calibre - en to ja translation catalogue (3518 entries)

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
ja: 	Baenファイルが見つかりました。再解析します。

en: 	Book Designer file detected.
ja: 	Book Designerファイルが見つかりました。

en: 	Converting to BBeB...
ja: 	BBeBに変換します...

en: 	Failed links:
ja: 	失敗したリンク:

en: 	Parsing HTML...
ja: 	HTMLの解釈中...

en: 
                <p>Advanced Rule for column <b>%(col)s</b>:
                <pre>%(rule)s</pre>
ja: 
                <p>列の高度なルール <b>%(col)s</b>:
                <pre>%(rule)s</pre>

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.
            <li><b>mi</b>: a Metadata instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: You must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. At least one argument is required, and is usually the value of
            the field being operated upon. Note that when writing in basic template
            mode, the user does not provide this first argument. Instead it is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
ja: 
            <p>ここではテンプレート処理で使われる関数の追加や削除ができます。テンプレート関数はPythonで書かれます。
            関数は書籍からの情報を受け取り、何らかの処理を行い、文字列の結果を返します。 
            ここで定義された関数は組み込み関数と同様にテンプレート上で使用することができます。
            このPython関数は必ず<b>evaluate</b>と言う名前で、下のような宣言でなければなりません。</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a unicode string</code></p>
            <p>evaluate関数のパラメーターは:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: 現在のテンプレートを評価するためのフォーマッター・インスタンスです。
            これを使って再帰的なテンプレート評価ができます。</li>
            <li><b>kwargs</b>: 書誌情報のdictionaryです。フィールド値はこのdictionaryに入っています。
            <li><b>mi</b>: 書誌情報のインスタンス。フィールド情報を取得するのに使います。
            このパラメータは、例えば書籍ではないテンプレートを評価するときなど、Noneであることもありえます。</li>
            <li><b>locals</b>: 現在のテンプレート・プログラムに設定されているローカル変数。</li>
            <li><b>your parameters</b>: 1つ以上のパラメータを与えなければなりません。
            パラメータの数は「引数の数」ボックスに入れた数と同じにしてください。
            （ボックスに‐1を入れたときには、可変の変数となるので、最後に*argsと入れます）
            最低でも１つの引数が必要ですが、大抵の場合はそれは操作するフィールド値となるでしょう。
            注意すべきは、基本のテンプレート・モードでは ユーザーはこの最初の引数を与えません。
            代わりにそれはフォーマッターから与えられます。</li>
            </ul></p>
            <p>
            次の関数例では、フィールドの値をチェックする物です。
            もしフィールドが空でなければ、フィールドの値が返ります。出なければ値EMPTYが返ります。
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            この関数はどの3つのテンプレート・プログラム・モードからでも呼ぶことができます:
            <ul>
            <li>シングル関数モード: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>テンプレート・プログラム・モード: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>一般・プログラム・モード: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
        Options control how entries are displayed in the generated catalog ouput.
ja: 
        %prog catalog /path/to/destination.(CSV|EPUB|MOBI|XML ...) [options]
    
        path/to/destinationの拡張子で指定されるフォーマットのカタログをエクスポートします。
        オプションは生成されるカタログでどのようにエントリーが表示されるかをコントロールします。

en: 
        %prog custom_columns [options]
    
        List available custom columns. Shows column labels and ids.
ja: 
        %prog custom_columns [options]
    
        存在するカスタム列を表示。列名とIDを表示します。

en: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        Remove the custom column identified by label. You can see available
        columns with the custom_columns command.
ja: 
        %prog remove_custom_column [options] label
    
        labelで指定されるカスタム列を削除。custom_columns コマンドで存在するカスタム列を見ることができます。

en: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        Manage the saved searches stored in this database.
        If you try to add a query with a name that already exists, it will be
        replaced.
ja: 
        %prog saved_searches [options] list
        %prog saved_searches add name search
        %prog saved_searches remove name
    
        データーベースに入れられた、保存された検索、を管理します。
        もしすでにある名前と同じ名前を追加しようとした場合、すでにある物は置き換えられます。

en: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        Set the value of a custom column for the book identified by id.
        You can get a list of ids using the list command.
        You can get a list of custom column names using the custom_columns
        command.
ja: 
        %prog set_custom [options] column id value
    
        IDで指定される書籍のカスタム列の値を設定。
        IDはlistコマンドで取得できます。
        custom_columnsコマンドを使ってカスタム列の名前のリストを取得できます。

en: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    Ex.
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    Split a PDF.
ja: 
    %prog %%name [options] file.pdf page_to_split_on ...
    %prog %%name [options] file.pdf page_range_to_split_on ...
    	
    例：
    	
    %prog %%name file.pdf 6
    %prog %%name file.pdf 6-12
    %prog %%name file.pdf 6-12 8 10 9-20
    
    PDFを分割します。

en: 
    %prog [options] ISBN
    
    Fetch a cover image/social metadata for the book identified by ISBN from LibraryThing.com
ja: 
    %prog [options] ISBN
    
    表紙イメージと書誌情報をISBNによってLibraryThing.comから取得します。

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the list command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
ja: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    IDで表される論理上の書籍からfmtフォーマットを削除します。IDはlistコマンドで取得できます。fmtはLRFやTXT、EPUBのようなファイル拡張子です。もし論理上の書籍にfmtが無い場合には何もしません。

en: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by id
    from the OPF file metadata.opf. id is an id number from the list command. You
    can get a quick feel for the OPF format by using the --as-opf switch to the
    show_metadata command.
ja: 
    %prog set_metadata [options] id /path/to/metadata.opf
    
    metadata.opfファイルから、Calibreデーターベース中のIDで指定された書籍の書誌情報を設定する。IDはlistコマンドからのID番号。show_metadataコマンドの--as-opfスイッチを使うと、OPFフォーマットがどのような感じの物か見ることができます。

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the list command.
ja: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    IDで指定されたCalibreデーターベースにある書籍の書誌情報を表示する。IDはlistコマンドから取られたID番号。

en: 
    *** Adding 'By Authors' Section required for MOBI output ***
ja: 
    *** MOBI出力には'著者別'セクションを追加することが必要です ***

en: 
    Customization:
ja: 
    設定:

en: 
    Read/Write metadata from/to ebook files.
    
    Supported formats for reading metadata: %(read)s
    
    Supported formats for writing metadata: %(write)s
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
ja: 
    書誌情報を電子書籍ファイルから読み書きする。
    
    書誌情報を読めるフォーマット: %(read)s
    
    書誌情報を書けるフォーマット: %(write)s
    
    違うファイルタイプは違う種類の書誌情報をサポートします。もし、そのファイルタイプがサポートしない書誌情報を設定しようとすると、書誌情報は単純に無視されます。

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
ja:                 定期刊行物を毎月指定した日にダウンロードします。
                    ダウンロードは毎月の指定された日、指定された時刻のできる限り
                    すぐ後になされます。例えば、もし1日と15日の9:00AMを選ぶと、
                    定期刊行物は毎月1日と15日の9:00AM、できる限りすぐに
                    ダウンロードされます。

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
ja:                 この定期刊行物を毎週の指定された日、指定された時間の後にダウンロード
                    します。例えば、もし：月曜日9:00AMの後を選択すると、定期刊行物は
                    毎週月曜日の9:00AMにできる限りダウンロードされます。

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
ja:                 この定期刊行物を指定日ごとにダウンロードします。例えば
                    30日を指定すると、30日ごとに定期刊行物がダウンロードされます。
                    もし、1日以下の数が設定された場合（例えば0.1日）定期刊行物は
                    1日に一回以上ダウンロードされます。

en:             <p>Set the color of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> if the following
                conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
ja:             <p>以下の状況の時に<b>%(col)s</b> 列の色を <b>%(color)s</b> に設定：</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
ja:         <h1>ヘルプ</h1>
    
            <p>calibreは書籍と書誌情報のリストをデーターベース内に保存します。実際の書籍ファイルと表紙は通常のファイル
            としてcalibreのライブラリ・フォルダに置かれます。データーベースには各書籍に属するファイルや表紙のリストを保持
            します。このツールはライブラリ内の実際のファイルとデーターベース内の情報が一致するかどうかをチェックします</p>
    
            <p>それぞれのチェックの結果は左に表示されます。
            チェックの種類は：
            </p>
            <ul>
            <li><b>無効なタイトル</b>:ライブラリ内のファイルのある場所にファイルやフォルダーは存在するが、それに正しい
            フォーマットのタイトルが無い場合。</li>
            <li><b>不明なタイトル</b>: calibreのライブラリに正しい形式だが不明なファイルがあるが、それに対応する
            データーベースのエントリーが存在しない場合。</li>
            <li><b>無効な作者</b>: ライブラリ内で作者フォルダーのみがあるべき場所に、ファイルがある場合。</li>
            <li><b>不明な作者</b>:calibreライブラリに作者らしきフォルダーがあるが、それに対応するデーターベース内のエントリーが無い場合。</li>
            <li><b>書籍ファイル不明</b>:データーベース内には書籍の情報があるが、実際のファイルが存在しない場合。</li>
            <li><b>余計な書籍ファイル</b>:書籍のフォルダーにファイルが存在するが、データーベースに情報が無い場合。</li>
            <li><b>書籍内の不明なファイル</b>: 書籍のフォルダー内に余分なファイルがあるが、認識できるフォーマットでも表紙ファイルでもない場合。</li>
            <li><b>表紙ファイルが無い</b>: データーベース内の情報では表紙ファイルがあるが、実際にはファイルが無い場合。</li>
            <li><b>表紙ファイルがデーターベースに無い</b>: 書籍の表紙ファイルがあるが、データーベース内にはその情報が無い場合。</li>
            <li><b>フォルダーにエラー</b>: calibreライブラリ内のフォルダーがこのツールに理解できない理由で処理できない場合。</li>
            </ul>
    
            <p>2種類の自動修正が可能です: <i>マークしたものを削除</i> と <i>マークしたものを修正</i>.</p>
            <p><i>マークしたものを削除</i>はデーターベース内に情報が無い余分なファイルを削除する時に使います。削除したいものの横にあるチェックを入れてください。注意して使ってください。</p>
    
            <p><i>マークしたものを修正</i>は表紙と見つからないファイルにのみ有効です。
            (3本線の'修正可'となっている物). 表紙が見つからない場合、
            修正可ボックスをチェックしこのボタンを押すとcalibreにリストされている書籍には表紙が無いと教えます。
            バックアップから表紙を戻す気が無い時に使ってください。余分な表紙ファイルがある場合、
            修正可ボックスをチェックしてこのボタンを押すと、calibreにリストされている書籍に見つかった表紙を使うよう
           に指示します。これらのファイルを削除したくない場合に使ってください。
           一部のフォーマットのファイルが無い場合には、修正可ボックスをチェックしてこのボタンを押すと、calibreにファイルが無くなったと伝えます。
            バックアップからファイルを回復するつもりの時に使ってください。</p>

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
ja:     %prog オプション
    
        外部プラグインをロードしてcalibreをカスタマイズします。

en:  (%d plugin updates)
ja:  (%d プラグインのアップデート)

en:  (Preface)
ja:  (まえがき)

en:  (not on any book)
ja:  (どの書籍にもない)

en:  - Jobs
ja:  - ジョブ

en:  - LRF Viewer
ja:  - LRF ビューアー

en:  The green color indicates that the current author sort matches the current author
ja:  緑色は現在の著者ソートが現在の著者にマッチしていることを表しています。

en:  The green color indicates that the current title sort matches the current title
ja:  緑色は現在のタイトルのソートが、現在のタイトルにマッチしているかを表示します。

en:  The red color indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
ja:  赤色は現在の著者ソートが現在の著者にマッチしていない事を表しています。それが意図した場合には、このままで問題ありません。

en:  The red color warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
ja:  赤い色は現在のタイトルソートが現在のタイトルにマッチしていない事を表しています。それが意図した場合には、このままでかまいません。

en:  [%(num)d of %(tot)d]
ja:  [%(num)d / %(tot)d]

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
ja:  削除できません。これは組み込みプラグインです。代わりに無効にしてください。

en:  console
ja:  コンソール

en:  days
ja:  日前

en:  detected.
ja:  見つかりました。

en:  fetched.
ja:  完了。

en:  from
ja:  /

en:  inch
ja:  インチ

en:  index:
ja:  インデックス:

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
ja:  はデバイスと通信中です！<br>
                          終了するとデバイスに問題を引き起こすかもしれません。<br>
                          本当に終了しますか？

en:  is not a valid picture
ja:  は有効な画像ではありません

en:  issues
ja:  ニュース

en:  minutes
ja:  分

en:  near
ja:  :

en:  or
ja:  か

en:  or the search
ja:  あるいは検索：

en:  pt
ja:  ポイント

en:  px
ja:  ピクセル

en:  seconds
ja:  秒

en:  secs
ja:  秒

en:  stars
ja:  つ星

en:  will map to size:
ja:  は変換されると:

en: ".kobo" files do not exist on the device as books instead, they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
ja: ".kobo"ファイルはデバイスの中では電子書籍として扱われません。（sqliteデーターベースとして使われます）。現状エクスポートや表示はできません。

en: "Copy files to iTunes Media folder %s" is enabled in iTunes Preferences|Advanced
ja: iTunesの「設定｜詳細」にある、「ライブラリへの追加時にファイルを[iTunes Media %s]フォルダにコピーする」が有効になっています。

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
ja: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog はCalibre書籍データーベースへのコマンドライン・インターフェイス。
    
    コマンドは以下のいずれか:
      %s
    
    各コマンドの詳細は: %%prog command --help

en: %(app)s has been updated to version <b>%(ver)s</b>. See the <a href="http://calibre-ebook.com/whats-new">new features</a>.
ja: %(app)s はバージョン <b>%(ver)s</b>にアップデートされました。詳細は<a href="http://calibre-ebook.com/whats-new">新しい機能</a>を参照してください。

en: %(curr)s (was %(initial)s)
ja: %(curr)s (前は %(initial)s)

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
ja: %(days)d 日, %(hours)d 時間 %(mins)d 分前

en: %(num)d of %(tot)d
ja: %(num)d / %(tot)d

en: %(num)i of %(total)i Books
ja: %(num)i / %(total)i 書籍

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
ja: %(num)s / %(tot)s 書籍を処理

en: %(prefix)s: %(rating).1f stars
ja: %(prefix)s: %(rating).1f 個星

en: %(time)s<br />Last Page Read: %(loc)d (%(pr)d%%)
ja: %(time)s<br />読了最終ページ: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last Page Read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
ja: %(time)s<br />読了最終ページ: 場所 %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(tt)sAverage rating is %(rating)3.1f
ja: %(tt)s 平均評価は %(rating)3.1f

en: %d book
ja: %d 書籍

en: %d books
ja: %d 冊

en: %d items
ja: %d 項目

en: %d stars
ja: %d 個星

en: %prog URL
    
    Where URL is for example http://google.com
ja: %prog URL
    
    URLは例えば以下のような物：http://google.com

en: %prog [options] file
    
    View an ebook.
ja: %prog [options] file
    
    電子書籍を表示。

en: %prog [options] file.epub
    
    Fix common problems in EPUB files that can cause them to be rejected by poorly designed publishing services.
    
    By default, no fixing is done and messages are printed out for each error detected. Use the options to control which errors are automatically fixed.
ja: %prog [options] file.epub
    
    EPUBファイルによくある問題を修正し、よく設計されていない出版サービスに拒否されないようにします。
    
    デフォルトでは実際の修正は行わず、見つかったエラーについてのメッセージを表示します。どのエラーを自動的に修正するかをオプションで指定してください。

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
ja: %prog [options] file.lrs
    LRSファイルをLRFファイルにコンパイルします。

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
ja: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    LRFファイルの書誌情報を表示/編集します。

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify directories, see
    the directory related options below.
ja: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    指定したファイルをデーターベースに追加する。ディレクトリを追加することもできます。下のディレクトリ関連オプションも参照してください。

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
ja: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    カスタム列を作成。labelはマシン・フレンドリな列の名前。スペースやコロンを含めません。
    nameは人間に読みやすい列の名前。
    datatypeは以下のいずれか: {0}

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the ebook in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the list command. If the format already exists, it is replaced.
ja: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    IDで表される書籍にebook_fileの電子書籍をフォーマットの1つとして追加する。IDはlistコマンドで取得できます。もし同じフォーマットが既に存在する場合には置き換えられます。

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
ja: %prog book.lrf
    LRFファイルをLRS (XML UTF-8 encoded)ファイルに変換します

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
ja: %prog check_library [options]
    
    ライブラリのあるファイルシステムをチェックします。レポート：{0}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an opf file). You can get id numbers from the list command.
ja: %prog export [options] ids
    
    ID（コンマ区切りのリスト）で指定された書籍をファイルシステムにエクスポートします。
    エクスポート処理は、書籍の全てのフォーマットと、表紙、書誌情報（OPFファイル）を保存します。ID番号はlistコマンドから取得できます。

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
ja: %prog list [options]
    
    Calibreデーターベースに存在する書籍のリスト

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the tags pane.
ja: %prog list_categories [options]
    
    データーベース中のカテゴリ情報のリポートを作ります。情報はタグブラウザに表示されるものと同等です。

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the list command). For example, 23,34,57-85
ja: %prog remove ids
    
    データーベースのIDで指定された書籍を削除する。IDはコンマ区切りの数字のリストです。（ID番号はlistコマンドで取得できます）例： 23,34,57-85

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    directory of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
ja: %prog restore_database [options]
    
    Calibreライブラリの各フォルダーにあるOPFファイルから書誌情報を読み取り、データーベースを再構築する。
    これはmetadata.dbファイルが壊れてしまった時に有用です。
    
    注意：このコマンドは完全にデーターベースを再生成します。全ての保存された検索、ユーザーカテゴリ、書誌情報変換ルール、書誌ごとの変換設定、そしてカスタム・レシピは失われます。再生された書誌情報はOPFファイルの内容と同様になります。

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
ja: %s には項目を含みます。本当にこれを削除しますか？

en: %s format books are not supported
ja: %s　フォーマットは対応してません

en: %s has no available formats.
ja: %s にフォーマットがありません。

en: %s is already running.
ja: %sは既に走行中。

en: %s is an empty file
ja: %s は空のファイルです

en: %s is not a user category
ja: %s はユーザーカテゴリではありません

en: %s is not a valid plugin path
ja: %sは有効なプラグインのパスではありません

en: %s is not an existing folder
ja: %sは存在しないフォルダーです

en: %s needs the full email address as your username
ja: %s はフルのメールアドレスがユーザー名に必要です

en: %s news sources
ja: %s ニュースソース

en: %s: unknown function
ja: %s: 不明な関数

en: &Abort conversion jobs that take more than:
ja: これ以上の変換ジョブを停止(&A):

en: &Account
ja: アカウント(&A)

en: &Add email
ja: メールを追加(&A)

en: &Add feed
ja: フィードを追加(&A)

en: &Add tag:
ja: 追加タグ(&A)：

en: &Advanced
ja: 詳細(&A)

en: &After
ja: 後(&A)

en: &All these words:
ja: すべての単語(&A)：

en: &Alternate shortcut:
ja: 別のショートカット(&A)

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Apply date
ja: 日付を適用(&A)

en: &Apply function after replace:
ja: 置換後に変換操作を行う(&A)：

en: &Author(s):
ja: 著者(&A):

en: &Author(s):
ja: 著者(&A):

en: &Author:
ja: 著者(&A):

en: &Automatically number books in this series
ja: 書籍のシリーズを自動的に番号付けする(&A)

en: &Automerge added books if they already exist in the calibre library:
ja: 追加したファイルが既にcalibreライブラリにある場合は、自動的にマージする(&A)

en: &Base font size:
ja: 基本のフォントサイズ(&B):

en: &Basic metadata
ja: 基本書誌情報(&B)

en: &Before
ja: 前(&B)

en: &Bottom:
ja: 下(&B):

en: &Browse
ja: 閲覧(&B)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Change
ja: 変更(&C)

en: &Clear
ja: クリア(&C)

en: &Clear all
ja: すべて消去(&C)

en: &Clear series
ja: シリーズを消去(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Collapse when more items than:
ja: 分割しないアイテム数(&C):

en: &Column type
ja: 列タイプ(&C)

en: &Column/value
ja: 列/値(&C)

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
ja: 接頭辞を付けない検索の検索対象列を、次に制限する(&C):

en: &Comments
ja: コメント(&C)

en: &Configure download
ja: ダウンロードを設定(&C)

en: &Configure metadata from file name
ja: ファイル名から書誌情報を設定(&C)

en: &Copy structure from the current library
ja: 現在のライブラリから構造をコピー(&C)

en: &Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: &Cover and formats
ja: 表紙とフォーマット(&C)

en: &Create an empty library at the new location
ja: 新しい場所に新規ライブラリを作成(&C)

en: &Current actions
ja: 現在のアクション(&C)

en: &Custom
ja: カスタム(&C)

en: &Custom metadata
ja: カスタム書誌情報(&C):

en: &Customize plugin
ja: プラグインをカスタマイズ(&C)

en: &Customize plugin
ja: プラグインをカスタマイズ(&C)

en: &Date:
ja: 日付(&D):

en: &Days of the month:
ja: 日付(&D):

en: &Default
ja: デフォルト(&D)

en: &Default font size:
ja: デフォルトのフォントサイズ(&D):

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete downloaded news older than:
ja: ダウンロードした古いニュースを削除(&D):

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
ja: ニュースが自動的にリーダーに転送されるとき、ライブラリから削除する(&D)

en: &Description note
ja: 説明文(&D)

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Descriptions
ja: 説明(&D)

en: &Destination field:
ja: 対象フィールド(&D):

en: &Devices
ja: デバイス(&D)

en: &Disable comic processing
ja: コミックの処理をしない(&D)

en: &Disable font size rescaling
ja: フォントサイズの再調整をしない(&D)

en: &Documentation:
ja: ドキュメンテーション(&D):

en: &Donate to support calibre
ja: calibreに寄付する(&D)

en: &Download after:
ja: ダウンロード時(&D):

en: &Download every:
ja: ダウンロードの間隔(&D):

en: &Download metadata
ja: 書誌情報をダウンロード(&D)

en: &Download now
ja: すぐにダウンロード(&D)

en: &Eject connected device
ja: 接続されたデバイスを取り外し(&E)

en: &Embed fonts
ja: フォント埋め込み(&E)

en: &Encryption:
ja: 暗号化(&E):

en: &Explode ePub
ja: ePubを開封(&E)

en: &Extra  tags:
ja: 追加タグ(&E):

en: &Feed title:
ja: フィードタイトル(&F)

en: &Flatten EPUB file structure
ja: EPUBファイルの構造をフラットにする(&F)

en: &Font options
ja: フォントオプション(&F)

en: &Font size:
ja: フォントのサイズ(&F):

en: &Force numbers to start with:
ja: 強制番号付けの最初の番号(&F):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
ja: 自動生成された目次を強制的に使用(&F)

en: &Format:
ja: フォーマット(&F)

en: &Formatting:
ja: フォーマッティング(&F):

en: &Function:
ja: 関数(&F):

en: &General
ja: 一般(&G)

en: &Generate cover
ja: 表紙を生成(&G)

en: &Generate default cover
ja: デフォルトの表紙を生成(&G)

en: &Get update
ja: アップデートを取得(&G)

en: &Headquarters:
ja: 本社(&H)

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
ja: 検索結果を書籍のリスト表示でなくハイライト表示する(&H)

en: &Hostname:
ja: ホスト名(&H):

en: &Icon size:
ja: アイコンサイズ(&I):

en: &Indent size:
ja: インデントサイズ(&I):

en: &Inline TOC
ja: 目次をインラインで取り込み(&I)

en: &Input document
ja: 入力文書(&I)

en: &Input format:
ja: 入力フォーマット(&I):

en: &Input profile:
ja: 入力プロファイル(&I):

en: &Install
ja: インストール(&I)

en: &Install command line tools
ja: コマンドラインツールをインストール(&I)

en: &Keep at most:
ja: 保存する最大数(&K):

en: &Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット(&K)

en: &Kindle email:
ja: Kindle メール(&K):

en: &Landscape
ja: 横長(&L)

en: &Languages:
ja: 言語(&L):

en: &Left:
ja: 左(&L):

en: &Limit the searched metadata
ja: 検索する対象の書誌情報を制限(&L)

en: &Line ending style:
ja: 行末スタイル(&L):

en: &Line size:
ja: 行サイズ(&L):

en: &Linearize tables
ja: 表を展開(&L)

en: &Load plugin from file
ja: ファイルからプラグインを読み込み(&L)

en: &Load recipe from file
ja: ファイルからレシピを読み込む(&L)

en: &Lookup in dictionary
ja: 辞書を検索(&L)

en: &Lookup name
ja: 検索名(&L)

en: &Manufacturers
ja: 製造元(&M)

en: &Max. number of articles per feed:
ja: フィードあたりの記事の最大数(&M):

en: &Maximum line length:
ja: 最大の行の長さ(&M):

en: &Merge with Comments
ja: コメントをマージする(&M)

en: &Metadata
ja: 書誌情報(&M)

en: &Monospace family:
ja: 等幅フォントファミリー(&M):

en: &Monospaced font family:
ja: 等幅フォントファミリー(&M):

en: &Move current library to new location
ja: 現在のライブラリを新しい場所へ移動(&M)

en: &Multiple books per folder, assumes every ebook file is a different book
ja: フォルダごとに複数の書籍。各電子書籍ファイルは異なる書籍と想定する(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Names:
ja: 名前(&N):

en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &None
ja: なし(&N)

en: &Number of Colors:
ja: 色数(&N):

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
ja: 表紙ブラウザーで表示される表紙の数 (再起動が必要)(&N)

en: &Number:
ja: 数字(&N):

en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Oldest article:
ja: 一番古い記事(&O)

en: &One book per folder, assumes every ebook file in a folder is the same book in a different format
ja: フォルダあたり1つの書籍。各電子書籍ファイルは同じ本で異なるフォーマットだと想定する(&O)

en: &One or more of these words:
ja: 1つ以上のこれらの言葉(&O)：

en: &Orientation:
ja: ページの向き(&O)

en: &Output document
ja: 出力文書(&O)

en: &Output format:
ja: 出力フォーマット(&O):

en: &Output profile:
ja: 出力プロファイル(&O):

en: &Paper Size:
ja: 用紙サイズ(&P)

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: &Paste from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け(&P)

en: &Plugin tweaks
ja: プラグインTweak(&P)

en: &Port:
ja: ポート番号(&P):

en: &Preferences
ja: 設定(&P)

en: &Preview ePub
ja: ePubをプレビュー(&P)

en: &Previous
ja: 前へ(&P)

en: &Price:
ja: 価格(&P):

en: &Profile:
ja: プロファイル(&P):

en: &Program Code: (be sure to follow python indenting rules)
ja: プログラムコード: (pythonのインデントルールを守ってください)(&P)

en: &Published:
ja: 発行日(&P)

en: &Publisher:
ja: 出版社(&P):

en: &Publisher:
ja: 発行者(&P):

en: &Query:
ja: クエリ(&Q):

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: &Rating:
ja: 評価(&R):

en: &Rebuild ePub
ja: ePubを再構成(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Remove cover
ja: 表紙を削除(&R)

en: &Remove email
ja: メールを削除(&R)

en: &Remove plugin
ja: プラグインを削除(&R)

en: &Remove recipe
ja: レシピを削除(&R)

en: &Remove tags:
ja: タグの削除(&R):

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Replace with:
ja: 置換(&R):

en: &Replacement Text
ja: 変換するテキスト(&R)

en: &Resize images larger than the viewer window (needs restart)
ja: ビューアーのウィンドウより大きい画像をリサイズ (再起動が必要)(&R)

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: &Right to left
ja: 右から左(&R)

en: &Right:
ja: 右(&R):

en: &Root folder:
ja: ルートフォルダー(&R):

en: &Run the check again
ja: チェックをもう一度実行(&R)

en: &SSL
ja: SSL(&S)

en: &Sans family:
ja: サンセリフファミリー(&S):

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Schedule
ja: スケジュール(&S)

en: &Schedule for download:
ja: ダウンロードスケジュール(&S):

en: &Search Regular Expression
ja: 正規表現で検索(&S)

en: &Search and replace
ja: 検索と置換(&S)

en: &Search for:
ja: 検索語(&S):

en: &Select all
ja: すべて選択(&S)

en: &Select default
ja: デフォルトを選択(&S)

en: &Send catalog to device automatically
ja: デバイスにカタログを自動的に送信(&S)

en: &Separator
ja: 水平線(&S)

en: &Series:
ja: シリーズ(&S):

en: &Serif font family:
ja: セリフフォントファミリー(&S)

en: &Set as default
ja: デフォルトとして設定(&S)

en: &Share recipe
ja: レシピをメールして共有(&S)

en: &Shortcut:
ja: ショートカット(&S)

en: &Show
ja: 表示(&S)

en: &Show password
ja: パスワードの表示(&S)

en: &Show this warning again
ja: 今後も警告を表示する(&S)

en: &Sort/search column by
ja: 列のソート/検索方法(&S):

en: &Start Server
ja: サーバーの開始(&S)

en: &Stop selected jobs
ja: 選択したジョブを停止(&S)

en: &Swap author firstname and lastname
ja: 著者の苗字と名前を入れ替える(&S)

en: &Swap title and author
ja: タイトルと著者を入れ替える(&S)

en: &TLS
ja: TLS(&T)

en: &Tags to apply when adding a book:
ja: 書籍の追加時に適用するタグ(&T)

en: &Tags to set on created book entries:
ja: 作られた書籍項目に付加されるタグ(&T)

en: &Template
ja: テンプレート(&T)

en: &Test
ja: テスト(&T)

en: &Test Server
ja: サーバーのテスト(&T)

en: &Test email
ja: メールをテスト(&T)

en: &Thumbnail width
ja: サムネイル画像の幅(&T)

en: &Title for Table of Contents:
ja: 目次のタイトル(&T)

en: &Title:
ja: タイトル(&T):

en: &Title:
ja: タイトル(&T):

en: &Toolbar
ja: ツールバー(&T)

en: &Top:
ja: 上(&T):

en: &Transliterate unicode characters to ASCII
ja: ユニコード文字をASCIIに変換する(&T)

en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

en: &What kind of match to use:
ja: 検索の方法(&W):

en: &Wide
ja: ワイド(&W)

en: &Wishlist tag
ja: ウイッシュリストのタグ(&W)

en: &Wordspace:
ja: 単語間隔(&W):

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: 'read book' pattern
ja: '既読書籍'のパターン

en: (A regular expression)
ja: (正規表現)

en: (Failed cover)
ja: (失敗した表紙)

en: (Failed metadata)
ja: (失敗した書誌情報)

en: (all books)
ja: （すべての書籍)

en: (delete after copy)
ja: (コピー後削除)

en: (delete from library)
ja: (ライブラリから削除)

en: (fixable)
ja: (修正可)

en: (optional)
ja: (オプション)

en: (required)
ja: (必須)

en: ({0} of all)
ja: ({0} / all)

en: ({0} of {1})
ja: ({0} / {1})

en: **No items found**
ja: **見つかりませんでした**

en: *Current search
ja: *現在の検索

en: . Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ja: . ２つの特別なコレクションがあります: %(abt)s:%(abtv)s と %(aba)s:%(abav)sです。これらの値をリストに入れると有効になります。コレクションには「:」の後に与えられる文字によって名前が与えられます。

en: 0 of %i Books
ja: 0 / %i 書籍

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
ja: 選択した書籍の<b>すべてのフォーマット</b>はライブラリから<b>削除</b>されます。<br>書籍の書誌情報は残ります。実行しますか？

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
ja: <b>変更は再起動後に有効になります。</b>

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
ja: <b>%(name)sを設定</b><br>%(desc)s

en: <b>Failed</b>
ja: <b>失敗</b>

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term.<p>You can have your grouped search term show up as user categories in  the Tag Browser. Just add the grouped search term names to the Make user categories from box. You can add multiple terms separated by commas. The new user category will be automatically populated with all the items in the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see easily all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatically-generated user category will contain all the series mentioned in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories).
ja: <b>グループ化検索名</b>は自動的に1つ以上の列を検索する事を可能にする検索名です。例えば、もし<code>allseries</code>と言うグループ化検索名を<code>series, #myseries, #myseries2</code>と言う値で作った場合、<code>allseries:adhoc</code>と検索すると、'adhoc'と言う語が、<code>series</code>, <code>#myseries</code>, と <code>#myseries2</code> の3つの列から検索されます。<p>ドロップダウンボックスにグループ化検索名の名前を入力し、値ボックスに検索する列のリストを入力して、保存ボタンを押してください。<p>注：検索文字は小文字に変換されます。<code>MySearch</code> と <code>mysearch</code>は同一です。<p>グループ化検索名をタグブラウザのユーザーカテゴリとして表示することも可能です。グループ化検索名を単にユーザーカテゴリの作成ボックスに入れてください。複数の検索名をコンマで区切って入れることもできます。新しいユーザーカテゴリーには自動的にグループ化検索名で検索された物が表示されます。<p>自動ユーザーカテゴリはグループ化検索名に含まれる列からの検索結果を簡単に見ることができます。上の<code>allseries</code>の例を使うと、自動的に作られたユーザーカテゴリには<code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>フィールドに入れられたすべてのシリーズ名が入ります。これは重複のチェックや、特定のアイテムを含む列を見つける時、あるいは階層的カテゴリー（カテゴリーを含むカテゴリー)を作る時に便利です。

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#heuristic-processing">User Manual</a>.
ja: <b>ヒューリスティック処理</b>とは、calibreが書籍をスキャンし、よくある間違いのパターンを見つけるとそれらを修正します。名前のとおり、これは推測に基づきます。ですので、もしcalibreの推測が間違っていれば変換結果は悪くなる事もありえます。そのため、これはデフォルトでは無効になっています。しかしながら、もし変換が満足できない結果になった場合に、これを有効にすると良くなる事もよくあります。色々なヒューリスティック処理のオプションについては<a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#heuristic-processing">ユーザーマニュアル</a>を参照してください。

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ja: <b>場所：%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
ja: <b>場所: %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
ja: 検索文字列 <i>%s</i> は<b>見つかりません</b>でした。

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ja: <b>ページ：%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
ja: <b>このショートカットはもう存在していません</b>

en: <b>Using proxies:</b>
ja: <b>プロキシー使用:</b>

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
ja: <b>この機能はライブラリを破壊してしまう事もありえます。</b>変更は元に戻せません。アンドゥ機能はありません。進める前にライブラリのバックアップを取ることを強く進めます。<p>文字検索や正規表現を使ってテキスト・フィールドの検索＆置換を行ってください。

en: <custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with Comments
     [before|after] Placement of notes with respect to Comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and Comments
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ja: <custom field>:[before|after]:[True|False]
     <custom field> コメントにマージするノートを含んでいるカスタムフィールド
     [before|after] コメントにノートを入れる位置
     [True|False] - ノートとコメントとの間に水平線を入れる
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess ebook metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips.</p></div>
ja: <div style="font-size:10pt;">
    <p>ファイル名からebookの書籍情報を類推する時に使う正規表現を設定</p>
    <p>正規表現の使い方についての<a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">チュートリアル</aがあります。</p>
    <p>下の<b>テスト</b>を使って、サンプルのファイル名に正規表現を試してみてください。(ファイルのエクステンションをお忘れなく)。色々な書籍情報エントリーのグループ名はツールチップに解説されています。</p></div>

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
ja: <h2>おめでとうございます!</h2> calibreを正常に設定しました。 %s ボタンを押して設定を適用してください。

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="http://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
ja: <h2>デモビデオ</h2>calibreの様々な機能を<a href="http://calibre-ebook.com/demo">オンライン</a>のビデオでデモンストレーションしています。

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="http://manual.calibre-ebook.com">online</a>.
ja: <h2>ユーザーマニュアル</h2>ユーザーマニュアルは<a href="http://manual.calibre-ebook.com">オンライン</a>にもあります。

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it. <br />For most feeds, you will have to use the "Advanced mode" to further customize the fetch process.</p></body></html>
ja: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">RSSフィードを追加して基本的なニュースレシピを作ります。 <br />多くのフィードでは、取得処理をカスタマイズするために、「詳細モード」を使用する必要があるでしょう。</p></body></html>

en: <li><b>Manual management</b>: Calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: Calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: Calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
ja: <li><b>手動管理</b>: Calibre は書誌情報の更新とコレクションへの追加を、書籍が転送するときのみに行います。このオプションではcalibreはコレクションを絶対に削除しません。</li>
    <li><b>転送時のみ</b>: Calibre は書誌情報の更新とコレクションへの追加/削除を、書籍が転送するときのみに行います。 </li>
    <li><b>自動管理</b>: Calibre は自動的にデバイス上の書誌情報と、calibreのライブラリを毎回の接続時に同期します。</li></ul>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> value: <b>%(val)s</b>
ja: <li>もし <b>%(col)s</b> 列が <b>%(action)s</b> の時の値: <b>%(val)s</b>

en: <p>A CSS stylesheet that can be used to control the look and feel of books. For examples, click <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">here</a>.
ja: <p>書籍のルック＆フィールを調整するためのCSSスタイルシート。例としては<a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500">このフォーラム</a>をクリックして見てください。

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
ja: <p>メールサーバーは、もしあなたがメールを送ろうとするサービスが、有名なメールサービスからのメールしか受け付けない場合に有用です。

en: <p>An invalid library already exists at %(loc)s, delete it before trying to move the existing library.<br>Error: %(err)s
ja: <p>無効なライブラリが %(loc)s にすでに存在します。ライブラリを移動する前に、それを削除してください。<br>エラー: %(err)s

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
ja: <p>空きスペースが無いので、デバイスに書籍をアップロードできません。

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
ja: <p>書籍のある場所を指定してください。Calibreに書籍を追加するとここにコピーされます。新しいCalibreライブラリの場合は<b>空のフォルダ</b>を利用してください:

en: <p>Comma-separated list of tags to exclude.
    Default: ~,Catalog
ja: <p>コンマ区切りの除外するタグのリスト。
    デフォルト: ~,カタログ

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
ja: <p>レシピが作れません。エラー:<br>%s

en: <p>Date format. Use 1-4 'd's for day, 1-4 'M's for month, and 2 or 4 'y's for year.</p>
    <p>For example:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010<li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
ja: <p>日付フォーマット： 1-4個の 'd' は日付を、1-4個の 'M' は月、2 か 4 個の 'y' は年を表します。</p>
    <p>例:
    <ul>
    <li> ddd, d MMM yyyy は Mon, 5 Jan 2010のようになります。<li>
    <li>dd MMMM yy は 05 January 10 になります。</li>
    </ul>

en: <p>Default pattern 
    \[.+\]
    excludes tags of the form [tag], 
    e.g., [Project Gutenberg]</p>
ja: <p>デフォルトのパターン
    \[.+\]
    カギ括弧でくくられたタグ名 [tag], 
    e.g., [Project Gutenberg]</p>

en: <p>Default: Not formatted. For format language details see <a href="http://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">the python documentation</a>
ja: <p>デフォルト: フォーマットなし。フォーマットの詳細については <a href="http://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">pythonドキュメント</a>を参照してください。

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
ja: <p>指定した日数より古いダウンロードしたニュースを削除。 0を指定で、この機能を無効。
    <p>この他、定期刊行物の「高度」タブで、保存する最大のニュース数をコントロールできます。

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
ja: <p>別の書誌情報・情報源からは同じ書籍であっても違ったタグが得られます。このオプションが設定されるとcalibreは賢くタグを扱います。ある物はタグにジャンルのような物を使い、またある物は書籍の内容を表す沢山のタグを使うからです。
    <p>注意して欲しいのは、このオプションは1つの情報源がジャンルのようなタグを使う時のみに実際的な違いが出てきます。と言うのも、ほとんどの情報源は沢山のタグを使うからです。

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>>></code>.  For example:</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>
ja: <p>ISBNのリストを、1行づづ左に入力。calibreは自動的にISBNから書籍の項目を作り、書籍情報と表紙をダウンロードします。</p>
    <p>リスト中の無効なISBNは無視されます。</p>
    <p>一つのISBNごとにファイルを指定することもできます。これをするには<code>>></code>の後にファイルのフルパスを入力してください。例：</p>
    <p><code>9788842915232 >> %s</code></p>

en: <p>Enter a template to be used to create a link for
    an author in the books information dialog. This template will 
    be used when no link has been provided for the author using 
    Manage Authors. You can use the values {author} and 
    {author_sort}, and any template function.
ja: <p>書籍情報ダイアログ内の著者リンクを作成するのに使われるテンプレートを入力。このテンプレートは「著者を管理」で著者のリンクが与えられなかったときに使われます。ここでは{author} と {author_sort} そして任意のテンプレート関数が使用できます。

en: <p>Explode the ePub to display contents in a file browser window. To tweak individual files, right-click, then 'Open with...' your editor of choice. When tweaks are complete, close the file browser window <b>and the editor windows you used to edit files in the epub</b>.</p><p>Rebuild the ePub, updating your calibre library.</p>
ja: <p>ePubを開封し内容をファイル･ブラウザ窓に表示します。それぞれのファイルをTweakするには右クリックし’...で開く'から好きなエディターを選んでください。tweakし終わった後には、ファイル･ブラウザ窓を閉じて<b>epub内のファイルを編集したエディタの窓も閉じてください</b>。</p><p>そしてePubを再構成し、calibreのライブラリがアップデートします。</p>

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/xpath.html">XPath Tutorial</a>.
ja: <p>例えば、すべてのclass="chapter"を持つh2タグにマッチさせるには、タグを<i>h2</i>に、アトリビュートを<i>class</i>そしてアトリビュートの値を<i>chapter</i>にしてください。</p><p>アトリビュート欄を空白にすると、すべてのアトリビュートに、アトリビュートの値欄を空白にすると、すべてのアトリビュートの値にマッチします。タグ名を*にするとすべてのタグにマッチします。</p><p>もっと高度なXPathの使い方については<a href="http://manual.calibre-ebook.com/xpath.html">XPathチュートリアル</a>を参照してください。

en: <p>If you do not want calibre to recognize your Apple iDevice when it is connected to your computer, click <b>Disable Apple Driver</b>.</p><p>To transfer books to your iDevice, click <b>Disable Apple Driver</b>, then use the 'Connect to iTunes' method recommended in the <a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=118559">Calibre + iDevices FAQ</a>, using the <em>Connect/Share</em>|<em>Connect to iTunes</em> menu item.</p><p>Enabling the Apple driver for direct connection to iDevices is an unsupported advanced user mode.</p><p></p>
ja: <p>Apple iDevice が接続されたときにcalibreに自動認識させないためには、<b>Apple ドライバーを無効化</b>をクリックしてください。</p><p>その場合iDevice に転送する時には、<b>Apple ドライバーを無効化</b>をクリックして、<a href="http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=118559">Calibre + iDevices FAQ</a>の 'Connect to iTunes'の項で推奨されているように、メニューの<em>Connect/Share</em>|<em>Connect to iTunes</em>を使ってください。</p><p>アドバンストモードではAppleドライバーを使用したiDevicesへの直接接続はサポートされていません。</p><p></p>

en: <p>If you use the <a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a> e-book app on your iPhone/iTouch, you can access your calibre book collection directly on the device. To do this you have to turn on the calibre content server.
ja: iPhone/iTouch上で、<a href="http://www.lexcycle.com/download">Stanza</a>電子書籍アプリケーションを使用している場合、デバイスから直接calibreの書籍コレクションにアクセスできます。これを行うには、コンテンツサーバーを稼働させてください。

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>.
ja: <p>Markdownはテキストファイル用のシンプルなマークアップ言語で、高度な書式フォーマットをする事ができます。詳しくは<a href="http://daringfireball.net/projects/markdown">markdown</a>のサイトを見てください。

en: <p>Migrating old database to ebook library in %s<br><center>
ja: <p>古いデーターベースを %s の書籍ライブラリへ移行<br><center>

en: <p>Negate this match. That is, only return results that <b>do not</b> match this query.
ja: <p>検索結果を反転。検索結果に<b>マッチしない</b>物を結果とします。

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>Stanza should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the Stanza reader on your iPhone. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on.
ja: <p>calibreの実行中にのみサーバーとして機能することを覚えておいてください。
    <p>Stanzaにはcalibreのライブラリを自動的に検出する機能がありますが、検出できないときはiPhoneのStanzaに、URL http://myhostname:8080 を登録してください。myhostname はcalibreが稼働しているコンピュータのホスト名、もしくはIPアドレスです。

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard buttons below will allow you to test your regular expression against the current input document.
ja: <p>検索と置換は<i>正規表現</i>を使います。正規表現については<a href="http://manual.calibre-ebook.com/regexp.html">正規表現チュートリアル</a>を参照してください。ウィザードボタンを押す
    と、現在の入力ドキュメントに対して正規表現での検索がテストできます。

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
ja: <p>書籍リストをタイトル、著者、出版社などで検索します。<br><br>空白で区切られた言葉はAND検索します。

en: <p>The format specifier must begin with <code>{0:</code>
    and end with <code>}</code> You can have text before and after the format specifier.
ja: <p>フォーマット指定子は必ず <code>{0:</code>からはじまり、<code>}</code>で終えなければなりません。フォーマット指定子の前後にはテキストを入れることができます。

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
ja: <p>ファイルの読み込み時にエラーが起こりました: <br /><b>

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, 
              <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">click here</a>.<p>A large number of recent, DRM free releases are 
              available at <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com">Open Books</a>.
ja: <p>この書籍は<b>DRM</b>がかかっています。DRMについて知りたい場合、そしてなぜcalibreで読んだり変換したりできないのかを知りたい時には<a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">クリック</a>してください。<p>たくさんの新しいDRMフリーな書籍が<a href="http://drmfree.calibre-ebook.com">Open Books</a>にあります。

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
ja: <p>Calibreがメールを送信する時の From: フィールドに表示されます。<br>あなたのメールアドレスを設定してください。

en: <p>This setting should match your iTunes <i>Preferences</i>|<i>Advanced</i> setting.</p><p>Disabling will store copies of books transferred to iTunes in your calibre configuration directory.</p><p>Enabling indicates that iTunes is configured to store copies in your iTunes Media folder.</p>
ja: <p>この設定はiTunesの<i>Preferences</i>|<i>Advanced</i>設定と同じでなければなりません。</p><p>無効にするとiTunesに転送される書籍はcalibreで設定されたディレクトリに保存されます。</p><p>有効にするとiTunesはiTunesのメディアフォルダにコピーを作ります。</p>

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output Profile. </p>
    <p>See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#font-size-rescaling">User Manual</a> for a discussion of how font size rescaling works.</p>
ja: <p>このウィザードは、最適なフォントサイズのキーを選択する手伝いをします。入力ドキュメントのベースフォントサイズとフォントサイズを入力すると、ウイザードは
    フォント変換アルゴリズムを使って、どのフォントサイズになるのかを表示します。下の出力ベースフォントサイズとフォント･キーを調整することで、アルゴリズムを調
    整することができます。適当な値が決まったらOKをクリックしてください。</p>
    <p>デフォルトでは出力ベースフォントサイズは０でフォントサイズ･キーは指定されていないので、calibreは出力プロファイルの値を使用します。 
    </p>
    <p>詳しくは<a href="http://manual.calibre-ebook.com/conversion.html#font-size-rescaling">ユーザーマニュアル</a>で、どのようにフォントサイズ変換アルゴリズムが動くのかを見てください。</p>

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
ja: <p>calibreがパラグラフ間の空白を削除する時、パラグラフが容易に識別できるように自動的にパラグラフにインデントを付けます。このオプションはインデントの幅を調整します。

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
ja: <p>このオプションはcalibreが保存する、この定期刊行物の最大の保存数を指定します。新しい物がダウンロードされた時、もしこの数を超えた場合には古いものから削除されます。
    <p>注：この機能は上の「タイトルをタグとして追加」がチェックされていないと動きません。
    <p>それと、下にある指定した日数より古い物を削除する設定、の方が優先されます。

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="http://gmail.com">gmail account</a> and click the Use gmail button below. You will also have to register your gmail address in your Amazon account.
ja: <p>Calibreは自動的にメールで書籍をあなたのKindleへ送る事ができます。そうするには下のメール配信を設定しなければなりません。一番簡単な方法は無料の <a href="http://gmail.com">gmail アカウント</a>を取得し、下のgmailを使うボタンをクリックする事です。それとgmailアドレスをAmazonのアカウントに登録する必要もあります。

en: <p>calibre can scan your computer for existing books automatically. These books will then be <b>copied</b> into the calibre library. This wizard will help you customize the scanning and import process for your existing book collection.</p>
    <p>Choose a root folder. Books will be searched for only inside this folder and any sub-folders.</p>
    <p>Make sure that the folder you chose for your calibre library <b>is not</b> under the root folder you choose.</p>
ja: <p>calibreはコンピューター中に存在する書籍を自動的にスキャンできます。それらの書籍はcalibreライブラリに<b>コピー</b>されます。このウィザードは存在ずる書籍のスキャン方法と取り込み処理をカスタマイズできます。</p>
    <p>ルート・フォルダーを選択してください。このフォルダーとそのサブ･フォルダーのみから書籍を検索します。</p>
    <p>その際、選択したルート・フォルダーの下に、calibreのライブラリが<b>無い</b>ことを確認してください。</p>

en: A comma separated list of languages for this book
ja: この書籍の言語のコンマ区切りのリスト

en: A comma-separated list of columns in which items containing
    periods are displayed in the tag browser trees. For example, if
    this box contains 'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not in this box,
    then the tags will be displayed each on their own line.
ja: タグブラウザでツリー上に表示される、ピリオドが含まれる列の名前の、カンマ区切りリスト。
    例えば、もし、このボックスで'tags' が指定されていた場合、 'Mystery.English'
    と 'Mystery.Thriller' は 'Mystery' の下に English と Thriller が表示されます。
    もし'tags' がこのボックスになければ、これらは一つずつ並んで表示されます。

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
ja: コンマ区切りでの、許可される値のリスト。デフォルトでは、空欄は必ず含まれます。例えば 'one,two,three' は4つの値があります。最初の一つが空欄になるからです。

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
ja: 書籍をライブラリに追加するときに適用する、カンマ区切りのタグのリスト

en: A custom recipe named %s already exists. Do you want to replace it?
ja: %s という名前のカスタム・レシピはすでに存在します。上書きしますか？

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'
ja: この列のデータがどのように解釈されるか、カスタマイズするためのオプションのディクショナリ。これはJSON文字列です。列挙型の列の時は、こうしてください。--display='{"enum_values":["val1", "val2"]}'

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: 他のルールがこのフォーマットとデバイスの組にマッチしました。本当に新しいルールを追加しますか？

en: A file generated by ghostscript which allows each page to be individually cropped `gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox file.pdf 2> bounding`
ja: ghostscriptで生成されたファイルは、各ページをそれぞれトリミングすることができます。`gs -dSAFER -dNOPAUSE -dBATCH -sDEVICE=bbox file.pdf 2> bounding`

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
ja: 表示するときに使われるカラーの名前のリスト。リストは空か、もしくは各値に対応するカラー名からなります。

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: もっと汎用的なルールが、このフォーマットとデバイスに存在しています。本当に新しいルールを追加しますか？

en: A new version of this plugin is available
ja: このプラグインの新しいバージョンがあります

en: A permanent link to this book
ja: この書籍へのパーマリンク

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart Calibre.
ja: プラグインのインストール中に問題が発生しました。このプラグインはアンインストールされます。下のエラーメッセージをフォーラムのこのプラグインのスレッドに投稿して、Calibreをリスタートしてください。

en: A user category %s does not exist
ja: ユーザーカテゴリ %s は存在しません

en: A&dvanced Search
ja: 高度な検索(&D)

en: A&pplied items
ja: 適用されたアイテム(&P)

en: A&pplied tags
ja: 適用されたタグ(&P)

en: A&utomatically set author sort
ja: 自動的に著者(ソート)を設定(&U)

en: A&vailable actions
ja: 使用できるアクション(&V)

en: A&vailable items
ja: 現在のアイテム(&V)

en: A&vailable tags
ja: 使用できるタグ(&V)

en: Abort
ja: 中止

en: Aborted, taking too long
ja: 中断しました。時間がかかりすぎています。

en: Aborting...
ja: 停止中...

en: About Get Books
ja: 本を入手について

en: Absolute path to .ttf font files to use as the fonts for the title, author
    and footer when generating a default cover. Useful if the default font (Liberation
    Serif) does not contain glyphs for the language of the books in your library.
ja: デフォルトの表紙を生成する時のタイトル、著者、フッター等に使用するフォントの、.ttf フォントファイルに対する絶対パス。もしデフォルトフォント（Liberation Serif）が、ライブラリの書籍の言語を含んでいない場合に有用です。

en: Access key for isbndb.com
ja: isbndb.comのアクセスキー

en: Access log:
ja: アクセスログ:

en: Account
ja: アカウント

en: Acknowledgements
ja: 謝辞

en: Actions
ja: 操作

en: Active Jobs
ja: 実行中のジョブ

en: Active jobs
ja: アクティブ・ジョブ

en: Add "%s" to toolbars or menus
ja: "%s"をツールバーかメニューに追加

en: Add %s to user category
ja: %s をユーザーカテゴリに追加

en: Add &custom column
ja: カスタム列を追加(&C)

en: Add &header
ja: ヘッダの追加(&H)

en: Add &title as tag
ja: タイトルをタグとして追加(&T)

en: Add Advanced Rule
ja: 高度なルールを追加

en: Add Empty book. (Book entry with no formats)
ja: 空の書籍を追加（フォーマットなしの書籍の項目）

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
ja: 本の最初に目次を追加する。

en: Add a custom news source
ja: ニュースソースをカスタマイズして追加

en: Add a format to this book
ja: この書籍に別フォーマットを追加

en: Add a header to all the pages with title and author.
ja: すべてのページにタイトルと著者のヘッダーを追加する。

en: Add a new category
ja: 新しいカテゴリを追加

en: Add a plugin by specifying the path to the zip file containing it.
ja: それが含まれているzipファイルへのパスを指定して、プラグインを追加します。

en: Add a user-defined column
ja: ユーザー定義列を追加

en: Add an email address to which to send books
ja: 書籍を送るメールアドレスを追加

en: Add an empty book (a book with no formats)
ja: 空の書籍を追加する（フォーマットが1つも無い書籍）

en: Add another condition
ja: 他の条件を追加

en: Add bookmark
ja: ブックマークの追加

en: Add books
ja: 書籍を追加

en: Add books by ISBN
ja: ISBNで書籍を追加

en: Add books from a single directory
ja: 一つのディレクトリから書籍を追加

en: Add books from directories, including sub directories (Multiple books per directory, assumes every ebook file is a different book)
ja: 書籍をディレクトリ配下から追加する（ディレクトリに複数の書籍、各電子書籍は違う本として扱う）

en: Add books from directories, including sub-directories (One book per directory, assumes every ebook file is the same book in a different format)
ja: 書籍をディレクトリ配下から追加する（ディレクトリに1つの書籍、各電子書籍は同じ本の違うフォーマットとして扱う）

en: Add books to calibre
ja: calibreに本を追加

en: Add books to calibre or the connected device
ja: 書籍をCalibreか接続したデバイスに追加

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles.
ja: 書籍が既にデーターベース中に存在していても追加する。存在するかは書籍のタイトルに基づきます。

en: Add books to library
ja: ライブラリに本を追加

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
ja: コンピューター上のファイルから、calibreのライブラリやデバイスに本を追加します。

en: Add books to your calibre library from the connected device
ja: calibreのライブラリに接続されたデバイスから本を追加します。

en: Add custom news source
ja: ニュースソースをカスタマイズして追加

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
ja: 追加の空間をヘッダーの下に追加します。デフォルト: %default ポイント

en: Add feed to recipe
ja: 配信元にフィードを追加

en: Add files path with formats?
ja: フォーマットのあるファイルのパスを追加

en: Add files to selected book records
ja: ファイルを選択された書籍の別フォーマットとして追加

en: Add from ISBN
ja: ISBNから追加

en: Add linked files in breadth first order
ja: リンクされたファイルを名前の順に追加する

en: Add new formats to existing book records
ja: 存在する書籍レコードへ新しいフォーマットを追加

en: Add new plugboard
ja: 新しいルールを追加

en: Add plugin
ja: プラグインを追加

en: Add possibly overridden plugboard?
ja: オーバーライドされているルールを追加する可能性があります。

en: Add selected actions to toolbar
ja: ツールバーに選択したアクションを追加

en: Add separator after completing an author name
ja: 著者名を補足した後にセパレータを追加する。

en: Add sub-category to %s
ja: %s にサブカテゴリを追加

en: Add ta&gs:
ja: タグの追加(&G):

en: Add tag to available tags and apply it to current book
ja: 使用できるタグのリストにタグを追加し、現在の書籍にも適用します

en: Add the new saved search
ja: 保存する検索を新規追加

en: Add to library
ja: ライブラリに追加

en: Add to user category
ja: ユーザーカテゴリに追加

en: Add your own columns
ja: 表示列を追加

en: Add/Update &recipe
ja: レシピを追加/更新(&R)

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
ja: インストールされたカスタム・プラグインへのTweakを追加/編集する。これらのTweakに関するドキュメントはプラグインをダウンロードしたWebサイトにあるはずです。

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
ja: calibre書籍リストに表示列を追加/削除する

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
ja: calibreの機能各種について、追加/削除/カスタマイズする

en: Added
ja: 追加された

en: Added Tags:
ja: 追加されたタグ：

en: Adding
ja: 追加中

en: Adding books
ja: 書籍追加

en: Adding books to device metadata listing...
ja: 書籍をデバイスの書誌情報リストへ追加しています...

en: Adding duplicates...
ja: 重複したものを追加...

en: Adding failed
ja: 追加に失敗

en: Adding...
ja: 追加...

en: Additional content merged with Comments during catalog generation
ja: カタログ生成時にコメントにマージされる追加内容

en: Additional metadata can be taken from Overdrive's book detail page. This includes a limited set of tags used by libraries, comments, language, and the ebook ISBN. Collecting this data is disabled by default due to the extra time required. Check the download all metadata option below to enable downloading this data.
ja: 追加の書誌情報がOverdriveの詳細ページから取得できます。これにはいくつかの、ライブラリで使うタグ、コメント、言語、電子書籍 ISBNなども含まれます。余計に時間がかかるため、デフォルトではこのデータの取得は無効になっています。下の書誌情報オプションをすべてチェックすることで、これらの情報ダウンロードが有効になります。

en: Address
ja: 住所

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
ja: Calibreのルック＆フィールをあなたの好みに調整します

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Affiliate
ja: アフィリエイト

en: Affiliate:
ja: アフィリエイト

en: Align center
ja: 中央揃え

en: Align justified
ja: 均等揃え

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align right
ja: 右揃え

en: All
ja: すべて

en: All articles
ja: すべての文書

en: All books
ja: すべての書籍

en: All by author
ja: All by author(著者順にすべて)

en: All by title
ja: All by title(タイトル順にすべて)

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
ja: デバイス上のすべてのチェックされた書籍は<b>永久に削除</b>されます。リストを確認してください。

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
ja: calibreのライブラリ内の全ての表紙は、アスペクト比を保ちながらこのサイズにリサイズされます。これは異常に大きな表紙による遅さを避けるためにあります。

en: All of these category_managers are available by right-clicking on items in the tag browser above
ja: 上のタグブラウザーの項目を右クリックすると、これらのすべてのカテゴリー管理が利用できます

en: All on 1 tab
ja: すべて１タブ

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. Calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRM</a>.
ja: すべての取引（商用やそうでない物も）はあなたと書籍ストアの間で行います。Calibreはこれに関係しないので、購入等に関連するすべての問題は購入先のウェブサイトへ問い合わせてください。特に、あなたの電子書籍リーダーで入手する書籍が使えるかどうか良く確認してください。（特に書籍に<a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRM</a>がかかっている場合など）

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
ja: 目次の作成時に重複するリンクを許す(&D)

en: Already assigned
ja: すでに定義されています

en: Already exists
ja: すでに存在します

en: Always
ja: 常に

en: Amazon timed out. Try again later.
ja: Amazonがタイムアウトしました。後でまた試してみてください。

en: Amazon website to use:
ja: 使用するAmazonウエブサイト

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter","book","section" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
ja: 章のタイトルを指定するXPathでの指定。デフォルトは「章」「本」「セクション」「パート」の文字が含まれる<h1>か<h2>タグか、スタイルシートにclass='chapter'のある全てのタグを章のタイトルとして認識します。指定は評価の結果が要素のリストとなるようにしてください。この動作を無効にするには「/」の指定をしてください。詳しくはcalibreユーザーマニュアルのXPathチュートリアルの項を参考にしてください。

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements.
ja: XPath表記で指定した要素の前に改ページを挿入します。

en: An ebook store.
ja: 電子書籍ストア

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
ja: テーブルを処理中にエラーが起こりました： %s。テーブルのマークアップを無視します。

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
ja: アイテムは空白に設定できません。削除してください。

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
ja: ドキュメント中のハイフン付けされたワードを分析します。ドキュメント自身を辞書として使い、ハイフンをそのままにするか取り除くかを決定します。

en: Any custom field
ja: (任意のカスタム・フィールド)

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored.By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
ja: この正規表現にマッチするリンクを無視します。このオプションは何度でも指定できるので、どれか一つの正規表現にマッチすれば、そのリンクは無視されます。デフォルトでは無視されるリンクはありません。もし無視する正規表現と、たどる正規表現の両方にマッチした場合、無視する正規表現が使われます。

en: Any of these &unwanted words:
ja: これらの必要ない言葉のいずれか(&U):

en: Append to field
ja: フィールドの後ろに追加

en: Apple device
ja: Appleデバイス

en: Apple device detected, launching iTunes, please wait ...
ja: Appleの機器が見つかりました。iTunes を起動しています。しばらくお待ちください...

en: Apply
ja: 適用

en: Apply any changes you made to this tweak
ja: このTweakへの変更を適用する

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Apply no processing to the image
ja: 画像の処理をしない

en: Apply tag to current book
ja: 現在の書籍にタグを適用

en: Apply tags to current tag category
ja: 現在のタグ・カテゴリにタグを適用

en: Apply this restriction on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
ja: この制限を、calibreのスタート時にもし現在のライブラリが使用された場合、適用します。その他、このライブラリへの切り替え時にも適用されます。この設定はライブラリごとに設定できます。

en: Applying changed metadata
ja: 書籍情報の変更を適用

en: Applying changes to %d books.
    Phase {0} {1}%%.
ja: 変更を%d 冊の書籍に適用します。
    フェーズ {0} {1}%%.

en: Archives
ja: 書庫

en: Are you sure
ja: 本当に行いますか？

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the formatalready exists for a book, it will be replaced.
ja: 本当に同じファイルをすべての %d書籍に追加しますか？もし書籍に同じフォーマットがあった場合、それは置き換えられます。

en: Are you sure you want to delete the following items?
ja: 本当にこれらのアイテムを削除しますか？

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
ja: 本当にプラグイン<b>%s</b>をアンインストールしますか?

en: Are you sure?
ja: よろしいですか?

en: Are your sure?
ja: 実行しますか？

en: Arg &count:
ja: 引数の数(&C):

en: Argument count should be -1 or greater than zero. Setting it to zero means that this function cannot be used in single function mode.
ja: 引数の数は-1か0より大きい数でなければなりません。0にするとこの関数はシングル関数モードでは使用できない、と言う意味になります。

en: Article download failed: %s
ja: 記事のダウンロードに失敗しました：%s

en: Article downloaded: %s
ja: 記事をダウンロードしました：%s

en: Articles
ja: 記事

en: Ascending
ja: 昇順

en: Assume print formatting
ja: 印刷用フォーマットだと仮定

en: Assume that each directory has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
ja: 各ディレクトリには1つの書籍しかなく、すべてのファイルは、その書籍の違ったフォーマットである、と仮定します。

en: At least two books must be selected for merging
ja: 書籍のマージには最低２つの書籍を選択する必要があります。

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
ja: 添付はcalibreからダウンロードされた定期刊行物 %sです。

en: Attached, you will find the e-book
ja: 添付に電子書籍があります

en: Author
ja: 著者

en: Author So&rt:
ja: 著者並び替え(&R):

en: Author Sort
ja: 著者ソート

en: Author names cannot contain & characters.
ja: 著者名には「&」文字は入れられません。

en: Author s&ort:
ja: 著者ソート(&O):

en: Author s&ort:
ja: 著者(ソート) (&O)

en: Author sort
ja: 著者名(ソート)

en: Author sort name algorithm
ja: 著者名のソート・アルゴリズム

en: Author(s)
ja: 著者

en: Authors
ja: 著者

en: Authors changed
ja: 著者が変更されました

en: Authors:
ja: 著者:

en: Auto convert the following books before sending via email?
ja: これらの書籍をメールで送信する前に自動的に変換しますか？

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
ja: デバイスにアップロードする前に以下の書籍を自動的に変換しますか？

en: Auto increment series index
ja: シリーズ番号を自動更新

en: Auto reload server when source code changes. May not work in all environments.
ja: ソースコードの変更時にサーバーを自動的にリロードする。一部の環境で動作しない場合があります。

en: Auto send
ja: 自動送信

en: Automatic management
ja: 自動管理

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
ja: 現在のタイトルを元に自動的にソート用著者名を作成します。このボタンでソート用著者名を作ると、ソート用著者名が赤から緑に変わります。このボタンの下に機能のメニューがあります。ボタンをクリックしたままにすると見えます。

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
ja: 現在のタイトルを元に自動的にソート用タイトルを作成します。
    このボタンでソート用タイトルを作ると、ソート用タイトルが赤から緑に変わります。

en: Automatically download the cover, if available
ja: もし存在すれば、表紙をダウンロードする。

en: Automatically launch content server on application startup
ja: アプリケーションの起動時に、自動的にコンテンツサーバーを起動する

en: Automatically number books
ja: 書籍を自動的に番号付けする

en: Automatically send downloaded &news to ebook reader
ja: ダウンロードしたニュースを電子書籍リーダーに自動的に送信する(&N)

en: Automerge: If books with similar titles and authors found, merge the incoming formats automatically into
    existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has
    the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.
    
    Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.
ja: 自動マージ: もし似たようなタイトルと著者が見つかったとき、自動的にこのフォーマットを存在する書籍レコードにマージします。右側のボックスでは、このフォーマットが存在する書籍レコードにすでにあった場合にどうするかを指定します。注：このオプションはライブラリにコピーする時にも適用されます。
    
    タイトルは冠詞("the", "a", "an")や発音記号、大小文字を無視します。著者は完全一致です。

en: Automerge: If books with similar titles and authors found, merge the incoming formats automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format: 
    
    Ignore duplicate incoming files - means that existing files in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate files - means that existing files in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate file - means that a new book entry will be created for each duplicate file
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
ja: 自動マージ: 類似したタイトルや著者の書籍が見つかった場合、そのフォーマットが自動的にすでにある書籍のレコードに追加されます。このボックスではそのフォーマットと同じフォーマットがすでに書籍レコードに存在した場合にどうするかを設定します: 
    
    同じフォーマットの新しいファイルを無視 - 現在ライブラリにあるファイルはそのまま残ります。
    現在のものを上書き - 現在ライブラリにあるファイルは置き換えられます
    重複ごとに別の新しいレコードを作製 - 新しい書籍レコードがそれぞれのファイルに作られます
    
    同じ書籍の判別時、タイトルは冠詞("the", "a", "an")や発音記号、大小文字を無視します。著者は完全一致です。

en: Available
ja: 利用可

en: Available user recipes
ja: 利用可能なユーザーレシピ

en: Available variables:
ja: 使用できる変数：

en: Average rating
ja: 平均評価

en: Back
ja: 戻る

en: Background color
ja: 背景色

en: Backup metadata
ja: 書籍情報バックアップ

en: Backup status
ja: バックアップ・ステータス

en: Bad configuration
ja: おかしな設定

en: Bad database location
ja: データーベースの場所が無効

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
ja: データーベースの場所 %r が良くありません。新しい空のcalibreライブラリで開始します。

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
ja: データーベースの場所 %r が無効です。calibreは終了します。

en: Bad location
ja: 悪い場所

en: Bad table:
    %s
ja: 悪いテーブル：
    %s

en: Bambook SDK has not been installed.
ja: Bambook SDKがインストールされていません。

en: Base
ja: 基本

en: Base &font size:
ja: 基本のフォントサイズ(&F):

en: Base directory into which URL is saved. Default is %default
ja: URLが保存されるベースディレクトリ。デフォルトは %default

en: Basic metadata
ja: 基本書誌情報

en: Behavior
ja: 挙動

en: Bib file encoding:
ja: Bib ファイルのエンコーディング：

en: BibTeX Options
ja: BibTeX オプション

en: BibTeX entry type:
ja: BibTeXの入力タイプ：

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXファイル、エンコーディングフラグ。
    使用できるタイプ: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX 出力フォーマット

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXファイルの出力エンコーディング。
    使用できるタイプ: utf8, cp1252, ascii.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX 出力フォーマット

en: Bibliography
ja: 書誌情報

en: Blockquote
ja: ブロック・クオート

en: Bold
ja: 太文字

en: Book
ja: 本

en: Book %(sidx)s of %(series)s
ja: %(series)s の %(sidx)s 書籍

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
ja: <span class="series_name">%(series)s</span>の %(sidx)s 巻

en: Book %d:
ja: 書籍%d:

en: Book Cover
ja: 本のカバー

en: Book Details
ja: 本の詳細

en: Book format
ja: 本のフォーマット

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
ja: 選択された書籍のフォーマットと書籍情報は<b>最初の選択された書籍</b> (%s)に追加されます。ISBNはマージ<i>されません</i>。<br><br>選択された2つ目以降の書籍は削除や変更はされません。<br><br>実行しますか？

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). ISBN will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: 選択された書籍のフォーマットと書籍情報は<b>最初の選択された書籍</b> (%s)に追加されます。ISBNはマージ<i>されません</i>。<br><br>マージ後、２つ目以降の選択された書籍は<b>削除されます</b>。<br><br>最初の選択された書籍のすべてのフォーマットはそのままで、2つ目以降の書籍のフォーマットで前と同じものはcalibreライブラリから<b>削除されます</b>。<br><br><b>本当に</b>実行しますか？

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title, ISBN and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After merger the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: 選択された書籍のフォーマットと書籍情報は<b>最初の選択された書籍</b> (%s)に追加されます。最初の選択された書籍の書籍情報は変更されません。著者, タイトル, ISBN等のすべての書籍情報はマージ<i>されません</i>。<br><br>マージ後、２つ目以降の選択された書籍は、書籍情報とも<b>削除されます</b>。<br><br>最初の選択された書籍のすべてのフォーマットはそのままで、2つ目以降の書籍のフォーマットで前と同じものはcalibreライブラリから<b>削除されます</b>。<br><br><b>本当に</b>実行しますか？

en: Book metadata files remaining to be written: %s
ja: 書籍情報ファイルの書き出す残りの数： %s

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bookmark #%d
ja: ブックマーク #%d

en: Bookmark Manager
ja: ブックマーク マネージャ

en: Books
ja: 本

en: Books by &Genre
ja: ジャンル別書籍(&G)

en: Books by &Series
ja: シリーズ別の書籍(&S)

en: Books by &Title
ja: タイトル別の書籍(&T)

en: Books by Author
ja: 著者別の書籍

en: Books by same author
ja: 同じ著者の書籍

en: Books by this publisher
ja: 同じ出版社の書籍

en: Books display will be restricted to those matching a selected saved search
ja: 表示される書籍は選択された、保存された検索、にマッチした書籍だけになります。

en: Books in
ja: カテゴリ中の書籍：

en: Books in this series
ja: このシリーズの書籍

en: Books in your library
ja: ライブラリ中の本

en: Books matching either pattern will not be included in generated catalog.
ja: どちらかのパターンにマッチする書籍は生成するカタログから除外されます。

en: Books sorted by
ja: 本のソート

en: Books tagged as Wishlist items will be displayed with an X
ja: ウイッシュリスト・タグの付いた書籍はX付きで表示されます

en: Books with selected item "{0}": {1}
ja: 選択された書籍 "{0}": {1}

en: Books with the same tags
ja: 同じタグを持つ本

en: Books with the same title as the following already exist in the database. Add them anyway?
ja: 同じタイトルの書籍がデーターベース中にすでに存在します。追加しますか？

en: Books:
ja: 書籍：

en: Brazilian Portuguese
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: Browse books by
ja: 書籍のカテゴリ：

en: Browse by covers
ja: 表紙でブラウズ

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
ja: この書籍の表紙の画像を選択

en: Browse the calibre User Manual
ja: calibreユーザーマニュアルを見る

en: Browsing %d books
ja: %d書籍をブラウズ中

en: Browsing by
ja: カテゴリ：

en: Bulk Convert
ja: まとめて変換

en: Bulk convert
ja: まとめて変換

en: But dont show entries that have...
ja: 以下を持たないエントリを検索...

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
ja: このストアからの購入はCalibreのデベロッパ %s をサポートします。

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
ja: このストアからの購入で、以下のCalibreのデベロッパをサポートできます: %s</p>

en: By
ja: >

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
ja: この下のテンプレートを修正することで、どのようなファイル名、どのようなフォルダにファイルが保存されるかを調整することができます。「/」文字を使うことでサブフォルダーも指定できます。使用できる書誌情報の変数は下に表示されている通りです。もし書籍にいくつかの書誌情報が無かった場合、それらは空文字となります。

en: By default, the calibre content server listens on '0.0.0.0' which means that it
    accepts IPv4 connections on all interfaces. You can change this to, for
    example, '127.0.0.1' to only listen for connections from the local machine, or
    to '::' to listen to all incoming IPv6 and IPv4 connections (this may not
    work on all operating systems)
ja: デフォルトでは、Calibreのコンテンツサーバーは '0.0.0.0' をlistenします。これはすべてのインターフェースのIPv4接続を受け付けるということになります。この値を例えば'127.0.0.1'に変更すると、ローカルマシンからの接続のみに限定したり、'::'に変える事で、すべてのIPv4とIPv6の接続を受けることができます。（ただし、これはすべてのOSで動作するとは限りません）

en: By first letter
ja: 最初の一文字

en: C&reate
ja: 作成(&R)

en: C&ustom metadata
ja: カスタム書誌情報(&U)

en: CATEGORY ITEMS
ja: カテゴリー・アイテム

en: CSS file used for the output instead of the default file
ja: 出力に使う、デフォルトと異なるCSSファイルです

en: CSV/XML Options
ja: CSV/XML オプション

en: Cache covers from iTunes/iBooks
ja: iTunes/iBooksから表紙を保存

en: Calibre Library
ja: Calibreライブラリ

en: Calibre helps you find the ebooks you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources for you.
ja: Calibreは、様々な商用やパブリックドメインの書籍のあるWebサイトを検索し、欲しい電子書籍を見つける手伝いをします。

en: Calibre normally uses locale-dependent lexicographic ordering when showing
    completion values. This means that the sort order is correct for the user's
    language. However, this can be slow. Performance is improved by switching to
    ascii ordering. This tweak controls when that switch happens. Set it to zero
    to always use ascii ordering. Set it to something larger than zero to switch
    to ascii ordering for performance reasons.
ja: Calibre は通常、補完値の表示時にロケール依存の辞書順使います。
    これはソート順がユーザーの言語にとって正しいことを意味しています。
    しかしながら、これは遅くなります。ASCII順に変更することでスピードが向上します。
    このtweakはこの切り替えがいつ起こるかを制御します。0に設定すると必ずASCII順になります。
    0より大きな数にすると、パフォーマンスによってASCII順への切り替えが起こります。

en: Calibre upgrade required
ja: Calibreのアップグレードが必要です

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel and return to overview
ja: キャンセルして一覧へ戻る

en: Cannot Start
ja: 開始できない

en: Cannot add
ja: 追加できません

en: Cannot add files as no books are selected
ja: 書籍が選択されていないので、ファイルを追加できません。

en: Cannot add link %s to TOC
ja: %sを表紙にリンクできません

en: Cannot add some files as you do not have  permission to access them. Click Show Details to see the list of such files.
ja: ファイルにアクセスする権限が無いので、ファイルを追加できませんでした。「詳細を表示」をクリックして問題のファイルのリストを参照してください。

en: Cannot add the actions %s to this location
ja: アクション %s を個の場所に追加できません

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
ja: 書籍が無いとGUIビルダーを使ってregexを作成できません。

en: Cannot configure
ja: 設定できません

en: Cannot configure before calibre is restarted.
ja: calibreが再起動する前は設定できません。

en: Cannot configure while there are running jobs.
ja: ジョブの実行中には設定できません。

en: Cannot convert
ja: 変換できない

en: Cannot copy
ja: コピーできない

en: Cannot copy books directly from iDevice. Drag from iTunes Library to desktop, then add to calibre's Library window.
ja: iDeviceから直接電子書籍をコピーできません。iTunesのライブラリから一度デスクトップへドラッグしてから、calibreのライブラリウィンドウに追加してください。

en: Cannot delete
ja: 削除できない

en: Cannot delete books
ja: 本を削除できません

en: Cannot download metadata
ja: 書誌情報をダウンロードできません

en: Cannot download news as no internet connection is active
ja: インターネットに接続されていないので、ニュースがダウンロードできません。

en: Cannot edit metadata
ja: 書誌情報を編集できません

en: Cannot get files from this device
ja: この機器からファイルを取得できません

en: Cannot kill job
ja: ジョブを停止できません

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
ja: デバイスと通信するジョブを停止できません

en: Cannot merge books
ja: 書籍のマージができません

en: Cannot open folder
ja: フォルダを開くことができない

en: Cannot preview
ja: プレビューできません

en: Cannot read
ja: 読み込めない

en: Cannot read from: %s
ja: %s から読み込むことができない。

en: Cannot remove
ja: 削除できません

en: Cannot remove builtin plugin
ja: 組み込みプラグインは削除できません

en: Cannot remove the actions %s from this location
ja: アクション %s をこの場所から削除できません

en: Cannot save to disk
ja: ディスクに保存できません

en: Cannot search
ja: 検索できません

en: Cannot send: Device has no storage card
ja: 送信できません: デバイスにストレージカードがありません

en: Cannot send: No device is connected
ja: 送信できません: デバイスが接続されていません

en: Cannot tweak ePub
ja: ePubに細工できません

en: Cannot view
ja: 表示できない

en: Capitalize
ja: 先頭を大文字化

en: Card A
ja: カードA

en: Card A folder
ja: カードA、ディレクトリ

en: Card B
ja: カードB

en: Cas&e sensitive
ja: 大文字・小文字を区別(&E)

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog &format:
ja: カタログフォーマット(&F):

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
ja: カタログタイトル(&T)
    (既存の同名のカタログは置き換えられます)

en: Catalog generated.
ja: カタログが生成されました。

en: Catalog generator
ja: カタログ生成

en: Catalog options
ja: カタログ・オプション

en: Categories with &hierarchical items:
ja: 階層化するカテゴリアイテム(&H):

en: Category Editor
ja: カテゴリ編集

en: Category filter:
ja: カテゴリ・フィルター：

en: Category lookup name:
ja: カテゴリ検索名：

en: Category name:
ja: カテゴリ名：

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
ja: calibreが動作しているときに終了させる。注意：ジョブが動作している場合、それは警告無く終了されます。

en: Center
ja: 中央

en: Change &cover
ja: 表紙を変更(&C)

en: Change &cover image:
ja: 本の表紙を変更(&C):

en: Change &font (needs restart)
ja: フォントを変更 (再起動が必要)(&F)

en: Change Case
ja: 大文字小文字を変更

en: Change calibre behavior
ja: calibreの動作を変更する

en: Change cover
ja: 表紙を変更

en: Change how calibre downloads metadata
ja: calibreがどのように書誌情報をダウンロードするかを変更

en: Change metadata fields before saving/sending
ja: 保存/送信前に書誌情報を変更します。

en: Change paths to &lowercase
ja: パスを小文字にする(&L)

en: Change sub-categorization scheme
ja: サブカテゴリ化方法を変える

en: Change text alignment for %s
ja: テキスト配置を %s にする

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
ja: テキストのジャスティフィケーションを変える。「左」に設定するとジャスティファイすべき全てのテキストを左寄せにします。「ジャスティファイ」にするとジャスティファイしていないすべてのテキストをジャスティファイします。「オリジナル」（ディフォールト）にすると元ファイルのジャスティフィケーションを変えません。注：幾つかのフォーマットのみがジャスティフィケーションをサポートする事に注意してください。

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
ja: 書籍の著者を変更。複数著者の場合にはコンマで区切ってください。

en: Change the contents of the saved search
ja: 保存された検索の内容を変更する

en: Change the title of this book
ja: この書籍のタイトルを変更

en: Change the way calibre behaves
ja: calibreの挙動を変更する

en: Change title to title &case
ja: タイトルをタイトルケースにする(&C)

en: Changed metadata
ja: 変更された書誌情報

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
ja: 複数の書籍の著者を変更するのには、いくらか時間がかかります。よろしいですか？

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
ja: いくつかの書籍の書誌情報を変更するのには、いくらか時間がかかります。よろしいですか？

en: Chapter &mark:
ja: 章のマーク(&M):

en: Chapter &threshold
ja: 章の閾値(&T)

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: cp1252, cp1251, latin1 and utf-8.
ja: 入力HTMLファイルのキャラクター・エンコーディング。よくある設定：cp1252, cp1251, latin1 and utf-8.

en: Character match
ja: 文字検索

en: Check Library -- Problems Found
ja: ライブラリーのチェック -- 問題発見

en: Check for &updated plugins
ja: プラグインの更新をチェック(&U)

en: Check library
ja: ライブラリをチェック

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
ja: このボックスをチェックすると、検索文字列が正確に大文字小文字がマッチします。チェックをはずすと大小文字は無視されます。

en: Check this box if this column contains names, like the authors column.
ja: 著者列のように、名前を含む列の時にはこのボックスをチェックしてください。

en: Check this box to remove all tags from the books.
ja: 書籍からすべてのタグを取り除く時にはチェックしてください。

en: Checking database integrity
ja: データーベースの整合性をチェック

en: Checking last download date.
ja: 最新ダウンロード日時をチェック中

en: Children of %s
ja: %s の子ノード

en: Chinese (HK)
ja: 中国語（香港）

en: Choose &language (requires restart):
ja: 言語を選択 (再起動が必要です)(&L):

en: Choose Files
ja: ファイル選択

en: Choose Format
ja: フォーマットを選択

en: Choose Library
ja: ライブラリを選択

en: Choose a category to browse by:
ja: ブラウズするカテゴリを選択：

en: Choose a different layout for the Edit Metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
ja: 書誌情報編集ダイアログのレイアウトを選択します。コンパクト書誌情報レイアウトは、表紙やフォーマットの修正よりも、カスタム書誌情報の編集に向いています。

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter Detection.
ja: デバッグ情報出力を入れるフォルダーを指定。もしフォルダーを指定すると、calibreはたくさんのデバッグ情報出力をその中に書き出します。これは変換プロセスを理解する時や、目次や章判別のような変換パラメータの正しい値を調べる時にも役立ちます。

en: Choose a location for your calibre e-book library
ja: calibre電子書籍ライブラリの場所を選択

en: Choose a location for your new calibre e-book library
ja: 新しいcalibre電子書籍ライブラリの場所を選択

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
ja: ライブラリの新しい名前を選択 <b>%s</b>.

en: Choose a random book from your calibre library
ja: calibreのライブラリからランダムに書籍を選択

en: Choose a recipe file
ja: レシピファイルを選択

en: Choose background color
ja: 背景色を選択

en: Choose builtin recipe
ja: 内蔵レシピを選択

en: Choose calibre library to work with
ja: 使用するcalibreライブラリを選択

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Redd instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
ja: 接頭辞なしのテキストで検索する場合（例えば、title:RedではなくRedだけで）の検索対象となる列を選ぶ。コンマ区切りの検索名のリストを入力。上の検索を制限するオプションが設定されたときのみに有効。

en: Choose cover for
ja: 表紙を選ぶ

en: Choose debug folder
ja: デバッグ・フォールダーを選択

en: Choose destination directory
ja: 目的のディレクトリを選択

en: Choose ebook
ja: 電子書籍の選択

en: Choose foreground color
ja: 描画色を選択

en: Choose format to download to your library.
ja: ライブラリにダウンロードするフォーマットを選択

en: Choose format to send to device
ja: フォーマットを指定して送信

en: Choose formats
ja: フォーマットを選択

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
ja: <b>残したい</b>フォーマットを選択。<p>注：これは書籍からすべてのフォーマットを削除するわけではありません。

en: Choose formats for
ja: フォーマットを選ぶ

en: Choose formats to be deleted
ja: 削除したいフォーマットを選択

en: Choose how tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories
ja: 制限以上の数がある場合、タグブラウザでサブカテゴリをどのように表示するかを設定します。
    最初の1文字にすると A, B, C のようなリストになり、分割を選ぶと同じ数のグループに分割されます。
    サブカテゴリが要らない場合には無効にしてください。

en: Choose library
ja: ライブラリの選択

en: Choose location for calibre library
ja: calibreライブラリの場所を選択

en: Choose root folder
ja: ルートフォルダの選択

en: Choose saved search or enter name for new saved search
ja: 保存された検索を選ぶか、新しく保存する検索の名前を入力してください。

en: Choose stores
ja: ストアを選択

en: Choose the format to view
ja: 表示するフォーマットを選択

en: Choose the location to add books from
ja: 書籍の追加元の場所を選択

en: Choose the toolbar to customize
ja: カスタマイズするツールバーを選択

en: Choose theme (needs restart)
ja: テーマを選択（再起動が必要）

en: Choose whether to use basic text matching or advanced regular expression matching
ja: 基本的なテキスト検索か、高度な正規表現による検索のどちらを使うかを選択

en: Choose which identifier type to operate upon
ja: どの識別子タイプに操作を行うか選択

en: Choose your &language:
ja: 言語を選択(&L):

en: Choose your calibre library
ja: calibreライブラリを選択してください

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "%s" device.
ja: あなたの電子書籍デバイスを選択してください。リストにない場合は、"%s"デバイスを選択してください。

en: Clear
ja: 消去

en: Clear '%s'
ja: '%s'をクリア

en: Clear date
ja: 日付を消去

en: Clear list of recently opened books
ja: 最近開いた書籍のリストをクリア

en: Clear published date
ja: 発行日をクリア

en: Clear recently viewed list
ja: 最近表示した書籍のリストをクリア

en: Clear search &histories
ja: 検索履歴を消去(&H)

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, e-book viewer, fetch news dialog, etc.
ja: calibreの書籍リストや電子書籍ビューアー、ニュース取得を含む、すべての検索履歴を消去します。

en: Clear the current search
ja: 現在の検索をクリア

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
ja: ライブラリビューの列をクリックすると書籍の情報を参照できます

en: Click the show details button to see which ones.
ja: 「詳細を表示」ボタンをクリックして、どれか確認してください。

en: Click to change
ja: クリックして変更

en: Click to open
ja: クリックして開く

en: Click to see list of jobs
ja: クリックでジョブのリストを表示

en: Close
ja: 閉じる

en: Close dictionary
ja: 辞書を閉じる

en: Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Co&mments
ja: コメント(&M)

en: Code is running
ja: コード実行中

en: Collapse all categories
ja: すべてのカテゴリを閉じる

en: Collecting data, please wait...
ja: データを集めています、お待ちください、、、

en: Collections
ja: コレクション

en: Colophon
ja: 出版社のマーク

en: Colors
ja: カラー

en: Column &heading
ja: 列名(&H)

en: Column built from other columns
ja: 他の列から作られる列

en: Column built from other columns, behaves like tags
ja: 他の列から作られる列。タグのように扱われる。

en: Column coloring
ja: 列の色づけ

en: Column containing 'read' status
ja: '既読'ステータスのある列

en: Column containing additional exclusion criteria
ja: 追加の除外条件がある列

en: Column heading in the library view and category name in the tag browser
ja: ライブラリ表示の列名と、タグ・ブラウザのカテゴリ名に使われます。

en: Columns to be displayed in the book list
ja: ブックリストで表示する列

en: Comic
ja: コミック

en: Comic Input
ja: コミックの入力

en: Comics
ja: コミックス

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
ja: コンマ区切りの月の中の日付。例：1,15

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used
ja: 電子書籍を送るためのデバイス上のディレクトリ名。カンマ区切りのリストで、最初に見つかったものが利用される

en: Comma separated list of directories to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
ja: デバイスに送る電子書籍の入ったディレクトリの、コンマ区切りのリスト。最初に見つかった場所が使われます。

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
ja: 各書籍を保存する時のコンマ区切りのフォーマットのリスト。デフォルトではすべての存在するフォーマットが保存されます。

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
ja: 書誌情報のCSVファイルの項目をデバイスのコレクションに変換します。取りこめる可能性は：

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
ja: 書籍から取り除く、コンマ区切りのタグのリスト。

en: Comma separated text, like tags, shown in the tag browser
ja: （タグのような）カンマ区切りのテキスト。タグ・ブラウザの列で表示

en: Comma-separated list of category lookup names.
    Default: all
ja: コンマ区切りのカテゴリの検索名リスト。
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
ja: カタログへの、コンマ区切りのデーターベースID。
    もし使われたときには--searchは無視されます。
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
ja: 無視する拡張子のカンマ区切りのリスト
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
ja: 無視する名前のカンマ区切りのリスト
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
ja: カンマ区切りのレポートのリスト
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of tag words indicating book should be excluded from output.For example: 'skip' will match 'skip this book' and 'Skip will like this'.Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: 出力から排除される書籍を表すタグの、コンマ区切りのリスト。例えば: 'skip' は 'skip this book' と 'Skip will like this'を排除します。デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Command line tools installed
ja: コマンドライン・ツールがインストールされました。

en: Command line tools installed in
ja: コマンドラインツールは以下にインストールされました：

en: Comments
ja: コメント

en: Common
ja: 共通

en: Common Options
ja: 共通設定

en: Communicate with Android phones.
ja: Androidフォンと通信します。

en: Communicate with BOEYE BDX serial eBook readers.
ja: BOEYE BDX シリアル電子書籍リーダーと通信

en: Communicate with BOEYE BEX Serial eBook readers.
ja: BOEYE BEXシリアル電子書籍リーダーと通信

en: Communicate with Hanlin V3 eBook readers.
ja: Hanlin V3 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with Hanlin V5 eBook readers.
ja: Hanlin V5 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with S60 phones.
ja: 電話機 S60 と通信します。

en: Communicate with The Book reader.
ja: The Book リーダーと通信

en: Communicate with WebOS tablets.
ja: WebOSタブレットと通信

en: Communicate with all the Sony eBook readers.
ja: Sony 電子書籍リーダーと通信します。

en: Communicate with an eBook reader.
ja: 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with iTunes.
ja: iTunesと通信

en: Communicate with iTunes/iBooks.
ja: iTunes/iBooksと通信

en: Communicate with the Acer Lumiread
ja: Acer Lumireadと通信しています

en: Communicate with the Adam tablet
ja: Adamタブレットと通信

en: Communicate with the Aluratek Color
ja: Aluratek Colorと通信します。

en: Communicate with the Archos reader.
ja: Archos リーダーと通信

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
ja: Astak Mentor EB600と通信

en: Communicate with the Azbooka
ja: Azbookaと通信

en: Communicate with the BOOX eBook reader.
ja: BOOX 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Binatone Readme eBook reader.
ja: 電子書籍リーダー Binatone Readme と通信します。

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
ja: Blackberryスマートフォンと通信します。

en: Communicate with the Bq Avant
ja: Booq Avant と通信します。

en: Communicate with the COBY
ja: COBYと通信

en: Communicate with the Cybook Gen 3 / Opus eBook reader.
ja: Cybook Gen 3/ Opus 電子書籍リーダーと通信

en: Communicate with the Cybook Orizon eBook reader.
ja: Cybook Orizon 電子書籍リーダーと通信しています

en: Communicate with the EB600 eBook reader.
ja: EB600 電子書籍リーダーと通信します。

en: Communicate with the EEE Reader
ja: EEE Readerと通信します。

en: Communicate with the ESlick eBook reader.
ja: ESlick 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Elonex EB 511 eBook reader.
ja: 電子書籍リーダー Elonex EB 511 と通信します。

en: Communicate with the Entourage Edge.
ja: Entourage Edgeと通信

en: Communicate with the GM2000
ja: GM2000と通信しています

en: Communicate with the Hanvon N520 eBook reader.
ja: Hanvon N520 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 eBook reader.
ja: IRex Digital Reader 1000 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
ja: IRex Digital Reader 800 と通信します。

en: Communicate with the IRex Iliad eBook reader.
ja: IRex Iliad 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Iriver Story reader.
ja: 電子書籍リーダー Iriver Story と通信します。

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
ja: JetBookミニリーダーと通信しています

en: Communicate with the JetBook eBook reader.
ja: JetBook 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Kindle 2/3 eBook reader.
ja: Kindle 2/3電子書籍リーダーと通信

en: Communicate with the Kindle DX eBook reader.
ja: Kindle DX 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Kindle eBook reader.
ja: Kindle 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Kobo Reader
ja: Kobo Reader と通信

en: Communicate with the Libre Air reader.
ja: Libre Airリーダーと通信

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
ja: MiBuk Wolderリーダーと通信

en: Communicate with the Moovybook Reader
ja: Moovybookリーダーとの通信

en: Communicate with the Newsmy reader.
ja: Newsmy リーダーと通信

en: Communicate with the Nextbook Reader
ja: Nextbook Readerと通信します。

en: Communicate with the Nokia 770 internet tablet.
ja: Nokia 770 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Nokia 810/900 internet tablet.
ja: Nokia 810/900インターネットタブレットと通信しています

en: Communicate with the Nokia E52
ja: Nokia E52と通信

en: Communicate with the Nook Color and TSR eBook readers.
ja: Nook Color、TSR 電子書籍リーダーと通信します。

en: Communicate with the Nook eBook reader.
ja: Nook 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Nuut2 eBook reader.
ja: Nuut2 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Palm Pre
ja: Palm Pre と通信します。

en: Communicate with the Pandigital Novel
ja: Pandigital Novelと通信

en: Communicate with the Pico reader.
ja: Picoリーダーと通信しています

en: Communicate with the PocketBook 301 reader.
ja: PocketBook 301 と通信しています

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
ja: PocketBook 360+リーダーと通信

en: Communicate with the PocketBook 602/603/902/903 reader.
ja: PocketBook 602/603/902/903リーダーと通信する

en: Communicate with the PocketBook 701
ja: PocketBook 701と通信する

en: Communicate with the Samsung SNE eBook reader.
ja: 電子書籍リーダー Samsung SNE と通信します。

en: Communicate with the Sanda Bambook eBook reader.
ja: Sanda Bambook 電子書籍リーダーと通信します。

en: Communicate with the Sigmatek eBook reader.
ja: Sigmatek 電子書籍リーダーと通信

en: Communicate with the Sony PRS-500 eBook reader.
ja: Sony PRS-500 電子書籍リーダ─と通信します。

en: Communicate with the Sovos reader.
ja: Sovosリーダーと通信しています

en: Communicate with the SpringDesign Alex eBook reader.
ja: 電子書籍リーダー SpringDesign Alex と通信します。

en: Communicate with the Stash W950 reader.
ja: Stash W950 リーダーと通信

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
ja: Sunstech EB700 リーダーと通信

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
ja: Sweex/Kogan/Q600/Winkと通信します。

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
ja: Techlast K3/K5と通信

en: Communicate with the Trekstor
ja: Trekstorと通信します。

en: Communicate with the VelocityMicro
ja: VelocityMicroと通信しています

en: Communicate with the Wexler reader.
ja: Wexlerリーダーと通信

en: Communicate with the iPapyrus reader.
ja: iPapyrusリーダーと通信

en: Compact Metadata
ja: コンパクトな書誌情報

en: Compacting database
ja: データベースのコンパクト化

en: Completion sort order: choose when to change from lexicographic to ASCII-like
ja: 補完のソート順：いつ辞書順からASCII的な方法に変えるか。

en: Configure
ja: 設定

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Device
ja: デバイスの設定

en: Configure Ebook viewer
ja: 電子書籍ビューアーを設定

en: Configure Viewer
ja: ビューアーの設定

en: Configure download metadata
ja: ダウンロードされた書誌情報を設定

en: Configure search
ja: 検索を設定

en: Configure selected source
ja: 選択した情報源を設定

en: Configure...
ja: 設定する…

en: Confirm before deleting
ja: 削除前に確認

en: Confirmation dialogs have all been reset
ja: 確認ダイアログはすべてリセットされました

en: Connect to Bambook
ja: Bambookに接続

en: Connect to folder
ja: フォルダに接続

en: Connect to iTunes
ja: iTunesに接続

en: Connect/share
ja: 接続/共有

en: Connected
ja: 接続された

en: Connecting to dict.org to lookup: <b>%s</b>&hellip;
ja: dict.orgに接続して検索: <b>%s</b>&hellip;

en: Constant template
ja: 固定のテンプレート

en: Contains names
ja: 名前を含む

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
ja: 今、定義しているグループ化検索名。新しい名前を作る時には、空欄に入力して、そして保存を押してください。名前を変更する時には、それを選択して名前を変え、保存を押してください。検索対象を変更するには値の欄を変更し、保存を押してください。

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
ja: 含む：単語や言葉が書誌情報フィールド内のどこかにマッチ

en: Control auto-detection of document structure.
ja: ドキュメント構造の自動判別を制御

en: Control behavior of the book list
ja: 書籍リストの動作をコントロール

en: Control email delivery
ja: メール配送の制御

en: Control formatting of title and series when used in templates
ja: テンプレートで使用された時のタイトルとシリーズのフォーマットを設定

en: Control how calibre downloads ebook metadata from the net
ja: calibreが電子書籍の書誌情報を、ネットからダウンロードする方法を制御します。

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
ja: ディスクへ保存を使って、データベースからディスクへcalibreがファイルをエキスポートする際の挙動を制御します

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
ja: 本を追加時、calibreが書誌をファイルからどのように読み込むかを制御する

en: Control how calibre transfers files to your ebook reader
ja: calibreがファイルを電子書籍リーダーへ送信する挙動を制御します

en: Control how dates are displayed
ja: どのように日付が表示されるのかを制御

en: Control how tags are applied when copying books to another library
ja: 他のライブラリに書籍をコピーする場合にどのようにタグを扱うかをコントロール

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings".
ja: ディスクに保存/デバイスに送る、時のタイトルとシリーズ名がどのようにフォーマットされるかをコントロールする。動作はどのフィールドを処理しているかによって変わってくる。もしタイトルを処理している場合でこのtweakを 'library_order' にすると、タイトルはタイトルソートに置き換えられます。もし 'strictly_alphabetic' に設定された時はタイトルは変更されません。シリーズを処理している時、'library_order' に設定すると、'The' と 'An' の様な冠詞は最後に移動します。もし 'strictly_alphabetic' に設定された場合、シリーズは変更されません。例えば、もしこのtweakが library_order に設定されて居る場合、"The Lord of the Rings" は "Lord of the Rings, The" になります。もしこのtweakが strictly_alphabetic の場合、 "The Lord of the Rings" のままです。

en: Control partitioning of Tag Browser
ja: タグブラウザのパーティショニングをコントロールする

en: Control sorting of titles and series in the library display
ja: ライブラリ表示のタイトルとシリーズのソート順を設定

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
ja: 目次の自動生成をコントロールします。デフォルトでは、入力ファイルに目次があった場合に優先的に自動生成されます。

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
ja: 目次の作成と変換を制御

en: Control the look and feel of the output
ja: 出力のルック＆フィールを調整

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects Calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Double-clicking on a title and hitting return
    without changing anything is sufficient to change the sort.
ja: ライブラリ表示のタイトルとシリーズのソート順を設定する。もし 'library_order' にセットされた場合、タイトルソートのフィールドがタイトルの替わりに使われます。手動でタイトルソートのフィールドを編集しない限り、頭にある冠詞は無視されます。もし 'strictly_alphabetic' にセットされた場合には、タイトルはそのままソートされます。（タイトルソートではなくタイトルでソートされる）例えば、library_order の時 `The Client` は 'C' としてソートされます。strictly_alphabetic の場合には、これは 'T' としてソートされます。このフラグはCalibreのライブラリ表示に影響します。デバイスには影響しません。加えて、このフラグを変更する前に追加された書籍のタイトルは、タイトルが変更されるまで前のままになります。その場合には、タイトルをダブルクリックして、何も変更せずリターンを押せば、タイトルソートを変更できます。

en: Control whether the bright yellow lines at the edges of book list are drawn
    when a section of the user interface is hidden. Changes will take effect
    after a restart of calibre.
ja: 書籍リストの端にある、ユーザーインターフェイスの一部が隠れている時に表示される、明るい黄色い線を表示するかどうかを設定する。変更はcalibreの再起動後に有効になります。

en: Conversion
ja: 変換設定

en: Conversion Error
ja: 変換エラー

en: Conversion Input
ja: 変換インプット

en: Conversion Output
ja: 変換アウトプット

en: Convert
ja: 変換

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
ja: LRSをLRSに変換します。デバッグに便利です。

en: Convert all downloaded comments to plain &text
ja: ダウンロードしたすべてのコメントをプレーンテキストに変換(&T)

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
ja: %(tot)d 冊中 %(num)d 冊目の書籍を変換 (%(title)s)

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
ja: %(num)d / %(total)d 書籍を変換 (%(title)s)

en: Convert books
ja: 書籍を変換

en: Convert books to various ebook formats
ja: 書籍を各種ebookフォーマットに変換

en: Convert ebooks to the %s format
ja: %s フォーマットへ電子書籍を変換する

en: Convert existing
ja: 再変換

en: Convert individually
ja: 個別に変換

en: Convert non-English characters to &English equivalents
ja: 英語に存在しない文字を英語の相当する文字に変換(&E)

en: Convert paths to lowercase.
ja: パスを小文字に変換

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see http://daringfireball.net/projects/smartypants
ja: 引用記号、ダッシュ、省略符号を印刷として正しいものに変換します。詳しくは  http://daringfireball.net/projects/smartypants を参照してください。

en: Convertible
ja: 変換できる

en: Converting input to HTML...
ja: 入力をHTMLに変換中...

en: Copied
ja: コピー済

en: Copied %(num)d books to %(loc)s
ja: %(num)d 書籍を %(loc)s へコピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy &to clipboard
ja: クリップボードへコピー(&T)

en: Copy Cover
ja: 表紙をコピー

en: Copy a book from one calibre library to another
ja: 一つのCalibreライブラリから他へ書籍をコピーする

en: Copy all author sort values to author
ja: すべての著者名(ソート)の値を著者名にコピー

en: Copy author sort to author
ja: 著者ソートを著者へコピー

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
ja: すべての著者名(ソート)の値を著者名にコピーします。通常、基本設定->高度な設定->Tweaks->著者名(ソート)のアルゴリズム、の設定を変えたときにこのボタンを使います。

en: Copy author to author sort
ja: 著者を著者ソートへコピー

en: Copy books from the devce to your calibre library
ja: 書籍をデバイスからCalibreのライブラリへコピーする

en: Copy current search text (instead of search name)
ja: 現在の検索文字列をコピー(検索名の替わりに）

en: Copy selected books to the specified library
ja: 選択した書籍を指定したライブラリにコピーします。

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
ja: カスタム列、保存した検索、列幅、変換ルール、ユーザーカテゴリ、その他の情報を古いライブラリから新しい物へコピーします。

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
ja: これらの値をコピーし、エディターに貼り付け、そして 設定->プラグイン にあるUser Difined USB Deviceの設定に入力してください。同時に書籍を保存するフォルダーも指定することを忘れないでください。この設定を有効にするには、calibreを再起動する必要があります。

en: Copy to &clipboard
ja: クリップボードへコピー(&C)

en: Copy to author
ja: 著者名へコピー

en: Copy to author sort
ja: 著者名(ソート) へコピー

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copy to library
ja: ライブラリへコピー

en: Copying
ja: コピー中

en: Copying <b>%s</b>
ja: コピー中<b>%s</b>

en: Copyright
ja: 著作権

en: Corrupted database
ja: データーベースが壊れています

en: Could not change cover as the image is invalid.
ja: イメージが無効なため表紙を替える事ができません。

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
ja: %(tot)d 冊中 %(num)d 冊の書籍が、対応するフォーマットが無かったために変換できませんでした。

en: Could not convert some books
ja: いくつかの書籍を変換できませんでした

en: Could not copy books:
ja: 書籍をコピーできません：

en: Could not download cover: %s
ja: 表紙のダウンロードできません：%s

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
ja: %d の書籍の書籍情報や表紙のダウンロードができませんでした。「詳細を表示」をクリックするとどの書籍か分かります。

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
ja: これらの書籍は適切なフォーマットが見つからないため、メールで送ることができません：

en: Could not fetch article.
ja: 記事を取得できませんでした。

en: Could not find an ebook inside the archive
ja: このアーカイブからは電子書籍を見つけられませんでした。

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
ja: <b>%s</b>の表紙が見つかりませんでした。

en: Could not find any matching plugins
ja: 該当するプラグインが見つかりません。

en: Could not find any shortcuts matching %s
ja: %s にマッチするショートカットを見つけられませんでした。

en: Could not find mount helper: %s.
ja: マウントヘルパーが見つかりませんでした: %s。

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
ja: pdftohtmlが見つかりません。PATHをチェックしてください。

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
ja: 分割するのにちょうど良い場所が見つかりませんでした: %(path)s サブ・ツリーサイズ: %(size)d KB

en: Could not generate page mapping.
ja: ページのマッピングができません。

en: Could not move library
ja: ライブラリを移動できませんでした。

en: Could not open %s. Is it being used by another program?
ja: を開けません %s。他のプログラムに使われていますか？

en: Could not open ebook
ja: 電子書籍を開けませんでした

en: Could not open file
ja: ファイルを開けませんでした.

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
ja: ファイルが開けませんでした。別のプログラムを使って開きますか？

en: Could not parse file: %s
ja: ファイル %s の解釈ができません

en: Could not read cover
ja: 表紙を読み込めません

en: Could not read cover from %s format
ja: %sフォーマットから表紙を読み込めません

en: Could not read cover image: %s
ja: 表紙画像の読み込みに失敗しました: %s

en: Could not read from thumbnail file:
ja: サムネイルファイルを読み込めません：

en: Could not read metadata
ja: 書誌情報を読めません

en: Could not read metadata from %s format
ja: %s フォーマットから書誌情報を読めません

en: Could not save some books
ja: いくつかの書籍が保存できませんでした。

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
ja: 対応するフォーマットが見つからないので、書籍をデバイスにアップロードできません。まず、デバイスがサポートするフォーマットに変換してください。

en: Couldn't find any books matching your query.
ja: クエリーにマッチした書籍が見つかりませんでした。

en: Count
ja: カウント

en: Cover
ja: 表紙

en: Cover Browser
ja: 表紙ブラウザー

en: Cover Pages
ja: 表紙ページ

en: Cover browser could not be loaded
ja: 表紙ブラウザーがロードできません

en: Cover files not in database
ja: 表紙ファイルがデーターベースに無い

en: Cover priority
ja: 表紙の優先度

en: Cover saved to
ja: 表紙が保存されました：

en: Cover size: %(width)d x %(height)d
ja: 表紙サイズ: %(width)d x %(height)d

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
ja: 表紙サイズ: %(width)d x %(height)d ピクセル

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the directory pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
ja: PMLファイル及び、pmlname_imgまたはimagesディレクトリのすべての画像を格納したPMLZアーカイブを作成します。このプラグインはPMLファイルがライブラリに追加されるときに毎回実行されます。

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
ja: MarkdownかTextile表記がある場合に、TXTファイルをイメージ付のTXTZアーカイブとして作ります。アーカイブにはそのイメージとTXTファイルが追加されます。

en: Create a catalog of the books in your calibre library
ja: calibreライブラリの書籍からカタログを作成する

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXエントリの引用を作成。
    ブール値: True, False
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX出力フォーマット

en: Create a citation tag?
ja: 引用タグを作る

en: Create a coloring rule by filling in the boxes below
ja: 色づけルールを下のボックスに入力して作成

en: Create a custom column
ja: カスタム列を作成

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: もしフォーマットがBibTeXエントリに選択された場合に作るファイル・エントリー。
    ブール値: True, False
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX出力フォーマット

en: Create catalog
ja: カタログ作成

en: Create link
ja: リンクを作成

en: Create new record for each duplicate format
ja: 新しいレコードを重複フォーマットごとに作成

en: Create saved search
ja: 保存された検索を作成

en: Create tags for automatic management
ja: 自動管理用のタグを作成

en: Create your own template functions
ja: 独自のテンプレート関数を作成する。

en: Create/edit a column coloring rule
ja: 列の色づけルールを作成/編集

en: Created by
ja: 作成者

en: Created by:
ja: 作成者：

en: Creating
ja: 作成

en: Creating LIT file from EPUB...
ja: EPUBからLITファイルを生成する

en: Creating XML...
ja: XMLの作成...

en: Creating book records from ISBNs
ja: ISBNから書籍情報を作成しています

en: Creator
ja: 作成者

en: Crop Options:
ja: トリミングオプション

en: Current cover
ja: 現在の表紙

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom column source for note to include in Description header area
ja: ヘッダー・エリアの説明文として使われる文の元となる列

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: ディスクリプションのヘッダーに挿入されるノートテキストを含むカスタムフィールド
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Custom metadata
ja: カスタム書籍情報

en: Custom size of the document. Use the form widthxheight EG. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
ja: ドキュメントのカスタムサイズ。幅x高さ（例えば'123x321')のフォーマットで指定してください。これは指定した紙のサイズを無効にします。

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize &builtin recipe
ja: 組み込みレシピをカスタマイズ(&B)

en: Customize calibre
ja: Calibreを設定

en: Customize get books search
ja: 書籍購入検索をカスタマイズ

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
ja: プラグインをカスタマイズします。プラグインの名前とカスタマイズした文字列は、コンマで区切って指定します。

en: Customize shortcuts for
ja: このショートカットを編集：

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
ja: calibreで使われるキーボードショートカットをカスタマイズ

en: Customize the options for this plugin
ja: このプラグインのオプションをカスタマイズ

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
ja: ツールバーや、各々実行できるメニューが表示されるコンテキストメニューをカスタマイズする。

en: Customize the way searching for books works in calibre
ja: calibreでの本の検索方法をカスタマイズする

en: Cut
ja: 切り取る

en: Database integrity check failed, click Show details for details.
ja: データーベースの整合性チェックに失敗しました。詳しくは'詳細を表示'をクリックしてください。

en: Date
ja: 日付

en: Days of  week
ja: 曜日指定

en: Days of month
ja: 日付指定

en: De&speckle
ja: 斑点除去(&S)

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug &device detection
ja: デバイス判別をデバッグ(&D)

en: Debug device detection
ja: デバイス認識をデバッグ

en: Debug log
ja: デバッグ・ログ

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Debug the conversion process.
ja: 変換プロセスをデバッグ

en: Decrease Indentation
ja: インデントを減らす

en: Decrypt Options:
ja: 解読オプション

en: Dedication
ja: 献辞

en: Default
ja: デフォルト

en: Default &language for hyphenation:
ja: ハイフン付けのデフォルト言語(&L)

en: Default action to perform when send to device button is clicked
ja: 「デバイスに送る」ボタンを押した時のデフォルト動作

en: Default author link template:
ja: デフォルトの著者リンクテンプレート

en: Default language for hyphenation rules
ja: ハイフン付けルールのデフォルト言語

en: Default network &timeout:
ja: デフォルトのネットワークタイムアウト(&T):

en: Default timeout for network operations (seconds)
ja: ネットワーク動作の、デフォルトのタイムアウト秒

en: Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
ja: デフォルト: %(deflt)s [現在、重複していない物: %(curr)s]

en: Default: (nothing)
ja: デフォルト: (なし)

en: Default: dd MMM yyyy.
ja: デフォルト:  dd MMM yyyy

en: Defaults for conversion to LRF
ja: LRFへ変換するときのデフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete blank lines between paragraphs
ja: パラグラフの間の空白行を削除する

en: Delete books from device
ja: デバイスから書籍を削除

en: Delete books from library after uploading to device
ja: 本をデバイスにアップロードした後、ライブラリから消す。

en: Delete books from your calibre library or connected device
ja: 書籍をcalibreライブラリか接続されたデバイスから削除

en: Delete current search
ja: 現在の検索を削除

en: Delete from device
ja: デバイスから削除

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
ja: データーベースからアイテムを削除します。これはまず書籍からアイテムを取り除き、そしてデーターベースから削除します。

en: Delete library
ja: ライブラリの削除

en: Delete marked files (checked subitems)
ja: マークしたファイルを削除(チェックしたサブアイテム）

en: Delete plugboard
ja: ルールを削除

en: Delete saved search
ja: 保存された検索を削除

en: Delete saved search/replace
ja: 保存した検索/置換を削除

en: Delete search %s
ja: 検索 %s を削除

en: Delete tag from database. This will unapply the tag from all books and then remove it from the database.
ja: タグをデーターベースから削除。すべての書籍からタグを取り除き、そしてデーターベースから削除します。

en: Delete the current search term
ja: 現在の検索名を削除

en: Delete this selected saved search
ja: 選択された検索の保存を削除

en: Delete this selected tag category
ja: 選択されたタグ・カテゴリを削除

en: Delete unmanifested files instead of adding them to the manifest
ja: 記載されていないファイルを、マニフェストに記載する代わりに削除する

en: Delete user category
ja: ユーザーカテゴリを削除

en: Delete user category %s
ja: ユーザーカテゴリ %s を削除

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Deleting books from device.
ja: デバイスから書籍を削除

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 概要

en: Destination field
ja: 保存先フィールド

en: Details
ja: 詳細

en: Details of job
ja: ジョブの詳細

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
ja: フォーマットされていない、章タイトルとサブタイトルを判別してマークアップする。

en: Detect chapters at (XPath expression):
ja: 章の判別(XPath表記)：

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
ja: フォーマットされていない章タイトルやサブタイトルを見つけます。それらはh2とh3タグに変換されます。この設定だけでは目次を作りませんが、目次作成の機能と同時に使用することができます。

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
ja: 見つかった価格：%s。この価格が正しいか購入する前にストアで確認してください。この価格には大抵の場合、ストアのプロモーション価格が入っていません。

en: Device
ja: デバイス

en: Device (choose second)
ja: デバイス(次に選択)

en: Device Detection
ja: デバイス認識

en: Device IP Address (restart calibre after changing)
ja: デバイスIPアドレス（再起動が必要）

en: Device Interface
ja: デバイスインターフェース

en: Device currently connected:
ja: 現在接続中のデバイス:

en: Device currently connected: None
ja: 現在接続中のデバイス: （なし）

en: Device no longer connected.
ja: デバイスがもう繋がれていません。

en: Device:
ja: デバイス:

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Disable &Sharpening
ja: シャープ化を無効にする(&S)

en: Disable &Trimming
ja: トリミングを無効にする(&T)

en: Disable &animations
ja: アニメーションを無効(&A)

en: Disable &normalize
ja: 標準化しない(&N)

en: Disable &notifications in system tray
ja: システムトレイの通知を無効化(&N)

en: Disable Apple driver
ja: Apple ドライバーを無効化

en: Disable UI animations
ja: UIアニメーションを無効にする。

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
ja: すべてのアニメーションを無効化します。遅い/古いコンピューターを使っている時に便利です。

en: Disable all rescaling of font sizes.
ja: すべてのフォントサイズの拡大縮小を止める

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
ja: 必要の無い情報源のチェックをはずす事で無効にしてください。表紙の優先順位も設定することができます。書誌情報の一括ダウンロード時に、優先順位の高い（数字の小さい）情報源の表紙が優先されます。

en: Disable compression of the file contents
ja: ファイル内容の圧縮を無効化

en: Disable compression of the file contents.
ja: ファイル内容の圧縮を無効にします。

en: Disable conversion of images to &black and white
ja: 画像を白黒変換しない(&B)

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
ja: 写真の色域を正規化しない（コントラストを強調）。デフォルト: 無効

en: Disable notifications from the system tray icon
ja: システムトレイの通知アイコンを無効にする。

en: Disable sharpening.
ja: コントラスト強調しない。

en: Disable the named plugin
ja: 名付けたプラグインを無効にする

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
ja: コミックページのトリミングをしない。一部のコミックでは、トリミングによって境界線だけでなくて、コンテントまで取り去ることがあります。

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled plugins
ja: 無効なプラグイン

en: Discard
ja: 破棄

en: Discard changes
ja: 変更を破棄

en: Display
ja: 表示

en: Display contents of exploded ePub
ja: 開封したePubの内容を表示

en: Do Quick Search (you can also press the Enter key)
ja: クイック検索を行う（Enterキーでもできます）

en: Do not &split on page breaks
ja: 改ページの際にファイルを分割しない(&S)

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
ja: 見つかった章を目次に追加しない(&D)

en: Do not add Table of Contents to book
ja: 本に目次を付与しない

en: Do not ask for confirmation
ja: 確認を表示しない

en: Do not check for updates
ja: 更新をチェックしない

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
ja: 画像をグレースケール（白黒）に変換しない。

en: Do not download CSS stylesheets.
ja: CSS(スタイルシート)をダウンロードしない

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
ja: Calibreサーバーから最新の内蔵レシピをダウンロードしない。

en: Do not extract images from the document
ja: ドキュメントからイメージを抽出しません。

en: Do not insert Table of Contents into output text when using markdown
ja: Markdown使用時には出力テキストに目次を入れない

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book.
ja: 書籍の最初に目次を挿入しない(&T)

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book.
ja: 目次を電子書籍の先頭に挿入しません。

en: Do not insert a Table of Contents into the output text.
ja: 目次を出力のテキストの中に入れません。

en: Do not reduce image size and depth
ja: 画像のサイズと深度を変更しない

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
ja: 画像のサイズやビット深度を減らさない。デフォルトでは、Dropbookのようにアプリケーション自身が画像を変換できないので、画像のサイズやビット深度を適当に減らします。

en: Do not remove font color from output. This is only useful when txt-output-formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
ja: フォント色を出力から取り除く。これは「出力テキストのフォーマット」オプションが「textile」のときのみ有効です。Textileはフォント色を指定できる唯一のフォーマットです。このオプションが設定されない場合、指定されないテキストの色は表示するリーダーによって変わります。（通常は黒）

en: Do not remove image references before processing
ja: 処理前に画像への参照を除去しない

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a txt-output-formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ja: ドキュメント内の画像へのリファレンスを取り除かない。これは「出力テキストのフォーマット」オプションで「プレーン」以外の選択をした場合にのみ意味を成します。（「プレーン」では必ずリンクは削除されます。）

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
ja: 処理前にリンク（<a>タグ）を除去しない

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a txt-output-formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ja: ドキュメント内のリンクを取り除かない。これは「出力テキストのフォーマット」オプションで「プレーン」以外の選択をした場合にのみ意味を成します。（「プレーン」では必ずリンクは削除されます。）

en: Do not save embedded image and font files to disk
ja: 内包しているイメージとフォントファイルをディスクに保存しません。

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
ja: SVGを本の表紙に使用しない。このオプションはiPhoneや JetBook LiteのようなSVGをサポートしないデバイスで使用する場合に使ってください。指定しないと、それらのデバイスでは表紙が白紙になってしまいます。

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
ja: 本当に %s 列とそのデータを削除しますか？

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
ja: 本当にデバイス関連でないすべてのジョブを停止しますか?

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
ja[0]: 本当に選択したジョブを停止しますか？

en: Document End
ja: 文書の最後

en: Document Start
ja: 文書の最初

en: Does absolutely nothing
ja: まったく何もしません。

en: Don't Save
ja: 保存しない

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
ja: 書籍に目次を追加しない。書籍に独自の目次がある場合に便利です。

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
ja: 目次に自動判定された章を追加しない

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
ja: CBCファイルの目次にページへのリンクを入れない(&P)

en: Don't indent the first line for each paragraph
ja: パラグラフの最初の行をインデントしない

en: Don't so&rt
ja: ソートしない(&R)

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
ja: コミックのファイルを名前でアルファベット順でソートしない。その代わり、コミックに付与した順序を用いて行う。

en: Don't split landscape images into two portrait images
ja: 横長イメージを二つの縦長イメージに分割しない。

en: Donate
ja: 寄付

en: Donate to developer
ja: 開発者に寄付

en: Donate to the developer of this plugin
ja: このプラグインの開発者に寄付する

en: Done
ja: 完了

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
ja: 項目をダブルクリックすることで、それに付随したキーボードショートカットを変更することができます。

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
ja: ダブルクリックで<b>編集</b><br><br>

en: Double click to change
ja: 変更するにはダブルクリック

en: Double click to change a keyboard shortcut
ja: ダブルクリックでキーボードショートカットを変更

en: Double-click on a book to change the selection in the library view. Shift- or control-double-click to edit the metadata of a book
ja: ライブラリビューでのダブルクリックで書籍の選択を変更する。シフト＋、コントロール＋ダブルクリックで書籍の書誌情報を編修する。

en: Double-click to open Book Details window
ja: ダブルクリックで書籍の詳細ウィンドウを開く

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download %s
ja: %sをダウンロード

en: Download &after:
ja: ダウンロード時刻(&A)：

en: Download &all scheduled
ja: すべてダウンロード(&A)

en: Download &both
ja: 両方をダウンロード(&B)

en: Download all metadata (slow)
ja: すべての書誌情報をダウンロード（遅い）

en: Download all scheduled new sources
ja: 定期的に取得するニュースソースをすべてダウンロード

en: Download all scheduled news sources at once
ja: スケジュールしたニュースをすべてダウンロード

en: Download books from device
ja: デバイスから書籍をダウンロード

en: Download co&ver
ja: 表紙をダウンロード(&V)

en: Download complete
ja: ダウンロード完了

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Download log
ja: ダウンロード・ログ

en: Download metadata and covers
ja: 書誌情報・表紙をダウンロード

en: Download metadata for %d books
ja: %d 書籍の書誌情報をダウンロード

en: Download news from the internet in ebook form
ja: インターネットからニュースを電子書籍の形でダウンロードする

en: Download only &covers
ja: 表紙のみをダウンロード(&C)

en: Download only &metadata
ja: 書誌情報のみをダウンロード(&M)

en: Download periodical content from the internet
ja: インターネットから定期発行のコンテンツをダウンロード

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
ja: ソーシャルな書籍情報をダウンロードする。(タグ/評価/等）

en: Download...
ja: ダウンロード...

en: Download:
ja: ダウンロード:

en: Downloaded %(num)d of %(tot)d
ja: ダウンロード %(num)d / %(tot)d

en: Downloaded metadata fields
ja: ダウンロードされた書誌情報フィールド

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading %s
ja: %s をダウンロード中

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
ja: <b>%(fname)s</b> を %(url)s からダウンロード中

en: Downloading book list from MobileRead.
ja: MobileReadから書籍リストをダウンロード中

en: Downloading cover from %s
ja: %s から表紙がダウンロード中

en: Downloading cover...
ja: 表紙をダウンロード中...

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
ja: <b>%s</b>から表紙をダウンロード中。お待ちください...

en: Downloading metadata...
ja: 書誌情報をダウンロード中...

en: Downloading plugin zip attachment: %s
ja: プラグインzipの添付をダウンロード: %s

en: Downloads covers from The Open Library
ja: The Open Libraryから表紙をダウンロード

en: Downloads metadata and covers from Amazon
ja: Amazonから書誌情報と表紙をダウンロード

en: Downloads metadata and covers from Douban.com. Useful only for chinese language books.
ja: 書誌情報と表紙をDouban.comからダウンロード。中国語の書籍のみ。

en: Downloads metadata and covers from Google Books
ja: Google Booksから書誌情報と表紙をダウンロード

en: Downloads metadata and covers from OZON.ru
ja: 書誌情報と表紙をOZON.ruからダウンロード

en: Downloads metadata and covers from Overdrive's Content Reserve
ja: Overdrive's Content Reserveから書誌情報と表紙をダウンロード

en: Downloads metadata from isbndb.com
ja: isbndb.comから書誌情報をダウンロード

en: Drag to resize
ja: ドラッグしてサイズ変更

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
ja: デバイスにドロップしてコピーすることはできません。まず、calibreのライブラリに追加して下さい。

en: Dumping database to SQL
ja: データーベースをSQLにダンプ

en: Duplicate search name
ja: 検索名が重複

en: Duplicates found!
ja: 重複を発見!

en: Dutch (BE)
ja: ドイツ語（ベルギー)

en: Dutch (NL)
ja: ドイツ語(オランダ)

en: E-book Viewer
ja: 電子書籍ビューアー

en: E-book options
ja: 電子書籍オプション

en: E-book:
ja: 電子書籍:

en: EPUB Books
ja: EPUB形式の本

en: EPUB Output
ja: EPUB 出力

en: ERROR: Unhandled exception
ja: エラー：　ハンドルされなかった例外

en: EXCEPTION:
ja: 例外：

en: Easily find books similar to the currently selected one
ja: 現在選択されている物に似ている書籍を簡単に探す

en: Ebooks
ja: 電子書籍

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Comments
ja: コメントを編集

en: Edit Meta information
ja: メタ情報を編集

en: Edit Metadata
ja: 書誌情報を編集

en: Edit a custom column
ja: カスタム列を編集

en: Edit bookmark
ja: ブックマーク編集

en: Edit existing plugboard
ja: すでにあるルールを編集

en: Edit link for %s
ja: %sのリンクを編集

en: Edit metadata
ja: 書誌を編集

en: Edit metadata (single) layout:
ja: 書誌情報(シングル)編集レイアウト：

en: Edit metadata in bulk
ja: 複数の書誌情報を編集

en: Edit metadata individually
ja: 書誌情報を個別に編集

en: Edit settings of a user-defined column
ja: ユーザー定義列の設定を変更

en: Edit sort for %s
ja: %s のソートを変更

en: Edit template
ja: テンプレートを編集

en: Edit the collections in which books are placed on your device
ja: デバイス上にある書籍のコレクションを編集する

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
ja: この書籍の識別子を編集します。例： 
    
    %s

en: Edit the metadata of books in your calibre library
ja: Calibreライブラリの書籍の書誌情報を編集する

en: Edit tweak
ja: Tweak編集

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
ja: インストールされたカスタムプラグインのTweakを編集

en: Editing meta information for <b>%d books</b>
ja: <b>%d 冊</b>の書籍の書誌情報を編集

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
ja: CSSスタイルシートへのパスかCSS自身を指定します。このCSSは入力ファイルのスタイル･ルールに追加されるので、既存のルールをオーバーライドすることもできます。

en: Eject device
ja: デバイスの取り出し

en: Eject this device
ja: このデバイスの取り出し

en: Email
ja: メール

en: Email %(name)s to %(to)s
ja: メール %(name)s を %(to)s へ

en: Email to
ja: メールする

en: Email to and delete from library
ja: メールしてライブラリから削除

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
ja: 空の出力ファイルです。変換プログラムがクラッシュしたものと思われます。

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable &autorotation of wide images
ja: 幅の広い画像の自動回転を有効にする(&A)

en: Enable &heuristic processing
ja: ヒューリスティック処理を有効に(&H)

en: Enable Apple driver
ja: Apple ドライバーを有効化

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
ja: Despeckleを有効にする。speckleノイズを低減させる。処理時間は多大になるでしょう。

en: Enable autorotation of images that are wider than the screen width.
ja: スクリーンの幅よりも広いイメージの自動回転を有効にする。

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
ja: ヒューリスティック処理を有効にします。このオプションはヒューリスティック処理を行う場合に設定します。

en: Enable or disable search highlighting.
ja: 検索ハイライトを有効、あるいは無効にする

en: Enable or disable this plugin
ja: このプラグインを有効・無効化

en: Enable system &tray icon (needs restart)
ja: システムトレイアイコンを有効にする(再起動が必要)(&T)

en: Enable the named plugin
ja: 名付けたプラグインを有効にする

en: Enable this option to gather all metadata available from Overdrive.
ja: すべての書誌情報をOverdriveから取得するには、このオプションを有効にしてください。

en: Enable to cache and display covers from iTunes/iBooks
ja: iTunes/iBooksからの表紙を使用する（キャッシュもされる）

en: Enable to use the series name as the iTunes Genre, iBooks Category
ja: iTunesのジャンル / iBooksのカテゴリーをシリーズ名として使う

en: Enable/&Disable plugin
ja: プラグインを有効化/無効化(&D)

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Enabled:
ja: 有効:

en: Encoding configuration (change if you have errors) :
ja: エンコーディング設定（エラー時に設定してください）：

en: Encrypt Options:
ja: 暗号化オプション

en: English
ja: 英語

en: English (Australia)
ja: 英語 (オーストラリア)

en: English (Bulgaria)
ja: 英語（ブルガリア）

en: English (Canada)
ja: 英語(カナダ)

en: English (China)
ja: 英語（中国）

en: English (Croatia)
ja: 英語（クロアチア）

en: English (Cyprus)
ja: 英語（キプロス）

en: English (Czechoslovakia)
ja: 英語（チェコスロバキア）

en: English (Greece)
ja: 英語（ギリシャ）

en: English (India)
ja: 英語(インド)

en: English (Indonesia)
ja: 英語(インドネシア)

en: English (Ireland)
ja: 英語 (アイルランド)

en: English (Israel)
ja: 英語（イスラエル）

en: English (New Zealand)
ja: 英語 (ニュージーランド)

en: English (Pakistan)
ja: 英語（パキスタン）

en: English (Singapore)
ja: 英語 (シンガポール)

en: English (South Africa)
ja: 英語 (南アフリカ)

en: English (Thailand)
ja: 英語(タイ）

en: English (Turkey)
ja: 英語（トルコ）

en: English (UK)
ja: 英語（イギリス）

en: English (Yemen)
ja: 英語(イエメン）

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
ja: シーン・ブレイクが一貫してフォーマットされるようにする。

en: Ensure your device is connected, then press OK
ja: デバイスが接続されている事を確認して、OKを押してください。

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
ja: デバイスがつながっていないことを確認して、OKを押してください。

en: Enter URL
ja: URLを入力

en: Enter a category name, then use the add button or the rename button
ja: カテゴリ名を入力して、追加ボタンや変更ボタンを使ってください。

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
ja: 日付を YYYY-MM-DD のフォーマットで入力

en: Enter a new saved search name.
ja: 新しい検索の保存名を入力

en: Enter a number
ja: 番号を入力

en: Enter a regular expression
ja: 正規表現を入力

en: Enter a series name, without an index. Only one series name can be used.
ja: 番号なしのシリーズ名。シリーズ名は１つだけしか使えません。

en: Enter a string.
ja: 文字列を入力。

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
ja: 検索/置換の元として使用されるテンプレートを入力

en: Enter an ISBN
ja: ISBNを入力

en: Enter an author's name. Only one author can be used.
ja: 著者名を入力。著者は１つだけしか使えません。

en: Enter an identifier type
ja: 識別子のタイプを入力

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
ja: コンマ区切りのエクステンションを頭のドット無しで入力。書籍フォルダでしか使われません。

en: Enter comma-separated standard file name wildcards, such as synctoy*.dat
ja: コンマ区切りのワイルドカード名で通常ファイルを入力。例：synctoy*.dat

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
ja: 識別子のタイプか、識別子タイプと値を「識別子:値」のフォーマットで入力

en: Enter tags separated by spaces
ja: スペース区切りのタグを入力

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
ja: 電子書籍を保存するディレクトリを入力してください。このディレクトリは、すべてのsend_to_deviceテンプレートの先頭に付けられます。

en: Enter the name of the function to create.
ja: 作成する関数の名前を入力

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
ja: ユーザーカテゴリーに表示したいグループ化検索名の名前を入力

en: Enter the title.
ja: タイトルを入力

en: Enter the what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
ja: 検索するものを入力。モードにより、単純なテキストまたは正規表現。

en: Enter title for bookmark:
ja: ブックマークのタイトルを入力：

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXカタログのエントリータイプ
    指定できるタイプ: book, misc, mixed.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX 出力フォーマット

en: Epigraph
ja: 題辞

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
ja: すべて：単語や言葉が書誌情報のフィールド内、すべてにマッチ

en: Error
ja: エラー

en: Error communicating with device
ja: デバイスとの通信時にエラー

en: Error log:
ja: エラーログ:

en: Error reading file
ja: ファイル読み込み中にエラー発生

en: Error talking to device
ja: デバイスと通信時にエラー

en: Error while saving
ja: 保存中にエラー発生

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
ja: Error: %sと言う動作がわかりません。次の中の物でなければなりません: (add|remove|list)

en: Error: You must specify a catalog output file
ja: エラー：カタログ出力ファイルを指定しなければなりません。

en: Error: You must specify a column label
ja: エラー：列ラベルを指定しなければなりません。

en: Error: You must specify a field name, id and value
ja: エラー：フィールド名、ID、値を指定しなくてはなりません。

en: Error: You must specify a name
ja: エラー：名前を指定しなければなりません。

en: Error: You must specify a name and a search string
ja: エラー：名前と検索文字列を指定しなければなりません。

en: Error: You must specify an action (add|remove|list)
ja: エラー：動作を指定しなければなりません。(add|remove|list)

en: Every x days
ja: 指定日ごと

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
ja: 例: <code>{0:.1f}</code> と言うフォーマットは、小数点以下1桁の数字になります。<code>価格:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> と言うフォーマットは「価格&nbsp;$&nbsp;」の後に千の位にカンマがあり、小数点以下2桁の数字を表示します。

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
ja: 例:<code>{0:0>4d}</code>と言うフォーマットは、空きが0で埋められる4桁の数字となります。 <code>{0:d}&nbsp;日</code> は数字と「日」と言う文字を表示します。

en: Exception while compiling function
ja: 関数コンパイル中に例外が発生

en: Excluded books
ja: 除外された書籍

en: Excluded genres
ja: 除外されるジャンル

en: Exclusion pattern
ja: 除外パターン

en: Existing
ja: 存在する

en: Existing plugboards
ja: すでにあるルール

en: Export
ja: エキスポート

en: Export Bookmarks
ja: ブックマークのエキスポート

en: Export Catalog Directory
ja: カタログ出力ディレクトリ

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
ja: IDのリストを無視してデーターベースからすべての書籍をエクスポートします。

en: Export all books into a single directory
ja: 一つのディレクトリにすべての書籍をエクスポートします。

en: Export books from your calibre library to the hard disk
ja: Calibreライブラリからハードディスクへ書籍をエクスポート

en: Export books to the specified directory. Default is
ja: 書籍を指定したディレクトリにエクスポートします。デフォルト:

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
ja: BibTeXの出典とやり取りするタグ：

en: Extensions to ignore
ja: 無視するファイル・エクステンション

en: Extra &CSS
ja: 追加するCSS(&C)

en: Extra authors
ja: 余分な著者

en: Extra book formats
ja: 余分な書籍フォーマット

en: Extra customization
ja: 拡張カスタマイズ

en: Extra titles
ja: 余計なタイトル

en: Extract common e-book formats from archives (zip/rar) files. Also try to autodetect if they are actually cbz/cbr files.
ja: アーカイブファイル（ZIP/RAR)からよくある電子書籍フォーマットを抜き出します。また、実際にCBZ/CBRであるか自動的に判別します。

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
ja: LRFファイルから表紙画像を取り出します。注意：LRFフォーマットには表紙は定義されていません。そのため、ヒューリスティック処理を用いて表紙を特定します。

en: Extract cover from comic files
ja: コミックファイルから表紙を抽出します。

en: Extract the contents of the MOBI file to the specified directory. If the directory already exists, it will be deleted.
ja: MOBIファイルの内容を指定したディレクトリに展開します。もしディレクトリがすでにある場合、それは削除されます。

en: Extract the contents of the generated EPUB file to the specified directory. The contents of the directory are first deleted, so be careful.
ja: 生成したEPUBファイルの内容を指定したディレクトリに展開する。最初にディレクトリの内容が消されるので、注意してください。

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified directory. WARNING: The contents of the directory will be deleted.
ja: 生成された内容のZIPファイルを指定したディレクトリに展開する。注：ディレクトリの前の内容は消去されます。

en: Extract thumbnail from LRF file
ja: LRFファイルからサムネイル画像を取り出す

en: F&ind
ja: 検索(&I)

en: FB2 Input
ja: FB2入力

en: FB2 Output
ja: FB2出力

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed %s
ja: 失敗： %s

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
ja: デバイスのメインメモリへのアクセスに失敗しました。サポートに関してはデバイスの製造元に連絡してください。よくある解決策としては、コンピューターの別のUSBケーブル/USBポートにつないでみてください。デバイスのどこかに「工場出荷状態にリセット」の設定がある場合は、利用してください。発生したエラー：%s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
ja: デバイスのSDカードにアクセスすることに失敗しました。これはいろいろな理由で起こります。SDカードが壊れていることもあれば、このデバイスには大きすぎることも、書き込みプロテクトになっている場合もあります。別のSDカードを使うか、SDカードをFAT32ファイルシステムで再フォーマットしてみてください。それと、SDカードのルートに非常に多くのファイルが無い事を確認してください。発生したエラー：%s

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show Details" to see details.
ja: ライブラリにある一部の書籍の書籍情報更新に失敗しました。詳細を見るには、「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to authenticate with server: %s
ja: サーバー(%s)の認証に失敗

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
ja: ディスクに保存する際のパスの計算に失敗しました。テンプレート: %(templ)s
    エラー: %(err)s

en: Failed to create calibre library at: %r.
ja: calibreのライブラリの作成に失敗: %r.

en: Failed to create debug directory
ja: デバッグ・ディレクトリーの作成に失敗

en: Failed to create library
ja: ライブラリ作成に失敗

en: Failed to delete
ja: 削除に失敗しました

en: Failed to delete some books, click the Show Details button for details.
ja: 一部の電子書籍は削除できませんでした。詳しくは'詳細を表示'をクリックしてください。

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
ja: 表紙がダウンロードできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to download ebook
ja: 電子書籍のダウンロードに失敗

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
ja: %(url)r からダウンロードに失敗。エラー: %(err)s

en: Failed to download metadata
ja: 書籍情報のダウンロードに失敗しました。

en: Failed to download metadata or covers for any of the %d book(s).
ja: いくつかの %d 書籍の書籍情報や表紙のダウンロードに失敗しました。

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
ja: 書誌情報のダウンロードに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to download parts of the following articles:
ja: 以下の記事の一部をダウンロードすることに失敗しました。

en: Failed to download the following articles:
ja: 以下の記事をダウンロードに失敗しました：

en: Failed to email book
ja: 書籍のメール送信に失敗

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click Show Details.
ja: 検索にマッチする書籍がありませんでした。<b>検索条件を減らして</b> みてください。例えば、著者の姓だけにしたり、タイトルの一部だけを指定してください。ログ全体を参照するには、「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to install command line tools.
ja: コマンドライン･ツールのインストールに失敗しました。

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
ja: ログインに失敗。Calibreの定期刊行物サービスにあるユーザー名とパスワードの設定を確かめてください。

en: Failed to move library
ja: ライブラリの移動が失敗

en: Failed to negotiate SSH session:
ja: SSHセッションのネゴシエイトに失敗

en: Failed to parse date/time
ja: 日付・時刻の認識に失敗しました

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
ja: リンクのパースに失敗： %(tag)s %(children)s

en: Failed to parse: %(name)s with error: %(err)s
ja: パースに失敗: %(name)s with error: %(err)s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
ja: コミックの処理に失敗: 
    
    %s

en: Failed to process opf file
ja: opfファイルの処理に失敗

en: Failed to read metadata
ja: 書誌情報の読み込み失敗

en: Failed to read metadata from the following
ja: 以下からの書誌情報の読み込みに失敗

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
ja: %sのライブラリの名前の変更に失敗しました。これのよくある原因は、他のプログラムからライブラリ内のファイルが開かれていることです。

en: Failed to start content server
ja: コンテンツサーバーの開始に失敗しました

en: Feed &URL:
ja: フィードのURL(&U):

en: Feed must have a URL
ja: フィードにはURLが必要です

en: Feed must have a title
ja: フィードにはタイトルが必要です

en: Feeds downloaded to %s
ja: %s にフィードがダウンロードされました。

en: Feeds in recipe
ja: レシピに含まれるフィード

en: Fetch annotations (experimental)
ja: 注釈を取得する（実験的）

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
ja: 接続されているKindleからアノテーションを取得（実験的）

en: Fetch news
ja: ニュース取得

en: Fetch news from
ja: ニュースを取得：

en: Fetching annotations is not supported for this device
ja: 注釈の取得はこのデバイスではサポートされていません

en: Fetching feed
ja: フィードを取得中

en: Fetching feeds...
ja: フィードの取得中

en: Fetching news from
ja: ニュースを取得中:

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
ja: フィールド・テンプレート。保存テンプレートと同じ構文です。

en: Fields to include in output:
ja: 出力するフィールド：

en: File &formats to save:
ja: 保存するファイルフォーマット(&F):

en: File &name:
ja: ファイル名(&N):

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File is not a supported ebook type. Save to disk?
ja: ファイルはサポートされているタイプの電子書籍ではありません。ディスクに保存しますか？

en: File type
ja: ファイル形式

en: Filter list of plugins
ja: プラグインのリストをフィルター

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
ja: 検索文字列で結果をフィルターする。検索文字列のフォーマットについては、ユーザーマニュアルの検索関連のドキュメントを参照してください。デフォルトは何もフィルターしません。

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
ja: 結果を検索文字列でフィルターします。検索文字列のフォーマットについては、ユーザーマニュアルの検索関連ドキュメントを参照してください。
    デフォルト：フィルターなし

en: Find entries that have...
ja: 以下を持つエントリを検索...

en: Find item in tag browser
ja: タグブラウザで項目を見つける

en: Find next
ja: 次を検索

en: Find next occurrence
ja: 次を検索

en: Find previous
ja: 前を検索

en: Find previous occurrence
ja: 前を検索

en: Find the first/next matching item
ja: 最初/次のマッチ項目を見つける

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
ja: Calibreライブラリをハイライトモードで検索時に、次や前のマッチを見つける

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
ja: 様々なコンテキストでのcalibreの挙動を微調整

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
ja: 章の始まりや他のドキュメント構造の判別を細かく制御する。

en: Finished
ja: 完了

en: Finished downloading metadata for <b>%d book(s)</b>. Proceed with updating the metadata in your library?
ja: <b>%d 書籍</b>の書籍情報ダウンロードが終わりました。ライブラリの書籍情報をアップデートしますか？

en: First
ja: 最初

en: First expression
ja: 最初の表現

en: First letter is usable only when sorting by name
ja: 最初の文字、は名前でソートする場合のみに使えます

en: Fit &cover within view
ja: 表紙をビュー内に全体表示(&C)

en: Fix marked sections (checked fixable items)
ja: マークされたセクションを修正（修正可をチェックした物）

en: Fix unmanifested files
ja: 記載されていないファイルを修正する

en: Fix unmanifested files. epub-fix can either add them to the manifest or delete them as specified by the delete unmanifested option.
ja: 記載されていないファイルを修正する。epub-fixは、それらをマニフェストに記載するか削除するかのどちらも可能です。削除するときには「記載されていないファイルを削除」を選んでください。

en: Floating point numbers
ja: 浮動小数点数

en: Folders raising exception
ja: フォルダーがエクセプションを上げた

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
ja: HTMLファイル内のすべてのローカルリンクをたどって、すべてのリンクファイルを含むZIPファイルを作成します。このプラグインは、HTMLファイルをライブラリーに追加する際に毎回実行されます。

en: Font options
ja: フォントオプション

en: Font rescaling wizard
ja: フォントサイズウィザード

en: Font size &key:
ja: フォントサイズの鍵(&K):

en: Font size larger
ja: フォントサイズを大きくする

en: Font size smaller
ja: フォントサイズを小さくする

en: Footnotes
ja: 脚注

en: For help with writing advanced news recipes, please visit <a href="http://manual.calibre-ebook.com/news.html">User Recipes</a>
ja: 詳細モードのニュースレシピを作るには<a href="http://manual.calibre-ebook.com/news.html">ユーザーレシピ</a>を参照してください。

en: For multiple-valued fields, sho&w
ja: 複数値のフィールドでは、

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
ja: このダイアログで指定できない設定は、デフォルトの設定ではなく前回変換した時に使用された値(もしあれば)が使われます。

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
ja: 定期的にダウンロードさせるには、calibreを実行したままにする必要があります。

en: Force maximum line length
ja: 強制的に最大文字数で改行

en: Force numbers to start with
ja: 強制的に番号を次からはじめる：

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
ja: 空白が無い場合、強制的に最大行文字数で改行します。それに加えて、最小以下の最大行文字数も許可されます。

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
ja: タイトルを強制的にタイトル用大・小文字（タイトル・ケース）にする。もし、これと「著者を入れ替え」の両方がチェックされた場合、タイトルと著者は、これの適応前に入れ替えられます。

en: Foreground color
ja: 描画色

en: Foreword
ja: 前書き

en: Forget library
ja: ライブラリを忘れる

en: Form
ja: フォーム

en: Format
ja: フォーマット

en: Format &dates as:
ja: 日付フォーマットの設定(&D):

en: Format (choose first)
ja: フォーマット(先に選択)

en: Format for &dates
ja: 日付のフォーマット(&D)

en: Format for &numbers
ja: 数値のフォーマット(&N)

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d    the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd    the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
    dddd    the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Qt::Sunday').
    M    the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM    the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
    MMMM    the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy    the year as four digit number
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
ja: 出版日とタイムスタンプ(日付)に使われるフォーマット。
    出版日がGUI上でどのように表示されるかを調整する文字列は、、、
    d    前に0を付けない日付の数字 (1 to 31)
    dd    前に0を付ける日付の数字 (01 to 31)
    ddd    ローカライズされた曜日の短縮形。(例 "Mon", "Sun").
    dddd    ローカライズされた曜日名(例 "Monday", "Sunday").
    M    頭に0を付けない月の数字 (1 to 12).
    MM    頭に0を付けた月の数字 (01 to 12) 
    MMM    ローカライズされた月の名前の短縮形 (例 "Jan", "Dec").
    MMMM    ローカライズされた長い月の名前 (例 "January", "December").
    yy    2桁での年 (00 から 99).
    yyyy    4桁での年。
    例えば、9 Jan 2010の場合、以下のような表示になります。
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    指定されない場合の、出版日のデフォルト: MMM yyyy
    指定されない場合の、タイムスタンプのデフォルト: dd MMM yyyy

en: Format to use inside the pdb container. Choices are:
ja: pdbコンテナ･ファイルの内部フォーマット。選択肢：

en: Format unavailable
ja: フォーマットがありません

en: Formats
ja: フォーマット

en: Formats that are viewed using the internal viewer
ja: 内蔵ビューアーで表示するフォーマット

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
ja: メール送信フォーマット。最初に合致したフォーマットが送信されます。

en: Formatting style:
ja: フォーマッティング・スタイル

en: Formatting used within the document.
    * plain: Produce plain text.
    * markdown: Produce Markdown formatted text.
    * textile: Produce Textile formatted text.
ja: ドキュメントで使われるフォーマット
    * プレーン: プレーンテキストを生成
    * markdown: Markdownフォーマット・テキストを生成
    * textile: Textileフォーマット・テキストを生成

en: Formatting used within the document.* auto: Automatically decide which formatting processor to use.
    * plain: Do not process the document formatting. Everything is a paragraph and no styling is applied.
    * heuristic: Process using heuristics to determine formatting such as chapter headings and italic text.
    * textile: Processing using textile formatting.
    * markdown: Processing using markdown formatting. To learn more about markdown see
ja: ドキュメント内で使われているテキスト・フォーマット
    * 自動: 自動的にどのフォーマットが使われているか判別する。
    * プレーン: ドキュメントのフォーマットを処理しない。すべてがパラグラフでスタイルは適用されません。
    * ヒューリスティック: 章はじめをイタリック体にするなど、可能性の高いものをフォーマットする。
    * textile: textileフォーマットを使用する。
    * markdown: markdownフォーマットを使用する。markdownについては以下を参照：

en: Forward
ja: 進む

en: Found <b>%(num)d</b> covers of %(title)s. Pick the one you like best.
ja: <b>%(num)d</b> 個の %(title)s の表紙を発見。一番良い物を選んでください。

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your  library match the information in the database?
ja: calibreライブラリのデーターベースにエラーは見つかりませんでした。データーベースの情報とライブラリ内のファイルの整合性をチェックしますか？

en: Frame
ja: フレーム

en: France
ja: フランス

en: French (BE)
ja: フランス語(ベラルーシ)

en: Function &name:
ja: 関数名(&N):

en: Function not defined
ja: 関数が未定義

en: General
ja: 全般

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
ja: Calibreライブラリになる書籍のカタログを生成

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
ja: ページ情報がある場合は、Adobe "page-map"ファイルを生成します。

en: Generate catalog
ja: カタログ生成

en: Generate catalog for {0} books
ja: {0}冊の書籍のカタログを生成

en: Generating %s catalog...
ja: %s のカタログを生成中...

en: Generating masthead...
ja: 発行人欄を生成中...

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
ja: 本のジャンル。選択肢： %s
    
    すべてのリストと詳細については以下のリンクを参照：

en: German (AT)
ja: ドイツ語（オーストリア）

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get
ja: 取得

en: Get &new plugins
ja: 新しいプラグインを取得(&N)

en: Get Books
ja: 本を入手

en: Get annotations from device
ja: 注釈をデバイスから取得する。

en: Get books
ja: 本を入手

en: Get device information
ja: デバイスの情報を取得

en: Get device information...
ja: デバイス情報を取得...

en: Get information to setup the &user defined device
ja: ユーザー定義デバイス設定用情報を取得(&U)

en: Get list of books on device
ja: デバイスから書籍の情報リストを取得

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
ja: 新しいCalibreのプラグインを取得したり、既にあるものをアップデートする

en: Get plugins to enhance calibre
ja: プラグインを取得してcalibreを拡張する

en: Get the cover from the ebook and save it at as the specified file.
ja: 表紙を電子書籍から取得し、指定した場所に保存します。

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ja: 「基本設定」→「各種設定」→「ユーザー定義デバイス設定用情報を取得」を使ってこのIDを取得してください。

en: Getting debug information
ja: デバッグ情報を得る

en: Getting device information
ja: デバイス情報を得る

en: Getting list of books on device...
ja: デバイス内の書籍リストを取得しています...

en: Glossary
ja: 用語解説

en: Go to
ja: 移動

en: Go to a reference. To get reference numbers, use the reference mode.
ja: レファレンスへ行く。レファレンス番号を取得するには、レファレンスモードを使ってください。

en: Go to...
ja: ジャンプ...

en: Got feeds from index page
ja: インデックス・ページからフィードを取得

en: Goto in store...
ja: ストアへ行く…

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Default: %default. Set to a large number to disable grouping.
ja: カテゴリ内にこの数字以上のアイテムがあった場合、著者やタグの最初の1文字目でグループ化する。デフォルト: %default. 大きい数を設定すると（実質的に）グループ化を無効にできます。

en: Grouped Search Terms
ja: グループ化検索名

en: H&yphenate (break line in the middle of large words)
ja: ハイフン付け (長いワードの途中で行を区切る)(&Y)

en: HTML Books
ja: HTML形式の本

en: HTML Source
ja: HTML のソース

en: HTML TOC generation options.
ja: HTML 目次生成オプション

en: HTMLZ Output
ja: HTMLZ 出力

en: Handle multiple files per book
ja: 一つの書籍の複数のファイルを処理する

en: Has cover
ja: 表紙有り

en: Has summary
ja: サマリー有り

en: Have the mouse wheel turn pages
ja: マウスホイールでページめくりをする

en: Having the &attribute:
ja: 持っているアトリビュート(&A):

en: Header &format:
ja: ヘッダのフォーマット(&F):

en: Header &separation:
ja: ヘッダー余白(&S)

en: Heading
ja: 見出し

en: Headquarters
ja: 本社

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that mobi users might do to force it to use the ';' that the kindle requires. A third would be to specify the language.
ja: ここでは、calibreが書籍をディスクに保存時やデバイスに送る時に、書誌情報を変更するルールを設定できます。
    
    このダイアログで、特定のフォーマット(あるいはすべてのフォーマット)と特定のデバイス(あるいはすべてのデバイス)の組に対するルールを定義できます。ルールはどのテンプレートがどのフィールドに入れられるかを指定します。テンプレートは値を計算し、その値が指定したフィールドへ入れられます。
    
    通常はテンプレートは単に列への参照だけでしょうが、それ以上の事もできます。calibreの他の場所で使えるテンプレートが、このボックスでも使うことができます。
    
    ルールを使う一つの例としては、タイトルを変更してシリーズ情報を加えることがあります。他の例としては、mobiファイルの作者ソートの欄にKindleが要求する様に';'を使うことです。 3つ目の例としては、言語を指定する事もありえます。

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
ja: ここでcalibreに追加するファイルからの書誌情報の扱いを設定します。calibreはファイル内容から書誌情報を取り出すか、ファイル名から取り出すかを指定できます。

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Save to Disk button:
ja: ここではCalibreが、ディスクに保存のボタンをクリックされたときに、どのように書籍を保存するかを設定できます。

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the Send to Device button. This setting can be overriden for individual devices by customizing the device interface plugins in Preferences->Advanced->Plugins
ja: ここではデバイスへ送るボタンが押されたときに、calibreがどのように書籍を保存するかをコントロールします。この設定は、設定->高度な設定->プラグイン、のデバイス･インターフェイス・プラグインをカスタマイズする事で、各デバイスごとに上書きすることができます。

en: Here you can customize the behavior of Calibre by controlling what plugins it uses.
ja: ここでは、どのプラグインを使用するかを制御する事でCalibreの動作をカスタマイズすることができます。

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
ja: ここでcalibreライブラリの書籍リストの列レイアウトを再アレンジすることができます。チェックを外す事で列を隠すことができます。それに自分のカスタム列を作ることもできます。

en: Heuristic
    Processing
ja: ヒューリスティック
    処理

en: Heuristic Processing
ja: ヒューリスティック処理

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide &details
ja: 詳細を非表示(&D)

en: Hide category %s
ja: カテゴリ %s を隠す

en: Hide chapter name
ja: 章の名前を隠す

en: Hide column %s
ja: 列 %s を隠す

en: High
ja: 高

en: Home
ja: ホーム

en: How and when calibre updates metadata on the device.
ja: いつ、どのようにCalibreがデバイスの書誌情報をアップデートするか。

en: How many empty books should be added?
ja: いくつ中身のない本を追加すべきでしょうか

en: How many empty books?
ja: 空の本をいくつにしますか？

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
ja: GUIでのソートや検索時にこの列をどのように取り扱うか

en: How to handle CSS
ja: CSSの処理方法

en: How to handle class based CSS
ja: classベースのCSSの処理方法

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: Use an external CSS file that is linked in the document.
    inline: Place the CSS in the head section of the document.
ja: CSSタイプが「class」の場合どのように処理するか。
    デフォルトは「外部」
    外部：ドキュメントからリンクする、外部CSSファイルを使用する。
    インライン：CSSをドキュメントのHEADセクションに挿入する。

en: Hyphenate
ja: ハイフン付け

en: Hyphenate text
ja: テキストをハイフン付け

en: I&ds:
ja: ID(&D):

en: INPUT OPTIONS
ja: 入力オプション

en: Identifier type:
ja: 識別子タイプ

en: Identifiers
ja: 識別子

en: If a Tag Browser category has more than this number of items, it is divided
    up into sub-categories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.
ja: もしタグブラウザのカテゴリに、この数以上のアイテムがあった場合、サブカテゴリに分割されます。もし分割方法が無効に設定された場合、この数は無視されます。

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
ja: チェックされると、カスタム列の値は Yes, No, 不明 が使えます。
    されないと、値は Yes, No です。

en: If checked, books are placed into sub directories based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level directory.
ja: チェックされると、書籍はその書誌情報によりデバイスのサブディレクトリに置かれます。チェックをはずすと書籍はすべてトップレベルのディレクトリに置かれます。

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed <br>to this email address (provided it is in one of the listed formats).
ja: チェックした場合、ダウンロードされたニュースは自動的に<br>このメールアドレスへ送られます。 (リストにあるフォーマットの一つを使用して。）

en: If checked, the series will be cleared
ja: もしチェックされた場合、シリーズは消去されます。

en: If checked, this column will appear in the tags browser as a category
ja: もしチェックされると、この列はタグブラウザにカテゴリとして現れます

en: If checked, this column will be displayed as HTML in book details and the content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="http://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam ebooks site.
ja: チェックした場合、書籍の詳細表示とコンテンツサーバーで、この列はHTMLで表示されます。これはテンプレート言語でリンクを作成する際にも使えます。例えば、テンプレート<pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>は、ボールドの大きい文字でのタイトルとシリーズ名のフィールドを作成します。例：<br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". テンプレート<pre>&lt;a href="http://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre>はBeam ebookサイトの書籍へのリンクを生成します。

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
ja: もしこの数以下の章が見つかった場合、目次にリンクが追加されます。デフォルト: %default

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ja: チェックしない場合、書籍のシリーズ番号は１に設定されます。チェックされた場合、選択した書籍は自動的に、あなたが選択した順番に番号付けされます。ですので、もし書籍Aの次に書籍Bを選択した場合、書籍Aが1番になり、書籍Bが2番になります。

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
ja: もし指定されると、出力プラグインは、できるだけ人が読めるような出力を生成しようとします。一部のプラグインには、なにも効果がないかもしれません。

en: If specified, viewer window will try to come to the front when started.
ja: 指定した場合は、ビューアーウィンドウは起動時に前面へ表示しようとします。

en: If specified, viewer window will try to open full screen when started.
ja: 指定した場合は、ビューアーウィンドウは起動時に全画面表示しようとします。

en: If the ___ column ___ values
ja: フィールド ___ 条件 ___ 値

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
ja: もし列に複数の値を設定できる場合、値を指定した値に入れ替えるのではなく、すでにある値に付け加えます。

en: If the tag you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma separated list of tags.
ja: もし追加したいタグがリスト中にない場合、ここで追加できます。コンマ区切りのタグのリストが使えます。

en: If there is enough room
ja: もし十分な余裕があれば

en: If you are setting up a new hotmail account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email. In this case, I strongly suggest you setup a free gmail account instead.
ja: 新しいhotmailアカウントを設定する場合、Calibreがメールを送る前にMicrosoftによって定期的にアカウントの確認が行われます。このような場合は、代わりに無料のgmailアカウントを取得することを強くおすすめします。

en: If you are sure it is not running
ja: 動作していない事が明らかな時には

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}
ja: アカウントがない場合は、無料の {name} メールアカウントに以下でサインアップできます： <a href="http://{url}">http://{url}</a>. {extra}

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for OS X applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
ja: このオプションを有効にしてcalibreを再起動した場合、OS Xアプリケーションのように、ツールバーはタイトルバーと'unified'（同一化）されます。
    しかしながら、これにはいくつかのバグがあり、例えばツールバーの最小幅が本来の2倍になったり他のランダムなバグが発生します。そのため、自己責任で有効にしてください。

en: If you have an existing calibre library, it will be copied to the new location. If a calibre library already exists at the new location, calibre will switch to using it.
ja: 既存のcalibreライブラリがある場合、ライブラリは新しい場所にコピーされます。新しい場所にすでにcalibreライブラリがある場合、こちらを利用するよう切り替わります。

en: If you leave the password blank, anyone will be able to access your book collection using the web interface.
ja: もしパスワードを空欄にしたならば、ウエブインターフェイスを使って、誰でもあなたの書籍コレクションにアクセスする事ができます。

en: If you move calibre.app, you have to re-install the command line tools.
ja: もし、calibre.appを移動した場合、コマンドライン･ツールを再インストールしなければなりません。

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add the your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
ja: Kindleにメールで書籍を送る場合は、忘れずにあなたの%s メールアドレスを、Amazon.comのKindle管理ページで「allowed email addresses」に追加してください。

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
ja: もしフィールドのチェックを外すと、そのフィールドの書誌情報はダウンロードされません。

en: Ignore
ja: 無視する

en: Ignore &margins
ja: マージンを無視(&M)

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
ja: カスタム・プラグインを無視。プラグインでcalibreの起動ができない場合に有用。

en: Ignore duplicate incoming formats
ja: 重複したフォーマットの書籍を無視

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
ja: 入力ドキュメントのマージンを無視します。有効にしない時にはMOBI outputプラグインは入力ドキュメントにあるマージンを変換しようとしますが、無効の時には無視します。

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
ja: ダイアログを閉じず、すぐにすべて変更を行います。この操作はキャンセルもアンドゥもできません。

en: Import
ja: インポート

en: Import Bookmarks
ja: ブックマークのインポート

en: Import/Export
ja: 取り込み/外部出力

en: In Library
ja: ライブラリ中

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
ja: 文字検索モードでは入力した検索テキストからフィールドを検索します。指定フィールド上のすべてのマッチするテキストは置換フィールドのテキストと置換されます。置換の後、テキストは大文字、小文字、タイトルに変換できます。もし「大文字・小文字を区別する」チェックボックスがチェックされていると、検索は完全に一致するものを探します。もしチェックされていない時には検索は大文字小文字両方に一致するものを探します。

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="http://docs.python.org/library/re.html"> this reference</a> for more information on python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
ja: 正規表現モードでは、検索テキストは任意のPythonコンパチブルな正規表現を使います。置換文字列にはパターン中に括弧表記の逆参照を含むことができます。検索は一つの文字列中複数回マッチさせることができます。変更関数（小文字化など）はフィールドすべてに適用されず、マッチしたテキストのみに適用されます。「対象フィールド」は検索後の置換結果が入れられる所を指定します。フィールドのテキストを入れ替える他に、マッチしたテキストの前に付ける、後に付けることもできます。pythonの正規表現については<a href="http://docs.python.org/library/re.html"> このリファレンス</a>の、特に'sub'関数の項を参照してください。

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: カタログに'著者'セクションを含める
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: カタログに'ディスクリプション'セクションを含める
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: カタログに'ジャンル'セクションを含める
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: カタログに'最近の追加'セクションを含める
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: カタログに'シリーズ'セクションを含める
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: カタログに'タイトル'セクションを含める
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Included sections
ja: 入っているセクション

en: Inconsistent Author Sort values for
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
    Unable to build MOBI catalog.
    
    Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.
ja: 著者ソート値が矛盾しています：
    著者 '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
    MOBI カタログが作成できません。
    
    '{0}'の書籍全てを選択し、書誌情報編集ダイアログで正しい著者ソート値を入力し、カタログを再構築してください。

en: Incorrect username
ja: ユーザ名が間違っています

en: Increase Indentation
ja: インデントを増やす

en: Index
ja: 索引

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
ja: プラグイン%sの初期化に失敗してトレースバック

en: Initializing user interface...
ja: ユーザーインターフェースを初期化...

en: Input Options
ja: 入力設定

en: Input character &encoding:
ja: 入力の文字コード・エンコーディング(UTF-8,SJISなど)(&E):

en: Input profile
ja: 入力プロファイル

en: Insert &blank line between paragraphs
ja: パラグラフ間に空行を入れる(&B)

en: Insert &metadata as page at start of book
ja: 書籍の最初のページとして書誌情報を挿入(&M)

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ja: パラグラフ間に空白行を挿入します。入力ファイルがパラグラフ（<p>や<div>タグ）を使わない場合には動作しません。

en: Insert empty line between paragraphs
ja: パラグラフの間に空行を入れる

en: Insert link
ja: リンクの挿入

en: Insert page breaks before (XPath expression):
ja: この前に改ページを挿入(XPath表記)：

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your ebook reader does not support displaying/searching metadata directly.
ja: 本の書誌情報を本の最初に奥付として挿入する。これは電子書籍リーダーが、書誌情報を直接表示したり検索したりといった機能を持たない場合に有効です。

en: Install %s
ja: %s のインストール

en: Install Plugin Failed
ja: プラグインのインストールに失敗

en: Install and configure user plugins
ja: ユーザープラグインのインストールと設定

en: Install the selected plugin
ja: 選択したプラグインをインストール

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installed plugins
ja: インストール済みのプラグイン

en: Installing plugin: %s
ja: プラグインのインストール: %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
ja: プラグインのインストールには<b>セキュリティ・リスク</b>があります。プラグインにウイルスやマルウエアが入っていることがありえます。信頼できる場所から得た物のみをインストールしてください。続けますか？

en: Integers
ja: 整数

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
ja: 一般的なタブレット用。イメージのリサイズをしません。

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
ja: サムソンGalaxy Tabやその他の600x1280解像度のデバイス。

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
ja: iPadや同等の解像度(768x1024)のデバイス用です。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interface font:
ja: インターフェースのフォント:

en: Interpreter died
ja: インタープリターが終了

en: Interpreter dies while excuting a command. To see the command, click Show details
ja: インタープリターがコマンドを実行中に終了しました。コマンドを参照するには、「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Invalid ISBN
ja: 無効なISBN

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
ja: 不正なLRFファイルです。書誌情報を設定できません。

en: Invalid XPath
ja: 無効なXPath

en: Invalid author name
ja: 無効な著者名

en: Invalid authors
ja: 無効な著者

en: Invalid boolean query "{0}"
ja: 無効なブーリアン・クエリー "{0}"

en: Invalid condition
ja: 無効な条件

en: Invalid cover
ja: 無効な表紙

en: Invalid database
ja: 無効なデーターベース

en: Invalid debug directory
ja: 無効なデバッグ・ディレクトリー

en: Invalid destination
ja: 不正な対象

en: Invalid fields. Available fields:
ja: 無効なフィールド。有効なフィールド:

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Invalid name
ja: 名前が間違っています

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid regular expression: %s
ja: 次の正規表現は無効です。:%s

en: Invalid root folder
ja: 不正なルートフォルダ

en: Invalid search restriction
ja: 無効な検索制限

en: Invalid sort field. Available fields:
ja: 無効な並び替えフィールド。有効なフィールド:

en: Invalid template
ja: 無効なテンプレート

en: Invalid titles
ja: 無効なタイトル

en: Invalid tweaks
ja: 無効なTweak

en: Invert
ja: 反転

en: IsbnDB key:
ja: IsbnDB キー：

en: Italic
ja: イタリック体

en: Italicize common words and patterns
ja: 標準的な言葉やパターンをイタリック体にする

en: Italy
ja: イタリア

en: Item is blank
ja: アイテムが空白です

en: Items
ja: 項目

en: Items in use
ja: 使用中の項目

en: Job
ja: ジョブ

en: Job &priority:
ja: 作業優先度(&P):

en: Job has already run
ja: ジョブはすでに動作中です

en: Jobs:
ja: ジョブ数:

en: Justify text
ja: テキストをジャスティファイ

en: Keep &aspect ratio
ja: 縦横比を固定(&A)

en: Keep &ligatures
ja: 合字を維持(&L)

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
ja: 縦横比を維持し、画像幅をランドスケープモードでの幅にあわせてスクリーンの高さを使うことで、画像を拡大縮小する。

en: Keep text color, when possible
ja: 可能な限り、テキストの色を保持

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keys
ja: キー

en: Kindle options
ja: Kindle オプション

en: LIT Books
ja: LIT形式の本

en: LRF Books
ja: LRF形式の本

en: LRF Output
ja: LRF出力

en: LRF Viewer
ja: LRFビューアー

en: LRF Viewer toolbar
ja: LRF ビューアーツールバー

en: LRS written to
ja: LRSを保存する場所

en: Language to use when sorting.
ja: ソート時に使われる言語

en: Languages
ja: 言語

en: Large
ja: 大きい

en: Last
ja: 最後

en: Last downloaded:
ja: 最後のダウンロード：

en: Last downloaded: never
ja: 最後のダウンロード： なし

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
ja: 最終更新: %s
    
    ダブルクリックして表示

en: Latest version installed
ja: 最新版がインストールされています

en: Laying out %s
ja: %s をレイアウト

en: Left
ja: 左

en: Left align
ja: 左寄せ

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
ja: 左寄せのシーン区切りマーカーを中央にします。複数行からなるソフト･シーン区切りを水平区切り線にします。

en: Level &1 TOC (XPath expression):
ja: レベル&1 目次(XPath表現):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
ja: レベル&2 目次(XPath表現):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
ja: レベル&3 目次(XPath表現):

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity.
ja: 詳細さのレベル。複数回指定するとより詳細になります。

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library Maintenance
ja: ライブラリのメンテナンス

en: Library and Device
ja: ライブラリとデバイス

en: Library metadata backup status
ja: ライブラリの書籍情報バックアップ状況

en: Library moved
ja: ライブラリが移動されました

en: Library removed
ja: ライブラリが削除されました。

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
ja: 最大同時処理数をCPUの数に制限する。

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
ja: 最大の同時実行されるジョブ数を、CPUやコア数に応じて制限する(&C)

en: Line &Un-Wrapping Factor:
ja: 行結合ファクター(&U):

en: Line &height:
ja: 行間(&H):

en: Line &un-wrap factor :
ja: 行結合の倍率(&U):

en: Link
ja: リンク

en: List all installed plugins
ja: インストールされたプラグインを一覧表示

en: List builtin recipe names. You can create an ebook from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
ja: ビルトインのレシピ名をリストアップする。以下のようにしてビルトイン・レシピから電子書籍を作成できます。ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub

en: List of Illustrations
ja: 図一覧

en: List of Tables
ja: 表一覧

en: List of known series. You can add new series.
ja: シリーズのリスト。新しいシリーズも追加できます。

en: List of named saved searches
ja: 名前をつけた保存された検索のリスト

en: Load searc&h/replace:
ja: 検索/置換をロード(&H)

en: Loading database from SQL
ja: SQLからデーターベースをロード

en: Loading ebook...
ja: 電子書籍をロード中...

en: Loading flow...
ja: Flowをロード中

en: Loading, please wait
ja: ロード中。お待ちください…

en: Local plugin customization
ja: ローカルのプラグインのカスタマイズ

en: Locating zip file for %(name)s: %(link)s
ja: %(name)s のzipファイルをダウンロード: %(link)s

en: Location
ja: 位置

en: Log debugging information to console
ja: コンソールにデバッグ情報をログ

en: Long text, like comments, not shown in the tag browser
ja: （コメントのような）長いテキスト。タグ・ブラウザの列で表示

en: Look & Feel
ja: 外観

en: Look and Feel
ja: ルック＆フィール

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
ja: イタリック体に変換する標準的な言葉やパターンを捜します。

en: Looking for duplicates based on file hash
ja: ファイル・ハッシュで重複を探す

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
ja: 連続する<h1>や<h2>タグがあるか探します。タグは章のヘッダーの途中で分割されないように、再番号づけされます。

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
ja: 検索名は_indexで終わることはできません。それらは、シリーズ列のインデックス用途に予約されています。

en: Low
ja: 低

en: Lower Case
ja: 小文字

en: M&ode:
ja: モード(&O):

en: MOBI Books
ja: MOBI形式の本

en: MOBI Output
ja: MOBI出力

en: Mail &Server
ja: メールサーバー(&S)

en: Mail successfully sent
ja: メールが問題なく送られました

en: Main
ja: 主メモリー

en: Main Interface
ja: メイン画面

en: Main Memory
ja: 主メモリー

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main Text
ja: 本文

en: Main memory
ja: 主メモリー

en: Main memory folder
ja: メインメモリー・ディレクトリ

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Main window geometry
ja: 主ウインドーの大きさ

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
ja: 画像のアスペクト比を管理する。デフォルトでは画面に合わせます。

en: Make &default
ja: デフォルトにする(&D)

en: Make &user categories from:
ja: ユーザーカテゴリを作る(&U):

en: Make font size %(which)s
    Current magnification: %(mag).1f
ja: フォントサイズを %(which)s にする
    現在の拡大率: %(mag).1f

en: Make small changes to ePub format books
ja: ePubフォーマットの書籍に小さな変更をする

en: Make small tweaks to epub files in your calibre library
ja: CalibreライブラリにあるEPUBファイルにちょっとした修正を加える

en: Manage %s
ja: %sの管理

en: Manage Authors
ja: 著者を管理

en: Manage Bookmarks
ja: ブックマークの管理

en: Manage Publishers
ja: 出版社を管理

en: Manage Saved Searches
ja: 保存された検索を管理

en: Manage Series
ja: シリーズを管理

en: Manage Tags
ja: タグを管理

en: Manage User Categories
ja: ユーザーカテゴリを管理

en: Manage authors
ja: 著者を編集

en: Manage authors, tags, etc
ja: 著者、タグ等を管理

en: Manage authors. Use to rename authors and correct individual author's sort values
ja: 著者を編集。著者名を変更したり、ソート用著者名の値を調整したりすることができます。

en: Manage collections
ja: コレクションの管理

en: Manage saved searches
ja: 保存された検索を編集

en: Manage the collections on this device
ja: このデバイスのコレクションを管理

en: Manual management
ja: 手動管理

en: Mapping for filetype plugins
ja: filetypeプラグインをマッピングする

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
ja: CSSフォント名からポイントでのフォントサイズへのマッピング。（例：12,12,14,16,18,20,22,24）xx-small から xx-largeまでのマッピングで、最後のサイズになると巨大なフォントになります。フォントの再変換アルゴリズムはこれらのサイズを賢く変換します。デフォルトでは、選択した出力プロファイルに基づいたマッピングが使用されます。

en: Margins
ja: 余白

en: Marked for deletion
ja: 削除する、としてマーク

en: Masthead image downloaded
ja: ロゴイメージをダウンロードしました

en: Match HTML &tags with tag name:
ja: このタグ名にマッチするHTMLタグ名(&T)

en: Match all
ja: すべてにマッチ

en: Match any
ja: いずれかにマッチ

en: Match tags by any or all.
ja: すべて、もしくは一部のタグでマッチ

en: Matching books
ja: 見つかった書籍

en: Matching books will be displayed with a check mark
ja: 該当する書籍にはチェックマークが表示されます。

en: Max. &OPDS items per query:
ja: 1クエリあたり最大のOPDSアイテム(&O):

en: Max. &cover size:
ja: 最大の表紙サイズ(&C):

en: Max. &time to wait after first match is found:
ja: 最初に見つかるまでに待つ最大の時間(&T):

en: Max. OPDS &ungrouped items:
ja: 最大のグループ化されていないOPDSアイテム(&U)：

en: Max. number of &tags to download:
ja: ダウンロードするタグの最大数(&T):

en: Max. simultaneous conversion/news download jobs:
ja: 同時実行される、変換/ニュースダウンロードの最大ジョブ数

en: Max. time to wait after first &cover is found:
ja: 最初の表紙が見つかるまでに待つ最大の時間(&C):

en: Maximum &view width:
ja: 最大のビュー幅(&V):

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
ja: HTMLファイルのリンクをたどる時の、最大のネスティングレベル。正の値でなければなりません。０にするとルートのHTMLファイルからリンクがたどられません。デフォルトは%defaultです。

en: Maximum number of articles to download per feed.
ja: フィードあたりのダウンロードする記事の最大の数

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
ja: このレシピで保存する最大の保存数（発行数）。0にすると無効になり、すべて保存されます。

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
ja: 再帰的にたどる最大のレベル。（リンクをたどる深さ）デフォルト: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
ja: 目次に入れられる最大のリンク数。0にすると無限になります。デフォルト: %default 。リンクは、最低の章の数の設定以下の場合にのみ、追加されるます。

en: Maximum number of results to show per store
ja: 1ストアごと、表示する最大の結果数

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
ja: 同時変換を行ったりニュースをダウンロードする最大ジョブ数。今までの経緯から、実際の値の2倍になります。

en: Maximum width of the viewer window, in pixels.
ja: ビューアーウィンドウ幅の最大値ピクセル。

en: Medium
ja: 中

en: Merge Options:
ja: マージオプション：

en: Merge additional content after Comments
ja: コメントの後に追加内容をマージする

en: Merge additional content before Comments
ja: コメントの前に追加内容をマージする

en: Merge book records
ja: 書籍の記録をマージ

en: Merge into first selected book - delete others
ja: 最初に選択した書籍にマージする - 他は削除

en: Merge into first selected book - keep others
ja: 最初に選択した書籍にマージする - 他は残す

en: Merge only formats into first selected book - delete others
ja: フォーマットのみを最初に選択した書籍にマージする - 他は削除

en: Merged some books
ja: 本をマージしました

en: Merging user annotations into database
ja: ユーザーの注釈をデーターベースへマージする

en: Metadata
ja: 書誌情報

en: Metadata &management:
ja: 書誌情報の管理(&M)：

en: Metadata download
ja: 書誌情報のダウンロード

en: Metadata download completed
ja: 書籍情報のダウンロード終了

en: Metadata download started
ja: 書誌情報のダウンロードが開始しました。

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
ja: Amazonからの書誌情報はこの国のAmazonウエブサイトから取得されます。

en: Metadata plugboards
ja: 書誌情報変換ルール

en: Metadata reader
ja: 書誌情報の読み込み

en: Metadata source
ja: 書誌情報のソース

en: Metadata sources
ja: 書誌情報の情報源

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
ja: 書籍情報はcalibreが動作中に、１書籍3秒程度のレートでバックアップされます。

en: Metadata writer
ja: 書誌情報の書き出し

en: Minimum &line height:
ja: 行の高さを最小にする(&L)

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
ja: 連続して取得する間隔の最小の間隔秒。デフォルトは %default s

en: Minimum para. &indent:
ja: 段落の字下げ最小値(&I):

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
ja: パラグラフの最小のインデントポイント数（パラグラフの最初の行のインデント）。デフォルト: %default

en: Miscellaneous
ja: 各種設定

en: Miscellaneous advanced configuration
ja: その他の高度な設定

en: Missing book formats
ja: 書籍フォーマットが不足

en: Missing covers files
ja: 表紙ファイルが不明

en: Modified
ja: 修正日

en: Modify images to meet Palm device size limitations.
ja: 画像をPalmデバイスの画面サイズに合うように変更します。

en: Modify the document text and structure using common patterns.
ja: よくあるパターンのテキストや構造を見つけて修正する。

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
ja: 共通のパターンを使ってドキュメントのテキストと構造を変更します。デフォルトでは無効になっています。 %(en)sを使って有効にします。個々のアクションは、%(dis)s オプションで無効にすることができます。

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
ja: ユーザー定義のパターンを使って文章や構造を変更します。

en: Monospace
ja: 等幅フォント

en: Monospace &font size:
ja: 等幅フォントのフォントサイズ(&F):

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: もっと具体的なデバイスのルールが、このフォーマットに存在しています。本当に新しいルールを追加しますか？

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: もっと具体的なフォーマットとデバイスのルールがすでにあります。本当に新しいルールを追加しますか？

en: Mouse &wheel flips pages
ja: マウスホイールでページめくり(&W)

en: Move column down
ja: 列を下に移動

en: Move column up
ja: 列を上に移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move selected action down
ja: 選択したアクションを下に

en: Move selected action up
ja: 選択したアクションを上に

en: Move the selected rule down
ja: 選択したルールを下に移動

en: Move the selected rule up
ja: 選択したルールを上に移動

en: Move to next highlighted match
ja: 次のハイライトされた検索結果へ移動

en: Move to next match
ja: 次の検索結果へ移動

en: Move to previous highlighted item
ja: 前のハイライトされた結果へ移動

en: Move to previous item
ja: 前の結果へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Moving library...
ja: ライブラリの移動中...

en: Multiple Books Selected
ja: 複数の書籍が選択されています

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
ja: 複数のHTMLファイルがアーカイブ内に見つかりました。%sのみを使用します。

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
ja: 描画されるテーブルのテキストのサイズを拡大する倍率。デフォルトは %default

en: Must restart
ja: 再起動が必要

en: My Books
ja: マイ・ブック

en: My Rating
ja: 私の評価

en: My Series
ja: 私のシリーズ

en: My Tags
ja: 私のタグ

en: N&o to All
ja: すべていいえ(&O)

en: Nam&e/Description ...
ja: 名前/説明(&E)...

en: Name
ja: 名前

en: Name %s already used
ja: 名前 %s はすでに使われています。

en: Name already used
ja: すでに使われている名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Names to ignore:
ja: 無視する名前：

en: Narrow
ja: 狭い

en: Need username and password
ja: ユーザ名とパスワードが必要

en: Negate
ja: 反転

en: Never
ja: 停止

en: Never abort
ja: 停止しない

en: New &Location:
ja: 新しい場所(&L):

en: New Category
ja: 新規カテゴリ

en: New library location
ja: 新しいライブラリの場所

en: New location of this library:
ja: このライブラリの新しい場所：

en: New title for bookmark:
ja: ブックマークの新しいタイトル：

en: New version available
ja: 新しいバージョンがあります

en: Newest
ja: 最新順

en: News
ja: ニュース

en: News:
ja: ニュース:

en: Next
ja: 次

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next Section
ja: 次の章

en: Next match
ja: 次の検索マッチ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Next section
ja: 次のセクション

en: No &Images
ja: イメージを入れない(&I)

en: No &SVG cover
ja: SVG形式の表紙を使わない(&S)

en: No DRM
ja: DRMなし

en: No More Matches.</b><p> Click Find again to go to first match
ja: これ以上検索結果はありません。</b><p> 検索をもう一度クリックすると最初の検索結果へ行きます

en: No active interpreter found. Try restarting the console
ja: アクティブなインタプリターが見つかりませんでした。コンソールを再起動してみてください。

en: No book files found
ja: 本が見つかりません

en: No book selected
ja: 書籍が選択されていません。

en: No books
ja: 本がない

en: No books available to catalog
ja: カタログへの書籍がありません

en: No books available to include in catalog
ja: カタログへ入れる書籍がありません

en: No books found
ja: 本が見つかりません

en: No books found to catalog.
    Check 'Excluded books' criteria in E-book options.
ja: カタログへの書籍が見つかりませんでした。
    電子書籍オプションの'排除する書籍’を確認してください。

en: No books selected
ja: 本が選択されていません

en: No books selected for catalog generation
ja: カタログ作成のための書籍が選択されていません

en: No books selected to fetch annotations from
ja: 注釈取得元の書籍が選択されていません

en: No books to delete
ja: 削除する本がありません

en: No card
ja: カードがない

en: No change
ja: 変更なし

en: No column chosen
ja: 列が選択されていません

en: No column has been selected
ja: 列が選択されていません

en: No column heading was provided
ja: 列名がありません

en: No column selected
ja: 列が選択されていません

en: No conditions
ja: 条件がありません

en: No cover found
ja: 表紙が見つからない

en: No default &cover
ja: デフォルトの表紙を付与しない(&C)

en: No detailed info available
ja: 詳細情報なし

en: No detailed information is available for books on the device.
ja: デバイス上の書籍に詳細な情報が存在しません。

en: No details available
ja: 詳細不明

en: No details available.
ja: 詳細がありません

en: No device
ja: デバイスがない

en: No device is connected
ja: デバイスが接続されていません。

en: No documentation provided
ja: ドキュメントがありません。

en: No ePub available. First convert the book to ePub.
ja: ePubがありません。まずePubに書籍を変換してください。

en: No enabled genres found to catalog.
ja: カタログへの有効なジャンルが見つかりませんでした。

en: No existing calibre library found at %s
ja: calibreのライブラリが%sにありません

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
ja: %sにcalibreのライブラリが見つかりません。もしライブラリを移動した場合には、下から新しい場所を選択してください。さもなくばcalibreはこのライブラリを忘れてしまいます。

en: No existing library found
ja: ライブラリが見つかりませんでした。

en: No file specified
ja: ファイルが指定されていない。

en: No file specified to download.
ja: ダウンロードするファイルが指定されていません。

en: No format selected
ja: フォーマットが選択されていない

en: No formats available
ja: フォーマットが無い

en: No internet connection
ja: インターネット未接続

en: No interpreter
ja: インタープリターが無い

en: No item selected
ja: アイテムが選択されていません

en: No items selected
ja: アイテムが選択されていません

en: No label was provided
ja: ラベルが指定されていません。

en: No library
ja: ライブラリがない

en: No library found
ja: ライブラリが見つかりません

en: No library found at %s
ja: %s にライブラリが見つかりませんでした。

en: No location
ja: 場所が無い

en: No location selected
ja: 場所が選択されていません

en: No lookup name was provided
ja: 検索名がありません

en: No match
ja: 該当するものはありません

en: No matches
ja: 該当なし

en: No matches found
ja: 一致しませんでした

en: No matches found for: %s
ja: 見つかりませんでした: %s

en: No permission
ja: 許可がありません

en: No problems found
ja: 問題はありませんでした

en: No proxies used
ja: プロキシー非使用

en: No quickview available
ja: クイックビューが使えません

en: No recipe selected
ja: レシピが選択されていません

en: No results found for:
ja: 結果が見つかりませんでした：

en: No rule selected
ja: ルールが選択されていません

en: No rule selected for %s.
ja: %s のルールが選択されていません。

en: No search is selected
ja: 検索が選択されていません

en: No source selected
ja: 情報源が選択されていません

en: No source selected, cannot configure.
ja: 情報源が選択されていないので設定できません。

en: No space on device
ja: デバイスの容量が足りません。

en: No such variable
ja: そのような変数はありません。

en: No suitable formats
ja: 適当なフォーマットがありません

en: No template provided
ja: テンプレートがありません

en: No top level HTML file found.
ja: トップレベルのHTMLファイルが見つかりませんでした。

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
ja: メールサーバーのユーザー名とパスワードが設定されていません。ほとんどのメールサーバーにはユーザー名とパスワードが必要です。よろしいですか？

en: No valid plugin path
ja: 無効なプラグインのパス

en: None
ja: なし

en: None of the selected books are on the device
ja: 選択した書籍はデバイスには入っていません

en: Normal
ja: 普通

en: Normal view
ja: 通常表示

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
ja: 通常、行の始めの余分な空白はそのままにされます。このオプションはそれらを取り除きます。

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
ja: 通常、複数の空白文字は1つに統合されます。このオプションはすべての空白文字がそのまま使われます。

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of of the conversion pipeline.
ja: 通常この入力プラグインはすべての入力ファイルを標準的なフォルダー階層に再アレンジします。このオプションは、あなたが変換パイプラインに対する色々な難しい副作用の影響を理解している時のみに使用してください。

en: Normally, calibre will convert all non English characters into English equivalents for the file names. WARNING: If you turn this off, you may experience errors when saving, depending on how well the filesystem you are saving to supports unicode.
ja: 通常、Calibreはファイル名に、全ての非アルファベット文字を英語の対応するものへ変換します。注意：もし、これをOffにした場合、ファイルシステムがどの程度ユニコードをサポートしているかにより、保存時にエラーが起こる場合があります。

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book file(s).
ja: 通常、Calibreは実際の電子書籍ファイルに付属する別のファイルに表紙を保存します。

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
ja: 通常、Calibreはライブラリ内のファイルの書誌情報をアップデートしますが、これはディスクへの保存を遅くします。

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
ja: 通常、Calibreは実際の電子書籍ファイルに付属する別のOPFファイルに書誌情報を書き込みます。

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
ja: 通常、入力ファイルに表紙がなく指定しなかった場合、タイトルや著者などからデフォルトの表紙が作成されます。このオプションでは表紙の生成を無効にします。

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
ja: 元のファイルに目次がある場合、通常、設定に従い自動生成されます。このオプションは常に自動生成を行います。

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the ebook file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
ja: 通常SONY Readerは表紙のイメージを電子書籍ファイル自身から取り出します。このオプションを使うとcalibreは別の表紙イメージをReaderへ送ります。DRMの付いた変更できない電子書籍の表紙を変えたいときに便利です。注意：このオプションは新しいSONY Readerにしか対応していません：350, 650, 950とより新しいもの。

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
ja: 通常、CalibreはHTMLファイルのリンクを深さの順にたどって行きます。つまり、もし、ファイルAがBとCにリンクしていて、BはDにリンクしている場合、ファイルはA,B,D,Cの順に追加されます。このオプションを使うと、替わりにA,B,C,Dの順に追加されます。

en: Not Available
ja: 利用不可

en: Not Implemented
ja: 実装されていない

en: Not a support ebook format.
ja: サポートされている電子書籍フォーマットではありません。

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
ja: 正しいMOBIファイルではありません。%sです。

en: Not a valid picture
ja: 有効な画像ではありません

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
ja: 選択されたすべての書籍に %s フォーマットがありません。まず変換してください。

en: Not allowed
ja: 許可されていません

en: Not empty
ja: 空ではないフォルダ

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Not supported
ja: サポートしていません

en: Note that <b>comments</b> will always be displayed at the end, regardless of the position you assign here.
ja: 注：ここでの設定にかかわらず<b>コメント</b>は必ず最後に表示されます。

en: Note that the actual library folder will be renamed.
ja: 実際のライブラリのディレクトリも名前が変わることに注意してください。

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in  a saved search
ja: このオプションは保存された検索を含む、すべての検索に影響します。ですので、このオプションを使うときには、保存された検索に必ず接頭辞を付けると良いでしょう。例えば、保存された検索では、"Foundation" よりも "series:Foundation" を使ってください。

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
ja: 注: 手動で値を入力すると間隔を1日以下に設定できます。

en: Notes
ja: 注釈

en: Notify when a new version is available
ja: 新しいバージョンが出た時に通知する

en: Number
ja: 数字

en: Number of &links to add to Table of Contents
ja: 目次に追加するリンクの数(&L)

en: Number of cache update threads to use
ja: 使用する、キャッシュの更新スレッドの数

en: Number of colors for grayscale image conversion. Default: %default. Values of less than 256 may result in blurred text on your device if you are creating your comics in EPUB format.
ja: グレースケールの画像変換での色数。既定： %default.もし、EPUBフォーマットでコミックスを作成した場合、 256以下の値のときは、デバイス上の文字が見づらいかもしれません。

en: Number of columns for custom metadata in the edit metadata dialog
ja: 書誌情報編集ダイアログでのカスタム書誌情報列の個数

en: Number of conver download threads to use
ja: 使用する、表紙ダウンロード・スレッドの数

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
ja: 表紙ブラウズ・モードで表示される表紙の数

en: Number of details threads to use
ja: 使用する、詳細スレッドの数

en: Number of pixels to crop from the left most x (default is %s)
ja: トリミングされる左端からのxピクセル数(デフォルトは %s)

en: Number of pixels to crop from the left most y (default is %s)
ja: トリミングされる左端からのyピクセル数(デフォルトは %s)

en: Number of pixels to crop from the right most x (default is %s)
ja: トリミングされる右端からのxピクセル数(デフォルトは %s)

en: Number of pixels to crop from the right most y (default is %s)
ja: トリミングされる右端からのyピクセル数(デフォルトは %s)

en: Number of search threads to use
ja: 使用する、検索スレッドの数

en: Number of seconds to let a store process results
ja: ストアが結果を処理するのを待つ秒数

en: Number of seconds to wait for a store to respond
ja: ストアが応答するのを待つ秒数

en: Number of simultaneous cache updates
ja: 同時キャッシュ更新数

en: Number of simultaneous cover downloads
ja: 同時、表紙ダウンロード数

en: Number of simultaneous details downloads
ja: 同時、詳細ダウンロード数

en: Number of simultaneous searches
ja: 同時検索数

en: OK to proceed?
ja: 進んでもよろしいですか？

en: OPF created in
ja: OPFが作成されました：

en: OPF version to generate. Default is %default.
ja: OPFバージョンが生成されました。デフォルトは %default です。

en: OPF/NCX/etc. generation options.
ja: OPF/NCX/etc. 生成オプション

en: OUTPUT OPTIONS
ja: 出力オプション

en: Occurrences:
ja: 出現回数：

en: Oldest news kept in database
ja: データーベース中の一番古いニュース

en: On Device
ja: デバイス上

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
ja: このルールの条件の一つが無効です: <b>%s</b>

en: Only if the following conditions are all satisfied:
ja: 次の条件がすべて当てはまった時のみ：

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
ja: この正規表現にマッチするリンクのみをたどる。このオプションは何度でも指定できるので、指定したどれかの正規表現にマッチすれば、そのリンクはたどられます。デフォルトではすべてのリンクをたどります。

en: Only on send
ja: 転送時のみ

en: Open
ja: 開く

en: Open Tag Editor
ja: タグエディタを開く

en: Open Template Editor
ja: テンプレート編集を開く

en: Open a selected book in the system's web browser
ja: 選択した書籍をシステムのブラウザーで開く

en: Open book
ja: 書籍を開く

en: Open calibre &configuration directory
ja: calibreの設定ディレクトリを開く(&C)

en: Open containing folder
ja: 内容のディレクトリを開く

en: Open ebook
ja: 電子書籍を開く

en: Open in &external browser
ja: 外部ブラウザーで開く(&E)

en: Open search result in system browser
ja: 検索結果をシステムのブラウザで表示

en: Open store in external web browswer
ja: ストアを外部Webブラウザでオープン

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
ja: Calibreライブラリの書籍ファイルがあるフォルダーを開く

en: Optimize for full-sceen view
ja: フルスクリーン表示に最適化

en: Options for the LRF ebook viewer
ja: LRF 電子書籍ビューアーのオプション

en: Options specific to
ja: 特定オプション：

en: Options specific to the input format.
ja: 入力フォーマットに関するオプション

en: Options specific to the output format.
ja: 出力フォーマットに関するオプション

en: Options to control saving to disk
ja: ディスクに保存する時のオプション

en: Options to control the ebook viewer
ja: 電子書籍ビューアーをコントロールするオプション

en: Options to control the look and feel of the output
ja: 出力の見た目をコントロールするためのオプション

en: Options to control the processing of the input %s file
ja: 入力ファイル %s の処理制御オプション

en: Options to control the processing of the output %s
ja: %s出力処理をコントロールするためのオプション

en: Options to control the transformation of pdf
ja: PDFの変形をコントロールするオプション

en: Options to customize the ebook viewer
ja: 電子書籍ビューアーをカスタマイズするためのオプション

en: Options to help with debugging the conversion
ja: 変換をデバッグする補助用のオプション

en: Options to set metadata in the output
ja: 出力の書誌情報の設定オプション

en: Ordered list
ja: 順番付きリスト

en: Ordered list of formats the device will accept
ja: デバイスが受け付け可能なフォーマットの優先順リスト

en: Ordered list of formats to prefer for input.
ja: 入力に適したフォーマットの順のリスト

en: Original
ja: オリジナル

en: Original metadata
ja: オリジナルの書誌情報

en: Other formats
ja: 他のフォーマット

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Output &Encoding:
ja: 出力エンコーディング(&E):

en: Output Encoding:
ja: 出力エンコーディング：

en: Output LRS file
ja: LRSファイルの出力

en: Output Options
ja: 出力設定

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: ソートされる出力フィールド。
    使用できるフィールド: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX出力フォーマット

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ja: ソートされる出力フィールド。
    使用できるフィールド: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    デフォルト: '%default'
    適応される出力：CSV、XML出力フォーマット

en: Output in CSV
ja: CSVで出力

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
ja: カテゴリ内のアイテムのカウント番号ではなく、カテゴリ内のアイテム番号のみを出力します。

en: Output profile
ja: 出力プロファイル

en: Output saved to
ja: 出力を名前をつけて保存

en: Override image  &size:
ja: イメージサイズをオーバーライド(&S):

en: Overwrite author and title with new metadata
ja: 新しい書誌情報に、著者とタイトルを上書きする。

en: Overwrite existing duplicate formats
ja: 重複したフォーマットの書籍を上書き

en: PDB Output
ja: PDB出力

en: PDF Books
ja: PDFの本

en: PDF Input
ja: PDF入力

en: PDF Output
ja: PDF出力

en: PDF Version
ja: PDFのバージョン

en: PMLZ Output
ja: PMLZ出力

en: Page
ja: ページ

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: Page flip &duration:
ja: ページめくり時間(&D):

en: Pages
ja: ページ数

en: Paragraph structure.
    choices are ['auto', 'block', 'single', 'print', 'unformatted', 'off']
    * auto: Try to auto detect paragraph type.
    * block: Treat a blank line as a paragraph break.
    * single: Assume every line is a paragraph.
    * print:  Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph.
    * unformatted: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents. Tries to determine structure and reformat the differentiate elements.
    * off: Don't modify the paragraph structure. This is useful when combined with Markdown or Textile formatting to ensure no formatting is lost.
ja: パラグラフ構造。
    選択肢は ['自動', 'ブロック', 'シングル', 'プリント', 'フォーマットなし', 'off']
    * 自動: パラグラフのタイプを自動で判別しようとします。
    * ブロック: 空行をパラグラフの切れ目だと扱います。
    * シングル: すべての行をパラグラフと考えます。
    * プリント:  すべての2つの空白や、タブから始まる行をパラグラフの開始だと考えます。
    * フォーマットなし: ほとんどの行に改行があり、インデントや空行が無いか少ないとき。構造を判別しようと試み、要素を明白にリフォーマットします。
    * off: パラグラフの構造を変えません。MarkdownやTextileフォーマットを使用する場合、悪影響をおこしません。

en: Paragraph style:
ja: パラグラフ・スタイル：

en: Parsing LRF file
ja: LRF ファイルを読み取り

en: Parsing LRF...
ja: LRFの解釈:

en: Partitioned
ja: 分割

en: Password for sites that require a login to access content.
ja: コンテンツアクセスにログインが必要なサイトのパスワード

en: Password needed
ja: パスワード必要

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Cover
ja: 表紙を貼り付け

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers box prefixed with isbn:
ja: ISBNを先頭にしてクリップボードから識別子ボックスに張り付けます。

en: Path
ja: パス名

en: Path error
ja: パス・エラー

en: Path from library
ja: ライブラリからのパス

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
ja: このファイルのサムネイル画像となる写真などへのパス指定

en: Path to a txt file containing the comment to be stored in the lrf file.
ja: LRFファイルに入れる、コメントが入ったテキストファイルへのパス。

en: Path to directory in which your library of books is stored
ja: ライブラリの書籍が保存されているディレクトリへのパス

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
ja: ライブラリへのパスが長すぎます。%d文字以下でなければなりません。

en: Path to library too long. Must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
ja: ライブラリへのパスが長すぎます。%d文字以下でなければなりません。Windowsエクスプローラーを使ってパスが短くなるところへライブラリを移動し、その場所をcalibreに設定しなおしてみてください。

en: Path to output file
ja: 出力ファイルのパス

en: Path to output file. By default a file is created in the current directory.
ja: 出力ファイルへのパス。デフォルトではファイルはカレントディレクトリに作られます。

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings.
ja: Calibreライブラリへのパス。デフォルトは設定に保存されているパス。

en: Path to the database in which books are stored
ja: 書籍が保存されているデーターベースへのパス

en: Path to the library folder to serve with the content server
ja: コンテンツサーバーで公開するライブラリへのパス

en: Pattern to guess metadata from filenames
ja: ファイル名から書誌情報を推測するためのパターン

en: People
ja: 人々

en: People's names
ja: 人の名前

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Personal Doc tag:
ja: 私的なドキュメントのタグ：

en: Pick a random book
ja: ランダムに書籍を選択

en: Pickled Bookmarks (*.pickle)
ja: ピックル化ブックマーク(*.pickle)

en: Place files in sub directories if the device supports them
ja: もし機器がサポートするならば、サブディレクトリにファイルを配置します

en: Plain
ja: プレーン

en: Platform unavailable
ja: プラットフォームが判りません

en: Please enter a username and password or set encryption to None
ja: ユーザー名とパスワードを入力するか、エンクリプションを無し(None)に設定してください。

en: Please wait
ja: お待ちください

en: Plugin &Forum Thread
ja: プラグインのフォーラム・スレッド(&F)

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b> {1} plugins</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
ja: プラグイン<b>{0}</b>が<b> {1} プラグイン</b>としてインストールされました。プラグインを有効にするためにはcalibreを再起動してください。

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed
ja: <b>{0}</b>プラグインは問題なく削除されました

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plugin Updater
ja: プラグイン・アップデーター

en: Plugin Updates
ja: プラグインのアップデート

en: Plugin cannot be disabled
ja: プラグインを無効化できません

en: Plugin deprecated
ja: プラグインは廃止されました

en: Plugin installed: %s
ja: プラグインがインストールされました: %s

en: Plugin not customizable
ja: このプラグインはカスタマイズできません

en: Plugin: %s does not need customization
ja: プラグイン: %s はカスタマイズする必要がありません

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Popularity
ja: 人気度

en: Position in book
ja: 書籍内のポジション

en: Possibly override plugboard?
ja: ルールをオーバーライドする可能性があります。

en: Pre-formatted
ja: フォーマット済み

en: Preface
ja: はじめに

en: Prefer &fewer tags
ja: 少ないタグを優先(&F)

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferred &input format order:
ja: 入力フォーマットの優先順位(&I):

en: Preferred &output format:
ja: 既定の出力フォーマット(&O):

en: Prefix to prepend to all URLs. Useful for reverseproxying to this server from Apache/nginx/etc.
ja: 全てのURLの前に追加するプレフィックス。Apache/nginx/等からこのサーバーを逆プロクシーするときに便利です。

en: Prepend to field
ja: フィールドの前に追加

en: Preserve &aspect ratio of cover
ja: 表紙のアスペクト比を保つ(&A)

en: Preserve &spaces
ja: スペースを保持する(&S)

en: Preserve cover &aspect ratio
ja: 表紙のアスペクト比を保つ(&A)

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
ja: サムネイル生成時に表紙のアスペクト比を保つ

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
ja: 入力ドキュメント内の合字をそのままにします。合字とは2つの文字を組み合わせて表現する特別な文字です。（例：ff,fi,fl等）大半のリーダーは標準のフォントで合字をサポートしないので、これらが正しく表示される可能性は低いです。デフォルトではcalibreは合字を2つの通常文字に変換します。このオプションはそれらをそのままにします。

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated pdf.
ja: PDFの最初のページに、全面まで引き伸ばした表紙を使わず、縦横比を保持する。

en: Press a key...
ja: キーを打鍵...

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Previous Section
ja: 前の章

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Previous section
ja: 前のセクション

en: Price
ja: 価格

en: Print
ja: 印刷

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print eBook
ja: 電子書籍を印刷

en: Print javascript alert and console messages to the console
ja: Javascriptアラートとコンソールメッセージをコンソールへ表示

en: Print metadata in OPF form (XML)
ja: OPFフォーマット(XML)で書誌情報を表示

en: Process directories recursively
ja: ディレクトリを再帰的に処理する

en: Processed
ja: 処理済

en: Processing %s
ja: %s を処理する

en: Processing books.
ja: 書籍を処理中

en: Producer
ja: プロデューサ

en: Profile description
ja: プロファイルの説明

en: Progress
ja: 進行状況

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
ja: calibreのスタート時にソートされる列の組を与えます。
    もし保存されたソート履歴を使う場合には、引数はNoneになりますが、それ以外の場合にはこれは、列, 順序 のペアからなるリストです。列は、列のツールチップに表示される、列の検索名です。順序が0の時には昇順、1の時には降順となります。
    例えば、 [('authors',0),('title',0)] は著者と、その中でタイトルの順にソートされます。

en: Publishe&d:
ja: 発行日(&D):

en: Published
ja: 発行日

en: Published date
ja: 出版日

en: Published:
ja: 出版日：

en: Publisher
ja: 発行者

en: Publisher:
ja: 発行者:

en: Publishers
ja: 発行者

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
ja: 生成された目次を書籍の後ろでなく初めに入れる(&S)

en: Python &code:
ja: Pythonコード(&C)：

en: Query:
ja: クエリー:

en: Query:
ja: クエリ：

en: Queueing
ja: 待ち行列

en: Queueing books for bulk conversion
ja: 'まとめて変換'のキューに書籍を追加

en: Quick create:
ja: クイック作成：

en: Quick switch
ja: クイック・スイッチ

en: Quickview
ja: クイックビュー

en: Quickview is not available for books on the device.
ja: クイックビューはデバイス上の書籍には使えません

en: Quit calibre
ja: Calibreを終了

en: RATING: %s<br />
ja: 評価: %s<br />

en: RB Output
ja: RB出力

en: Rating
ja: 評価

en: Rating of this book. 0-5 stars
ja: 書籍の評価(0-5)

en: Ratings
ja: 評価

en: Ratings, shown with stars
ja: 評価を星で表示

en: Read %(title)s in the %(fmt)s format
ja: %(title)s を %(fmt)s フォーマットで読む

en: Read &metadata from file contents rather than file name
ja: 書誌情報をファイル名ではなく、ファイルの内容から読み込む(&M)

en: Read a random book
ja: ランダムに書籍を読む

en: Read books
ja: 既読の書籍

en: Read books in your calibre library
ja: Calibreライブラリの書籍を読む

en: Read metadata from %s files
ja: %sファイルから書誌情報を読み込みます。

en: Read metadata from ebooks in RAR archives
ja: RARアーカイブの電子書籍から書誌情報を読み込む

en: Read metadata from ebooks in ZIP archives
ja: ZIPアーカイブ内の電子書籍から書誌情報を読み込む

en: Read metadata from files
ja: ファイルから書誌情報の読み込み

en: Read metadata from files on device
ja: デバイス上のファイルの書誌情報を読み込む

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the ebook. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
ja: OPFファイルから書誌情報を読み込み、電子書籍の書誌情報として設定する。コマンドラインで指定した書誌情報は、OPFファイルからの物より優先されます。

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
ja: 指定したOPFファイルから書誌情報を読み込む。このファイルから読み込んだ書誌情報は、ソースファイルの書誌情報を上書きします。

en: Really add plugboard?
ja: 本当にルールを追加しますか？

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
ja: 実際にリカバリーを行います。このコマンドはこのオプションを指定しなければ実行されません。

en: Rebuild ePub from exploded contents
ja: 開封したePub内容から再構成

en: Recalculate all author sort values
ja: すべての著者名(ソート)の値を再計算する

en: Recently &Added
ja: 最近追加されたもの(&A)

en: Recipe &title:
ja: レシピのタイトル(&T)

en: Recipe Disabled
ja: レシピを無効化

en: Recipe for
ja: レシピ：

en: Recipe source code (python)
ja: レシピのソースコード (python)

en: Recipes
ja: レシピ

en: Redirect console output to a dialog window (both stdout and stderr). Useful on windows where GUI apps do not have a output streams.
ja: コンソール出力（stdoutとstderr）をダイアログウィンドウに出力。出力のないWindowsのGUIアプリケーションで便利です。

en: Redo
ja: やり直す

en: Reference Mode
ja: レファレンス・モード

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
ja: 自動更新時に別ファイル表紙を更新する。

en: Regex Builder
ja: Regexビルダー

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[<tag>]'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: ジャンルとして使用しないタグを指定する正規表現、
    デフォルト: '%default' は括弧つきのタグを除きます, 例 '[<tag>]'
    適用対象: ePub, MOBI 出力フォーマット

en: Regex:
ja: Regex：

en: Regular &expression
ja: 正規表現(&E)

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
ja: 正規表現 (?P&lt;タイトル&gt;)

en: Regular expression (?P<author>)
ja: 正規表現 (?P<著者>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
ja: 正規表現 (?P<isbn>)

en: Regular expression (?P<published>)
ja: 正規表現 (?P<出版日>)

en: Regular expression (?P<publisher>)
ja: 正規表現 (?P<発行者>)

en: Regular expression (?P<series>)
ja: 正規表現 (?P<シリーズ>)

en: Regular expression (?P<series_index>)
ja: 正規表現 (?P<シリーズ番号>)

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
ja: 正規表現：表現が書誌情報フィールド内のどこかにマッチ

en: Released
ja: リリース済み

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remember last used &window size
ja: 最後に使ったウィンドウの大きさを覚える(&W)

en: Remember last used window size
ja: 最後に使ったウィンドウのサイズを覚える

en: Remember the &current page when quitting
ja: 終了時に現在ページを覚える(&C)

en: Remove %(item)s from category %(cat)s
ja: %(item)s を カテゴリー  %(cat)s から削除

en: Remove &all
ja: すべて削除(&A)

en: Remove &fake margins
ja: 偽のマージンを削除(&F)

en: Remove &format:
ja: フォーマットの削除(&F):

en: Remove &spacing between paragraphs
ja: 段落間の間隔を削除(&S)

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
ja: 選択された書籍から保存された変換設定を取り除く(&S)

en: Remove Rule
ja: ルールを削除

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
ja: カスタムのプラグインを名前で削除します。組み込みのプラグインには影響しません。

en: Remove a user-defined column
ja: ユーザー定義列を削除

en: Remove all formats from selected books
ja: 選択した書籍からすべてのフォーマットを削除

en: Remove all formats from selected books, except...
ja: 選択した書籍のすべてのフォーマットを一部のフォーマットを残して削除

en: Remove all tags
ja: すべてのタグを削除

en: Remove any template from the box
ja: ボックスからすべてのテンプレートを削除

en: Remove books
ja: 書籍を削除

en: Remove category
ja: カテゴリを削除

en: Remove covers from selected books
ja: 選択した本から表紙を削除

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
ja: 2つのパラグラフに挟まれた、空白のパラグラフを取り除きます。

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
ja: 目次から削除する項目を指定するための正規表現による指定。マッチした項目とその子項目は削除されます。

en: Remove feed from recipe
ja: 配信元からフィードを削除

en: Remove files of a specific format from selected books..
ja: 選択した書籍の特定フォーマットのファイルを削除

en: Remove first &image
ja: 最初の画像を削除(&I)

en: Remove formatting
ja: フォーマットを取り除く

en: Remove indents at the beginning of lines
ja: 行の先頭にあるインデントを削除する

en: Remove library
ja: ライブラリを削除

en: Remove matching books from device
ja: デバイスから一致する本を削除

en: Remove selected actions from toolbar
ja: ツールバーから選択したアクションを削除

en: Remove selected books
ja: 選択した本を削除

en: Remove series
ja: シリーズを取り除く

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ja: パラグラフ間のスペースを取り除く。同時にパラグラフのインデントを1.5emにします。この機能は入力ファイルがパラグラフ（<p>や<div>タグ）をサポートしない場合には動作しません。

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
ja: 選択された書籍から、保存された変換設定を取り除く。
    
    これらの書籍の今後の変換にはデフォルトの設定が使用されます。

en: Remove the bright yellow lines at the edges of the book list
ja: 書籍リストの端にある明るい黄色いラインを取り除く

en: Remove the first image from the input ebook. Useful if the first image in the source file is a cover and you are specifying an external cover.
ja: 入力された電子書籍から最初の画像を取り除きます。最初の画像が表紙で、外部から表紙を指定した場合に便利です。

en: Remove the selected format from this book
ja: この書籍から選択されたフォーマットを削除

en: Remove unnecessary hyphens
ja: 不要なハイフンを削除

en: Remove unused series (Series that have no books)
ja: 使われていないシリーズを削除（シリーズに書籍が無い物）

en: Removing books from device metadata listing...
ja: デバイスの書誌情報リストから書籍を削除しています...

en: Removing books from device...
ja: デバイスから書籍を削除しています...

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename %s
ja: 名前の変更 %s

en: Rename failed
ja: 名前の変更に失敗

en: Rename library
ja: ライブラリの名前の変更

en: Rename the current category to the what is in the box
ja: ボックス内の文字で現在のカテゴリの名前を変える

en: Rename the current search to what is in the box
ja: 現在の検索をボックス内の文字列を使って名前を変える

en: Rename the item in every book where it is used.
ja: アイテムが使われているすべての書籍で、アイテム名を変更します。

en: Rename user category
ja: ユーザーカテゴリの名前を変更

en: Render &tables as images
ja: 表をイメージとして描画(&T)

en: Render tables in the HTML as images (useful if the document has large or complex tables)
ja: HTMLのテーブルをイメージにする。（大きい、もしくは複雑なテーブルを持つドキュメントの時に便利）

en: Rendered %s
ja: %sを描画

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
ja: 分割を避けるために<h1>や<h2>タグの順番を付け直す。

en: Repairing database. This can take a very long time for a large collection
ja: データーベースを修復中。大きなコレクションの場合、非常に長い時間がかかるかもしれません。

en: Repairing failed
ja: 修復失敗

en: Replace entity indents with CSS indents
ja: CSSでのインデントを実態のあるインデントに置換

en: Replace field
ja: 変換フィールド

en: Replace recipe?
ja: レシピを置換しますか？

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
ja: シーン区切りを指定したテキストに替えます。デフォルトでは入力ドキュメントからのテキストが使われます。

en: Replace soft scene &breaks:
ja: ソフトシーンブレイクを置換する(&B):

en: Replace space with &underscores
ja: 空白をアンダースコアに置換する(&U)

en: Replace whitespace with underscores.
ja: 空白をアンダースコアに置換

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
ja: 検索1-検索パターンから置き換わる、置換文字列

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
ja: 検索2-検索パターンから置き換わる、置換文字列

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
ja: 検索3-検索パターンから置き換わる、置換文字列

en: Requested formats not available
ja: 要求されたフォーマットが存在しない

en: Rescale images for &Palm devices
ja: Palmデバイス向けに画像サイズを変更(&P)

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Quick Search
ja: クイック検索をリセット

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
ja: すべての無効な確認ダイアログをリセット(&C)

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
ja: すべての著者名(ソート)の値を著者名から自動的に生成されたものへリセットします。具体的にこの値がどのように生成されるかは、基本設定->高度な設定->Tweaksでコントロールできます。

en: Reset author to Unknown
ja: 著者を「不明」にリセット

en: Resize all the images for full screen view.
ja: すべての画像をフルスクリーンにリサイズします。

en: Resize images larger than the viewer window to fit inside it
ja: ビューアーウィンドウより大きな画像を、中にフィットするようにリサイズ

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart calibre
ja: Calibreを再起動

en: Restart console
ja: コンソールを再起動

en: Restart in debug mode
ja: デバッグモードで再起動

en: Restart needed
ja: 再起動が必要です。

en: Restart required
ja: 再起動が必要です

en: Restore %s from the original
ja: %sをオリジナルへ戻す

en: Restore &default
ja: デフォルトに戻す(&D)

en: Restore &defaults
ja: デフォルトに戻す(&D)

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Restore database
ja: ライブラリを元に戻す

en: Restore default layout
ja: デフォルトのレイアウトに戻す

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
ja: デフォルト値に設定を戻します。現在選択されているセクションの設定のみが元に戻ります。

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
ja: デフォルト値に設定を戻します。デフォルト設定を実際に保存するには「適用」をクリックしてください。

en: Restore this tweak to its default value
ja: このTweakをデフォルト値に戻す

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
ja: 「デフォルトに設定」で設定した、フィールドのサブセットに戻す。

en: Restoring database
ja: データーベースを復帰

en: Restoring database failed, click Show details to see details
ja: データーベースの復旧に失敗しました。「詳細を表示」を押すと詳細が表示されます。

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in three stages
ja: バックアップからデーターベースを復帰します。中断させないでください。この処理は３つのステージからなります。

en: Restoring database was successful
ja: データーベースの復旧が成功しました。

en: Restoring the database succeeded with some warnings click Show details to see the details.
ja: データーベースの復旧は成功したものの、いくつかの問題があります。「詳細を表示」を押すと詳細が表示されます。

en: Restoring to defaults not supported for
ja: デフォルトへ戻す機能は次の場所ではサポートされません：

en: Restrict to
ja: 以下に制限

en: Restriction (saved search) to apply:
ja: 制限する対象（保存された検索）：

en: Restriction to apply when the current library is opened:
ja: 現在のライブラリが開かれる時の制限：

en: Retry
ja: 再試行

en: Reverse Options:
ja: 反転オプション：

en: Right
ja: 右

en: Right-click to see more options
ja: 右クリックして他のオプションを表示

en: Rights
ja: 権利

en: Rotate Options:
ja: 回転オプション：

en: Run server &automatically on startup
ja: 起動時に自動的にサーバーを開始する(&A)

en: Run welcome wizard
ja: ウェルカムウィザードを開始

en: Run with -vv to see the reason
ja: -wを付けて実行すると理由が参照できます

en: Running time
ja: 実行時間

en: Running transforms on ebook...
ja: 電子書籍の変換中...

en: S&ans-serif font family:
ja: サンセリフフォントファミリー(&A)

en: S&how recipe files
ja: レシピファイルを表示(&H)

en: S&tandard font:
ja: 標準フォント(&T):

en: S/R TEMPLATE ERROR
ja: S/R テンプレート・エラー

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
ja: シリーズ: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: SNB Books
ja: SNBブック

en: SNB Output
ja: SNB出力

en: Sa&ve
ja: 保存(&V)

en: Same as current
ja: 現在と同じ

en: Sans-serif
ja: サンセリフ書体

en: Save
ja: 保存

en: Save &cover separately
ja: 表紙を別に保存(&C)

en: Save &template
ja: テンプレートを保存(&T)

en: Save &template:
ja: テンプレートを保存(&T):

en: Save All
ja: すべて保存

en: Save changes
ja: 変更の保存

en: Save changes and edit the metadata of %s
ja: 変更を保存して、%sの書誌情報を編集

en: Save current search under the name shown in the box. Press and hold for a pop-up options menu.
ja: 現在の検索をボックスにある名前で保存します。押し続ければポップアップ・オプション・メニューが表示されます。

en: Save current search/replace
ja: 現在の検索/置換を保存

en: Save into a single directory, ignoring the template directory structure
ja: テンプレートディレクトリの構造を無視して単一ディレクトリに保存する。

en: Save metadata in &OPF file
ja: 書誌情報をOPFファイルに保存(&O)

en: Save only %s format to disk
ja: %s形式のみディスクに保存

en: Save only %s format to disk in a single directory
ja: %sフォーマットのみをディレクトリに保存

en: Save original file when converting from same format to same format
ja: 同じフォーマットから同じフォーマットへ変換する場合、オリジナルのファイルを保存しておく。

en: Save plugboard
ja: ルールを保存

en: Save search/replace
ja: 検索/置換を保存

en: Save single format to disk...
ja: ディスクに単一フォーマットで保存

en: Save the current position in the document, when quitting
ja: 終了時に、ドキュメントの現在の位置を覚える

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
ja: 現在のグループ化検索名を保存。名前を変えて保存を押すと名前の変更ができます。検索対象の値を変更して保存を押すと、検索対象を変更できます。

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
ja: 指定したディレクトリに変換の各ステージでの出力を保存します。変換プロセスのどのステージでバグが起こっているのか確信がない場合に便利です。

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified directory. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    指定したディレクトリに、変換処理パイプラインの各ステージの出力を保存する。デバッグ時、どの変換ステージに問題があるか分からない場合に有用です。
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: ePub、MOBI 出力フォーマット

en: Save to disk
ja: ディスク保存

en: Save to disk in a single directory
ja: ディスクの一つのディレクトリに保存

en: Saved
ja: 保存された

en: Saved Bookmarks (*.pickle)
ja: 保存されたブックマーク(*.pickle)

en: Saved Search Editor
ja: 保存された検索の編集

en: Saved Search:
ja: 保存された検索:

en: Saved Searches
ja: 保存された検索

en: Saved search already exists
ja: 保存された検索がすでに存在します。

en: Saving books to disk
ja: ディクスへの書籍の保存

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
ja: 行の折り返しをしない長さを決めるための比率。有効な値は０～１まです。デフォルトは0.4で、真ん中より少し小さいあたりです。もし少しの行しか折り返しする必要が無い場合にはこの値を下げてください。

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
ja: 行が自動改行されない長さを決めるための比率。有効な値は0から1までの数です。デフォルトは0.45で、行の長さの中央よりすこし手前です。

en: Scanning root folder for books
ja: 書籍のルート・フォルダーをスキャン

en: Schedule download?
ja: ダウンロード予約

en: Schedule news download
ja: ニュースの取得スケジュール

en: Scheduled
ja: スケジュール

en: Scroll down
ja: 下にスクロール

en: Scroll left
ja: 左へスクロール

en: Scroll right
ja: 右へスクロール

en: Scroll to the bottom of the section
ja: 最後のセクションへスクロール

en: Scroll to the end of the document
ja: ドキュメントの最後へスクロール

en: Scroll to the next page
ja: 次ページにスクロール

en: Scroll to the next section
ja: 次のセクションへスクロール

en: Scroll to the previous page
ja: 前ページにスクロール

en: Scroll to the previous section
ja: 前の章までスクロール

en: Scroll to the start of the document
ja: ドキュメントの最初へスクロール

en: Scroll to the top of the section
ja: 最初のセクションへスクロール

en: Scroll up
ja: 上へスクロール

en: Se&rif family:
ja: セリフファミリー(&R)

en: Search
ja: 検索

en: Search
    &
    Replace
ja: 検索&
    置換

en: Search &field:
ja: 検索フィールド(&F):

en: Search &mode:
ja: 検索モード(&M):

en: Search (For Advanced Search click the button to the left)
ja: 検索 (高度な検索は左のボタンをクリック)

en: Search as you &type
ja: タイプするたびに検索(&T)

en: Search for %s
ja: %s を検索

en: Search for a shortcut by name
ja: 名前でショートカットを探す

en: Search for books from different book sellers
ja: 数々の電子書籍販売サイトから書籍を検索する

en: Search for books in all folders
ja: すべてのフォルダーで電子書籍を探す

en: Search for books in category %s
ja: カテゴリ %s の中で書籍を検索

en: Search for books not in category %s
ja: カテゴリ %s に無い書籍を検索

en: Search for ebooks
ja: 電子書籍を検索

en: Search for everything but %s
ja: %s 以外のすべてを検索

en: Search for items. This is a "contains" search; items containing the
    text anywhere in the name will be found. You can limit the search
    to particular categories using syntax similar to search. For example,
    tags:foo will find foo in any tag, but not in authors etc. Entering
    *foo will filter all categories at once, showing only those items
    containing the text "foo"
ja: 項目を検索。これは「含有」検索です。つまりこのテキストが名前のどこかに
    あってもマッチします。検索の書式と同様に検索を特定のカテゴリに制限する
    こともできます。例えば、「tags:foo」はタグの中でfooを探しますが、著者
    などでは探しません。「*foo」はすべてのカテゴリ中でテキストfooを含有す
    る項目のみを表示します。

en: Search for plugin
ja: プラグインを検索

en: Search for text in book
ja: 書籍内のテキストを検索

en: Search for this %s
ja: %s を検索

en: Search for tweak
ja: tweakを検索

en: Search in the library view for the selected item
ja: ライブラリビューで選択した物を検索

en: Search only in specific fields:
ja: 特定のフィールドのみを検索：

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
ja: 検索1-置換文字列と置き換えられる、検索パターン（正規表現）

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
ja: 検索2-置換文字列と置き換えられる、検索パターン（正規表現）

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
ja: 検索3-置換文字列と置き換えられる、検索パターン（正規表現）

en: Search pattern is invalid: %s
ja: 検索パターンは無効です：%s

en: Search string:
ja: 検索文字列:

en: Search/Replace
ja: 検索/置換

en: Search/replace invalid
ja: 検索/置換無効

en: Search/replace name:
ja: 検索/置換 名：

en: Search:
ja: 検索：

en: Searches
ja: 検索

en: Searching
ja: 検索

en: Searching for books
ja: 書籍を検索

en: Searching for sub-folders
ja: サブ･フォルダーを検索

en: Searching in
ja: この中を検索

en: Searching in all sub-directories...
ja: すべてのサブ･ディレクトリを検索

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Second Expression
ja: 2つ目の表現

en: Section End
ja: 章末

en: Section Menu
ja: セクション・メニュー

en: Section Start
ja: 章の頭

en: Sectionize:
ja: セクション化：

en: Sections
ja: セクション

en: Sections to include in catalog.
ja: カタログに入れるセクション

en: See at
ja: 参照：

en: See the <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
ja: 詳細な説明は <a href="http://calibre-ebook.com/user_manual/gui.html#the-search-interface">ユーザーマニュアル</a> を参照してください。

en: See the <a href="http://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
ja: 詳細な情報は<a href="http://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">ユーザーマニュアル</a>を参照してください。

en: Select a category to edit
ja: 編集するカテゴリを選択

en: Select a folder on your hard disk
ja: ハードディスクのディレクトリを選択

en: Select a saved search to edit
ja: 編集する保存された検索を選択

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
ja: 設定する<b>%s</b>の実際のプラグインを選択してください

en: Select available formats and their order for this device
ja: このデバイスに有効なフォーマットとその順番を選択してください

en: Select book files
ja: 書籍ファイルを選択

en: Select books
ja: 本を選択

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
ja: 保存先を選択： %(title)s.%(fmt)s

en: Select displayed metadata
ja: 表示する書誌情報を選択

en: Select folder to open as device
ja: デバイスとして開くフォルダーを選択

en: Select location for books
ja: 書籍の場所を選択

en: Select saved search/replace to load.
ja: ロードする、保存された検索/置換を選択

en: Select the content kind of the new category
ja: 新しいカテゴリの内容種類を選択

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
ja: <b>%s</b>を追加する先のツールバーやメニューを選択:

en: Selected books have no formats
ja: 選択された書籍にはフォーマットがありません

en: Selected column is not a user-defined column
ja: 選択されている列はユーザー定義列ではありません

en: Selected slot: %s is not supported.
ja: 選択したスロット: %s はサポートされていません。

en: Send and delete from library
ja: ライブラリから送信して削除

en: Send books to the connected device
ja: 接続されたデバイスに書籍を送る

en: Send books via email or the web also connect to iTunes or folders on your computer as if they are devices
ja: 書籍をメールやWebで送る。あるいはiTuneやコンピューター上のフォルダーへ、まるでそれらがデバイスであるかのように接続して送る。

en: Send collections to device
ja: デバイスにコレクションを送る

en: Send email &from:
ja: 送信元のメールアドレス(&F):

en: Send file to storage card instead of main memory by default
ja: デフォルトのメインメモリでなく外付けストレージにファイルを送ります

en: Send metadata to device
ja: 書誌情報をデバイスに送る

en: Send page number information when sending books
ja: Book転送時にページ番号情報を送る。

en: Send specific format to
ja: 特定のフォーマットだけを送る

en: Send test mail from %s to:
ja: %s からテストメールを送信:

en: Send to device
ja: デバイスに送信

en: Send to main memory
ja: メインメモリに送信

en: Send to storage card A
ja: ストレージカードAに送信

en: Send to storage card B
ja: ストレージカードBに送信

en: Sending books to device.
ja: デバイスに書籍を送信

en: Sending books to devices
ja: デバイスへの書籍の転送

en: Sending catalogs to device.
ja: デバイスにカタログを送信

en: Sending email to
ja: メールを送信:

en: Sending metadata to device...
ja: デバイスに書誌情報を送信しています...

en: Sending news to device.
ja: デバイスにニュースを送信

en: Sending...
ja: 送信中...

en: Sent news to
ja: ニュースを送信完了:

en: Separate Comments and additional content with horizontal rule
ja: コメントと追加内容を水平線で分ける

en: Separator
ja: 区切り線

en: Series | Series
ja[0]: シリーズ

en: Series index:
ja: シリーズ番号：

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
ja: シリーズは通常データーベース中のシリーズの最大の番号から再番号されます。
    このボックスをチェックするとcalibreはこのボックスの値から番号付けを始めます。

en: Series:
ja: シリーズ：

en: Serif
ja: セリフ書体

en: Server &port:
ja: サーバのポート番号(&P):

en: Set '%s' to today
ja: '%s'を今日にする

en: Set a password to restrict access. By default access is unrestricted.
ja: アクセスを制限するパスワード。デフォルトでは無制限。

en: Set author from author sort
ja: ソート用タイトルをタイトルから設定

en: Set author sort from author
ja: ソート用著者名を著者名から設定

en: Set book ID
ja: 本のIDを設定

en: Set conversion options common to all formats
ja: すべてのフォーマットに共通の変換オプションを設定する

en: Set conversion options specific to each input format
ja: 各入力フォーマット特有の変換オプションを設定する

en: Set conversion options specific to each output format
ja: 各出力フォーマット特有の変換オプションを設定する

en: Set custom metadata fields that the content server will or will not display.
ja: カスタム書誌情報フィールドをコンテンツサーバーが表示するかしないか設定します。

en: Set default send to device action
ja: デフォルトのデバイス送信処理を設定

en: Set defaults for conversion of comics (CBR/CBZ files)
ja: コミック(CBR/CBZファイル)のデフォルトの変換を設定

en: Set from &ebook file(s)
ja: 電子書籍ファイルから設定(&E)

en: Set metadata for the book from the selected format
ja: 選択されたフォーマットから書籍の書誌情報を設定

en: Set metadata from %s files
ja: %sファイルから書誌情報を設定する

en: Set metadata in %s files
ja: %sファイルに書誌情報を設定する

en: Set options for converting %s
ja: %sを変換時のオプションを設定

en: Set sort key for the author
ja: 著者の並べ替えキー

en: Set sort key for the title
ja: タイトルの並べ替えキー

en: Set the BookID in LRF files
ja: BookIDをLRFファイルに設定

en: Set the ISBN of the added empty book
ja: 追加された空の書籍のISBNを設定。

en: Set the ISBN of the book.
ja: 書籍のISBNコードを設定。

en: Set the author
ja: 著者を設定

en: Set the author of the new books to:
ja: 新しい書籍の著者を設定：

en: Set the authors of the added empty book
ja: 追加された空の書籍の著者を設定。

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
ja: 著者を設定します。複数の著者はアンド記号でつなげてください。

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
ja: 著者を設定。複数の著者を設定する場合には&で区切ってください。著者名は「苗字」「名前」の順です。

en: Set the book category.
ja: 本のカテゴリーを設定

en: Set the book classification
ja: 書籍のクラス指定（R指定とか）を設定

en: Set the book creator
ja: 書籍のクリエーターを設定

en: Set the book producer
ja: 書籍の著作者を指定

en: Set the book producer.
ja: 書籍の著作者を設定。

en: Set the book timestamp (used by the date column in calibre).
ja: 本の日時を設定します。（calibreの日付列で使用されます）

en: Set the book title
ja: 書籍のタイトルを設定

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ja: 下部の余白をポイントで指定してください。デフォルトは %default (注: 72ポイント = 1インチ)

en: Set the color of the column:
ja: 列の色を設定：

en: Set the cover for the book from the selected format
ja: 選択されたフォーマットから書籍の表紙を設定

en: Set the cover to the specified file or URL
ja: URLかファイルで指定して、表紙を設定する。

en: Set the cover to the specified file.
ja: 表紙を特定のファイルに設定

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
ja: ネットワークからの取得時のデフォルトのタイムアウトを設定（インターネットから情報を取得しに行く時すべて）

en: Set the ebook description.
ja: 電子書籍の説明を設定する。

en: Set the ebook publisher.
ja: 電子書籍の発行者を設定する。

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
ja: ヘッダーのフォーマットを設定する。%a は著者に変換され、%t はタイトルに変換されます。デフォルトは %default です。

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
ja: 挿入される空行の高さを設定（単位em）。パラグラフ間の行の高さはこの設定値の倍の高さになります。

en: Set the index of the book in this series.
ja: このシリーズの書籍の巻数を設定。

en: Set the language.
ja: 言語を設定。

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ja: 左側の余白をポイントで指定してください。デフォルトは %default (注: 72ポイント = 1インチ)

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
ja: 文字列ソート時に「冠詞」として扱われるワードのリスト。

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The list is a regular expression, with the articles
    separated by 'or' bars. Comparisons are case insensitive, and that cannot be
    changed. Changes to this tweak won't have an effect until the book is modified
    in some way. If you enter an invalid pattern, it is silently ignored.
    To disable use the expression: '^$'
    This expression is designed for articles that are followed by spaces. If you
    also need to match articles that are followed by other characters, for example L'
    in French, use: "^(A\s+|The\s+|An\s+|L')" instead.
    Default: '^(A|The|An)\s+'
ja: タイトルソート文字列を計算時に「冠詞」として扱われるワードのリスト。このリストは正規表現で、冠詞を'or'機能のバー「|」で区切った物になります。比較は大小文字無視で行われ、それは変更できません。このtweakへの変更は書籍がなんらかの方法で修正されるまで有効になりません。もし無効なパターンを入力した場合、これは単純に無視されます。
    無効にする場合には次の表現を使ってください： '^$'
    この表現は後ろに空白を伴う冠詞を想定しています。もし後ろに他の文字をともなう冠詞にもマッチさせたい場合、例えばフランス語のL'の場合には、かわりに "^(A\s+|The\s+|An\s+|L')" を使ってください。
    デフォルト: '^(A|The|An)\s+'

en: Set the maximum number of sort 'levels'
ja: ソート「レベル」の最大数を設定

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
ja: calibreが特定の操作、例えば検索やデバイス挿入等、の後にライブラリを再ソートする時に使うソートの「レベル」の最大数を設定する。各ソートレベルはパフォーマンスへの影響があります。もしデーターベースが大きい場合（数千書籍）影響は目に見えるでしょう。もし複数レベルのソートが必要でなく、遅さが目立ってきた場合、このtweakの値を減らしてください。

en: Set the maximum number of tags to show per book in the content server
ja: コンテンツサーバーで書籍ごとに表示する最大のタグ数を設定

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
ja: 書籍情報を編集。出力ファイルにはできる限り、この書籍情報が付加されます。

en: Set the publication date.
ja: 出版年月日を設定する。

en: Set the published date.
ja: 出版日を設定

en: Set the publisher
ja: 発行者を設定

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
ja: １～５の番号で、評価を設定します。

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ja: 右側の余白をポイントで指定してください。デフォルトは %default (注: 72ポイント = 1インチ)

en: Set the series this ebook belongs to.
ja: 電子書籍のシリーズを設定する。

en: Set the sort order for entries in the Tag Browser
ja: タグブラウザ中のエントリーの、ソート順を設定

en: Set the space between words in pts. Default is %default
ja: ワード間のスペースをポイントで設定。デフォルト: %default

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
ja: 本にタグを設定します。コンマ「,」で区切られたリストにしてください。

en: Set the title of the added empty book
ja: 追加された空の書籍のタイトルを設定。

en: Set the title.
ja: タイトルの設定

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Note: 72 pts equals 1 inch
ja: 上部の余白をポイントで指定してください。デフォルトは %default (注: 72ポイント = 1インチ)

en: Set the user CSS stylesheet. This can be used to customize the look of all books.
ja: ユーザースタイルシートを設定。すべての書籍の見た目をカスタマイズすることができます。

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
ja: このオプションはサムネイル画像の縦横比を元の画像の物と同じにします。縦横比を無視して最大の大きさのサムネイルを使いたいときにはOFFにしてください。

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
ja: このオプションをONにすると別ファイル表紙を、デバイスが接続されるたびにアップロードします。たくさんの電子書籍がある場合には非常に遅くなるのでOFFにしてください。

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
ja: -1に設定すると、不定数の引数をこの関数で使います。

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
ja: これをTrueにした場合、他のライブラリに書籍をコピーする時に、「書籍を追加するときに追加するタグ」と同じタグを追加する。

en: Set whether to use one or two columns for custom metadata when editing
    metadata  one book at a time. If True, then the fields are laid out using two
    columns. If False, one column is used.
ja: 書誌情報を一つずつ編集する時のカスタム書誌情報列を１つにするか2つにするかを指定する。
    もしTrueの場合フィールドは２つの列を使ってレイアウトされ、もしFalseの場合1つの列が使われます。

en: Set which author field to display in the tags pane (the list of authors,
    series, publishers etc on the left hand side). The choices are author and
    author_sort. This tweak affects only what is displayed under the authors
    category in the tags pane and content server. Please note that if you set this
    to author_sort, it is very possible to see duplicate names in the list because
    although it is guaranteed that author names are unique, there is no such
    guarantee for author_sort values. Showing duplicates won't break anything, but
    it could lead to some confusion. When using 'author_sort', the tooltip will
    show the author's name.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
ja: タグブラウザー（著者のリスト、シリーズ、出版社などがある左側の部分）で、どの著者フィールドを使うかを決めます。
    選択肢は author と author_sort の2つ。
    このtweakは、タグブラウザーとコンテンツサーバーの著者カテゴリーの下に表示される物のみに影響します。
    注意：もしこれを author_sort に設定した場合、同じ名前が表示される事があります。と言うのも、著者については重複を許していませんが、著者ソートについてはそうとは限らないからです。同じ名前が表示されても特に問題はありませんが、混乱する事はありえます。
    'author_sort' を指定した場合、ツールチップは著者名を表示します。
    
    例：
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
ja: このオプションを設定すると、calibreはデバイスとそのカードにあるすべてのフォルダーから書籍を検索します。これにより、calibreが他のソフトウェアやワイヤレスダウンロードによって取り込まれた書籍を検索します。

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/iseries/v5r3/topic/nls/rbagsicusortsequencetables.htm
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
ja: このtweakに設定することで強制的に特定の言語のソート順に変更することができます。
    これは例えばcalibreを英語で使っているが自分の住んでいる所の言語のソート順にしたい時などに有用です。tweakを望む言語の、ISO 639-1言語コード（小文字）に設定してください。サポートされているロケールのリストはここで探せます
    http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/iseries/v5r3/topic/nls/rbagsicusortsequencetables.htm
    
    デフォルト: locale_for_sorting = '' -- calibreが表示している言語を使用
    例: locale_for_sorting = 'fr' -- フランス語ルールでソート
    例: locale_for_sorting = 'nb' -- ノルウェー語ルールでソート

en: Settings to control the calibre content server
ja: Calibreのコンテンツサーバーを制御する設定

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup email based sharing of books
ja: メールでの書籍の共有を設定

en: Setup sending email using
ja: このウィザードで以下を使ってメールを送信:

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
ja: メールでのブック共有設定。デバイスにダウンロードしたニュース等を自動的に送ることができます。

en: Setup the calibre Content Server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
ja: calibreコンテンツサーバを設定し、calibreライブラリに、インターネット経由でどこからでも、どのデバイスからでもアクセスできるようにします。

en: Sharing
ja: 共有

en: Sharing books by email
ja: 本をメールで共有

en: Sharing over the net
ja: ネットで共有

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Should the completion separator be append
    to the end of the completed text to
    automatically begin a new completion operation
    for authors.
    Can be either True or False
ja: 補足後にセパレータを補足したテキストの最後に自動的に追加して、新しい著者の補足動作をはじめます。TrueかFalseのどちらか。

en: Show
ja: 表示

en: Show &average ratings in the tags browser
ja: タグブラウザで平均評価を表示(&A)

en: Show &details
ja: 詳細を表示(&D)

en: Show &splash screen at startup
ja: 起動時にスプラッシュ画像を表示(&S)

en: Show &text under icons:
ja: アイコンの下のテキストを表示(&T)

en: Show a list of related books quickly
ja: 関連する書籍のリストをすばやく表示

en: Show all categories
ja: すべてのカテゴリを表示

en: Show as HTML in book details
ja: 書籍詳細をHTMLで表示

en: Show book details
ja: 本の詳細を表示

en: Show book details in a separate popup
ja: 書籍の詳細を別ウィンドウで表示

en: Show books in calibre library
ja: caibreライブラリで書籍を表示

en: Show books in storage card A
ja: メモリカードAの本を表示

en: Show books in storage card B
ja: メモリカードBの本を表示

en: Show books in the main memory of the device
ja: デバイスのメインメモリにある書籍を表示

en: Show category
ja: カテゴリ表示

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing.
ja: GUIにチェックマークを表示します。値が 'yes', 'checked', 'true'の時は緑のチェックマークが、 'no', 'unchecked', 'false'の時には赤いXが表示されます。それ以外の場合には何も表示されません。

en: Show checkmarks
ja: チェックマークを表示

en: Show column
ja: 列を表示

en: Show cover &browser in a separate window (needs restart)
ja: 表紙ブラウザーを別ウィンドウで表示(再起動が必要)(&B)

en: Show detailed information about this error
ja: このエラーの詳細な情報を表示

en: Show detailed output information. Useful for debugging
ja: 詳細な出力情報を表示。デバッグに便利です。

en: Show details for each column.
ja: 各列の詳細を表示

en: Show history of changes to this plugin
ja: このプラグインの変更履歴を表示

en: Show in tags browser
ja: タグブラウザに表示

en: Show job &details
ja: ジョブの詳細を表示(&D)

en: Show notification when &new version is available
ja: 最新のバージョンが利用可能なときに通知する(&N)

en: Show quickview
ja: クイックビューを表示

en: Show system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示

en: Show the average rating per item indication in the tag browser
ja: タグブラウザーで1個づつの平均評価を表示する。

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
ja: カバーフローをcalibreのメインウィンドウに表示せず、別ウィンドウに表示する。

en: Show this message again
ja: メッセージをもう一度表示

en: Show this notification for future updates
ja: この通知を将来のアップデートでも表示する

en: Shrink column if it is too wide to fit
ja: 列が広すぎて入りきらない場合にシュリンクする。

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Similar books...
ja: 類似書籍、、、

en: Similar to save templates. For example, {title} {isbn}
ja: 保存テンプレートと似ています。例えば：{title} {isbn}

en: Simplified Chinese
ja: 中国語（簡体字)

en: Size
ja: サイズ

en: Size (MB)
ja: サイズ (MB)

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ja: カタログの書籍表紙のサイズのヒント(インチ表記)
    レンジ：1.0 - 2.0
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Size hint for Description cover thumbnails
ja: 表紙サムネイル画像用、説明のおおよそのサイズ

en: Small
ja: 小さい

en: Smarten &punctuation
ja: 記号文字を変換(&P)

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
ja: たまにテーブルでページのレイアウトを行う悪いデザインの文章があります。そのような文章を変換する場合、ページがはみ出したりみだれたりするばあいがあります。このオプションを使うとテーブルから内容を抜き出し、直線的な配置に置き換えます。

en: Some books changed
ja: 書籍が変更されました

en: Some books not found in iTunes database.
    Delete using the iBooks app.
    Click 'Show Details' for a list.
ja: iTunesデータベースにみつからない書籍があります。
    iBooksアプリを使って削除してください。
    '詳細を表示'をクリックするとリストを表示します。

en: Some cover art could not be converted.
    Click 'Show Details' for a list.
ja: いくつかの表紙が変換できませんでした。
    '詳細を表示' をクリックするとリストを表示します。

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
ja: いくつかの文章は、各パラグラフに左右のマージンを指定することで、ページのマージンを指定しています。calibreはそれらのマージンを見つけて削除しようとしますが、たまに、これが原因でマージン全体がなくなってしまうことがあります。そのような場合、削除を無効にすることができます。

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       wil be selected.
     -For time field, only the date will be used.
ja: このテンプレートに関する説明：
     -以下のフィールドがあります： 'author_sort'(ソート用著者名), 'authors'(著者名), 'id',
        'isbn', 'pubdate'(出版日), 'publisher'(出版社), 'series_index'(巻番号), 'series'(シリーズ名),
       'tags'(タグ), 'timestamp'(日付), 'title'(タイトル), 'uuid'
     -著者名やタグのような複数ありうる物は最初の1つ目が使われます。
     -時間関係のフィールドは日付のみが使われます。

en: Some failures
ja: 失敗しました

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
ja: 一部の変更を行ったため再起動が必要です。すぐにcalibreを再起動してください。

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
ja: 選択したいくつかの書籍が接続したデバイスにもあります。<b>どこの</b>書籍を削除しますか？

en: Sort by
ja: ソート

en: Sort by author
ja: 著者名で検索

en: Sort by author sort
ja: 著者名(ソート)で検索

en: Sort by average rating
ja: 平均評価でソート

en: Sort by name
ja: 名前順にソート

en: Sort by popularity
ja: 人気順にソート

en: Sort on %s
ja: %s でソート

en: Sort results in ascending order
ja: 昇順に並び替え

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
ja: タグのリストを名前、人気、評価でソートする。

en: Source
ja: 情報源

en: Source template
ja: 元テンプレート

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
ja: 名前の横に赤いXが付いている情報源は、使用する前に設定しなければなりません。

en: Spanish (Argentina)
ja: スペイン語（アルゼンチン）

en: Spanish (Bolivia)
ja: スペイン語 (ボリビア)

en: Spanish (Chile)
ja: スペイン語 (チリ)

en: Spanish (Colombia)
ja: スペイン語 (コロンビア)

en: Spanish (Cuba)
ja: スペイン語 (キューバ)

en: Spanish (Ecuador)
ja: スペイン語 (エクアドル)

en: Spanish (Honduras)
ja: スペイン語 (ホンジュラス)

en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語 (メキシコ)

en: Spanish (Nicaragua)
ja: スペイン語 (ニカラグア)

en: Spanish (Paraguay)
ja: スペイン語(パラグアイ)

en: Spanish (Uruguay)
ja: スペイン語 (ウルグアイ)

en: Spanish (Venezuela)
ja: スペイン語 (ベネズエラ)

en: Specifies a restriction to be used for this invocation. This option overrides any per-library settings specified in the GUI
ja: この起動に適用する制限を指定。このオプションはGUIから設定したライブラリ毎の設定より優先されます。

en: Specifies the output profile.  In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device.  For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: 出力プロファイルを指定。場合によっては、デバイスのカタログを最適化するために出力プロファイルが必要になる時があります。例えば'kindle'や'kindle_dx'ではセクションやアーティクルからなる構造的な目次を作ります。
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
ja: 結果のアイテムが複数の値に分けられるか、一つの値のままにするのかを指定します。このオプションは元フィールドが複数でなく、結果フィールドが複数の場合に有用でしょう。

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
ja: Calibreのスタート時に接続するフォルダーを指定

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored. If there are '\' characters in
    the path (such as in Windows paths), you must double them.
    Examples:
    auto_connect_to_folder = 'C:\\Users\\someone\\Desktop\\testlib'
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
ja: Calibreのスタート時にconnect_to_folderを使って接続するフォルダーを指定これはフォルダーへのフルパスです。calibreのスタート時にフォルダーが存在しなかった場合、これは無視されます。もしパスの中に '\' の文字がある場合（Windowsのパスのように）、それを2重にしなければなりません。
    例:
    auto_connect_to_folder = 'C:\\Users\\someone\\Desktop\\testlib'
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
ja: スタート時に書籍リストをソートする列を指定

en: Specify how SONY collections are sorted
ja: どのようにSONYコレクションがソートされるかを指定

en: Specify how sony collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
ja: どのようにSONYコレクションがソートされるかを指定する。このtweakは、書誌情報管理が自動になっている場合のみ有効です。
    コレクションごとに、どの書誌情報を使ってソートするのかを指定することができます。
    このtweakのフォーマットは、コレクションを作っている書誌情報フィールドのリストで、それに加えてソート値を持つ書誌情報フィールドの名前が続きます。
    例：以下は、出版日とタグから作られたコレクションがカスタム列'#mydate'の値でソートされ、'series'から作られたコレクションが'series_index'でソートされ、その他の全てのコレクションがタイトルでソートされる事を表しています。もしコレクションの書誌情報フィールドが指定されない時、それがシリーズベースのコレクションならシリーズ順、それ以外の場合はタイトル順になります。
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    注：括弧とかぎ括弧は必要です。文法は：
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    デフォルト: 空（ルールなし）、なのでコレクション属性は指定されません。

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
ja: この本の著者のソート方法を指定。例えば、Charles Dickens を Dickens, Charles のようにしてソート。

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
ja: どのように書籍の著者をソートするか指定します。例えば、Charles DickensはDickens, Charlesのように。ボックスが緑色の場合は、テキストは個々の著者のソート設定にマッチしています。赤色の場合は、著者とこのテキストはマッチしていません。

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
ja: 検索/置換後にどのようにテキストを処理するかを選択する。文字列モードではフィールド全体が処理されます。正規表現モードではマッチしたテキストだけが処理されます。

en: Specify how the text should be copied into the destination.
ja: どのようにテキストが結果にコピーされるかを指定してください。

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
ja: タイトルでソートした場合、この書籍をどのように扱うかを設定します。例えば、Exorcist をExorcistとする等。

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
ja: 見つかった章をどのようにマーキングするか指定します。「改ページ」を選ぶと章の前に改ページを挿入します。「ルール」を選ぶと章の前に行を挿入します。「なし」を選ぶとマーキングを行いません。「両方」を選ぶと改ページと行の両方を挿入します。

en: Specify renaming rules for SONY collections
ja: SONYのコレクションの改名ルールを指定

en: Specify renaming rules for sony collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on Sonys are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field. For example, if
    the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection. For example, you
    could force the values in 'series', '#my_series_1', and '#my_series_2' to
    appear in collections named 'some_value (Series)', thereby merging all of the
    fields into one set of collections.
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it is isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    1: I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    2: I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    3: I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    4: Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
ja: SONYのコレクションの改名ルールを指定する。このtweakは書誌情報管理が自動に設定されている場合のみに有効です。
    SONYのコレクションは、フィールドがスタンダードかカスタムかによって名前付けが変わります。
    スタンダード・フィールドに由来するコレクションは、そのフィールドの値によって名付けられます。
    例えば、もしスタンダードの「シリーズ」列が'Darkover'と言う値を持っていた場合、コレクション名も'Darkover'となります。
    カスタム・フィールドから由来するコレクションは、値にフィールド名を追加した物になります。
    例えば、もし「My Series」と言うカスタムのシリーズ列に'Darkover'と言う値が合った場合、ディフォールトではコレクションは'Darkover (My Series)'と名付けられます。
    以下このドキュメントでは'Darkover'は値、'My Series'はカテゴリと呼ぶことにします。
    もし２つの書籍にフィールドがあり、それらから同じコレクション名が生成される場合、両方の書籍はそのコレクションに入ります。
    このtweakは、スタンダードとカスタムのフィールドからどのようにコレクションを命名するかを指定することができます。
    これを使って、例えば'Foo'ではなく'Foo (Tag)'の様に、スタンダード・フィールドに説明を追加することもできます。
    あるいは複数のフィールドが最終的に同じコレクションになるように強制することもできます。
    例えば、'series', '#my_series_1', と '#my_series_2'の値が'some_value (Series)'となるように設定すると、それによってすべてのフィールドが１つのコレクションに入れられます。
    ２つの関連するtweakがあります。
    1つ目はどのカテゴリ名をどの書誌情報フィールドに対応させるかを決めます。
    2つ目はテンプレートで、どのように値とカテゴリを結合してコレクション名を作るかを決めます。
    最初のtweak、sony_collection_renaming_rulesの構文は：
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    2つ目のtweak、sony_collection_name_templateはテンプレートです。これは変換ルールや保存テンプレートと同じテンプレート言語を使っています。
    このtweakはどのように値とカテゴリを結合してコレクション名を作るかを決めます。
    使用できるフィールドは２つだけで、 {category} と {value} です。
    {value} フィールドは空になることはありません。
    {category} フィールドは空になることもあります。
    ディフォールトはまず値を入れ、空で無い場合カテゴリを括弧でくるんで付け足します：'{value} {category:|(|)}'
    例：（最初の３つの例では2つ目のtweakが変更されていないこととします。）
    1:３つのシリーズ列を1つのコレクションに統合したい。列の検索名は、'series', '#series_1' と '#series_2'。括弧は必要ない。
    この場合のtweakの設定は：
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    2: '(Series)'がシリーズから作られたコレクションのに現れ、'(Tag)'がタグから作られたコレクションに現れるようにしたい：
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    3: 'series' と '#myseries'が統合され、コレクション名に'(Series)'が追加されるようにしたい：
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    4: 例２と同様だが、カテゴリ名が括弧の中に現れるのではなく、値にコロンで区切って追加したい。（'Series: Darkover'のように）
    この場合にはカテゴリ名をフォーマットするテンプレートを返る必要がある。最終的な２つのtweakは：
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
ja: 入力文書の文字エンコーディングを指定する。もし、このオプションがしていされると、文書内で宣言されるエンコーディングは無視されます。特に、文書がエンコーディングを指定していない場合や、エンコーディング宣言に問題がある場合に有効です。

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
ja: 出力ドキュメントの文字エンコーディングを指定する。デフォルトはcp1252です。

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
ja: 出力ドキュメントの文字エンコーディングを指定します。デフォルトはcp1252です。注：このオプションはすべてのフォーマットで使われるとは限りません。

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
ja: 出力ドキュメントの文字エンコーディングを指定する。デフォルトはutf-8です。

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: Use CSS classes and have elements reference them.
    inline: Write the CSS as an inline style attribute.
    tag: Turn as many CSS styles as possible into HTML tags.
ja: CSSの扱い方を指定。デフォルトは「class」
    class：CSSのclassを使い、要素がそれを参照するように設定
    インライン：CSSをインラインスタイル要素として書き出す。
    タグ：できる限りCSSスタイルを対応するHTMLタグに変換

en: Specify the image size as widthxheight pixels. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
ja: 画像のサイズを、幅x高さの形式でピクセル単位で指定する。通常は、画像サイズは出力用プロファイルから自動的に計算されますが、このオプションはそれより優先されます。

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
ja: 入力プロファイルを指定する。入力プロファイルは、変換のためのシステム情報を提供し、様々な入力文書の情報をどのように解釈するかを指定する。たとえば、解像度に依存する長さ（つまり、ピクセルごとの長さ）などがあります。選択肢は：

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
ja: OFPファイルの名前を指定。書誌情報はOPFファイルに書き出されます。

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile is required to produce documents that will work on a device. For example EPUB on the SONY reader. Choices are:
ja: 出力プロファイルを指定する。出力プロファイルは、変換システムに、指定したデバイス用に、作成される文書をどのように最適化するかを指示します。ある場合には、出力プロファイルは、デバイスによっては文書を生成するために必須の場合もあります。たとえばSONYリーダーのEPUBが該当します。選択肢は：

en: Specify the sectionization of elements. A value of "nothing" turns the book into a single section. A value of "files" turns each file into a separate section; use this if your device is having trouble. A value of "Table of Contents" turns the entries in the Table of Contents into titles and creates sections; if it fails, adjust the "Structure Detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents).
ja: 要素のセクション化を指定します。「なし」を選ぶと、本をひとつのセクションにまとめます。「ファイル」は各ファイルを別のセクションにします。（もし、デバイスで問題があった場合にはこれを選んでください）「目次」は目次の項目からタイトルとセクションを生成します。「目次」で失敗した場合には、「構造の検出」や「目次」設定を調整してください。（「強制的に目次を生成」を使ってください）

en: Specify title and author
ja: タイトルと著者を指定

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
ja: 各章の章タイトルを隠すかどうかを指定します。コミックのようなイメージのみの場合に便利です。

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
ja: 2つのパラグラフの間に何もない行を入れるかどうかを指定します。

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
ja: 各パラグラフの最初の行に2つの空白文字からなるインデントを入れるかどうかを指定します。

en: Specify which font to use when generating a default cover
ja: デフォルトの表紙を生成する時に使うフォントを指定する

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
ja: このスイッチ指定すると、この挙動をOFFにできます。

en: Split &result
ja: 結果を分割(&R)

en: Split Options:
ja: 分割オプション：

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions.
ja: 指定した容量(KB)以上のHTMLファイルを分割します。大抵のEPUBリーダーは大きなファイルサイズを扱えないので必要です。デフォルトの%defaultKBはAdobe Digital Editionsに必要なサイズです。

en: Split files &larger than:
ja: これ以上大きいファイルは分割する(&L):

en: St&op Server
ja: サーバーの停止(&O)

en: Standard metadata
ja: 標準書籍情報

en: Start
ja: 開始

en: Start Content Server
ja: コンテンツサーバーを開始

en: Start Page
ja: スタートページ

en: Start backing up metadata of all books
ja: すべての書籍のバックアップを始める

en: Start minimized to system tray.
ja: システム･トレイに最小化して起動

en: Start search
ja: 検索開始

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter or Return key is pressed.
ja: タイプした時に検索する。もしこれが無効の場合、EnterやReturnキーが押された時のみ検索されます。

en: Start/stop content server
ja: コンテンツサーバーを開始/停止

en: Starting %s: Loading books...
ja: %s を開始: 書籍をロード中...

en: Starting conversion of %d book(s)
ja: %d個の書籍の変換を開始します。

en: Starting download [%d thread(s)]...
ja: ダウンロードを開始 [%d スレッド]...

en: Status
ja: ステータス

en: Still editing
ja: 編集中

en: Stop &all non device jobs
ja: デバイス関連以外のジョブを停止する(&A)

en: Stop Content Server
ja: コンテンツサーバーを停止

en: Stopped
ja: 停止中

en: Stopping
ja: 停止

en: Stopping server, this could take upto a minute, please wait...
ja: サーバーを停止します。これには1分ほどかかります、お待ちください、、、

en: Storage Card A
ja: メモリカードA

en: Storage Card B
ja: メモリカードB

en: Store
ja: ストア

en: Store the currently checked fields as a default you can restore using the 'Select default' button
ja: 現在チェックされているフィールドをデフォルトとして記憶し、「デフォルトを選択」ボタンを押したときにそれらを呼び出す。

en: Stores
ja: ストア

en: Strikethrough
ja: 打ち消し線

en: String to be used when sorting by author.
ja: 著者で並び替える時に使う文字列。

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
ja: 著者順にソートする時に使う文字列。もし指定しない場合、著者情報があればそこから自動生成されます。

en: Structure
ja: 構成

en: Structure
    Detection
ja: 構造の検出

en: Style text block
ja: テキストのスタイル

en: Style the selected text block
ja: 選択されたテキストのスタイル

en: Subject
ja: サブジェクト

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
ja: 送信するときのメールの件名。空欄にするとタイトルが件名に使用されます。それと、"ディスクへ保存" の時に使える物と同様のテンプレート（例えば{title} や {author_sort}）が、ここでも使用できます。

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Success
ja: 成功

en: Suitable for use with any e-ink device
ja: e-inkを使ったデバイス（汎用）

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
ja: e-inkを使った大きな画面のデバイス（汎用）

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Supported books
ja: サポートされる本の形式

en: Swap Case
ja: 大文字小文字を変更

en: Swap author first and last names when reading metadata
ja: 書誌情報を読み込む際に著者の名字と名前を入れ替える

en: Swap author names from FN LN to LN, FN
ja: 著者名を、苗字 名前 から 名前, 苗字 に変換する

en: Swap the author and title
ja: 著者とタイトルの入れ替え

en: Swap the firstname and lastname of the author. This affects only metadata read from file names.
ja: ファーストネームとラストネームを交換します。この設定はファイル名から書誌情報を得た時のみに有効です。

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
ja: 別のCalibreのライブラリに切り替えてメンテナンスを実行します

en: Switch between library and device views
ja: ライブラリビューとデバイスビューとの間を切り替え

en: Switch to Advanced mode
ja: 詳細モードに切り替え

en: Switch to Basic mode
ja: 基本モードに切り替え

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
ja: フルインターフェースに切り替え（モバイル向けでないインターフェース）

en: Switch/create library...
ja: ライブラリの切り替え/作成...

en: T&rim
ja: トリム(&R)

en: TAGS: %s<br />
ja: タグ: %s<br />

en: TEMPLATE ERROR
ja: テンプレート・エラー

en: TOC &Filter:
ja: 目次フィルタ(&F)

en: TXT Input
ja: テキスト入力

en: TXT Output
ja: テキスト出力

en: TXTZ Output
ja: TXTZ出力

en: Ta&gs:
ja: タグ(&G):

en: Ta&gs:
ja: タグ(&G):

en: Tab template for catalog.ui
ja: カタログUI用のタブテンプレート

en: Table has cell that is too large
ja: 表のセルが大きすぎます

en: Table of
    Contents
ja: 目次

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Table of Contents:
ja: 目次：

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Browser
ja: タグブラウザ

en: Tag Editor
ja: タグエディタ

en: Tag indicating book to be displayed as wishlist item.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: ウイッシュリスト項目として表示される書籍を指定するタグ
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: Tag marking book to be filed with Personal Docs
ja: 個人的な本に付けられるタグ

en: Tags
ja: タグ

en: Tags browser category &partitioning method:
ja: タグブラウザーカテゴリの分割方法(&P):

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
ja: 書籍をカテゴライズするタグ。これは検索時に特に便利です。<br><br>単語やフレーズをコンマで区切ります。

en: Tags changed
ja: タグを変更しました。

en: Tags to &exclude
ja: 除外するタグ(&E)

en: Tags to apply to books added to the library
ja: ライブラリに書籍を追加する時に適用されるタグ

en: Te&mplate:
ja: テンプレート(&M):

en: Template Editor
ja: テンプレート・エディタ

en: Template Functions
ja: テンプレート関数

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
ja: テンプレートの解釈の結果、パスが生成されませんでした。テンプレート：%s

en: Template function reference
ja: テンプレート関数リファレンス

en: Template functions
ja: テンプレート関数

en: Template language tutorial
ja: テンプレート言語チュートリアル

en: Template to control how books are saved
ja: 書籍が保存される方法を制御するテンプレート

en: Template used for generation of the html index file instead of the default file
ja: デフォルトと異なるhtmlのindexファイルを生成するときのテンプレート

en: Template used for the generation of the html contents of the book instead of the default file
ja: デフォルトと異なるhtmlの本の内容を生成する時に使うテンプレート

en: Template value:
ja: テンプレートの値：

en: Test
ja: テスト

en: Test email settings
ja: メールの設定をテスト

en: Test name invalid
ja: テストメールが無効

en: Test result
ja: テスト結果

en: Test text
ja: テスト文字列

en: Text
ja: テキスト

en: Text &justification:
ja: テキスト揃え(&J):

en: Text books
ja: テキスト形式の本

en: Text column for keeping series-like information
ja: テキスト列。シリーズの様な情報

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
ja: テーブル描画時のテキストサイズ倍率

en: Text, but with a fixed set of permitted values
ja: 決められた値のみのテキスト。

en: Text, column shown in the tag browser
ja: テキスト。タグ・ブラウザの列で表示

en: TextLabel
ja: テキストラベル

en: That format and device already has a plugboard.
ja: このフォーマットとデバイスの組はすでにルールにあります。

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
ja: 名前の先頭、もしくは後ろにピリオド、複数のピリオド、もしくはピリオドの前後の空白が入っています。

en: That name is already used for a column or grouped search term
ja: この名前はすでに列名かグループ化検索語で使われています。

en: That name is already used for user category
ja: この名前はすでにユーザーカテゴリーに使われています。

en: That name is already used, perhaps with different case.
ja: 名前はすでに使われています。（たぶん大小文字が違う）

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
ja: 同じ名前の検索/置換が存在しているので上書きします。よろしいですか？

en: The "%s" recipe needs a username and password.
ja: "%s" レシピはユーザー名とパスワードが必要です。

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
ja: この書籍のDRMステータスが判りませんでした。これは高い可能性で、この書籍はDRMが掛かっていると思われます。

en: The ISBN
ja: ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
ja: 入力されたISBNは有効ではありません。再入力をお願いします。

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
ja: Kindle3以降のバージョンではMOBIファイルでページ番号情報を使用できます。このオプションを有効にするとcalibreはKindleとUSBで接続されたときに、情報を計算してMOBIファイルと一緒にアップロードします。

en: The Kobo supports several collections including
ja: Koboはいくつものコレクションをサポートしています：

en: The Nook
ja: Nook

en: The XPath expression %s is invalid.
ja: XPath表記 %s は無効です。

en: The add books process seems to have hung. Try restarting calibre and adding the books in smaller increments, until you find the problem book.
ja: 書籍追加の処理がおかしいようです。calibreを再起動して書籍をすこしづつ追加し、どの書籍が問題なのかを見つけてください。

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number
    Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that
    0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set to during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, than that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
ja: すでにあるシリーズへ書籍が追加されたときに使われるシリーズ番号を決めるアルゴリズム。
    このTweakを使って決められる新しいシリーズ番号は、非整数の定数が与えられた場合を除き、必ず整数値になります。
    使用できる値は：
    next - 現在ある最大の番号より１つ大きな整数値
    first_free - 0より大きく、まだ使われていない数
    next_free - 現在ある最低の番号より大きく、しかもまだ使われていない整数値
    last_free - 現在ある最高の番号より小さく、しかもまだ使われていない整数値。もし番号が見つからなかった場合、すでにある最大値＋１が使われる。
    const - すべての場合に数１となる。
    数値 - 必ずこの数値を使う。数値はクオート（'）で囲まない。注：0.0もここに使用できる。
    
    例：
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    
    書籍のインポート/追加時に上の値を使いたい場合には、tweak　の use_series_auto_increment_tweak_when_importing に True を設定してください。
    もしこのtweakにFalse（これがディフォールト）を設定されると、インポート時に明示的に設定されない限り、1が設定されます。
    もしTrueが設定された場合には、シリーズ番号はseries_index_auto_incrementの設定にしたがって決められます。
    注意して欲しいのは、use_series_auto_increment_tweak_when_importing が使われるのは、インポート時に値が指定されなかった場合に限られます。 
    もしインポート時の正規表現がseries_indexの値を作った時や、もし書籍から読み込まれた書誌情報に番号がある時や、
    インポート・プラグインが値を生成した場合には、このtweakを無視してそちらが使われます。

en: The algorithm used to copy author to author_sort
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags pane,
    selecting 'manage authors', and pressing 'Recalculate all author sort values'.
    The author name suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    The author name copy words are a set of words which if they occur in an
    author name cause the automatically geenrated author sort string to be
    identical to the author name. This means that the sort for a string like Acme
    Inc. will be Acme Inc. instead of Inc., Acme
ja: 著者名を著者名ソートへコピーする時に使うアルゴリズム。
    使用できる値は：
    invert: "fn ln" を "ln, fn"にする。
    copy  : 変更なしに著者から著者ソートへコピー
    comma : もし名前に','が使われていれば、'copy'、それ以外の場合には 'invert'
    nocomma : "fn ln" から "ln fn" にする。(コンマ無し)
    このtweakが変更された時には、著者と一緒に保存されているauthor_sort の値を再計算する必要があります。左側のタグの部分で著者の部分を右クリックして、'著者を管理'を選択肢し、'全ての著者名（ソート）の値を再計算する'を選んでください。
    著者名の接尾辞は著者名の最後にある場合に無視される言葉です。 接尾辞の大小文字は無視され最後のピリオドは自動的に処理されます。
    「著者名コピー語」はいくつかの単語で、著者ソートにコピーする時に、これらが著者名にあった場合、自動的に著者ソートが著者の内容と同一になることを保証します。つまり"Acme Inc."はそのままコピーされ、"Inc., Acme"にはならないという事です。

en: The attached file: %(fname)s is a recipe to download %(title)s.
ja: 添付ファイル: %(fname)s は %(title)s をダウンロードするレシピです。

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
ja: ソート用の著者名文字列。最初の一文字だけを使うには{author_sort[0]}としてください。

en: The authors
ja: 著者

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
ja: ポイントでの基本フォントサイズ。本の生成時に使用されるすべてのフォントサイズは、このサイズを基本に計算されます。大きなサイズを選ぶと出力のフォントも大きめになります。デフォルトでは、基本フォントサイズは出力プロファイルによって決定されます。

en: The calibre internal id
ja: calibre内部ID

en: The category this book belongs to. E.g.: History
ja: この書籍のカテゴリ：例：歴史 History

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed set any more preferences, until you restart.
ja: 変更を行ったのですぐにcalibreを再起動する必要があります。再起動するまで、他の設定をすることはできません。

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
ja: ダウンロードしようとするウエブサイトの文字エンコーディング。デフォルトではエンコーディングは自動判別されます。

en: The character to put around the category value in CSV mode. Default is quotes (").
ja: CSVモードでカテゴリーの値の周りを囲む文字。デフォルトはダブルクオート(")。

en: The color {0} is unknown
ja: 色 {0} は不明です

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
ja: 色のボックスは空か、あるいは値のボックスの値と同じ数無ければいけません

en: The context menu for the books in the calibre library
ja: Calibreライブラリ中の書籍のコンテクスト・メニュー

en: The context menu for the books on the device
ja: デバイス中の書籍のコンテクスト・メニュー

en: The context menu for the cover browser
ja: 表紙ブラウザーのコンテキスト・メニュー

en: The cover in the %s format is invalid
ja: %sフォーマットの表紙が無効です

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: 現在の保存された検索は<b>永久に削除されます</b>。実行しますか？

en: The current search restriction is invalid
ja: 現在の検索制限は無効です

en: The current tag category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: 現在のタグ・カテゴリは<b>永久に削除されます</b>。実行しますか？

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
ja: データーベースの修復に失敗。新しい空のライブラリで起動します。

en: The date
ja: 日付

en: The date when the metadata for this book record was last modified
ja: この書籍の書誌情報が最後に変更された日付

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
ja: デバッグプロセスは、変換プロセスの色々な段階で作成されるHTMLファイルを出力します。このHTMLは、変換の手修正を始めるのに良いスタートポイントになるでしょう。

en: The debug traceback is available earlier in this log
ja: デバッグ用トレースバックはこのログの前のほうにあります。

en: The default language to use for hyphenation rules. If the book does not specify a language, this will be used.
ja: ハイフン付けルールに使われるデフォルトの言語。もし書籍に言語が指定されていない場合、これが使われます。

en: The default output format for ebook conversions.
ja: 電子書籍に変換するデフォルトの出力フォーマット

en: The destination field cannot be blank
ja: 対象フィールドを指定しなければなりません。

en: The download of metadata for the <b>%d selected book(s)</b> will run in the background. Proceed?
ja: <b>選択された%d書籍の</b>ダウンロードはバックグラウンドで行われます。実行しますか？

en: The empty grouped search term cannot be deleted
ja: 中身の無いグループ化検索語は削除できません

en: The empty string is always the first value
ja: 空文字列は必ず最初の値です

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
ja: "{0}"一覧に無効な値があるので、デフォルト値を使います

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
ja: "{0}"一覧に無効な値が入っているので、リストに表示しません。

en: The feed %s must have a URL
ja: フィード %s にはURLが必要です

en: The feed must have a title
ja: フィードにはタイトルが必要です

en: The field by which to sort the results.
    Available fields: %s
    Default: %%default
ja: 結果をソートするフィールド
    使用できるフィールド：%s
    デフォルト: %%default

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
ja: 置換処理が終わった後、テキストが入れられるフィールド。もし空白の場合、元フィールドが使われます。（フィールドが変更可能の時のみ）

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ja: データーベース内の書籍をカタログ化するときに出力するフィールド。コンマ区切りのフィールドのリストです。
    存在するフィールド: %(fields)s,
    それに加えてユーザーが作成したカスタムフィールド。
    例: %(opt)s=title,authors,tags
    デフォルト: '%%default'
    適用フォーマット: CSV, XML 出力フォーマット

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: データーベース内の書籍をカタログ化するときに出力するフィールド。コンマ区切りのフィールドのリストです。
    存在するフィールド: %(fields)s.
    それに加えてユーザーが作成したカスタムフィールド。
    例: %(opt)s=title,authors,tags
    デフォルト: '%%default'
    適用フォーマット: BIBTEX 出力フォーマット

en: The files in your library match the information in the database.
ja: ライブラリ内のファイルとデーターベースの情報がマッチしました。

en: The folder %s already exists. Delete it first.
ja: ディレクトリ %s は、すでに存在しています。先に削除してください。

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder
ja: フォルダー%sは空ではありません。空のフォルダーを選択してください。

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
ja: 次の本は実体が無いのでcalibreのライブラリには追加できません：

en: The following books have already been converted to %s format. Do you wish to reconvert them?
ja: これらの書籍はすでに %s フォーマットを持っています。これらを再変換しますか？

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option):
ja: 次の書籍は、すでにデーターベース中に存在するので、追加されませんでした。（--duplicatesオプションを参照）

en: The following duplicate books were found and incoming book formats were processed and merged into your Calibre database according to your automerge settings:
ja: 次の同じ書籍が見つかったので追加する書籍フォーマットを処理し、自動マージ設定にしたがってCalibreのデーターベースへマージされます。

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
ja: 次のフォーマットは直接ダウンロードすることができます: %s.

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
ja: 次のタグが1つ以上の書籍で使われています。本当に削除してもよろしいですか？

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
ja: 日付表示時のフォーマット。 %(day)s - 日, %(month)s - 月(の名前), %(mn)s - 月の番号, %(year)s - 年. デフォルト: %(default)s

en: The format that images in the created ebook are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
ja: 作成した電子書籍中の画像が変換されるフォーマット。どのフォーマットが、あなたの機器で最適なサイズや見た目になるか、試すことができます。

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
ja: フル･インターフェイスはたくさんの機能を提供しますが、小さなスクリーンには入りきらないでしょう。

en: The grouped search term name is "{0}"
ja: グループ化検索語の名前は "{0}"です

en: The has cover indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
ja: 「表紙有り」の表示は完全に信用できるわけではありません。時々、表紙なしとなった物でダウンロードすると表紙が見つかったり、あるいはその逆が起こることがあります。

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & Replace options. Click the Search & Replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
ja: 「ヘッダーとフッターの削除」オプションは「検索＆置換」オプションに変わりました。左のバーにある「検索＆置換」カテゴリーをクリックしてそのオプションを使ってください。置換フィールドを空欄にしてヘッダ／フッタを削除する正規表現を検索フィールドに入力してください。

en: The heading %s is already used
ja: 列名 %s はすでに使われています

en: The hostname of your mail server. For e.g. smtp.gmail.com
ja: あなたのメールサーバーのホスト名。例えば、smtp.gmail.com 等

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ja: ラベルは、小文字のアルファベット、数字、アンダースコアでアルファベットから始まらなくてはなりません。

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
ja[0]: 言語 %s を認識できませんでした。

en: The language in which to display the user interface
ja: ユーザーインターフェースの言語

en: The layout of the user interface. Wide has the book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
ja: ユーザーインターフェースのレイアウト。「広い」の時は書籍の詳細情報パネルが右に表示され、「狭い」の時は下に表示されます。

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
ja: ライブラリ %s はcalibreから削除されました。ファイルはコンピューター上に残っているので、もし完全に削除したい場合には、手動で削除する必要があります。

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
ja: ポイントでの行の高さ。連続するテキストの行と行の間のスペースを調整します。行の高さ情報のないエレメントにのみ適用されます。たいていの場合には最低の行の高さの設定のほうが便利でしょう。デフォルトではこの行の高さの設定はありません。

en: The location %s contains the current calibre library
ja: 場所 %s は現在のcalibreライブラリを含んでいます。

en: The lookup name %s is already used
ja: 検索名 %s はすでに使われています

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ja: 検索名は小文字（アルファベット）と数字、アンダースコアからなり、小文字で始まらなくてはいけません

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
ja: 任意のカスタム・フィールドに対する検索名（"#"で始まる名前）

en: The lookup/search name is "{0}"
ja: 検索名は "{0}" です

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
ja: %s の主メモリは、読み込み専用です。たいていの場合、ファイルシステムのエラーが原因でこれは発生します。

en: The main toolbar
ja: メイン･ツールバー

en: The main toolbar when a device is connected
ja: デバイス接続時のメイン･ツールバー

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: マークされたファイルとフォルダは<b>永遠に削除</b>されます。よろしいですか？

en: The max number of worker threads to use. Default is %default
ja: ワーカースレッドの最大数（デフォルトは%default）

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
ja: 一行の最大文字数。この値の前にある空白で改行されます。もし空白がない場合、行は値の後の空白で改行されます。そして、最小の設定は25文字です。0を設定すると改行機能は無効になります。

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
ja: ダウンロードする最大のファイル数。これは <a href> タグのみに適用されます。デフォルトは %default

en: The maximum number of matches to return per OPDS query. This affects Stanza, WordPlayer, etc. integration.
ja: 各OPDSクエリーに返す最大結果数。これはStanzaやWordPlayer等との連携に影響します。

en: The maximum size (widthxheight) for displayed covers. Larger covers are resized.
ja: 表紙を表示する最大のサイズ (幅x高さ)。これより大きな表紙はリサイズされます。

en: The maximum size for displayed covers. Default is %default.
ja: 表示される表紙の最大サイズ。デフォルトは%default .

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
ja: calibreのライブラリに保存される表紙の幅、高さの最大値

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
ja: 出力ファイル中の、1行の最大の長さ。デフォルトは画面サイズから判別。

en: The menubar
ja: メニューバー

en: The menubar when a device is connected
ja: デバイス接続時のメニューバー

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
ja: ダウンロードはじめてから、ライブラリ内のいくつかの書籍の書籍情報が変更されました。続行するとこれらの変更が上書きされます。「詳細を表示」をクリックすると変更された書籍のリストが表示されます。続行しますか？

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
ja: 計算されたフォントサイズのパーセントに基づく、最小の行の高さです。入力文章の指定にかかわらず、calibreはすべてのエレメントで最低限この行の高さになることを保障します。ゼロにすると無効になります。デフォルトは120％です。この意味がよくわかっている場合にのみ、設定からこの行の高さの設定を直接指定してください。例えば、「2倍の高さ」を指定する場合には設定を240にしてください。

en: The monospace family of fonts to embed
ja: 等幅ファミリーのフォントを埋め込む。

en: The monospaced font family
ja: 等幅フォントファミリー

en: The monospaced font size in px
ja: 等幅フォントサイズ・ピクセル

en: The name %s is already used
ja: 名前 %s はすでに使われています

en: The name <b>%r</b> does not appear to end with a file extension. The name must end with a file  extension like .epub or .mobi
ja: 名前<b>%r</b>にはファイル拡張子がありません。名前は .epub や .mobi のような拡張子がなければなりません。

en: The name of the field that you want to search
ja: 検索したいフィールドの名前

en: The number of seconds to wait before sending emails
ja: メールを送信する前に待つ秒数

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like gmail or hotmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre.
ja: gmailやhotmailのような公開メールサービスを利用する場合の、メールを送信する前に待つ秒数。
    デフォルトは5分です。この値を低くすると、サーバーのSPAM制限に引っかかって送信に失敗する可能性があります。変更点は、Calibreを再起動した後で有効になります。

en: The oldest article to download
ja: ダウンロードする一番古い記事

en: The one stop solution to all your e-book needs.
ja: あなたの電子書籍ニーズに合ったワンストップソリューション

en: The optional second toolbar
ja: オプションの第2ツールバー

en: The orientation of the page. Default is portrait. Choices are %s
ja: ページの方向。デフォルトはポートレイト（縦長）。選択肢：%s

en: The plugin: %s cannot be disabled
ja: プラグイン: %sを無効化できません

en: The port on which to listen. Default is %default
ja: 受信ポート(デフォルトは%default）

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
ja: メールサーバーが接続を受け付けるポート番号。デフォルトでは25番。

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
ja: すべてのファイルパスの接頭辞。デフォルトはライブラリフォルダーへの絶対パス。

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
ja: ワーカープロセスの優先度。高い優先度にすると動作が速くなりますが、リソースの消費が大きくなります。変換/ニュースのダウンロード/書籍の追加/等のほとんどの動作は、この設定に影響されます。

en: The published date
ja: 出版年月日

en: The publisher
ja: 発行者

en: The rating
ja: 評価

en: The reader has no storage card in this slot.
ja: 電子書籍リーダ─のこのスロットにストレージカードがありません。

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
ja: 置換文字列。マッチした検索テキストはこの文字列と入れ替えられます。

en: The sans-serif family of fonts to embed
ja: サンセリフファミリーの書体を埋め込む。

en: The sans-serif font family
ja: サンセリフフォントファミリー

en: The saved search %s already exists, perhaps with different case
ja: 保存された検索 %s がすでに存在します。（たぶん大文字小文字が違うだけです。）

en: The saved search name %s is already used.
ja: 保存された検索の名前 %s はすでに使われています。

en: The search term cannot be blank
ja: 検索後は空にできません

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
ja: 選択された書籍は<b>永久に削除</b>され、calibreのライブラリからも削除されます。実行しますか？

en: The selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
ja: 選択された書籍はデバイスから<b>永久に削除</b>されます。実行しますか？

en: The selected column is not a custom column
ja: 選択された列はカスタム化した列ではありません

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
ja: 選択した検索/置換は削除されます。よろしいですか？

en: The selected search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: 選択された検索は<b>永久に削除</b>されます。よろしいですか？

en: The series
ja: シリーズ

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
ja: シリーズ番号。頭に桁ぞろえの0を付けるには {series_index:0>3s} として、桁ぞろえのスペースを付けるには
    {series_index:>3s} として下さい。

en: The serif family of fonts to embed
ja: セリフファミリーの書体を埋め込む。

en: The serif font family
ja: セリフフォントファミリー

en: The server timeout in seconds. Default is %default
ja: サーバーのタイムアウト秒。デフォルトは %default

en: The size of the paper. This size will be overridden when an output profile is used. Default is letter. Choices are %s
ja: 紙のサイズ。出力プロファイルが使われている場合には使用されません。デフォルトはレターです。選択肢：%s

en: The specified directory could not be processed.
ja: 指定したディレクトリは処理できません。

en: The standard font size in px
ja: 標準フォントサイズ・ピクセル

en: The standard font type
ja: 標準フォントタイプ

en: The string used to separate fields in CSV mode. Default is a comma.
ja: CSVモードでのフィールド区切りに使われる文字列。デフォルトはコンマ(,)。

en: The string used to separate fields. Default is a space.
ja: 区切り文字(デフォルトは半角スペース）

en: The tags
ja: タグ

en: The template %s is invalid:
ja: テンプレート%sは無効です：

en: The template box cannot be empty
ja: テンプレート欄は空白にできません

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
ja: テンプレートに {フィールド} がありません。すべての書籍は同じ名前になります。よろしいですか？

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: データーベース・フィールドからの引用を作成する場合のテンプレート。
    テンプレートは{}でくくられたフィールド名を含みます。
    使用できるフィールド: %s.
    デフォルト: '%%default'
    適応される出力フォーマット: BIBTEX出力フォーマット

en: The template to control the filename and directory structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author directory with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ja: デバイスに送る時のファイル名とディレクトリ構造を制御するためのテンプレート。デフォルトは "%(templ)s" で、これは書籍を著者別のディレクトリに入れ、タイトルと著者からなるファイル名をつけます。使用できる指定は：{%(controls)s}

en: The template to control the filename and directory structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subdirectory with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ja: 保存されるファイルの、ファイル名とディレクトリ構造を指定するテンプレート。デフォルトは"%(templ)s"で、これは書籍を著者別のディレクトリに入れ、タイトルと著者名のファイル名をつけます。使用可能な操作は：{%(controls)s}

en: The text to search for. It is interpreted as a regular expression.
ja: 検索するテキスト。これは正規表現として解釈されます。

en: The time, in seconds, for the page flip animation. Default is half a second.
ja: ページめくりアニメーションをする時間。デフォルトは0.5秒。

en: The title
ja: タイトル

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
ja: 入力されたTweakは無効です。Tweakを一度デフォルトにリセットしてみて、一つ一つ変更し無効な設定を見つけてください。

en: The unit of measure. Default is inch. Choices are %s Note: This does not override the unit for margins!
ja: 指定する単位。デフォルトはインチです。選択肢：%s 注：マージンの単位を置き換えません。

en: The value "{0}" is in the list more than once
ja: "{0}" の値がリスト中に1つ以上あります

en: The value box cannot be empty
ja: 値の欄は空欄にはできません

en: The value the of the template using the current book in the library view
ja: ライブラリ・ビューの現在の書籍をテンプレートに適用した結果

en: The version of the title to be used for sorting.
ja: タイトルのバージョンを並び替えに使う。

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
ja: ソートに使う別タイトル。もし指定しない場合、タイトル情報があればそこから自動生成されます。

en: The {0} device does not support the {1} format.
ja: {0}デバイスは {1} フォーマットをサポートしません。

en: There are %d plugin updates available
ja: %d プラグインのアップデートがあります

en: There are %d running jobs:
ja: %d 個の実行中のジョブがあります:

en: There are %d waiting jobs:
ja: %d 個の待機ジョブがあります:

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
ja: ジョブが実行中です。本当に終了しますか？

en: There are two ways to generate the page number information. Using the more accurate generator will produce pages that correspond better to a printed book. However, this method is slower and will slow down sending files to the Kindle.
ja: ページ番号を生成するには２つの方法があります。このオプションを使うと、印刷された本に近い、より正確なページ番号を生成できますが、この方法は遅く、Kindleに送信する時間がかかります。

en: There is insufficient free space in main memory
ja: メインメモリに十分な空きスペースがありません

en: There is insufficient free space on the storage card
ja: 記録媒体のカードに十分な空きスペースがありません

en: There is no existing calibre library at %s
ja: %sにcalibreライブラリが見つかりませんでした。

en: There was a syntax error in your tweak. Click the show details button for details.
ja: Tweakにシンタックス・エラーがあります。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device and or reboot.
ja: デバイスとの通信時に一時的なエラーが起こりました。一度デバイスを取り外し・再接続するか、リブートしてみてください。

en: There was an error while saving.
ja: 保存時にエラーが起こりました。

en: Third expression
ja: 3つ目の表現

en: This ISBN number is invalid
ja: このISBN番号は不正

en: This ISBN number is valid
ja: このISBN番号は正しい。

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
ja: このRTFファイルはcalibreがサポートしていない機能を使っています。一度HTMLに変換してみてください。（%s）

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
ja: この書籍にはDRMがかかっている事を見つけました。この書籍はあなたのリーダーで読めないかもしれませんし、あるいはこの本に対しての色々な制限があるかもしれません。本当にこの書籍が読めるか、購入する前にストアで確認してください。

en: This book has been deleted
ja: この書籍は削除されました

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
ja: この書籍にはDRMが掛かっていない事が見つかりました。Calibreがサポートしているフォーマット変換機能で、どのデバイスでもこの書籍が読めるはずです。しかしながら、購入する前にもう一度ストアでDRMステータスをチェックしてください。ストアにはDRMの使用を明記していない所もあります。

en: This book has no cover
ja: この書籍には表紙がありません。

en: This book is DRMed
ja: この書籍はDRMがかかっています。

en: This book no longer exists in your library
ja: この書籍はライブラリにもうありません。

en: This book's UUID is "{0}"
ja: この書籍のUUIDは "{0}" です

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
ja: この列はタグ状のデータ（例：複数のコンマ区切りの値）を保持します。datatypeがtextの時のみ有効です。

en: This ebook is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual ebook, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
ja: この電子書籍は、DRMがかけられたEPubファイルです。このファイルをコンピューターに保存するか聞かれます。それを保存した後で、<a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE)で開いてください。<p>ADEは実際のEBook（.epubファイル）をダウンロードするでしょう。Calibreで「書籍を追加」を選択し、ADEのライブラリフォルダーにあるこの書籍を選択して追加することができます。

en: This exact &phrase:
ja: フレーズ(&P):

en: This feed has already been added to the recipe
ja: このフィードはすでにレシピに追加されています。

en: This field is used only on windows. Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ja: このフィールドはWindowsでのみ使われます。「基本設定」→「各種設定」→「ユーザー定義デバイス設定用情報を取得」を使ってこのIDを取得してください。

en: This folder and its sub-folders will be scanned for books to import into calibre's library
ja: このフォルダーとそのサブ･フォルダーからcalibreのライブラリにインポートする書籍を検索します。

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
ja: これはAmazon Topaz ブックです。処理できません。

en: This job cannot be stopped
ja: ジョブが停止できません

en: This may take a few minutes
ja: これには数分かかります。

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
ja: このオプションはFBReaderJでEPUBを見る場合のみに必要になります。EPUB内のファイルのレイアウトをフラットにし、すべてのファイルをトップレベルに配置します。

en: This plugin can only be installed on: %s
ja: このプラグインは次の環境のみにインストールできます: %s

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
ja: プラグインは廃止されたのでアンインストールすべきです

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
ja: このプラグインは無料ですが、作者の労力に報いるためにPayPalを使って寄付することもできます。
    
    右クリックをして寄付を選んでください:

en: This plugin is installed and up-to-date
ja: このプラグインはインストール済みで最新です

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
ja: このプラグインは<b>中国</b>語の書籍のみに有用です。他の言語の書籍には無効な結果を返します。本当に有効にしますか？

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
ja: 5-inch JetBook用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
ja: Amazon Kindle DX用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
ja: Amazon Kindle用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
ja: バーンズ&ノーブルのNook Color用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the B&N Nook.
ja: B&N Nook用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Cybook G3.
ja: Cybook G3用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
ja: Cybook Opus用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
ja: Hanlin V3とその派生品用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
ja: Hanlin V5とその派生品用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
ja: IRex Digital Reader 1000用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
ja: このプロファイルは、IRexデジタルリーダー８００用です。

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
ja: Irex Illiad用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
ja: このプロファイルは、Koboリーダー用です。

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
ja: Microsoft Reader用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
ja: Mobipocket books用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
ja: SONY PRS 300用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
ja: SONY PRS(500/505/600/700 etc)用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
ja: SONY PRS(500/505/700 etc)のランドスケープモード用のプロファイルです。主に漫画で使用されます。

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
ja: SONY PRS-300用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
ja: SONY PRS-900用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Sanda Bambook.
ja: Sanda Bambook 用のプロファイルです。

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
ja: このプロファイルは、saneのデフォルト設定を提供し、入力文書については不明な場合に有効です。

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
ja: このプロファイルはsaneのデフォルト設定を提供します。コンピュータや様々なデバイスで読むための文書を生成したい場合に役に立ちます。

en: This restriction (based on a saved search) will restrict the books the content server makes available to those matching the search. This setting is per library (i.e. you can have a different restriction per library).
ja: この（保存された検索による）制限は、コンテンツサーバーで利用できる書籍を検索結果にマッチした物のみに制限します。この設定はライブラリごとに設定されます。（つまり、ライブラリごと異なる制限をかけられます）

en: This source is configured and ready to go
ja: この情報源は設定されているので、すぐ使えます。

en: This source needs configuration
ja: この情報源は設定する必要があります。

en: This store distributes ebooks in the following formats: %s
ja: このストアの電子書籍フォーマットは以下のとおりです：%s

en: This store distributes ebooks with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
ja: このストアはDRMのある電子書籍を販売しています。一部のタイトルはDRMがないので、タイトルごとにチェックする必要があります。

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
ja: このストアは現在無効で、Calibreのどの部分からも使用することができません。

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
ja: このストアは現在有効化されているので、Calibreの他の部分で使うことができます。

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
ja: このストアの本社は %s にあります。これは、このストアが注力しているマーケットを判断するのによい情報です。しかしながら、それは、このストアがそのマーケットのみにしか販売しない、とは限りません。

en: This store only distributes ebooks without DRM.
ja: このストアはDRMなしの電子書籍のみを販売しています。

en: This tweak has been customized
ja: このTweakはカスタマイズされています。

en: This tweak has it default value
ja: このTweakにはデフォルト値があります。

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
ja: あなたのメールパスワードを画面に表示します。OKを押して進みますか？

en: Threads
ja: スレッド

en: Time
ja: 時間

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
ja: サーバーからの応答を待つタイムアウトの秒数。デフォルト: %default s

en: Timestamp
ja: 日付印

en: Titl&e/Author/Price ...
ja: タイトル/著者/価格(&E)...

en: Titl&e/Author/Series ...
ja: タイトル/著者/シリーズ(&E)...

en: Title
ja: 書籍名

en: Title &sort:
ja: タイトルソート(&S):

en: Title Case
ja: 頭文字を大文字化

en: Title Page
ja: タイトルページ

en: Title Sort
ja: タイトルソート

en: Title for any generated in-line table of contents.
ja: すべての生成されたインラインの目次に使われるタイトル。

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: ePub, MOBI output formats
ja: 書誌情報のタイトルで使用される、生成されたカタログのタイトル。
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: ePub、MOBI 出力フォーマット

en: Title/Author
ja: タイトル/著者

en: Title:
ja: タイトル：

en: To use isbndb.com you have to sign up for a free account at isbndb.com and get an access key.
ja: isbndb.comを使用するには、isbndb.comの無料アカウントにサインアップしアクセスキーを取得してください。

en: To use metadata from isbndb.com you must sign up for a free account and get an isbndb key and enter it below. Instructions to get the key are <a href="http://isbndb.com/docs/api/30-keys.html">here</a>.
ja: isbndb.comの書誌情報を使うには、isbndb.comの無料会員になってisbndbキーを取得し下に入れてください。キー取得の説明は<a href="http://isbndb.com/docs/api/30-keys.html">ここ</a>にあります。

en: Toggle
ja: 切り替え

en: Toggle full screen
ja: 全画面・通常画面をトグル

en: Too long
ja: 長すぎます

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Top level HTML file %s is empty
ja: トップレベルのHTMLファイル%sが空です

en: Topaz books
ja: Topaz形式の本

en: Traditional Chinese
ja: 中国語（繁体字）

en: Transferring books to device...
ja: デバイスに書籍を転送しています...

en: Transliterate unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace unicode characters with ASCII. For instance it will replace "%s" with "Mikhail Gorbachiov". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
ja: ユニコード文字をASCII表記に変換します。注意して使ってください。例えば"Mikhail Gorbachiov"の"%s"が変換されます。それと、文字に複数の表記がある場合（例えば中国語と日本語で共有されている文字）、表記は現在のcalibreのインターフェース言語が使われます。

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
ja: HTMLファイルのリンク探索で、幅優先にする。通常は、深さを優先する。

en: Treat each &line as a paragraph
ja: 各行をパラグラフとして扱う(&L)

en: Trying to download cover...
ja: 表紙をダウンロード...

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
ja: 複数の（改行しない）スペースで作られたインデントを、CSSのインデントへ変換します。

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output ebook that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
ja: 改ページでの分割をしない。通常、入力ファイルは自動的に改ページの部分で2つのファイルに分割されます。そうするとEbookの変換で解析が速くなり、使用リソースも少なくてすみます。しかしながら、もしファイルに大量の改ページがある場合には分割自身が遅くなります。その時には改ページでの分割をしないでください。

en: Turn on the &content server
ja: コンテンツサーバーを稼働(&C)

en: Tweak ePub
ja: ePubを細工

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For Mac OS X use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
ja: 改行コードのタイプ。選択肢：%s デフォルトは「システム」です。Mac OS 9以前との互換性には「旧Mac」を使ってください。Mac OS Xは「unix」を使ってください。「システム」は通常このOSでの改行コードタイプです。

en: UK
ja: 英国

en: URL must have the scheme sftp
ja: URLは、sftpのスキームを持っていなければなりません

en: USB Product ID (in hex)
ja: USBプロダクトID（hex）

en: USB Revision ID (in hex)
ja: USBリビションID（hex）

en: USB Vendor ID (in hex)
ja: USBベンダーID(16進)

en: Unable to add book to library directly from Bambook. Please save the book to disk and add the file to library from disk.
ja: Bambookから直接ライブラリに電子書籍を追加できません。一度ディスクに電子書籍をセーブしてからライブラリに追加してください。

en: Unable to connect to Bambook, you need to install Bambook library first.
ja: Bambookに接続できませんでした。Bambook libraryを先にインストールしてください。

en: Unable to connect to Bambook. 
    If you are trying to connect via Wi-Fi, please make sure the IP address of Bambook has been correctly configured.
ja: Bambookに接続できませんでした。
    もしWi-Fiで接続しているのなら、BambookのIPアドレスが設定されているか確認してください。

en: Unable to detect the %s disk drive.
ja: %s ディスクドライブを検出できませんでした。

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
ja: %sディスクドライブが見つかりません。イジェクトされたか、カーネルが古いバージョンのSYSFSを使用していると思われます。

en: Unable to detect the %s disk drive. Try rebooting.
ja: %sディスク・ドライブが検出できない場合は、再起動してください。

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
ja: %s のマウントポイントを検出できませんでした。再起動してみてください。

en: Unable to find the version history for %s
ja: %sのバージョン履歴が見つかりませんでした

en: Unable to locate a plugin zip file for <b>%s</b>
ja: プラグイン<b>%s</b>のzipファイルが見つかりません

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
ja: メインメモリをマウントできませんでした(エラーコード: %d)

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
ja: 画像の処理ができません： %(path)s. エラー: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
ja: インターレースされたPNGは処理できません： %s

en: Unable to reach the MobileRead plugins forum index page.
ja: MobileReadのプラグイン・フォーラムのindexページにアクセスできませんでした。

en: Unapply (remove) tag from current book
ja: 現在の書籍からタグを削除

en: Unapply (remove) tag from current tag category
ja: 現在のタグ・カテゴリからタグを削除

en: Unavailable
ja: 利用不能

en: Undefined
ja: 未定義

en: Underline
ja: 下線

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Unhandled exception
ja: ハンドルされない例外

en: Unified toolbar on OS X
ja: OS Xでのユニファイド・ツールバー

en: Uninstall the selected plugin
ja: 選択したプラグインをアンインストール

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown News Source
ja: 不明なニュースソース

en: Unknown feed
ja: 不明なフィード

en: Unknown files in books
ja: 書籍内に余分なファイル

en: Unknown formats
ja: 不明なフォーマット

en: Unknown identifier
ja: 不明な識別子

en: Unknown job
ja: 不明なジョブ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Unknown report check
ja: 不明なレポート・チェック

en: Unknown section
ja: 不明なセクション

en: Unnamed
ja: 名無し

en: Unordered list
ja: 順不同リスト

en: Unrated
ja: 未評価

en: Untitled Article
ja: タイトルのない文書

en: Untitled article
ja: タイトルのない文書

en: Unwrap lines
ja: 行を結合

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
ja: 句読点やその他のフォーマット要素によって、行の折り返しをします。

en: Up
ja: 上へ

en: Update &metadata in saved copies
ja: 保存された物の書誌情報をアップデート(&M)

en: Update &plugins
ja: プラグインをアップデート(&P)

en: Update &title sort
ja: タイトルソートを更新する(&T)

en: Update Check Failed
ja: アップデートのチェックに失敗しました

en: Update available
ja: アップデート有り

en: Update available!
ja: アップデートがあります！

en: Update found
ja: アップデートが見つかりました

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
ja: タイトル(ソート)を現在のタイトルを元に更新する。これは他のタイトルへの変更が行われた時のみに適応されます。

en: Updating MobileRead book cache...
ja: MobileRead 書籍キャッシュを更新中

en: Updating book cache
ja: 書籍キャッシュを更新中

en: Updating device metadata listing...
ja: デバイスの書誌情報リストを更新しています...

en: Upload %d books to device
ja: %d冊の書籍をデバイスにアップロード

en: Upload downloaded news to device
ja: ダウンロードしたニュースをデバイスにアップロード

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
ja: 電子書籍用のサムネイル画像を別にアップロードします。（新しいリーダー）

en: Uploading books to device.
ja: デバイスに本をアップロード中。

en: Upper Case
ja: 大文字

en: Usage
ja: 使用法

en: Use &Roman numerals for series
ja: シリーズ番号にローマ数字を使う(&R)

en: Use &default values
ja: デフォルト値を使用(&D)

en: Use &saved conversion settings for individual books
ja: それぞれの書籍に保存された変換設定を使う(&S)

en: Use Gmail
ja: Gmailを使う

en: Use Hotmail
ja: Hotmailを使う

en: Use MMM yyyy for month + year, yyyy for year only
ja: 月＋年の時には、MMM yyyy を使ってください、年だけの時には yyyy を使ってください。

en: Use Roman numerals for series number
ja: シリーズ番号にローマ数字を使用する。

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
ja: SSL暗号化をメールサーバーに接続時に使用。

en: Use Series as Category in iTunes/iBooks
ja: iTunes/iBooksのカテゴリーをシリーズとして使う

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
ja: TLS暗号化をメールサーバーへ接続時に使う。これは一番よくある設定です。

en: Use a wizard to help construct the Regular expression
ja: 正規表現を作るのを助けるためにウィザードを使う

en: Use an arbitrary folder as a device.
ja: デバイスを普通のフォルダとして使う。

en: Use author &sort for author
ja: 著者として著者(ソート)を使う(&S)

en: Use author sort for author
ja: 著者として著者(ソート)を使う

en: Use author sort in Tag Browser
ja: タグブラウザで著者ソートを使う

en: Use author sort instead of author
ja: 著者のかわりに、著者ソート順を使います

en: Use cover from &source file
ja: ソースファイルの表紙を使用(&S)

en: Use internal &viewer for:
ja: 内部ビューアーを使用(&V):

en: Use library only
ja: ライブラリのみ使用する

en: Use slower but more accurate page number generation
ja: 遅くなりますが、より正確なページ番号を生成します

en: Use sub directories
ja: サブディレクトリを使う

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
ja: 設定で指定した入力ファイルより識別されたカバーを指定のカバーとして使います。

en: Use the library located at the specified path.
ja: 指定したパスにあるライブラリを使用する。

en: Use the new PDF conversion engine.
ja: 新しいPDF変換エンジンを使う。

en: Use the previously &existing library at the new location
ja: 新しい場所で以前使っていた既存のライブラリを使用する(&E)

en: Use white background
ja: 白い背景を使う

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
ja: 漫画のような右から左への出版物の時に使用。横長のページを右、左の縦長のページに分割します。

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
ja: 列を探す時に使われます。小文字（アルファベット）と数字のみが使えます。

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
ja: テスト結果の、複数値フィールドの値を一つ一つの値として表示する時に使われます。

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds.
ja: レシピ作成に便利です。強制的に max_articles_per_feedを2にして最新の2フィードのみをダウンロードします。

en: User &Stylesheet
ja: ユーザースタイルシート(&S):

en: User Categories Editor
ja: ユーザーカテゴリの編集

en: User Interface &layout (needs restart):
ja: ユーザーインターフェースのレイアウト (再起動が必要)(&L):

en: User Interface Action
ja: ユーザーインターフェースアクション

en: User Plugins
ja: ユーザープラグイン

en: User annotations generated from main library only
ja: ユーザー注釈はメインライブラリからしか生成できません。

en: User category %s does not exist
ja: ユーザーカテゴリ %s は存在しません

en: User plugins
ja: ユーザープラグイン

en: User-created tag browser categories
ja: ユーザーが作ったタグブラウザのカテゴリ

en: User-defined device information
ja: ユーザー定義されたデバイス情報

en: Username for access. By default, it is: %default
ja: アクセスのユーザー名。デフォルト: %default

en: Username for sites that require a login to access content.
ja: コンテンツアクセスにログインが必要なサイトのユーザ名

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
ja: 統合検索を使うことで、どのストアに探している書籍があり、どこが一番安いかが簡単に分かります。それに加えてDRMの有り無しやその他の便利な情報を得られます。

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
ja: 使用サーバー: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s , %(enc)s 暗号化

en: Value: unknown field
ja: 値：不明なフィールド

en: Values
ja: 値

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
ja: Tweakの値は以下に表示されます。これを編集してCalibreの動作を変更してください。変更はCalibreの<b>再起動後</b>に有効になります。

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
ja: シリーズ番号と評価は数字である必要があります。無視します。

en: Verbose processing
ja: 処理中のメッセージを出力

en: Version &History
ja: バージョン履歴(&H)

en: Version History for %s
ja: %sのバージョン履歴

en: Version history missing
ja: バージョン履歴がありません

en: Very low
ja: 最低

en: View
ja: 表示

en: View &server logs
ja: サーバログの表示(&S)

en: View book on device
ja: デバイスで書籍を見る

en: View log
ja: ログ表示

en: View specific format
ja: 指定したフォーマットで表示

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
ja: 注意：暗号化なしは非常に危険です

en: Waiting...
ja: 待ち...

en: Warning: inconsistent Author Sort values for
    Author '{0}':
    '{1}' <> '{2}'
ja: 注意: 矛盾する著者ソート値：
    著者 '{0}':
    '{1}' <> '{2}'

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: Welcome to calibre
ja: calibre へようこそ

en: What interfaces should the content server listen on
ja: コンテンツサーバーがどのインターフェースをlistenするか

en: What kind of information will be kept in the column.
ja: どのような種類の情報が列に入れられるか。

en: What to search by default
ja: デフォルトでの検索対象

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
ja: 書籍に目次を追加する場合、最後ではなく書籍の最初に付加する。（推奨しません）

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
ja: ダウンロードしたニュースを自動的に接続したデバイスに送る場合、calibreはデフォルトではメインメモリに送ります。このtweakを変更することでどこに送るかを変更できます。有効な値は"main", "carda", "cardb"です。注：もし選択した場所に十分なスペースがない場合、ファイルは最も空きがある場所へ送られます。

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
ja: calibreが、例えばEPUBからEPUBのように、同じフォーマットから同じフォーマットへ変換する場合、元のファイルを穂損します。なので、変換がおかしい場合このtweakを使ってもう一度実行することができます。これをFalseにするとcalibreは元のファイルを保存しなくなります。

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em).
ja: Calibreがパラグラフ間の空行を取り除く時に、後からパラグラフが簡単に識別できるように、自動的にパラグラフのインデントを設定します。このオプションはインデントの幅を調整します。(単位em）

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
ja: CBCファイル（comic book collection）を変換する時に、各ベージへのリンクをを目次に入れない。注：これは目次に1つ以上のセクションがある時にのみ有効です。

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
ja: もし目次を入力ドキュメントのリンクから作成する場合、重複するエントリーを許す。例えば、1つ以上のリンクが同じテキストで、違う場所を指している場合など。

en: When partitioning the tags browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
ja: タグブラウザをパーティションする時に、サブコテゴリのらべるはテンプレートによってコントロールされます：名前でソートする時には categories_collapsed_name_template、平均評価でソートする時には categories_collapsed_rating_template 、そして人気度でソートする時には
    categories_collapsed_popularity_template を使います。
    テンプレートには2つの変数が使用できます： first と last です。
    変数'first'はサブカテゴリの最初のアイテムです。そして変数 'last' はサブカテゴリの最後のアイテムです。
    どちらの変数も 'objects' です;これらは接尾辞によって取得できる複数の値を含んでいます。
    例えば、著者カテゴリでの first.name は著者の名前となります。
    使用できるサブ値は：
    name: アイテムの表示名
    count: このアイテムに関連する書籍の数
    avg_rating: このアイテムに関連する書籍の返金評価
    sort: ソート値。著者だとauthor_sortの値
    category: アイテムが属するカテゴリ(例えば、著者、シリーズなど）
    
    注：もしテンプレートにバックスラッシュ(\ 文字)がある場合、{の前の"r'" が必要になります。
    バックスラッシュが無い場合に付けておいても何も問題はありません。

en: When present, use author sort field as author.
ja: 著者データが存在する場合、著者をソート順に使います。

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
ja: 接頭辞なしのテキストで検索する場合（例えば、title:RedではなくRedだけで）以下の列のみを検索する。

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
ja: 検索時、検索結果のみを表示するのではなく、マッチした物を強調表示します。次の検索結果の場所に移動するにはNキーやF3キーが使えます。

en: When selecting multiple entries in the Tag Browser match any or all of them
ja: タグブラウザーで複数の項目を選択した時、任意のものまたはすべてにマッチ

en: When showing cover browser in separate window, show it &fullscreen
ja: 表紙ブラウザーを別ウィンドウで表示する場合はフルスクリーンで表示(&F)

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
ja: ダウンロードが終了した時点で、calibreはダウンロードした書誌情報を適用するかどうかの確認を行います。

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
ja: SVGの表紙を使う場合、このオプションはアスペクト比（縦横の比率）を保ったまま、表紙をスクリーンのサイズに広げます。これにより表紙の両端や上下に白い部分ができる事がありますが、表紙は歪みません。このオプションを使わないと表紙がいくらか歪みますが白い部分はできません。

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
ja: 「ライブラリにコピー(&C)」を使ってライブラリ間で書籍をコピーする時に、日付をそのままにする。

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
ja: 検索語に接頭辞を付けずに入力した場合、デフォルトではcalibreはすべての書誌情報を検索します。例えば "asimov" と入力した場合、著者だけでなく、タイトル/タグ/シリーズ/コメント/その他のフィールドも検索されます。ここでのオプションはこの動作を変更することができます。

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks.
ja: %prog に渡す引数にスペースが含まれている全ての場合に、引数はクオーテーションマークで括らなければなりません。

en: Where do you want to delete from?
ja: どこから削除しますか？

en: Where to send downloaded news
ja: ダウンロードしたニュースをどこに送るか

en: Wide
ja: 広い

en: Windows card A ID string
ja: WindowsカードA、ID文字列

en: Windows card A vendor string
ja: WindowsカードAベンダー文字列

en: Windows main memory ID string
ja: WindowsメインメモリID文字列

en: Windows main memory vendor string
ja: Windowsメインメモリ・ベンダー文字列

en: With &value:
ja: アトリビュートの値(&V):

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
ja: 最適なフォントサイズキーを選ぶためのウィザード

en: WizardPage
ja: ウィザード・ページ

en: Workaround epubcheck bugs
ja: epubcheckのバグを回避

en: Workarounds for bugs in the latest release of epubcheck. epubcheck reports many things as errors that are not actually errors. epub-fix will try to detect these and replace them with constructs that epubcheck likes. This may cause significant changes to your epub, complain to the epubcheck project.
ja: 最新版のepubcheckのバグを回避します。epubcheckは実際にはエラーでない多くの物をエラーだとレポートします。epub-fixはそれらを判別しepubcheckが好むように変換します。これはあなたのepubに重大な変化を加えます。（epubcheckプロジェクトに文句を言ってね。）

en: Working
ja: 処理中

en: Working...
ja: 作業中...

en: Write process PID to the specified file
ja: 指定したファイルへプロセスPIDを書き込む

en: Written preprocessed HTML to
ja: 下解析したHTMLを書き出しました：

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection.
ja: レベル１の目次を追加すべきすべてのタグを指定するXPath表現。もし指定されると、自動検出の他の方式を上書きします。

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry.
ja: 目次の第3レベル項目にどのようなタグを追加するかを決めるための、XPath表記の指定。全ての項目は直前のレベル2項目の下に追加されます。

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry.
ja: 目次の第2レベル項目にどのようなタグを追加するかを決めるための、XPath表記の指定。全ての項目は直前のレベル1項目の下に追加されます。

en: Yes to &All
ja: すべてはい(&A)

en: Yes/No columns have three values (Requires restart)
ja: Yes/No列に3つの値を使う（再起動が必要）

en: You
ja: あなた

en: You are about to merge more than 5 books.  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: 5冊以上の書籍をマージしようとしています。<b>本当に</b>実行しますか？

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
ja: %d冊の書籍を開こうとしています。一度にたくさんの書籍を開くと時間がかかったり、コンピューターの反応が悪くなります。一度開こうとすると終わるまで中断できません。本当に開きますか？

en: You are in the middle of editing a keyboard shortcut first complete that, by clicking outside the  shortcut editing box.
ja: キーボードショートカットの編集の途中です。まず、ショートカット編集ボックスの外側をクリックして終了してください。

en: You are trying to delete %d books. Sending so many files to the Recycle Bin <b>can be slow</b>. Should calibre skip the Recycle Bin? If you click Yes the files will be <b>permanently deleted</b>.
ja: %d書籍を削除しようとしています。たくさんのファイルをゴミ箱へ送るには<b>時間がかかり</b>ます。ゴミ箱へ送ることをスキップしますか？そうするとファイルはすぐに<b>完全に削除</b>されます。

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
ja: calibreのライブラリ内にファイルを保存しようとしています。これはライブラリを壊す可能性があります。ディスクに保存する事はcalibreライブラリからファイルをエクスポートする事を意味しています。

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Customise the toolbar</b>
ja: <b>基本設定 -> ツールバーをカスタマイズ</b>でもプラグインの場所をカスタマイズできます。

en: You can control the behavior of doubleclicks on the books list.
    Choices: open_viewer, do_nothing,
    edit_cell, edit_metadata. Selecting edit_metadata has the side effect of
    disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls horizontal per column or
    per pixel. Default is per column.
ja: 書籍リストでのダブルクリック時の挙動をコントロールできます。
    選択肢： open_viewer, do_nothing, edit_cell, edit_metadata.
    edit_metadataを選択した場合、シングルクリックでの編集が無効になる副作用があります。
    デフォルト: open_viewer.
    例: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    これに加えて、書籍リストが水平方向へスクロールする動作が、列ごとかピクセルごとかをコントロールする事もできます。
    デフォルトは列ごとです。

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the Add Rule button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ja: 書籍リストの列の色を、どの色を使うかの「ルール」を作ることで決めることができます。｢ルールを追加」ボタンをクリックしてみてください。<p>ダブルクリックする事で<b>すでにあるルールを変更</b>することもできます。

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
ja: ボックスをすべて空白にすることで、条件を無効化できます

en: You can install this plugin
ja: このプラグインをインストールできます

en: You can match multiple values by separating them with %s
ja: 複数の値を「%s」で区切ることで入力できます

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
ja: 右下端の回転するマークをクリックすることで、ダウンロードの進行を確認することができます。

en: You can press the %s keys to toggle full screen mode.
ja: %s キーでフルスクリーンモードをトグルすることができます。

en: You cannot change libraries while jobs are running.
ja: ジョブが走っているときにはライブラリの変更はできません。

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ja: 環境変数CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATHを使っている時にはライブラリの変更はできません。

en: You cannot delete a built-in function
ja: 内蔵関数は消去できません

en: You cannot provide the empty value, as it is included by default
ja: デフォルトで引用されるので、空の値にすることはできません。

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ja: 環境変数CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATHを使用中に他のライブラリを使用することはできません。

en: You cannot use periods in the name when renaming user categories
ja: ユーザーカテゴリの名前を変更する時に、名前にピリオドは使用できません。

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
ja: この号をダウンロードする権限がありません。購読期間が過ぎているか、一日あたりのダウンロード数を超えています。

en: You do not have permission to read the file:
ja: ファイルを読むための権限がありません：

en: You do not have permission to read the following files:
ja: 以下のファイルを読むための許可がありません。

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
ja: この書籍の著者を変更しました。著者をマネージする前に変更を保存しなければなりません。これらの変更を保存しますか？

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ja: タグを変更しました。タグエディターを使うために、変更を適用するか破棄するかしなければなりません。適用しますか？

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
ja: {1}のために<b>{0}</b>フォーマットを有効にしましたが、{1}はそのフォーマットをサポートしていないかもしれません。もし{1}に送っても読めない可能性があります。実行しますか？

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
ja: Calibreをデバッグモードで起動しました。Calibreの終了時、デバッグログが次のファイルに保存されます: %s<p>ログは自動的に表示されます。

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
ja: Calibreのライブラリには空のフォルダを選択しなくてはなりません。%sは空ではありません。

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
ja: 必ず、メールサーバーのユーザー名とパスワードの<b>両方</b>を設定するか、両方共空にする必要があります。

en: You must enter a template for composite columns
ja: 複合列のテンプレートを入力してください

en: You must enter at least one value for enumeration columns
ja: 最低１つの列挙列の値を入力する必要があります。

en: You must first explode the epub before previewing.
ja: プレビューする前にepubを開封しなければなりません。

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
ja: このニュースソースにはユーザー名（とパスワード）が必要です。

en: You must provide the %s option to do a recovery
ja: 実際にリカバリーを行うには%sオプションを指定しなければなりません。

en: You must restart Calibre before using this plugin!
ja: このプラグインを使用する前にCalibreを再起動する必要があります。

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
ja: <b>%s</b> プラグインを設定する前にcalibreを再起動する必要があります

en: You must select a column to delete it
ja: 削除する列を選択する必要があります

en: You must select at least one item from the list.
ja: 最低でもリストから１つのアイテムを選択しなければなりません。

en: You must select one item from the list of Available items.
ja: 使用できるアイテムのりすとから１つのアイテムを選ばなければなりません。

en: You must set the From email address
ja: Fromに使用するメールアドレスを設定する必要があります。

en: You must specify a column to be colored
ja: 色付けする列を選択しなくてはなりません

en: You must specify a destination identifier type
ja: 対象の識別子タイプを指定してください

en: You must specify a destination when source is a composite field
ja: 検索先が複数フィールドの場合には、置換の対象フィールドを指定しなければなりません。

en: You must specify a title and author before generating a cover
ja: 表紙を生成するにはタイトルと著者を指定する必要があります

en: You must specify an epub file
ja: epubファイルを指定しなければなりません。

en: You must specify an id
ja: IDを指定しなければなりません。

en: You must specify an id and a format
ja: IDとフォーマットを指定しなければなりません。

en: You must specify an id and a metadata file
ja: IDと書誌情報ファイルを指定しなければなりません。

en: You must specify an id and an ebook file
ja: IDと電子書籍ファイルを指定する必要があります

en: You must specify at least one book to remove
ja: 最低でも1つの削除する書籍を指定しなければなりません。

en: You must specify at least one file to add
ja: 追加する、最低1つのファイルを選択しなければなりません。

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
ja: このルールの中の最低でも１つの条件が空欄で無い様にしてください

en: You must specify label, name and datatype
ja: labelとname、datatypeを指定しなければなりません。

en: You must specify some ids or the %s option
ja: IDか%sオプションを指定しなければなりません。

en: You must upgrade to at least Calibre %s before installing this plugin
ja: このプラグインをインストールする前に、最新のCalibre%sにアップグレードする必要があります。

en: You need to restart the server for changes to take effect
ja: 変更を有効にするには、サーバーを再起動する必要があります。

en: You will lose all data in the column: %r. Are you sure (y/n)?
ja: この列のすべてのデータが無くなります: %r. よろしいですか (y/n)?

en: You will lose any unsaved changes. To save your changes, click the Add/Update recipe button. Continue?
ja: 保存していないレシピは無くなります。変更を保存するには、「レシピを追加/更新」ボタンをクリックしてください。続けますか？

en: Your %s &email address:
ja: あなたの %s メールアドレス(&E):

en: Your %s &password:
ja: あなたの %s パスワード(&P):

en: Your %s &username:
ja: あなたの %s ユーザー名(&U):

en: Your calibre database appears to be corrupted. Do you want calibre to try and repair it automatically? If you say No, a new empty calibre library will be created.
ja: calibreのデーターベースが壊れているようです。calibreに自動的に修復をさせてみますか？もし、そうでないなら新しいcalibreライブラリが作成されます。

en: Your calibre library is currently located at {0}
ja: 現在calibreライブラリは{0}にあります

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books. Note that restoring only restores books, not any settings stored in the database, or any custom recipes.<p>Do you want to restore the database?
ja: ライブラリの書籍は、すべての書誌情報と共にデーターベースと呼ばれる単一のファイルに保存されています。それに加えて、一つ一つの書籍の書誌情報は書籍の'フォルダー'にバックアップとして保存されています。<p>この操作は個々の書籍の書誌情報からデーターベースを再構築します。この操作はもし、データーベースが破損して空白の書籍リストが表示された場合の時などに便利です。注意してほしいのは、この操作は書籍を復旧するだけで、データーベースに保存されたすべての設定やカスタム・レシピ等は復旧されません。<p>データーベースを復旧しますか？

en: Your password on the mail server
ja: メールサーバーでのあなたのパスワード

en: Your test:
ja: あなたのテスト

en: Your username on the mail server
ja: メールサーバーでのあなたのユーザー名

en: [options]
    
    Start the calibre content server. The calibre content server
    exposes your calibre library over the internet. The default interface
    allows you to browse you calibre library by categories. You can also
    access an interface optimized for mobile browsers at /mobile and an
    OPDS based interface for use with reading applications at /opds.
    
    The OPDS interface is advertised via BonJour automatically.
ja: [options]
    
    Calibreのコンテンツサーバーを開始します。Calibreのコンテンツサーバーは、Calibreのライブラリをインターネット上に公開します。デフォルトのインターフェースは、カテゴリ別にライブラリを閲覧できるようになっています。/mobile ではモバイルブラウザーに最適化されたインターフェースにアクセスしたり、/opds では読み上げアプリケーションで利用するためのOPDSベースのインターフェースにアクセスすることもできます。
    
    OPDSインターフェースは自動的にBonjourで公開されます。

en: [options] file.pdf
    
    Crop a PDF file.
ja: [options] file.pdf
    
    PDFファイルをトリミングします。

en: [options] file.pdf
    
    Reverse a PDF.
ja: [options] file.pdf
    
    PDFを逆順にします。

en: [options] file.pdf password
    
    Decrypt a PDF.
ja: [options] file.pdf password
    
    PDFファイルを解読します。

en: [options] file.pdf password
    
    Encrypt a PDF.
ja: [options] file.pdf password
    
    PDFファイルを暗号化します。

en: [options] file1.pdf file2.pdf ...
    
    Metadata will be used from the first PDF specified.
    
    Merges individual PDFs.
ja: [options] file1.pdf file2.pdf ...
    
    書籍情報は最初に指定したPDFから取られます。
    
    各PDFをマージします。

en: add(x, y) -- returns x + y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ja: add(x, y) -- x + yを返します。x か y が数値で無い場合には例外が発生します。

en: added
ja: 追加された

en: all issues
ja: 全ニュース

en: already assigned to
ja: すでに定義されています：

en: and(value, value, ...) -- returns the string "1" if all values are not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
ja: and(value, value, ...) -- 全てのvalueが空でない場合、文字列 "1" を返し、それ以外では空文字列を返す。この関数はtestやfirst_non_emptyと一緒に使うことができます。いくつでもvalueを追加できます。

en: assign(id, val) -- assigns val to id, then returns val. id must be an identifier, not an expression
ja: assign(id, val) -- valをidに設定しvalを返します。idは識別子で表現ではありません。

en: author
ja: 著者

en: available
ja: 利用可能

en: blank
ja: 空白

en: blurb
ja: 宣伝文

en: book
ja: 書籍

en: booksize() -- return value of the size field
ja: booksize() -- サイズ・フィールドの値を返します。

en: by
ja: /

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
ja: Calibreは<b>オプション</b>で、メールを送るのにサーバーを使うことができます。

en: calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have Auto-send checked.
ja: calibreは書籍をメールであなた（あなたのリーダー）へ送ることができます。ニュースをダウンロードした時、メールは自動的にすべての「自動送信」がチェックされたアドレスへ送られます。

en: calibre contains a network server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
ja: calibreにはネットワークサーバーが内蔵されており、世界中どこからでもブラウザを使って、あなたの書籍ライブラリにアクセスする事ができます。設定への変更はサーバーの再起動後のみにしか有効になりません。

en: calibre is downloading metadata from:
ja: calibreの書誌情報ダウンロード先：

en: capitalize(val) -- return value of the field capitalized
ja: capitalize(val) -- フィールドの値をキャピタライズして返します。

en: checked
ja: チェック

en: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compares x and y after converting both to numbers. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
ja: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- x,y両方を数値に変換した後、比較します。x < yの時ltを、x == yの時eqを、それ以外の時にはgtを返します。

en: command ...
    
    command can be one of the following:
    [%%commands]
    
    Use %prog command --help to get more information about a specific command
    
    Manipulate a PDF.
ja: コマンド...
    
    コマンドは以下のうちの１つです：
    [%%commands]
    
    %prog command --help とすると、そのコマンドの情報が得られます。
    
    Manipulate a PDF.

en: contains
ja: 含む

en: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- checks if field contains matches for the regular expression `pattern`. Returns `text if match` if matches are found, otherwise it returns `text if no match`
ja: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- フィールドに正規表現'pattern'が含まれているかをチェックします。
    マッチした場合`text if match`を、それ以外の場合には `text if no match`を返します。

en: content_server_will_display is a list of custom fields to be displayed.
    content_server_wont_display is a list of custom fields not to be displayed.
    wont_display has priority over will_display.
    The special value '*' means all custom fields. The value [] means no entries.
    Defaults:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display = []
    Examples:
    To display only the custom fields #mytags and #genre:
    content_server_will_display = ['#mytags', '#genre']
    content_server_wont_display = []
    To display all fields except #mycomments:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display['#mycomments']
ja: content_server_will_display は表示すべきカスタムフィールドのリスト。
    content_server_wont_display は表示すべきでないカスタムフィールドのリスト。
    wont_displayの方がwill_displayより高い優先度を持つ。
    特別な値'*'はすべてのフィールドを意味する。値[]はエントリーがないことを意味する。
    デフォルト: 
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display = []
    例:
    カスタムフィールド、#mytags と #genre のみを表示したい場合：
    content_server_will_display = ['#mytags', '#genre']
    content_server_wont_display = []
    #mycomments以外の全てのフィールドを表示したい場合:
    content_server_will_display = ['*']
    content_server_wont_display['#mycomments']

en: count(val, separator) -- interprets the value as a list of items separated by `separator`, returning the number of items in the list. Most lists use a comma as the separator, but authors uses an ampersand. Examples: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}
ja: count(val, separator) -- valをseparator区切りのリストとしてみなし、リスト中のアイテムの数を返します。大抵のリストはカンマをseparatorとして使いますが、著者の場合にはアンバサンド('&')を使います。例：{tags:count(,)}, {authors:count(&)}

en: created by Kovid Goyal
ja: Kovid Goyal 作成

en: creating custom column
ja: カスタム列を作成

en: days
ja: 日

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
ja: days_between(date1, date2) -- date1とdate2の間の日数を返します。もしdate1がdate2より大きい場合、数は正になりますが、それ以外の時は負です。もしdate1やdate2が日付でない場合、関数は空文字列を返します。

en: daysago
ja: 日前

en: disabled
ja: 無効化

en: divide(x, y) -- returns x / y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ja: divide(x, y) -- x -/ y を返します。x か y が数値で無い場合には例外が発生します。

en: does not have
ja: は持っていない

en: does not have id
ja: 値無し

en: does not have pattern
ja: はパターンが無い

en: does not match pattern
ja: パーターンがマッチしない

en: ePub Fixer
ja: ePub 修正

en: ebook file must have an extension
ja: 電子書籍ファイルには拡張子が必要です

en: empty
ja: 空

en: end of program
ja: プログラムの最後

en: error no state found in hex_2_utf8
ja: hex_2_utf8でのエラー：ステートが見つかりませんでした。

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables.
ja: eval(template) -- テンプレートを評価します。書籍の書誌情報ではなく（設定された）ローカル変数が渡されます。これによりテンプレートが、ローカル変数を使って複雑な結果を作り上げることを可能にします。

en: every hour
ja: 1時間毎

en: expression is not function or constant
ja: 表現が関数や定数でありません。

en: failed to scan program. Invalid input {0}
ja: プログラムのスキャンに失敗。無効な入力{0}

en: field(name) -- returns the metadata field named by name
ja: field(name) -- 書誌情報フィールドの名前を返します。

en: field:pattern indicating book has been read.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ja: 読んだ書籍を表すfield:pattern 
    デフォルト: '%default'
    適用対象: ePub, MOBI出力フォーマット

en: field:pattern specifying custom field/contents indicating book should be excluded.
    Default: '%default'
    Applies to ePub, MOBI output formats
ja: どの書籍を除外するかを指定するためのカスタムフィールドと内容を指定するfield:pattern 
    デフォルト: '%default'
    適応される出力フォーマット: ePub、MOBI 出力フォーマット

en: file.pdf ...
    
    Get info about a PDF.
ja: file.pdf ...
    
    PDFの情報を取得します。

en: file.pdf degrees
    
    Rotate pages of a PDF clockwise.
ja: file.pdf degrees
    
    PDFを時計方向に回転させます。

en: finished
ja: 完了

en: first argument to strcat_max must be an integer
ja: strcat_max の最初の引数は整数でなければなりません。

en: first_non_empty(value, value, ...) -- returns the first value that is not empty. If all values are empty, then the empty value is returned.You can have as many values as you want.
ja: first_non_empty(value, value, ...) -- 空でない最初のvalueを返す。もし全てのvalueが空の場合、空の値が返されます。いくつでもvalueを追加できます。

en: for a complete list with descriptions.
ja: 。

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
ja: フォーマット: タイプ{0} は数（浮動小数点）を必要としますが、 {1}が見つかりました。

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
ja: フォーマット: タイプ{0} は整数値を必要としますが、 {1}が見つかりました。

en: format_date(val, format_string) -- format the value, which must be a date, using the format_string, returning a string. The formatting codes are: d    : the day as number without a leading zero (1 to 31) dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31) ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun"). dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday"). M    : the month as number without a leading zero (1 to 12). MM   : the month as number with a leading zero (01 to 12) MMM  : the abbreviated localized month name (e.g. "Jan" to "Dec"). MMMM : the long localized month name (e.g. "January" to "December"). yy   : the year as two digit number (00 to 99). yyyy : the year as four digit number. iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present
ja: format_date(val, format_string) -- format_stringを使って、valを日付の値としてフォーマットし、その文字列を返します。フォーマットのコードは： d    : 前に0を付けない日付の数字 (1 to 31) dd   : 前に0を付ける日付の数字 (01 to 31) ddd  : ローカライズされた曜日の短縮形。(例 "Mon", "Sun"). dddd : ローカライズされた曜日名(例 "Monday", "Sunday"). M    : 頭に0を付けない月の数字 (1 to 12). MM   : 頭に0を付けた月の数字 (01 to 12) MMM  : ローカライズされた月の名前の短縮形 (例 "Jan", "Dec"). MMMM : ローカライズされた長い月の名前 (例 "January", "December"). yy   : 2桁での年 (00 から 99). yyyy : 4桁での年。 iso  : 日付と時刻とタイムゾーン。（これ以外のフォーマットは指定できない）

en: format_number(v, template) -- format the number v using a python formatting template such as "{0:5.2f}" or "{0:,d}" or "${0:5,.2f}". The field_name part of the template must be a 0 (zero) (the "{0:" in the above examples). See the template language and python documentation for more examples. Returns the empty string if formatting fails.
ja: format_number(v, template) -- 数値vを "{0:5.2f}" or "{0:,d}" or "${0:5,.2f}" のようなpythonのフォーマッティング・テンプレートでフォーマットする。テンプレートのfield_name は 0 (ゼロ) 出なければなりません。(上の例の "{0:" を参照)。他の例はpythonのドキュメントを参照してください。フォーマッティングが失敗した場合には空文字列が返されます。

en: formats_modtimes(date_format) -- return a comma-separated list of colon_separated items representing modification times for the formats of a book. The date_format parameter specifies how the date is to be formatted. See the date_format function for details. You can use the select function to get the mod time for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
ja: formats_modtimes(date_format) -- コロン区切りの書籍内のフォーマットの修正日の、カンマ区切りのリストを返します。date_formatパラメータは日付がどのようにフォーマットされるかを指定します。詳細はdate_format関数の説明を参照してください。特定のフォーマットの修正時刻を取り出すにはselect関数を使ってください。注：フォーマット名は(EPUBの様に）必ず大文字です。

en: formats_sizes() -- return a comma-separated list of colon_separated items representing sizes in bytes of the formats of a book. You can use the select function to get the size for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
ja: formats_sizes() -- コロン区切りの書籍内のフォーマットのサイズ（バイト）の、カンマ区切りのリストを返します。特定のフォーマットのサイズを取得するにはselect関数を使ってください。注：フォーマット名は(EPUBの様に）必ず大文字です。

en: function source code not available
ja: 関数のソースコードがありません

en: has
ja: は持っている

en: has id
ja: 値有り

en: has pattern
ja: はパターンが有る

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
ja: has_cover() -- もし書籍が表紙を持っていればYesを返し、それ以外では空文字列を返す。

en: home
ja: ホーム

en: host must be of the form user@hostname
ja: ホスト名は、user@host名の形式でなければなりません

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
ja: human_readable(v) -- 数字vを、KB、MB、GB等を付けた文字列に変換して返します。

en: identifier_in_list(val, id, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of identifiers separated by commas, comparing the string against each value in the list. An identifier has the format "identifier:value". The id parameter should be either "id" or "id:regexp". The first case matches if there is any identifier with that id. The second case matches if the regexp matches the identifier's value. If there is a match, return found_val, otherwise return not_found_val.
ja: identifier_in_list(val, id, found_val, not_found_val) -- valをカンマで区切られた識別子のリストとして扱い、その中の一つ一つの値とidを比較します。識別子は "identifier:value"のフォーマットを取ります。idは "id" か "id:regexp"のどちらかです。最初の場合には、もし値がidの識別子があった場合にマッチします。2つ目の場合には、もしregexpが識別子の値にマッチしたときにマッチします。もしマッチした場合には found_valを返し、それ以外の場合には not_found_valを返します。

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
ja: ifempty(val, text if empty) -- valが空でない場合valを返します。それ以外の場合は `text if empty`を返します。

en: in
ja: ：

en: in search
ja: 検索

en: in the %s format.
ja: %s フォーマット。

en: in_list(val, separator, pattern, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of items separated by separator, comparing the pattern against each value in the list. If the pattern matches a value, return found_val, otherwise return not_found_val.
ja: in_list(val, separator, pattern, found_val, not_found_val) -- valをseparatorで区切られたアイテムのリストとして扱い、その中の一つ一つの値とpatternを比較します。もしpatternがvalueにマッチした場合、found_valを返します、それ以外の時にはnot_found_valを返します。

en: input
ja: 入力

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an ebook from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output ebook format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a directory and an "open ebook" (OEB) consisting of HTML files is written to that directory. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
ja: input_file output_file [options]
    
    EBookをあるフォーマットから別のフォーマットへ変換します。
    
    input_file が入力で、output_file が出力されるファイルです。両方とも最初の２つの引数として指定されなければなりません。
    
    出力されるファイル形式は、output_fileのエクステンションから判断されます。output_fileは「.EXT」の様にエクステンションだけにすることもできます。その場合ファイル名の部分は入力ファイルから取られます。ファイル名はハイフンで始められない事に注意してください。もしoutput_fileにエクステンションがない場合には、その名前のディレクトリが作成され"open ebook" (OEB)形式のHTMLファイルがその中に書かれます。これらのファイルは通常、出力プラグインに渡す時に使われるファイルです。
    
    入力と出力ファイル名の後ろには、変換をカスタマイズする各種のオプションが指定できます。指定できるオプションは入力と出力のファイルタイプによって違います。これに関するヘルプを見るには、入力と出力ファイルの後に「-h」オプションをつけてください。
    
    変換システムに関する詳細な資料は以下を見てください：

en: is
ja: 等しい

en: is equal to
ja: は等しい

en: is false
ja: はOff

en: is greater than
ja: が次より大きい

en: is less than
ja: が次より小さい

en: is not
ja: 等しくない

en: is not a valid root folder
ja: は有効なルート・フォルダーではありません。

en: is not set
ja: は設定されていない

en: is set
ja: は設定されている

en: is true
ja: はOn

en: is undefined
ja: は不定

en: larger
ja: 大きく

en: library
ja: ライブラリ

en: list_difference(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item found in list2, using a case-insensitive compare. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_difference(list1, list2, separator) -- 大小文字無視の比較を使い、list1の中からlist2の中に該当する物を取り除いたリストを返します。list1とlist2、そして返されるリストのアイテムはseparatorで区切られます。

en: list_intersection(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item not found in list2, using a case-insensitive compare. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_intersection(list1, list2, separator) -- 大小文字無視の比較を使い、list1の中からlist2の中に該当しない物を取り除いたリストを返します。list1とlist2、そして返されるリストのアイテムはseparatorで区切られます。

en: list_item(val, index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning the `index`th item. The first item is number zero. The last item can be returned using `list_item(-1,separator)`. If the item is not in the list, then the empty value is returned. The separator has the same meaning as in the count function.
ja: list_item(val, index, separator) -- valをseparatorで区切られたアイテムのリストとして解釈し、index番目の物を返す。最初のアイテムは０番目です。最後のアイテムは `list_item(-1,separator)` とすれば返ります。separatorはcount関数と同じ意味です。

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_sort(list, direction, separator) -- 大小文字無視のソートを行ったlistを返します。もし direction が0の場合、リストは昇順で、それ以外の時には降順でソートされます。listと返されるリストのアイテムはseparatorで区切られます。

en: list_union(list1, list2, separator) -- return a list made by merging the items in list1 and list2, removing duplicate items using a case-insensitive compare. If items differ in case, the one in list1 is used. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_union(list1, list2, separator) -- list1とlist2のアイテムをつなげて、大小文字無視の比較で同じアイテムを取り除いたリストを返します。もし大小文字が違う場合、list1の物が使われます。list1とlist2、そして返されるリストのアイテムはseparatorで区切られます。

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
ja: lookupには2つか、あるいは奇数の数の引数が必要です。

en: lookup(val, pattern, field, pattern, field, ..., else_field) -- like switch, except the arguments are field (metadata) names, not text. The value of the appropriate field will be fetched and used. Note that because composite columns are fields, you can use this function in one composite field to use the value of some other composite field. This is extremely useful when constructing variable save paths
ja: lookup(val, pattern, field, pattern, field, ..., else_field) -- switchと同様ですが、引数がフィールド(書誌情報)で、テキストではありません。対応するフィールドの値が取り出され使われます。注：合成された列もフィールドなので、この関数を合成されたフィールドに使い、他の合成されたフィールドの値を使うことも可能です。これはパスを保存する変数を作成する時に非常に便利です。

en: lower right region of the screen.
ja: スクリーンの右下のエリアを探してみてください。

en: lowercase(val) -- return value of the field in lower case
ja: lowercase(val) -- フィールドの値を小文字で返します。

en: matches pattern
ja: パーターンがマッチ

en: may be running in the system tray, in the
ja: はシステムトレイで動作しているかもしれません。

en: missing closing parenthesis
ja: 閉じ括弧がありません

en: multiply(x, y) -- returns x * y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ja: multiply(x, y) -- x * y を返します。x か y が数値で無い場合には例外が発生します。

en: never
ja: (なし)

en: never delete
ja: 削除しない

en: new email address
ja: 新しいメールアドレス

en: no
ja: いいえ

en: none
ja: なし

en: not(value) -- returns the string "1" if the value is empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
ja: not(value) -- もしvalueが空の場合文字列"1" を返し、それ以外では空文字列を返します。この関数はtestやfirst_non_emptyと一緒に使うことができます。いくつでもvalueを追加できます。

en: ondevice() -- return Yes if ondevice is set, otherwise return the empty string
ja: ondevice() -- もしondeviceがセットされていたらYesを返します。それ以外では空文字列を返します。

en: options
ja: オプション

en: or(value, value, ...) -- returns the string "1" if any value is not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.
ja: or(value, value, ...) -- もし一つでもvalueが殻でない場合、文字列"1" を返し、それ以外では空文字列を返します。この関数はtestやfirst_non_emptyと一緒に使うことができます。いくつでもvalueを追加できます。

en: output
ja: 出力

en: plugins
ja: プラグイン

en: print(a, b, ...) -- prints the arguments to standard output. Unless you start calibre from the command line (calibre-debug -g), the output will go to a black hole.
ja: print(a, b, ...) -- 引数を標準出力へ出力します。Calibreをコマンドラインから立ち上げた時（calibre-debug -g）以外の場合には、出力はブラックホールへ送られます。

en: raw_field(name) -- returns the metadata field named by name without applying any formatting.
ja: raw_field(name) -- 書誌情報フィールドの名前を何のフォーマットも施すこと無く返します。

en: re(val, pattern, replacement) -- return the field after applying the regular expression. All instances of `pattern` are replaced with `replacement`. As in all of calibre, these are python-compatible regular expressions
ja: re(val, pattern, replacement) -- フィールドに正規表現を適用した結果を返します。すべての `pattern` は `replacement`に変換されます。Calibreの他の部分同様、正規表現はPythonコンパチブルな正規表現です。

en: removal
ja: 削除

en: removed
ja: 削除された

en: select(val, key) -- interpret the value as a comma-separated list of items, with the items being "id:value". Find the pair with the id equal to key, and return the corresponding value.
ja: select(val, key) -- valをコンマ区切りの"id:value"と言う形式のアイテムのリストと解釈し、keyと同じidのvalueを返します。

en: selected to send
ja: 送るものを選択してください

en: sent
ja: 送信完了

en: settings for device drivers
ja: デバイスドライバの設定

en: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- Return a shortened version of the field, consisting of `left chars` characters from the beginning of the field, followed by `middle text`, followed by `right chars` characters from the end of the string. `Left chars` and `right chars` must be integers. For example, assume the title of the book is `Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe`, and you want it to fit in a space of at most 15 characters. If you use {title:shorten(9,-,5)}, the result will be `Ancient E-nhoe`. If the field's length is less than left chars + right chars + the length of `middle text`, then the field will be used intact. For example, the title `The Dome` would not be changed.
ja: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- フィールドの短いバージョン（初めから `left chars` 個の文字とそれに続く `middle text`。後ろから `right chars` 個の文字）を返します。例えば書籍のタイトルが `Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe` だとして、それを15文字のスペースに入るようにしたいとします。もし {title:shorten(9,-,5)} とすると、結果は `Ancient E-nhoe` となるでしょう。もしフィールドの長さが left chars + right chars +  `middle text`の長さより短い場合、フィールドはそのままになります。例えば `The Dome` はそのままで変わりません。

en: smaller
ja: 小さく

en: star(s)
ja: 星

en: str_in_list(val, separator, string, found_val, not_found_val) -- treat val as a list of items separated by separator, comparing the string against each value in the list. If the string matches a value, return found_val, otherwise return not_found_val. If the string contains separators, then it is also treated as a list and each value is checked.
ja: str_in_list(val, separator, string, found_val, not_found_val) -- valをseparatorで区切られたアイテムのリストとして扱い、その中の一つ一つの値とstringを比較します。もしstringがvalueにマッチした場合、found_valを返します、それ以外の時にはnot_found_valを返します。もしstringにseparatorが含まれていた場合、リストとして扱われ、全ての値がチェックされます。

en: strcat(a, b, ...) -- can take any number of arguments. Returns a string formed by concatenating all the arguments
ja: strcat(a, b, ...) -- すべての引数を結合した文字列を返します。いくつ引数を与えても構いません。

en: strcat_max requires 2 or more arguments
ja: strcat_max は2つ以上の引数が必要です。

en: strcat_max requires an even number of arguments
ja: strcat_max は偶数個の引数が必要です。

en: strcat_max(max, string1, prefix2, string2, ...) -- Returns a string formed by concatenating the arguments. The returned value is initialized to string1. `Prefix, string` pairs are added to the end of the value as long as the resulting string length is less than `max`. String1 is returned even if string1 is longer than max. You can pass as many `prefix, string` pairs as you wish.
ja: strcat_max(max, string1, prefix2, string2, ...) -- 引数を結合した文字列を返す。返る値は、string1に初期化される。`Prefix, string` の組が、最終的な文字列の長さが `max` 以下である限り、値の後ろに付け加えられてゆく。String1 は、それがmax以上の長さであっても返される。いくつ `prefix, string` の組を付け加えてもかまわない。

en: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- does a case-insensitive comparison of x and y as strings. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
ja: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- x,yを文字列として、大小文字を配慮した比較を行います。x < yの時ltを、x == yの時eqを、それ以外の時にはgtを返します。

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
ja: strlen(a) -- 引数として渡した文字列の長さを返す。

en: subitems(val, start_index, end_index) -- This function is used to break apart lists of items such as genres. It interprets the value as a comma-separated list of items, where each item is a period-separated list. Returns a new list made by first finding all the period-separated items, then for each such item extracting the start_index` to the `end_index` components, then combining the results back together. The first component in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Example using basic template mode and assuming a #genre value of "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} returns "A". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B". {#genre:subitems(1,0)} returns "B.C". Assuming a #genre value of "A.B.C, D.E.F", {#genre:subitems(0,1)} returns "A, D". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B, D.E"
ja: subitems(val, start_index, end_index) -- この関数は、ジャンルのようなアイテムのリストを切り離すときに使われます。これはvalをコンマ区切りのアイテムのリストとして、そして各アイテムはピリオド区切りのリストとして解釈します。最初に見つかったすべてのピリオド区切りのアイテムと、そのアイテムの中から `start_index` から `end_index` までの部分を抜き出し、そしてそれまた組み合わせたものを返します。ピリオド区切りのリストの最初の部分のインデックスは0です。インデックスが負の場合、リストの最後から数えます。特別なケースとしてend_indexが0の場合、それはリストの長さを表します。例: ベーシック・テンプレート・モードで、#genreの値が "A.B.C" の時、{#genre:subitems(0,1)} は "A" を返します。{#genre:subitems(0,2)} は "A.B" を返します。{#genre:subitems(1,0)} は "B.C" を返します。#genre の値が "A.B.C, D.E.F" だとすると、{#genre:subitems(0,1)} は "A, D" を返します。{#genre:subitems(0,2)} は "A.B, D.E" を返します。

en: sublist(val, start_index, end_index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning a new list made from the `start_index` to the `end_index` item. The first item is number zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Examples using basic template mode and assuming that the tags column (which is comma-separated) contains "A, B, C": {tags:sublist(0,1,\,)} returns "A". {tags:sublist(-1,0,\,)} returns "C". {tags:sublist(0,-1,\,)} returns "A, B".
ja: sublist(val, start_index, end_index, separator) -- valをseparatorで区切られたアイテムのリストとして解釈し、`start_index` から `end_index` のアイテムのリストを返す。最初のアイテムは0です。もしインデックスが負の場合には、リストの最後から数えます。特別なケースとしてend_indexが0の時にはリストの長さをあらわします。例えば、ベーシック・テンプレート・モードでタグ列（それはコンマ区切りのリスト)を扱う場合、 "A, B, C": {tags:sublist(0,1,\,)} は "A" を返します。 {tags:sublist(-1,0,\,)} は "C"を返します。 {tags:sublist(0,-1,\,)} は "A, B"を返します。

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
ja: substr(str, start, end) -- str文字列中の、start番目からend番目までの文字列を返します。文字列の最初の文字は0番目の文字です。もしendが不の場合、文字列の右から数える事になります。もしendがゼロの場合、最後の文字を指します。例えば、substr('12345', 1, 0) は '2345'を返し、substr('12345', 1, -1) は '234' を返します。

en: subtract(x, y) -- returns x - y. Throws an exception if either x or y are not numbers.
ja: subtract(x, y) -- x - y を返します。x か y が数値で無い場合には例外が発生します。

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
ja: swap_around_comma(val) --  "B, A" の様な値を与えた場合、"A B"を返します。これは名前のフォーマットを LN, FN から FN LNに変換する場合には便利です。もしカンマを含まない場合、valをそのまま返します。

en: switch requires an odd number of arguments
ja: switchには奇数の数の引数が必要です。

en: switch(val, pattern, value, pattern, value, ..., else_value) -- for each `pattern, value` pair, checks if the field matches the regular expression `pattern` and if so, returns that `value`. If no pattern matches, then else_value is returned. You can have as many `pattern, value` pairs as you want
ja: switch(val, pattern, value, pattern, value, ..., else_value) -- 全ての`pattern, value`の組について、フィールドが正規表現`pattern`にマッチするか調べ、そうであれば`value`を返します。もし全てのパターンにマッチし無い場合には else_value が帰ります。いくつでの `pattern, value` のペアを与えることができます。

en: syntax error - program ends before EOF
ja: シンタックス・エラー：プログラムがEOFの前で終わりました。

en: tag browser categories not to display
ja: タグブラウザのカテゴリを表示しない。

en: tags to add
ja: 追加するタグ

en: tags to remove
ja: 取り除くタグ

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value.
ja: template(x) -- x をテンプレートとして評価します。評価はそれ自身のコンテキストで行われます。つまり、変数は呼んだ側とテンプレート評価とで共有されません。{ と } 文字は特別な意味があるので、{ の替りに [[ を、} の替りに ]] 文字を使ってください。これらは自動的には変換されません。例：template('[[title_sort]]') はテンプレート {title_sort} を評価し、その値を返します。

en: test(val, text if not empty, text if empty) -- return `text if not empty` if the field is not empty, otherwise return `text if empty`
ja: test(val, text if not empty, text if empty) -- もしフィールドが空でない場合`text if not empty` を返します。それ以外の時には`text if empty`を返します。

en: thismonth
ja: 今月

en: title
ja: タイトル

en: titlecase(val) -- return value of the field in title case
ja: titlecase(val) -- フィールドの値をタイトルケースで返します。

en: to
ja: から

en: today
ja: 今日

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
ja: today() -- 今日の日付の文字列を返します。この値は format_date や days_between で使えるようにデザインされていますが、通常の文字列としても使用できます。日付はISOフォーマットです。

en: toolBar
ja: ツールバー

en: try deleting the file
ja: 次のファイルを削除してみてください：

en: try rebooting your computer.
ja: コンピューターをリブートしてみてください。

en: unchecked
ja: チェックなし

en: unknown function {0}
ja: 不明な関数 {0}

en: updated plugins
ja: アップデートされたプラグイン

en: upper right region of the screen.
ja: スクリーンの右上のエリアを探してみてください。

en: uppercase(val) -- return value of the field in upper case
ja: uppercase(val) -- フィールドの値を大文字で返します。

en: values starting a&t
ja: 個を

en: version
ja: バージョン

en: welcome wizard
ja: ウェルカムウィザード

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
ja: はシステム・トレイで動作し続けます。終了するにはシステムトレイのコンテキストメニューから<b>終了</b>を選択してください。

en: with values separated b&y
ja: 個から始める。値のセパレータは

en: yes
ja: はい

en: yesterday
ja: 昨日
