calibre - en to pl translation catalogue (3478 entries)

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
pl: 	Wykryto plik Baen. Ponowna analiza...

en: 	Book Designer file detected.
pl: 	wykryto plik Book Designer.

en: 	Converting to BBeB...
pl: 	Konwersja do BBeB...

en: 	Failed links:
pl: 	Nieprawidłowe linki:

en: 	Parsing HTML...
pl: 	Analizowanie HTML...

en: 
                <p>Advanced Rule for column <b>%(col)s</b>:
                <pre>%(rule)s</pre>
pl: 
                <p>Zaawansowana formuła dla kolumny <b>%(col)s</b>:
                <pre>%(rule)s</pre>

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.
            <li><b>mi</b>: a Metadata instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: You must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. At least one argument is required, and is usually the value of
            the field being operated upon. Note that when writing in basic template
            mode, the user does not provide this first argument. Instead it is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
pl: 
            <p>Tutaj możesz dodawać lub usuwać funkcje używane w procesie tworzenia
            szablonu. Funkcja szablonu jest pisana w pythonie. Pobiera informacje
            z książki, przetwarza je po czy zwraca wynik w postaci ciągu znaków. Funkcje
            zdefiniowane tutaj można wykorzystać w szablonach w ten sam sposób co
            wbudowane funkcje. Funkcja musi zostać nazwana <b>evaluate</b> i mieć
            poniższy podpis.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, twoje parametry)
            &rarr; zwracany ciąg unicode</code></p>
            <p>Parametry funkcji evaluate:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.
            <li><b>mi</b>: a Metadata instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: You must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. At least one argument is required, and is usually the value of
            the field being operated upon. Note that when writing in basic template
            mode, the user does not provide this first argument. Instead it is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
        Options control how entries are displayed in the generated catalog ouput.
pl: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        Eksportuje katalog w formacie określonym przez ścieżkę/do/miejsce docelowe rozszerzenia.
        Opcje kontrolują jak wpisy są wyświetlane w wygenerowanym katalogu wynikowym.

en: 
        %prog custom_columns [options]
    
        List available custom columns. Shows column labels and ids.
pl: 
        %prog custom_columns [options]
    
        Lista dostępnych dodatkowych kolumn. Pokazuje etykiety kolumn i id.

en: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        Remove the custom column identified by label. You can see available
        columns with the custom_columns command.
pl: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        Usuń dodatkową kolumnę określoną przez label. Możesz zobaczyć dostępne
        kolumny używając komendy custom_columns.

en: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        Manage the saved searches stored in this database.
        If you try to add a query with a name that already exists, it will be
        replaced.
pl: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        Zarządzaj zapisanymi wyszukiwaniami zachowanymi w bazie danych.
        Jeśli spróbujesz dodać zapytanie z nazwą, która juz istnieje, zostanie
        nadpisane.

en: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        Set the value of a custom column for the book identified by id.
        You can get a list of ids using the list command.
        You can get a list of custom column names using the custom_columns
        command.
pl: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        Ustaw wartość kolumny dodatkowej dla książki określonej przez id.
        Możesz uzyskać listę id używając listy komend.
        Możesz uzyskać listę nazw dodatkowych kolumn używając komendy custom_columns.

en: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    Ex.
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Split a PDF.
pl: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    Ex.
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Podziel PDF.

en: 
    %prog [options] ISBN
    
    Fetch a cover image/social metadata for the book identified by ISBN from LibraryThing.com
pl: 
    %prog [options] ISBN
    
    Pobierz okładkę/metadane społeczne dla książki określonej numerem ISBN z LibraryThing.com

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the list command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
pl: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Usuń format fmt z logicznej książki określonej przez id. Możesz uzyskać id używając listy komend. fmt powinien być rozszerzenie takim jak LRF lub TXT lub EPUB. Jeśli logiczna książka nie ma dostępnego fmt, nie rób nic.

en: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by id
    from the OPF file metadata.opf. id is an id number from the list command. You
    can get a quick feel for the OPF format by using the --as-opf switch to the
    show_metadata command.
pl: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    Określa metadane przechowywane w bazie danych calibre dla książki określonej
    przez id z pliku metadanych OPF metadata.opf. id to numer id z listy komend.
    Możesz wypróbować format OPF używając przełącznika --as-opf dla
    komendy show_metadata.

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the list command.
pl: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Pokazuje metadane przechowywane w bazie danych calibre dla książek określonych przez id.
    id is to numer id z listy komend.

en: 
    *** Adding 'By Authors' Section required for MOBI output ***
pl: 
    *** Dodawanie Sekcji 'Według Autora' wymaganej przez profil wyjściowy MOBI ***

en: 
    Customization:
pl: 
    Dostosowywanie:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
pl:                 Pobierz to czasopismo każdego miesiąca, w określone dni.
                    Pobieranie rozpocznie się tak szybko jak to możliwe po określonym
                    czasie w określone dni każdego miesiąca. Na przykład,
                    jeśli wybierzesz pierwszy i piętnasty dzień po 9:00 rano,
                    czasopismo zostanie pobrane pierwszego i piętnastego dnia
                    każdego miesiąca po 9:00 rano jak najszybciej to możliwe.

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
pl:                 Pobierz to czasopismo każdego tygodnia w wybrane dni po
                    określonym czasie. Na przykład, jeśli wybierzesz: poniedziałek po
                    9:00 rano, to czasopsimo zostanie pobrane w każdy poniedziałek
                    po 9:00 rano jak najszybciej to możliwe.

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
pl:                 Pobierz to czasopismo co x dni. Na przykład,
                    jeśli wybierzesz 30 dni, czasopismo będzie pobierane
                    co 30 dni. Zauważ, że można ustalić okresy mniejsze
                    niż jeden dzień, np. 0.1 dnia, aby pobierać
                    czasopismo więcej niż raz na dzień.

en:             <p>Set the color of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> if the following
                conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
pl:             <p>Ustaw kolor kolumny <b>%(col)s</b> na <b>%(color)s</b> jeśli są spełnione
                następujące warunki:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
pl:         <h1>Pomoc</h1>
    
            <p>calibre przechowuje listę twoich książek i ich metadane
            w bazie danych. Pliki książek i ich okładki są przechowywane jako
            zwykłe pliki w folderze biblioteki calibre. Baza danych zawiera listę
            plików i okładek należących do każdej pozycji książkowej. To narzędzie
            sprawdza czy właściwe pliki w folderze biblioteki na twoim komputerze
            pasują do informacji zawartych w bazie danych.</p>
    
            <p>Wynik każdego rodzaju sprawdzania wyświetlany jest po lewej stronie.
            Można sprawdzać pod kątem:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Błędne tytuły</b>: Są to pliki i foldery występujące
            w bibliotece, gdzie tytuły książek powinny, ale nie posiadają
            poprawnej formy tytułu książki</li>
            <li><b>Tytuły nadmiarowe</b>: Są to nadmiarowe pliki w twojej
            bibliotece calibre, które posiadają poprawny format tytułu, ale nie
            posiadają odpowiednich wpisów w bazie danych</li>
            <li><b>Błędni autorzy</b>: Są to pliki, które występują w bibliotece,
            gdzie powinny istnieć tylko foldery z autorami.</li>
            <li><b>Nadmiarowi autorzy</b>: Są to foldery w bibliotece calibre,
            które mają autorów, ale nie mają wpisów w bazie danych.</li>
            <li><b>Brakujące formaty książek</b>: Są to formaty książek, które są
            w bazie danych, ale nie mają odpowiadającego formatowi pliku w folderze książki.</li>
            <li><b>Nadmiarowe formaty książek</b>: Są to pliki formatów książek znalezione
            w folderze książki ale nie w bazie danych.
            <li><b>Nieznane pliki w książkach</b>: Są to nadmiarowe pliki
            w folderze każdej książki, które nie odpowiadają znanemu formatowi lub
            plikowi okładki.</li>
            <li><b>Brakujące pliki okładek</b>: Pokazuje książki, które są oznaczone
            w bazie danych jako posiadające okładki, ale brakuje właściwych
            plików okładki.</li>
            <li><b>Brak plików okładek w bazie danych</b>: Są to książki, które mają
            pliki okładek, ale są oznaczone jako nie posiadające okładek w bazie danych.</li>
            <li><b>Folder powodujący wyjątek</b>: Przedstawiają foldery, w bibliotece
            calibre, które nie mogą zostać przetworzone/zrozumiałe przez to
            narzędzie.</li>
            </ul>
    
            <p>Istnieją dwa możliwe rodzaje automatycznej naprawy: <i>Skasuj
            zaznaczone</i> i <i>Napraw zaznaczone</i>.</p>
            <p><i>Skasuj zaznaczone</i> wykorzystuje się do usunięcia nadmiarowych
            plików/folderów/okładek, które nie mają wpisów w bazie danych. Zaznacz pozycje,
            które chcesz skasować. Korzystaj z tej naprawy ostrożnie.</p>
    
            <p><i>Napraw zaznaczone</i> stosuje się tylko do okładek i brakujących formatów
            (trzy wiersze oznaczone 'możliwe do naprawienia'). W wypadku brakujących plików
            okładek, zaznaczenie pozycji do naprawienia i naciśnięcie tego przycisku powie programowi
            calibre, że nie ma żadnych okładek dla wszystkich wykazanych książek. Użyj tej opcji
            jeśli nie zamierzasz odtworzyć okładek z kopii zapasowej. W przypadku nadmiarowych
            plików okładek, zaznaczenie opcji do naprawienia i naciśnięcie tego przycisku powie programowi
            calibre, że pliki okładki, które znalazł są poprawne dla wszystkich wykazanych książek.
            Użyj tej opcji jeśli nie zamierzasz kasować pliku(ów). W przypadku brakujących formatów,
            zaznaczenie pozycji do naprawienia i naciśnięcie tego przycisku
            powie programowi calibre, że te formaty są naprawdę zepsute. Użyj tej opcji
            jeśli nie zamierzasz odtworzyć formatów z kopii zapasowej.</p>

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
pl:     %prog options
    
        Dostosuj calibre poprzez załadowanie zewnętrznych wtyczek.

en:  (%d plugin updates)
pl:  (%d wtyczek do aktualizacji)

en:  (Preface)
pl:  (Wstęp)

en:  (not on any book)
pl:  (nie ma w żadnej książce)

en:  - Jobs
pl:  - Zadania

en:  - LRF Viewer
pl:  - Przeglądarka LRF

en:  The green color indicates that the current author sort matches the current author
pl:  Zielony kolor wskazuje, że obecne sortowanie według autora pasuje do obecnego autora

en:  The green color indicates that the current title sort matches the current title
pl:  Zielony kolor wskazuje, że obecne sortowanie według tytułu pasuje do obecnego tytułu

en:  The red color indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
pl:  Czerwony kolor wskazuje, że obecne sortowanie według autora nie pasuje do obecnego autora. Nie jest wymagana żadna akcja, jeśli to spełnia twoje oczekiwania.

en:  The red color warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
pl:  Czerwony kolor wskazuje, że obecne sortowanie według tytułu nie pasuje do obecnego tytułu. Nie jest wymagana żadna akcja, jeśli to spełnia twoje oczekiwania.

en:  [%(num)d of %(tot)d]
pl:  [%(num)d z %(tot)d]

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
pl:  - ta wtyczka nie może zostać usunięta. Ta wtyczka jest wbudowana w program. Zamiast tego spróbuj ją wyłączyć.

en:  console
pl:  konsola

en:  days
pl:  dni

en:  detected.
pl:  wykryte

en:  fetched.
pl:  - pobrano.

en:  from
pl:  z

en:  inch
pl:  cal

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
pl:  komunikuje się z urządzeniem!<br>
                          Wyjście może spowodować uszkodzenie urządzenia.<br>
                          Jesteś pewny, że chcesz wyjść?

en:  is not a valid picture
pl:  nie jest poprawnym formatem grafiki

en:  issues
pl:  wydań

en:  minutes
pl:  minut

en:  near
pl:  blisko

en:  or
pl:  lub

en:  or the search
pl:  lub wyszukiwanie

en:  pt
pl:  pkt

en:  px
pl:  piks.

en:  seconds
pl:  sekund

en:  secs
pl:  sekund

en:  stars
pl:  gwiazdek

en:  will map to size:
pl:  będzie odpowiadać rozmiarowi:

en: ".kobo" files do not exist on the device as books instead, they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
pl: Pliki ".kobo" nie istnieją na urządzeniu jako książki, zamiast tego są one wierszami w bazie danych sqlite. Obecnie nie można ich oglądać ani eksportować.

en: "Copy files to iTunes Media folder %s" is enabled in iTunes Preferences|Advanced
pl: "Kopiowanie plików do katalogu iTunes Media %s" jest aktywne w iTunes Preferences|Advanced

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
pl: %%prog polecenie [opcje] [parametry]
    
    %%prog to program obsługi bazy danych calibre.
    
    dostępne polecenia:
      %s
    
    Aby uzyskać informacje o poszczególnych poleceniach wpisz: %%prog polecenie --help

en: %(app)s has been updated to version <b>%(ver)s</b>. See the <a href="http://calibre-ebook.com/whats-new">new features</a>.
pl: %(app)s został zaktualizowany do wersji <b>%(ver)s</b>. Informacje o nowościach są dostępne pod adresem <a href="http://calibre-ebook.com/whats-new"></a>.

en: %(curr)s (was %(initial)s)
pl: %(curr)s (było %(initial)s)

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
pl: %(days)d dni, %(hours)d godzin i %(mins)d minut temu

en: %(num)d of %(tot)d
pl: %(num)d z %(tot)d

en: %(num)i of %(total)i Books
pl: %(num)i z %(total)i Książek

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
pl: Przetworzono %(num)s książek z %(tot)s.

en: %(plugin_type)s %(plugins)s
pl: %(plugins)s: %(plugin_type)s

en: %(prefix)s: %(rating).1f stars
pl: %(prefix)s: %(rating).1f gwiazdek

en: %(time)s<br />Last Page Read: %(loc)d (%(pr)d%%)
pl: %(time)s<br />Ostatnio odczytana strona: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last Page Read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
pl: %(time)s<br />Ostatnio odczytana strona: Lokalizacja %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(tt)sAverage rating is %(rating)3.1f
pl: %(tt)sŚrednia ocena: %(rating)3.1f

en: %d book
pl: książka %d

en: %d books
pl: %d książek

en: %d items
pl: %d elementów

en: %d stars
pl: %d gwiazdki

en: %prog URL
    
    Where URL is for example http://google.com
pl: %prog URL
    
    Gdzie URL to na przykład http://google.com

en: %prog [options] file
    
    View an ebook.
pl: %prog [options] file
    
    Zobacz książkę.

en: %prog [options] file.epub
    
    Fix common problems in EPUB files that can cause them to be rejected by poorly designed publishing services.
    
    By default, no fixing is done and messages are printed out for each error detected. Use the options to control which errors are automatically fixed.
pl: %prog [options] file.epub
    
    Naprawia ogólne problemy z plikami EPUB, które mogą sprawiać, że zostaną odrzucone przez słabo zaprojektowane usługi wydawnicze.
    
    Domyślnie, nie dokonuje żadnych napraw i wyświetla komunikaty w przypadku każdego wykrytego błędu. Skorzystaj z opcji, aby kontrolować, które błędy są automatycznie naprawiane.

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
pl: %prog [opcje] file.lrs
    Skompiluj plik LRS do pliku LRF.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
pl: %prog [opcje] mybook.lrf
    
    
    Pokaż/edytuj metadane w pliku LRF.

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify directories, see
    the directory related options below.
pl: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Dodaje określone pliki jako książki do bazy danych. Możesz również określić katalogi, zobacz opcje odnośnie katalogów poniżej.

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
pl: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Stwórz własną kolumnę. label to nazwa kolumny w języku komputerowym. Nie
    powinna zawierać spacji ani dwukropka. name to nazwa ludzka kolumny.
    datatype to jeden z: {0}

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the ebook in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the list command. If the format already exists, it is replaced.
pl: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Dodaj książkę w pliku (ebook_file) do dostępnych formatów dla logicznej książki określonej przez id. Możesz uzyskać id używając listy komend. Jeśli format już istnieje, zostanie nadpisany.

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
pl: %prog book.lrf
    Konwertuje plik LRF do pliku LRS (rozkodowanego jako XML UTF-8 encoded)

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
pl: %prog check_library [options]
    
    Wykonaj sprawdzenie w systemie plików biblioteki. Zgłoszenia są {0}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an opf file). You can get id numbers from the list command.
pl: %prog export [options] ids
    
    Eksportuje książki określone przez id (lista oddzielona przecinkami) do systemu plików.
    Operacja eksportu zapisuje wszystkie formaty książek, jej okładkę i metadane (w pliku
    opf). Możesz uzyskać numeryid z listy komend.

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
pl: %prog list [options]
    
    Wyświetl książki dostępne w bazie danych calibre.

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the tags pane.
pl: %prog list_categories [options]
    
    Wygeneruj raport z informacji kategorii w bazie danych. Informacja
    jest równoznaczna z tym co jest pokazane na ekranie etykiet.

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the list command). For example, 23,34,57-85
pl: %prog remove ids
    
    Usuń książki określone przez id z bazy danych. id powinny być numerami id oddzielone przecinkami (możesz uzyskać numery id używając listy komend). Na przykład, 23,34,57-85

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    directory of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
pl: %prog restore_database [options]
    
    Przywróć tę bazę danych z metadanych zachowanych w plikach OPF w każdym
    katalogu biblioteki calibre. To jest użyteczne jeśli twój plik metadata.db
    uległ uszkodzeniu.
    
    UWAGA: Ta komenda całkowicie zregeneruje twoją bazę danych. Stracisz
    wszystkie zapisane wyszukiwanie, kategorie użytkowników, wtyczki, ustawienia konwersji
    i własne źródła. Przywrócone metadane będą tak dokładne jakie zostaną znalezione
    w plikach OPF.

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
pl: %s zawiera elementy. Naprawdę chcesz skasować?

en: %s format books are not supported
pl: książki formatu %s nie są wspierane

en: %s has no available formats.
pl: %s nie ma dostępnych formatów.

en: %s is already running.
pl: %s jest już uruchomiony.

en: %s is an empty file
pl: %s jest pustym plikiem

en: %s is not a user category
pl: %s nie jest kategorią użytkownika

en: %s is not a valid plugin path
pl: %s nie jest właściwą ścieżką do wtyczki

en: %s is not an existing folder
pl: %s nie jest istniejącym folderem

en: %s needs the full email address as your username
pl: %s wymaga pełnego adresu email jako nazwy użytkownika

en: %s news sources
pl: %s źródło newsów

en: %s: unknown function
pl: %s: nieznana funkcja

en: &Abort conversion jobs that take more than:
pl: Przerwij zadania konwersji, które zajmują więcej niż:

en: &Account
pl: &Konto

en: &Add email
pl: &Dodaj email

en: &Add feed
pl: &Dodaj strumień

en: &Add tag:
pl: Dod&aj etykietę:

en: &Advanced
pl: Z&aawansowane

en: &After
pl: P&o

en: &All these words:
pl: &Wszystkie te słowa:

en: &Alternate shortcut:
pl: &Alternatywny skrót:

en: &Apply
pl: &Zastosuj

en: &Apply date
pl: Z&astosuj datę

en: &Apply function after replace:
pl: Z&astosuj funkcję po zamianie:

en: &Author(s):
pl: &Autor(rzy):

en: &Author(s):
pl: &Autor(rzy):

en: &Author:
pl: &Autor:

en: &Automatically number books in this series
pl: &Automatycznie ponumeruj książki w tym cyklu

en: &Automerge added books if they already exist in the calibre library:
pl: &Autoscal dodane książki jeśli już istnieją w bibliotece calibre:

en: &Base font size:
pl: &Główny rozmiar czcionki:

en: &Basic metadata
pl: &Podstawowe metadane

en: &Before
pl: &Przed

en: &Bottom:
pl: &Dolny:

en: &Browse
pl: &Przeglądaj

en: &Cancel
pl: &Anuluj

en: &Change
pl: &Zmień

en: &Clear
pl: &Wyczyść

en: &Clear all
pl: Wyczyść wszystkie

en: &Clear series
pl: &Wyczyść cykle

en: &Close
pl: &Zamknij

en: &Collapse when more items than:
pl: Schowaj gdy wystąpi więcej elementów niż:

en: &Column type
pl: Typ &kolumny

en: &Column/value
pl: Prze&cinek/wartość

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
pl: &Kolumny których bezprefiksowe wyszukiwania są ograniczone do:

en: &Comments
pl: &Komentarze

en: &Configure download
pl: &Konfiguracja pobierania

en: &Configure metadata from file name
pl: &Konfiguruj metadane pobierane z nazwy pliku

en: &Copy structure from the current library
pl: &Kopiuj strukturę z aktualnej biblioteki

en: &Copy to clipboard
pl: &Kopiuj do schowka

en: &Cover and formats
pl: Okładki i &formaty

en: &Create an empty library at the new location
pl: &Stwórz pustą bibliotekę pod nową lokalizacją

en: &Current actions
pl: Obe&cne akcje

en: &Custom
pl: &Użytkownika

en: &Custom metadata
pl: &Własne metadane

en: &Customize plugin
pl: &Dostosuj wtyczkę

en: &Customize plugin
pl: &Dostosuj wtyczkę

en: &Date:
pl: &Data:

en: &Days of the month:
pl: &Dni miesiąca:

en: &Default
pl: &Domyślnie

en: &Default font size:
pl: &Domyślny rozmiar czcionki:

en: &Delete
pl: &Usuń

en: &Delete downloaded news older than:
pl: &Skasuj pobrane newsy starsze niż:

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
pl: &Usuń wiadomości z biblioteki, gdy są automatycznie wysyłane do czytnika

en: &Description note
pl: &Notatka opisu

en: &Description:
pl: &Opis:

en: &Descriptions
pl: &Opisy

en: &Destination field:
pl: Pole &docelowe:

en: &Devices
pl: &Urządzenia

en: &Disable comic processing
pl: &Wyłącz przetwarzanie komiksów

en: &Disable font size rescaling
pl: Nie &skaluj rozmiaru czcionek

en: &Documentation:
pl: &Dokumentacja:

en: &Donate to support calibre
pl: &Wpłać i wesprzyj rozwój calibre

en: &Download after:
pl: &Pobierz po:

en: &Download every:
pl: &Pobierz co:

en: &Download metadata
pl: Pobierz meta&dane

en: &Download now
pl: &Pobierz teraz

en: &Eject connected device
pl: &Odłącz połączone urządzenie

en: &Embed fonts
pl: &Zagnieżdżone czcionki

en: &Encryption:
pl: &Szyfrowanie:

en: &Explode ePub
pl: Rozwiń &ePub

en: &Extra  tags:
pl: &Dodatkowe etykiety:

en: &Feed title:
pl: &Tytuł strumienia:

en: &Flatten EPUB file structure
pl: &Spłaszcz strukturę pliku EPUB

en: &Font options
pl: &Opcje czcionki

en: &Font size:
pl: &Rozmiar czcionki:

en: &Force numbers to start with:
pl: &Wymuś numerowanie zaczynając od:

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
pl: &Wymuś użycie wygenerowanego automatycznie spisu treści

en: &Formatting:
pl: &Fromatowanie:

en: &Function:
pl: &Funkcja:

en: &General
pl: O&gólne

en: &Generate cover
pl: Wy&generuj okładkę

en: &Generate default cover
pl: Wy&generuj domyślną okładkę

en: &Get update
pl: &Aktualizuj

en: &Go!
pl: Szukaj!

en: &Headquarters:
pl: &Siedziba

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
pl: &Podświetlaj wyniki wyszukania zamiast ograniczać listę książek do wyników

en: &Hostname:
pl: &Nazwa komputera:

en: &Icon size:
pl: &Rozmiar ikon:

en: &Indent size:
pl: Rozmiar wcięcia

en: &Inline TOC
pl: Spis treści w jednej &linii

en: &Input document
pl: Dokument ź&ródłowy

en: &Input format:
pl: Format ź&ródłowy:

en: &Input profile:
pl: Profil źródłowy:

en: &Install
pl: &Instaluj

en: &Install command line tools
pl: Za&instaluj narzędzia linii komend

en: &Keep at most:
pl: &Zachowaj najwyżej:

en: &Keyboard shortcuts
pl: Skróty &klawiszowe

en: &Kindle email:
pl: Email &Kindle:

en: &Landscape
pl: &Pozioma

en: &Languages:
pl: &Języki:

en: &Left:
pl: &Lewy:

en: &Limit the searched metadata
pl: &Ogranicz przeszukiwane metadane

en: &Line ending style:
pl: Styl zakończenia &linii:

en: &Line size:
pl: Wysokość wiersza:

en: &Linearize tables
pl: &Przekształcaj tabele na tekst

en: &Load plugin from file
pl: Wczytaj wtyczkę z &pliku

en: &Load recipe from file
pl: &Wczytaj źródło z pliku

en: &Lookup in dictionary
pl: Sprawdź w słowniku

en: &Lookup name
pl: &Nazwa wyszukania

en: &Manufacturers
pl: &Producent

en: &Max. number of articles per feed:
pl: &Maksymalna ilość artykułów na strumień:

en: &Maximum line length:
pl: &Maksymalna długość linii:

en: &Merge with Comments
pl: &Scal z komentarzami

en: &Metadata
pl: &Metadane

en: &Monospace family:
pl: Rodzina czcionek o s&tałej szerokości:

en: &Monospaced font family:
pl: Rodzina czcionki o &jednakowej szerokości znaków:

en: &Move current library to new location
pl: &Przenieś obecną bibliotekę do nowej lokalizacji

en: &Multiple books per folder, assumes every ebook file is a different book
pl: &Wiele książek na folder, zakłada, że każdy plik książki w folderze jest inną książką

en: &Name:
pl: &Nazwa:

en: &Names:
pl: &Nazwy:

en: &Next
pl: &Następna

en: &No
pl: &Nie

en: &None
pl: &Brak

en: &Number of Colors:
pl: &Liczba kolorów:

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
pl: &Liczba wyświetlanych okładek w trybie przeglądarki (wymaga ponownego uruchomienia):

en: &Number:
pl: &Numer:

en: &Oldest article:
pl: &Najstarszy artykuł może mieć:

en: &One book per folder, assumes every ebook file in a folder is the same book in a different format
pl: &Jedna książka na folder, zakłada, że każdy plik książki w folderze jest tą samą książką w innym formacie

en: &One or more of these words:
pl: &Jedno lub więcej z tych słów:

en: &Orientation:
pl: &Orientacja:

en: &Output document
pl: Dokument w&yjściowy

en: &Output format:
pl: Format w&yjściowy

en: &Output profile:
pl: Profil &wyjściowy:

en: &Paper Size:
pl: Rozmiar &papieru:

en: &Password:
pl: &Hasło:

en: &Paste from clipboard
pl: &Wklej ze schowka

en: &Plugin tweaks
pl: Ule&pszenia wtyczek

en: &Preferences
pl: &Preferencje

en: &Preview ePub
pl: &Podgląd pliku ePub

en: &Previous
pl: &Poprzednia

en: &Price:
pl: &Cena:

en: &Profile:
pl: &Profil:

en: &Program Code: (be sure to follow python indenting rules)
pl: Kod &programu: (stosuj reguły wcięć z pythona)

en: &Published:
pl: &Opublikowano:

en: &Publisher:
pl: &Wydawca:

en: &Publisher:
pl: &Wydawca:

en: &Query:
pl: &Zapytanie:

en: &Quit
pl: &Zakończ

en: &Rating:
pl: &Ocena:

en: &Rebuild ePub
pl: P&rzebuduj ePuba

en: &Remove
pl: &Usuń

en: &Remove cover
pl: &Usuń okładkę

en: &Remove email
pl: &Usuń email

en: &Remove plugin
pl: &Usuń wtyczkę

en: &Remove recipe
pl: &Usuń źródło

en: &Remove tags:
pl: &Usuń etykiety:

en: &Replace
pl: Z&astąp

en: &Replace with:
pl: &Zastąp przez:

en: &Replacement Text
pl: &Tekst zastępujacy

en: &Resize images larger than the viewer window (needs restart)
pl: &Skaluj grafiki większe niż okno przeglądarki (wymaga restartu)

en: &Restore
pl: &Przywróć

en: &Right to left
pl: Od &prawej do lewej

en: &Right:
pl: &Prawy:

en: &Root folder:
pl: Folder &główny:

en: &Run the check again
pl: &Uruchom i sprawdź ponownie

en: &Sans family:
pl: Rodzina czcionek &sans:

en: &Save
pl: &Zapisz

en: &Schedule
pl: &Planowanie

en: &Schedule for download:
pl: &Zaplanuj do pobrania:

en: &Search Regular Expression
pl: &Wyszukaj wyrażenie regularne

en: &Search and replace
pl: Z&najdź i zastąp

en: &Search for:
pl: &Znajdź:

en: &Select all
pl: Wybierz wszystkie

en: &Select default
pl: Przywróć domyślne

en: &Send catalog to device automatically
pl: Automatycznie wyślij katalog do urządzenia

en: &Series:
pl: &Cykl:

en: &Serif font family:
pl: Rodzina czcionki &szeryfowej:

en: &Set as default
pl: Ustaw jako domyślne

en: &Share recipe
pl: &Przekaż źródło

en: &Shortcut:
pl: &Skrót:

en: &Show
pl: &Pokaż

en: &Show password
pl: &Pokaż hasło

en: &Show this warning again
pl: &Zawsze pokazuj to ostrzeżenie

en: &Sort/search column by
pl: &Sortowanie/wyszukiwanie kolumny po

en: &Start Server
pl: &Włącz serwer

en: &Stop selected jobs
pl: &Zatrzymaj wybrane zadania

en: &Swap author firstname and lastname
pl: &Zamień pozycjami imię i nazwisko

en: &Swap title and author
pl: Zamień tytuł i autora

en: &Tags to apply when adding a book:
pl: E&tykiety do zastosowanie przy dodawaniu książki:

en: &Tags to set on created book entries:
pl: &Etykiety do ustawienia dla stworzonych książek:

en: &Template
pl: &Szablon

en: &Test Server
pl: &Testuj serwer

en: &Test email
pl: &Testowy email

en: &Thumbnail width
pl: Szerokość &miniaturki

en: &Title for Table of Contents:
pl: &Tytuł dla spisu treści:

en: &Title:
pl: &Tytuł:

en: &Title:
pl: &Tytuł:

en: &Toolbar
pl: &Pasek narzędzi

en: &Top:
pl: &Górny:

en: &Transliterate unicode characters to ASCII
pl: &Transliteruj znaki unicode do ASCII

en: &Username:
pl: Nazwa &użytkownika:

en: &What kind of match to use:
pl: Jaki rodzaj &wyszukania użyć:

en: &Wide
pl: &Szerokość

en: &Wishlist tag
pl: Etykieta &listy życzeń

en: &Wordspace:
pl: &Odstęp między słowami

en: &Yes
pl: &Tak

en: 'read book' pattern
pl: wzorzec 'czytaj książkę'

en: (A regular expression)
pl: (wyrażenie regularne)

en: (Failed cover)
pl: (Brak okładki)

en: (Failed metadata)
pl: (Brak metadanych)

en: (all books)
pl: (wszystkie książki)

en: (delete after copy)
pl: (po skopiowaniu skasuj)

en: (delete from library)
pl: (skasuj z biblioteki)

en: (fixable)
pl: (możliwe do naprawienia)

en: (optional)
pl: (opcjonalnie)

en: (required)
pl: (wymagane)

en: ({0} of all)
pl: ({0} ze wszystkich)

en: ({0} of {1})
pl: ({0} z {1})

en: **No items found**
pl: **Nie znaleziono**

en: *Current search
pl: *Bieżące wyszukiwanie

en: . Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
pl: . Dwie specjalne kolekcje są dostępne: %(abt)s:%(abtv)s oraz %(aba)s:%(abav)s. Dodaj te wartości na koniec listy aby je aktywować. Kolekcje otrzymają nazwy podane po znaku ":"

en: 0 of %i Books
pl: 0 z %i Książek

en: 0.0 pt
pl: 0,0 pt

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
pl: <b>Wszystkie formaty</b> wybranych książek <b>zostaną usunięte<b> z Twojej biblioteki.<br>Metadane książki zostaną zachowane. Jesteś pewien?

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
pl: <b>Efekt zmian będzie widoczny dopiero po ponownym uruchomieniu.</b>

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
pl: <b>Konfiguruj %(name)s</b><br>%(desc)s

en: <b>Failed</b>
pl: <b>Nie powiodło się</b>

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term.<p>You can have your grouped search term show up as user categories in  the Tag Browser. Just add the grouped search term names to the Make user categories from box. You can add multiple terms separated by commas. The new user category will be automatically populated with all the items in the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see easily all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatically-generated user category will contain all the series mentioned in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories).
pl: <b>Zgrupowane wyszukiwanie</b> są to wyszukania, które pozwalają zapytaniu automatycznie wyszukiwać pośród więcej niż jednej kolumn. Na przykład, jeśli stworzysz zgrupowane wyszukanie <code>wszystkiecykle</code> (allseries) z wartością <code>cykle, #mojecykle, #mojecykle2</code>, wówczas zapytanie <code>wszystkiecykle:adhoc</code> znajdzie 'adhoc' w każdej z kolumn <code>cykle</code>, <code>#mojecykle</code> i <code>#mojecykle2</code>.<p>Wpisz nazwę zgrupowanego wyszukiwania w polu rozwijanym, wpisz listę kolumn do wyszukania w polu wartości, a następnie naciśnij Zapisz. <p>Informacja: wyszukiwanie wymusza małe litery; <code>MojWyszukanie</code> i <code>mojewyszukanie</code> oznacza ten sam warunek.<p>Możesz ustawić, aby zgrupowane wyszukiwanie pokazywało się jako kategoria użytkownika w przeglądarce etykiet. Wytarczy, że dodasz nazwy zgrupowanego wyszukiwania do pola Stwórz kategorie użytkownika. Możesz dodać wiele warunków oddzielonych przecinkiem. Nowa kategoria użytkownika zostanie automatycznie wstawiona z wszystkimi elementami w kategoriach zawartych w zgrupowanym wyszukiwaniu. <p>Automatyczne kategorie użytkownika pozwalają na łatwe obejrzenie wszystkich elementów kategorii, które są w kolumnach zawartych w zgrupowanym wyszukiwaniu. Używając powyższego <code>wszystkiecykle</code> przykładu, automatycznie wygenerowana kategoria użytkownika będzie zawierać wszystkie cykle zawarte w <code>cykle</code>, <code>#mojecykle</code> i <code>#mojecykle2</code>. To może być pomocne przy sprawdzaniu duplikatów, przy wyszukaniu kolumn zawierających określone elementy lub do posiadania hierarchicznych kategorii (kategorii, które zawierają kategorie).

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#heuristic-processing">User Manual</a>.
pl: <br>Przetwarzanie heurystyczne</b> oznacza, że calibre wyszuka często spotykane sekwencje i spróbuje je dostosować do aktualnych potrzeb. Takie działanie zakłada pewien margines błędu, co może spowodować, że konwersja będzie gorszej jakości. Dlatego też opcja ta jest domyślnie wyłączona. Jeżeli wynik konwersji bez tej opcji cię nie zadowala spróbuj ją włączyć - może się okazać, że to poprawi sytuację. Więcej o przetwarzaniu heurystycznym znajdziesz w  <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#heuristic-processing">podręczniku użytkownika</a>.

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
pl: <b>Nie znaleziono wyników</b> dla szukanej frazy <i>%s</i>.

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
pl: <b>Taki skrót nie istnieje</b>

en: <b>Using proxies:</b>
pl: <b>Użyto pośredników:</b>

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
pl: <b>Możesz zniszczyć swoją bibliotekę za pomocą tej funkcji.</b> Zmiany są trwałe. Nie ma możliwości cofnięcia. Zaleca się zrobienie kopii zapasowej biblioteki przed kontynuowaniem.<p>Znajdź i zamień w polach tekstu znaki pasujące lub regularne wyrażenia.

en: <custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with Comments
     [before|after] Placement of notes with respect to Comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and Comments
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
pl: <custom field>:[before|after]:[True|False] określające:
     <custom field> Pole użytkownika zawierające informacje do złączenia z Komentarzami
     [before|after] Umiejscowienie informacji z odniesieniem do Komentarzy
     [True|False] - Horyzontalna reguła jest wprowadzona pomiędzy tekstem i Komentarzami
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess ebook metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips.</p></div>
pl: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Wprowadź wyrażenie regularne, które zostanie użyte przy odczytywaniu metadanych z nazwy pliku. </p>
    <p>Możesz skorzystać z <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">samouczka</a> wyrażeń regularnych.</p>
    <p>Aby przetestować wyrażenie regularne wpisz (lub skopiuj) nazwę pliku w polu poniżej (nazwa pliku musi zawierać rozszerzenie), a następnie kliknij przycisk <b>Test</b>. Wzorce dla pól metadanych są opisane w dymkach przy każdym z pól.</p></div>

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
pl: <h2>Gratulacje!</h2> Udało ci się skonfigurować calibre. Naciśnij %s aby zastosować twoje ustawienia.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="http://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
pl: <h2>Filmy demonstracyjne</h2>Filmy pokazujące różne funkcje programu calibre są dostępne <a href="http://calibre-ebook.com/demo">w sieci</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="http://manual.calibre-ebook.com">online</a>.
pl: <h2>Instrukcja użytkownika</h2>Instrukcja uzytkownika w języku angielskim dostępna jest także na <a href="http://manual.calibre-ebook.com">stronie www calibre</a>.

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it. <br />For most feeds, you will have to use the "Advanced mode" to further customize the fetch process.</p></body></html>
pl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Stwórz proste źródło newsów, dodając do niego strumień RSS. <br />Dla większości strumieni, będziesz musiał użyć "Trybu zaawansowanego" by bardziej dostosować proces pobierania.</p></body></html>

en: <li><b>Manual management</b>: Calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: Calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: Calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
pl: <li><b>Manualne zarządzanie</b>: Calibre aktualizuje metadane i dodaje kolekcje tylko gdy książka jest wysyłana. Z tą opcją, calibre nigdy nie usunie kolekcji.</li>
    <li><b>Tylko przy wysyłaniu</b>: Calibre aktualizuje metadane i dodaje/usuwa kolekcje dla książki wtedy, gdy książka jest wysłana na urządzenie. </li>
    <li><b>Automatyczne zarządzanie</b>: Calibre automatycznie przechowuje metadane na urządzeniu w synchronizacji z biblioteką calibre, przy każdym połączeniu</li></ul>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> value: <b>%(val)s</b>
pl: <li>Jeśli kolumna <b>%(col)s</b> <b>%(action)s</b>: <b>%(val)s</b>

en: <p>A CSS stylesheet that can be used to control the look and feel of books. For examples, click <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">here</a>.
pl: <p>Style CSS, który może być używany do kontrolowania wyglądu i stylu książek. Dla przykładów kliknij <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">tutaj</a>.

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
pl: <p>Serwer pocztowy jest użyteczny gdy usługa, do której wysyłasz emaila akceptuje emaile ze znanych usług emailowych.

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
pl: <p>Nie można umieścić książek na urządzeniu z powodu braku wolnego miejsca

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
pl: <p>Wybierz lokalizację dla książek. Kiedy dodasz książkę do calibre, zostanie ona tutaj skopiowana. Użyj <b>pustego folderu</b> dla nowej biblioteki calibre:

en: <p>Comma-separated list of tags to exclude.
    Default: ~,Catalog
pl: <p>Lista znaczników oddzielonych przecinkiem do wykluczenia.
    Domyślnie: ~,Catalog

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
pl: <p>Nie można było stworzyć źródła. Błąd:<br>%s

en: <p>Date format. Use 1-4 'd's for day, 1-4 'M's for month, and 2 or 4 'y's for year.</p>
    <p>For example:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010<li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
pl: <p>Format daty. Użyj do 1 do 4 'd' dla dnia, od 1 do 4 'M' dla miesiąca, i od 2 do 4 'r' dla roku.</p>
    <p>Na przykład:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM rrrr wyświetli Pon, 5 Sty 2010<li>
    <li>dd MMMM yy wyświetli 05 Stycznia 10</li>
    </ul>

en: <p>Default pattern 
    \[.+\]
    excludes tags of the form [tag], 
    e.g., [Project Gutenberg]</p>
pl: <p>Domyślny wzór
    \[.+\]
    wyklucza znaczniki formularza [tag], 
    np., [Project Gutenberg]</p>

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
pl: <p>Skasuj pobrane newsy starsze niż wskazana liczba dni. Ustaw zero by wyłączyć.
    <p>Możesz również kontrolować maksymalną liczbę wydań konkretnych czasopism, które są zachowane przez kliknięcie w zakładkę Zaawansowane dla tego czasopisma.

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
pl: <p>Różne źródła mogą dostarczyć różnych etykiet dla tej samej książki. Jeśli ta opcja jest zaznaczona calibre wybierze zestaw z mniejszą liczbą etykiet. Najczęściej będą to określenia gatunków - większe zestawy etykiet z reguły bardziej szczegółowo opisują treść.
    <p>Pamiętaj, że ta opcja sprawi różnicę tylko wtedy, gdy zestawy etykiet znacząco się różnią. Zazwyczaj jednak książki mają szerokie zestawy, bardziej opisujące treść niż klasyfikujące książkę.

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>>></code>.  For example:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>
pl: <p>Podaj listę numerów ISBN w polu po lewej, jeden na linię. calibre automatycznie utworzy wpisy dla książek bazując na numerach ISBN i pobierze dla nich metadane i okładki.</p>
    <p>Niepoprawne numery ISBN zostaną zignorowane.</p>
    <p>Możesz też podać plik, który zostanie dodany z każdym numerem ISBN. Aby to zrobić, podaj pełną ścieżkę do pliku po <code>>></code>. Na przykład:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>

en: <p>Explode the ePub to display contents in a file browser window. To tweak individual files, right-click, then 'Open with...' your editor of choice. When tweaks are complete, close the file browser window <b>and the editor windows you used to edit files in the epub</b>.</p><p>Rebuild the ePub, updating your calibre library.</p>
pl: <p>Rozwiń ePuba aby wyświetlić zawartość w przeglądarce. Aby ulepszyć indywidualne pliki, kliknij prawym klawiszem, następnie 'Otwórz z...' wybrany edytor. Gdy dokończysz ulepszanie, zamknij przeglądarkę <b>i okna edytora, w którym edytowałeś pliki ePuba</b>.</p><p>Przebuduj ePuba, aktualizując bibliotekę calibre.</p>

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/xpath.html">XPath Tutorial</a>.
pl: <p>Na przykład aby odnaleźć wszystkie znaczniki h2, które mają atrybut class="chapter" wybierz z listy <i>h2</i>, jako atrybut podaj <i>class</i>, a w polu wartości wpisz <i>chapter</i></p><p>Puste pole atrybutu oznacza dopasowanie dowolnego atrybutu, a puste pole wartości spowoduje dopasowanie do dowolnej wartości. Gwiazdka w polu tagu spowoduje odnalezienie dowolnego tagu.</p><p>Więcej informacji na temat XPath znajdziesz w <a href="http://manual.calibre-ebook.com/xpath.html">podręczniku XPath</a>.

en: <p>If you use the <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> e-book app on your iPhone/iTouch, you can access your calibre book collection directly on the device. To do this you have to turn on the calibre content server.
pl: <p>Jeśli używasz aplikacji <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> na twoim iPhone/iTouch, możesz uzyskac dostęp do kolekcji książek calibre bezpośrednio na urządzeniu. Aby to zrobić musisz włączyć serwer zawartości programu calibre.

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.
pl: <p>Markdown to prosty język znaczników dla plików tekstowych, który umożliwia zaawansowane formatowanie. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.

en: <p>Migrating old database to ebook library in %s<br><center>
pl: <p>Przenoszenie starej bazy danych do biblioteki książek w %s<br><center>

en: <p>Negate this match. That is, only return results that <b>do not</b> match this query.
pl: <p>Zaneguj to wyszukiwanie. Wynikami będą książki, które <b>nie</b> pasują do tekstu wyszukiwania.

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>Stanza should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the Stanza reader on your iPhone. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on.
pl: <p>Pamiętaj, by pozostawić włączony program calibre, gdyż serwer działa tylko wtedy, gdy calibre pracuje.
    <p>Stanza powinien automatycznie zobaczyć bibliotekę calibre. Jeśli nie, spróbuj dodać URL http://myhostname:8080 jako nowy katalog w czytniku Stanza na urządzeniu iPhone. myhostname powinien być poprawną nazwą hosta lub adresem IP komputera, na którym działa calibre.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard buttons below will allow you to test your regular expression against the current input document.
pl: <p>Przy wyszukiwaniu i zamianie używane są <i>wyrażenia regularne</i>. Jak używać wyrażeń regularnych dowiesz się z <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">wprowadzenia do wyrażeń regularnych</a>. Do budowania i testowania wyrażeń regularnych możesz użyć kreatora, klikając przycisk obok pola.

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
pl: <p>Wyszukaj listę książek po tytule, autorzem wydawcy, etykietach, komentarzach, itd.<br><br>Słowa rozdzielone spacją są traktowane jako warunek ORAZ (AND)

en: <p>The format specifier must begin with <code>{0:</code>
    and end with <code>}</code> You can have text before and after the format specifier.
pl: <p>Specyfikacja formatu musi zaczynać się od <code>{0:</code>, a kończyć <code>}</code>.
    Przed i po specyfikacji formatu może być dowolny tekst.

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas odczytu z pliku: <br /><b>

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, 
              <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">click here</a>.<p>A large number of recent, DRM free releases are 
              available at <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com">Open Books</a>.
pl: <p>Ta książka jest zablokowana <b>DRM</b>. Aby dowiedzieć się więcej na temat DRM i dlaczego nie możesz odczytać ani przekonwertować tej książki w calibre, 
              <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">kliknij tutaj</a>.<p>Duża ilość świeżych, niezabezpieczonych DRM publikacji jest
              dostępna w <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com">Open Books</a>.

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
pl: <p>To będzie pokazane w polu Od: w emailach wysłanych przez calibre.<br> Wstaw tutaj swój adres emailowy

en: <p>This setting should match your iTunes <i>Preferences</i>|<i>Advanced</i> setting.</p><p>Disabling will store copies of books transferred to iTunes in your calibre configuration directory.</p><p>Enabling indicates that iTunes is configured to store copies in your iTunes Media folder.</p>
pl: <p>Te ustawienia powinno zgadzać się ustawieniami <i>Preferencje</i>|<i>Zaawansowane</i> w iTunes.</p><p>Wyłączenie tej opcji spowoduje, że kopie książek wysyłanych do iTunes będą zapisywane w folderze konfiguracji calibre.</p><p>Włączenie opcji oznacza, że iTunes jest skonfigurowany do zapisywania kopii w swoim folderze Media.

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
pl: <p>Gdy calibre usuwa odstępy pomiędzy akapitami, to automatycznie ustawia wcięcie akapitu, aby zapewnić łatwe wyróżnienie akapitów. Ta opcja kontroluje głębokość tego wcięcia.

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
pl: <p>Gdy ustawione, ta opcja nakaże programowi calibre zachować określoną liczbę wydań tego czasopisma. Za każdym razem gdy pobrane zostanie nowe wydanie, najstarsze zostanie usunięte, w przypadku gdy liczba całkowita jest większa niż wskazana liczba.
    <p>Zauważ, że ta funkcja działa tylko wtedy, gdy masz zaznaczoną powyżej opcję do dodawania tytułu jako etykiety.
    <p>Również ustawienie dla wykasowania czasopism starszych niż liczba dni (poniżej) ma większy priorytet nad tym ustawieniem.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="http://gmail.com">gmail account</a> and click the Use gmail button below. You will also have to register your gmail address in your Amazon account.
pl: <p>calibre może automatycznie wysyłac książki emailem na twojego Kindle'a. Aby to zrobić musisz wpisać dane konta email poniżej. Najłatwiej będzie założyć darmowe <a href="http://gmail.com">konto gmail</a> i kliknięcie w klawisz Użyj gmaila poniżej. Musisz również zarejestrować ten adres emailowy na koncie Amazon.

en: <p>calibre can scan your computer for existing books automatically. These books will then be <b>copied</b> into the calibre library. This wizard will help you customize the scanning and import process for your existing book collection.</p>
    <p>Choose a root folder. Books will be searched for only inside this folder and any sub-folders.</p>
    <p>Make sure that the folder you chose for your calibre library <b>is not</b> under the root folder you choose.</p>
pl: <p>calibre może automatycznie przeskanować komputer pod kątem istniejących książek. Wówczas te książki zostaną <b>skopiowane</b> do biblioteki calibre. Ten kreator pomoże ci dostosować proces skanowania i importowania do istniejącej kolekcji książek.</p>
    <p>Wskaż folder główny. Książki będą wyszukiwane tylko w tym folderze i jego podfolderach.</p>
    <p>Upewnij się, że folder twojej biblioteki calibre <b>nie znajduje się</b> wewnątrz wskazanego folderu głównego.</p>

en: A comma separated list of languages for this book
pl: Lista języków dla tej książki oddzielonych przecinkami

en: A comma-separated list of columns in which items containing
    periods are displayed in the tag browser trees. For example, if
    this box contains 'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not in this box,
    then the tags will be displayed each on their own line.
pl: Lista kolumna oddzielana przecinkami, w których elementy zawierające
    okresy są wyświetlane w drzewkach przeglądarki elementów. Na przykład,
    jeśli to pole zawiera 'etykiety' wówczas etykiety z formularza 'Tajemnice.Angielski'
    i 'Tajemnice.Thriller' zostaną wyświetlone zarówno z Angielski i Thriller pod
    'Tajemnice'. Jeśli 'etykeity' nie znajdą się w tym polu, wówczas etykiety
    zostaną wyświetlone każda we własnym wierszu.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
pl: Lista dozwolonych wartości oddzielonych przecinkiem. Pusta wartość jest zawsze
    załączona i jest domyślna. Na przykład, lista 'jeden,dwa,trzy' ma 4 wartości,
    pierwszą z nich jest pusta wartość.

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
pl: Lista etykiet oddzielonych przecinkiem, które zostaną zastosowane do książek dodawanych do biblioteki

en: A custom recipe named %s already exists. Do you want to replace it?
pl: Własne źródło o nazwie %s już istnieje. Chcesz je zastąpić?

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'
pl: Słownik opcji określających jak dane w tej kolumnie zostaną zinterpretowane. To ciąg znaków JSON. Dla wyliczenia kolumn użyj --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Inna wtyczka pasuje do tego formatu i urządzenia. Czy na pewno dodać nową wtyczkę?

en: A file generated by ghostscript which allows each page to be individually cropped `gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox file.pdf 2> bounding`
pl: Plik wygenerowany przez ghostscript, który pozwala, aby każda strona była indywidualnie przycinana `gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox file.pdf 2> bounding`

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
pl: Lista kolorów używanych przy wyświetlaniu elementu listy
    Lista musi być pusta lub zawierać kolor dla każdej wartości

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Istnieje bardziej ogólna wtyczka dla tego formatu i urządzenia. Czy na pewno dodać nową wtyczkę?

en: A new version of this plugin is available
pl: Nowa wersja tej wtyczki jest dostępna

en: A permanent link to this book
pl: Stały link do tej książki

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart Calibre.
pl: Wystąpił problem w czasie instalacji wtyczki. Wtyczka zostanie odinstalowana. Proszę umieścić poniższe informacje o błędzie w odpowiednim, dotyczącym tej wtyczki wątku na forum. Uruchom ponownie calibre.

en: A user category %s does not exist
pl: Kategoria użytkownika %s nie istnieje

en: A&dvanced Search
pl: Z&aawansowane wyszukiwanie

en: A&pplied items
pl: Elementy do &zastosowania

en: A&pplied tags
pl: &Przypisane etykiety

en: A&utomatically set author sort
pl: A&utomatycznie sortuj według autora

en: A&vailable actions
pl: Dostępne &akcje

en: A&vailable items
pl: D&ostępne elementy

en: A&vailable tags
pl: &Dostępne etykiety

en: Abort
pl: Przerwij

en: Aborted, taking too long
pl: Przerwano z powodu przekroczenia czasu

en: Aborting...
pl: Przerywanie...

en: About Get Books
pl: O zdobywaniu książek

en: Absolute path to .ttf font files to use as the fonts for the title, author
    and footer when generating a default cover. Useful if the default font (Liberation
    Serif) does not contain glyphs for the language of the books in your library.
pl: Absolutna ścieżka do plików czcionek (.ttf), które są używane do tytułu i nazwiska autora 
    przy generowaniu domyślnych okładek. Jest to przydatne jeśli domyślna czcionka (Liberation Serif) 
    nie zawiera znaków narodowych języka, w którym są książki w bibliotece.

en: Access key for isbndb.com
pl: Klucz dostępu do isbndb.com

en: Access log:
pl: Dziennik dostępów:

en: Account
pl: Konto

en: Acknowledgements
pl: Podziękowania

en: Actions
pl: Działania

en: Active Jobs
pl: Aktywne zadanie

en: Active jobs
pl: Aktywne zadania

en: Add "%s" to toolbars or menus
pl: Dodaj "%s" do pasków narzędziowych lub menu

en: Add %s to user category
pl: Dodaj %s do kategorii użytkownika

en: Add &custom column
pl: Dodaj dodatkową &kolumnę

en: Add &header
pl: Dodaj &nagłówek

en: Add &title as tag
pl: Dodaj &tytuł jako etykietę

en: Add Advanced Rule
pl: Dodaj zaawansowaną regułę

en: Add Empty book. (Book entry with no formats)
pl: Dodaj pustą książkę (wpis książki bez formatów)

en: Add Rule
pl: Dodaj regułę

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
pl: Dodaj spis treści na początku książki.

en: Add a custom news source
pl: Dodaj własne źródło newsów

en: Add a format to this book
pl: Dodaj kolej

en: Add a header to all the pages with title and author.
pl: Dodaj nagłówek z tytułem i autorem do wszystkich stron.

en: Add a new category
pl: Dodaj nową kategorię

en: Add a plugin by specifying the path to the zip file containing it.
pl: Dodaj wtyczkę podając ścieżkę do pliku, który ją zawiera.

en: Add a user-defined column
pl: Dodaj kolumnę użytkownika

en: Add an email address to which to send books
pl: Dodaj adres email, na którego chcesz wysłać książki

en: Add an empty book (a book with no formats)
pl: Dodaj pustą książkę (książkę bez żadnych formatów)

en: Add another condition
pl: Dodaj kolejny warunek

en: Add bookmark
pl: Dodaj zakładkę

en: Add books
pl: Dodaj książki

en: Add books by ISBN
pl: Dodaj książki po ISBN

en: Add books from a single directory
pl: Dodaj książki z pojedynczego folderu

en: Add books from directories, including sub directories (Multiple books per directory, assumes every ebook file is a different book)
pl: Dodaj książki z folderów, włączając w to podfoldery (wiele książek na folder, zakładając, że każdy plik jest inną książką)

en: Add books from directories, including sub-directories (One book per directory, assumes every ebook file is the same book in a different format)
pl: Dodaj książki z folderów, włączając w to podfoldery (jedna książka na folder, zakładając, że każdy plik jest tą samą książką w innym formacie)

en: Add books to calibre
pl: Dodaj książki do calibre

en: Add books to calibre or the connected device
pl: Dodaj książki do calibre lub podłączonego urządzenia

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles.
pl: Dodaj książki do bazy danych nawet jeśli są już w niej. Porównanie odbywa się na podstawie tytułów.

en: Add books to library
pl: Dodaj książki do biblioteki

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
pl: Dodaj książki do biblioteki Calibre/urządzenia z plików na komputerze

en: Add books to your calibre library from the connected device
pl: Dodaj do biblioteki Calibre książki z podłączonego urządzenia

en: Add custom news source
pl: Dodaj własne źródło newsów

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
pl: Dodaj dodatkowy odstęp poniżej nagłówka. Domyślna wartość to %default punktów.

en: Add feed to recipe
pl: Dodaj strumień do źródła

en: Add files path with formats?
pl: Dodać ścieżki do pliku z formatami?

en: Add files to selected book records
pl: Dodaj pliki do wybranych list książek

en: Add from ISBN
pl: Dodaj z ISBN

en: Add new formats to existing book records
pl: Dodaj nowy format do istniejącego wpisu książki

en: Add new plugboard
pl: Dodaj nową wtyczkę

en: Add plugin
pl: Dodaj wtyczkę

en: Add selected actions to toolbar
pl: Dodaj wybrane akcje do paska narzędzi

en: Add separator after completing an author name
pl: Separator przy podpowiadaniu autora

en: Add sub-category to %s
pl: Dodaj podkategorię do %s

en: Add ta&gs:
pl: Dodaj t&agi:

en: Add tag to available tags and apply it to current book
pl: Dodaj etykietę do dostępnych etykiet i przypisz ją do tej książki

en: Add the new saved search
pl: Dodaj nowe zapisane wyszukanie

en: Add to library
pl: Dodaj do biblioteki

en: Add to user category
pl: Dodaj do kategorii użytkownika

en: Add your own columns
pl: Dodaj własne kolumny

en: Add/Update &recipe
pl: Dodaj/Uaktualnij ź&ródło

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
pl: Dodaj/edytuj ulepszenia dla wszystkich dodatkowych wtyczek, które zainstalowałeś. Dokumentacja dla tych ulepszeń powinna być dostępna na stronie skąd pobrałeś wtyczki.

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
pl: Dodaj/usuń swoje kolumny do/z listy książek

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
pl: Dodaj/usuń/dostosuj różne funkcje calibre

en: Added
pl: Dodano

en: Added Tags:
pl: Dodane etykiety:

en: Adding
pl: Dodawanie

en: Adding books
pl: Dodawanie książek

en: Adding books to device metadata listing...
pl: Dodawanie książek do listy metadanych urządzenia...

en: Adding duplicates...
pl: Dodawanie duplikatów...

en: Adding failed
pl: Dodawanie nie powiodło się

en: Adding...
pl: Dodawanie...

en: Additional content merged with Comments during catalog generation
pl: Dodatkowa zawartość zostanie scalona z komentarzami podczas generacji katalogu

en: Additional metadata can be taken from Overdrive's book detail page. This includes a limited set of tags used by libraries, comments, language, and the ebook ISBN. Collecting this data is disabled by default due to the extra time required. Check the download all metadata option below to enable downloading this data.
pl: Dodatkowe metadane mogą być pobrane ze strony książki Overdrive. Mogą to być kategorie nadane przez biblioteki, komentarze, języki i numery ISBN. Pobieranie tych danych jest domyślnie wyłączone z powodu czasochłonności. Zaznacz opcję pobierania wszystkich metadanych poniżej, by włączyć pobieranie tych danych.

en: Address
pl: Adres

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
pl: Dostosuj wygląd interfejsu calibre do indywidualnych upodobań

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Advanced Search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Advanced search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Affiliate
pl: Program partnerski

en: Affiliate:
pl: Program partnerski

en: Align center
pl: Wyśrodkowanie

en: Align justified
pl: Wyjustowanie

en: Align left
pl: Wyrównanie do lewej

en: Align right
pl: Wyrównanie do prawej

en: All
pl: Wszystkie

en: All articles
pl: Wszystkie artykuły

en: All books
pl: Wszystkie książki

en: All by author
pl: Wszystkie według autora

en: All by title
pl: Wszystkie według tytułu

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
pl: Wszystkie zaznaczone książki zostaną <b>trwale usunięte</b> z twojego urządzenia. Sprawdź listę.

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
pl: Wszystkie okładki zostaną przeskalowane (przy zachowaniu proporcji) tak, 
    by nie przekraczały tej wielkości. Ten parametr zabezpiecza program przed spowolnieniem, 
    spowodowanym zbyt dużymi rozmiarami okładek.

en: All of these category_managers are available by right-clicking on items in the tag browser above
pl: Zarządzanie kategoriami jest dostępne po kliknięciu nazwy kategorii prawym klawiszem myszy

en: All on 1 tab
pl: Wszystko na jednej zakładce

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. Calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRM</a>.
pl: Wszystkie transakcje (zarówno płatne jak i darmowe) są przeprowadzane pomiędzy Tobą a sprzedawcą książek. Calibre nie jest stroną w tym procesie, a wszystkie problemy związane z zakupem należy zgłaszać do sprzedawcy na którego stronie dokonujesz zakupu. Pamiętaj, aby przed zakupem upewnić się, że kupowane książki będą dały się odczytać na posiadanym przez Ciebie urządzeniu, zwłaszcza, jeśli kupowane książki posiadają zabezpieczenia <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRM</a>.

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
pl: Zezwól na powtarzające się elementy przy tworzeniu spisu treści

en: Already assigned
pl: Jest już przypisany

en: Already exists
pl: Już istnieje

en: Always
pl: Zawsze

en: Amazon timed out. Try again later.
pl: Upłynął czas zapytania Amazon. Spróbuj ponownie później.

en: Amazon website to use:
pl: Użyj tej strony Amazon:

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter","book","section" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
pl: Wyrażenie XPath ma na celu wykrycie tytułów rozdziałów. Domyślnie bierze się pod uwagę znaczniki <h1> lub <h2>, które zawierają słowa "rozdział" ("chapter"),"księga" ("book"),"odcinek" ("section") lub "część" ("part") jako tytuły rodziałów tak samo jak każde tagi z klasą="chapter". Wykorzystane wyrażenie musi odnosić się do listy elementów. Aby wyłączyć wykrywanie rozdziałów, użyj wyrażenia "/". Aby uzyskać dalszą pomoc odnośnie tej opcji zobacz Tutorial XPath w podręczniku calibre.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements.
pl: Wyrażenie XPath. Znaczniki końca strony są wstawiane przed określonymi elementami.

en: An ebook store.
pl: E-księgarnia

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
pl: Błąd podczas przetwarzania tabeli: %s. Ignoruję znaczniki tabel.

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
pl: Element nie może zostać ustawiony jako pusty. Po prostu go usuń.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
pl: Przeanalizuj słowa pisane z hiperłączem w całym dokumencie. Dokument jest używany jako słownik do ustalenia czy łączniki powinny być zachowane, czy usunięte.

en: Any custom field
pl: Jakiekolwiek pole dodatkowe

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored.By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
pl: Jakikolwiek link który pasuje do tego regularnego wyrażenia zostanie zignorowany. Ta opcja może być określona wiele razy, w takim wypadku dopóki jakiekolwiek regexp pasuje do linka, zostanie zignorowane. Domyślnie żadne linki nie są ignorowane. Jeśli oba filtry regesp i match regexp są okreslone, wówczas filtr regexp jest wpierw stosowany.

en: Any of these &unwanted words:
pl: Którekolwiek z &niechcianych słów:

en: Append to field
pl: Dołącz do pola

en: Apple device
pl: Urządzenie Apple

en: Apple device detected, launching iTunes, please wait ...
pl: Wykryto urządzenie Apple, uruchamianie iTunes, proszę czekać...

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Apply any changes you made to this tweak
pl: Zastosuj wszystkie zmiany, których dokonałeś do tego ulepszenia

en: Apply changes
pl: Zastosuj zmiany

en: Apply no processing to the image
pl: Nie uruchamiaj żadnych przekształceń obrazka

en: Apply tag to current book
pl: Przypisz etykietę do tej książki

en: Apply tags to current tag category
pl: Przypisz etykiety do obecnej kategorii etykiet

en: Apply this restriction on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
pl: Zastosuj to ograniczenie podczas uruchamiania programu calibre jeśli bieżąca biblioteka jest w użyciu. To ustawienie jest dla biblioteki.

en: Applying changed metadata
pl: Zapisywanie zmienionych metadanych

en: Applying changes to %d books.
    Phase {0} {1}%%.
pl: Dokonuję zmian w %d książkach.
    Faza {0} {1}%%.

en: Archives
pl: Archiwa

en: Are you sure
pl: Czy jesteś pewien

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the formatalready exists for a book, it will be replaced.
pl: Czy jesteś pewien, że chcesz dodać te same pliki do wszystkich %d książek? Jeśli książka już posiada formatowanie, zostanie nadpisane.

en: Are you sure you want to delete the following items?
pl: Czy na pewno skasować wybrane elementy?

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
pl: Czy na pewno chcesz odinstalować wtyczkę <b>%s</b>?

en: Are you sure?
pl: Na pewno?

en: Are your sure?
pl: Jesteś pewien?

en: Arg &count:
pl: Suma argumentów:

en: Argument count should be -1 or greater than zero. Setting it to zero means that this function cannot be used in single function mode.
pl: Liczba argumentów powinna być -1 lub większa od zera. 0 oznacza, że funkcja nie będzie mogła być użyta w trybie pojedynczej funkcji.

en: Article download failed: %s
pl: Pobieranie artykułu nie powiodło się: %s

en: Article downloaded: %s
pl: Artykuł pobrany: %s

en: Articles
pl: Artykuły

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Assume print formatting
pl: Przyjmij formatowanie wydruku

en: Assume that each directory has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
pl: Zakładaj, że każdy katalog ma tylko jedną logiczną książkę i że wszystkie pliki znajdujące się w nim są innymi formatami tej samej książki

en: At least two books must be selected for merging
pl: Conajmniej dwie książki muszą zostać wybrane, aby móc je połączyć

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
pl: W załączeniu przesyłam %s czasopism pobranych przez calibre.

en: Attached, you will find the e-book
pl: W załączniku znajdziesz e-booka

en: Author
pl: Autor

en: Author So&rt:
pl: So&rtowanie Autorów

en: Author Sort
pl: Sortowanie po autorze

en: Author names cannot contain & characters.
pl: Nazwy autorów nie mogą zawierać znaków &.

en: Author s&ort:
pl: S&ortowanie według autora:

en: Author s&ort:
pl: S&ortowanie według autora:

en: Author sort
pl: Sortowanie autora

en: Author sort name algorithm
pl: Algorytm sortowania wg autora

en: Author(s)
pl: Autor(rzy)

en: Authors
pl: Autorzy

en: Authors changed
pl: Autor został zmieniony

en: Authors:
pl: Autorzy:

en: Auto convert the following books before sending via email?
pl: Dokonać automatycznej konwersji następujących książek przed wysłaniem ich emailem?

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
pl: Dokonać automatycznej konwersji następujących książek przed przesłaniem ich na urządzenie?

en: Auto increment series index
pl: Automatyczna numeracja serii

en: Auto reload server when source code changes. May not work in all environments.
pl: Automatycznie przeładuj serwer gdy kod źródłowy ulegnie zmianie. Może nie działać we wszystkich środowiskach.

en: Auto send
pl: Wysyłaj automatycznie

en: Automatic management
pl: Automatyczne zarządzanie

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
pl: Utwórz automatycznie pole sortowania autora na podstawie pola autora. Użycie tego przycisku spowoduje wypełnienie pola sortowania wg autora i zmieni kolor pola z czerwonego na zielony. Kliknięcie i przytrzymanie klawisza myszy spowoduje wyświetlenie menu z opcjami.

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
pl: Automatycznie stwórz sortowanie według tytułu w oparciu o bieżący tytuł. Używając tego
    przycisku w celu stworzenia sortowania według tytułu zmieni sortowanie z czerwonego na zielony.

en: Automatically download the cover, if available
pl: Automatycznie pobieraj pliki okładek, jeśli są dostępne w internecie

en: Automatically launch content server on application startup
pl: Automatycznie włączaj serwer zawartości przy starcie aplikacji

en: Automatically number books
pl: Automatycznie numeruj książki

en: Automatically send downloaded &news to ebook reader
pl: Automatycznie przesyłaj pobrane newsy na czytnik

en: Automerge: If books with similar titles and authors found, merge the incoming formats automatically into
    existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has
    the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.
    
    Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.
pl: Autoscalanie: Jeśli znalezione książki mają identyczne tytuły i autorów, połącz dołączane formaty do
    istniejących rekordów książki. Opcja po prawej odpowiada za to co się stanie gdy istniejący rekord ma już
    dołączany format. Weź pod uwagę, że ta opcja ma również wpływ na akcję Kopiuj do biblioteki.
    
    Porównanie tytułów ignoruje poprzedzające przedimki nieokreślone ("the", "a", "an"), interpunkcję, duże, małe litery itd. Porównanie autora jest dokładne.

en: Automerge: If books with similar titles and authors found, merge the incoming formats automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format: 
    
    Ignore duplicate incoming files - means that existing files in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate files - means that existing files in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate file - means that a new book entry will be created for each duplicate file
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
pl: Autoscalanie: Jeśli znalezione książki mają identyczne tytuły i autorów, połącz automatycznie dołączane
    formaty do istniejących rekordów książki. Opcja ta odpowiada za to co się stanie gdy istniejący rekord ma już
    dołączany format:
    
    Ignoruj zduplikowane dołączane pliki - oznacza, że istniejące pliki w twojej bibliotece calibrenie zostaną zastąpione
    Nadpisz zduplikowane pliki - oznacza, że istniejące pliki w twojej bibliotece calibre zostaną zastąpione
    Stwórz nowy rekord dla każdego zduplikowanego pliku - stworzony zostanie nowy wpis książki dla każdego zduplikowanego pliku
    
    Porównanie tytułów ignoruje poprzedzające przedimki nieokreślone ("the", "a", "an"), interpunkcję, duże, małe litery itd. Porównanie autora jest dokładne.

en: Available
pl: Dostepny

en: Available user recipes
pl: Dostępne źródła użytkownika

en: Available variables:
pl: Dostępne zmienne:

en: Average rating
pl: Średnia ocen

en: Back
pl: Wstecz

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Backup metadata
pl: Kopia bezpieczeństwa metadanych

en: Backup status
pl: Status kopii bezpieczeństwa

en: Bad configuration
pl: Zła konfiguracja

en: Bad database location
pl: Zła lokalizacja bazy danych

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
pl: Błędna lokalizacja bazy danych: %r. Uruchamiam z nową, pustą biblioteką.

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
pl: Zła lokalizacja bazy danych %r. calibre zostanie teraz wyłączone.

en: Bad location
pl: Błędna lokalizacja

en: Bad table:
    %s
pl: Nieprawidłowy spis:
    %s

en: Bambook SDK has not been installed.
pl: Nie ma zainstalowanego programu Bambook SDK

en: Base
pl: Baza

en: Base &font size:
pl: Główny &rozmiar czcionki:

en: Base directory into which URL is saved. Default is %default
pl: Główny katalog, w którym zapisywane są adresy URL. Domyślnie to %default

en: Basic metadata
pl: Podstawowe metadane

en: Behavior
pl: Zachowanie

en: Bib file encoding:
pl: Kodowanie pliku Bib:

en: BibTeX Options
pl: Opcje BibTex

en: BibTeX entry type:
pl: Typ wpisu BibTex:

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Flag kodowania pliku BibTeX.
    Dostępne typy: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Kodowanie wyjściowe pliku BibTeX.
    Dostępne typy: utf8, cp1252, ascii.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Bibliography
pl: Bibliografia

en: Blockquote
pl: Blok cytatu

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Book
pl: Książka

en: Book %(sidx)s of %(series)s
pl: Książka %(sidx)s z %(series)s

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
pl: Książka %(sidx)s z <span class="series_name">%(series)s</span>

en: Book %d:
pl: Książka %d:

en: Book Cover
pl: Okładka książki

en: Book Details
pl: O książce

en: Book format
pl: Format książki

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
pl: Formaty książek i metadane z wybranych książek zostaną dodane do <b>pierwszej wybranej książki</b> (%s). ISBN <i>nie</i> zostanie połączony.<br><br> Druga i pozostałe wybrane książki nie zostaną skasowane ani zmienione.<br><br>Potwierdź chęć kontynuacji.

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Formaty książek z wybranych książek zostaną dodane do <b>pierwszej wybranej książki</b> (%s). ISBN <i>nie</i> zostanie połączone.<br><br>Po dodaniu druga i pozostałe wybrane książki zostaną <b>skasowane</b>. <br><br>Wszystkie formaty książki z pierwszej wybranej książki zostaną zachowane, a jakiekolwiek zduplikowane formaty w drugiej i kolejnych wskazanych książkach zostaną całkowicie <b>usunięte</b> z twojej biblioteki calibre.<br><br>Jesteś <b>pewien</b>, że chcesz kontynuować?

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title, ISBN and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Pliki w różnych formatach z wybranych książek zostaną dołączone do <b>pierwszej wybranej książki</b>(%s). Metadane pierwszej wybranej książki nie zostaną zmienione. Autor, tytuł, ISBN i pozostałe metadane <i>nie</i> zostaną połączone.<br><br>Pozostałe książki wraz z zapisanymi w nich metadanymi zostaną <b>usunięte</b>. <br><br>Wszystkie formaty pierwszej książki zostaną zachowane, zaś powtarzające się w innych książkach zostaną nieodwracalnie <b>usunięte</b> z biblioteki calibre.<br><br>  Czy <b>na pewno</b> połączyć te książki?

en: Book metadata files remaining to be written: %s
pl: Pozostało do zapisania %s plików książki metadanych.

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Bookmark #%d
pl: Zakładka #%d

en: Bookmark Manager
pl: Menedżer zakładek

en: Books
pl: Książki

en: Books by &Genre
pl: Książki po &gatunku

en: Books by &Series
pl: Książki po &serii

en: Books by &Title
pl: Książki po &tytule

en: Books by Author
pl: Książki po &autorze

en: Books by same author
pl: Książki tego samego autora

en: Books by this publisher
pl: Książki tego samego wydawcy

en: Books display will be restricted to those matching a selected saved search
pl: Lista wyświetlanych książek zostanie ograniczona do zapisanego wyszukiwania

en: Books in
pl: Książki w

en: Books in this series
pl: Książki w tym cyklu

en: Books in your library
pl: Książki w twojej bibliotece

en: Books matching either pattern will not be included in generated catalog.
pl: Pasujące książki żaden wzorzec nie zostanie zawarty w wygenerowanym katalogu.

en: Books sorted by
pl: Książki sortowane według

en: Books tagged as Wishlist items will be displayed with an X
pl: Książki z etykietą "lista życzeń" będą wyświetlane z "X"

en: Books with the same tags
pl: Książki z takimi samymi etykietami

en: Books with the same title as the following already exist in the database. Add them anyway?
pl: Książka o identycznym tytule jest już w bazie danych. Dodać mimo to?

en: Books:
pl: Książki:

en: Brazilian Portuguese
pl: brazylijsko-portugalski

en: Browse books by
pl: Przeglądaj książki po

en: Browse by covers
pl: Przeglądaj po okładkach

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
pl: Wybierz obraz, który będzie użyty jako okładka tej książki.

en: Browse the calibre User Manual
pl: Przeglądaj Podręcznik Użytkownika calibre

en: Browsing %d books
pl: Przeglądanie %d książek

en: Browsing by
pl: Przeglądanie po

en: Bulk Convert
pl: Masowa konwersja

en: Bulk convert
pl: Masowa konwersja

en: But dont show entries that have...
pl: Ale nie pokazuj wpisów zawierających...

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
pl: Kupując w tym sklepie wspierasz dewelopera calibre: %s.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
pl: Kupując w tym sklepie wspierasz dewelopera calibre: %s</p>

en: By
pl: autorstwa

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
pl: Dostosowując poniższy szablon, może kontrolować, w których folderach pliki są zapisywane i jakie mają nadawane nazwy. Możesz użyć znaku / by wskazać podfoldery. Dostępne są wskazane poniżej zmienne metadanych. Gdy dana książka nie posiada metadanych, zmienna zostanie zastąpiona pustym ciągiem znaków.

en: By default, the calibre content server listens on '0.0.0.0' which means that it
    accepts IPv4 connections on all interfaces. You can change this to, for
    example, '127.0.0.1' to only listen for connections from the local machine, or
    to '::' to listen to all incoming IPv6 and IPv4 connections (this may not
    work on all operating systems)
pl: Domyślnie serwer calibre nasłuchuje na '0.0.0.0', co oznacza, że akceptuje
    połączenie IPv4 na wszystkich interfejsach. Możesz to to zmienić, na przykład
    na '127.0.0.1', aby akceptować tylko połączenia z lokalnego komputera ,
    lub na '::', aby akceptować wszystkie przychodzące połączenia IPv4 i IPv6
    (nie wszystkie systemy operacyne to umożliwiają).

en: By first letter
pl: Od pierwszej litery

en: C&reate
pl: Utwó&rz

en: C&ustom metadata
pl: Własne metadane

en: CATEGORY ITEMS
pl: ELEMENTY KATEGORII

en: CSS file used for the output instead of the default file
pl: plik CSS użyty do dokumentu wyjściowego, zamiast domyślnego

en: CSV/XML Options
pl: Opcje CVS/XML

en: Cache covers from iTunes/iBooks
pl: Przechowuj okładki z iTunes/iBooks

en: Calibre Library
pl: Biblioteka calibre

en: Calibre helps you find the ebooks you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources for you.
pl: Calibre ułatwia znalezienie książek których szukasz, sprawdzając oferty sklepów i bezpłatne źródła książek.

en: Calibre normally uses locale-dependent lexicographic ordering when showing
    completion values. This means that the sort order is correct for the user's
    language. However, this can be slow. Performance is improved by switching to
    ascii ordering. This tweak controls when that switch happens. Set it to zero
    to always use ascii ordering. Set it to something larger than zero to switch
    to ascii ordering for performance reasons.
pl: Calibre do sortowania podpowiedzi używa kolejności leksykograficznej właściwej dla języka interfejsu.
    To zazwyczaj oznacza, że kolejność jest taka, jakiej życzy sobie użytkownik.
    Metoda ta jednak może spowalniać działanie programu. Aby przyspieszyć działanie można przełączyć
    sortowanie na kolejność wg ASCII. Ten parametr określa kiedy sortowanie zostanie przełączone.
    Ustaw go na 0 jeśli zawsze chcesz używać sortowania wg ASCII. Jakakolwiek wyższa wartość
    spowoduje, że sortowanie będzie przełączane na ASCII jeśli podpowiedzi będą spowalniać działanie.

en: Calibre upgrade required
pl: Wymagana aktualizacja Calibre

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel and return to overview
pl: Anuluj i wróć do omówienia

en: Cannot Start
pl: Nie można uruchomić

en: Cannot add
pl: Nie można dodać

en: Cannot add files as no books are selected
pl: Nie można dodać plików ponieważ żadna książka nie jest wybrana.

en: Cannot add link %s to TOC
pl: Nie można dodać odnośnika %s do spisu treści

en: Cannot add some files as you do not have  permission to access them. Click Show Details to see the list of such files.
pl: Nie można dodać niektórych plików ponieważ nie masz do nich uprawnień. Kliknij Pokaż szczegóły aby zobaczyć listę tych plików.

en: Cannot add the actions %s to this location
pl: Nie można dodać akcji %s do tej lokalizacji

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
pl: Nie można uworzyć wyrażenia regularnego, używając konstruktora, bez książki.

en: Cannot configure
pl: Nie można konfigurować

en: Cannot configure before calibre is restarted.
pl: Nie można skonfigurować przed ponownym uruchomieniem calibre.

en: Cannot configure while there are running jobs.
pl: Nie można konfigurować programu, gdy są aktywne jakieś zadania.

en: Cannot convert
pl: Nie można przekonwertować

en: Cannot copy
pl: Nie można skopiować

en: Cannot copy books directly from iDevice. Drag from iTunes Library to desktop, then add to calibre's Library window.
pl: Nie można skopiować książek bezpośrednio z iUrządzenia. Przeciągnij z Biblioteki iTunes na Pulpit, a następnie dodaj do Biblioteki Calibre

en: Cannot delete
pl: Usunięcie niemożliwe

en: Cannot delete books
pl: Nie udało się usunąć książek

en: Cannot download metadata
pl: Nie można pobrać metadanych

en: Cannot download news as no internet connection is active
pl: Nie można pobrać żadnych newsów, gdyż połączenie internetowe nie jest aktywne

en: Cannot edit metadata
pl: Nie można edytować metadanych

en: Cannot get files from this device
pl: Nie można pobrać listy plików z urządzenia

en: Cannot kill job
pl: Nie można zatrzymać zadania

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
pl: Nie można przerwać zadań, które komunikują się z urządzeniem

en: Cannot merge books
pl: Nie można połączyć książek

en: Cannot open folder
pl: Nie można otworzyć folderu

en: Cannot preview
pl: Brak podglądu

en: Cannot read
pl: Nie można odczytać

en: Cannot read from: %s
pl: Nie można odczytać z: %s

en: Cannot remove
pl: Nie mogę usunąć

en: Cannot remove builtin plugin
pl: Nie można usunąć wbudowanej wtyczki

en: Cannot remove the actions %s from this location
pl: Nie mogę usunąć akcji %s z tej lokalizacji

en: Cannot save to disk
pl: Nie można zapisać na dysku

en: Cannot search
pl: Nie można wyszukać

en: Cannot send: Device has no storage card
pl: Nie można przesłać: Urządzenie nie posiada karty pamięci

en: Cannot send: No device is connected
pl: Nie można było przesłać: Żadne urządenie nie jest podłączone

en: Cannot tweak ePub
pl: Nie można ulepszyć ePub

en: Cannot view
pl: Nie można wyświetlić

en: Capitalize
pl: Ustaw kapitaliki

en: Card A
pl: Karta A

en: Card A folder
pl: Folder karty A

en: Card B
pl: Karta B

en: Cas&e sensitive
pl: Uwzględniaj &rozmiar liter

en: Catalog
pl: Katalog

en: Catalog &format:
pl: &Format katalogu:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
pl: &Tytuł katalogu (istniejący katalog o tej samej nazwie zostanie nadpisany):

en: Catalog generated.
pl: Katalog wygenerowany.

en: Catalog generator
pl: Generator katalogu

en: Catalog options
pl: Opcje katalogu

en: Categories with &hierarchical items:
pl: Kategorie z elementami hierarchicznymi:

en: Category Editor
pl: Edytor kategorii

en: Category filter:
pl: Filtr kategorii:

en: Category lookup name:
pl: Kategoria nazwy wyszukania:

en: Category name:
pl: Nazwa kategorii:

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
pl: Powoduje zamknięcie wszystkich uruchomionych instancji calibre. Należy pamiętać, że wszystkie nie zakończone zadania zostaną przerwane więc należy używać tego przełącznika ostrożnie.

en: Center
pl: Wyśrodkuj

en: Change &cover
pl: Zmień &okładkę

en: Change &cover image:
pl: Zmień grafikę &okładki:

en: Change &font (needs restart)
pl: Zmień czcionkę (wymaga ponownego uruchomienia)

en: Change Case
pl: Zmień wielkość liter

en: Change calibre behavior
pl: Zmień zachowanie calibre

en: Change cover
pl: Zmień okładkę

en: Change how calibre downloads metadata
pl: Zmień sposób pobierania danych przez calibre

en: Change metadata fields before saving/sending
pl: Zmień pola metadanych przed zapisaniem/wysłaniem

en: Change paths to &lowercase
pl: Zmieniaj ścieżki na &małe litery

en: Change sub-categorization scheme
pl: Zmień schemat pod-kategoryzacji

en: Change text alignment for %s
pl: Zmień wyrównanie tekstu dla %s

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
pl: Zmień justowanie. Wartość "lewy" wyrówna cały wyjustyfikowany tekst źródłowy do lewej. Wartość "wyjustuj" dokona wyjustowania całego tekstu. Wartość "oryginalny" (domyślna) nie zmieni justowania w pliku źródłowym. Weź pod uwagę fakt, że tylko niektóre formaty obsługują justowanie.

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
pl: Zmień autora(-ów) tej książki. Wielu autorów powinno być rozdzielonych przecinkami

en: Change the contents of the saved search
pl: Zmień zawartość zapisanego wyszukania

en: Change the title of this book
pl: Zmień tytuł tej książki

en: Change the way calibre behaves
pl: Zmień zachowanie calibre

en: Change title to title &case
pl: Zaczynaj każdy wyraz tytułu z dużej litery

en: Changed metadata
pl: Zmienione metadane

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
pl: Zmiana autorów dla kilku książek może chwilę zająć. Jesteś pewien?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
pl: Zmiana metadanych dla tylu książek może chwilę zająć. Jesteś pewien?

en: Chapter &mark:
pl: &Znacznik rozdziału:

en: Chapter &threshold
pl: &Wstęp do rozdziału

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: cp1252, cp1251, latin1 and utf-8.
pl: Kodowanie znaków dla źródłowych plików HTML. Powszechne wybory obejmują: cp1252, cp1251, latin1 oraz utf-8.

en: Character match
pl: Uwzględniaj wielkość liter

en: Check Library -- Problems Found
pl: Sprawdzanie biblioteki - pojawiły się problemy

en: Check for &updated plugins
pl: Poszukaj &aktuailizacji dla wtyczek

en: Check library
pl: Sprawdź bibliotekę

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
pl: Zaznacz to pole jeśli wyszukiwany ciąg znaków ma pasować ściśle z wielkością liter. Odznacz jeśli wielkośc liter nie ma znaczenia

en: Check this box if this column contains names, like the authors column.
pl: Zaznacz to jeśli ta kolumna zawiera nazwy, tak jak kolumna autorów

en: Check this box to remove all tags from the books.
pl: Zaznacz to okienko, aby usunąć wszystkie etykiety z książek.

en: Checking database integrity
pl: Sprawdzanie integralności bazy danych

en: Checking last download date.
pl: Sprawdzanie daty ostatniego pobierania.

en: Children of %s
pl: Dzieci %s

en: Chinese (HK)
pl: chiński (Hong Kong)

en: Choose &language (requires restart):
pl: Wybierz &język (wymaga ponownego uruchomienia):

en: Choose Files
pl: Wybierz pliki

en: Choose Format
pl: Wybierz format

en: Choose Library
pl: Wybierz bibliotekę

en: Choose a category to browse by:
pl: Wybierz kategorię do przeglądania:

en: Choose a different layout for the Edit Metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
pl: Wybór układu pól okna dialogowego edycji metadanych. W układzie kompaktowym łatwiej jest edytować własne metadane niż zmieniać okładki i formaty.

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter Detection.
pl: Wskaż folder, w którym umieszczone zostaną wyniki debugowania. Jeśli określisz folder, calibre umieści w nim dużo danych do debugowania. To pomoże zrozumieć proces konwersji i wykrycie poprawnych wartości dla parametrów konwersji takich jak spis treści czy też wykrywanie rozdziałów.

en: Choose a location for your calibre e-book library
pl: Wybierz lokalizację dla twojej biblioteki książek calibre

en: Choose a location for your new calibre e-book library
pl: Wybierz lokalizację dla twojej nowej biblioteki książek calibre

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
pl: Wybierz nową nazwę dla biblioteki <b>%s</b>.

en: Choose a random book from your calibre library
pl: Wybierz losową książkę z biblioteki calibre

en: Choose a recipe file
pl: Wybierz plik źródła

en: Choose background color
pl: Wybór koloru tła

en: Choose builtin recipe
pl: Wybierz wbudowane źródło

en: Choose calibre library to work with
pl: Wybierz bibliotekę calibre, z którą chcesz pracować

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Redd instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
pl: Wybeirz kolumny do przeszukiwania gdy nie używasz przedrostków, na przykład, podczas szukania Czerwony zamiast titel:Czerwony. Wprowadź listę nazw wyszukiwania oddzielone przecinkami. Ma zastosowanie jeśli ustawisz opcję ograniczenia przeszukiwanych kolumn powyżej.

en: Choose cover for
pl: Wybierz okładkę dla

en: Choose debug folder
pl: Wybierz folder debugowania

en: Choose destination directory
pl: Wyberz folder docelowy

en: Choose ebook
pl: Wybierz książkę

en: Choose foreground color
pl: Wybór koloru tekstu

en: Choose format to download to your library.
pl: Wybierz format, który ma zostać pobrany do biblioteki.

en: Choose format to send to device
pl: Wybierz format plików przesyłanych na urządzenie

en: Choose formats
pl: Wybierz formaty

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
pl: Wybierz formaty, które <b>nie mają</b> być usunięte.<p>Ta opcja nigdy nie usuwa wszystkich formatów książki.

en: Choose formats for
pl: Wybierz formaty dla

en: Choose formats to be deleted
pl: Wybierz formaty do usunięcia

en: Choose how tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories
pl: Wybierz jak podkategorie przeglądarki etykiet są wyświetlane
    gdy jest więcej elementów niż wskazuje na to ograniczenie.
    Wybierz od pierwszej litery, aby zobaczyć listę A, B, C. Wybierz
    partycjonowane, aby uzyskać listę grup o określonym rozmiarze.
    Wybierz wyłącz, aby nie oglądać podkategorii

en: Choose library
pl: Wybierz bibliotekę

en: Choose location for calibre library
pl: Wybierz lokalizację dla biblioteki calibre

en: Choose root folder
pl: Wybierz folder główny

en: Choose saved search or enter name for new saved search
pl: Wybierz zapisane wyszukanie lub wpisz nazwę dla nowego wyszukania do zapisu

en: Choose stores
pl: Wybierz sklepy

en: Choose the format to view
pl: Wybierz format do wyświetlenia

en: Choose the location to add books from
pl: Wybierz lokalizację, skąd zostaną dodane książki

en: Choose the toolbar to customize
pl: Wybierz pasek narzędzi, który chcesz zmodyfikować

en: Choose theme (needs restart)
pl: Wybierz temat (wymaga ponownego uruchomienia)

en: Choose whether to use basic text matching or advanced regular expression matching
pl: Wskaż czy użyć wyszukania według zwykłego tekstu czy zaawansowanego wyszukania przez regularne wyrażenie

en: Choose which identifier type to operate upon
pl: Wskaż typ identyfikatora do wykorzystania

en: Choose your &language:
pl: Wybierz &język:

en: Choose your calibre library
pl: Wybierz swoją bibliotekę calibre

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "%s" device.
pl: Wybierz swój czytnik. Jeśli nie ma go na liście, wybierz urządzenie "%s".

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear '%s'
pl: Wyczyść '%s'

en: Clear date
pl: Data wyczyszczenia

en: Clear list of recently opened books
pl: Wyczyść listę ostatnio otwieranych książek

en: Clear published date
pl: Wyczyść datę publikacji

en: Clear recently viewed list
pl: Wyczyść listę ostatnio otwieranych

en: Clear search &histories
pl: Wyczyść &historię wyszukiwania

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, e-book viewer, fetch news dialog, etc.
pl: Wyczyść historię wyszukiwania w całym calibre. Włącznie z listą książek, przeglądarką książek, pobieraniem newsów itd.

en: Clear the current search
pl: Wyczyść aktualne wyszukiwanie

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
pl: Kliknij kolumnę w widoku biblioteki aby uzyskać informacje o książce

en: Click the show details button to see which ones.
pl: Kliknij "Pokaż szczegóły", aby zobaczyć które.

en: Click to change
pl: Kliknij, by zmienić

en: Click to open
pl: Kliknij, aby otworzyć

en: Click to see list of jobs
pl: Kliknij, by zobaczyć kolejkę zadań

en: Close
pl: Zamknij

en: Close dictionary
pl: Zamknij słownik

en: Close without Saving
pl: Zamknij bez zapisywania

en: Co&mments
pl: Ko&mentarze

en: Code is running
pl: Trwa wykonywanie kodu

en: Collapse all categories
pl: Zwiń wszystkie kategorie

en: Collecting data, please wait...
pl: Zbieranie danych, proszę czekać...

en: Collections
pl: Kolekcje

en: Colophon
pl: Kolofon

en: Colors
pl: Kolory

en: Column &heading
pl: &Nagłówek kolumny

en: Column built from other columns
pl: Kolumna składająca się z innych kolumn

en: Column built from other columns, behaves like tags
pl: Kolumny budowane z innych kolum, zachowujące się jak etykiety

en: Column coloring
pl: Kolorowanie kolumn

en: Column containing 'read' status
pl: Kolumna zawierająca status 'read'

en: Column containing additional exclusion criteria
pl: Kolumna zawierająca dodatkowe kryteria wykluczenia

en: Column heading in the library view and category name in the tag browser
pl: Nagłówek kolumny w widoku biblioteki i nazwa kategorii w przeglądarce etykiet

en: Columns to be displayed in the book list
pl: Kolumny wyświetlane na liście książek

en: Comic
pl: Komiks

en: Comic Input
pl: Komiks wejściowy

en: Comics
pl: Komiksy

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
pl: Oddzielona przecinkami lista dni w miesiącu. Na przykład: 1, 15

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used
pl: Oddzielona przecinkami lista katalogów na urządzeniu, do których mają być wysyłane książki. Zostanie użyty pierwszy istniejący katalog

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
pl: Oddzielona przecinkami lista katalogów do przesyłania e-booków na urządzenie. Zostanie użyta pierwsza istniejąca pozycja.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
pl: Oddzielana przecinkami lista formatów do zapisania dla każdej książki. Domyślnie zapisywane są wszystkie dostępne formaty.

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
pl: Lista oddzielonych przecinkami pól metadanych do włączenia do zbiorów w urządzeniu. Możliwości obejmują:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
pl: Lista oddzielonych przecinkami etykiet do usunięcia z książki.

en: Comma separated text, like tags, shown in the tag browser
pl: Tekst rozdzielany przecinkiem, jak etykiety, pokazywany w przeglądarce etykiet

en: Comma-separated list of category lookup names.
    Default: all
pl: Lista kategorii wyszukiwań nazw oddzielona przecinkami.
    Domyślnie: wszystkie

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
pl: Lista ID oddzielona przecnkami do katalogu.
    Jeśli jest zadeklarowane, --search jest ignorowane.
    Domyślnie: wszystkie (all)

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
pl: Lista rozszerzeń rozdzielona przecinkiem do zignorowania.
    Domyślnie: wszystkie

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
pl: Lista nazw rozdzielona przecinkiem do zignorowania.
    Domyślnie: wszystkie

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
pl: Lista raportów rozdzielona przecinkiem.
    Domyślnie: wszystkie

en: Comma-separated list of tag words indicating book should be excluded from output.For example: 'skip' will match 'skip this book' and 'Skip will like this'.Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Oddzielona przecinkami lista etykiet wskazująca książki, które mają być wykluczone przy wyjściu. Na przykład: 'pomiń' będzie pasować do 'pomiń tę książkę' and 'Pomińmy to milczeniem'.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Command line tools installed
pl: Narzędzia linii poleceń zostały zainstalowane

en: Command line tools installed in
pl: Narzędzia linii poleceń zostały zainstalowane w

en: Comments
pl: Komentarze

en: Common
pl: Wspólne

en: Common Options
pl: Opcje wspólne

en: Communicate with Android phones.
pl: Umożliwia komunikację z telefonami z Androidem.

en: Communicate with BOEYE BDX serial eBook readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami  BOEYE BDX Serial

en: Communicate with BOEYE BEX Serial eBook readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with Hanlin V3 eBook readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 eBook readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Hanlin V5.

en: Communicate with S60 phones.
pl: Umożliwia komunikację z telefonami S60.

en: Communicate with The Book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek The Book.

en: Communicate with WebOS tablets.
pl: Umożliwia komunikację z tabletami z systemem WebOS.

en: Communicate with all the Sony eBook readers.
pl: Umożliwia komunikację ze wszystkimi czytnikami książek Sony.

en: Communicate with an eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek.

en: Communicate with iTunes.
pl: Umożliwia komunikację z aplikacją iTunes

en: Communicate with iTunes/iBooks.
pl: Umożliwia komunikację z aplikacjami iTunes/iBooks.

en: Communicate with the Acer Lumiread
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Acer Lumiread

en: Communicate with the Adam tablet
pl: Połączenie z tabletem Adam

en: Communicate with the Aluratek Color
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Aluratek Color

en: Communicate with the Archos reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Archos.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Astak Mentor EB600

en: Communicate with the Azbooka
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Azbooka.

en: Communicate with the BOOX eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek BOOX.

en: Communicate with the Binatone Readme eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
pl: Umożliwia komunikację z telefonami Blackberry.

en: Communicate with the Bq Avant
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Bq Avant

en: Communicate with the COBY
pl: Połącz z COBY

en: Communicate with the Cybook Gen 3 / Opus eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Cybook Gen 3 / Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Cybook Orizon

en: Communicate with the EB600 eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek EB600.

en: Communicate with the EEE Reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek EEE

en: Communicate with the ESlick eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek ESlick.

en: Communicate with the Elonex EB 511 eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Elonex EB 511.

en: Communicate with the Entourage Edge.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Entourage Edge.

en: Communicate with the GM2000
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek GM2000

en: Communicate with the Hanvon N520 eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Hanvon N520.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek IRex Digital Reader 800.

en: Communicate with the IRex Iliad eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek IRex Iliad.

en: Communicate with the Iriver Story reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek JetBook Mini

en: Communicate with the JetBook eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek JetBook.

en: Communicate with the Kindle 2/3 eBook reader.
pl: Połącz z czytnikiem eBook Kindle 2/3.

en: Communicate with the Kindle DX eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Kindle.

en: Communicate with the Kobo Reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Kobo Reader.

en: Communicate with the Libre Air reader.
pl: Połączenie z czytnikiem Libre Air

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem MiBuk Wolder

en: Communicate with the Moovybook Reader
pl: Połączenie z czytnikiem Moovybook

en: Communicate with the Newsmy reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Newsmy.

en: Communicate with the Nextbook Reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Nextbook

en: Communicate with the Nokia 770 internet tablet.
pl: Umożliwia komunikację z tabletem internetowym Nokia 770.

en: Communicate with the Nokia 810/900 internet tablet.
pl: Umożliwia komunikację z internetowym tabletem Nokia 810/900.

en: Communicate with the Nokia E52
pl: Umożliwia komunikację z telefonem Nokia E52.

en: Communicate with the Nook Color and TSR eBook readers.
pl: Połączenie z czytnikikami Nook Color i TSR eBook.

en: Communicate with the Nook eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Nook.

en: Communicate with the Nuut2 eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Nuut2.

en: Communicate with the Palm Pre
pl: Umożliwia komunikację z telefonem Palm Pre.

en: Communicate with the Pandigital Novel
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Pandigital Novel

en: Communicate with the Pico reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Pico.

en: Communicate with the PocketBook 301 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
pl: Połączenie z czytnikiem PocketBook 360+

en: Communicate with the PocketBook 602/603/902/903 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek PocketBook 602/603/902/903

en: Communicate with the PocketBook 701
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek PocketBook 701

en: Communicate with the Samsung SNE eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Samsung SNE.

en: Communicate with the Sanda Bambook eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Sanda Bambook

en: Communicate with the Sigmatek eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Sigmatek.

en: Communicate with the Sony PRS-500 eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Sony PRS-500.

en: Communicate with the Sovos reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Sovos.

en: Communicate with the SpringDesign Alex eBook reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek SpringDesign Alex.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Stash W950.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Sunstech EB700.

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami książek Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Teclast K3/K5

en: Communicate with the Trekstor
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Trekstor

en: Communicate with the VelocityMicro
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek VelocityMicro

en: Communicate with the Wexler reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem książek Wexler.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem iPapyrus.

en: Compact Metadata
pl: Układ kompaktowy

en: Compacting database
pl: Kompaktowanie bazy danych

en: Completion sort order: choose when to change from lexicographic to ASCII-like
pl: Sortowanie podpowiedzi: kiedy zmienić sortowanie z leksykograficznego na ASCII

en: Configure
pl: Ustawienia

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Configure Device
pl: Skonfiguruj urządzenie

en: Configure Ebook viewer
pl: Konfiguruj przeglądarkę książek

en: Configure Viewer
pl: Konfiguruj przeglądarkę

en: Configure download metadata
pl: Konfiguracja pobierania metadanych

en: Configure search
pl: Konfiguruj wyszukiwanie

en: Configure selected source
pl: Skonfiguruj wybrane źródło

en: Configure...
pl: Konfiguracja...

en: Confirm before deleting
pl: Potwierdź przed usunięciem

en: Confirmation dialogs have all been reset
pl: Wszystkie zapytania o potwierdzenie zostały zresetowane

en: Connect to Bambook
pl: Połączono z Bambook

en: Connect to folder
pl: Podłącz do folderu

en: Connect to iTunes
pl: Połącz z iTunes

en: Connect/share
pl: Połącz/udostępnij

en: Connected
pl: Połączone

en: Connecting to dict.org to lookup: <b>%s</b>&hellip;
pl: Łączenie z dict.org by sprawdzić: <b>%s</b>&hellip;

en: Constant template
pl: Stały szablon

en: Contains names
pl: Zawiera nazwy

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
pl: Zawiera nazwy obecnie zdefiniowanych zgrupowanych wyszukiwań.
    Stwórz nową nazwę wpisując ją w puste pole, a następnie
    naciśnij Zapisz. Zmień nazwę wyszukiwania wskazując je, a potem
    zmień nazwę i naciśnij Zapisz. Zmień wartość wyszukiwania
    zmieniając wartość w polu, a następnie naciśnij Zapisz.

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
pl: Zawiera: słowo lub frazę pasującą gdziekolwiek w polu metadanych

en: Control auto-detection of document structure.
pl: Kontrola autodetekcji struktury dokumentu.

en: Control behavior of the book list
pl: Dwukrotne kliknięcie na liście książek

en: Control email delivery
pl: Kontroluj dostarczanie poczty email

en: Control formatting of title and series when used in templates
pl: Format tytułu i serii w szablonach

en: Control how calibre downloads ebook metadata from the net
pl: Kontroluj sposób, w jaki calibre pobiera metadane z Sieci

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
pl: Skonfiguruj sposób, w jaki calibre eksportuje pliki ze swojej bazy danych podczas zapisywania na dysk

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
pl: Skonfiguruj sposób, w jaki calibre odczytuje metadane z plików podczas dodawania książek

en: Control how calibre transfers files to your ebook reader
pl: Skonfiguruj sposób przesyłania książek do czytnika

en: Control how dates are displayed
pl: Format wyświetlania daty

en: Control how tags are applied when copying books to another library
pl: Dodawanie etykiet w czasie kopiowania do innej biblioteki

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings".
pl: Formatowanie tytułu i nazwy serii przy zapisie na dysk lub do urządzenia.
    Zastosowanie parametru zależy od pola, które jest przetwarzane.
    Dla tytułu wartość parametru 'library_order' spowoduje zstąpienie pola title przez title_sort.
    Jeśli parametr ma wartość 'strictly_alphabetic' tytuł nie zostanie zmieniony.
    Dla nazwy serii wartość 'library_order' spowoduje przesunięcie początkowych rodzajników
    takich jak "A" czy "The" na koniec. Przy wartości 'strictly_alphabetic' nazwa serii pozostaje
    bez zmian. Na przykład wartość 'library_order' spowoduje zapisanie "The Lord of the Rings"
    jako  "Lord of the Rings, The", podczas gdy wartość 'strictly_alphabetic' -  "The Lord of the Rings"

en: Control partitioning of Tag Browser
pl: Sposób podziału kategorii w przeglądarce

en: Control sorting of titles and series in the library display
pl: Sortowanie tytułów i serii

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
pl: Kontroluje automatyczne generowanie spisu treści. Domyślnie, jeśli plik źródłowy ma już spis treści, to ma on pierwszeństwo przed tym wygenerowanym automatycznie.

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
pl: Kontroluj tworzenie/konwersję spisu treści

en: Control the look and feel of the output
pl: Kontroluj wygląd i zachowanie pliku wyjściowego

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects Calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Double-clicking on a title and hitting return
    without changing anything is sufficient to change the sort.
pl: Sposób sortowania tytułów i serii w bibliotece. Jeśli parametr ma wartość
    'library_order' do sortowania zostanie użyte pole sortowania tytułu zamiast pola title.
    W polu sortowania tytułu - jeśli nie zostanie ręcznie zmienione - pomijane są 
    początkowe rodzajniki takie jak "A" czy "The". Ustawienie parametru na 'strictly_alphabetic'
    spowoduje, że tytuły będą sortowane tak jak są (użyte zostanie pole title).
    I tak, przy sortowaniu 'library_order' książka o tytule "The Client" pojawi się pod literą "C",
    natomiast przy sortowaniu 'strictly_alphabetic' pod literą "T".
    Parametr ten dotyczy jedynie interfejsu Calibre i nie ma wpływu na czytniki.
    Dodatkowo książki dodane przed zmianą parametru pozostają na dotychczasowych miejscach
    dopóki tytuł nie będzie edytowany. Aby wymusić zmianę sortowania wystarczy kliknąć dwukrotnie
    tytuł na liście i przyciskając Enter bez wprowadzania jakichkolwiek zmian.

en: Control whether the bright yellow lines at the edges of book list are drawn
    when a section of the user interface is hidden. Changes will take effect
    after a restart of calibre.
pl: Ustawienie, czy na krawędziach listy książek mają być widoczne żółte linie w miejscach, 
    gdzie znajdują się ukryte panele (przeglądarka, etykiety itp.). 
    Zmiana parametru wymaga ponownego uruchomienia programu.

en: Conversion
pl: Konwersja

en: Conversion Error
pl: Błąd podczas konwersji

en: Conversion Input
pl: Źródłowy format do konwersji

en: Conversion Output
pl: Docelowy format po konwersji

en: Convert
pl: Konwertuj

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
pl: Konwersja LRS do LRS, opcja przydatna przy debugowaniu.

en: Convert all downloaded comments to plain &text
pl: Konwertuj wszystkie pobrane komentarze do &tekstu

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
pl: Konwersja książki %(num)d z %(tot)d (%(title)s)

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
pl: Konwertuj książkę %(num)d z %(total)d (%(title)s)

en: Convert books
pl: Konwertuj książki

en: Convert books to various ebook formats
pl: Konwertuj książki do różnych formatów

en: Convert ebooks to the %s format
pl: Konwertuj książki do formatu %s

en: Convert existing
pl: Konwertuj istniejące

en: Convert individually
pl: Konwertuj pojedynczo

en: Convert non-English characters to &English equivalents
pl: Zamieniaj znaki nie w języku angielskiem na ich &angielskie odpowiedniki

en: Convert paths to lowercase.
pl: Przekształć scieżki na małe znaki.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see http://daringfireball.net/projects/smartypants
pl: Zamień zwykłe cudzysłowy, myślniki i wielokropki na ich typograficzne odpowiedniki. Po więcej informacji, odwiedź http://daringfireball.net/projects/smartypants

en: Convertible
pl: Przekształcalny

en: Converting input to HTML...
pl: Konwertuję plik źródłowy na plik HTML...

en: Copied
pl: Skopiowano

en: Copied %(num)d books to %(loc)s
pl: Skopiowano %(num)d książek do %(loc)s

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Copy &to clipboard
pl: &Kopiuj do schowka

en: Copy Cover
pl: Skopiuj okładkę

en: Copy a book from one calibre library to another
pl: Skopiuj książkę z jednej biblioteki calibre do drugiej

en: Copy all author sort values to author
pl: Skopiuj wszystkie wartości sortowania po autorze do autora

en: Copy author sort to author
pl: Kopiuj pole author sort do pola nazwiska

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
pl: Skopiuj sortowanie po autorze dla każdego autora. Zwykle użyj tego przycisku po zmianach
    w Preferencje->Zaawansowane->Ulepszenia (Tweaki)->Algorytm sortowania nazwy autora

en: Copy author to author sort
pl: Kopiuj nazwisko do pola author sort

en: Copy books from the devce to your calibre library
pl: Skopiuj książki z urządzenia do biblioteki calibre

en: Copy current search text (instead of search name)
pl: Skopiuj aktualny tekst wyszukiwania (zamiast nazwy wyszukiwania)

en: Copy selected books to the specified library
pl: Kopiuj wybrane książki do wybranej biblioteki

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
pl: Skopiuj własne kolumny, zapisane wyszukiwania, szerokości kolumn, wtyczki,
    kategorie użytkowników i inne informacje ze starej do nowej biblioteki

en: Copy to &clipboard
pl: Kopiuj do &schowka

en: Copy to author
pl: Kopiuj do pola autora

en: Copy to author sort
pl: Kopiuj do pola sortowania autora

en: Copy to clipboard
pl: Kopiuj do schowka

en: Copy to library
pl: Kopiuj do biblioteki

en: Copying
pl: Kopiowanie

en: Copying <b>%s</b>
pl: Kopiowanie <b>%s</b>

en: Copyright
pl: Prawa autorskie

en: Corrupted database
pl: Uszkodzona baza danych

en: Could not change cover as the image is invalid.
pl: Nie zmieniłem okładki z powodu błednego obrazu

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
pl: Nie można przekonwertować %(num)d książek z %(tot)d ponieważ nie zawierają odpowiednich formatów źródłowych.

en: Could not convert some books
pl: Nie udało się skonwertować niektórych książek

en: Could not copy books:
pl: Nie można skopiować książek:

en: Could not download cover: %s
pl: Nie można pobrać okładki: %s

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
pl: Pobieranie metadanych i/lub okładek dla %d książek nie powiodło się. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć o które książki chodzi.

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
pl: Nie można było przesłać następujących książek emailem, ponieważ nie znaleziono odpowiednich formatów:

en: Could not fetch article.
pl: Nie udało się pobrać artykułu.

en: Could not find an ebook inside the archive
pl: Nie znaleziono książki w archiwum

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
pl: Nie znaleziono żadnej okładki dla <b>%s</b>

en: Could not find any matching plugins
pl: Nie znalazłem żadnych pasujących wtyczek

en: Could not find any shortcuts matching %s
pl: Nie znaleziono żadnego polecenia zawierającego %s

en: Could not find mount helper: %s.
pl: Nie znaleziono pomocnika montowania: %s.

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
pl: Nie mogę znaleźć pdftohtml, sprawdź zmienną PATH

en: Could not generate page mapping.
pl: Nie można było wygenerować mapowania strony

en: Could not move library
pl: Nie można przenieść biblioteki

en: Could not open %s. Is it being used by another program?
pl: Nie można otworzyć %s. Czy ten plik nie jest przypadkiem używany przez inny program?

en: Could not open ebook
pl: Nie można otworzyć książki

en: Could not open file
pl: Nie można otworzyć pliku

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
pl: Nie można otworzyć pliku, czy nie jest otwarty w innym programie?

en: Could not parse file: %s
pl: Nie można przetworzyć pliku: %s

en: Could not read cover
pl: Nie udało się odczytać okładki

en: Could not read cover from %s format
pl: Nie można odczytać okładki z formatu %s

en: Could not read cover image: %s
pl: Nie można odczytać grafiki okładki: %s

en: Could not read from thumbnail file:
pl: Nie można odczytać z pliku miniaturki:

en: Could not read metadata
pl: Nie można odczytać metadanych

en: Could not read metadata from %s format
pl: Nie można odczytać metadanych z formatu %s

en: Could not save some books
pl: Nie można była zapisać niektórych książek

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
pl: Nie udało się przesłać następujących książek na urządzenie, bo nie znaleziono odpowiedniego formatu. Najpierw skonwertuj książkę(-i) do formatu obsługiwanego przez twoje urządzenie.

en: Couldn't find any books matching your query.
pl: Nie udało się znaleźć książek pasujących do zapytania.

en: Cover
pl: Okładka

en: Cover Browser
pl: Przeglądarka okładek

en: Cover Pages
pl: Strony okładek

en: Cover browser could not be loaded
pl: Nie udało się uruchomić Przeglądarki okładek

en: Cover files not in database
pl: Pliki okładek nie figurują w bazie danych

en: Cover priority
pl: Priorytet zakładek

en: Cover saved to
pl: Okładka zapisana do

en: Cover size: %(width)d x %(height)d
pl: Rozmiar okładki: %(width)d x %(height)d

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
pl: Rozmiar okładki: %(width)d x %(height)d pikseli

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the directory pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
pl: Stwórz archiwum PMLZ zawierające plik PML i wszystkie obrazy w katalogu pmlname_img lub images. Ta wtyczka ta jest uruchamiana przy każdym dodaniu pliku PML do biblioteki.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
pl: Stwórz archiwum TXTZ, gdy importowany jest plik TXT z referencjami do obrazków Markdown lub Textile. Zarówno referencjonowane obrazki jak i plik TXT są dodawane do archiwum.

en: Create a catalog of the books in your calibre library
pl: Stwórz katalog książek w swojej bibliotece calibre

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Stwórz cytaty dla wpisów BibTeX
    Wartość zerojedynkowa: Prawda, Fałsz
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Create a citation tag?
pl: Stworzyć etykietę cytatu?

en: Create a coloring rule by filling in the boxes below
pl: Utwórz regułę, wypełniając pola poniżej

en: Create a custom column
pl: Stwórz własną kolumnę

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Stwórz wpis pliku jeśli formaty są wybranymi dla wpisów BibTeX.
    Wartość zerojedynkowa: Prawda, Fałsz
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Create catalog
pl: Utwórz katalog

en: Create link
pl: Utwórz odnośnik

en: Create new record for each duplicate format
pl: Stwórz nowy rekord dla każdego zduplikowatego formatu

en: Create saved search
pl: Zapisz wyszukiwanie

en: Create tags for automatic management
pl: Utwórz etykiety do automatycznego zarządzania

en: Create your own template functions
pl: Stwórz własne Szablony Funkcji

en: Create/edit a column coloring rule
pl: Utwórz/edytuj regułę kolorowania

en: Created by
pl: Stworzony przez

en: Created by:
pl: Stworzone przez:

en: Creating
pl: Tworzenie

en: Creating LIT file from EPUB...
pl: Stwórz plik LIT z pliku EPUB...

en: Creating XML...
pl: Tworzenie XML...

en: Creating book records from ISBNs
pl: Tworzenie wpisów książek na podstawie ISBN

en: Creator
pl: Autor

en: Crop Options:
pl: Opcje przycinania:

en: Current cover
pl: Aktualnie ustawiona okładka

en: Custom
pl: Dostosuj

en: Custom column source for note to include in Description header area
pl: Osobna kolumna źródłowa dla notatek, które mają być zawarte w obszarze opisu nagłówka

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Pole użytkownika zawierające tekst do wprowadzenia w Nagłówku opisu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Custom metadata
pl: Dostosowane metadane

en: Custom size of the document. Use the form widthxheight EG. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
pl: Własny rozmiar dokumentu. Aby określić rozmiar użyj formy zapisu szerokośćxwysokość np. "123x321". Nadpisuje każde domyślne ustawienia papieru.

en: Customize
pl: Dostosuj

en: Customize &builtin recipe
pl: Dostosuj jedno z &domyślnych źródeł

en: Customize calibre
pl: Dostosuj calibre

en: Customize get books search
pl: Dostosuj zdobywanie książek

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
pl: Dostosuj wtyczkę. Wprowadź nazwę wtyczki i polecenie dostosowujące oddzielając je przecinkiem.

en: Customize shortcuts for
pl: Dostosuj skrót dla

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
pl: Dostosuj skróty klawiszowe używane w calibre

en: Customize the options for this plugin
pl: Dostosuj opcje dla tej wtyczki

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
pl: Dostosuj paski narzędzi i menu kontekstowe, wybierając, jakie polecenia są w nich dostępne

en: Customize the way searching for books works in calibre
pl: Dostosuj sposób działania wyszukiwarki książek w calibre

en: Cut
pl: Wytnij

en: Database integrity check failed, click Show details for details.
pl: Sprawdzanie integralności bazy danych zakończone niepowodzeniem, kliknij Pokaż, aby zobaczyć szczegóły.

en: Date
pl: Data

en: Days of  week
pl: Dni tygodnia

en: Days of month
pl: Dnia miesiąca

en: De&speckle
pl: &Odplamiacz

en: Debug
pl: Debugowanie

en: Debug &device detection
pl: Wykrycie urzą&dzenia debugującego

en: Debug device detection
pl: Wykrycie urządzenia do debugowania

en: Debug log
pl: Dziennik debugowania

en: Debug mode
pl: Tryb debugowania

en: Debug the conversion process.
pl: Debuguj proces konwersji.

en: Decrease Indentation
pl: Zmniejsz wcięcie

en: Decrypt Options:
pl: Opcje dekodowania:

en: Dedication
pl: Dedykacja

en: Default
pl: Domyślne

en: Default &language for hyphenation:
pl: Domyślny język dla dzielenia wyrazów:

en: Default action to perform when send to device button is clicked
pl: Domyślne działanie do wykonania, gdy został kliknięty przycisk przesyłania na urządzenie

en: Default author link template:
pl: Domyślny adres wyszukiwania autora:

en: Default language for hyphenation rules
pl: Domyślny język dla zasad dzielenia wyrazów

en: Default network &timeout:
pl: Domyślny sieciowy &czas oczekiwania:

en: Default timeout for network operations (seconds)
pl: Domyślny czas oczekiwania dla operacji sieciowych (w sekundach)

en: Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
pl: Domyślny:: %(deflt)s [Aktualny nie kolidujący: %(curr)s]

en: Default: (nothing)
pl: Domyślnie: (nic)

en: Default: dd MMM yyyy.
pl: Domyślnie: dd MMM rrrr.

en: Defaults for conversion to LRF
pl: Domyślne wartości dla konwersji do LRF

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete blank lines between paragraphs
pl: Usuń puste linie między akapitami

en: Delete books from device
pl: Usuń książki na urządzeniu

en: Delete books from library after uploading to device
pl: Usuń książki z biblioteki po przesłaniu ich na urządzenie

en: Delete books from your calibre library or connected device
pl: Usuń książki z biblioteki calibre lub podłączonego urządzenia

en: Delete current search
pl: Usuń aktualne wyszukiwanie

en: Delete from device
pl: Usuń z urządzenia

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
pl: Usuń element z bazy danych. Ta opcja odłączy element ze wszystkich książek, a potem usunie go z bazy danych.

en: Delete library
pl: Skasuj bibliotekę

en: Delete marked files (checked subitems)
pl: Skasuj zaznaczone pliki (zaznaczone podelementy)

en: Delete plugboard
pl: Skasuj wtyczkę

en: Delete saved search
pl: Usuń zapisane wyszukiwanie

en: Delete saved search/replace
pl: Skasuj zapisane wyszukaj/zamień

en: Delete search %s
pl: Skasuj wyszukiwania %s

en: Delete tag from database. This will unapply the tag from all books and then remove it from the database.
pl: Usuń etykietę z bazy danych. To działanie usunie tę etykietę ze wszystkich książek i usunie ją z bazy danych.

en: Delete the current search term
pl: Skasuj bieżące wyszukiwanie

en: Delete this selected saved search
pl: Usuń wybrane zapisane wyszukanie

en: Delete this selected tag category
pl: Usuń wybraną kategorię etykiet

en: Delete unmanifested files instead of adding them to the manifest
pl: Usuń pliki bez manifestu zamiast dodawać do nich manifest

en: Delete user category
pl: Skasuj kategorię użytkownika

en: Delete user category %s
pl: Skasuj kategorię użytkownika %s

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Deleting books from device.
pl: Usuwanie książek z urządzenia.

en: Deleting...
pl: Usuwanie...

en: Descending
pl: Malejąco

en: Description
pl: Opis

en: Destination field
pl: Pole miejsca przeznaczenia

en: Details
pl: Szczegóły

en: Details of job
pl: Szczegóły zadania

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
pl: Wykryj i oznacz niesformatowane tytuły i podtytuły rozdziałów

en: Detect chapters at (XPath expression):
pl: Wykryj rozdziały w (wyrażenie XPath):

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
pl: Wykryj niesformatowane tytuły rozdziałów i podrozdziałów. Zamień je na znaczniki h2 i h3. To ustawienie nie wygeneruje spisu treści, ale razem z detekcją struktury może być użyte do jego stworzenia.

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
pl: Wykryto cenę: %s. Przed dokonaniem zakupu sprawdź sklep, by zweryfikować, czy jest ona poprawna. Podana cena często nie uwzględnia promocji aktualnie obowiązujących w danym sklepie.

en: Device
pl: Urządzenie

en: Device (choose second)
pl: Urządzenie (wybierz drugie)

en: Device Detection
pl: Wykrywanie urządzenia

en: Device IP Address (restart calibre after changing)
pl: Adres IP urządzenia (ponownie uruchom Calibre po zmianie tej opcji)

en: Device Interface
pl: Interfejs urządzenia

en: Device currently connected:
pl: Podłączone urządzenie:

en: Device currently connected: None
pl: Podłączone urządzenie: brak

en: Device no longer connected.
pl: Urządzenie zostało już odłączone.

en: Device:
pl: Urządzenie:

en: Dialog
pl: Okno dialogowe

en: Disable &Sharpening
pl: Wyłącz &wyostrzanie

en: Disable &Trimming
pl: Nie &przycinaj

en: Disable &animations
pl: Zablokuj &animacje

en: Disable &normalize
pl: Wyłącz &normalizację

en: Disable &notifications in system tray
pl: Wyłącz powiadomienia w zasob&niku systemowym

en: Disable Apple driver
pl: Wyłącz sterownik Apple

en: Disable UI animations
pl: Zablokuj animacje UI

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
pl: Zablokuj wszystkie animacje. Przydatne, jeśli masz wolny/stary komputer.

en: Disable all rescaling of font sizes.
pl: Nie skaluj rozmiaru czcionek.

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
pl: Jeśli nie chcesz używać jakiegoś źródła danych możesz je dezaktywować. Możesz również określić priorytety dla okładek. Źródła o wyższym priorytecie (mniejszy numer) będą miały pierwszeństwo przy pobieraniu metadanych.

en: Disable compression of the file contents
pl: Wyłącz kompresję zawartości pliku.

en: Disable compression of the file contents.
pl: Wyłącz kompresję zawartości pliku.

en: Disable conversion of images to &black and white
pl: Wyłącz konwersję grafik na &czarno-białe

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
pl: Nie zezwalaj na normalizowanie (poprawianie kontrastu) głębi kolorów. Domyślne: Fałsz

en: Disable notifications from the system tray icon
pl: Zablokuj powiadomienia z ikony w zasobniku systemowym

en: Disable sharpening.
pl: Wyłącz wyostrzanie.

en: Disable the named plugin
pl: Wyłącz wtyczkę

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
pl: Wyłącz przycinanie stron komiksu. Dla niektórych komiksów, przycinanie może usunąć treść oraz ramki.

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Disabled plugins
pl: Wyłączone wtyczki

en: Discard
pl: Odrzuć

en: Discard changes
pl: Porzuć zmiany

en: Display contents of exploded ePub
pl: Wyświetl zawartość rozwiniętego ePuba

en: Do Quick Search (you can also press the Enter key)
pl: Wykonaj szybkie wyszukiwanie (możesz też nacisnąć Enter)

en: Do not &split on page breaks
pl: Nie &dziel przy podziałach strony

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
pl: Nie dodawaj &wykrytych rozdziałów do spisu treści

en: Do not add Table of Contents to book
pl: Nie dodawaj spisu treści do książki

en: Do not ask for confirmation
pl: Nie pytaj o potwierdzenie

en: Do not check for updates
pl: Nie sprawdzaj czy uaktualnienie jest dostępne

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
pl: Nie przekształcaj grafiki do skali szarości (czarno-białe)

en: Do not download CSS stylesheets.
pl: Nie pobieraj arkuszy styli CSS.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
pl: Nie pobieraj najnowszych wersji wbudowanych źródeł z serwera calibre

en: Do not extract images from the document
pl: Nie pobieraj grafik z dokumentu

en: Do not insert Table of Contents into output text when using markdown
pl: Nie wstawiaj spisu treści do wyjściowego pliku tekstowego gdy używany jest język Markdown

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book.
pl: Nie wstawiaj &spisu treści na początku książki.

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book.
pl: Nie wstawiaj spisu treści na początku książki.

en: Do not insert a Table of Contents into the output text.
pl: Nie wstawiaj spisu treści do dokumentu wyjściowego.

en: Do not reduce image size and depth
pl: Nie zmniejszaj rozmiaru i głębi kolorów obrazu

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
pl: Nie zmieniaj rozmiaru ani głębi obrazów. Obrazy domyślnie mają redukowany rozmiar i głębie, aby przystosować aplikacje, które nie potrafią na własne potrzeby przekonwertować obrazów (np. Dropbook).

en: Do not remove font color from output. This is only useful when txt-output-formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
pl: Nie usuwaj kolorów tekstu w pliku wyjściowym. Ma to sens jedynie wtedy, kiedy pole Formatowanie jest ustawione na textile. Textile jest jedynym formatowaniem, umożliwiającym kolorowanie tekstu. Jeśli to pole nie jest zaznaczone kolory nie zostaną ustawione i tekst będzie w domyślnym kolorze (zazwyczaj czarnym).

en: Do not remove image references before processing
pl: Nie usuwaj odnośników do obrazów przed przetwarzaniem

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a txt-output-formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
pl: Nie usuwaj odnośników do obrazów w dokumencie. Użyteczne tylko w połączeniu z opcją txt-output-formatting ponieważ linki są zawsze usuwane przy formacie wyjściowym zwykłego tekstu.

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
pl: Nie usuwaj odnośników (tagów <a>) przed przetwarzaniem

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a txt-output-formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
pl: Nie usuwaj odnośników w dokumencie. Użyteczne tylko w połączeniu z opcją txt-output-formatting ponieważ linki są zawsze usuwane przy formacie wyjściowym zwykłego tekstu.

en: Do not save embedded image and font files to disk
pl: Nie zapisuj zagnieżdżonych w pliku grafik i czcionek na dysku

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
pl: Nie używaj SVG do okładki książki. Użyj tej opcji, jeśli twój EPUB będzie odczytywany na urządzeniu, które nie wspiera SVG, jak iPhone czy JetBook Lite. Bez tej opcji takie urządzenia będą wyświetlać okładkę jako pustą stronę.

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć kolumnę %s i całą jej zawartość?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
pl: Naprawdę chcesz zatrzymać wszystkie zadania nie związane z urządzeniem?

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
pl[0]: Na pewno wstrzymać wybrane zadanie?
pl[1]: Na pewno wstrzymać wybrane zadania?
pl[2]: Na pewno wstrzymać wybrane zadania?

en: Document End
pl: Koniec dokumentu

en: Document Start
pl: Początek dokumentu

en: Does absolutely nothing
pl: Ta opcja zupełnie nic nie zmienia

en: Don't Save
pl: Nie zapisuj

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
pl: Nie dodawaj spisu treści. Przydatne jeśli książka ma własny spis treści.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
pl: Nie dodawaj automatycznie wykrytych rozdziałów do spisu treści.

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
pl: Nie dodawaj odnośników do &stron w spisie treści dla plików CBC

en: Don't indent the first line for each paragraph
pl: Nie wcinaj pierwszej linii każdego akapitu

en: Don't so&rt
pl: Nie sor&tuj

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
pl: Nie sortuj plików znajdujących się w komiksie według nazwy. Zamiast tego użyj kolejności, w jakiej zostały dodane do komiksu.

en: Don't split landscape images into two portrait images
pl: Nie dziel grafik panoramicznych na dwie części

en: Donate
pl: Wspomóż

en: Donate to developer
pl: Wesprzyj programistę

en: Donate to the developer of this plugin
pl: Wesprzyj finansowo twórcę tej wtyczki

en: Done
pl: Gotowe

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
pl: Kliknij dwukrotnie nazwę polecenia żeby zmodyfikować przypisane do niego skróty

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
pl: Kliknij dwa razy, aby rozpocząć <b>edycję</b><br><br>

en: Double click to change
pl: Kliknij dwa razy aby zmienić

en: Double click to change a keyboard shortcut
pl: Kliknij dwa razy, by zmienić skrót klawiszowy

en: Double-click on a book to change the selection in the library view. Shift- or control-double-click to edit the metadata of a book
pl: Kliknij dwukrotnie książkę, by zmienić wybór w widoku biblioteki. Kliknięcie z Shiftem lub dwukrotne kliknięcie z Ctrl umożliwia edycję metadanych.

en: Double-click to open Book Details window
pl: Kliknij podwójnie, by otworzyć okno z informacjami o książce

en: Download %s
pl: Pobierz %s

en: Download &after:
pl: Pobierz &po:

en: Download &all scheduled
pl: Pobierz wszystkie zaplanowane newsy

en: Download &both
pl: Po&bierz wszystko

en: Download all metadata (slow)
pl: Pobierz wszystkie metadane (wolne)

en: Download all scheduled new sources
pl: Pobierz wszystkie zaplanowane nowe źródła

en: Download all scheduled news sources at once
pl: Pobierz natychmiast wszystkie zaplanowane źródła newsów

en: Download books from device
pl: Pobierz książki z urządzenia

en: Download co&ver
pl: Pobierz o&kładkę

en: Download complete
pl: Pobieranie zakończone

en: Download failed
pl: Błąd pobierania

en: Download finished
pl: Pobranie zakończone

en: Download log
pl: Dziennik pobierania

en: Download metadata and covers
pl: Pobierz metadane i okładki

en: Download metadata for %d books
pl: Pobieranie metadanych dla %d książek

en: Download news from the internet in ebook form
pl: Pobierz wiadomości z internetu w formie ebooka

en: Download only &covers
pl: Pobierz tylko &okładki

en: Download only &metadata
pl: Pobierz tylko &metadane

en: Download periodical content from the internet
pl: Pobieraj okresową zawartość z internetu

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
pl: Pobierz metadane społecznościowe (etykiety/oceny/itd.)

en: Download...
pl: Pobieranie...

en: Downloaded %(num)d of %(tot)d
pl: Pobrano %(num)d z %(tot)d

en: Downloaded metadata fields
pl: Pobrane pola metadanych

en: Downloading
pl: Pobieranie

en: Downloading %s
pl: Pobieranie %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
pl: Pobieranie <b>%(fname)s</b> z %(url)s

en: Downloading book list from MobileRead.
pl: Pobieranie listy książek z MobileRead.

en: Downloading cover from %s
pl: Pobieranie okładki z %s

en: Downloading cover...
pl: Pobieranie okładki...

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
pl: Pobieranie okładek dla <b>%s</b>. Proszę czekać...

en: Downloading metadata...
pl: Pobieranie metadanych...

en: Downloading plugin zip attachment: %s
pl: Pobieranie pliku zip z wtyczką %s

en: Downloads covers from The Open Library
pl: Pobiera okładki z The Open Library

en: Downloads metadata and covers from Amazon
pl: Pobierz metadane i okładki z Amazon

en: Downloads metadata and covers from Douban.com. Useful only for chinese language books.
pl: Pobieranie metadanych i okładekz Douban.com. Użyteczne tylko dla książek w języku chińskim.

en: Downloads metadata and covers from Google Books
pl: Pobierz metadane i okładki z Google Books

en: Downloads metadata and covers from OZON.ru
pl: Pobieranie metadanych i okładek z OZON.ru

en: Downloads metadata and covers from Overdrive's Content Reserve
pl: Pobierz metadane i okładki z Overdrive Content Reserve

en: Downloads metadata from isbndb.com
pl: Pobierz metadane z isbndb.com

en: Drag to resize
pl: Przeciągnij, aby zmienić wielkość

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
pl: Przerzucanie bezpośrednio na urządzenie nie jest możliwe. Musisz najpierw dodać książkę do biblioteki calibre.

en: Dumping database to SQL
pl: Zrzucanie bazy danych do SQL

en: Duplicate search name
pl: Powtórzona nazwa wyszukania

en: Duplicates found!
pl: Znleziono duplikaty!

en: Dutch (BE)
pl: niderlandzki (Belgia)

en: Dutch (NL)
pl: niderlandzki (Holandia)

en: E-book Viewer
pl: Przeglądarka książek

en: E-book options
pl: Opcje książki

en: EPUB Books
pl: Książki EPUB

en: EPUB Output
pl: Wyjściowy EPUB

en: ERROR
pl: BŁĄD

en: ERROR: Unhandled exception
pl: BŁĄD: Nieobsłużony wyjątek

en: EXCEPTION:
pl: WYJĄTEK:

en: Easily find books similar to the currently selected one
pl: Łatwo odszukaj książki podobne do aktualnie wybranej

en: Ebooks
pl: Książki

en: Edit
pl: Edycja

en: Edit Comments
pl: Edytuj komentarze

en: Edit Meta information
pl: Edytuj metadane

en: Edit Metadata
pl: Edycja metadanych

en: Edit a custom column
pl: Edycja własnej kolumny

en: Edit bookmark
pl: Edytuj zakładkę

en: Edit existing plugboard
pl: Edytuj istniejącą wtyczkę

en: Edit link for %s
pl: Edytuj odsyłacz do %s

en: Edit metadata
pl: Edytuj metadane

en: Edit metadata (single) layout:
pl: Układ edycji pojedynczej książki:

en: Edit metadata in bulk
pl: Edytuj metadane masowo

en: Edit metadata individually
pl: Edytuj metadane pojedynczo

en: Edit settings of a user-defined column
pl: Edytuj ustawienia kolumny użytkownika

en: Edit sort for %s
pl: Edytuj sortowanie dla %s

en: Edit template
pl: Modyfikuj szablon

en: Edit the collections in which books are placed on your device
pl: Edytuj kolekcje w których znajdują się książki na twoim urządzeniu

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
pl: Edytuj identyfikatory książki np.:
    
    %s

en: Edit the metadata of books in your calibre library
pl: Edytuj metadane książek z Twojej biblioteki calibre

en: Edit tweak
pl: Edytuj ulepszenia

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
pl: Edytuj ulepszenia dla dodatkowych wtyczek, które zainstalowałeś

en: Editing meta information for <b>%d books</b>
pl: Edytuję metadane dla <b>%d książek</b>

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
pl: Ścieżka do pliku stylów CSS lub sam CSS. Plik CSS zostanie dodany to stylów z pliku źródłowego, może więc zostać użyty do nadpisania tych zasad.

en: Eject device
pl: Odłącz urządzenie

en: Eject this device
pl: Odłącz urządzenie

en: Email
pl: E-mail

en: Email %(name)s to %(to)s
pl: Wyślij %(name)s emailem do %(to)s

en: Email to
pl: Prześlij emailem do

en: Email to and delete from library
pl: Prześlij pocztą i usuń z biblioteki

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
pl: Plik wyjściowy pusty, prawdopodobnie proces konwersji się wysypał

en: Enable
pl: Włącz

en: Enable &autorotation of wide images
pl: Pozwól &automatycznie obracać szerokie grafiki

en: Enable &heuristic processing
pl: Włącz przetwarzanie &heurystyczne

en: Enable Apple driver
pl: Włącz sterownik Apple

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
pl: Włącza odplamiacz. Zmniejsza zakłócenia powodowane plamami. Może znacznie wydłużyć czas przetwarzania.

en: Enable autorotation of images that are wider than the screen width.
pl: Włącz automatyczne obracanie obrazów, które są szersze niż ekran.

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
pl: Włącz przetwarzanie heurystyczne. Ta opcja musi być włączona, aby nastąpiło jakiekolwiek przetwarzanie heurystyczne.

en: Enable or disable search highlighting.
pl: Włącz lub wyłącz zaznaczanie wyszukanych elementów

en: Enable or disable this plugin
pl: Włącz lub wyłącz tę wtyczkę

en: Enable system &tray icon (needs restart)
pl: Aktywuj ikonę w &zasobniku systemowym (wymaga ponownego uruchomienia)

en: Enable the named plugin
pl: Włącz wtyczkę

en: Enable this option to gather all metadata available from Overdrive.
pl: Załącz tę opcję, aby pobrać wszystkie dostępne metadane z Overdrive.

en: Enable to cache and display covers from iTunes/iBooks
pl: Włącz cache'owanie i wyświetlanie okładek z iTunes/iBooks

en: Enable to use the series name as the iTunes Genre, iBooks Category
pl: Włącz używanie nazwę cykli tak jak iTunes Genre, iBooks Category

en: Enable/&Disable plugin
pl: Włącz/&Wyłącz wtyczkę

en: Enabled
pl: Włączone

en: Enabled plugins
pl: Włączone wtyczki

en: Enabled:
pl: Włączone:

en: Encoding configuration (change if you have errors) :
pl: Konfiguracja szyfrowania (zmień ją jeśli pojawiają się błędy):

en: Encrypt Options:
pl: Opcje kodowania:

en: English
pl: angielski

en: English (Australia)
pl: angielski (Australia)

en: English (Bulgaria)
pl: Angielski (Bułgaria)

en: English (Canada)
pl: angielski (Kanada)

en: English (China)
pl: angielski (Chiny)

en: English (Croatia)
pl: angielski (Chorwacja)

en: English (Cyprus)
pl: angielski (Cypr)

en: English (Czechoslovakia)
pl: angielski (Czechosłowacja)

en: English (Greece)
pl: Angielski (Grecja)

en: English (India)
pl: angielski (Indie)

en: English (Indonesia)
pl: angielski (Indonezja)

en: English (Ireland)
pl: angielski (Irlandia)

en: English (Israel)
pl: angielski (Izrael)

en: English (New Zealand)
pl: angielski (Nowa Zelandia)

en: English (Pakistan)
pl: angielski (Pakistan)

en: English (Singapore)
pl: angielski (Singapur)

en: English (South Africa)
pl: angielski (Republika Południowej Afryki)

en: English (Thailand)
pl: angielski (Tajlandia)

en: English (Turkey)
pl: Angielski (Turcja)

en: English (UK)
pl: angielski (Wielka Brytania)

en: English (Yemen)
pl: angielski (Jemen)

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
pl: Dopilnuj, aby podziały sceny były spójnie sformatowane

en: Ensure your device is connected, then press OK
pl: Upewnij się, że urządzenie jest odłączone, a następnie wciśnij OK

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
pl: Upewnij się, że urządzenie jest odłączone i kliknij OK

en: Enter URL
pl: Wprowadź URL

en: Enter a category name, then use the add button or the rename button
pl: Wpisz nazwę kategorii, następnie użyj przycisku dodania lub przycisku zmiany nazwy

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
pl: Wpisz datę w formacie RRRR-MM-DD

en: Enter a new saved search name.
pl: Podaj nazwę nowego zapisanego wyszukania.

en: Enter a number
pl: Podaj numer

en: Enter a regular expression
pl: Wpisz wyrażenie regularne

en: Enter a series name, without an index. Only one series name can be used.
pl: Wpisz nazwę cyklu, bez indeksu. Można wpisać tylko nazwę jednego cyklu.

en: Enter a string.
pl: Wpisz ciąg znaków.

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
pl: Wpisz szablon, który ma zostać użyty jako źródło dla wyszukaj/zamień

en: Enter an ISBN
pl: Podaj ISBN

en: Enter an author's name. Only one author can be used.
pl: Wpisz nazwisko autora. Możesz wpisać tylko jednego autora.

en: Enter an identifier type
pl: Wprowadź typ identyfikatora

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
pl: Wprowadź oddzielone przecinkami rozszerzenia bez poprzedzającej jej kropki. Używane tylko w folderach książek

en: Enter comma-separated standard file name wildcards, such as synctoy*.dat
pl: Wprowadź oddzielone przecinkami standardowe nazwy plików z symbolami wieloznacznymi, na przykład synctoy*.dat

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
pl: Wprowadź albo typ identyfikatora albo identyfikator i jego typ w postaci typ:identyfikator

en: Enter tags separated by spaces
pl: Wpisz etykiety oddzielone spacjami

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
pl: Podaj nazwę foldera, w którym mają być przechowywane książki. Nazwa foldera jest dodawana do szablonu send_to_device

en: Enter the name of the function to create.
pl: Wpisz nazwę funkcji, którą chcesz stworzyć.

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
pl: Wpisz nazwy jakiegokolwiek zgrupowanego wyszukiwania,
    które chcesz wyświetlać w kategoriach użytkownika

en: Enter the title.
pl: Wpisz tytuł.

en: Enter the what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
pl: Wpisz wyszukiwany ciąg, albo zwykły tekst albo regularne wyrażenie, zależnie od trybu

en: Enter title for bookmark:
pl: Dodaj tytuł zakładki:

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Wpis wejściowy dla katalogu BibTeX.
    Dostępne typy: book, misc, mixed.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Epigraph
pl: Epigraf

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
pl: Równe: słowo lub fraza musi pasować do całego pola metadanych

en: Error
pl: Błąd

en: Error communicating with device
pl: Błąd podczas komunikacji z urządzeniem

en: Error log:
pl: Dziennik błędów:

en: Error reading file
pl: Błąd przy odczycie pliku

en: Error talking to device
pl: Błąd komunikacji z urządzeniem

en: Error while saving
pl: Błąd podczas zapisywania

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
pl: Błąd: Akcja %s nierozpoznana, musi być jedno z: (dodaj|usuń|lista)

en: Error: You must specify a catalog output file
pl: Błąd: musisz podać plik wyjściowy katalogu

en: Error: You must specify a column label
pl: Błąd: Musisz podać nagłówek kolumny

en: Error: You must specify a field name, id and value
pl: Błąd: Musisz określić identyfikator, nazwę i wartość pola

en: Error: You must specify a name
pl: Błąd: Musisz podać nazwę

en: Error: You must specify a name and a search string
pl: Błąd: Musisz wskazać nazwę i wyszukiwanie

en: Error: You must specify an action (add|remove|list)
pl: Błąd: Musisz wybrać akcję (dodaj|usuń|lista)

en: Every x days
pl: Co x dni

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
pl: Przykłady: Format <code>{0:.1f}</code> daje w efekcie liczbę zmienno przecinkową z jedną cyfrą po przecinku. Format <code>Cena:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> wyświetli "Cena:&nbsp;$&nbsp;" i liczbę z dwoma miejscami po przecinku oraz tysiącami oddzielonymi spacją.

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
pl: Przykłady: Format <code>{0:0>4d}</code> daje w wyniku a 4-cyfrową liczbę z wiodącymi zerami. Format <code>{0:d}&nbsp;dni</code> spowoduje wyświetlenie liczby i słowa "dni"

en: Exception while compiling function
pl: Podczas kompilowania funkcji nastąpił wyjątek

en: Excluded books
pl: Wykluczone książki

en: Excluded genres
pl: Wykluczone gatunki

en: Exclusion pattern
pl: Wzorzec wykluczenia

en: Existing
pl: Itniejący

en: Existing plugboards
pl: Istniejące wtyczki

en: Export
pl: Eksportuj

en: Export Bookmarks
pl: Eksport zakładek

en: Export Catalog Directory
pl: Eksportuj folder katalogu

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
pl: Eksportuj wszystkie książki w bazie, ignoruj listę identyfikatorów.

en: Export all books into a single directory
pl: Eksportuj wszystkie książki do pojedynczego katalogu

en: Export books from your calibre library to the hard disk
pl: Ekspotuj książki z biblioteki calibre na dysk twardy

en: Export books to the specified directory. Default is
pl: Eksportuj książki do podanego katalogu. Domyślny to

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
pl: Wyrażenie sformułowania etykiety cytatu BibTeX:

en: Extensions to ignore
pl: Ignorowane rozszerzenia

en: Extra &CSS
pl: Dodatkowa stylizacja kodem &CSS

en: Extra authors
pl: Dodatkowi autorzy

en: Extra book formats
pl: Dodatkowe formaty książek

en: Extra customization
pl: Dodatkowa personalizacja

en: Extra titles
pl: Dodatkowe nazwy

en: Extract common e-book formats from archives (zip/rar) files. Also try to autodetect if they are actually cbz/cbr files.
pl: Wypakuj popularne formaty e-booków z plików archiwów (zip/rar). Spróbuj także automatycznie wykryć, czy są to pliki cbz/cbr.

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
pl: Wypakuj okładkę z pliku LRF. Format LRF nie zawiera zdefiniowanej okładki jako takiej, dlatego postaramy się odgadnąć gdzie jest.

en: Extract cover from comic files
pl: Wyodrębnij okładki z plików komiksów

en: Extract the contents of the MOBI file to the specified directory. If the directory already exists, it will be deleted.
pl: Wypakuj zawartość pliku MOBI do wybranego katalogu. Jeśli katalog istnieje jego zawartość zostanie usunięta.

en: Extract the contents of the generated EPUB file to the specified directory. The contents of the directory are first deleted, so be careful.
pl: Zapisz zawartość wygenerowanego pliku EPUB do podanego katalogu. Uwaga - dotychczasowa zawartość katalogu zostanie skasowana.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified directory. WARNING: The contents of the directory will be deleted.
pl: Rozpakuj zawartość wygenerowanego pliku ZIP do podanego folderu. UWAGA: Zawartość folderu zostanie skasowana.

en: Extract thumbnail from LRF file
pl: Wypakuj miniaturkę z pliku LRF

en: F&ind
pl: Znajdź

en: FB2 Input
pl: Źródłowy FB2

en: FB2 Output
pl: Wyjściowy FB2

en: Failed
pl: Nie udało się

en: Failed %s
pl: Nieudane %s

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
pl: Błąd dostępu do plików w głównej pamięci urządzenia. Spróbuj jednego z rozwiązań: użyj innego kabla USB lub innego gniazda USB. Jeśli to nie pomoże spróbuj użyć opcji "Przywróć ustawienia fabryczne" w urządzeniu. Jeśli i to zawiedzie być może będziesz musiał skorzystać z pomocy serwisu. Zgłoszony błąd to: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
pl: Błąd dostępu do plików na karcie SD w urządzeniu. Może być kilka przyczyn. Karta SD może być uszkodzona, urządzenie może nie obsługiwać kart tej pojemności, karta może być zabezpieczona przed zapisem itp. Spróbuj innej karty albo sformatować tę, używając FAT32. Upewnij się też, że nie masz zbyt wielu plików w główym katalogu karty. Komunikat błędu: %s

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show Details" to see details.
pl: Nie udało się zapisać metadanych dla niektórych książek z Twojej biblioteki. Klinkij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć więcej.

en: Failed to authenticate with server: %s
pl: Nie można było uwierzytelnić z serwerem: %s

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
pl: Nie można określić ścieżki zapisu. Szablon : %(templ)s
    Błąd: %(err)s

en: Failed to create calibre library at: %r.
pl: Stworzenie biblioteki w %r nie powiodło się

en: Failed to create debug directory
pl: Nie udało się stworzyć folderu debugowania

en: Failed to create library
pl: Stworzenie biblioteki nie powiodło się

en: Failed to delete
pl: Nie udało się usunąć

en: Failed to delete some books, click the Show Details button for details.
pl: Nie udało się usunąć niektórych książek, kliknij na Pokaż Szczegóły, by zobaczyć szczegóły.

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
pl: Nie udało się ściągnąć okładek, kliknij "Pokaż szczegóły", by zobaczyć informację.

en: Failed to download ebook
pl: Nie udało się ściągnąć książki

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
pl: Pobieranie z %(url)r nie powiodło się z powodu błędu: %(err)s

en: Failed to download metadata
pl: Nie udało się pobrać metadanych

en: Failed to download metadata or covers for any of the %d book(s).
pl: Pobieranie metadanych lub okładek dla wszystkich %d książek nie powiodło się.

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
pl: Nie udało się ściągnąć  metadanych. Kliknij Pokaż szczegóły aby zobaczyć szczegóły

en: Failed to download parts of the following articles:
pl: Nie udało się pobrać części następujących artykułów:

en: Failed to download the following articles:
pl: Nie udało się pobrać następujących artykułów:

en: Failed to email book
pl: Nie udało się wysłać emailem książki

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click Show Details.
pl: Nie udało się znaleźć żadnej książki pasującej do zapytania. Spróbuj podać <b>mniej szczegółowe</b> dane. Możesz na przykład podać tylko nazwisko autora i jedno słowo z tytułu.<p>Aby zobaczyć więcej informacji kliknij przycisk Pokaż szczegóły.

en: Failed to install command line tools.
pl: Instalacja narzędzi linii poleceń nie powiodła się.

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
pl: Nie udało się zalogować, sprawdź nazwę użytkownika i hasło do usługi czasopisma calibre.

en: Failed to move library
pl: Przeniesienie biblioteki nie powiodło się

en: Failed to negotiate SSH session:
pl: Nie udało się wynegocjować sesji SSH:

en: Failed to parse date/time
pl: Nie udało się przetworzyć daty/czasu

en: Failed to parse: %(name)s with error: %(err)s
pl: Przetwarzanie %(name)s nie powiodło się z powodu błędu: %(err)s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
pl: Nie udało się przetworzyć komiksu: 
    
    %s

en: Failed to process opf file
pl: Nie udało się przetworzyć pliku opf

en: Failed to read metadata
pl: Nie można było odczytać metadanych

en: Failed to read metadata from the following
pl: Nie można było odczytać metadanych z nastepujących

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
pl: Zmiana nazwy bazy danych %s nie powiodła się. Najczęstszym powodem niepowodzenia jest to, że jeden lub więcej plików z biblioteki otwarty jest przez inny program.

en: Failed to start content server
pl: Włączanie serwera zakończone niepowodzeniem

en: Feed &URL:
pl: Adres &URL strumienia:

en: Feed must have a URL
pl: Strumień musi posiadać adres URL

en: Feed must have a title
pl: Strumień musi mieć tytuł

en: Feeds downloaded to %s
pl: Strumienie pobrano do %s

en: Feeds in recipe
pl: Strumienie w źródle aktualności

en: Fetch annotations (experimental)
pl: Pobieraj notatki (opcja eksperymentalna)

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
pl: Ściągnij notatki z podłączonego czytnika Kindle (funkcja eksperymentalna)

en: Fetch news
pl: Pobierz newsy

en: Fetch news from
pl: Pobierzy newsy z

en: Fetching annotations is not supported for this device
pl: To urządzenie nie pozwala na dodawanie adnotacji

en: Fetching feed
pl: Pobieram strumień

en: Fetching feeds...
pl: Pobieram strumienie...

en: Fetching news from
pl: Pobieranie newsów z

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
pl: Szablona pola. Używa takiej samej składni jak zapisane szablony.

en: Fields to include in output:
pl: Pola do uwzględnienia w pliku wyjściowym

en: File &formats to save:
pl: &Formaty pliku do zapisu:

en: File &name:
pl: &Nazwa pliku:

en: File Size
pl: Rozmiar pliku

en: File is not a supported ebook type. Save to disk?
pl: Plik nie jest we wspieranym formacie. Zapisać na dysku?

en: File type
pl: Typ pliku

en: Filter list of plugins
pl: Filtruj listę wtyczek

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
pl: Filtruj wyniki po zapytaniu. Dla sformatowania zapytania, zobacz odpowiednią dokumentację w Podręczniku Użytkownika. Domyślnie nie jest włączone żadne filtrowanie.

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
pl: Filtruj wyniki przez zapytanie. Dla formatu zapytania, zobacz odpowiednią dokumentację w Podręczniku Użytkownika.
    Domyślnie: brak filtrowania

en: Find entries that have...
pl: Znajdź wpisy zawierające...

en: Find item in tag browser
pl: Znajdź element w przeglądarce elementów

en: Find next
pl: Znajdź następną

en: Find next occurrence
pl: Znajdź następne wystąpienie

en: Find previous
pl: Znajdź poprzedni

en: Find previous occurrence
pl: Znajdź poprzednie wystąpienie

en: Find the first/next matching item
pl: Znajdź pierwszą/kolejną pasującą pozycję

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
pl: Pokaż następny lub poprzedni przy wyszukiwaniu w trybie podświetlania.

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
pl: Dostosuj jak calibre zachowa się w różnych sytuacjach

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
pl: Dopasuj detekcję tytułów rozdziałów i innych elementów struktury dokumentu.

en: Finished
pl: Zakończone

en: Finished downloading metadata for <b>%d book(s)</b>. Proceed with updating the metadata in your library?
pl: Zakończono pobieranie metadanych dla <b>%d książki(ek)</b>. Czy przejść do uzupełniania metadanych w bibliotece?

en: First
pl: Pierwsze

en: First expression
pl: Pierwsze wyrażenie

en: First letter is usable only when sorting by name
pl: Pierwsza litera jest używana wyłącznie przy sortowaniu wg nazwy.

en: Fit &cover within view
pl: &Dopasuj okładkę do widoku

en: Fix marked sections (checked fixable items)
pl: Napraw zaznaczone sekcje (zaznaczone elementy do naprawienia)

en: Fix unmanifested files
pl: Napraw pliki bez manifestu

en: Fix unmanifested files. epub-fix can either add them to the manifest or delete them as specified by the delete unmanifested option.
pl: Napraw pliki bez manifestu. epub-fix albo doda je do manifestu albo skasuje tak jak określono w opcji skasuj bez manifestu.

en: Floating point numbers
pl: Liczby wymierne

en: Folders raising exception
pl: Foldery powodujące wyjątek

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
pl: Podążaj za wszystkimi lokalnymi linkami w pliku HTML i stwórz plik ZIP zawierający wszystkie podlinkowane pliki. Ta wtyczka jest uruchamiana za każdym razem, gdy dodasz plik HTML do biblioteki.

en: Font options
pl: Opcje czcionki

en: Font rescaling wizard
pl: Kreator przeskalowywania czcionek

en: Font size &key:
pl: &Klucz rozmiaru czcionki:

en: Font size larger
pl: Większy rozmiar czcionki

en: Font size smaller
pl: Mniejszy rozmiar czcionki

en: Footnotes
pl: Przypisy

en: For help with writing advanced news recipes, please visit <a href="http://manual.calibre-ebook.com/news.html">User Recipes</a>
pl: Jak tworzyć zaawansowane źródła informacji dowiesz się z <a href="http://manual.calibre-ebook.com/news.html">podręcznika tworzenia źródeł</a>

en: For multiple-valued fields, sho&w
pl: Dla pól z wielokrotną &wartością, pokaż

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
pl: Dla ustawień, które nie mogą być określone w tym dialogu, użyj wartości zapisanych przy poprzedniej konwersji (jeśli istnieją) zamiast używania domyślnych określonych w Ustawieniach

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
pl: Aby zaplanowane działania były wykonywane, musisz zostawić włączony program calibre.

en: Force maximum line length
pl: Wymuś maksymalną długość wiersza

en: Force numbers to start with
pl: Wymuś początek numeracji na

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
pl: Wymuś podział przy wartości maksymalnej długości wiersza gdy nie wystąpi spacja. Również pozwala maksymalnej długości wiersza być poniżej minimum

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
pl: Wymuś, aby był każdy wyraz tytułu był z dużej litery. Jeśli ta opcja jest zaznaczona wraz z zamianą
    autorów, tytuł i autorzy zostaną podmienieni zanim opcja wyrazów z dużej litery zostanie uruchomiona

en: Foreground color
pl: Kolor tekstu

en: Foreword
pl: Przedsłowie

en: Forget library
pl: Wyrejestruj bibliotekę.

en: Form
pl: Formularz

en: Format &dates as:
pl: Formatuj &daty według schematu:

en: Format (choose first)
pl: Format (wybierz pierwszy)

en: Format for &dates
pl: Format dla &dat

en: Format for &numbers
pl: Format &liczb

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d    the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd    the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
    dddd    the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Qt::Sunday').
    M    the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM    the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
    MMMM    the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy    the year as four digit number
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
pl: Format używany do wyświetlania daty i czasu publikacji.
    Wzorce poszczególnych elementów daty wyświetlanej w interfejsie:
    d         dzień jako numer bez zera wiodącego  (1 do 31)
    dd       dzień jako numer z zerem wiodącym (01 do 31)
    ddd    skrócona nazwa dnia tygodnia ('pon' do 'nie')
    dddd  pełna nazwa dnia tygodnia ('poniedziałek' to 'niedziela')M         miesiąc jako numer bez zera wiodącego (1-12)
    MM       miesiąc jako numer z zerem wiodącym (01-12)
    MMM    skrócona nazwa miesiąca ('sty' do 'gru')
    MMMM pełna nazwa miesiąca ('styczeń' do 'grudzień')
    yy        ostatnie dwie cyfry roku (00-99)
    yyyy     pełny, czterocyfrowy numer roku
    Przykłady:
    Dla daty 9.01.2010 można zastosować następujące formaty:
    MMM yyyy ==> sty 2010    yyyy ==> 2010 dd MMM yyyy ==> 09 sty 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010    d/M/yy ==> 9/1/10    yy ==> 10
    Domyślny format daty publikacji: MMMM yyyy
    Domyślny format czasu: dd MMM yyyy

en: Format to use inside the pdb container. Choices are:
pl: Format jaki ma być użyty wewnątrz kontenera pdb. Do wyboru są:

en: Format unavailable
pl: Ten format jest niedostępny

en: Formats
pl: Formaty

en: Formats that are viewed using the internal viewer
pl: Lista formatów które będą otwierane w wewnętrznej przeglądarce

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
pl: Formaty emaila. Pierwszy pasujący format zostanie wysłany.

en: Formatting style:
pl: Styl formatowania:

en: Formatting used within the document.
    * plain: Produce plain text.
    * markdown: Produce Markdown formatted text.
    * textile: Produce Textile formatted text.
pl: Formatowanie użyte w dokumencie.
    * plain: Stwórzy prosty tekst.
    * markdown: Stwórz tekst z formatowaniem Markdown.
    * textile: Stwórzy tekst z formatowaniem Textile.

en: Formatting used within the document.* auto: Automatically decide which formatting processor to use.
    * plain: Do not process the document formatting. Everything is a paragraph and no styling is applied.
    * heuristic: Process using heuristics to determine formatting such as chapter headings and italic text.
    * textile: Processing using textile formatting.
    * markdown: Processing using markdown formatting. To learn more about markdown see
pl: Formatowanie wykorzystane w dokumencie.* auto: Automatycznie zdecyduj jakiego sposobu formatowania użyć.
    * plain: Nie dokonuj formatowania dokumentu. Wszystko jest akapitem i nie stosuj żadego stylu.
    * heuristic: Użyj heurystyk w celu wykrycia formatowania takiego jak nagłówki rozdziałów i kursywa.
    * textile: Użyj formatowania tekstylowego.
    * markdown: Użyj formatowania z obniżaniem. Aby dowiedzieć się więcej zobacz

en: Forward
pl: Do przodu

en: Found <b>%(num)d</b> covers of %(title)s. Pick the one you like best.
pl: Znaleziono <b>%(num)d</b> okładek dla  %(title)s. Wybierz najlepszą.

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your  library match the information in the database?
pl: Nie znaleziono błędów w bazie danych calibre. Czy chcesz by calibre sprawdził czy pliki w bibliotece zgadzają się z informacjami w bazie danych?

en: Frame
pl: Ramka

en: France
pl: Francja

en: French (BE)
pl: francuski (Belgia)

en: Function &name:
pl: &Nazwa funkcji:

en: Function not defined
pl: Niezdefiniowana funkcja

en: General
pl: Ogólne

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
pl: Generuj katalog książek w bieżącej bibliotece

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
pl: Wygeneruj plik "mapy strony" ("page-map") Adobe jeśli są dostępne informacje o stronach.

en: Generate catalog
pl: Wygeneruj katalog

en: Generate catalog for {0} books
pl: Wygeneruj katalog dla {0} książek

en: Generating %s catalog...
pl: Generowanie katalogu %s...

en: Generating masthead...
pl: Generuje nagłówek...

en: Genre
pl: Gatunek

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
pl: Gatunek książki. Do wyboru: %s
    
     Zobacz:

en: German (AT)
pl: niemiecki (Austria)

en: Germany
pl: Niemcy

en: Get
pl: Uzyskaj

en: Get &new plugins
pl: Pobierz &nowe wtyczki

en: Get Books
pl: Zdobądź książki

en: Get annotations from device
pl: Pobierz adnotacje  z urządzenia

en: Get books
pl: Zdobądź książki

en: Get device information
pl: Pobierz informacje o urządzeniach

en: Get device information...
pl: Pobierz informacje o urządzeniu...

en: Get information to setup the &user defined device
pl: Pobierz informacje do skonfigurowania własnego urządzenia

en: Get list of books on device
pl: Pozyskaj listę książek na urządzeniu

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
pl: Pobierz nowe wtyczki do calibre lub zaktualizuj zainstalowane

en: Get plugins to enhance calibre
pl: Pobierz wtyczki poszerzające możliwości calibre

en: Get the cover from the ebook and save it at as the specified file.
pl: Pobierz okładkę z książki i zapisz ją do określonego pliku.

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
pl: Pobierz ID za pomocą Preferencje -> Różne -> Pobierz informacje do skonfigurowania własnego urządzenia

en: Getting debug information
pl: Uzyskuję informację do debugowania

en: Getting device information
pl: Pobieranie informacji o urządzeniu.

en: Getting list of books on device...
pl: Pobieranie listy książek znajdujących się na urządzeniu...

en: Glossary
pl: Słowniczek

en: Go
pl: Szukaj

en: Go to
pl: Idź do

en: Go to a reference. To get reference numbers, use the reference mode.
pl: Idź do referencji. Aby uzyskać numery referencji, użyj trybu referencji.

en: Go to...
pl: Przejdź do...

en: Got feeds from index page
pl: Pobierz strumienie ze strony głównej

en: Goto in store...
pl: Idź do sklepu...

en: Goto:
pl: Idź do:

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Default: %default. Set to a large number to disable grouping.
pl: Grupuj elementy w kategorie takie jak autor/etykiety po pierwszej literze gdy zaistnieje więcej niż jeden element. Domyślnie: %default. Ustaw wyższą wartość aby wyłączyć grupowanie.

en: Grouped Search Terms
pl: Zgrupowane wyszukiwanie

en: H&yphenate (break line in the middle of large words)
pl: Wykorzystaj łą&cznik (przełamuj linię w połowie długich słów)

en: HTML Books
pl: Książki HTML

en: HTML Source
pl: Źródło HTML

en: HTML TOC generation options.
pl: Opcje generowania spisu treści w HTML.

en: HTMLZ Output
pl: Wyjściowy HTMLZ

en: Handle multiple files per book
pl: Zarządzanie wieloma plikami dla książki

en: Has cover
pl: Ma okładkę

en: Has summary
pl: Ma streszczenie

en: Have the mouse wheel turn pages
pl: Zmiana stron kółkiem myszy

en: Having the &attribute:
pl: Zawierające &atrybut:

en: Header &format:
pl: &Format nagłówka:

en: Header &separation:
pl: &Odzielenie nagłówka:

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Headquarters
pl: Siedziba

en: Help
pl: Pomoc

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that mobi users might do to force it to use the ';' that the kindle requires. A third would be to specify the language.
pl: Tutaj możesz zmienić metadane, których calibre używa do aktualizacji książki podczas zapisywania na dysk lub wysyłania na urządzenie.
    
    Tutaj możesz zdefiniować 'wtyczkę' dla formatu (lub wszystkich formatów) i urządzeń (lub wszystkich urządzeń). Wtyczka określa, jaki szablon jest podłączony do jakiego pola. Szablon jest wykorzystany do obliczenia wartości, a ta wartość jest przypisywana do podłączonego pola.
    
    Szablony często zawierają proste referencje do złożonych kolumn, ale nie jest to wymagane. Możesz wykorzystać jakikolwiek szablon z pola źródłowego, który możesz wykorzystać wszędzie w calibre.
    
    Wtyczki można użyć między innymi do zmiany tytułu, który ma zawierać informacje o cyklu. Można także zmienić sortowanie według autora, użytkownicy formatu mobi mogą wymusić używanie ';', czego wymaga kindle. Trzecim wykorzystaniem może być określenie języka.

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
pl: Tutaj możesz ustawić w jaki sposób calibre będzie czytał metadane z plików które dodasz do programu. calibre albo przeczyta metadane z zawartości pliku albo z nazwy pliku.

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Save to Disk button:
pl: Tutaj możesz zmienić sposób, w jaki calibre będzie zapisywał książki gdy klikniesz przycisk Zapisz na dysku:

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Send to Device button. This setting can be overriden for individual devices by customizing the device interface plugins in Preferences->Advanced->Plugins
pl: Tutaj możesz ustalić zachowanie calibre odnośnie zapisywania twoich książek gdy klikniesz w przycisk Wyślij na Urządzenie. Te ustawienia mogą zostać uchylone dla indywidualnych urządzeń poprzez dostosowanie wtyczek interfejsu urzadzenia w Preferencje->Zaawansowane->Wtyczki

en: Here you can customize the behavior of Calibre by controlling what plugins it uses.
pl: Tutaj można dostosować zachowanie calibre poprzez kontrolę wtyczek, których ma używać.

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
pl: Tutaj możesz zmienić układ kolumn w liście książek biblioteki calibre. Możesz ukryć kolumny odznaczając je. Możesz również stworzyć własne, dodatkowe kolumny.

en: Heuristic
    Processing
pl: Przetwarzanie
    Heurystyczne

en: Heuristic Processing
pl: Przetwarzanie heurystyczne

en: Hide
pl: Ukryj

en: Hide &details
pl: Ukryj &szczegóły

en: Hide category %s
pl: Ukryj kategorię %s

en: Hide chapter name
pl: Ukryj tytuł rozdziału

en: Hide column %s
pl: Ukryj kolumnę %s

en: High
pl: Wysoki

en: Home
pl: Strona główna

en: How and when calibre updates metadata on the device.
pl: Sposób i harmonogram uaktualniania metadanych na urządzeniu.

en: How many empty books should be added?
pl: Jak wiele pustych książek powinno zostać dodanych?

en: How many empty books?
pl: Jak wiele pustych książek?

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
pl: Jak ta kolumna powinna się zachować w interfejsie graficznym podczas sortowania i wyszukiwania

en: How to handle CSS
pl: Jak potraktować CSS

en: How to handle class based CSS
pl: Jak potraktować CSS bazujące na klasach

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: Use an external CSS file that is linked in the document.
    inline: Place the CSS in the head section of the document.
pl: Jak potraktować arkusz stylów, który ma bazować na klasach.
    Domyślna opcja to external.
    external: Użyj zewnętrznego pliku, dołączonego do dokumentu.
    inline: Umieść arkusz stylów w części nagłówkowej dokumentu.

en: Hyphenate
pl: Dziel wyrazy

en: Hyphenate text
pl: Tekst łącznika

en: I&ds:
pl: I&d:

en: INPUT OPTIONS
pl: OPCJE PLIKU ŹRÓDŁOWEGO

en: Identifier type:
pl: Typ identyfikatora:

en: Identifiers
pl: Identyfikatory

en: If a Tag Browser category has more than this number of items, it is divided
    up into sub-categories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.
pl: Jeśli kategoria przeglądarki etykier ma większą ilość elementów niż wskazana, jest dzielona
    na podkategorie. Jeśli metoda partycjonowania jest wyłączona, ta wartość jes ignorowana.

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
pl: Jeśli pole jest zaznaczone kolumny mogą mieć wartość Tak, Nie lub Nieznany.
    Jeśli pole nie jest zaznaczone sa tylko dwie możliwości - Tak i Nie.

en: If checked, books are placed into sub directories based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level directory.
pl: Jeśli zaznaczono, książki będą umieszczane w podkatalogach odpowiednio do ich metadanych na urządzeniu. Jeśli odznaczono, książki będą umieszczone w katalogu głównym.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed <br>to this email address (provided it is in one of the listed formats).
pl: Jeśli zaznaczone, pobrane newsy zostaną automatycznie wysłane <br> na ten adres (pod warunkiem że jest w jednym z wyświetlonych formatów).

en: If checked, the series will be cleared
pl: Jeśli zaznaczone, cykle zostaną wyczyszczone

en: If checked, this column will appear in the tags browser as a category
pl: Jeśli zaznaczone, ta kolumna pojawi się w przeglądarce etykiet jako kategoria

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
pl: Jeśli wykryto mniej niż tyle rozdziałów, odnośniki są dodawane do spisu treści. Domyślnie: %default

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
pl: Jeśli nie zaznaczone, numer cykli dla książek zostanie ustawiony na 1.
    Jeśli zaznaczony, wskazane książki zostaną automatycznie ponumerowane
    według kolejności wyboru. Jeśli wybierzesz książkę A, a potem książkę B,
    książka A będzie miała numer cyklu 1, a książka B numer cyklu 2.

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
pl: Jeśli określony, wtyczka generująca dane wyjściowe spróbuje wygenerować jak najbardziej możliwie czytelne dane. Dla niektórych z wtyczek generujących dane wyjściowe może nie dawać to żadnych efektów.

en: If specified, viewer window will try to come to the front when started.
pl: Jeśli określone, okno przeglądarki spróbuje pokazać się na wierzchu podczas startu.

en: If specified, viewer window will try to open full screen when started.
pl: Jeśli określone, okno przeglądarki spróbuje otworzyć się na pełnym ekranie podczas startu.

en: If the ___ column ___ values
pl: Jeśli kolumna ___ ___

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
pl: Jeśli kolumna przechowuje wielokrotne wartości, dołącz określone wartości do istniejących, zamiast je zastępować.

en: If the tag you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma separated list of tags.
pl: Jeśli etykieta, której chcesz użyć, nie jest dostępna na liście, możesz dodać ją tutaj. Pole akceptuje listę etykiet oddzieloną przecinkami.

en: If there is enough room
pl: Brak wystarczającej ilości miejsca

en: If you are setting up a new hotmail account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email. In this case, I strongly suggest you setup a free gmail account instead.
pl: Konto na HotMailu wymaga okresowej weryfikacji przed wysłaniem maila przez calibre. Zalecane jest utworzenie darmowego konta na Gmailu i korzystanie z niego zamiast HotMaila.

en: If you are sure it is not running
pl: Jeśli jestes pewien, że nie jest uruchomione

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}
pl: Jeśli nie masz konta, możesz zarejestrować za darmo {name} konto emailowe <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for OS X applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
pl: Włączenie tej opcji i restart calibre spowoduje, że pasek narzędzi zostanie zintegrowany 
    z paskiem tytułu w OS X. Jednak ten mechanizm nie jest jeszcze doskonały, między innymi 
    przestrzeń paska narzędzi rozciąga się nadmiernie, włączenie tej opcji może powodować inne 
    niepożądane efekty. Używasz na własne ryzyko!

en: If you have an existing calibre library, it will be copied to the new location. If a calibre library already exists at the new location, calibre will switch to using it.
pl: Jeśli masz istniejącą bibliotekę calibre, zostanie ona skopiowana do nowej lokalizacji. Jeśli biblioteka calibre istnieje już w nowej lokalizacji, calibre przełączy się na jej używanie.

en: If you leave the password blank, anyone will be able to access your book collection using the web interface.
pl: Jeśli pozostawisz pole hasła puste, każdy będzie mógł uzyskać dostęp do twojej kolekcji książek przez interfejs internetowy.

en: If you move calibre.app, you have to re-install the command line tools.
pl: Jeśli przeniesiesz calibre.app, będziesz musiał przeinstalować narzędzia linii poleceń.

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add the your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
pl: Jeśli zamierzasz używać tego adresu e-mail do wysyłania książek na Kindle, pamiętaj by dodać swój %s adres email do dozwolonych adresów email na twojej stronie zarządzania Amazon.com Kindle.

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
pl: Jeśli odznaczysz pola, metadane dla tych pól nie zostaną pobrane

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Ignore &margins
pl: Ignoruj &marginesy

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
pl: Ignoruj wtyczki niestandardowe, przydatne gdy zainstalujesz wtyczkę, która zablokuje uruchomienie calibre

en: Ignore duplicate incoming formats
pl: Ignoruj zduplikowane formaty

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
pl: Ignoruj marginesy w dokumencie wejściowym. Jeśli wyłączony wówczas wtyczka tworząca MOBI spróbuje przekonwertować marginesy określone w dokumencie wejściowym, w przeciwnym wypadku zignoruje je.

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
pl: Natychmiast wprowadź wszystkie zmiany bez zamykania okna dialogowego. Ta operacja nie może być anulowana ani cofnięta

en: Import
pl: Importuj

en: Import Bookmarks
pl: Import zakładek

en: Import/Export
pl: Importuj/Eksportuj

en: In Library
pl: W bibliotece

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
pl: W trybie tekstowym, pole jest przeszukiwane według wprowadzonego tekstu. Tekst jest zastąpiony przez określony tekst zastępczy wszędzie gdzie zostanie znaleziony. Po zakończeniu zamiany tekst może zostać zamieniony na duże litery, małe litery lub każde słowo z dużej litery. Jeśli zaznaczysz uwzględnianie wielkości liter, wyszukiwany tekst musi ściśle pasować. Jeśli tego nie zaznaczysz, wyszukiwany tekst będzie pasował i dla dużych jak i małych liter

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="http://docs.python.org/library/re.html"> this reference</a> for more information on python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
pl: W trybie regularnego wyrażenia, wyszukiwany tekst jest arbitralnym kompatybilnym z pythonem regularnym wyrażeniem. Tekst zastępowany może zawierać odniesienia do wyrażeń zawartych w nawiasie we wzorcu. Wyszukiwanie nie jest kotwiczone i może pasować i zastąpić wiele razy ten sam ciąg znaków. Funkcje modyfikujące (małe litery itd.) są zastosowane do pasującego tekstu, a nie do całego pola. Pozycja celu określa pole, w którym wyniki po dopasowaniu i zamianie zostaną przypisane. Możesz zamienić tekst w polu albo dołączyć na początku lub na końcu dopasowanego tekstu. Zobacz <a href="http://docs.python.org/library/re.html"> ten odnośnik</a> by uzyskać więcej informacji o regularnych wyrażeniach pythona, a szczególnie funkcji 'sub'.

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Dołącz sekcję 'Autorzy' do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Dołącz sekcję 'Opisy' do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Dołącz sekcję 'Gatunki' do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Dołącz sekcję 'Ostatnio dodane' do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Dołącz sekcję 'Cykle' do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Dołącz sekcję 'Tytuły' do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Included sections
pl: Zawarte sekcje

en: Inconsistent Author Sort values for
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
    Unable to build MOBI catalog.
    
    Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.
pl: Sprzeczne wartości przy Sortowaniu Autora dla
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
    Nie można stworzyć katalogu MOBI.
    
    Wybierz wszystkie książki używając '{0}', zastosuj poprawną wartość Sortowania Autora w oknie Edytuj Metadane, a następnie przebuduj ten katalog.

en: Incorrect username
pl: Nieprawidłowa nazwa użytkownika

en: Increase Indentation
pl: Zwiększ wcięcie

en: Index
pl: Spis

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
pl: Inicjowanie wtyczki %s nie udało się – prześledź komunikaty:

en: Initializing user interface...
pl: Inicjalizacja interfejsu użytkownika...

en: Input Options
pl: Opcje wejścia

en: Input character &encoding:
pl: &Kodowanie znaków w pliku źródłowym:

en: Input profile
pl: Profil źródłowy

en: Insert &blank line between paragraphs
pl: Dodaj pusty wiersz między akapitami

en: Insert &metadata as page at start of book
pl: Wstaw &metadane jako stronę na początku książki

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
pl: Wstaw pustą linię pomiędzy akapitami. Ustawienie nie będzie działać, jeśli plik źródłowy nie używa akapitów (znaczników <p> lub <div>).

en: Insert empty line between paragraphs
pl: Wstaw pustą linię pomiędzy akapitami

en: Insert link
pl: Wstaw odnośnik

en: Insert page breaks before (XPath expression):
pl: Wstawiaj znaczniki końca strony przed (wyrażenie XPath):

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your ebook reader does not support displaying/searching metadata directly.
pl: Wstaw metadane książki na początku książki. Jest to przydatne, jeśli czytnik ebook nie obsługuje bezpośrednio wyświetlania/wyszukiwania metadanych.

en: Install %s
pl: Instaluj %s

en: Install Plugin Failed
pl: Instalacja wtyczki nie powiodła się

en: Install and configure user plugins
pl: Zainstaluj i skonfiguruj wtyczki

en: Install the selected plugin
pl: Instaluj wybraną wtyczkę

en: Installed
pl: Zainstalowany

en: Installed plugins
pl: Zainstalowane wtyczki

en: Installing plugin: %s
pl: Instalowanie wtyczki %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
pl: Instalacja wtyczek niesie ze sobą <b>ryzyko związane z bezpieczeństwem</b>. Wtyczki mogą zawierać wirusy/szkodliwe oprogramowanie. Instaluj tylko wtyczki pochodzące z zaufanych źródeł. Jesteś pewien, że chcesz kontynuować?

en: Integers
pl: Liczby całkowite

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
pl: Zalecany dla podstawowych urządzeń. Nie skaluje grafiki

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
pl: Zalecany dla Samsung Galaxy i podobnych urządzeń o rozdzielczości ekranu 600x1280

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
pl: Przeznaczone dla iPada i podobnych urządzeń z rozdzielczością 768x1024

en: Interface
pl: Interfejs

en: Interface font:
pl: Czcionka interfejsu:

en: Interpreter died
pl: Interpreter umarł

en: Interpreter dies while excuting a command. To see the command, click Show details
pl: Interpreter umiera w momencie wykonywania komendy. Aby zobaczyć komendę, kliknij w Pokaż szczegóły

en: Invalid ISBN
pl: Zły ISBN

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
pl: Niewłaściwy plik LRF. Nie można ustawić metadanych.

en: Invalid XPath
pl: Nieprawidłowe wyrażenie XPath

en: Invalid author name
pl: Błędna nazwa autora

en: Invalid authors
pl: Niewłaściwi autorzy

en: Invalid condition
pl: Błędny warunek

en: Invalid cover
pl: Błędna okładka

en: Invalid database
pl: Nieprawidłowa baza danych

en: Invalid debug directory
pl: Niewłaściwy folder debugowania

en: Invalid destination
pl: Niepoprawne miejsce przeznaczenia

en: Invalid fields. Available fields:
pl: Niewłaściwe pola. Dostepne pola:

en: Invalid input
pl: Niepoprawne dane wejściowe

en: Invalid name
pl: Błędna nazwa

en: Invalid regular expression
pl: Nieprawidłowe wyrażenie regularne

en: Invalid regular expression: %s
pl: Niewłaściwe wyrażenie regularne: %s

en: Invalid root folder
pl: Niepoprawny folder główny

en: Invalid search restriction
pl: Nieprawidłowy filtr wyszukiwania

en: Invalid sort field. Available fields:
pl: Niewłaściwe pole sortowania. Dostępne pola:

en: Invalid template
pl: Niewłaściwy szablon

en: Invalid titles
pl: Nieprawidłowe nazwy

en: Invalid tweaks
pl: Błędne ulepszenia

en: Invert
pl: Odwróć zaznaczenie

en: IsbnDB key:
pl: Klucz IsbnDB:

en: Italic
pl: Kursywa

en: Italicize common words and patterns
pl: Sformatuj kursywą powszechne słowa i wzorce

en: Italy
pl: Włochy

en: Item is blank
pl: Element jest pusty

en: Items
pl: Elementy

en: Items in use
pl: Używane elementy

en: Job
pl: Zadanie

en: Job &priority:
pl: &Priorytet zdań:

en: Job has already run
pl: Zadanie zostało już wykonane

en: Jobs:
pl: Zadań:

en: Justify text
pl: Wyjustowanie tekstu

en: Keep &aspect ratio
pl: Zachowaj &proporcje

en: Keep &ligatures
pl: Zachowaj &ligatury

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
pl: Zachowaj format i skalę obrazu używając wysokości ekranu jako szerokość obrazu podczas wyświetlania w trybie panoramicznym.

en: Keep text color, when possible
pl: Pozostaw kolor tekstu jeśli to możliwe

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Keys
pl: Klawisze

en: Kindle options
pl: Opcje Kindle

en: LIT Books
pl: Książki LIT

en: LRF Books
pl: Książki LRF

en: LRF Output
pl: Wyjściowy LRF

en: LRF Viewer
pl: Przeglądarka LRF

en: LRF Viewer toolbar
pl: Pasek narzędzi przeglądarki LRF

en: LRS written to
pl: Plik LRS zapisany do

en: Language to use when sorting.
pl: Język użyty przy sortowaniu

en: Languages
pl: Języki

en: Large
pl: Duże

en: Last
pl: Ostatnie

en: Last downloaded:
pl: Ostatnio pobrany:

en: Last downloaded: never
pl: Ostatnio pobrano: nigdy

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
pl: Zmodyfikowana: %s
    
    Kliknij dwukrotnie by otworzyć

en: Latest version installed
pl: Najnowsza wersja jest zainstalowana

en: Laying out %s
pl: Zestawiam %s

en: Left
pl: Do lewej

en: Left align
pl: Wyrównanie do lewej

en: Level &1 TOC (XPath expression):
pl: Pierwszy poziom spisu treści (wyrażenie XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
pl: Drugi poziom spisu treści (wyrażenie XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
pl: Trzeci poziom spisu treści (wyrażenie XPath):

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity.
pl: Poziom szczegółowości komunikatów. Podaj wiele razy dla większej szczegółowości.

en: Library
pl: Biblioteka

en: Library Maintenance
pl: Konserwacja biblioteki

en: Library and Device
pl: Biblioteka i urządzenie

en: Library metadata backup status
pl: Status kopii bezpieczeństwa metadanych biblioteki

en: Library moved
pl: Biblioteka została przeniesiona

en: Library removed
pl: Biblioteka została usunięta

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
pl: Ogranicz maksymalną liczbę jednocześnie przetwarzanych zadań do liczby rdzeni

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
pl: Ogranicz liczbę jednocześnie wykonywanych zadań do ilości &rdzeni procesora

en: Line &Un-Wrapping Factor:
pl: Współczynnik &rozwijania wierszy

en: Line &height:
pl: Wysokość &linii:

en: Line &un-wrap factor :
pl: Współczynnik &rozwijania wierszy:

en: Link
pl: Odnośnik

en: List all installed plugins
pl: Wyświetl wszystkie zainstalowane wtyczki

en: List builtin recipe names. You can create an ebook from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
pl: Lista wbudowanych źródeł. Korzystając ze źródła możesz stworzyć ebook za pomocą polecenia ebook-convert "Nazwa źródła.recipe" wynik.epub

en: List of Illustrations
pl: Lista ilustracji

en: List of Tables
pl: Lista tabel

en: List of known series. You can add new series.
pl: Lista znanych cykli. Możesz dodać nowe cykle.

en: List of named saved searches
pl: Lista nazwanych zapisanych wyszukań

en: Load searc&h/replace:
pl: Załaduj &wyszukaj/zamień:

en: Loading database from SQL
pl: Wczytywanie bazdy danych z SQL

en: Loading ebook...
pl: Ładowanie książki...

en: Loading flow...
pl: Ładuję strumień...

en: Loading, please wait
pl: Wczytywanie, proszę czekać

en: Local plugin customization
pl: Lokalne dostosowanie wtyczek

en: Locating zip file for %(name)s: %(link)s
pl: Lokalizowanie pliku archiwum dla %(name)s: %(link)s

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Log debugging information to console
pl: Zapisuj informacje z debugowania do konsoli

en: Long text, like comments, not shown in the tag browser
pl: Długi tekst, jak komentarze, nie pokazywany w przeglądarce etykiet

en: Look & Feel
pl: Wygląd i zachowanie

en: Look and Feel
pl: Wygląd

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
pl: Sprawdź najczęściej używane wyrazy i wzorce, które oznaczają kursywą i pochyl je.

en: Looking for duplicates based on file hash
pl: Wyszukiwanie duplikatów na podstawie sumy kontrolnej pliku

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
pl: Wyszukuje wystąpienia następnych znaczników <h1> lub <h2>. Znaczniki są ponownie numerowane, aby zapobiec podziałowi w środku nagłówka rozdziału.

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
pl: Nazwy do wyszukania nie mogą się kończyć ciągiem _index, ponieważ te nazwy są zarezerwowane dla indeksów kolumny cykli

en: Low
pl: Niski

en: Lower Case
pl: Małe litery

en: M
pl: S

en: M&ode:
pl: &Tryb:

en: MOBI Books
pl: Książki MOBI

en: MOBI Output
pl: Wyjściowy MOBI

en: Mail &Server
pl: &Serwer poczty

en: Mail successfully sent
pl: Email wysłany pomyślnie

en: Main
pl: Główna

en: Main Interface
pl: Główny interfejs

en: Main Memory
pl: Pamięć główna

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Main Text
pl: Tekst główny

en: Main memory
pl: Pamięć główna

en: Main memory folder
pl: Folder pamięci głównej

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Main window geometry
pl: Struktura głównego okna

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
pl: Zachowuj proporcję wymiarów grafiki. Domyślnie grafika rozszerzana jest na cały ekran.

en: Make &default
pl: &Ustaw jako domyślny

en: Make &user categories from:
pl: Utwórz kategorie użytkownika z:

en: Make font size %(which)s
    Current magnification: %(mag).1f
pl: Ustaw wielkość czcionki %(which)s
    Aktualne powiększenie: %(mag).1f

en: Make small changes to ePub format books
pl: Wprowadza małe zmiany do książek w formacie ePub

en: Make small tweaks to epub files in your calibre library
pl: Wykonaj drobne poprawki na plikach epub ze swojej biblioteki calibre

en: Manage %s
pl: Zarządzaj %s

en: Manage Authors
pl: Zarządzaj autorami

en: Manage Bookmarks
pl: Zarządzaj zakładkami

en: Manage Publishers
pl: Zarządzaj wydawcami

en: Manage Saved Searches
pl: Zarządzaj zapisanymi wyszukaniami

en: Manage Series
pl: Zarządzaj seriami

en: Manage Tags
pl: Zarządzaj etykietami

en: Manage User Categories
pl: Zarządzaj kategoriami użytkownika

en: Manage authors
pl: Zarządzaj autorami

en: Manage authors, tags, etc
pl: Zarządzaj autorami, etykietami itp.

en: Manage authors. Use to rename authors and correct individual author's sort values
pl: Zarządzaj autorami. Kliknij aby poprawić nazwiska autorów lub sposób ich sortowania

en: Manage collections
pl: Zarządzaj kolekcjami

en: Manage saved searches
pl: Zarządzaj zapisanymi wyszukiwaniami

en: Manage the collections on this device
pl: Zarządzaj kolekcjami na tym urządzeniu

en: Manual management
pl: Ręczne zarządzanie

en: Mapping for filetype plugins
pl: Mapowanie wtyczek dla róznych typów plików

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
pl: Mapowanie z CSS nazw czcionek do rozmiaru w punktach. Przykładowe ustawienia to: 10,12,14,16,18,20,22,24. Są to mapowania dla rozmiarów od xx-mały do xx-duży, gdzie ostatni rozmiar jest bardzo duży. Algorytm przeskalowywania używa tych rozmiarów, aby inteligentnie zmieniać wielkość czcionki. Domyślnie używane jest mapowanie bazujące na wybranym profilu wyjściowym.

en: Margins
pl: Marginesy

en: Marked for deletion
pl: Oznaczone do usunięcia

en: Masthead image downloaded
pl: Obrazek nagłówka pobrany

en: Match HTML &tags with tag name:
pl: Dopasuj &tagi HTML do nazw tagów:

en: Match all
pl: Dopasuj wszystkie

en: Match any
pl: Dopasuj którykolwiek

en: Matching books
pl: Odpowiadające książki

en: Matching books will be displayed with a check mark
pl: Pasujące książki zostaną wyświetlone ze znaczkiem ptaszka

en: Max. &OPDS items per query:
pl: Maks. elementy &OPDS dla zapytań:

en: Max. &cover size:
pl: Maks. rozmiar &okładki

en: Max. &time to wait after first match is found:
pl: Maks czas oczekiwania po znalezieniu pierwszego dopasowania:

en: Max. OPDS &ungrouped items:
pl: Maks. niezgr&upowane elementy OPDS:

en: Max. number of &tags to download:
pl: Pobierz maksymalnie e&tykiet:

en: Max. simultaneous conversion/news download jobs:
pl: Maks. liczba jednoczesnych zadań pobierania/konwersji:

en: Max. time to wait after first &cover is found:
pl: Po znalezieniu pierwszej okładki czekaj nie dłużej niż:

en: Maximum &view width:
pl: Maksymalna &szerokość okienka:

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
pl: Maksymalny poziom zagłębienia dla śledzenia odnośników w plikach HTML. Musi być nieujemny. Zero oznacza, że żadne odnośniki w wejściowym pliku HTML nie będą śledzone. Domyslna wartość to %default.

en: Maximum number of articles to download per feed.
pl: Maksymalna liczba artykułów do pobrania na strumień.

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
pl: Maksymalna liczba kopii (wydań) tego przepisu do zachowania. Ustaw 0 aby przechowywać wszystkie (wyłącz).

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
pl: Maksymalna ilość poziomów do rekursji np. najdalsza ilość linków do śledzenia. Domyślnie %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
pl: Maksymalna ilość odnośników do wstawienia do spisu treści. Ustaw 0 aby wyłączyć. Domyślnie ustawienie: %default. Odnośniki są dodawane do spisu treści tylko jeśli odnaleziono mniej rozdziałów niż określony próg.

en: Maximum number of results to show per store
pl: Maksymalna liczba wyników na sklep

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
pl: Maksymalna liczba jednocześnie wykonywanych zadań pobierania/konwersji. Z przyczyn historycznych ta liczba jest dwa razy większa niż w rzeczywistości.

en: Maximum width of the viewer window, in pixels.
pl: Maksymalny rozmiar okienka przeglądarki w pikselach.

en: Medium
pl: Średnie

en: Merge Options:
pl: Opcje scalania:

en: Merge additional content after Comments
pl: Scal dodatkową zawartość po komentarzach

en: Merge additional content before Comments
pl: Wpisz dodatkową zawartość przed komentarzami

en: Merge book records
pl: Złącz wpisy książki

en: Merge into first selected book - delete others
pl: Połącz do pierwszej wybranej książki - pozostałe usuń

en: Merge into first selected book - keep others
pl: Połącz do pierwszej wybranej książki - pozostałe pozostaw

en: Merge only formats into first selected book - delete others
pl: Przyłącz formaty do pierwszej wybranej książki - pozostałe usuń

en: Merged some books
pl: Scal niektóre książki

en: Merging user annotations into database
pl: Łączenie notatek użytkownika z bazą danych

en: Metadata
pl: Metadane

en: Metadata &management:
pl: Zarządzanie &metadanymi:

en: Metadata download
pl: Pobieranie metadanych

en: Metadata download completed
pl: Pobieranie metadanych zakończone

en: Metadata download started
pl: Pobieranie metadanych rozpoczęte

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
pl: Metadane z Amazon będą pobrane z wybranego oddziału Amazon.

en: Metadata plugboards
pl: Panel kontrolny metadanych

en: Metadata reader
pl: Czytnik metadanych

en: Metadata source
pl: Źródło metadanych

en: Metadata sources
pl: Żródła metadanych

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
pl: Kopia zapasowa metadanych zostanie utworzona w trakcie działania programu calibre ze średnią prędkością 1 książki na trzy sekundy.

en: Metadata writer
pl: Zapisywanie metadanych

en: Minimum &line height:
pl: Minimalna wysokość &linii:

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
pl: Minimalny odstęp w sekundach pomiędzy kolejnymi pobraniami. Domyślnie to %default s

en: Minimum para. &indent:
pl: Minimalne wcięcie akapitu:

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
pl: Minimalne wcięcie akapitu (wcięcie pierwszej linii akapitu) w punktach. Domyślnie: %default

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Miscellaneous advanced configuration
pl: Zaawansowana konfiguracja (różne funkcje)

en: Missing book formats
pl: Brakujące formaty książek

en: Missing covers files
pl: Brak plików z okładkami

en: Modified
pl: Zmodyfikowano

en: Modify images to meet Palm device size limitations.
pl: Przekształć grafiki tak, aby odpowiadały limitom urządzenia Palm.

en: Modify the document text and structure using common patterns.
pl: Modyfikuj tekst i strukturę dokumentu przy użyciu powszechnych wzorców.

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
pl: Zmodyfikuj tekst i strukturę używając wzorców. Domyślnie wyłączone. Aby włączyć użyj %(en)s. Poszczególne akcje mogą zostać wyłącozne przy użyciu %(dis)s.

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
pl: Modyfikuj tekst dokumentu i jego strukturę, używając zdefiniowanych przez użytkownika wzorów.

en: Monospace
pl: Maszynowa

en: Monospace &font size:
pl: &Rozmiar czcionki o stałej szerokości:

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Istnieją bardziej szczegółowe wtyczki urządzeń dla tego formatu. Czy na pewno dodać nową wtyczkę?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Bardziej szczegółowa wtyczka dla tego formatu i urządzenia już istnieje. Czy napewno dodać nową wtyczkę?

en: Mouse &wheel flips pages
pl: Zmiana stron &kółkiem myszy

en: Move column down
pl: Przenieś kolumnę w dół

en: Move column up
pl: Przenieś kolumnę w górę

en: Move down
pl: Przenieś niżej

en: Move selected action down
pl: Przenieś wybraną akcję w dół

en: Move selected action up
pl: Przenieś wybraną akcję do góry

en: Move the selected rule down
pl: Przesuń regułę niżej

en: Move the selected rule up
pl: Przesuń regułę wyżej

en: Move to next highlighted match
pl: Przejdź do kolejnej, wyróżnionej, pasującej pozycji

en: Move to next match
pl: Przejdź do kolejnej pasującej pozycji

en: Move to previous highlighted item
pl: Przejdź do poprzedniej, wyróżnionej, pasującej pozycji

en: Move to previous item
pl: Przejdź do poprzedniej pasującej pozycji

en: Move up
pl: Przenieś wyżej

en: Moving library...
pl: Przenoszenie biblioteki...

en: Multiple Books Selected
pl: Wybrano wiele książek

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
pl: Znaleziono wiele plików HTML w archiwum. Tylko %s będzie użyty.

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
pl: Pomnóż wielkość tekstu w wyświetlanych tabelach przez ten współczynnik. Domyślny to %default

en: Must restart
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: My Books
pl: Moje książki

en: My Rating
pl: Moje oceny

en: My Series
pl: Moje cykle

en: My Tags
pl: Moje etykiety

en: N&o to All
pl: N&ie na wszystkie

en: Nam&e/Description ...
pl: Nazwa/&Opis

en: Name
pl: Nazwa

en: Name %s already used
pl: Nazwa %s została już użyta

en: Name already used
pl: Nazwa już wykorzystana

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Names to ignore:
pl: Nazwy do zignorowania:

en: Narrow
pl: Wąski

en: Need username and password
pl: Potrzebna jest nazwa użytkownika oraz hasło

en: Negate
pl: Zaneguj

en: Never
pl: Nigdy

en: Never abort
pl: Nigdy nie przerywaj

en: New &Location:
pl: Nowa &lokalizacja:

en: New Category
pl: Nowa kategoria

en: New library location
pl: Nowa lokalizacja biblioteki

en: New location of this library:
pl: Nowa lokalizacja dla tej biblioteki:

en: New title for bookmark:
pl: Nowy tytuł dla zakładki:

en: New version available
pl: Jest dostępna nowa wersja

en: Newest
pl: Najnowsze

en: News
pl: Newsy

en: News:
pl: Newsy:

en: Next
pl: Następna

en: Next Page
pl: Następna strona

en: Next Section
pl: Następna sekcja

en: Next match
pl: Następny pasujący

en: Next page
pl: Następna strona

en: Next section
pl: Następna sekcja

en: No
pl: Nie

en: No &Images
pl: Brak &grafik

en: No &SVG cover
pl: Wyłącz okładkę &SVG

en: No DRM
pl: Brak DRM

en: No More Matches.</b><p> Click Find again to go to first match
pl: Brak dalszych trafień.</b><p> Kliknij Szukaj ponownie, aby znaleźć pierwsze trafienie

en: No active interpreter found. Try restarting the console
pl: Brak aktywnego interpretera. Spróbuj zrestartować konsolę

en: No book files found
pl: Nie znaleziono żadnych plików książek

en: No book selected
pl: Nie wybrano ksiązki

en: No books
pl: Brak książek

en: No books available to catalog
pl: Brak książek do skatalogowania

en: No books available to include in catalog
pl: Brak dostępnych książek by dołączyć do katalogu

en: No books found
pl: Nie znaleziono książek

en: No books found to catalog.
    Check 'Excluded books' criteria in E-book options.
pl: Nie znaleziono książek w katalogu.
    Sprawdz kryteria 'Wykluczone książki' w opcjach książek.

en: No books selected
pl: Nie wybrano ksiązek

en: No books selected for catalog generation
pl: Nie wybrano książek dla generowanego katalogu

en: No books selected to fetch annotations from
pl: Nie zaznaczono żadnych książek do których mają być pobrane notatki

en: No books to delete
pl: Brak książek do usunięcia

en: No card
pl: Brak karty

en: No change
pl: Bez zmian

en: No column chosen
pl: Nie wybrano kolumny

en: No column has been selected
pl: Żadna kolumna nie została wybrana

en: No column heading was provided
pl: Nie podano nagłówka kolumny

en: No column selected
pl: Nie wybrano kolumny

en: No conditions
pl: Brak warunków

en: No cover found
pl: Nie znaleziono okładki

en: No default &cover
pl: Brak domyślnej &okładki

en: No detailed info available
pl: Brak szczegółowych informacji

en: No detailed information is available for books on the device.
pl: Brak szczegółowych informacji dla książek na urządzeniu.

en: No details available
pl: Informacje nie są dostępne

en: No details available.
pl: Brak szczegółów.

en: No device
pl: Brak urządzenia

en: No device is connected
pl: Żadne urządzenie nie jest podłączone

en: No documentation provided
pl: Nie dostarczono dokumentacji

en: No ePub available. First convert the book to ePub.
pl: Brak dostępnego ePub. Najpierw skonwertuj książkę do formatu ePub.

en: No enabled genres found to catalog.
pl: Nie znaleziono żadnych gatunków dla tego katalogu.

en: No existing calibre library found at %s
pl: Nie znaleziono biblioteki w %s

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
pl: W %s nie znaleziono biblioteki calibre. Jeśli została przeniesiona podaj jej nową lokalizację w polu poniżej. W przeciwnym wypadku biblioteka zostanie wyrejestrowana z calibre.

en: No existing library found
pl: Nie odnaleziono żadnej biblioteki

en: No file specified
pl: Nie wybrano pliku

en: No file specified to download.
pl: Nie wybrano pliki do pobrania.

en: No format selected
pl: Nie wybrano formatu

en: No formats available
pl: Brak dostępnych formatów

en: No internet connection
pl: Brak połączenia z internetem

en: No interpreter
pl: Brak interpretera

en: No item selected
pl: Nie wybrano elementu

en: No items selected
pl: Nie wybrano elementów

en: No label was provided
pl: Nie wskazano etykiety

en: No library
pl: Nie ma biblioteki

en: No library found
pl: Nie znaleziono biblioteki

en: No library found at %s
pl: Nie znaleziono żadnej biblioteki w lokalizacji %s

en: No location
pl: Brak lokalizacji

en: No location selected
pl: Nie wybrano lokalizacji

en: No lookup name was provided
pl: Nie podano nazwy do wyszukania

en: No match
pl: Brak wyników

en: No matches
pl: Brak trafień

en: No matches found
pl: Brak pasujących wyników

en: No matches found for: %s
pl: Nie znalezniono wyników dla: %s

en: No permission
pl: Brak uprawnień

en: No problems found
pl: Nie znaleziono żadnych problemów

en: No proxies used
pl: Nie użyto pośredników

en: No quickview available
pl: Podgląd niedostępny

en: No recipe selected
pl: Nie zaznaczono źródła

en: No results found for:
pl: Nie znaleziono wyników dla:

en: No rule selected
pl: Nie wybrano reguły

en: No rule selected for %s.
pl: Nie wybrano reguły do %s.

en: No search is selected
pl: Nie wybrano wyszukiwania

en: No source selected
pl: Nie wybrano źródła

en: No source selected, cannot configure.
pl: Nie wybrano źródła, nie można skonfigurować.

en: No space on device
pl: Brak miejsca na urządzeniu

en: No such variable
pl: Nie ma takiej zmiennej

en: No suitable formats
pl: Brak odpowiednich formatów

en: No template provided
pl: Nie określono szablonu

en: No top level HTML file found.
pl: Nie znaleziono głównego pliku HTML.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
pl: Nie ustalono użytkownika i hasła dla serwera pocztowego. Większość serwerów wymaga użytkownika i hasła. Jesteś pewien?

en: No valid plugin path
pl: Niewłaściwa ścieżka do wtyczki

en: None
pl: Brak

en: None of the selected books are on the device
pl: Żadna z wybranych książek nie znajduje się na urządzeniu

en: Normal
pl: Normalny

en: Normal view
pl: Widok normalny

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
pl: Zwykle dodatkowa spacja na początku wiersza jest zachowana. Z tą opcją zostanie usunięta.

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
pl: Przeważnie dodatkowe spacje są zamieniane na pojedynczą. Z tą opcją wszystkie spacje będą wyświetlane.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of of the conversion pipeline.
pl: Normalnie ta wtyczka wejściowa przestawia wszystkie pliki wejściowe według standardowej hierarchii folderu. Użyj tej opcji tylko wtedy, gdy wiesz co robisz, gdyż może to skutkować kilkami nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi przy pozostałych elementach konwersji.

en: Normally, calibre will convert all non English characters into English equivalents for the file names. WARNING: If you turn this off, you may experience errors when saving, depending on how well the filesystem you are saving to supports unicode.
pl: Normalnie calibre skonwertuje wszystkie nie-angielskie znaki na ich angielskie odpowiedniki w nazwach plików. UWAGA: Jeżeli wyłączysz tę opcję, możesz doświadczyć błędów podczas zapisywania, w zależności od tego, jak dobrze twój system plików radzi sobie z Unicode.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book file(s).
pl: Normalnie calibre zapisze okładkę do osobnego pliku obok właściwego pliku z książką.

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
pl: Normalnie calibre uaktualni metadane w zapisanych plikach tymi, które są w bibliotece calibre. Sprawia, że zapisywanie na dysku jest wolniejsze.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
pl: Normalnie calibre zapisze metadane do osobnego pliku OPF obok właściwego pliku z książką.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
pl: Zazwyczaj, jeżeli plik źródłowy nie ma okładki i nie wskażesz odpowiedniej, domyślna okładka jest generowana z tytułem, autorami itp. Ta opcja wyłącza tworzenie takiej okładki.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
pl: Zazwyczaj, jeżeli plik źródłowy ma już spis treści, jest on używany zamiast wygenerowanego automatycznie. Z tą opcją, wygenerowany automatycznie spis treści jest zawsze używany.

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the ebook file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
pl: Zazwyczaj czytniki SONY biorą okładkę książki bezpośrednio z pliku eksiążki. W przypadku zaznaczenia tej opcji, calibre wyśle oddzielnie obrazek okładki do czytnika, przydatne jeśli wysyłasz książki z DRM w których nie możesz inaczej zmienić okładki. OSTRZEŻENIE: Ta opcja powinna być tylko używana z następującymi modelami czytnika SONY: 350, 650, 950 i nowsze.

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
pl: Domyślnie, podążając za odsyłaczami, calibre robi to w kolejności ich zagnieżdżenia tzn. jeśli odsyłacz A prowadzi do B i C, a B prowadzi do D pliki są dodawane w kolejności A, B, D, C. Zaznaczenie tej opcji spowoduje dodanie ich w kolejności A, B, C, D.

en: Not Available
pl: Niedostępne

en: Not Implemented
pl: Niezaimplementowane

en: Not a support ebook format.
pl: Niewspierany format książki.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
pl: Nieprawidłowy plik MOBI. Prawdopodobne rozpoznanie: %s

en: Not a valid picture
pl: To nie jest poprawny obrazek

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
pl: Nie wszystkie dostępne książki były dostępne w formacie %s. Powinno się je wcześniej skonwertować.

en: Not allowed
pl: Niedozwolone

en: Not empty
pl: Nie pusty

en: Not installed
pl: Nie zainstalowany

en: Not supported
pl: Nieobsługiwane

en: Note that <b>comments</b> will always be displayed at the end, regardless of the position you assign here.
pl: Pamiętaj, że <b>komentarze</b> będą zawsze wyświetlane na końcu niezależnie od tego na jakiej pozycji ustawisz tę kolumnę.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
pl: Zauważ, że folder aktualnej biblioteki będzie miał zmienioną nazwę.

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in  a saved search
pl: Ta opcja ma wpływ na wszystkie wyszukiwania, włącznie z zapisanymi wyszukiwaniami i ograniczeniami. Dlatego też, jeśli użyjesz tej opcji, najlepiej będzie, jeśli się upewnisz, że zawsze używasz prefiksów w zapisanych wyszukiwaniach. Na przykład użyj lepiej "cykle:Fundacja" niż samo "Fundacja" w zapisanych wyszukiwaniach

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
pl: Notka: Można ustalić interwały mniejsze niż jeden dzień, wpisując wartość ręcznie.

en: Notes
pl: Notatki

en: Notify when a new version is available
pl: Powiadom mnie, gdy dostępna jest nowa wersja

en: Number
pl: Liczba

en: Number of &links to add to Table of Contents
pl: Liczba &linków do dodania do spisu tresci

en: Number of cache update threads to use
pl: Liczba wątków pamięci podręcznej

en: Number of colors for grayscale image conversion. Default: %default. Values of less than 256 may result in blurred text on your device if you are creating your comics in EPUB format.
pl: Liczba kolorów dla konwersji obrazu w skali szarości. Domyślnie:%default. Tekst wyświetlany na urządzeniu może być rozmyty, jeśli komiks jest tworzony w formacie EPUB, a wartość jest mniejsza od 256.

en: Number of columns for custom metadata in the edit metadata dialog
pl: Podział na kolumny okna edycji metadanych

en: Number of conver download threads to use
pl: Liczba wątków pobierających okładki

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
pl: Liczba okładek wyświetlanych w trybie przeglądania okładek

en: Number of details threads to use
pl: Liczba wątków pobierających szczegóły oferty

en: Number of pixels to crop from the left most x (default is %s)
pl: Liczba pikseli do przycięcia od lewej osi X (domyślnie %s)

en: Number of pixels to crop from the left most y (default is %s)
pl: Liczba pikseli do przycięcia od lewej osi Y (domyślnie %s)

en: Number of pixels to crop from the right most x (default is %s)
pl: Liczba pikseli do przycięcia od prawej osi X (domyślnie %s)

en: Number of pixels to crop from the right most y (default is %s)
pl: Liczba pikseli do przycięcia od prawej osi Y (domyślnie %s)

en: Number of search threads to use
pl: Liczba wątków wyszukiwania

en: Number of seconds to let a store process results
pl: Czas oczekiwania na przetworzenie oferty sklepu [s]

en: Number of seconds to wait for a store to respond
pl: Czas oczekiwania na odpowiedź sklepu [s]

en: Number of simultaneous cache updates
pl: Liczba współbieżnych aktualizacji pamięci podręcznej

en: Number of simultaneous cover downloads
pl: Liczba współbieżnych pobrań okładek

en: Number of simultaneous details downloads
pl: Liczba współbieżnych pobrań szczegółów oferty

en: Number of simultaneous searches
pl: Liczba współbieżnych wyszukiwań

en: OK to proceed?
pl: Kontynuować?

en: OPF created in
pl: Plik OPF stworzony w

en: OPF version to generate. Default is %default.
pl: Wersja OPF do wygenerowania. Domyślnie %default.

en: OPF/NCX/etc. generation options.
pl: Opcje generowania pilków OPF/NCX/itp.

en: OUTPUT OPTIONS
pl: OPCJE PLIKU WYJŚCIOWEGO

en: Occurrences:
pl: Liczba wystąpień:

en: Off
pl: Wyłączone

en: Oldest news kept in database
pl: Najstarsze newsy przechowywane w bazie danych

en: On Device
pl: Na urządzeniu

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
pl: Jeden z warunków dla tej reguły jest nieprawidłowy: <b>%s</b>

en: Only if the following conditions are all satisfied:
pl: Tylko jeśli wszystkie warunki są spełnione:

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
pl: Podążaj tylko za odnośnikami które pasują do tego wyrażenia regularnego. Ta opcja może być użyta wielokrotnie, w takim przypadku odnośnik będzie śledzony dopóki pasuje do co najmniej jednego wyrażenia regularnego. Domyślnie wszystkie odnośniki są śledzone.

en: Only on send
pl: Tylko podczas wysyłania

en: Open
pl: Otwórz

en: Open Tag Editor
pl: Otwórz edytor etykiet

en: Open Template Editor
pl: Otwórz edytor szablonów

en: Open a selected book in the system's web browser
pl: Otwórz wybraną książkę w przeglądarce systemowej

en: Open book
pl: Otwórz książkę

en: Open calibre &configuration directory
pl: Otwórz katalog &konfiguracyjny calibre

en: Open containing folder
pl: Otwórz folder zawierający

en: Open ebook
pl: Otwórz e-book

en: Open in &external browser
pl: Otwórz w z&ewnętrznej przeglądarce

en: Open search result in system browser
pl: Otwórz wyniki wyszukiwania w systemowej przeglądarce

en: Open store in external web browswer
pl: Otwórz stronę sklepu w zewnętrznej przeglądarce

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
pl: Otwórz katalog zawierający bibliotekę calibre

en: Optimize for full-sceen view
pl: Zoptymalizuj do przeglądania na pełnym ekranie

en: Options for the LRF ebook viewer
pl: Opcje dla czytnika LRF

en: Options specific to
pl: Opcje specyficzne dla

en: Options specific to the input format.
pl: Opcje dotyczące formatu źródłowego.

en: Options specific to the output format.
pl: Opcje specyficzne dla formatu wyjściowego.

en: Options to control saving to disk
pl: Opcje dotyczące zapisu na dysku

en: Options to control the ebook viewer
pl: Opcje odpowiadające za kontrolę nad przeglądarką książek

en: Options to control the look and feel of the output
pl: Opcje umożliwiające kontrolę nad wyglądem i zachowaniem pliku wyjściowego

en: Options to control the processing of the input %s file
pl: Opcje sterujące przetwarzaniem pliku źródłowego %s

en: Options to control the processing of the output %s
pl: Opcje sterujące przetwarzaniem pliku wyjściowego %s

en: Options to control the transformation of pdf
pl: Opcje związane z transformacjami plików PDF

en: Options to customize the ebook viewer
pl: Opcje odpowiedzialne za personalizacje przeglądarki książek

en: Options to help with debugging the conversion
pl: Opcje pomocy przy debugowaniu konwersji

en: Options to set metadata in the output
pl: Opcje odpowiedzialne za ustawienia metadanych w plikach wyjściowych

en: Ordered list
pl: Lista uporządkowana

en: Ordered list of formats the device will accept
pl: Uporządkowana lista formatów akceptowanych przez urządzenie

en: Ordered list of formats to prefer for input.
pl: Uporządkowana lista preferowanych formatów źródłowych.

en: Original
pl: Oryginalne

en: Original metadata
pl: Oryginalne metadane

en: Other formats
pl: Inne formaty

en: Other options
pl: Inne opcje

en: Output &Encoding:
pl: &Kodowanie formatu wyjściowego:

en: Output Encoding:
pl: Wyjściowa strona kodowa:

en: Output LRS file
pl: Wyjściowy plik LRS

en: Output Options
pl: Opcje wyjściowe

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Pole wyściowe do sortowania.
    Dostępne pola: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
pl: Pole, według którego będą sortowane wyniki.
    Dostępne pola: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów CSV, XML.

en: Output in CSV
pl: Wynik w CSV

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
pl: Wyprowadź tylko taką ilość elementów w kategorii zamiast wyliczać na każdy element wewnątrz kategorii

en: Output profile
pl: Profil wyjściowy

en: Output saved to
pl: Plik wyjściowy zapisany do

en: Override image  &size:
pl: Nadpisz &rozmiar obrazu:

en: Overwrite author and title with new metadata
pl: Nadpisz autora i tytuł z nowych metadanych

en: Overwrite existing duplicate formats
pl: Nadpisz istniejące zduplikowane formaty

en: PDB Output
pl: Wyjściowy PDB

en: PDF Books
pl: Książki PDF

en: PDF Input
pl: Źródłowy PDF

en: PDF Output
pl: Wyjściowy PDF

en: PDF Version
pl: Wersja PDF

en: PMLZ Output
pl: Format wyjściowy PMLZ

en: Page
pl: Strona

en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

en: Page flip &duration:
pl: &Czas przewracania stron

en: Pages
pl: Strony

en: Paragraph structure.
    choices are ['auto', 'block', 'single', 'print', 'unformatted', 'off']
    * auto: Try to auto detect paragraph type.
    * block: Treat a blank line as a paragraph break.
    * single: Assume every line is a paragraph.
    * print:  Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph.
    * unformatted: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents. Tries to determine structure and reformat the differentiate elements.
    * off: Don't modify the paragraph structure. This is useful when combined with Markdown or Textile formatting to ensure no formatting is lost.
pl: Struktura akapitu.
    do wyboru ['auto', 'block', 'single', 'print', 'unformatted', 'off']
    * auto: Próba automatycznego wykrycia typu akapitu.
    * block: Traktuje puste wiersze jako przerwy akapitu.
    * single: Uznaje każdy nowy wiersz jako akapit.
    * print:  Uznaje każdy wiersz zaczynający się od więcej niż 2 spacji lub tabulatora jako akapit.
    * unformatted: Większość wierszy ma twarde podziały wiersza, niewiele lub wcale puste wiersze lub wcięcia. Próbuje wykryć strukturę i przeformatować różniące się elementy.
    * off: Nie zmienia struktury akapitu. Użyteczna w połączeniu z Markdown lub Textile formatowaniem w celu zapobieżenia utraty formatowania.

en: Paragraph style:
pl: Styl akapitu:

en: Parsing LRF file
pl: Przetwarzam plik LFR

en: Parsing LRF...
pl: Analizowanie LRF...

en: Partitioned
pl: Podzielone na partycje

en: Password for sites that require a login to access content.
pl: Hasło dla stron wymagających zalogowania to przeglądania zawartości.

en: Password needed
pl: Wymagane hasło

en: Paste
pl: Wklej

en: Paste Cover
pl: Wklej okładkę

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers box prefixed with isbn:
pl: Wklej zawartość schowka do pola identyfikatora jako isbn:

en: Path
pl: Ścieżka

en: Path error
pl: Błędna ścieżka

en: Path from library
pl: Ścieżka z biblioteki

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
pl: Ściezka do grafiki, która ma być miniaturką tego pliku.

en: Path to a txt file containing the comment to be stored in the lrf file.
pl: Ścieżka do pliku TXT zawierającego komentarz, który ma zostać zapisany w pliku LRF.

en: Path to directory in which your library of books is stored
pl: Ścieżka do katalogu w którym przechowywana jest biblioteka książek

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
pl: Zbyt długa ścieżka biblioteki. Nie może być dłuższa niż %d znaków.

en: Path to library too long. Must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
pl: Zbyt długa ścieżka do biblioteki. Nie można przekroczyć %d znaków. Przenieść bibliotekę do miejsca z krótszą ścieżką za pomocą Ekspolartora Windows, ustaw w calibre nowe położenie i spróbuj ponownie.

en: Path to output file
pl: Ścieżka do pliku wyjściowego

en: Path to output file. By default a file is created in the current directory.
pl: Ścieżka do pliku wyjściowego. Domyślnie jest on tworzony w katalogu bieżącym.

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings.
pl: Ścieżka do biblioteki calibre. Domyślnie używana jest ścieżka zapisana w ustawieniach.

en: Path to the database in which books are stored
pl: Ścieżka do bazy danych, w której książki są zlokalizowane

en: Path to the library folder to serve with the content server
pl: Ściezka do folderu biblioteki, który ma być uzywany w serwerze zawartości

en: Pattern to guess metadata from filenames
pl: Szablony odgadywania metadanych z nazw plików

en: People
pl: Ludzie

en: People's names
pl: Nazwiska ludzi

en: Performance
pl: Wydajność

en: Permalink
pl: Bezpośredni odnośnik

en: Permission denied
pl: Brak dostępu

en: Personal Doc tag:
pl: Etykieta Osobistego Dokumentu

en: Pick a random book
pl: Wybierz losową książkę

en: Pickled Bookmarks (*.pickle)
pl: Zapisane zakładki (*.pickle)

en: Place files in sub directories if the device supports them
pl: Umieszczaj pliki w podfolderach, jeśli urządzenie wspiera ich obsługę

en: Plain
pl: Zwykłe

en: Platform unavailable
pl: Platforma niedostępna

en: Please enter a username and password or set encryption to None
pl: Proszę wpisać użytkownika i hasło lub ustawić szyfrowanie na żadne

en: Please wait
pl: Proszę czekać

en: Plugin &Forum Thread
pl: Wątek o wtyczce na &Forum

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b> {1} plugins</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
pl: Wtyczka <b>{0}</b> pomyślnie zainstalowana pod <b> {1} wtyczkami</b>. Możliwe, że trzeba ponownie uruchomić calibre, aby wtyczka zaczęła działać.

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed
pl: Wtyczka <b>{0}</b> została pomyślnie usunięta

en: Plugin Name
pl: Nazwa wtyczki

en: Plugin Updater
pl: Aktualizacja wtyczek

en: Plugin Updates
pl: Aktualizacje wtyczek

en: Plugin cannot be disabled
pl: Wtyczka nie może zostać wyłączona

en: Plugin deprecated
pl: Zdezaktualizowana wtyczka

en: Plugin installed: %s
pl: Zainstalowano wtyczkę %s

en: Plugin not customizable
pl: Tej wtyczki nie można dostosowywać

en: Plugin: %s does not need customization
pl: Wtyczka %s nie potrzebuje dodatkowego dostosowywania

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Popularity
pl: Popularność

en: Position in book
pl: Pozycja w książce

en: Pre-formatted
pl: Pre-formatowany

en: Preface
pl: Wstęp

en: Prefer &fewer tags
pl: Wybierz mniejsze etykiety

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Preferred &input format order:
pl: Preferowany porządek formatów &źródłowych:

en: Preferred &output format:
pl: Preferowany format &docelowy:

en: Prefix to prepend to all URLs. Useful for reverseproxying to this server from Apache/nginx/etc.
pl: Przedrostek do dołączenia przed wszystkimi URL. Użyteczne przy reverseproxying dla tego serwera z Apache/nginx/itd.

en: Prepend to field
pl: Dodaj przed polem

en: Preserve &aspect ratio of cover
pl: Zachowaj &proporcje rozmiaru okładki

en: Preserve &spaces
pl: Zachowaj od&stępy

en: Preserve cover &aspect ratio
pl: Zachowaj &proporcje rozmiaru okładki

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
pl: Zachowaj proporcje obrazu przy tworzeniu miniatur

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
pl: Zachowuj ligatury istniejące w dokumencie. Ligatura to szczególna para znaków, taka jak ff, fi, fl i inne. Większość domyślnych czcionek w czytnikach nie zawiera ligatur, a więc ich prawidłowe wyświetlanie jest mało prawdopodobne. Domyślnie program calibre zamienia ligaturę na odpowiadające jej standardowe znaki. Po włączeniu tej opcji ligatury będą zachowywane.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated pdf.
pl: Zachowaj stosunek boków okładki, zamiast ją rozciągąć by wypełniła całą pierwszą stronę generowanego pdfa.

en: Press a key...
pl: Wciśnij dowolny klawisz...

en: Preview
pl: Podgląd

en: Previous
pl: Poprzednia

en: Previous Page
pl: Poprzednia strona

en: Previous Section
pl: Poprzednia sekcja

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Previous section
pl: Poprzednia sekcja

en: Price
pl: Cena

en: Print
pl: Drukuj

en: Print Preview
pl: Podgląd wydruku

en: Print eBook
pl: Wydrukuj książkę

en: Print javascript alert and console messages to the console
pl: Wyświetlaj uwagi javascriptu i wiadomości konsolowe w konsoli

en: Print metadata in OPF form (XML)
pl: Wydrukuj metadane w formacie OPF (XML)

en: Process directories recursively
pl: Przetwarzaj katalogi rekursywnie

en: Processed
pl: Przetworzony

en: Processing %s
pl: Przetwarzanie %s

en: Processing books.
pl: Przetwarzanie książek.

en: Producer
pl: Producent

en: Profile description
pl: Opis profilu

en: Progress
pl: Postęp

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
pl: Kolumny, wg których będzie sortowana lista książek przy starcie programu.
    Jeśli wartością parametru jest None lista będzie sortowana tak jak zapisano w historii.
    Jeśli sortowanie ma być wymuszone należy podać listę listę kolumn, uzupełnioną o porządek
    sortowania w postaci pary kolumna,porządek. Kolumna to nazwa wyszukiwania (a więc "authors",
    a nie "Autorzy"). Nazwa wyszukiwania pojawia się w dymku po wskazaniu myszą nagłówka kolumny.
    Porządek sortowania to 0 dla rosnącego, 1 dla malejącego.
    Przykład:
    [('authors',0),('title',0)] - sortuje wg autorów rosnąco, a w obrębie jednego autora wg tytułu rosnąco.

en: Publishe&d:
pl: Wy&dana:

en: Published
pl: Opublikowano

en: Published date
pl: Data wydania

en: Published:
pl: Wydano:

en: Publisher
pl: Wydawca

en: Publisher:
pl: Wydawca:

en: Publishers
pl: Wydawcy

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
pl: Umieść wygenerowany spis treści na początku, a nie na końcu książki

en: Python &code:
pl: Kod Python:

en: Query:
pl: Zapytanie:

en: Query:
pl: Zapytanie:

en: Queueing
pl: Kolejkowanie

en: Queueing books for bulk conversion
pl: Kolejkowanie książek do masowej konwersji

en: Quick create:
pl: Szybkie tworzenie:

en: Quick switch
pl: Szybki przełącznik

en: Quickview
pl: Podgląd

en: Quickview is not available for books on the device.
pl: Dla książek na urządzeniu podgląd nie jest dostępny.

en: Quit calibre
pl: Zakończ calibre

en: RATING: %s<br />
pl: OCENA: %s<br />

en: RB Output
pl: Wyjściowy RB

en: Rating
pl: Ocena

en: Rating of this book. 0-5 stars
pl: Ocena tej książki. 0-5 gwiazdek

en: Ratings
pl: Oceny

en: Ratings, shown with stars
pl: Oceny pokazywane gwiazdkami

en: Read %(title)s in the %(fmt)s format
pl: Czytaj %(title)s w formacie %(fmt)s

en: Read &metadata from file contents rather than file name
pl: Odczytaj metadane z pliku zamiast z nazwy pliku

en: Read a random book
pl: Czytaj losowo wybraną książkę

en: Read books
pl: Czytaj książki

en: Read books in your calibre library
pl: Czytaj ksiązki z biblioteki calibre

en: Read metadata from %s files
pl: Odczytaj metadane z %s plików

en: Read metadata from ebooks in RAR archives
pl: Odczyt metadanych z e-booków w archiwach RAR

en: Read metadata from ebooks in ZIP archives
pl: Odczyt metadanych z e-booków w archiwach ZIP

en: Read metadata from files
pl: Wczytaj metadane z plików

en: Read metadata from files on device
pl: Odczytaj metadane z książek na urządzeniu

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the ebook. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
pl: Czytaj metadane z wskazanego piku OPF i użyj ich w ebooku. Metadane użyte w lini poleceń nadpiszą te, odczytane z pliku OPF

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
pl: Odczytaj metadane z wybranego pliku OPF. Metadane odczytane z tego pliku nadpiszą każde metadane pliku źródłowego.

en: Really add plugboard?
pl: Czy na pewno dodać wtyczkę?

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
pl: Naprawdę dokonaj przywrócenia. Ta komenda nie uruchomi się dopóki ta opcja nie zostanie określona.

en: Rebuild ePub from exploded contents
pl: Przebuduj ePuba z rozwiniętej zawartości

en: Recalculate all author sort values
pl: Przelicz wszystkie wartości sortowania po autorze

en: Recently &Added
pl: Ostatnio &Dodane

en: Recipe &title:
pl: &Tytuł źródła:

en: Recipe Disabled
pl: Źródło wyłączone

en: Recipe for
pl: Źródło dla

en: Recipe source code (python)
pl: Kod źródłowy źródła aktualności (python)

en: Recipes
pl: Źródła

en: Redirect console output to a dialog window (both stdout and stderr). Useful on windows where GUI apps do not have a output streams.
pl: Przekieruj wynik konsoli na okno dialogowe (zarówno stdout i stderr). Przydatne w oknach gdzie aplikacje GUI nie mają strumieni wynikowych.

en: Redo
pl: Ponów

en: Reference Mode
pl: Tryb odwołań

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
pl: Odśwież oddzielne okładki podczas korzystania z automatycznego zarządzania (nowsze czytniki)

en: Regex Builder
pl: Konstruktor wyrażeń regularnych

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[<tag>]'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Etykiety opisujące regex do wykluczenia jako gatunki.
    Domyślnie: '%default' wyklucza etykiety w nawiasach, np. '[<etykieta>]'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Regex:
pl: Wyrażenie regularne:

en: Regular &expression
pl: Wyrażenie &regularne

en: Regular Expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
pl: Wyrażenie regularne (?P&lt;title&gt;)

en: Regular expression (?P<author>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<autor>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<isbn>)

en: Regular expression (?P<published>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<published>)

en: Regular expression (?P<publisher>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<publisher>)

en: Regular expression (?P<series>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<cykl>)

en: Regular expression (?P<series_index>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<indeks_cyklu>)

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
pl: Regularne wyrażenie: wyrazenie musi pasować gdziekolwiek w polu metadanych

en: Released
pl: Wydany

en: Reload
pl: Odśwież

en: Remember last used &window size
pl: Zapamiętaj ostatnio używany rozmiar &okienka

en: Remember last used window size
pl: Zapamiętaj ostatnio użyty rozmiar okienka

en: Remember the &current page when quitting
pl: Zapamiętaj &aktualną stronę gdy wychodzisz

en: Remove %(item)s from category %(cat)s
pl: Usuń %(item)s z kategorii %(cat)s

en: Remove &all
pl: Usuń &wszystkie

en: Remove &fake margins
pl: Usuń &fałszywe marginesy

en: Remove &format:
pl: Usuń &format:

en: Remove &spacing between paragraphs
pl: Usuń &odstępy pomiędzy akapitami

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
pl: Usuń zapi&sane ustawienia konwersji dla wybranych książek

en: Remove Rule
pl: Usuń regułę

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
pl: Usuń wtyczkę użytkownika - po nazwie. Nie ma wpływu na wbudowane wtyczki

en: Remove a user-defined column
pl: Usuń kolumnę użytkownika

en: Remove all formats from selected books
pl: Usuń wszystkie formaty wybranych książek

en: Remove all formats from selected books, except...
pl: Usuń wszystkie formaty z wybranych książek oprócz...

en: Remove all tags
pl: Usuń wszystkie etykiety

en: Remove any template from the box
pl: Usuń wszystkie szablony z pola

en: Remove books
pl: Usuń książki

en: Remove category
pl: Usuń kategorię

en: Remove covers from selected books
pl: Usuń okładki z wybranych książek

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
pl: Usuń puste akapity z dokumentu, gdy występują one pomiędzy co drugim akapitem

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
pl: Usuwa wpisy ze spisu treści, których tytuły pasują do określonego wyrażenia. Pasujące wpisy i wszystkie podrzędne zostaną usunięte.

en: Remove feed from recipe
pl: Usuń strumień ze źródła

en: Remove files of a specific format from selected books..
pl: Usuń pliki określonego formatu z wybranych książek...

en: Remove first &image
pl: Usuń pierwszą &grafikę

en: Remove formatting
pl: Usuń formatowanie

en: Remove indents at the beginning of lines
pl: Usuń wcięcia na początku wiersza

en: Remove library
pl: Usuń blibliotekę

en: Remove matching books from device
pl: Usuń pasujące książki z urządzenia

en: Remove selected actions from toolbar
pl: Usuń wybrane akcje z paska narzędzi

en: Remove selected books
pl: Usuń wybrane książki

en: Remove series
pl: Usuń cykl

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
pl: Usuwa odstęp pomiędzy akapitami. Ustawia również wcięcie akapitu w wielkości 1.5em. Usuwanie odstępku nie zadziała jesli plik wejściowy nie używa akapitów (tagów <p> lub <div>).

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
pl: Usuń zachowane ustawienia konwersji dla wskazanych książek.
    
    Przyszłe konwersje tych książek wykorzystają ustawienia domyślne.

en: Remove the bright yellow lines at the edges of the book list
pl: Znaczniki ukrytych paneli

en: Remove the first image from the input ebook. Useful if the first image in the source file is a cover and you are specifying an external cover.
pl: Usuń pierwszą grafikę z pliku źródłowego książki. Jest to użyteczne, gdy książka na pierwszej stronie zawiera okładkę, a ty wybrałeś okładkę zewnętrzną.

en: Remove the selected format from this book
pl: Usuń wybrany format tej książki

en: Remove unnecessary hyphens
pl: Usuń niepotrzebne łączniki

en: Remove unused series (Series that have no books)
pl: Usuń nieużywane cykle (cykle, które są nie przypisane do żadnej książki)

en: Removing books from device metadata listing...
pl: Usuwanie książek z listy metadanych urządzenia...

en: Removing books from device...
pl: Usuwanie książek z urządzenia...

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Rename %s
pl: Zmień nazwę %s

en: Rename failed
pl: Błąd zmiany nazwy

en: Rename library
pl: Zmień nazwę biblioteki

en: Rename the current category to the what is in the box
pl: Zmień nazwę obecnej kategorii na wskazaną

en: Rename the current search to what is in the box
pl: Zmień nazwę bieżącego wyszukania na to co jest w okienku

en: Rename the item in every book where it is used.
pl: Zmień nazwę elementu w każdej książce, w której jest używany.

en: Rename user category
pl: Zmień kategorię użytkownika

en: Render &tables as images
pl: Renderuj &tabele jako grafiki

en: Render tables in the HTML as images (useful if the document has large or complex tables)
pl: Wyświetlaj tabele w plikach HTML jako obrazki (przydatne, gdy dokument zawiera duże lub złożone tabele)

en: Rendered %s
pl: Wykonane %s

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
pl: Zmień numerację sekwencji tagów <h1> lub <h2> aby zapobiec dzieleniu tytułów

en: Repairing database. This can take a very long time for a large collection
pl: Naprawianie bazy danych. Może to zająć dużo czasu przy wielkiej kolekcji

en: Repairing failed
pl: Naprawianie nie powiodło się

en: Replace entity indents with CSS indents
pl: Zastąp wcięcia znakowe wcięciami CSS

en: Replace field
pl: Zastąp pole

en: Replace recipe?
pl: Zastąpić źródło?

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
pl: Zamień zmiany sceny na określony tekst. Domyślnie wykorzystany jest tekst pochodzący z dokumentu wejściowego.

en: Replace soft scene &breaks:
pl: Zamień miękkie podziały &scen:

en: Replace space with &underscores
pl: Zastąp spacje &podkreślnikami

en: Replace whitespace with underscores.
pl: Zastąp spacje podkreśleniami.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
pl: Zastąpienie zamiany tekstu znalezionego za pomocą sr1-search.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
pl: Zastąpienie zamiany tekstu znalezionego za pomocą sr2-search.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
pl: Zastąpienie zamiany tekstu znalezionego za pomocą sr3-search.

en: Requested formats not available
pl: Żądane formaty nie są dostępne

en: Rescale images for &Palm devices
pl: Przeskaluj grafiki dla urządzeń &Palm

en: Reset
pl: Zresetuj

en: Reset Quick Search
pl: Wyczyść pasek wyszukiwania

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
pl: Zresetuj wszystkie wyłączone zapytania o potwierdzenie

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
pl: Skasuj wszystkie wartości sortowania po autorze, aby zbierać wartości automatycznie
    generowane z autora. Tę automatyczną wartość można kontrolować
    poprzez Preferencje->Zaawansowane->Ulepszenia (Tweaki)

en: Reset author to Unknown
pl: Zresetuj autora do Nieznanego

en: Resize all the images for full screen view.
pl: Zmień wielkość wszystkich obrazów dla widoku pełnoekranowego.

en: Resize images larger than the viewer window to fit inside it
pl: Zmień rozmiar grafik większych niż okno przeglądarki, aby mieściły się one w nim

en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Restart calibre
pl: Restartuj calibre

en: Restart console
pl: Uruchom ponownie konsolę

en: Restart in debug mode
pl: Uruchom ponownie w trybie debugowania

en: Restart needed
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: Restart required
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: Restore %s from the original
pl: Przywróć %s z oryginału

en: Restore &default
pl: Przywróć &domyślne

en: Restore &defaults
pl: Przywróć ustawienia &domyślne

en: Restore Defaults
pl: Przywróć domyślne

en: Restore database
pl: Odtwórz bazę danych

en: Restore default layout
pl: Przywróć domyślny układ

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
pl: Przywróć ustawienia do wartości domyślnych. Tylko ustawienia dla obecnie zaznaczonych sekcji zostaną przywrócone.

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
pl: Przywróć ustawienia na domyślne wartości. Musisz kliknąć w Zastosuj, aby zapisać ustawienia domyślne.

en: Restore this tweak to its default value
pl: Przywróc to ulepszenie do wartości domyślnych

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
pl: Przywróć zestaw wybranych do pobrania pól, który został zdefiniowany wcześniej kliknięciem przycisku 'Ustaw jako domyślny'.

en: Restoring database
pl: Odzyskuję bazę danych

en: Restoring database failed, click Show details to see details
pl: Odtwarzanie bazy danych nie powiodło się, kliknij w Pokaż szczegóły, aby uzyskać więcej szczegółów

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in three stages
pl: Odzyskiwanie bazy danych z kopii zapasowych, nie przerywaj, wystąpią trzy etapy

en: Restoring database was successful
pl: Odtwarzanie bazy danych powiodło się

en: Restoring the database succeeded with some warnings click Show details to see the details.
pl: Odtwarzanie bazy danych powiodło się jednak z pewnymi ostrzeżeniami, kliknij w Pokaż szczegóły, aby uzyskać więcej szczegółów.

en: Restoring to defaults not supported for
pl: Przywracanie wartości domyślnych nie jest wspierane dla

en: Restrict to
pl: Ogranicz do:

en: Restriction (saved search) to apply:
pl: Ograniczenie (zapisane wyszukiwanie) do zastosowania:

en: Restriction to apply when the current library is opened:
pl: Zastosowane ograniczenie gdy jest otwarta bieżąca biblioteka:

en: Retry
pl: Ponów

en: Reverse Options:
pl: Opcje odwrócenia:

en: Right
pl: Do prawej

en: Right-click to see more options
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy żeby zobaczyć więcej opcji

en: Rights
pl: Uprawnienia

en: Rotate Options:
pl: Opcje obracania:

en: Run server &automatically on startup
pl: Uruchom serwer &automatycznie przy starcie aplikacji

en: Run welcome wizard
pl: Uruchom kreatora ustawień wstępnych

en: Run with -vv to see the reason
pl: Uruchom z opcją -vv aby zobaczyć powód

en: Running time
pl: Czas pracy

en: Running transforms on ebook...
pl: Wykonywanie przekształceń na książce...

en: S&ans-serif font family:
pl: Rodzina czcionki &bez-szeryfowej:

en: S&how recipe files
pl: Pokaż &pliki źródła

en: S&tandard font:
pl: Czcionka pods&tawowa:

en: S/R TEMPLATE ERROR
pl: BŁĄD SZABLONU S/R

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
pl: SERIE: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: SNB Books
pl: Książki SNB

en: SNB Output
pl: Wyjściowy SNB

en: Sa&ve
pl: &Zapisz

en: Same as current
pl: Taka sama jak obecna

en: Sans-serif
pl: Bez-szeryfowa

en: Save
pl: Zapisz

en: Save &cover separately
pl: Zapisuj &okładki osobno

en: Save &template
pl: Zapisz &szablon

en: Save &template:
pl: &Zapisz schemat:

en: Save All
pl: Zapisz wszystko

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Save changes and edit the metadata of %s
pl: Zapisz zmiany i edytuj metadane %s

en: Save current search under the name shown in the box. Press and hold for a pop-up options menu.
pl: Zapisz bieżące wyszukiwanie pod nazwą widniejącą w polu. Kliknięcie i przytrzymanie klawisza myszy otworzy menu z opcjami.

en: Save current search/replace
pl: Zapisz bieżące wyszukaj/zamień

en: Save into a single directory, ignoring the template directory structure
pl: Zapisz do pojedynczego folderu ignorując strukturę folderów z szablonu

en: Save metadata in &OPF file
pl: Zapisz metadane w pliku &OPF

en: Save only %s format to disk
pl: Zapisz na dysku jedynie pliki w formacie %s

en: Save only %s format to disk in a single directory
pl: Zapisz tylko format %s na dysku do pojedynczego katalogu

en: Save original file when converting from same format to same format
pl: Zachowaj oryginalny plik przy konwersji bez zmiany formatu

en: Save plugboard
pl: Zapisz wtyczkę

en: Save search/replace
pl: Zapisz wyszukaj/zamień

en: Save single format to disk...
pl: Zapisz w pojedynczym formacie na dysku...

en: Save the current position in the document, when quitting
pl: Zachowaj aktualną pozycję w dokumencie podczas wychodzenia

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
pl: Zapisz bieżące wyszukiwanie. Możesz zmienić nazwę wyszukiwania
    zmieniając nazwę i naciskając Zapisz. Możesz zmienić wartość
    wyszukiwania zmieniając wartość pola, a następnie naciskając Zapisz.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
pl: Zapisz wyniki z różnych etapów procesu konwersji do określonego katalogu. Przydatne, gdy nie jesteś pewien, na którym etapie procesu konwersji pojawia się błąd.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Zapisz wynik z różnych etapów konwersji do określonego katalogu. Użyteczne jeśli nie jesteś pewien który z etapów konwersji powoduje występowanie błędu.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Save to disk
pl: Zapisz na dysku

en: Save to disk in a single directory
pl: Zapisz na dysku w pojedynczym folderze

en: Saved
pl: Zapisano

en: Saved Bookmarks (*.pickle)
pl: Zapisane zakładki (*.pickle)

en: Saved Search Editor
pl: Edytor zapisanych wyszukań

en: Saved Search:
pl: Zapisane wyszukania:

en: Saved Searches
pl: Zapisane wyszukania

en: Saved search already exists
pl: Zapisane wyszukanie już istnieje

en: Saving books to disk
pl: Zapisuje książki na dysku

en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
pl: Skalowanie wykorzystywane do określenia długości przy której wiersz powinien pozostać niezawinięty. Wartości powinny być z przedziału 0 do 1. Domyślna wartość to 0.4, poniżej środkowej długości wiersza. W przypadku, gdy w dokumencie tylko kilka wierszy ma pozostać niezawiniętych ta wartość powinna zostać zmniejszona

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
pl: Skala używana w celu określenia długości przy której wiersz powinien pozostać niepodzielony. Wartości powinny być z przedziału 0 i 1. Domyślna wartość to 0.45, odrobinę poniżej środka wiersza.

en: Scanning root folder for books
pl: Przeszukiwanie folderu głównego pod kątem książek

en: Schedule download?
pl: Zaplanować pobieranie?

en: Schedule news download
pl: Zaplanuj pobieranie newsów

en: Scheduled
pl: Zaplanowane

en: Scroll down
pl: Przewiń w dół

en: Scroll left
pl: Przewiń w lewo

en: Scroll right
pl: Przewiń w prawo

en: Scroll to the bottom of the section
pl: Przewiń do końca sekcji

en: Scroll to the end of the document
pl: Przewiń do końca dokumentu

en: Scroll to the next page
pl: Przewiń do następnej strony

en: Scroll to the next section
pl: Przewiń do następnej sekcji

en: Scroll to the previous page
pl: Przewiń do poprzedniej strony

en: Scroll to the previous section
pl: Przewiń do poprzedniej sekcji

en: Scroll to the start of the document
pl: Przewiń do początku dokumentu

en: Scroll to the top of the section
pl: Przewiń do początku sekcji

en: Scroll up
pl: Przewiń w górę

en: Se&rif family:
pl: Rodzina czcionek sze&ryfowych:

en: Search
pl: Szukaj

en: Search
    &
    Replace
pl: Wyszukaj
    i
    Zmień

en: Search &field:
pl: Pole &wyszukiwania:

en: Search &mode:
pl: &Tryb wyszukiwania:

en: Search (For Advanced Search click the button to the left)
pl: Szukaj (Aby użyć zaawansowanego wyszukiwania kliknij przycisk po lewej)

en: Search as you &type
pl: Szukaj w &trakcie pisania

en: Search for %s
pl: Szukaj %s

en: Search for a shortcut by name
pl: Szukaj nazwy polecenia

en: Search for books from different book sellers
pl: Szukaj książek u różnych dostawców treści

en: Search for books in all folders
pl: Szukaj książek we wszystkich folderach

en: Search for books in category %s
pl: Szukaj książek w kategorii %s

en: Search for books not in category %s
pl: Szukaj książek nie w kategorii %s

en: Search for ebooks
pl: Szukaj ebooków

en: Search for everything but %s
pl: Szukaj wszystkiego oprócz %s

en: Search for items. This is a "contains" search; items containing the
    text anywhere in the name will be found. You can limit the search
    to particular categories using syntax similar to search. For example,
    tags:foo will find foo in any tag, but not in authors etc. Entering
    *foo will filter all categories at once, showing only those items
    containing the text "foo"
pl: Szukaj elementów. To jest wyszukiwanie typu "zawiera"; elementy zawierające
    tekst gdziekolwiek w nazwie zostaną znalezione. Możesz ograniczyć wyszukiwanie
    do określonych kategorii używając składni identycznej do wyszukiwania. Na przykład,
    etykiety:foo znajdzie foo w każdej etykiecie, ale nie w autorze itd. Wpisując
    *foo odfiltruje natychmiast wszystkie kategorie, pokazując tylko te elementy
    zawierające tekst "foo"

en: Search for plugin
pl: Szukaj wtyczki

en: Search for text in book
pl: Szukanie tekstu w książce

en: Search for this %s
pl: Szukaj %s

en: Search for tweak
pl: Szukaj parametru

en: Search in the library view for the selected item
pl: Wyszukaj wybraną pozycję w bibliotece.

en: Search only in specific fields:
pl: Szukaj tylko w określonych polach:

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
pl: Schemat wyszukiwania (regularne wyrażenie) ma zostać zastąpiony sr1-replace.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
pl: Schemat wyszukiwania (regularne wyrażenie) ma zostać zastąpiony sr2-replace.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
pl: Schemat wyszukiwania (regularne wyrażenie) ma zostać zastąpiony sr3-replace.

en: Search pattern is invalid: %s
pl: Błedny wzorzec wyszukania: %s

en: Search string:
pl: Wyszukanie:

en: Search/Replace
pl: Znajdź/Zastąp

en: Search/replace invalid
pl: Błędne wyszukaj/zamień

en: Search/replace name:
pl: Nazwa wyszukaj/zamień:

en: Search:
pl: Wyszukaj:

en: Searches
pl: Wyszukiwania

en: Searching
pl: Szukanie

en: Searching for books
pl: Poszukiwanie książek

en: Searching for sub-folders
pl: Wyszukiwanie w podfolderach

en: Searching in
pl: Szukam w

en: Searching in all sub-directories...
pl: Szukaj we wszystkich podfolderach...

en: Searching...
pl: Wyszukiwanie...

en: Second Expression
pl: Drugie wyrażenie

en: Section End
pl: Koniec sekcji

en: Section Menu
pl: Menu Sekcji

en: Section Start
pl: Początek sekcji

en: Sectionize:
pl: Sekcjonuj:

en: Sections
pl: Sekcje

en: Sections to include in catalog.
pl: Sekcje, które mają być zawarte w katalogu.

en: See at
pl: Zobacz

en: See the <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
pl: Zerknij do <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">Podręcznika Użytkownika</a>, aby uzyskać więcej informacji

en: See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
pl: Więcej informacji znajdziesz w <a href="http://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">podręczniku użytkownika</a>

en: Select a category to edit
pl: Wybierz kategorię do edycji

en: Select a folder on your hard disk
pl: Wybierz folder na swoim dysku twardym

en: Select a saved search to edit
pl: Wybierz zapisane wyszukanie do edycji

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
pl: Wskaż aktualną wtyczkę pod <b>%s</b> w celu dostosowania

en: Select available formats and their order for this device
pl: Wybierz dostępne formaty i ich porządek dla tego urządzenia

en: Select book files
pl: Wybierz pliki książki

en: Select books
pl: Wybierz książki

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
pl: Wybierz położenie dla  %(title)s.%(fmt)s

en: Select displayed metadata
pl: Wybierz metadane, które mają być wyświetlone

en: Select folder to open as device
pl: Ustaw folder do otwarcia jako urządzenie

en: Select location for books
pl: Wybierz lokalizację dla książek

en: Select saved search/replace to load.
pl: Wybierz zapisane wyszukaj/zamień do załadowania.

en: Select the content kind of the new category
pl: Wybierz typ zawartości nowej kategorii

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
pl: Wybierz paski narzędziowe i/lub menu aby dodać <b>%s</b> do:

en: Selected books have no formats
pl: Wybrane książki nie posiadają żadnych formatów

en: Selected column is not a user-defined column
pl: Wybrana kolumna nie jest kolumną użytkownika

en: Selected slot: %s is not supported.
pl: Wybrane gniazdo: %s nie jest obsługiwane.

en: Send and delete from library
pl: Wyślij i usuń z biblioteki

en: Send books to the connected device
pl: Wyślij książki na podłączone urządzenie

en: Send books via email or the web also connect to iTunes or folders on your computer as if they are devices
pl: Wyślij książki poprzez email lub stronę oraz połącz się z iTunes lub katalogami na twoim komputerze tak jakby były urządzeniami

en: Send collections to device
pl: Wyślij kolekcje na urządzenie

en: Send email &from:
pl: Wyślij email &od:

en: Send file to storage card instead of main memory by default
pl: Wyślij plik do karty pamięci zamiast domyślnie ustawionej głównej pamięci.

en: Send metadata to device
pl: Prześlij metadane do urządzenia

en: Send page number information when sending books
pl: Przesyłaj informację o liczbie stron podczas przesyłania książek

en: Send specific format to
pl: Wyślij wybrany format do

en: Send test mail from %s to:
pl: Wyślij testowy email z %s na:

en: Send to device
pl: Prześlij na urządzenie

en: Send to main memory
pl: Prześlij do pamięci głównej

en: Send to storage card A
pl: Prześlij na kartę pamięci A

en: Send to storage card B
pl: Prześlij na kartę pamięci B

en: Sending books to device.
pl: Wysyłanie książek do urządzenia.

en: Sending books to devices
pl: Przesyłanie książek na urządzenia

en: Sending catalogs to device.
pl: Trwa wysyłanie katalogów do urządzenia

en: Sending email to
pl: Wysyłanie wiadomości do

en: Sending metadata to device...
pl: Przesyłanie metadanych do urządzenia...

en: Sending news to device.
pl: Przesyłanie newsów na urządzenie.

en: Sending...
pl: Wysyłanie...

en: Sent news to
pl: Wysyłaj newsy do

en: Separate Comments and additional content with horizontal rule
pl: Oddziel komentarze i dodatkową zawartość poziomą linią

en: Separator
pl: Odstęp

en: Series | Series
pl[0]: Seria
pl[1]: Serie
pl[2]: Serii

en: Series index:
pl: Spis cykli:

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
pl: Cykle normalnie zostaną przenumerowane od najwyższego numeru w bazie danych
    dla tego cyklu. Zaznaczenie tej opcji powie programowi calibre, aby zacząć
    numerowanie od wartości wskazanej w polu

en: Series:
pl: Cykl:

en: Serif
pl: Szeryfowa

en: Server &port:
pl: &Port serwera

en: Set '%s' to today
pl: Ustaw '%s' na dzisiaj

en: Set a password to restrict access. By default access is unrestricted.
pl: Ustaw hasło, aby ograniczyć dostęp. Domyślnie dostęp jest nieograniczony.

en: Set author from author sort
pl: Ustaw autora na podstawie pola sortowania autora

en: Set author sort from author
pl: Ustaw sortowanie na podstawie pola autora

en: Set book ID
pl: Wpisz identyfikator książki

en: Set conversion options common to all formats
pl: Ustaw opcje konwersji wspólne dla wszystkich formatów

en: Set conversion options specific to each input format
pl: Ustaw opcje konwersji dla poszczególnych formatów wejściowych

en: Set conversion options specific to each output format
pl: Ustaw opcje konwersji dla poszczególnych formatów wyjściowych

en: Set custom metadata fields that the content server will or will not display.
pl: Pola użytkownika pokazywane lub blokowane w serwerze zawartości

en: Set default send to device action
pl: Ustaw domyślne działanie przesyłania na urządzenie

en: Set defaults for conversion of comics (CBR/CBZ files)
pl: Ustaw parametry domyślne konwersji komiksów (pliki CBR/CBZ)

en: Set from &ebook file(s)
pl: Ustaw z pliku(ów) &książki

en: Set metadata for the book from the selected format
pl: Pobierz metadane książki z wybranego formatu

en: Set metadata from %s files
pl: Pobierz metadane z %s plików

en: Set metadata in %s files
pl: Ustaw metadane w %s plikach

en: Set options for converting %s
pl: Ustaw opcje dla konwersji %s

en: Set sort key for the author
pl: Ustaw klucz sortowania dla autorów

en: Set sort key for the title
pl: Ustaw klucz sortowania dla tytułu

en: Set the BookID in LRF files
pl: Ustaw identyfikator książki w plikach LFR

en: Set the ISBN of the added empty book
pl: Wpisz ISBN dla dodanej pustej książki

en: Set the ISBN of the book.
pl: Wpisz numer ISBN książki.

en: Set the author
pl: Ustaw autora

en: Set the author of the new books to:
pl: Ustaw autora nowych książek na:

en: Set the authors of the added empty book
pl: Ustaw autorów dodawanej pustej książki

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
pl: Wpisz autorów. Jeśli jest więcej niż jeden, należy oddzielić ich znakami et ("&").

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
pl: Ustaw autorów. Jeśli występuje kilku autorów oddzielaj ich za pomocą znaku "&". Dane autorów powinny być podane w kolejności: Imię Nazwisko.

en: Set the book category.
pl: Wpisz kategorię książki.

en: Set the book classification
pl: Wpisz klasyfikację książki

en: Set the book creator
pl: Wpisz twórcę książki

en: Set the book producer
pl: Ustaw wytwórcę książki

en: Set the book producer.
pl: Ustaw producenta książki.

en: Set the book timestamp (used by the date column in calibre).
pl: Ustaw znacznik czasowy książki (wykorzystany przez kolumnę daty w calibre).

en: Set the book title
pl: Ustaw tytuł książki

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
pl: Ustaw dolny margines w punktach. Domyślna wartość %default. Informacja: 72 punkty to 1 cal.

en: Set the color of the column:
pl: Ustaw kolor kolumny:

en: Set the cover for the book from the selected format
pl: Przypisz okładkę dla tej książki z wybranego formatu

en: Set the cover to the specified file or URL
pl: Ustaw okładkę wybierając plik lub podając adres URL

en: Set the cover to the specified file.
pl: Wybierz okładkę dla wybranego pliku.

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
pl: Wyznacz domyślny czas oczekiwania dla pobierania z sieci (np. za każdym razem gdy włączamy internet w celu uzyskania informacji)

en: Set the ebook description.
pl: Wpisz opis książki.

en: Set the ebook publisher.
pl: Wpisz wydawcę książki.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
pl: Ustaw format nagłówka. %a jest zastępowane nazwiskiem autora, %t - tytułem książki. Styl domyślny: %default

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
pl: Podaj wysokość pustych wierszy (w em). Puste wiersze między akapitami będą dwukrotnie większe.

en: Set the index of the book in this series.
pl: Ustaw numer książki w cyklu.

en: Set the language.
pl: Wpisz język.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
pl: Ustaw lewy margines w punktach. Domyślna wartość %default. Informacja: 72 punkty to 1 cal.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
pl: Lista słów traktowanych jak rodzajniki

en: Set the maximum number of sort 'levels'
pl: Maks. liczba kolumn przy sortowaniu

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
pl: Maksymalna liczba kolumn, branych pod uwagę przy sortowaniu
    po wykonaniu operacji np. po wyszukiwaniu czy podłączeniu urządzenia.
    Każda kolejna kolumna do posortowania oznacza dodatkowe obciążenie.
    Przy dużej liczbie książek (przy tysiącach tytułów) obciążenie może być znaczne.
    Jeśli stwierdzisz, że program wyraźnie zwolnił wraz ze zwiększeniem objętości bazy
    zmniejsz ten parametr.

en: Set the maximum number of tags to show per book in the content server
pl: Maksymalna liczba etykiet pokazywana przy książce w serwerze zawartości

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
pl: Ustaw metadane. Plik wyjściowy będzie zawierał tyle metadanych ile tylko możliwe.

en: Set the publication date.
pl: Ustaw datę publikacji.

en: Set the published date.
pl: Ustaw datę publikacji.

en: Set the publisher
pl: Ustaw wydawcę

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
pl: Wpisz ocenę. Musi to być cyfra pomiędzy 1 a 5.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
pl: Ustaw prawy margines w punktach. Domyślna wartość %default. Informacja: 72 punkty to 1 cal.

en: Set the series this ebook belongs to.
pl: Wpisz cykl, do którego należy książka.

en: Set the sort order for entries in the Tag Browser
pl: Ustaw porządek sortowania dla wpisów w przeglądarce etykiet

en: Set the space between words in pts. Default is %default
pl: Ustaw odstęp pomiędzy słowami w punktach (pt). Domyślnie wynosi on %default

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
pl: Wpisz etykiety dla książki. Kolejne etykiety oddzielaj przecinkami.

en: Set the title of the added empty book
pl: Ustaw tytuł dodawanej pustej książki

en: Set the title.
pl: Wpisz tytuł.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
pl: Ustaw górny margines w punktach. Domyślna wartość %default. Informacja: 72 punkty to 1 cal.

en: Set the user CSS stylesheet. This can be used to customize the look of all books.
pl: Ustaw arkusz CSS użytkownika. Ta opcja może być użyta do spersonalizowania wyglądu wszystkich książek.

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
pl: Zaznacz tą opcję jeśli chcesz aby miniatury okładek miały te same proporcje obrazu (szerokość do wysokości) co okładki. Odznacz ją jeśli chcesz aby miniatury miały maksymalny rozmiar, ignorując proporcje obrazu.

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
pl: Włącz tę opcję aby każdorazowo były ładowane osobne okładki po podłączeniu urządzenia. Wyłącz tę opcję jeśli masz dużo książek w czytniku i powoduje ona zbyt wolne działanie.

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
pl: Ustaw to na -1 jeśli funkcja pobiera zmienną ilość argumentów

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
pl: Jeśli parametr jest ustawiony na True to polecenie 
    „Etykiety do zastosowania przy dodaniu książki” odnosi się również 
    do książek kopiowanych do innej biblioteki.

en: Set whether to use one or two columns for custom metadata when editing
    metadata  one book at a time. If True, then the fields are laid out using two
    columns. If False, one column is used.
pl: Określa, czy w oknie edycji pojedynczej książki pola mają być ustawione w jednej 
    czy w dwóch kolumnach. True oznacza, że będą ustawione w dwóch kolumnach, False – że w jednej.

en: Set which author field to display in the tags pane (the list of authors,
    series, publishers etc on the left hand side). The choices are author and
    author_sort. This tweak affects only what is displayed under the authors
    category in the tags pane and content server. Please note that if you set this
    to author_sort, it is very possible to see duplicate names in the list because
    although it is guaranteed that author names are unique, there is no such
    guarantee for author_sort values. Showing duplicates won't break anything, but
    it could lead to some confusion. When using 'author_sort', the tooltip will
    show the author's name.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
pl: Wybór pola autora, które będzie pokazywane w przeglądarce kategorii
    (lista autorów, serii, wydawców itp. w lewej części okna).
    Do wyboru są: author i author_sort. Parametr określa jedynie, co jest pokazywane
    w przeglądarce autorów i w serwerze zawartości. Warto zauważyć, że użycie
    pola author_sort może prowadzić do wyświetlenia powtarzających się wartości, bo
    o ile pole author jest zawsze unkatowe, o tyle author_sort nie musi.
    Nie prowadzi to do żadnych błędów czy nieprawidłowego działania, ale może być mylące.
    Jeśli zostanie użyte pole author_sort w dymku (po wskazaniu myszą nazwiska)
    zostanie wyświetlone imie i nazwisko autora z pola author.
    Przykłady:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
pl: Ustawienie tej opcji pozwoli Calibre na szukanie książek we wszystkich folderach na urządzeniu i jego karcie pamięci. Pozwala to Calibre znaleźć książki wprowadzone do urządzenia przez inne oprogramowanie oraz pobrane bezprzewodowo.

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/iseries/v5r3/topic/nls/rbagsicusortsequencetables.htm
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
pl: Ten parametr wymusza sortowanie w wybranym języku. Opcja ta może być przydatna 
    jeśli calibre jest uruchomiony np. w języku angielskim, ale książki mają być sortowane 
    wg innego alfabetu. Wartością parametru jest kod języka zgodny z ISO 639-1, pisany małymi literami.
     Lista dostępnych kodów jest pod adresem: 
    http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/iseries/v5r3/topic/nls/rbagsicusortsequencetables.htm
    Domyślna wartość: locale_for_sorting = '' – język interfejsu calibre.
    Przykład:  locale_for_sorting = 'fr' – sortuj wg reguł języka francuskiego.
    Przykład: locale_for_sorting = 'nb' – sortuj wg reguł języka norweskiego.

en: Settings to control the calibre content server
pl: Ustawienia do kontroli serwera zawartości calibre

en: Setup
pl: Ustawienia

en: Setup email based sharing of books
pl: Ustaw adres email przeznaczony do dzielenia się książkami

en: Setup sending email using
pl: Ustawienie adresu email do wysyłania

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
pl: Skonfiguruj udostępnianie książek poprzez email. Możesz użyć tej opcji do automatycznego wysyłania newsów na swoje urządzenia

en: Setup the calibre Content Server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
pl: Skonfiguruj serwer calibre Content Server, aby z każdego miejsca i urządzenia mieć dostęp przez Internet do swojej biblioteki calibre

en: Sharing
pl: Udostępnianie

en: Sharing books by email
pl: Udostępnianie książek poprzez email

en: Sharing over the net
pl: Współdzielenie poprzez sieć

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Should the completion separator be append
    to the end of the completed text to
    automatically begin a new completion operation
    for authors.
    Can be either True or False
pl: Czy przy podpowiadaniu autora powinien być dodawany na końcu separator.
    Dodanie separatora powoduje automatycznie podpowiadanie kolejnej wartości.
    Przydaje się to przy pracach zbiorowych.
    Wartość parametru może być True lub False

en: Show
pl: Wyświetl

en: Show &average ratings in the tags browser
pl: Pokaż &średnie oceny w przeglądarce etykiet

en: Show &details
pl: Pokaż &szczegóły

en: Show &splash screen at startup
pl: Pokaż planszę &startową podczas uruchomienia

en: Show &text under icons:
pl: Pokaż &tekst pod ikonami:

en: Show a list of related books quickly
pl: Pokaż szybko listę powiązanych książek

en: Show all categories
pl: Wyświetl wszystkie kategorie

en: Show as HTML in book details
pl: Pokaż jako HTM w informacjach o książce

en: Show book details
pl: Pokaż szczegóły książki

en: Show book details in a separate popup
pl: Pokaż informacje o książce w nowym okienku

en: Show books in calibre library
pl: Pokaż książki w bibliotece calibre

en: Show books in storage card A
pl: Pokaż książki na karcie pamięci A

en: Show books in storage card B
pl: Pokaż książki na karcie pamięci B

en: Show books in the main memory of the device
pl: Pokaż książki w pamięci głównej urządzenia

en: Show category
pl: Wyświetl kategorię

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing.
pl: Pokazuje znaczki potwierdzeń w interfejsie graficznym. Wartości 'tak', 'zaznaczony',
    i 'prawda' będą oznaczone na zielono. Wartości 'nie', 'niezaznaczony', i 'fałsz'
    będą oznaczone na czerwono. Pozostałe wartości nic nie pokażą.

en: Show checkmarks
pl: Pokaż znaczki

en: Show column
pl: Pokaż kolumnę

en: Show cover &browser in a separate window (needs restart)
pl: Pokaż &przeglądarkę okładek w nowym oknie (wymaga ponownego uruchomienia)

en: Show detailed information about this error
pl: Pokaż szczegółowe informacje na temat tego błędu

en: Show detailed output information. Useful for debugging
pl: Pokazuj szczegółowową informację wyjściową. Przydatne przy debugowaniu.

en: Show details for each column.
pl: Pokaż szczegóły dla każdej kolumny.

en: Show history of changes to this plugin
pl: Pokaż historię zmian tej wtyczki

en: Show in tags browser
pl: Pokaż w przeglądarce etykiet

en: Show job &details
pl: Pokaż &szczegóły zadania

en: Show notification when &new version is available
pl: Pokaż powiadomienie, gdy &nowa wersja jest dostępna

en: Show quickview
pl: Pokaż podgląd

en: Show system tray icon
pl: Pokaż ikonę w zasobniku systemowym

en: Show the average rating per item indication in the tag browser
pl: Pokaż średnie oceny pozycji w wyszukiwarce znaczników

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
pl: Pokazuj okładki w oddzielnym oknie, zamiast w głównym oknie calibre

en: Show this message again
pl: Pokaż tę wiadomość ponownie

en: Show this notification for future updates
pl: Pokazuj to powiadomienie dla przyszłych aktualizacji

en: Shrink column if it is too wide to fit
pl: Zwęź kolumnę jeśli jest zbyt szeroka

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Similar books...
pl: Podobne książki...

en: Similar to save templates. For example, {title} {isbn}
pl: Podobny do szablonu zapisywania. Na przykład {title}, {isbn}

en: Simplified Chinese
pl: chiński uproszczony

en: Size
pl: Rozmiar

en: Size (MB)
pl: Rozmiar (MB)

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
pl: Wskazówka rozmiaru (w calach) dla okładek książki w katalogu.
    Zakres: 1.0 - 2.0
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Size hint for Description cover thumbnails
pl: Rozmiar wskazówki dla miniaturki opisu okładki

en: Small
pl: Małe

en: Smarten &punctuation
pl: Inteligentna &interpunkcja

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
pl: Niektóre źle zaprojektowane dokumenty używają tabel do kontrolowania rozmieszczenia tekstu na stronie. Często po konwersji w takich dokumentach pojawia się tekst wychodzący poza stronę i inne błędy. Ta opcja wyłuska tekst z tabel i przedstawi go w sposób ciągły.

en: Some books changed
pl: Zmieniono niektóre książki

en: Some books not found in iTunes database.
    Delete using the iBooks app.
    Click 'Show Details' for a list.
pl: Niektóre książki nie zostały znalezione w bazie danych iTunes.
    Usuwam używając aplikacji iBooks.
    Kliknij 'Pokaż szczegóły', aby zobaczyć listę.

en: Some cover art could not be converted.
    Click 'Show Details' for a list.
pl: Niektóre grafiki okładek nie mogły zostać przekonwertowane.
    Kliknij 'Pokaż szczegóły', aby zobaczyć listę.

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
pl: Niektóre dokumenty określają marginesy strony poprzez określenie lewego i prawego marginesu dla każdego paragrafu indywidualnie. calibre spróbuje wykryć i usunąć te marginesy. Czasami może to spowodować usunięcie marginesów, które nie powinny zostać usunięte. W takim wypadku możesz wyłączyć usuwanie.

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       wil be selected.
     -For time field, only the date will be used.
pl: Odrobina wyjaśnień do tego szablonu:
     -Dostępne pola 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     -Dla typów listy np autorów i znaczników, tylko pierwszy element
       zostanie wybrany.
     -Dla pola czas, użyta zostanie tylko data.

en: Some failures
pl: Wystąpiły błędy

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
pl: Niektóre ze zmian wymagają ponownego uruchomienia. Proszę jak najszybciej ponownie uruchomić calibre.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
pl: Niektóre z zaznaczonych książek są również na urządzeniu. <b>Skąd</b> chcesz usunąć zaznaczone książki?

en: Sort by
pl: Sortuj według

en: Sort by author
pl: Sortuj wg autora

en: Sort by author sort
pl: Sortuj według sortowania po autorze

en: Sort by average rating
pl: Sortuj wg średniej oceny

en: Sort by name
pl: Sortuj wg nazwy

en: Sort by popularity
pl: Sortuj wg popularności

en: Sort on %s
pl: Posortuj po kolumnie %s

en: Sort results in ascending order
pl: Posortuj wyniki rosnąco

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
pl: Sortuj etykiety według nazwy, popularności lub oceny

en: Source
pl: Źródło

en: Source template
pl: Szablon źródłowy

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
pl: Źródła oznaczone czerwonym X muszą zostać skonfigurowane przed użyciem.

en: Spanish (Argentina)
pl: hiszpański (Argentyna)

en: Spanish (Bolivia)
pl: hiszpański (Boliwia)

en: Spanish (Chile)
pl: hiszpański (Chile)

en: Spanish (Colombia)
pl: Hiszpański (Kolumbia)

en: Spanish (Cuba)
pl: hiszpański (Kuba)

en: Spanish (Ecuador)
pl: hiszpański (Ekwador)

en: Spanish (Honduras)
pl: hiszpański (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
pl: hiszpański (Meksyk)

en: Spanish (Nicaragua)
pl: Hiszpański (Nikaragua)

en: Spanish (Paraguay)
pl: hiszpański (Paragwaj)

en: Spanish (Uruguay)
pl: hiszpański (Urugwaj)

en: Spanish (Venezuela)
pl: Hiszpański (Wenezuela)

en: Specifies a restriction to be used for this invocation. This option overrides any per-library settings specified in the GUI
pl: Określa ograniczenia użyte w tej inwokacji. Ta opcja nadpisuje wszystkie ustawienia dla biblioteki określone w interfejsie graficznym

en: Specifies the output profile.  In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device.  For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Okresla profil wyjściowy.  W niektórych przypadkach wymagany jest profil wyjściwy w celu zoptymalizowania katalogu dla urządzenia.  Na przykład, 'kindle' lub 'kindle_dx' tworzy zestrukturyzowany spis zawartości wraz z sekcjami i paragrafami.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
pl: Określa czy wyniki powinny zostać podzielone na wielokrotne wartości lub
    pozostawione jako pojedyncze wartości. Ta opcja daje najlepsze wyniki gdy
    pole źródłowe nie jest wielokrotne, a pole docelowe jest wielokrotne

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
pl: Folder, do którego calibre podłącza się przy uruchamianiu

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored. If there are '\' characters in
    the path (such as in Windows paths), you must double them.
    Examples:
    auto_connect_to_folder = 'C:\\Users\\someone\\Desktop\\testlib'
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
pl: Folder, do którego calibre powinien podłączyć się przy uruchamianiu,
    używając funkcji "Podłącz do folderu". Należy podać pełną ścieżkę do folderu.
    Jeśli folder nie istnieje w momencie uruchamiania programu parametr zostanie zignorowany.
    Jeśli w ścieżce występuje znak '\' (jak w ścieżkach Windows), należy je wpisać podwójnie.
    Przykłady:
    auto_connect_to_folder = 'C:\\Users\\someone\\Desktop\\testlib'
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
pl: Sortowanie listy przy starcie

en: Specify how SONY collections are sorted
pl: Sposób sortowania kolekcji SONY

en: Specify how sony collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
pl: Sortowanie kolekcji Sony. Ten parametr działa tylko wtedy, kiedy zarządzanie 
    metadanymi jest ustawione na automatyczne. Umożliwia określenie, które metadane 
    są brane pod uwagę przy sortowaniu wg kolekcji. Należy podać listę pól, 
    z których tworzone są kolekcje wraz z nazwą pola, które stanowi podstawę do sortowania.
    Przykład: kolekcje budowane na podstawie pól pubdatge i tags są sortowane 
    wg pola użytkownika ‘#mydate’, kolekcje budowane na podstawie pola ‘series’ są sortowane 
    wg pola ‘series_index’, a wszystkie inne – wg tytułu. Jeśli pole w kolekcji nie jest nazwane 
    to w zależności od tego, czy bazuje na serii czy nie jest sortowane odpowiednio tak jak serie albo wg tytułu.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Należy zwrócić uwagę na nawiasy kwadratowe  i okrągłe. Prawidłowa składnia jest następująca:
    [ ( [ lista pól ], pole sortowania ) , ( [ lista pól ] , pole sortowania ) ]
    Wartość domyślna: pusta (nie ma żadnych reguł).

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
pl: Ustal, jak książki mają być sortowane według autora. Przykładowo: Charles Dickens może być sortowany jako Dickens, Charles

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
pl: Ustal, jak książka ma być sortowana według autora(rów). Na przykład Charles Dickens powinien być sortowany jako Dickens, Charles.
    Zielony kolor tła tego pola oznacza, że dane zgadzają się z danymi poszczególnych autorów. Czerwne tło oznacza, że dane autorów nie zgadzają się z tekstem wpisanym do tego pola.

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
pl: Określ jak tekst ma zostać przetworzony po wyszukaniu i zamianie. W trybie tekstowym, całe pole
    jest poddane przetworzeniu. W trybie regularnego wyrażenia, tylko pasujący tekst jest przetwarzany

en: Specify how the text should be copied into the destination.
pl: Określ w jaki sposób tekst ma być kopiowany do pola docelowego.

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
pl: Ustal, jak książki mają być sortowane po tytule. Przykładowo: The Exorcist może być sortowana jako Exorcist, The

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
pl: Określ jak zaznaczać wykryte rozdziały. Wartość "przerwa" wstawia stronę przerwy między rozdziałami. Wartość "linia" wstawia linię między rozdziałami. Wartość "brak" wyłącza zaznaczanie rozdziałów, a "wszystko" włącza linie i strony przerw jednocześnie.

en: Specify renaming rules for SONY collections
pl: Reguły tworzenia nazw kolekcji SONY

en: Specify renaming rules for sony collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on Sonys are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field. For example, if
    the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection. For example, you
    could force the values in 'series', '#my_series_1', and '#my_series_2' to
    appear in collections named 'some_value (Series)', thereby merging all of the
    fields into one set of collections.
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it is isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    1: I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    2: I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    3: I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    4: Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
pl: Reguły tworzenia nazw kolekcji SONY. Ten parametr działa tylko wtedy, kiedy zarządzanie metadanymi
    jest ustawione na automatyczne. Nazwy kolekcji na urządzeniach Sony są nadawane w zależności od tego,
    czy bazują na polach standardowych, czy polach użytkownika. Kolekcje tworzone z pola standardowego
    otrzymują nazwy na podstawie wartości tego pola. Na przykład jeśli standardowe pole ‘series’ 
    ma wartość ‘Darkover’ kolekcja otrzyma nazwę ‘Darkover’. Kolekcje tworzone na podstawie 
    pola użytkownika mają nazwy złożone z wartości pola oraz jego nazwy. Na przykład jeśli pole użytkownika
    ‘My series’ ma wartość ‘Darkover’ seria będzie się nazywać ‘Darkover (My series)’. 
    Na potrzeby tej dokumentacji ‘Darkover’ nazywamy wartością, zaś ‘My series’ – kategorią. 
    Jeśli dwie książki mają pola, które generują taką samą kolekcję to obie książki zostaną umieszczone w tej kolekcji.
    Ten zestaw parametrów pozwala kontrolować sposób tworzenia kolekcji na podstawie pól standardowych 
    lub pól użytkownika. Możesz je wykorzystać do uzupełnienia nazwy o dodatkowe informacje np. ‘Foo (Tag)’ 
    zamiast ‘Foo’. Możesz również wygenerowanie takiej samej kolekcji przez różne pola. Na przykład wartości pól 
    ‘series’, ‘#my_series_1’ i ‘#my_series_2’ mogą być umieszczane w kolekcji ‘jakaś_kolekcja (Series)’, łącząc 
    w ten sposób te pola w jeden zestaw kolekcji.Mamy tu dwa parametry. Pierwszy określa nazwę kategorii, 
    użytą dla pola z meta danych. Drugi to szablon, który określa w jaki sposób nazwa kolekcji jest tworzona 
    z wartości i kategorii.Składnia dla pierwszego parametru, sony_collection_renaming_rules, jest następująca: 
    {‘nazwa_wyszukiwania_pola’:’nazwa_kategorii’, ‘nazwa_wyszukiwania’:’kategoria’, …}.
    Drugi parameter, sony_collection_name_template jest szablonem. Wykorzystuje ten sam język szablonów, 
    który jest używany w innych miejscach. Parametr ten decyduje o tym, w jaki sposób wartość i kategoria 
    są łączone przy tworzeniu nazwy. Są tylko dwa możliwe do użycia pola: {category} i {value}. 
    Pole {value} nie może być puste, w odróżnieniu od pola {category}. Domyślne ustawienie to umieszczenie 
    pola {value}, a po nim kategorii w nawiasach, jeśli nie jest pusta: ‘{value} {category:|(|)}’. 
    Przykłady (w pierwszych trzech przykładach założono, że drugi parameter się nie zmienia):
    1: Trzy kolumny serii mają zostać połączone w jedej kolekcji. Nazwy wyszukiwania kolumn to: 
    ‘series’, ‘#series_1’ i ‘#series_2’. Nazwa kolekcji nie zawiera nawiasów. 
    Wartość parametru powinna wyglądać następująco: 
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    2: W nazwach kolekcji tworzonych z serii ma się pojawić dopisek ‘(Serie)’, 
    a w nazwach kolekcji tworzonych z etykiet – dopisek ‘(Etykiety)’. 
    Wartość parametru: 
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serie', 'tags':'Etykiety'}
    3: Pola ‘series’ i ‘#myseries’ powinny  zostać połączone, a do nazwy kolekcji należy 
    dodać dopisek ‘(Serie)’, Reguła jest następująca:  
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}.
    4: Tak samo jak w przykładzie 2, ale tym razem dopisek ma być nie na końcu, 
    a na początku, oddzielony dwukropkiem, w taki sposób: Serie: Darkover. 
    Trzeba zmienić szablon, formatujący nazwę kategorii, wymagana jest więc zmiana dwóch parametrów:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wejściowego. Jeśli ta opcja zostanie wybrana, zastąpi dowolne kodowanie zadeklarowane przez sam dokument. Szczególnie przydatne w przypadku dokumentów, które nie deklarują kodowania lub które mają błędne deklaracje kodowania.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wyjściowego. Domyślnie to cp1252.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wyjściowego. Domyślnie to cp1252. Uwaga: ta opcja nie jest honorowana przez wszystkie formaty.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wyjściowego. Domyślnie to utf-8.

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: Use CSS classes and have elements reference them.
    inline: Write the CSS as an inline style attribute.
    tag: Turn as many CSS styles as possible into HTML tags.
pl: Wybór rodzaj zastosowanego arkusza stylów. Domyślnie - class.                                    
    class: Użyj klass CSS i odwołań do nich w elementach dokumentu.
    inline: Wpisz style bezpośrednio do elementów dokumentu.
    tag: Użyj formatowania HTML zamiast stylów tam, gdzie to możliwe.

en: Specify the image size as widthxheight pixels. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
pl: Podaj rozmiar obrazu jako szerokośćxwysokość pikseli. Normalnie rozmiar obrazu jest wyliczany automatycznie z profilu wyjściowego, ta opcja nadpisuje to ustawienie.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
pl: Określ profil wejścia. Profil wejścia podaje systemowi konwersji informacje jak interpretować różne informacje w dokumencie wejściowym. Na przykład długości zależne od rozdzielczości (tj. długość w pikselach). Do wyboru jest:

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
pl: Określ nazwę dla pliku OPF. Metadane zostaną zapisane w tym pliku.

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile is required to produce documents that will work on a device. For example EPUB on the SONY reader. Choices are:
pl: Określ profil wyjścia. Profil wyjścia informuje system konwersji, jak zoptymalizować stworzony dokument dla określonego urządzenia. W niektórych przypadkach profil wyjścia jest konieczny, aby stworzyć dokument działający na urządzeniu. Na przykład EPUB na czytniku SONY. Do wyboru jest:

en: Specify the sectionization of elements. A value of "nothing" turns the book into a single section. A value of "files" turns each file into a separate section; use this if your device is having trouble. A value of "Table of Contents" turns the entries in the Table of Contents into titles and creates sections; if it fails, adjust the "Structure Detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents).
pl: Określ sekcjonowanie elementów. Wartość "nic" ("nothing") zamienia książkę w jedną sekcję. Wartość "pliki" ("files") zamienia każdy plik w osobną sekcję; użyj tego jeśli urządzenie sprawia problemy. Wartość "spis treści" zamienia wpisy w spisie treści na tytuły i tworzy sekcje; jeśli się nie powiedzie, dostosuj ustawienia "Wykrywanie Struktury" i/lub "Spis Treści" (włącz "Wymuś wykorzystanie automatycznego tworzenia Spisu Treści").

en: Specify title and author
pl: Podaj tytuł i autora

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
pl: Określ czy ukrywać tytuł rozdziału przy każdym rozdziale. Użyteczne w przypadku treści obrazkowych (np. komiksy).

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
pl: Określ czy ma być wprowadzany pusty wiersz pomiędzy dwoma akapitami.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
pl: Określ czy mają być wprowadzane dwa znaki spacji w roli wcięcia przy każdym akapicie.

en: Specify which font to use when generating a default cover
pl: Czcionka używana do generowania okładek

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
pl: Określając ten przełącznik wyłączysz to zachowanie

en: Split &result
pl: Podziel &wynik

en: Split Options:
pl: Opcje dzielenia:

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions.
pl: Dzielenie wszystkich plików HTML większych niż ten rozmiar (w KB). Jest to konieczne, gdyż większość czytników EPUB nie potrafi obsłużyć plików o dużych rozmiarach. Domyślna wartość %defaultKB to rozmiar wymagany przez Adobe Digital Editions.

en: Split files &larger than:
pl: &Dziel pliki większe niż:

en: St&op Server
pl: W&yłącz serwer

en: Standard metadata
pl: Standardowe metadane

en: Start
pl: Rozpocznij

en: Start Content Server
pl: Uruchom Serwer Zawartości (Content Server)

en: Start Page
pl: Strona początkowa

en: Start backing up metadata of all books
pl: Zrób kopię bezpieczeństwa metadanych wszystkich książek

en: Start minimized to system tray.
pl: Uruchom zminimalizowany w zasobniku systemowym.

en: Start search
pl: Szukaj

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter or Return key is pressed.
pl: Zacznij szukać w momencie pisania. Jeśli wyłączone - wyszukiwanie nastąpi tylko po naciśnięciu klawisza Enter lub Return.

en: Start/stop content server
pl: Zatrzymaj/uruchom serwer zawartości

en: Starting %s: Loading books...
pl: Uruchamiam %s: Ładuję książki...

en: Starting conversion of %d book(s)
pl: Rozpoczynam konwersję %d książki(ek)

en: Starting download [%d thread(s)]...
pl: Rozpoczynam pobieranie [%d wątek(ków)]...

en: Still editing
pl: Wciąż wdytuję

en: Stop &all non device jobs
pl: Zatrzymaj &wszystkie zadania nie na urządzeniu

en: Stop Content Server
pl: Zatrzymaj Serwer Zawartości (Content Server)

en: Stopped
pl: Zatrzymano

en: Stopping
pl: Zatrzymywanie

en: Stopping server, this could take upto a minute, please wait...
pl: Zatrzymuję serwer, to może zająć minutkę, proszę czekać...

en: Storage Card A
pl: Karta pamięci A

en: Storage Card B
pl: Karta pamięci B

en: Store
pl: Sklep

en: Store the currently checked fields as a default you can restore using the 'Select default' button
pl: Zapisz aktualnie wybrane pola jako zestaw, który będzie można przywrócić kliknięciem przycisku 'Przywróć domyślne'.

en: Stores
pl: Sklepy

en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: String to be used when sorting by author.
pl: Łańcuch znaków używany przy sortowaniu po autorze.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
pl: Ciąg znaków używany podczas sortowania według autora. Jeśli nie zostanie określony, a autor(rzy) nie będą wskazani, zostanie automatycznie wygenerowany od autora(ów).

en: Structure
pl: Struktura

en: Structure
    Detection
pl: Wykrywanie
    struktury

en: Style text block
pl: Zastosuj styl do bloku tekstu

en: Style the selected text block
pl: Zastosuj styl do wybranego bloku tekstu

en: Subject
pl: Temat

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
pl: Temat wiadomości e-mail. Jeśli zostawisz puste, jako temat zostanie użyty tytuł. Można korzystać z szablonów tak, jak w przypadku opcji "zapisz na dysku", takich jak {title}, czy {author_sort}.

en: Subscript
pl: Indeks dolny

en: Success
pl: Powiodło się

en: Suitable for use with any e-ink device
pl: Odpowiednie do użytku z dowolnym urządzeniem opartym o e-papier

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
pl: Odpowiednie do użytku z urządzeniami o dużym ekranie w technologii e-papieru

en: Superscript
pl: Indeks górny

en: Supported books
pl: Wspierane książki

en: Swap Case
pl: Zamień wielkość liter

en: Swap author first and last names when reading metadata
pl: Zamień miejscami imię i nazwisko autora, podczas odczytywania metadanych

en: Swap author names from FN LN to LN, FN
pl: Zamień 'Imię Nazwisko' na 'Nazwisko, Imię' autora

en: Swap the author and title
pl: Zamień autora z tytułem

en: Swap the firstname and lastname of the author. This affects only metadata read from file names.
pl: Zamień pozycjami imię i nazwisko autora. To ma wpływ jedynie na metadane odczytywane z nazw plików.

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
pl: Przełącz się pomiędzy bibliotekami calibre i zarządzaj nimi

en: Switch between library and device views
pl: Przełącz pomiędzy widokami biblioteki i urządzenia

en: Switch to Advanced mode
pl: Przełącz na tryb zaawansowany

en: Switch to Basic mode
pl: Przełącz na tryb podstawowy

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
pl: Przełącz na pełny interfejs (nie-mobilny)

en: Switch/create library...
pl: Zmień bibliotekę lub utwórz nową....

en: T&rim
pl: P&rzytnij

en: TAGS: %s<br />
pl: ETYKIETY: %s<br />

en: TEMPLATE ERROR
pl: BŁĄD SZABLONU

en: TOC &Filter:
pl: Filtr spisu treści:

en: TXT Input
pl: Źródłowy TXT

en: TXT Output
pl: Wyjściowy TXT

en: TXTZ Output
pl: Wyjściowy format TXTZ

en: Ta&gs:
pl: Ety&kiety:

en: Ta&gs:
pl: E&tykiety:

en: Tab template for catalog.ui
pl: Szablon tabulacji dla catalog.ui

en: Table has cell that is too large
pl: Tabela zawiera zbyt dużą komórkę

en: Table of
    Contents
pl: Spis
    treści

en: Table of Contents
pl: Spis treści

en: Table of Contents:
pl: Spis treści:

en: Tag
pl: Etykieta

en: Tag Browser
pl: Przeglądarka etykiet

en: Tag Editor
pl: Edytor etykiet

en: Tag indicating book to be displayed as wishlist item.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Etykieta wskazująca czy ksiązka ma być wyświetlana jako pozycja listy życzeń.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Tag marking book to be filed with Personal Docs
pl: Książka znaczników ma być składowana wraz z dokumentami osobistymi

en: Tags
pl: Etykiety

en: Tags browser category &partitioning method:
pl: Metoda kategorii partycjonowania przeglądarki etykiet:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
pl: Etykiety opisują książkę. Jest to szczególnie przydatne przy wyszukiwaniu. <br><br>Etykiety mogą być dowolnymi słowami lub frazami, oddzielonymi przecinkami.

en: Tags changed
pl: Etykiety zmienione

en: Tags to &exclude
pl: Znaczniki do &wykluczenia

en: Tags to apply to books added to the library
pl: Tagi które mają być dodane do książek dodawanych do biblioteki

en: Te&mplate:
pl: &Szablon:

en: Template Editor
pl: Edytor szablonów

en: Template Functions
pl: Szablony funkcji

en: Template function reference
pl: Dokumentacja funkcji szablonów

en: Template functions
pl: Funkcje szablonu

en: Template language tutorial
pl: Podręcznik języka szablonów

en: Template to control how books are saved
pl: Szablon konfigurujący sposób zapisywania książek

en: Template used for generation of the html index file instead of the default file
pl: Wzór użyty do wygenerowania indeksu pliku html, zamiast domyślnego

en: Template used for the generation of the html contents of the book instead of the default file
pl: Wzór użyty do wygenerowania zawartości pliku html, zamiast domyślnego

en: Template value:
pl: Szablon:

en: Test email settings
pl: Testuj ustawienia email

en: Test result
pl: Wynik testu

en: Test text
pl: Tekst testowy

en: Text
pl: Tekst

en: Text &justification:
pl: Wyrównanie tekstu:

en: Text books
pl: Książki tekstowe

en: Text column for keeping series-like information
pl: Tekst kolumny dla utrzymania informacji cyklo-podobnych

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
pl: Mnożnik rozmiaru tekstu dla tekstu w renderowanych tabelach:

en: Text, but with a fixed set of permitted values
pl: Tekst, ale z ustalonym zestawem dozwolonych wartości

en: Text, column shown in the tag browser
pl: Tekst, kolumna pokazywana w przeglądarce etykiet

en: TextLabel
pl: Etykieta tekstowa

en: That format and device already has a plugboard.
pl: Format i urządzenia mają już wtyczkę.

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
pl: Ta nazwa zawiera kropki na początku lub końcu, wielokropki w wierszu lub spacje przed lub za kropkami.

en: That name is already used for a column or grouped search term
pl: Ta nazwa już jest wykorzystana dla kolumny lub zgrupowanego wyszukiwania

en: That name is already used for user category
pl: Ta nazwa już jest wykorzystana dla kategorii użytkownika

en: That name is already used, perhaps with different case.
pl: Ta nazwa jest już wykorzystana, spróbuj inną.

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
pl: Ten zapisany wyszukaj/zamień już istnieje i zostanie nadpisany. Jesteś pewien?

en: The "%s" recipe needs a username and password.
pl: Źródło "%s" wymaga podania nazwy użytkownika i hasła.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
pl: Nie udało się sprawdzić obecności zabezpieczeń DRM. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta książka posiada zabezpieczenia DRM.

en: The ISBN
pl: Kod ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
pl: Wpisany ISBN jest błędny. Spróbuj ponownie.

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
pl: Kindle w wersji 3 i nowszych potrafi wykorzystać informację o liczbie stron zawartej w plikach MOBI. Opcja ta umożliwia programowi calibre obliczenie i przesłanie takiej informacji do Kindle przy ładowaniu plików MOBI przez USB. Należy zauważyć, że numeracja stron nie odpowiada numeracji w żadnej książce papierowej.

en: The Kobo supports several collections including
pl: Kobo obsługuje różne kolekcje, w tym

en: The Nook
pl: Nook

en: The XPath expression %s is invalid.
pl: Wyrażenie XPath %s jest nieprawidłowe.

en: The add books process seems to have hung. Try restarting calibre and adding the books in smaller increments, until you find the problem book.
pl: Proces dodawania książek najwyraźniej się zawiesił. Spróbuj zrestartować calibre i dodawać książki w mniejszych ilościach, aż znajdziesz tą, która spowodowała problem.

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number
    Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that
    0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set to during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, than that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
pl: Sposób automatycznego przydzielania kolejnego numeru książce dodawanej do serii.
    Nowe numery, przydzielane za pomocą tego parametru są zawsze liczbami całkowitymi
    z wyjątkiem określenia konkretnej liczby (patrz przykłady poniżej)
    Możliwe wartości:
    next - pierwszy wolny numer w serii, większy od najwyższego użytego
    first_free - pierwszy wolny numer większy od 0 (np. jeśli użyto wyższych numerów, a zostały wolne niższe)
    next_free - pierwszy wolny numer większy od najmniejszego istniejącego (np. jeśli są przerwy w numeracji)
    last_free - pierwszy wolny numer mniejszy od największego istniejącego (w przypadku przerw w numeracji)
    Jeśli nie ma numeru spełniającego warunek ustawia najwyższy +1
    const - zawsze ustawia 1
    liczba - zawsze ustawia wybraną liczbę . Liczba jest bez cudzysłowu. Można użyć 0.0
    Przykłady:series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    Aby ten parametr zadziałał należy inny parametr - use_series_auto_increment_tweak_when_importing - 
    ustawić na True. Jeśli zostanie ustawiony na False (domyślnie) to numer w serii będzie w trakcie
    importu/dodawania książek ustawiany na 1 jeśli nie zostanie określony inaczej.
    Należy pamiętać, że parametr use_series_auto_increment_tweak_when_importing jest wykorzystywany
    jedynie wtedy jeśli numer książki w serii nie zostanie podany w trakcie importu.
    Jeśli numer ten zostanie wygenerowany za pomocą wyrażenia regularnego lub odczytany
    z metadanych to podana w ten sposób wartość zostanie użyta niezależnie od ustawień parametru.

en: The attached file: %(fname)s is a recipe to download %(title)s.
pl: Załączony plik: %(fname)s jest źródłem newsów %(title)s.

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
pl: Ciąg sortowania według autora. By użyć tylko pierwszej litery nazwy użyj {author_sort[0]}

en: The authors
pl: Autorzy

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
pl: Rozmiar czcionki w punktach. Wszystkie rozmiary czcionki w książce będą przeskalowane w oparciu o ten rozmiar. Wybierając większy otrzymasz większe czcionki w dokumencie wyjściowym. Domyślnie rozmiar czcionki jest określany na podstawie wybranego profilu wyjściowego.

en: The calibre internal id
pl: Wewnętrzny identyfikator calibre

en: The category this book belongs to. E.g.: History
pl: Kategoria do jakiej należy ta książka np.: Historia

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed set any more preferences, until you restart.
pl: Zmiany, których dokonałeś wymagają natychmiastowego ponownego uruchomienia programu calibre. Nie można zmieniać żadnych dalszych preferencji bez uprzedniego ponownego uruchomienia.

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
pl: Kodowanie znaków stron internetowych, które próbujesz pobrać. Domyślnie calibre stara się automatycznie wybrać odpowiednie kodowanie.

en: The character to put around the category value in CSV mode. Default is quotes (").
pl: Znak do ustawienia w wartości kategorii w trybie CSV. Domyślnie jest to cudzysłów (").

en: The color {0} is unknown
pl: Nieznany kolor {0}

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
pl: Pole koloru musi być puste albo zawierać tyle samo pozycji co pole wartości

en: The context menu for the books in the calibre library
pl: Menu kontekstowe dla książek w bibliotece calibre

en: The context menu for the books on the device
pl: Menu kontekstowe dla książek na urządzeniu

en: The context menu for the cover browser
pl: Menu kontekstowe przeglądarki okładek

en: The cover in the %s format is invalid
pl: Okładka w formacie %s jest nieprawidłowa

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Obecnie zapisane wyszukanie zostanie <b>trwale usunięte</b>. Jesteś pewien?

en: The current search restriction is invalid
pl: Bieżący wzorzec wyszukiwania jest nieprawidłowy

en: The current tag category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Obecna kategoria etykiet zostanie <b>trwale usunięta</b>. Jesteś pewien?

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
pl: Naprawa bazy danych nie powiodła się. Uruchamiam z nową, pustą biblioteką.

en: The date
pl: Data

en: The date when the metadata for this book record was last modified
pl: Czas ostatniej modyfikacji metadanych

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
pl: Proces debugowania generuje średnio zaawansowany HTML w różnych stadiach procesu konwersji. Ten HTML może posłużyć do ręcznego edytowania konwersji.

en: The debug traceback is available earlier in this log
pl: Informacje dotyczące debugowania są dostępne wcześniej w tym lgou

en: The default language to use for hyphenation rules. If the book does not specify a language, this will be used.
pl: Domyślny język używany dla zasad dzielenia wyrazów. Jeśli książka nie określa języka, to zostanie użyty wybrany.

en: The default output format for ebook conversions.
pl: Domyślny format wyjściowy dla konwersji książek

en: The destination field cannot be blank
pl: Pole przeznaczenia nie może byc puste

en: The download of metadata for the <b>%d selected book(s)</b> will run in the background. Proceed?
pl: Pobieranie metadanych dla <b>%d wybranych książek</b> rozpocznie się w tle. Kontynuować?

en: The empty grouped search term cannot be deleted
pl: Puste zgrupowane wyszukiwanie nie może zostać skasowane

en: The empty string is always the first value
pl: Pusty ciąg znaków zawsze jest pierwszą wartością

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
pl: Lista "{0}" zawiera błędną wartość, która zostanie zmieniona na domyślną

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
pl: Lista "{0}" zawiera błędne wartości, które nie pojawiają się na wykazie

en: The feed %s must have a URL
pl: Strumień %s musi posiadać adres URL

en: The feed must have a title
pl: Strumień musi mieć tytuł

en: The field by which to sort the results.
    Available fields: %s
    Default: %%default
pl: Pole, po którym sortować wyniki.
    Dostępne pola: %s
    Domyślnie: %%default

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
pl: Pole z którego tekst zostanie wstawiony po wszystkich zamianach.
    Jeśli pusty, pole źródłowe jest użyte jeśli pole jest modyfikowalne

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. Only has effect in the text output format.
pl: Pola do wyświetlenia gdy wyświetlane są książki w bazie danych. Lista pól powinna być oddzielona przecinkami.
    Dostępne pola: %s
    Domyślnie: %%default. Specjalne pole "wszystkie" (all) może zostać użyte w celu wybrania wszystkich pól. Zastosować można tylko w tekstowym formacie wyjściowym.

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
pl: Pola, które mają być uwzględnione przy tworzeniu katalogu książek. Powinna to być lista pól, oddzielonych przecinkami.
    Dostępne pola: %(fields)s,
    oraz pola użytkownika.
    Przykład: %(opt)s=title,authors,tags
    Domyślnie: '%%default'
    Dotyczy formatów CSV, XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Pola, które mają być uwzględnione przy tworzeniu katalogu książek. Powinna to być lista pól, oddzielonych przecinkami.
    Dostępne pola: %(fields)s,
    oraz pola użytkownika.
    Przykład: %(opt)s=title,authors,tags
    Domyślnie: '%%default'
    Dotyczy formatu BIBTEX

en: The files in your library match the information in the database.
pl: Pliki w twojej bibliotece zgadzają się z informacjami w bazie danych.

en: The folder %s already exists. Delete it first.
pl: Folder %s już istnieje. Najpierw go usuń.

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder
pl: Folder %s nie jest pusty. Proszę wybrać pusty folder

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
pl: Następujące książki są wirtualne i nie mogą być dodane do biblioteki calibre:

en: The following books have already been converted to %s format. Do you wish to reconvert them?
pl: Następujące książki zostały już skonwertowane do formatu %s. Czy chcesz, by zostały ponownie skonwertowane?

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option):
pl: Następujące książki nie zostały dodane ponieważ istnieją już one w bazie danych (zobacz opcję --duplicates):

en: The following duplicate books were found and incoming book formats were processed and merged into your Calibre database according to your automerge settings:
pl: Znaleziono następujące zduplikowane książki oraz następujące formaty książek zostały przetworzone i dołączone do bazy danych Calibre zgodnie z twoimi ustawieniami auto-dołączania:

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
pl: Następujące formaty mogą zostać pobrane bezpośrednio: %s.

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
pl: Następujące etykiety są przypisane do jednej lub więcej książek. Czy jesteś pewien, że chcesz je usunąć?

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
pl: Format wyświetlania dat. %(day)s - dzień, %(month)s - miesiąc, %(mn)s - numer miesiąca, %(year)s - rok. Domyślnie: %(default)s

en: The format that images in the created ebook are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
pl: Format, na który są konwertowane obrazki w tworzonym e-booku. Można eksperymentować, aby znaleźć dla swojego urządzenia format, który daje w wyniku optymalny rozmiar i wygląd obrazków.

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
pl: Pełny interfejs daje dużo więcej możliwości, ale może być niewygodny na małym ekranie

en: The grouped search term name is "{0}"
pl: Nazwa zgrupowanego wyszukiwania to "{0}"

en: The has cover indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
pl: Znacznik okładki nie jest w pełni wiarygodny.
    Zdarza się, że książka, oznaczona jako mająca okładkę nie ma jej
    albo odwrotnie.

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & Replace options. Click the Search & Replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
pl: Opcje usuwania nagłówka i stopki zostały zastąpione opcjami Wyszukaj i Zamień. Kliknij Wyszukaj i Zamień na pasku po lewej. Zostaw pole tekstu zastępującego puste i podaj swoje wyrażenia regularne do usuwania nagłówka/stopki w polu wyrażenia do wyszukania.

en: The heading %s is already used
pl: Nagłówek %s już został wykorzystany

en: The hostname of your mail server. For e.g. smtp.gmail.com
pl: Nazwa hosta twojego serwera poczty, np. smtp.gmail.com

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
pl: Etykieta musi zawierać tylko małe litery, cyfry i podkreślniki oraz zaczynać się od litery

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
pl[0]: Język %s nie został rozpoznany
pl[1]: Języki %s nie zostały rozpoznane
pl[2]: Języki %s nie zostały rozpoznane

en: The language in which to display the user interface
pl: Język wyświetlania interfejsu użytkownika

en: The layout of the user interface. Wide has the book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
pl: Układ interfejsu. W szerokim przeglądarka jest w bocznym panelu, w wąskim - pod spodem.

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
pl: Biblioteka %s została usunięta z calibre. Pliki pozostają na twoim komputerze, jeśli chcesz je usunąć, musisz zrobić to ręcznie.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
pl: Wysokość wiersza w punktach. Służy do ustawienia odstępu między sąsiednimi wierszami. Jest stosowana tylko w tych elementach, które nie mają określonej własnej wysokości wiersza. W większości przypadków bardziej użyteczna jest opcja "minimalna wysokość wiersza". Domyślnie wysokość wiersza nie jest zmieniana.

en: The location %s contains the current calibre library
pl: Lokalizacja %s zawiera obecną bibliotekę calibre

en: The lookup name %s is already used
pl: Nazwa wyszukania %s już została wykorzystana

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
pl: Nazwy do wyszukania mogą zawierać tylko małe litery, cyfry i podkreślniki, i powinny zaczynać się od litery

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
pl: Nazwa pola użytkownika (nazwy pól użytkownika rozpoczynają się od "#").

en: The lookup/search name is "{0}"
pl: Poszukiwana nazwa to "{0}"

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
pl: Pamięć główna %s jest tylko do odczytu. Zdarza się to zwykle przy błędach systemu plików.

en: The main toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: The main toolbar when a device is connected
pl: Główny pasek narzędzi gdy urządzenie jest podłączone

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Zaznaczone pliki i foldery zostaną <b>całkowicie usunięte</b>. Jesteś pewien?

en: The max number of worker threads to use. Default is %default
pl: Ilość wątków pracy, która ma być użyta. Domyślne jest %default

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
pl: Maksymalna ilość znaków w wierszu. Dzieli pierwszą spację przed określoną wartością. Jeśli nie zostanie znaleziona spacja wiersz zostanie podzielony na spacji po i wykroczy poza określoną wartość. Minimalnie 25 znaków. Wprowadź 0 aby wyłączyć podział.

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
pl: Maksymalna liczba plików do pobrania. Stosowane jedynie do plików z etykiet <a href>. Wartość domyślna: %default

en: The maximum number of matches to return per OPDS query. This affects Stanza, WordPlayer, etc. integration.
pl: Maksymalna ilość trafień przy zapytaniu OPDS. Dotyczy integracji ze Stanzą, WordPlayerem itd.

en: The maximum size (widthxheight) for displayed covers. Larger covers are resized.
pl: Maksymalny rozmiar (szerokośćxwysokość) dla wyświetlanych okładek. Większe okładki zostaną zmniejszone.

en: The maximum size for displayed covers. Default is %default.
pl: Maksymalny rozmiar wyświetlanych okładek. Domyślnie %default.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
pl: Maksymalne rozmiary okładek zapisywanych w bibliotece

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
pl: Maksymalna szerokość pojedynczej linii w pliku wynikowym. Domyślnie dostosowana do wykrytego rozmiaru ekranu.

en: The menubar
pl: Pasek menu

en: The menubar when a device is connected
pl: Pasek menu przy podłączonym czytniku

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
pl: Metadane niektórych książek zmieniły się od czasu rozpoczęcia pobierania. Jeśli będziesz kontynuował, niekótre z nich mogą zostać nadpisane. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć listę zmienionych książek. Czy chcesz kontynuować?

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
pl: Minimalna wysokość linii, jako procent obliczonego rozmiaru czcionki elementu. calibre zapewni, że każdy element ma wysokość linii nie mniejszej niż ustawiona wartość, niezależnie od tego, co określa dokument wejściowy. Ustaw na zera, aby wyłączyć. Domyślnie jest to 120%. Użyj tego ustawienia, zamiast bezpośredniego ustawienia wysokość linii, chyba że wiesz co robisz. Na przykład, można uzyskać tekst o "podwójnym odstępie między wierszami" poprzez ustawienie wartości na 240.

en: The monospace family of fonts to embed
pl: Rodzina czcionek o stałej szerokości do umieszczenia

en: The monospaced font family
pl: Rodzina czcionek o stałej szerokości

en: The monospaced font size in px
pl: Rozmiar czcionki o stałej szerokości znaków w pikselach

en: The name %s is already used
pl: Nazwa %s już jest w użyciu

en: The name <b>%r</b> does not appear to end with a file extension. The name must end with a file  extension like .epub or .mobi
pl: Nazwa <b>%r</b> nie zawiera rozszerzenia. Wymagane jest rozszerzenie nazwy pliku np. .epub lub .mobi

en: The name of the field that you want to search
pl: Nazwa pola, które chcesz wyszukać

en: The number of seconds to wait before sending emails
pl: Opóźnienie przy wysyłaniu maili

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like gmail or hotmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre.
pl: Liczba sekund przed wysłaniem maila przy użyciu publicznego serwera takiego jak Gmail czy Hotmail.
    Domyślna wartość: 5 minut. Ustawienie zbyt krótkiego czasu może spowodować, 
    że mechanizmy antyspamowe serwera odrzucą zbyt szybko po sobie wysyłane maile. 
    Zmiana tego parametru wymaga ponownego uruchomienia programu.

en: The oldest article to download
pl: Najstarszy artykuł do pobrania

en: The one stop solution to all your e-book needs.
pl: Jedyne takie rozwiązanie, przeznaczone dla wszystkich twoich e-książek.

en: The optional second toolbar
pl: Opcjonalny drugi pasek narzędzi

en: The orientation of the page. Default is portrait. Choices are %s
pl: Orientacja strony. Domyślnie pionowo. Aktualnie %s

en: The plugin: %s cannot be disabled
pl: Wtyczka %s nie może zostać wyłączona

en: The port on which to listen. Default is %default
pl: Port, na którym będziemy nasłuchiwać. Domyślnie to %default

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
pl: Port, na którym twój serwer poczty nasłuchuje połączeń. Domyślnie to 25

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
pl: Przedrostek dla wszystkich ścieżek do plików. Domyślnie jest to ścieżka absolutna do folderu biblioteki.

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
pl: Priorytet procesów roboczych. Wyższy priorytet oznacza, że szybciej się wykonują i pobierają więcej zasobów. To ustawienie ma wpływ na większość zadań takich jak konwersja/pobieranie newsów/dodawanie książek/itd.

en: The published date
pl: Data publikacji

en: The publisher
pl: Wydawca

en: The rating
pl: Ocena

en: The reader has no storage card in this slot.
pl: Brak karty pamięci w tym gnieździe urządzenia.

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
pl: Tekst do zamiany. Tekst pasujący do wyszukiwanego zostanie zastąpiony tym ciągiem znaków

en: The sans-serif family of fonts to embed
pl: Rodzina czcionek sans-serif do umieszczenia

en: The sans-serif font family
pl: Rodzina czcionek bez-szeryfowych

en: The saved search %s already exists, perhaps with different case
pl: To zapisane wyszukanie %s już istnieje, może w innym przykładzie

en: The saved search name %s is already used.
pl: Nazwa zapisanego wyszukania %s jest już używana.

en: The search term cannot be blank
pl: Wyszukiwanie nie może być puste

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
pl: Wybrane książki zostaną <b>trwale usunięte</b> oraz pliki zostaną usunięte z twojej biblioteki calibre. Czy jesteś pewien?

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
pl: Wybrane książki zostaną <b>trwale usunięte</b> z twojego urządzenia. Jesteś pewien?

en: The selected column is not a custom column
pl: Wskazana kolumna nie jest kolumną dodatkową

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
pl: Wybrany zapisany wyszukaj/zamień zostanie skasowany. Jesteś pewien?

en: The selected search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Wybrane wyszukania zostaną <b>trwale usunięte</b>. Jesteś pewien?

en: The series
pl: Cykl

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
pl: Numer w cyklu. By uzyskać zera na początku użyj {series_index:0>3s} lub {series_index:>3s} by uzyskać spacje

en: The serif family of fonts to embed
pl: Rodzina czcionek szeryfowych do umieszczenia

en: The serif font family
pl: Rodzina czcionek szeryfowych

en: The server timeout in seconds. Default is %default
pl: Czas oczekiwania serwera w sekundach. Domyślnie %default

en: The size of the paper. This size will be overridden when an output profile is used. Default is letter. Choices are %s
pl: Rozmiar papieru. Rozmiar ten będzie nadpisany, jeśli używany jest któryś z profili wyjścia. Domyślny rozmiar to rozmiar listu. Do wyboru masz %s

en: The specified directory could not be processed.
pl: Wybrany folder nie może być przetworzony.

en: The standard font size in px
pl: Standardowy rozmiar czcionki w pikselach

en: The standard font type
pl: Standardowy typ czcionki

en: The string used to separate fields in CSV mode. Default is a comma.
pl: Ciąg znaków użyty do oddzielenia pól w trybie CSV. Domyślnie jest to przecinek.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
pl: Znak używany do oddzielania pól. Domyślny to spacja.

en: The tags
pl: Etykiety

en: The template %s is invalid:
pl: Szablon %s jest nieprawidłowy:

en: The template box cannot be empty
pl: Pole szablonu nie może być puste

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
pl: Szablon nie zawiera żadnych {fields}, więc wszystkie książki będą miały tę samą nazwę. Tak ma być?

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Szablon dla tworzenia cytatów z pól bazy danych.
    Powinien być szablon z {} zamkniętymi polami.
    Dostępne pola: %s.
    Domyślnie: '%%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: The template to control the filename and directory structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author directory with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
pl: Szablon decydujący o nazwie foldera i plików przy wysyłaniu książek do urządzenia. Domyślny szablon to "%(templ)s", w którym nazwa folderu jest tworzona z nazwiska autora, a nazwy plików składają się z tytułu i autora. Dostępne pola: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and directory structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subdirectory with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
pl: Szablon decydujący o nazwie foldera i plików przy zapisie książek na dysk. Domyślny szablon to "%(templ)s", w którym nazwa folderu jest tworzona z nazwiska autora, a nazwy plików składają się z tytułu i autora. Dostępne pola: {%(controls)s}

en: The text to search for. It is interpreted as a regular expression.
pl: Tekst, którego szukasz. Jest on interpretowany jako wyrażenie regularne.

en: The time, in seconds, for the page flip animation. Default is half a second.
pl: Czas, w sekundach, na animację przewrócenia strony. Domyślnie jest to pół sekundy.

en: The title
pl: Tytuł

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
pl: Ulepszenia, które wprowadziłeś są błędne, spróbuj zresetować ulepszenia do wartości domyślnych i zmieniaj je pojedynczo aż nie natrafisz na błedne ustawienie.

en: The unit of measure. Default is inch. Choices are %s Note: This does not override the unit for margins!
pl: Jednostka miary. Domyślnie cale. Aktualnie to %s. Uwaga: Ta opcja nie zmienia jednostek miar dla marginesów!

en: The value "{0}" is in the list more than once
pl: Wartość "{0}" występuje w liście więcej niż jeden raz

en: The value box cannot be empty
pl: Pole wartości nie może być puste

en: The version of the title to be used for sorting.
pl: Wersja tytułu używana przy sortowaniu.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
pl: Wersja tytułu używana przy sortowaniu. Jeśli nie jest określona, a tytuł jest podany, zostanie ona automatycznie wygenerowana z tytułu.

en: The {0} device does not support the {1} format.
pl: Urządzenie {0} nie wspiera formatu {1}.

en: There are %d plugin updates available
pl: Dostępnych jest %d aktualizacji wtyczek

en: There are %d running jobs:
pl: Aktualnie jest przetwarzanych %d zadań:

en: There are %d waiting jobs:
pl: Aktualnie jest %d zadań oczekujących:

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
pl: Niektóre zadania są aktywne. Jesteś pewien, że chcesz zamknąć program?

en: There are two ways to generate the page number information. Using the more accurate generator will produce pages that correspond better to a printed book. However, this method is slower and will slow down sending files to the Kindle.
pl: Istnieją dwa sposoby generowania informacji o numeracji stron. Użycie dokładniejszego generatora pozwala uzyskać strony lepiej oddające książkę papierową. Metoda ta jest jednak wolniejsza i wydłuża czas przesyłania plików do Kindle.

en: There is insufficient free space in main memory
pl: Niewystarczająca ilość wolnej pamięci głównej

en: There is insufficient free space on the storage card
pl: Na karcie pamięci jest niewystarczająca ilość wolnego miejsca

en: There is no existing calibre library at %s
pl: Nie ma żadnej biblioteki calibre pod %s

en: There was a syntax error in your tweak. Click the show details button for details.
pl: W twoim ulepszeniu jest błąd składni. Kliknij w pokaż szczegóły, aby uzyskać więcej informacji

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device and or reboot.
pl: Wystąpił chwilowy błąd komunikacji z urządzeniem. Odłącz i podłącz je ponownie lub uruchom komputer ponownie.

en: There was an error while saving.
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania.

en: Third expression
pl: Trzecie wyrażenie

en: This ISBN number is invalid
pl: Numer ISBN nie jest poprawny

en: This ISBN number is valid
pl: Numer ISBN jest poprawny

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
pl: Ten plik RTF zawiera opcję, której calibre nie wspiera. Skonwertuj go najpierw do HTML, a potem spróbuj ponownie.
    %s

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
pl: Ta książka posiada zabezpieczenia DRM. Może ona nie działać na twoim czytniku. Dodatkowo sposób jej użycia może być ograniczany. Przed zakupem upewnij się, że będziesz miał możliwość przeczytać tę książkę.

en: This book has been deleted
pl: Książka została skasowana

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
pl: Ta książka jest wolna od zabezpiczeń DRM. Pownieneś móc otworzyć tę książkę na każdym urządzeniu, które wspiera formaty do których calibre potrafi konwertować. Jednak przed zakupem upewnij się co do braku zabezpieczeń - niektóre sklepy nie publikują informacji o stosowanych zabezpieczeniach.

en: This book has no cover
pl: Ta książka nie ma okładki

en: This book is DRMed
pl: Ta książka jest zabezpieczona DRM

en: This book no longer exists in your library
pl: Tej książki już nie ma w Twojej biblioteczce

en: This book's UUID is "{0}"
pl: UUID tej książki to "{0}"

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
pl: Ta kolumna przechowuje dane etykietopodobne (np. wielokrotne wartości oddzielone przecinkami). Ma zastosowanie tylko jeśli typ danych to tekst.

en: This ebook is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual ebook, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
pl: Ta książka to EPUB zabezpieczony DRM. Zostaniesz poproszony o zapisanie pliku na komputerze. Po zapisaniu, otwórz go za pomocą <a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p> Z kolei ADE pobierze właściwy plik EPUB. Możesz następnie dodać tą książkę do calibre używająć przicusku "Dodaj książki" i wybierając plik z katlogu z biblioteką ADE.

en: This exact &phrase:
pl: Dokładnie tę &frazę:

en: This feed has already been added to the recipe
pl: Ten strumień został już dodany do

en: This folder and its sub-folders will be scanned for books to import into calibre's library
pl: Ten folder i wszystkie podfoldery zostaną przeszukane pod kątem książek do zaimportowania do biblioteki calibre

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
pl: To jest książka z czytnika Amazon Topaz. Nie może ona zostać przetworzona.

en: This job cannot be stopped
pl: Nie można przerwać tego zadania

en: This may take a few minutes
pl: To może potrwać kilka minut

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
pl: Ta opcja jest wymagana tylko wtedy, gdy zamierzasz wykorzystywać EPUBa z czytnikiem FBReaderJ. To spłaszczy system plików wewnątrz EPUBa, umieszczając wszystkie pliki na najwyższy poziom.

en: This plugin can only be installed on: %s
pl: Ta wtyczka może być zainstalowana tylko na %s

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
pl: Ta wtyczka jest zdezaktualizowana i powinna zostać usunięta

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
pl: Ta wtyczka jest darmowa, ale możesz wynagrodzić pracę pracę programisty
    wpłacając niewielką sumę via PayPal.
    
    Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Wesprzyj programistę, aby dokonać wpłaty dla:

en: This plugin is installed and up-to-date
pl: Ta wtyczka jest zainstalowana i w aktualnej wersji

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
pl: Wtyczka jest użyteczna jedynie przy książkach w języku <b>Chińskim</b>. Jej użycie w przypadku polskich lub angielskich książek może dać nieprawidłowe wyniki. Czy na pewno ją włączyć?

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla 5 calowego urządzenia JetBook.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia B&N Nook.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Hanlin V3 i jego klonów.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Hanlin V5 i jego klonów.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Irex Illiad.

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Kobo Reader.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla programu Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń Mobipocket.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń SONY z linii PRS. 500/505/600/700 itp.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń z linii SONY PRS w trybie panoramicznym. Np. 500/505/700 itd. Głównie użyteczny przy komiksach.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Sanda Bambook.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Sanda Bambook.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
pl: Ten profil próbuje zapewnić rozsądne wartości domyślne i jest użyteczny, jeśli nie wiesz nic o dokumencie wejściowym.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
pl: Ten profil próbuje zapewnić rozsądne wartości domyślne i jest użyteczny, jeśli chcesz stworzyć dokument przeznaczony do odczytu na komputerze lub większej liczbie urządzeń.

en: This restriction (based on a saved search) will restrict the books the content server makes available to those matching the search. This setting is per library (i.e. you can have a different restriction per library).
pl: To ograniczenie (oparte na zapisanym wyszukaniu) ograniczy ilość dostępnych książek na serwerze zawartości do tych spełniających kryteria wyszukiwania. To ustawienie dotyczy biblioteki (np. możesz mieć różne ograniczenia dla każdej biblioteki).

en: This source is configured and ready to go
pl: To źródło jest skonfigurowane i gotowe do użycia

en: This source needs configuration
pl: To źródło wymaga konfiguracji

en: This store distributes ebooks in the following formats: %s
pl: Ten sklep sprzedaje książki w następujących formatach: %s

en: This store distributes ebooks with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
pl: Ten sklep sprzedaje książki zabezpieczone DRM. Część tytułów może być niezabezpieczona, więc musisz to sprawdzić dla każdej książki przed zakupem.

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
pl: Sklep jest nieaktywny i nie jest dostępny w calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
pl: Ten sklep jest obecnie włączony i może zostać wykorzystany w calibre.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
pl: Ten sklep posiada siedzibę w %s. Może być to wskazówką na jaki rynek kierowana jest oferta. Jednak nie musi to oznaczać, że sklep jest ograniczony tylko do tego rynku.

en: This store only distributes ebooks without DRM.
pl: Sklep posiada wyłącznie książki bez DRM.

en: This tweak has been customized
pl: To ulepszenie zostało dostosowane

en: This tweak has it default value
pl: To ulepszenie ma domyślną wartość

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
pl: To wyświetli twoje hasło do e-maila na ekranie. Czy kontynuować?

en: Threads
pl: Wątki

en: Time
pl: Czas

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
pl: Czas oczekiwania na odpowiedź serwera. Domyślnie: %default sek.

en: Timestamp
pl: Data

en: Titl&e/Author/Price ...
pl: T&ytuł/Autor/Cena ...

en: Titl&e/Author/Series ...
pl: Tytuł/Autor/Cykl ...

en: Title
pl: Tytuł

en: Title &sort:
pl: Sortowanie według &tytułu:

en: Title Case
pl: Wielkość liter w tytule

en: Title Page
pl: Strona tytułowa

en: Title Sort
pl: Tytuł sort.

en: Title for any generated in-line table of contents.
pl: Tytuł dla automatuycznie wygenerowanego spisu treści.

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
pl: Tytuł wygenerowanego katalogu użytego jako tytuł w metadanych.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: Title/Author
pl: Tytuł/Autor

en: Title:
pl: Tytuł:

en: To use isbndb.com you have to sign up for a free account at isbndb.com and get an access key.
pl: Aby skorzystać z isdndb.com musisz dokonać darmowej rejestracji w serwisie i pobrać klucz dostępu.

en: To use metadata from isbndb.com you must sign up for a free account and get an isbndb key and enter it below. Instructions to get the key are <a href="http://isbndb.com/docs/api/30-keys.html">here</a>.
pl: Aby używać isbndb.com, musisz stworzyć darmowe konto na isbndb.com oraz uzyskać klucz dostępu i wpisać go poniżej. Instrukcje, jak uzyskać klucz, są dostępne <a href="http://isbndb.com/docs/api/30-keys.html">tutaj</a>.

en: Toggle
pl: Przełącz

en: Toggle full screen
pl: Przełącz na tryb pełnoekranowy

en: Too long
pl: Zbyt długie

en: Toolbar
pl: Pasek narzędzi

en: Top level HTML file %s is empty
pl: Główny plik HTML %s jest pusty

en: Topaz books
pl: Książki Topaz

en: Traditional Chinese
pl: chiński tradycyjny

en: Transferring books to device...
pl: Przenoszenie książek na urządzenie...

en: Transliterate unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace unicode characters with ASCII. For instance it will replace "%s" with "Mikhail Gorbachiov". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
pl: Transliteruj znaki Unicode do reprezentacji ASCII. Korzystaj z tego ostrożnie, ponieważ zastąpi to znaki Unicode na ASCII. Na przykład zamieni "%s" na "Michaił Gorbachiov". Należy również pamiętać, że w przypadkach, gdy istnieje wiele reprezentacji jednego znaku (na przykład, znaki wspólne dla chińskiego i japońskiego) będzie wykorzystana reprezentacja na podstawie aktualnego języka interfejsu programu calibre.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
pl: Przeskanuj linki w plikach HTML najpierw wszerz. Standardowo są skanowane najpierw wgłąb.

en: Treat each &line as a paragraph
pl: Traktuj każdą &linię jako akapit

en: Trying to download cover...
pl: Próbuję pobrać okładkę...

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
pl: Zmień wcięcie pochodzące wielokrotnych nierozdzielających spacji na wcięcia CSS.

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output ebook that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
pl: Wyłącz podział przy znaku podziału strony. Zwykle pliki wejściowe są automatycznie dzielone przy każdym znaku podziału strony na dwa pliki. Dzięki temu książka wyjściowa może być szybciej i wydajniej przetworzona. Jednakże, podział jest powolny i jeśli plik źródłowy zawiera dużą ilość znaków podziału strony, powinieneś wyłączyć podział przy znaku podziału strony.

en: Turn on the &content server
pl: Włącz serwer &zawartości

en: Tweak ePub
pl: Ulepsz ePub

en: Tweaks
pl: Parametry

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For Mac OS X use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
pl: Rodzaj nowego wiersza do wykorzystania. Wybrano %s. Domyślna wartość: 'system'. Użyj 'old_mac' w celu uzyskania kompatybilności z systemem Mac OS 9 i wcześniejszymi. Dla systemu Mac OS X użyj 'unix'. 'system' domyślnie użyje nowego wiersza używanego w tym systemie operacyjnym.

en: URL must have the scheme sftp
pl: URL musi mieć schemat sftp

en: USB Product ID (in hex)
pl: USB Product ID (hex)

en: USB Revision ID (in hex)
pl: USB Revision ID (hex)

en: USB Vendor ID (in hex)
pl: USB Vendor ID (hex)

en: Unable to add book to library directly from Bambook. Please save the book to disk and add the file to library from disk.
pl: Nie można dodać książek do biblioteki bezpośrednio z Bambook. Proszę zapisać książkę na dysk, a następnie dodać plik do biblioteki.

en: Unable to connect to Bambook, you need to install Bambook library first.
pl: Nie udało się połączyć z Bambook, musisz wcześniej zainstalować bibliotekę Bambook.

en: Unable to connect to Bambook. 
    If you are trying to connect via Wi-Fi, please make sure the IP address of Bambook has been correctly configured.
pl: Nie można połączyć się z czytnikiem Bambook. 
    Jeśli próbujesz połączyć się przez sieć WiFi, upewnij się, że adres IP czytnika jest prawidłowo skonfigurowany.

en: Unable to detect the %s disk drive.
pl: Nie wykryto dysku %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
pl: Nie wykryto dysku %s. Urządzenie zostało już odłączone albo kernel eksportuje przestarzałą wersję SYSFS.

en: Unable to detect the %s disk drive. Try rebooting.
pl: Nie wykryto dysku %s. Spróbuj uruchomić ponownie komputer.

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
pl: Nie wykryto punktu montowania %s. Spróbuj uruchomić ponownie komputer.

en: Unable to find the version history for %s
pl: Nie można znaleźć historii wersji dla %s

en: Unable to locate a plugin zip file for <b>%s</b>
pl: Nie udało się znaleźć pliku zip z wtyczką <b>%s</b>

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
pl: Nie można zamontować pamięci głównej (Kod błędu: %d)

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
pl: Nie można przetworzyć grafiki %(path)s. Komunikat błędu: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
pl: Nie można było przetworzyć pliku PNG z przeplotem %s

en: Unable to reach the MobileRead plugins forum index page.
pl: Nie udało się otworzyć spisu wtyczek z forum MobileRead.

en: Unapply (remove) tag from current book
pl: Usuń etykietę z tej książki

en: Unapply (remove) tag from current tag category
pl: Usuń etykiety z obecnej kategorii etykiet

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: Undefined
pl: Niezdefiniowany

en: Underline
pl: Podkreślenie

en: Undo
pl: Cofnij

en: Unhandled exception
pl: Nieznany wyjątek

en: Unified toolbar on OS X
pl: Zunifikowany pasek narzędzi OS X

en: Uninstall the selected plugin
pl: Usuń wybraną wtyczkę

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unknown News Source
pl: Nieznane źródło informacji

en: Unknown feed
pl: Nieznany strumień

en: Unknown files in books
pl: Nieznane pliki w książkach

en: Unknown formats
pl: Nieznane formaty

en: Unknown identifier
pl: Nieznany identyfikator

en: Unknown job
pl: Nieznane zadanie

en: Unknown language
pl: Nieznany język

en: Unknown report check
pl: Nieznany status raportu

en: Unknown section
pl: Nieznana sekcja

en: Unnamed
pl: Nienazwany

en: Unordered list
pl: Lista nieuporządkowana

en: Unrated
pl: Brak oceny

en: Untitled Article
pl: Artykuł bez tytułu

en: Untitled article
pl: Artykuł bez tytułu

en: Unwrap lines
pl: Rozwijaj wiersze

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
pl: Usuwaj podziały wierszy na podstawie użytej interpunkcji i formatowania.

en: Up
pl: Góra

en: Update &metadata in saved copies
pl: Uaktualnij &metadane w zapisanych kopiach

en: Update &plugins
pl: Aktualizuj &wtyczki

en: Update &title sort
pl: Zaktualizuj sortowanie według &tytułu

en: Update Check Failed
pl: Nie udało się wyszukać aktualizacji

en: Update available
pl: Uaktualnienia dostępne

en: Update available!
pl: Jest dostępna aktualizacja!

en: Update found
pl: Znaleziono aktualizację

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
pl: Zaktualizuj sortowanie według tytułu w oparciu o bieżacy tytuł. Zostanie wprowadzone dopiero po innych zmianach w tytule.

en: Updating MobileRead book cache...
pl: Odświeżanie bufora MobileRead...

en: Updating book cache
pl: Odświeżanie bufora

en: Updating device metadata listing...
pl: Uaktualnianie listy metadanych...

en: Upload %d books to device
pl: Prześlij %d książek na urządzenie

en: Upload downloaded news to device
pl: Prześlij pobrane newsy na urządzenie

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
pl: Załaduj osobne miniaturki okładek książek (dla nowszych czytników)

en: Uploading books to device.
pl: Przesyłam książki na urządzenie.

en: Upper Case
pl: Wielkie litery

en: Usage
pl: Użycie

en: Use &Roman numerals for series
pl: Użyj numeracji rzymskiej dla cykli

en: Use &default values
pl: Uzyj &domyślnych wartości

en: Use &saved conversion settings for individual books
pl: Użyj &zapisanych ustawień konwersji dla pojedynczych książek

en: Use Gmail
pl: Użyj poczty Gmail

en: Use Hotmail
pl: Użyj Hotmail

en: Use MMM yyyy for month + year, yyyy for year only
pl: Użyj MMM rrrr dla miesiąca + roku, rrrr dla roku

en: Use Roman numerals for series number
pl: Używaj liczb rzymskich do numerowania cyklu

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
pl: Użyj szyfrowania SSL podczas podłączania do serwera poczty.

en: Use Series as Category in iTunes/iBooks
pl: Używaj cyklu jako kategorii w iTunes/iBooks

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
pl: Użyj szyfrowania TLS podczas podłączania do serwera poczty. To najczęstsze ustawienie.

en: Use a wizard to help construct the Regular expression
pl: Użyj kreatora do pomocy przy konstruowaniu wyrażeń regularnych

en: Use an arbitrary folder as a device.
pl: Użyj wybranego folderu jako urządzenia.

en: Use author &sort for author
pl: Użyj pola author &sort jako autora

en: Use author sort for author
pl: Użyj author sort dla autora

en: Use author sort in Tag Browser
pl: Pole autora w kategoriach

en: Use author sort instead of author
pl: Użyj sortowania według autora zamiast autora

en: Use cover from &source file
pl: Użyj okładki z pliku ź&ródłowego

en: Use internal &viewer for:
pl: Użyj &wewnętrzej przeglądarki dla:

en: Use library only
pl: Użyj tylko biblioteki

en: Use slower but more accurate page number generation
pl: Użyj wolniejszą, ale dokładniejszą metodę generacji numerów stron

en: Use sub directories
pl: Używaj podkatalogów

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
pl: Preferuj okładkę z pliku źródłowego w stosunku do wybranej okładki.

en: Use the library located at the specified path.
pl: Użyj biblioteki zlokalizowanej pod podaną ścieżką.

en: Use the new PDF conversion engine.
pl: Używaj nowego silnika konwersji do formatu PDF.

en: Use the previously &existing library at the new location
pl: Użyj istniejącej biblioteki w nowej lokalizacji

en: Use white background
pl: Uzyj białego tła

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
pl: Używane dla publikacji czytanych od prawej do lewej, jak manga. Powoduje dzielenie stron panoramicznych od prawej do lewej na pionowe części.

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
pl: Używany do przeszukiwania kolumny. Może zawierać tylko cyfry i małe litery.

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
pl: Używane gdy wyświetlane wyniki testu mają oddzielne wartości w polach o wielokrotnych wartościach

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds.
pl: Użyteczne przy opracowywaniu źródeł. Wymusza, aby ustawienie "max_articles_per_feed" przyjęło wartość 2 i źródło pobierało co najwyżej 2 strumienie.

en: User &Stylesheet
pl: Style użytkownika

en: User Categories Editor
pl: Edytor kategorii użytkownika

en: User Interface &layout (needs restart):
pl: &Układ interfejsu użytkownika (wymaga ponownego uruchomienia):

en: User Interface Action
pl: Akcja interfejsu użytkownika.

en: User Plugins
pl: Wtyczki użytkownika

en: User annotations generated from main library only
pl: Użyj tylko adnotacji wygenerowanych na podstawie biblioteki

en: User category %s does not exist
pl: Kategoria użytkownika %s nie istnieje

en: User plugins
pl: Wtyczki użytkownika

en: User-created tag browser categories
pl: Przeglądarka tagów użytkownika

en: User-defined device information
pl: Informacje o urządzeniu użytkownika

en: Username for access. By default, it is: %default
pl: Nazwa użytkownika dostępu. Domyślne jest %default

en: Username for sites that require a login to access content.
pl: Login dla stron wymagających zalogowania to przeglądania zawartości.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
pl: Korzystając z wbudowanej wyszukiwarki, możesz łatwo sprawdzić w których sklepach kupisz poszukiwaną książkę i znajdziesz najniższą cenę. Dowiesz się także o tym, czy użyto zabezpieczeń DRM.

en: Value: unknown field
pl: Wartość: nieznane pole

en: Values
pl: Wartości

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
pl: Poniżej znajduje się lista parametrów działania programu. Modyfikując je możesz zmienić zachowanie calibre. Zmiany zostaną wprowadzone po <b>ponownym uruchomieniu</b> programu.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
pl: Wartości numeru w cyklu i oceny muszą być liczbami. Ignoruję

en: Verbose processing
pl: Szczegółowe komunikaty w czasie pracy

en: Version &History
pl: &Historia wersji

en: Version History for %s
pl: Historia zmian %s

en: Version history missing
pl: Zaginęła historia wersji

en: Very low
pl: Bardzo niski

en: View
pl: Wyświetl

en: View &server logs
pl: Pokaż dziennik &serwera

en: View book on device
pl: Zobacz książki na urządzeniu

en: View log
pl: Pokaż dziennik

en: View specific format
pl: Wyświetlaj tylko określony format

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
pl: OSTRZEŻENIE: Brak szyfrowania jest wysoce niebezpieczny

en: Waiting...
pl: Czekam...

en: Warning: inconsistent Author Sort values for
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
pl: Ostrzeżenie: sprzeczne wartości przy Sortowaniu Autora dla
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'

en: Welcome to
pl: Witaj w

en: Welcome to calibre
pl: Witaj w calibre

en: What interfaces should the content server listen on
pl: Na jakim interfejsie ma działać serwer treści calibre

en: What kind of information will be kept in the column.
pl: Jaki typ informacji będzie przechowywany w kolumnie.

en: What to search by default
pl: Czego domyślnie szukać

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
pl: Utwórz spis treści na początku, a nie na końcu książki. Nie zalecane.

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
pl: Podczas automatycznego pobierania wiadomości, calibre zapisuje je domyślnie
    na główną pamięć urządzenia. Możesz to zmienić tym ustawieniem. Wspierane
    możliwości to "main" (pamięć główna), "carda" (karta A) i "cardb" (karta B).
    Pamiętaj, że jeśli na wybranej przez Ciebie pamięci zabraknie miejsca, pliki
    zostaną przesłane do pamięci z największą ilością wolnego miejsca.

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
pl: Przy konwersji bez zmiany formatu na przykład z EPUB do EPUB oryginalny plik
    nie jest usuwany, dzięki czemu możesz poprawić parametry i uruchomić konwersję ponownie
    jeśli okaże się, że wynik nie jest zadowalający.
    Ustawienie tego parametru na False spowoduje, że oryginalny plik nie zostanie zachowany.

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em).
pl: Usuwając odstępy między akapitami calibre automatycznie tworzy wcięcia akapitowe, by akapity były widoczne. Ta opcja ustawia wielkość wcięcia akapitowego (w em).

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
pl: Podczas konwersji CBC nie dołączaj odnośników na każdą stronę do spisu treści. Ma zastosowanie tylko wtedy, gdy spis treści posiada więcej niż jedną sekcję

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
pl: Umożliwia umieszczenie powtarzających się elementów przy tworzeniu spisu treści z odsyłaczy w dokumencie na przykład kilka razy tego samego słowa, odsyłającego w różne miejsca.

en: When partitioning the tags browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
pl: Jeśli kategoria jest dzielona na podkategorie w przeglądarce, format podkategorii
    jest tworzony za pomocą jednego ze wzorców:
    categories_collapsed_name_template - jeśli sortowanie odbywa się wg nazwy,
    categories_collapsed_rating_template - jeśli sortuje się wg średniej oceny,
    categories_collapsed_popularity_template - jeśli kategorie sortowane są wg popularności.
    We wzorcu używa się dwóch zmiennych: first i last. Zmienna first zawiera pierwszy element
    w podkategorii, zmienna last - ostatni. Obie zmienne są "obiektami" - zawierają informacje,
    które można uzyskać używając rozszerzeń. Na przykład first.name w katetgorii autorów
    oznacza imię i nazwisko autora. Dostępne są następujące informacje:
    name - nazwa elementu
    avg_rating - średnia ocen wszystkich książek powiązanych z danym elementem.
    sort - kolumna sortowania. Dla autorów - author_sort.
    category - kategoria (authors, series), w której jest dany element.
    Należy zwrócić uwagę, że jeśli we wzorcu występuje backslash (znak \) to przed klamrą ({)
    musi się znaleźć "r'". Może ono być wpisane nawet jeśli backslashe nie występują.

en: When present, use author sort field as author.
pl: Kiedy dostępne, użyj pola author sort jako autor(rzy)

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
pl: Podczas szukania tekstu bez przedrostków, jak na przykład, Czerwony zamiast title:Czerwony, ogranicz przeszukiwanie kolumn tylko do tych wskazanych poniżej.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
pl: Przy wyszukiwaniu pokaż wszystkie książki z podświetleniem wyników zamiast pokazywania tylko trafionych rezultatów. Możesz użyć N lub F3 aby przejść do następnego trafienia.

en: When selecting multiple entries in the Tag Browser match any or all of them
pl: Przy wybraniu wielu wpisów w przeglądarce etykiet dopasuj jakiekolwiek lub wszystkie z nich

en: When showing cover browser in separate window, show it &fullscreen
pl: Jeśli przeglądarka etykiet uruchamiana jest w oddzielnym oknie, pokaż ją w trybie pełnoekranowym.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
pl: Po zakończeniu pobierania, zostaniesz poproszony o potwierdzenie użycia pobranych metadanych.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
pl: Jeśli okładka jest w postaci grafiki SVG, włączenie tej opcji spowoduje zmianę rozmiaru okładki na cały dostępny obszar ekranu, zachowując jednak proporcje obrazu (stosunek jego szerokości do wysokości). Oznacza to, że na brzegach obrazu mogą pojawić się białe pasy, nie zostanie on jednak zniekształcony. Wyłączenie tej opcji może spowodować lekkie zniekształcenie obrazu, nie pojawią się natomiast białe pasy na brzegach.

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
pl: Zachowaj datę przy kopiowaniu książek do innej biblioteki.

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
pl: Gdy wpiszesz frazę wyszukania bez prefiksu, calibre domyślnie przeszuka wszystkie metadane pod tym kątem. Na przykład wpisując "asimov" przeszuka nie tylko według autora, ale także po tytule/etykiecie/cyklu/komentarzach/itd. Użyj tych opcji jeśli chcesz zmienić to zachowanie.

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks.
pl: Jeśli argumenty, które przekazujesz do %prog zawierają spacje, podawaj je w cudzysłowie.

en: Where do you want to delete from?
pl: Skąd chcesz skasować?

en: Where to send downloaded news
pl: Gdzie zapisywać pobrane wiadomości

en: Wide
pl: Szeroki

en: With &value:
pl: O &wartości:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
pl: Kreator, który pomoże ci wybrać odpowiedni klucz rozmiaru czcionki

en: WizardPage
pl: Strona Kreatora

en: Workaround epubcheck bugs
pl: Obejście błędów epubcheck

en: Workarounds for bugs in the latest release of epubcheck. epubcheck reports many things as errors that are not actually errors. epub-fix will try to detect these and replace them with constructs that epubcheck likes. This may cause significant changes to your epub, complain to the epubcheck project.
pl: Obejścia dla błędów w ostatniej wersji epubcheck. epubcheck zgłasza wiele przypadków jako błędy, które w rzeczywistości nimi nie są. epub-fix spróbuje je wykryć i zamieni je na takie, które epubcheck "polubi". To może spowodować znaczące zmiany w twoim pliku epub, zgłoś skargę projektowi epubcheck.

en: Working
pl: Zajęty

en: Working...
pl: Pracuję..

en: Write process PID to the specified file
pl: Zapisz identyfikator procesu do określonego pliku

en: Written preprocessed HTML to
pl: Zapisano wstępnie przetworzony HTML do

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection.
pl: Wyrażenie XPath określa wszystkie etykiety, które powinny być dodane do zawartości spisu treści na poziomie pierwszym, przed wszystkimi formami auto-wykrywania.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry.
pl: Wyrażenie XPath, które określa wszystkie etykiety, powinno być dodane do zawartości spisu treści na poziomie trzecim. Każde wejście jest dodawane pod wcześniejszy drugi poziom.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry.
pl: Wyrażenie XPath określa wszystkie etykiety, które powinny być dodane do zawartości spisu treści na poziomie drugim. Każde wejście jest dodawane pod wcześniejszy pierwszy poziom.

en: Yes
pl: Tak

en: Yes to &All
pl: Tak na &wszystkie

en: Yes/No
pl: Tak/Nie

en: Yes/No columns have three values (Requires restart)
pl: Kolumna Tak/Nie ma trzy wartości (wymaga restartu)

en: You
pl: Ty

en: You are about to merge more than 5 books.  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Chcesz połączyć więcej niż 5 książek. Jesteś <b>pewien</b>, że chcesz kontynuować?

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
pl: Zamierzasz otworzyć %d książek. Otwieranie zbyt wielu książek naraz może długo trwać i mieć negatywny wpływ na szybkość reagowania twojego komputera. Po rozpoczęciu nie można już tego procesu zatrzymać, aż do jego zakończenia. Czy chcesz kontynuować?

en: You are in the middle of editing a keyboard shortcut first complete that, by clicking outside the  shortcut editing box.
pl: Jesteś w trakcie edycji skrótu klawiaturowego, zakończ to klikając poza pole edycji skrótu.

en: You are trying to delete %d books. Sending so many files to the Recycle Bin <b>can be slow</b>. Should calibre skip the Recycle Bin? If you click Yes the files will be <b>permanently deleted</b>.
pl: Próbujesz usunąć %d książek. Przenoszenie tak wielu plików do Kosza <b>może długo trwać</b>. Czy pominąć Kosz? Jeśli wybierzesz Tak, pliki zostaną <b>bezpowrotnie usunięte</b>.

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
pl: Próbujesz zapisać pliki w bibliotece calibre. To może spowodować uszkodzenie twojej biblioteki. Zapisanie na dysku oznacza eksport plików poza bibliotekę calibre.

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Customise the toolbar</b>
pl: Możesz również dostosować lokalizacje wtyczek używając <b>Preferencje -> Dostosuj pasek narzędzi</b>

en: You can control the behavior of doubleclicks on the books list.
    Choices: open_viewer, do_nothing,
    edit_cell, edit_metadata. Selecting edit_metadata has the side effect of
    disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls horizontal per column or
    per pixel. Default is per column.
pl: Parametr ustawia reakcję na dwukrotne kliknięcie książki na liście.
    Możliwe opcje to: open_viewer, do_nothing, edit_cell, edit_metadata. 
    Opcja edit_metadata ma efekt uboczny – blokuje edycję pola pojedynczym kliknięciem.
    Domyślnie: open_viewer.
    Przykład: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    Możliwe jest również ustawienie, czy lista ma być przewijana w poziomie płynnie 
    czy o całą kolumnę. Domyślnym ustawieniem jest - o kolumnę.

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the Add Rule button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
pl: Możesz zdefiniować reguły, które będą decydować w jakim kolorze wyświetlany jest tekst w kolumnach. Aby zdefiniować nową regułę kliknij przycis Dodaj regułę.<p>Żeby <b>zmienić istniejącą regułę</b> kliknij ją dwukrotnie.

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
pl: Jeśli wszystkie pola będą puste warunek zostanie usunięty

en: You can install this plugin
pl: Możesz zainstalować tę wtyczkę

en: You can match multiple values by separating them with %s
pl: Możesz wyszukać kilka wartości, rozdzielając je %s

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
pl: Możesz śledzić postęp pobierania, klikając kręcącą się ikonę w dolnym prawym narożniku.

en: You can press the %s keys to toggle full screen mode.
pl: Kombinacja %s włącza i wyłącza tryb pełnoekranowy.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
pl: Nie możesz zmieniać biblioteki, kiedy są uruchomione zadania.

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
pl: Nie można zmieniać bibliotek z włączoną zmienną środowiskową CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot delete a built-in function
pl: Nie możesz skasować wbudowanych funkcji

en: You cannot provide the empty value, as it is included by default
pl: Nie możesz wpisać pustej wartości, tak jak to jest załączone domyślnie

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
pl: Nie można używać innych bibliotek podczas używania zmiennej środowiskowej CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot use periods in the name when renaming user categories
pl: Nie możesz używać okresów w nazwie podczas zmiany nazwy kategorii użytkownika

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
pl: Nie masz uprawnień do pobrania tego wydania. Albo twoja subskrypcja wygasła, albo przekroczyłeś maksymalną dzienną ilość pobrań.

en: You do not have permission to read the file:
pl: Nie masz uprawnień do odczytu pliku:

en: You do not have permission to read the following files:
pl: Nie masz uprawnień do odczytu następujących plików:

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
pl: Zmieniłeś autora tej książki. Musisz zapisać zmiany zanim będziesz mógł zarządzać autorami. Zapisać zmiany?

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
pl: Dokonałeś zmiany etykiet. Aby skorzystać z edytora etykiet, musisz albo porzucić, albo zatwierdzić te zmiany. Zatwierdzić zmiany?

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
pl: Włączyłeś <b>{0}</b> formatów dla twojego {1}. {1} może ich nie wspierać. Jeśli prześlesz te formaty na twój {1} mogą one nie działać. Jesteś pewien?

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
pl: Uruchomiłeś calibre w trybie debugowania. Po opuszczeniu programu, dziennik debugowania będzie dostępny w pliku: %s<p>Dziennik zostanie automatycznie wyświetlony.

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
pl: Musisz wybrać pusty katalog dla biblioteki calibre. %s nie jest pusty.

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
pl: Musisz ustawić zarówno użytkownika <b>i</b> hasło dla serwera pocztowego lub brak użytkownika i brak hasła.

en: You must enter a template for composite columns
pl: Musisz wprowadzić szablon dla kolumn złożonych

en: You must enter at least one value for enumeration columns
pl: Musisz wprowadzić przynajmniej jedną wartość dla kolumn przeliczających

en: You must first explode the epub before previewing.
pl: Przed uruchomieniem podglądu musisz rozpakować plik epub

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
pl: Musisz podać nazwę użytkownika i/lub hasło, aby móc korzystać z tego źródła newsów.

en: You must provide the %s option to do a recovery
pl: Musisz zaznaczyć opcję %s aby dokonać przywrócenia

en: You must restart Calibre before using this plugin!
pl: Przed użyciem tej wtyczki musisz zrestartować calibre

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
pl: Musisz ponownie uruchomić program calibre nim będziesz mógł skonfigurować <b>%s</b> wtyczkę

en: You must select a column to delete it
pl: Musisz wybrać kolumnę, by móc ją usunąć

en: You must select at least one item from the list.
pl: Musisz wybrać co najmniej jeden element z listy.

en: You must select one item from the list of Available items.
pl: Musisz wybrać jeden element z listy dostępnych elementów.

en: You must set the From email address
pl: Musisz ustawić adres Od

en: You must specify a column to be colored
pl: Musisz wybrać kolumnę, do której będzie przypisany kolor

en: You must specify a destination identifier type
pl: Musisz wskazać miejsce docelowe typu identyfikatora

en: You must specify a destination when source is a composite field
pl: Musisz wskazać miejsce docelowe gdy źródło stanowi pole złożone

en: You must specify a title and author before generating a cover
pl: Musisz podać tytuł i autora przed generacją okładki

en: You must specify an epub file
pl: Musisz wybrać plik EPUB

en: You must specify an id
pl: Musisz podać identyfikator

en: You must specify an id and a format
pl: Musisz podać identyfikator i format książki

en: You must specify an id and a metadata file
pl: Musisz podać identyfikator i plik z metadanymi

en: You must specify an id and an ebook file
pl: Musisz podać identyfikator i plik książki

en: You must specify at least one book to remove
pl: Wybierz co najmniej jedną książkę do usunięcia

en: You must specify at least one file to add
pl: Musisz określić co najmniej jeden plik do dodania

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
pl: Musisz określić przynajmniej jeden niepusty warunek dla tej reguły

en: You must specify label, name and datatype
pl: Musisz wskazać etykietę, nazwę i typ danych

en: You must specify some ids or the %s option
pl: Musisz określić jakieś id albo opcję %s

en: You must upgrade to at least Calibre %s before installing this plugin
pl: Musisz zaktualizować calibre przynajmniej do wersji %s przed zainstalowaniem tej wtyczki

en: You need to restart the server for changes to take effect
pl: Musisz ponownie uruchomić serwer, aby zmiany były widoczne

en: You will lose all data in the column: %r. Are you sure (y/n)?
pl: Utracisz wszystkie dane z kolumny: %r. Jesteś pewien (t/n)?

en: You will lose any unsaved changes. To save your changes, click the Add/Update recipe button. Continue?
pl: Stracisz niezapisane zmiany. Aby zapisać zmiany, kliknij w przycisk Dodaj/Uaktualnij źródła. Kontynuować?

en: Your %s &email address:
pl: Twój %s &adres e-mail:

en: Your %s &password:
pl: Twoje %s &hasło:

en: Your %s &username:
pl: Twoja %s &nazwa użytkownika:

en: Your calibre database appears to be corrupted. Do you want calibre to try and repair it automatically? If you say No, a new empty calibre library will be created.
pl: Twoja baza danych calibre wygląda na uszkodzoną. Chcesz spróbować naprawić ją automatycznie? Jeśli wybierzesz Nie zostanie stworzona nowa, pusta biblioteka.

en: Your calibre library is currently located at {0}
pl: Twoja biblioteka calibre jest obecnie dostępna w {0}

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books. Note that restoring only restores books, not any settings stored in the database, or any custom recipes.<p>Do you want to restore the database?
pl: Twoja lista książek wraz z ich metadanymi są przechowywane w pojedynczym pliku, bazie danych. W dodatku metadane dla każdej książki są przechowywane w katalogu tejże książki, jako kopia zapasowa.<p>Ta operacja przebuduje bazę danych z metadanych pojedynczej książki. To przydaje się, gdy baza danych ulegnie uszkodzeniu, a ty uzyskasz czystą listę książek. Wiedz, że odtwarzanie tylko odtworzy książki, a nie wszelkie ustawienia zapisane w bazie danych, czy jakiekolwiek własne przepisy.<p>Czy chcesz odtworzyć bazę danych?

en: Your password on the mail server
pl: Twoje hasło na serwerze pocztowym

en: Your test:
pl: Twój test:

en: Your username on the mail server
pl: Twoja nazwa użytkownika na serwerze pocztowym

en: [options]
    
    Start the calibre content server. The calibre content server
    exposes your calibre library over the internet. The default interface
    allows you to browse you calibre library by categories. You can also
    access an interface optimized for mobile browsers at /mobile and an
    OPDS based interface for use with reading applications at /opds.
    
    The OPDS interface is advertised via BonJour automatically.
pl: [options]
    
    Uruchom serwer zawartości calibre. Serwer zawartości calibre
    wystawia twoją bibliotekę calibre w internecie. Domyślny interfejs
    pozwala ci przeglądać bibliotekę calibre według kategorii. Możesz także
    uzyskać dostęp do interfejsu zoptymalizowany dla przeglądarek przenośnych używając
    /mobile i interejsu opartego na OPDS z aplikacjami do czytania używając /opds.
    
    Interfejs OPDS jest ogłaszany automatycznie poprzez BonJour.

en: [options] file.pdf
    
    Crop a PDF file.
pl: [options] file.pdf
    
    Przytnij plik PDF.

en: [options] file.pdf
    
    Reverse a PDF.
pl: [options] file.pdf
    
    Odwróć PDF.

en: [options] file.pdf password
    
    Decrypt a PDF.
pl: [opcje] plik.pdf password
    
    Odszyfruj PDF.

en: [options] file.pdf password
    
    Encrypt a PDF.
pl: [opcje] plik.pdf password
    
    Zaszyfruj PDF.

en: [options] file1.pdf file2.pdf ...
    
    Metadata will be used from the first PDF specified.
    
    Merges individual PDFs.
pl: [opcje] plik1.pdf plik2.pdf ...
    
    Użyte zostaną metadane z pierwszego podanego pliku PDF.
    
    Scala pojedyncze pliki PDF.

en: add(x, y) -- returns x + y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
pl: add(x, y) -- zwraca x + y. Wyrzuca wyjątek jeśli albo x albo y nie są numerami.

en: added
pl: dodano

en: all issues
pl: wszystkie wydania

en: already assigned to
pl: jest już przypisany do

en: and(value, value, ...) -- returns the string "1" if all values are not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
pl: and(wartość, wartość, ...) -- zwraca tekst "1" jeśli wszystkie wartości są niepuste, w przeciwnym przypadku pusty ciąg. Ta funkcja współdziała doskonale z first_non_empty. Liczba parametrów funkcji nie jest ograniczona.

en: assign(id, val) -- assigns val to id, then returns val. id must be an identifier, not an expression
pl: assign(id, val) -- przypisuje val do id, a następnie zwraca val. id musi być identyfikatorem, nie wyrażeniem

en: author
pl: autor

en: available
pl: dostępne

en: blank
pl: pusty

en: blurb
pl: notka reklamowa

en: book
pl: książka

en: booksize() -- return value of the size field
pl: booksize() -- zwraca wartość pola 'wielkość'

en: by
pl: przez

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
pl: calibre może <b>opcjonalnie</b> użyć konkretnego serwera, aby przesyłać pocztę email

en: calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have Auto-send checked.
pl: calibre może wysyłać twoje książki do ciebie (lub twojego czytnika) emailem. Emaile będą wysyłane automatycznie dla pobranych newsów na wszystkie adresy emailowe które mają zaznaczoną opcję auto-wysyłania.

en: calibre contains a network server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
pl: calibre zawiera serwer, który daje ci dostęp do twojej kolekcji książek za pomocą przeglądarki z dowolnego miejsca na świecie. Jakiekolwiek zmiany w ustawieniach zostaną zatwierdzone po ponownym uruchomieniu serwera.

en: calibre is downloading metadata from:
pl: calibre pobiera metadane z:

en: capitalize(val) -- return value of the field capitalized
pl: capitalize(val) -- zwraca wartość pola napisaną dużymi literami

en: checked
pl: zaznaczony

en: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compares x and y after converting both to numbers. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
pl: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- porównuje x i y po konwersji obu wartości do numerów. Zwraca lt jeśli x < y. Zwraca eq jeśli x == y. W innym wypadku zwraca gt.

en: command ...
    
    command can be one of the following:
    [%%commands]
    
    Use %prog command --help to get more information about a specific command
    
    Manipulate a PDF.
pl: komenda ...
    
    komendy mogą być następujące:
    [%%commands]
    
    Użyj %prog command --help aby uzyskać więcej informacji na temat danej komendy
    
    Manipulacja na pliku PDF.

en: contains
pl: zawiera

en: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- checks if field contains matches for the regular expression `pattern`. Returns `text if match` if matches are found, otherwise it returns `text if no match`
pl: contains(val, pattern, tekst gdy pasuje, tekst gdy nie pasuje) -- sprawdza czy pole zawiera dopasowania dla regularnego wyrażenia `pattern` (wzorzec). Zwraca ` tekst gdy pasuje` jeśli znajdzie dopasowania, w przeciwnym wypadku zwraca `tekst gdy nie pasuje`

en: content_server_will_display is a list of custom fields to be displayed.
    content_server_wont_display is a list of custom fields not to be displayed.
    wont_display has priority over will_display.
    The special value '*' means all custom fields. The value [] means no entries.
    Defaults:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display = []
    Examples:
    To display only the custom fields #mytags and #genre:
    content_server_will_display = ['#mytags', '#genre']
    content_server_wont_display = []
    To display all fields except #mycomments:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display['#mycomments']
pl: content_server_will_display określa, które pola będą widoczne w serwerze zawartości.
    content_server_wont_display to lista pól, których serwer zawartości ma nie pokazywać.
    Pola zastrzeżone mają pierwszeństwo przed pokazywanymi.
    *(gwiazdka) oznacza wszystkie pola użytkownika. [] (pusty nawias kwadratowy) oznacza brak pól.
    Domyślnie:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display = []
    Przykłady: 
    Aby pokazać wyłącznie pola #mytags i  #genre:
    content_server_will_display = ['#mytags', '#genre']
    content_server_wont_display = []
    Aby pokazać wszystkie pola oprócz  #mycomments:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display['#mycomments']

en: count(val, separator) -- interprets the value as a list of items separated by `separator`, returning the number of items in the list. Most lists use a comma as the separator, but authors uses an ampersand. Examples: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}
pl: count(val, separator) -- interpretuje wartość jako listę elementów oddzielonych `separatorem`, zwraca liczbę elementów w liście. Większośc list używa przecinka jako separatora, ale autorzy używa znak &. Przykłady: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}

en: created by Kovid Goyal
pl: - autor: Kovid Goyal

en: creating custom column
pl: tworzenie kolumny użytkownika

en: d MMM yyyy
pl: d MMM rrrr

en: days
pl: dni

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
pl: days_between(data1, data2) -- Zwraca liczbę dni między data1 a data2. Liczba jest dodatnia jeśli data1 jest większa niż data2, w przeciwnym przypadku ujemna. Jeśli obie daty są nieprawidłowe (ciągi znaków nie są datami) zwracany jest pusty ciąg znaków.

en: daysago
pl: dni temu

en: disabled
pl: wyłączony

en: divide(x, y) -- returns x / y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
pl: divide(x, y) -- zwraca x / y. Wyrzuca wyjątek jeśli albo x albo y nie są numerami.

en: does not have
pl: nie zawiera

en: does not have id
pl: nie ma id

en: does not have pattern
pl: nie zawiera wzorca

en: does not match pattern
pl: nie pasuje do wzorca

en: ebook file must have an extension
pl: Plik książki musi mieć rozszerzenie

en: empty
pl: pusty

en: end of program
pl: koniec programu

en: error no state found in hex_2_utf8
pl: błąd nie znaleziono stanu w hex_2_utf8

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables.
pl: eval(template) -- określa szablon, przekazując lokalne zmienne (te 'przypisane' do) zamiast z książki metadanych.  To pozwala wykorzystać procesor szablonów do konstrukcji złożonych wyników z lokalnych zmiennych.

en: every hour
pl: co godzinę

en: expression is not function or constant
pl: wyrażenie nie jest funkcją czy stałą

en: failed to scan program. Invalid input {0}
pl: Nieudane skanowanie programu. Nieprawidłowe dane na wejściu {0}

en: false
pl: fałsz

en: field(name) -- returns the metadata field named by name
pl: field(name) -- zwraca pole metadanych nazwane po nazwie

en: field:pattern indicating book has been read.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
pl: pole:wzorzec wskazujący, że książka była czytana.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: field:pattern specifying custom field/contents indicating book should be excluded.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
pl: pole:wzorzec określający pole użytkownika/zawartości wskazujące książkę która powinna być pominięta.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formaty wyjściowe ePub, MOBI

en: file.pdf ...
    
    Get info about a PDF.
pl: plik.pdf ...
    
    Uzyskaj informacje o pliku PDF.

en: file.pdf degrees
    
    Rotate pages of a PDF clockwise.
pl: plik.pdf kąt
    
    Obraca plik PDF o podany kąt zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

en: finished
pl: zakończone

en: first argument to strcat_max must be an integer
pl: pierwszy argument strcat_max musi być liczbą całkowitą

en: first_non_empty(value, value, ...) -- returns the first value that is not empty. If all values are empty, then the empty value is returned.You can have as many values as you want.
pl: first_non_empty(wartość, wartość, ...) -- zwraca pierwszą z wartości, która nie jest pusta. Jeśli wszystkie wartości są puste to zwracana jest również pusta wartość. Liczba parametrów funkcji nie jest ograniczona.

en: for a complete list with descriptions.
pl: aby zobaczyć pełną listę z opisami

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
pl: format: typ {0} wymaga dziesiętnej wartości (float), mam {1}

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
pl: format: typ {0} wymaga wartości całkowitej, mam {1}

en: function source code not available
pl: kod źródłowy funkcji niedostępny

en: has
pl: zawiera

en: has id
pl: ma id

en: has pattern
pl: zawiera wzorzec

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
pl: has_cover() -- zwraca Yes jeśli książka ma okładkę, w przeciwnym wypadku pusty łańcuch

en: home
pl: strona główna

en: host must be of the form user@hostname
pl: adres hosta musi wyglądać następująco: użytkownik@nazwahosta

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
pl: human_readable(v) -- zwraca ciąg znaków reprezentujący liczbę v w KB, MB, GB itd.

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
pl: ifempty(val, tekst jeśli pusty) -- zwraca val jeśli val nie jest pusty, w przeciwnym wypadku zwraca `tekst jeśli pusty`

en: in
pl: w

en: in search
pl: w poszukiwaniu

en: in the %s format.
pl: w formacie %s.

en: in_list(val, separator, pattern, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of items separated by separator, comparing the pattern against each value in the list. If the pattern matches a value, return found_val, otherwise return not_found_val.
pl: in_list(wartość, separator, wzorzec, znaleziono, nie_znaleziono) -- potraktuj wartość jak listę elementów oddzielonch przez separator i porównaj każdy z elementów z wzorcem. Jeśli którykolwiek pasuje do wzorca zwróć wartość znaleziono, w przeciwnym przypadku zwróć wartość nie_znaleziono

en: input
pl: źródłowy

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an ebook from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output ebook format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a directory and an "open ebook" (OEB) consisting of HTML files is written to that directory. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
pl: plik_źródłowy plik_wyjściowy [opcje]
    
    Konwersja książki z jednego formatu do drugiego
    
    plik_źródłowy to źródło a plik_wyjściowy to wyjście. Oba muszą zostać podane jako pierwsze dwa parametry polecenia.
    
    Format wyjściowy jest ustalany na podstawie rozszerzenia pliku plik_wyjściowy. plik_wyjściowy może mieć również specjalny format .EXT, gdzie EXT to rozszerzenie pliku wyjściowego. W takim przypadku nazwa pliku wyjściowego jest tworzona na podstawie nazwy pliku źródłowego. Nazwa pliku nie może zaczynać się od myślnika. Jeśli plik_wyjściowy nie ma rozszerzenia, jest traktowany jak nazwa katalogu i jest do niego zapisany „open ebook” (OEB) składający się z plików HTML. Pliki te są plikami, które byłyby normalnie przekazane do wtyczki wyjściowej.
    
    Po podaniu pliku źródłowego i wyjściowego można ustawić parametry konwersji. Dostępne opcje zależą od typów plików źródłowego i wyjściowego. Aby uzyskać pomoc na ich temat, podaj nazwy plików źródłowego i wyjściowego i użyj parametru -h.
    
    Dla pełnej dokumentacji systemu konwersji zobacz

en: is
pl: równe

en: is equal to
pl: jest równe

en: is false
pl: nie jest prawdą

en: is greater than
pl: jest większe niż

en: is less than
pl: jest mniejsze niż

en: is not
pl: różne od

en: is not a valid root folder
pl: nie jest poprawnym folderem głównym

en: is not set
pl: nie jest ustawiona

en: is set
pl: jest ustawiona

en: is true
pl: jest prawdą

en: is undefined
pl: nie jest zdefiniowany

en: larger
pl: Zwiększ

en: library
pl: biblioteka

en: list_difference(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item found in list2, using a case-insensitive compare. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
pl: list_difference(lista1, lista2, separator) -- zwraca listę utworzoną przez usunięcie z listy1 wszystkie elementy listy2. Wielkość liter nie ma znaczenia. Lista wynikowa jest rozdzielana tym samym separatorem co listy źródłowe.

en: list_intersection(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item not found in list2, using a case-insensitive compare. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
pl: list_intersection(lista1, lista2, separator) -- zwraca listę utworzoną przez usunięcie z listy1 wszystkich elementów występujących na liście2. Wielkość liter nie ma znaczenia. Lista wynikowa jest rozdzielana tym samym separatorem co listy źródłowe.

en: list_item(val, index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning the `index`th item. The first item is number zero. The last item can be returned using `list_item(-1,separator)`. If the item is not in the list, then the empty value is returned. The separator has the same meaning as in the count function.
pl: list_item(val, index, separator) -- interpretuje wartość jako listę oddzielaną `separatorem`, zwraca `index` elementu. Pierwszy element to numer zero. Ostatni element może zostać zwrócony przy użyciu `list_item(-1,separator)`. Jeśli element nie jest w liście, wówczas zwrócona zostaje pusta wartość. Separator ma takie samo znaczenie jak w funkcji count.

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
pl: list_sort(lista, kolejność, separator) -- zwraca posortowaną listę. Wielkość znaków nie ma znaczenia. Jeśli kolejność = 0 sortowanie jest rosnąco, w przeciwnym przypadku malejąco. Elementy listy wynikowej są oddzielane tym samym separatorem co listy źródłowej.

en: list_union(list1, list2, separator) -- return a list made by merging the items in list1 and list2, removing duplicate items using a case-insensitive compare. If items differ in case, the one in list1 is used. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
pl: list_union(lista1, lista2, separator) -- zwraca listę utworzoną przez połączenie obu list i usunięcie powtarzających się elementów. Przy porównywaniu wielkość liter nie jest brana pod uwagę. Jeśli elementy różnią się wielkością liter do wyniku brany jest element z pierwszej listy. Elementy listy wynikowej są oddzielane tym samym separatorem co list na wejściu.

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
pl: lookup wymaga albo 2 albo nieparzystej liczby argumentów

en: lookup(val, pattern, field, pattern, field, ..., else_field) -- like switch, except the arguments are field (metadata) names, not text. The value of the appropriate field will be fetched and used. Note that because composite columns are fields, you can use this function in one composite field to use the value of some other composite field. This is extremely useful when constructing variable save paths
pl: lookup(val, pattern, field, pattern, field, ..., else_field) -- tak jak switch, z wyjątkiem że argumentami są nazwy pola (metadane), nie tekst. Wartość odpowiedniego pola zostanie pobrana i użyta. Zwróć uwagę, złożone kolumny to pola, możesz użyć tej funkcji w jednym złożonym polu, aby użyć wartości z jakiegoś innego złożonego pola. Jest to nadzwyczaj użyteczne podczas konstruowania zmiennych ścieżek zapisu

en: lower right region of the screen.
pl: w prawym donym obszarze wyświetlacza.

en: lowercase(val) -- return value of the field in lower case
pl: lowercase(val) -- zwraca wartość pola w małych literach

en: matches pattern
pl: pasuje do wzorca

en: may be running in the system tray, in the
pl: może być uruchomione i znajdować się w zasobniku systemowym

en: missing closing parenthesis
pl: brak zamkniętego nawiasu

en: multiply(x, y) -- returns x * y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
pl: multiply(x, y) -- zwraca x * y. Wyrzuca wyjątek jeśli albo x albo y nie są numerami.

en: never
pl: nigdy

en: never delete
pl: nigdy nie kasuj

en: new email address
pl: nowy adres email

en: no
pl: nie

en: none
pl: brak

en: not(value) -- returns the string "1" if the value is empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
pl: not(wartość) -- zwraca tekst "1" jeśli wartość jest pusta, w przeciwnym przypadku pusty ciąg. Ta funkcja współdziała dobrze z first_non_empty. Liczba parametrów funkcji nie jest ograniczona.

en: options
pl: opcje

en: or(value, value, ...) -- returns the string "1" if any value is not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
pl: or(wartość, wartość, ...) -- zwraca tekst "1" jeśli którakolwiek z wartości jest niepusta, w przeciwnym przypadku zwraca pusty ciąg. Ta funkcja współdziała doskonale z first_non_empty. Liczba parametrów funkcji nie jest ograniczona.

en: output
pl: wyjście

en: plugins
pl: wtyczki

en: print(a, b, ...) -- prints the arguments to standard output. Unless you start calibre from the command line (calibre-debug -g), the output will go to a black hole.
pl: print(a, b, ...) -- drukuje argumenty do standardowego profilu wynikowego. Jeśli nie uruchomisz calibre z linii komend (calibre-debug -g), wynik pójdzie do czarnej dziury.

en: raw_field(name) -- returns the metadata field named by name without applying any formatting.
pl: raw_field(name) -- zwraca metadane pola nazwanego po nazwie bez zastosowania jakiegokolwiek formatowania.

en: re(val, pattern, replacement) -- return the field after applying the regular expression. All instances of `pattern` are replaced with `replacement`. As in all of calibre, these are python-compatible regular expressions
pl: re(val, wzorzec, zamiana) -- zwraca pole po zastosowaniu regularnego wyrażenia. Wszystkie wypadki `wzorca` są zastąpione `zamianą`. Tak jak w całym calibre, są to kompatybilne z pythonem regularne wyrażenia

en: removal
pl: usunięcia

en: removed
pl: usunięto

en: select(val, key) -- interpret the value as a comma-separated list of items, with the items being "id:value". Find the pair with the id equal to key, and return the corresponding value.
pl: select(val, key) -- potraktuj val jako rozdzieloną przecinkami listę elementów w postaci "id:value". Znajdź parę, w której id pasuje do klucza key i zwróć wartość z tej pary.

en: selected to send
pl: wybranych do wysłania

en: sent
pl: wysłano

en: settings for device drivers
pl: ustawienia dla sterowników urządzeń

en: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- Return a shortened version of the field, consisting of `left chars` characters from the beginning of the field, followed by `middle text`, followed by `right chars` characters from the end of the string. `Left chars` and `right chars` must be integers. For example, assume the title of the book is `Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe`, and you want it to fit in a space of at most 15 characters. If you use {title:shorten(9,-,5)}, the result will be `Ancient E-nhoe`. If the field's length is less than left chars + right chars + the length of `middle text`, then the field will be used intact. For example, the title `The Dome` would not be changed.
pl: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- zwraca skróconą wersję pola, składająca się ze znaków `left chars` z początku pola, następnie `middle text`, a następnie `right chars` z końca ciągu. `Left chars` i `right chars` muszą być liczbami całkowitymi. Na przykład, załóżmy, że tytuł książki to `Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe`, a ty chcesz zmieścić się w przestrzeni najwyżej 15 znaków. Jeśli użyjesz {title:shorten(9,-,5)}, wynikiem będzie `Ancient E-nhoe`. Jeśli długośc pola jest mniejsza niż left chars + right chars + długość `middle text`, wówczas pole pozostanie nienaruszone. Na przykład tytuł `The Dome` nie ulegnie zmianie.

en: smaller
pl: Zmniejsz

en: star(s)
pl: gwiazdka(i)

en: stars
pl: gwiazdek

en: str_in_list(val, separator, string, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of items separated by separator, comparing the string against each value in the list. If the string matches a value, return found_val, otherwise return not_found_val. If the string contains separators, then it is also treated as a list and each value is checked.
pl: str_in_list(wartość, separator, ciąg znaków, znaleziono, nie_znaleziono) -- potraktuj wartość jako listę rozdzielaną separatorem i porównaj każdy z jej elementów z ciągiem znaków. Jeśli którykolwiek z elementów pasuje zwróć znaleziono, w przeciwnym przypadku nie_znaleziono. Jeśli ciąg znaków zawiera separator to również traktowany jest jako lista i każdy z jej elementów jest sprawdzany.

en: strcat(a, b, ...) -- can take any number of arguments. Returns a string formed by concatenating all the arguments
pl: strcat(a, b, ...) -- może pobrać jakąkolwiek ilość argumentów. Zwraca ciąg znaków połączonych z wszystkich argumentów

en: strcat_max requires 2 or more arguments
pl: strcat_max wymaga 2 lub więcej argumentów

en: strcat_max requires an even number of arguments
pl: strcat_max wymaga parzystej liczby argumentów

en: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- does a case-insensitive comparison of x and y as strings. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
pl: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- dokonuje porównania x i y jako ciągów (wielkość liter ma znaczenie). Zwraca lt jeśli x < y. Zwraca eq jeśli x == y. W innym wypadku zwraca gt.

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
pl: strlen(a) -- zwraca długość łańcucha znaków, przekazanego jako parametr

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
pl: substr(str, startowy, końcowy) -- zwraca startowy poprzez końcowy znak ciągu. Pierwszy znak str to zerowy znak. Jeśli końcowy jest ujemny, wówczas wskazuje tylko znaków licząc od prawej. Jeśli końcowy jest zerem, wówczas wskazuje ostatni znak. Na przykład, substr('12345', 1, 0) zwraca '2345', a substr('12345', 1, -1) zwraca '234'.

en: subtract(x, y) -- returns x - y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
pl: subtract(x, y) -- zwraca x - y. Wyrzuca wyjątek jeśli albo x albo y nie są numerami.

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
pl: swap_around_comma(val) -- parametr jest ciągiem znaków w postaci "B, A", zwracany jest ciąg w postaci "A B". Przydatne najbardziej przy konwersji nazwisk z postacji LN, FN do FN LN. Jeśli parametr funkcji nie zawiera przecinka jest zwracany bez zmian.

en: switch requires an odd number of arguments
pl: switch wymaga nieparzystej ilości argumentów

en: switch(val, pattern, value, pattern, value, ..., else_value) -- for each `pattern, value` pair, checks if the field matches the regular expression `pattern` and if so, returns that `value`. If no pattern matches, then else_value is returned. You can have as many `pattern, value` pairs as you want
pl: switch(val, pattern, value, pattern, value, ..., else_value) -- dla każdej pary `pattern, value`, sprawdza czy pole pasuje do regularnego wyrażnenia `pattern` (wzorzec) a jeśli tak, to zwraca ta `value` (wartość). Jeśli żaden wzorzec nie pasuje, wówczas zwracana jest else_value. Możesz zadeklarować tyle par `pattern, value` ile chcesz

en: syntax error - program ends before EOF
pl: Błąd składni - program zakończył przed EOF

en: tag browser categories not to display
pl: kategorie wyszukiwarki znaczników, które mają być pominięte

en: tags to add
pl: etykiety do dodania

en: tags to remove
pl: etykiety do usunięcia

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value.
pl: template(x) -- określa x jako szablon. Określanie dokonuje się we własnym kontekście, co oznacza, że zmienne nie są oduostępniane pomiędzy wywołującym a określoeniem szablonu. Ponieważ znaki { and } są specjalne, musisz użyć [[ dla { znaków i ]] dla } znaków; są konwertowane automatycznie. Na przykład, template('[[title_sort]]') określi wzorzec {title_sort} i zwróci jego wartość.

en: test(val, text if not empty, text if empty) -- return `text if not empty` if the field is not empty, otherwise return `text if empty`
pl: test(val, tekst gdy niepusty, tekst gdy pusty) -- zwraca `tekst gdy niepusty` gdy pole nie jest puste, w przeciwnym wypadku zwraca `tekst gdy pusty`

en: thismonth
pl: w tym miesiącu

en: title
pl: tytuł

en: titlecase(val) -- return value of the field in title case
pl: titlecase(val) -- zwraca wartość pola w tytulikach (każdy wyraz z wielkiej litery)

en: to
pl: na

en: today
pl: dzisiaj

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
pl: tofay() -- zwraca bieżącą datę w postaci tekstu. Wynik jest przeznaczony do użycia w funkcjach format_date lub days_between, ale może być przetwarzany jak każdy inny łańcuch. Data jest w formacie ISO.

en: toolBar
pl: pasek narzędzi

en: true
pl: prawda

en: try deleting the file
pl: spróbuj usunąć plik

en: try rebooting your computer.
pl: spróbuj zrestartować komputer.

en: unchecked
pl: odznaczony

en: unknown function {0}
pl: nieznana funkcja {0}

en: updated plugins
pl: zaktualizowane wtyczki

en: upper right region of the screen.
pl: w prawym górnym obszarze wyświetlacza.

en: uppercase(val) -- return value of the field in upper case
pl: uppercase(val) -- zwraca wartość pola w dużych literach

en: values starting a&t
pl: war&tości zaczynające się od

en: version
pl: wersja

en: welcome wizard
pl: - kreator wstępnych ustawień

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
pl: będzie uruchomione w zasobniku systemowym. Aby je zamknąć, wybierz <b>Zakończ</b> z menu kontekstowego w zasobniku systemowym.

en: with values separated b&y
pl: z wartościami oddzielon&ymi

en: y
pl: t

en: yes
pl: tak

en: yesterday
pl: wczoraj
