pentru administrare automată

en: Create your own template functions
ro: Crează propriile funcții șablon

en: Create/edit a column coloring rule
ro: Creează /Editează regula de colorare a coloanei

en: Created by
ro: Creat de

en: Created by:
ro: Creat de:

en: Creating
ro: Se creează

en: Creating LIT file from EPUB...
ro: Crează fişier LIT din EPUB

en: Creating XML...
ro: Se crează XML...

en: Creating book records from ISBNs
ro: Se creează înregistrări ale cărţilor din codurile ISBN

en: Crop Options:
ro: Opţiuni decupare:

en: Current cover
ro: Coperta curentă

en: Custom
ro: Particularizat

en: Custom column source for note to include in Description header area
ro: Sursa coloanei pentru notele incluse în zona antetului descriptiv

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Câmp personalizat ce conţine note de inserat în antetul Descriere.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Custom metadata
ro: Metadate personalizate

en: Custom size of the document. Use the form widthxheight EG. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
ro: Dimensiune particularizată a documentului. Folositi formularul de WIDTHxHEIGHT EG. '123x321' pentru a specifica lăţimea şi înălţimea. Acesta suprascrie orice orice dimensiune specificată a hârtiei.

en: Customize
ro: Personalizează

en: Customize &builtin recipe
ro: Personalizează reţeta &internă

en: Customize calibre
ro: Particularizarea calibre

en: Customize get books search
ro: Personalizează căutarea obţine cărţi

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
ro: Personalizează o extensie. Specificaţi numele extensiei şi şirul personalizat, separate prin virgulă.

en: Customize shortcuts for
ro: Personalizează scurtăturile pentru

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
ro: Personalizează scurtăturile de la tastatură folosite de calibre

en: Customize the options for this plugin
ro: Personalizează opţiunile acestei extensii

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
ro: Ajustează bara de unelte și meniurile contextuale, schimbând acțiunile disponibile ale fiecăruia

en: Customize the way searching for books works in calibre
ro: Personalizează modul în care căutarea cărților funcționează în calibre

en: Cut
ro: Decupează

en: Database integrity check failed, click Show details for details.
ro: Verificarea integrităţii bazei de date a eşuat, faceţi clic pe Afişare detalii pentru detalii.

en: Date
ro: Data

en: Days of  week
ro: Zilele săptămânii

en: Days of month
ro: Zilele lunii

en: Debug
ro: Depanare

en: Debug &device detection
ro: Depanează &detectarea dispozitivelor

en: Debug device detection
ro: Depanează detectarea dispozitivului

en: Debug log
ro: Registrul pentru depanare

en: Debug mode
ro: Mod depanare

en: Debug the conversion process.
ro: Depanează procesul de conversie.

en: Decrease Indentation
ro: Decrementează indentarea

en: Decrypt Options:
ro: Opţiuni decriptare:

en: Dedication
ro: Dedicație

en: Default
ro: Implicit

en: Default &language for hyphenation:
ro: &Limba implicită pentru despărţirea în silabe:

en: Default action to perform when send to device button is clicked
ro: Acţiune de efectuat implicit atunci când butonul "Trimite pe dispozitiv" este apăsat.

en: Default author link template:
ro: Şablon implicit legătură la autor:

en: Default language for hyphenation rules
ro: Limba implicită pentru regulile de despărţire în silabe

en: Default network &timeout:
ro: &Timeout de reţea implicit:

en: Default timeout for network operations (seconds)
ro: Timeout-ul implicit pentru operaţiile de reţea (secunde)

en: Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
ro: Implicit: %(deflt)s [Nu sunt în conflict: %(curr)s]

en: Default: (nothing)
ro: Implicit: (nimic)

en: Default: dd MMM yyyy.
ro: Implicit: zz LLL aaaa.

en: Defaults for conversion to LRF
ro: Valori prestabilite pentru conversie la LRF

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete blank lines between paragraphs
ro: Şterge liniile goale dintre paragrafe

en: Delete books from device
ro: Şterge cărţi de pe dispozitiv

en: Delete books from library after uploading to device
ro: Şterge cărţile din bibliotecă după încărcarea pe dispozitiv

en: Delete books from your calibre library or connected device
ro: Ştergeţi cărţile din bibliotecă sau de pe dispozitivul conectat

en: Delete current search
ro: Şterge căutarea curentă

en: Delete from device
ro: Șterge de pe dispozitiv

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
ro: Şterge elementul din baza de date. Aceasta va înlătura elementul din toate cărţile şi îl va şterge din baza de date.

en: Delete library
ro: Şterge bibliotecă

en: Delete marked files (checked subitems)
ro: Şterge fişierele marcate (subitemii marcaţi)

en: Delete plugboard
ro: Şterge panoul de conectare

en: Delete saved search
ro: Şterge căutare salvată

en: Delete saved search/replace
ro: Şterge Caută/Înlocuieşte salvate

en: Delete search %s
ro: Şterge căutarea %s

en: Delete tag from database. This will unapply the tag from all books and then remove it from the database.
ro: Şterge eticheta din baza de date. Aceasta va scoate eticheta din toate cărţile şi o va şterge din baza de date.

en: Delete the current search term
ro: Şterge termenul de căutare curent

en: Delete this selected saved search
ro: Ştergeţi această căutare salvată

en: Delete this selected tag category
ro: Şterge categoria de etichete selectată

en: Delete unmanifested files instead of adding them to the manifest
ro: Şterge fişierele nemanifestate în loc de a le adăuga la manifest

en: Delete user category
ro: Şterge categoria utilizator

en: Delete user category %s
ro: Şterge categoria utilizator %s

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleting books from device.
ro: Se şterg cărţi de pe dispozitiv.

en: Deleting...
ro: Se șterge...

en: Descending
ro: Descendent

en: Description
ro: Descriere

en: Destination field
ro: Câmp destinaţie

en: Details
ro: Detalii

en: Details of job
ro: Detalii acţiuni

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
ro: Detectează şi marchează titlurile şi subtitlurile capitolelor neformatate

en: Detect chapters at (XPath expression):
ro: Detectează capitole la (expresie XPath):

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
ro: Detectează titlurile și sub-titlurile neformatate. Modifică-le în etichete de tip h2 și h3. Această setare nu va crea un cuprins, dar poate fi folosită împreună cu detectarea structurii pentru a crea unul.

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
ro: Preţul detectat: %s. Verificaţi magazinul înainte de achiziţionare pentru a confirma dacă preţul este corect. De multe ori, acest preţ nu include promoţiile pe care magazinul le poate avea.

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device (choose second)
ro: Dispozitiv (alege al doilea)

en: Device Detection
ro: Detectare Dispozitiv

en: Device IP Address (restart calibre after changing)
ro: Adresa IP a dispozitivului (reporniți calibre după modificare)

en: Device Interface
ro: Interfaţa Dispozitivului

en: Device currently connected:
ro: Dispozitiv conectat curent:

en: Device currently connected: None
ro: Dispozitiv conectat curent: Nici unul

en: Device no longer connected.
ro: Dispozitivul nu mai este conectat.

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Disable &Sharpening
ro: Dezactivează &Accentuare

en: Disable &Trimming
ro: Dezactivează &Tăiere

en: Disable &animations
ro: Dezactivează &animaţiile

en: Disable &normalize
ro: Dezactivează &normalizarea

en: Disable &notifications in system tray
ro: Dezactivează &notificările din bara de sistem

en: Disable Apple driver
ro: Dezactivează driverul Apple.

en: Disable UI animations
ro: Dezactivează animaţiile UI

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
ro: Dezactivează toate animaţiile. Este folositor dacă aveţi un computer vechi.

en: Disable all rescaling of font sizes.
ro: Dezactivează scalarea mărimii fonturilor

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
ro: Dezactivează sursele de metadate pe care nu le doriţi, nebifându-le. Puteţi seta de asemenea şi prioritatea coperţii. Coperţile din sursele care au o prioritate mai mare (mică) vor fi preferate atunci când se descarcă metadatele în masă.

en: Disable compression of the file contents
ro: Dezactivează compresia conţinutului fişierelor

en: Disable compression of the file contents.
ro: Dezactivează comprimarea conţinutului dosarului

en: Disable conversion of images to &black and white
ro: Dezactivează conversia imaginilor în al&b şi negru

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
ro: Dezactivează normalizarea (îmbunătăţeşte contrastul) gamei de culori a imaginilor. Implicit: Fals

en: Disable notifications from the system tray icon
ro: Dezactivează notificările de la iconiţa din bara de sistem

en: Disable sharpening.
ro: Dezactivează accentuarea imaginii.

en: Disable the named plugin
ro: Dezactivează extensia specificată prin nume

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
ro: Dezactivează eliminarea bordurilor paginilor benzilor desenate. Pentru unele benzi desenate, eliminarea bordurilor poate elimina şi porţiuni din conţinut.

en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Disabled plugins
ro: Extensii dezactivate

en: Discard
ro: Ignoră

en: Discard changes
ro: Renunță la modificări

en: Display
ro: Afișează

en: Display contents of exploded ePub
ro: Afişează conţinutul fişierului ePub explodat

en: Do Quick Search (you can also press the Enter key)
ro: Căutare rapidă (de asemenea puteţi apăsa tasta Enter)

en: Do not &split on page breaks
ro: Nu îm&părţi la sfârşit de pagină

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
ro: Nu adăuga la Cuprins capitolele &detectate

en: Do not add Table of Contents to book
ro: Nu adăuga cuprinsul

en: Do not ask for confirmation
ro: Nu cere confirmare

en: Do not check for updates
ro: Nu căuta actualizări

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
ro: Nu converti imaginea în tonuri de gri (alb-negru)

en: Do not download CSS stylesheets.
ro: Nu descărca foile de stil CSS.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
ro: Nu descărca ultima versiune pentru reţetele interne de pe serverul calibre

en: Do not extract images from the document
ro: Nu extrage imagini din document

en: Do not insert Table of Contents into output text when using markdown
ro: Nu insera cuprinsul în textul de ieşire când este folosit markdown

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book.
ro: Nu introduce &Cuprinsul la începutul cărţii.

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book.
ro: Nu introduceţi Cuprins la începutul cărţii.

en: Do not insert a Table of Contents into the output text.
ro: Nu introduceţi un Cuprins în textul de ieşire.

en: Do not reduce image size and depth
ro: Nu redu mărimea şi adâncimea imaginii

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
ro: Nu reduceţi dimensiunea sau adâncimea biţilor de imagine. Imaginile au dimensiunea şi adâncimea redusă în mod implicit pentru a se potrivi aplicaţiilor care nu pot converti imaginile singure, cum ar fi Dropbook.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when txt-output-formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
ro: Nu scoate culorile fonturilor din fişierul de ieşire. Acest lucru este util numai atunci când txt-output-formatting (formatarea textului la ieşire) este setat pe textile. Textile este singura formatare care sprijină setarea culorii fontului. Dacă acestă opţiune nu este specificată, culoarea fontului nu va fi setată şi culoarea implicită va fi afişată (în general este culoarea neagră).

en: Do not remove image references before processing
ro: Nu şterge referinţele imaginilor înainte de procesare

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a txt-output-formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ro: Nu scoateţi referinţele imaginilor din cadrul documentului. Acest lucru este util numai atunci când este cuplat cu o opţiune de txt-output-formatting care nu este nici una, deoarece link-urile sunt întotdeauna scoase cu text simplu de ieşire.

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
ro: Nu şterge legăturile (etichetele <a>) înainte de procesare

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a txt-output-formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ro: Nu scoateţi link-uri din cadrul documentului. Acest lucru este util numai atunci când este cuplat cu o opţiune txt-output-formatting care nu este nici una, deoarece link-urile sunt întotdeauna scoase cu text simplu de ieşire.

en: Do not save embedded image and font files to disk
ro: Nu salva imaginea incorporată şi faţa fisierului pe disc

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
ro: Nu utilizaţi SVG pentru coperta cărţii. Utilizaţi această opţiune daca EPUB-ul dumneavoastră urmează să fie utilizat pe un dispozitiv care nu suportă SVG, asemenea iPhone-ului sau JetBook Lite. Făra această opţiune, asemenea dispozitive vor afişa coperta ca o pagină albă.

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi coloana %s şi toate datele aferente?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
ro: Sigur doriţi să opriţi toate sarcinile din afara dispozitivului?

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
ro[0]: Sigur doriţi să opriţi sarcina selectată?
ro[1]: Sigur doriţi să opriţi toate sarcinile selectate?
ro[2]: Sigur doriţi să opriţi toate sarcinile selectate?

en: Document End
ro: Sfârşit document

en: Document Start
ro: Început document

en: Does absolutely nothing
ro: Nu face absolut nimic

en: Don't Save
ro: Nu salva

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
ro: Nu adaugă un cuprins cărţii. Această opţiune este folositoare dacă cartea are deja un curpins propriu.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
ro: Nu adăuga capitolele auto-detectate la cuprins.

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
ro: Nu adăuga link-uri la &paginile cuprinsului pentru fişierele CBC

en: Don't indent the first line for each paragraph
ro: Nu alinia primul rând al fiecărui capitol

en: Don't so&rt
ro: Nu so&rta

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
ro: Nu sorta alfabetic după nume fişierele găsite în banda desenată. Foloseşte ordinea în care au fost adăugate la banda desenată.

en: Don't split landscape images into two portrait images
ro: Nu diviza imaginile peisaj în două imagini portret.

en: Donate
ro: Donează

en: Donate to developer
ro: Donează dezvoltatorului

en: Donate to the developer of this plugin
ro: Donează dezvoltatorului acestei extensii

en: Done
ro: Finalizat

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
ro: Dublu click pe oricare intrare pentru a-i schimba scurtătura asociată de la tastatură

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
ro: Apăsaţi click pentru a mă <b>edita</b><br><br>

en: Double click to change
ro: Dublu click pentru a modifica

en: Double click to change a keyboard shortcut
ro: Dublu click pentru modificarea unei scurtături de la tastatură

en: Double-click on a book to change the selection in the library view. Shift- or control-double-click to edit the metadata of a book
ro: Faceţi dublu click pe o carte pentru a schimba selecţia în fereastra bibliotecii. Apăsaţi Shift sau Ctrl + dublu click pentru a edita metadatele unei cărţi

en: Double-click to open Book Details window
ro: Apăsaţi dublu click pentru a deschide fereastra cu detaliile cărţii.

en: Download
ro: Descarcă

en: Download %s
ro: Descarcă %s

en: Download &after:
ro: Desc&arcă după:

en: Download &all scheduled
ro: Descarcă to&ate planificatele

en: Download &both
ro: Descarcă &ambele

en: Download all metadata (slow)
ro: Descărcaţi toate metadatele (încet)

en: Download all scheduled new sources
ro: Descarcă toate noile surse planificate

en: Download all scheduled news sources at once
ro: Descarcă simultan toate sursele de ştiri planificate

en: Download books from device
ro: Descarcă cărţi de pe dispozitiv

en: Download co&ver
ro: &Descarcă coperta

en: Download complete
ro: Descărcare completă

en: Download failed
ro: Descărcare eșuată

en: Download finished
ro: Descărcare finalizată

en: Download log
ro: Descărcaţi log-ul

en: Download metadata and covers
ro: Descarcă metadate şi coperţi

en: Download metadata for %d books
ro: Descarcă metadate pentru %d cărţi

en: Download news from the internet in ebook form
ro: Descarcă ştirile de pe internet în format ebook

en: Download only &covers
ro: Descarcă numai &coperţi

en: Download only &metadata
ro: Descărcaţi numai &metadata

en: Download periodical content from the internet
ro: Descarcă periodice de pe internet

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
ro: Descarcă metadate sociale (etichete/evaluări/etc.)

en: Download...
ro: Descărcare...

en: Download:
ro: Descarcă:

en: Downloaded %(num)d of %(tot)d
ro: S-au descărcat %(num)d din %(tot)d

en: Downloaded metadata fields
ro: Descarcă câmpuri de metadate

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Downloading %s
ro: Se descarcă %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
ro: Se descarcă <b>%(fname)s</b> de la %(url)s

en: Downloading book list from MobileRead.
ro: Se descarcă lista cu cărţi de la MobileRead.

en: Downloading cover from %s
ro: Se descarcă coperta de la %s

en: Downloading cover...
ro: Se descarcă coperta...

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
ro: Se descarcă coperţile pentru <b>%s</b>. Vă rugăm aşteptaţi...

en: Downloading metadata...
ro: Se descarcă metadate....

en: Downloading plugin zip attachment: %s
ro: Se descarcă ataşamentul zip pentru extensie: %s

en: Downloads covers from The Open Library
ro: Descarcă coperţi de pe The Open Library

en: Downloads metadata and covers from Amazon
ro: Descarcă metadate şi coperţi de pe Amazon

en: Downloads metadata and covers from Douban.com. Useful only for chinese language books.
ro: Descarcă metadate şi coperţi de pe Douban.com. Utile doar pentru cărţi în limba chineză.

en: Downloads metadata and covers from Google Books
ro: Descarcă metadate şi coperţi de pe Google Books

en: Downloads metadata and covers from OZON.ru
ro: Descarcă metadate şi coperţi de pe OZON.ru

en: Downloads metadata and covers from Overdrive's Content Reserve
ro: Descarcă metadate şi coperţi de pe Overdrive's Content Reserve

en: Downloads metadata from isbndb.com
ro: Descarcă metadate de pe isbndb.com

en: Drag to resize
ro: Trage pentru a redimensiona

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
ro: Nu se poate trimite pe dispozitiv. Adăugaţi întâi cartea bibliotecii calibre.

en: Dumping database to SQL
ro: Se descarcă baza de date în SQL

en: Duplicate search name
ro: Nume de căutare duplicat

en: Duplicates found!
ro: Au fost găsite dubluri!

en: Dutch (BE)
ro: Olandeză (BE)

en: Dutch (NL)
ro: Olandeză (NL)

en: E-book Viewer
ro: Vizualizator Cărţi

en: E-book options
ro: Opţiuni E-book

en: E-book:
ro: E-carte:

en: EPUB Books
ro: Cărţi EPUB

en: EPUB Output
ro: Ieşire EPUB

en: ERROR
ro: EROARE

en: ERROR: Unhandled exception
ro: EROARE: Excepţie netratată

en: EXCEPTION:
ro: EXCEPŢIE:

en: Easily find books similar to the currently selected one
ro: Găseşte cu uşurinţă cărţi similare cu cea selectată

en: Ebooks
ro: Cărţi

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit Comments
ro: Editează comentariile

en: Edit Meta information
ro: Editează informaţiile Meta

en: Edit Metadata
ro: Editează metadatele

en: Edit a custom column
ro: Editează o coloană personalizată

en: Edit bookmark
ro: Editează semnul de carte

en: Edit existing plugboard
ro: Editează panou de conectare

en: Edit link for %s
ro: Editează legăturile pentru %s

en: Edit metadata
ro: Editează metadate

en: Edit metadata (single) layout:
ro: Editează amplasarea (singulară) a metadatelor:

en: Edit metadata in bulk
ro: Editează metadate în masă

en: Edit metadata individually
ro: Editează metadate individual

en: Edit settings of a user-defined column
ro: Editează setările pentru o coloană personalizată

en: Edit sort for %s
ro: Editează sortarea pentru %s

en: Edit template
ro: Editează șablon

en: Edit the collections in which books are placed on your device
ro: Editaţi colecţiile în care cărţile sunt introduse pe aparatul dumneavoastră

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
ro: Editează identificatorii pentru această carte. De exemplu: 
    
    %s

en: Edit the metadata of books in your calibre library
ro: Editează metadatele cărţilor din bibliotecă

en: Edit tweak
ro: Editează ajustarea

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
ro: Editaţi ajustările pentru oricare dintre extensiile pe care le-aţi instalat

en: Editing meta information for <b>%d books</b>
ro: Se editează metadatele pentru <b>%d cărţi</b>

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
ro: Fie calea spre o foaie de stiluri CSS, fie CSS brut. Acest CSS va fi adăugat la regulile de stil din fişierul sursă, astfel încât poate fi folosit pentru a suprascrie acele reguli.

en: Eject device
ro: Deconectează dispozitivul

en: Eject this device
ro: Deconectează acest dispozitiv

en: Email
ro: E-mail

en: Email %(name)s to %(to)s
ro: Compuneţi e-mail %(name)s lui %(to)s

en: Email to
ro: Trimite e-mail la

en: Email to and delete from library
ro: Trimite e-mail şi şterge din bibliotecă

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
ro: Fişier gol, procesul de conversie a fost probabil prăbuşit

en: Enable
ro: Activează

en: Enable &autorotation of wide images
ro: Activează &autorotaţia imaginilor late

en: Enable &heuristic processing
ro: Activează procesarea &euristică

en: Enable Apple driver
ro: Activează driver-ul Apple.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
ro: Activează Despleckle. Reduce zgomotul imaginii. Poate creşte semnificativ timpul de procesare.

en: Enable autorotation of images that are wider than the screen width.
ro: Permite autorotaţia imaginilor care sunt mai late decât lăţimea ecranului.

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
ro: Activați procesarea euristică. Această opțiune trebuie sa fie activată pentru ca orice procesare euristică să aibă loc.

en: Enable or disable search highlighting.
ro: Activează sau dezactivează marcarea căutărilor.

en: Enable or disable this plugin
ro: Activează sau dezactivează această extensie

en: Enable system &tray icon (needs restart)
ro: Activează iconiţa din bara de &sistem (necesită repornire)

en: Enable the named plugin
ro: Activează extensia specificată prin nume

en: Enable this option to gather all metadata available from Overdrive.
ro: Activaţi această opţiune pentru a aduna toate metadatele disponibile de la Overdrive.

en: Enable to cache and display covers from iTunes/iBooks
ro: Permite stocarea în memoria cache şi afişarea coperţilor din îTunes/iBooks

en: Enable to use the series name as the iTunes Genre, iBooks Category
ro: Permite utilizarea numelor serie ca gen iTunes, categoria iBooks

en: Enable/&Disable plugin
ro: Activează/&Dezactivează extensia

en: Enabled
ro: Activat

en: Enabled plugins
ro: Extensii activate

en: Enabled:
ro: Activat:

en: Encoding configuration (change if you have errors) :
ro: Configurare codificare (modificaţi dacă întâlniţi erori):

en: Encrypt Options:
ro: Opţiuni criptare:

en: English
ro: Engleză

en: English (Australia)
ro: Engleză (Australia)

en: English (Bulgaria)
ro: Engleză (Bulgaria)

en: English (Canada)
ro: Engleză (Canada)

en: English (China)
ro: Engleză (China)

en: English (Croatia)
ro: Engleză (Croaţia)

en: English (Cyprus)
ro: Engleză (Cipru)

en: English (Czechoslovakia)
ro: Engleză (Cehoslovacia)

en: English (Greece)
ro: Engleză (Grecia)

en: English (India)
ro: Engleză (India)

en: English (Indonesia)
ro: Engleză (Indonezia)

en: English (Ireland)
ro: Engleză (Irlanda)

en: English (Israel)
ro: Engleză (Israel)

en: English (New Zealand)
ro: Engleză (Noua Zeelandă)

en: English (Pakistan)
ro: Engleză (Pakistan)

en: English (Singapore)
ro: Engleză (Singapore)

en: English (South Africa)
ro: Engleză (Africa de Sud)

en: English (Thailand)
ro: Engleză (Tailanda)

en: English (Turkey)
ro: Engleză (Turcia)

en: English (UK)
ro: Engleză (Marea Britanie)

en: English (Yemen)
ro: Engleză (Yemen)

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
ro: Asigură că sfârşiturile de scenă sunt consistent formatate

en: Ensure your device is connected, then press OK
ro: Asiguraţi-vă că dispozitivul dumneavoastră este conectat, pe urmă apăsaţi OK

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
ro: Asiguraţi-vă că dispozitivul dumneavoastră este conectat, pe urmă apăsaţi OK

en: Enter URL
ro: Introduceţi URL

en: Enter a category name, then use the add button or the rename button
ro: Introduceţi un nume de categorie, pe urmă folosiţi butonul de adăugare sau cel de redenumire

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
ro: Introduceţi data în formatul AAAA-LL-ZZ

en: Enter a new saved search name.
ro: Introduceţi un nou nume pentru căutarea salvată.

en: Enter a number
ro: Introduceţi un număr

en: Enter a regular expression
ro: Introduceţi o expresie regulată

en: Enter a series name, without an index. Only one series name can be used.
ro: Introduceţi numele unei serii, fără index. Doar o singură serie poate fi folosită.

en: Enter a string.
ro: Introduceţi un şir.

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
ro: Introduceţi un şablon care va fi folosit ca şi sursă pentru caută/înlocuieşte

en: Enter an ISBN
ro: Introduceţi codul ISBN

en: Enter an author's name. Only one author can be used.
ro: Introduceţi numele unui autor. Doar un singur autor poate fi folosit.

en: Enter an identifier type
ro: Introduceţi un tip de identificator

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
ro: Introduceţi extensii fără punct principal, separate prin virgule. Se foloseşte doar în directoarele cărţilor.

en: Enter comma-separated standard file name wildcards, such as synctoy*.dat
ro: Introduceţi wildcarduri standard pentru numele de fişier, separate prin virgule, cum ar fi synctoy*.dat

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
ro: Introduceţi fie un tip de identificator, fie un tip de identificator şi valoarea identificator:valoare

en: Enter tags separated by spaces
ro: Introduceţi etichete separate prin spaţii

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
ro: Introduceţi dosarul unde urmează a fi stocate cărţile. Acest dosar este pregătit pentru orice şablon send_to_device

en: Enter the name of the function to create.
ro: Introduceţi numele funcţiei de creat.

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
ro: Introduceţi numele oricărui termen de căutare grupată
    dacă doriţi să îl vizualizaţi ca şi categorie utilizator

en: Enter the title.
ro: Introduceţi titlul.

en: Enter the what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
ro: Introduceţi ceea ce căutaţi, fie ca şi text simplu, fie ca şi expresie regulată, în funcţie de mod.

en: Enter title for bookmark:
ro: Introduceţi un titlu pentru semnul de carte:

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Tip de intrare pentru catalogul BibTeX.
    Tipuri disponibile: book, misc, mixed.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: Epigraph
ro: Epigraf

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
ro: Echivalent: cuvântul sau fraza trebuie să se potrivească Intregului câmpl de metadate

en: Error
ro: Eroare

en: Error communicating with device
ro: Eroare la comunicarea cu dispozitivul

en: Error log:
ro: Jurnal de erori:

en: Error reading file
ro: Eroare la citirea fișierului

en: Error talking to device
ro: Eroare la transmisia cu dispozitivul

en: Error while saving
ro: Eroare în timpul salvării

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
ro: Eroare: Acţiunea %s nu a fost recunoscută, trebuie să fie una dintre: "(add|remove|list)"

en: Error: You must specify a catalog output file
ro: Eroare: Trebuie specificat fişierul catalog de ieşire

en: Error: You must specify a column label
ro: Eroare: Trebuie specificată o etichetă de coloană

en: Error: You must specify a field name, id and value
ro: Eroare: Trebuie specificate un nume de câmp, IDul şi o valoare

en: Error: You must specify a name
ro: Eroare: Trebuie specificat un nume

en: Error: You must specify a name and a search string
ro: Eroare: Trebuie specificate un nume şi un şir de căutat

en: Error: You must specify an action (add|remove|list)
ro: Eroare: Trebuie specificată o acţiune "(add|remove|list)"

en: Every x days
ro: La fiecare x zile

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
ro: Exemple: Formatul <code>{0:.1f}</code> oferă un număr în virgulă mobilă cu o zecimală după virgulă. Formatul <code>Preţ:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> afişează "Preţ&nbsp;$&nbsp;" pe urmă un număr cu 2 zecimale şi unităţile de mie separate prin virgulă.

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
ro: Exemple: Formatul <code>{0:0>4d}</code> oferă un număr de 4 cifre ce începe cu 0. Formatul <code>{0:d}&nbsp;days</code> afişează numărul iar pe urmă cuvântul "zile"

en: Exception while compiling function
ro: Excepţie la compilarea fucţiei

en: Excluded books
ro: Cărţi excluse

en: Excluded genres
ro: Genuri excluse

en: Exclusion pattern
ro: Model de excludere.

en: Existing
ro: Existent(ă)

en: Existing plugboards
ro: Panouri de conectare existente

en: Export
ro: Exportă

en: Export Bookmarks
ro: Exportă semne de carte

en: Export Catalog Directory
ro: Exportă directorul catalogului

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
ro: Exportă toate cărţile din baza de date, ignorând lista cu IDuri.

en: Export all books into a single directory
ro: Exportă toate cărţile într-un singur director

en: Export books from your calibre library to the hard disk
ro: Exportă cărţi din biblioteca calibre pe hard disk

en: Export books to the specified directory. Default is
ro: Exportă cărţile în directorul specificat. Valoarea implicită este

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
ro: Expresie pentru formarea etichetei de citare BibTeX:

en: Extensions to ignore
ro: Extensii de ignorat

en: Extra &CSS
ro: &CSS suplimentar

en: Extra authors
ro: Autori suplimentari

en: Extra book formats
ro: Formate de cărţi suplimentare

en: Extra customization
ro: Personalizare suplimentară

en: Extra titles
ro: Titluri suplimentare

en: Extract common e-book formats from archives (zip/rar) files. Also try to autodetect if they are actually cbz/cbr files.
ro: Extrage formate comune de e-carte din fişiere arhivă (zip / rar). De asemenea, încercaţi să autodetectaţi dacă acestea sunt de fapt fişiere cbz/cbr.

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
ro: Extrage coperta din fişierul LRF. Formatul LRF nu are coperta definită, ca urmare folosim algoritmi euristici pentru determinarea coperţii.

en: Extract cover from comic files
ro: Extrage coperta din fişierele album

en: Extract the contents of the MOBI file to the specified directory. If the directory already exists, it will be deleted.
ro: Extrage conţinutul fişierului MOBI în directorul specificat. Dacă directorul există deja, acesta va fi şters.

en: Extract the contents of the generated EPUB file to the specified directory. The contents of the directory are first deleted, so be careful.
ro: Extrage conţinutul fişierului EPUB generat în directorul specificat. Conţinutul directorului este şters, aşa că aveţi grijă.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified directory. WARNING: The contents of the directory will be deleted.
ro: Extrage conţinutul fişierului ZIP generat în directorul specificat. ATENŢIE: Conţinutul directorului va fi şters.

en: Extract thumbnail from LRF file
ro: Extrage icoana din fisierul LRF

en: F&ind
ro: Ca&ută

en: FB2 Input
ro: Intrare FB2

en: FB2 Output
ro: Ieşire FB2

en: Failed
ro: Eşuat

en: Failed %s
ro: A eşuat %s

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
ro: Accesarea fişierelor din memoria principală a dispozitivului a eşuat. Contactaţi producătorul dispozitivului pentru ajutor. Metode comune de reparare: încercaţi un cablu/port USB diferit. Dacă dispozitivul are opţiunea de resetare la setările din fabrică folosiţi-o. Cod eroare: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
ro: Accesarea fişierelor de pe cardul SD a dispozitivului a eşuat. Aceasta se poate întâmpla din mai multe motive. Cardul SD poate fi corupt, spaţiul de stocare poate fi prea mare pentru dispozitiv, poate fi protejat la scriere etc. Încercaţi un card SD diferit sau reformataţi cardul SD folosind sistemul de fişiere FAT32. De asemenea asiguraţi-vă că nu sunt prea multe fişiere în directorul rădăcină al cardului SD. Cod eroare: %s

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show Details" to see details.
ro: Nu s-a reuşit aplicarea metadatelor actualizate pentru unele cărţi din biblioteca dumneavoastră. Faceţi clic pe "Arată detalii" pentru a vedea detalii.

en: Failed to authenticate with server: %s
ro: Autentificarea cu serverul a eşuat: %s

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
ro: Calcularea căii pentru salvarea pe disc a eşuat. Şablon: %(templ)s
    Eroare: %(err)s

en: Failed to create calibre library at: %r.
ro: Crearea bibliotecii în %r a eşuat.

en: Failed to create debug directory
ro: Crearea unui director de depanare a eşuat

en: Failed to create library
ro: Crearea bibliotecii a eşuat

en: Failed to delete
ro: Nu a putut fi şters

en: Failed to delete some books, click the Show Details button for details.
ro: Ştergerea unor cărţi a eşuat. Apăsaţi butonul Afişează detalii pentru mai multe informaţii.

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
ro: Descărcare coperţilor a eşuat. Apăsaţi Arată Detalii pentru detalii.

en: Failed to download ebook
ro: Descărcarea e-cărţii a eşuat

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
ro: Descărcarea de la %(url)r a eşuat cu eroarea %(err)s

en: Failed to download metadata
ro: Descărcarea metadatelor a eşuat

en: Failed to download metadata or covers for any of the %d book(s).
ro: Descărcarea metadatelor sau a coperţilor a eşuat pentru oricare din aceste %d cărţi.

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
ro: Descărcarea metadatelor a eşuat. Apăsaşi Arată Detalii pentru informaţii

en: Failed to download parts of the following articles:
ro: Descărcarea părţilor din următoarele articole a eşuat:

en: Failed to download the following articles:
ro: Descărcarea următoarelor articole a eşuat:

en: Failed to email book
ro: Trimiterea cărţii prin e-mail a eşuat

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click Show Details.
ro: Căutarea cărţilor potrivite a eşuat. Încercaţi o căutare <b>mai puţin specifică</b>. De exemplu, folosiţi doar numele de familie al autorului şi un singur cuvânt distinctiv din titlu.<p>Pentru a vedea întregul jurnal, apăsaţi Arată Detalii.

en: Failed to install command line tools.
ro: Instalarea uneltelor pentru linia de comandă a eşuat.

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
ro: Conectare nereuşităi, verificaţi numele de utilizator şi parola pentru serviciul Calibre Periodica.

en: Failed to move library
ro: Mutarea bibliotecii a eşuat

en: Failed to negotiate SSH session:
ro: Negocierea sesiunii SSH a eşuat:

en: Failed to parse date/time
ro: Nu s-a putut interpreta data / ora

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
ro: Analiza legăturii %(tag)s %(children)s a eşuat.

en: Failed to parse: %(name)s with error: %(err)s
ro: Imposibil de analizat: %(name)s, cu eroarea: %(err)s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
ro: A eşuat procesarea benzii desenate: 
    
    %s

en: Failed to process opf file
ro: Fişierul opt nu a putut fi procesat

en: Failed to read metadata
ro: Citirea metadatelor a eşuat

en: Failed to read metadata from the following
ro: Citirea metadatelor a eşuat pentru următoarele

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
ro: Redenumirea bibliotecii a eşuat la %s. Cea mai frecventă cauză pentru aceasta este că unul dintre fişierele din bibliotecă este deschis în alt program.

en: Failed to start content server
ro: Pornirea serverului de conţinut a eşuat

en: Feed &URL:
ro: &URL sursă:

en: Feed must have a URL
ro: Sursa trebuie să aibă un URL

en: Feed must have a title
ro: Sursa trebuie să aibă un titlu

en: Feeds downloaded to %s
ro: Fluxurile au fost descărcate în %s

en: Feeds in recipe
ro: Surse în reţetă

en: Fetch annotations (experimental)
ro: Adnotări aduse (experimental)

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
ro: Aduceţi adnotări la un Kindle conectat (experimental)

en: Fetch news
ro: Descarcă ştiri

en: Fetch news from
ro: Obţine ştiri de la

en: Fetching annotations is not supported for this device
ro: Adnotările aduse nu sunt acceptate de acest dispozitiv.

en: Fetching feed
ro: Se obţine fluxul

en: Fetching feeds...
ro: Se aduc fluxuri...

en: Fetching news from
ro: Descarcă ştiri de pe

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
ro: Câmp şablon. Foloseşte aceeaşi sintaxă ca şi şabloanele salvează.

en: Fields to include in output:
ro: Câmpuri incluse la ieşire:

en: File &formats to save:
ro: &Formate de fişier de salvat:

en: File &name:
ro: &Nume fişier:

en: File Size
ro: Mărime fişier

en: File is not a supported ebook type. Save to disk?
ro: Fişierul nu este un tip compatibil. Salvaţi pe disc?

en: File type
ro: Tip de fișier

en: Filter list of plugins
ro: Filtrează lista cu extensii

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
ro: Filtrează rezultatele după textul căutat. Pentru formatul căutării, verificaţi documentaţia aferentă căutărilor în Manualul de Utilizare. În mod implicit nu se fac filtrări.

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
ro: Filtrează rezultatele după interogarea de căutare. Pentru formatul interogării, verificaţi documentaţia referitoare la căutări din Manualul de Utilizare.
    Implicit: fără filtrare

en: Find entries that have...
ro: Caută înregistrările care au...

en: Find item in tag browser
ro: Caută elementul în browserul de etichete

en: Find next
ro: Caută următorul

en: Find next occurrence
ro: Caută următoarea apariţie

en: Find previous
ro: Găsiţi elementul anterior

en: Find previous occurrence
ro: Găsiţi apariţia anterioară

en: Find the first/next matching item
ro: Caută primul/următorul element potrivit

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
ro: Căutaţi în biblioteca dumneavoastră calibre în modul "highlight" (accentuat)

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
ro: Reglare fină a modului în care se comportă Calibre în diferite contexte

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
ro: Ajustează detectarea titlurilor capitolelor şi a altor tipuri de structuri din document.

en: Finished
ro: Finalizat

en: Finished downloading metadata for <b>%d book(s)</b>. Proceed with updating the metadata in your library?
ro: Descărcarea metadatelor pentru <b>%d cărţi</b> finalizată. Continuaţi cu actualizarea metadatelor în biblioteca dumneavoastră?

en: First
ro: Primul

en: First expression
ro: Prima expresie

en: First letter is usable only when sorting by name
ro: Prima literă este utilizabilă doar la sortarea după nume

en: Fit &cover within view
ro: Potriveşte &coperta în cadrul afişajului

en: Fix marked sections (checked fixable items)
ro: Repară secţiunile marcate (itemii reparabili marcaţi)

en: Fix unmanifested files
ro: Repară fişierele nemanifestate

en: Fix unmanifested files. epub-fix can either add them to the manifest or delete them as specified by the delete unmanifested option.
ro: Repară fişierele nemanifestate. epub-fix le poate fie adăuga la manifest sau le poate şterge după cum se specifică după ştergerea opţiunii nemanifestate.

en: Floating point numbers
ro: Numere în virgulă mobilă

en: Folders raising exception
ro: Directoare ce întâlnesc excepţii

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
ro: Urmează toate legăturile locale dintr-un fişier HTML şi crează un fişier ZIP care conţine toate fişierele legate. Acest plugin este rulat ori de câte ori adăugaţi un fişier HTML în bibliotecă.

en: Font options
ro: Opțiuni font

en: Font rescaling wizard
ro: Proces de reducere la scară a fontului

en: Font size &key:
ro: &Cheie font de bază:

en: Font size larger
ro: Mărime font mai mare

en: Font size smaller
ro: Mărime font mai mică

en: Footnotes
ro: Note de subsol

en: For help with writing advanced news recipes, please visit <a href="http://manual.calibre-ebook.com/news.html">User Recipes</a>
ro: Pentru mai mult informaţii despre cum să scrieţi reţete avansate de surse, vizitaţi <a href="http://manual.calibre-ebook.com/news.html">Reţete Personalizate</a>.

en: For multiple-valued fields, sho&w
ro: Pentru câmpuri cu valori multiple, ara&tă

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
ro: Pentru setări care nu pot fi specificate în acest dialog, folosiţi valorile salvate într-o conversaţie anterioară (dacă este posibil) în locul celor specificate implicit în Preferinţe

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
ro: Pentru ca planificarea să funcţioneze, trebuie să lăsaţi calibre pornit.

en: Force maximum line length
ro: Obligă lungime maximă rând

en: Force numbers to start with
ro: Obligă numerele să înceapă cu

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
ro: Obligă împărţirea valorii max-line-length (lungimea maximă a liniei/rândului) când nu este prezent nici un spaţiu. De asemena permite valoarea max-line-length să fie sub minim

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
ro: Obligă titlul să înceapă cu literă mare. Dacă ambele, aceasta şi schimbă autorii sunt bifate,
    titlul şi autorii sunt interschimbaţi înainte de stabilirea începerii titlului cu literă mare.

en: Foreground color
ro: Culoare prim-plan

en: Foreword
ro: Cuvânt înainte

en: Forget library
ro: Uită biblioteca

en: Form
ro: Formular

en: Format &dates as:
ro: Formatează &data ca:

en: Format (choose first)
ro: Format (alege primul)

en: Format for &dates
ro: Format &date

en: Format for &numbers
ro: Format &numere

en: Format to use inside the pdb container. Choices are:
ro: Format pentru a fi utilizat în interiorul containerului PPB. Opţiunile sunt:

en: Format unavailable
ro: Format indisponibil

en: Formats
ro: Formate

en: Formats that are viewed using the internal viewer
ro: Formate care sunt vizualizate utilizând un cititor intern

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
ro: Formate spre e-mail. Primul format potrivit va fi trimis.

en: Formatting style:
ro: Stil formatare:

en: Formatting used within the document.
    * plain: Produce plain text.
    * markdown: Produce Markdown formatted text.
    * textile: Produce Textile formatted text.
ro: Formatări folosite în cadrul documentului.
    *plain: Produce text simplu.
    *markdown: Produce text formatat Markdown.
    *textile: Produce text formatat Textile.

en: Formatting used within the document.* auto: Automatically decide which formatting processor to use.
    * plain: Do not process the document formatting. Everything is a paragraph and no styling is applied.
    * heuristic: Process using heuristics to determine formatting such as chapter headings and italic text.
    * textile: Processing using textile formatting.
    * markdown: Processing using markdown formatting. To learn more about markdown see
ro: Formatări folosite în cadrul documentului. *auto: Se decide automat care procesor de formatare să se folosească.
    *plain: Nu se procesează formatarea documentului. Totul este un paragraf şi nu se aplică nici un stil.
    *heuristic: Proces care utilizează algoritmi euristici pentru a determina formatarea, cum ar fi titlurile capitolelor şi text italic.
    *textile: Proces care utilizează formatarea "textile".
    *markdown: Proces care utilizează formatarea "markdown". Pentru a afla mai multe despre "markdown" vizitaţi

en: Forward
ro: Înainte

en: Found <b>%(num)d</b> covers of %(title)s. Pick the one you like best.
ro: S-au găsit <b>%(num)d</b> coperţi pentru %(title)s. Alegeţi una care vă place cel mai mult.

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your  library match the information in the database?
ro: Nu s-au găsit erori în baza de date a bibliotecii calibre. Doriţi ca aplicaţia calibre să verifice dacă fişierele din biblioteca dvs. se potrivesc cu informaţiile din baza de date?

en: Frame
ro: Cadru

en: France
ro: Franța

en: French (BE)
ro: Franceză (BE)

en: Function &name:
ro: &Nume funcţie:

en: Function not defined
ro: Funcţia nu a fost definită

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
ro: Generaţi un catalog de cărţi în biblioteca calibre

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
ro: Generează o mapă a paginii Adobe, dacă sunt disponibile informaţii despre paginaţie.

en: Generate catalog
ro: Generează catalog

en: Generate catalog for {0} books
ro: Generează catalog pentru {0} cărţi

en: Generating %s catalog...
ro: Se generează catalogul %s...

en: Generating masthead...
ro: Se generează detaliile editorului...

en: Genre
ro: Gen

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
ro: Genul cărţii. Opţiuni: %s
    Vezi:
    reprezintă sfârşitul propoziţiei. Începeţi o propoziţie nouă în poziţia echivalentă din traducere.
    reprezinta un caracter de spaţiu. Introduceţi un spaţiu în poziţia echivalentă din traducere

en: German (AT)
ro: Germană (AT)

en: Germany
ro: Germania

en: Get
ro: Obţine

en: Get &new plugins
ro: Obţine extensii &noi

en: Get Books
ro: Obţine Cărţi

en: Get annotations from device
ro: Obţine adnotările de pe dispozitiv

en: Get books
ro: Obţine cărţi

en: Get device information
ro: Obţine informaţii despre dispozitiv

en: Get device information...
ro: Se obţin informaţii despre dispozitiv...

en: Get information to setup the &user defined device
ro: Obţine informaţii pentru setarea dispozitivelor definite de &utilizator

en: Get list of books on device
ro: Obţine lista de cărţi de pe dispozitiv

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
ro: Obţine plugin-uri noi pentru calibre sau le înnoieşte pe cele existente

en: Get plugins to enhance calibre
ro: Obţine extensii pentru a îmbunătăţi calibre

en: Get the cover from the ebook and save it at as the specified file.
ro: Obţineţi coperta din carte şi salvaţi-o ca fişier specificat.

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ro: Obţineţi acest ID folosind Preferinte -> Diverse -> Obţineţi informaţii pentru a configura dispozitivul de definire al utilizatorului

en: Getting debug information
ro: Se obţine informaţia de depanare

en: Getting device information
ro: Se obţin informaţii despre dispozitiv

en: Getting list of books on device...
ro: Se obţine lista cărţilor de pe dispozitiv...

en: Glossary
ro: Glosar

en: Go
ro: Du-te

en: Go to
ro: Mergi la

en: Go to a reference. To get reference numbers, use the reference mode.
ro: Mergeţi la o referinţă. Pentru a obţine numere de referinţă, folosiţi modul referinţă.

en: Go to...
ro: Du-te la...

en: Got feeds from index page
ro: Fluxurile s-au obţinut din pagina de index

en: Goto in store...
ro: Mergeţi la magazin...

en: Goto:
ro: Du-te la:

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Default: %default. Set to a large number to disable grouping.
ro: Grupează elementele în categorii, cum ar fi autori/etichete, după prima literă atunci când sunt mai multe elemente decât acest număr. Valoarea implicită este %default. Introduceţi un număr mare pentru a dezactiva gruparea.

en: Grouped Search Terms
ro: Termeni de Căutare Grupată

en: H&yphenate (break line in the middle of large words)
ro: Desparte în sila&be (trece la rând nou în mijlocul cuvintelor lungi)

en: HTML Books
ro: Cărţi HTML

en: HTML Source
ro: Sursă HTML

en: HTML TOC generation options.
ro: Generator de optiuni HTML TOC

en: HTMLZ Output
ro: Ieşire HTMLZ

en: Handle multiple files per book
ro: Manipulează mai multe fişiere pe carte

en: Has cover
ro: Are copertă

en: Has summary
ro: Are rezumat

en: Have the mouse wheel turn pages
ro: Foloseşte rotiţa de la mouse pentru a întoarce paginile

en: Having the &attribute:
ro: Au &atributul:

en: Header &format:
ro: &Format antet:

en: Header &separation:
ro: &Separator antet:

en: Heading
ro: Antet

en: Headquarters
ro: Cartier General

en: Help
ro: Ajutor

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that mobi users might do to force it to use the ';' that the kindle requires. A third would be to specify the language.
ro: Aici puteţi modifica metadatele pe care le foloseşte calibre pentru actualizarea unei cărţi la salvare pe disc sau la trimiterea pe dispozitiv.
    
    Folosiţi acest dialog pentru a defini un "panou de conectare" pentru un format (sau toate formatele) şi un dispozitiv (sau toate dispozitivele). Panoul de conectare specifică care şablon este conectat la care câmp. Şablonul este folosit pentru calcularea unei valori care va fi asignată câmpului conectat.
    
    De multe ori şabloanele vor conţine referinţe simple la coloane compuse. Se poate folosi orice şablon în caseta sursă care va fi folosit altundeva în calibre.
    
    O utilizare posibilă pentru panoul de conectare este la modificarea titlului pentru a conţine informaţii despre serie. Alta ar fi la modificarea sortării autorului, ceea ce utilizatorii MOBI ar putea forţa să se folosească ";" solicitat de Kindle. A treia utilizare ar fi la specificarea limbii.

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
ro: Aici puteţi controla modul în care calibre va citi metadatele din fişierele pe care le adăugaţi. calibre poate citi metadatele fie din conţinutul fişierului, fie din numele fişierului.

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Save to Disk button:
ro: Aici puteţi controla modul în care calibre va salva cărţile atunci când apăsaţi butonul "Salvează pe Disc":

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Send to Device button. This setting can be overriden for individual devices by customizing the device interface plugins in Preferences->Advanced->Plugins
ro: Aici puteţi controla modul în care calibre salvează cărţile atunci când apăsaţi butonul "Trimite pe Dispozitiv". Această setare poate fi suprascrisă pentru fiecare dispozitiv individual prin personalizarea extensiilor interfeţei dispozitivului din Preferinţe -> Avansat -> Extensii

en: Here you can customize the behavior of Calibre by controlling what plugins it uses.
ro: Aici puteţi personaliza comportamentul calibre prin controlul extensiilor pe care le foloseşte.

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
ro: Aici puteţi modifica aranjamentul coloanelor în lista de cărţi a bibliotecii. Puteţi ascunde coloane ne-bifându-le. Puteţi de asemenea să vă creaţi propriile coloane personalizate.

en: Heuristic
    Processing
ro: Procesare
    Euristică

en: Heuristic Processing
ro: Procesare Euristică

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide &details
ro: Ascunde &detalii

en: Hide category %s
ro: Ascunde categoria utilizator %s

en: Hide chapter name
ro: Ascunde numele capitolului

en: Hide column %s
ro: Ascunde coloana %s

en: High
ro: Ridicată

en: Home
ro: Pagina iniţială

en: How and when calibre updates metadata on the device.
ro: Când şi cum calibre actualizează metadatele pe dispozitiv.

en: How many empty books should be added?
ro: Câte cărţi goale doriţi să adăugaţi?

en: How many empty books?
ro: Câte cărţi goale?

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
ro: Modul în care această coloană ar trebui manipulată de GUI la sortare şi căutare

en: How to handle CSS
ro: Cum să tratăm CSS

en: How to handle class based CSS
ro: Cum să tratăm CSS bazat pe clase

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: Use an external CSS file that is linked in the document.
    inline: Place the CSS in the head section of the document.
ro: Cum să manipulezi un CSS atunci când utilizezi css-type = 'class'
    În mod implicit este external.
    external: Utilizeaza fişierul CSS extern care este link în document.
    inline: Aşează CSS-ul în partea de sus a documentului.

en: Hyphenate
ro: Scrie cu cratimă

en: Hyphenate text
ro: Foloseşte cratima pentru despărţirea în silabe

en: I&ds:
ro: I&D:

en: INPUT OPTIONS
ro: OPŢIUNI DE INTRATE

en: Identifier type:
ro: Tip identificator:

en: Identifiers
ro: Identificatori

en: Ids
ro: lds

en: If a Tag Browser category has more than this number of items, it is divided
    up into sub-categories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.
ro: În cazul în care categoria Browser Etichete are mai multe elemente 
    decât acest număr, este divizată în subcategorii. Dacă metoda de 
    partiţionare este dezactivată, această valoare este ignorată.

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
ro: Dacă este bifată, coloana personalizată Da/Nu poate avea valorile Da, Nu sau Necunoscut(ă).
    Dacă nu este bifată, valorile vor fi Da sau Nu.

en: If checked, books are placed into sub directories based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level directory.
ro: Dacă această opţiune este bifată, cărţile vor fi stocate în subdirectoare, bazate pe metadatele lor de pe acest dispozitiv. Dacă opţiunea nu este bifată, toate cărţile vor fi stocate în directorul de nivel superior.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed <br>to this email address (provided it is in one of the listed formats).
ro: Dacă este bifată, descărcarea ştirilor va fi trimisă automat prin e-mail <br>la această adresă (dacă este unul dintre formatele de pe listate).

en: If checked, the series will be cleared
ro: Dacă este bifată, seria va fi curăţată

en: If checked, this column will appear in the tags browser as a category
ro: Dacă este bifată, această coloană va apare în browserul de etichete sub forma unei categorii

en: If checked, this column will be displayed as HTML in book details and the content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="http://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam ebooks site.
ro: Dacă este bifată, această coloană va fi afişată ca şi HTML în detaliile cărţii ţi în serverul de conţinut. Aceasta poate fi folosită la construirea legăturilor cu limbajul şabloanelor. De exemplu, şablonul <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>va crea un câmp ce va afişa titlul împreună cu seria cu caractere mari îngroşate. De exemplu <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". Şablonul <pre>&lt;a href="http://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> va genera o legătură la cartea de pe site-ul de cărţi Beam.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
ro: Dacă sunt detectate mai puţine capitole decât numărul acesta, atunci se adaugă legături la cuprins. Implicit: %default

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ro: Dacă nu este bifată, numărul cărţilor în serie va fi 1.
    Dacă este bifată, cărţile selectate vor fi numerotate automat, în ordinea
    în care au fost selectate. Astfel, dacă aţi selectat cartea A, iar pe urmă
    cartea B, cartea A va avea numărul 1 şi cartea B numărul 2.

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
ro: La selectare, conectorul va incerca să creeze un document cât mai uşor de citit de către utilizator. Posibil, fără niciun rezultat în cazul anumitor conectoare.

en: If specified, viewer window will try to come to the front when started.
ro: Dacă este specificat, fereastra vizualizatorului va încerca să vină în prim plan atunci când este pornit.

en: If specified, viewer window will try to open full screen when started.
ro: Dacă este specificat, fereastra vizualizatorului va încerca să pornească pe tot ecranul.

en: If the ___ column ___ values
ro: Dacă ___ coloană ___ valori

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
ro: În cazul în care coloana stochează valori multiple, adaugă valoarea specificată la cele existente, în loc să le înlocuiască.

en: If the tag you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma separated list of tags.
ro: Dacă eticheta pe care o doriţi nu este în lista disponibilă, o puteţi adăuga aici. Se acceptă o listă de etichete, separată prin virgule.

en: If there is enough room
ro: Dacă este spaţiu suficient

en: If you are setting up a new hotmail account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email. In this case, I strongly suggest you setup a free gmail account instead.
ro: Dacă setaţi un nou cont Hotmail, Microsoft cere să verificaţi contul periodic, înainte de a permite calibre să trimită e-mailuri. În acest caz, vă recomandăm să folosiţi GMail.

en: If you are sure it is not running
ro: Dacă e sigur că nu rulează

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}
ro: Dacă nu aveţi un cont, înregistraţi-vă un cont {name} gratuit la <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for OS X applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
ro: Dacă activați această opțiune și reporniți calibre, bara de unelte va fi reunită cu
    bara de titlu, ca la toate aplicațiile OS X. Totuşi, această opțiune are și câteva defecte,
    de ex. lățimea minimă a barei de unelte este dublă față de cea normală; și alte
    disfuncții în anumite configurații. Activați opțiunea pe riscul dumneavoastră!

en: If you have an existing calibre library, it will be copied to the new location. If a calibre library already exists at the new location, calibre will switch to using it.
ro: Dacă aveţi o bibliotecă existentă, ea va fi copiată în noua locaţie. Dacă biblioteca există deja în locaţia nouă, calibre o va folosi pe aceasta.

en: If you leave the password blank, anyone will be able to access your book collection using the web interface.
ro: Dacă lăsaţi parola necompletată, oricine va avea acces la colecţia dumneavoastră de cărţi prin interfaţa web.

en: If you move calibre.app, you have to re-install the command line tools.
ro: Dacă mutaţi calibre.app, va trebui să reinstalaţi uneltele pentru linia de comandă.

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add the your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
ro: Dacă plănuţi să folosiţi e-mailul pentru a trimite cărţi pe Kindle-ul dumneavoastră, amintiţi-vă să adăugaţi adresa dumneavoastră %s la adresele permise în pagina de gestionare a Kindle pe Amazon.com

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
ro: Dacă debifaţi oricare câmp, metadatele pentru câmpurile respective nu vor fi descărcate

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore &margins
ro: Ingnoră &marginile

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
ro: Ignoră extensiile personalizate. Aceasta este utilă atunci când o extensie instalată împiedică calibre să pornească

en: Ignore duplicate incoming formats
ro: Ignoră formate duplicare de intrare

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
ro: Ignoraţi marjele în documentul de intrare. Dacă e fals, atunci ieşirea MOBI va încerca să convertească marjele specificate în documentul de intrare, altfel le va ignora.

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
ro: Aplică toate modificările fără a închide această căsuţă de dialog. Această operaţie nu poate fi întreruptă sau anulată.

en: Import
ro: Importă

en: Import Bookmarks
ro: Importă semne de carte

en: In Library
ro: În bibliotecă

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
ro: În modul caracter, textul introdus este căutat în întregul câmp. Textul este înlocuit cu ceea ce aţi specificat peste tot unde este găsit. După ce înlocuirea a fost făcută, textul poate fi schimbat în caractere majuscule sau minuscule sau primul caracter mare iar restul caractere mici. În cazul în care căsuţa "case sensitive" este bifată, atunci textul introdus trebuie să fie identic. Dacă nu este bifată, textul căutat va potrivi fie cu cel cu litere mari, fie mici, fie ambele.

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="http://docs.python.org/library/re.html"> this reference</a> for more information on python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
ro: În modul expresie regulată, textul căutat este o expresie regulată arbitrară compatibilă cu Python.Textul înlocuit poate conţine referinţe la expresiile din şablon. Căutarea nu este ancorată şi poată înlocui de mai multe ori în acelaşi şir. Funcţiile de modificare (majuscule, minuscule etc.) sunt aplicate textului potrivit, nu întregului câmp. Căsuţa destinaţie specifică câmpul unde rezultatul va fi asignat. Puteţi să înlocuiţi textul în câmp sau să adăugaţi textul potrivit. Vizitaţi <a href="http://docs.python.org/library/re.html">această referinţă</a> pentru mai multe detalii legate de expresiile regulate Python, în special funcţia "sub".

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Include secţiunea 'Autori' în catalog.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Include secţiunea 'Descriere' în catalog.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Include secţiunea 'Genuri' în catalog.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Include secţiunea 'Adăugate Recent' în catalog.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Include secţiunea 'Serii' în catalog.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Include secţiunea 'Titluri' în catalog.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Included sections
ro: Secţiunile incluse

en: Inconsistent Author Sort values for
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
    Unable to build MOBI catalog.
    
    Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.
ro: Valori inconsistente Sortare Autor pentru
    Autor '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
    Nu s-a putut crea un catalog MOBI.
    
    Selectaţi toate cărţile scrise de '{0}', aplicaţi valoarea corectă Sortare Autor în dialogul Editează Metadate, pe urmă reconstruiţi catalogul.

en: Incorrect username
ro: Nume de utilizator incorect

en: Increase Indentation
ro: Incrementează indentarea

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
ro: Iniţializarea extensiei %s a eşuat cu mesajul:

en: Initializing user interface...
ro: Se iniţializează interfaţa de utilizator...

en: Input Options
ro: Opțiuni Intrare

en: Input character &encoding:
ro: Codare caracter&e intrare:

en: Input profile
ro: Profil de intrare

en: Insert &blank line between paragraphs
ro: Introdu &rând gol între paragrafe

en: Insert &metadata as page at start of book
ro: Inseraţi &metadata ca pagină la începutul cărţii

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ro: Introduce o linie liberă între paragrafe. Nu va funcționa dacă fișierul sursă nu folosește paragrafe (etichetele <p> sau <div>).

en: Insert empty line between paragraphs
ro: Introdu linii goale între paragrafe

en: Insert link
ro: Inserează o legătură (link)

en: Insert page breaks before (XPath expression):
ro: Introdu sfârşit de pagină înainte (expresie XPath):

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your ebook reader does not support displaying/searching metadata directly.
ro: Introduce metadatele cărții la începutul cărții. Este util dacă cititorul dvs. de cărți electronice nu suportă afișarea/căutarea directă a metadatelor.

en: Install %s
ro: Instalează %s

en: Install Plugin Failed
ro: Instalarea extensiei a eşuat

en: Install and configure user plugins
ro: Instalează şi configurează extensii utilizator

en: Install the selected plugin
ro: Instalează extensia selectată

en: Installed
ro: Instalat

en: Installed plugins
ro: Extensii instalate

en: Installing plugin: %s
ro: Se instalează extensia: %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
ro: Instalarea extensiilor presupune un <b>risc al securităţii</b> sistemului. Extensiile pot conţine viruşi sau malware. Instalaţi doar din surse sigure. Sigur doriţi să continuaţi?

en: Integers
ro: Numere întregi

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
ro: Pentru tablete generice, fără redimensionarea imaginilor

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
ro: Destinate pentru Samsung Galaxy şi alte dispozitive, cu o rezoluţie de 600x1280

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
ro: Destinate dispozitivelor iPad şi similare, cu o rezoluţie de 768x1024

en: Interface
ro: Interfață

en: Interface font:
ro: Font interfaţă:

en: Interpreter died
ro: Interpretorul de comenzi a murit

en: Interpreter dies while excuting a command. To see the command, click Show details
ro: Interpretorul de comenzi moare în timpul execuţiei unei comenzi. Pentru vizualizarea comenzii, apăsaţi "Afişează detalii"

en: Invalid ISBN
ro: ISBN invalid

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
ro: Fişier LRF invalid. Nu s-a putut stabili metadata.

en: Invalid XPath
ro: XPath invalid:

en: Invalid author name
ro: Nume de autor invalid

en: Invalid authors
ro: Autori invalizi

en: Invalid boolean query "{0}"
ro: Interogare booleană invalidă "{0}"

en: Invalid condition
ro: Condiţie invalidă

en: Invalid cover
ro: Copertă invalidă

en: Invalid database
ro: Bază de date invalidă

en: Invalid debug directory
ro: Director de depanare invalid

en: Invalid destination
ro: Destinaţie incorectă

en: Invalid fields. Available fields:
ro: Câmpuri invalide. Câmpuri disponibile:

en: Invalid input
ro: Date de intrare invalide

en: Invalid name
ro: Nume invalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată invalidă

en: Invalid regular expression: %s
ro: Expresie regulată invalidă: %s

en: Invalid root folder
ro: Director rădăcină invalid

en: Invalid search restriction
ro: Restricţie de căutare invalidă

en: Invalid sort field. Available fields:
ro: Câmp de sortare invalid. Câmpuri disponibile:

en: Invalid template
ro: Şablon invalid

en: Invalid titles
ro: Titluri invalide

en: Invalid tweaks
ro: Ajustări invalide

en: Invert
ro: Inversează

en: IsbnDB key:
ro: Cheia IsbnDB:

en: Italicize common words and patterns
ro: Scrie înclinat cuvinte şi tipare comune

en: Italy
ro: Italia

en: Item is blank
ro: Elementul este gol

en: Items
ro: Elemente

en: Items in use
ro: Elemente în uz

en: Job
ro: Sarcină

en: Job &priority:
ro: &Prioritate sarcină:

en: Job has already run
ro: Sarcina a început rularea deja

en: Jobs:
ro: Sarcini:

en: Justify text
ro: Aliniere stânga-dreapta

en: Keep &aspect ratio
ro: Păstrează proporţiile de &aspect

en: Keep &ligatures
ro: Păstrează &ligaturile

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
ro: Menţine proporţiile imaginii şi reduce la scară folosind înălţimea ecranului ca lăţime a imaginii, pentru afişarea în mod peisaj.

en: Keep text color, when possible
ro: Păstrează culoarea textului, când este posibil

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keys
ro: Taste

en: Kindle options
ro: Opţiuni Kindle

en: LIT Books
ro: Cărţi LIT

en: LRF Books
ro: Cărţi LRF

en: LRF Output
ro: Ieşire LRF

en: LRF Viewer
ro: Vizualizator LRF

en: LRF Viewer toolbar
ro: Bară de unelte Vizualizator LRF

en: LRS written to
ro: LRS scris pe

en: Language to use when sorting.
ro: Limba folosită pentru sortări.

en: Languages
ro: Limbi

en: Large
ro: Mare

en: Last
ro: Ultimul

en: Last downloaded:
ro: Descărcat ultima dată:

en: Last downloaded: never
ro: Descărcat ultima dată: niciodată

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
ro: Modificat ultima dată la: %s
    
    Dublu click pentru detalii

en: Latest version installed
ro: Ultima versiune instalată

en: Laying out %s
ro: Se aranjează %s

en: Left
ro: Stânga

en: Left align
ro: Aliniere la stânga

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
ro: Separatorii de text aliniaţi la stânga vor fi aliniaţi la centru. Înlocuiţi separatorii de text care folosesc linii goale multiple cu reguli orizontale.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
ro: Cuprins Nivel &1 (expresie XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
ro: Cuprins Nivel &2 (expresie XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
ro: Cuprins Nivel &3 (expresie XPath):

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity.
ro: Nivelul de detaliere. Specificați de multe ori pentru un nivel mai mare de detaliere.

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Library Maintenance
ro: Întreţinerea bibliotecii

en: Library and Device
ro: Bibliotecă şi Dispozitiv

en: Library metadata backup status
ro: Statutul de rezervă al bibliotecii de metadate

en: Library moved
ro: Biblioteca a fost mutată

en: Library removed
ro: Biblioteca a fost eliminată

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
ro: Limita maximă de functii simultane la numărul de procesoare

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
ro: Limitează numărul maxim de sarcini la numărul disponibil de nuclee ale &procesorului

en: Line &Un-Wrapping Factor:
ro: Factor &despachetare rând:

en: Line &height:
ro: Înălţime li&nie:

en: Line &un-wrap factor :
ro: Factor de &desface a liniilor:

en: List all installed plugins
ro: Listează toate extensiile instalate

en: List builtin recipe names. You can create an ebook from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
ro: Listează numele reţetelor interne. Puteţi crea o carte cu ajutorul unei reţete încastrate astfel: ebook-convert "Nume Reţetă.recipe" fişier_de_ieşire.epub

en: List of Illustrations
ro: Listă cu ilustraţii

en: List of Tables
ro: Lista Tabelelor

en: List of known series. You can add new series.
ro: Lista de serii cunoscute. Puteţi adăuga serii noi.

en: List of named saved searches
ro: Listă cu nume de căutări salvate

en: Load searc&h/replace:
ro: Încarcă caută/înlocuieşte:

en: Loading database from SQL
ro: Se încarcă baza de date din SQL

en: Loading ebook...
ro: Se încarcă e-cartea...

en: Loading flow...
ro: Se încarcă fluxul...

en: Loading, please wait
ro: Se încarcă, vă rugăm aşteptaţi

en: Local plugin customization
ro: Personalizarea extensiilor locale

en: Locating zip file for %(name)s: %(link)s
ro: Se localizează fişierul zip pentru %(name)s: %(link)s

en: Location
ro: Locație

en: Log debugging information to console
ro: Înregistrează informaţia de depanare în consolă

en: Long text, like comments, not shown in the tag browser
ro: Text lung (ca şi comentariile) neafişat în browserul de etichete

en: Look & Feel
ro: Aspect și Comportament

en: Look and Feel
ro: Aspect şi Comportament

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
ro: Caută cuvinte comune şi tipare care denotă caractere cursive şi tipărește-le cursiv.

en: Looking for duplicates based on file hash
ro: Caută duplicate după fişierele hash.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
ro: Caută evenimente secvenţale ale etichetelor <h1> sau <h2>. Etichetele sunt renumerotate pentru a preveni scindarea în mijlocul capitolului.

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
ro: Numele de căutat nu se pot termina cu "_index", deoarece aceste nume sunt rezervate pentru coloana indexului seriei.

en: Low
ro: Scăzută

en: Lower Case
ro: Litere mici

en: M&ode:
ro: M&od:

en: MOBI Books
ro: Cărţi MOBI

en: MOBI Output
ro: Ieşire MOBI

en: Mail &Server
ro: &Server de E-mail

en: Mail successfully sent
ro: E-mail trimis cu succes

en: Main
ro: Principal

en: Main Interface
ro: Interfaţa Principală

en: Main Memory
ro: Memoria principală

en: Main Menu
ro: Meniul principal

en: Main Text
ro: Textul principal

en: Main memory
ro: Memoria principala

en: Main memory folder
ro: Dosarul de memorie  principal

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Main window geometry
ro: Geometria ferestrei principale

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
ro: Menţine proporţiile imaginii. Implicit este sa umple ecranul complet.

en: Make &default
ro: &Implicit

en: Make &user categories from:
ro: Creează categorii &utilizator din:

en: Make font size %(which)s
    Current magnification: %(mag).1f
ro: Mărime font %(which)s
    Mărire curentă: %(mag).1f

en: Make small changes to ePub format books
ro: Realizează mici schimbări formatelor cărţilor ePub

en: Make small tweaks to epub files in your calibre library
ro: Asiguraţi mici trucuri pentru fişierele ePub din biblioteca calibre

en: Manage %s
ro: Gestionează %s

en: Manage Authors
ro: Gestionează Autori

en: Manage Bookmarks
ro: Gestionează semnele de carte

en: Manage Publishers
ro: Gestionează Edituri

en: Manage Saved Searches
ro: Gestionează Căutări Salvate

en: Manage Series
ro: Gestionează Serii

en: Manage Tags
ro: Gestionează Etichete

en: Manage User Categories
ro: Gestionează Categorii Utilizator

en: Manage authors
ro: Gestionează autori

en: Manage authors, tags, etc
ro: Gestionează autori, etichete, etc.

en: Manage authors. Use to rename authors and correct individual author's sort values
ro: Gestionează autorii. Folosit pentru redenumirea autorilor şi corectarea valorilor individuale de sortare a autorilor

en: Manage collections
ro: Gestionează colecţiile

en: Manage saved searches
ro: Gestionează căutări salvate

en: Manage the collections on this device
ro: Gestionează colecţiile de pe dispozitiv

en: Manual management
ro: Gestionare manuală

en: Mapping for filetype plugins
ro: Mapări pentru tipuri de fişiere ale extensiilor

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
ro: Punerea în legătură a numelor de fonturi CSS cu mărimile în pts ale fonturilor. Un exemplu de configurare este: 12,12,14,16,18,20,22,24. Acestea sunt corespondențele mărimilor de la xx-mic la xx-mare, mărimea finală fiind utilizată pentru fonturi foarte mari. Algoritmul de redimensionare a fontului folosește aceste mărimi pentru a redimensiona in mod inteligent fonturile. Implicit se folosește corespondența bazată pe profilul de ieșire pe care l-ați ales.

en: Margins
ro: Margini

en: Marked for deletion
ro: Marcat pentru ştergere

en: Masthead image downloaded
ro: Imaginea cu detaliile editorului a fost descărcată

en: Match HTML &tags with tag name:
ro: Potriveşte &tagurile HTML cu numele tagurilor:

en: Match all
ro: Potriveşte toate

en: Match any
ro: Potriveşte oricare

en: Match tags by any or all.
ro: Îmbină etichetele prin "oricare" sau "toate".

en: Matching books
ro: Cărţi potrivite

en: Matching books will be displayed with a check mark
ro: Cărţile corespunzătoare vor fi afişate ca şi fiind bifate.

en: Max. &OPDS items per query:
ro: Nr. max. de elem. &OPDS per interogare:

en: Max. &cover size:
ro: Mărime maximă &copertă:

en: Max. &time to wait after first match is found:
ro: &Timp max. de aşteptat după prima potrivire:

en: Max. OPDS &ungrouped items:
ro: Nr. max. de elem. OPDS negr&upate:

en: Max. number of &tags to download:
ro: Nr. max. de e&tichete de descărcat:

en: Max. simultaneous conversion/news download jobs:
ro: Numărul maxim de sarcini de conversie/descărcare ştiri:

en: Max. time to wait after first &cover is found:
ro: Timp max. de aşteptat după prima &copertă găsită:

en: Maximum &view width:
ro: Lăţime maximă &vizualizare:

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
ro: Nivelele maxime de recursivitate atunci când urmărim link-urile din fişierele HTML. Trebuie să fie non-negativ. 0 implică faptul că nici un link din fişierul rădăcină HTML nu este urmat. Implicit este %default.

en: Maximum number of articles to download per feed.
ro: Numărul maxim de articole de descărcat per sursă.

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
ro: Numărul maxim de copii (ediţii) ale acestei reţete de păstrat. Setaţi la 0 pentru a le păstra pe toate (dezactivează).

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
ro: Numărul maxim de nivele recursive de urmărit. Implicit: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
ro: Numărul maxim de legături de introdus în cuprins. Puneți 0 pentru a-l dezactiva. Implicit este: %default. Legăturile sunt adăugate la cuprins dacă numărul-prag de capitole detectate nu a fost atins.

en: Maximum number of results to show per store
ro: Numărul maxim de rezultate afişate per magazin

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
ro: Numărul maxim de conversii simultane/descărcare ştiri. Acest număr este de două ori valoarea reală pentru motive istorice.

en: Maximum width of the viewer window, in pixels.
ro: Lăţimea maximă a ferestrei vizualizatorului, în pixeli.

en: Medium
ro: Medie

en: Merge Options:
ro: Opţiuni îmbinare:

en: Merge additional content after Comments
ro: Uneşte conţinutul adiţional după comentarii

en: Merge additional content before Comments
ro: Uneşte conţinutul adiţional înainte de comentarii

en: Merge book records
ro: Uneşte registrul de cărţi

en: Merge into first selected book - delete others
ro: Uneşte în prima carte selectată - şterge restul

en: Merge into first selected book - keep others
ro: Uneşte în prima carte selectată - păstrează restul

en: Merge only formats into first selected book - delete others
ro: Uneşte doar formate în prima carte selectată - şterge restul

en: Merged some books
ro: S-au unit nişte cărţi

en: Merging user annotations into database
ro: Fuzionarea adnotărilor utilizatorilor în baza de date

en: Metadata
ro: Metadate

en: Metadata &management:
ro: &Gestionare metadate:

en: Metadata download
ro: Descărcare metadate

en: Metadata download completed
ro: Descărcarea metadatelor finalizată

en: Metadata download started
ro: Descărcarea metadatelor a început

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
ro: Metadatele de pe Amazon vor fi preluate utilizând website-ul Amazon al ţării respective.

en: Metadata plugboards
ro: Panouri de conectare pentru metadate

en: Metadata reader
ro: Cititor de metadate

en: Metadata source
ro: Sursa de metadate

en: Metadata sources
ro: Surse metadate

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
ro: Metadatele vor fi salvate în timp ce calibre rulează, la o rată de aproximativ 1 carte la fiecare 3 secunde.

en: Metadata writer
ro: Scriitor de metadate

en: Minimum &line height:
ro: Înălţimea minimă a &liniei:

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
ro: Intervalul de secunde minim  între descărcări consecutive. Implicit: %default s

en: Minimum para. &indent:
ro: &Indent minim parag.:

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
ro: Minimum capului de rând al paragrafului (capul de rand a primei linii a paragrafului) în pts. În mod implicit este:  %default

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Miscellaneous advanced configuration
ro: Configurare avansată a altor elemente

en: Missing book formats
ro: Formate de cărţi lipsă

en: Missing covers files
ro: Lipsesc fişiere copertă

en: Modified
ro: Modificat(ă)

en: Modify images to meet Palm device size limitations.
ro: Modifică imagini pentru a corespunde limitării dimensiunii dispozitivului Palm.

en: Modify the document text and structure using common patterns.
ro: Modifică textul şi structura documentului folosind modele comune.

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
ro: Modifică textul şi structura documentului folosind modele comune. Această opţiune este dezactivată în mod implicit. Folosiţi %(en)s pentru a o activa. Acţiuni individuale pot fi dezactivate cu opţiunile %(dis)s.

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
ro: Modifică textul și structura documentului folosind tipare definite de către utilizator.

en: Monospace &font size:
ro: Mărime &font Monospace:

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
ro: Există deja panouri de conectare mai specifice pentru acest format şi dispozitiv. Sigur doriţi să adăugaţi noul panou de conectare?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
ro: Există deja panouri de conectare mai specifice pentru acest format şi dispozitiv. Sigur doriţi să adăugaţi noul panou de conectare?

en: Mouse &wheel flips pages
ro: Rotiţa &mouse-ului întoarce pagina

en: Move column down
ro: Mută coloana mai jos

en: Move column up
ro: Mută coloana mai sus

en: Move down
ro: Mută mai jos

en: Move selected action down
ro: Mută acţiunea selectată mai jos

en: Move selected action up
ro: Mută acţiunea selectată mai sus

en: Move the selected rule down
ro: Mută regula selectată mai jos

en: Move the selected rule up
ro: Mută regula selectată mai sus

en: Move to next highlighted match
ro: Treci la următoarea potrivire subliniată

en: Move to next match
ro: Treci la următoarea potrivire

en: Move to previous highlighted item
ro: Mutare la punctul evidenţiat anterior

en: Move to previous item
ro: Mutare la punctul anterior

en: Move up
ro: Mută mai sus

en: Moving library...
ro: Se mută biblioteca...

en: Multiple Books Selected
ro: Carţi Multiple Selectate

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
ro: Multiple fişiere HTML au fost găsite în arhivă. Numai  %s vor fi salvate.

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
ro: Multiplică dimensiunea textului în tabelele date cu acest factor. În mod implicit este:  %default

en: Must restart
ro: Trebuie repornit

en: My Books
ro: Cărţile Mele

en: My Rating
ro: Evaluările Mele

en: My Series
ro: Seriile Mele

en: My Tags
ro: Etichetele Mele

en: N&o to All
ro: N&u la toate

en: Nam&e/Description ...
ro: Num&e/Descriere ...

en: Name
ro: Nume

en: Name %s already used
ro: Numele %s este folosit deja

en: Name already used
ro: Numele este deja folosit

en: Name:
ro: Nume:

en: Names to ignore:
ro: Nume de ignorat:

en: Narrow
ro: Îngustă

en: Need username and password
ro: Numele de utilizator şi parola sunt necesare

en: Negate
ro: Neagă

en: Never
ro: Niciodată

en: Never abort
ro: Nu anula niciodată

en: New &Location:
ro: &Locaţie nouă:

en: New Category
ro: Categorie Nouă

en: New library location
ro: Noua locaţie a bibliotecii

en: New location of this library:
ro: Noua locaţie a acestei biblioteci:

en: New title for bookmark:
ro: Titlu nou pentru semnul de carte:

en: New version available
ro: Versiune nouă disponibilă

en: Newest
ro: Cele mai noi

en: News
ro: Știri

en: News:
ro: Ştiri:

en: Next
ro: Înainte

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: Next Section
ro: Secţiunea următoare

en: Next match
ro: Potrivirea următoare

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Next section
ro: Secţiunea următoare

en: No
ro: Nu

en: No &Images
ro: Fără &imagini

en: No &SVG cover
ro: Fără copertă &SVG

en: No DRM
ro: Fără DRM

en: No More Matches.</b><p> Click Find again to go to first match
ro: Nu mai sunt potriviri.</b><p>Apăsaţi din nou Caută pentru a merge la prima potrivire

en: No active interpreter found. Try restarting the console
ro: Nu a fost găsit niciun interpret activ. Încercaţi să reporniţi consola

en: No book files found
ro: Nici un fisier carte nu a fost găsit

en: No book selected
ro: Nu a fost selectată nici o carte

en: No books
ro: Nici o carte

en: No books available to catalog
ro: Nici o carte disponibilă de catalogat

en: No books available to include in catalog
ro: Nici o carte disponibilă pentru includerea în catalog

en: No books found
ro: Nu au fost găsite cărţi

en: No books found to catalog.
    Check 'Excluded books' criteria in E-book options.
ro: Nu s-au găsit cărţi de catalogat.
    Verificaţi criteriile "Cărţi excluse" din opţiunile cărţii.

en: No books selected
ro: Nu au fost selectate cărţi

en: No books selected for catalog generation
ro: Nu au fost selectate cărţi pentru generarea catalogului

en: No books selected to fetch annotations from
ro: Nu sunt cărţi selectate la care sa se poata aduce adnotari

en: No books to delete
ro: Nu sunt cărţi de şters

en: No card
ro: Nu există nici un card

en: No change
ro: Nici o schimbare

en: No column chosen
ro: Nici o coloană selectată

en: No column has been selected
ro: Nici o coloană nu a fost selectată

en: No column heading was provided
ro: Nici un cap de coloană nu a fost furnizat

en: No column selected
ro: Nici o coloană selectată

en: No conditions
ro: Nici o condiţie

en: No cover found
ro: Nu s-a găsit nici o copertă

en: No default &cover
ro: Fără &copertă implicită

en: No detailed info available
ro: Nu sunt disponibile informaţii detaliate

en: No detailed information is available for books on the device.
ro: Nu sunt disponibile informaţii detaliate pentru cărţile de pe dispozitiv.

en: No details available
ro: Nu există detalii disponibile.

en: No details available.
ro: Nu există detalii disponibile.

en: No device
ro: Nici un dispozitiv

en: No device is connected
ro: Nici un dispozitiv nu este conectat

en: No documentation provided
ro: Documentaţia nu a fost furnizată

en: No ePub available. First convert the book to ePub.
ro: ePub nu este disponibil. Pentru început convertiţi cartea în ePub.

en: No enabled genres found to catalog.
ro: Nici un gen activat nu a fost găsit în catalog.

en: No existing calibre library found at %s
ro: Nu a fost găsită nici o bibliotecă la %s

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
ro: Nu a fost găsită nici o bibliotecă la %s. Dacă biblioteca a fost mutată, selectaţi noua locaţie mai jos. Altfel, calibre va uita de această bibliotecă.

en: No existing library found
ro: Nu s-a găsit nici o bibliotecă

en: No file specified
ro: Nici un fişier specificat

en: No file specified to download.
ro: Nici un fişier specificat pentru descărcat.

en: No format selected
ro: Nici un format selectat

en: No formats available
ro: Nu există formate disponibile

en: No internet connection
ro: Nu exista conexiune la internet

en: No interpreter
ro: Niciun interpret

en: No item selected
ro: Nici un element selectat

en: No items selected
ro: Nici un element selectat

en: No label was provided
ro: Nu a fost furnizată nici o etichetă

en: No library
ro: Nici o bibliotecă

en: No library found
ro: Nu a fost găsită nici o bibliotecă

en: No library found at %s
ro: Nici o bibliotecă găsită la %s

en: No location
ro: Fără locaţie

en: No location selected
ro: Nu s-a selectat locaţia

en: No lookup name was provided
ro: Nici un nume de căutat nu a fost furnizat

en: No match
ro: Nici o potrivire

en: No matches
ro: Nici o potrivire

en: No matches found
ro: Nicio potrivire găsită

en: No matches found for: %s
ro: Nu s-au găsit potriviri pentru: %s

en: No permission
ro: Nu aveţi permisiune

en: No problems found
ro: Nu au fost găsite probleme

en: No proxies used
ro: Nici un proxy folosit

en: No quickview available
ro: Vederea rapidă nu este disponibilă

en: No recipe selected
ro: Nici o reţetă selectată

en: No results found for:
ro: Nu s-a găsit nici un rezultat pentru:

en: No rule selected
ro: Nici o regulă selectată

en: No rule selected for %s.
ro: Nici o regulă selectată pentru %s.

en: No search is selected
ro: Nici o căutare nu e selectată

en: No source selected
ro: Nici o sursă selectată

en: No source selected, cannot configure.
ro: Nici o sursă selectată. Nu se poate configura.

en: No space on device
ro: Nu mai există spaţiu pe dispozitiv

en: No such variable
ro: Nici o variabilă

en: No suitable formats
ro: Nu există formate adecvate

en: No template provided
ro: Nici un şablon furnizat

en: No top level HTML file found.
ro: Nu a fost găsit nici un fişier HTML de nivel superior.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
ro: Nici un nume de utilizator şi parolă nu au fost setate pentru serverul de e-mail. Majoritatea serverelor de e-mail necesită nume de utilizator şi parolă. Sigur doriţi să continuaţi?

en: No valid plugin path
ro: Cale spre extensie invalidă

en: None
ro: Niciuna

en: None of the selected books are on the device
ro: Nici una dintre cărţile selectate  nu sunt pe dispozitiv

en: Normal view
ro: Vizualizare normală

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
ro: În mod normal, spaţiul suplimentar de la începutul liniei este reţinut. Cu această opţiune acesta va fi eliminat.

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
ro: În mod normal, spaţiile suplimentare sunt condensate într-un singur spaţiu. Cu această opţiune toate spaţiile vor fi afişate.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of of the conversion pipeline.
ro: In mod normal acest plugin de intrare rearanjează toate fişierele de intrare într-o ierarhie standard a fişierelor. Utilizează această opţiune doar dacă ştii ce faci, deoarece poate rezulta în diverse efecte adverse în restul conductelor de conversie.

en: Normally, calibre will convert all non English characters into English equivalents for the file names. WARNING: If you turn this off, you may experience errors when saving, depending on how well the filesystem you are saving to supports unicode.
ro: În mod normal, calibre va converti toate caracterele non-englezeşti în echivalentele englezeşti pentru numele de fişiere. ATENŢIE: Dacă dezactivaţi această opţiune, veţi putea întâlni erori la salvare, depinzând de cât de bine sistemul de fişiere susţine tipul unicode.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book file(s).
ro: În mod normal, calibre va salva coperta  într-un fişier separat, alături de fişierul e-carte propriu-zis.

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
ro: În mod normal, calibre va actualiza metadatele în fişierele salvate din ceea ce este în bibliotecă. Face ca salvarea pe disc să fie mai lentă.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
ro: În mod normal, calibre va scrie metadatele într-un fişier OPF separat, alături de fişierul e-carte propriu-zis.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
ro: În mod normal, dacă fişierele intrate nu au nici o copertă şi dumneavoastră nu specificaţi una, o copertă aleatoare va fi generată cu titlu, autor, etc. Aceasta opţiune dezactivează generarea acestei coperţi.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
ro: În mod normal dacă fişierul sursă are deja un cuprins acesta este preferat faţă de cel generat automat. Cu această opţiune cel generat automat este folosit întotdeauna.

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the ebook file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
ro: În mod normal, cititoarele SONY preiau imaginea pentru copertă din însuşi fișierul ebook. Cu această opțiune, calibre va trimite cititorului o imagine separată a coperții, utilă dacă trimiteți cărți protejate cu drepturi digitale în care nu este permisă schimbarea coperții. AVERTIZARE: Această opțiune ar trebui folosită doar cu cititoare SONY mai recente: 350, 650, 950 sau mai noi.

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
ro: În mod normal când urmaţi link-urile în fişierele HTML, calibre face aceasta iniţial în adâncime. De ex.: fişierul A leagă fişierele B şi C, dar B este legat de D, iar fişierele vor fi adăugate în următoarea ordine: A, B, D, C. Cu această opţiune, fişierele vor fi adăugate în ordinea A, B, C, D.

en: Not Available
ro: Indisponibil

en: Not Implemented
ro: Neimplementat

en: Not a support ebook format.
ro: Nu este un format e-carte compatibil.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
ro: Nu este un fișier MOBI valid. Raportează identitatea %s

en: Not a valid picture
ro: Imagine invalidă

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
ro: Nu toate cărţile selectate au fost disponibile în %s format. Ar trebui să le convertiţi.

en: Not allowed
ro: Nu este permis

en: Not empty
ro: Nu este gol

en: Not installed
ro: Neinstalat

en: Not supported
ro: Nu este suportat

en: Note that <b>comments</b> will always be displayed at the end, regardless of the position you assign here.
ro: <b>Comentariile</b> vor fi afişate întotdeauna la sfârşit, indiferent de poziţia care le-o asignaţi aici.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
ro: Reţineţi că actualul folder biblioteca va fi redenumit.

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in  a saved search
ro: De notat că această opţiune afectează toate căutările, inclusiv căutările salvate şi restricţiile. De aceea, dacă folosiţi această opţiune, cel mai bine este să vă asiguraţi că folosiţi întotdeauna prefixe în căutările salvate. De exemplu, folosiţi "serie:Sonete" în loc de doar "Sonete" în căutările salvate.

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
ro: Notă: Puteţi seta intervalele la mai puţin de o zi, introducând valorile manual.

en: Notes
ro: Observații

en: Notify when a new version is available
ro: Anunţă atunci când o nouă versiune este disponibilă

en: Number
ro: Număr

en: Number of &links to add to Table of Contents
ro: Numărul de &link-uri de adăugat la Cuprins

en: Number of cache update threads to use
ro: Numărul de threaduri de actualizare ale cache-ului de folosit

en: Number of colors for grayscale image conversion. Default: %default. Values of less than 256 may result in blurred text on your device if you are creating your comics in EPUB format.
ro: Numărul de culori folosite pentru conversia în gri a imaginii(lor). Implicit: %default. În cazul în care creaţi benzi desenate în format EPUB, folosind valori mai mici decât 256 poate avea ca rezultat un text neclar pe dispozitivul dumneavoastră.

en: Number of columns for custom metadata in the edit metadata dialog
ro: Numărul de coloane pentru metadatele customizate în dialogul de editare a metadatelor.

en: Number of conver download threads to use
ro: Numărul de threaduri de descărcat coperţi de folosit

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
ro: Numărul de coperţi care trebuie arătate în modul de căutare al coperţilor

en: Number of details threads to use
ro: Numărul de threaduri pentru detalii de folosit

en: Number of pixels to crop from the left most x (default is %s)
ro: Numărul de pixeli a fi decupaţi din punctul x din partea stângă (implicit: %s)

en: Number of pixels to crop from the left most y (default is %s)
ro: Numărul de pixeli a fi decupaţi din punctul y din partea stângă (implicit: %s)

en: Number of pixels to crop from the right most x (default is %s)
ro: Numărul de pixeli a fi decupaţi din punctul x din partea dreaptă (implicit: %s)

en: Number of pixels to crop from the right most y (default is %s)
ro: Numărul de pixeli a fi decupaţi din punctul y din partea dreaptă (implicit: %s)

en: Number of search threads to use
ro: Numărul de threaduri de căutare de folosit

en: Number of seconds to let a store process results
ro: Numărul de secunde de lăsat un magazin să proceseze rezultatele

en: Number of seconds to wait for a store to respond
ro: Numărul de secunde de aşteptat răspunsul unui magazin

en: Number of simultaneous cache updates
ro: Numărul de actualizări simultane ale cache-ului

en: Number of simultaneous cover downloads
ro: Numărul de descărcări simultane de coperţi

en: Number of simultaneous details downloads
ro: Numărul de descărcări simultane de detalii

en: Number of simultaneous searches
ro: Numărul de căutări simultane

en: OK to proceed?
ro: Continuaţi?

en: OPF created in
ro: OPF creat în

en: OPF version to generate. Default is %default.
ro: Generează versiunea OPF. Implicit este %default.

en: OPF/NCX/etc. generation options.
ro: Generator de optiuni OPF/NCX/etc.

en: OUTPUT OPTIONS
ro: OPȚIUNI DE IEȘIRE

en: Occurrences:
ro: Apariţii:

en: Off
ro: Dezactivată

en: Oldest news kept in database
ro: Cele mai vechi ştiri păstrate în baza de date

en: On Device
ro: Pe Dispozitiv

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
ro: Una dintre condiţiile acestei reguli este invalidă: <b>%s</b>

en: Only if the following conditions are all satisfied:
ro: Doar dacă următoarele condiţii sunt satisfăcute:

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
ro: Doar legăturile care se potrivesc cu această expresie regulată vor fi urmate. Această opţiune poate fi specificată de mai multe ori, în care caz, atâta timp cât o legătură se potriveşte cu orice expresie regulată, acesta va fi urmat. În mod implicit toate link-urile sunt respectate.

en: Only on send
ro: Doar la trimitere

en: Open
ro: Deschide

en: Open Tag Editor
ro: Deschide editorul de etichete

en: Open Template Editor
ro: Deschide Editorul de Şabloane

en: Open a selected book in the system's web browser
ro: Deschide cartea selectată în browserul web al sistemului

en: Open book
ro: Deschide cartea

en: Open calibre &configuration directory
ro: Deschide directorul de &configurare calibre

en: Open containing folder
ro: Deschide dosarul

en: Open ebook
ro: Deschide e-carte

en: Open in &external browser
ro: Deschide în browser &extern

en: Open search result in system browser
ro: Deschide rezultatul căutării în browserul sistemului

en: Open store in external web browswer
ro: Deschide magazinul într-un web browser extern

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
ro: Deschideţi folderul care conţine fişierele cărţii din biblioteca calibre

en: Optimize for full-sceen view
ro: Optimizează pentru afişarea pe întreg ecranul

en: Options for the LRF ebook viewer
ro: Opţiunile pentr ebook viewer LRF

en: Options specific to
ro: Opţiuni specifice

en: Options specific to the input format.
ro: Opţiuni specifice formatului de intrare.

en: Options specific to the output format.
ro: Opţiuni specifice formatului fişierului de ieşire.

en: Options to control saving to disk
ro: Opţiuni pentru controlul salvării pe disc

en: Options to control the ebook viewer
ro: Opţiuni pentru controlul vizualizatorului cărţilor

en: Options to control the look and feel of the output
ro: Opțiuni pentru controlul aspectului și comportamentului ieșirii

en: Options to control the processing of the input %s file
ro: Opțiuni pentru controlul prelucrării fișierului de intrare %s

en: Options to control the processing of the output %s
ro: Opțiuni pentru controlul prelucrării fișierului de ieșire %s

en: Options to control the transformation of pdf
ro: Opţiuni pentru a controla transformarea pdf

en: Options to customize the ebook viewer
ro: Opţiuni de personalizare a vizualizatorului

en: Options to help with debugging the conversion
ro: Opțiuni pentru asistarea depanării conversiei

en: Options to set metadata in the output
ro: Opțiuni pentru precizarea metadatelor la ieșire

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Ordered list of formats the device will accept
ro: Lista ordonată a formatelor acceptate de dispozitiv

en: Ordered list of formats to prefer for input.
ro: Listă ordonată de formate preferate pentru intrare.

en: Original metadata
ro: Metadate originale

en: Other formats
ro: Alte formate

en: Other options
ro: Alte opțiuni

en: Output &Encoding:
ro: &Codare Ieşire:

en: Output Encoding:
ro: Codare Ieşire:

en: Output LRS file
ro: Fişiere LRS ieşite

en: Output Options
ro: Opțiuni Ieșire

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Câmp de ieşire de sortare.
    Câmpuri disponibile: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ro: Câmp de ieşire de sortare.
    Câmpuri disponibile: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire CSV, XML

en: Output in CSV
ro: Ieşire în CSV

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
ro: Arată numai numărul total de elemente dintr-o categorie în loc de câte elemente de fiecare fel sunt în categorie

en: Output profile
ro: Profil de ieşire

en: Output saved to
ro: Ieșirea salvată în

en: Override image  &size:
ro: Ignoră &mărimea imaginii:

en: Overwrite author and title with new metadata
ro: Suprascriere autorul şi titlul cu metadate noi

en: Overwrite existing duplicate formats
ro: Scrie peste formatele duplicate existente

en: PDB Output
ro: Ieşire PDB

en: PDF Books
ro: Cărţi PDF

en: PDF Input
ro: Intrare PDF

en: PDF Output
ro: Ieşire PDF

en: PDF Version
ro: Versiunea PDF

en: PMLZ Output
ro: Ieşire PMLZ

en: Page
ro: Pagina

en: Page Setup
ro: Configurare pagină

en: Page flip &duration:
ro: &Durata întoarcerii paginii:

en: Pages
ro: Pagini

en: Paragraph structure.
    choices are ['auto', 'block', 'single', 'print', 'unformatted', 'off']
    * auto: Try to auto detect paragraph type.
    * block: Treat a blank line as a paragraph break.
    * single: Assume every line is a paragraph.
    * print:  Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph.
    * unformatted: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents. Tries to determine structure and reformat the differentiate elements.
    * off: Don't modify the paragraph structure. This is useful when combined with Markdown or Textile formatting to ensure no formatting is lost.
ro: Structura paragrafului.
    opţiuni: ['auto', 'block', 'single', 'print', 'unformatted', 'off']
    * auto: Se încearcă detectarea automată a tipului de paragraf.
    * block: Tratează un rând gol ca sfârşitul unui paragraf.
    * single: Se presupune că fiecare rând este un paragraf.
    * print: Se presupună că fiecare rând care începe cu două sau mai multe spaţii sau un tab începe un paragraf.
    * unformatted: Majoritatea rândurilor au un sfârşit de rând, puţini sau nici un tab. Se încearcă să se determine structura şi formatul elementelor de diferenţiere.
    * off: Nu se modifică structura paragrafului. Aceasta este utilă atunci când se combină cu formatările "Markdown" sau "Textile" pentru a asigura păstrarea formatării.

en: Paragraph style:
ro: Stil paragraf:

en: Parsing LRF file
ro: Se analizează fişierul LRF

en: Parsing LRF...
ro: Se analizează LRF...

en: Partitioned
ro: Partiționată

en: Password for sites that require a login to access content.
ro: Parolă pentru siteurile care necesită logarea pentru a accesa conţinutul.

en: Password needed
ro: Parola este necesară

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste Cover
ro: Ataşează Coperta

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers box prefixed with isbn:
ro: Copiază conţinutul clipboard-ului în caseta identificatorilor prefixat de ISBN:

en: Path
ro: Cale

en: Path error
ro: Eroare de cale

en: Path from library
ro: Calea de la bibliotecă

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
ro: Calea la o imagine care va fi folosită ca icoană a fişierului.

en: Path to a txt file containing the comment to be stored in the lrf file.
ro: Calea către un fişier TXT care conţine comentariul ce trebuie păstrat în fişierul LRF.

en: Path to directory in which your library of books is stored
ro: Calea spre directorul în care biblioteca dumneavostră este stocată.

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
ro: Calea către bibliotecă este prea lungă. Aceasta trebuie să conţină mai puţin de %d caractere.

en: Path to library too long. Must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
ro: Calea către bibliotecă este prea lungă. Trebuie să conţină mai puţin de %d caractere. Mutaţi-vă biblioteca într-o locaţie cu o cale mai scurtă utilizând Windows Explorer, apoi indicaţi-i lui calibre noua locaţie şi încercaţi din nou.

en: Path to output file
ro: Calea la fişierul de ieşire

en: Path to output file. By default a file is created in the current directory.
ro: Calea către fişierul de ieşire. În mod implicit un fişier este creat în directorul curent.

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings.
ro: Calea spre bibliotecă. În mod implicit se foloseşte calea din setări.

en: Path to the database in which books are stored
ro: Calea spre baza de date unde sunt stocate cărţile.

en: Path to the library folder to serve with the content server
ro: Calea spre directorul bibliotecii care deserveşte serverul de conţinut

en: Pattern to guess metadata from filenames
ro: Modele pentru ghicirea metadatelor din numele de fişiere

en: People
ro: Persoane

en: People's names
ro: Numele oamenilor

en: Performance
ro: Performanță

en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Personal Doc tag:
ro: Etichetă document personal:

en: Pick a random book
ro: Alege o carte la întamplare

en: Pickled Bookmarks (*.pickle)
ro: Semne de carte "pickled" (*.pickle)

en: Place files in sub directories if the device supports them
ro: Organizează fişierele în subdirectoare dacă dispozitivul permite acest lucru

en: Plain
ro: Simplu

en: Platform unavailable
ro: Platformă indisponibilă

en: Please enter a username and password or set encryption to None
ro: Vă rugăm introduceţi numele de utilizator şi parola ori setaţi criptarea la Nici una

en: Please wait
ro: Vă rugăm aşteptaţi

en: Plugin &Forum Thread
ro: &Forum extensii

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b> {1} plugins</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
ro: Extensia <b>{0}</b> a fost instalată cu succes în <b>Extensii {1}</b>. E posibil să trebuiască să reporniţi calibre pentru ca extensia să fie utilizabilă.

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed
ro: Extensia <b>{0}</b> a fost îndepărtată cu succes

en: Plugin Name
ro: Nume extensie

en: Plugin Updater
ro: Actualizarea extensiilor

en: Plugin Updates
ro: Actualizări Extensie

en: Plugin cannot be disabled
ro: Extensia nu poate fi dezactivată

en: Plugin deprecated
ro: Extensia este depăşită

en: Plugin installed: %s
ro: Extensie instalată: %s

en: Plugin not customizable
ro: Extensia nu poate fi personalizată

en: Plugin: %s does not need customization
ro: Extensia %s nu are nevoie de a fi personalizată

en: Plugins
ro: Extensii

en: Popularity
ro: Popularitate

en: Position in book
ro: Poziţia în carte

en: Possibly override plugboard?
ro: Posibil să se suprascrie panoul de conectare?

en: Pre-formatted
ro: Pre-formatat

en: Preface
ro: Prefaţă

en: Prefer &fewer tags
ro: Preferă etichete &puţine

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preferred &input format order:
ro: Ordinea de &intrare a formatelor preferată:

en: Preferred &output format:
ro: Format de ieşire preferat:

en: Prefix to prepend to all URLs. Useful for reverseproxying to this server from Apache/nginx/etc.
ro: Prefix de adăugat la toate URLurile. Folositor pentru inversarea proxy de la serverele Apache/nginx etc.

en: Prepend to field
ro: Adaugă la început în câmpul

en: Preserve &aspect ratio of cover
ro: Menţine proporţiile &aspectului coperţii

en: Preserve &spaces
ro: Păstrează &spaţiile

en: Preserve cover &aspect ratio
ro: Păstrează rata de &aspect a coperţii

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
ro: Păstrează raportul de aspect al coperții atunci când sunt generate imagini reduse

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
ro: Păstrează "ligaturile" în documentul de origine. O "ligatura" este o pereche de caractere precum oe, ae etc. Majoritatea cititoarelor nu suportă ligaturile şi drept urmare este posibil să nu le afişeze corect. În mod implicit calibre va schimba o ligatură în perechea de litere normale corespunzătoare. Această opţiune va păstra ligaturile.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated pdf.
ro: Păstraţi raportul de aspect al copertei, în loc să o întindeţi pentru a umple pe deplin prima pagină a pdf-ului generat.

en: Press a key...
ro: Apasă orice tastă...

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous
ro: Înapoi

en: Previous Page
ro: Pagina anterioară

en: Previous Section
ro: Secţiunea precedentă

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Previous section
ro: Secţiunea precedentă

en: Price
ro: Preț

en: Print
ro: Tipărește

en: Print Preview
ro: Previzualizare imprimare

en: Print eBook
ro: Tipăreşte cartea

en: Print javascript alert and console messages to the console
ro: Afişează alerta javascript şi mesajele de consolă pe consolă

en: Print metadata in OPF form (XML)
ro: Tipăreşte metadatele în forma OPF (XML)

en: Process directories recursively
ro: Procesează recursiv directoarele

en: Processed
ro: Continuă

en: Processing %s
ro: Se procesează %s

en: Processing books.
ro: Se procesează cărţile.

en: Producer
ro: Producător

en: Profile description
ro: Descriere profil

en: Progress
ro: Progres

en: Publishe&d:
ro: &Publicat:

en: Published
ro: Publicat

en: Published date
ro: Data publicării

en: Published:
ro: Publicat:

en: Publisher
ro: Editura

en: Publisher:
ro: Editura:

en: Publishers
ro: Editori

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
ro: Plasează cuprinsul generat la î&nceputul cărţii, nu la sfârşitul acesteia

en: Python &code:
ro: &Cod Python:

en: Query:
ro: Interogare:

en: Query:
ro: Interogare:

en: Queueing
ro: Se adaugă

en: Queueing books for bulk conversion
ro: Se adaugă cărţi pentru conversia în masă

en: Quick create:
ro: Crează rapid:

en: Quick switch
ro: Schimb rapid

en: Quickview
ro: Vedere rapidă

en: Quickview is not available for books on the device.
ro: Vederea rapidă nu este disponibilă pentru cărţile de pe dispozitiv.

en: Quit calibre
ro: Închide calibre

en: RATING: %s<br />
ro: EVALUARE: %s<br />

en: RB Output
ro: Ieşire RB

en: Rating
ro: Cotare

en: Rating of this book. 0-5 stars
ro: Evaluarea acestei cărţi. 0-5 stele

en: Ratings
ro: Evaluări

en: Ratings, shown with stars
ro: Evaluări, afişate cu stele

en: Read %(title)s in the %(fmt)s format
ro: Citeşte %(title)s în formatul %(fmt)s.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
ro: Citeşte &metadatele din conţinutul fişierului decât din numele acestuia

en: Read a random book
ro: Citeşte o carte la întâmplare

en: Read books
ro: Citeşte cărţi

en: Read books in your calibre library
ro: Citeşte cărţi în biblioteca calibre

en: Read metadata from %s files
ro: Citeşte metadate din fişierele %s

en: Read metadata from ebooks in RAR archives
ro: Citeşte metadate din e-cărţi în arhive RAR

en: Read metadata from ebooks in ZIP archives
ro: Citeşte metadate din e-cărţi în arhive ZIP

en: Read metadata from files
ro: Citeşte metadatele din fişiere

en: Read metadata from files on device
ro: Citeşte metadate din fişierele de pe dispozitiv

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the ebook. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
ro: Citeşte metadatele din fişierul OPF specificat şi le foloseşte în carte. Metadatele specificate în linia de comandă vor fi folosite în locul celor din fişierul OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
ro: Citeşte metadatele din fişierul OPF specificat. Metadatele citite din acest fişier vor suprascrie orice metadată din fişierul sursă.

en: Really add plugboard?
ro: Sigur adăugaţi panoul de conectare?

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
ro: Efectuează restaurarea. Comanda nu va rula, numai dacă această opţiune este specificată.

en: Rebuild ePub from exploded contents
ro: Reconstruieşte un fişier ePub din conţinut explodat

en: Recalculate all author sort values
ro: Recalculează toate valorile sortare autor

en: Recently &Added
ro: Recent &Adăugate

en: Recipe &title:
ro: &Titlu reţetă:

en: Recipe Disabled
ro: Reţetă dezactivată

en: Recipe for
ro: Reţetă pentru

en: Recipe source code (python)
ro: Cod sursă reţetă (Python)

en: Recipes
ro: Reţete

en: Redirect console output to a dialog window (both stdout and stderr). Useful on windows where GUI apps do not have a output streams.
ro: Redirecţionează datele de ieşire de la consolă într-o fereastră dialog (stdout şi stderr). Această opţiune este utilă pentru ferestrele unde aplicaţiile GUI nu au şiruri de ieşire.

en: Redo
ro: Refă

en: Reference Mode
ro: Mod Referinţă

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
ro: Reîncarcă coperți separate atunci când este utilizată administratea automată (cititoare mai noi)

en: Regex Builder
ro: Constructor Regex

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[<tag>]'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Etichete descriptive de tip regex ce sunt excluse ca şi genuri.
    Implicit: '%default' exclude etichetele din paranteze, ex. '[<tag>]'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Regular &expression
ro: &Expresie regulată

en: Regular Expression
ro: Expresie regulată

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
ro: Expresie regulată (?P&lt;title&gt;)

en: Regular expression (?P<author>)
ro: Expresie regulată (?P<author>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
ro: Expresie regulată (?P<isbn>)

en: Regular expression (?P<published>)
ro: Expresie regulată (?P<published>)

en: Regular expression (?P<publisher>)
ro: Expresie regulată (?P<publisher>)

en: Regular expression (?P<series>)
ro: Expresie regulată (?P<series>)

en: Regular expression (?P<series_index>)
ro: Expresie regulată (?P<series_index>)

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
ro: Expresie uzuală: expresia trebuie să se potrivească oriunde în câmpul de metadate

en: Released
ro: Lansat

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Remember last used &window size
ro: Reţine ultima mărime a ferestrei &utilizată

en: Remember last used window size
ro: Reţine ultima mărime a ferestrei folosită

en: Remember the &current page when quitting
ro: Reţine pagina &curentă la ieşire

en: Remove %(item)s from category %(cat)s
ro: Şterge %(item)s din categoria %(cat)s

en: Remove &all
ro: Șterge to&ate

en: Remove &fake margins
ro: Şterge marginile &false

en: Remove &format:
ro: Şterge &formatul:

en: Remove &spacing between paragraphs
ro: Şterge &spaţiul dintre paragrafe

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
ro: Şterge setările conversiilor &stocate pentru cărţile selectate

en: Remove Rule
ro: Şterge regulă

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
ro: Înlătură o extensie particulară specificată prin nume. Nu are efect asupra extensiilor interne.

en: Remove a user-defined column
ro: Şterge o coloană personalizată

en: Remove all formats from selected books
ro: Şterge toate formatele din cărţile selectate

en: Remove all formats from selected books, except...
ro: Şterge toate formatele din cărţile selectate, cu excepţia...

en: Remove all tags
ro: Elimină toate etichetele

en: Remove any template from the box
ro: Şterge orice şablon din casetă

en: Remove books
ro: Şterge cărţi

en: Remove category
ro: Şterge categoria

en: Remove covers from selected books
ro: Şterge coperţile cărţilor selectate

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
ro: Elimină paragrafele goale din document atunci când acestea există între fiecare alte paragrafe.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
ro: Şterge intrările din cuprins ale căror titluri corespund expresiilor regulate specifice. Intrările corespondente şi toţi fiii lor sunt şterse.

en: Remove feed from recipe
ro: Şterge sursa din reţetă

en: Remove files of a specific format from selected books..
ro: Şterge fişierele de un anumit format din cărţile selectate

en: Remove first &image
ro: Şterge prima &imagine

en: Remove formatting
ro: Elimină formatarea

en: Remove indents at the beginning of lines
ro: Şterge aliniatele de la începutul rândurilor

en: Remove library
ro: Şterge biblioteca

en: Remove matching books from device
ro: Şterge cărţile pereche de pe dispozitiv

en: Remove selected actions from toolbar
ro: Şterge acţiunile selectate din bara de unelte

en: Remove selected books
ro: Şterge cărţile selectate

en: Remove series
ro: Elimină seria

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ro: Șterge spațiile dintre paragrafe. De asemenea fixează indentarea pe paragrafe la 1.5em. Ștergerea spațiilor nu va funcționa dacă fișierul sursă nu folosește paragrafe (etichetele <p> sau <div>).

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
ro: Şterge setările conversiilor stocate pentru cărţile selectate.
    
    Conversiile viitoare ale acestor cărţi vor folosi setările implicite.

en: Remove the bright yellow lines at the edges of the book list
ro: Elimină liniile galbene de pe marginile listei cu cărţi

en: Remove the first image from the input ebook. Useful if the first image in the source file is a cover and you are specifying an external cover.
ro: Șterge prima imagine a cărții electronice de intrare. Este de folos dacă prima imagine din fișierul sursă este o copertă și dacă ați specificat-o ca și copertă externă.

en: Remove the selected format from this book
ro: Şterge formatul selectat de la această carte

en: Remove unnecessary hyphens
ro: Elimină cratimele inutile

en: Remove unused series (Series that have no books)
ro: Şterge seriile nefolosite (Seriile care nu conţin cărţi)

en: Removing books from device metadata listing...
ro: Se şterg cărţi din lista de metadate a dispozitivului...

en: Removing books from device...
ro: Se şterg cărţi de pe dispozitiv...

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename %s
ro: Redenumeşte %s

en: Rename failed
ro: Redenumirea a eşuat

en: Rename library
ro: Redenumeşte biblioteca

en: Rename the current category to the what is in the box
ro: Redenumeşte categoria curentă cu ceea ce este în casetă

en: Rename the current search to what is in the box
ro: Redenumiţi căutarea curentă cu ceea ce este în casetă

en: Rename the item in every book where it is used.
ro: Redenumeşte elementul în fiecare carte în care este folosit.

en: Rename user category
ro: Redenumeşte categoria utilizator

en: Render &tables as images
ro: Redă &tabelele ca şi imagini

en: Render tables in the HTML as images (useful if the document has large or complex tables)
ro: Redă tabelele HTML ca imagini (util dacă documentul are tabele mari sau complexe)

en: Rendered %s
ro: S-au redat %s

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
ro: Renumerotează etichetele secvenţelor <h1> şi <h2> pentru a preveni scindarea.

en: Repairing database. This can take a very long time for a large collection
ro: Se repară baza de date. Acest proces poate dura foarte mult pentru o colecţie mare de cărţi.

en: Repairing failed
ro: Repararea a eşuat

en: Replace entity indents with CSS indents
ro: Înlocuieşte indentul de tip entitate cu cel CSS

en: Replace field
ro: Câmp înlocuire

en: Replace recipe?
ro: Înlocuiţi reţeta?

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
ro: Înlocuieşte separatorii textului cu textul specificat. Împlicit, textul din documentul iniţial este utilizat.

en: Replace soft scene &breaks:
ro: Înlocuieşte s&fârşitul de scenă:

en: Replace space with &underscores
ro: Înlocuieşte spaţiile cu &liniuţe-jos

en: Replace whitespace with underscores.
ro: Înlocuieşte spaţiile cu liniuţă-jos ("_").

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
ro: Înlocuieşte textul găsit prin căutarea sr1-search.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
ro: Înlocuieşte textul găsit prin căutarea sr2-search.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
ro: Înlocuieşte textul găsit prin căutarea sr3-search.

en: Requested formats not available
ro: Formatele solicitate nu sunt disponibile

en: Rescale images for &Palm devices
ro: Scalează imaginea pentru dispozitivele &Palm

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset Quick Search
ro: Resetează căutarea rapidă

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
ro: Resetează toate dialogurile de &confirmare dezactivate

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
ro: Resetează toate valorile sortare autor la o valoare generată
    în mod automat de la autor. Modul în care această valoare
    este generată automat poate fi controlat via
    Preferinţe ->Avansat -> Ajustări

en: Reset author to Unknown
ro: Resetează autorul la Necunoscut

en: Resize all the images for full screen view.
ro: Redimensionează toate imaginile pentru o vizualizare full-screen.

en: Resize images larger than the viewer window to fit inside it
ro: Redimensionează imaginile mai mari decât fereastra vizualizatorului pentru a încape în fereastră

en: Restart
ro: Reporneşte

en: Restart calibre
ro: Restartaţi calibre

en: Restart console
ro: Reporneşte consola

en: Restart in debug mode
ro: Reporneşte în modul de depanare

en: Restart needed
ro: Este necesară o repornire

en: Restart required
ro: Este necesară o repornire

en: Restore %s from the original
ro: Restaurează %s din original

en: Restore &default
ro: Restaurează &valoarea implicită

en: Restore &defaults
ro: Restaurează &valorile implicite

en: Restore Defaults
ro: Restaurare valori implicite

en: Restore database
ro: Restaurează baza de date

en: Restore default layout
ro: Restaurează amplasarea implicită

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
ro: Restaurează setările la valorile implicite. Doar setările pentru secţiunea curent selectată vor fi restaurate.

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
ro: Restaurează valorile implicite. Va trebui să apăsaţi Aplică pentru a salva setările implicite.

en: Restore this tweak to its default value
ro: Restaurează această ajustare la valoarea implicită

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
ro: Restaurează subsetul propriu de câmpurile bifate pe care le-aţi definit folosind butonul "Setează ca valoare implicită"

en: Restoring database
ro: Se restaurează baza de date

en: Restoring database failed, click Show details to see details
ro: Restaurarea bazei de date a eşuat. Apăsaţi click pe Arată detalii pentru mai multe informaţii.

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in three stages
ro: Se restaurează baza de date din copiile de rezervă. Vă rugăm nu întrerupeţi. Aceasta se va întâmpla în 3 stagii

en: Restoring database was successful
ro: Restaurarea bazei de date s-a încheiat cu succes

en: Restoring the database succeeded with some warnings click Show details to see the details.
ro: Restaurarea bazei de date s-a finalizat cu succes cu mici avertismente. Apăsaţi click pe Arată detalii pentru mai multe informaţii.

en: Restoring to defaults not supported for
ro: Restaurarea valorilor implicite nu este posibilă pentru

en: Restrict to
ro: Restricţionează la

en: Restriction (saved search) to apply:
ro: Restricţie (căutare salvată) de aplicat:

en: Restriction to apply when the current library is opened:
ro: Restricţie de aplicat atunci când o bibliotecă e deschisă:

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Reverse Options:
ro: Opţiuni revers:

en: Right
ro: Dreapta

en: Right-click to see more options
ro: Click dreapta pentru mai multe opţiuni

en: Rights
ro: Drepturi

en: Rotate Options:
ro: Opţiuni rotire:

en: Run server &automatically on startup
ro: Rulează serverul &automat la pornire

en: Run welcome wizard
ro: Rulează "Welcome wizard"

en: Run with -vv to see the reason
ro: Rulează cu -vv pentru a vedea motivul

en: Running time
ro: Timp de rulare

en: Running transforms on ebook...
ro: Se rulează transformări ale cărţii electronice...

en: S&ans-serif font family:
ro: Familia de fonturi S&ans-serif

en: S&how recipe files
ro: Arată &fişierele reţetă

en: S&tandard font:
ro: Font s&tandard:

en: S/R TEMPLATE ERROR
ro: EROARE ŞABLON S/R

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
ro: SERIE: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: SNB Books
ro: Cărţi SNB

en: SNB Output
ro: Ieşire SNB

en: Sa&ve
ro: Sal&vează

en: Same as current
ro: Ca şi cel curent

en: Save
ro: Salvează

en: Save &cover separately
ro: Salvează &coperta separat

en: Save &template
ro: Salvează şa&blonul

en: Save &template:
ro: &Salvează şablonul

en: Save All
ro: Salvează tot

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Save changes and edit the metadata of %s
ro: Salvează modificările şi editează metadatele din %s

en: Save current search under the name shown in the box. Press and hold for a pop-up options menu.
ro: Salvaţi căutarea curentă sub numele afişat în casetă. Apăsaţi şi ţineţi apăsat pentru un meniu cu opţiuni.

en: Save current search/replace
ro: Salvează caută/înlocuieşte curent

en: Save into a single directory, ignoring the template directory structure
ro: Salvează într-un singur director, ignorând şablonul structurii directoarelor

en: Save metadata in &OPF file
ro: Salvează metadatele în fişiere &OPF

en: Save only %s format to disk
ro: Salvează numai formatul %s pe disc

en: Save only %s format to disk in a single directory
ro: Salvează numai formatul %s pe disc într-un singur director

en: Save original file when converting from same format to same format
ro: Salvează fişierul original la convertirea din acelaşi format în acelaşi format

en: Save plugboard
ro: Salvează panoul de conectare

en: Save search/replace
ro: Salvează Caută/Înlocuieşte

en: Save single format to disk...
ro: Salvează un singur format pe disc...

en: Save the current position in the document, when quitting
ro: Salvează poziţia curentă în document la ieşire

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
ro: Salvează termenul de căutare curent. Puteţi redenumi un termen de
    căutare, modificându-i numele şi pe urmă apăsând Salvează. Puteţi
    modifica valoare termenului de căutare schimbând valoarea din casetă
    şi pe urmă apăsând Salvează.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
ro: Salvaţi ieşirea etapelor diferite ale procesului de conversie în folderul specificat. Se foloseşte dacă dumneavoastră nu se ştie cu siguranţă la care etapă a procesului de conversie a apărut eroarea.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Salvează ieşirea din diferitele stagii de conversie în directorul specificat. Folositor dacă nu sunteţi sigur(ă) la care stagiu al conversiei apare eroarea.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Save to disk
ro: Salvează pe disc

en: Save to disk in a single directory
ro: Salvează pe disc într-un singur director

en: Saved
ro: Salvat

en: Saved Bookmarks (*.pickle)
ro: Semne de carte salvate (*.pickle)

en: Saved Search Editor
ro: Editor Căutări Salvate

en: Saved Search:
ro: Căutare salvată:

en: Saved Searches
ro: Căutari salvate

en: Saved search already exists
ro: Căutarea salvată există deja

en: Saving books to disk
ro: Salvează cărțile pe disc

en: Saving...
ro: Se salvează...

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
ro: Scara utilizată pentru a determina lungimea la care o linie ar trebui să fie desfășurată. Valorile valide sunt zecimale între 0 și 1. Valoarea implicită este de 0,4 , tocmai sub lungimea mediană a liniei. În cazul în care doar câteva linii în document necesită desfășurare această valoare ar trebui să fie redusă

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
ro: Scara folosită pentru a determina lungimea la care o linie ar trebui să fie desfăşurată. Valorile valide sunt o zecimală între 0 şi 1. Implicită este de 0.45, chiar sub lungimea liniei mediane.

en: Scanning root folder for books
ro: Se scanează directorul rădăcină pentru cărţi

en: Schedule download?
ro: Programaţi descărcarea?

en: Schedule news download
ro: Planifică descărcarea de ştiri

en: Scheduled
ro: Programat

en: Scroll down
ro: Deplasare în jos

en: Scroll left
ro: Deplasare la stânga

en: Scroll right
ro: Deplasare la dreapta

en: Scroll to the bottom of the section
ro: Deplasare la sfârşitul secţiunii

en: Scroll to the end of the document
ro: Deplasare la sfârşitul documentului

en: Scroll to the next page
ro: Deplasare la pagina următoare

en: Scroll to the next section
ro: Deplasare la secţiunea următoare

en: Scroll to the previous page
ro: Parcurge la pagina anterioară

en: Scroll to the previous section
ro: Deplasare la secţiunea anterioară

en: Scroll to the start of the document
ro: Deplasare la începutul documentului

en: Scroll to the top of the section
ro: Deplasare la începutul secţiunii

en: Scroll up
ro: Deplasare în sus

en: Se&rif family:
ro: Familia Se&rif:

en: Search
ro: Caută

en: Search
    &
    Replace
ro: Caută
    &
    Înlocuieşte

en: Search &field:
ro: Caută câmpul:

en: Search &mode:
ro: &Mod căutare:

en: Search (For Advanced Search click the button to the left)
ro: Caută (Pentru Căutare Avansată apăsaţi butonul din stânga)

en: Search as you &type
ro: Caută în timp ce se &tastează

en: Search for %s
ro: Caută %s

en: Search for a shortcut by name
ro: Caută o scurtătură după nume

en: Search for books from different book sellers
ro: Căutaţi cărţi la diferiţi vânzători de cărţi

en: Search for books in all folders
ro: Căutaţi cărţi în toate dosarele

en: Search for books in category %s
ro: Caută cărţi în categoria %s

en: Search for books not in category %s
ro: Caută cărţi în afara categoriei %s

en: Search for ebooks
ro: Caută cărţi

en: Search for everything but %s
ro: Caută tot în afară de %s

en: Search for items. This is a "contains" search; items containing the
    text anywhere in the name will be found. You can limit the search
    to particular categories using syntax similar to search. For example,
    tags:foo will find foo in any tag, but not in authors etc. Entering
    *foo will filter all categories at once, showing only those items
    containing the text "foo"
ro: Caută elemente. Aceasta este o căutare "conţine"; elementele ce
    conţin textul oriunde în nume vor fi găsite. Puteţi limita căutarea
    la categorii specifice folosind sintaxă similară cu căutarea. De exemplu
    etichete:man va căuta "man" în orice etichetă, dar nu în autori etc.
    Introducând *man va filtra toate categoriile simultan, afişând doar
    acele elemente ce conţin textul "man"

en: Search for plugin
ro: Caută extensii

en: Search for text in book
ro: Caută text în carte

en: Search for this %s
ro: Caută %s

en: Search for tweak
ro: Caută o ajustare

en: Search in the library view for the selected item
ro: Caută în fereastra bibliotecii elementele selectate

en: Search only in specific fields:
ro: Caută doar în câmpurile specificate:

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
ro: Modelul de căutare (expresia regulată) va fi înlocuit cu sr1-replace.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
ro: Modelul de căutare (expresia regulată) va fi înlocuit cu sr2-replace.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
ro: Modelul de căutare (expresia regulată) va fi înlocuit cu sr3-replace.

en: Search pattern is invalid: %s
ro: Model de căutare invalid: %s

en: Search string:
ro: Caută şir:

en: Search/Replace
ro: Caută/Înlocuieşte

en: Search/replace invalid
ro: Cautare/Înlocuire invalidă

en: Search/replace name:
ro: Nume Caută/Înlocuieşte:

en: Search:
ro: Caută:

en: Searches
ro: Căutări

en: Searching
ro: Se caută

en: Searching for books
ro: Caută cărţi

en: Searching for sub-folders
ro: Caută sub-foldere

en: Searching in
ro: Se caută în

en: Searching in all sub-directories...
ro: Se caută în toate subdirectoarele...

en: Searching...
ro: Se caută...

en: Second Expression
ro: A doua expresie

en: Section End
ro: Sfârşit secţiune

en: Section Menu
ro: Secţiunea Meniu

en: Section Start
ro: Început secţiune

en: Sectionize:
ro: Secţionează:

en: Sections
ro: Secţiuni

en: Sections to include in catalog.
ro: Secţiuni incluse în catalog.

en: See at
ro: Vezi la

en: See the <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
ro: Verificaţi <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">Manualul de Utilizare</a> pentru mai multe detalii

en: See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
ro: Vizitaţi <a href="http://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">Manualul de Utilizare</a> pentru mai multe informaţii

en: Select a category to edit
ro: Selectează o categorie pentru editat

en: Select a folder on your hard disk
ro: Selectaţi un director de pe hard disk-ul dumneavoastră

en: Select a saved search to edit
ro: Selectaţi o căutare salvată pentru a o edita

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
ro: Selectaţi o extensie din <b>%s</b> pentru a o personaliza

en: Select available formats and their order for this device
ro: Selectaţi formatele disponibile şi ordinea lor pentru acest dispozitiv

en: Select book files
ro: Selectează fişiere carte

en: Select books
ro: Selectează cărţi

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
ro: Selectaţi destinaţie pentru  %(title)s.%(fmt)s

en: Select displayed metadata
ro: Selectează metadatele afişate

en: Select folder to open as device
ro: Selectaţi directorul de deschis ca şi dispozitiv

en: Select location for books
ro: Selectaţi o locaţie pentru cărţi

en: Select saved search/replace to load.
ro: Selectează caută/înlocuieşte salvat pentru încărcare.

en: Select the content kind of the new category
ro: Selectează tipul de conţinut pentru noua categorie

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
ro: Selectează bara de unelte şi/sau meniul pentru a adăuga <b>%s</b> la:

en: Selected books have no formats
ro: Cărţile selectate nu au format

en: Selected column is not a user-defined column
ro: Selectează o coloană care nu este personalizată

en: Selected slot: %s is not supported.
ro: Cititorul selectat : %s nu este suportat.

en: Send and delete from library
ro: Trimite şi şterge din bibliotecă

en: Send books to the connected device
ro: Trimite cărţile la dispozitivul conectat

en: Send books via email or the web also connect to iTunes or folders on your computer as if they are devices
ro: Trimite cărţi via e-mail sau internet. De asemenea se conectează la iTunes sau directoarele din computerul dumneavoastră ca şi cum ar fi dispozitive.

en: Send collections to device
ro: Trimite colecţiile pe dispozitiv

en: Send email &from:
ro: Trimite e-mail &de la:

en: Send file to storage card instead of main memory by default
ro: Trimite fişierul în mod implicit pe cardul de stocare, în loc de memoria principală

en: Send metadata to device
ro: Trimite metadate pe dispozitiv

en: Send page number information when sending books
ro: Trimite informaţii despre numărul paginii atunci când se trimit cărţi

en: Send specific format to
ro: Trimite formatul specificat

en: Send test mail from %s to:
ro: Trimite e-mail de test de la %s la:

en: Send to device
ro: Trimite pe dispozitiv

en: Send to main memory
ro: Trimite în memoria principală

en: Send to storage card A
ro: Trimite pe cardul de stocare A

en: Send to storage card B
ro: Trimite pe cardul de stocare B

en: Sending books to device.
ro: Se trimit cărţi pe dispozitiv.

en: Sending books to devices
ro: Se trimit cărţi pe dispozitive

en: Sending catalogs to device.
ro: Se trimit cataloage pe dispozitiv.

en: Sending email to
ro: Se trimite e-mailul la

en: Sending metadata to device...
ro: Se trimit metadate către dispozitiv...

en: Sending news to device.
ro: Se trimit ştiri pe dispozitiv.

en: Sending...
ro: Se trimite...

en: Sent news to
ro: S-au trimis ştiri la

en: Separate Comments and additional content with horizontal rule
ro: Separă comentariile şi conţinutul adiţional cu reguli orizontale

en: Series | Series
ro[0]: Serie
ro[1]: Serii
ro[2]: Serii

en: Series index:
ro: Index serie:

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
ro: În mod normal, seria va fi renumerotată de la cel mai mare număr din baza de date
    pentru seria respectivă. Bifând această căsuţă, calibre va începe numerotarea
    de la valoarea din casetă

en: Series:
ro: Serie:

en: Server &port:
ro: &Port server:

en: Set '%s' to today
ro: Setează '%s' la azi

en: Set a password to restrict access. By default access is unrestricted.
ro: Setaţi o parolă pentru a restricţiona accesul. În mod implicit, accesul nu este restricţionat.

en: Set author from author sort
ro: Setează autorul din sortare autor

en: Set author sort from author
ro: Setează sortarea autorului din autor

en: Set book ID
ro: Setează ID-ul cărţii

en: Set conversion options common to all formats
ro: Precizează opțiuni comune pentru toate formatele

en: Set conversion options specific to each input format
ro: Precizează opțiunile de conversie specifice fiecărui format de introducere

en: Set conversion options specific to each output format
ro: Precizează opțiunile specifice fiecărui format de ieșire

en: Set custom metadata fields that the content server will or will not display.
ro: Stabiliţi câmpurile de metadate pe care serverul de conţinut le va afişa sau nu.

en: Set default send to device action
ro: Setează mod implicit trimite pe dispozitiv

en: Set defaults for conversion of comics (CBR/CBZ files)
ro: Setează modul implicit pentru conversia benzilor desenate (fişiere CBR/CBZ)

en: Set from &ebook file(s)
ro: Setează din fişierul(ele) &e-carte

en: Set metadata for the book from the selected format
ro: Setaţi metadatele pentru carte, în formatul selectat

en: Set metadata from %s files
ro: Setează metadate din fişiere %s

en: Set metadata in %s files
ro: Setează metadate în fişiere %s

en: Set options for converting %s
ro: Setează opţiunile pentru convertirea %s

en: Set sort key for the author
ro: Setează cheia de sortare pentru autor

en: Set sort key for the title
ro: Setează cheia de sortare pentru titlu

en: Set the BookID in LRF files
ro: Setaţi BookID-ul în fişierele LRF

en: Set the ISBN of the added empty book
ro: Stabileşte codul ISBN al cărţii goale adăugate

en: Set the ISBN of the book.
ro: Indicați numărul ISBN al cărții.

en: Set the author
ro: Setează autorul

en: Set the author of the new books to:
ro: Setează autorul pentru noile cărţi:

en: Set the authors of the added empty book
ro: Stabileşte autorii cărţii goale adăugate

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
ro: Introduceţi autorii. Autorii multipli trebuie separaţi prin "&".

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
ro: Setează autorii. Autori multiplii ar trebuie separaţi prin caracterul &. Numele autorilor ar trebui să fie în ordinea Nume Prenume.

en: Set the book category.
ro: Setaţi categoria cărţii.

en: Set the book classification
ro: Setează clasificarea cărţii

en: Set the book creator
ro: Setează creatorul cărţii

en: Set the book producer
ro: Setează producătorul cărţii

en: Set the book producer.
ro: Indicați producătorul cărții.

en: Set the book timestamp (used by the date column in calibre).
ro: Indicați ștampila temporală a cărții (folosită de coloana "dată" în calibre).

en: Set the book title
ro: Setează titlul cărtii

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ro: Precizează marginea de jos în pts. Implicit este %default. Notă: 72 pts este egal cu 1 inch(inci/țol/2,54 cm).

en: Set the color of the column:
ro: Setează culoarea coloanei:

en: Set the cover for the book from the selected format
ro: Setaţi coperta pentru carte, în formatul selectat

en: Set the cover to the specified file or URL
ro: Setează coperta către fişierul sau URL specificat.

en: Set the cover to the specified file.
ro: Setează coperta fişierului specificat.

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
ro: Setează timeout-ul implicit pentru reţea (de ex. de fiecare dată când se descarcă date de pe internet)

en: Set the ebook description.
ro: Introduceți descrierea cărții electronice

en: Set the ebook publisher.
ro: Introduceți editorul/editura cărții electronice

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
ro: Seteaza formatul antetului. %a este înlocuit de autor, iar %t de titlu. În mod implicit este:  %default.

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
ro: Stabileşte dimensiunea (înălţimea) rândurilor goale introduse. Înălţimea rândurilor dintre paragrafe va fi dublul valorii introduse aici.

en: Set the index of the book in this series.
ro: Setaţi indexul cărtii în această serie

en: Set the language.
ro: Setaţi limba.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ro: Precizează marginea din stânga în pts. Implicit este %default. Notă: 72 pts este egal cu 1 inch(inci/țol/2,54 cm).

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
ro: Specifică lista de cuvinte considerate "articole" pentru şirurile de sortare

en: Set the maximum number of sort 'levels'
ro: Stabiliţi numărul maxim de 'nivele' de sortare.

en: Set the maximum number of tags to show per book in the content server
ro: Stabiliţi numărul maxim de tag-uri care vor fi vizibile per carte în serverul de conţinut.

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
ro: Setaţi metadatele. Fişierul de ieşire va conţine cât mai multe metadate pe cât posibil.

en: Set the publication date.
ro: Indicați data publicării.

en: Set the published date.
ro: Setează data publicată.

en: Set the publisher
ro: Setează editura

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
ro: Stabiliţi evaluarea personală a cărţii. Ar trebui să fie un număr între 1 şi 5.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ro: Precizează marginea din dreapta în pts. Implicit este %default. Notă: 72 pts este egal cu 1 inch(inci/țol/2,54 cm).

en: Set the series this ebook belongs to.
ro: Setaţi seria care aparţine acestei cărţi electronice

en: Set the sort order for entries in the Tag Browser
ro: Setează ordinea de sortare pentru înregistrările din Browserul de Etichete

en: Set the space between words in pts. Default is %default
ro: Setează distanţa dintre cuvinte în pts. În mod implicit este: %default

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
ro: Introduceți etichetele pentru carte. Ar trebui să fie o listă separată prin virgule.

en: Set the title of the added empty book
ro: Stabileşte titlul cărţii goale adăugate

en: Set the title.
ro: Stabileşte titul.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ro: Precizează marginea de sus în pts. Implicit este %default. Notă: 72 pts este egal cu 1 inch(inci/țol/2,54 cm).

en: Set the user CSS stylesheet. This can be used to customize the look of all books.
ro: Setează foaia de stil CSS a utilizatorului. Aceasta poate fi folosită pentru personalizarea vizualizării tuturor cărţilor.

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
ro: Setaţi această opțiune dacă doriți ca imaginile reduse să aibă același raport de aspect (lăţime - înălţime) ca și coperta. Dezactivați-o dacă doriți ca imaginea redusă să aibă mărimea maximă, ignorând raportul de aspect.

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
ro: Setaţi această opţiune pentru a avea coperţi separate, încărcate de fiecare dată când conectaţi dispozitivul. Dezactivați această opţiune dacă aveţi atât de multe cărţi pe cititor încât randamentul este inacceptabil.

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
ro: Setaţi această valoare la -1 dacă funcţia are un număr variabil de argumente

en: Set whether to use one or two columns for custom metadata when editing
    metadata  one book at a time. If True, then the fields are laid out using two
    columns. If False, one column is used.
ro: Setează dacă să folosească o coloană sau două pentru metadatele
    personalizate la editarea metadatelor pentru fiecare carte pe rând.
    Dacă este Adevărat, atunci câmpurile sunt aranjate folosind două
    coloane. Dacă este Fals, o singură coloană este folosită.

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
ro: Setarea acestei opţiuni îi spune lui calibre să căute cărţi în toate folderele de pe dispozitiv şi cardurile sale. Acest lucru îi permite lui calibre să găsească cărţi puse pe aparat de către alte software-uri sau descărcate wireless.

en: Settings to control the calibre content server
ro: Setări pentru controlul serverului calibre de conţinut

en: Setup
ro: Configurare

en: Setup email based sharing of books
ro: Setează partajarea cărţilor prin e-mail

en: Setup sending email using
ro: Setează trimiterea de e-mailuri folosind

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
ro: Precizarea opțiunilor de partajare a cărților prin email. Poate fi folosită pentru trimiterea automată a știrilor descărcate spre dispozitivele tale

en: Setup the calibre Content Server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
ro: Precizarea opțiunilor pentru serverul de continut al lui Calibre care vă va da acces la biblioteca dumneavoastră Calibre de oriunde, de pe orice dispozitiv prin Internet

en: Sharing
ro: Partajare

en: Sharing books by email
ro: Partajare cărți prin email

en: Sharing over the net
ro: Partajare via Internet

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Show
ro: Afișează

en: Show &average ratings in the tags browser
ro: Arată &media evaluărilor în browserul de etichete

en: Show &details
ro: Arată &detalii

en: Show &splash screen at startup
ro: Arată ecranul &splash la pornire

en: Show &text under icons:
ro: Afişează &text sub iconiţe:

en: Show a list of related books quickly
ro: Arată o listă de cărţi asociate, rapid

en: Show all categories
ro: Arată toate categoriile

en: Show as HTML in book details
ro: Arată sub formă HTML în detaliile cărţii

en: Show book details
ro: Arată detaliile cărţii

en: Show book details in a separate popup
ro: Afişaţi detalii cărţii într-un pop-up separat

en: Show books in calibre library
ro: Arată cărţile în cadrul bibliotecii calibre

en: Show books in storage card A
ro: Arată cărţile din memoria de stocare A

en: Show books in storage card B
ro: Arată cărţile din memoria de stocare B

en: Show books in the main memory of the device
ro: Arată cărţile din memoria principală a dispozitivului

en: Show category
ro: Arată categoria

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing.
ro: Arată semnele de marcaj în GUI. Valorile "da", "bifat" şi "adevărat" vor 
    afişa un marcaj verde. Valorile 'nu', 'nebifat' şi 'fals' vor afişa un X roşu.
    Orice altceva nu va arăta nimic.

en: Show checkmarks
ro: Arată semne de marcaj

en: Show column
ro: Arată coloana

en: Show cover &browser in a separate window (needs restart)
ro: Afişează &browserul de etichete într-o fereastră separată (necesită repornire)

en: Show detailed information about this error
ro: Arată informaţii detaliate despre această eroare

en: Show detailed output information. Useful for debugging
ro: Afişează informaţia detaliată la ieşire. Folositor pentru depanare

en: Show details for each column.
ro: Afişează detalii pentru fiecare coloană.

en: Show history of changes to this plugin
ro: Arată istoria modificărilor acestei extensii

en: Show in tags browser
ro: Arată în browserul de etichete

en: Show job &details
ro: Arată &detaliile acţiunilor

en: Show notification when &new version is available
ro: Arată o notificaţie atunci când o nouă versiune este disponibilă

en: Show quickview
ro: Arată vederea rapidă

en: Show system tray icon
ro: Arată iconița în zona de notificare

en: Show the average rating per item indication in the tag browser
ro: Arată evaluarea medie pe articol indicat în eticheta browserului

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
ro: Arată cursul coperţilor într-o fereastră separată în schimbul ferestrei principale calibre

en: Show this message again
ro: Afişează acest mesaj din nou

en: Show this notification for future updates
ro: Afişează notificarea pentru actualizări viitoare

en: Shrink column if it is too wide to fit
ro: Îngustă coloana dacă este prea lată pentru a încape

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Similar books...
ro: Cărţi similare...

en: Similar to save templates. For example, {title} {isbn}
ro: Similar cu şabloanele salvează. De exemplu, {title} {isbn}

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Size
ro: Mărime

en: Size (MB)
ro: Mărime (MB)

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ro: Indiciu de mărime (în inch) pentru coperţi în catalog.
    Rază: 1.0 - 2.0
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Size hint for Description cover thumbnails
ro: Mărimea imaginii în miniatură pentru Coperta descriptivă

en: Small
ro: Mică

en: Smarten &punctuation
ro: &Punctuaţie inteligentă

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
ro: Câteva documente rău proiectate folosesc tabele pentru a controla poziția textului în pagină. Când sunt convertite aceste documente, adesea textul iese din pagină sau alte componente. Această opțiune va extrage conținutul din tabele și îl va prezenta în mod liniar.

en: Some books changed
ro: Unele cărţi au fost modificate

en: Some books not found in iTunes database.
    Delete using the iBooks app.
    Click 'Show Details' for a list.
ro: Unele cărţi nu au fost găsite în baza de date iTunes.
    Ştergeţi-le folosind aplicaţia iBooks.
    Apăsaţi "Afişează detalii" pentru o listă.

en: Some cover art could not be converted.
    Click 'Show Details' for a list.
ro: Anumite coperţi nu au putut fi convertite.
    Apăsaţi "Afişează detalii" pentru o listă.

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
ro: Unele documente specifică bordura paginii prin specificarea marginilor drepte şi stângi pe fiecare paragraf în parte. calibre va incerca să identifice şi să înlăture aceste margini. Uneori, această acţiune poate cauza îndepărtarea unor margini care nu trebuiau scoase. În acest caz, puteţi dezactiva scoaterea.

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       wil be selected.
     -For time field, only the date will be used.
ro: Explicaţii despre acest şablon:
     - Câmpurile disponibile sunt 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     - Pentru liste de tipuri ex.: autori şi etichete, doar primul element
       va fi selectat.
     - Pentru câmpul timp, doar data va fi folosită.

en: Some failures
ro: Câteva eşecuri

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
ro: Unele dintre modificările efectuate necesită o repornire. Vă rugăm să reporniţi calibre cât de repede posibil.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
ro: Unele dintre cărţile selectate sunt pe dispozitivul ataşat. De <b>unde</b> doriţi ca fişierele selectate să fie şterse?

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Sort by author
ro: Sortează după autor

en: Sort by author sort
ro: Sortează după sortare autor

en: Sort by average rating
ro: Sortează după media evaluărilor

en: Sort by name
ro: Sortează după nume

en: Sort by popularity
ro: Sortează după popularitate

en: Sort on %s
ro: Sortează în %s

en: Sort results in ascending order
ro: Sortează rezultatele ascendent

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
ro: Sortează lista de etichete în funcţie de nume, de popularitate, sau de rating

en: Source
ro: Sursa

en: Source template
ro: Sursa şablonului

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
ro: Sursele marcate cu un X roşu, trebuie configurate înainte de a putea fi folosite.

en: Spanish (Argentina)
ro: Spaniolă (Argentina)

en: Spanish (Bolivia)
ro: Spaniolă (Bolivia)

en: Spanish (Chile)
ro: Spaniolă (Chile)

en: Spanish (Colombia)
ro: Spaniolă (Columbia)

en: Spanish (Cuba)
ro: Spaniolă (Cuba)

en: Spanish (Ecuador)
ro: Spaniolă (Ecuador)

en: Spanish (Honduras)
ro: Spaniolă (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
ro: Spaniolă (Mexic)

en: Spanish (Nicaragua)
ro: Spaniolă (Nicaragua)

en: Spanish (Paraguay)
ro: Spaniolă (Paraguay)

en: Spanish (Uruguay)
ro: Spaniolă (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
ro: Spaniolă (Venezuela)

en: Specifies a restriction to be used for this invocation. This option overrides any per-library settings specified in the GUI
ro: Specifică o restricţie care să fie folosită pentru această invocare. Această opţiune este folosită în detrimentul oricărei alte setări a bibliotecii specificate în GUI.

en: Specifies the output profile.  In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device.  For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Specifică profilul de ieşire. În unele cazuri, un profil de ieşire este necesar pentru optimizarea cataloagelor pentru dispozitive. De exemplu, 'kindle' sau 'kindle_dx' creează un Cuprins structurat cu Secţiuni şi Articole.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
ro: Specifică dacă elementele rezultate vor fi divizate în valori multiple sau
    lăsate ca o singură valoare. Această opţiune are efect major atunci când
    câmpul sursă nu este multiplu dar câmpul destinaţie este multiplu.

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
ro: Specifică un director la care calibre ar trebui să se conecteze la pornire

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
ro: Specifică coloanele care sortează lista de cărţi la pornire

en: Specify how SONY collections are sorted
ro: Specifică modul în care colecţiile SONY sunt sortate.

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
ro: Specifică modul de sortare al autorilor acestei cărţi. De exemplu Charles Dickens ar trebui sortat ca şi Dickens, Charles.

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
ro: Specifică modul în care autorii acestei cărţi ar trebui sortaţi. De exemplu Charles Dickens ar trebui sortat ca şi Dickens, Charles.
    Dacă caseta este colorată în verde, atunci textul se potriveşte cu şirul de sortare al autorilor. Dacă este colorată în roşu, atunci autorii şi caseta aceasta nu coincid.

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
ro: Specifică modul în care textul va fi procesat după potrivire şi înlocuire. În modul caracter, întregul
    câmp este procesat. În modul expresie regulată, numai textul potrivit este procesat.

en: Specify how the text should be copied into the destination.
ro: Specifică modul în care textul va fi copiat la destinaţie.

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
ro: Specifică modul în care această carte ar trebui sortată după titlu. De exemplu, The Exorcist ar putea fi sortată ca şi Exorcist, The.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
ro: Specificați cum să marcați capitolele detectate. Valoarea "pagebreak" va introduce sfârșituri de pagină înaintea capitolelor. Valoarea  "rule" va introduce o linie înainte de capitole. Valoarea "none" va dezactiva marcarea capitolului și valoarea "both" va folosi atât sfârșiturile de pagină cât și liniile pentru marcarea capitolelor.

en: Specify renaming rules for SONY collections
ro: Specifică regulile de redenumire pentru colecţiile SONY.

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
ro: Precizarea codificării caracterelor documentului sursă. Selectarea acestei opţiuni va suprascrie orice opţiune de codificare prezentă în document. Este utilă în special pentru documentele care nu declară o codificare sau care au declaraţii eronate de codare.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
ro: Specificaţi codificarea caracterelor al documentului de ieşire. Implicit este cp1252.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
ro: Specificaţi codificarea caracterelor din documentul de ieşire. Implicit este cp1252. Notă: Această opţiune nu este onorată de către toate formatele.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
ro: Specificaţi codificarea caracterelor documentului de ieşire. Implicit este UTF-8.

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: Use CSS classes and have elements reference them.
    inline: Write the CSS as an inline style attribute.
    tag: Turn as many CSS styles as possible into HTML tags.
ro: Specifică manipularea CSS-ului. În mod implicit este class.
    class: Utilizează clasele CSS, având elemente care fac referinţă la ele.
    inline: Scrie CSS-ul ca un atribut cu stil inline.
    tag: Foloseşte cât mai multe stiluri CSS posibile în tag-uri HTML.

en: Specify the image size as widthxheight pixels. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
ro: Specificați mărimea imaginii în pixeli ca lățime x înălțime. În mod normal, mărimea unei imagini este calculată automat folosind profilul de ieşire, această opțiune o va suprascrie.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
ro: Specificați profilul de intrare. Profilul de intrare dă sistemului de conversie informații asupra cum se interpretează diferite informații din documentul de intrare. De exemplu lungimile dependente de rezoluție (ex. lungimile în pixeli). Variantele sunt:

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
ro: Specificaţi numele unui fişier OPF. Metadatele vor fi scrise pe fişierul OPF.

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile is required to produce documents that will work on a device. For example EPUB on the SONY reader. Choices are:
ro: Specificați profilul de ieșire. Profilul de ieșire spune sistemului de conversie cum să optimizeze documentul creat pentru dispozitivul specificat. În anumite cazuri profilul de ieșire este necesar pentru a produce documente care vor lucra pe un dispozitiv. De exemplu EPUB pe cititorul SONY. Variantele sunt:

en: Specify the sectionization of elements. A value of "nothing" turns the book into a single section. A value of "files" turns each file into a separate section; use this if your device is having trouble. A value of "Table of Contents" turns the entries in the Table of Contents into titles and creates sections; if it fails, adjust the "Structure Detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents).
ro: Specificaţi secţionizarea elementelor. Valoarea "nimic" transformă cartea intr-o singură selecţie. Valoarea "fişere" transformă fiecare fişier într-o secţiune separată; utilizaţi acestă opţiune dacă dispozitivul dumneavoastră are probleme. Valoarea "Cuprins" transformă intrările din Cuprins în titluri şi creează secţiuni; dacă nu funcţionează, reglaţi setările "Detectare structură" şi/sau "Cuprins" (porniţi "Utilizare forţată auto-generată a Cuprinsului).

en: Specify title and author
ro: Specificaţi titlul şi autorul

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
ro: Specificaţi dacă să ascundă sau nu titlul capitolului pentru fiecare capitol. Util numai pentru inserţia de imagini (ex: benzi desenate).

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
ro: Specificaţi dacă inseraţi sau nu o linie goală între paragrafe.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
ro: Specificaţi dacă să introducă sau nu două caractere spaţiu pentru a începe de la capăt cu prima linie a fiecărui paragraf.

en: Specify which font to use when generating a default cover
ro: Specificaţi care font va fi folosit pentru generarea unei coperţi.

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
ro: Specificând comutatorul, acest comportament va fi oprit.

en: Split &result
ro: Divide &rezultatul

en: Split Options:
ro: Opţiuni împărţire:

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions.
ro: Împărţiţi toate fişierele HTML mai mari decât acestă mărime (în KB). Este necesar deoarece majoritatea cititoarelor EPUB nu pot trata fişiere de mărimi mari. Implicit, %defaultKB este mărimea necesară pentru Adobe Digital Editions.

en: Split files &larger than:
ro: Împarte fişierele mai &mari decât:

en: St&op Server
ro: &Opreşte Server

en: Standard metadata
ro: Metadate standard

en: Start Content Server
ro: Porneşte Serverul de Conţinut

en: Start Page
ro: Pagina de start

en: Start backing up metadata of all books
ro: Porneşte back-up-ul de metadate pentru toate cărţile

en: Start minimized to system tray.
ro: Porneşte minimalizat în bara de sistem.

en: Start search
ro: Porneşte căutarea

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter or Return key is pressed.
ro: Începeţi căutarea pe măsură ce tastaţi. În cazul în care acest lucru este dezactivat, atunci căutarea va avea loc numai atunci când tasta Enter sau Return este apăsata.

en: Start/stop content server
ro: Porneşte/Opreşte Serverul de Conţinut

en: Starting %s: Loading books...
ro: Se începe %s: Se încarcă e-cărţi...

en: Starting conversion of %d book(s)
ro: Se începe conversia a %d cărţi

en: Starting download [%d thread(s)]...
ro: Se porneşte descărcarea [%d thread(s)]...

en: Status
ro: Statut

en: Still editing
ro: Încă se editează

en: Stop &all non device jobs
ro: Opreşte to&ate acţiunile din afara dispozitivului

en: Stop Content Server
ro: Opreşte Serverul de Conţinut

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stopping
ro: În curs de oprire

en: Stopping server, this could take upto a minute, please wait...
ro: Se opreşte serverul; acest lucru ar putea dura până la un minut, vă rugăm să aşteptaţi...

en: Storage Card A
ro: Card de stocare A

en: Storage Card B
ro: Card de stocare B

en: Store
ro: Stochează

en: Store the currently checked fields as a default you can restore using the 'Select default' button
ro: Stochează câmpurile bifate curent ca şi valori implicite pe care le puteţi restaura folosind butonul "Selectează valori implicite"

en: Stores
ro: Magazine

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: String to be used when sorting by author.
ro: Şir de caractere care trebuie utilizat la sortarea după autor.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
ro: Şir utilizat atunci când e sortat de către autor. În cazul în care e nespecificat şi autorul este specificat, acesta va fi auto-generat de autor.

en: Structure
ro: Structură

en: Structure
    Detection
ro: Detectare
    Structură

en: Style text block
ro: Stil bloc text

en: Style the selected text block
ro: Stil bloc text selectat

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
ro: Titlul e-mail-ului folosit la trimitere. Dacă lăsaţi gol, titlul cărţii va fi folosit pe post de titlu pentru e-mail. De asemenea, acelaşi şabloane folosite pentru "Salvează pe disc", cum ar fi {title} şi {author_sort} pot fi folosite aici.

en: Subscript
ro: Indice

en: Success
ro: Succes

en: Suitable for use with any e-ink device
ro: Utilizabil pentru orice dispozitiv e-ink

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
ro: Utilizabil pentru orice dispozitiv e-ink cu afişaj de dimensiuni nari

en: Superscript
ro: Exponent

en: Supported books
ro: Cărţi suportate

en: Swap Case
ro: Interschimbă litere mari cu litere mici

en: Swap author first and last names when reading metadata
ro: Interschimbă numele şi prenumele autorului atunci când citeşte metadatele

en: Swap author names from FN LN to LN, FN
ro: Intershimbă numele autorului de la Prenume Nume la Nume, Prenume

en: Swap the author and title
ro: Interschimbă autorul cu titlul

en: Swap the firstname and lastname of the author. This affects only metadata read from file names.
ro: Interschimbă prenumele cu numele autorului. Aceasta afectează doar metadatele citite din numele de fişiere.

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
ro: Comutarea între bibliotecile diferite calibre şi efectuează lucrări de întreţinere

en: Switch between library and device views
ro: Schimbaţi între vizualizarea bibliotecii şi cea a dispozitivului

en: Switch to Advanced mode
ro: Treci la Modul Avansat

en: Switch to Basic mode
ro: Treci la Modul de Bază

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
ro: Schimbă la interfaţa completă (non-mobilă)

en: Switch/create library...
ro: Schimbă/creează bibliotecă

en: T&rim
ro: &Taie

en: TAGS: %s<br />
ro: ETICHETE: %s<br />

en: TEMPLATE ERROR
ro: MODEL DE EROARE

en: TOC &Filter:
ro: &Filtru Cuprins:

en: TXT Input
ro: Intrare TXT

en: TXT Output
ro: Ieşire TXT

en: TXTZ Output
ro: Ieşire TXTZ

en: Ta&gs:
ro: Etichete:

en: Ta&gs:
ro: &Etichete:

en: Tab template for catalog.ui
ro: Şablon tab-uri pentru catalog.ui

en: Table has cell that is too large
ro: Tabelul are o celulă prea mare

en: Table of
    Contents
ro: Cuprins

en: Table of Contents
ro: Cuprins

en: Table of Contents:
ro: Cuprins:

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag Browser
ro: Browser Etichete

en: Tag Editor
ro: Editor Etichete

en: Tag indicating book to be displayed as wishlist item.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Etichetă ce indică o carte de afişat în lista cu dorinţe.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Tag marking book to be filed with Personal Docs
ro: Eticheta ce marcheaza cartea sa fie depusa in Documente Personale

en: Tags
ro: Etichete

en: Tags browser category &partitioning method:
ro: Metodă de &partiţionare a categoriei browserului de etichete:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
ro: Etichetele categorisesc cărţile. Acestă opţiune este utilă în momentul căutării unei cărţi.<br><br>Pot fi orice cuvinte sau fraze, separate prin virgule.

en: Tags changed
ro: Etichete modificate

en: Tags to &exclude
ro: Etichete de &exclus

en: Tags to apply to books added to the library
ro: Etichete aplicate la cărţile adăugate în bibliotecă

en: Te&mplate:
ro: Şablo&n:

en: Template Editor
ro: Editor Şabloane

en: Template Functions
ro: Funcții Şablon

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
ro: Evaluarea şablonului a rezultat cu nici o componentă a căii. Şablon: %s

en: Template function reference
ro: Şablon funcţie referinţă

en: Template functions
ro: Funcţii Şablon

en: Template language tutorial
ro: Tutorial şablon limbă

en: Template to control how books are saved
ro: Şablon pentru controlul modului în care sunt salvate cărţile

en: Template used for generation of the html index file instead of the default file
ro: Şablon utilizat pentru generarea fişierului index html în schimbul fişierului implicit

en: Template used for the generation of the html contents of the book instead of the default file
ro: Şablon utilizat pentru generarea cuprinsului html al cărţii în schimbul fişierului implicit

en: Template value:
ro: Valoare şablon:

en: Test email settings
ro: Testează setările e-mail

en: Test name invalid
ro: Nume de test invalid

en: Test result
ro: Testează rezultatul

en: Test text
ro: Testează textul

en: Text &justification:
ro: &Aliniere text:

en: Text books
ro: Cărţi text

en: Text column for keeping series-like information
ro: Coloană text pentru păstrarea informaţiilor de tip serii

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
ro: Multiplicator mărime text pentru tabelele redate:

en: Text, but with a fixed set of permitted values
ro: Text, dar cu un număr fix de valori permise

en: Text, column shown in the tag browser
ro: Text, coloana afişată în browserul de etichete

en: That format and device already has a plugboard.
ro: Formatul şi dispozitivul au un panou de conectare.

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
ro: Numele conţine puncte la început sau sfârşit, puncte consecutive sau spaţii înainte sau după puncte.

en: That name is already used for a column or grouped search term
ro: Numele este deja folosit pentru o coloană sau un termen de căutare grupată

en: That name is already used for user category
ro: Acest nume este folosit deja pentru o categorie utilizator

en: That name is already used, perhaps with different case.
ro: Numele este deja folosit, posibil cu litere mari sau cu litere mici

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
ro: Acest Caută/Înlocuieşte există deja şi va fi suprascris. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The "%s" recipe needs a username and password.
ro: Reţeta "%s" necesită nume de utilizator şi parolă.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
ro: Statutul DRM al acestei cărţi nu a putut fi determinat. Există posibilitatea ca această carte să fie restricţionată DRM.

en: The ISBN
ro: Codul ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
ro: Codul ISBN introdus este invalid. Încercaţi din nou.

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
ro: Kindle 3 şi versiunile mai noi pot folosi informaţii despre numărul paginii în fişiere MOBI. Cu această opţiune, calibre va calcula şi transmite aceste informaţii la Kindle atunci când se face încărcarea fişierelor MOBI prin USB. Reţineţi că numerele de pagină nu corespund oricărei cărți.

en: The Kobo supports several collections including
ro: Kobo sprijină mai multe colecţii, inclusiv

en: The Nook
ro: Nook

en: The XPath expression %s is invalid.
ro: Expresia XPath %s este invalidă.

en: The add books process seems to have hung. Try restarting calibre and adding the books in smaller increments, until you find the problem book.
ro: Procesul de adăugare a cărţilor s-a blocat. Încercaţi să reporniţi calibre şi adăugaţi cărţile în mai mulţi paşi, până când aţi găsit cartea care a cauzat problema.

en: The attached file: %(fname)s is a recipe to download %(title)s.
ro: Fişierul ataşat: %(fname)s este o reţetă pentru descărcat %(title)s.

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
ro: Şirul sortare autor. Pentru a folosi doar prima literă din nume, utilizaţi {author_sort[0]}

en: The authors
ro: Autorii

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
ro: Mărimea de bază a fontului în pts (puncte). Toate mărimile fontului în cărțile produse vor fi redimensionate conform acestei mărimi. Alegând o mărime mai mare, dumneavoastră puteți face ca fonturi mai mari la ieșire și viceversa. Implicit mărimea de bază a fontului este aleasă pe baza profilului de ieșire pe care l-ați ales.

en: The calibre internal id
ro: IDul intern calibre

en: The category this book belongs to. E.g.: History
ro: Categoria din care face parte cartea. Ex: Istorie

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed set any more preferences, until you restart.
ro: Modificările efectuate necesită repornirea calibre imediată. Nu vi se va permite să faceţi alte modificări până nu reporniţi calibre.

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
ro: Codificarea caracterelor pentru site-urile pe care încercaţi să descărcaţi. Valoarea implicită constă în încercarea şi intuirea codării.

en: The character to put around the category value in CSV mode. Default is quotes (").
ro: Caracterul folosit pentru valorile categoriilor în mod CVS. Implicit, caracterul este ghilimele (").

en: The color {0} is unknown
ro: Culoarea {0} este necunoscută

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
ro: Caseta de culori trebuie să fie goală sau să conţină acelaşi număr de elemente ca şi caseta de valori

en: The context menu for the books in the calibre library
ro: Meniul contextual pentru cărţile din bibliotecă

en: The context menu for the books on the device
ro: Meniul contextual pentru cărţile de pe dispozitiv

en: The context menu for the cover browser
ro: Meniul contextual pentru browserul de coperţi

en: The cover in the %s format is invalid
ro: Coperta din formatul %s este invalidă

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ro: Căutarea salvată curentă va fi <b>ştearsă permanent</b>. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The current search restriction is invalid
ro: Restricţia de căutare curentă este invalidă

en: The current tag category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ro: Categoria de etichete curentă va fi <b>ştearsă permanent</b>. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
ro: Repararea bazei de date a eşuat. Se începe cu o bibliotecă nouă goală.

en: The date
ro: Data

en: The date when the metadata for this book record was last modified
ro: Data la care au fost modificate ultima dată metadatele pentru această carte

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
ro: Procesul de depanare salvează codul HTML intermediar generat la diferite stagii ale procesului de conversie. Acest cod HTML poate servi ca şi un punct de pornire pentru o conversie manuală.

en: The default language to use for hyphenation rules. If the book does not specify a language, this will be used.
ro: Limba implicită pentru regulile de despărţire în silabe. Dacă în carte nu este specificată limba, aceasta va fi folosită.

en: The default output format for ebook conversions.
ro: Formatul implicit de ieşire pentru conversiile e-cărţilor.

en: The destination field cannot be blank
ro: Câmpul destinaţie nu poate fi necompletat

en: The download of metadata for the <b>%d selected book(s)</b> will run in the background. Proceed?
ro: Descărcarea metadatelor pentru <b>%d cărţile selectate</ b> va rula în fundal. Continuaţi?

en: The empty grouped search term cannot be deleted
ro: Termenul de căutare grupată gol nu poate fi şters

en: The empty string is always the first value
ro: Şirul gol este întotdeauna prima valoare

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
ro: Enumeraţia "{0}" conţine o valoare invalidă care va seta modul implicit

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
ro: Enumeraţia "{0}" conţine valori invalide care nu vor fi afişate în listă

en: The feed %s must have a URL
ro: Sursa %s trebuie să aibă un URL

en: The feed must have a title
ro: Sursa trebuie să aibă un titlu

en: The field by which to sort the results.
    Available fields: %s
    Default: %%default
ro: Câmpul după care sunt sortate rezultatele.
    Câmpuri disponibile: %s
    Implicit: %%default

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
ro: Câmpul în care textul va fi pus după toate înlocuirile.
    Dacă este gol, câmpul sursă este folosit doar în cazul în care se poate modifica.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. Only has effect in the text output format.
ro: Câmpurile afişate la listarea cărţilor din baza de date. Ar trebui să fie o listă de câmpuri, separată prin virgule.
    Câmpuri disponibile: %s
    Implicit: %%default. Câmpul special "all" poate fi folosit pentru a selecta toate câmpurile. Are efect doar în formatul de ieşire.

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ro: Câmpurile de ieşire pentru catalogarea cărţilor în baza de date. Ar trebui să fie o listă de câmpuri separată prin virgule.
    Câmpuri disponibile: %(fields)s,
    şi câmpuri personalizate create de utilizator.
    Exemplu: %(opt)s=title,authors,tags
    Implicit: '%%default'
    Se aplică la: formate de ieşire CSV, XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Câmpurile de ieşire pentru catalogarea cărţilor în baza de date. Ar trebui să fie o listă de câmpuri separată prin virgule.
    Câmpuri disponibile: %(fields)s,
    şi câmpuri personalizate create de utilizator.
    Exemplu: %(opt)s=title,authors,tags
    Implicit: '%%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: The files in your library match the information in the database.
ro: Fişierele din biblioteca dumneavoastra se potrivesc cu informaţiile din baza de date.

en: The folder %s already exists. Delete it first.
ro: Directorul %s există deja. Ştergeţi-l mai întâi.

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder
ro: Directorul %s nu este gol. Vă rugăm alegeţi alt director

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
ro: Următoarele cărţi sunt virtuale şi nu pot fi adăugate bibliotecii calibre:

en: The following books have already been converted to %s format. Do you wish to reconvert them?
ro: Următoarele cărţi au fost convertite în formatul %s. Doriţi să le reconvertiţi?

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option):
ro: Următoarele cărţi nu au fost adăugate deoarece ele există deja în baza de date (vedeţi opţiunea --duplicates):

en: The following duplicate books were found and incoming book formats were processed and merged into your Calibre database according to your automerge settings:
ro: Următoarele duplicate au fost găsite şi formatele cărţilor nou-venite au fost procesate şi unite în baza de date calibre conform setărilor de auto-unire:

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
ro: Următoarele formate pot fi descărcate direct: %s.

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
ro: Etichetele următoare sunt folosite de una sau mai multe cărţi. Sigur doriţi să le ştergeţi?

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
ro: Formatul în care data va fi afişată. %(day)s - ziua, %(month)s - luna, %(mn)s - numărul lunii, %(year)s - anul. Valoare implicită este: %(default)s

en: The format that images in the created ebook are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
ro: Formatul în care sunt convertite imaginile în cartea generată. Puteţi experimenta pentru a afla care format vă oferă dimensiuni şi afişare optimă pe dispozitivul dumneavoastră.

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
ro: Interfaţa completă oferă mult mai multe opţiuni, dar e posibil să nu funcţioneze corect pe un ecran mic.

en: The grouped search term name is "{0}"
ro: Numele termenului de căutare grupată este "{0}"

en: The has cover indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
ro: Indicaţia "Are copertă" nu este pe deplin 
    sigură. Câteodată rezultatele marcate ca şi 
    fără copertă vor găsi coperţi în stagiul de
    descărcare coperţi şi vice-versa.

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & Replace options. Click the Search & Replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
ro: Opţiunile de eliminare a antetului şi subsolului au fost înlocuite de opţiunile Caută şi Înlocuieşte. Selectaţi categoria Caută şi Înlocuieşte pentru a putea folosi aceste opţiuni. Lăsaţi câmpul de înlocuit gol şi introduceţi expresiile regulate în câmpul căutare pentru a elimina antetul şi subsolul.

en: The heading %s is already used
ro: Rubrica %s este folosită deja

en: The hostname of your mail server. For e.g. smtp.gmail.com
ro: Numele gazdă al serverului de e-mail. De ex.: smtp.gmail.com

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ro: Eticheta trebuie trebuie să înceapă cu o literă, să conţină numai litere mici, cifre şi "_"

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
ro[0]: Limba %s nu este recunoscută
ro[1]: Limbile %s nu sunt recunoscute
ro[2]: Limbile %s nu sunt recunoscute

en: The language in which to display the user interface
ro: Limba în care interfaţa utilizatorului va fi afişată

en: The layout of the user interface. Wide has the book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
ro: Aranjamentul interfeţei utilizatorului. În modul lat, detaliile cărţii sunt afişate în partea dreaptă, iar în modul îngust, detaliile sunt afişate în partea de jos.

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
ro: Biblioteca %s a fost eliminată din calibre. Fişierele rămân pe calculatorul dumneavoastră, dacă doriţi să le ştergeţi, va trebui să executaţi acţiunea manual.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
ro: Înălțimea liniei exprimată în puncte. Controlează spațierea dintre liniile de text consecutive. Se aplică doar elementelor care nu iși definesc propria înălțime a liniei. În majoritatea cazurilor, alegearea înălțimii minime a liniei este mai utilă. În mod implicit nu sunt efectuate modificări ale înălțimii liniei.

en: The location %s contains the current calibre library
ro: Locaţia %s conţine biblioteca curentă

en: The lookup name %s is already used
ro: Numele de căutat %s este folosit deja

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ro: Numele de căutat trebuie să înceapă cu o literă şi să fie scris doar cu litere mici, cifre şi "_"

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
ro: Numele de căutare al oricărui câmp personalizat (aceste nume încep cu "#").

en: The lookup/search name is "{0}"
ro: Numele căutat este "{0}"

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
ro: Memoria principală a %s poate fi doar citită. Acest lucru se întâmplă de obicei din cauza unor erori din sistemul de fişiere.

en: The main toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: The main toolbar when a device is connected
ro: Bara de unelte atunci când un dispozitiv este conectat

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ro: Fişierele şi directoarele marcate vor fi <b>şterse permanent</b>. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The max number of worker threads to use. Default is %default
ro: Numărul maxim de threaduri de lucru de folosit. Valoarea implicită este %default

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
ro: Numărul maxim de caractere pe linie. Acest lucru împarte pe primul spaţiu înainte de valoarea specificată. Dacă nu se găseşte spaţiul, linia va fi ruptă de la spaţiul de după şi va depăşi valoarea specificată. De asemenea, există un minim de 25 de caractere. Utilizaţi 0 pentru a dezactiva speararea liniei.

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
ro: Numărul maxim de fişiere de descărcat. Aceasta se aplică doar la fişierele din etichetele <a href>. Implicit: %default

en: The maximum number of matches to return per OPDS query. This affects Stanza, WordPlayer, etc. integration.
ro: Numărul maxim de potriviri returnate per interogare OPDS. Aceasta afectează integrarea Stanza, WordPlayer etc.

en: The maximum size (widthxheight) for displayed covers. Larger covers are resized.
ro: Mărimea maximă (lăţime x înălţime) pentru coperţile afişate. Coperţile mari vor fi redimensionate.

en: The maximum size for displayed covers. Default is %default.
ro: Numărul maxim de coperte afişate. În mod implicit, acesta este %default

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
ro: Lăţimea şi înălţimea maximă pentru coperţi a fost salvată în biblioteca calibre.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
ro: Lăţimea maximă a unui rând la ieşire. În mod implicit se detectează automat mărimea ecranului.

en: The menubar
ro: Bara de meniu

en: The menubar when a device is connected
ro: Bara de meniu atunci când un dispozitiv este conectat

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
ro: Metadatele pentru anumite cărţi din biblioteca dvs. s-au schimbat de când aţi început descărcarea. Dacă doriţi să continuaţi, unele dintre aceste modificări pot fi suprascrise. Faceţi clic pe "Arată detalii" pentru a vedea lista cărţilor schimbate. Doriţi să continuaţi?

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
ro: Înălţimea minimă a liniei, ca un procent din dimensiunea fontului elementului calculat, calibre se va asigura că fiecare element are o înălţime de linie cel puţin egală cu această valoare, indiferent de ceea ce documentul de intrare specifică. Setați la zero pentru a dezactiva. Implicit este 120%. Utilizaţi această setare în preferinţa specificării înălţimii liniei directe, cu excepţia cazului în care ştiţi ce faceţi. De exemplu, puteţi obţine text "dublu spațiat" dacă folosiți valoarea 240.

en: The monospace family of fonts to embed
ro: Familia de fonturi monospace pentru încapsulare

en: The monospaced font family
ro: Familia de fonturi monospace

en: The monospaced font size in px
ro: Mărimea fontului monospace în px

en: The name %s is already used
ro: Numele %s este deja folosit

en: The name <b>%r</b> does not appear to end with a file extension. The name must end with a file  extension like .epub or .mobi
ro: Numele <b>%r</b> nu conţine o extensie de fişier. Numele trebuie să aibă o extensie cum ar fi .epub sau .mobi

en: The name of the field that you want to search
ro: Numele câmpului în care doriţi să căutaţi

en: The number of seconds to wait before sending emails
ro: Timpul (în secunde) de aşteptare înainte de trimiterea e-mail-urilor.

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like gmail or hotmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre.
ro: Numărul de secunde de aşteptat înaintea trimiterii unui e-mail atunci
    când se foloseşte un server public cum ar fi GMail sau Hotmail. Valoarea
    implicită este de 5 minute. Setând valoarea mai mică poate cauza 
    controlul serverului SPAM să pornească, astfel e-mail-urile nu mai sunt
    trimise. Modificările vor avea efect doar după repornirea calibre.

en: The oldest article to download
ro: Cel mai vechi articol de descărcat

en: The one stop solution to all your e-book needs.
ro: O soluţie pentru toate nevoile dumneavoastră referitoare la e-cărţi.

en: The optional second toolbar
ro: Bara de unelte secundară opţională

en: The orientation of the page. Default is portrait. Choices are %s
ro: Orientarea paginii. Implicit este portret. Opţiunile sunt %s

en: The plugin: %s cannot be disabled
ro: Extensia %s nu poate fi dezactivată

en: The port on which to listen. Default is %default
ro: Portul pe care să se asculte. Implicit este portul %default

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
ro: Portul la care ascultă serverul de e-mail conexiunile. Valoarea implicită este 25

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
ro: Prefixul pentru toate căile. Calea absolută spre directorul bibliotecii este selectată în mod implicit.

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
ro: Prioritatea proceselor de lucru. O prioritate mai mare înseamnă că sarcinile vor rula mai repede şi vor folosi mai multe resurse. Majoritatea sarcinilor, cum ar fi conversia, descărcarea ştirilor, adăugarea cărţilor etc. sunt afectate de această setare.

en: The published date
ro: Data publicării

en: The publisher
ro: Editura

en: The rating
ro: Evaluarea

en: The reader has no storage card in this slot.
ro: Dispozitivul nu are card de memorie introdus.

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
ro: Textul înlocuitor. Textul căutat va fi înlocuit cu acest şir de caractere.

en: The sans-serif family of fonts to embed
ro: Familia de fonturi sans-serif pentru încapsulare

en: The sans-serif font family
ro: Familia de fonturi sans-serif

en: The saved search %s already exists, perhaps with different case
ro: Căutarea salvată %s există deja, posibil cu litere mari sau mici

en: The saved search name %s is already used.
ro: Numele căutării salvate %s este folosit deja.

en: The search term cannot be blank
ro: Termenul de căutare nu poate fi necompletat

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
ro: Cărţile selectate vor fi <b>şterse permanent</b> iar fişierele îndepărtate din biblioteca dumneavoastră calibre. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
ro: Cărţile selectate vor fi <b> şterse definitiv </b> de pe dispozitiv. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The selected column is not a custom column
ro: Coloana selectată nu este una personalizată

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
ro: Caută/Înlocuieşte selectat va fi şters. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The selected search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ro: Căutarea selectată va fi <b>ştearsă permanent</b>. Sigur doriţi să continuaţi?

en: The series
ro: Seria

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
ro: Numărul din serie. Pentru ca numărul să înceapă cu 0 folosiţi {series_index:0>3s} sau {series_index:>3s} pentru spaţii

en: The serif family of fonts to embed
ro: Familia de fonturi serif pentru încapsulare

en: The serif font family
ro: Familia de fonturi serif

en: The server timeout in seconds. Default is %default
ro: Timeout-ul serverului în secunde. Valoarea implicită este %default

en: The size of the paper. This size will be overridden when an output profile is used. Default is letter. Choices are %s
ro: Dimensiunea hârtiei. Această dimensiune va fi suprascrisă atunci când un profil de ieşire este utilizat. Implicit este scrisoare. Opţiunile sunt %s

en: The specified directory could not be processed.
ro: Directorul specificat nu a putut fi procesat.

en: The standard font size in px
ro: Mărimea standard a fonturilor în px

en: The standard font type
ro: Tipul standard de font

en: The string used to separate fields in CSV mode. Default is a comma.
ro: Şirul folosit pentru separarea câmpurilor în mod CSV. Implicit, şirul este virgula (,).

en: The string used to separate fields. Default is a space.
ro: Şirul folosit pentru separarea câmpurilor. Caracterul implicit este spaţiul.

en: The tags
ro: Etichetele

en: The template %s is invalid:
ro: Şablonul %s este invalid:

en: The template box cannot be empty
ro: Caseta şablon nu poate fi goală

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
ro: Şablonul nu conţine {fields}, aşadar toate cărţile vor avea acelaşi nume. Este în regulă?

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ro: Şablon pentru crearea de citaţii din câmpurile bazei de date.
    Ar trebui să fie un şablon cu câmpuri anexate {}.
    Câmpuri disponibile: %s.
    Implicit: '%%default'
    Se aplică la: formate de ieşire BIBTEX

en: The template to control the filename and directory structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author directory with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ro: Modelul de control pentru numele de fişier şi structura directorului a fişierelor trimise pe dispozitiv. Valoarea implicită este "%(templ)s" care va salva cărţile într-un director per autor cu numele de fişier conţinând titlul şi autorul. Opţiunile disponibile sunt: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and directory structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subdirectory with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ro: Modelul de control pentru numele de fişier şi structura directorului a fişierelor salvate. Valoarea implicită este "%(templ)s" care va salva cărţile într-un subdirector per autor cu numele de fişier conţinând titlul şi autorul. Opţiunile disponibile sunt: {%(controls)s}

en: The text to search for. It is interpreted as a regular expression.
ro: Textul de căutat. Este interpretat ca şi o expresie regulată.

en: The time, in seconds, for the page flip animation. Default is half a second.
ro: Timpul, în secunde, pentru animaţia întoarcerii paginii. Valoarea implicită este de jumătate de secundă.

en: The title
ro: Titlul

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
ro: Ajustările pe care le-aţi introdus sunt invalide. Încercaţi să resetaţi la valorile implicite şi modificaţi ajustările una câte una până o găsiţi pe cea invalidă.

en: The unit of measure. Default is inch. Choices are %s Note: This does not override the unit for margins!
ro: Unitatea de măsură. Implicit este în inch. Alegerile sunt %s Notă: Aceasta nu suprascrie unitatea pentru margini!

en: The value "{0}" is in the list more than once
ro: Valoarea "{0}" apare în listă de mai multe ori

en: The value box cannot be empty
ro: Caseta valoare nu poate fi goală

en: The value the of the template using the current book in the library view
ro: Valoarea şablonului folosind cartea curentă din fereastra bibliotecii

en: The version of the title to be used for sorting.
ro: Versiunea titlului de folosit pentru sortare.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
ro: Versiunea titlului care urmează a fi utilizată la sortare. Dacă nu e specificată, iar titlul este specificat, va fi autogenerată din titlu.

en: The {0} device does not support the {1} format.
ro: Dispozitivul {0} nu este compatibil cu formatul {1}.

en: There are %d plugin updates available
ro: Există %d actualizări disponibile pentru extensii

en: There are %d running jobs:
ro: Se rulează %d sarcini:

en: There are %d waiting jobs:
ro: Există %d sarcini în aşteptare:

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
ro: Există sarcini active. Sigur doriţi să ieşiţi?

en: There are two ways to generate the page number information. Using the more accurate generator will produce pages that correspond better to a printed book. However, this method is slower and will slow down sending files to the Kindle.
ro: Există două modalităţi de a genera informaţii despre numărul paginii. Folosirea celui mai precis generator va produce pagini care corespund mai bine unei cărți tipărite. Totuşi, această metodă este mai lentă şi va încetini trimiterea fişierelor la Kindle.

en: There is insufficient free space in main memory
ro: Nu există suficient spaţiu liber în memoria principală

en: There is insufficient free space on the storage card
ro: Nu există suficient spaţiu liber pe cartela de stocare

en: There is no existing calibre library at %s
ro: Nu există nici o bibliotecă în %s

en: There was a syntax error in your tweak. Click the show details button for details.
ro: A fost găsită o eroare de sintaxă în ajustarea dumneavoastră. Apăsaţi butonul Arată detalii pentru mai multe informaţii.

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device and or reboot.
ro: S-a întâmpinat temporar o eroare la transmisia cu dispozitivul. Vă rugăm reconectaţi dispozitivul şi pe urmă reporniţi computerul.

en: There was an error while saving.
ro: O eroare a apărut în timpul salvării.

en: Third expression
ro: A treia expresie

en: This ISBN number is invalid
ro: Codul ISBN este invalid

en: This ISBN number is valid
ro: Codul ISBN este invalid

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
ro: Fişierul RTF are o însuşire pe care calibre nu o recunoaşte. Convertiţi-l în HTML, apoi reîncercaţi.
    %s

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
ro: Această carte a fost detectată ca având restricţii DRM. Este posibil ca această carte să nu fie compatibilă cu dispozitivul dumneavoastră de citit şi veţi avea un număr limitat de opţiuni pentru ea. Verificaţi cu magazinul înainte de a face achiziţia pentru a vă asigura că puteţi citi cartea.

en: This book has been deleted
ro: Această carte a fost ştearsă

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
ro: Această carte a fost detectată ca şi fiind fără restricţii DRM. Ar trebui să puteţi folosi această carte pe orice dispozitiv, dacă este într-un format pe care calibre îl poate converti. Totuşi, înainte de a face achiziţia, verificaţi de două ori cu magazinul statutul DRM al cărţii. Este posibil ca magazinul să nu împărtăşească folosirea DRM.

en: This book has no cover
ro: Această carte nu are copertă

en: This book is DRMed
ro: Această carte are DRM

en: This book no longer exists in your library
ro: Această carte nu mai există în biblioteca dumneavoastră

en: This book's UUID is "{0}"
ro: UUID-ul acestei cărţi este "{0}"

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
ro: Această coloană stochează date de tip etichetă (ex.: valori multiple separate prin virgule). Se aplică doar dacă tipul de date este text.

en: This ebook is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual ebook, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
ro: Această carte este un fişier EPUB cu restricţii DRM. Vi se va cere să salvaţi acest fişier pe computerul dumneavoastră. Odată ce este salvat, deschideţi-l cu <a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>La rândul său, ADE va descărca actuala carte, care va fi un fişier .epub. Puteţi adăuga cartea în bibliotecă folosind butonul "Adaugă Cărţi" şi selectând fişierul din directorul bibliotecii ADE.

en: This exact &phrase:
ro: Această &frază:

en: This feed has already been added to the recipe
ro: Această sursă a fost adăugată deja la reţetă

en: This field is used only on windows. Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ro: Acest câmp este utilizat doar pe Windows. Obţineţi acest ID folosind Preferinte -> Diverse -> Obţineţi informaţii pentru a configura dispozitivul de definire al utilizatorului

en: This folder and its sub-folders will be scanned for books to import into calibre's library
ro: Acest director şi subdirectoarele lui vor fi scanate pentru cărţi care urmează să fie importate bibliotecii calibre.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
ro: Aceasta este o carte Amazon Topaz. Nu poate fi procesată.

en: This job cannot be stopped
ro: Această sarcină nu poate fi oprită

en: This may take a few minutes
ro: Acest proces poate dura câteva minute

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
ro: Această opţiune este necesară doar daca doriţi să utilizaţi EPUB cu FBReaderJ. Va aplatiza sistemul de fişiere din interiorul EPUB, aşezând toate fişierele pe nivelul superior.

en: This plugin can only be installed on: %s
ro: Această extensie poate fi instalată numai în: %s

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
ro: Această extensie este depăşită şi ar trebui dezinstalată

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
ro: Această extensie este GRATUITĂ dar puteţi să sprijiniţi dezvoltatorul
    pentru efortul depus, donând prin PayPal.
    
    Apăsaţi click dreapta şi alegeţi Donează pentru a sprijini:

en: This plugin is installed and up-to-date
ro: Această extensie este instalată şi este actualizată la zi

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
ro: Această extensie este utilă doar pentru cărţile în limba <b>chineză</b>. Poate returna rezultate incorecte pentru cărţile cu alfabet latin. Sigur doriţi să o activaţi?

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
ro: Acest profil este destinat pentru JetBook 5-inch.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
ro: Acest profil este destinat pentru Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
ro: Acest profil este destinat pentru Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
ro: Acest profil este destinat pentru B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
ro: Acest profil este destinat pentru B&N Nook.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
ro: Acest profil este potrivit pentru Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
ro: Acest profil este destinat pentru Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
ro: Acest profil este potrivit pentru Hanlin V3 şi clone ale acestuia.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
ro: Acest profil este potrivit pentru Hanlin V5 şi pentru clone ale acestuia.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
ro: Acest profil este destinat pentru IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
ro: Acest profil este destinat pentru IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
ro: Acest profil este destinat pentru Irex Illiad.

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
ro: Acest profil este destinat pentru Kobo Reader.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
ro: Acest profil este potrivit pentru Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
ro: Acest profil este potrivit pentru Mobipocket.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
ro: Acest profil este potrivit pentru SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
ro: Acest profil este destinat gamei SONY PRS (500/505/600/700)

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
ro: Acest profil este destinat pentru linia SONY PRS: 500/505/700 etc. în mod vedere. Folositor în special pentru benzi desenate.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
ro: Acest profil este destinat pentru SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
ro: Acest profil este potrivit pentru SONY PRS 900.

en: This profile is intended for the Sanda Bambook.
ro: Acest profil este destinat pentru Sanda Bambook.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
ro: Acest profil incearcă să ofere setări implicite sigure, fiind folositor atunci când nu se cunoaşte nimic desprea documentul sursă.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
ro: Acest profil incearcă să ofere setări sigure şi este folositor dacă se doreşte generarea unui document ce va fi citit pe monitorul unui computer sau pe o gamă largă de dispozitive.

en: This restriction (based on a saved search) will restrict the books the content server makes available to those matching the search. This setting is per library (i.e. you can have a different restriction per library).
ro: Această restricţie (bazată pe o căutare salvată) va restricţiona cărţile pe care serverul de conţinut le face disponibile pentru potrivirea la căutare. Această setare este per bibliotecă (de ex. puteţi avea câte o restricţie diferită pentru fiecare bibliotecă).

en: This source is configured and ready to go
ro: Această sursă este configurată şi gata de folosire

en: This source needs configuration
ro: Această sursă necesită configurare

en: This store distributes ebooks in the following formats: %s
ro: Acest magazin distribuie cărţi în următoarele formate: %s

en: This store distributes ebooks with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
ro: Acest magazin distribuie cărţi fără DRM. Poate avea nişte titluri fără DRM, dar va trebui să verificaţi fiecare carte în parte.

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
ro: Acest magazin este dezactivat momentan şi nu poate fi folosit în alte părţi ale calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
ro: Acest magazin este momentan activat şi poate fi folosit şi în alte părţi ale calibre.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
ro: Acest magazin are cartierul general în %s. Aceasta este un indiciu asupra căror pieţe activează magazinul. Totuşi, asta nu înseamnă că magazinul se limitează doar la piaţa respectivă.

en: This store only distributes ebooks without DRM.
ro: Acest magazin distribuie cărţi fără DRM.

en: This tweak has been customized
ro: Această ajustare a fost personalizată

en: This tweak has it default value
ro: Această ajustare are valoare implicită

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
ro: Aceasta va afişa parola e-mail-ului pe ecran. Doriţi să continuaţi?

en: Threads
ro: Threaduri

en: Time
ro: Durată

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
ro: Durata aşteptării, în secunde, pentru un răspuns de la server. Implicit: %default s

en: Timestamp
ro: Amprentă de timp

en: Titl&e/Author/Price ...
ro: Titl&u/Autor/Preţ ...

en: Titl&e/Author/Series ...
ro: Titlu/Autor/S&erie ...

en: Title
ro: Titlu

en: Title &sort:
ro: &Sortare titlu:

en: Title Case
ro: Doar prima literă cu majusculă

en: Title Page
ro: Copertă interioară

en: Title Sort
ro: Sortare Titlu

en: Title for any generated in-line table of contents.
ro: Titlu pentru orice linie generata a tabelului

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ro: Titlul cataloagelor generate folosit ca şi titlu în metadate.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: Title/Author
ro: Titlu/Autor

en: Title:
ro: Titlu:

en: To use isbndb.com you have to sign up for a free account at isbndb.com and get an access key.
ro: Pentru a folosi isbndb.com trebuie să vă înregistraţi un cont gratuit la isbndb.com şi veţi primi o cheie de acces.

en: To use metadata from isbndb.com you must sign up for a free account and get an isbndb key and enter it below. Instructions to get the key are <a href="http://isbndb.com/docs/api/30-keys.html">here</a>.
ro: Pentru a putea folosi metadatele de la isbndb.com trebuie să vă înscrieţi pe site şi să întroduceţi o cheie isbndb mai jos. Mai multe instrucţiuni găsiţi <a href="http://isbndb.com/docs/api/30-keys.html">aici</a>.

en: Toggle
ro: Comută

en: Toggle full screen
ro: Vizualizează pe tot ecranul

en: Too long
ro: Prea lung

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

en: Top level HTML file %s is empty
ro: Fişierul HTML %s de nivel superior este gol.

en: Topaz books
ro: Cărţi Topaz

en: Traditional Chinese
ro: Chineză tradiţională

en: Transferring books to device...
ro: Se transferă cărţi pe dispozitiv...

en: Transliterate unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace unicode characters with ASCII. For instance it will replace "%s" with "Mikhail Gorbachiov". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
ro: Transpuneți caractere de tip Unicode într-o reprezentare ASCII. Folosiţi cu grijă, deoarece aceasta va înlocui caracterele Unicode cu ASCII. De exemplu, va înlocui "%s" cu "Mihail Gorbaciov". De asemenea, reţineţi că, în cazurile în care există mai multe reprezentări ale unui caracter (caractere împărtăşite de către chinezi şi japonezi, de exemplu) va fi folosită reprezentarea bazată pe limbajul curent a interfeței calibre.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
ro: Parcurge mai întâi pe lăţime link-urile din fişierele HTML . În mod normal, ele sunt parcuse întâi pe adâncime.

en: Treat each &line as a paragraph
ro: Tratează fiecare &linie ca şi paragraf

en: Trying to download cover...
ro: Se încearcă descărcarea coperţii...

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
ro: Schimbă indentaţia creată din multiple entități de spațiu neintrerupte în paragrafe CSS.

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output ebook that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
ro: Dezactivează împărţirea la marcatori de sfârşit de pagină. În mod normal, fişierele de intrare sunt împărţite automat la fiecare marcator de sfârşit de pagină în două fişiere. Aceasta produce o e-carte de ieşire care poate fi analizată mai rapid şi cu resurse mai puţine. Totuşi, împărţirea este lentă iar dacă fişierul dumneavoastră sursă conţine un număr foarte mare de marcatori de sfârşit de pagină, ar trebui să dezactivaţi împărţirea după aceşti marcatori.

en: Turn on the &content server
ro: Porneşte serverul de &conţinut

en: Tweaks
ro: Ajustări

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For Mac OS X use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
ro: Tipul liniei noi de folosit. Opţiunile sunt %s. Implicit este "system". Folosiţi "old_mac" pentru compatibilitate cu versiunea Mac OS 9 sau mai veche. Pentru Mac OS X folosiţi "unix". "system" va seta implicit tipul linie nouă folosit de acest sistem de operare.

en: UK
ro: MB

en: URL must have the scheme sftp
ro: URLul trebuie să aibă schema sftp

en: US
ro: Engleză US

en: USB Product ID (in hex)
ro: ID-ul Produsului USB (în hex)

en: USB Revision ID (in hex)
ro: ID-ul Reviziei USB (în hex)

en: USB Vendor ID (in hex)
ro: ID-ul Furnizorului USB (în hex)

en: Unable to add book to library directly from Bambook. Please save the book to disk and add the file to library from disk.
ro: Nu este posibilă adăugarea cărţii în bibliotecă direct din Bambook. Vă rugăm să salvaţi cartea pe disc şi adăugaţi fişierul la biblioteca de pe disc.

en: Unable to connect to Bambook, you need to install Bambook library first.
ro: Nu este posibilă conectarea la Bambook. Prima dată trebuie să instalați biblioteca Bambook.

en: Unable to connect to Bambook. 
    If you are trying to connect via Wi-Fi, please make sure the IP address of Bambook has been correctly configured.
ro: Nu este posibilă conectarea la Bambook. 
    Dacă încercați să vă conectați prin Wi-Fi, vă rugăm sa verificați dacă adresa IP a Bambook a fost configurată corect.

en: Unable to detect the %s disk drive.
ro: Discul %s nu a fost detectat.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
ro: Discul %s nu poate fi detectat. Fie dispozitivul a fost scos, sau kernel-ul este exportatotul unei versiuni depășite de SYSFS.

en: Unable to detect the %s disk drive. Try rebooting.
ro: Unitatea de disc %s nu a putut fi detectată. Încercaţi să reporniţi sistemul.

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
ro: Punctul de montare %s nu a putut fi detectat. Încercaţi să reporniţi sistemul.

en: Unable to find the version history for %s
ro: Nu s-a găsit istoria versiunilor pentru %s

en: Unable to locate a plugin zip file for <b>%s</b>
ro: Nu se poate localiza fişierul zip pentru extensia <b>%s</b>

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
ro: Memoria principală nu a putut fi montantă (Cod eroare: %d)

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
ro: Imaginea %(path)s nu a putut fi procesată. Eroare: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
ro: PNG %s întreţesut nu poate fi procesat

en: Unable to reach the MobileRead plugins forum index page.
ro: Nu se poate ajunge pagina de index a forumului extensiilor MobileRead.

en: Unapply (remove) tag from current book
ro: Scoate (şterge) etichete din cartea curentă

en: Unapply (remove) tag from current tag category
ro: Scoate (şterge) eticheta din categoria de etichete curentă

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Underline
ro: Subliniat

en: Undo
ro: Anulează

en: Unhandled exception
ro: Excepţie netratată

en: Unified toolbar on OS X
ro: Bară de meniu unificată (OS X)

en: Uninstall the selected plugin
ro: Dezinstalează extensia selectată

en: Unknown
ro: Necunoscut(ă)

en: Unknown News Source
ro: Sursă de ştiri necunoscută

en: Unknown feed
ro: Sursă necunoscută

en: Unknown files in books
ro: Fişiere necunoscute în cărţi

en: Unknown formats
ro: Formate necunoscute

en: Unknown identifier
ro: Identificator necunoscut

en: Unknown job
ro: Sarcină necunoscută

en: Unknown language
ro: Limbă necunoscută

en: Unknown report check
ro: Verificare raport necunoscută

en: Unknown section
ro: Secţiune necunoscută

en: Unnamed
ro: Nedenumit

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: Unrated
ro: Neevaluat(ă)

en: Untitled Article
ro: Articol fără titlu

en: Untitled article
ro: Articol neintitulat

en: Unwrap lines
ro: Desfă liniile

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
ro: Desfășoară liniile folosind semne de punctuație și alte indicii de formatare.

en: Up
ro: Sus

en: Update &metadata in saved copies
ro: Actualizează &metadatele în copiile salvate

en: Update &plugins
ro: Actualizează &extensii

en: Update &title sort
ro: Actualizează sortare &titlu

en: Update Check Failed
ro: Verificarea actualităţii a eşuat

en: Update available
ro: Actualizare disponibilă

en: Update available!
ro: Actualizare disponibilă!

en: Update found
ro: Actualizare găsită

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
ro: Actualizează sortare titlu pe baza titlului curent. Se va aplica doar după alte modificări ce se fac asupra titlului.

en: Updating MobileRead book cache...
ro: Se actualizează cacheul cărţii MobileRead...

en: Updating book cache
ro: Se actualizează cacheul cărţii

en: Updating device metadata listing...
ro: Actualizez lista de metadate a dispozitivului ...

en: Upload %d books to device
ro: Încarcă %d cărţi pe dispozitiv

en: Upload downloaded news to device
ro: Încarcă ştirile descărcate pe aparat

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
ro: Încărcați separat imagini reduse pentru coperțile cărților (cititoare mai noi)

en: Uploading books to device.
ro: Se încarcă e-cărţi pe dispozitiv.

en: Upper Case
ro: Litere mari

en: Usage
ro: Utilizare

en: Use &Roman numerals for series
ro: Foloseşte numerale &romane pentru serii

en: Use &default values
ro: Foloseşte valorile &implicite

en: Use &saved conversion settings for individual books
ro: Foloseşte setările &salvate pentru converisa cărţilor individuale

en: Use Gmail
ro: Foloseşte GMail

en: Use Hotmail
ro: Foloseşte Hotmail

en: Use MMM yyyy for month + year, yyyy for year only
ro: Foloseşte LLL aaaa pentru lună + an, aaaa doar pentru an

en: Use Roman numerals for series number
ro: Utilizează cifre romane pentru numerele de serie

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
ro: Foloseşte criptarea SSL la conectarea cu serverul de e-mail.

en: Use Series as Category in iTunes/iBooks
ro: Foloseste Seria ca şi Categorie în iTunes/iBooks

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
ro: Foloseşte criptarea TLS la conectarea cu serverul de e-mail. Aceasta este cea mai comună variantă.

en: Use a wizard to help construct the Regular expression
ro: Foloseşte un proces asistat pentru a construi o expresie regulată

en: Use an arbitrary folder as a device.
ro: Foloseşte un director oarecare drept dispozitiv.

en: Use author &sort for author
ro: Foloseşte &sortare autor pentru autor

en: Use author sort for author
ro: Foloseşte sortare după autor pentru autor

en: Use author sort in Tag Browser
ro: Foloseşte sortare autor în Browserul de Etichete

en: Use author sort instead of author
ro: Foloseşte sortarea după autor în locul autorului

en: Use cover from &source file
ro: Foloseşte coperta din fişierul &sursă

en: Use internal &viewer for:
ro: Foloseşte &vizualizatorul intern pentru:

en: Use library only
ro: Utilizează numai biblioteca

en: Use slower but more accurate page number generation
ro: Folosește o generare mai lentă dar mai precisă a numărului paginii

en: Use sub directories
ro: Foloseşte subdirectoare

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
ro: Preferă utilizarea coperţii detectate în fişierul sursă in loc de coperta specificată.

en: Use the library located at the specified path.
ro: Foloseşte biblioteca aflată la locaţia specificată.

en: Use the new PDF conversion engine.
ro: Foloseşte noul motor de converţie PDF

en: Use the previously &existing library at the new location
ro: Foloseşte biblioteca anterioară &existentă în noua locaţie

en: Use white background
ro: Foloseşte fundal alb

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
ro: Folosit pentru publicaţii tip manga (citire de la dreapta la stânga). Paginile peisaj sunt divizate în pagini portret de la dreapta la stânga.

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
ro: Folosită pentru căutarea coloanelor. Trebuie să conţină doar cifre şi litere mici.

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
ro: Folosit atunci când se afişează rezultatele testului pentru a separa valorile din câmpurile cu valori multiple.

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds.
ro: Util pentru dezvoltarea reţetelor. Forţează "max_articles_per_feed" la 2 şi descarcă maxim din 2 surse.

en: User &Stylesheet
ro: &Foaie de stil a utilizatorului

en: User Categories Editor
ro: Editor Categorii Personalizate

en: User Interface &layout (needs restart):
ro: Aspect &Interfaţă Utilizator (necesită repornire):

en: User Interface Action
ro: Acţiuni Interfaţă Utilizator

en: User Plugins
ro: Extensii Utilizator

en: User annotations generated from main library only
ro: Adnotările utilizatorului generate doar de la biblioteca principala.

en: User category %s does not exist
ro: Categoria utilizator %s nu există

en: User plugins
ro: Extensii utilizator

en: User-created tag browser categories
ro: Categorii de etichete create de utilizator

en: User-defined device information
ro: Informaţii despre dispozitiv specificate de utilizator

en: Username for access. By default, it is: %default
ro: Nume de utilizator pentru acces. În mod implicit, acesta este: %default

en: Username for sites that require a login to access content.
ro: Nume de utilizator pentru siteuri care necesită logarea pentru a accesa conţinutul.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
ro: Folosind căutarea integrată, veţi găsi care magazin are cartea pe care o căutaţi la cel mai bun preţ. De asemenea, veţi afla statutul DRM cât şi alte informaţii utile.

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
ro: Se foloseşte: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s şi criptarea %(enc)s

en: Value: unknown field
ro: Valoare: câmp necunoscut

en: Values
ro: Valori

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
ro: Valorile pentru ajustări sunt afişate mai jos. Editaţi-le pentru a modifica modul în care se comportă calibre. Modificările vor avea efect <b>doar după ce reporniţi</b> calibre.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
ro: Valorile pentru indexul seriei şi evaluarea cărţii trebuie să fie numere. Ignorare

en: Verbose processing
ro: Procesare verbose

en: Version &History
ro: Istoria &versiunilor

en: Version History for %s
ro: Istoria versiunilor pentru %s

en: Version history missing
ro: Lipseşte istoria versiunilor

en: Very low
ro: Foarte scăzută

en: View
ro: Vizualizează

en: View &server logs
ro: Vizualizează jurnalele &serverului

en: View book on device
ro: Vizualizează cărţi pe dispozitiv

en: View log
ro: Vizualizare jurnal

en: View specific format
ro: Vezi formatul specific

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
ro: ATENŢIE: Este foarte nesigură nefolosirea unei criptări

en: Waiting...
ro: Se așteaptă...

en: Warning: inconsistent Author Sort values for
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
ro: Atenţie: Valori inconsistente Sortare Autor pentru
    Autor '{0}':
    '{1}' <> '{2}'

en: Welcome to
ro: Bun venit la

en: Welcome to calibre
ro: Bun venit la calibre

en: What interfaces should the content server listen on
ro: Ce interfeţe ar trebui să asculte server-ului de conţinut

en: What kind of information will be kept in the column.
ro: Tipul de informaţie care va fi păstrată în coloană.

en: What to search by default
ro: Ce anume să se caute în mod implicit

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
ro: Atunci când adăugaţi un cuprins cărţii, acesta va fi adăugat la început, nu la sfârşit. Nu este recomandat.

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
ro: Când se trimit automat ştirile descărcate pe un dispozitiv conectat, calibre
    le va trimite implicit în memoria principală. Modificând această opţiune,
    puteţi controla locaţia unde vor fi trimise. Valorile valide sunt "main", "carda",
    "cardb". De notat faptul că dacă nu există spaţiu suficient în locaţia specificată,
    fişierele vor fi trimise în locaţia cu cel mai mult spaţiu disponibil.

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
ro: Atunci când calibre face o conversie din acelaşi format în acelaşi format, de ex.
    din EPUB în EPUB, fişierul original este salvat, astfel în cazul în care conversia
    este slabă, puteţi ajusta setările şi să încercaţi din nou. Setând această opţiune
    pe Fals, puteţi preveni calibre de la salvarea fişierului original.

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em).
ro: Atunci când calibre elimină rândurile goale dintre paragrafe, indentează paragraful automat pentru o lizibilitate mai mare. Această opţiune controlează lăţimea indentului.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
ro: Când se face conversia unui CBC nu adăugaţi legăturile fiecărei pagini la TOC. Observaţi ca această opţiune se aplică numai dacă TOC are mai mult de o secţiune

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
ro: Atunci când creaţi cuprinsul folosind legăturile din documentul sursă, permiteţi duplicate. De exemplu: permiteţi două sau mai multe rubrici cu acelaşi text, doar dacă acestea fac legătura către locaţii diferite.

en: When present, use author sort field as author.
ro: Când prezent, utilizează câmpul sortarii după autor, ca autor.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
ro: Atunci când se caută texte fără prefixe de căutare (de ex. Roşu, în loc de titlu:Roşu) limitează coloanele căutate la cele de mai jos.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
ro: Când căutaţi, arată toate cărţile cu rezultatele de căutare subliniate în loc de a arata numai rezultatele. Puteţi utiliza N sau tastele F3 pentru a merge la următorul rezultat.

en: When selecting multiple entries in the Tag Browser match any or all of them
ro: Atunci când selectaţi înregistrări multiple în Browserul de Etichete, potriviţi oricare din ele sau pe toate

en: When showing cover browser in separate window, show it &fullscreen
ro: La afişarea browserului de coperţi în fereastră separată, afişează pe întreg &ecranul

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
ro: Când descărcarea se va finaliza vi se va cere o confirmare înainte calibre să aplice metadatele descărcate.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
ro: Când utilizaţi o copertă SVG, această opţiune va determina coperta să încadreze spaţiul disponibil al ecranului, dar să-i păstreze încă aspectul (raportul dintre lăţime şi înalţime). Înseamnă că pot rămne margini albe la capetele de sus sau de jos, dar imaginea nu va fi niciodată distrusă. Fără această opţiune imaginea poate fi uşor distrusă, dar nu vor exista margini.

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
ro: Atunci când folosiţi "&Copiază în bibliotecă" pentru copierea cărţilor dintr-o bibliotecă în alta, datele se păstrează

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
ro: Atunci când introduceţi un termen de căutat fără prefix, calibre va căuta în mod implicit toate metadatele pentru potriviri. De exemplu, introducând "asimov" se va căuta nu numai în autori, dar şi în titlu, etichete, serii, comentarii etc. Folosiţi această opţiune dacă doriţi să modificaţi acest comportament.

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks.
ro: De fiecare dată când oferiţi argumente la "%prog" care au spaţii în ele, argumente se pun între ghilimele.

en: Where do you want to delete from?
ro: De unde doriţi să ştergeţi?

en: Where to send downloaded news
ro: Unde să transmiteţi ştirile descărcate

en: Wide
ro: Lată

en: Windows card A ID string
ro: Şirul ID-ului cardului A pentru Windows

en: Windows card A vendor string
ro: Şirul vânzătorului cardului A pentru Windows

en: Windows main memory ID string
ro: ID-ul memoriei Windows principale

en: Windows main memory vendor string
ro: Furnizorul memoriei Windows principale

en: With &value:
ro: Cu &valoarea:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
ro: Proces asistat pentru alegerea cheii potrivite a mărimii fontului

en: Workaround epubcheck bugs
ro: Soluţia epubcheck pentru viruşi

en: Workarounds for bugs in the latest release of epubcheck. epubcheck reports many things as errors that are not actually errors. epub-fix will try to detect these and replace them with constructs that epubcheck likes. This may cause significant changes to your epub, complain to the epubcheck project.
ro: Soluţii pentru viruşi în ultima versiune epubcheck . epubcheck raportează multe lucruri corecte drept erori. epub-fix va încerca să le detectecteze şi să le înlocuiască cu construţii pe placul epubcheck-ului. Aceasta poate cauza schimbări semnificative în epub, plângerile sunt adresate către proiectul epubcheck.

en: Working
ro: Se lucrează

en: Working...
ro: Se lucrează...

en: Write process PID to the specified file
ro: Scrie PID-ul procesului în fişierul specificat

en: Written preprocessed HTML to
ro: Scris în mod preprocesat HTML în

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection.
ro: Expresie XPath care specifică toate etichetele ce ar trebui adăugate la cuprins la nivelul unu. Dacă este specificată, are prioritate mai mare faţă de alte forme de auto-detecţie.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry.
ro: Expresia XPath specifică toate etichetele care trebuie adăugate la cuprins pe nivelul trei. Fiecare intrare este adăugată sub intrarea anterioară de nivel doi.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry.
ro: Expresie XPath care specifică toate etichetele ce ar trebui adăugate la cuprins la nivelul doi. Fiecare intrare este adăugată sub intrarea precedentă de nivel unu.

en: Yes
ro: Da

en: Yes to &All
ro: Da pentru &toate

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: Yes/No columns have three values (Requires restart)
ro: Coloanele Da/Nu au trei valori (Necesită o repornire)

en: You
ro: Tu

en: You are about to merge more than 5 books.  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ro: Sunteţi pe punctul de a uni mai mult de 5 cărţi. <b>Sigur</b> doriţi să continuaţi?

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
ro: Sunteţi pe cale de a deschide %d cărţi simultan. Accesând prea multe cărţi simultan poate avea un efect negativ asupra responsivităţii computerului dumneavoastră. Odată pornit, acest proces nu poate fi oprit până nu este completat. Doriţi să continuaţi?

en: You are in the middle of editing a keyboard shortcut first complete that, by clicking outside the  shortcut editing box.
ro: Sunteţi în mijlocul editării unei scurtături de la tastatură. Completaţi această acţiune mai întâi, apăsând click în afara casetei de editare a scurtăturii.

en: You are trying to delete %d books. Sending so many files to the Recycle Bin <b>can be slow</b>. Should calibre skip the Recycle Bin? If you click Yes the files will be <b>permanently deleted</b>.
ro: Încercaţi să ştergeţi %d cărţi. Trimiţând atât de multe fişiere în Recycle Bin <b>poate încetini sistemul</b>. Doriţi ca şi calibre să ignore Recycle Bin? Dacă apăsaţi click pe Da, fişierele vor fi <b>şterse permanent</b>.

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
ro: Încercaţi să salvaţi fişierele în biblioteca calibre. Acest lucru poate cauza coruperea bibliotecii. Salvare pe disc este menită să exporte fişiere din biblioteca calibre în altă parte.

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Customise the toolbar</b>
ro: Puteţi personaliza locaţia extensiilor folosind <b>Preferinţe -> Personalizează bara de unelte</b>

en: You can control the behavior of doubleclicks on the books list.
    Choices: open_viewer, do_nothing,
    edit_cell, edit_metadata. Selecting edit_metadata has the side effect of
    disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls horizontal per column or
    per pixel. Default is per column.
ro: Se poate controla comportamentul dublu click la listele de cărţi.
    Alternative: open_viewer, do_nothing, edit_cell, edit_metadata.
    Selectarea "edit_metadata" are ca şi efect dezactivarea editării
    unui câmp folosind un singur click.
    Implicit: "open_viewer".
    Exemplu: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    De asemena se poate controla dacă lista de cărţi se parcurge
    orizontal pe coloană sau pe pixel. Implicit este pe coloană.

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the Add Rule button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ro: Puteţi controla culoarea coloanelor din cărţi creând "reguli" care vor spune calibre ce culoare să folosească. Apăsaţi butonul Adaugă Regulă de mai jos pentru a începe.<p>Puteţi <b>modifica o regulă existentă</b> apăsând dublu click pe ea.

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
ro: Puteţi dezactiva o condiţie prin ştergerea datelor din casetele condiţiei respective

en: You can install this plugin
ro: Extensia se poate instala

en: You can match multiple values by separating them with %s
ro: Puteţi potrivi valori multiple separându-le cu %s

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
ro: Puteţi monitoriza progresul descărcării apăsând click pe iconiţa care se roteşte din colţul dreapta jos.

en: You can press the %s keys to toggle full screen mode.
ro: Se pot apăsa tastele %s pentru modul pe întreg ecranul.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
ro: Nu puteţi schimba bibliotecile în timp ce ruleaza alte job-uri.

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ro: Nu puteţi schimba biblioteci în timp ce utilizaţi variabila de mediu CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot delete a built-in function
ro: Nu puteţi şterge o funcţie internă

en: You cannot provide the empty value, as it is included by default
ro: Puteţi furniza o valoare goală, ca şi cum ar fi inclusă în mod implicit

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ro: Nu puteţi utiliza alte biblioteci în timp ce utilizaţi variabila de mediu CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot use periods in the name when renaming user categories
ro: Nu puteţi folosi perioade în nume atunci când redenumiţi categoriile utilizator

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
ro: Nu aveţi permisiunea de a descărca acest exemplar. Fie abonamentul v-a expirat, fie aţi depăşit numărul maxim de descărcări permise zilnic.

en: You do not have permission to read the file:
ro: Nu aveţi permisiunea să citiţi fişierul:

en: You do not have permission to read the following files:
ro: Nu aveţi permisiunea de a citi următoarele fişiere:

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
ro: Aţi modificat autorii pentru această carte. Trebuie să salvaţi aceste modificări înainte de a folosi Gestionează autori. Doriţi să salvaţi modificările?

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ro: Aţi modificat aceste etichete. Pentru a putea folosi editorul de etichete, mai întâi trebuie ori să aplicaţi modificările ori să le anulaţi. Doriţi să aplicaţi modificările?

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
ro: Aţi activat formatele <b>{0}</b> pentru {1}. Este posibil ca {1} să nu le sprijine. Dacă trimiteţi aceste formate pe {1} este posibil ca ele să nu funcţioneze. Sunteţi sigur(ă)?

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
ro: Aţi pornit calibre în modul depanare. După ce aţi închis calibre, jurnalul de depanare va fi disponibil în fişierul: %s<p>Jurnalul va fi afişat automat.

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
ro: Trebuie să selectaţi un director gol pentru biblioteca dumneavoastră calibre. %s nu este gol.

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
ro: Trebuie ori să setaţi numele de utilizator <b>şi</b> parola ori nici unul dintre ele.

en: You must enter a template for composite columns
ro: Trebuie să introduceţi un şablon pentru coloane compuse

en: You must enter at least one value for enumeration columns
ro: Trebuie să introduceţi cel puţin o valoare pentru coloanele de tip enumeraţie

en: You must first explode the epub before previewing.
ro: Trebuie să explodaţi fişierul epub înainte de previzualizare.

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
ro: Trebuie să furnizaţi un nume de utilizator şi/sau o parolă pentru a folosi această sursă de ştiri.

en: You must provide the %s option to do a recovery
ro: Trebuie furnizată opţiunea %s pentru a efectua restaurarea

en: You must restart Calibre before using this plugin!
ro: Trebuie să reporniţi calibre înainte de a putea folosi această extensie!

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
ro: Trebuie să reporniţi calibre înainte de a putea configura extensia <b>%s</b>

en: You must select a column to delete it
ro: Trebuie să selectaţi o coloană pentru a o şterge

en: You must select at least one item from the list.
ro: Trebuie să selectaţi cel puţin un element din listă.

en: You must select one item from the list of Available items.
ro: Trebuie să selectaţi un element din lista Elemente disponibile.

en: You must set the From email address
ro: Trebuie să setaţi adresa de e-mail a expeditorului

en: You must specify a column to be colored
ro: Trebuie să specificaţi coloana care va fi colorată

en: You must specify a destination identifier type
ro: Trebuie specificată o destinaţie a tipului identificator

en: You must specify a destination when source is a composite field
ro: Trebuie specificată o destinaţie atunci când sursa este un câmp compus

en: You must specify a title and author before generating a cover
ro: Trebuie să specificaţi titlul şi autorul înainte de a genera coperta

en: You must specify an epub file
ro: Trebuie să specificaţi un fişier epub

en: You must specify an id
ro: Trebuie specificat un ID

en: You must specify an id and a format
ro: Trebuie specificate un ID şi un format

en: You must specify an id and a metadata file
ro: Trebuie specificate un ID şi fişierul de metadate

en: You must specify an id and an ebook file
ro: Trebuie specificat un ID şi un fişier e-carte

en: You must specify at least one book to remove
ro: Trebuie specificată cel puţin o carte de şters

en: You must specify at least one file to add
ro: Trebuie specificat cel puţin un fişier de adăugat

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
ro: Trebuie specificată cel puţin o condiţie non-goală pentru această regulă

en: You must specify label, name and datatype
ro: Trebuie specificate eticheta ("label"), numele ("name") şi tipul de date ("datatype")

en: You must specify some ids or the %s option
ro: Trebuie specificate nişte IDuri sau opţiunea %s

en: You must upgrade to at least Calibre %s before installing this plugin
ro: Trebuie să actualizaţi calibre la o versiune mai mare decât %s înainte de a instala această extensie

en: You need to restart the server for changes to take effect
ro: Trebuie să reporniţi serverul pentru ca modificările să aibă efect

en: You will lose all data in the column: %r. Are you sure (y/n)?
ro: Se vor pierde toate datele din coloana: %r. Sigur doriţi să continuaţi (y/n)?

en: You will lose any unsaved changes. To save your changes, click the Add/Update recipe button. Continue?
ro: Veţi pierde toate modificările nesalvate. Pentru a salva modificările, apăsaţi butonul Adaugă/Actualizează reţetă. Continuaţi?

en: Your %s &email address:
ro: Adresa %s de &e-mail:

en: Your %s &password:
ro: &Parola %s:

en: Your %s &username:
ro: Numele de &utilizator %s:

en: Your calibre database appears to be corrupted. Do you want calibre to try and repair it automatically? If you say No, a new empty calibre library will be created.
ro: Baza dumneavoastră de date calibre pare să fie coruptă. Doriţi ca şi calibre să încerce să o repare? Dacă răspundeţi cu Nu, o nouă bibliotecă goală se va crea.

en: Your calibre library is currently located at {0}
ro: Biblioteca dumneavoastră este localizată în {0}

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books. Note that restoring only restores books, not any settings stored in the database, or any custom recipes.<p>Do you want to restore the database?
ro: Lista dumneavoastră cu cărţi, împreună cu metadatele aferente, este stocată într-un singur fişier denumit bază de date. Adiţional, metadatele pentru fiecare carte sunt stocate în directorul cărţii respective, ca şi copie de siguranţă.<p>Această operaţie va reconstrui baza de date din metadatele cărţilor individuale. Aceasta este utilă dacă baza de date a fost compromisă şi aveţi o listă goală de cărţi. Notaţi că aceasta restaurează doar cărţile, fără setările stocate în baza de date sau reţete personalizate.<p>Doriţi să restauraţi baza de date?

en: Your password on the mail server
ro: Parola la serverul de e-mail

en: Your test:
ro: Testul dvs.:

en: Your username on the mail server
ro: Numele de utilizator la serverul de e-mail

en: [options]
    
    Start the calibre content server. The calibre content server
    exposes your calibre library over the internet. The default interface
    allows you to browse you calibre library by categories. You can also
    access an interface optimized for mobile browsers at /mobile and an
    OPDS based interface for use with reading applications at /opds.
    
    The OPDS interface is advertised via BonJour automatically.
ro: [options]
    
    Porneşte serverul calibre de conţinut. Serverul de conţinut expune
    conţinutul bibliotecii calibre pe internet. Interfaţa implicită permite
    vizualizarea bibliotecii după categorii. De asemenea se poate accesa
    o interfaţă optimizată, pentru browserele mobile, la "/mobile" şi o
    interfaţă OPDS, pentru aplicaţiile de citit, la "/opds". 
    
    Interfaţa OPDS este făcută cunoscută prin BonJour în mod automat.

en: [options] file.pdf
    
    Crop a PDF file.
ro: [options] file.pdf
    
    Secţionaţi un fişier PDF.

en: [options] file.pdf
    
    Reverse a PDF.
ro: [options] file.pdf
    
    Inversaţi un fişier PDF.

en: [options] file.pdf password
    
    Decrypt a PDF.
ro: [options] file.pdf password
    
    Decriptaţi un fişier PDF.

en: [options] file.pdf password
    
    Encrypt a PDF.
ro: [options] file.pdf password
    
    Criptaţi un fişier PDF.

en: [options] file1.pdf file2.pdf ...
    
    Metadata will be used from the first PDF specified.
    
    Merges individual PDFs.
ro: [options] file1.pdf file2.pdf ...
    
    Metadatele vor fi folosite din fişierul PDF specificat primul.
    
    Combină fişiere PDF individuale.

en: add(x, y) -- returns x + y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ro: add(x, y) -- returnează x + y. Afişează o excepţie dacă oricare x sau y nu sunt numere.

en: added
ro: adăugat

en: all issues
ro: toate ediţiile

en: already assigned to
ro: alocată deja la

en: and(value, value, ...) -- returns the string "1" if all values are not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
ro: and(value, value, ...) -- returnează şirul "1" dacă toate valorile nu sunt vide, altfel returnează şirul gol. Această funcţie funcţionează bine împreună cu "test" sau "first_non_empty". Se pot folosi oricâte valori.

en: assign(id, val) -- assigns val to id, then returns val. id must be an identifier, not an expression
ro: assign(id, val) -- asignează lui "id" valoarea lui "val", pe urmă returnează "val". "id" trebuie să fie un identificator, nu o expresie

en: author
ro: autor

en: available
ro: disponibil

en: blank
ro: gol

en: book
ro: carte

en: booksize() -- return value of the size field
ro: booksize() -- returnează valoarea câmpului mărime

en: by
ro: de

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
ro: calibre poate folosi <b>opţional</b> un server pentru a trimite e-mailuri

en: calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have Auto-send checked.
ro: calibre poate trimite cărţile către dispozitivul dumneavoastră prin e-mail. E-mailurile vor fi trimise automat către toate adresele care au opţiunea Trimitere automată bifată.

en: calibre contains a network server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
ro: calibre conţine un server de reţea care vă permite să vă accesaţi colecţia de cărţi de oriunde din lume, folosind un browser. Orice modificări pe care le efectuaţi la setări vor avea efect doar după repornirea serverului.

en: calibre is downloading metadata from:
ro: calibre descarcă metadate de la:

en: capitalize(val) -- return value of the field capitalized
ro: capitalize(val) -- returnează valoarea câmpului cu majuscule

en: checked
ro: bifat

en: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compares x and y after converting both to numbers. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
ro: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compară x şi y după ce le converteşte în numere. Returnează "lt" dacă x < y. Returnează "eq" dacă x == y. Altfel returnează "gt".

en: command ...
    
    command can be one of the following:
    [%%commands]
    
    Use %prog command --help to get more information about a specific command
    
    Manipulate a PDF.
ro: command ...
    
    command poate fi una dintre următoarele:
    [%%commands]
    
    Folosiţi %prog command --help pentru a afla mai multe informaţii
    
    Manipularea unui fişier PDF.

en: contains
ro: conține

en: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- checks if field contains matches for the regular expression `pattern`. Returns `text if match` if matches are found, otherwise it returns `text if no match`
ro: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- verifică dacă câmpul conţine potriviri pentru expresia regulată "pattern". Returnează "text if match" dacă s-au găsit potriviri, altfel returnează "text if no match"

en: content_server_will_display is a list of custom fields to be displayed.
    content_server_wont_display is a list of custom fields not to be displayed.
    wont_display has priority over will_display.
    The special value '*' means all custom fields. The value [] means no entries.
    Defaults:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display = []
    Examples:
    To display only the custom fields #mytags and #genre:
    content_server_will_display = ['#mytags', '#genre']
    content_server_wont_display = []
    To display all fields except #mycomments:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display['#mycomments']
ro: content_server_will_display este o listă de câmpuri personalizate ce vor fi afişate.
    content_server_wont_display este o listă de câmpuri personalizate ce nu vor fi afişate.
    wont_display are prioritate peste will_display.
    Valoarea specială '*' înseamnă toate câmpurile personalizate. Valoarea [] înseamnă nici o intrare.
    Valori implicite:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display = []
    Exemple:
    Pentru afişarea numai a câmpurilor personalizate #mytags şi #genre:
    content_server_will_display = ['#mytags', '#genre']
    content_server_wont_display = []
    Pentru afişarea tuturor câmpurilor cu excepţia #mycomments:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display['#mycomments']

en: count(val, separator) -- interprets the value as a list of items separated by `separator`, returning the number of items in the list. Most lists use a comma as the separator, but authors uses an ampersand. Examples: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}
ro: count(val, separator) -- interpretează valoarea ca şi o listă de elemente separate prin "separator", returnând numărul de elemente din listă. Majoritatea listelor folosesc virgula ca şi separator, dar pentru autori se foloseşte "&". Exemple: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}

en: created by Kovid Goyal
ro: creat de Kovid Goyal

en: creating custom column
ro: se creează coloană personalizată

en: d MMM yyyy
ro: z LLL AAAA

en: days
ro: zile

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
ro: days_between(date1, date2) -- returnează numărul de zile dintre "date1" şi "date2". Numărul este pozitiv dacă "date1" este mai mare decât "date2", altfel este negativ. Dacă oricare "date1" sau "date2" nu sunt variabile de tip dată, funcţia returnează un şir gol.

en: daysago
ro: zileînurmă

en: disabled
ro: dezactivat

en: divide(x, y) -- returns x / y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ro: divide(x, y) -- returnează x / y. Afişează o excepţie dacă oricare x sau y nu sunt numere.

en: does not have
ro: nu are

en: does not have id
ro: nu are ID

en: does not have pattern
ro: nu are şablon

en: does not match pattern
ro: nu potriveşte şablonului

en: ebook file must have an extension
ro: fişierul e-carte trebuie să aibă o extensie

en: empty
ro: gol

en: end of program
ro: sfârşitul programului

en: error no state found in hex_2_utf8
ro: eroarea "no state" a fost găsită în hex_2_utf8

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables.
ro: eval(template) -- evaluează şablonul, trecând de variabilele locale (cele care au fost asignate) în loc de metadatele cărţii. Aceasta permite procesorului de şabloane să construiască rezultate complexe din variabilele locale.

en: every hour
ro: fiecare oră

en: expression is not function or constant
ro: expresia nu este o funcţie sau o constantă

en: failed to scan program. Invalid input {0}
ro: scanarea programului a eşuat. Intrare invalidă {0}

en: false
ro: fals

en: field(name) -- returns the metadata field named by name
ro: field(name) -- returnează numele "name" al câmpului de metadate

en: field:pattern indicating book has been read.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ro: field:pattern indică o carte citită recent.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: field:pattern specifying custom field/contents indicating book should be excluded.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ro: field:pattern care specifică câmpul/conţinutul personalizat al cărţii indicate ar trebui exclus.
    Implicit: '%default'
    Se aplică la: formate de ieşire ePub, MOBI

en: file.pdf ...
    
    Get info about a PDF.
ro: file.pdf ...
    
    Aflaţi informaţii despre fişierul PDF.

en: file.pdf degrees
    
    Rotate pages of a PDF clockwise.
ro: file.pdf degrees
    
    Rotiţi paginile unui fişier PDF în sensul acelor ceasornicului.

en: finished
ro: finalizat

en: first argument to strcat_max must be an integer
ro: primul argument al "strcat_max" trebuie să fie un număr întreg

en: first_non_empty(value, value, ...) -- returns the first value that is not empty. If all values are empty, then the empty value is returned.You can have as many values as you want.
ro: first_non_empty(value, value, ...) -- returnează prima valoare care nu este vidă. Dacă toate valorile sunt vide, atunci valoarea vidă este returnată. Se pot folosi oricâte valori.

en: for a complete list with descriptions.
ro: pentru o listă completă cu descrieri.

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
ro: format: tipul {0} necesită o valoare reală (float), dar are {1}

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
ro: format: tipul {0} necesită o valoare întreagă, dar are {1}

en: function source code not available
ro: codul sursă al funcţiei nu este disponibil

en: has
ro: are

en: has id
ro: are ID

en: has pattern
ro: are şablon

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
ro: has_cover() -- returnează "Da" dacă cartea are copertă, altfel returnează un şir gol

en: home
ro: pagina iniţială

en: host must be of the form user@hostname
ro: gazda trebuie să fie de forma utilizator@numegazdă

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
ro: human_readable(v) -- returnează un şir ce reprezintă numărul "v" în KB, MB, GB etc.

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
ro: ifempty(val, text if empty) -- returnează "val" dacă variabila val nu este goală, altfel returnează "text if empty"

en: in
ro: în

en: in search
ro: în căutarea

en: in the %s format.
ro: în formatul %s.

en: in_list(val, separator, pattern, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of items separated by separator, comparing the pattern against each value in the list. If the pattern matches a value, return found_val, otherwise return not_found_val.
ro: in_list(val, separator, pattern, found_val, not_found_val) -- tratează "val" ca şi o listă de elemente separate prin "separator", comparând "pattern" cu fiecare valoare din listă. Dacă "pattern" coincide cu o valoare, se returnează "found_val", altfel se returnează "not_found_val".

en: input
ro: intrare

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an ebook from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output ebook format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a directory and an "open ebook" (OEB) consisting of HTML files is written to that directory. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
ro: input_file output_file [options]
    
    Convertește o carte electronică dintr-un format într-altul.
    
    input_file este fișierul de intrare și output_file este fișierul de ieșire. Ambele trebuie specificate ca primele două argumente în cadrul comenzii.
    
    Formatul de ieșire al cărții electronice se deduce din tipul(extensia) fișierului output_file. output_file poate fi de asemenea în formatul special .EXT unde EXT este tipul (extensia) fișierului de ieșire. În acest caz numele fișierului de ieșire derivă din numele fișierului de intrare. Observați că numele fișierelor nu trebuie să înceapă cu o liniuță de unire. În sfârșit, dacă output_file nu are niciun tip (extensie), atunci el este tratat ca un folder și o carte electronică "deschisă" (OEB) formată din fișiere HTML este scrisă în acel folder. Aceste fișiere sunt fișierele care ar trebui, în mod normal, să fie trimise extensiei(plugin) de ieșire.
    
    După specificarea fișierului de ieșire și a fișierului de intrare, dumneavoastră puteți configura conversia prin diferite opțiuni specifice. Opțiunile disponibile depind de tipurile fișierelor de intrare și ieșire. Pentru a obține ajutor asupra lor, specificați fișierul de intrare și fișierul de ieșire, după care folosiți opțiunea -h .
    
    Pentru documentația completă asupra sistemului de conversie vedeți

en: is
ro: este

en: is equal to
ro: este egal cu

en: is false
ro: este fals

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is less than
ro: este mai mic decât

en: is not
ro: nu este

en: is not a valid root folder
ro: nu este un director rădăcină valid

en: is not set
ro: nu este definit

en: is set
ro: este definit

en: is true
ro: este adevărat

en: is undefined
ro: este nedefinit

en: larger
ro: mai mare

en: library
ro: bibliotecă

en: list_difference(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item found in list2, using a case-insensitive compare. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ro: list_difference(list1, list2, separator) -- returnează o listă creată prin eliminarea din "list1" orice element găsit în "list2", folosind o comparare care nu ţine cont de literele mari sau mici. Elementele din "list1" şi "list2" sunt separate prin "separator" ca şi elementele din lista returnată.

en: list_intersection(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item not found in list2, using a case-insensitive compare. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ro: list_intersection(list1, list2, separator) -- returnează o listă prin eliminarea din "list1" orice element care nu a fost găsit în "list2", folosind o comparare care nu ţine cont de literele mari sau mici. Elementele din "list1" şi "list2" sunt separate prin "separator" ca şi elementele din lista returnată.

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
ro: list_sort(list, direction, separator) -- returnează lista sortată folosind o sertare care nu ţine cont de literele mari sau mici. Dacă "direction" este zero, lista este sortată ascendent, altfel este sortată descendent. Elementele listei sunt separate prin "separator" ca şi cele din lista returnată.

en: list_union(list1, list2, separator) -- return a list made by merging the items in list1 and list2, removing duplicate items using a case-insensitive compare. If items differ in case, the one in list1 is used. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ro: list_union(list1, list2, separator) -- returnează o listă creată prin unirea elementelor din "list1" şi "list2", eliminând elementele duplicate folosind o comparare care nu ţine cont de literele mari sau mici. Dacă elementele diferă prin litere mari sau mici, cele din "list1" sunt folosite. Elementele din "list1" şi "list2" sunt separate prin "separator" ca şi elementele din lista returnată.

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
ro: "lookup" are nevoie de două sau un număr impar de argumente

en: lookup(val, pattern, field, pattern, field, ..., else_field) -- like switch, except the arguments are field (metadata) names, not text. The value of the appropriate field will be fetched and used. Note that because composite columns are fields, you can use this function in one composite field to use the value of some other composite field. This is extremely useful when constructing variable save paths
ro: lookup(val, pattern, field, pattern, field, ..., else_field) -- similar cu "switch", cu excepţia că argumentele sunt nume de câmpuri (metadate), nu text. Valoarea câmpului va fi căutată şi folosită. Notă: Deoarece coloanele compuse sunt câmpuri, această funcţie se poate folosi într-un câmp compus al valorii unui alt câmp compus. Aceasta este extrem de utilă la construirea căilor de salvare a variabilelor.

en: lower right region of the screen.
ro: zona dreaptă de jos a ecranului.

en: lowercase(val) -- return value of the field in lower case
ro: lowercase(val) -- returnează valoarea câmpului cu litere mici

en: matches pattern
ro: potriveşte şablonului

en: may be running in the system tray, in the
ro: poate rula în bara de sistem, în

en: missing closing parenthesis
ro: paranteza închisă lipseşte

en: multiply(x, y) -- returns x * y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ro: multiply(x, y) -- returnează x * y. Afişează o excepţie dacă oricare x sau y nu sunt numere.

en: never
ro: niciodată

en: never delete
ro: nu şterge niciodată

en: new email address
ro: adresă de e-mail nouă

en: no
ro: nu

en: none
ro: nici unul

en: not(value) -- returns the string "1" if the value is empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
ro: not(value) -- returnează şirul "1" dacă valoarea este vidă, altfel returnează şirul gol. Această funcţie funcţionează bine împreună cu "test" sau "first_non_empty". Se pot folosi oricâte valori.

en: ondevice() -- return Yes if ondevice is set, otherwise return the empty string
ro: ondevice() -- returnează "Da" dacă "ondevice" este setat, altfel returnează un şir gol

en: options
ro: opţiuni

en: or(value, value, ...) -- returns the string "1" if any value is not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
ro: or(value, value, ...) -- returnează şirul "1" dacă oricare valoare nu este vidă, altfel returnează şirul gol. Această funcţie funcţionează bine împreună cu "test" sau "first_non_empty". Se pot folosi oricâte valori.

en: output
ro: ieşire

en: plugins
ro: extensii

en: print(a, b, ...) -- prints the arguments to standard output. Unless you start calibre from the command line (calibre-debug -g), the output will go to a black hole.
ro: print(a, b, ...) -- tipăreşte argumentele la ieşirea standard. Dacă nu porniţi calibre din linia de comandă (calibre-debug -g), datele de ieşire nu vor fi tipărite nicăieri.

en: raw_field(name) -- returns the metadata field named by name without applying any formatting.
ro: raw_field(name) -- returnează numele "name" al câmpului de metadate fără a aplica vreo formatare

en: re(val, pattern, replacement) -- return the field after applying the regular expression. All instances of `pattern` are replaced with `replacement`. As in all of calibre, these are python-compatible regular expressions
ro: re(val, pattern, replacement) -- returnează câmpul după aplicarea expresiei regulate. Toate instanţele "pattern" sunt înlocuite cu "replacement". În tot programul calibre, aceste expresii regulate sunt compatibile cu python

en: removal
ro: ştergere

en: removed
ro: şters

en: select(val, key) -- interpret the value as a comma-separated list of items, with the items being "id:value". Find the pair with the id equal to key, and return the corresponding value.
ro: select(val, key) -- interpretează valoarea ca şi o listă de elemente separate prin virgule, cu elementele fiind "id:value". Găseşte perechea cu "id" egal cu "key" şi returnează valoarea corespunzătoare.

en: selected to send
ro: selectat(ă) pentru trimitere

en: sent
ro: trimis

en: settings for device drivers
ro: setări pentru driverele dispozitivului

en: smaller
ro: mai mică

en: star(s)
ro: stele

en: stars
ro: stele

en: str_in_list(val, separator, string, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of items separated by separator, comparing the string against each value in the list. If the string matches a value, return found_val, otherwise return not_found_val. If the string contains separators, then it is also treated as a list and each value is checked.
ro: str_in_list(val, separator, string, found_val, not_found_val) -- tratează "val" ca şi o listă de elemente separate prin "separator", comparând "pattern" cu fiecare valoare din listă. Dacă "pattern" coincide cu o valoare, se returnează "found_val", altfel se returnează "not_found_val". Dacă şirul conţine separatori, şi acesta este tratat ca o listă şi fiecare valoare este verificată.

en: strcat(a, b, ...) -- can take any number of arguments. Returns a string formed by concatenating all the arguments
ro: strcat(a, b, ...) -- poate avea oricâte argumente. Returnează un şir format prin concatenarea argumentelor

en: strcat_max requires 2 or more arguments
ro: "strcat_max" necesită două sau mai multe argumente

en: strcat_max requires an even number of arguments
ro: "strcat_max" necesită un număr par de argumente

en: strcat_max(max, string1, prefix2, string2, ...) -- Returns a string formed by concatenating the arguments. The returned value is initialized to string1. `Prefix, string` pairs are added to the end of the value as long as the resulting string length is less than `max`. String1 is returned even if string1 is longer than max. You can pass as many `prefix, string` pairs as you wish.
ro: strcat_max(max, string1, prefix2, string2, ...) -- Returnează un şir format prin concatenarea argumentelor. Valoarea returnată este iniţializată în "string1". Perechile "prefix, string" sunt adăugate la sfârşitul valorii atât timp cât lungimea şirului rezultat este mai mică decât "max". "String1" este returnat chiar dacă "string1" este mai mare decât "max". Se pot introduce oricâte perechi "prefix, string".

en: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- does a case-insensitive comparison of x and y as strings. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
ro: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- face o comparaţie între x şi y ca şi şiruri. Returnează "lt" dacă x < y. Returnează "eq" dacă x == y. Altfel returnează "gt".

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
ro: strlen(a) -- returnează lungimea şirului folosit ca şi argument

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
ro: substr(str, start, end) -- returnează caracterele din "str" care încep de la "start" şi se termină la "end". Primul caracter din "str" este 0. Dacă "end" este negativ, atunci indică mai multe caractere numărate dinspre dreapta. Dacă "end" este 0, atunci indică ultimul caracter. De exemplu substr('12345', 1, 0) returnează "2345", iar substr('12345', 1, -1) returnează "234".

en: subtract(x, y) -- returns x - y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ro: subtract(x, y) -- returnează x - y. Afişează o excepţie dacă oricare x sau y nu sunt numere.

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
ro: swap_around_comma(val) -- fiind dată valoarea de forma "B, A", returnează "A B". Aceasta este foarte utilă la convertirea numelui din formatul Nume, Prenume în formatul Prenume Nume. Dacă virgula nu este prezentă, funcţia returnează valoarea "val" nemodificată

en: switch requires an odd number of arguments
ro: "switch" necesită un număr impar de argumente

en: switch(val, pattern, value, pattern, value, ..., else_value) -- for each `pattern, value` pair, checks if the field matches the regular expression `pattern` and if so, returns that `value`. If no pattern matches, then else_value is returned. You can have as many `pattern, value` pairs as you want
ro: switch(val, pattern, value, pattern, value, ..., else_value) -- pentru fiecare pereche "pattern, value" se verifică dacă câmpul potriveşte expresiei regulate "pattern" şi dacă da, returnează "value". Dacă nu se potrivesc, atunci se returnează "else_value". Pot exista oricâte perechi "pattern, value" doriţi.

en: syntax error - program ends before EOF
ro: eroare de sintaxă - programul se termină înaintea EOF

en: tag browser categories not to display
ro: categoriile etichete de browser nu au putut fi afişate

en: tags to add
ro: etichete de adăugat

en: tags to remove
ro: etichete de eliminat

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value.
ro: template(x) -- evaluează x ca şi şablon. Evaluarea este făcută în context propriu, ceea ce înseamnă că variabilele nu sunt partajate între apelant şi evaluare. Deoarece caracterele "{" şi "}" sunt speciale, trebuie folosite "[[" în loc de "{" şi "]]" în loc de "}"; acestea fiind convertite automat. De exemplu, şablonul ('[[title_sort]]') va evalua {title_sort} şi va returna valoarea.

en: test(val, text if not empty, text if empty) -- return `text if not empty` if the field is not empty, otherwise return `text if empty`
ro: test(val, text if not empty, text if empty) -- returnează "text if not empty" dacă câmpul nu este gol, altfel returnează "text if empty"

en: thismonth
ro: lunaaceasta

en: title
ro: titlu

en: titlecase(val) -- return value of the field in title case
ro: titlecase(val) -- returnează valoarea câmpului cu prima literă mare iar restul mici

en: to
ro: la

en: today
ro: azi

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
ro: today() -- returnează un şir cu data de azi. Valoarea este făcută pentru a fi folosită în "format_date" sau "days_between", dar poate fi manipulată ca şi oricare alt şir. Data este în formatul ISO.

en: toolBar
ro: barăUnelte

en: true
ro: adevărat

en: try deleting the file
ro: încercaţi să ştergeţi fişierul

en: try rebooting your computer.
ro: încercaţi să reporniţi computerul.

en: unchecked
ro: nebifat

en: unknown function {0}
ro: funcţie necunoscută {0}

en: updated plugins
ro: actualizat extensii

en: upper right region of the screen.
ro: zona dreaptă de sus a ecranului.

en: uppercase(val) -- return value of the field in upper case
ro: uppercase(val) -- returnează valoarea câmpului cu litere mari

en: values starting a&t
ro: valori începând &cu

en: version
ro: versiunea

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
ro: va rula în continuare în bara de sistem. Pentru a închide complet, alegeţi <b>Ieşire</b> din meniul contextual din bara de sistem.

en: with values separated b&y
ro: valori separate &de

en: yes
ro: da

en: yesterday
ro: ieri
